Em@ilové noviny

 

č. 20/2018

14.12.2018

 

 
 
 Téma novín 
 P6 aktual 
 Chybiť znamená platiť 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 
Daň z motorových vozidiel platí každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá využíva motorové vozidlá k podnikaniu a v doklade je zapísaná ako držiteľ vozidla. Základným zdaňovacím obdobím dane z motorových vozidiel je kalendárny rok, za ktorý sa daňové priznanie podáva do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia (v rovnakej lehote je daň splatná). Viac sa dočítate v prvej téme čísla pod názvom Daň z motorových vozidiel.

Kalendárny rok sa v mzdovej učtárni považuje za zdaňovacie obdobie, ktoré je potrebné uzatvoriť a otvoriť nové obdobie. V tejto súvislosti majú zamestnanci povinnosť sa daňovo vysporiadať s predchádzajúcim zdaňovacím obdobím a pripraviť sa na nové. Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ na žiadosť zamestnance, ktorú je zamestnanec povinný podpísať a podať zamestnávateľovi najneskôr do 15. februára 2019. Viac ponúkame v druhej téme čísla pod názvom Ročné zúčtovanie preddavkov na daň.

Spotreba cukru je v súčasnej dobe veľmi vysoká. Často se prijíma ešte ve vyšších množstvách hlavne počas osláv a sviatkov, akými sú napríklad Vianoce či prelom roka zo Silvestra na Nový rok. Vianočné sviatky a Nový rok sa blížia, a preto Vám prinášame do rubriky Byť dobrý nestačí, príspevok Rizikový sladký život.

Za celú redakciu Vám prajem príjemné Vianočné sviatky a teším sa na stretnutie pri emailových novinách v januári.
Andrea Súkeníková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVÍN

 
DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL



Vozidlo, ak je predmetom dane, je zdaňované podľa zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 253/2015 Z. z. (ďalej len „zákon o dani z motorových vozidiel“). Ktoré vozidlo je predmetom dane, o tom sa daňovník (osoba, ktorá vozidlo zdaňuje) dozvie z § 1, podľa ktorého predmetom dane sú kategórie vozidiel (motorové vozidlá) L, M a N a O (prípojné vozidlá).

 

Vozidlo inej ako už uvedenej kategórie, nie je predmetom dane i napriek tomu, ak by sa aj použilo na podnikanie. Daňovník údaj o kategórii vozidla zistí z dokladov o vozidle, ktorými môžu byť v čase ich vydávania nielen osvedčenie o evidencii časť I, osvedčenie o evidencii časť II, osvedčenie o evidencii ale aj technický preukaz.

 

Aby bolo vozidlo predmetom dane musí spĺňať tri podmienky súčasne v zdaňovacom období:

-        okrem toho, že patrí do niektorej z kategórii vozidiel L, M, N a O,

-        musí byť evidované v Slovenskej republike (slovenské evidenčné číslo)

-        a musí sa používať na podnikanie (podnikanie podľa § 2 OZ a § 6 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov), alebo činnosti, z ktorých príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 2 zákona o dani z príjmov).

 

Výnimky z predmetu dane

negatívne vymedzenie predmetu dane (§ 2 ods. 2) a týka sa:

-        vozidla používaného na skúšobné účely (§ 2 ods. 2 písm. a), so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno M (vozidlo má vydané iba osvedčenie o pridelení zvláštneho čísla M, nie doklady o vozidle (teda osvedčenie o evidencii časť I a osvedčenie o evidencii časť II) a

-        špeciálneho vozidla, ktoré je určené na vykonávanie špeciálnych činností, nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo (§ 2 ods. 2 písm. b), ide napr. o autorýpadlo, drvič kameňa, elektrocentrálu, vrtnú súpravu a pod.

 

Oslobodenie od dane (§ 4) pre vozidlá:

·         diplomatických misií a konzulárnych úradov, ak je zaručená vzájomnosť (daňové priznanie sa za použitie týchto vozidiel nepodáva).

·         slúžiacich zámeru:

-        záchrana ľudského života a majetku (ide o vozidlá záchrannej zdravotnej služby, banskej záchrannej služby, horskej záchrannej služby, leteckej záchrannej služby a požiarnej ochrany),

-        osobná pravidelná doprava na základe zmluvy o službách vo verejnom záujme. Oslobodenie od dane sa týka iba osobnej pravidelnej dopravy, ktorou je podľa § 9 zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o cestnej doprave“) z hľadiska dopravnej obslužnosti územia mestská doprava, prímestská doprava a aj diaľková doprava. Objednávateľom takejto dopravy je podľa § 19 zákona o cestnej doprave orgán verejnej správy, ktorý je podľa zákona povinný organizovať a zabezpečovať dopravnú obslužnosť územia kraja alebo obce v pravidelnej doprave prevádzkovanej dopravcami. Podmienkou zabezpečenia osobnej pravidelnej dopravy je uzatvorenie zmluvy o službách medzi objednávateľom a dopravcom v pravidelnej doprave na dopravné služby, ktoré by inak, najmä pre ekonomickú nevýhodnosť, vôbec neposkytoval, či už v požadovanom rozsahu alebo kvalite alebo by ich neposkytoval za určené základné cestovné, ale ktoré sú potrebné na zabezpečenie dopravnej obslužnosti územia. Zmluvu o službách nie je možnéuzatvoriť na diaľkovú dopravu a na komerčné miestne rekreačné a turistické prepravy.

-        používania výhradne v poľnohospodárskej výrobe a v lesnej výrobe – nutné splnenie podmienky výhradnosti ich použitia v niektorom z týchto druhov výroby.

I keď sú vozidlá od dane oslobodené, sú predmetom dane a preto nie je daňovník ich používaním zbavený povinnosti podať daňové priznanie, v ktorom túto skutočnosť vyznačí.

 

Kto je daňovníkom zdaňujúcim vozidlo ako predmet dane?

Daňovníkom (§ 3) je vždy fyzická osoba alebo právnická osoba, v závislosti od toho aké má „postavenie“ k zápisu v dokladoch o vozidle. Podľa toho je buď:

·         držiteľom,

·         alebo držiteľom vozidla je jej organizačná zložka,

·         alebo používateľom vozidla, v ktorého doklade je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, zanikla alebo bola zrušená,

·         alebo používateľom vozidla, v ktorého doklade je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

Daňovníkom je aj zamestnávateľ, za súčasného splnenia podmienok; t. j. že vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie (či už samotným zamestnancom, ak je vozidlo jeho vlastné, alebo inou osobou, ak táto je vlastníkom vozidla a sama ho používa na podnikanie alebo ho na tento účel prenajíma).

