|
DAŇOVÉ VÝDAVKY NA STRAVOVANIE
Všeobecná podmienka pre splnenie uplatnenia výdavku ako daňového výdavku je priamo uvedená
v § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej len „ZDP“). Podľa tohto ustanovenia je daňovým výdavkom, výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 ZDP. V § 19 ods. 1 ZDP, ktorý bližšie špecifikuje uvedenú podmienku uplatňovania výdavku ako daňového výdavku je ďalej ustanovené, že ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje ZDP alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone.
VÝDAVKY ZAMESTNÁVATEĽA NA STRAVOVANIE ZAMESTNANCA
Bližšia špecifikácia výdavkov na stravovanie zamestnancov ako daňových výdavkov zamestnávateľa, ktorým je či už právnická osoba alebo fyzická osoba, je vymedzená priamo v ustanovení § 19 ods. 2 písm. i) bod 4 ZDP, podľa ktorého daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v ZDP, sú výdavky na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom. Osobitným predpisom, ktorý upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti so zamestnávaním fyzických osôb právnickými osobami alebo fyzickými osobami a kolektívne pracovnoprávne vzťahy, pričom v rámci podnikovej sociálnej politiky upravuje aj poskytovanie stravného zamestnancom je zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ZP).
Podľa § 152 ZP, zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti, pričom za pracovnú zmenu sa považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny, a to aj v prípade ak odpracovali na svojom pravidelnom pracovisku viac ako štyri hodiny a potom boli vyslaní na pracovnú cestu.
Podľa ustanovení ZP zamestnávateľ nie je povinný zabezpečovať zamestnancom stravovanie, ale môže
sa tak rozhodnúť v prípadoch ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
Zamestnávateľ nemá právnu povinnosť zabezpečiť ďalšie hlavné jedlo pri pracovných zmenách trvajúcich viac ako 11 hodín, ale v ustanoveniach ZP je ponechaná možnosť na zváženie zamestnávateľa, či ďalšie teplé jedlo poskytne alebo ho neposkytne. Ak ho však svojim zamestnancom poskytne, potom už
je povinný prispievať na toto jedlo v súlade s § 152 ods. 3 ZP. Výdavky (náklady), ktoré vznikli v súvislosti s poskytnutím stravovania pri dodržaní podmienok ustanovených v § 152 ods. 2 ZP sú daňovými výdavkami (nákladmi) podľa § 19 ods. 2 písm. c) piaty bod ZDP.
- ak sa dohodne so zástupcami zamestnancov a
a) upraví podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožní stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíri okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie podľa odseku 3.
V uvedených prípadoch zamestnávateľ nemá zákonnú povinnosť vyplývajúcu z § 152 ZP poskytnúť
stravovanie, ak sa však tak rozhodol, resp. dohodol po prerokovaní so zástupcami zamestnancov, je povinný prispievať aj na toto stravovanie vo výške stanovenej v § 152 ods. 3 ZP. Výdavky (náklady), ktoré zamestnávateľovi vznikli v súvislosti s poskytnutím stravovania pri dodržaní podmienok ustanovených v § 152 ZP sú daňovými výdavkami (nákladmi) podľa § 19 ods. 2 písm. c) piaty bod ZDP.
Podľa § 152 ods. 3 ZP zamestnávateľ prispieva na stravovanie zamestnanca vo výške najmenej 55 % z ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách.
V súčasnosti je platné Opatrenie Ministerstva práce sociálnych vecí ma rodiny SR (ďalej len „MPSVaR“) určujúce výšku stravného č. 533/2010 Z. z., ktoré s účinnosťou od 29. 12. 2010 upravuje výšku súm stravného pri tuzemských pracovných cestách tak, že stravné pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín predstavuje 3,80 eura.
Príklad
Zamestnávateľ zabezpečuje svojim zamestnancom stravovanie podľa § 152 ods. 2 ZP. Cena poskytovaného jedla je 3 eur. Zamestnávateľ na toto jedlo prispieva zamestnancovi vo výške 2,00 eur. Podľa § 152 ods. 3 ZP je zamestnávateľ povinný prispievať na jedlo zamestnancovi najmenej v sume 55 % z ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.
