Em@ilové noviny

P O R A D C A

e-m@ilové noviny

č. 19/2010

17. 9. 2010

 

 
 
 Téma novín 
 P6 aktual v legislatíve 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 Pokuty, sankcie, penále 
 Povedali múdri 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

     Častým zmenám právnych predpisov sa nevyhne ani Živnostenský zákon. Posledné zmeny sú platné od 1. 6. 2010 a približujeme ich v Téme novín i v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.
     Za akých podmienok môže živnostník využívať výpomoc rodinných príslušníkov a aké sú pokuty pri ich nedodržaní? Viac sa dozviete v príspevku Živnostník a zamestnávanie rodinných príslušníkov.
     Čas je jedným z najpoužívanejších pojmov nielen pri podnikaní, ako vám Povedia múdri. Prajeme vám, aby ste si mohli nájsť čo najviac času na príjemné chvíle a tešíme sa na čas, ktorý spolu strávime pri ďalších em@ilových novinách.

Denisa Orlická
zodpovedná redaktorka
poradca@i-poradca.sk


V tomto čísle nájdete:

 

 
 
ŽIVNOSTENSKÝ ZÁKON - Téma novín

 


ZÁKON Č. 455/1991 ZB.
O ŽIVNOSTENSKOM PODNIKANÍ
(ŽIVNOSTENSKÝ ZÁKON)

ŽIVNOSŤ § 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Komentár
Podnikanie ako také, je vymedzené v rámci ustanovenia § 2 Obchodného zákonníka ako sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Aby určitá činnosť bola podnikaním v zmysle zákona, musí teda napĺňať tieto znaky: sústavnosť, samostatnosť, musí byť vykonávaná v mene podnikateľa, na jeho zodpovednosť a účet a musí sledovať účel dosiahnutia zisku. Všetky tieto znaky musia byť naplnené súčasne.
Sústavnosťou sa rozumie pravidelnosť a opakovateľnosť činnosti. Týmto znakom sa odlišuje podnikanie od príležitostne alebo náhodne vykonávanej zárobkovej činnosti, ktorá podnikaním nie je. Predpokladom sústavnosti je teda požiadavka opakovanosti konania alebo jednotlivých konaní. Podnikaním teda nie je činnosť, ktorá sa vykonáva sporadicky.
Samostatnosť znamená, že ten, kto podnikateľskú činnosť vykonáva, sám rozhoduje o jej spôsobe a rozsahu, o dobe a mieste výkonu činnosti. Znamená to, že ten, kto takúto činnosť vykonáva, nie je vo vzťahu podriadenosti k tomu, v prospech koho ju vykonáva. Výkon činnosti vo vlastnom mene znamená, že podnikateľ vykonáva podnikateľskú činnosť pod svojím obchodným menom, pod ktorým je registrovaný.
Výkon činnosti na vlastnú zodpovednosť znamená nielen zodpovednosť podnikateľa za porušenie svojich záväzkov alebo právnych predpisov, ale tiež jeho zodpovednosť za výsledok podnikateľskej činnosti . predovšetkým za zisk alebo stratu.
Pre rozhodovanie o tom, či je alebo nie je naplnený znak vykonávania činnosti za účelom zisku, nie je dôležité, či činnosť v konečnom dôsledku skutočne priniesla zisk, alebo skončila stratou. Rozhodujúce je len to, či bola uskutočnená za účelom dosiahnutia zisku.
Obchodný zákonník dôsledne oddeľuje pojem "podnikateľ" od pojmu "podnik". Pod pojmom podnikateľ chápe právne samostatný, vlastnícky oddelený právny subjekt, ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť vo vlastnom mene. Obchodný zákonník uvádza štyri kritériá, z ktorých daná osoba (právnická alebo fyzická), ak má byť považovaná za podnikateľa, musí spĺňať aspoň jedno. Týmito kritériami sú:
  1. zapísanie v obchodnom registri,
  2. podnikanie na základe živnostenského oprávnenia,
  3. podnikanie na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
  4. zapísanie do evidencie podľa osobitného predpisu, ak ide o fyzickú osobu, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu.
Pojem podnikanie, ako ho vymedzuje Obchodný zákonník, sa vo vyššie uvedených znakoch kryje s pojmom živnosť podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v z.n.p. Obsah pojmu živnosť definovaný v rámci § 2 živnostenského zákona je však užší, pretože zahŕňa len podnikanie vykonávané za podmienok stanovených živnostenským zákonom. Možno teda skonštatovať, že nie každé podnikanie je živnosťou, ale každá živnosť je podnikaním.
Výkon podnikateľskej činnosti na základe živnostenského oprávnenia je v súčasnej praxi najrozsiahlejším. Verejnoprávne pravidlá výkonu živnostenského podnikania, ktorými sú zákonom ustanovené podmienky získania, prevádzkovania a zániku oprávnenia na výkon živnostenského podnikania z hľadiska ochrany verejných záujmov, sú predmetom úpravy živnostenského zákona. Tento zákon upravuje aj pravidlá kontroly dodržiavania podmienok výkonu tejto podnikateľskej činnosti a zároveň aj sankcie, ktoré vyplývajú z porušovania týmto zákonom ustanovených podmienok výkonu živnostenského podnikania.
Zákon podrobne vymedzuje kritériá, za ktorých existencie je možné posúdiť deklarovanú činnosť ako živnosť. Týmito taxatívne určenými kritériami sú:
  • sústavnosť - sústavnou činnosťou sa rozumie nie jednorazová činnosť, ale opakovaná, pritom sa započítava aj sezónna činnosť, napr. predaj zmrzliny, prevádzkovanie lyžiarskeho vleku, prevádzkovanie letného kúpaliska a pod., prípadne činnosť vykonávaná s určitými prestávkami s úmyslom ju každoročne opakovať (vianočný predaj). Možno poznamenať, že z aplikačnej praxe živnostenských úradov vyplýva, že pre zachovanie požiadavky sústavnosti je potrebné opakovanie predmetnej činnosti minimálne jedenkrát v kalendárnom roku. Za sústavne vykonávanú činnosť sa nepovažuje výkon činnosti ojedinelej, vykonávanej výnimočne, resp. náhodne. V každom prípade platí, že podmienku sústavnosti je nevyhnutné posudzovať vždy individuálne v súvislosti od konkrétnych podmienok,
  • samostatnosť - je ďalším znakom živnostenského podnikania. Tento aspekt odlišuje živnostenské podnikanie od činností vykonávaných na základe uzatvorených pracovnoprávnych vzťahov. To znamená, že podnikateľ rozhoduje o spôsobe, rozsahu, mieste a dobe svojho podnikania sám, a teda nie je závislý od pokynov inej (nadriadenej) osoby,
  • výkon činnosti vo vlastnom mene - základným identifikačným znakom podnikateľa a jeho podnikateľských aktivít voči verejnosti je jeho vlastné obchodné meno (pozri § 8 a. § 12 Obchodného zákonníka). Ak teda podnikateľ vystupuje v obchodnozáväzkových vzťahoch pod svojim obchodným menom, tak jeho právne a iné úkony súvisia s podnikaním,
  • výkon činnosti na vlastnú zodpovednosť - v zásade platí, že podnikateľ za svoje záväzky zodpovedá sám. To znamená, že v prípadoch, ak podnikateľ poruší akýkoľvek právny predpis, nesie za takéto konanie priamu zodpovednosť,
  • výkon činnosti za účelom dosiahnutia zisku - zisk predstavuje majetkový prospech. Táto podmienka deklaruje snahu, nie však výsledok. Z dôvodu naplnenia tejto podmienky teda za podnikanie nemožno považovať napríklad poskytnutie bezúročnej pôžičky, pretože jej cieľom, resp. snahou nie je dosiahnutie majetkového prospechu.

