Em@ilové noviny

 

č. 22/2013

13. 11. 2013

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Pojem „zrážka zo mzdy“ vyvoláva u mnohých zamestnancov negatívny pocit. Prečo je tomu tak? Na jednej strane za vykonanú prácu prináleží zamestnancovi protihodnota vo forme mzdy, či platu, ktorá je však dohodnutá v pracovnej zmluve, resp. v platovom dekréte v hrubom vyjadrení. Na strane druhej je v skutočnosti zamestnancovi vyplácaný čistý príjem, ktorý je v porovnaní s hrubým príjmom nižší, a to práve o zrealizované zrážky zo mzdy.

Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.
Imidž podniku určuje správanie sa jeho zamestnancov.
A to tak medzi sebou, ako voči zákazníkom. Správne vystupovanie je často pre kariéru dôležitejšie než množstvo získaných titulov. Istota, prirodzené sebavedomie v spoločnosti a dobré spôsoby nám pomáhajú nadväzovať kontakty a budovať vzťahy na pracovisku i mimo neho.

Aj v dnešných emailových novinách ponúkame zaujímavé informácie a tematické balíčky.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
ZRÁŽKY ZO MZDY ZAMESTNANCA

 


ZA SPRÁVNY VÝPOČET ZRÁŽOK ZO MZDY je zodpovedný zamestnávateľ.
Pri výpočte a realizácii zrážok je povinný postupovať v súlade s právnymi predpismi, predovšetkým v súlade so Zákonníkom práce č. 311/2011 Z. z. v z.n.p. (ďalej len „ZP“) a Nariadením č. 268/2006 Z. z. o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia v znení novely nariadenia č. 216/2013 (ďalej len „nariadenie vlády“). Zrážky zo mzdy, ktoré je možno zrážať zamestnancovi zo mzdy sú zadefinované v hlavnom pracovnoprávnom predpise v ZP.
Ten rozlišuje tri základné skupiny zrážok zo mzdy:
  • prednostné zrážky – tento typ zrážok je zamestnávateľ povinný zrážať, napr. odvod poistného na zdravotné a sociálne poistenie, odvod dane z príjmu zo závislej činnosti,
  • zrážky zo mzdy vykonané bez súhlasu zamestnanca – tento typ zrážok je zamestnávateľ povinný zrážať za vzniku určitých okolností, napr. zraziť náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, realizácia zrážok po obdržaní exekučného príkazu,
  • ostatné zrážky – ktoré zamestnávateľ môže zrážať, pričom môže ísť o zrážky v prospech tak zamestnávateľa, napr. zrážky za súkromné telefónne hovory, ako aj v prospech zamestnanca, napr. zrážky zo mzdy na doplnkové dôchodkové sporenie, splácanie pôžičiek.
Zrážky zo mzdy môžeme rozlišovať aj podľa druhu právneho predpisu, v zmysle ktorého je ustanovená ich podstata a následne upravený výpočet; takto rozlišujeme zrážky zo mzdy nasledovne:
1. Zrážky podľa ZP
2. Zrážky zo mzdy pri výkone rozhodnutia
3. Zrážky podľa Občianskeho zákonníka.

ZRÁŽKY PODĽA ZP sú upravené v uvedených ustanoveniach o zabezpečení práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, konkrétne:
1. Prednostné zrážky (§ 131 ods.1)
vykonáva zamestnávateľ bez súhlasu zamestnanca v rozsahu a vo výške ustanovenej osobitnými predpismi, a následne ich odvádza príslušným inštitúciám, voči ktorým si zároveň plní oznamovacie a evidenčné povinnosti.
Ide o tieto zrážky:
- poistné na sociálne poistenie
- preddavky na poistné na verejné zdravotné poistenie
- nedoplatok z ročného zúčtovania preddavkov
na verejné zdravotné poistenie
- príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa zákona č. 650/2004 Z. z., pričom povinnosť vykonať tento druh zrážok pre zamestnávateľa vyplýva zo zamestnávateľskej zmluvy uzatvorenej s príslušnou DDS
- preddavok na daň alebo daň; nedoplatok preddavku na daň, daňový nedoplatok; nedoplatok, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatok z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.
2. Ďalšie zrážky (§ 131 ods. 2) po zrazení prednostných zrážok môže zamestnávateľ jednostranne a bez súhlasu zamestnanca zraziť zo mzdy:
- preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy
- sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom napr. o výkon rozhodnutia ide vtedy, ak povinný nesplní dobrovoľne, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie a oprávnený má potom možnosť podať návrh na vykonanie exekúcie alebo na súdny výkon rozhodnutia
- peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov napr. peňažná pokuta uložená správnym orgánom v priestupkovom konaní
- neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a peňažného príspevku za opatrovanie, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia
- nevyúčtované preddavky cestovných náhrad
- náhradu príjmu pri dočasnej práceneschopnosti
(ďalej len „DPN“) zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol
- náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol
- sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 4 ZP.
3. Ďalšie zrážky (§ 131 ods. 3) zamestnávateľ vykonáva, len ak takáto povinnosť vyplýva z právnych predpisov (napr. vyúčtovanie cestovných náhrad) alebo zrážky vykoná na základe písomnej dohody o zrážkach zo mzdy uzavretej:
- v zmysle § 20 ods. 2 ZP, kedy ide o uzatvorenie dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorá má zabezpečovací charakter, napr. v prípade vzniku povinnosti zamestnanca uhradiť zamestnávateľovi škodu, za ktorú zamestnanec zodpovedá
- v zmysle 131 ods. 3 ZP, kedy ide o uzatvorenie dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorá má uhradzovací charakter, napr. za účelom realizácie zrážok na sporenie, splácanie pôžičky zamestnanca
- na základe písomnej dohody o zrážkach zo mzdy uzatvorenej medzi zamestnancom (dlžníkom) a inou PO alebo FO (veriteľom) v zmysle § 551 Občianskeho zákonníka, kedy zamestnávateľ ako platiteľ mzdy nie je účastníkom dohody.