 

Vznik daňovej povinnosti (§ 8)

je vo všeobecnosti viazaný k prvému dňu mesiaca, v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti napĺňajúce predmet dane, t. j. došlo k použitiu vozidla príslušnej kategórie, evidovaného v Slovenskej republike na podnikanie v zdaňovacom období. Výnimky vzniku daňovej povinnosti sa týkajú:

·         právneho nástupcu daňovníka, ktorý bol zrušený bez likvidácie a

·         zmeny v osobe daňovníka pri tom istom predmete dane v jednom kalendárnom mesiaci.

Pri týchto výnimkách platí, že daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zániku daňovníka zrušeného bez likvidácie alebo, v ktorom došlo k zmene v osobe daňovníka pri tom istom predmete dane.

 

Daňová povinnosť môže zaniknúť,

ak dôjde k niektorej z uvedených situácii podporených zákonom o dani z motorových vozidiel a to k:

·         vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie; v tejto súvislosti ide o spoplatnený úkon vyradenia alebo dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel v Slovenskej republike, o ktorý môže požiadať daňovník na orgáne PZ,

·         ukončeniu alebo prerušeniu podnikania (pozastaveniu prevádzkovania živnosti), pri ktorom je dôležitý moment ukončenia alebo prerušenia podnikania. Deň, ktorý je uvedený v oznámení o ukončení podnikania, je dňom, ktorým už nie je podnikateľský subjekt oprávnený vykonávať podnikateľskú činnosť,

·         zániku daňovníka bez likvidácie,

·         zmene držiteľa vozidla,

·         ukončeniu použitia vozidla daňovníkom; užívateľom (ak používa vozidlo osoby, ktorá vozidlo nepoužíva na podnikanie, ktorá zomrela, zanikla, alebo bola zrušená) alebo zamestnávateľom (ak používa na podnikanie vozidlo zamestnanca).

 

Ak došlo k niektorej z uvedených situácii daňová povinnosť, podľa zákona o dani z motorových vozidiel zaniká posledným dňom toho mesiaca, v ktorom k tejto situácii došlo.

Daňová povinnosť môže zaniknúť a to 31. decembra roka, ktorý predchádza roku, za ktorý sa daňové priznanie podáva a to vtedy, ak v zdaňovacom období (za ktoré, by sa inak podávalo daňové priznanie v lehote do 31.1. po uplynutí zdaňovacieho obdobia) neboli splnené rozhodujúce skutočnosti napĺňajúce predmet dane a v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované, vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii alebo neboli naň uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník takýto zánik daňovej povinnosti (§ 8 ods. 6) oznamuje správcovi dane formou oznámenia (nie podaním daňového priznania) v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

Daňovník oznámenie o zániku daňovej povinnosti podľa § 8 ods. 6 využije až vtedy, ak k zániku daňovej povinnosti nedošlo už skôr podľa niektorého z ustanovení § 8 ods. 2.

 

Dôležitým kritériom pre priradenie zodpovedajúcej ročnej sadzby dane

z prílohy č. 1 k zákonu o dani z motorových vozidiel je základ dane (§ 5), ktorým je:

·         výkon motora v kW – platí pre vozidlá kategórie L, M a N, ktorých jediným zdrojom energie je elektrina – elektromobily

·         Ročná sadzba dane je pre tieto vozidlá nulová bez ohľadu na výkon motora, čo ale neznamená, že daňovník za takéto vozidlo nemá povinnosť podať daňové priznanie, ak je toto predmetom dane.

·         zdvihový objem valcov motora v cmplatí pre osobné vozidlá (pojem osobné vozidlo pre účely dane z motorových vozidiel zahŕňa vozidlo kategórie L a M1)

·         hmotnosť vozidla a počet náprav vozidla platí pre úžitkové vozidlá a autobusy (pojem úžitkové vozidlá pre účely dane z motorových vozidiel zahŕňa vozidlá kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4).

 

Hmotnosť vozidla je bližšie špecifikovaná v závislosti od dokladov vozidla vydávaných počas jednotlivých rokov v nadväznosti na právnu úpravu, podľa ktorej boli vydávané. Hmotnosť preto môže byť uvedená ako – celková hmotnosť, ktorá je súčtom pohotovostnej a užitočnej hmotnosti (doklad vozidla – technické osvedčenie), alebo ako najväčšia prípustná celková hmotnosť (doklady vozidla – osvedčenie o evidencii časť I a osvedčenie o evidencii časť II). V návesových jazdných súpravách je hmotnosť vozidla numerickým súčtom najväčších prípustných hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedené v osvedčení o evidencii časť I a časť II a podľa starších dokladov (technické osvedčenie, osvedčenie o evidencii) je celková hmotnosť jednotlivého vozidla súčtom hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.

 

Existuje nejaká výnimka pri určení ročnej sadzby dane?

Existuje a týka sa vozidla ťahač a náves, ktoré na tento účel musia splniť zákonom ustanovenú podmienku vytvorenia jednej návesovej jazdnej súpravy (§ 6 ods. 2). Daňovník v takomto prípade zaradí pri podaní daňového priznania ťahač a osobitne náves (t. j. jednotlivé vozidlá) do najbližšej nižšej ročnej sadzby dane (príloha č. 1), než do akej by skutočne patrili podľa hmotnosti a počtu náprav uvedených v doklade vozidla vtedy, ak vytvoria jednu návesovú jazdnú súpravu iba raz, a to i napriek tomu, ak sa aj použili počas zdaňovacieho obdobia v rôznych návesových súpravách, pričom na zmeny počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.

Návesovou jazdnou súpravou (na účely dane z motorových vozidiel), je „súprava“ vozidiel tvorená vozidlom ťahač a vozidlom náves, nie vozidlom ťahač a vozidlom príves.

 

Ročná sadzba dane,

taká aká je uvedená v prílohe č. 1. k zákonu o dani z motorových vozidiel nemusí byť konečná, nakoľko táto sa upravuje (§ 7):

·         v závislosti od evidencie vozidla (dátumu prvej evidencie vozidla (rok výroby vozidla), v tvare deň, mesiac a rok) a to nasledovne:

1. znížením

·         25 % počas prvých 36 kalendárnych mesiacov, pričom prvým kalendárnym mesiacom je mesiac, v ktorom bolo vozidlo evidované

·         následne o 20 % po uplynutí 36 kalendárnych mesiacov, t. j. počnúc 37 kalendárnym mesiacom ale najviac do 72 kalendárneho mesiaca (vrátane mesiaca prvej evidencie vozidla)

·         a ďalej o 15 % po uplynutí 72 kalendárneho mesiaca, t. j. počnúc 73 kalendárnym mesiacom ale najviac do 108 kalendárneho mesiaca (vrátane mesiaca prvej evidencie vozidla).