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júna 2010 § 80p
(1) Živnostenské oprávnenia, ktoré umožňovali vykonávanie činnosti ratingových agentúr, v tomto rozsahu dňom 7. júna 2010 zanikajú.
(2) Právnická osoba, ktorá je na základe živnostenského oprávnenia platného k 6. júnu 2010 držiteľom oprávnenia na vykonávanie činností upravených v osobitnom predpise o ratingových agentúrach, ktoré od 7. júna 2010 už nie sú živnosťou, je oprávnená tieto činnosti vykonávať až do právoplatnosti rozhodnutia o žiadosti tejto právnickej osoby o registráciu podľa osobitného predpisu o ratingových agentúrach, ak táto právnická osoba podá žiadosť o registráciu v lehote ustanovenej v osobitnom predpise o ratingových agentúrach. Ak právnická osoba nepodá žiadosť o registráciu v lehote ustanovenej v osobitnom predpise o ratingových agentúrach,49) oprávnenie na vykonávanie činností upravených v osobitnom predpise o ratingových agentúrach jej zaniká uplynutím lehoty na podanie žiadosti o registráciu podľa osobitného predpisu o ratingových agentúrach.
(3) Fyzickej osobe, ktorá je na základe živnosti platnej k 6. júnu 2010 držiteľom oprávnenia na vykonávanie činností upravených v osobitnom predpise o ratingových agentúrach, ktoré od 7. júna 2010 už nie sú živnosťou, zaniká dňom 7. septembra 2010 oprávnenie na vykonávanie činností upravených v osobitnom predpise o ratingových agentúrach.

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 11. júna 2010 § 80r
(1) Živnostenské oprávnenia, ktoré umožňovali poskytovanie spotrebiteľských úverov, v tomto rozsahu dňom 11. júna 2010 zanikajú.
(2) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je na základe živnostenského oprávnenia platného k 10. júnu 2010 držiteľom oprávnenia na poskytovanie spotrebiteľských úverov upravených v osobitnom predpise o spotrebiteľských úveroch, ktoré od 11. júna 2010 už nie sú živnosťou, je oprávnená tieto činnosti vykonávať až do právoplatnosti rozhodnutia o návrhu tejto osoby na registráciu podľa osobitného predpisu o spotrebiteľských úveroch, ak táto osoba podá žiadosť o registráciu v lehote ustanovenej v osobitnom predpise o spotrebiteľských úveroch. Ak dotknutá osoba nepodá návrh na registráciu v lehote ustanovenej v osobitnom predpise o spotrebiteľských úveroch, oprávnenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov upravených v osobitnom predpise o spotrebiteľských úveroch14b) jej zaniká uplynutím lehoty na podanie návrhu na registráciu podľa osobitného predpisu o spotrebiteľských úveroch.

Komentár
Prechodné ustanovenia § 80a až § 80t upravujú podmienky živnostenského podnikania po prijatí jednotlivých parciálnych noviel živnostenského zákona. Ich absenciou by totiž mohlo dôjsť v niektorých prípadoch k zásadným nejednoznačnostiam a výrazne nesprávnym, resp. viaczmyselným výkladom tohto právneho predpisu po nadobudnutí účinnosti jednotlivých noviel.


Prechodné ustanovenia účinné od 1. júna 2010 § 80s
(1) Živnostenské listy a koncesné listiny vydané do 31. mája 2010 zostávajú v platnosti.
(2) Tam, kde sa v osobitných predpisoch používa názov "živnostenský list" alebo názov "koncesná listina", rozumie sa tým "osvedčenie o živnostenskom oprávnení". (3) Podnikatelia, u ktorých bolo do 31. mája 2010 rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti, upravia svoje právne vzťahy v súlade s § 57 ods. 6 do troch rokov od účinnosti tohto zákona, inak im uplynutím tejto doby pozastavené živnostenské oprávnenie zanikne.
(4) V činnostiach vývoj, výroba a predaj zabezpečovacích systémov alebo poplachových systémov a systémov a zariadení umožňujúcich sledovanie pohybu a konania osoby v chránenom objekte, na chránenom mieste alebo v ich okolí, ktoré sa stávajú od 1. júna 2010 živnosťami, môžu fyzické osoby a právnické osoby pokračovať do skončenia platnosti licencie udelenej na tieto činnosti podľa osobitných predpisov, najneskôr do 31. decembra 2010.
(5) Sprostredkovanie zamestnania za úhradu, ktoré sa stáva od 1. júna 2010 živnosťou, môžu fyzické osoby a právnické osoby, ktoré oprávnenie na túto činnosť získali podľa osobitného predpisu do 31. mája 2010, vykonávať do 31. decembra 2010.

§ 80t
V ustanovení § 22 ods. 1 písm. e) účinnom do 31. decembra 2011 sa za slová "vzdelávacej ustanovizni" vkladajú slová "a dokladom o vykonaní následnej najmenej šesťmesačnej praxe v odbore" a za slová "skúšobnou komisiou" sa vkladajú slová "vydaným Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky".

Komentár
S účinnosťou od 1. júna 2010 sa doplnilo do živnostenského zákona prechodné ustanovenie § 80s, ktorým sa upravuje používanie do spomínaného dátumu vydávaných dokladov o živnostenskom oprávnení. Všeobecnou formou dochádza aj k úprave používania niektorých dovtedajších pojmov v osobitných predpisoch.
Prax pri vykonávaní kvalifikačných skúšok preukázala potrebu zrovnoprávnenia požiadavky na preukázanie dokladu o vykonaní praxe v odbore pri preukazovaní náhradného spôsobu odbornej spôsobilosti u remeselných živností. Novým ustanovením § 80t v živnostenskom zákone sa tento nedostatok odstránil.