Celková výška zrážok zo mzdy podľa § 131 ods. 1 a 2 ZP a zrážky zo mzdy podľa § 20 ods. 2 ZP je limitovaná osobitným predpisom, ktorým je nariadenie vlády o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia. Pri pohľadávkach, na ktoré súd alebo správny orgán nariadil výkon rozhodnutia, spôsob vykonávania zrážok a ich poradie upravujú ustanovenia o výkone rozhodnutia zrážkami zo mzdy. Podľa § 132 ZP sa vykonávanie zrážok vzťahuje na všetky zložky príjmu zamestnanca poskytované zamestnávateľom, t.j. aj na náhradu mzdy za dovolenku, náhradu za pracovnú pohotovosť, odstupné a pod. Pri určovaní poradia zrážok zo mzdy sa postupuje podľa ZP.
Pri peňažných trestoch (pokutách) a náhradách uložených vykonateľnými rozhodnutiami príslušných orgánov a pri preplatkoch na dávkach sociálneho zabezpečenia sa poradie zrážok spravuje dňom, keď zamestnávateľovi bolo doručené vykonateľné rozhodnutie príslušného orgánu.
Pri nevyúčtovaných preddavkoch cestovných náhrad, pri náhrade príjmu pri DPN zamestnanca, pri náhrade mzdy za dovolenku, pri preddavkoch na mzdu alebo jej zložku a pri odstupnom, ktoré je zamestnanec povinný vrátiť preto, že sa nesplnili podmienky na ich priznanie, sa poradie zrážok spravuje dňom, keď sa začalo s vykonávaním zrážok. Pri zrážkach vykonávaných na základe dohody o zrážkach zo mzdy uzatvorenej medzi zamestnávateľom a zamestnancom sa poradie spravuje dňom uzatvorenia dohody (sporenie zamestnanca, mesačná splátka pôžičky a pod.). Pri zrážkach vykonávaných na základe dohody o zrážkach zo mzdy uzatvorenej medzi zamestnancom a inou právnickou osobou alebo s fyzickou osobou sa poradie zrážok spravuje dňom doručenia tejto dohody zamestnávateľovi (dohoda podľa § 551 Občianskeho zákonníka). Ak zamestnanec nastúpi do nového pracovného pomeru, povinnosť vykonávať zrážky zo mzdy vzniká aj novému zamestnávateľovi. Táto povinnosť mu vzniká dňom, kedy sa od zamestnanca alebo od pôvodného zamestnávateľa dozvedel (napr. z údajov uvedených na zápočtovom liste), že vykonával zrážky zo mzdy podľa § 131 ods. 4 ZP a podľa § 131 ods. 7 ZP. Poradie, ktoré získali pohľadávky u pôvodného zamestnávateľa, zostáva zachované aj u nového zamestnávateľa.

ZRÁŽKY ZO MZDY PRI VÝKONE ROZHODNUTIA, pre ktoré sa v mzdárskej praxi zaužívalo pomenovanie „exekúcia“. V praxi sa pritom môžeme stretnúť s rôznymi typmi exekúcii napr. :
  • exekúcia vykonávaná súdnym exekútorom
  • daňová exekúcia vykonávaná správcom dane
  • správna exekúcia vykonávaná správnym orgánom
  • súdny výkon rozhodnutia vo veci maloletých
  • súdny výkon rozhodnutia na vymáhanie súdnych pohľadávok.
Exekúcia je aktom donútenia a zasahuje do práv povinného. Je ju možné vykonať len spôsobmi uvedenými v príslušných ustanoveniach Exekučného poriadku (ďalej len „EP“). Podkladom na vykonanie exekúcie je exekučný titul, t.j. vykonateľné rozhodnutie súdu. Ak sa v ňom ukladá povinnosť zaplatiť peňažnú sumu, tento typ exekúcie možno vykonať:
- zrážkami zo mzdy a z iných príjmov
- prikázaním pohľadávky
- predajom hnuteľných vecí
- predajom cenných papierov
- predajom nehnuteľnosti
- predajom podniku
- príkazom na zadržanie vodičského preukazu.
Ak podkladom na vykonanie exekúcie je exekučný titul, v ktorom sa ukladá iná povinnosť než zaplatenie peňažnej sumy, spôsob vykonania exekúcie sa spravuje povahou uloženej povinnosti. Možno ju vykonať vyprataním, odobratím alebo zničením veci na náklady povinného, rozdelením spoločnej veci alebo uskutočnením prác a výkonov. Vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy je jedným z najdostupnejších a istých spôsobov, ktorým sa dosiahne uspokojenie pohľadávky, ak povinný pracuje a poberá zdaniteľný príjem zo závislej činnosti. Exekútor je osobou, ktorá je poverená vykonaním exekúcie. Je povinný vydať exekučný príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy a upovedomiť o tom oprávneného, povinného a platiteľa mzdy, doručením zásielky do vlastných rúk, v ktorej sú zároveň uvedené aj predbežné trovy exekúcie. Exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy sa vydáva po uplynutí lehoty (14 dní) na vznesenie námietok proti exekúcii alebo po tom, keď mu bolo doručené rozhodnutie súdu o námietkach, ktorým sa námietky zamietli. V prípade, že súd povolí odklad exekúcie, je povinný upovedomiť platiteľa mzdy v lehote do 3 dní od doručenia rozhodnutia; po zrušení odkladu má následne povinnosť vydať platiteľovi mzdy exekučný príkaz na pokračovanie exekúcie. Celý tento proces vykonania exekúcie „riadi“ exekútor, ale treba podotknúť, že veľká zodpovednosť je na pleciach práve platiteľa mzdy (v praxi mzdovej účtovníčky), ktorý je povinný vykonať zrážku zo mzdy v praxi, a okrem toho plniť administratívu týkajúcu sa tejto agendy.
Povinnosťou zamestnávateľa po doručení exekučného príkazu je vykonávať zrážky zo mzdy povinného a zrazené sumy nevyplácať povinnému. Zamestnávateľ nie je účastníkom exekučného konania, ale pri výkone rozhodnutia plní podstatnú úlohu.

