Em@ilové noviny

 

č. 21/2013

30. 10. 2013

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Diskriminácia v pracovnoprávnych vzťahoch predstavuje závažný problém. Už len preto, že je ju ťažké preukázať, nakoľko niekedy chýbajú relevantné dôkazy. Súčasná právna úprava nielenže poskytuje klasifikáciu diskriminačného konania, ale zároveň upravuje právne prostriedky ochrany, ktoré by mali zamedziť diskriminačnému správaniu.
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.
Pekná jeseň,
so všetkými atribútmi postupného sfarbenia prírody, odchádzania sily slnka a pomalého skracovania dní, ponúka úrodu plodov, ktoré si ako v prírodnej lekárni môžeme naordinovať na posilnenie zdravia pred nastupujúcou epidémiou ochorení na sklonku roka.

Aj v dnešných emailových novinách ponúkame zaujímavé informácie a tematické balíčky.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
DISKRIMINÁCIA V PRACOVNOPRÁVNYCH VZŤAHOCH

 


Hranice diskriminačných konaní stanovuje základný pracovnoprávny predpis, a to zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej len ZP). Už v jeho základných zásadách, konkrétne v článku 1, sa stretneme so zákazom diskriminácie. Uvedený článok prepojuje ZP so zákonom č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou v z.n.p. (ďalej len antidiskriminačný zákon) v súvislosti s uplatňovaním zásady nediskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch. Základné zásady pôsobia ako interpretačné pravidlá a poskytujú pre účastníkov právneho vzťahu určitý pocit istoty. Podľa článku 1 sa zakazuje diskriminácia pri uplatňovaní si práva na prácu a slobodnej voľby zamestnania, práva na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky ako aj pri uplatňovaní si práva na ochranu pred svojvoľným prepustením z pracovného pomeru. Ako možno vidieť platnosť zákazu diskriminácie sa prelína etapou hľadania si práce, cez výkon závislej práce až po jej skončenie. Pri uplatňovaní si týchto práv nemôže byť FO diskriminovaná z dôvodu pohlavia, manželského a rodinného stavu, sexuálnej orientácie, rasy, farby pleti, jazyka, veku, nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, genetických vlastností, viery, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia. Z tohoto zákazu sú prípustné výnimky, kedy konanie, ktorého podkladom je niektorý z vyššie uvedených dôvodov, nebude diskriminačné. Tento dôvod však musí tvoriť skutočnú a rozhodujúcu požiadavku na zamestnanie, za predpokladu že cieľ je legitímny a požiadavka primeraná (ust. § 8 antidiskriminačného zákona).
Ide o tieto prípady:
- rozdielne zaobchádzanie je odôvodnené povahou činností
vykonávaných v zamestnaní alebo
- rozdielne zaobchádzanie je odôvodnené okolnosťami, za ktorých sa činnosti vykonávajú.

Uplatňovanie si práva na prácu a slobodnej voľby zamestnania súvisí s etapou hľadania si práce, teda právnych vzťahov vznikajúcich v oblasti služieb zamestnanosti, ktoré spadajú do pracovnoprávnych vzťahov. Uvedenú oblasť upravuje zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v z.n.p. (ďalej len zákon o službách zamestnanosti). Tento zákon upravuje služby zamestnanosti, ktorými sú pomoc pri hľadaní si zamestnania, zmene zamestnania, obsadzovaní voľných pracovných miest a pri uplatňovaní aktívach opatrení na trhu práce. Všetky tieto služby sa musia poskytovať v súlade so zásadou nediskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch.
Táto požiadavka je vyjadrená v ust. § 14 ods. 2 zákona o službách zamestnanosti. Pri uplatňovaní si uvedeného práva treba spomenúť aj problematiku uverejňovania pracovných ponúk/inzerátov, na základe ktorých si FO vyberá zamestnanie zodpovedajúce jej požiadavkám, čiže realizuje si svoju slobodnú voľbu zamestnania. Pri formulovaní pracovnej ponuky/ inzerátu je potrebné taktiež konať v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania platnou pre pracovnoprávne vzťahy. Podľa ust. § 62 ods. 2 zákona o službách zamestnanosti zamestnávateľ nesmie zverejňovať ponuky zamestnania, ktoré obsahujú prvky obmedzovania alebo diskriminácie. Za diskriminujúce sa napr. považuje, ak zamestnávateľ inzerát formuluje iba v jednom rode (napr. prijmeme riaditeľa, asistenta; správne: prijmeme riaditeľa/riaditeľku, prijmeme asistenta/asistentku). Rovnako sa za diskriminujúce považuje, ak zamestnávateľ používa skrytú formu diskriminácie z dôvodu veku používaním formulácií „hľadáme zamestnanca do mladého kolektívu“, „hľadáme mladých spolupracovníkov“.

Do pracovnoprávnych vzťahov patria aj predzmluvné vzťahy upravené v ust. § 41 ZP. V týchto vzťahoch dochádza k zisťovaniu údajov o FO uchádzajúcej sa o pracovné miesto. ZP stanovuje hranice aké údaje je zamestnávateľ oprávnený od takejto osoby požadovať. Aj ust. § 62 ods. 3 zákona o službách zamestnanosti ustanovuje v negatívnom zmysle aké údaje nemôže zamestnávateľ požadovať od uchádzača. V prípade, že si vyžiada niektorý z tu vymenovaných údajov, musí na žiadosť uchádzača vedieť náležite odôvodniť, prečo je tento údaj pre výkon práce potrebný. V priebehu výberového konania je zakázané konať v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania platnou pre pracovnoprávne vzťahy. Ustanovuje tak § 41 ods. 8 ZP, pričom odkazuje na ust. § 13 ods. 1 a 2 ZP. Ust. § 13 ods. 1 obsahuje generálny zákaz konať diskriminačne pre zamestnávateľa v pracovnoprávnych vzťahoch. Vymedzenie dôvodov, pre ktoré je diskriminačné konanie zakázané je obsahom ust. § 13 ods. 2. Ak by sa o týchto dôvodoch dozvedel počas výberového konania nemôže ich uplatniť okrem prípadu, že by to bolo odôvodnené povahou činností alebo dané okolnosťami, za ktorých by sa mala práca vykonávať. Tak by to bolo v prípade, že by zamestnávateľ obsadzoval pracovnú pozíciu, ktorá je zakázaná tehotným ženám. V rámci výberového konania by bol zamestnávateľ oprávnený požadovať od uchádzačky údaj o tom, či je tehotná. Uvedené konanie by nebolo považované za diskriminujúce, nakoľko zamestnávateľ musí rešpektovať ustanovenia nariadenia vlády SR č. 272/2004 Z. z., ktorým sa ustanovuje zoznam prác a pracovísk, ktoré sú zakázané tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám, zoznam prác a pracovísk spojených so špecifickým rizikom pre tehotné ženy, matky do konca deviateho mesiaca po pôrode a pre dojčiace ženy a ktorým sa ustanovujú niektoré povinnosti zamestnávateľom pri zamestnávaní týchto žien. Legitímnosť cieľa spočíva v poskytnutí ochrany tehotnej žene, tak ako to vyplýva z nariadenia vlády SR a primeranosť požiadavky je daná tým, že ak by uchádzačka nebola tehotná, môže s ňou zamestnávateľ uzatvoriť pracovnoprávny vzťah.

