|
ROČNÉ VYSPORIADANIE DPH 5
V prípadoch, ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely výpočtu koeficientu sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok – čo znamená, že platiteľ dane vykonáva ročné vysporiadanie odpočítanej DPH pomerným odpočítaním nie za obdobie kalendárneho roka, ale za obdobie hospodárskeho roka, ktorý má určený ako svoje účtovné obdobie. Na lepšie priblíženie spomínanej problematiky je na úvod príspevku vhodné uviesť základné zásady a pojmy samotného odpočítavania dane z pridanej hodnoty.
Základné pravidlá odpočítavania dane
Možnosť odpočítať DPH je ustanovená len platiteľom DPH a to na základe ustanovenia § 49 ods.2 zákona o DPH tak, že môžu odpočítať od dane, ktorú sú povinní platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použijú na účely svojho podnikania ako platitelia DPH s výnimkou prípadov, pri ktorých zákon o DPH neumožňuje odpočítanie dane (v tejto súvislosti viď ustanovenie § 49 ods.3 a 7 zákona o DPH). Možno tak skonštatovať, že ak nedôjde ku vzniku daňovej povinnosti, nemôže vzniknúť ani právo na odpočítanie dane. Podľa uvedeného ustanovenia môže teda platiteľ DPH odpočítať daň v prípadoch, ak je daň:
1. voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané – t.j. ak daň voči nemu uplatnil jeho dodávateľ – platiteľ dane v tuzemsku, dodávateľovi vznikla daňová povinnosť a prijatý tovar alebo službu platiteľ dane použije na účely svojho podnikania ako platiteľ,
2. ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods.2 až 4, § 69 ods.7 a 9 až 12 zákona o DPH, pričom odpočítať daň môže len platiteľ dane (právo na odpočítanie dane tak nevzniká zdaniteľnej osobe, ktorá nie je platiteľom dane hoci je osobou registrovanou pre daň podľa zákona o DPH) a len za podmienky, že uvedené komodity prijal na účely svojho podnikania,
3. ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a zákona o DPH, pričom podľa § 69 ods.6 zákona o DPH pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar uvedeným spôsobom nadobudne, čo znamená, že k cene tovaru fakturovanej zahraničným dodávateľom platiteľ dane uplatní 20 % daň. Dňom vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká platiteľovi dane právo na odpočítanie dane.
4. zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru, pričom dovozom tovaru je podľa § 12 zákona o DPH vstup tovaru z územia tretích štátov na územie Európskej únie. Daňová povinnosť pri dovoze tovaru vzniká dňom prijatia colného vyhlásenia na prepustenie tovaru do príslušného colného režimu alebo dňom, v ktorom colný dlh vznikol iným spôsobom ako prijatím colného vyhlásenia a teda dňom vzniku daňovej povinnosti pri dovoze tovaru vzniká platiteľovi dane právo na odpočítanie dane.
V zásade treba inštitút odpočítania dane chápať ako odpočítanie dane v plnej alebo pomernej výške od celkovej dane, ktorú je platiteľ dane povinný platiť za príslušné zdaňovacie obdobie. Pri odpočítaní dane sa uplatňuje princíp tzv. vecnej súvislosti dane z prijatých tovarov a služieb k uskutočneným zdaniteľným obchodom platiteľa dane, a to v závislosti od toho, na aký účel je každý jednotlivý tovar alebo služba prijatá. To znamená, že prijatý tovar alebo službu platiteľ dane posudzuje v závislosti od toho, či je tovar alebo služba prijatá
A. výlučne na zdaniteľné obchody, pri ktorých vzniká daňová povinnosť,
B. výlučne na zdaniteľné obchody, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 42 zákona o DPH (samozrejme s výnimkou uvedenou v § 49 ods.3 zákona o DPH),
C. na zdaniteľné obchody, pri ktorých vzniká daňová povinnosť a súčasne na zdaniteľné obchody, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 42 zákona o DPH.
Pomerné odpočítanie dane
Inštitút pomerného odpočítavania DPH sa uplatňuje v prípadoch, keď platiteľ dane prijaté tovary a služby použije jednak na svoje zdaniteľné obchody, pri ktorých vzniká daňová povinnosť, ako aj na zdaniteľné obchody, ktoré sú oslobodené od dane s nárokom na odpočítanie dane a súčasne prijaté tovary a služby použije na svoje zdaniteľné obchody oslobodené od dane podľa § 28 až § 42 zákona o DPH bez nároku na odpočítanie dane. Spomínanú pomernú výšku odpočítateľnej dane platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor, napr. vypočítaný koeficient 0,5481 sa zaokrúhli na 0,55, vypočítaný koeficient 0,5426 sa zaokrúhli tiež na 0,55.
