Em@ilové noviny

 

č. 17/2016

30. 10. 2016

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Vážení čitatelia! Jedným z rozhodujúcich faktorov pre bezchybné uplatňovanie odpisov je správne stanovená vstupná cena, z ktorej sa odpisy vykonávajú. Vstupnú cenu určuje zákon o dani z príjmov pre rôzne formy obstarania hmotného majetku. Vychádza z ocenenia hmotného majetku v zákone o účtovníctve, ktoré je až na výnimky záväzné aj na účely zákona o dani z príjmov. Čo rozumieme pod obstarávacou cenou a ktoré náklady sa do nej zahrnujú? Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Pri používaní psychodiagnostických metód vo výbere zamestnancov sa vo firmách môžeme stretnúť s dvoma extrémami – sú firmy, kde sa k použitiu akejkoľvek metódy stavajú odmietavo a naopak firmy, kde sú výsledky psychologických testov postavené nad všetko ostatné, čo má uchádzač za sebou.
Niekde sú testy používané izolovane a ich výsledky interpretujú personalisti, ktorí nie sú psychologicky vzdelaní a nepozerajú na širší kontext a vzájomné prepojenie viacerých metód výberu. Jednoducho – psychodiagnostické testy sú dobrý sluha, ale zlý pán. Viac v rubrike byť dobrý nestačí.

Na ďalšie stretnutie pri emailových novinách sa teší

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
VSTUPNÁ CENA HMOTNÉHO MAJETKU VO VÝŠKE OBSTARÁVACEJ CENY

 


Podľa § 25 ods. 1 písm. a) ZDP vstupnou cenou hmotného majetku je (okrem iného) obstarávacia cena.

Definícia obstarávacej ceny

Obstarávaciu cenu definuje zákon o účtovníctve v § 25 ods. 6 písm. a) ako cenu, za ktorú sa majetok obstaral vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním a všetky zníženia tejto obstarávacej ceny. Obstarávacia cena je cena dohodnutá alebo zaplatená dodávateľovi majetku, teda taká, za ktorú bol majetok v skutočnosti nakúpený. Náklady súvisiace s obstaraním majetku sú v podstate vedľajšie obstarávacie náklady, ktoré vo svojom dôsledku (ak prichádzajú do úvahy) zvyšujú obstarávaciu cenu hmotného majetku. Obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie sa do času uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním účtuje v podvojnom účtovníctve na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku, v jednoduchom účtovníctve na základe účtovného dokladu do knihy dlhodobého majetku a jeho úhrada do výdavkov, ktoré neovplyvňujú základ dane z príjmov.

Náklady zahrnované do obstarávacej ceny
Náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku vynaložené do času uvedenia majetku do užívania sú vymedzené v postupoch účtovania – konkrétne v § 35 ods. 1 postupov účtovania v podvojnom účtovníctve (opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92 v znení neskorších zmien a doplnkov) a v § 10 ods. 19 postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve (opatrenie MF SR č. MF/27076/2007-74 v znení neskorších zmien a doplnkov).

Náklady
s ohľadom na povahu obstarávaného majetku a spôsob jeho obstarania nákladmi súvisiacimi s obstaraním hmotného majetku sú náklady na:
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, náklady na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady na odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie, dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie a konzervačné práce alebo udržiavacie a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytované vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov a platby za ekologickú ujmu v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla, vody, ako i úhrada vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia,
f) vyvolanú investíciu, ktorou sa rozumie obstaranie majetku alebo služby, ktoré nebude účtovná jednotka používať, ale ktoré vznikli podľa osobitného predpisu alebo zo zmluvy v súvislosti s obstaraním dlhodobého majetku, podľa postupov účtovania v podvojnom účtovníctve aj,
g) skúšky, ktorými zhotoviteľ preukazuje riadne vykonanie diela; ak pri skúškach vzniknú použiteľné výrobky alebo výkony, ktoré podľa zmluvy patria objednávateľovi, znížia sa o výnosy z týchto výrobkov alebo výkonov náklady na obstaranie dlhodobého hmotného majetku.

Pod uvedením hmotného majetku do užívania
sa podľa § 33 ods. 1 postupov účtovania v podvojnom účtovníctve a § 10 ods. 2 postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie, tiež splnenie všetkých povinností stanovených osobitnými predpismi, napr. ekologickými, stavebnými, hygienickými, požiarnymi, bezpečnostnými a inými právnymi predpismi. Uvedením do užívania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby podľa § 83 stavebného zákona (zákon č. 50/1976 Zb. v znení neskorších predpisov) alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku podľa § 84 stavebného zákona.
Napriek tomu, že výpočet možných súvisiacich nákladov je pomerne rozsiahly, nie je úplný. Preto, ak vzniknú podnikateľovi iné než vyššie vymenované náklady, u ktorých bude preukázateľná príčinná spojitosť s obstarávaním dlhodobého majetku, musí sa s nimi zaobchádzať ako s investičnými nákladmi a musia sa pripočítať k obstarávacej cene dlhodobého majetku.
V praxi najčastejšie pôjde o rôzne sprostredkovateľské provízie, úhrady za poskytnutie odbornej pomoci od právnika, daňového poradcu, účtovného experta, finančného ekonóma, znalecké posudky, expertízy, konzultácie súvisiace s investičnou výstavbou atď.