Zamestnávateľ ako platiteľ mzdy plní aj ďalšie oznamovacie a evidenčné povinnosti, ku ktorým patria:
1. je povinný vyžiadať si od zamestnanca, ktorého prijíma do pracovnoprávneho vzťahu, potvrdenie vystavené pôvodným, t.j. posledným zamestnávateľom, v ktorom je uvedené, či bol vydaný príkaz na začatie exekúcie alebo exekučný príkaz, ktorým exekútorom a v čí prospech; ak bol príkaz na začatie alebo vykonanie exekúcie vydaný, nový zamestnávateľ to oznámi bezodkladne exekútorovi, ktorý vydal tento príkaz
2. nevyplatiť mzdu povinnému, resp. tú časť mzdy, ktorá je určená na upokojovanie vymáhanej pohľadávky, a to odo dňa doručenia exekučného príkazu na začatie exekúcie (zrazená suma sa ukladá „do depozitu“) a v prípade obdržania exekučného príkazu na vykonanie exekúcie, sa uložená čiastka z depozitu uvoľní a zašle sa oprávnenému, príp. exekútorovi
3. realizovať zrážky zo mzdy odo dňa doručenia exekučného príkazu na začatie exekúcie až do času, kým nie je pohľadávka oprávneného uspokojená alebo kým súd exekúciu nezastaví
4. realizovať zrážky zo mzdy v určenom poradí a výške podľa nariadenia vlády alebo v nižšej výške, na ktorej sa oprávnený a povinný dohodli, pričom uvedenú skutočnosť sú povinní oznámiť exekútorovi, a ten upovedomí platiteľa mzdy
5. zasielať zrazenú sumu oprávnenému alebo súdnemu exekútorovi po doručení exekučného príkazu na vykonanie exekúcie; podľa § 81 EP, ak sa vykonané zrážky majú vyplatiť niekoľkým oprávneným osobám, zamestnávateľ môže zaslať celkovú zrazenú sumu exekútorovi, a ten sám ju v zodpovednej výške zašle oprávneným osobám
6. spravovať poradie vymáhaných pohľadávok
7. oznamovať exekútorovi, že nemôže vykonávať zrážky
zo mzdy zamestnanca z dôvodu:
- Vzniku DPN trvajúcej viac ako desať dní
Platiteľ mzdy je povinný túto skutočnosť oznámiť exekútorovi, ktorý vydal exekučný príkaz na vykonanie exekúcie, a zároveň ho informovať, ktorá pobočka Sociálnej poisťovne bude zamestnancovi vyplácať nemocenské. V takom prípade exekútor doručí exekučný príkaz príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Skončenie DPN je platiteľ mzdy povinný bezodkladne oznámiť exekútorovi. Po skončení DPN pokračuje vo vykonávaní zrážok zo mzdy platiteľ mzdy.
- Nástupu zamestnanca na materskú dovolenku alebo na rodičovskú dovolenku
Zamestnávateľ je zároveň povinný oznámiť ukončenie čerpania tejto dovolenky a nástup do zamestnania.
- Povinný počas troch mesiacov nepoberá mzdu aspoň v takej výške, aby z nej mohol platiteľ mzdy vykonávať zrážky
- Do 1 týždňa oznámiť exekútorovi, ktorý vydal exekučný príkaz, že povinný ukončil u zamestnávateľa pracovný pomer,
a zároveň predložiť exekútorovi vyúčtovanie vykonaných a odvedených zrážok, zoznam pohľadávok, pre ktoré sa vykonávali zrážky zo mzdy s uvedením ich poradia.
8. vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní, (v praxi aj pojem „zápočet), kde budú okrem iného uvedené náležitosti týkajúce sa zrážok zo mzdy, poradie a výška pohľadávky, v prospech koho boli realizované.

VÝPOČET ZRÁŽKY ZO MZDY PRI VÝ- KONE ROZHODNUTIA - zrážky sa vykonávajú zo zvyšku čistej mzdy, ktorá sa určí z čistej mzdy povinného.
Čistá mzda sa podľa EP vypočíta tak, že od hrubej mzdy zamestnanca sa odpočíta:
  • preddavok na daň alebo daň z príjmov FO
  • preddavky na zdravotné poistenie
  • poistné na sociálne poistenie
  • príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie
  • Do čistej mzdy sa započítavajú zákonom presne definované plnenia, napr. čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií, a naopak sú plnenia, ktoré výkonom rozhodnutia postihnuteľné nie sú. Viac v samostatnom prehľade (príloha č. 1), kde sú tieto plnenia uvedené, a ktoré sú čiastočne odlišné pri vykonávaní zrážok zo mzdy podľa EP alebo podľa Občianskeho súdneho poriadku (ďalej len OSP).