(Viac si o tejto téme prečítate v mesačníku Poradca 1/2011 autora Ing. Jána Mintála)

 

 
 
P6 AKTUAL V LEGISLATÍVE

 
ZBIERKA ZÁKONOV

Čiastka číslo 133/2010 zo dňa 25. 08. 2010
339/2010 Vyhláška Ministerstva hospodárstva a výstavby SR, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva hospodárstva SR č. 86/2010 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 414/2002 Z. z. o hospodárskej mobilizácii a o zmene zákona Národnej rady SR č. 274/1993 Z. z. o vymedzení pôsobnosti orgánov vo veciach ochrany spotrebiteľa v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov
340/2010 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia SR č. 51/2008 Z. z., ktorou sa vykonáva geologický zákon
341/2010 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa ustanovujú ochranné pásma prírodných liečivých zdrojov a prírodných minerálnych zdrojov v Martine a druhy zakázaných činností v ochranných pásmach prírodných liečivých zdrojov a prírodných minerálnych zdrojov v Martine
342/2010 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 101/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje minimálne materiálno-technické a personálne vybavenie prírodných liečebných kúpeľov a kúpeľných liečební a ustanovujú indikácie podľa prírodných liečivých vôd a klimatických podmienok vhodných na liečenie
343/2010 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR o uzavretí Dohody medzi vládou SR a vládou Tureckej republiky o vojnových hroboch
344/2010 Oznámenie Úradu pre reguláciu železničnej dopravy o vydaní výnosu o náležitostiach návrhu na určenie cestovného a o postupe pri regulácii cestovného v železničnej doprave
345/2010 Oznámenie Úradu pre reguláciu železničnej dopravy o vydaní výnosu o regulačnom rámci pre určovanie úhrad za prístup k železničnej infraštruktúre

Čiastka číslo 134/2010 zo dňa 30. 07. 2010
346/2010 Zákon, ktorým sa mení zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov
347/2010 Nariadenie vlády SR, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády SR č. 438/2006 Z. z. o nežiaducich látkach v krmivách a o iných ukazovateľoch bezpečnosti a použiteľnosti krmív v znení neskorších predpisov
348/2010 Nariadenie vlády SR, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády SR č. 339/2008 Z. z. o poskytovaní pomoci na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v materských školách, pre žiakov na základných školách a pre žiakov na stredných školách v znení nariadenia vlády SR č. 342/2009 Z. z.
349/2010 Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na prostriedky ľudovej zábavy, zariadenia detských ihrísk a športovo-rekreačné zariadenia

Čiastka číslo 135/2010 zo dňa 04. 09. 2010
350/2010 Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR o stavebnom a technickom poriadku dráh

Čiastka číslo 136/2010 zo dňa 04. 09. 2010
351/2010 Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR o dopravnom poriadku dráh

Čiastka číslo 137/2010 zo dňa 08. 09. 2010
352/2010 Oznámenie Telekomunikačného úradu SR o vydaní rozhodnutia, ktorým sa mení rozhodnutie Telekomunikačného úradu SR z 28. januára 2004 v znení neskorších rozhodnutí, ktorým sa určuje zoznam relevantných trhov

Čiastka číslo 138/2010 zo dňa 10. 09. 2010
353/2010 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR o uzavretí Protokolu o registroch únikov a prenosov znečisťujúcich látok k Dohovoru o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia Príloha k čiastke 138 – k oznámeniu č. 353/2010 Z. z.
354/2010 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR o uzavretí Protokolu medzi vládou SR a vládou Moldavskej republiky o postupe vykonávania Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Moldavskou republikou o readmisii osôb bez povolenia na pobyt podpísanej dňa 10. októbra 2007

Čiastka číslo 139/2010 zo dňa 14. 09. 2010
355/2010 Nález Ústavného súdu SR z 30. júna 2010 vo veci vyslovenia nesúladu § 123g ods. 2 zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 555/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, s čl. 1 ods. 1 v spojení s čl. 39 ods. 1 a čl. 13 ods. 4 v spojení s čl. 20 ods. 1 a čl. 12 ods. 1 a 2 v spojení s čl. 39 ods. 1 Ústavy SR

Čiastka číslo 140/2010 zo dňa 15. 09. 2010
356/2010 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o ovzduší
357/2010 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR, ktorou sa ustanovujú požiadavky na vedenie prevádzkovej evidencie a rozsah ďalších údajov o stacionárnych zdrojoch znečisťovania ovzdušia
358/2010 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR, ktorou sa ustanovujú emisné limity, technické požiadavky a všeobecné podmienky prevádzkovania zdrojov a ich zariadení, v ktorých sa používajú organické rozpúšťadlá, a monitorovanie ich emisií
359/2010 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR o požiadavkách na obmedzovanie emisií prchavých organických zlúčenín unikajúcich pri používaní organických rozpúšťadiel v regulovaných výrobkoch
360/2010 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR o kvalite ovzdušia
361/2010 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR, ktorou sa ustanovujú technické požiadavky a všeobecné podmienky prevádzkovania stacionárnych zdrojov znečisťovania ovzdušia prevádzkujúcich zariadenia používané na skladovanie, plnenie a prepravu benzínu a spôsob a požiadavky na zisťovanie a preukazovanie údajov o ich dodržaní
362/2010 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR, ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie prevádzkovej evidencie o palivách
363/2010 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR o monitorovaní emisií, technických požiadaviek a všeobecných podmienok prevádzkovania zo stacionárnych zdrojov znečisťovania ovzdušia a kvality ovzdušia v ich okolí

Čiastka číslo 141/2010 zo dňa 15. 09. 2010
364/2010 Nariadenie vlády SR, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády SR č. 581/2006 Z. z. o systéme povinných kontrol pre bezpečnú prevádzku prievozných lodí ro-ro a vysokorýchlostných osobných plavidiel v pravidelnej preprave
365/2010 Nariadenie vlády SR, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády SR č. 373/2008 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie prípravkov na ochranu rastlín na trh v znení neskorších predpisov
366/2010 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva SR č. 437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení vyhlášky č. 170/2010 Z. z.
367/2010 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o ďalších druhoch rizík, o podrobnostiach o systéme riadenia rizík banky a pobočky zahraničnej banky a ktorým sa ustanovuje, čo sa rozumie náhlou a neočakávanou zmenou úrokových mier na trhu
368/2010 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 18/2008 o likvidite bánk a pobočiek zahraničných bánk a o postupe riadenia rizika likvidity bánk a likvidity pobočiek zahraničných bánk a o zmene opatrenia Národnej banky Slovenska č. 11/2007 o predkladaní výkazov, hlásení a iných správ bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na účely vykonávania dohľadu a na štatistické účely v znení opatrenia č. 5/2009