Výpočet koeficientu
Koeficient sa na základe ustanovenia § 50 ods.2 zákona o DPH vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok.
| výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok,
pri ktorých je daň odpočítateľná
|
koeficient = | ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– |
| výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za
kalendárny rok
|
Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu v zmysle druhej vety ustanovenia § 50 ods.2 zákona o DPH neuvádzajú výnosy (príjmy) z:
a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
Pri predaji majetku, ktorý platiteľ dane používal na účely svojho podnikania vzniká platiteľovi dane daňová povinnosť. Výnosy z predaja majetku okrem zásob platiteľ dane neuvedie v čitateli ani v menovateli koeficientu. Výnosy z predaja zásob platiteľ dane vždy zahrnie do čitateľa aj menovateľa koeficientu. Do čitateľa ani do menovateľa koeficientu platiteľ dane neuvedie výnosy z predaného majetku, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až § 42 zákona o DPH bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods.3 zákona o DPH a výnosy z predaného osobného automobilu, pri ktorom platiteľ dane nemohol odpočítať daň podľa § 49 ods.7 zákona o DPH platného do 31.12.2009 (v tejto súvislosti pozri prechodné ustanovenie § 85i ods.2 zákona o DPH).
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
Príležitostné finančné služby, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),
a pri ktorých
platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
Ak platiteľ dane príležitostne prevedie nehnuteľnosť alebo príležitostne prenajme nehnuteľnosť bez ohľadu na skutočnosť, či jej predaj alebo nájom bol oslobodený od dane podľa § 38 zákona o DPH alebo dani podliehal, výnosy z príležitostného prevodu nehnuteľnosti ani z príležitostného nájmu nehnuteľnosti neuvedie v čitateli ani v menovateli koeficientu. Kritérium „príležitostnosti“ sa posudzuje rovnako ako u vyššie spomínaných finančných služieb.
Do čitateľa a menovateľa koeficientu však platiteľ dane zahrnie aj:
a) Výnosy (príjmy) z dodania tovarov alebo služieb dodaných zo sídla, miesta podnikania, prevádzkárne v tuzemsku, a to aj v prípade, ak miesto ich dodania nie je v tuzemsku.
To znamená, že do čitateľa ani do menovateľa koeficientu platiteľ dane neuvádza napr. príjmy z tovarov a služieb dodaných organizačnou zložkou umiestnenou v inom členskom štáte. V daňovom priznaní platiteľ dane neuvádza dodania tovarov a služieb dodaných zo sídla, miesta podnikania, prevádzkárne v tuzemsku v prípade, ak miesto ich dodania nie je v tuzemsku. Napriek tomu takéto výnosy z dodania tovarov a služieb, ak miesto ich dodania nie je v tuzemsku platiteľ dane zahrnie do čitateľa aj do menovateľa koeficientu, ak ide o dodania tovarov a služieb, pri ktorých je daň odpočítateľná podľa § 49 ods.6 zákona o DPH. Pri uvádzaní výnosov (príjmov) z dodania tovarov a služieb dodaných zo sídla, miesta podnikania, prevádzkárne v tuzemsku v prípade, ak miesto ich dodania nie je v tuzemsku do čitateľa aj do menovateľa koeficientu vychádza platiteľ dane zo záznamov vedených podľa § 70 zákona o DPH.
Výnosy z dodania tovarov a služieb dodaných zo sídla, miesta podnikania, prevádzkárne v tuzemsku v prípade, ak miesto ich dodania nie je v tuzemsku pri ktorých nie je daň odpočítateľná podľa § 49 ods.6 zákona o DPH (napr. dodanie tovaru a služieb podľa § 28 až 42 zákona o DPH oslobodených od dane, pri ktorých platiteľ dane nemá nárok na odpočítanie dane), platiteľ dane uvedie len do menovateľa koeficientu.
b) výnosy (príjmy) prvého odberateľa z dodania tovaru druhému odberateľovi v rámci trojstranného obchodu.
Prvý odberateľ pri trojstrannom obchode neuvádza v daňovom priznaní hodnotu tovaru fakturovanú druhému odberateľovi, keďže podľa § 45 ods.2 zákona o DPH prvý odberateľ nie je povinný platiť daň pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a nadobudnutie tovaru u tejto osoby sa považuje za zdanené. Výnosy z dodania tovaru prvým odberateľom druhému odberateľovi v rámci trojstranného obchodu prvý odberateľ zahrnie do čitateľa aj do menovateľa koeficientu napriek tomu, že podľa § 50 ods.2 zákona o DPH do čitateľa koeficientu vstupujú výnosy (príjmy) bez dane z dodaných tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, pričom nadobudnutie tovaru u prvého dodávateľa v rámci trojstranného obchodu sa považuje za zdanené a prvý odberateľ v podstate nemôže nič odpočítať. Pri uvádzaní výnosov (príjmov) z dodania tovaru druhému odberateľovi pri trojstrannom obchode do čitateľa aj do menovateľa koeficientu vychádza prvý odberateľ zo záznamov vedených podľa § 70 zákona o DPH.