Náklady nezahrnované do obstarávacej ceny
Súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku nie sú náklady taxatívne vymedzené v § 35 ods. 2 postupov účtovania v podvojnom účtovníctve a v § 10 ods. 27 postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve, a to aj v tom prípade, ak súvisia s obstaraním majetku.
Sú to:
• penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
• náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
• náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
• náklady na biologickú rekultiváciu,
• náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
• náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebenie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza sa jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
• kurzové rozdiely,
• úroky z úverov, ak sa do času uvedenia tohto majetku do používania nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
Tieto náklady sú v prevažnej miere súčasťou prevádzkových nákladov a sú priamo zahrnované do daňových výdavkov s výnimkou pokút a penále , úrokov z omeškania alebo iných sankcií zo zmluvných vzťahov, ktoré podľa § 21 ods. 2 písm. a) a m) ZDP nie sú uznanými daňovými výdavkami.

Pozor však treba dať na prípady, keď si daňovník obstará majetok, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok za cenu nižšiu ako 1 700 €, ale pre jeho uvedenie do prevádzkyschopného stavu je nutná oprava. V tomto prípade práce charakteru opráv nemožno považovať za náklady na opravy a údržbu dlhodobého hmotného majetku (ide o majetok nezaradený do používania), ale ide o výdavky spojené s jeho obstaraním vynaložené do času uvedenia do užívania. Cenu opravy je teda nutné zahrnúť do nákladov na obstaranie a tým tiež do vstupnej ceny, čím sa z majetku môže stať hmotný majetok odpisovaný.

Úrok z úveru ako súčasť obstarávacej ceny
Podľa postupov účtovania úroky patria medzi náklady, ktoré nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku, ak sa do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že úroky z úverov budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
Záleží teda výlučne na rozhodnutí účtovnej jednotky, či úroky z úverov, ktoré vzniknú do času uvedenia obstarávaného majetku do užívania, bude účtovať:
• priamo do nákladov na účte 562 – Úroky alebo
• na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku a zahrnovať ich do obstarávacej ceny.
Len úroky, ktorých povinnosť úhrady vznikne po uvedení majetku do užívania, sú vždy povinne súčasťou účtovných nákladov (účet 562) a nemôžu byť zahrnuté do obstarávacej ceny hmotného majetku.

Ocenenie hmotného majetku obstarávacou cenou na účely ZDP
Obstarávacou cenou sa ocení hmotný majetok nadobudnutý:
• kúpou (okrem kúpy podniku alebo jeho časti),
• darom od fyzickej osoby, avšak len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku a pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9 zákona o dani z príjmov, kedy touto cenou je obstarávacia cena zistená u darcu,
• darom od fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ak ide o hmotný majetok vylúčený z odpisovania, o ktorom darca účtoval vo svojom majetku, kedy obstarávacia cena zistená u darcu je súčasne vstupnou cenou na účely dane z príjmov u obdarovaného (§ 25 ods. 1 písm. g) ZDP),
• darom od fyzickej osoby, ak ide o hmotný majetok vylúčený z odpisovania, ktorý bol u darcu zahrnutý v obchodnom majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9 ZDP, kedy obstarávacia cena zistená u darcu je súčasne vstupnou cenou na účely dane z príjmov u obdarovaného (§ 25 ods. 1 písm. g) ZDP).

Záver
Ak by sa na majetok, ktorý bol u darcu zahrnutý v obchodnom majetku, vzťahovalo oslobodenie podľa § 9 zákona o dani z príjmov (k darovaniu by došlo po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku), takýto majetok sa u obdarovaného ocení cenou určenou znalcom, a to podľa § 25 ods.1 písm. c) ZDP.

