|
MANKÁ, ŠKODY A ICH ÚČTOVANIE
Účtovanie mánk a škôd na majetku účtovnej jednotky úzko spolu súvisí, pretože v obidvoch prípadoch ide o škodu alebo stratu na majetku účtovnej jednotky a manko aj škoda sa účtujú takmer vo všetkých prípadoch na rovnakých nákladových účtoch okrem škôd zo živelných pohrôm. Rozdiel medzi mankom a škodou je v tom, že zatiaľ čo manko sa zisťuje zvyčajne inventarizáciou k určitému dátumu a nemožno u neho nikdy s istotou určiť skutočnú príčinu jeho vzniku (isté je len to, že určitá vec zaúčtovaná v účtovníctve sa fyzicky v účtovnej jednotke nenachádza), škoda je vyvolaná vždy konkrétnou príčinou, napr. krádežou, živelnou pohromou, neopatrnosťou zamestnanca a pod. V prvej časti príspevku sa zaoberáme mankom, jeho definíciou a účtovaním, v druhej časti sa venujeme škode na majetku, jej definícii a účtovaniu.
SÚVISIACE PREDPISY
- Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.
- Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa stanovili Postupy účtovania a rámcová účtová osnova pre podnikateľov účtujúca v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
MANKÁ NA MAJETKU
Definícia manka
Definícia manka sa dostala do zákona o účtovníctve až od 1. 1. 2008 a je uvedená v § 26 ods. 6. Podľa tohto ustanovenia manko je inventarizáciou zistené odcudzenie alebo strata majetku.
Inventarizácia majetku a záväzkov
Ako je v úvode uvedené, manko sa zvyčajne zisťuje inventarizáciou. Inventarizácia majetku a záväzkov je jedným z najdôležitejších nástrojov kontroly hospodárenia s majetkom účtovných jednotiek. Základnou právnou normou upravujúcou inventarizáciu je zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v podvojnom účtovníctve vydané Opatrením MF SR č. 23054/2002-92 v znení neskorších predpisov.
V zákone o účtovníctve je:
- ustanovená povinnosť inventarizovať majetok, záväzky a rozdiel majetku a záväzkov (§ 6 ods. 3 zákona),
- ustanovený spôsob vykonania inventarizácie (§ 29 a § 30 zákona),
- ustanovené, že vykonaním inventarizácie sa zabezpečuje preukázateľnosť účtovníctva (§ 8 ods. 4 zákona).
Inventarizácia majetku a záväzkov a Postupy účtovania
Postupy účtovania definíciu manka neupravujú, ustanovujú len účtovanie inventarizačných rozdielov a to konkrétne v § 11 a v § 21. Podľa § 11 Postupov účtovania pre podnikateľov, na príslušné účty nákladov alebo výnosov sa účtujú inventarizačné rozdiely podľa § 30 ods. 7 zákona okrem
- a) chýbajúcich cenných papierov, kedy sa vykáže ich úbytok na analytickom účte Cenné papiere v umorovacom konaní a ak sa začne umorovacie konanie,
- b) schodku peňažných hotovostí a cenín, ktorý sa účtuje ako pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe.
Inventarizačné rozdiely a ich účtovanie
Pokiaľ ide o inventarizačné rozdiely a ich zisťovanie, respektíve vyčíslenie, treba povedať, že ide o dôležitú problematiku, a to nielen z hľadiska inventarizácie, ale i z hľadiska účtovníctva. Preto zákon o účtovníctve upravuje túto otázku v § 30 ods. 5. Ako je v úvode príspevku už uvedené, inventarizačným rozdielom môže byť manko alebo prebytok.
Manko vzniká vtedy, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom (účtovným dokladom); pri peňažných prostriedkoch a ceninách sa označuje ako schodok, tzn. že mankom sa rozumejú chýbajúce predmety dlhodobého hmotného majetku, materiálu, drobných predmetov, tovaru a pod., teda majetok evidovaný v účtovníctve, ktorý však v skutočnosti podľa zistenej inventúry chýba.
Prebytok vzniká vtedy, ak zistený skutočný stav je vyšší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom (účtovným dokladom). Prebytok teda znamená, že v skutočnosti je vyšší stav niektorého majetku, napr. materiálu, peňazí v hotovosti a pod., než eviduje účtovníctvo.
Inventarizačný rozdiel - manko je ďalej potrebné posudzovať na základe príslušných ustanovení o zodpovednosti za škodu podľa Občianskeho a Obchodného zákonníka a Zákonníka práce.
ŠKODA NA MAJETKU ÚČTOVNEJ JEDNOTKY
Podľa postupov účtovania pre podnikateľov, č. j. 23 054/2002-92 v znení neskorších predpisov, škoda môže vzniknúť na rôznom druhu majetku účtovnej jednotky, teda na dlhodobom hmotnom majetku, dlhodobom nehmotnom majetku, na zásobách a na finančnom majetku škoda na majetku môže vzniknúť z rôznych príčin, napr. v dôsledku havárie, krádeže majetku, požiaru na majetku, živelnej pohromy a pod. Z tohto dôvodu sa potom aj škoda na majetku bude účtovať na rôznych účtoch.
Definícia škody v zákone o účtovníctve
Škoda pre účtovné účely sa prvýkrát zadefinovala až v zákone o účtovníctve č. 431/2002, ktorý vstúpil do platnosti od 1. 1. 2003. Do tohto obdobia škoda ako taká nebola v účtovných predpisoch definovaná. Zákon o účtovníctve definuje škodu v § 26 ods. 6 ako neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku.
Z definície vyplýva, že v účtovníctve sa bude o škode na majetku účtovať iba v prípade, že je tak poškodený alebo zničený, že sa už Opravou toto poškodenie alebo zničenie nedá odstrániť, alebo došlo k odcudzeniu (krádež) majetku neznámym páchateľom. Ak dôjde ku škode, ktorá sa dá opravou odstrániť, potom nepôjde o škodu na majetku ale o opravu majetku. Podľa toho sa potom bude odvíjať aj účtovanie.
Účtovanie škody
Podľa postupov účtovania pre podnikateľov, na účtovanie škody sú vyčlenené tri účty a to:
- a) účet 549 - Manká a škody,
- b) účet 569 - Manká a škody na finančnom majetku,
- c) účet 582 - Škody.