OBLASŤ PRACOVNÝCH PODMIENOK predstavuje najširšiu oblasť uplatňovania zásady nediskriminácie. Z kontrolnej činnosti inšpektorátov práce vyplýva, že najčastejšie dochádza k porušeniu zásady nediskriminácie pri odmeňovaní zamestnancov, pri poskytovaní výhodnejších služieb určitej skupine zamestnancov, pri uplatňovaní sankčného postihu pri porušení pracovnej disciplíny, nevyplatenie mzdy zamestnancovi, z dôvodu, že podal na zamestnávateľa žalobu. Pri „agentúrnych zamestnancoch“ bola zásada nediskriminácie porušená pri odmeňovaní, pri poskytovaní pracovných prostriedkov. Kontrolná činnosť poukazuje aj na existenciu boxingu na pracoviskách (šikanovanie a vytváranie neznesiteľného pracovného prostredia, prípadne nekorektné konanie vedúcich zamestnancov) a mobbingu v podobe ohovárania, ponižovania. Vo fáze skončenia pracovno - právneho vzťahu sa stretávame s diskrimináciou, kedy je rozhodnutie zamestnávateľa ukončiť pracovný pomer s konkrétnym zamestnancom ovplyvnené niektorým z diskriminačných dôvodov.
Najčastejším diskriminačným dôvodom bolo ukončenie pracovného pomeru so zamestnancom, pretože patril k určitej národnostnej skupine alebo z dôvodu jeho sexuálnej orientácie, či z dôvodu zdravotného hendikepu, ktorý neovplyvňoval výkon práce. Častých chýb, ktorých sa dopúšťajú zamestnávatelia v súvislosti s ukončením pracovného pomeru, najmä ak ide o výpoveď je, že nevenujú dostatočnú pozornosť vymedzeniu dôvodu, prečo došlo k ukončeniu pracovného pomeru. Podľa ust. § 60 ods. 2 ZP musí byť vo výpovedi výpovedný dôvod náležite skutkovo vymedzený a to tak, aby nebol zameniteľný s iným výpovedným dôvodom. Vzhľadom na tieto nedostatky a na prenesené dôkazné bremeno sa môže zamestnávateľ v prípade súdneho konania dostať do dôkaznej núdze.
Formy v ktorých sa môže vyskytovať diskriminačné konanie právna úprava rozlišuje nasledovne: priama diskrimináciu, nepriama diskrimináciu, obťažovanie, sexuálne obťažovanie, neoprávnený postih, pokyn na diskrimináciu, nabádanie na diskrimináciu, šikana (mobbing, bossing, staffing), viktimizácia.

Priama diskriminácia je definovaná v ust. § 2a ods. 2 zákona č. 365/2004 Z. z., ako konanie alebo opomenutie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako sa zaobchádzalo alebo by sa mohlo zaobchádzať s inou osobou v porovnateľnej situácii.
Pri nepriamej diskriminácii dochádza k prijatiu predpisu, rozhodnutiu, pokynu alebo praxe, ktoré navonok pôsobia neutrálne, ale majú za účel znevýhodniť alebo by mali znevýhodniť osobu v porovnaní s inou osobou. Ak je prijatie predpisu, rozhodnutia, pokynu alebo praxe odôvodnené objektívnymi skutočnosťami, ktoré sledujú oprávnený záujem a sú primerané a nevyhnutné na dosiahnutie takého záujmu, nedôjde k naplneniu skutkovej podstaty nepriamej diskriminácie (ust. § 2a ods. 3 antidiskriminačný zákon).

Antidiskriminačný zákon rozlišuje dva druhy obťažovania
Obťažovanie
všeobecne upravené v ust. § 2a ods. 4 a špecifickú formu obťažovania – sexuálne obťažovanie, ku ktorému dochádza s ohľadom na pohlavie. Obťažovaním rozumie antidiskriminačný zákon také správanie, ktorého následkom je vytvorenie zastrašujúceho, nepriateľského, zahanbujúceho, ponižujúceho, potupujúceho, zneucťujúceho, prípadne urážajúceho prostredia. Úmyslom takého konania alebo jeho následkom je alebo môže byť zásah do slobody alebo ľudskej dôstojnosti. Je zaujímavé, že pri tejto skutkovej podstate sa vyžaduje i naplnenie subjektívnej stránky v podobe skúmania, či u konajúcej osoby bol prítomný úmysel vyvolať spomínané následky (zásah do slobody alebo ľudskej dôstojnosti).
Sem môžeme zahrnúť všetky formy šikanovania na pracovisku (bossing, staffing).
Antidiskriminačný zákon upravuje túto situáciu ako pokyn na diskrimináciu ust. § 2a ods. 6. Za takéto konanie bude zodpovedná osoba, ktorá zneužila podriadenosť inej osoby. Pokiaľ nedôjde k zneužitiu podriadenosti určitej osoby, ale takáto osoba je presviedčaná, utvrdzovaná alebo podnecovaná, aby sa dopúšťala diskriminačného konania voči tretej osobe, ide o nabádanie na diskrimináciu (ust. § 2a ods. 7 antidiskriminačného zákona). Pri takomto konaní bude zodpovedný tak ten, kto nabádal, ako aj vykonávateľ diskriminačného konania, ktorý mohol ukončiť také konanie, vzhľadom na skutočnosť, že jeho pozícia nebola ohrozená skutočnosťami vyplývajúcimi zo vzťahu podriadenosti. Fakticky ide o určitú formu ohlasu s diskriminačným konaním. Môže isť o konanie kedy sa dvaja alebo viacerí zamestnanci dohodnú na diskriminačnom konaní voči inému zamestnancovi alebo skupine zamestnancov. Navzájom sa v tomto konaní utvrdzujú, podnecujú.