Ing. Jana Bielená

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 12/2016 )
 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
KÚPA BUDOVY

Spoločnosť kúpila v roku 2016 budovu. Pri jej obstarávaní využila služby realitnej kancelárie. Za budovu pôvodnému vlastníkovi zaplatila 180 000 € a realitná kancelária si za sprostredkovanie kúpy vyfakturovala čiastku 3 600 €. Ak by daňovník odmenu za sprostredkovanie zaúčtoval do nákladov, dopustil by sa chyby pri stanovení obstarávacej ceny. Výdavky vynaložené na sprostredkovanie kúpy vznikli do času uvedenia budovy do užívania, preto sa stávajú súčasťou obstarávacej (vstupnej ceny).
Zaúčtovanie v podvojnom účtovníctve:
MD 042/D 321 180 000 €
MD 042/D 321 3 600 €
Zaradenie do užívania:
MD 021/D 042 183 600 €
Obstarávacia cena budovy zúčtovaná na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku je vo výške 183 600 €.

NOVÁ PREVÁDZKA

Spoločnosť vybudovala novú prevádzku – výrobnú halu, ktorá je na základe rozhodnutia stavebného úradu uvedená do skúšobnej prevádzky v júli 2016 a následne v januári 2017 na základe kolaudačného rozhodnutia bude uvedená do trvalého užívania. Obstarávacie náklady pri uvedení do skúšobnej prevádzky sú vo výške 665 000 €, ďalšie náklady na ukončenie vynaložené do skolaudovania stavby budú vo výške 30 000 €.
Keďže uvedením do užívania treba rozumieť aj vydanie rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku, obstarávacia cena stavby k tomuto termínu zaúčtovaná na účet 021 – Stavby je zároveň vstupnou cenou na účely daňového odpisovania. Spoločnosť v roku 2016 uplatní pomernú časť z ročného daňového odpisu vo výške 1/20 zo vstupnej ceny 665 000 €. Náklady vynaložené na stavbu do vykonania kolaudácie, t. j. po zaradení stavby do užívania vo výške 30 000 € nebudú vstupovať do obstarávacej (vstupnej) ceny a patria medzi náklady bežného účtovného obdobia.

POPLATKY

Spoločnosť pri výstavbe novej výrobnej haly zaplatila rôzne poplatky, napr. za vydanie stavebného povolenia stavebným úradom, za spracovanie geometrického plánu, ale aj ďalšie poplatky a kolky uhrádzané štátnym orgánom a pod.
Sú tieto poplatky súčasťou vstupnej ceny obstarávanej nehnuteľnosti alebo ich možno zaúčtovať priamo do nákladov?

Tieto poplatky (uhrádzané zvyčajne štátnemu orgánu), ktoré vzniknú v súvislosti s obstarávaním dlhodobého hmotného majetku, sú súčasťou jeho obstarávacej ceny.
Podľa § 35 ods. 2 písm. a) postupov účtovania v podvojnom účtovníctve sa na účte 042 neúčtujú len penále, pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania, ktoré sú platené ako:
a) zmluvné sankcie za porušenie zmluvných podmienok v rámci dodáva¬teľ¬sko-od¬be¬rateľských vzťahov a tieto nie sú uznaným daňovým výdavkom. Ide o zmluvné pokuty, zmluvné úroky z omeškania a zmluvné poplatky z omeškania, ktoré súvisia s porušením zmluvne dohodnutých podmienok;
b) sankčné postihy vyrubené štátnymi orgánmi (napr. správcom dane, colným úradom a pod.) za porušenie zákonných predpisov a tieto nie sú uznaným daňovým výdavkom. V tomto prípade ide o sankčné pokuty, penále, poplatky a úroky, ktoré sú vyrubované za neplnenie zákonných povinností voči štátu.

ÚPRAVY POZEMKU

Daňovník postavil novú administratívnu budovu. V rámci záverečných prác pred uvedením stavby do užívania vykonal aj rozsiahle úpravy na pozemku v okolí budovy.
To znamená, že:
a) z okolia budovy odviezol nepotrebné zvyšky stavebného materiálu, zarovnal terén a naviezol zeminu – tieto výdavky sú výdavkami na technickú rekultiváciu. Boli vykonané pred uvedením stavby do užívania, preto sú súčasťou vstupnej (obstarávacej) ceny;
b) v okolí budovy vysadil okrasné dreviny, vysial trávu a nasadil kvety – tieto náklady sú nákladmi na biologickú rekultiváciu a podľa § 35 ods. 2 postupov účtovania v podvojnom účtovníctve a § 10 ods. 27 postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve nevstupujú do obstarávacej ceny, ale sú vždy účtovným (daňovým) výdavkom.

NÁKLADY NA OPRAVU AUTOMOBILU

Daňovník kúpil nepojazdný automobil po havárii za 1 500 €. Náklady na opravu automobilu nevyhnutné na jeho uvedenie do prevádzkyschopného stavu (technicky bezchybného stavu) predstavovali sumu 3 000 €.
Pretože náklady na opravu boli vynaložené do času uvedenia automobilu do užívania, ide o náklady súvisiace s jeho obstaraním, ktoré vstupujú do obstarávacej ceny automobilu. Automobil so vstupnou cenou 4 500 € sa tak stáva hmotným majetkom odpisovaným podľa § 22 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.