Keďže zamestnávateľ prispieva svojim zamestnancov na každé jedlo vo výške 2 eur, spĺňa podmienky stanovené ZP a môže si uplatniť do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 ZDP celú sumu 2 eur, nakoľko má prispieť minimálne 55 % z ceny jedla t.j. 1,65 eur (3x0,55) a maximálne 55 % z ceny stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín t.j. 55 % z 3,80 čo je 2,09 eur.
Príklad
Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie svojim zamestnancom podľa § 152 ods. 2 ZP. Cena poskytovaného jedla je vo výške 3,50 eur. Zamestnávateľ prispieva zamestnancom na toto jedlo sumou 3 eur. Podľa § 152 ods. 3 ZP je zamestnávateľ povinný prispievať na stravovanie svojim zamestnancom minimálne vo výške 55 % z ceny jedla, čo je v tomto prípade 1,93 eur ale maximálne do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín, tzn. 2,09 eur.
Keďže zamestnávateľ na jedlo svojich zamestnancov prispieva v sume 3 eurá, do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 ZDP si môže uplatniť maximálne sumu 2,09 eur. Zamestnávateľ poskytuje stravovanie v prvom rade vo vlastnom stravovacom zariadení. Ak takéto zariadenie nemá, je jeho povinnosťou zabezpečiť stravovanie u iného zamestnávateľa vo svojej blízkosti. Cenu jedla prevádzkovateľ stravovacieho zariadenia zvyčajne určuje z ceny potravín a z prevádzkových nákladov, do ktorých sa započítavajú mzdy, hygienické pracovné ošatenie, čistiace potreby, vybavenie stravovacieho zariadenia, náklady na energiu (plyn, elektrina) a ďalšie náklady, ktoré vyplynú z prevádzky stravovacieho zariadenia.
Ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie ani týmto spôsobom, môže tak urobiť prostredníctvom fyzickej alebo právnickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať alebo poskytnúť stravovacie služby.
Ak pôjde o sprostredkovanie prostredníctvom „stravovacích poukážok“, stravovanie musí byť poskytnuté
u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie takéto služby poskytovať. V súlade s § 152 ods. S účinnosťou od 1. 9. 2007 sa v prípade poskytnutia takejto stravovacej poukážky stanovila minimálna hodnota stravovacej poukážky, ktorú musí zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi a to v ustanovení § 152 ods. 4 ZP. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách, t.j. – 75 % z 3,80 eura je suma 2,85 eura, z čoho je potom minimálna suma pre poskytnutie príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnanca v súlade s § 152 ods. 3 ZP (55 % z ceny jedla) t.j. 55 % z 2,85 = 1,57 eur.
Podľa ustanovenia § 152 ods. 3 ZP zamestnávateľ poskytuje príspevok na stravovanie zamestnancov aj podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov („zákon o SF“).
Ak je u zamestnávateľa uzatvorená kolektívna zmluva, poskytuje zamestnávateľ príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu v súlade s ustanovením § 7 ods. 1 zákona o SF. Ak kolektívna zmluva nie je uzatvorená, poskytuje zamestnávateľ príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu podľa ustanovenia § 7 ods. 3 zákona o SF. V súlade s § 21 ods. 1 ZDP výnimkou z nedaňových výdavkov je tvorba povinného prídelu zo SF, t.j. tvorba povinného prídelu zo SF je daňovým výdavkom zamestnávateľa. Použitie, resp. poskytnutie príspevku zo SF na stravovanie zamestnancom je už výdavkom neovplyvňujúcim základ dane.
Podľa § 152 ods. 4 ZP zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi aj finančný príspevok na stravovanie, a to vo výške najmenej 55 % z ceny jedla najviac na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Finančný príspevok je však možné zamestnávateľovi poskytovať zamestnancovi len v prípade, ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť zamestnancom stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečiť stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie na sprostredkovanie stravovacích služieb.
Ide najmä o prípady
- ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečovať stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku, a to predovšetkým u zamestnancov v ťažobnom priemysle, doprave, lesníctve atď.
Aplikácia tohto ustanovenia prichádza do úvahy aj v prípadoch, ak stravovanie prostredníctvom
stravovacích poukážok by nebolo možné uskutočniť v stravovacom zariadení v priebehu prestávky na jedlo a oddych.
- ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov
nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
- pri výkone domácej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa § 152 ods. 2 alebo
ak by stravovanie podľa ods. 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domácej práce alebo telepráce.
Poskytnutý finančný príspevok v súlade s podmienkami stanovenými v ZP je daňovým nákladom zamestnávateľa podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 ZDP. U zamestnanca je však takýto finančný príspevok na stravovanie peňažným príjmom, ktorý podlieha zdaneniu v súlade s ustanovením § 5 ZDP a to z dôvodu, že podľa § 5 ods. 7 písm. b) ZDP sú od dane z príjmov zo závislej činnosti oslobodené len nepeňažné príjmy zamestnanca poskytnuté ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov. Výnimku zo zdanenia finančného príspevku na stravovanie u zamestnanca tvoria prípady, ak zamestnanec na základe potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
Od dane z príjmov je oslobodená podľa § 5 ods. 7 písm. c) ZDP aj hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku. Ide o hodnotu akéhokoľvek nealkoholického nápoja, t.j. aj kávy, čaju, džúsov.
Príklad
Podnikateľ má podnik zaoberajúci sa spracovaním dreva, pričom drevo aj jeho zamestnanci pília priamo pri odbere v lese od lesníckeho podniku na jeho vlastnej píle.
Keďže týmto zamestnancom na píle v lese nie je možné zabezpečovať stravu, zamestnávateľ im poskytuje
finančný príspevok na stravovanie. Nakoľko týmto zamestnancom zamestnávateľ poskytol finančný príspevok na stravovanie, tento nie je v súlade s § 5 ods. 7 ZDP oslobodený od dane a preto musí byť zahrnutý do ich príjmov zo závislej činnosti a zdanený ako súčasť ich mzdy.
Výdavky na vlastné stravovanie daňovníka s príjmami z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti upravuje § 19 ods. 2 písm. p) ZDP, podľa ktorého sa za daňové výdavky považujú výdavky na vlastné stravovanie podnikateľa za každý odpracovaný kalendárny deň, v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách, čo je v súčasnosti vo výške 3,80 eura za každý odpracovaný deň daňovníka.
Pri zahŕňaní výdavkov vynaložených na stravovanie daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP do daňových výdavkov je nutné sledovať ich
- preukaznosť a
- rozsah a výšku.
Aby výdavky (náklady) na stravovanie podľa tohto ustanovenia splnili podmienku preukaznosti musí ich daňovník preukázať dokladom. Môže ísť napr. o doklad o nákupe stravných lístkov alebo stravovacích poukážok, alebo doklad o nákupe teplého hlavného jedla napr. z reštaurácie, bufetu a pod. V žiadnom prípade nemôže ísť o paušálne uplatňovanie výdavkov, nakoľko by nebola splnená podmienka preukaznosti vymedzená v § 2 písm. i) a § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov.
Výdavky podľa tohto ustanovenia musia splniť podmienku preukaznosti, t.j. daňovník ich musí preukázať dokladom. Rovnako však musí aj preukázať, že skutočne odpracoval deň, na ktorý si uplatňuje výdavok na stravovanie, pričom spôsob akým túto skutočnosť bude preukazovať zákon o dani z príjmov naďalej neukladá. Daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP si nemôže uplatniť výdavky na stravovanie podľa tohto ustanovenia vtedy,
- ak si uplatňuje výdavky na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm.
e) ZDP, t.j. ak si uplatňuje výdavky na stravovanie podľa zákona o cestovných náhradách pri výkone činnosti mimo miesta pravidelného výkonu činnosti a
- ak okrem podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti vykonáva súčasne aj závislú činnosť
a v súvislosti s výkonom tejto závislej činnosti mu vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa ZP alebo nárok na stravné zamestnanca pri pracovnej ceste podľa zákona o cestovných náhradách.
V súvislosti s doplnením ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p) ZDP bolo doplnené aj ustanovenie § 21 ods. 1 písm. i) ZDP, podľa ktorého sa výdavky na osobnú potrebu daňovníka nepovažujú za daňové výdavky, pričom za výdavky na osobnú potrebu daňovníka sa nepovažujú výdavky vynaložené na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. p) ZDP.
Príklad
Daňovník účtujúci v sústave JÚ nakúpi stravné lístky na vlastné stravovanie v decembri 2011 na prvý
štvrťrok 2012. Daňovník si chce nákup stravných lístkov zahrnúť do základu dane za zdaňovacie obdobie roka 2011 kedy nakúpil tieto stravné lístky.
V súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. p) ZDP má daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP nárok na uplatnenie výdavkov na stravné za odpracovaný deň v kalendárnom roku. V tomto prípade daňový zákon stanovuje obmedzujúcu podmienku kedy je pre daňové účely možné uplatniť stravné podnikateľa ako daňový výdavok a to až vtedy keď skutočne odpracoval deň, napriek skutočnosti, že z princípu účtovania v sústave JÚ sa účtuje o výdavku pri úhrade, pričom teda v tomto prípade sa úhrada za nákup stravných lístkov zaúčtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane v roku 2011 a výdavkom ovplyvňujúcim základ dane bude úhrada stravných lístkov až v roku 2012.
Výdavky na stravovanie vynaložené na pracovnej ceste
V súvislosti s uplatňovaním stravného/ stravy do daňových výdavkov je možné sa stretnúť aj so samostatnou kapitolou, ktorá sa týka stravovania na pracovných cestách a to či už u zamestnanca alebo podnikateľa, pričom
- v prípade zamestnancov ide o aplikáciu ustanovenia § 19 ods. 2 písm. d) ZDP a
- v prípade podnikateľov ide o aplikáciu ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) ZDP.
VÝDAVKY ZAMESTNÁVATEĽA NA STRAVNÉ POSKYTOVANÉ ZAMESTNANCOM PRI JEHO VYSLANÍ NA PRACOVNÚ CESTU
V súlade s § 19 ods. 2 písm. d) ZDP sú daňovým výdavkom zamestnávateľa cestovné náhrady do výšky, na ktorú vzniká nárok podľa osobitných predpisov. Súčasťou cestovných náhrad je aj poskytovanie stravného zamestnancovi vysielaného na pracovnú cestu, na ktoré vzniká nárok podľa zákona o cestovných náhradách. Výdavky (náklady) na stravovanie je možné zahrnúť do daňových výdavkov najviac vo výške, ktorá je ustanovená
- v § 5 zákona o cestovných náhradách, ak ide o činnosť vykonávanú v tuzemsku. Výška stravného je v súčasnosti určená Opatrením MPSVR č. 533/2010 Z. z. zo dňa 29. 12. 2010,
- v § 13 zákona o cestovných náhradách, ak ide o činnosť vykonávanú v zahraničí. Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene sú ustanovené Opatrením Ministerstva financií SR č. 472/2011 Z. z. V nadväznosti na cit. ustanovenia zákona o cestovných náhradách, výška výdavkov (nákladov) na stravovanie závisí od doby trvania výkonu činnosti v inom mieste, pričom do tejto doby sa započítava aj čas strávený cestovaním z miesta pravidelného vykonávania činnosti do iného miesta výkonu činnosti a späť. Výdavky na stravovanie daňovník nie je povinný preukázať dokladom o nákupe stravy. Nárok na stravné podľa § 13 ods. 4 zákona o cestovných náhradách sa vypočíta v závislosti od doby trvania výkonu činnosti v zahraničí
- ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
- ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni nad 6 až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
- ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
V súlade s § 5 ods. 5 písm. a) ZDP, predmetom dane u zamestnanca nie je cestovná náhrada poskytovaná
v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa zákona o cestovných náhradách.
Výdavky na stravovanie podnikateľa (dosahujúci príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP) vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto pravidelného vykonávania činnosti
V súlade s § 19 ods. 2 písm. e) ZDP sú daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP vynaložené v súvislosti
s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník
činnosť pravidelne vykonáva. Takýmito daňovými výdavkami sú aj výdavky (náklady) na stravovanie. Pre uplatnenie týchto výdavkov platia pre podnikateľov rovnaké podmienky aké platia pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách.
Ing. Miroslava Brnová
(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku DUO 6/2012)
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
19.6.
|
20.6.
|
21.6.
|
22.6.
|
25.6.
|
26.6.
|
27.6.
|
28.6.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,2619
|
1,2704
|
1,267
|
1,2539
|
1,2488
|
1,2475
|
1,2478
|
1,2418
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
99,57
|
100,24
|
101,46
|
100,68
|
99,57
|
98,97
|
99,49
|
98,6
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
25,495
|
25,453
|
25,683
|
25,775
|
25,813
|
25,963
|
25,916
|
25,81
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4333
|
7,4334
|
7,433
|
7,4343
|
7,4335
|
7,4334
|
7,4337
|
7,433
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8052
|
0,806
|
0,80695
|
0,8042
|
0,80285
|
0,7996
|
0,7999
|
0,79885
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
288,61
|
286,95
|
285,83
|
287,66
|
287,53
|
286,4
|
287,28
|
287,83
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,6969
|
0,6968
|
0,697
|
0,6969
|
0,6964
|
0,6965
|
0,6965
|
0,6965
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,253
|
4,2393
|
4,2537
|
4,2563
|
4,2548
|
4,248
|
4,2515
|
4,2872
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4638
|
4,4636
|
4,466
|
4,4733
|
4,4678
|
4,451
|
4,447
|
4,451
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,8398
|
8,8434
|
8,836
|
8,8008
|
8,8165
|
8,8204
|
8,8242
|
8,8009
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2009
|
1,2009
|
1,201
|
1,2009
|
1,2008
|
1,201
|
1,2011
|
1,201
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,517
|
7,506
|
7,496
|
7,4865
|
7,498
|
7,4995
|
7,523
|
7,5465
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,5425
|
7,542
|
7,533
|
7,53
|
7,533
|
7,515
|
7,5255
|
7,517
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
41,108
|
41,3462
|
41,62
|
41,705
|
41,47
|
41,22
|
41,1252
|
41,143
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,2756
|
2,2797
|
2,2735
|
2,2661
|
2,2703
|
2,2683
|
2,2587
|
2,2691
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,2416
|
1,2456
|
1,2444
|
1,249
|
1,248
|
1,2432
|
1,2384
|
1,2357
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,5848
|
2,5702
|
2,5719
|
2,5805
|
2,5932
|
2,5768
|
2,585
|
2,5898
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,2889
|
1,2919
|
1,2907
|
1,2893
|
1,2861
|
1,2824
|
1,2796
|
1,2764
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,0203
|
8,0809
|
8,0643
|
7,9809
|
7,9465
|
7,9387
|
7,933
|
7,8959
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
9,7913
|
9,8569
|
9,8313
|
9,731
|
9,6908
|
9,68
|
9,6814
|
9,6349
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
11895,61
|
11997,41
|
11983,57
|
11852,41
|
11836,6
|
11821,5
|
11820,88
|
11762,51
|
India |
indická rupia
|
INR
|
70,607
|
71,339
|
71,338
|
71,663
|
71,2
|
71,126
|
71,293
|
70,603
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1456,89
|
1462,35
|
1462,48
|
1451,18
|
1451,66
|
1445,32
|
1442,7
|
1436,46
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
17,3461
|
17,3916
|
17,3374
|
17,3916
|
17,3833
|
17,3809
|
17,1282
|
16,9208
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
3,9844
|
4,0101
|
4,0246
|
4,0006
|
3,9903
|
3,9801
|
3,9805
|
3,9676
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,5854
|
1,5928
|
1,5857
|
1,5899
|
1,5881
|
1,5784
|
1,5804
|
1,5728
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
53,437
|
53,592
|
53,753
|
53,295
|
53,256
|
52,951
|
52,774
|
52,63
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,5981
|
1,6105
|
1,6102
|
1,6009
|
1,6023
|
1,5983
|
1,5942
|
1,5884
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
39,586
|
40,018
|
40,177
|
39,838
|
39,824
|
39,708
|
39,767
|
39,589
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
10,4145
|
10,4198
|
10,4319
|
10,4821
|
10,5618
|
10,5785
|
10,4601
|
10,461
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,8655
|
4,9129
|
4,9129
|
4,89
|
4,8893
|
4,9145
|
4,921
|
4,9
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
29.6.
|
2.7.
|
3.7.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,259
|
1,2593
|
1,2575
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
100,13
|
100,51
|
100,26
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
25,64
|
25,515
|
25,555
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4334
|
7,4343
|
7,4342
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8068
|
0,8041
|
0,80275
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
287,77
|
286,2
|
286,23
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,6967
|
0,6967
|
0,6968
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,2488
|
4,2205
|
4,21
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4513
|
4,4503
|
4,453
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,7728
|
8,744
|
8,7305
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,203
|
1,2015
|
1,2012
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,533
|
7,5255
|
7,5195
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,5178
|
7,5165
|
7,494
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
41,37
|
41,0527
|
40,705
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,2834
|
2,2775
|
2,266
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,2339
|
1,2283
|
1,2264
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,5788
|
2,5347
|
2,493
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,2871
|
1,2808
|
1,2781
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,0011
|
7,9948
|
7,9883
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
9,7658
|
9,7676
|
9,7503
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
11878,51
|
11821,43
|
11794,09
|
India |
indická rupia
|
INR
|
70,12
|
69,818
|
68,373
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1441
|
1440,68
|
1428,8
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,8755
|
16,7865
|
16,812
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
3,996
|
3,9833
|
3,9628
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,5746
|
1,5667
|
1,5681
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
53,055
|
52,722
|
52,387
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,5974
|
1,5959
|
1,5885
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
39,873
|
39,819
|
39,561
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
10,3669
|
10,2766
|
10,23
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,9453
|
4,941
|
4,94
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
4.7.
|
5.7.
|
6.7.
|
9.7.
|
10.7.
|
11.7.
|
12.7.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,256
|
1,2426
|
1,2377
|
1,2293
|
1,2285
|
1,226
|
1,2178
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
100,28
|
99,14
|
98,87
|
97,81
|
97,64
|
97,14
|
96,63
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
25,5
|
25,457
|
25,7
|
25,536
|
25,431
|
25,395
|
25,444
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4366
|
7,4367
|
7,4413
|
7,4387
|
7,438
|
7,4363
|
7,437
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8032
|
0,7984
|
0,7965
|
0,7936
|
0,7921
|
0,78815
|
0,7886
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
285,36
|
285,95
|
287,6
|
289,61
|
288,12
|
288,75
|
288,6
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,6964
|
0,6959
|
0,6963
|
0,6962
|
0,6962
|
0,6962
|
0,6962
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,2066
|
4,206
|
4,2139
|
4,2333
|
4,1982
|
4,1697
|
4,2081
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4764
|
4,4865
|
4,536
|
4,534
|
4,5253
|
4,5255
|
4,5385
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,6876
|
8,6177
|
8,6576
|
8,6225
|
8,5734
|
8,5384
|
8,5808
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2013
|
1,2012
|
1,2011
|
1,201
|
1,201
|
1,201
|
1,201
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,5165
|
7,476
|
7,519
|
7,4965
|
7,4865
|
7,4745
|
7,471
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,4933
|
7,4963
|
7,496
|
7,4958
|
7,496
|
7,4858
|
7,4886
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
40,5534
|
40,351
|
40,438
|
40,607
|
40,3405
|
40,2341
|
39,874
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,2677
|
2,2467
|
2,2527
|
2,2441
|
2,2353
|
2,2191
|
2,2141
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,2221
|
1,2071
|
1,2058
|
1,2082
|
1,2015
|
1,1953
|
1,2029
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,5362
|
2,5116
|
2,5028
|
2,4948
|
2,4964
|
2,4899
|
2,4928
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,2726
|
1,258
|
1,2559
|
1,2554
|
1,251
|
1,2493
|
1,2461
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
7,9727
|
7,8992
|
7,8786
|
7,8336
|
7,8215
|
7,7828
|
7,7619
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
9,7397
|
9,636
|
9,5968
|
9,5332
|
9,5266
|
9,507
|
9,4459
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
11748,77
|
11639,91
|
11679,41
|
11582,42
|
11587,96
|
11558,92
|
11533,79
|
India |
indická rupia
|
INR
|
68,436
|
68,284
|
68,71
|
68,761
|
68,077
|
68,2
|
68,105
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1428,07
|
1409,68
|
1410,37
|
1404,59
|
1402,23
|
1398,56
|
1406,78
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,7927
|
16,5626
|
16,6403
|
16,5464
|
16,3538
|
16,333
|
16,3487
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
3,9621
|
3,9313
|
3,9289
|
3,9194
|
3,9036
|
3,8944
|
3,8876
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,5635
|
1,5448
|
1,5443
|
1,5484
|
1,5408
|
1,5369
|
1,5463
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
52,275
|
51,822
|
51,806
|
51,686
|
51,402
|
51,288
|
51,34
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,5876
|
1,5695
|
1,5697
|
1,5631
|
1,557
|
1,5499
|
1,5487
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
39,533
|
39,192
|
39,138
|
39,043
|
38,87
|
38,864
|
38,75
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
10,2134
|
10,0836
|
10,1756
|
10,1986
|
10,0702
|
10,0655
|
10,1611
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,919
|
4,8683
|
4,8627
|
4,8707
|
4,8672
|
4,8605
|
4,8417
|
|
|