2ponechaním v sume uvedenej v prílohe č. 1 počas 36 kalendárnych mesiacov a to počnúc 109 kalendárnym mesiacom vrátane mesiaca prvej evidencie vozidla najviac do 144 kalendárneho mesiaca.

3. zvýšením

·         10 % počas 12 kalendárnych mesiacov, počnúc 145 kalendárnym mesiacom, vrátane mesiaca prvej evidencie vozidla najviac do 156 kalendárneho mesiaca.

·         20 % uplynutím 156 kalendárneho mesiaca, teda počnúc 157 kalendárnym mesiacom (vrátane mesiaca prvej evidencie vozidla).

Vzhľadom na to, že pre úpravu ročnej sadzby dane sa používa kritérium – dátum prvej evidencie vozidla (rok výroby), v jednom zdaňovacom období, môže byť ročná sadzba dane upravená súčasne dvomi spôsobmi, či už znížením alebo ponechaním v zodpovedajúcej sume alebo kombináciou jej ponechania v zodpovedajúcej sume a zvýšením, alebo dvomi zníženiami či zvýšeniami súčasne, t. j. budú použité pre jedno vozidlo „dve úpravy jednej ročnej sadzby dane“ v jednom zdaňovacom období.

 

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v publikácii DUO 1/2019)

 




ROČNÉ ZÚČTOVANIE PREDDAVKOV NA DAŇ ZA ROK 2018



Kalendárny rok sa v mzdovej učtárni považuje za zdaňovacie obdobie, ktoré je potrebné uzatvoriť a otvoriť nové obdobie. V tejto súvislosti majú zamestnanci povinnosť sa daňovo vysporiadať s predchádzajúcim zdaňovacím obdobím a pripraviť sa na nové. Aké sú povinnosti zamestnávateľov a zamestnancov pri vysporiadaní daňovej povinnosti a ako postupovať pri vykonaní ročného zúčtovania preddavkov na daň?

 

FORMU A SPÔSOB VYSPORIADANIA ROČNEJ DAŇOVEJ POVINNOSTI upravuje zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“). Ročné zúčtovanie vykoná zamestnávateľ len na písomnú žiadosť zamestnanca, ktorej vzor je predpísaný Finančným riaditeľstvom SR s názvom: „Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie roku 2018“ (ďalej len „žiadosť o vykonanie výpočtu dane“ alebo „žiadosť“). Zamestnávateľ môze vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti (ďalej len „ročné zúčtovanie“) zamestnancovi, ktorý nie je povinný podať daňové priznanie podľa § 32 zákona a ktorý mal v roku 2018 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti (§ 5 zákona) a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7 zákona (príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou sa rozhodol zahrnúť do úhrnu príjmov a z nich zrazenú daň považovať ako preddavok na daň). Ak zamestnanec nepožiada alebo nemôže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, je povinný podať daňové priznanie len ak:

-        dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona, t. j. sumu 1 901,67 eura

-        vykazuje daňovú stratu, napr. ak ide o daňovníka, ktorý má príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

 

ROČNÉ ZÚČTOVANIE VYKONÁ ZAMESTNÁVATEĽ LEN NA ŽIADOSŤ ZAMESTNANCA, ktorú je zamestnanec povinný podpísať a podať zamestnávateľovi najneskôr do 15. februára 2019. Zamestnávateľ vykoná v ročnom zúčtovaní výpočet dane a súčasne prihliadne na:

  • zrazené preddavky na daň,
  • nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, príp. na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, vyrovnávacieho príplatku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku (ďalej len „dôchodok“) alebo obdobného dôchodku zo zahraničia,
  • nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela), najviac vo výške 3 830,02 eura,
  • nezdaniteľnú časť základu dane, ktorou sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier) preukázateľne zaplatené v zdaňovacom období, najviac vo výške 180 eura,
  • nezdaniteľnú časť základu dane na kúpeľnú starostlivosť, najviac vo výške 50 eura na daňovníka,
  • zamestnaneckú prémiu,
  • daňový bonus na vyživované dieťa, najviac vo výške 258,72 eura na jedno dieťa,
  • daňový bonus na zaplatené úroky z úverov na bývanie, najviac vo výške 400 eura.

Príklad

Ako majú postupovať zamestnanci, ktorí minulý rok pracovali pre viacerých zamestnávateľov (súčasne alebo postupne po sebe), ktorého z nich majú (môžu) požiadať o vykonanie ročného zúčtovania?

Zamestnanec, ktorý mal v zdaňovacom období 2018 viacerých zamestnávateľov súčasne alebo postupne, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania posledného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (mal podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, v praxi označované aj ako „vyhlásenie na zdanenie príjmov“). Ak si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka neuplatňoval u žiadneho zamestnávateľa, môže o ročné zúčtovanie požiadať ktoréhokoľvek zamestnávateľa, ktorý mu počas roka 2018 vyplácal zdaniteľné príjmy.

Príklad

Kto vykoná ročné zúčtovanie zamestnancom, ktorí v súčasnosti nepracujú? Môže napríklad nezamestnaný alebo dôchodca požiadať svojho bývalého zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania?

O ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2018 môže požiadať aj bývalý zamestnanec svojho bývalého zamestnávateľa, ktorý mu v zdaňovacom období 2018 vyplácal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti.

 

POVINNOSTI ZAMESTNANCA - Za účelom vykonania ročného zúčtovania zamestnanec predloží zamestnávateľovi žiadosť o vykonanie výpočtu dane a prílohy žiadosti – tie sú nevyhnutnou súčasťou žiadosti len pri dodatočnom uplatnení nárokov zamestnanca v ročnom zúčtovaní. Bez vyplnenej a podpísanej žiadosti nie je možné ročné zúčtovanie vykonať. Ak si zamestnanec na základe žiadosti v ročnom zúčtovaní uplatňuje:

  • nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela), musí čestne vyhlásiť, že manželka nemala vlastné príjmy alebo mala vlastné príjmy nepresahujúce sumu 3 830,02 €. Na preukázanie nároku je zamestnanec povinný priložiť k žiadosti príslušné doklady – kópia sobášneho listu (stačí predložiť iba raz, až kým nedôjde k zmene), potvrdenie o výške vlastného príjmu manželky (nie je povinnou prílohou žiadosti, ale odporúča sa preukázať), a zároveň povinnosť predkložiť doklady, že manžel(ka) spĺňa aspoň jednu zo zákonných podmienok [napr. rodný list dieťaťa (ak sa manželka stará o dieťa do 3 rokov veku dieťaťa), posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa (ak sa manželka stará o dieťa do 6 rokov veku dieťaťa), rozhodnutie o poberaní peňažného príspevku, potvrdenie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie, posudok, že ide o občana s (ťažkým) zdravotným postihnutím)]
  • nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka z dôvodu, že na začiatku zdaňovacieho obdobia, t.j. od 1. 1. 2018, príp. skôr, bol (a stále je) poberateľom dôchodku, je povinný uviesť v žiadosti úhrnnú sumu dôchodku za zdaňovacie obdobie a na preukázanie nároku priložiť príslušný doklad – doklad o ročnom úhrne vyplateného dôchodku alebo posledné rozhodnutie o priznaní dôchodku
  • nárok na nezdaniteľnú časť základu dane, ktorou sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie preukázateľne zaplatené v zdaňovacom období (od 1. 1. 2018 – 31. 12. 2018), je povinný v žiadosti uviesť úhrn preukázateľne zaplatených príspevkov a na preukázanie nároku priložiť príslušný doklad o zaplatení príspevkov na DDS – na tento účel je určený výpis z osobného účtu, ktorý je zasielaný sporiteľom do konca januára 2019.