TECHNOLOGICKÉ ZARIADENIE

Daňovník v roku 2016 kúpil technologické zariadenie v obstarávacej cene 330 000 €. Na obstaranie zariadenia si daňovník dohodol úver, ktorý mu bol poskytnutý 1. 2. 2016. Splátky úveru sú o 3 mesiace odložené, úroky z úveru sú však platené ihneď, a to mesačne vo výške 7,2 % p. a. zo zostatku úveru.
Zariadenie bolo uvedené do užívania dňa 1. 4. 2016.
28. 2. 2016 – splátka úroku 1 822,68 €
31. 3. 2016 – splátka úroku 2 017,97 €
Daňovník sa rozhodol, že úroky platené do doby uvedenia majetku do užívania zahrnie do obstarávacej ceny. Vstupnou (obstarávacou) cenou technologického zariadenia je teda kúpna cena zvýšená o úroky z úveru účtované do času uvedenia do užívania, t. j. 333 840,65 € (330 000 + 1 822,68 + 2 017,97).

KÚPA BUDOVY S POZEMKOM

Daňovník kúpil budovu s pozemkom za cenu 100 000 €, ktorú chce využívať ako sklad. Vstupnou cenou tohto majetku na účely ZDP bude obstarávacia cena, t. j. cena, za ktorú sa majetok obstaral vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. Hodnota pozemku však nemôže byť súčasťou vstupnej (obstarávacej) ceny budovy. Tento sa eviduje samostatne a neodpisuje sa. Na účely účtovné aj daňové je teda potrebné oceniť samostatne budovu a samostatne pozemok. Oceniť budovu v tomto prípade možno pomerom, v akom je budova k celkovej cene (vrátane pozemku) napr. podľa znaleckého posudku.

DAROVANIE BUDOVY

Otec – nepodnikateľ, v roku 2016 daroval synovi budovu, ktorú kúpil v roku 2014 za cenu 100 000 €. Na účely darovania bola stanovená cena budovy vo výške 120 000 €. Syn – podnikateľ, zahrnul túto budovu do obchodného majetku.
Keďže v čase darovania by bol u otca v prípade predaja budovy príjem získaný predajom zdaniteľným príjmom (nešlo by o príjem oslobodený od dane podľa § 9 zákona o dani z príjmov, pretože od nadobudnutia budovy do dňa darovania uplynula doba kratšia ako 5 rokov), na ocenenie budovy na účely stanovenia vstupnej ceny u syna (podnikateľa) sa použije obstarávacia cena, t. j. cena 100 000 €.

Ing. Jana Bielená


(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 12/2016)

 

 
 
P6 AKTUAL
273/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 50/2007 Z. z. o registrácii odrôd pestovaných rastlín v znení neskorších predpisov
274/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 52/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva krmovín na trh v znení neskorších predpisov
275/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 53/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva repy na trh
276/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 55/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie sadiva zemiakov na trh v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 177/2015 Z. z.
277/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 57/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva obilnín na trh v znení neskorších predpisov
278/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 58/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva zelenín na trh v znení neskorších predpisov
279/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti 450. výročia narodenia Jána Jessenia
280/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy na rok 2017
281/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 384/2011 Z. z. o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
282/2016 Oznámenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o vydaní opatrenia zo 17. októbra 2016 č. 113/2016 o hodnotách výstrojných súčastí pre príslušníkov Hasičského a záchranného zboru na výkon služby v roku 2016
283/2016 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 448/2007 Z. z. o podrobnostiach o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii prác z hľadiska zdravotných rizík a o náležitostiach návrhu na zaradenie prác do kategórií v znení vyhlášky č. 98/2016 Z. z.
284/2016 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 326/2015 Z. z. o výške dotácie na obstaranie nájomného bytu, obstaranie technickej vybavenosti a odstránenie systémovej poruchy a výške oprávnených nákladov na obstaranie nájomného bytu
285/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
286/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
287/2016 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 592/2006 Z. z. o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
288/2016 Nariadenie vlády, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 349/2009 Z. z. o najväčších prípustných rozmeroch vozidiel a jazdných súprav, najväčších prípustných hmotnostiach vozidiel a jazdných súprav, ďalších technických požiadavkách na vozidlá a jazdné súpravy v súvislosti s hmotnosťami a rozmermi a o označovaní vozidiel a jazdných súprav v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 439/2013 Z. z.