Aplikácia koeficientu
Zákon o DPH ustanovuje v jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka povinnosť platiteľovi používať koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Samozrejme nie vždy je táto povinnosť splniteľná. Z logických dôvodov totiž platiteľ dane nemôže pri predbežnom odpočítaní dane použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Je tak z dôvodu, že v predchádzajúcom kalendárnom roku nevykonával zdaniteľné obchody oslobodené od dane bez nároku na odpočítanie dane a nepočítal koeficient alebo aj v prípadoch ak ide o novozaregistrovaného platiteľa dane, ktorý nemá ročný koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka a pod.. Za týchto podmienok určí platiteľ dane koeficient pre príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane. Pred udelením súhlasu s koeficientom navrhnutým platiteľom dane si daňový úrad môže vyžiadať od platiteľa dane napr. predpokladané výnosy pre príslušný kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná a celkové predpokladané výnosy pre príslušný kalendárny rok, príp. môže platiteľa dane požiadať o zdôvodnenie ním navrhnutého koeficientu. Ak platiteľ dane požiada daňový úrad o súhlas k použitiu navrhovaného koeficientu, daňový úrad vyjadrí svoj súhlas písomným oznámením platiteľovi dane o akceptovaní koeficientu navrhovaného platiteľom dane alebo spísaním zápisnice o ústnom pojednávaní podľa § 19 zákona č.563/2009 Z.z. o správe daní v z.n.p. /tzv. „Daňový poriadok“/, ak je vyjadrenie súhlasu daňového úradu predmetom rokovania na daňovom úrade.
Komplexný príklad:
Spoločnosť ALFA, s.r.o. – štvrťročný platca DPH, mala v roku 2015 ročný koeficient „0,60“, ktorý aplikovala na výpočet predbežného odpočítania dane podľa § 50 zákona o DPH počas roku 2016.
Spoločnosť ALFA, s.r.o. dosiahla počas roku 2016 nasledujúce zdaniteľné obchody:
I. štvrťrok 2016
Spoločnosť ALFA, s.r.o. uskutočnila len zdaniteľné plnenia, pri ktorých jej vznikla daňová povinnosť vo výške 14 700 eur, DPH 20 % = 2 940 eur. Spoločnosť prijala tovary a služby s nárokom na odpočítanie dane vo výške 6 300 eur, DPH 20 % = 1 260 eur. Daň na vstupe si spoločnosť ALFA, s.r.o. – platiteľ dane vykázala v daňovom priznaní teda vo výške 1 260 eur.
II. štvrťrok 2016
Spoločnosť ALFA, s.r.o. uskutočnila nasledovné zdaniteľné obchody:
- predala tuzemským odberateľom svoje výrobky v hodnote 13 650 eur, DPH 20 % 2 730 eur,
- predala dubióznu výpočtovú techniku v hodnote 4 200 eur, DPH 20 % = 840 eur,
- v októbri 2015 jednorázovo poskytla pôžičku inému platiteľovi dane vo výške 10 500 eur, dohodnutý úrok vo výške 1 470 eur mal byť zaplatený do 30.apríla 2016.
Spoločnosť ALFA, s.r.o. prijala nasledovné tovary a služby:
- na svoje zdaniteľné obchody, pri ktorých vzniká daňová povinnosť vo výške 5 460 eur, DPH 20 % = 1 092 eur,
- v súvislosti s poskytnutou pôžičkou ako aj v súvislosti s riešením obchodných problémov pri riešení svojich pohľadávok prijala poradenské služby od právnika – platiteľa DPH v hodnote 1 260 eur, DPH 20 % = 252 eur
Pri predbežnom odpočítaní dane spoločnosť ALFA, s.r.o. použila koeficient z roku 2015, t.j. 0,60.
Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku: 1 092 + 252 = 1 344 eur
Odpočítateľná daň: 1 092 + (252 x 0,60) = 1 092 + 151,20 = 1 243,20 eur
III. štvrťrok 2016
Spoločnosť ALFA, s.r.o. predala v tuzemsku svoje výrobky v hodnote 16 800 eur, DPH 20 % = 3 360 eur.
Spoločnosť ALFA, s.r.o. prijala tovary a služby s nárokom na odpočítanie dane vo výške 10 500 eur, DPH 20 % = 2 100 eur.
IV. štvrťok 2016
Spoločnosť ALFA, s.r.o. uskutočnila nasledovné zdaniteľné obchody:
- predala v tuzemsku svoje výrobky v hodnote 12 600 eur, DPH 20 % = 2 520 eur,
- predala nehnuteľnosť – skladové priestory, pričom tento predaj bol oslobodený od dane vo výške 105 000 eur.
Spoločnosť ALFA, s.r.o. prijala nasledovné tovary a služby:
- na svoje zdaniteľné obchody, pri ktorých vzniká daňová povinnosť vo výške 8 400 eur, DPH 20 % = 1 680 eur,
- na svoje zdaniteľné obchody, pri ktorých vzniká daňová povinnosť a zároveň na zdaniteľné obchody oslobodené od dane vo výške 6 300 eur, DPH 20 % = 1 260 eur.
Pri predbežnom odpočítaní dane spoločnosť ALFA, s.r.o. použila koeficient z roku 2015, t.j. 0,60.
Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku 1 680 + 1 260 = 2 940 eur
Odpočítateľná daň 1 680 + (1 260 x 0,60) = 1 680 + 756 = 2 436 eur
Skutočne odpočítaná daň v jednotlivých zdaňovacích obdobiach roku 2016 = predbežné odpočítanie dane 7 039,20 eur (1 260,00 + 1 243,20 + 2 100,00 + 2 436,00).