(Zdroj: Zbierka zákonov SR)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ, ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
ŽIVNOSTENSKÉ OPRÁVNENIE NA OBDOBIE TURISTICKEJ SEZÓNY
Pán Anton poskytuje ubytovanie v súkromí počas zimnej turistickej sezóny, t. j. od cca novembra do marca nasledujúceho roku. Sezónne poskytuje 5 lôžok v rodinnom dome, pričom iné služby neposkytuje.
Je povinný si vybaviť živnostenské oprávnenie na takúto činnosť?
Ustanovenie § 2 živnostenského zákona definuje živnosť ako sústavnú činnosť prevádzkovanú samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom.
Pod sústavnou činnosťou sa rozumie nielen činnosť vykonávaná trvale, ale aj taká činnosť, ktorá sa vykonáva v pravidelných intervaloch, teda nejde o činnosť jednorazovú, náhodnú, bez úmyslu ju opakovať. Poskytovanie ubytovacích služieb v určitom časovom období roka je voľnou živnosťou. Na prevádzkovanie voľnej živnosti živnostenský zákon vyžaduje splnenie všeobecných podmienok prevádzkovania živnosti podľa § 6 živnostenského zákona: dosiahnutie veku 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť. Prevádzkovanie voľnej živnosti je potrebné ohlásiť živnostenskému úradu. živnosť teda možno prevádzkovať len za predpokladu splnenia podmienok ustanovených živnostenským zákonom. Povolenie na prevádzkovanie živnosti, sa vyžaduje len v prípadoch vymedzených týmto zákonom. Fyzické osoby môžu prevádzkovať živnosť, len za predpokladu, že to nevylučujú alebo neobmedzujú osobitné predpisy. V tejto súvislosti možno spomenúť napríklad § 9 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v z.n.p., § 61 zákona č. 400/2009 Z. z. O štátnej službe, § 23 ods. 1 zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p., § 48 ods. 6 zákona č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a železničnej polície v z.n.p. a podobne.

PREVÁDZKA HOTELA PRED ZÁPISOM DO OBCHODNÉHO REGISTRA
Dve osoby založili spoločnosť s ručením obmedzeným na prevádzkovanie hotela. Teraz požiadali o zápis do obchodného registra.
Môžu už teraz, pred samotným zapísaním spoločnosti do obchodného registra, prevádzkovať hotel?
Nie. Právnickej osobe vzniká živnostenské oprávnenie až dňom zápisu do obchodného registra. Pokiaľ by došlo už teraz k prevádzkovaniu spomínanej podnikateľskej činnosti, živnostenský úrad by to kvalifikoval ako neoprávnené podnikanie. Živnostenský zákon však umožňuje, že pri splnení určených podmienok sa im vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení pred zápisom do obchodného registra. Pri právnickej osobe však musí byť preukázané, že bola založená. Vychádzajúc z ustanovenia § 57 Obchodného zákonníka vo všeobecnosti platí, že ak z iných ustanovení Obchodného zákonníka nevyplývajú iné skutočnosti, obchodná spoločnosť je založená vtedy, ak je spoločenská zmluva podpísaná všetkými jej zakladateľmi.
Od 1. júna 2010 sa v rámci uvedenej problematiky doplnil dovtedy chýbajúci postup živnostenských úradov v prípadoch, kedy z dôvodu neplnenia podmienok zákona nebolo možné vydať doklad o živnostenskom oprávnení pred povinným zápisom do obchodného registra. Platný živnostenský zákon do 31. 5. 2010 neobsahoval ustanovenia, ktoré by riešili časté prípady opakovaného ohlásenia činnosti, na ktorú už podnikateľ má živnostenské oprávnenie. Je to obvykle v súvislosti s uskutočňovaním výberových konaní, v ktorých sa vyžaduje explicitné vyjadrenie čiastkovej činnosti, ktorá je súčasťou existujúceho predmetu podnikania uchádzača. Zákon rovnako neriešil prípady, kedy podanie živnostenskému úradu formálne spĺňa náležitosti ohlásenia, ale predmet podnikania nie je živnosťou. Novým znením odseku 1 sa tento nežiaduci právny stav odstránil tak, že podania takéhoto druhu nebudú ohlásením.
Za doklad, ktorým podnikateľ preukazuje svoje živnostenské oprávnenie zákon od 1. júna 2010 ustanovuje zjednodušené a formalizované osvedčenie deklarujúce splnenie podmienok živnostenského zákona a výpis zo živnostenského registra.
Živnostenské oprávnenie je vydávané na konkrétnu osobu, t.j. nie je možný prevod tohto oprávnenia na inú osobu. Iná osoba ho môže vykonávať, len ak to ustanovuje živnostenský zákon. V praxi sa môže jednať o výkon živnostenského oprávnenia teda len v prípadoch, keď sa pokračuje v živnosti po úmrtí podnikateľa, pri pokračovaní v živnosti pri premene obchodnej spoločnosti, resp. pri pokračovaní v živnosti pri premene družstva.
Z uvedeného vyplýva, že živnostenské právo je tzv. právom osobným. Nie je teda v žiadnom prípade možné, aby živnostenské oprávnenie nadobudnuté fyzickou osobou v zmysle živnostenského zákona mohlo byť prevedené na inú tretiu fyzickú alebo právnickú osobu na základe nejakého zmluvného vzťahu. Uvedené rovnako platí aj pre prípadnú snahu živnostenské oprávnenie prenajať alebo inak s ním naložiť.
V rámci odseku 7 je napokon ustanovený územný rozsah živnostenského oprávnenia, a to na celé územie SR. S účinnosťou od 1. júna 2010 sa § 10 živnostenského zákona doplnil o nový odsek 8, v zmysle ktorého nie je možné ohlásenie, ktorým vzniklo živnostenské oprávnenie, vziať späť. Ohlásenie je totiž. právnym úkonom, na základe ktorého bezprostredne vzniká právo prevádzkovať živnosť, a teda vzniknuté právo je možné zrušiť iba právnym úkonom rovnakej právnej sily, a to oznámením o ukončení podnikania.
Späť vzatie ohlásenia sa preto v prípadoch, kedy ohlásením živnosti už právo vzniklo, nepripúšťa.

ZLÚČENIE SPOLOČNOSTÍ
Pán XY je jediným spoločníkom v dvoch spoločnostiach s ručením obmedzeným, pričom každá má iný predmet podnikania a má sídlo v inom okrese. Pán XY sa rozhodol spoločnosti zlúčiť.
Musí vybavovať nové osvedčenie o živnostenskom oprávnení?
Živnostenský zákon v § 14 ods. 2 ustanovuje, že zostávajúca spoločnosť môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti zaniknutej spoločnosti. Keďže pán XY je jediným spoločníkom v zanikajúcej spoločnosti a jediný spoločník v pokračujúcej spoločnosti, jeho rozhodnutie o zlúčení by malo mať charakter notárskej zápisnice. Na spoločnosť, ktorá v činnosti pokračuje, prechádzajú činnosti podľa osvedčenia o živnostenskom oprávnení zanikajúcej spoločnosti. Na miestne príslušný živnostenský úrad pokračujúcej spoločnosti je pán XY povinný predložiť uznesenie príslušného súdu o výmaze spoločnosti z obchodného registra. Tento vydá upravené osvedčenie o živnostenskom oprávnení so živnosťami zaniknutej spoločnosti.