 
 


PSYCHODIAGNOSTIKA VO VÝBERE ZAMESTNANCOV

 
Testy by mali byť brané ako jedna z metód výberu, nie jediný zdroj informácií
o uchádzačovi na pracovnú pozíciu. Kvalitné testové metódy majú vždy testový manuál, ktorý popisuje, ako je zaistená ich objektivita, ako bola urobená ich štandardizácia – akú vzorku využívajú pre porovnanie testovaných, akým spôsobom je overená ich spoľahlivosť (ak niekoho testujeme dvakrát tým istým testom, nemal by dosahovať výrazne iné výsledky) a platnosť (test meria vlastnosť, ktorú sľubuje, že bude merať, nie niečo iné).
Výkonové testy sú zamerané na výkon skúmanej osoby, poskytujú dobrú možnosť merania a porovnávania výsledkov medzi uchádzačmi. Výsledky sú nezávislé na úmysloch uchádzača, ktorý by sa snažil ich nečestne ovplyvniť, dajú sa vyhodnotiť v dimenzii správna – nesprávna odpoveď.
K výkonovým testom patria napríklad testy inteligencie alebo testy špeciálnych schopností – testy pozornosti, priestorovej orientácie, testy kreativity, logiky, pamäťové testy, testy umeleckých schopností, či testy odborných vedomostí.

Príklady testov, ktoré sa často využívajú pri výberovom procese
– Analýza štruktúry inteligencie (ISA),
ktorý sa skladá z 9 subtestov zameraných na doplňovanie viet, nájdenie spoločných znakov, zapamätanie si slov, doplnenie číselných radov, úlohy s kockami, úlohy z aritmetiky, skladanie geometrických obrazov, tvorenie pojmov.
– Ravenove progresívne matice – vizuálny test, kde je potrebné chápať princíp súvislosti vzorov, analógiu medzi pármi obrázkov, analýzu obrázkov na menšie časti a ich preskupovanie.
– Hodnotenie manažérskych predpokladov (GMA) – obsahuje 3 typy testov: numerický, verbálny a abstraktný.
– Bourdonov test – test schopnosti koncentrácie a zaťažiteľnosti monotónnou činnosťou vhodný pre výberový proces na rutinné práce.
– Číselné rady – test, ktorý skúma schopnosť usudzovania a deduktívneho myslenia.
– d2 – zaškrtávací test ktorý umožňuje posúdenie individuálnej pozornosti, tempa výkonu a koncentrácie pri práci.
– Číselný štvorec – test na meranie pozornosti. Testovaná osoba hľadá medzi číslami postupne vzostupne idúce čísla od 1 do 25.
– Rôzne testy vedomostí, ktoré si firmy zostavujú na základe požiadaviek výberového procesu – napr. test z účtovníctva, test počítačových zručností pri používaní programov Word, Excel a podobne.

Testy osobnosti
Charakteristiky osobnosti sú neprístupné objektívnemu pozorovaniu, tak ako je to možné pri výkonových testoch. Môžeme však o nich usudzovať z vonkajších prejavov. Pri diagnostike osobnosti skúmanej osoby teda:
– zaznamenávame vonkajšie prejavy osobnosti, a to kvalitatívne i kvantitatívne,
– z pozorovaných prejavov (vonkajších znakov) vyvodzujeme závery o priamo nepozorovateľných vlastnostiach a charakteristikách osobnosti (Svoboda, 1999).

Dotazníky
Dotazník ako psychodiagnostický nástroj je založený na subjektívnej výpovedi testovaného o jeho názoroch, vlastnostiach, postojoch k veciam. Ak chce uchádzač o prácu získať pracovné miesto, často sa snaží dotazníky skresľovať tak, aby o sebe vytvoril žiaduci obraz.
Niekedy človek informácie zámerne neskresľuje, ale nemá dostatok sebakritiky alebo schopnosť introspekcie, aby o sebe dokázal uviesť reálne údaje. Je teda dôležité pri použití dotazníkov brať do úvahy aj to, že sa v nich testovaný môže popisovať taký, aký by chcel byť alebo taký, akého si myslí, že hľadáme kandidáta na pracovné miesto.