Po skončení kalendárneho roka 2016 spoločnosť ALFA, s.r.o. vypočíta koeficient podľa § 50 ods.2 zákona o DPH a vypočíta odpočítateľnú daň za celý kalendárny rok 2016. Do čitateľa ani do menovateľa koeficientu spoločnosť ALFA, s.r.o. neuvedie výnosy z predaja majetku, ktorý používala na účely svojho podnikania okrem zásob (t.j. v danom prípade predaj výpočtovej techniky), výnosy z finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH, ak ich poskytla príležitostne (v konkrétnom prípade príjem úrokov z pôžičky) a ani výnosy z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti (konkrétne predaj skladových priestorov v IV. štvrťroku 2016).
| 14 700 + 13 650 + 16 800 + 12 600 | |
Koeficient za celý kal. rok 2016 = | ––––––––––––––––––––––––––––– | = 1 |
| 14 700 + 13 650 + 16 800 + 12 600 | |
Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku za celý kalendárny rok 2016 = 7 644,00 eur (1 260 + 1 092 + 252 + 2 100 + 1 680 + 1 260).
Odpočítateľná daň za celý kalendárny rok 6 132,00 + (1 512,00 x 1) = 7 644,00 eur.
Skutočne odpočítaná daň v roku 2016 = 7 039,20 eur.
Kladný rozdiel vo výške 604,80 eur uvedie spoločnosť ALFA, s.r.o. v daňovom priznaní k DPH za IV.štvrťrok 2016 ako súčasť riadku 21 tlačiva daňového priznania za 4.štvrťrok 2016, čím si zároveň uplatní na ťarchu štátneho rozpočtu zvýšenie hodnoty odpočítania dane celkom.
Ročné vysporiadanie DPH po zrušení registrácie
Platiteľ, ktorý v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom postupuje pri ročnom zúčtovaní DPH rovnakým – vyššie uvedeným spôsobom podľa § 50 ods.4 zákona o DPH, pričom je povinný vykonať vysporiadanie DPH odpočítavanej pomerným odpočítaním len za obdobie od 1. januára kalendárneho roka do konca jeho posledného zdaňovacieho obdobia. Takýto postup je povinný samozrejme aplikovať len v prípade, ak sa ho spomínaná povinnosť dotýka – t.j. ak v priebehu kalendárneho roka, v ktorom prestal byť platiteľom DPH v niektorom zo zdaňovacích období tohto roka odpočítaval daň tzv. „pomerným odpočítavaním“ podľa § 50 zákona o DPH. Ak je účtovným obdobím takéhoto platiteľa hospodársky rok, pre účely aplikácie problematiky ročného vysporiadania DPH platí aj v tomto prípade, že kalendárnym rokom sa rozumie hospodársky rok.
Ročné vysporiadanie DPH u novoregistrovaného platiteľa
U takého platiteľa dane, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka zaregistroval za platiteľa dane a uplatňoval pomerný spôsob odpočítavania platí principiálne obdobný postup ako u platiteľa pri zrušení registrácie. To znamená, že platiteľ, ktorý v priebehu kalendárneho roka začal byť platiteľom postupuje pri ročnom zúčtovaní DPH spôsobom uvedeným rovnako v rámci § 50 ods.4 zákona o DPH, pričom je povinný vykonať vysporiadanie DPH odpočítavanej pomerným odpočítaním len za obdobie v ktorom mal postavenie platiteľa dane – t.j. od 1. dňa kalendárneho mesiaca od ktorého mal status platiteľa dane do konca kalendárneho roka. Aj pre takéto prípady sa aplikuje spôsob ročného vysporiadania odpočítanej DPH v prípade hospodárskeho roka rovnako ako v predchádzajúcom prípade.
Príklad:
Akciová spoločnosť GAMA, a.s. podniká od roku 2015. Platiteľom DPH sa stala od 1.júna 2016. Okrem zdaniteľných obchodov, pri ktorých jej vzniká daňová povinnosť vykonáva aj plnenia oslobodené od dane, pri ktorých nemôže odpočítať daň.
Akciová spoločnosť určí koeficient odhadom podľa charakteru svojej činnosti a so súhlasom správcu dane podľa § 50 ods. 3 zákona o DPH. Po skončení kalendárneho roka 2016 pri výpočte koeficientu za celý kalendárny rok podľa § 50 ods. 2 a 4 zákona o DPH uvedie akciová spoločnosť v čitateli aj v menovateli koeficientu výnosy (príjmy) za obdobie kalendárneho roka, v ktorom je registrovaná za platiteľa dane, t.j. výnosy (príjmy) od 1.júna 2016 do 31.decembra 2016.
Účtovný aspekt
V sústave podvojného účtovníctva sa rozdiel z ročného vysporiadania odpočítanej DPH pri prepočte koeficientom podľa § 50 zákona DPH
a) ak priebežne odpočítaná daň je vyššia ako vypočítaná podľa ročného koeficientu zaeviduje účtovným zápisom MD 548 / D 343.AE,
b) ak priebežne odpočítaná daň je nižšia ako vypočítaná podľa ročného koeficientu zaeviduje účtovným zápisom MD 343.AE / D 548.
V sústave jednoduchého účtovníctva sa z titulu preukázania správneho výsledného vzťahu voči správcovi dane za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka je potrebné výsledok ročného vysporiadania odpočítanej dane zaevidovať v pomocnej knihe DPH a následne podľa charakteru aj v Knihe záväzkov prípadne v Knihe pohľadávok.