TRANSFORMÁCIA FO NA S.R.O.
Živnostník Pavol plánuje transformovať svoje podnikateľské aktivity fyzickej osoby - živnostníka na spoločnosť s ručením obmedzeným.
Postačuje, aby pán Pavol k návrhu na zápis spoločnosti s.r.o. do obchodného registra priložil svoje osvedčenie o živnostenskom oprávnení?
Vo všeobecnosti podľa obchodného práva platí, že podnikanie fyzickej osoby - živnostníka nie je možné transformovať na podnikanie spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorú takáto fyzická osoba založila. Na vznik spoločnosti s ručením obmedzeným teda nestačí, aby živnostník Pavol k návrhu na zápis obchodnej spoločnosti do obchodného registra priložil ako prílohu svoje osvedčenie o živnostenskom oprávnení. To znamená, že živnostník Pavol musí podať žiadosť o vydanie nového osvedčenia o živnostenskom oprávnení na príslušný živnostenský úrad, príslušný podľa miesta sídla zakladajúcej obchodnej spoločnosti. Skutočnosť, že pán Pavol už pôsobí s vydaným osvedčením o živnostenskom oprávnení, je v takomto prípade pre vznik živnostenského oprávnenia obchodnej spoločnosti irelevantná. Osvedčenie o živnostenskom oprávnení totiž nie je možné previesť na inú osobu - viaže sa iba na podnikateľa, na ktorého bolo vydané. Z tohto dôvodu musí pán Pavol ako konateľ novovznikajúcej obchodnej spoločnosti po podpísaní zakladateľských dokumentov vybaviť na živnostenskom úrade nové osvedčenie o živnostenskom oprávnení znejúce na obchodné meno tejto spoločnosti s ručením obmedzeným.

OPRÁVNENIE NA DOPRAVU NÁKLADU
Podnikateľ XY má živnostenské oprávnenie na remeselnú živnosť - stolársku výrobu, pričom vyrába kuchynské linky pre svojich zákazníkov na mieru. Po dokončení výroby tieto výrobky na svoje náklady dovezie k zákazníkovi a namontuje. Pri vyúčtovaní uvedie na faktúre zvlášť cenu za kuchynskú linku, zvlášť cenu za dopravu a zvlášť cenu za montáž.
Je to z titulu živnostenského zákona v poriadku, ak nemá uvedený podnikateľ živnostenské oprávnenie na cestnú dopravu nákladu?
V danom prípade ide o cestnú dopravu nákladu tovaru, ktorá priamo súvisí s remeselnou živnosťou, ktorú podnikateľ prevádzkuje, a teda v kontexte s § 28 ods. 2 živnostenského zákona nejde o neoprávnené podnikanie. Podnikateľ teda vyúčtovať svoje služby uvedeným spôsobom môže. Ak by však svoje vozidlo, ktoré mu slúži na prepravu hotových výrobkov použil napríklad na prepravu vecí v rámci poskytnutia služieb sťahovania, a pritom by nedisponoval živnostenským oprávnením na takéto aktivity (sťahovacie služby), potom by šlo o tzv. neoprávnené podnikanie, pokutovateľné v intenciách príslušných ustanovení živnostenského zákona.

ODBORNÁ SPÔSOBILOSŤ NA VÝKON ŽIVNOSTI
Podnikateľ XY má záujem otvoriť na autobusovom nástupišti stánok s predajom čapovaného piva a tzv. "fast-food" - rýchle občerstvenie.
Musí spĺňať odbornú spôsobilosť na výkon takejto živnosti?
Je pravda, že pohostinská činnosť je v zmysle Prílohy č. 1 k živnostenskému zákonu živnosťou remeselnou, pre výkon ktorej živnostenský zákon vyžaduje splnenie odbornej spôsobilosti podľa § 21 resp. § 22 tohto zákona. Avšak na základe § 38 ods. 2 písm. a) a písm. c) nie je pohostinskou činnosťou predaj piva na priamu konzumáciu ako ani predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál bez ohľadu na počet miest na ich priamu konzumáciu. Uvedené činnosti sú tzv. voľnými živnosťami, a teda podmienky odbornej spôsobilosti za spomínaných podmienok preukazovať netreba.


(viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníku Poradca 1/2011)

 

 
 