    Zvyšok čistej mzdy sa určí tak, že od čistej mzdy sa odpočíta základná suma, ktorá sa nesmie zamestnancovi zraziť. Výška základnej sumy závisí od počtu osôb, ktoré povinný vyživuje (deti, manžel/ka), od sumy životného minima, ktorá platí v mesiaci, za ktorý sa zrážky vykonávajú a od skutočnosti, či je vymáhanou pohľadávkou výživné na maloleté dieťa. Spôsoby výpočtu základnej sumy sú ustanovené v nariadení vlády SR č. 268/2009 Z. z., z ktorého vyplýva, že:
  • základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy, je 60 % zo životného minima platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky (ďalej aj „nepostihnuteľná suma na povinného“)
  • základná suma na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné je 25 % zo životného minima platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; uplatní sa aj na manžela/ manželku povinného, ktorý má samostatný príjem (ďalej aj „nepostihnuteľná suma na vyživovanú osobu“).
  • Základom pre výpočet nepostihnuteľných súm za príslušný mesiac, je aktuálna výška životného minima. V súlade so zákonom č. 601/2003 Z. z. o životnom minime sa sumy životného minima každoročne k 1. 7. daného roka valorizujú. Z uvedeného vyplýva, že k 1. 7. sa automaticky upravuje aj výška nepostihnuteľných súm. S účinnosťou od 1. 7. 2013 je na základe Opatrenia MPSVR SR č. 186/2013 Z. z. o úprave súm životného minima suma životného minima na jednu plnoletú FO vo výške 198,09 eur. Nepostihnuteľné sumy od 1. 7. 2013, ktoré sú určené ako príslušné % zo sumy platného životného minima, sa po výpočte zaokrúhľujú smerom na eurocent nadol.
    PORADIE USPOKOJOVANIE POHĽADÁVOK sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne. Prvá tretina je určená na uspokojenie bežných pohľadávok (§ 279 OSP a§ 71 EP) a zvyšku prednostných pohľadávok, ktorý nebol uspokojený v druhej tretine. Čiastkou z prvej tretiny sa uspokojujú pohľadávky podľa ich poradia, ktoré je určené dňom doručenia exekučného príkazu na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy, bez ohľadu na to, či niektorá z pohľadávok je prednostná alebo neprednostná.
    Ak boli v ten istý deň doručené dva exekučné príkazy voči jednému povinnému, pohľadávky sa uspokojujú z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy pomerne. Pomer uspokojenia sa pritom určí pomerom výšky zostatku vymáhanej sumy. Druhá tretina je určená na uspokojenie výživného a prednostných pohľadávok. Dve tretiny sa použijú na uspokojovanie prednostných pohľadávok; najskôr sa uspokojujú z druhej tretiny, a vtedy ak výška druhej tretiny nepostačuje na ich úhradu, uspokoja sa spolu s ostatnými pohľadávkami aj z prvej tretiny, ale podľa poradia, v akom boli doručené.
    Prednostnými pohľadávkami sú pohľadávky:
    - výživného
    - náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví
    - náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi
    - daní, poplatkov a ciel
    - na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie,
    pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie
    - na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa
    - náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti, pohľadávky úhrady za sociálne služby.
    Špecifické postavenie medzi pohľadávkami má výživné. Ak sa vykonávajú zrážky z druhej tretiny, uspokoja sa z nej bez zreteľa na poradie:
    1. najskôr pohľadávky výživného
    a) najprv bežné výživné všetkých oprávnených, pomerne podľa výšky bežného výživného bez ohľadu na výšku nedoplatkov
    b) a až potom nedoplatky na výživnom za skorší čas, a to podľa pomeru bežného výživného všetkých oprávnených
    2. potom podľa poradia ostatné prednostné pohľadávky.

    URČOVANIE PORADIA PRI DORUČENÍ VIACERÝCH EXEKUČNÝCH PRÍKAZOV.
    Bežná pohľadávka bola doručená ako prvá, prednostná pohľadávka bola doručená ako druhá:
    1. prednostná pohľadávka sa uspokojí len z druhej tretiny
    2. bežná pohľadávka sa uspokojí z prvej tretiny.
    Obe pohľadávky (bežná aj prednostná) boli doručené v rovnaký deň – majú rovnaké poradie:
    1. prednostná pohľadávka sa uspokojí z druhej tretiny
    2. bežná pohľadávka sa uspokojuje z prvej tretiny a ak na uspokojenie prednostnej pohľadávky nepostačuje druhá tretina, uspokojí sa pomerne s bežnou pohľadávkou z prvej tretiny.
    Prednostná pohľadávka bola doručená ako prvá, bežná pohľadávka bola doručená ako druhá:
    1. prednostná pohľadávka sa uspokojí z prvej aj druhej tretiny
    2. bežná pohľadávka zostane v poradí, a začne sa uspokojovať až po splatení prednostnej pohľadávky. ZRÁŽKY Z PREDDAVKU MZDY ZAMESTNANCA, v prípade, ak platiteľ mzdy vypláca mesačnú mzdu na dvakrát.
    Výplatu zrážok oprávnenému vykoná však vždy až po uplynutí príslušného mesiaca. Ak sa príkaz na začatie exekúcie doručí platiteľovi mzdy až potom, keď už bola časť mesačnej mzdy povinnému vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby povinný mal za celý mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená. Ak sa preddavok vypláca za obdobie dlhšie ako jeden mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa povinnému vykonávajú zrážky. Celková odmena povinného za uplynulý rok sa rozvrhne na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa potom vypočítajú s konečnou platnosťou zrážky a oprávnenému sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali povinnému zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa skutočne z preddavkov oprávnenému už vyplatili. Ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne.

    ZRÁŽKY ZO MZDY PODĽA OBČIANSKEHO ZÁKONNÍKA, upravuje postup pri dohode o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov v § 551. Pri tejto dohode dlžník zabezpečuje pohľadávku veriteľa tým spôsobom, že dáva súhlas – aby sa pohľadávka (ak to bude potrebné) uspokojovala zrážkami z jeho mzdy. Podmienkou platnosti dohody je jej písomné vyhotovenie. Dlžník v nej vyjadruje súhlas, že platiteľ mzdy (jeho zamestnávateľ) bude realizovať zrážky v dohodnutej výške a zrazenú sumu vyplácať veriteľovi, ak si nebude dlžník plniť záväzok voči veriteľovi (po uplynutí doby splatnosti pohľadávky).
    Zamestnávateľ ako platiteľ mzdy nie je účastníkom písomnej dohody uzatvorenej medzi veriteľom a dlžníkom. Napriek tomu je povinný zrážky realizovať, a to od okamihu, kedy je dohoda predložená veriteľom zamestnávateľovi. Realizované zrážky nemôžu byť vyššie, než by boli pri výkone rozhodnutia podľa nariadenia vlády. Za účelom vykonávania týchto zrážok zo mzdy, zamestnávateľ nemá povinnosť so zamestnancom uzatvárať osobitnú dohodu o zrážkach zo mzdy.

    Ing. Iveta Matlovičová

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 11/2013)

     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    ZRÁŽKA ZO MZDY

    Zamestnanec požiadal zamestnávateľa o vykonávanie pravidelnej mesačnej zrážky zo mzdy na ním predložený sporiaci účet.
    Má zamestnanec právo požadovať od zamestnávateľa vykonávanie zrážok?

    Zamestnávateľ nemá povinnosť takého zrážky vykonávať, ale podľa interného predpisu (napr. pracovný poriadok), je možné zamestnancom vyhovieť. Zamestnávateľ môže realizovať zrážky, ale len na základe písomnej dohody o zrážkach zo mzdy uzavretej medzi zamestnancom a zamestnávateľom v zmysle § 131 ods. 3 ZP.