V sústave jednoduchého účtovníctva sa rozdiel medzi pomerne odpočítanou daňou z pridanej hodnoty v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a pomerne odpočítanou daňou z pridanej hodnoty vypočítanou po skončení účtovného obdobia účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií medzi
a) výdavkami vynaloženými na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov celkom, v druhovom členení medzi „Ostatné výdavky“, ak ide o zvýšenie daňovej povinnosti,
b) príjmami zahrnovanými do základu dane z príjmov celkom, v druhovom členení medzi „Ostatné príjmy“, ak ide o zníženie daňovej povinnosti.
spracoval: Ján Mintál
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 1/2017)
|
|
|
324/2016 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 364/2012 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
325/2016 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 24. novembra 2016 č. MF/15394/2016-721, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 20. októbra 2015 č. MF/16772/2015-721
326/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí Tretieho protokolu k Všeobecnej dohode o výsadách a imunitách Rady Európy.
327/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa uznáva kúpeľné miesto Červený Kláštor a vydáva Štatút kúpeľného miesta Červený Kláštor
328/2016 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú vzory podaní do registra partnerov verejného sektora
329/2016 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 465/2013 Z. z. o technických požiadavkách na elektrické zariadenia a elektronické zariadenia v znení neskorších predpisov
330/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Programu spolupráce medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstvom školstva, vedy a technologického rozvoja Srbskej republiky v oblasti vzdelávania na roky 2016 – 2020
331/2016 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o podrobnostiach o služobnej rovnošate Zboru väzenskej a justičnej stráže a jej vyobrazení
332/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody v oblasti školstva, jazykového vzdelávania, univerzitnej a vedeckej spolupráce medzi ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a ministrom zahraničných vecí a medzinárodného rozvoja Francúzskej republiky na obdobie rokov 2016 – 2019.
333/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia z 8. novembra 2016 č. 6/2016 ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 5/2014 o registri bankových úverov a záruk
334/2016 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 25/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú vzory tlačív na podávanie návrhov na zápis do obchodného registra a zoznam listín, ktoré je potrebné k návrhu na zápis priložiť v znení neskorších predpisov
335/2016 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 2. decembra 2016 č. 08241-OL-2016, ktorým sa dopĺňa výnos Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 10. septembra 2008 č. 09812/2008-OL o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení
336/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia z 22. novembra 2016 č. 7/2016, ktorým sa mení opatrenie Národnej banky Slovenska č. 1/2015 o predkladaní informácií správcami alternatívnych investičných fondov na účely dohľadu a monitorovanie systémového rizika
337/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody o spolupráci na civilnom globálnom navigačnom satelitnom systéme (GNSS) medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi na jednej strane a Kórejskou republikou na strane druhej
338/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
339/2016 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 39/2015 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
340/2016 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony
341/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
342/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov
343/2016 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o niektorých výrobkoch z mlieka
344/2016 Opatrenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 449/2013 Z. z., ktorým sa ustanovujú vzory žiadostí o poskytnutie dotácie na rozvoj bývania v znení opatrenia č. 415/2015 Z. z.
345/2016 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 7/2009 Z. z., ktorým sa ustanovuje zoznam pomôcok a maximálne zohľadňované sumy z ceny pomôcok
346/2016 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia zo 7. decembra 2016 č. MF/019194/2016-421, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. decembra 2004 č. MF/010175/2004-42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie (oznámenie č. 690/2004 Z. z.) v znení neskorších predpisov.
347/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur s tematikou Svetové prírodné dedičstvo – Jaskyne Slovenského krasu
348/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o doplnení zoznamu zmluvných strán Dohovoru o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa z 19. októbra 1996
349/2016 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
|
|
|
December 2016
Daň z príjmov |
15. 12. – štvrtok |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za november 2016 |
DPH |
20. 12. - utorok |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v novembri 2016 49 790 € |
27. 12. – utorok |
podanie súhrnného výkazu k DPH za november 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 € |
podanie kontrolného výkazu k DPH za november 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie daňového priznania k DPH za november 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
splatnosť DPH za november 2016 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
27. 12. – utorok |
podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za november 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
|
Poistné |
8. 12. – štvrtok |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za november 2016 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za november 2016 |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za november 2016 |
|
|
|
V AKTUÁLNEJ VÝŽIVE SA PRÍJMU CUKROV (sacharidov, uhľo¬hydrátov) bránime veľmi ťažko. Je to aj preto, lebo ide viac-menej o hlavný a najdostupnej¬ší zdroj energie. Slovo „cukor“ sa ale v našich mysliach a podvedomí spája predo¬všetkým s prídavkom „sladký“, a preto sa mnohí viac hlásia ešte stále k nie práve naj¬vhodnejšiemu repnému cukru a k pečivu z bielej múky, ktorý sladko chutí. Ten sa veľmi rýchlo vstrebáva a rýchlo zvyšuje hladinu krvného cukru (glykémiu), čo provokuje organizmus na vyššiu produkciu inzulínu - hormónu podžalúdko¬vej žľazy (pankreasu). Jeho vplyvom sa nad¬bytočný cukor mení na zásobný tuk. Celá tá¬to situácia je pre udržanie zdravšieho života mimoriadne nepriaznivá.