Ako už z názvov účtov vyplýva, na uvedených účtoch sa budú účtovať rôzne druhy škôd. Škoda na finančnom majetku sa bude účtovať na účte 569 - Manká a škody na finančnom majetku, škody na majetku z dôvodu mimoriadnych príčin (živelné pohromy) sa budú účtovať na účte 582- Škody a ostatné druhy škôd na majetku sa budú účtovať na účte 549 - Manká a škody.
Účtovanie poistného a nárokov na náhradu škody
Vo väčšine prípadov si účtovné jednotky dávajú majetok poistiť. V tomto prípade potom účtujú nielen o poistnom, ale aj o nároku na náhradu škody.
MANKÁ A ŠKODY Z POHĽADU ZDP
Vznik manka alebo škody predstavuje pre účtovnú jednotku určitú majetkovú ujmu, resp. škodovú udalosť, s ktorou je potrebné dôsledne sa vysporiadať nielen z pohľadu majetkovo-právneho, ale aj z pohľadu účtovných a daňových predpisov. Manká a škody vznikajú spravidla nezávisle na vôli účtovnej jednotky a v niektorých prípadoch ich vzniku nemožno vôbec zabrániť. Daňové predpisy do istej miery rešpektujú okolnosti, ktoré predchádzali vzniku konkrétnej škody a umožňujú pri splnení určitých podmienok uplatniť túto majetkovú ujmu do daňových výdavkov v plnej výške alebo s určitým obmedzením.
Legislatívna úprava mánk a škôd
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len .zákon o dani z príjmov.) pojem mánk a škôd nevymedzuje, ale v § 21 ods. 2 písm. e) priamo odkazuje na zákon o účtovníctve. Definícia manka a škody upravená v zákone č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o účtovníctve") platí teda aj pre účely dane z príjmov.
Manká a škody v zákone o dani z príjmov
Manká a škody vyplývajúce z účtovníctva upravuje zákon o dani z príjmov v ustanovení
- § 21 ods. 2 písm. e)
- § 19 ods. 3 písm. d)
- § 19 ods. 3 písm. g)
Škoda na majetku obstaranom formou finančného prenájmu
Škoda na majetku obstaranom formou finančného prenájmu má za následok porušenie podmienok finančného prenájmu ustanovených § 2 písm. s) zákona o dani z príjmov. Za porušenie sa považuje každé skončenie finančného prenájmu pred skončením doby, na ktorú bola zmluva o finančnom prenájme uzatvorená, pričom sa neposudzuje, či k tomu došlo so zavinením alebo bez zavinenia nájomcu škoda je dôvodom predčasného ukončenia finančného prenájmu, keďže predmet lízingu zaniká a zmluva sa stáva bezpredmetnou. Zákon o dani z príjmov pri akomkoľvek porušení podmienok lízingovej zmluvy ukladá povinnosť uplatniť ustanovenie § 17 ods. 24 písm. a), podľa ktorého nájomca musí v zdaňovacom období, v ktorom došlo k porušeniu podmienok, upraviť základ dane o rozdiel odpisov podľa § 26 ods. 8 už uplatnených v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil ako vlastník pri rovnomernom odpisovaní podľa § 27 zákona o dani z príjmov alebo pri zrýchlenom odpisovaní podľa § 28 zákona o dani z príjmov.
Predčasné ukončenie zmluvy o finančnom prenájme z dôvodu škody na majetku obstaranom formou finančného prenájmu riešia pokyny Daňového riaditeľstva SR k obstaraniu majetku formou finančného prenájmu, a to osobitne u právnickej osoby účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva a osobitne u daňovníka s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva.
Škoda na cudzom majetku
Pokiaľ je škoda spôsobená na cudzom majetku, nejde o škodu v zmysle zákona o dani z príjmov. Ak vlastník poškodeného majetku uplatní náhradu škody a škoda bola na cudzom majetku preukázateľne spôsobená, náhrada škody je daňovo uznaný náklad v plnej výške, ak zodpovedá ustanoveniu § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia daňovým výdavkom sú výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov.
Povinnosť nahradiť škodu je zakotvená v každom právnom systéme a vzniká ako sekundárna, čiže následná povinnosť tomu subjektu, ktorý porušil primárnu povinnosť, ktorá mu vyplýva či už zo zákona alebo z inej právnej skutočnosti. Podľa ustanovenia § 415 Občianskeho zákonníka je každý povinný počínať si tak, aby v dôsledku jeho konania nedochádzalo ku škodám na zdraví, majetku, prírode a životnom prostredí.
Uvedená povinnosť sa vzťahuje na všetkých účastníkov občianskoprávnych vzťahov i na účastníkov obchodnoprávnych vzťahov. Pokiaľ dôjde k porušeniu povinnosti predchádzať vzniku škody, vzniká zodpovednosť za škodu spôsobenú takýmto porušením.
V zmysle ust. § 420 Občianskeho zákonníka každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti.
Pre účely náhrady škody na majetku sa rozlišujú dve zložky škody:
- skutočná škoda - predstavuje hodnotu, o ktorú bol v dôsledku protiprávneho konania zmenšený majetok poškodeného,
- ušlý zisk - majetkový prospech, ktorý by poškodený inak pravdepodobne dosiahol, keby nedošlo ku škode.
Pri posudzovaní daňového uznania náhrady škody voči tretiemu subjektu, ktorú daňovník plní uznaním oprávnenosti požadovanej úhrady bez súdneho konania, daňovník uplatní ako daňový výdavok podľa § 19 zákona o dani z príjmov, ak povinnosť úhrady vyplýva zo všeobecných obchodných podmienok upravených v Obchodnom alebo Občianskom zákonníku.
Pri posudzovaní daňového uznania náhrady ušlého zisku voči tretiemu subjektu, ktorú daňovník plní uznaním oprávnenosti požadovanej úhrady bez súdneho konania, uplatňuje ako daňový výdavok podľa § 19 iba v prípade, .e to vyplýva z konkrétnych uzatvorených zmlúv medzi subjektmi. V prípade, že daňovník nie je zmluvne zaviazaný na úhradu ušlého zisku, nie je možné plnenie úhrady ušlého zisku bez súdneho konania považovať za daňový výdavok podľa § 19 zákona o dani z príjmov. V prípade, že na náhradu ušlého zisku zaviaže daňovníka súd, je možné takýto výdavok uplatniť v daňových výdavkoch.