    VYŽIVOVACIA POVINNOSŤ

    Zamestnanec je ženatý a má vyživovaciu povinnosť k dvom maloletým deťom. Výška čistej mzdy na účely výpočtu exekučných zrážok je 481,25 EUR.
    Aký bude postup pri určení súm zrážok?

    Pri určení výšky tretín na uspokojenie pohľadávok sa postupuje nasledovne:
    Čistá mzda: 481,25 €
    Nepostihnuteľné sumy spolu: 267,41 €
    - z toho na povinného 118,85 €
    - z toho na manželku 49,52 €
    - z toho na dve deti 99,04 €
    Zvyšok čistej mzdy: 213,84 €
    Číslo zaokrúhlené na deliteľné 3 213,84 €
    Rozdiel v zaokrúhlení 0,00 €
    Tretinový systém končí pri sume 297,13 EUR. Suma, ktorá sa zrazí bez obmedzenia, je preto 0 eur. Zostatok čistej mzdy vo výške 213,84 EUR sa zaokrúhli na číslo deliteľné 3, a zaokrúhlená suma sa rozdelí na tri tretiny. Prvá a druhá tretina zvyšku čistej mzdy v celkovej výške 142,56 EUR sa použije na uspokojenie príslušných pohľadávok a tretia tretina vo výške 71,28 EUR sa vždy vyplatí povinnému spolu s nepostihnuteľnými sumami.

    ZVYŠOK ČISTEJ MZDY

    Zamestnanec je ženatý a má vyživovaciu povinnosť k jednému maloletému dieťaťu. Pracuje v právnom vzťahu dohody o pracovnej činnosti, z ktorej má za príslušný mesiac nárok na čistý príjem vo výške 250 EUR.
    Aký bude postup pri určení súm zrážok?

    Pri určení nepostihnuteľných súm a zvyšku čistej mzdy sa postupuje nasledovne:
    Čistá mzda zamestnanca: 250,00 €
    Nepostihnuteľné sumy spolu: 267,41 €
    - z toho na povinného 118,85 €
    - z toho na manželku 49,52 €
    - z toho na dve deti 99,04 €
    Zvyšok čistej mzdy: -17,41 €
    V tomto prípade nie je možné zrážku zo mzdy vykonať, pretože zvyšok čistej mzdy zamestnanca nedosahuje ani výšku nepostihnuteľných súm, ktoré sa zamestnancovi nesmú zraziť.

    NESPLÁCANIE PÔŽIČKY

    Zamestnankyňa kúpila sedaciu súpravu na pôžičku. Pri kúpe uzatvorila s veriteľom dohodu o zrážkach zo mzdy podľa § 551 Občianskeho zákonníka. Pani Jana prestala pôžičku splácať, čím porušila zmluvné podmienky dohody a veriteľ nadobudol právo na vymáhanie dlhu zrážkou zo mzdy dlžníka. Po predložení dohody o zrážkach zo mzdy uzatvorenej medzi veriteľom a dlžníkom, je zamestnávateľ pani Jany, jeho zamestnankyne, povinný vykonávať zrážky z jej mzdy až do uspokojenia pohľadávky. Pani Jana je vydatá a má vyživovaciu povinnosť k dvom maloletým deťom. Výška čistej mzdy na účely výpočtu exekučných zrážok je 481,25 EUR.
    Aký bude postup pri určení súm zrážok?

    Pri uspokojení bežnej pohľadávky sa postupuje nasledovne:
    Čistá mzda: 481,25 €
    Nepostihnuteľné sumy spolu: 267,41 €
    - z toho na povinného 118,85 €
    - z toho na manžela 49,52 €
    - z toho deti (sú dve) 99,04 €
    Zvyšok čistej mzdy: 213,84 €
    Číslo zaokrúhlené na deliteľné 3: 213,84 €
    Výška jednej tretiny: 71,28 €
    Zostatok čistej mzdy vo výške 213,84 EUR sa rozdelí na tri tretiny. Nakoľko ide o bežnú (neprednostnú) pohľadávku, na jej uspokojenie sa použije suma z prvej tretiny vo výške 71,28 EUR.



    (viac riešení problémov nájdete v mesačníku PaM 11/2013)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 86/2013
    338/2013 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    339/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a o doplnení zákona č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a o autorizovaných stavebných inžinieroch v znení neskorších predpisov
    340/2013 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje predmet, náležitosti a sadzba úhrad a ročných platieb za sprístupňovanie biocídnych výrobkov na trh a ich používanie
    341/2013 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje cezhraničná zdravotná starostlivosť, ktorá podlieha predchádzajúcemu súhlasu príslušnej zdravotnej poisťovne na účely jej preplatenia
    342/2013 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o registrácii hydiny a bežcov
    343/2013 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 529/2009 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy s elektronickým výberom mýta v znení neskorších predpisov
    344/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu z roku 1997, ktorým sa mení a dopĺňa Protokol z roku 1978 k Medzinárodnému dohovoru o zabránení znečisťovaniu z lodí, ktorého nedeliteľnou súčasťou je Medzinárodný dohovor o zabránení znečisťovaniu z lodí z roku 1973 (MARPOL PROT 1997)Príloha k čiastke 86 – k oznámeniu č. 344/2013 Z. z.

    Čiastka 87/2013
    338/2013 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    345/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 261/2002 Z. z. o prevencii závažných priemyselných havárií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    346/2013 Zákon o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a elektronických zariadeniach a ktorým sa mení zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    347/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    348/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov
    349/2013 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o podmienkach poskytovania podpory v rámci spoločnej organizácie trhu s vínom
    350/2013 OznámenieMinisterstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 3/2010 z 15. apríla 2010, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných požiadavkách na klasifikáciu, označovanie a balenie nebezpečných látok a zmesí
    351/2013 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa

    Čiastka 88/2013
    338/2013 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    352/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    353/2013 Zákon ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov
    354/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov
    355/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 80/1997 Z. z. o Exportno-importnej banke Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov
    356/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov
    357/2013 Zákon,ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    358/2013 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje postup a podmienky v oblasti zavádzania a prevádzky inteligentných meracích systémov v elektroenergetike

    Čiastka 89/2013
    359/2013 Rozhodnutie,
    predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení druhého kola volieb predsedov samosprávnych krajov

     
     


    ŠKOLENIE, VZDELÁVANIE

     
    Etiketa na pracovisku – pozdrav, predstavenie, oslovovanie

    Imidž podniku určuje správanie sa jeho zamestnancov. A to tak medzi sebou, ako voči zákazníkom. Správne vystupovanie je často pre kariéru dôležitejšie než množstvo získaných titulov. Istota, prirodzené sebavedomie v spoločnosti a dobré spôsoby nám pomáhajú nadväzovať kontakty a budovať vzťahy na pracovisku i mimo neho.

    ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ BIZNIS ETIKETY.
    I mnohí vysokopostavení manažéri sa občas zarazia, keď sa dostanú do situácie, kedy musia rýchlo rozhodnúť, koho komu predstaviť ako prvého, kto koho púšťa do dverí alebo ako správne stolovať na obchodnom rokovaní. Pripomeňme si preto niekoľko základných pravidiel biznis etikety:
    Pozdrav – v spoločenskom styku platí pravidlo, že spoločensky menej významná osoba zdraví ako prvá, teda:
    • muž zdraví ženu
    • mladší staršieho
    • nižšie postavený vyššie postaveného
    Iná situácia je na pracovisku, v obchodnom a úradnom styku, kde platí pravidlo hierarchie – čiže vždy by mal nižšie postavený zdraviť vyššie postaveného. Vyskytuje sa tu teda výnimka zo zaužívaného spoločenského pravidla, ktoré radí pozdraviť ženu pred mužom. Príklady:
    • Najprv zdravíme riaditeľa, potom mladú manažérku oddelenia a nakoniec staršiu zamestnankyňu.
    • Najprv zdravíme hostí, zákazníkov, obchodných partnerov, ktorí majú prednosť i pred vyššie postavenými domácimi zamestnancami.
    • V prípade rovnakých funkcií zdravíme najprv ženy alebo starších zamestnancov.
    Ak má muž klobúk a zdraví sa s niekým na ulici, svoj pozdrav sprevádza miernym nadvihnutím klobúka. Výnimka platí len v prípade, že nemá voľné ruky (napr. nesie batožinu) alebo ak je veľmi zlé počasie. Muž by si mal klobúk i čiapku vždy zložiť pri vstupe do miestnosti, taktiež i pri protokolárnych príležitostiach, ako je hranie štátnej hymny alebo vztyčovanie štátnej vlajky.

    PRI PODANÍ RUKY platí, že spoločensky významnejšia osoba podáva ruku ako prvá. Táto osoba má sama právo rozhodnúť, komu ruku podá a komu nie.
    V spoločenskom styku teda:
    • žena podáva ruku mužovi
    • starší mladšiemu
    • vyššie postavený nižšie postavenému
    • hostiteľ hosťom
    V zamestnaní sa riadime hierarchiou, teda nadriadení sa rozhodujú, komu podajú ruku. Pravidlo o prednosti žien, ani starších neplatí.
    Príklad
    • Ak 60 – ročná žena stretne 40 – ročného muža v spoločnosti, rozhoduje sama, či mu podá ruku alebo nie.
    • Ak 40 – ročný šéf stretne 60 – ročnú zamestnankyňu, o podaní ruky rozhoduje on.

    Ruku nepodávame:
    ak prídeme na nejaké podujatie tesne pred začiatkom neobchádzame všetkých a nezdržujeme,
    • ak sa denne stretávame s tými istými ľuďmi
    • ak stretneme skupinu ľudí zabratých do rozhovoru
    – nerušíme podaním ruky
    • ak sme chorí.
    V spoločenskom styku platí, keď si muž na ulici podáva ruku so ženou, starším mužom alebo vyššie postaveným, mal by si stiahnuť pravú rukavicu.
    Keď vám niekto podáva ruku v rukavici, môžete si aj vy svoju nechať na ruke. V miestnosti si najprv stiahnite pravú rukavicu, podajte ruku a až potom stiahnite aj ľavú. Dlhé rukavice, ktoré ženy nosia k večernej toalete sa nesťahujú. Ženy majú pri podávaní rúk isté úľavy, ani vonku si nemusia stiahnuť rukavicu. Ruku si nepodávame cez prekážku, napríklad cez stôl alebo s niekým do kríža.
    Muž pri podávaní ruky vždy stojí. Stisk ruky má byť krátky, pevný. Nevhodné sú prejavy ako chytanie predlaktia druhou rukou, potľapkanie po chrbte, drvenie ruky alebo nekonečné trasenie rukou. Ak sa nám potia ruky, nosíme v pravom vrecku vreckovku, do ktorej si dlaň pred podávaním ruky nenápadne utrieme. Pravú ruku podávame, aj keď sme ľaváci. Pri podaní ruky nemáme druhú ruku vo vrecku, zložíme si slnečné okuliare, ak ich máme na očiach.
    Na chyby neupozorňujeme – ak sme spoločensky významnejšia osoba a niekto nám podá ruku ako prvý, nepredstierame, že ju nevidíme alebo človeka nahlas neopravíme, že ruku sme mali podať my, ale podávanú ruku, tak, aby si to nikto okolo nás ani nevšimol.
    Podávanie rúk nie je všade vo svete samozrejmosťou. V islamských krajinách ruku ako prvá nepodáva žena, ale muž a tiež ruku podáva spoločensky menej významná osoba spoločensky významnejšej (podriadený je vymenovať všetky akademické i vedecké tituly. Niekedy rozmýšľame, či osloviť titulom alebo funkciou. Rektor univerzity má napríklad titul profesor – profesorov je však na univerzite veľa, rektor iba jeden, oslovujeme preto „pán rektor“, čo je významnejšia funkcia. Dvojité (zložené) priezviská používame v oslovovaní celé, napr. “pani Nováková-Kollárová“. Tituly ani funkcie neprechádzajú na partnera osoby, takže zásadne nepoužívame oslovenie „pani doktorová“, „pani starostová“ a podobne. Ženy v obchodnom styku oslovujeme či sú vydaté či slobodné vždy „pani“, výnimkou je, ak si oslovenie slečna niekto vyslovene želá.
    Tykanie na pracovisku navrhuje vždy nadriadený podriadenému a to aj muž žene. V prípade dvoch rovnako postavených zamestnancov, navrhuje tykanie žena mužovi, starší mladšiemu. Návrh na tykanie možno odmietnuť. Je však potrebné urobiť to priateľským a zdvorilým spôsobom, napríklad: Ďakujem za návrh, ale našu spoluprácu považujem aj bez tykania za veľmi dobrú. Nehnevajte sa, ale radšej by som ostal pri vykaní.
    Podľa zásad etikety by ani nadriadení nemali tykať svojim podriadeným bez ich predchádzajúceho súhlasu. Na mnohých pracoviskách sa používa aj prechodná forma medzi tykaním a vykaním, kedy vykáme, ale oslovujeme krstným menom: „Michal, mohli by ste mi pomôcť?“