Neoprávnený postih je poslednou formou diskriminačného konania upravenou v antidiskriminačnom zákone. Spočíva v konaní alebo opomenutí, ktoré je pre osobu nepriaznivé a je tu priama súvislosť:
- takého konania alebo opomenutia s domáhaním sa právnej ochrany pred diskrimináciou vo svojom mene alebo v mene inej osoby,
- takého konania alebo opomenutia s podaním svedeckej výpovede, vysvetlenia alebo inej účasti dotknutej osoby v konaní ohľadom porušenia zásady nediskriminácie,
- takého konania alebo opomenutia so sťažnosťou, ktorej obsahom bolo namietanie porušenia zásady nediskriminácie. ZP rozširuje okruh diskriminačního konania o konania upravené v ust. § 13 ods. 3 ZP. Za diskriminačné konanie považuje, ak niekto vykonáva práva a povinnosti vyplývajíce z pracovnoprávnych vzťahov v rozpore s dobrými mravmi. Rovnako za diskriminujúce je, ak niekto zneužíva uvedené práva a povinnosti na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov.
V prípade, že by zamestnanec podal na iného zamestnanca alebo zamestnávateľa sťažnosť, žalobu alebo návrh na začatie trestného stíhania a bol by za takéto konanie prenasledovaný alebo inak postihnutý, aj toto konanie je považované za diskriminačné (tzv. viktimizácia). S posledne menovaným konaním súvisí i problematika whistleblowingu tzv. oznamovanie nekalých praktík, ku ktorým dochádza na pracovisku. Pôvodcom môže byť zamestnávateľ alebo iný zamestnanec. Nekalými praktikami môžu byť diskriminačné konanie, šikanovanie na pracovisku, porušovanie ustanovení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, trestné činy. Oznamovateľ (tzv. whistleblower) uvedených konaní požíva v pracovnoprávnych vzťahoch ochranu práve cez ust. § 13 ods. 3 ZP.

PRÁVNE PROTRIEDKY OCHRANY ustanovuje ZP v § 13 ods. 5 a 6, ktoré môže zamestnanec použiť na ochranu proti diskriminačnému konaniu. Zamestnanec sa môže proti diskriminačnému konaniu chrániť podaním sťažnosti. Adresátom je zamestnávateľ. V sťažnosti je potrebné, aby zamestnanec opísal skutočnosti, z ktorých je možné usudzovať, že došlo k porušeniu zásady nediskriminácie.
Zamestnávateľ má zákonom uloženú povinnosť na sťažnosť odpovedať, vykonať nápravu, upustiť od takého konania a odstrániť jeho následky (ust. § 13 ods 5 ZP).
Okrem práva podať sťažnosť, má zamestnanec právo obrátiť sa na súd a domáhať sa ochrany podľa ustanovení antidiskriminačného zákona. Predošlé uplatnenie si svojho práva cez inštitút sťažnosti nie je potrebné. Zamestnanec sa môže obrátiť na súd kedykoľvek bez ohľadu na to či podal sťažnosť alebo nie. V sinej ochrane sa môže zamestnanec domáhať v súlade s ust. § 9 a nasl. Antidiskriminačného zákona, aby osoba upustila od diskriminačného konania, napravila protiprávny stav alebo aby poskytla primerané zadosťučinenie.
Osoba sa môže domáhať aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch, najmä vtedy, keď poskytnutie primeraného zadosťučinenia nie je postačujúce a ak bola značným spôsobom znížená jej dôstojnosť, spoločenská vážnosť alebo spoločenské uplatnenie. Výšku sumy určuje súd. Prihliada pri tom na závažnosť vzniknutej nemajetkovej ujmy a na okolnosti, ktoré pôsobili pri jej vzniku. Pokiaľ bola osobe diskriminačným konaním spôsobená škoda, možno sa jej domáhať podľa osobitných predpisov, aj v prípade, že osoba dosiahla súdnu ochranu. Súvisí to so skutočnosťou, že pri diskriminácii dochádza k zásahom najmä do ľudskej dôstojnosti zamestnanca ako jednej z jeho osobnostných stránok. Pri ochrane osobnostných práv platí, že je potrebné odškodniť, každý nárok vzniknutý v dôsledku ohrozenia alebo porušenia uvedeného práva. Záver – Na potieranie diskriminačného konania vzniknú zamestnávatelia prijímať vnútorné predpisy vo forme „etických kódexov“, v ktorých je upravené, čo sa považuje za nežiaduce konanie, aký je postup riešenia vzniknutej situácie a aké postihy môžu byť uložené.

Mgr. Martina Kovalčíková

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 11/2013)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
PRIAMA DISKRIMINÁCIA

Na účely zásady rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych vzťahoch sa „priamou diskrimináciou“ rozumie skutočnosť, keď sa napr. pri prijímaní do pracovného pomeru s uchádzačom o zamestnanie zaobchádza menej priaznivo.
Čo sa rozumie pod pojmami „priama diskriminácia“ a „nepriama diskriminácia“ na účely dodržania zásady rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych vzťahoch napr. pri prijímaní do pracovného pomeru?

Na účely zásady rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych vzťahoch sa „priamou diskrimináciou“ rozumie skutočnosť, keď sa napr. pri prijímaní do pracovného pomeru s uchádzačom o zamestnanie zaobchádza menej priaznivo ako sa zaobchádza, zaobchádzalo alebo by sa mohlo zaobchádzať s iným uchádzačom v porovnateľnej situácii.
Za „nepriamu diskrimináciu“ sa považuje navonok neutrálny predpis, rozhodnutie, pokyn alebo prax znevýhodňujúce uchádzača o zamestnanie v porovnaní s inými uchádzačmi, ak tento pokyn, rozhodnutie alebo prax nie sú primerané a nevyhnutné a nemožno ich ospravedlniť objektívnymi skutočnosťami. Nepriamou diskrimináciou však nie je, ak takýto predpis, rozhodnutie, pokyn alebo prax sú objektívne odôvodnené sledovaním oprávneného záujmu a sú primerané a nevyhnutné na dosiahnutie takého záujmu.
Za priamu diskrimináciu alebo nepriamu diskrimináciu sa považuje aj pokyn na diskrimináciu uchádzača o zamestnanie. Pre úplnosť je vhodné pripomenúť, že za formu diskriminácie sa považuje aj obťažovanie, ak ide o nežiaduce správanie s úmyslom alebo účinkom poškodiť ľudskú dôstojnosť, a ktoré vytvára pre uchádzača o zamestnanie nepriateľské, zastrašujúce, zahanbujúce, ponižujúce alebo urážlivé prostredie.