Mali by sme teda konzumo¬vať najmä komplexné (zložité) cukry, ktorých sladkú chuť nevycítime. Jedná sa najmä o rastlinné polysacharidy (škroby) v celozrnnej múke alebo hnedej ryži, ktoré obsahujú aj vlákninu, minerály, vi¬tamíny a ďalšie látky ochraňujúce a upevňujúce zdravie.
ĽUDIA VŠAK RADŠEJ PRIJÍMAJÚ CUKOR OVEĽA RADŠEJ V JEDNODUCHEJ PODOBE. A tam je spomínaný kameň úrazu. Sladia si čaj aj kávu a prijímajú ho v rozličných potravinách aj pochutinách. Zemiakové hranolčeky, exotické ovocie, výrobky z bielej múky, biela ryža – to všetko sú produkty, ktoré sa správajú v tele ako jednoduché cukry. Rovnako tak pizza, zemiakové lupienky (čipsy), zákusky, koláče alebo čokoláda. Cukor sa pridáva do mliečnych a mäsových výrobkov, priemyselne vyrábaných omáčok, prísad na grilovanie, či do horčice, majonézy, tatárskej omáčky alebo kečupu. Je to „tajná“ ingrediencia takmer všetkých technologicky spracovaných potravín.
K NAJHORŠÍM PATRIA rôzne tyčinky z kategórie takzvaných „zdravých energetických“ výživových doplnkov, ktoré konzumujú vo veľkých množstvách bez rozmyslu a veľmi zlé sú aj sladené nápoje. Po vypití dvojdecového pohára koly dostane človek do tela sladkosť hodnoty viac ako päť kociek bieleho cukru a pohár ovocného „krabicového“ džúsu ho nadopuje až šiestimi kockami jednoduchého cukru!
Podľa odborníkov by mal človek, ktorý fyzicky nepracuje, denne prijať maximálne 60 gramov v cukru, pričom za rok priemerný Slovák v potravinách zje a vypije okolo 40 kg cukru, čo je asi 4 až 5 – krát toľko. Často sa však prijíma ešte vo vyšších množstvách. Najmä počas rozličných osláv a sviatkov akými sú napríklad Vianoce, či prelom rokov zo Silvestra na Nový rok. Nadbytok jednoduchého cukru je podľa viacerých štúdii pre ľudské telo pravdepodobne rovnako škodlivý ako tabak či alkohol. Jeho nadmerné konzumovanie spôsobuje veľké výkyvy hladiny cukru v krvi, čo spôsobuje vyplavovanie inzulínu z pankreasu a hormonálnu nerovnováhu, nadváhu, ukladanie tukov do vnútorných orgánov (najmä pečeň !), podporuje rast plesní a množenie parazitov v črevách.
Keby bol dnes jednoduchý cukor „americky“ prehodnotený prostredníctvom celosvetovo uznávanej inštitúcie FDA (Federal Drug Administration - Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v USA), bol by určite označený ako droga.
Jeho konzumácia totiž vysiela do mozgu taký impulz, že vznikajú pocity šťastia a radosti podobne ako pri utíšení hladu, zahnaní smädu alebo po sexe. Hormón šťastia – dopamín, ktorý sa pri tom uvoľňuje, prináša organizmu konzumentovi zároveň podobnú vnútornú situáciu ako alkoholikovi alkohol a narkomanovi droga.
Telo požívača si preto po čase na „obvyklú dávku“ zvykne a čoskoro mu začína chýbať. Žiada si potom stále viac a viac cukru, lebo mozog po určitom období jeho konzumácie „ohlúpne“ a dopamín sa vyplaví až po oveľa mocnejšom stimule. Tento návyk, ktorý je spočiatku „iba“ psychický, prechádza neskôr do fyzického. Oba stavy sú alarmujúce, a preto treba jednoduché cukry postupne vysadiť. Žiada si to však radu od lekára alebo výživového poradcu ako na to, lebo abstinenčné príznaky môžu človeka postupne likvidovať. Prichádzajú bolesti hlavy, neustála nutkavá chuť na sladké, nedostatok koncentrácie, triašky a nervozita.
VYHÁDZAŤ SLADKOSTI A PRESTAŤ SLADIŤ PIŤ SLADKÉ NÁPOJE JE LEN ZAČIATOK, pretože ak neviete, ako sladkú chuť uspokojiť, teda ako si usporiadať svoj tanier a príjem potravy tak, aby bol vyrovnane bohatý a pestrý a zároveň udržiaval vyrovnanú hladinu krvného cukru v krvi, tak sa vám ťažko podarí závislosti od sladkého zbaviť. ,br>
Cukor má typickú sladkú chuť, za ktorú vďačí svojou schopnosťou podráždiť chuťové bunky jazyka. Cukrový „závislák“ po nej prahne a keď sa mu cukor odopiera, snaží sa ho nahradiť nekalorickými umelými sladidlami, ale to situáciu nerieši. Umelými sladidlami síce uspokojí jazyk, lebo ten rozdiel nepostrehne, ale jeho telo obe látky odlišuje. Sladidlo totiž vníma múdre mozgové centrum ako „kaloricky prázdne“ a falošné, a preto konzumentovi nevyšle dopamínovú odmenu šťastia – nedá sa ošvindľovať. Rovnako tak umelým sladidlom neoklameme tráviaci trakt. Takúto látku črevné bunky ignorujú, a tak sa po konzumácii falošne sladkých potravín a nápojov nedostaví želaný pocit sýtosti. Organizmus ich vníma ako „hladové“ položky.