 

Ak bude tento príspevok odvádzať počas zdaňovacieho obdobia za zamestnanca zamestnávateľ, zamestnanec pri podaní žiadosti o vykonanie výpočtu dane doklad o zaplatení príspevkov nepredkladá. Zároveň platí, že ak boli príspevky za zdaňovacie obdobie roku 2018 zaplatené (na základe dohody o zrážkach zo mzdy) zamestnávateľom a to najneskôr do 31. 1. 2019, uplatnia sa aj príspevky zrazené v decembrových výplatách uhradené v januárových výplatných termínoch.

  • nárok nezdaniteľnú časť základu dane, ktorou sú preukázateľne zaplatené úhrady súvisiace s kúpeľnou starostlivosťou a s ňou spojenými službami, je povinný predložiť zamestnávateľovi doklad o zaplatení úhrady súvisiacej s kúpeľnou starostlivosťou vynaloženej v kúpeľnom zariadení a doklad preukazujúci oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na vyživované osoby, ak si túto daňovú úľavu na tieto osoby uplatňuje (napr. kópia sobášneho listu, kópia rodného listu u detí). V prípade, ak doklady neznejú konkrétne na meno daňovníka uplatňujúceho si nezdaniteľnú časť (alebo na manželku, na vyživované dieťa) musí iným spôsobom preukázať, že využil uvedené služby v kúpeľnom zariadení (napr. potvrdenie od poskytovateľa služieb, že služby spotreboval uvedený daňovník). Nezdaniteľnú časť základu dane vo výške úhrad súvisiacich s kúpeľnou starostlivosťou bude možné uplatniť prvýkrát pri vysporiadaní daňovej povinnosti za rok 2018, a to najviac vo výške 50 eur za rok na daňovníka a najviac do výšky 50 eur za rok za každú vyživovanú osobu. Daňovú úľavu si môže uplatniť len jeden z týchto daňovníkov, pričom ak nárok na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane na dieťa (deti) daňovníka spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, nezdaniteľná časť základu dane sa uplatňuje v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
  • dodatočne nárok na daňový bonus, nakoľko si ho napr. neuplatňoval počas roka 2018 u žiadneho zamestnávateľa, na preukázanie nároku prikladá príslušné doklady [napr. rodný list dieťaťa (ak ide o vlastné dieťa), doklad o osvojení, potvrdenie o návšteve školy),
  • nárok na daňový bonus na zaplatené úroky z výšky poskytného úveru na bývanie, na preukázanie nároku je povinný predložiť potvrdenie vystaveného veriteľom (bankou poskytujúcou úver na bývanie) a čestne vyhlásiť, že mu nebol poskytnutý hypotekárny úver na základe zmluvy o hypotekárnom úvere uzatvorenej pred 1. 1. 2018, na ktorý sa uplatňuje štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých. Daňový bonus na zaplatené úroky bude možné uplatniť prvýkrát pri vysporiadaní daňovej povinnosti za rok 2018 a to najviac vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však vo výške 400 € ročne, pričom výška úrokov musí byť vypočítaná z poskytnutého úveru najviac však zo sumy 50 000 € na jednu tuzemskú nehnuteľnosť určenú na bývanie, ktorou je byt alebo rodinný dom,
  • dodatočne nárok na zaplatené poistné a príspevky, je zamestnanec povinný o zaplatení povinného poistného a príspevkov priložiť príslušný doklad, napr. doklad o ich zaplatení vo forme výpisu z účtu. Pod poistným a príspevkami sa rozumie poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie (s výnimkou dobrovoľného príspevku na SDS, ktoré je v § 11 ods. 8 zákona ustanovené ako nezdaniteľná časť základu dane) alebo poistné a príspevky na zahraničné poistenie rovnakého druhu, ktoré je povinný platiť zamestnanec, t. j. daňovník poberajúci príjmy zo závislej činnosti,
  • nárok na zamestnaneckú prémiu, ak ide o zamestnanca, ktorému na ňu za príslušné zdaňovacie obdobie vznikol nárok, na tento účel je zamestnanec povinný požiadať zamestnávateľa o jej priznanie a vyplatenie priamo pri podaní žiadosti o vykonanie výpočtu dane.

 

Prehľad – Daňové zvýhodnenia v maximálne uplatniteľnej výške pre rok 2018 a pre rok 2019

Parameter

Rok 2018

Rok 2019

Platné životné minimum

199,48 €

205,07 €

Mesačné nezdaniteľné minimum na daňovníka

319,17 €

328,11 €

Ročné nezdaniteľné minimum na daňovníka

3 830,02 €

3 937,35 €

NČZD na manželského partnera

3 830,02 €

3 937,35 €

NČZD na príspevky na DDS

180,00 €

180,00 €

NČZD na úhrady za kúpeľnú starostlivosť

50,00 €

50,00 €

Daňový bonus na dieťa (výška je uvedená na jedno dieťa)

258,72 €

266,04 €

Daňový bonus na zaplatené úroky z úverov na bývanie

400,00 €

400,00 €

 

V žiadosti o vykonanie výpočtu dane môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa aj o vystavenie potvrdenia o zaplatení dane na účely vyhlásenia o poukázaní sumy do výšky 2 % alebo 3 % zaplatenej dane. Potvrdenie o zaplatení dane na účely poukázania podielu zaplatenej dane je zamestnávateľ povinný vystaviť najneskôr do 15. apríla 2019.

 

Na záver žiadosti zamestnanec uvádza počet zamestnávateľov, od ktorých poberal príjmy zo závislej činnosti okrem zamestnávateľa, ktorého žiada o vykonanie ročného zúčtovania. Súčasne vyhlasuje, že k žiadosti predkladá všetky potvrdenia o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o daňovom bonuse a že nie je povinný podať daňové priznanie podľa § 32 zákona.