DISKRIMINÁCIA

V spoločnosti pracujú na tej istej pozícii dvaja zamestnanci. Obidvaja majú dosiahnutý rovnaký stupeň vzdelania a rovnakú odbornú prax. Pán X je za tú istú prácu v porovnateľnej kvalite odmeňovaný v priemere o 70 € viac ako pani Y, ktorá uvedenú skutočnosť považuje za diskrimináciu pretože je žena a chce svojho zamestnávateľa žalovať.
Ktorý zákon hovorí o zákaze diskriminácie?

Zákonník práce jednoznačne ustanovuje, že mzdové podmienky musia byť dohodnuté bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. Uvedené konštatovanie sa vzťahuje na každé plnenie za prácu, ako aj na plnenia, ktoré sa vyplácajú alebo sa budú vyplácať v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení Zákonníka práce alebo podľa osobitných predpisov.
Vychádzajúc z § 119a ods. 2 Zákonníka práce platí, že ženy a muži majú právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty sa považuje práca rovnakej alebo porovnateľnej zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti, ktorá je vykonávaná v rovnakých alebo porovnateľných pracovných podmienkach a pri dosahovaní rovnakej alebo porovnateľnej výkonnosti a výsledkov práce v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa.
Ďalej platí, že ak zamestnávateľ uplatňuje systém hodnotenia pracovných miest, hodnotenie musí vychádzať z rovnakých kritérií pre mužov a ženy bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. Pri posudzovaní hodnoty práce ženy a muža môže zamestnávateľ okrem vyššie spomínaných kritérií uplatniť ďalšie objektívne merateľné kritériá, ktoré sa dajú uplatniť na všetkých zamestnancov bez rozdielu pohlavia.
Zákaz akejkoľvek diskriminácie (priamej i nepriamej) obsahuje § 13 Zákonníka práce. Zákon dôkazné bremeno „rozkladá“ na zamestnanca i na zamestnávateľa. Zamestnanec, ktorý sa považuje za poškodeného, musí preukázať súdu skutočnosti, ktoré nasvedčujú tomu, že k priamej alebo nepriamej diskriminácii došlo.
To znamená, že ak chce byť zamestnanec úspešný vo svojej žalobe, musí preukázať súdu skutočnosti, z ktorých možno predpokladať, že k diskriminácii došlo. Zamestnávateľ potom musí dokazovať, že skutočnosti, ktorými zamestnanec preukazuje diskrimináciu, v skutočnosti nie sú prejavom nerovnakého zaobchádzania, ale iných skutočností.
V danom prípade ak napríklad zamestnávateľ preukáže že vyššia mzda pána X je odmenou napr. za jeho rozsah jazykových znalostí (teda nie preto, že je muž), bude zrejme úspešný zamestnávateľ.

ZÁKAZ VYŽADOVANIA INFORMÁCIÍ

Zákonník práce neobsahuje zákaz vyžadovania informácií, ktorými by sa poškodila osobnosť uchádzača v rámci predzmluvných vzťahov.
Znamená to, že zamestnávateľ má právo vyžadovať uvedené informácie?

V tomto prípade je potrebné vychádzať z ustanovenia § 11 Občianskeho zákonníka, ktoré zakotvuje právo na ochranu osobnosti vo všeobecnej právnej rovine. Toto ustanovenie teda treba na pracovnoprávne vzťahy aplikovať subsidiárne. V zmysle neho má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Zamestnávateľ tak nemá právo informácie spomínaného charakteru v rámci predzmluvných vzťahov požadovať. Podľa § 1 ods.5 Zákonníka práce platí, že pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

ABSOLÚTNA A RELATÍVNA NEPLATNOSŤ PRÁVNYCH ÚKONOV

Absolútna neplatnosť právneho úkonu znamená, že právny úkon sa síce pokladá za existujúci, ale je neplatný, a preto jeho následky nenastanú.
Čo znamená absolútna a relatívna neplatnosť právnych úkonov?

Absolútna neplatnosť právneho úkonu znamená, že právny úkon sa síce pokladá za existujúci, ale je neplatný, a preto jeho následky nenastanú. Neplatnosti sa môže dovolávať každý, kto má na tom záujem, nielen účastníci právneho úkonu. Právny úkon je absolútne neplatný bez ohľadu na to, či sa niekto dôvodu neplatnosti dovolal a je nerozhodné, či došlo k vydaniu súdneho rozhodnutia určujúceho, že právny úkon je neplatný. Absolútne neplatný úkon nie je možné napraviť odstránením prekážky platnosti. Náprava sa môže dosiahnuť len vykonaním nového právneho úkonu. Absolútne neplatný je aj právny úkon, ktorý je nedovolený, t. j. keď sa svojím obsahom prieči zákonu, zákon obchádza, prieči sa účelu zákona alebo záujmom spoločnosti.
Relatívnej neplatnosti sa môže domáhať len účastník, ktorému je neplatnosť na ujmu. Z uvedeného vyplýva, že ak sa oprávnený účastník nedomáha vyslovenia neplatnosti, resp. ak sa neplatnosť nevysloví, má právny úkon následky právneho úkonu.
Relatívna neplatnosť v pracovnom práve platí iba v prípade uplatnenia neplatnosti skončenia pracovného pomeru.