Príklady dotazníkov
– Cattelov osobnostný dotazník 16PF
– ide o komplexný test osobnosti, ktorý ju charakterizuje prostredníctvom 16 faktorov, napr. emocionálna stabilita, dominancia, otvorenosť ku zmenám, senzitivita atď.
– NEO FFI – charakterizuje osobnosť v piatich dimenziách: neuroticizmus, extraverzia, otvorenosť voči skúsenosti, prívetivosť, svedomitosť.
– Eysenckov osobnostný dotazník EOD – sleduje faktory extraverzia/introverzia a labilita/stabilita, ktoré dáva do vzťahu s klasickými štyrmi typmi temperamentu (sangvinik, flegmatik, cholerik, melancholik).
– Belbinov test tímových rolí – test na určenie roly, ktorú jednotlivec v tíme zastáva, aké sú jeho silné a slabé stránky v tíme. Roly napr. inovátor, realizátor, vyhľadávač zdrojov, doťahovač, špecialista.
– Hoganov osobnostný dotazník (HPI) – hodnotí normálnu osobnosť a predpovedá úspech v profesionálnom živote.
– Hoganov rozvojový test (HDS) – odhaľuje predispozície k rizikovým vzorcom správania, ktoré sa môžu prejaviť v krízových situáciách, keď sa jedinec dostane pod veľký tlak.
– Inventár motívov hodnôt a preferencií (MVPI) – zameraný na zistenie vnútorných hodnôt, preferencií a motívov testovaného, čo je pre neho dôležité, čo ho motivuje.
– MBTI – test osobnosti, ktorý popisuje osobnosť v štyroch dimenziách: introverzia – extraverzia, zmysly – intuícia, myslenie – cítenie, usudzovanie – vnímanie. Na základe týchto dimenzií je popísaných 16 osobnostných typov.

Projektívne metódy
sa zameriavajú na celú osobnosť skúmaného človeka. Ich výhodou je, že skúmaný jedinec nevie veľmi skresľovať výsledky, lebo nevie, čo daný test sleduje a ako by mal odpovedať. Zníženú výpovednú hodnotu majú výsledky týchto testov, ak sa skúmaná osoba štylizuje do nejakej pozície, snaží sa o prílišnú originalitu alebo má zábrany sa prejaviť a nič z nej nedostaneme.

Príklady projektívnych testov
– Luscherov farebný test
– založený na preferencii a odmietaní určitých farieb.
– Test ruky – kartičky s obrázkami ruky, skúmaná osoba popisuje, čo asi ruka robí. Test slúži k predikcii agresívneho správania, na skúmanie sebadôvery.
– Kresba postavy – úlohou je nakresliť úplnú postavu muža a ženy.
– Test kresby stromu – kresba stromu umožňuje pohľad na vnímania seba samého, schopnosti presadiť sa.
– Tematický apercepčný test – test tvoria obrázky s nejednoznačnými situáciami, skúmaná osoba ich popisuje, vytvára k nim príbeh. Test vychádza z predpokladu, že človek mnohovýznamové situácie interpretuje v zhode s vlastnými skúsenosťami a potrebami.
– Rosenzweigov obrázkový frustračný test – skúma reakciu na záťaž a frustráciu, skúmaná osoba dostane sériu obrázkov, na ktorej je situácia, kde jej jedna osoba niečo hovorí a ona má na to zareagovať.
– Rorschachov test – testovanej osobe sú predkladané tabule s obrázkami (škvrnami) a má povedať, čo na nich vidí. Práca s týmto testom je veľmi náročná a vyžaduje si skúseného odborníka. Počas odpovedí skúmanej osoby si psychológ zaznamenáva aj čas odpovede, neverbálne reakcie, počet odpovedí, či niekto dlho premýšľa alebo produkuje jednu odpoveď za druhou, či reaguje na tvar alebo na farbu atď.

Virtuálne trendy
Niektoré firmy využívajú pri testovaní tlačené testy – uchádzači prídu na výberové konanie a testy individuálne alebo skupinovo vyplnia, mnohé ale už prešli na on-line testovanie uchádzačov o prácu, ktoré predstavuje akýsi predvýber tých, ktorí sú na základe výsledkov testov potom pozvaní do ďalšieho kola výberového konania. Toto testovanie šetrí čas oboch strán, aj uchádzača, aj personalistu, vyhodnotenie je objektívne, nedochádza k ľudskému pochybeniu ako pri ručných opravách testov. Nevýhodou je to, že nemožno preveriť totožnosť testovaného – naozaj testy vypĺňal uchádzač alebo mu niekto pritom pomáhal?

Záver
Psychometrické metódy majú svoje prednosti aj nedostatky, v každom prípade ich však možno využiť ako doplňujúcu metódu pri všetkých personálnych procesoch. Okrem výberu zamestnancov môžeme tieto metódy využiť aj pri rozvoji jednotlivcov, rozvoji pracovných tímov, pri konflikte v tíme, pri plánovaní nástupníctva, talent manažmente, pri vstupe do koučovania či outplacemente.

Mgr. Monika Jakubíková, PhD.

Použitá literatúra:
• KOUBEK, L.: Praktická psychologie pro manažery a personalisty. Brno: MotivPress, 2014; • SVOBODA, M.: Psychologická diagnostika dospělých. Praha: Portál, 1999.


 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
November 2016
8. 11. - utorok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za október 2016 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za október 2016
15. 11. - utorok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
21. 11. - pondelok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v októbri 2016 49 790 €
25. 11. – piatok podanie súhrnného výkazu k DPH za október 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
podanie kontrolného výkazu k DPH za október 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
podanie daňového priznania k DPH za október 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za október 2016 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za október 2016
30. 11. – streda Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za október 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za október 2016
Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v októbri 2016, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za október 2016
do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za október 2016
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za október 2016 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

 

 
 
EKONOMIKA
Názov krajiny Názov meny Mena 18.10. 19.10. 20.10. 21.10. 24.10. 25.10. 26.10. 27.10. 28.10. 31.10. 1.11.
USA americký dolár USD 1,0993 1,0979 1,098 1,0886 1,0891 1,0872 1,0925 1,0927 1,0922 1,0946 1,1025
Japonsko japonský jen JPY 114,37 113,49 113,76 112,96 113,29 113,65 113,97 114,39 115,1 114,97 115,57
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 27,021 27,021 27,021 27,021 27,021 27,021 27,021 27,022 27,022 27,024 27,024
Dánsko dánska koruna DKK 7,4407 7,4409 7,4403 7,4383 7,4394 7,4387 7,4385 7,4376 7,4382 7,4393 7,4389
V. Británia anglická libra GBP 0,89565 0,89338 0,89568 0,8932 0,89015 0,88998 0,89465 0,89158 0,89905 0,9005 0,90173
Maďarsko maďarský forint HUF 306,93 307,08 307,54 308,3 308,53 308,16 309,09 309,23 309,46 308,44 307,73
Poľsko poľský zlotý PLN 4,3184 4,318 4,3282 4,3251 4,3166 4,3042 4,3245 4,3292 4,3307 4,3278 4,3085
Rumunsko rumunský leu RON 4,511 4,502 4,503 4,5043 4,5065 4,4901 4,4965 4,5038 4,5005 4,506 4,5055
Švédsko švédska koruna SEK 9,7025 9,698 9,704 9,6913 9,705 9,718 9,7368 9,815 9,862 9,865 9,88
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0886 1,0854 1,0852 1,0825 1,0821 1,0848 1,0838 1,0838 1,0855 1,082 1,0823
Nórsko nórska koruna NOK 8,9565 8,9585 8,9625 8,9538 8,9855 8,9868 9,0425 8,9858 9,0445 9,0345 9,0213
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5023 7,5075 7,5075 7,508 7,5083 7,503 7,501 7,501 7,5068 7,5093 7,508
Rusko ruský rubeľ RUB 69,1488 68,6223 68,5407 67,9165 67,797 67,4963 68,1 68,6064 68,7678 69,2498 69,3698
Turecko turecká líra TRY 3,4078 3,3724 3,3606 3,3527 3,3501 3,3407 3,3702 3,3845 3,4058 3,3965 3,4195
Austrália austrálsky dolár AUD 1,4332 1,4298 1,4314 1,4268 1,4282 1,4229 1,422 1,4339 1,4424 1,4397 1,4341
Brazília brazílsky real BRL 3,5073 3,5063 3,4629 3,434 3,42 3,3872 3,4065 3,4261 3,4841 3,4836 3,5239
Kanada kanadský dolár CAD 1,4382 1,4361 1,446 1,4401 1,4547 1,4478 1,4602 1,4605 1,4623 1,4665 1,473
Čína čínsky jüan CNY 7,406 7,3963 7,398 7,3625 7,3775 7,3685 7,3954 7,4082 7,4053 7,4156 7,4631
Hongkong hongkongský dolár HKD 8,5294 8,5175 8,5181 8,4457 8,4478 8,4331 8,4732 8,4741 8,4687 8,4887 8,5504
Indonézia indonézska rupia IDR 14323,88 14267,21 14282,24 14231,9 14178,99 14140,12 14213,5 14240,57 14253,76 14273,82 14385,42
India indická rupia INR 73,3345 73,189 73,3445 72,825 72,7975 72,637 73,0255 73,0135 72,9575 73,094 73,5425
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1238,27 1233,88 1237,37 1238,63 1234,29 1230,63 1240,92 1249,16 1251,01 1254,89 1258,44
Mexiko mexické peso MXN 20,5713 20,485 20,381 20,3075 20,2263 20,1024 20,3468 20,4611 20,5575 20,715 20,818
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,6086 4,5971 4,5809 4,5569 4,5444 4,5142 4,547 4,5846 4,596 4,597 4,6006
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,528 1,5232 1,5185 1,519 1,5215 1,5208 1,5246 1,5296 1,5296 1,5313 1,5342
Filipíny filipínske peso PHP 52,934 52,692 52,727 52,574 52,562 52,418 52,94 52,985 52,995 53,063 53,228
Singapur singapurský dolár SGD 1,5242 1,5228 1,5247 1,5179 1,5159 1,5133 1,5181 1,5211 1,5229 1,5251 1,5308
Thajsko thajský baht THB 38,541 38,317 38,408 38,248 38,119 37,998 38,238 38,343 38,282 38,327 38,61
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 15,4413 15,265 15,2739 15,2751 15,1167 15,0403 15,0219 15,1421 15,161 14,8482 14,879
Izrael izraelský šekel ILS 4,2084 4,2056 4,2182 4,1993 4,2057 4,1863 4,1938 4,1989 4,2121 4,2138 4,2134

