Em@ilové noviny

 

č. 16/2012

13. 7. 2012

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Praktická komunikácia 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Medzi najdiskutovanejšie výdavky patria výdavky vynaložené v súvislosti so stravovaním zamestnancov alebo na stravné podnikateľov. Pri ich posudzovaní ako daňových výdavkov sa neprihliada len na daňovú úpravu výdavkov na stravovanie podľa ustanovení zákona o dani z príjmov, ale aj na súvisiace predpisy, ktoré upravujú konkrétne podmienky pre poskytovanie týchto nárokov a to najmä Zákon o cestovných náhradách a Zákonník práce.
Viac sa dočítate v dnešnej Téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.
Rubrika Praktická komunikácia  vám prezradí viac o webovej aplikácií wiki.
Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Anna Dišeková
Redakcia em@ilových novín
poradca@i-poradca.sk


V tomto čísle najdete:
  • ČITATELIA SA PÝTAJÚ, ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ
  • P6 aktual v legislatíve
  • Praktická komunikácia
  • Chybiť znamená platiť
  • Ekonomika
  • Najviac čítané témy a publikácie
  • Horúce témy
  •  

     

     
    TÉMA NOVÍN
    STRAVNÉ

     
    DAŇOVÉ VÝDAVKY NA STRAVOVANIE

    Všeobecná podmienka pre splnenie uplatnenia výdavku ako daňového výdavku je priamo uvedená v § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej len „ZDP“). Podľa tohto ustanovenia je daňovým výdavkom, výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 ZDP. V § 19 ods. 1 ZDP, ktorý bližšie špecifikuje uvedenú podmienku uplatňovania výdavku ako daňového výdavku je ďalej ustanovené, že ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje ZDP alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone.

    VÝDAVKY ZAMESTNÁVATEĽA NA STRAVOVANIE ZAMESTNANCA
    Bližšia špecifikácia výdavkov na stravovanie zamestnancov ako daňových výdavkov zamestnávateľa, ktorým je či už právnická osoba alebo fyzická osoba, je vymedzená priamo v ustanovení § 19 ods. 2 písm. i) bod 4 ZDP, podľa ktorého daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v ZDP, sú výdavky na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom. Osobitným predpisom, ktorý upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti so zamestnávaním fyzických osôb právnickými osobami alebo fyzickými osobami a kolektívne pracovnoprávne vzťahy, pričom v rámci podnikovej sociálnej politiky upravuje aj poskytovanie stravného zamestnancom je zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ZP).
    Podľa § 152 ZP, zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti, pričom za pracovnú zmenu sa považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny, a to aj v prípade ak odpracovali na svojom pravidelnom pracovisku viac ako štyri hodiny a potom boli vyslaní na pracovnú cestu.
    Podľa ustanovení ZP zamestnávateľ nie je povinný zabezpečovať zamestnancom stravovanie, ale môže sa tak rozhodnúť v prípadoch ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

    Zamestnávateľ nemá právnu povinnosť zabezpečiť ďalšie hlavné jedlo pri pracovných zmenách trvajúcich viac ako 11 hodín, ale v ustanoveniach ZP je ponechaná možnosť na zváženie zamestnávateľa, či ďalšie teplé jedlo poskytne alebo ho neposkytne. Ak ho však svojim zamestnancom poskytne, potom už je povinný prispievať na toto jedlo v súlade s § 152 ods. 3 ZP. Výdavky (náklady), ktoré vznikli v súvislosti s poskytnutím stravovania pri dodržaní podmienok ustanovených v § 152 ods. 2 ZP sú daňovými výdavkami (nákladmi) podľa § 19 ods. 2 písm. c) piaty bod ZDP.
    • ak sa dohodne so zástupcami zamestnancov a
      a) upraví podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
      b) umožní stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
      c) rozšíri okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie podľa odseku 3.
    V uvedených prípadoch zamestnávateľ nemá zákonnú povinnosť vyplývajúcu z § 152 ZP poskytnúť stravovanie, ak sa však tak rozhodol, resp. dohodol po prerokovaní so zástupcami zamestnancov, je povinný prispievať aj na toto stravovanie vo výške stanovenej v § 152 ods. 3 ZP. Výdavky (náklady), ktoré zamestnávateľovi vznikli v súvislosti s poskytnutím stravovania pri dodržaní podmienok ustanovených v § 152 ZP sú daňovými výdavkami (nákladmi) podľa § 19 ods. 2 písm. c) piaty bod ZDP.
    Podľa § 152 ods. 3 ZP zamestnávateľ prispieva na stravovanie zamestnanca vo výške najmenej 55 % z ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách.
    V súčasnosti je platné Opatrenie Ministerstva práce sociálnych vecí ma rodiny SR (ďalej len „MPSVaR“) určujúce výšku stravného č. 533/2010 Z. z., ktoré s účinnosťou od 29. 12. 2010 upravuje výšku súm stravného pri tuzemských pracovných cestách tak, že stravné pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín predstavuje 3,80 eura.