(viac riešení problémov nájdete v mesačníku 1000 riešení 11/2013)

 

 
 
P6 AKTUAL
Čiastka 78/2013
326/2013 Nariadenie
vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 58/2013 Z. z. o odvodoch za odňatie a neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy
327/2013 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výberovom konaní na funkciu súdneho exekútora
328/2013 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje maximálna suma mesačného príjmu a maximálna suma priemerného mesačného príjmu z určenej dohody o brigádnickej práci študentov na rok 2014
329/2013 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje pevná suma zvýšenia dôchodkovej dávky a percento zvýšenia úrazovej renty v roku 2014
330/2013 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o zrušení opatrenia Národnej banky Slovenska č. 6/1999, ktorým sa určujú podmienky na usmerňovanie platobnej bilancie Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov

Čiastka 79/2013
331/2013 Oznámenie
Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu z roku 1992, ktorým sa mení a dopĺňa Medzinárodný dohovor o zriadení medzinárodného fondu na kompenzáciu škôd vzniknutých v dôsledku znečistenia ropnými látkami, 1971 (FUND PROT 1992) Príloha k čiastke 79 – k oznámeniu č. 331/2013 Z. z.

Čiastka 80/2013
332/2013 Oznámenie
Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uverejnení konsolidovaného znenia Medzinárodného dohovoru o zriadení medzinárodného fondu na kompenzáciu škôd vzniknutých v dôsledku znečistenia ropnými látkami z roku 1971 v znení Protokolu z roku 1992, ktorým sa mení a dopĺňa Medzinárodný dohovor o zriadení medzinárodného fondu na kompenzáciu škôd vzniknutých v dôsledku znečistenia ropnými látkami, 1971 (FUND PROT 1992) Príloha k čiastke 80 – k oznámeniu č. 332/2013 Z. z.

Čiastka 81/2013
333/2013 Oznámenie
Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu z roku 2003 k Medzinárodnému dohovoru o zriadení Medzinárodného fondu na kompenzáciu škôd vzniknutých v dôsledku znečistenia ropnými látkami v znení z roku 1992 (FUND PROT 2003) Príloha k čiastke 81 – k oznámeniu č. 333/2013 Z. z.

Čiastka 82/2013
334/2013 Oznámenie
Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu z roku 1992, ktorým sa mení a dopĺňa Medzinárodný dohovor o občianskoprávnej zodpovednosti za škody vzniknuté v dôsledku znečistenia ropnými látkami z roku 1969 (CLC PROT 1992) Príloha k čiastke 82 – k oznámeniu č. 334/2013 Z. z.

Čiastka 83/2013
335/2013 Oznámenie
Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uverejnení konsolidovaného znenia Medzinárodného dohovoru o občianskoprávnej zodpovednosti za škody vzniknuté v dôsledku znečistenia ropnými látkami z roku 1969 v znení Protokolu z roku 1992, ktorým sa mení a dopĺňa Medzinárodný dohovor o občianskoprávnej zodpovednosti za škody vzniknuté v dôsledku znečistenia ropnými látkami z roku 1969 (CLC PROT 1992) Príloha k čiastke 83 – k oznámeniu č. 335/2013 Z. z.

Čiastka 84/2013
336/2013 Oznámenie
Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Medzinárodného dohovoru o občianskoprávnej zodpovednosti za škody vzniknuté v dôsledku znečistenia olejom zo zásobníkov z roku 2001 (BUNKERS 2001) Príloha k čiastke 84 – k oznámeniu č. 336/2013 Z. z.

Čiastka 85/2013
337/2013 Vyhláška
Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje zoznam zdravotných výkonov pre klasifikačný systém diagnosticko-terapeutických skupín

Čiastka 86/2013
338/2013 Zákon
Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
339/2013 Zákon Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a o doplnení zákona č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a o autorizovaných stavebných inžinieroch v znení neskorších predpisov
340/2013 Nariadenie Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje predmet, náležitosti a sadzba úhrad a ročných platieb za sprístupňovanie biocídnych výrobkov na trh a ich používanie
341/2013 Vyhláška Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje cezhraničná zdravotná starostlivosť, ktorá podlieha predchádzajúcemu súhlasu príslušnej zdravotnej poisťovne na účely jej preplatenia
342/2013 Vyhláška Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o registrácii hydiny a bežcov
343/2013 Vyhláška Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 529/2009 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy s elektronickým výberom mýta v znení neskorších predpisov
344/2013 Oznámenie Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu z roku 1997, ktorým sa mení a dopĺňa Protokol z roku 1978 k Medzinárodnému dohovoru o zabránení znečisťovaniu z lodí, ktorého nedeliteľnou súčasťou je Medzinárodný dohovor o zabránení znečisťovaniu z lodí z roku 1973 (MARPOL PROT 1997)Príloha k čiastke 86 – k oznámeniu č. 344/2013 Z. z.

 
 