 

Príklad

Zamestnanec si chce v ročnom zúčtovaní dodatočne uplatniť daňový bonus na maloleté dieťa, ktoré sa narodilo v priebehu roka 2018.

Dokedy musí požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2018? Čo v prípade, že tento termín nestihne?

Ak zamestnanec poberal v roku 2018 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania do 15. februára 2019. V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania vypíše údaje o dieťati, žijúcom s ním v domácnosti – meno, priezvisko, rodné číslo a kalendárne mesiace, za ktoré má nárok na daňový bonus, a súčasne doloží zamestnávateľovi rodný list tohto dieťaťa. Ak o ročné zúčtovanie nepožiada, má povinnosť podať daňové priznanie typu A v termíne do 1. apríla 2019.

 

POVINNOSTI ZAMESTNÁVATEĽA - Ročné zúčtovanie a výpočet dane za rok 2018 vykoná zamestnávateľ najneskôr do 1. apríla 2019 (nakoľko 31. marec 2019 pripadol na nedeľu). Zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie preddavkov na daň len tým zamestnancom, ktorí oň požiadali v zákonom stanovenej lehote, t.j. do 15. februára 2019 a k žiadosti predložili všetky potrebné doklady. Ak správca dane zistí, že zamestnávateľ nevykonal ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý ho o vykonanie ročného zúčtovania požiadal a zamestnanec splnil na jeho vykonanie všetky podmienky, uloží mu pokutu najmenej 15 eur za každého takéhoto zamestnanca. Výška celkovej pokuty za príslušné zdaňovacie obdobie nemôže presiahnuť 30 000 eur za všetkých zamestnancov, ktorí požiadali o vykonanie ročného zúčtovania, splnili na jeho vykonanie všetky podmienky, ale zamestnávateľ týmto zamestnancom ročné zúčtovanie nevykonal. Na účely vysporiadania daňovej povinnosti je zamestnávateľ povinný:

  • vystaviť a doručiť zamestnancovi, ktorý požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania a ktorému zamestnávateľ v roku 2018 vyplácal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, doklad o vyplatenom príjme na predpísanom tlačive „Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2018“. Túto povinnosť je zamestnávateľ povinný splniť v termíne do 30. apríla 2019,
  • vystaviť a doručiť zamestnancovi, ktorý nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania a ktorému zamestnávateľ v roku 2018 vyplácal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, doklad o vyplatenom príjme na predpísanom tlačive „Potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o daňovom bonuse na vyživované deti za rok 2018“ (ďalej len „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch“). Túto povinnosť je zamestnávateľ povinný splniť v termíne najneskôr do 11. marca 2019 (nakoľko 10. marec 2019 pripadol na nedeľu).

 

V prípade, že zamestnanec žiada o ročné zúčtovanie za rok 2018 iného zamestnávateľa a požiada o vystavenie Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch bývalého zamestnávateľa najneskôr do 5. februára 2019, bývalý zamestnávateľ je povinný vystaviť a doručiť toto potvrdenie bývalému zamestnancovi najneskôr do 11. februára 2019 (nakoľko 10. február 2019 pripadol na nedeľu).

 

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v publikácii PaM 2/2019)

 


 

 
 
P6 V LEGISLATÍVE



340/2018 Z. z.
Oznámenie Ministerstva zahranicných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí Kigalského dodatku k Montrealskému protokolu o látkach, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu

341/2018 Z. z.
Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 21. novembra 2018 c. 07045-46/2018-OL, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky c. 07045/2003 z 30. decembra 2003, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva

342/2018 Z. z.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technickej spôsobilosti plavidiel prevádzkovaných na vnútrozemských vodných cestách 02.01.2019

343/2018 Z. z.
Zákon, ktorým sa doplna zákon c. 40/1964 Zb. Obciansky zákonník v znení neskorších predpisov 05.12.2018

344/2018 Z. z.
Zákon, ktorým sa mení a doplna zákon c. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a doplnajú niektoré zákony 01.01.2019

345/2018 Z. z.
Zákon, ktorým sa mení a doplna zákon c. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a doplnajú niektoré zákony 01.01.2019

346/2018 Z. z.
Zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov 01.01.2019

347/2018 Z. z.
Zákon, ktorým sa mení a doplna zákon c. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a doplnajú niektoré zákony 01.01.2019

348/2018 Z. z.
Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení a doplna vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky c. 446/2015 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti preverovania financných úctov oznamujúcimi financnými inštitúciami 01.01.2019

349/2018 Z. z.
Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení volieb do orgánov samosprávy obcí 10.12.2018

350/2018 Z. z.
Zákon o ochrane majetku v plynárenstve a o doplnení zákona c. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok v znení zákona c. 87/2017 Z. z. 12.12.2018

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ





December 2018


17. 12. - pondelok
Daň z príjmov
- odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne
- odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

20. 12. - štvrtok
DPH
- predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v novembri 2018 49 790 €

27. 12. - štvrtok
DPH
- podanie súhrnného výkazu k DPH za november 2018 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
- podanie kontrolného výkazu k DPH za november 2018 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
- podanie daňového priznania k DPH za november 2018 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
- splatnosť DPH za november 2018 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane - podanie daňového priznania len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za november 2018

31. 12. - pondelok
Daň z príjmov

- splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
- splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
- podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za november 2018 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne
- podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za november 2018
Daň z motorových vozidiel - splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
- splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 700 €
Poistné - písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v novembri 2018, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát

do výplatného termínu

Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za november 2018
- elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni výkaz poistného a príspevkov za november 2018
- elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí skončili pracovný pomer v november 2018

Deň pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu alebo pred vznikom poistenia
Poistné -
prihlásiť zamestnanca do Sociálnej poisťovne deň pred vznikom poistného vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca
-
prihlásiť zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne najneskôr deň predchádzajúci dňu, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca

do 3 dní
Poistné
-
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť,
- predložiť pobočke Sociálnej poisťovne žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
- od výplatného termínu doručiť zdravotnej poisťovni výkaz preddavkov na poistné za november 2018

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov
- odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a odvod osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa za november 2018
- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za november 2018 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Do 8 dní
Poistné

- odhlásiť zamestnanca v pobočke Sociálnej poisťovne, odhlásiť sa z registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
- elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí si uplatnili nárok na dávku dôchodkového poistenia,
- elektronicky predložiť evidenčný list dôchodkového poistenia odo dňa doručenia výzvy Sociálnej poisťovne na predloženie tejto evidencie,
- oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
- predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
- oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
- prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
- oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
- oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom

Do 30 dní
Miestne dane
- oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností

Do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca
Správa dane
- odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
Daň z motorových vozidiel - podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka

Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu
DPH
- registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

 

 
 


BYŤ DOBRÝ NESTAČÍ


RIZIKOVÝ "SLADKÝ ŽIVOT"

 


História nás presviedča, že sklon ľudí konzu­movať sladkosti má dávne korene. V mohy­lách starovekých vládcov sa pri archeologic­kých vykopávkach našli napríklad zvyšky medu, ktorý im dávali na poslednú cestu, aby si osladili posmrtný život. V starom Ríme boli sladké jedlá „jedlom bohov“. V stredove­ku sa v ženských kláštoroch vyrábali slad­kosti, ktorým dávali kláštorné pomenovania – modlitba, trpezlivosť a podobne.