Niektoré štúdie z ostatných rokov dokonca preukázali, že dlhodobé používanie náhrad cukru môžu v organizme „rozhádzať“ vnútornú kontrolu príjmu energie a v konečnom dôsledku človeku narušia metabolizmus (látkovú premenu). Z toho všetkého vyplýva, že dôležitejšie než nahrádzať jednoduchý cukor je ho v rozumnej miere obmedziť a poradiť sa s výživovým poradcom na tému jedálny lístok.
K tomu nám pomôže aj znalosť glykemického indexu potravín. Čo to je ?
GLYKEMICKÝ INDEX (GI) je pokusmi stanovené číslo, ktoré ukazuje ako rýchlo sa skonzumovaný a strávený potravinový cukor (sacharid) dokáže premeniť na energiu, teda vyplaviť do organizmu vo forme krvného cukru. Čím rýchlejšie stúpa hladina cukru, tým je to „výhodnejšie“ pre priberanie na váhe. Vtedy sa totiž začne vyplavovať inzulín, hormón podžalúdkovej žľazy (pankreasu), ktorý podporuje ukladanie tuku pri nedostatočne intenzívnom tréningu. Čím má potravina toto číslo vyššie, tým rýchlejšie tento proces prebieha, napríklad skôr sa dostane do krvi cukor zo sladeného nápoja kolového typu s indexom 110, ako cukor z mrkvy s indexom 25.
Pri úprave hmotnosti (chudnutí) sa osvedčuje jedálny lístok zložený najmä z potravín s nízkym glykemickým indexom do 40. Pri udržiavaní hmotnosti sa odporúča konzumácia potravín so strednou hodnotou indexu (40 až 70). Pri konzumácii potravín s indexom nad 70 a nedostatočným energetickým výdajom trénovaním hrozí priberanie na váhe.
Jedlá, obsahujúce vo výraznejšej miere cukry, môžu spôsobovať aj takzvané inzulínové šoky, ktorých následkom býva malátnosť, vyššia únavnosť a ospalosť, niekedy aj podráždenosť. Tepelne neupravené potraviny majú nižší glykemický index ako uvarené. Potraviny majú tiež vyšší GI, ak obsahujú veľa jednoduchých („klasických“) cukrov, dlhodobo sa skladujú, sú rozvarené a obsahujú málo vlákniny.
Nízky GI: (55 a menej)
- 100% celozrnný ražný, otrubový chlieb
- ovsená múka, ovos, ovsené vločky
- cestoviny, natural ryža, jačmeň, proso
- kukurica, fazuľa, hrach, šošovica
- väčšina neškrobovej zeleniny
Stredný GI: (56-69)
- pšenica, žito a pita chlieb
- hnedá, divoká a basmati ryža, kus-kus
Vysoký GI: (70 a viac)
- biele pečivo a bagety
- corn flakes, instantná dochutená ovsená kaša
- biela ryža, ryžové cestoviny, makaróny
- červené zemiaky, tekvica
- praclíky, ryžové koláčiky, popcorn, solené krekry
- melón a ananás
STÉVIA JE ZATIAĽ NAJLEPŠIA „ALTERNATÍVA“. Nahradenie bieleho cukru hnedým naozaj nie je vždy „víťazstvom“. Vyrába sa totiž z bieleho – len sa k nemu pridáva melasa alebo karamel, ktoré ho zafarbia. Je o čosi zdravší, lebo neprechádza rafináciou. Kaloricky sú na tom oba cukry podobne. Opatrnosť pri kúpe hnedého cukru je teda na mieste...
V súčasnosti sú asi najlepšou možnosťou náhrady cukru takzvané steviozidy, sladidlá extrahované zo svetlomilnej liečivej juhoamerickej rastliny Stevia rebaudiana Bertoni, ktoré sa najčastejšie používajú najmä v krajinách Južnej Ameriky aj Ďalekého východu, ale tiež v USA, Kanade alebo Rusku, predovšetkým v nealkoholických ochutených nápojoch. V Európe sú zaregistrované ako sladidlo stevia a od 11. 11. 2011 sa môžu používať aj v štátoch Európskej únie (EÚ) na dochucovanie nápojov a potravín. Ich hlavné využitie sa predpokladá najmä tam, kde chcú výrobcovia pre spotrebiteľov zaistiť zachovanie chuti nápoja či potraviny a znížiť kalórie.
Tento rastlinný extrakt je dvestokrát sladší ako cukor, a tak stačí jeho malé množstvo na vytvorenie sladkej chute bez kalórií. EÚ stanovila maximálne limity na používanie stévie, ktorá je na rozdiel od umelých sladidiel prírodným bio – produktom a bude sa používať okrem nápojov aj na dochucovanie mliečnych výrobkov, zmrzlín, džemov, rôsolov, ovocných a zeleninových nátierok, výrobkov z kakaa a čokolády, cukríkov na osvieženie dychu, cereálií, jemného pečiva a rýb v sladkokyslých nálevoch.