Škoda spôsobená odcudzením majetku u platiteľa DPH
Podľa § 53 ods. 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov v prípade krádeže majetku účtovná jednotka, ktorá je platiteľom DPH, je povinná odviesť daň vo výške odpočítanej dane. Ak je tovar predmetom odpisovania podľa zákona o dani z príjmov, platiteľ odvedie daň z pridanej hodnoty do štátneho rozpočtu zo zostatkovej ceny odcudzeného majetku. V týchto prípadoch účtovná jednotka nemá nárok na odpočet DPH, preto odvedená DPH je súčasťou obstarávacej, resp. zostatkovej ceny majetku. Účtovná jednotka DPH zaúčtuje na ťarchu účtu 549 - Manká a škody v súlade s § 52 ods. 7 postupov účtovania v podvojnom účtovníctve.
Z hľadiska dane z príjmov je DPH účtovaná pri odcudzení majetku na účte 549 daňovým výdavkom ako súčasť obstarávacej, resp. zostatkovej ceny, a to podľa § 19 ods. 3 písm. g) zákona o dani z príjmov.
(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku DÚVaP 7-8/2011)
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ, ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
ZMARENÉ INVESTÍCIE
Účtovná jednotka si dala vypracovať projektovú dokumentáciu na výstavbu administratívnej budovy, ktorú zaúčtovala na účet 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Nakoľko sa jej vyskytla možnosť výhodnej kúpy staršej budovy, ktorú technicky zhodnotí, účtovná jednotka sa rozhodla nestavať novú budovu.
Musí ÚJ pristúpiť k odpisu projektovej dokumentácie do nákladov (zmarená investícia)?
Podľa § 68 ods. 8 Postupov účtovania, na účte 549 - Manká a škody sa účtujú aj zmarené investície v prípade, že účtovná jednotka rozhodne o zrušení prác na príprave alebo rozostavaní obstarávaného dlhodobého majetku. Sumy vzťahujúce sa na tento účtovný prípad a účtované na účte 041 - Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku a na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa odpíšu na ťarchu účtu 549 - Manká a škody, a to v deň rozhodnutia o zrušení prác na obstarávaní dlhodobého majetku, ak ide o škodu. V ostatných prípadoch sa zaúčtujú na účte 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť. Nakoľko k zmareniu investície nedošlo z dôvodu škody (zničenie), nepotrebnú projektovú dokumentáciu účtovná jednotka zaúčtuje do nákladov na hospodársku činnosť.
Účtovné
súvzťažnosti
|
|
|
|
1.
|
Dodávateľská
faktúra za projektovú dokumentáciu
|
042
|
321
|
2.
|
Úhrada
faktúry z bankového účtu
|
321
|
221
|
3.
|
Zmarená
investícia – zúčtovanie projektovej dokumentácie do nákladov
|
548
|
042
|
MANKO NA ZÁSOBÁCH
Pri mimoriadnej inventarizácii v sklade bolo zistené manko na zásobách vo výške 1 800 €. Účtovná jednotka uplatní voči zodpovednému zamestnancovi hmotnú zodpovednosť, ktorá čiastočne kryje výšku škody. Zamestnanec uhradí 12. 5. 2011 náhradu škody vo 750 €.
Aký bude postup z účtovného hľadiska?
Manko zistené na zásobách sa účtuje do nákladov na účet 549 - Manká a škody vo výške obstarávacej ceny zásob, čím sa vyradia z účtovníctva. Účtovná jednotka si uplatní náhradu za spôsobené manko od zamestnanca, čo zaúčtuje na ťarchu účtu 335 - Pohľadávky voči zamestnancom a v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.
Účtovné
súvzťažnosti:
|
|
|
|
1.
|
Zúčtovanie manka na materiáli
v obstarávacej ceny 1 800 €
|
549
|
112
|
2.
|
Predpis nároku na náhradu
manka voči zamestnancovi 750 €
|
335
|
648
|
ZÁMENA TOVARU, MANKÁ A PREBYTKY
Účtovná jednotka sa zaoberá predajom potravín a často príde pri predaji k zámene veľmi podobného druhu tovaru (napr. malinový jogurt za jahodový). Pri inventúre potom z jedného jogurtu má prebytok a z druhého manko, čo sa účtovnej jednotka zdá nespravodlivé (zákaz kompenzácie nákladov a výnosov).
Môže si ÚJ v internej smernici určiť, že manká a prebytky veľmi podobných druhov tovaru budú po inventúre prehodnotené a o takýchto zámenách pri predaji bude vyhotovený konkrétny zoznam tovaru?
Zákon o účtovníctve a ani postupy účtovania pre podnikateľov kompenzáciu mánk a škôd osobitne neupravujú a navyše zákon o účtovníctve v § 7 ods. 5 ustanovuje zákaz kompenzácie nákladov a výnosov ako takých. Napriek týmto skutočnostiam zastávame názor, že manká a prebytky zásob je možné vzájomne vyrovnávať v prípade mánk a prebytkov u zásob rovnakého druhu a až v rámci tohto rovnakého druhu zásob účtovať až o výslednom stave prípadného inventarizačného rozdielu. Takáto možnosť kompenzácie je možná preto, lebo podľa § 45 Postupov účtovania pre podnikateľov, analytická evidencia zásob sa vedie podľa druhov alebo skupín zásob na skladových kartách alebo súborov dát z počítača. Preto ak účtovná jednotka vedie evidenciu zásob podľa druhov alebo skupín, potom aj inventarizáciu zásob môže vykonávať podľa druhov alebo skupín zásob a v rámci jedného druhu zásob alebo skupiny zásob je možné kompenzovať manko s prebytkom. Túto skutočnosť by mala účtovná jednotka upraviť v internej smernici.
V tejto súvislosti dávame do pozornosti ešte ustanovenie § 11 Postupov účtovania pre podnikateľov, kde je upravené účtovanie inventarizačného rozdielu v prípade chybného účtovania zásob.
TOTÁLNA ŠKODA NA VOZIDLE
Zamestnanec účtovnej jednotky havaroval na služobnom vozidle, vznikla škoda, ktorá sa nedá opravou odstrániť. Poškodené vozidlo bolo odtiahnuté do firmy. Automobil bol poistený a poisťovňa vyčíslila náhradu za poškodené vozidlo vo výške 12 000 €, suma vo výške 1 500 € bola vyčíslená ako spoluúčasť. Obstarávacia cena vozidla bola vo výške 25 000 €, doterajšie oprávky boli vo výške 10 600 €. Účtovná jednotka sa rozhodla vrak auta odpredať na súčiastky za 1 500 €.
Ako ÚJ vyradí vozidlo účtovníctva?
Nakoľko vozidlo sa nedá opraviť, účtovná jednotka bude účtovať o škode na vozidle vo výške zostatkovej ceny a vyradí ho z účtovníctva. Vozidlo bolo poistené, účtovná jednotka bude účtovať aj o nároku na náhradu škody voči poisťovni. Pretože haváriu zapríčinil zamestnanec, účtovná jednotka bude sumu vo výške 900 € vymáhať aj od zamestnanca. V našom príklade pri výpočte výšky nároku na náhradu škody od zamestnanca účtovná jednotka postupovala nasledovne: zostatková cena vozidla vyradeného z účtovníctva - prijatá náhrada od poisťovne - cena vozidla odpredaného ako vrak na súčiastky = 14 400 € - 12 000 € - 1 500 € = 900 €. Tento spôsob výpočtu je uvedený len ako príklad, účtovné jednotky si môžu zvoliť aj iný spôsob alebo určiť výšku nároku na náhradu škody voči zamestnancovi, prípadne vychádzať zo zmluvy uzatvorenej medzi zamestnancom a zamestnávateľom o prevádzke vozidla, ak bola uzatvorená a podobne.
O spoluúčasti sa v účtovníctve neúčtuje, pretože spoluúčasť iba znižuje výšku náhrady priznanej poisťovňou. To znamená, že ako náhrada škody od poisťovne sa zvyčajne účtuje nižšia suma než je vyčíslená výška škody, potom v nákladoch je vyššia suma ako vo výnosoch zaúčtovaná náhrada od poisťovne.
Účtovné
súvzťažnosti
|
|
|
|
|
1.
|
Faktúra za
odtiahnutie vozidla do firmy odťahovou službou
|
150 €
|
518
|
321
|
2.
|
Zúčtovanie
škody na vozidle
|
|
|
|
|
a)
zúčtovanie zostatkovej ceny do nákladov
|
14 400
€
|
549
|
082
|
|
b)
vyradenie vozidla v obstarávacej cene
|
25 000
€
|
082
|
022
|
3.
|
Nárok na
náhradu škody od poisťovne
|
12 000
€
|
378
|
648
|
4.
|
Prijatá
náhrada od poisťovne
|
12 000
€
|
221
|
648
|
5.
|
Predaj
vozidla na súčiastky 1 500 €
|
315
|
648
|
|
6.
|
Nárok na
náhradu škody voči zamestnancovi
|
900 €
|
335
|
648
|
7.
|
Inkaso
náhrady od zamestnanca zrážkou zo mzdy mesačne po 25 €
|
25 €
|
331
|
335
|
Účtovný zápis v bode č. 7 bude rovnaký až do úplného zaplatenia náhrady škody.
Ak by sa škoda na vozidle ale aj na inom majetku stala na prelome účtovných období a účtovná jednotka do konca účtovného obdobia, teda do dňa, ku ktorému zostavuje účtovnú závierku, neobdrží náhradu od poisťovne a počas účtovného obdobia neúčtovala ani o nároku na náhradu škody voči poisťovni, potom musí účtovať o nároku na náhradu škody voči poisťovni v rámci závierkových, prípadne upravujúcich závierkových účtovných prípadov v súlade s § 2a Postupov účtovania.
Podľa § 48 ods. 3 Postupov účtovania, účtovná jednotka ak do dňa zostavenia účtovnej závierky neobdrží náhradu škody od poisťovne, výšku náhrady určí na základe zmluvy, prípadne iného dokladu (predbežná suma vyčíslenia náhrady škody od poisťovne sa určí v dohadnej výške), ktorý zaúčtuje na príslušnom účte pohľadávky, na ktorom sa náhrada od poisťovne účtuje, ale na samostatnom analytickom účte (účet 378-Aú). V nasledujúcom účtovnom období bude účtovná jednotka účtovať o skutočne prijatej výške, prípadne o rozdiele, ak suma nebola určená presne. Napr. predpokladaná výška náhrady od poisťovne účtovná jednotka určila v sume 12 000 €.
Účtovné
súvzťažnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka
|
Suma
|
MD
|
D
|
1. Predpis
nároku na náhradu škody od poisťovne
|
12 000
€
|
378-Aú
|
648
|
Účtovná
jednotka skutočnú výšku náhrady škody obdrží ešte v termíne
zostavovania účtovnej závierky, preto o vysporiadaní
prípadného rozdielu náhrady škody od poisťovne bude účtovať ešte
v rámci upravujúcich závierkových účtovných operácií. Napr.
účtovná jednotka dňa 15. 1. nasledujúceho účtovného obdobia obdrží
na bankový účet náhradu škody od poisťovne vo výške 11 500 €.
Výšku zaúčtovaného nároku na náhradu škody voči poisťovni poníži
o 500 € opačným účtovným zápisom, prípadne stornom na
príslušných účtoch, na ktorých bol nárok zaúčtovaný.
|
|
|
|
2. Prijatá
náhrada od poisťovne na bankový účet
|
11
500 €
|
221
|
378-Aú
|
3.
Zúčtovanie rozdielu prijatej náhrady od poisťovne
|
500
€
|
648
|
378-Aú
|
Ak účtovná
jednotka náhradu od poisťovne obdrží až po zostavení účtovnej
závierky, vysporiadanie prípadného rozdielu bude účtovným prípadom
nového účtovného obdobia.
|
|
|
|
4. Prijatá
náhrada od poisťovne na bankový účet
|
11 500
€
|
221
|
378-Aú
|
5.
Zúčtovanie rozdielu prijatej náhrady od poisťovne
|
500
€
|
648
|
378-Aú
|
(viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníku 1000 riešení 10/2011)
|
|
|
Čiastka číslo 96/2011 zo dňa 26. 9. 2011 295/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva § 19b ods. 2 zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov 296/2011 Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o výške štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2012
Čiastka číslo 97/2011 zo dňa 27. 9. 2011 297/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o lesnej hospodárskej evidencii 298/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí zmeny Prílohy I Dohovoru o cezhraničných účinkoch priemyselných havárií
Príloha k čiastke 97 – k oznámeniu č. 298/2011 Z. z.
Čiastka číslo 98/2011 zo dňa 29. 9. 2011 299/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa zrušuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 178/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti označovania práčok pre domácnosť energetickým štítkom 300/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa zrušuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 211/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti označovania umývačiek riadu pre domácnosť energetickým štítkom 301/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa zrušuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 199/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti označovania elektrických chladničiek a elektrických mrazničiek a ich kombinácií pre domácnosť energetickým štítkom v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 379/2004 Z. z. 302/2011 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o kritériách, limitoch a obmedzeniach, ktoré musí spĺňať fond krátkodobého peňažného trhu a fond peňažného trhu 303/2011 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa vydáva Zoznam liečiv a liekov plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia 304/2011 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa vydáva Zoznam dietetických potravín plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia 305/2011 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa vydáva Zoznam zdravotníckych pomôcok plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia 306/2011 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie z 30. decembra 2003 č. 07045/2003-OAP, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva v znení neskorších predpisov 307/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o zmenách a doplneniach zoznamu zmluvných strán k Dohovoru o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa z 19. októbra 1996 Príloha k čiastke 98 – k oznámeniu č. 307/2011 Z. z.
Čiastka číslo 99/2011 zo dňa 30. 9. 2011 308/2011 Uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 105/2011 z 28. septembra 2011 vo veci pozastavenia účinnosti ustanovení zákona č. 220/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony: čl. VI: zákon č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov: bod 1 [§ 1 ods. 1 písm. b)], bod 7 [§ 6 ods. 2 písm. i)], bod 9 (§ 7), bod 10 (§ 7a), bod 15 (§ 10 ods. 5), bod 19 (§ 20, § 21), bod 30 [§ 65 ods. 1 písm. j)], bod 32 [§ 93 ods. 1 písm. c) tretí bod], bod 43 (§ 109), bod 52 (§ 192 ods. 2), bod 53 (§ 192 ods. 3 až 8), bod 57 [§ 197 ods. 1 písm. b) a c)], bod 68 (§ 221 ods. 1 posledná veta), bod 69 [§ 222 ods. 1 písm. d)], bod 70 [§ 222 ods. 2 písm. c)], bod 73 (§ 234 až § 245a a § 249 až § 251), bod 74 [§ 252 ods. 1 písm. a) prvý a štvrtý bod], bod 76 (§ 261 ods. 2), bod 77 (§ 265e, § 265f ods. 1 až 4, § 265g, § 265h, § 265i), čl. X: zákon č. 548/2001 Z. z. o Justičnej akadémii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov: bod 6 (§ 3 ods. 5), bod 7 (§ 3 ods. 6), bod 8 (§ 3 ods. 7), bod 9 (§ 11 ods. 8), bod 10 (§ 12 ods. 2, 3, 5 a 6), bod 11 (§ 13 ods. 5), bod 12 (§ 14 ods. 1 a 2), bod 13 (§ 14 ods. 3), bod 14 (§ 14), bod 16 (§17), čl. XIII: zákon č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov: bod 1 [§ 14 ods. 3 písm. e) tretí bod] a čl. XIV: zákon č. 400/ 2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov: bod 1 (§ 2 ods. 3)
|
|
|
UMENIE PRESVIEDČAŤ
Jednou z najčastejších aktivít človeka je presviedčanie. Presviedčame šéfa o svojich kvalitách a o tom, že pracujeme do roztrhania, podriadených o potrebe viac a lepšie pracovať, deti o potrebe uskromniť sa, partnera či partnerku o nehynúcej láske, predavača o tom, aby nám dal zľavu, zákazníka o tom, že mu zľavu dať nemôžeme, lebo na ňom už teraz prakticky prerábame, atď. My sa vás v dvoch za sebou idúcich príspevkoch budeme snažiť presvedčiť o tom, aké dôležité je zvládnuť umenie presviedčania.
Test
V nasledujúcich tabuľkách sú vymenované rôzne postoje, ktoré môžete zaujať, keď sa niekoho snažíte presvedčiť o svojej pravde. Vašou úlohou je zapísať čiarku do každého riadku, obsahujúcom tvrdenie, s ktorým súhlasíte.
1. Štýl
Ak sa pokúšam niekoho
presvedčiť, tak
|
Áno, to robím
|
rád(a) so zákazníkom debatujem
|
|
tvrdo presadzujem svoj názor
|
|
snažím sa prevziať v rozhovore
iniciatívu
|
|
rád(a) mám v rozhovore
posledné slovo
|
|
vždy mám na pamäti čo je mojim
cieľom (úlohou)
|
|
skáčem zákazníkovi do reči, keď si
myslím, že mám pravdu
|
|
rozčuľujú ma ľudia, ktorí presne
nevedia, čo chcú
|
|
v zákazníkovi (asi) vyvolávam
dojem panovačnej osoby
|
|
Myslím, že iným sa javím ako osobnosť
|
Áno, asi tak ma vidia
|
a. silná
|
|
b. čo sa na koniec nechá presvedčiť
|
|
c. čitateľná
|
|
d. netrpezlivá
|
|
e. presvedčivá
|
|
f. bezohľadná
|
|
g.rozhodná
|
|
h. nepružná
|
|
2. štýl
Ak sa pokúšam niekoho
presvedčiť, tak
|
Áno, to robím
|
-
|
skúmam príčiny konfliktu, aby som ho
vedel(a) zmierniť
|
|
-
|
povzbudzujem zákazníka, aby povedal
svoj názor skôr, ako poviem môj vlastný
|
|
-
|
pokúšam sa nájsť spoločný pohľad so
zákazníkom
|
|
-
|
verím, že je potrebné, aby si môj
názor osvojil aj zákazník
|
|
-
|
venujem zákazníkovi toľko času, koľko
treba
|
|
-
|
sa snažím fungovať ako
sprostredkovateľ medzi zákazníkom a firmou
|
|
-
|
ma rozčuľujú ľudia, ktorí ma neberú
ako rovnocenného partnera
|
|
-
|
možno rozčuľujem zákazníka svojím
vytrvalým presviedčaním o svojej pravde