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Mesačník Poradca – (Poradca), č. 4/2017 (X/2016)
  • Medzinárodné zdaňovanie

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 12-13/2016 (X/2016)
  • Archivácia mzdovej a účtovnej dokumentácie

Verejná správa – (VS), č. 10-11/2016 (IX/2016)
  • Novela školského zákona - Mgr. Marianna Matulková
  • ReštrukturalizáciaIng.Jana Bielená

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2016 (X/2016)
  • Pracovná nzmluvaJUDr. Jozef Jaško
  • Príjmy pracovných a osobných asistentov Ing. Ján Mintál

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 11/2016 (X/2016)
  • Stravné pri pracovných cestách zamestnancovIng. Ivana Valterová
  • Daňové súvislosti nákladov na reklamuIng. Ján Mintál

1 000 riešení, č. 11/2016 (X/2016)
  • Elektronická komunikácia
  • Dane v praxi
  • Pracovnoprávne vzťahy


PRIPRAVUJEME

Verejná správa – (VS), č. 12-13/2016 (XI/2016)
  • Novela obchodného zákonníka
  • Odvodová úľava na zdravotnom a sociálnom poistení

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 12/2016 (XI/2016)
  • Vykazovanie preddavkov v zdravotnom poistení
  • Koniec roka verzus nevyplatená mzda

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 12/2016 (XI/2016)
  • Platenie daňovek licencie
  • Evidencia a zápočet daňovej licencie v daňovom priznaní

1 000 riešení, č. 12/2016 (XI/2016)
  • Inventarizácia majetku
  • Zákonník práce
  • Účtovníctvo

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
Inšpekcia práce
Prostredníctvom inšpekcie práce sa presadzuje aj ochrana zamestnancov pri práci. Aký je rozsah inšpekcie práce? Na ktorých miestach u zamestnávateľa sa môže vykonať kontrola? Má zamestnávateľ v súvislosti s kontrolou nejaké práva a povinnosti?
Všetkým podnikateľom, živnostníkom, zamestnávateľom, zamestnancom poradíme v našich príspevkoch.

Zákon o inšpekcii práce - úplné znenie zákona
mesačník Poradca 3/2017 (A5, 256 str.)


Kontrola z inšpektorátu práce - príspevok
mesačník PaM 9/2016 (A4, 80 str.)


Inšpekcia práce - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 11/2016 (A5, 96 str.)




BALÍČEK Inšpekcia práce obsahuje:
Poradca 3/2017 + PaM 9/2016 + 1000 riešení 11/2016

Cena balíčka je 14,70 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 10,30 €.
Ušetríte 4,40 €.


Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Archivácia mzdovej a účtovnej dokumentácie
Každej účtovnej jednotke pri výkone svojej činnosti vzniká množstvo písomností, ktoré nemožno zlikvidovať a musia byť k dispozícií určitý čas. Lehoty, počas ktorých sa musia písomností uchovávať sa líšia nielen v závislosti od povahy dokladu ale aj od toho, v akom časovom horizonte sa spätne musia predložiť pri kontrole. Aký zákon pojednáva o uchovaní účtovnej dokumentácie? Je povinnosťou účtovnej jednotky aj ochrana dokumentov pred starou, zničením, poškodením. Všetkým podnikateľom, ekonómom, účtovníkom, personalistom, živnostníkom prinášame balíček publikácií, ktoré sa stanu vašim každodenným spoločníkom.

Zákony daňové a účtovné - úplné znenie zákonov
Zákony I/2016 (A5, 864 str.)


Mzdová dokumentácia - príspevok
mesačník PaM 11/2016 (A4, 80str.)


Archivácia mzdovej a účtovnej dokumentácie - príspevok
mesačník DÚVaP 11-12/2016 (A5, 260 str.)


CD poradca 2016
(Elektronická veria publikácií z roku 2016)



BALÍČEK Archivácia mzdovej a účtovnej dokumentácie obsahuje:
Zákony I/2016 + PaM 11/2016 + DÚVaP 11-12/2016 + CD 2016

Cena balíčka je 22,60 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 11,30 €.
Ušetríte 11,30 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page