 

Vo výžive sa príjmu cukrov (sacharidov, uhľohydrátov) bránime veľmi ťažko

Je to aj preto, lebo ide viac-menej o hlavný a najdostupnejší zdroj energie. Slovo „cukor“ sa ale v našich mysliach a podvedomí spája predovšetkým s prídavkom „sladký“, a preto sa mnohí viac hlásia ešte stále k nie práve najvhodnejšiemu repnému cukru a k pečivu z bielej múky, ktorý sladko chutí. Ten sa veľmi rýchlo vstrebáva a rýchlo zvyšuje hladinu krvného cukru (glykémiu), čo provokuje organizmus na vyššiu produkciu inzulínu - hormónu podžalúdko­vej žľazy (pankreasu). Jeho vplyvom sa nadbytočný cukor mení na zásobný tuk. Celá táto situácia je pre udržanie zdravšieho života mimoriadne nepriaznivá.

 

Mali by sme teda konzumovať najmä komplexné (zložité) cukry, ktorých sladkú chuť nevycítime. Jedná sa najmä o rastlinné polysacharidy (škroby) v celozrnnej múke alebo hnedej ryži, ktoré obsahujú aj vlákninu, minerály, vitamíny a ďalšie látky ochraňujúce a upevňujúce zdravie.

 

Zemiakové hranolčeky, exotické ovocie, výrobky z bielej múky, biela ryža – to všetko sú produkty, ktoré sa správajú v tele ako jednoduché cukry. Rovnako tak pizza, zemiakové lupienky (čipsy), zákusky, koláče alebo čokoláda. Cukor sa pridáva do mliečnych a mäsových výrobkov, priemyselne vyrábaných omáčok, prísad na grilovanie, či do horčice, majonézy, tatárskej omáčky alebo kečupu.

Veľmi zlé sú aj sladené nápoje. Po vypití dvojdecového pohára koly dostane človek do tela sladkosť hodnoty viac ako päť kociek bieleho cukru a pohár ovocného „krabicového“ džúsu ho nadopuje až šiestimi kockami jednoduchého cukru!

 

Človek, ktorý fyzicky nepracuje, by mal denne prijať maximálne 60 gramov cukru

Často sa však prijíma ešte vo vyšších množstvách. Najmä počas rozličných osláv a sviatkov akými sú napríklad Vianoce, či prelom rokov zo Silvestra na Nový rok.

Nadbytok jednoduchého cukru je podľa viacerých štúdii pre ľudské telo pravdepodobne rovnako škodlivý ako tabak či alkohol. Jeho nadmerné konzumovanie spôsobuje veľké výkyvy hladiny cukru v krvi, čo spôsobuje vyplavovanie inzulínu z pankreasu a hormonálnu nerovnováhu, nadváhu, ukladanie tukov do vnútorných orgánov (najmä pečeň), podporuje rast plesní a množenie parazitov v črevách.

Keby bol dnes jednoduchý cukor „americky“ prehodnotený prostredníctvom celosvetovo uznávanej inštitúcie FDA (Federal Drug Administration – Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v USA), bol by určite označený ako droga.

Jeho konzumácia totiž vysiela do mozgu taký impulz, že vznikajú pocity šťastia a radosti podobne ako pri utíšení hladu, zahnaní smädu alebo po sexe. Hormón šťastia – dopamín ktorý sa pri tom uvoľňuje, prináša organizmu konzumentovi zároveň podobnú vnútornú situáciu ako alkoholikovi alkohol a narkomanovi droga.

Telo požívača si preto po čase na „obvyklú dávku“ zvykne a čoskoro mu začína chýbať. Žiada si potom stále viac a viac cukru, lebo mozog po určitom období jeho konzumácie „ohlúpne“ a dopamín sa vyplaví až po oveľa mocnejšom stimule.

Tento návyk, ktorý je spočiatku „iba“ psychický, prechádza neskôr do fyzického

 

Oba stavy sú alarmujúce, a preto treba jednoduché cukry postupne vysadiť

Žiada si to však radu od lekára alebo výživového poradcu ako na to, lebo abstinenčné príznaky môžu človeka postupne likvidovať. Prichádzajú bolesti hlavy, neustála nutkavá chuť na sladké, nedostatok koncentrácie, triašky a nervozita.

 

Vyhádzať sladkosti a prestať sladiť piť sladké nápoje je len začiatok

pretože ak neviete, ako sladkú chuť uspokojiť, teda ako si usporiadať svoj tanier a príjem potravy tak, aby bol vyrovnane bohatý a pestrý a zároveň udržiaval vyrovnanú hladinu krvného cukru v krvi, tak sa vám ťažko podarí závislosti od sladkého zbaviť.

 

Cukor má typickú sladkú chuť, za ktorú vďačí svojou schopnosťou podráždiť chuťové bunky jazyka. Cukrový „závislák“ po nej prahne a keď sa mu cukor odopiera, snaží sa ho nahradiť nekalorickými umelými sladidlami, ale to situáciu nerieši.

 

Umelými sladidlami síce uspokojí jazyk, lebo ten rozdiel nepostrehne, ale jeho telo obe látky odlišuje. Sladidlo totiž vníma múdre mozgové centrum ako „kaloricky prázdne“ a falošné, a preto konzumentovi nevyšle dopamínovú odmenu šťastia – nedá sa ošvindľovať.

 

Umelým sladidlom neoklameme tráviaci trakt

Takúto látku črevné bunky ignorujú, a tak sa po konzumácii falošne sladkých potravín a nápojov nedostaví želaný pocit sýtosti. Organizmus ich vníma ako „hladové“ položky.

Niektoré štúdie z ostatných rokov dokonca preukázali, že dlhodobé používanie náhrad cukru môžu v organizme „rozhádzať“ vnútornú kontrolu príjmu energie a v konečnom dôsledku človeku narušia metabolizmus (látkovú premenu). Z toho všetkého vyplýva, že dôležitejšie než nahrádzať jednoduchý cukor je ho v rozumnej miere obmedziť a poradiť sa s výživovým poradcom na tému jedálny lístok.

 

Glykemický index (gi)

je pokusmi stanovené číslo, ktoré ukazuje ako rýchlo sa skonzumovaný a strávený potravinový cukor (sacharid) dokáže premeniť na energiu, teda vyplaviť do organizmu vo forme krvného cukru.