POKUTY, SANKCIE, PENÁLE

 
ŽIVNOSTNÍK A ZAMESTNÁVANIE RODINNÝCH PRÍSLUŠNÍKOV

Vo svete tvoria rodinné formy dôležitý pilier národných ekonomík. U nás je ich stále ešte málo, a aj tie pôsobia najmä v drobnom podnikaní. Podnikanie v rodinnej firme a zamestnávanie rodinných príslušníkov so sebou prináša viacero výhod (uznávanie rovnakých hodnôt a pod.), avšak aj nevýhod (prenášanie pracovných problémov domov). Takisto je už v súčasnosti možné využiť pri podnikaní výpomoc rodinného príslušníka aj bez toho, aby s ním živnostník musel uzatvoriť niektorú z foriem pracovnoprávneho vzťahu. ZAMESTNÁVANIE RODINNÝCH PRÍSLUŠNÍKOV - živnostník môže pri vykonávaní živnosti zamestnávať rodinných príslušníkov. Podnikanie v tzv. "rodinnej firme" sa z právneho hľadiska veľmi nelíši od podnikania s cudzími ľuďmi.
Rodinné firmy majú však svoje výhody. Napr. je to uznávanie rovnakých hodnôt. Ďalej rodinné firmy bývajú spravidla zodpovednejšie k svojim zákazníkom, pretože ak by podvádzali, poškodili by nielen meno firmy, ale aj svoje, keďže ich podnik sa často volá ako oni. Taktiež motivácia na lepšie výkony je tu oveľa väčšia ako v bežných firmách, lebo mladší členovia rodiny sú potencionálnymi následníkmi a spoluvlastníkmi firmy.
Naopak má to aj svoje nevýhody, ako prenášanie pracovných nezhôd do rodinného života.
Živnostník môže pri prevádzkovaní živnosti využívať výpomoc niektorých rodinných príslušníkov aj bez toho, aby s nimi musel uzatvoriť nejakú formu pracovnoprávneho vzťahu.
Takáto možnosť platí od 1. 7. 2006, t.j. od účinnosti zákona č. 52/2010 Z. z., ktorým sa novelizoval zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní.
Novelou účinnou od 1. 7. 2006 sa do zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní zaviedol § 2a, podľa ktorého nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre FO, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku. A nelegálnou prácou nie je práca, ktorú pre FO, ktorá je podnikateľom, vykonáva jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.
Pred účinnosťou tejto novely sa považovalo za nelegálnu prácu aj napr., keď manžel, ktorý mal uzatvorenú pracovnú zmluvu s iným zamestnávateľom, pomáhal svojej manželke - podnikateľke, a tá s ním nemala uzatvorenú pracovnú zmluvu. Pred novelou bola takáto "výpomoc" živnostníkovi rodinným príslušníkom nelegálna. Jej dôsledkom bola hrozba uloženia pokuty podnikateľovi, ako aj rodinnému príslušníkovi.
Živnostníkovi pri výkone jeho práce môže bez akéhokoľvek platenia mzdy vypomáhať rodinný príslušník vymedzený v zákone, pričom ho živnostník nemusí zamestnávať.
Živnostníkovi môže takýto druh výpomoci poskytnúť len:
  • príbuzný v priamom rade,
  • súrodenec,
  • manžel.
Tieto osoby sa považujú za tzv. blízke osoby. Na vymedzenie pojmu blízkej osoby sa aplikujú ust. ObčZ. Podľa § 116 sa blízke osoby delia do dvoch skupín:
  • prvú skupinu tvoria príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel, a
  • druhú skupinu iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
V prípade "výpomoci" živnostníkovi rodinnými príslušníkmi je však dôležitá prvá skupina, t.j. príbuzný v priamom rade, súrodenec, manžel. V súlade s § 117 ObčZ príbuznými v priamom rade sa rozumejú otec, matka, syn, dcéra, vnuk, vnučka. Ďalej tu patria súrodenci (aj keď zákon používa pojem súrodenec), pričom je právne bezvýznamné, či ide o plnorodých alebo polorodých súrodencov, t.j. takých, ktorí majú len jedného spoločného rodiča. A nakoniec je to manžel. Na posúdenie, či ide o blízku osobu, nie je rozhodujúce, či manželia spolu žijú, či sú členmi jednej domácnosti, či bývajú v spoločnom byte, prípadne že sú v rozvodovom konaní. Uvedené osoby sa považujú za blízke osoby bez splnenia akýchkoľvek ďalších podmienok. Stačí, ak sa preukáže vzťah potomka a predka, súrodenecký pomer alebo manželstvo.
Aby mohli živnostníkovi vypomáhať, musia spĺňať nasledovné podmienky:
  • musia byť dôchodkovo poistení, alebo
  • musia poberať dôchodok, alebo
  • musia byť žiakom, resp. študentom do 26 rokov veku.
Hlavným zámerom pri zavádzaní § 2a bolo poskytnúť výhodu malým a stredným podnikateľom, podporiť ich rozvoj, nakoľko pre nižší zisk a vysoké odvody si nemohli dovoliť uzatvárať pracovnoprávne vzťahy s inými zamestnancami.
V súčasnosti totiž živnostníci môžu pri podnikaní na pár hodín využiť študujúce deti, zamestnaného manžela, či manželku, rodičov na dôchodku, bez toho, aby s nimi museli uzavrieť pracovnú zmluvu, alebo dohodu o práci vykonávanej nimi pracovného pomeru, alebo otvárať živnosť.
Aj keď na strane druhej to so sebou prináša aj nevýhody, keďže tu nie je možnosť využiť zákonné inštitúty ako napr. výpoveď a pod.
Ak by chcel živnostník vyplatiť rodinnému príslušníkovi za prácu odmenu, musí s ním uzavrieť pracovnú zmluvu alebo niektorú z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
PRÍKLAD
Ján Pekný je rozvedený, má 23 ročnú dcéru s bývalou manželkou, ktorá študuje na vysokej škole v inom meste. V súčasnosti v záujme ušetrenia nákladov na bývanie žije v spoločnej domácnosti s priateľkou, avšak nie sú zosobášení. Tá pracuje na polovičný úväzok. Následne sa Ján rozhodne začať prevádzkovať živnosť a zriadi si malú reštauráciu. Jeho dcéra z času na čas, najmä počas víkendov, vypomáha otcovi v reštaurácii. Rovnako aj priateľka popri svojom polovičnom úväzku v rámci svojho voľného času mu vypomáha v reštaurácii.
  • V prípade výpomoci dcéry otcovi pri podnikaní nejde o porušenie zákona č. 82/2005 Z. z., t.j. nejde o nelegálnu prácu, nelegálne zamestnávanie, nakoľko je vo veku do 26 rokov, je v priamom príbuzenskom vzťahu k živnostníkovi a je študentkou. Ak by jej však otec - živnostník chcel za prácu poskytnúť odmenu, musí ju riadne zamestnať.
  • V prípade výpomoci priateľky porušuje živnostník zákon č. 82/2005 Z .z., nakoľko jeho priateľka je síce dôchodkovo poistená, ale nie je v priamom príbuzenskom vzťahu k živnostníkovi, a nie je ani jeho sestra, ani manželka, aj keď bývajú spolu v jednej domácnosti.
§ Keďže ide o nelegálne zamestnávanie, inšpektorát práce môže živnostníkovi uložiť pokutu od 2.000 eur do 200.000 eur (§ 19 ods. 2 písm. b zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce).
Podľa § 11 živnostenského zákona môžu manžel (manželka) podnikateľa, súrodenec podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade byť zodpovedným zástupcom, ktorým sa rozumie FO ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti a ktorý musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi. To však neplatí, ak je zodpovedným zástupcom za splnenia podmienok stanovených v § 2a zákona č. 82/2005 Z. z. manžel (manželka) podnikateľa, súrodenec podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade.
ZÁVER - Živnostník môže na jednej strane využiť pri podnikaní výpomoc rodinných príslušníkov za splnenia podmienok stanovených v § 2a zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, pričom nepôjde o nelegálne zamestnávanie (čiernu prácu), a nebude mu za ňu hroziť pokuta, avšak na strane druhej to neznamená, že im poskytne za prácu odmenu, z ktorej nemusí robiť odvody, ktorú nezdaní, ale si ju započíta do daňových výdavkov, nakoľko za to by mu pri kontrole daňový úrad uložil pokutu.
(JUDr. Katarína Slaninková - PaM 9/2010)

 

 
 
POVEDALI MÚDRI

 
O ČASE

Sú na svete veci nepostihnuteľné zákonom, ktoré nám kradnú te ten najcennejší majetok: čas.
Napoleon I.