|
|
Myslím, že iným sa javím ako
osobnosť
|
Áno, asi tak ma vidia
|
a. trpezlivá
|
|
b. utáraná
|
|
c. pokojná
|
|
d. apatická
|
|
e. neoblomná
|
|
f. prehnane vážna (škrobená)
|
|
g. obávajúca sa zlyhania
|
|
h. schopná zmeniť názor
|
|
3. štýl
Ak sa pokúšam niekoho
presvedčiť, tak
|
Áno, to robím
|
sa snažím pristupovať prakticky
|
|
sa snažím nájsť kompromisné
riešenie
|
|
mám na pamäti, že dnes je to tak,
zajtra onak
|
|
sa držím pravidla, že všetko sa dá
vykecať
|
|
sa snažím sústrediť len na riešenie
okamžitej situácie
|
|
sa cítim ako ryba vo vode
|
|
ma otravujú zákazníci, ktorí si
potrpia na dodržiavanie konvencií za každú cenu
|
|
môžem znechutiť iných svojou snahou
rýchlo nájsť riešenie
|
|
Myslím, že iným sa javím ako osobnosť
|
Áno, asi tak ma vidia
|
a. schopná dohodnúť sa
|
|
b. pasívna
|
|
c. pružná (schopná zmeniť
názor)
|
|
d. opatrná
|
|
e. zdržanlivá
|
|
f. neschopná odolávať autorite
(silnej osobnosti)
|
|
g. nezištná
|
|
h. neschopná presadiť svoj názor
|
|
4. štýl
Ak sa pokúšam niekoho
presvedčiť, tak
|
Áno, to robím
|
sa nebojím klásť aj nepríjemné
otázky
|
|
radšej nechám nepríjemnosti riešiť
iných
|
|
ustúpim, ak mám do činenia so
slabochom
|
|
nerada bojujem
|
|
navrhnem, aby sme si ešte raz obaja
pozreli fakty
|
|
neznášam, ak zákazník na mňa kričí
|
|
rád(a) si predstavujem, kam až
zákazník dokáže zájsť/ustúpiť
|
|
neznášam konfliktné typy
|
|
Myslím, že iným sa javím ako
osobnosť
|
Áno, asi tak ma vidia
|
a. pragmatická
|
|
b. cynická
|
|
c. okúzľujúca
|
|
d. ľahkomyseľná
|
|
e. nevidiaca si ďalej od nosa
|
|
f. naivná
|
|
g. optimisticky naladená
|
|
h. neschopná vidieť vyššie ciele
|
|
5. štýl
Ak sa pokúšam niekoho presvedčiť,
tak
|
Áno, to robím
|
sa snažím uprednostniť záujmy
zákazníka pred záujmami firmy
|
|
sa snažím, aby sa spoľahli na mňa
(verili mi)
|
|
sa nechám ovplyvniť názorom zákazníka
|
|
sa snažím počúvať a porozumieť
zákazníka
|
|
sa snažím vytvoriť harmonický vzťah so
zákazníkom (ja vyhrám, ty vyhráš)
|
|
sa snažím byť spojovacím mostíkom
medzi zákazníkom a mojou firmou
|
|
sa vzdám, ak zákazník je agresívny
|
|
sa môžem javiť zákazníkovi ako
nečitateľný (ná), lebo neviem jasne prezentovať postoj firmy
|
|
Myslím, že iným sa javím ako osobnosť
|
Áno, asi tak ma vidia
|
a. skeptická
|
|
b. bojazlivá
|
|
c. opatrná
|
|
d. nerozhodná
|
|
e. podozrievavá
|
|
f. taktná
|
|
g. rezervovaná
|
|
h. nepresvedčivá
|
|
Hodnotenie testu
Spočítajte si odpovede "áno" pre každý štýl a zapíšte ich do nasledovnej tabuľky.
1. štýl
|
2. štýl
|
3. štýl
|
4. štýl
|
5. štýl
|
|
|
|
|
|
Stĺpec, v ktorom máte najviac bodov predstavuje štýl ktorý vám je vlastný a skoro podvedome ho uplatňujete pri vyjednávaní a presviedčaní. Tu je charakteristika jednotlivých štýlov.
1. štýl
- dal by sa označiť termínom "dominátor". Dominátor je osoba, ktorá nielen že vie všetko lepšie, presnejšie, atď., ale dominuje aj ako osobnosť. Štýl "dominátor" sa dá s úspechom aplikovať na ľudí, zvyknutých poslúchať, laikov v danej oblasti, resp. neskúsenejších.
2. štýl
- je charakterizovaný slovom partner. Partner sa snaží byť ústretový a predovšetkým počúva druhú stranu. Jeho cieľom je dosiahnuť stav, kedy sa obe strany cítia byť víťazom. Na prvý pohľad to je ideálny štýl, ale nefunguje dobre v prípadoch, kedy niet čas na dlhé vyjednávanie.
3. štýl
- je štýlom pochlebovača. Ide o štýl, ktorý je vhodné aplikovať v prípadoch, kedy si môžeme dovoliť určitý ústupok v mene dosiahnutia dlhodobých cieľov. Skrýva však v sebe nebezpečie, že si druhá strana zvykne na naše ústupky.
4. štýl
- je štýlom profesionálneho vyjednávača. Dobré výsledky prináša spravidla v prípadoch, kedy sa stretnú partneri s približne rovnakým počtom es v rukáve. Pri jeho aplikácii treba mať stále na pamäti, že cieľom nie je vyjednávať, ale dotiahnuť vyjednávanie do úspešného konca.
5. štýl
- je štýlom taktického ústupu. Namiesto toho, aby sme za každú cenu dotiahli boj do konca dočasne odídeme z bojiska. Tým získame čas na prehodnotenie situácie, prípravu novej ponuky, analýzu ponuky druhej strany, atď. jeho pričastá aplikácia nám však môže priniesť povesť bojka.
Z predchádzajúceho výpočtu je zrejmé, že z praktického hľadiska by bolo dobré, keby sme dokázali všetky vyššie uvedené štýly striedavo aplikovať v závislosti od konkrétnej situácie.
Presviedčanie je proces ktorý, podobne ako rastlinka, z niečoho vyrastá, rozvíja sa odkvitne a zíde z očí. To zn., že naše presviedčanie by malo začať zasiatím semienka pochybnosti do mysle partnera. Pochybnosti o tom, či naozaj vidí veci správne a vo všetkých súvislostiach. To dosiahneme upozorňovaním na fakty, ktoré nepatria do kategórie základných informácií. Pestovanie rastlinky pochybnosti si vyžaduje určitú zručnosť. Podobne ako rastlinke škodí nadmerné zalievanie tak presviedčaniu škodí prílišný "tlak na pílu", t.j. snaha prevalcovať partnera neustávajúcim prúdom slov. Oveľa lepší efekt dosiahneme, ak aj jemu dáme priestor na vyjadrenie svojich názorov. Nesústreďujeme sa však na ich detailné vyvracanie, ale skôr sa snažíme poukázať na iné súvislosti, ktoré mu unikli. Veľmi pri tom pomáha odkazovanie na iných, ktorých sme už o veci presvedčili (napr. mená jeho známych, ktorí už od nás kupujú a pod.) Ďalšou účinnou zbraňou je ponuka barterového obchodu - ak sa staneme partnermi, my budeme propagovať vaše výrobky, názory, atď. v okruhu našich známych, zákazníkov a pod.