VEDÚCI PRACOVNÍK

 
Pekná jeseň

S príchodom jesenného ladu sa na uliciach objavujú predavači pečených gaštanov a v cukrárňach i v domácnostiach sa častejšie konzumuje gaštanové pyré. Alžbetínski básnici ospevovali účinky týchto zaujímavých hnedých jesenných plodov na podnecovanie ľúbostnej túžby i sexuality - gaštany boli a sú súčasťou najrozličnejších receptúr „elixírov lásky“. Lekári ich zasa odporúčajú ako kvalitné spestrenie jedálneho lístka pre bohatý obsah vlákniny a škrobu pri malom množstve bielkovín a tukov. Váhovo rovnaké množstvo gaštanov má oproti väčšine druhov orechov menej ako polovicu množstva kalórií a obsahuje oveľa väčšie množstvo vody. Pre vyznávača zdravej výživy je zaujímavý aj obsah vitamínu E a B6, draslíka, vápnika, fosforu, síry a karoténu. Gaštany v surovom stave sa nekonzumujú – obsahujú výrazne väčšie množstvo tanínu, a preto chutia veľmi horko. Tepelnou úpravou sa táto nie príjemná horkosť podstatne zmierňuje. Jedincov, ktorí žijú hektickým spôsobom života – časté stretnutia a cestovanie, nahustený pracovný program – ale aj akékoľvek stresogénne typy, pochúťky z gaštanov upokojujú a pomáhajú im vracať potrebnú vitalitu po duševnom a fyzickom vyčerpaní alebo v rekonvalescencii po zraneniach a ochoreniach. Pre nich obzvlášť sa odporúča gaštanová polievka alebo gaštanový krém. Gaštany sú teda nielen zaujímavé spestrenie v palete potravinových doplnkov, ale aj účinný prírodný a prirodzený regeneračný prostriedok na udržanie zdravotnej kondície.
Pri prechádzke prírodou si všímame zaujímavé okolie a v ňom najrozličnejšie sfarbené kríky s rôznorodými plodmi. Vizuálne najpozoruhodnejšie a pre naše zdravie najcennejšie sú bobuľky rakytníka a šípky. Rakytník rešetliakovitý je u nás známy skôr ako väčší okrasný tŕnistý stromo-krík so zelenostriebristými listami a oranžovými bobuľovými plodmi. Patrí však medzi liečivé rastliny tradičnej indickej, čínskej a mongolskej medicíny. Jeho biostimulačné účinky boli známe aj v starom Grécku a vojaci Alexandra Macedónskeho používali výťažky plodov ako povzbudzujúcu látku v boji. Rakytníkové bobuľky (v podobe džemu, sirupu, pretlaku alebo likéru) sú koncentrátom užitočných látok - obsahujú desaťkrát viac vitamínu C ako napríklad pomaranč a okrem toho sú vítaným zásobníkom provitamínu A, vitamínu E a beta – karoténu. Zabraňujú vypadávaniu vlasov, zlepšujú činnosť pečene i pankreasu, podporujú hojenie žalúdočnej sliznice pri vredovej chorobe, zabraňujú krvácaniu ďasien veľmi dobre pôsobia na hemoroidy a sú vhodné pre celkovú očistu organizmu po nadužívaní liekov či podporných prostriedkov. Odstraňujú škodlivé voľné radikály, vznikajúce v organizme pri strese a zvýšenej fyzickej námahe. Stále nedocenený rakytníkový olej má výrazné regeneračné schopnosti, pomocou ktorých sa dá ovplyvniť rast tkanív pri rekonvalescencii po poškodeniach pokožky a slizníc (termické i chemické popáleniny, trhliny, omrzliny, ožiarenia) aleboich ochoreniach (ekzémy, alergie, zápaly). Býva považovaný za „omladzujúci prostriedok“. Pre fyzicky aktívneho človeka je zaujímavá aj jeho schopnosť tlmiť bolesti pri narazeniach svalov („koňaroch“) a zlepšovať stav kĺbov pri reumatických ťažkostiach. V plodoch plano rastúcej ruže šípkovej (Rosa canina), ale aj záhradnej ruže jabĺčkovej (Rosa pomifera Karpatia), v rôzne tvarovaných šípkach, sa nachádza veľké množstvo vitamínov C a B2 (riboflavín), ktorých obsah stúpa až do začiatku zrelosti,. Na čaj sa zbierajú tvrdé, jasno červené šípky (v mäkkých plodoch obsah vitamínov klesá), ktoré sa pred spracovaním dobre umyjú a odstránia sa z nich stopky a „chĺpky“. Šípkový čaj nakyslej chuti a príjemnej vône má po prvom sparení mimoriadne vysoký obsah spomínaných vitamínov a hodí sa v prevencii aj liečbe nachladnutia. Využíva sa aj pri prevencii pracovného stresu, pomáha lepšie tráviť, chráni pokožku, nechty aj vlasy pred degeneráciou a lieči defekty sliznice úst. Na kuchynské spracovanie (lekvár, pyré – lepšie z jabĺčkovej ruže, šťavy, sirup, želé) a šípkové víno sú vhodnejšie plody, ktoré ošľahol prvý mráz. Tieto produkty však už vysoký obsah vitamínov nemajú.
Ak pri prechádzke zdviheme hlavu, všimneme si, že opadané lístie odhalilo na kmeňoch rôznych stromov rastúce zelené „kríky“ imela bieleho, ktoré je parazitom – cudzopasníkomv korunách najmä listnáčov ale aj ihličnanov. Ani netušíme vzácny význam rastlinky, ktorá je považovaná okrem svojho ozdobného významu skôr za biologického škodcu... Do domácností sa táto rastlina, ktorá môže na kmeni stromu tvoriť trsy o priemere 30 až 100 centimetrov, dostáva nielen ako zlatom farbená vianočná ozdoba, ale aj v čerstvom nespracovanom tvare – vidlicovité rozvetvené konáriky s prisadnutými hladkými a kožovitými listami, ktoré kvitnú od marca do decembra a majú guľovité plody ako hrášok, najprv žltozelené, po dozretí biele. Imelo sa však zbiera nielen ako ozdoba, ale aj ako liečivá rastlina s obsahom mnohých zaujímavých látok pre človeka. Používa sa najmä pri reumatických alebo chronických zápalových ochoreniach kĺbov vo forme extraktu – výťažku. Pôsobí ústup bolestí a zlepšuje pohyblivosť v kĺbe. Veľký význam sa pripisuje imelu aj pri podpornej liečbe cukrovky. Výťažok z imela (vysušeného, rozmrveného) v množstve troch čajových lyžičiek na jednu šálku vody ponechá konzument odstáť 12 až 18 hodín a potom takýto nálev mierne prihreje, precedí a môže užívať. Zvyčajne sa používajú dve takéto dávky denne. Po mesačnom užívaní sa cukrovkárovi výrazne pomôže.
Imelo je niekedy zaujímavé aj pre požitie v prípade kožných ochorení, špeciálne skoro nevyliečiteľnej psoriázy. Extrakt z imela chlácholí podráždenú pokožku, súčasne ju dezinfikuje a zabraňuje ďalšiemu šíreniu zápalu a nadmernému odlupovaniu povrchových vrstiev pokožky. Pre tento účel sa imelo kombinuje aj s inými rastlinami – lastovičníkom, bielou vŕbou, dubovou kôrou a nechtíkom lekárskym. Postihnuté miesta sa potierajú. Extrakt sa nepije. Vo vedeckom svete sa čoraz častejšie hovorí o blahodarnom vplyve výťažkov imela na potláčanie rakovinového bujnenia.
Pri návrate z prechádzky sa môžeme zastaviť na trhu, ktorý nám ponúka aj ďalší hity prírodnej medicíny a prevencie – kyslú kapustu a zemiaky. Kapusta – biela alebo červená, čerstvá, nakladaná, sudová, kyslá patrila vždy medzi najobľúbenejšiu slovenskú zeleninu. Málokto vie, že patrí medzi najstaršie kultivované zeleniny a pestuje sa už viac ako štyritisíc rokov! Jej pravlasťou je pobrežie západného Stredomoria a Atlantiku. Starí Egypťania pripisovali kapuste božskú moc a stavali jej dokonca čosi ako „oltáre“. Zmienky o nej nachádzame v gréckej mytológii a podrobnejšie sa o nej dozvedáme z literatúry obdobia Rímskej ríše. Spočiatku kapustu (v starovekom Grécku) využívali len ako liečivú rastlinu, ktorá posilňovala telo a robila ho odolným proti ochoreniam, pomáhala proti vzniku najrozličnejších vredov a dokonca vraj aj proti morovej nákaze. Rímsky spisovateľ Plinius referuje o druhu kapusty, ktorá pre svoj vysoký obsah horčičného oleja chutila mimoriadne horkasto, a preto ju odporúčali pijanom vína na zmiernenie opitosti a nasledujúci deň proti pľušteniu („kocovine“). Kapusta sa využíva ako zdravie prinášajúca zelenina. Má vysoký obsah vitamínov C, B, U, provitamínu A (karotén), amínových, síru obsahujúcich kyselín, ktoré pôsobia antibioticky, ďalej horčičný olej a minerálne látky, najmä draslík. Šťava z kyslej alebo surovej kapusty má priaznivé účinky na črevnú mikroflóru. Nezanedbateľný je aj vysoký obsah vlákniny, zlepšujúcej vyprázdňovanie. Zemiaky pochádzajú z Južnej Ameriky (pravdepodobne z Chile) a na starý kontinent ich priviezli zároveň Španieli a Angličania. V kuchyni sa uchytili až po 200 rokoch, najprv prežívali v botanických záhradách. V krajinách, v ktorých sa pestujú, majú rovnakú úlohy ako ryža v oblastiach priaznivých pre ňu. Sú spolu s chlebom považované za najdôležitejší výdatný zdroj zdravej energie. Energetická hodnota zemiakov (1 kg) je od 2926 do 3557 kilojoulov. Hlavnými zdrojmi energie sú v nich škrob a cukry, ktoré u stolových odrôd predstavujú 15 – 20 % hmotnosti zemiakov a telo tieto látky využíva na 99 % - teda takmer bezo zvyšku. Predstava, že po konzumácii zemiakov sa rýchlo priberie nie je celkom na mieste. Veľký zemiak predstavuje nanajvýš 418 kilojoulov, čo má aj menšie jablko, pomaranč alebo polovica grapefruitu. Zemiaky z hľadiska udržiavania línie vyzerajú veľmi dobre. Sú aj solídnym zdrojom vitamínu C. Môžu obsahovať v 100 gramoch asi 10 mg C-vitamínu. Vitamín C je ale v zemiakoch veľmi nestály a citlivý.
Ich nevhodná a nešetrná úprava môže viesť ku stratám výživových hodnôt, nielen vitamínov. Preto ich škriabeme plastikovou alebo nerezovou škrabkou a dávame radšej do sklených alebo nerezových nádob (absolútne nevhodné sú hliníkové a smaltované). Prudký a krátky var nespôsobuje také straty ako pomalé zahrievanie alebo opätovné ohrievanie. a rýchlo uvarených asi 80 %, v ohrievaných menej ako 45% a v ohrievaných rozkrájaných necelých 25 % . Obsah bielkovín v 1 kg je asi toľko ako v 100 g netučného syra, 90 g chudého mäsa, 250 g chleba, 10 vajíčkach.
Zemiaky sú ľahším jedlom ako knedle alebo pečivo. Zemiaková kaša opustí žalúdok za dve až tri hodiny. Dobre sa trávia opekané zemiaky, horšie zemiaky s osmaženou cibuľkou (4 – 5 hodín) najhoršie na tuku robené zemiakové jedlá. Zemiaky majú zásaditý charakter, čo vhodne pôsobí ako „kontrola“ voči kyselinotvornej potrave. Zemiaky nie sú síce „živiacou“ potravinou (počas hladomorov boli), ale nasýtiť sa nimi dá pekne a zdravo.
Takže – hor sa do prírody a na trh!

MUDr. Pavel Malovič


 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
November 2013
8. 11. – piatok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za október 2013 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za október 2013
15. 11. - piatok Daň z príjmov - odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
20. 11. - streda DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v októbri 2013 49 790 €
podanie súhrnného výkazu k DPH za október 2013 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
25. 11. – pondelok DPH podanie daňového priznania k DPH za október 2013 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za október 2013 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za október 2013
do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za október 2013
pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu alebo pred vznikom poistenia Poistné prihlásiť v pobočke Sociálnej poisťovne zamestnanca na sociálne poistenie
Deň nasledujúci po zániku pracovnoprávneho vzťahu alebo po zániku poistenia Poistné odhlásiť v pobočke Sociálnej poisťovne zamestnanca zo sociálneho poistenia
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a odvod osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa za október 2013
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za október 2013 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
oznámiť správcovi dane zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 31.10. 1.11. 4.11.
USA americký dolár USD 1,3641  1,3505  1,3506 
Japonsko japonský jen JPY 133,99  132,90  133,28 
Bulharsko lev BGN 1,9558  1,9558  1,9558 
Česká republika česká koruna CZK 25,729  25,854  25,835 
Dánsko dánska koruna DKK 7,4587  7,4584  7,4584 
V. Británia anglická libra GBP 0,85020  0,84635  0,84560 
Maďarsko maďarský forint HUF 294,89  296,51  295,75 
Litva litovský litas LTL 3,4528  3,4528  3,4528 
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7030  0,7027  0,7028 
Poľsko poľský zlotý PLN 4,1783  4,1875  4,1778 
Rumunsko rumunský lei RON 4,4360  4,4393  4,4385 
Švédsko švédska koruna SEK 8,8052  8,8055  8,7722 
Švajčiarsko švajčiarsky frank CHF 1,2333  1,2310  1,2321 
Nórsko nórska koruna NOK 8,1040  8,0460  8,0165 
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6210  7,6200  7,6200 
Rusko ruský rubeľ RUB 43,7777  43,6018  43,8245 
Turecko turecká líra TRY 2,7167  2,7252  2,7273 
Austrália austrálsky dolár AUD 1,4353  1,4265  1,4215 
Brazília brazílsky real BRL 2,9962  3,0409  3,0334 
Kanada kanadský dolár CAD 1,4251  1,4082  1,4048 
Čína čínsky juan CNY 8,3109  8,2381  8,2411 
Honkong honkongský dolár HKD 10,5759  10,4700  10,4700 
Indonézia indonézska rupia IDR 15 375,34  15 308,20  15 335,55 
India indická rupia INR 83,8680  83,3645  84,0280 
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1 446,55  1 434,27  1 435,16 
Mexiko mexické peso MXN 17,6733  17,6703  17,5770 
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,3043  4,2923  4,2929 
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6450  1,6343  1,6260 
Filipíny filipínske peso PHP 58,971  58,548  58,589 
Singapur singapurský dolár SGD 1,6897  1,6783  1,6792 
Thajsko thajský baht THB 42,462  42,134  42,244 
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,6151  13,7113  13,7488 
Izrael izraelský šekel ILS 4,8040  4,7703  4,7695 












































































































