Nie je pravdam že máme príliš málo času pravdou je, že máme príliš veľa času, ktorý sa nám nedarí využiť.
Seneca

Ak chceš, aby si mal nedostatok času, nerob nič.
Brudzinski

Ak je čas to najcennejšie, čo človek má, potom je plytvanie časom tým najväčším rozhadzovaním.
Benjamin Franklin

Čas neplynie rýchlejšie, to iba my ho míňame vo väčšom chvate.
Ron Kritzfeld

Najviac času premárnime tým, že sa usilujeme získať čas.
John Steinbeck

Ľudia, ktorí nikdy nemajú čas, dosiahnu najmenej.
Georg Christoph Lichtenberg

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
20. 9. - pondelok
DPH - predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v auguste 2010 49 790 €
- podanie súhrnného výkazu k DPH za august 2010 podpísaného zaručeným elektronickým podpisom v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €

27. 9. - pondelok
DPH
- podanie daňového priznania k DPH za august 2010 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
a) splatnosť DPH za august 2010 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou

Spotrebné dane
- podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za august 2010

30. 9. - štvrtok
Daň z príjmov - splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
b) splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 1 659,70 € do 16 596,96 €
Daň z motorových vozidiel
- splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
- splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 660 €

do výplatného termínu
Poistné
c) splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za august 2010

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov
- odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za august 2010
d) prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za august 2010 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
Daň z príjmov
e) vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane
f) zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
g) zrušenie činnosti daňového subjektu

Do 30 dní
Správa dane
- odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
h) oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
i) oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
j) pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
Miestne dane
k) oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
l) vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
m) zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov meny Mena 24.8. 25.8. 26.8. 27.8. 30.8. 31.8.
americký dolár USD 1,2611 1,2613 1,2693 1,2713 1,27 1,268
japonský jen JPY 106,19 106,49 107,15 107,74 107,54 107,07
lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
česká koruna CZK 24,888 24,92 24,858 24,755 24,808 24,85
dánska koruna DKK 7,4487 7,4475 7,4469 7,4481 7,4468 7,4448
estónska koruna EEK 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466
anglická libra GBP 0,8193 0,8185 0,81745 0,8206 0,8165 0,8248
maďarský forint HUF 285,4 284,35 283,63 284,68 283,49 287,68
litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
lotyšský lats LVL 0,708 0,7084 0,7085 0,7088 0,7087 0,7093
poľský zlotý PLN 4,022 4,007 3,9907 3,9886 3,9806 4,0135
rumunský leu RON 4,2418 4,2405 4,252 4,2435 4,2344 4,2568
švédska koruna SEK 9,4165 9,471 9,4297 9,3745 9,3872 9,389
švajčiarsky frank CHF 1,3156 1,2994 1,3027 1,3004 1,3055 1,2935
nórska koruna NOK 7,941 8,0165 8,004 7,9785 7,965 8,0245
chorvátska kuna HRK 7,2785 7,277 7,2755 7,2786 7,274 7,2725
ruský rubeľ RUB 38,9655 39,029 39,089 39,07 39,0046 39,1038
turecká líra TRY 1,9335 1,9318 1,9345 1,9383 1,9297 1,9373
austrálsky dolár AUD 1,4301 1,4349 1,4318 1,4322 1,4161 1,4304
brazílsky real BRL 2,2433 2,2324 2,234 2,238 2,2241 2,2347
kanadský dolár CAD 1,3409 1,3449 1,3425 1,3487 1,3333 1,3489
čínsky jüan CNY 8,5719 8,5751 8,631 8,6426 8,6398 8,6318
hongkongský dolár HKD 9,8066 9,8098 9,8722 9,8901 9,8806 9,8653
indonézska rupia IDR 11331,57 11329,59 11402,04 11501,8 11452,86 11471,82
indická rupia INR 59,152 59,15 59,4652 59,618 59,582 59,675
juhokórejský won KRW 1502,99 1509,33 1510,8 1521,52 1514,22 1520,05
mexické peso MXN 16,383 16,45 16,4679 16,6474 16,579 16,782
malajzijský ringgit MYR 3,9689 3,965 3,988 3,9997 3,985 3,9936
novozélandský dolár NZD 1,7982 1,8101 1,806 1,802 1,7903 1,8187
filipínske peso PHP 57,411 57,105 57,33 57,47 57,282 57,456
singapurský dolár SGD 1,7192 1,7169 1,7223 1,7255 1,719 1,7193
thajský baht THB 39,769 39,715 39,796 39,84 39,719 39,67
juhoafrický rand ZAR 9,3401 9,3234 9,2917 9,3771 9,2997 9,4044


Názov meny Mena 1.9. 2.9. 3.9. 6.9. 7.9. 8.9.
americký dolár USD 1,28 1,2818 1,2834 1,2874 1,2744 1,2697
japonský jen JPY 107,54 107,81 108,38 108,42 106,86 106,41
lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
česká koruna CZK 24,735 24,71 24,698 24,703 24,726 24,718
dánska koruna DKK 7,4446 7,4447 7,4449 7,4459 7,4449 7,4457
estónska koruna EEK 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466
anglická libra GBP 0,83105 0,83275 0,8332 0,83825 0,8316 0,82205
maďarský forint HUF 286,3 285,03 284,5 284,7 286,45 288,95
litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
lotyšský lats LVL 0,7091 0,7087 0,7085 0,7093 0,7092 0,709
poľský zlotý PLN 3,9896 3,9767 3,952 3,9333 3,9371 3,9518
rumunský leu RON 4,2648 4,2698 4,2795 4,2868 4,2919 4,2875
švédska koruna SEK 9,349 9,3185 9,3131 9,3013 9,3185 9,271
švajčiarsky frank CHF 1,2967 1,2953 1,3043 1,307 1,2903 1,2837
nórska koruna NOK 7,9425 7,901 7,889 7,88 7,891 7,881
chorvátska kuna HRK 7,2774 7,2815 7,285 7,3 7,282 7,2825
ruský rubeľ RUB 39,3572 39,388 39,382 39,4398 39,2537 39,2301
turecká líra TRY 1,9485 1,9402 1,933 1,9345 1,9267 1,9286
austrálsky dolár AUD 1,4141 1,4099 1,4094 1,4032 1,3982 1,3845
brazílsky real BRL 2,2369 2,234 2,2124 2,2352 2,2011 2,1939
kanadský dolár CAD 1,356 1,3451 1,3561 1,332 1,3286 1,331
čínsky jüan CNY 8,7187 8,727 8,732 8,7381 8,655 8,6267
hongkongský dolár HKD 9,9542 9,9619 9,9745 9,9997 9,8992 9,8677
indonézska rupia IDR 11511,57 11545,73 11553,45 11572,66 11493,73 11419,08
indická rupia INR 59,923 59,892 59,819 59,916 59,668 59,2399
juhokórejský won KRW 1516,73 1513,56 1508,06 1506,83 1500,26 1489,21
mexické peso MXN 16,8128 16,753 16,7443 16,6642 16,6156 16,5444
malajzijský ringgit MYR 4,0047 4,006 4,0035 4,0097 3,985 3,9489
novozélandský dolár NZD 1,8112 1,7898 1,79 1,7783 1,7663 1,7626
filipínske peso PHP 57,74 57,558 57,29 57,138 56,789 56,299
singapurský dolár SGD 1,7277 1,7262 1,7272 1,732 1,7179 1,7075
thajský baht THB 39,903 39,947 40,022 40,103 39,74 39,405
juhoafrický rand ZAR 9,4195 9,309 9,2645 9,2912 9,2722 9,2255