Posledná rada
Treba vedieť, kedy prestať, t.j. odhadnúť, kedy náš ďalší tlak začne pôsobiť kontraproduktívne. V takomto okamihu je lepšie sa rozísť s tým, že niekedy nabudúce sa o veci ešte porozprávame a hodiť návnadu v podobe náznaku o zvážení našich možných ústupkov.
|
|
|
10. 10. - pondelok
Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za september 2011 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
- splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za september 2011
17. 10. - pondelok
Daň z príjmov - odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
Daň z príjmov - odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
do výplatného termínu
Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za september 2011
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov - odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za september 2011
- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za september 2011 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
Daň z príjmov - vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane - zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
Správa dane - zrušenie činnosti daňového subjektu
Do 50 dní
Správa dane - odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
Správa dane - oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
Správa dane - oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
Správa dane - pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
Miestne dane - oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Miestne dane - vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
Miestne dane - zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
21.9.
|
22.9.
|
23.9.
|
26.9.
|
27.9.
|
28.9.
|
29.9.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,3636
|
1,3448
|
1,343
|
1,35
|
1,3579
|
1,3631
|
1,3615
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
104,07
|
102,59
|
102,32
|
103,05
|
103,83
|
104,22
|
104,46
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
24,93
|
24,878
|
24,87
|
24,675
|
24,478
|
24,523
|
24,563
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4472
|
7,4458
|
7,4421
|
7,4427
|
7,4413
|
7,441
|
7,4422
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8731
|
0,87325
|
0,87235
|
0,8696
|
0,8698
|
0,87175
|
0,87065
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
293,05
|
293,06
|
291,75
|
289,42
|
286,36
|
290,38
|
291,85
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7096
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7093
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,4333
|
4,4863
|
4,513
|
4,3888
|
4,372
|
4,4313
|
4,4377
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,303
|
4,3055
|
4,3115
|
4,2963
|
4,3033
|
4,326
|
4,331
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,117
|
9,2762
|
9,3127
|
9,2475
|
9,1774
|
9,193
|
9,2116
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2208
|
1,2275
|
1,2195
|
1,2206
|
1,2232
|
1,2205
|
1,2207
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,757
|
7,827
|
7,8855
|
7,826
|
7,79
|
7,815
|
7,843
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,4885
|
7,4845
|
7,487
|
7,4865
|
7,493
|
7,4925
|
7,493
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
43,035
|
43,2059
|
43,38
|
43,7214
|
43,3299
|
43,4495
|
43,5445
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,4719
|
2,4636
|
2,4797
|
2,5002
|
2,5066
|
2,5178
|
2,5249
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,3358
|
1,3691
|
1,3838
|
1,3794
|
1,369
|
1,3775
|
1,3864
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,4702
|
2,4887
|
2,5666
|
2,4589
|
2,4513
|
2,4634
|
2,4994
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,3594
|
1,3894
|
1,3856
|
1,3889
|
1,3842
|
1,3972
|
1,4049
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,6991
|
8,604
|
8,5803
|
8,6418
|
8,6878
|
8,7154
|
8,7103
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,6249
|
10,4904
|
10,4759
|
10,5276
|
10,5816
|
10,6251
|
10,6107
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
12378,35
|
12246,5
|
12184,38
|
12269,23
|
12156,12
|
12224,27
|
12179,8
|
India |
indická rupia
|
INR
|
65,903
|
66,672
|
66,388
|
66,754
|
66,639
|
66,465
|
66,668
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1586,92
|
1605,66
|
1565,79
|
1593,14
|
1588,08
|
1589,45
|
1603,96
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
18,32
|
18,6738
|
18,8894
|
18,2116
|
18,1259
|
18,2608
|
18,365
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,2837
|
4,2744
|
4,301
|
4,3004
|
4,2781
|
4,2999
|
4,3288
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,6643
|
1,7185
|
1,7344
|
1,7376
|
1,7228
|
1,733
|
1,7476
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
59,405
|
58,919
|
58,564
|
58,971
|
58,869
|
59,175
|
59,464
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7417
|
1,7547
|
1,7515
|
1,7545
|
1,7408
|
1,7502
|
1,7626
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
41,656
|
41,379
|
41,526
|
42,012
|
41,891
|
42,256
|
42,452
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
10,854
|
11,0754
|
11,2905
|
10,81
|
10,6747
|
10,7476
|
10,7339
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
5,0501
|
4,9945
|
4,9944
|
5,029
|
5,0429
|
5,0686
|
5,0615
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 2/2012
- Zákon o poštových službách
- Kompenzácia ťažko zdravotne postihnutých
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 10/2011
- Registračná pokladnica novela od 1. 1. 2012
- Oprava verzus technické zhodnotenie majetku
- Nájom nebytových priestorov
Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č. 10/2011
- Poistné plnenia v daňových súvislostiach
- Zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti
- Postúpenie a vyradenie pohľadávky u podnikateľa, ktorý neúčtuje v PÚ
- Likvidácia spoločností v právnych, účtovných a daňových predpisoch
- Špecifiká v odpisovaní hmotného majetku
- Registrácia zahraničných osôb na DPH
- Bankové účty v sústave JÚ
- Odpisovanie automobilu v osobitných prípadoch
- Vozidlá v kombinovanej doprave poskytovanie zvýhodnení
- Určenie dane podľa pomôcok a dohoda o určení dane
- INCOTERMS tuzemské a medzinárodné obchodné pravidlá
- Invalidný dôchodok
- Tehotenstvo a materstvo
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 10/2011
- Nelegálna práca a zamestnávanie po novele od 20. 7. 2011
- Zmeny v zdravotnom poistení
- Práca na dobu určitú v súlade s novelou
- Zamestnanec alebo SZČO
- Zvýšenie príspevkov na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa
- Odstupné a odchodné
- Priemerný zárobok zamestnanca
Verejná správa - (VS) - mesačník, č. 10/2011
- Podpora spotreby mlieka na školách
- Sociálnoprávna ochrana detí a sociálna kuratela
- Hospodárska mobilizácia
- Rozpočtové hospodárenie
- Pružný pracovný čas v Zákonníku práce
- Záverečná správa na vysokej škole
- Rybné hospodárstvo SR
- Územnoplánovacia dokumentácia obce
1 000 riešení - mesačník, č. 10/2011
- Registračná pokladnica
- Dane v praxi
- Účtovníctvo
- Právo a podnikateľ
PRIPRAVUJEME
Poradca č. 3/2012 (X/2011)
- Nový daňový poriadok s komentárom
Dane, účtovníctvo - vzory a príklady (DÚVaP) č. 11 (X/2011)
- Stála prevádzkareň
- Pracovný pomer v daňových súvislostiach
- Vykonávacie nariadenia v DPH
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb pokút a penále (DUO) č. 11/2011 (X/2011)
- Automobil v podnikaní
- Sociálne dávky z daňového hľadiska
- Postúpenie pohľadávok ZDP
- Účtovanie o osobnej spotrebe podnikateľa
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 11/2011 (X/2011)
- Konto pracovného času
- Vznik nároku na starobný dôchodok
Verejná správa (VS) č. 11/2011 (X/2011)
- Zákon o prokuratúre
- Odvolacie konanie a autonehoda
- Trestné činy proti iným právam a slobodám
- Organizácia pracovného času
- Štátny dlh
1000 riešení č. 11/2011 (X/2011)
- Automobil v podnikaní
- Dane v praxi
- Mzdy, odvody
|
|
|
ZÁKONNÍK PRÁCE PO NOVOM
Pomaly sa blíži koniec leta a vrcholí dovolenkové obdobie. Pri nástupe do zamestnania nás čakajú zmeny v Zákonníku práce platné od 1. 9. 2011. Ak sa chcete dozvedieť o všetkých zmenách, ktoré nastali v Zákonníku práce, ponúkame sériu kníh za výhodnú cenu.
- Zákonník práce - komentár
mesačník Poradca 1/2012 (A5, 232 str.)
- Zákonník práce - novela od 1. 9. 2011 - príspevok
mesačník DÚVaP 9/2011 (A4, 208 str.)
- Zákonník práce - zmeny od 1. 9. 2011 - príspevok
mesačník PaM 9/2011 (A4, 80 str.)
BALÍČEK ZÁKONNÍK PRÁCE PO NOVOM so zľavou 40 % obsahuje: Poradca 1/2011 + DÚVaP 9/2011 + PaM 9/2011
cena: 10,30 €
Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk
REGISTRAČNÁ POKLADNICA
Podnikatelia, živnostníci!
Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice upravuje podmienky jej používania na evidenciu tržieb na území SR, postavenie a činnosť servisnej organizácie súvisiace s používaním pokladnice. Ak patríte k tým, ktorí pri svojej práci používajú registračnú pokladnicu a chcete sa dozvedieť o všetkých zmenách, ktoré vás čakajú od 1. 1. 2012 ponúkame sériu kníh venovanú tejto problematike.
- Registračná pokladnica - zmeny od 1. 1. 2012
mesačník DÚVaP 10/2011 (A5, 168 str.)
- Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice - zákon s komentárom
mesačník Poradca 1/2012 (A5, 232 str.)
- Registračná pokladnica - otázky z praxe a ich riešenia
mesačník 1000 riešení 10/2011 (A5, 96 str.)
BALÍČEK REGISTRAČNÁ POKLADNICA so zľavou 30 % obsahuje: DÚVaP 10/2011 + Poradca 1/2012 + 1000 riečení 10/2011
cena: 9,20 €
Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk
TRESTNÝ ZÁKON PO NOVELE
Trestný zákon je časť trestného práva, ktorá určuje či definuje, čo je trestný čin a stanovuje za jeho spáchanie tresty, ako aj ochranné opatrenia. Účelom Trestného zákona je chrániť spoločnosť a ústavné zriadenie Slovenskej republiky, práva a oprávnené záujmy občanov a organizácií. Všetko o zmenách v Trestnom zákone a Trestnom poriadku sa dozviete z našich publikácií v balíčku za výhodnú cenu.
- Občiansky zákon - aktualizované znenie zákona
Aktualizácia II/4 (A5, 136 str.)
- Zákon o policajnom zbore - aktualizované znenie zákona
Aktualizácia II/5 (A5, 160 str.)
- Trestný zákon a Trestný poriadok - aktualizované znenie zákona
Aktualizácia II/7 (A5, 200 str.)
- Občiansky zákonník - komentár
mesačník Poradca 11-12/2011 (A5, 463 str.)
BALÍČEK TRESTNÝ ZÁKON PO NOVELE so zľavou 30 % obsahuje: Aktualizácia II/4 + Aktualizácia II/5 + Aktualizácia II/7 - Poradca 11-12/2011
cena: 11,80 €
Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk
SÚVZŤAŽNOSTI
Opäť prichádzame s ponukou Súvzťažnosti pre podvojné účtovníctvo, v ktorej nájdete najčastejšie používané účtovné prípady z praxe. Publikácie sú určené všetkým, ktorí sa chcú s podvojným účtovníctvom bližšie zoznámiť, alebo sa v ňom zdokonaliť.
- Zmeny v postupoch účtovania - príspevok
mesačník DUO 6/2011 (A4, 80 str.)
- Účtovné súvzťažnosti - súvzťažnosti pre podvojné účtovníctvo
monotematika (A5, 326 str.)
- Škody a manká z pohľadu účtovníctva - z pohľadu daní a účtovníctva
mesačník DÚVaP 7-8/2011 (A5, 264 str.)
BALÍČEK TRESTNÝ ZÁKON PO NOVELE so zľavou 40 % obsahuje: DUO 6/2011 + Účtovné súvzťažnosti + mesačník DÚVaP 7-8/2011
cena: 12,80 €
Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODÍN
Emailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určená čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina
- Tieto emailové noviny Vám boli doručené na základe Vašej žiadosti o zasielanie.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len na vlastné účely, nesmú byť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
|
|
objednavky@exicon.sk
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.. |
|
|
Ak si želáte ukončiť zasielanie informačných emailových správ na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAT vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.sk. Následne budete vyradení z databázy príjemcov informačných emailových správ.
|
Copyright (c) ExiCon, s. r. o., 2011 |