MUDr. Pavel Malovič
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Mesačník Poradca – (Poradca), č. 6-7/2017 (XII/2016)
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 1/2017 (XII/2016)
- Minimálna mzda od 1.1.2017 – Ing. Ján Mintál
- Nezdaniteľná časť základu dane za rok 2016 – Ing. Iveta Matlovičová
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 1/2017 (XII/2016)
- Inventarizácia majetku a záväzkov – Ing. Ľudmila Novotná
- Uzatvorenie mzdových listov – Ing. Renáta Kaletová
1 000 riešení, č. 1/2017 (XII/2016)
- Tuzemské zdanenie
- Ukončenie mzdovej učtárne
- Dane v praxi
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 12-13/2016 (X/2016)
- Archivácia mzdovej a účtovnej dokumentácie
• Účtovná závierka podnikateľov za rok 2016 (zostavovaní účtovnej závierky podnikateľov).
• Daňové priznania FO a PO za rok 2016 (aktuálne informácie pre spracovanie daňových. priznaní).
• Odvody poistného k 1. 1. 2017 (prehľad parametrov, sadzieb, konštánt, vzorových výpočtov ... z oblasti miezd a platov)
• Daňové a nedaňové výdavky 2017 - (uplatňovanie skutočne vynaložených výdavkov do výdavkov daňových).
PRIPRAVUJEME
Poradca – (Poradca), č. 8/2017 (XII/2016)
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 2/2017 (I/2017)
- Daňové priznanie študentov
- Pracovný úraz zamestnanca
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 2/2017 (I/2017)
- Preddavky fyzických osôb na rok 2017
- Zmeny vo výpočte náhrady príjmu pri dočasnej PN
1 000 riešení, č. 2/2017 (I/2017)
- Optimalizácia základu dane
- Zákonník práce
- Účtovníctvo
Zborníky zákonov:
• Zákony I - zákon o daniach z príjmov, zákon o DPH
• Zákony I B - zákon o účtovníctve a postupy účtovania
• Zákony II A – obchodné právo, občianske právo, autorské právo a živnostenský zákon
• Zákony II B – súdne poriadky, trestné právo, správne právo a exekučný poriadok
• Zákony III - ZP, zákon o sociálnom poistení, zákon o zdravotnom poistení, zákon o rodine ...
• Zákony IV - stavebný zákon, zákon o vlastníctve bytov, zákon o pozemkových spoločenstvách
• Zákony V - zákon o obecnom zriadení, školský zákon, rozpočtové pravidlá verejnej správy...
• Zákony VI - zákon o životnom prostredí, zákon o odpadoch, zákon o vodách a ovzduší...
|
|
|
Balíček managera
Každý manažér sa pri svojej práci stretáva s množstvom povinností. Neustále sa meniace zákony môžu spôsobiť ich neprehľadnosť a nejasnosť. Manažér by mal byť Chcete byť informovaný o všetkých zmenách. Aby ste predišli nepríjemným situáciám a boli vždy včas informovaný, prichádzame s ponukou publikácií, na ktoré sa budete môcť vždy spoľahnúť. Všetkým podnikateľom, ekonómom, audítorom, personalistom prinášame balíček publikácií, spolu s vianočným darčekom, za výhodnú cenu.
Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 6-7/2017 (A5, 420 str.)
Daňový poriadok, DPH - úplné znenie zákona
Aktualizácia I /2 (A5, 120 str.)
Archivácia mzdovej a účtovnej dokumentácie - príspevok
mesačník DÚVaP 11-12/2016 (A5, 207 str.)
Daňová kontrola - príspevok
mesačník DÚVaP 9/2016 (A5, 160 str.)
vianočný darček z edície Veselo i vážne Murphyho zákony po poslednej novele ( „Ten, kto nevie robiť chyby, nevie robiť nič.“)
(A6, 207 str.)
Balíček managera obsahuje:
Poradca 6-7/2017 + Aktualizácia I/2 + DÚVaP 11-12/2016 + DÚVaP 9/2016 + Murphyho zákony po poslednej novele darček zadarmo
Cena balíčka je 25,60 €.
Cena balíčka so 40 % zľavou je 14,80 €.
Ušetríte 10,80 €.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Rozdelenie zisku
Medzi práce, ktoré musí účtovná jednotka zabezpečiť pri zostavení účtovnej závierky je schváliť výsledok hospodárenia . Akým spôsobom sa schvaľuje a ako sa zisk rozdeľuje? Môže sa účtovná jednotka rozhodnúť ako ho vysporiada? Všetkým podnikateľom, ekonómom, účtovníkom, živnostníkom prinášame balíček publikácií, ktoré vám s rozdelením zisku pomôžu.
Zákony daňové a účtovné - úplné znenie zákonov
Zákony I/2016 (A5, 864 str.)
Rozdelenie výsledku hospodárenia - príspevok
mesačník DUO 10/2016 (A4, 80str.)
Daňové výdavky A-Z
monotematika (A5, 380 str.)
Schválenie a rozdelenie výsledku hospodárenia - príspevok
mesačník DÚVaP 10/2016 (A5, 143 str.)
BALÍČEK Rozdelenie zisku obsahuje:
Zákony I/2016 + Daňové výdavky 2016 +
DÚVaP 10/2016 + DUO 10/2016
Cena balíčka je 25 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 17,50 €.
Ušetríte 7,50 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |