Em@ilové noviny

 

č. 16/2014

30. 7. 2014

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Jednou z povinností zamestnávateľa, ktorý vypláca zamestnancom príjmy zo závislej činnosti, je podávať daňovému úradu každý mesiac prehľad. V prehľade vypočítava zamestnávateľ svoju odvodovú povinnosť a štvrťročne žiada aj o vyplatenie daňového bonusu, resp. aj zamestnaneckej prémie. Aj keď podávanie prehľadu nie je novou povinnosťou, objavujú sa problémy s jeho podaním a správnym vyplnením, pričom niektoré vznikajú aj vplyvom zmien v zákonnej úprave. Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Hádka má svoje pevné a nezastupiteľné miesto v živote človeka. Napríklad už Goethe vedel, že ak sa manželia chcú o sebe dozvedieť holú pravdu, musia sa pohádať. Ako sa správne pohádať? Poradíme v rubrike Vedúci pracovník.

Aj v dnešných emailových novinách ponúkame zaujímavé informácie a typy na tematické balíčky.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
VYBRANÉ PROBLÉMY PODÁVANIA PREHĽADU

 


PREHĽAD O PRÍJMOCH ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI – na základe § 39 ods. 9 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej len „ZDP“) je zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, povinný podávať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49 prehľad o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny mesiac (ďalej len „prehľad“).
Za jednotlivé mesiace roku 2014 sa prehľad podáva na rovnakom tlačive, ktoré platilo aj pre rok 2013. Vzor tlačiva bol určený oznámením MF SR č. MF/026368/2013-721 a uverejnený vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2013. Pre rok 2014 bolo vydané nové poučenie na vyplňovanie prehľadu, v ktorom sa zmenil spôsob uvádzania nasledovných údajov v tlačive: – ak za zamestnávateľa podáva prehľad dedič alebo zástupca alebo správca v konkurznom konaní (napr. podľa § 49 ods. 4 a 5 ZDP), uvedie v prehľade na prvej strane v okienku „Vyhotovil“ svoje meno a podpis dedič alebo zástupca alebo správca v konkurznom konaní; – zamestnávateľ, ktorý si svoj podnikateľský účet zriadil po 1. februári 2014 a ktorému poskytovateľ platobných služieb – banka – oznámi číslo účtu vo formáte IBAN pri vypĺňaní základného čísla účtu a kódu banky v III. a IV. časti tlačiva postupuje podľa poučenia na vyplnenie prehľadu. VYPLATENÉ PRÍJMY A ZRAZENÉ PREDDAVKY – v prehľade sa uvádza úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti za príslušný kalendárny mesiac vyplatených zamestnancom v peňažnej aj nepeňažnej forme. Ak sa vykonáva výplata, pripísanie alebo poukázanie týchto príjmov zamestnancom k dobru napr. za mesiac február dňa 10. marca, tieto príjmy sa uvedú v prehľade za mesiac február s dátumom 10. marca. V prehľade sa uvádza aj úhrn zrazených preddavkov na daň, ktoré zamestnávateľ zrazil za príslušný kalendárny mesiac zo zúčtovaných a skutočne vyplatených príjmov zo závislej činnosti. V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že v zmysle § 35 ods. 3 ZDP sa preddavok na daň zrazí pri výplate, poukázaní alebo pripísaní zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa táto zdaniteľná mzda vypláca. Ak zamestnávateľ vykonáva vyúčtovanie príjmov zo závislej činnosti mesačne, zrazí preddavok na daň pri vyúčtovaní zdaniteľnej mzdy za uplynulý kalendárny mesiac. V prípade oneskorene vyplatených príjmov sa pri ich uvádzaní do tlačiva prehľadu postupuje tak, ako uvádzame v nasledujúcich príkladoch.

DAŇOVÝ BONUS – zamestnávateľ, platiteľ dane, je povinný odviesť preddavky na daň znížené o úhrn daňového bonusu najneskôr do 5 dní po dni výplaty, poukázaní ale bo pripísaní zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru, ak správca dane na žiadosť zamestnávateľa neurčí inak. Ak zamestnávateľ zamestnáva zamestnancov, ktorým vzniká nárok na daňový bonus a úhrnná suma preddavkov na daň zrazená všetkým zamestnancom je nižšia ako úhrnná suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov, zamestnávateľ v súlade s § 35 ods. 7 ZDP vyplatí zamestnancovi daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej zákonom o dani z príjmov za príslušný kalendárny mesiac zo svojich prostriedkov.
V tomto prípade zamestnávateľ požiada na tlačive prehľadu po skončení kalendárneho štvrťroka za príslušné kalendárne mesiace tohto štvrťroka miestne príslušného správcu dane o poukázanie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a úhrnnou sumou zrazených preddavkov na daň. Napr. v prehľade za mesiace január a február nemôže zamestnávateľ žiadať o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu, ale o poukázanie tohto rozdielu za mesiace január až marec žiada v prehľade za marec. Správca dane je povinný sumu rozdielu uvedenú v žiadosti, ktorá je súčasťou prehľadu, poukázať zamestnávateľovi najneskôr do 15 pracovných dní od doručenia žiadosti.
Ak má správca dane pochybnosti o správnosti, pravdivosti alebo úplnosti podaného prehľadu alebo o pravdivosti údajov v ňom uvedených, zašle zamestnávateľovi, platiteľovi dane v súlade s § 39 ods. 14 ZDP výzvu, aby sa k nim vyjadril, najmä, aby neúplné údaje doplnil, nejasnosti vysvetlil a nepravdivé údaje opravil alebo pravdivosť údajov riadne preukázal. Súčasne vo výzve určí primeranú lehotu na vyjadrenie a poučí zamestnávateľa o následkoch spojených s neodstránením pochybností alebo nedodržaním určenej lehoty. S účinnosťou od 1. januára 2014, ak v lehote na poukázanie rozdielu daňového bonusu podľa § 35 ods. 7 ZDP správca dane zaslal platiteľovi dane výzvu na odstránenie nedostatkov podaného prehľadu, lehota na vrátenie rozdielu daňového bonusu neplynie odo dňa doručenia výzvy až do dňa odstránenia nedostatkov prehľadu. V prípade, že v tejto lehote nebola zamestnávateľovi výzva doručená, správca dane vráti požadovanú sumu daňového bonusu v lehote ustanovenej v § 35 ods. 7 zákona, t.j. do 15 pracovných dní od doručenia žiadosti.
Pokiaľ správca dane v 15-dňovej lehote na poukázanie rozdielu začne daňovú kontrolu, lehota na vrátenie daňového bonusu závisí od toho, či sa suma zistená daňovou kontrolou odlišuje alebo neodlišuje od sumy uvedenej v žiadosti o poukázanie daňového bonusu. Ak sa suma zistená daňovou kontrolou neodlišuje od sumy uvedenej v žiadosti, vráti správca dane túto sumu do 15 dní od ukončenia daňovej kontroly bez vydania rozhodnutia. Ak sa zistí daňovou kontrolou rozdiel, vráti sa správna suma rozdielu daňového bonusu do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia vydaného správcom dane. Obdobne ako pri poukazovaní rozdielu daňového bonusu sa postupuje pri poukazovaní sumy rozdielu zamestnaneckej prémie.

POVINNOSŤ PODANIA PREHĽADU - v súlade s § 39 ods. 12 ZDP prehľad nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48 zákona, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti. V ostatných prípadoch vzniká povinnosť podania prehľadu do konca nasledujúceho mesiaca.
Pokiaľ zamestnávateľ, platiteľ dane, povinnosť podania prehľadu v lehote určenej v § 49 ods. 2 ZDP nesplnil, dopustí sa správneho deliktu podľa § 154 ods. 1 písm. j) zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. (ďalej len „daňový poriadok“), za ktorý správca dane uloží pokutu podľa § 155 ods. 1 písm. e) daňového poriadku od 60 do 3 000 eur. Pri určovaní výšky pokuty správca dane prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu. Ak zamestnávateľ podá prehľad napriek tomu, že túto povinnosť podľa ZDP nemá, nakoľko v príslušnom mesiaci nevyplácal príjmy zo závislej činnosti, lehota na podanie prehľadu ustanovená v § 49 ods. 2 zákona (do konca nasledujúceho mesiaca za predchádzajúci mesiac) sa na neho nevzťahuje. Potom ani podanie takéhoto „dobrovoľného“ prehľadu v inej ako zákonom ustanovenej lehote nemá za následok uloženie sankcie zo strany správcu dane.

SANKCIE ZA ONESKORENE PODANÝ PREHĽAD – v súlade s § 49 ods. 2 ZDP sa prehľad podáva do konca kalendárneho mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. V súlade s § 39 ods. 11 ZDP účinného do 31. 12. 2013 správca dane pri uložení pokuty za oneskorené podanie prehľadu postupoval podľa § 155 ods. 1 písm. e) v nadväznosti na § 154 ods. 1 písm. j) daňového poriadku bez ohľadu na to, či zamestnávateľovi za tento mesiac vznikla povinnosť odviesť preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo žiadal správcu dane o vyplatenie daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie.
V súlade s ust. § 39 ods. 11 ZDP účinného od 1. januára 2014 správca dane uloží pokutu za oneskorené podanie prehľadu len vtedy, ak bol zamestnávateľ povinný podať prehľad, tento nepodal v lehote ustanovenej v § 49 ods. 2 a súčasne zamestnávateľovi za tento kalendárny mesiac vznikla povinnosť odviesť preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo žiadal správcu dane o vyplatenie daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie. Ak bol zamestnávateľ povinný prehľad podať, ale z prehľadu nevyplynula odvodová povinnosť a ani nebola vyplnená žiadosť o vyplatenie daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie, sankcia za oneskorené podanie prehľadu sa neuloží. Rovnako sa sankcia neukladá, ak bol oneskorene podaný prehľad, ktorý zamestnávateľ nebol povinný predložiť.

Ing. Ivana Valterová

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 7-8/2014 )
 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
PODANIE PREHĽADU ONESKORENE

Zamestnávateľ, platiteľ dane, vyplácal za mesiace január až marec 2014 mzdy, z ktorých zrazil preddavky na daň. Za uvedené mesiace vyplatil daňový bonus, o ktorý znížil zrazené preddavky na daň a rozdiel vyplatil z vlastných prostriedkov. V prehľade za marec 2014 žiadal o vyplatenie daňového bonusu poukázaného z vlastných prostriedkov za mesiace január až marec. Prehľad za február podal oneskorene.
Patrí za oneskorené podanie tohto prehľadu pokuta, ak v tomto prehľade bola odvodová povinnosť nulová a zamestnávateľ v ňom ani nežiadal (nemohol žiadať) o vyplatenie daňového bonusu?

Od 1. 1. 2014 sa ukladá pokuta podľa § 155 daňového poriadku len v prípade, ak z príslušného oneskorene podaného prehľadu vyplýva odvodová povinnosť alebo je vyplnená príslušná žiadosť o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie.
Pretože v danom prípade sú v podanom prehľade uvedené vyplatené mzdy, ale z tohto prehľadu nevznikla odvodová povinnosť a o vyplatenie daňového bonusu nemohol zamestnávateľ žiadať, správca dane v súlade s novelizovaným znením § 39 ods. 11 ZDP pokutu neuloží.

ULOŽENIE POKUTY

Zamestnávateľ, platiteľ dane, vyplácal za mesiace január až marec 2013 mzdy, z ktorých zrazil preddavky na daň. Za uvedené mesiace vyplatil daňový bonus, o ktorý znížil zrazené preddavky na daň a rozdiel vyplatil z vlastných prostriedkov. V prehľadoch za január a február mu odvodová povinnosť nevznikla. V prehľade za marec 2013 žiadal o vyplatenie daňového bonusu poukázaného z vlastných prostriedkov za mesiace január až marec. Prehľady za január až marec podal oneskorene. Správca dane pokutu za oneskorené podanie prehľadov do 31. 12. 2013 neuložil.
Uloží správca dane pokutu?

Vzhľadom na nové znenie § 39 ods. 11 ZDP pri absencii prechodného ustanovenia pokuta za oneskorené podanie prehľadov za január a február 2014 nebude uložená. Od 1. 1. 2014 správca dane uloží pokutu len v prípade oneskorene podaného prehľadu za marec 2014, v ktorom platiteľ dane žiadal o vyplatenie daňového bonusu. V prípade, že správca dane by ukladal pokutu v roku 2013, bola by uložená aj za oneskorené podanie prehľadov za mesiace január a február 2014.

SAMOSTATNÁ ŽIADOSŤ

Zamestnávateľ vyplatil posledné mzdy zamestnancom za mesiac júl 2014, za tento mesiac súčasne vyplatil zo svojich prostriedkov daňový bonus. Od augusta už nebude niekoľko mesiacov zamestnávať žiadnych zamestnancov.
Môže zamestnávateľ požiadať samostatnou žiadosťou o poukázanie sumy daňového bonusu, ktorý vyplatil z vlastných prostriedkov?

V súlade s § 35 ods. 7 ZDP požiada zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, na tlačive prehľadu o poukázanie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov a úhrnnou sumou preddavkov na daň, ktoré zrazil všetkým zamestnancom. Žiadosť o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu, ktorá je súčasťou tlačiva prehľadu (III. časť) sa vyplňuje iba v treťom mesiaci príslušného kalendárneho štvrťroka za celý kalendárny štvrťrok. Ak zamestnávateľ vyplatil daňový bonus za mesiac júl zo svojich prostriedkov, o vyplatenú sumu môže požiadať miestne príslušného správcu dane len prostredníctvom žiadosti v tlačive prehľadu a to v prehľade za mesiac september. Uvedené platí aj vtedy, ak zamestnávateľ za mesiac september už nevyplácal príjmy zo závislej činnosti a za tento mesiac preto nie je povinný podať prehľad.

PODANIE PREHĽADU

Zamestnávateľ vyplatil daňový bonus za apríl 2014, výška ktorého v úhrne prevyšovala výšku zrazených preddavkov všetkým zamestnancom. Časť vyplateného daňového bonusu vykompenzoval zo zrazených preddavkov a časť rozdielu daňového bonusu ostala vyplatená z prostriedkov zamestnávateľa. Obdobná situácia sa opakovala v mesiacoch máj a jún 2014.
Kedy zamestnávateľ podá prehľad?

Zamestnávateľ požiada o vyplatenie daňového bonusu uvedeného na r. C v prehľadoch za apríl, máj a jún v prehľade za mesiac jún 2014, ktorý podá najneskoršie do 31. júla 2014. V prípade, ak by požiadal zamestnávateľ v prehľade za jún o vyplatenie daňového bonusu aj za iné mesiace, napr. za mesiace január až marec 2014, správca dane by vyzval zamestnávateľa na opravu v súlade s § 39 ods. 14 ZDP. Ak by bola výzva doručená zamestnávateľovi v 15-dňovej lehote, ktorú má správca dane na poukázanie rozdielu, táto lehota neplynie správcovi dane odo doručenia výzvy až do dňa odstránenia nedostatkov prehľadu. Ak by v 15-dňovej lehote na vrátenie správca dane výzvu nedoručil, bol by povinný vrátiť sumu daňového bonusu v uvedenej lehote.

VYKONANIE ROČNÉHO ZÚČTOVANIA

Zamestnanci požiadali o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2013 svojho zamestnávateľa, u ktorého pracovali do 31. januára 2014. Tento zamestnávateľ už nemá žiadnych zamestnancov a registráciu na daň z príjmov zo závislej činnosti od 1. februára 2014 zrušil.
Ako má zamestnávateľ vyplatiť preplatky na dani, daňový bonus a zamestnaneckú prémiu, keď už mzdy nevypláca?
Môže podať zamestnávateľ prehľady aj po zrušení registrácie?

Ročné zúčtovanie mal vykonať zamestnávateľ najneskôr do 31. Marca 2014, ak bol požiadaný o jeho vykonanie a zamestnanci v termíne do 15. 2. 2014 predložili požadované doklady a to napriek tomu, že zamestnanci už u neho nepracujú. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň zamestnávateľ zamestnancovi vráti najneskôr vo výplatnom termíne za apríl a v tej istej lehote vyplatí daňový bonus a zamestnaneckú prémiu, pričom postupuje v súlade s § 38 ods. 6 zákona. Skutočnosť, že zamestnávateľ už nie je registrovaný ako platiteľ dane z príjmov zo závislej činnosti neznamená, že už nemôže podať prehľad a požiadať v ňom o vrátenie sumy rozdielu daňového bonusu a zamestnaneckej prémie, resp. podať žiadosť o vrátenie rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane pri vrátení požadovaných súm postupuje v súlade s § 35 ods. 7 a § 40 ods. 8 zákona.



(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 7-8/2014 )

 

 
 
P6 AKTUAL
Čiastka 62/2014
174/2014 Nariadenie
vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 71/2006 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o typovom schválení ES dvojkolesových motorových vozidiel, trojkolesových motorových vozidiel a štvorkoliek v znení neskorších predpisov
175/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 373/2006 Z. z. o technických požiadavkách na montáž zariadení na osvetlenie a svetelnú signalizáciu na dvojkolesových motorových vozidlách, trojkolesových motorových vozidlách a na ľahkých štvorkolkách
176/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 168/2010 Z. z. o technických požiadavkách na niektoré komponenty a charakteristiky dvojkolesových motorových vozidiel a trojkolesových motorových vozidiel
177/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa zrušujú niektoré nariadenia vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách v oblasti typového schválenia ES motorových vozidiel
178/2014 Opatrenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 193/2012 Z. z., ktorým sa ustanovujú základné sumy výdavkov na vzdelanie pre jednotlivé krajiny
179/2014 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 25. júla 2007 č. 16826/2007-OL, ktorým sa vydáva hlava Potravinového kódexu Slovenskej republiky upravujúca požiadavky na potraviny na osobitné výživové účely a na výživové doplnky v znení neskorších predpisov

Čiastka 63/2014
180/2014 Zákon
o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov
181/2014 Zákon o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov

Čiastka 64/2014
182/2014 Zákon,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
183/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
184/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
185/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
186/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 481/2011 Z. z., ktorým sa ustanovuje maximálna intenzita investičnej pomoci a výška investičnej pomoci podľa formy investičnej pomoci a miery nezamestnanosti v okresoch podľa jednotlivých regiónov Slovenskej republiky v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 43/2013 Z. z.
187/2014 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 193/2013 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v plynárenstve
188/2014 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 195/2013 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvádzania a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou
189/2014 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 221/2013 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike
190/2014 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 222/2013 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike

Čiastka 65/2014
191/2014 Rozhodnutie
predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení volieb do orgánov samosprávy obcí
192/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 58/2013 Z. z. o odvodoch za odňatie a neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 326/2013 Z. z.
193/2014 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o rozsahu a postupe pri poskytovaní informácií nevyhnutných na výkon štátnej správy



 
 


Vedúci pracovník

 
Ako sa dobre pohádať

O hádke sa zvykne tvrdiť že:
– môže znamenať koniec,
– môže posunúť veci dopredu,
– môže byť novým začiatkom,
– môže priniesť oživenie,
– je dobrá pre duševné zdravie,
– môže spôsobiť fyzickú ujmu na zdraví,
– zvyšuje tlak,
– uvoľňuje napätie,
– je korením života,
– atď.
Každé z týchto tvrdení je pravdivé. To, ktoré stane aktuálnou pravdou, závisí od množstva faktorov – účastníkov hádky, predmetu hádky, situácie, miesta, času, minulosti, cieľa, ktorý hádajúci sa sledujú, atď. Výsledok hádky je vždy neistý a nedá sa predpovedať ani múdrymi metódami (napríklad matematickou štatistikou), ani veštením z kryštálovej gule. Ak nazrieme do múdrych slovníkov dozvieme sa, že hádka je: čosi veľmi primitívne, čo sa inak označuje ako potýčka (aktivita, pri ktorej lietajú nespisovné slová), scéna (aktivita, pri ktorej on s otvorenými ústami zisťuje, akú má ona fantáziu), škriepka (aktivita, pri ktorej sa objavujú lietajúce taniere), zvada (aktivita, pri ktorej lietajú facky), svár (aktivita, pri ktorej sa postupne prikladajú polienka na oheň, až kým sa oheň nevymkne spod kontroly), potýčka (aktivita, kde tí, čo si tykali, si začínajú vykať), roztržka (aktivita, pri ktorej sa celok – manželská posteľ – rozdeľuje pílou na dve polovice), konflikt (aktivita, začínajúca tým, že každý si melie svoje a končiaca tým, že istá časť priestoru sa stane neobývateľnou), vojna (dlhodobá aktivita s malým počtom padlých ale s neutíchajúcimi prestrelkami).
Čosi veľmi zložité, napríklad učená dišputa manželov o tom, či Einstein povedal, že é je em cé na druhú, alebo že é má namiesto m druhú. V tomto prípade je bezprostrednosť nahradená zložitými vyjadreniami a lietajúce predmety citáciami paragrafov z rodinného práva. Často sa vyskytuje i tretia strana, ktorý sa riadi starou ľudovou múdrosťou konštatujúcou, že kde sa dvaja bijú, tretí berie peniaze. Nie je hádka ako hádka. V zásade môžeme podľa jej priebehu identifikovať tri typy hádok:

Hádka ako olympijský šport
Ak sa povie olympijský, hneď sa človeku z pamäte vynárajú ďalšie charakteristiky ako napr.
čestný a férový súboj a rešpektovanie pravidiel. Dôležité je tiež to, že všetky súboje prebiehajú v rámci hier, majú stanovenú dobu trvania a odohrávajú sa v na to určenom prostredí. Hádka ako olympijský šport sa preto riadi nasledovnými pravidlami:
1. Nepoužívajte expresívnejšie vyjadrenia ako protivník.
2. Nereagujte na všetko, čo bolo povedané, odpovedajte len na otázky.
3. Kontrolujte sa – nezvyšujte hlas, nekričte a občas si radšej zahryznite do jazyka a nepovedzte to, čo vám naň práve slina priniesla.
4. Hrajte na remízu, alebo aspoň tak, aby to tak vyzeralo.
5. Držte sa predmetu, pre ktorý hádka vznikla, neotvárajte nové témy.
6. Pamätajte, že kým sa hádate, nemôžete robiť niečo iné, užitočnejšie.
7. Nepozerajte na protivníka ako na váš život ohrozujúcu beštiu.
8. Analyzujte čo hovorí a vyhodnocujte, či ešte dokáže ďalej ustupovať, resp. či máte šancu vyhrať ešte viac.
9. Pokúste sa, sami pre seba, čo najobjektívnejšie posúdiť, kde je pravda. Vylúčte predstavu „Je to tak, lebo ja na tom trvám“.
10. Používajte čísla a štatistiky.

Hádka ako výbuch sopky
(Pôvodne nadpis tejto časti znel „hádať sa rozumne, ale štatistiky ukazujú, že človek nie je schopný aj sa hádať, aj byť pritom rozumný. Čo sa dá, je počas hádky sa postupne vrátiť k rozumu.) charakteristické pre tento typ hádok je, že síce existujú varovné signály, poukazujúce na nebezpečenstvo výbuchu, ale nevieme presný čas, kedy k nemu dôjde ani to, čo ho spôsobí. Na začiatku nemáme šancu hádku riadiť ani pokiaľ ide o intenzitu ani o smer vývoja, ale po odznení prvej fáze sa veci postupne vracajú do normálu a je tu reálna šanca, že na istú dobu bude potom pokoj.
Hádka ako výbuch sopky je tak síce intenzívna, ale trvá krátko a má obmedzený dosah, pokiaľ ide o spôsobené škody.
Pravidlá:

1. Vychádzajte z toho, že si z oponenta nechcete urobiť nepriateľa na život a na smrť.
2. Držte sa témy, pre ktorú hádka vznikla.
3. Snažte sa uhádnuť, čo chce oponent hádkou dosiahnuť.
4. Vyhýbajte sa expresívnym výrazom, nadávkam a vulgarizmom.
5. Hľadajte slabé miesta, ale nevyužívajte ich neférovým spôsobom.
6. Hovorte len to, čo vás neskôr nebude mrzieť.
7. Počúvajte a vyhodnocujte nielen to, čo hovorí oponent, ale aj vy.
8. Pripusťte si, že nemusíte mať vždy pravdu a že nie ste stredobodom vesmíru.
9. Nedovoľte emóciám, aby prevládli nad rozumom.
10. Neprepaste chvíľu, vhodnú na kompromis.

Hádka a la Ľudovít XIV – po nás potopa
Vychádzame z presvedčenia, že existuje len jedna pravda a tou je tá naša. Nezaujíma nás budúcnosť, pre víťazstvo sme ochotní obetovať všetko.
Aby sme ho dosiahli, používame tzv. špinavé techniky:
– Eskaláciu hádky neustálym prilievaním oleja do ohňa.
– Načasovanie hádky na čas, kedy oponent už má všetkého plné zuby.
– Prehnaný dôraz na maličkosti.
– Neustále rozširovanie hádky vyťahovaním nových a nových tém.
– Dožadovanie sa vysvetlenia – prečo si...
– Prihadzovanie – ak si oponent sťažuje na jednu vec, my si budeme sťažovať aspoň na dve.
– Cynizmus a sarkazmus.
– Obviňovanie – za všetko môže oponent, aj za to, že zem sa netočí rýchlejšie, resp. pomalšie.
– Čítanie myšlienok systémom „Ty chceš povedať...“
– Poučovanie.
– Predpovedanie budúcnosti.
Pravidlá
1. Zabudnite na logiku. Na argument možno reagovať akýmkoľvek protiargumentom, najlepšie takým, ktorý vôbec s danou vecou nesúvisí.
2. Zabudnite na kompromis. V tejto hre neexistuje remíza. V skutočnosti ani víťaz a ide len o to, kto bude viac porazený, t.j. ten druhý musí odísť viac doráňaný ak my.
3. Všetko je dovolené – ak je protivníkom žena, treba jej vytmaviť aká je škaredá, stará, neatraktívna, staromódna, atď. Muž zase je neschopný vo všetkých smeroch – v zarábaní peňazí, sexe, kariére, golfe, atď.
4. Ukážte, že protivníka neberiete vážne – skáčte mu do reči, alebo, ešte lepšie, nepusťte ho k slovu, uškŕňajte a smejte sa tomu čo povie.
5. Opakovane vypočítavajte minulé hriechy a to čo najsarkastickejším tónom.
6. Odmietajte pokusy o vyhlásenie prímeria. Protivníka treba zadupať do zeme tak, aby sa už nikdy nepozviechal.
7. Nastavujte mu zrkadlo – porovnávajte ho s inými, aby bolo vidieť, aká je nula.
8. Vypnite si city. Bez ohľadu na to, či sa protivník pokúša ospravedlniť, skončiť hádku, či plače, alebo podáva ruku na zmierenie, pálte doňho najťažším kalibrom – čím viac špiny naňho padne, tým dlhšie sa jej bude zbavovať.
9. Neustále opakujte, že ste vždy mali pravdu a máte ju aj teraz.
10. Obujte sa do toho, resp. tých, čo si najviac cení a nenechajte na nich suchej nitky.

Aký je váš postoj k hádke – test
1. Čo si myslíte o hádke?
a. Bez hádok to nejde, ale hádať sa o maličkostiach je nezmysel.
b. „Rozumné“ hádky oživujú vzťahy.
c. Z času na čas sa treba do krvi pohádať.
d. Hádke sa treba vyhnúť za každú cenu.

2. Čo by malo byť výsledkom hádky?
a. Kompromis.
b. Totálne víťazstvo jednej strany.
c. Pocit, že sa porazili navzájom.
d. Hádka nemá výsledok, lebo nič nerieši.

3. Kedy skôr vznikne hádka?
a. Ak sú si oponenti nepodobní a radi kritizujú chyby iných.
b. Ak sú si oponenti podobní ako vajce vajcu.
c. Ak sú oponenti silné individuality.
d. Ak sú oponenti egoisti.

4. Ktoré slová najlepšie vystihujú hádku?
a. Kompromis, rozprávanie sa, akceptácia.
b. Bezvýslednosť, neochota, poníženie. Vášeň, emócie, krik.
d. Útok, kritika, obrana.

5. Čo má nasledovať po hádke?
a. Vysvetľovanie, pochopenie.
b. Smiech, uvoľnenie.
c. Na čas odísť.
d. Hádke treba za každú cenu predísť.

6. Nakoľko čestne sa má v hádke bojovať?
a. Na 100 %.
b. Na 75 %
c. Na 50 %.
d. Na čestnosť sa nahľadí, účel svätí prostriedky.

7. Čo môže hádka spôsobiť/ohroziť?
a. Človek má po hádke o jedného nepriateľa viac.
b. Zhoršenie vzájomných vzťahov.
c. Zlepšenie vzájomných vzťahov.
d. Nič, každý vie, že to je len hádka.

Vyhodnotenie
Ak ste si vo väčšine odpovedí zvolili možnosť „a“,
máte, pohľadu umenia hádať sa šťastie i nešťastie zároveň. Šťastie v to, že si väčšinou uvedomujete, že hádka je len epizóda v živote a že po nej bude treba ísť ďalej. Preto málokedy ženiete veci na ostrie noža. Nešťastie v tom, že ak váš partner v hádke je z iného cesta, nielen že vás v hádke prevalcuje, ale navyše vám privodí pocit, že byť rozumný sa nevypláca.
Ak ste si vo väčšine odpovedí zvolili možnosť „b“, ste od prírody driblér, t.j. snažíte sa hádke vyhnúť, a ak už vypukne, tak sa z nej čo najrýchlejšie vykĺznuť. Nie je vo vašej povahe robiť z blchy slona. To minimalizuje počet hádok, do ktorých ste zatiahnutí a zmierňuje ich intenzitu.
Na druhej strane je to dosť unavujúce a pripravuje vás to o možnosť vychutnať si víťazstvo.
Ak ste si vo väčšine odpovedí zvolili možnosť „c“, môžete sa považovať za majstra v hádaní.
Viete si hádku užiť a pritom ju prakticky nikdy nedotiahnete do bodu, odkiaľ sa už nedá vrátiť. Ak natrafíte na rovnakého súpera, je hádka pre vás oboch osviežením a cibrením komunikačných schopností.
Ak ste si vo väčšine odpovedí zvolili možnosť „d“, mali by ste si na svoj jazyk vybaviť zbrojný pas. Nie je výnimkou, že hádka sa vo vašej réžii šplhá po špirále stále vyššie a vyššie smerom k ťažkému slovnému ublíženiu na zdraví. Často siahate po tzv. špinavých technikách, nevyhýbate sa hrubým slovám, osočujete partnera, atď.

Záver
Hádajú sa ľudia.
Ľudia sa tradične „škatuľkuju“ podľa rôznych kritérií:

– podľa bohatstva na bohatých, chudobných a tých, čo nemajú čo stratiť,
– podľa vzdelania na vzdelancov, nevzdelancov a tých so sedliackym rozumom,
– podľa veku na tých, čo sú v našom veku, sopliakov a starcov,
– atď.
Z pohľadu schopnosti hádania sa ľudia patria do týchto škatuliek:
– buldozér – smolu má všetko, čo mu je v ceste,
– dynamit – vybuchne vždy rovnako, bez ohľadu na to, čo ho k výbuchu priviedlo.
– poľovník – pozná svoju „obeť“, jej zvyky, slabosti a prednosti a využíva toto poznanie na zvýšenie účinnosti paľby.
– bútľavá vŕba – počúva, ale kým nezafúka poriadne vetrisko nie je ochotná ohnúť sa.
– dedo vševedo (babka vševedka) – vie všetko o všetkom a každá debata je len strata času.
– pesimista – vychádza z predpokladu, že všetci mu chcú zle, všetko naokolo je zlé, alebo zle skončí, a preto sa zúrivo bráni.
– pritakávač – so všetkým súhlasí ale nič v tomto smere neurobí.
Ak chceme z hádky vyjsť bez straty kvetinky, mali by sme vedieť zaradiť nášho oponenta do jednej z uvedených škatuliek a podľa toho zvoliť stratégiu hádania.
V každom prípade však treba mať na pamäti, že:
– Čim dlhšia hádka, tým viac sa narozpráva toho, čo človek neskôr ľutuje.
– V hádke sú pozorné uši rovnako dôležité ako ostrý jazyk.
– Aj v hádke platí „dvakrát meraj, raz strihaj“.
– Ak chce mať človek pokojný život, musí sa naučiť umeniu strategického ústupu, t.j. ustúpiť tak, aby protivník nepoznal, že ustupuje.
– Nie je hanbou priznať si chybu, ale zmysel to má len vtedy, ak to druhá strana vie oceniť.
– Každá hádka je iná, čo bolo účinné naposledy, dnes už nemusí pomôcť.
– Poloha mŕtveho chrobáka sa v hádke nedá uplatniť, ak už hádka vypukla, človek sa jej musí zúčastniť (aj keď nič nepovie).
– Obrana a vysvetľovanie je pri hádke málo účinné.
– Lepšie je riešiť problémy postupne radom malých hádok ako všetky naraz jednou megahádkou.
– Najlepším výsledkom hádky nie je jeden absolútny víťaz. Pravidlo 80/20, t.j. na 80 % má pravdu jeden, na 20 % druhý dlhodobo funguje lepšie.

Ing. Milan Konvit

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
August 2014
Daň z príjmov 15. 8. – piatok odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za júl 2014
DPH 20. 8. - streda predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v júli 2014 49 790 €
25. 8. – pondelok podanie súhrnného výkazu k DPH za júl 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
podanie kontrolného výkazu k DPH za júl 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
podanie daňového priznania k DPH za júl 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za júl 2014 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane 25. 8. – pondelok podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za júl 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
Poistné 8. 8. – piatok splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za júl 2014 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za júl 2014
do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za júl 2014

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 25.6. 26.6. 27.6. 30.6. 1.7. 2.7. 3.7. 4.7. 7.7. 8.7. 9.7. 10.7. 11.7.
USA americký dolár USD 1,3615 1,3606 1,362 1,3658 1,3688 1,3656 1,3646 1,3588 1,3592 1,3589 1,3603 1,3604 1,3595
Japonsko japonský jen JPY 138,73 138,49 138,09 138,44 138,98 138,65 139,06 138,67 138,53 138,26 138,38 137,87 137,75
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 27,435 27,447 27,459 27,453 27,433 27,432 27,439 27,444 27,434 27,437 27,433 27,44 27,44
Dánsko dánska koruna DKK 7,455 7,4559 7,4571 7,4557 7,4557 7,4563 7,4569 7,4566 7,4562 7,4556 7,4552 7,4553 7,4557
V. Británia anglická libra GBP 0,80225 0,7991 0,79965 0,8015 0,7981 0,7958 0,7965 0,7926 0,79385 0,79385 0,79555 0,79505 0,7941
Maďarsko maďarský forint HUF 307,23 307,9 308,59 309,3 310,43 311,1 311,39 310,28 310,58 308,86 309,13 310,4 310,15
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Poľsko poľský zlotý PLN 4,1504 4,1431 4,1522 4,1568 4,1582 4,1456 4,1471 4,1394 4,1432 4,1344 4,1284 4,142 4,1427
Rumunsko rumunský leu RON 4,3925 4,387 4,3882 4,383 4,3881 4,3864 4,3888 4,3895 4,3876 4,3893 4,3903 4,3956 4,4165
Švédsko švédska koruna SEK 9,1734 9,1841 9,1962 9,1762 9,16 9,1574 9,3286 9,3129 9,3098 9,2977 9,2585 9,2168 9,2176
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2168 1,2164 1,2162 1,2156 1,2138 1,2137 1,2147 1,216 1,2155 1,2155 1,2158 1,2143 1,2143
Nórsko nórska koruna NOK 8,3585 8,3565 8,368 8,4035 8,438 8,425 8,481 8,4115 8,402 8,3965 8,4035 8,377 8,377
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5765 7,5728 7,573 7,576 7,58 7,5865 7,5875 7,589 7,5915 7,6018 7,6068 7,612 7,6155
Rusko ruský rubeľ RUB 45,9875 45,8775 45,8969 46,3779 46,895 46,756 46,705 46,745 46,9781 46,5133 46,403 46,3325 46,4237
Turecko turecká líra TRY 2,9135 2,9 2,8944 2,8969 2,9066 2,9053 2,9102 2,8939 2,8967 2,8902 2,8927 2,8997 2,8856
Austrália austrálsky dolár AUD 1,4539 1,446 1,446 1,4537 1,4479 1,4447 1,4552 1,4529 1,4522 1,4459 1,4486 1,452 1,4463
Brazília brazílsky real BRL 3,0133 3,0112 2,9905 3,0002 3,0349 3,0113 3,0388 3,0089 3,0137 3,0196 3,0133 3,0238 3,0251
Kanada kanadský dolár CAD 1,462 1,4577 1,4556 1,4589 1,4587 1,4535 1,453 1,4451 1,4466 1,4508 1,4506 1,4515 1,4466
Čína čínsky jüan CNY 8,4884 8,4696 8,4689 8,4722 8,4883 8,4816 8,4769 8,4314 8,4325 8,428 8,4343 8,4401 8,4353
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,5537 10,5475 10,5573 10,5858 10,6083 10,5835 10,577 10,5311 10,5342 10,5317 10,5426 10,5431 10,5363
Indonézia indonézska rupia IDR 16458,09 16469,46 16368,96 16248,15 16251,94 16272,8 16278,74 16091,5 15916,64 15801,68 15816,01 15753,59 15756,32
India indická rupia INR 81,8704 81,8809 81,863 82,2023 82,2307 81,3283 81,3916 81,1679 81,5757 81,2529 81,2983 81,9043 81,5686
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1387,97 1382,84 1380,96 1382,04 1384,55 1377,92 1376,98 1372,56 1375,1 1375,88 1377,32 1380,61 1385,87
Mexiko mexické peso MXN 17,7689 17,7164 17,7087 17,7124 17,7759 17,6777 17,7357 17,6284 17,6417 17,6589 17,6839 17,7042 17,6718
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,3902 4,3809 4,3754 4,3856 4,3893 4,3706 4,3596 4,3291 4,3353 4,3102 4,318 4,3326 4,3319
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5652 1,5531 1,5542 1,5626 1,5624 1,5568 1,5563 1,5548 1,5547 1,548 1,5466 1,5451 1,5417
Filipíny filipínske peso PHP 59,714 59,599 59,66 59,652 59,764 59,538 59,467 59,089 59,145 58,971 58,945 59,204 59,161
Singapur singapurský dolár SGD 1,7028 1,7015 1,7015 1,7047 1,7054 1,7013 1,7008 1,6928 1,6944 1,6898 1,6906 1,6911 1,6865
Thajsko thajský baht THB 44,208 44,191 44,221 44,323 44,367 44,204 44,212 44,009 44,051 44,011 43,844 43,786 43,715
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 14,4494 14,4987 14,4394 14,4597 14,5848 14,6314 14,7099 14,6051 14,6821 14,529 14,562 14,6176 14,5806
Izrael izraelský šekel ILS 4,6832 4,6666 4,6708 4,696 4,692 4,6774 4,6704 4,6445 4,6509 4,6599 4,6676 4,6643 4,6637

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca č. 12-13/2014 (VI/2014)
  • Zákon o verejnom obstaravaní - úplné znenie zákona s komentárom

Poradca č. 14/2014 (VI/2014)
  • Zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru... - úplné znenie zákona s komentárom

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 8/2014 (VI/2014)
  • Letné brigády študentov - Ing. Marta Boráková
  • Obchodný majetok a prenájom nehnuteľností - Ing. Ján Mintál

Verejná správa – (VS), č. 7-8/2014 (VI/2014)
  • Daň sa platí správcovi dane – Irena Bubeníková
  • Pracovné úrazy a choroby z povolania – Ing. Ján Mintál

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 7-8/2014 (VI/2014)
  • Dohoda s nepravidelným príjmom – JUDr. Sandra Mrukviová- Tomiová
  • Zmluva o dielo - JUDr. Jozef Jaško

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 8/2014 (VI/2014)
  • Ukončenie štúdia a daňový bonus - Ing. Ivana Valterová
  • Zdanenie príjmu z predaja bytov – Ing. Miroslava Brnová

1 000 riešení, č. 7/2014 (VI/2014)
  • Ukončenie štúdia a daňový bonus
  • Exekučné zrážky zo mzdy
  • Účtovníctvo
  • Zákonník práce
  • Mzdy a odvody


PRIPRAVUJEME

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 9/2014 (VIII/2014)
  • Daňová licencia

Verejná správa – (VS), č. 9/2014 (VIII/2014)
  • Národné zdravotnícke registre
  • Orgány územnej samosprávy a ich registrácia k DPH

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 9/2014 (VIII/2014)
  • Práca nadčas počas pracovnej cesty
  • Keď zamestnanec urobí chybu

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.9/2014 (VIII/2014)
  • Daňový poriadok

1 000 riešení, č. 8/2014 (VIII/2014)
  • Daňová licencia
  • Účtovníctvo
  • ZDP, DPH
  • Zákonník práce

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
Ochrana osobných údajov
Do platnosti vstúpila novela zákona o ochrane osobných údajov. Zmeny, ktoré novela priniesla sa týkajú hlavne bezpečnosti osobných údajov. Posledná novela menila aj definíciu oprávnenej osoby. Kto môže byť poverenou osobou? Aké zmeny v zákone platia? Dozviete sa v našich publikáciách určených všetkým, ktorí pracujú z osobnými údajmi.

Ochrana osobných údajov - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 6/2014, (A5, 88 str.)


Zákon o ochrane osobných údajov - príspevok
mesačník Poradca 11/2014, (A5, 224 str.)


Zákon o ochrane osobných údajov - úplné znenie zákona
Aktualizácia II/3, (A5, 64 str.)


Zákon o ochrane osobných údajov - úplné znenie zákona     zadarmo
Zákony II/2014, (A5, 928 str.)




BALÍČEK Ochrana osobných údajov obsahuje:
1000 riešení 6/2014 - príklady a riešenia problémov + Poradca 11/2014 - príspevok + Aktualizácia II/3 - úplné znenie zákona + Zákony II/2014 - úplné znenie zákona

Cena balíčka je 10,30 €.

Technické zhodnotenie hmotného majetku
S uplatňovaním technického zhodnotenia majetku v praxi neustále pretrvávajú problémy. Častým problémom pre správne posúdenie či sa jedná o daňový výdavok je rozlíšenie opravy dlhodobého hmotného majetku od jeho technického zhodnotenia. Aký je rozdiel medzi technickým zhodnotením a opravou ? Všetkým účtovníkom, ekonómom, audítorom, podnikateľom, živnostníkom ponúkame balíček za výhodnú cenu.

Technické zhodnotenie HM a NHM - príspevok
mesačník DUO 5/2014, (A4, 180 str.)


Technické zhodnotenie hmotného majetku - príspevok
mesačník DUO 6-7/2014, (A4, 112 str.)


Technické zhodnotenie hmotného majetku - príklady a riešenie problémov
mesačník 1000 riešení 6/2014, (A5, 88 str.)




BALÍČEK Technické zhodnotenie hmotného majetku obsahuje:
DUO 5/2014 – príspevok + DUO 6-7/2014 – príspevok + 1000 riešení 6/2014 - príklady a riešenie problémov

Cena balíčka je 20 €.
Cena balíčka s 50  % zľavou je 9,50 €.
Ušetríte 10,50 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Len do vypredania zásob.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page