Čím rýchlejšie stúpa hladina cukru, tým je to „výhodnejšie“ pre priberanie na váhe. Vtedy sa totiž začne vyplavovať inzulín, hormón podžalúdkovej žľazy (pankreasu), ktorý podporuje ukladanie tuku pri nedostatočne intenzívnom tréningu. Čím má potravina toto číslo vyššie, tým rýchlejšie tento proces prebieha, napríklad skôr sa dostane do krvi cukor zo sladeného nápoja kolového typu s indexom 110, ako cukor z mrkvy s indexom 25.

Pri úprave hmotnosti (chudnutí) sa osvedčuje jedálny lístok zložený najmä z potravín s nízkym glykemickým indexom do 40.

Pri udržiavaní hmotnosti sa odporúča konzumácia potravín so strednou hodnotou indexu (40 až 70). Pri konzumácii potravín s indexom nad 70 a nedostatočným energetickým výdajom trénovaním hrozí priberanie na váhe.

Jedlá, obsahujúce vo výraznejšej miere cukry, môžu spôsobovať aj takzvané inzulínové šoky, ktorých následkom býva malátnosť, vyššia únavnosť a ospalosť, niekedy aj podráždenosť. Tepelne neupravené potraviny majú nižší glykemický index ako uvarené. Potraviny majú tiež vyšší GI, ak obsahujú veľa jednoduchých („klasických“) cukrov, dlhodobo sa skladujú, sú rozvarené a obsahujú málo vlákniny.

 

Nahradenie bieleho cukru hnedým naozaj nie je „víťazstvom“. Vyrába sa totiž z bieleho – len sa k nemu pridáva melasa alebo karamel, ktoré ho zafarbia. Je o čosi zdravší, lebo neprechádza rafináciou. Kaloricky sú na tom oba cukry podobne.

V súčasnosti sú asi najlepšou možnosťou náhrady cukru takzvané steviozidy, sladidlá extrahované zo svetlomilnej liečivej juhoamerickej rastliny Stevia rebaudiana Bertoniktoré sa najčastejšie používajú najmä v krajinách Južnej Ameriky aj Ďalekého východu, ale tiež v USA, Kanade alebo Rusku, predovšetkým v nealkoholických ochutených nápojoch. V Európe sú zaregistrované ako sladidlo stevia a od 11. 11. 2011 sa môžu používať aj v štátoch Európskej únie (EÚ) na dochucovanie nápojov a potravín. Ich hlavné využitie sa predpokladá najmä tam, kde chcú výrobcovia pre spotrebiteľov zaistiť zachovanie chuti nápoja či potraviny a znížiť kalórie.

 

Záver

Tento rastlinný extrakt je dvestokrát sladší ako cukor, a tak stačí jeho malé množstvo na vytvorenie sladkej chute bez kalórií. EÚ stanovila maximálne limity na používanie stévie, ktorá je na rozdiel od umelých sladidiel prírodným bio – produktom a bude sa používať okrem nápojov aj na dochucovanie mliečnych výrobkov, zmrzlín, džemov, rôsolov, ovocných a zeleninových nátierok, výrobkov z kakaa a čokolády, cukríkov na osvieženie dychu, cereálií, jemného pečiva a rýb v sladkokyslých nálevoch.

MUDr. Pavel Malovič

 

 


 

 
 
PRÁVE VYCHÁDZAJÚ - MESAČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKÁCIE

 

PRÁVE VYCHÁDZAJÚ-MESAČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKÁCIE


Poradca - (Poradca), č.4-5/2019 (XII/2018)
    •    Zákon o verejnom obstarávaní - úplné znenie zákona s komentárom

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM), č. 2/2019 (XII/2018)
    •    Daňové vysporiadanie príjmov SZČO za rok 2018
    •    Zdaňovanie príjmov u FO - zmeny pre rok 2018
    •    Zdaňovanie príjmov u PO - zmeny pre rok 2018
    •    Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2018
    •    Daň z nehnuteľnosti VZN na rok 2019
    •    Matrika
    •    Obec zabezpečuje protipožiarnu ochranu
    •    Kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov

Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb pokút a penále (DUO),
č. 2/2019 (XII/2018)
    •    Daňové priznania za rok 2018
    •    Zmeny v zákone o dani z príjmov a v účtovných postupoch v roku 2018
    •    Podmienky pre oslobodenia príjmu z predaja bytov od dane
    •    Oceňovanie majetku a záväzkov pri uzavieraní účtovných kníh
    •    Triedenie účtovných jednotiek
    •    Vylúčenie zamestnanca správcu dane v daňovom konaní
    •    Ročné zúčtovanie sociálneho poistenia - novinka v sociálnom poistení

1000 riešení č. 1/2019
(XI/2018)
    •    Daňové a nedaňové výdavky
    •    Paušálne výdavky


Odborné tematické publikácie:
    •    Daňové a nedaňové výdavky 2018 -
prehľad daňových a nedaňových výdavkoch
    •    
Podnikáme ekonomicky a bezpečne bez chýb, pokút a penále - komplexný pohľad na bezpečnosť na pracovisku
    •    
Vnútropodnikové smernice - metodika tvorby vnútropodnikových predpisov
    •    
Kontrola podnikania - správne zákonné postupy v oblastí daní a pracovnoprávnych vzťahov, oblasti, ktoré môžu byť pri podnikaní kontrolované
    •    
Daňové a mzdové zákony - úplné znenia daňových a mzdových zákonov
    •    
Zákonník práce -úplné znenie zákona (A6, 240 str.)
    •    
Školský zákon - úplné znenie zákona ( A6, 278 str.)
    •    
Zákon o strelných zbraniach a strelive - úplné znenie zákona (A6, str. 240)
    •    
Daňová optimalizácia - správne optimalizovanie daňovej povinnosti
    •    Pracovnoprávny výkladový slovník -
cca 2 000 pojmov súvisiacich so zákonníkom práce a súvisiacich predpisov
    •    
Výkladový slovník pre verejnú správu - 1800 odborných pojmov a výrazov
    •    100 otázok a odpovedí daň z príjmov FO a PO - otázky z praxe
    •    
100 otázok a odpovedí - účtovanie JÚ a PÚ - otázky z praxe
    •    Vzory zmlúv, žalôb a podaní - vzory zmlúv + CD so 400 editovateľnými vzormi zmlúv, žalôb a podaní




PRIPRAVUJEME


Poradca - (Poradca), č. 6/2019 (XII/2018)
    •    Zákon o DPH - úplné znenie zákona s komentárom

Poradca - (Poradca), č. 7-8/2019 (XII/2018)
    •    Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona s komentárom