 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca č. 2-3/2014 (IX/2013)
  • Trestný zákon s komentárom - JUDr. Hromádková
  • Zrážky zo mzdy
  • Daňové a nedaňové výdaje v JÚ

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 11/2013 (X/2013)
  • Pracovné právo - Ing. Ján Mintál
  • Transformácia účtovnej sústavy - Ing. Ivana Hudecová
  • Závislá činnosť a ERP - Ing. Marta Boráková

Verejná správa – (VS), č.11/2013 (X/2013)
  • Konto pracovného času – JUDr. Sandra Mrukviová Tomiová
  • Zmeny zákona o odpadoch – Ing. Zuzana Neupauerová, PhD.
  • Samospráva organizuje dobrovoľníctvo – JUDr. Ján Kašiar

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2013 (X/2013)
  • Preventívne prehliadky – JUDr. Katarína Bucsková
  • Čierna práca – Mgr. Martina Kovalčíková
  • Nemocenské dávky –JUDr. Sandra Mrukviová Tomiová

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 11/2013 (X/2013)
  • Nevyfakturované dodávky - Ing. Ivana Hudecová
  • Prenájom automobilu – Ing. Anton Kolembus
  • Pohľadávky v JÚ a ZDP – Ing. Ivana Valterová

1 000 riešení, č. 11/2013 (X/2013)
  • Mzdy a odvody
  • Ochrana osobných údajov – Ing. Ján Mintál
  • Dane v praxi
  • Zákonník práce

PRIPRAVUJEME

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 12/2013 (XI/2013)
  • Inventarizácia majetku
  • Schválenie a rozdelenie výsledku hospodárenia

Verejná správa – (VS), č. 12/2013 (XI/2013)
  • Reklama, reprezentácia, sponzoring
  • Zákon o účtovníctve pre verejnú správu

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 12/2013 (XI/2013)
  • Platobná neschopnosť zamestnávateľa
  • PN v ochrannej dobe

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.12/2013 (XI/2013)
  • Pravidlá pre daň vyberanú zrážkou
  • Záručné opravy z hľadiska DPH

1 000 riešení, č. 12/2013 (XI/2013)
  • Dividendy
  • Zákonník práce
  • Mzdy a odvody
  • Účtovníctvo

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
Trestný poriadok
Trestný poriadok prešiel v poslednom období viacerými zmenami, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili jeho podobu. Posledná novelizácia priniesla zmeny v označovaní orgánov činných v trestnom konaní za súčasného zachovania vyšetrovacích kompetencií. Zmeny nastali aj v obsahu výmeny informácií z registra trestov medzi členskými štátmi. Aké iné zmeny novele priniesla?

Trestný poriadok s komentárom - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 2-3/2014, (A5, 400 str.)


Trestný zákon a trestný poriadok - úplné znenie zákona
Aktualizácia II/5, (A5, 192 str.)


Trestný zákon a trestný poriadok - úplné znenie zákona s príkladmi z praxe
momotematika (A5, 288 str.)




BALÍČEK Balíček Trestný poriadok obsahuje:
Poradca 2-3/2014 – úplné znenie zákona s komentárom + Aktualizácia II/5 – úplné znenie zákona + Trestný zákon a trestný poriadok - úplné znenie zákona s príkladmi z praxe

Cena balíčka je 16,23 €.
Cena balíčka s 30  % zľavou je 11,30 €.
Ušetríte 4,93 €.


Ochrana osobných údajov
Právo na ochranu súkromia a právo na ochranu osobných údajov patria medzi základné práva a slobody garantované Ústavou Slovenskej republiky a toto právo platí pre všetkých obyvateľov krajiny. Novela zákona o ochrane osobných údajov sa vzťahuje na každého, kto spracúva osobné údaje, určuje účel a prostriedky spracúvania alebo poskytuje osobné údaje na spracovanie.

Ochrana osobných údajov - príspevok
mesačník VS 5/2013 (A4, 80 str.)


Poverenie zodpovednej osoby - príspevok
mesačník PaM 10/2013 (A4, 80 str.)


Ochrana osobných údajov - úplné znenie zákona
Aktualizácia II/4 (A5, 176 str.)




BALÍČEK Ochrana osobných údajov obsahuje:
VS 5/2013 – príspevok + PaM 10/2013 – príspevok + Aktualzácia II/4 - úplné znenie zákona

Cena balíčka je15,20 €.
Cena balíčka s 30  % zľavou je 10,60 €.
Ušetríte 4,60 €.


Pracovnoprávne vzťahy
Základné zásady pracovného práva predstavuje Zákonník práce, ako základná pracovnoprávna norma. Jeho poslaním je prezentovať a ustanoviť elementárne pravidlá a princípy pracovného práva predovšetkým z ľudského aspektu. Zásada pracovného práva priznáva každej fyzickej osobe právo na prácu, na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky...Ak chcete vedieť, aká je zásada rovnakého zaobchádzania, alebo čo je diskriminácia v zamestnaní ponúkame príspevky v našich publkáciách.

Pracovné právo - zásady a právna úprava - príspevok
mesačník DÚVaP 11/2013, (A5, 234 str.)


Pracovnoprávne vzťahy - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 11/2013, (A5, 88 str.)


Diskriminácia v pracovnoprávnych vzťahoch - príspevok
mesačník PaM 11/2013, (A4, 80 str.)




BALÍČEK Balíček Pracovnoprávne vzťahy obsahuje:
DÚVaP 11/2013 – príspevok + 1000 riešení 11/2013 – príklady a riešenia problémov + PaM 11/2013 - príspevok

Cena balíčka je 12,90 €.
Cena balíčka s 30  % zľavou je 9,30 €.
Ušetríte 3,60 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Len do vypredania zásob.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page