    VIZITKA JE KOMUNIKAČNÝ PROSTRIEDOK, mala by pôsobiť profesionálne, jej vzhľad a obsah hovorí o serióznosti, ale často i o osobnom vkuse majiteľa. Vizitku by sme mali mať vždy po ruke, dlhé hľadanie po všetkých vreckách vzbudzuje rozpaky. Neesteticky pôsobia pokrčené, zašpinené vizitky, vizitky s ohnutými rohmi. Ak máte na vizitke neaktuálne údaje, neopravujte ich perom, ale dajte si vytlačiť nové vizitky. Vizitka sa obvykle odovzdáva na začiatku stretnutia, ako prvý ju odovzdáva hosť. Podávanú vizitku nenechávame bez povšimnutia, starostlivo si ju prečítame, odložíme ju do vizitkára, prípade počas rozhovoru ju máme položenú na stole. Nehráme sa s ňou počas rozhovoru, neprehýbame ju, nepíšeme si na ňu poznámky pred obchodným partnerom. Dbáme na to, aby sme pri sebe mali vždy dostatok vizitiek. Keď sa nachádzame v skupine osôb, vizitku podávame najvyššie postavenému ako prvému.

    ZÁVER – Prvý dojem nikdy nemáme príležitosť urobiť dvakrát. Ak sa vieme už pri zoznamovaní vhodne a sebaisto zachovať podľa pravidiel biznis etikety, sme na najlepšej ceste rozvíjať ďalšie vzťahy s obchodnými partnermi alebo pozitívne zapôsobiť i v akomkoľvek pracovnom kolektíve.

    Mgr. Monika Rolková


     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    November 2013
    8. 11. – piatok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za október 2013 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za október 2013
    15. 11. - piatok Daň z príjmov - odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    20. 11. - streda DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v októbri 2013 49 790 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za október 2013 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    25. 11. – pondelok DPH podanie daňového priznania k DPH za október 2013 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    splatnosť DPH za október 2013 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za október 2013
    do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za október 2013
    pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu alebo pred vznikom poistenia Poistné prihlásiť v pobočke Sociálnej poisťovne zamestnanca na sociálne poistenie
    Deň nasledujúci po zániku pracovnoprávneho vzťahu alebo po zániku poistenia Poistné odhlásiť v pobočke Sociálnej poisťovne zamestnanca zo sociálneho poistenia
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a odvod osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa za október 2013
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za október 2013 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    oznámiť správcovi dane zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
    oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
    oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
    oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 04.11.13 05.11.13 06.11.13 07.11.13 08.11.13 11.11.13 12.11.13 13.11.13
    USA americký dolár USD 1,3506 1,3494 1,3517 1,3365   1,3431   1,3394   1,3432   1,3415
    Japonsko japonský jen JPY 133,28  132,59 133,33   132,00   131,58   132,86   133,87   133,27
    Bulharsko bulharský lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558   1,9558   1,9558   1,9558   1,9558   1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 25,835 25,833 25,784   26,850   26,966   26,996   27,010   27,055
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4584 7,4583 7,4593   7,4587   7,4586   7,4586   7,4580   7,4589
    V. Británia libra šterlingov GBP 0,8456 0,8403 0,84030   0,83210   0,83525   0,83810   0,84470   0,8399
    Maďarsko maďarský forint HUF 295,75 297 296,72   295,78   296,22   297,29   298,50   298,66
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528   3,4528   3,4528   3,4528   3,4528   3,4528
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7028 0,7025 0,7025   0,7025   0,7025   0,7028   0,7028   0,7029
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,1778   4,1802 4,1677   4,1623   4,1801   4,2045   4,2035   4,202
    Rumunsko nový rumunský lei RON 4,4385   4,4418 4,4346   4,4285   4,4423   4,4535   4,4555   4,4638
    Švédsko švédska koruna SEK 8,7722   8,794 8,7874   8,7110   8,8375   8,7967   8,9103   8,9928
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2321   1,2297 1,2321   1,2298   1,2302   1,2328   1,2328   1,2316
    Nórsko nórska koruna NOK 8,0165   8,052 8,0505   8,0160   8,1755   8,2065   8,2995   8,338
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6200   7,6223 7,6235   7,6240   7,6213   7,6218   7,6241   7,6255
    Rusko ruský rubeľ RUB 43,8245   43,696 43,7520   43,2540   43,7160   43,8100   44,1150   44,055
    Turecko turecká líra TRY 2,7273   2,7332 2,7428   2,7102   2,7178   2,7286   2,7516   2,7528
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4215   1,4157 1,4186   1,4088   1,4193   1,4314   1,4401   1,4409
    Brazília brazílsky real BRL 3,0334   3,0614 3,0716   3,0406   3,0874   3,1002   3,1339   3,1205
    Kanada kanadský dolár CAD 1,4048   1,4073 1,4112   1,3940   1,4042   1,4026   1,4097   1,4071
    Čína čínsky jüan CNY 8,2411   8,2281 8,2346   8,1420   8,1822   8,1587   8,1825   8,1735
    Hongkong hongkongský dolár HKD 10,4700   10,46 10,4778   10,3600   10,4113   10,3843   10,4140   10,4008
    Indonézia indonézska rupia IDR 15 335,55 15 321,19 15 250,44   15 228,60   15 323,63   15 483,47   15 468,68   15319,84
    Izrael izraelský šekel ILS 4,7695   4,7633 4,7695   4,7341   4,7428   4,7341   4,7385   4,739
    India indická rupia INR 84,0280   83,411 84,3940   83,6520   84,3000   84,7040   85,5560   85,106
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1 435,16 1 431,71 1 433,22   1 418,99   1 427,51   1 436,57   1 441,28   1438,53
    Mexiko mexické peso MXN 17,5770   17,6326 17,7106   17,5449   17,7168   17,6466   17,7464   17,6696
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,2929   4,2819 4,2971   4,2503   4,2690   4,2858   4,3148   4,3085
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6260   1,6192 1,6079   1,5945   1,6101   1,6262   1,6333   1,6283
    Filipíny filipínske peso PHP 58,589   58,374 58,576   57,815   57,976   58,420   58,866   58,722
    Singapur singapurský dolár SGD 1,6792   1,6745 1,6791   1,6618   1,6679   1,6720   1,6785   1,6747
    Thajsko thajský baht THB 42,244   42,155 42,261   41,870   42,093   42,359   42,418   42,365
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,7488   13,8124 13,8030  13,6875  13,7370   13,8735 13,9500  13,8806