Názov meny Mena 9.9. 10.9. 13.9. 14.9. 15.9.
americký dolár USD 1,2715 1,2725 1,2801 1,285 1,2989
japonský jen JPY 106,46 106,84 107,69 107,04 111,04
lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
česká koruna CZK 24,683 24,681 24,672 24,563 24,615
dánska koruna DKK 7,4461 7,4452 7,4466 7,4461 7,4471
estónska koruna EEK 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466
anglická libra GBP 0,8258 0,8234 0,8312 0,8343 0,8355
maďarský forint HUF 285,76 283,85 283,76 283,76 281,82
litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
lotyšský lats LVL 0,7088 0,7088 0,7088 0,7088 0,709
poľský zlotý PLN 3,938 3,9338 3,9383 3,9439 3,9357
rumunský leu RON 4,282 4,274 4,2608 4,2355 4,2475
švédska koruna SEK 9,2488 9,2019 9,184 9,226 9,195
švajčiarsky frank CHF 1,2859 1,302 1,2991 1,2911 1,3019
nórska koruna NOK 7,8725 7,876 7,852 7,878 7,897
chorvátska kuna HRK 7,2863 7,2843 7,285 7,283 7,282
ruský rubeľ RUB 39,2763 39,282 39,3325 39,557 40,1
turecká líra TRY 1,923 1,9164 1,9164 1,9294 1,9398
austrálsky dolár AUD 1,375 1,3739 1,3732 1,3758 1,3863
brazílsky real BRL 2,1914 2,1867 2,1971 2,2008 2,2215
kanadský dolár CAD 1,3131 1,3118 1,3185 1,3199 1,3335
čínsky jüan CNY 8,6248 8,6138 8,6558 8,669 8,7574
hongkongský dolár HKD 9,8789 9,8844 9,9432 9,981 10,0888
indonézska rupia IDR 11390 11383,9 11435,39 11519,41 11654,04
indická rupia INR 59,0894 58,84 59,395 59,65 60,205
juhokórejský won KRW 1484,64 1484,75 1486,28 1495,24 1506
mexické peso MXN 16,5217 16,4903 16,4646 16,5471 16,6603
malajzijský ringgit MYR 3,955 3,9538 3,9709 3,9935 4,0493
novozélandský dolár NZD 1,7516 1,7446 1,749 1,7615 1,7753
filipínske peso PHP 56,095 55,95 56,512 57,051 57,51
singapurský dolár SGD 1,706 1,7054 1,7138 1,7195 1,7375
thajský baht THB 39,24 39,165 39,357 39,591 40,071
juhoafrický rand ZAR 9,1964 9,1384 9,1491 9,1879 9,2089

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 1/2011
  • Živnostenský zákon - s komentárom

Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 9/2010
  • Predaj a kúpa podniku
  • Kurzové rozdiely v PÚ

Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č. 9/2010
  • Daňový bonus 2010
  • Príjmy FO zdaňované zrážkou
  • Výhody a nevýhody platiteľstva DPH
  • Skupinová registrácia na DPH
  • Dlhodobý majetok - technické zhodnotenie
  • Platobné služby - právna úprava
  • Dodatočné daňové priznanie - uloženie pokuty
  • Životné minimum

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 9/2010
  • Životné minimum od 1. 7. 2010
  • Daňová asignácia
  • Pracovný asistent
  • Povolenie na zamestnávanie cudzincov
  • Zaradenie uchádzačov o zamestnanie do evidencie
  • Dávky nemocenského poistenia
  • Daňový bonus u zamestnancov
  • Úžasná organizácia - ako motivovať jej budovanie
  • Hodnotenie zamestnancov

Verejná správa - (VS) - mesačník, č. 9/2010
  • Individuálne formy plnenia školskej dochádzky
  • ukončenie štúdia detí - daňový bonus
  • Správa o hospodárení skôl a školských zariadení
  • Postupy pri vyberwaní dane z nehnuteľnosti - overenrie
  • Účtovanie v občianskom združení
  • Zodpovednosť za škodu - zákon o štátnej službe
  • Verejná zbierka je výrazom solidarity

1 000 riešení - mesačník, č. 8/2010
  • Odvody poistného novela zákona od 1. 7. 2010
  • Účtovanie v JÚ a PÚ
  • Zákonník práce
  • Právo a podnikateľ
  • Dane v praxi

PRIPRAVUJEME

Poradca č. 2/2011 (IX/2010)
  • Exekučný poriadok s komentárom
  • Správna exekúcia

DÚVaP č. 10/2010 (IX/2010)
  • Možnosti daňovej optimalizácie
  • Reklama z daňového a účtovného hľadiska

DUO č. 10/2010 (IX/2010)
  • Zmeny v podielovej dani
  • Elektronická komunikácia
  • Medzinárodné daňové vzťahy
  • Predaj tovaru do EÚ

PaM č. 10/2010 (IX/2010)
  • Zamestnanecká prémia
  • Individuálna úprava pracovného času
  • Tlmočník

Verejná správa (VS) č.10/2010 (IX/2010)
  • Volič a volebné systémy
  • Zákon o obaloch
  • Podpora spotreby mlieka

1000 riešení č. 10/2010 (IX/2010)
  • Zdaňovanie nehnuteľností
  • Právo a podnikateľ

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
ŽIVNOSTENSKÝ BALÍČEK
Rozhodnutie vstúpiť do podnikania patrí k najzávažnejším rozhodnutiam v živote. Problémy prinášajú i časté zmeny právnych predpisov upravujúcich podnikanie a vlastný výkon jednotlivých činností. Posledné zmeny, ktorými prešiel Živnostenský zákon, sú platné od 1. júna 2010.

  • Živnostenský zákon s komentárom - úplné znenie zákona
    mesačník Poradca 1/2011 (A5, 272 str.)
    cena: 4,52 €
  • Živnostník a zamestnávanie rodinných príslušníkov - príspevok
    mesačník PAM 9/2010 (A4, 88 str.)
    cena: 5,75 €
  • Obchodný zákonník - - úplné znenie
    zákony do vrecka (A6, 296 str.)
    cena: 1,84 €
  • Zákony I/2010
    (A5, 680 str.)
    cena: 3,50 €
  • Zákony II/2010
    (A5, 904 str.)
    cena: 3,50 €

ŽIVNOSTENSKÝ BALÍČEK,, VS 6/2010 + Aktualizácia 2010 I/1 + VS 6/2010 - zadarmo
cena: 12,70 €

Bližšie informácie o cenách a spôsobe objednania získate aj na telefónnom čísle 041 5652 983.


Emailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určená čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina
  • Tieto emailové noviny Vám boli doručené na základe Vašej žiadosti o zasielanie.
  • V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadali(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ na adresu noviny@i-poradca.sk, následne budete vyradený(á) z databázy príjemcov emailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len na vlastné účely, nesmú byť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   Telefón:
Poradca s.r.o
Pri Celulózke 40
010 01 Žilina
  (041) 56 52 871
(041) 56 52 877
(041) 56 52 879
 
E-mail:   Fax:
poradca@i-poradca.sk   (041) 56 52 659
 
Informácie o naších produktoch nájdete aj na našej internetovej stránke
www.i-poradca.sk.

 

 
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2010
Untitled Page