Práce a mzdy - bez chýb, pokút a penále - (PaM), č. 3/2019 (I/2019)
    •    Zmeny v zákone o dani z príjmov od 1. 1. 2019
    •    Odvody poistného od 1. 1. 2019
    •    Zamestnávanie cudzincov
    •    Konto pracovného času
    •    Potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti

Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb pokút a penále (DUO),
č.3/2019 (I/2019)
    •    Novela zákona o DPH
    •    Zákon o dani z príjmov - novela zákona
    •    Priznávanie dane z nehnuteľnosti v roku 2019
    •    Daň z poistenia - aktuálna právna úprava

1 000 riešení,
č. 2-3/2019 (I/2019)
    •    Daňové priznania FO a PO za rok 2018
    •    Daň z príjmov - príklady z praxe

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
Vianočný balíček podnikateľa
Čas Vianoc sa nezadržateľne blíži a všetci rozmýšľame, ako potešiť svojich najbližších. Ak podniká váš manžel, otec, brat, máme pre vás ponuku publikácií, ktoré využije nielen v pracovnej oblasti. Balíček ponúkame za výhodnú cenu.

Vzory zmlúv podľa ZP + CD - monotematika
(A5, 120 str.)


Podnikáme ekonomicky a bezpečne - momotematika
(A5, 382 str.)


100 otázok a odpovedí - daň z príjmov FO a PO - monotematika
(A5, 120 str.)


Kontrola podnikania - odborná monotematická publikácia
(A5, 335 str.)


Pracovno - právny slovník
(A5, 300 str.)


Zrnká odvahy - úsmevné výroky s edície Veselo i vážne
(A5, 236 str.)


Balíček Vianočný balíček podnikateľa obsahuje:

Vzory zmlúv podľa ZP - monotematika
Podnikáme bezpečne a ekonomicky - monotematika
100 otázok a odpovedí - daň z príjmov FO a PO - monotematika
Kontrola podnikania - monotematika
Pracovno- právny slovník - monotematika
Zrnká odvahy - úsmevné výroky
Cena balíčka je 46,70 €
Cena balíčka so 60 % zľavou je 18,70 €.
Ušetríte 28 €.


V cene je zahrnuté poštovné, balné aj DPH.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Povinnosti zamestnávateľa
Zákonník práce je základným zákonom v oblasti pracovného práva, ktorý bol už menený a dopĺňaný mnohými novelami. V záujme ochrany a zabezpečenia dôstojných pracovných podmienok upravil najmä výšku niektorých mzdových zvýhodnení za prácu a zaviedol nové mzdové zvýhodnenia za prácu v sobotu a nedeľu. Aké iné povinnosti vyplývajú zamestnávateľom v súvislosti zo zmenou v zákone? Odpoveď ponúkame všetkým zamestnávateľom?

Vnútropodnikové smernice - odborná publikácia
(A5, 288 str.)


Cestovné náhrady - príspevok mesačník PaM 7-8/2018
(A4, 112 str.)


Novela zákonníka práce - príspevok mesačník PaM 5/2018
(A5, 80 str.)


Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní - úplné znenie zákona s komentárom mesačník Poradca 2/2019
(A5, 296 str.)


Pracovnoprávne vzťahy - príklady a riešenia problémov mesačník 1000 riešení 10-12/2018
(A5, 224 str.)


Balíček Povinnosti zamestnávateľa obsahuje
Vnútropodnikové smernice - odborná publikácia
PaM 5/2018 - príspevok
Poradca 2/2019 - úplné znenie zákona s komentárom
PaM 7-8/2018 - príspevok
1000 riešení 10-12/2018 - príklady a riešenia problémov


Cena balíčka je 36 €.
Cena balíčka so 50 % zľavou je 18 €.
Ušetríte 18 €.


V cene je zahrnuté poštovné, balné aj DPH.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Daňové priznanie 2.
Po skončení zdaňovacieho obdobia si musí fyzická osoba vysporiadať svoju daňovú povinnosť, ak dosahovala zdaniteľné príjmy. Ak dosahovala príjmy zo závislej činnosti môže jej daňovú povinnosť vysporiadať zamestnávateľ. Dokedy musí zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vystavenie potvrdenia o príjme? Všetkým zamestnancom, zamestnávateľom, mzdovým účtovníkom, ekonómom ponúkame publikácie v balíčku daňové priznanie.

Daňová optimalizácia odborná monotematika
(A5, 160 str.)


Odpočítateľné položky - príspevok mesačník PaM 1/2019
(A4, 80 str.)


Daňové priznanie monotematika (A5, 120 str.)

Koniec roka v mzdovej účtátni- vysporiadanie daňovej povinnosti zamestnanocv - príspevok mesačník PaM 11-12/2018
(A4, 112 str.)


100 otázok a odpovedí - daň z príjmov FO a PO monotematika
(A5, 120 str.)


Balíček Daňové priznanie 2. obsahuje:
100 otázok a odpovedí - daň z príjmov FO a PO - monotematika
Daňová optimalizácia - monotematika
Daňové priznanie - monotematika
PaM 11-12/2018 - príspevok
PaM 1/019 - príspevok
Cena balíčka je 40,90 €
Cena balíčka so 60 % zľavou je 16,90 €.
Ušetríte 24 €.


V cene je zahrnuté poštovné, balné aj DPH.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Inventarizácia
Povinnosť inventarizovať majetok a záväzky ako aj rozdiel majetku a záväzkov vyplýva zo zákona o účtovníctve. Táto povinnosť je jednoznačná a týka sa všetkých účtovných jednotiek teda právnických aj fyzických osôb, ktoré vykonávajú podnikateľskú alebo inú zárobkovú činnosť, a to bez ohľadu na to, v akej sústave účtovníctva účtujú. Bez vykonania inventarizácie totiž účtovníctvo nespĺňa základnú požiadavku - účtovná závierka neposkytne verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva a o finančnej situácii účtovnej jednotky. Ako správne inventarizovať majetok sa dozviete z našich publikácií.

Inventarizácia majetku a záväzkov - príspevok mesačník DUO 11-12/2018
(A4, 112 str.)


Koniec roka v účtovníctve - príspevok mesačník DUO 1/2019
(A5, 80 str.)


Rezervy a opravné položky - 100 otázok a odpovedí - Účtovanie JÚ a PÚ monotematika
(A5, 120 str.)


Balíček Inventarizácia obsahuje:
DUO 11-12/2018 - príspevok
DUO 1/2019 - príspevok
100 otázok a odpovedí - Účtovanie JÚ a PÚ - monotematika
Cena balíčka je 34,50 €
Cena balíčka so 50 % zľavou je 17,20 €.
Ušetríte 17,20 €.


V cene je zahrnuté poštovné, balné aj DPH.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page