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 2-3/2014 (X/2013)
    • Trestný zákon s komentárom - JUDr. Hromádková
    • Zrážky zo mzdy
    • Daňové a nedaňové výdaje v JÚ

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 11/2013 (X/2013)
    • Pracovné právo - Ing. Ján Mintál
    • Transformácia účtovnej sústavy - Ing. Ivana Hudecová
    • Závislá činnosť a ERP - Ing. Marta Boráková

    Verejná správa – (VS), č.11/2013 (X/2013)
    • Konto pracovného času – JUDr. Sandra Mrukviová Tomiová
    • Zmeny zákona o odpadoch – Ing. Zuzana Neupauerová, PhD.
    • Samospráva organizuje dobrovoľníctvo – JUDr. Ján Kašiar

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2013 (X/2013)
    • Preventívne prehliadky – JUDr. Katarína Bucsková
    • Čierna práca – Mgr. Martina Kovalčíková
    • Nemocenské dávky –JUDr. Sandra Mrukviová Tomiová

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 11/2013 (X/2013)
    • Nevyfakturované dodávky - Ing. Ivana Hudecová
    • Prenájom automobilu – Ing. Anton Kolembus
    • Pohľadávky v JÚ a ZDP – Ing. Ivana Valterová

    1 000 riešení, č. 11/2013 (X/2013)
    • Mzdy a odvody
    • Ochrana osobných údajov – Ing. Ján Mintál
    • Dane v praxi
    • Zákonník práce

    PRIPRAVUJEME

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 12/2013 (XI/2013)
    • Inventarizácia majetku
    • Schválenie a rozdelenie výsledku hospodárenia

    Verejná správa – (VS), č. 12/2013 (XI/2013)
    • Reklama, reprezentácia, sponzoring
    • Zákon o účtovníctve pre verejnú správu

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 12/2013 (XI/2013)
    • Platobná neschopnosť zamestnávateľa
    • PN v ochrannej dobe

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.12/2013 (XI/2013)
    • Pravidlá pre daň vyberanú zrážkou
    • Záručné opravy z hľadiska DPH

    1 000 riešení, č. 12/2013 (XI/2013)
    • Dividendy
    • Zákonník práce
    • Mzdy a odvody
    • Účtovníctvo


    Vážení čitatelia,
    pokiaľ ste si nestihli predplatiť edičný ročník 2014 jednotlivých mesačníkov, môžete tak urobiť telefonicky na číslach 041/56 52 871,877,879,0915 033 300,0911 193 135, fax:041/5652659, emailom na adrese abos@poradca.sk.
    Tešíme sa na váš záujem o naše publikácie aj v roku 2014, prvé číslo nového ročníka vyjde už v decembri.

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Ochrana osobných údajov
    Právo na ochranu súkromia a právo na ochranu osobných údajov patria medzi základné práva a slobody garantované Ústavou Slovenskej republiky a toto právo platí pre všetkých obyvateľov krajiny. Novela zákona o ochrane osobných údajov sa vzťahuje na každého, kto spracúva osobné údaje, určuje účel a prostriedky spracúvania alebo poskytuje osobné údaje na spracovanie.

    Ochrana osobných údajov - príspevok
    mesačník VS 5/2013 (A4, 80 str.)


    Poverenie zodpovednej osoby - príspevok
    mesačník PaM 10/2013 (A4, 80 str.)


    Ochrana osobných údajov - úplné znenie zákona
    Aktualizácia II/4 (A5, 176 str.)




    BALÍČEK Ochrana osobných údajov obsahuje:
    VS 5/2013 – príspevok + PaM 10/2013 – príspevok + Aktualzácia II/4 - úplné znenie zákona

    Cena balíčka je15,20 €.
    Cena balíčka s 30  % zľavou je 10,60 €.
    Ušetríte 4,60 €.


    Pracovnoprávne vzťahy
    Základné zásady pracovného práva predstavuje Zákonník práce, ako základná pracovnoprávna norma. Jeho poslaním je prezentovať a ustanoviť elementárne pravidlá a princípy pracovného práva predovšetkým z ľudského aspektu. Zásada pracovného práva priznáva každej fyzickej osobe právo na prácu, na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky...Ak chcete vedieť, aká je zásada rovnakého zaobchádzania, alebo čo je diskriminácia v zamestnaní ponúkame príspevky v našich publkáciách.

    Pracovné právo - zásady a právna úprava - príspevok
    mesačník DÚVaP 11/2013, (A5, 234 str.)


    Pracovnoprávne vzťahy - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 11/2013, (A5, 88 str.)


    Diskriminácia v pracovnoprávnych vzťahoch - príspevok
    mesačník PaM 11/2013, (A4, 80 str.)




    BALÍČEK Balíček Pracovnoprávne vzťahy obsahuje:
    DÚVaP 11/2013 – príspevok + 1000 riešení 11/2013 – príklady a riešenia problémov + PaM 11/2013 - príspevok

    Cena balíčka je 12,90 €.
    Cena balíčka s 30  % zľavou je 9,30 €.
    Ušetríte 3,60 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Len do vypredania zásob.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.sk, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2013
    Untitled Page