    Príklad
    Zamestnávateľ zabezpečuje svojim zamestnancom stravovanie podľa § 152 ods. 2 ZP. Cena poskytovaného jedla je 3 eur. Zamestnávateľ na toto jedlo prispieva zamestnancovi vo výške 2,00 eur. Podľa § 152 ods. 3 ZP je zamestnávateľ povinný prispievať na jedlo zamestnancovi najmenej v sume 55 % z ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

    Keďže zamestnávateľ prispieva svojim zamestnancov na každé jedlo vo výške 2 eur, spĺňa podmienky stanovené ZP a môže si uplatniť do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 ZDP celú sumu 2 eur, nakoľko má prispieť minimálne 55 % z ceny jedla t.j. 1,65 eur (3x0,55) a maximálne 55 % z ceny stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín t.j. 55 % z 3,80 čo je 2,09 eur.

    Príklad
    Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie svojim zamestnancom podľa § 152 ods. 2 ZP. Cena poskytovaného jedla je vo výške 3,50 eur. Zamestnávateľ prispieva zamestnancom na toto jedlo sumou 3 eur. Podľa § 152 ods. 3 ZP je zamestnávateľ povinný prispievať na stravovanie svojim zamestnancom minimálne vo výške 55 % z ceny jedla, čo je v tomto prípade 1,93 eur ale maximálne do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín, tzn. 2,09 eur.

    Keďže zamestnávateľ na jedlo svojich zamestnancov prispieva v sume 3 eurá, do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 ZDP si môže uplatniť maximálne sumu 2,09 eur. Zamestnávateľ poskytuje stravovanie v prvom rade vo vlastnom stravovacom zariadení. Ak takéto zariadenie nemá, je jeho povinnosťou zabezpečiť stravovanie u iného zamestnávateľa vo svojej blízkosti. Cenu jedla prevádzkovateľ stravovacieho zariadenia zvyčajne určuje z ceny potravín a z prevádzkových nákladov, do ktorých sa započítavajú mzdy, hygienické pracovné ošatenie, čistiace potreby, vybavenie stravovacieho zariadenia, náklady na energiu (plyn, elektrina) a ďalšie náklady, ktoré vyplynú z prevádzky stravovacieho zariadenia.


    Ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie ani týmto spôsobom, môže tak urobiť prostredníctvom fyzickej alebo právnickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať alebo poskytnúť stravovacie služby.
    Ak pôjde o sprostredkovanie prostredníctvom „stravovacích poukážok“, stravovanie musí byť poskytnuté u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie takéto služby poskytovať. V súlade s § 152 ods. S účinnosťou od 1. 9. 2007 sa v prípade poskytnutia takejto stravovacej poukážky stanovila minimálna hodnota stravovacej poukážky, ktorú musí zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi a to v ustanovení § 152 ods. 4 ZP. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách, t.j. – 75 % z 3,80 eura je suma 2,85 eura, z čoho je potom minimálna suma pre poskytnutie príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnanca v súlade s § 152 ods. 3 ZP (55 % z ceny jedla) t.j. 55 % z 2,85 = 1,57 eur.
    Podľa ustanovenia § 152 ods. 3 ZP zamestnávateľ poskytuje príspevok na stravovanie zamestnancov aj podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov („zákon o SF“).
    Ak je u zamestnávateľa uzatvorená kolektívna zmluva, poskytuje zamestnávateľ príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu v súlade s ustanovením § 7 ods. 1 zákona o SF. Ak kolektívna zmluva nie je uzatvorená, poskytuje zamestnávateľ príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu podľa ustanovenia § 7 ods. 3 zákona o SF. V súlade s § 21 ods. 1 ZDP výnimkou z nedaňových výdavkov je tvorba povinného prídelu zo SF, t.j. tvorba povinného prídelu zo SF je daňovým výdavkom zamestnávateľa. Použitie, resp. poskytnutie príspevku zo SF na stravovanie zamestnancom je už výdavkom neovplyvňujúcim základ dane.
    Podľa § 152 ods. 4 ZP zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi aj finančný príspevok na stravovanie, a to vo výške najmenej 55 % z ceny jedla najviac na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Finančný príspevok je však možné zamestnávateľovi poskytovať zamestnancovi len v prípade, ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť zamestnancom stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečiť stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie na sprostredkovanie stravovacích služieb.
    Ide najmä o prípady
    • ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečovať stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku, a to predovšetkým u zamestnancov v ťažobnom priemysle, doprave, lesníctve atď.
      Aplikácia tohto ustanovenia prichádza do úvahy aj v prípadoch, ak stravovanie prostredníctvom stravovacích poukážok by nebolo možné uskutočniť v stravovacom zariadení v priebehu prestávky na jedlo a oddych.
    • ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
    • pri výkone domácej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa § 152 ods. 2 alebo ak by stravovanie podľa ods. 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domácej práce alebo telepráce.

    Poskytnutý finančný príspevok v súlade s podmienkami stanovenými v ZP je daňovým nákladom zamestnávateľa podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 ZDP. U zamestnanca je však takýto finančný príspevok na stravovanie peňažným príjmom, ktorý podlieha zdaneniu v súlade s ustanovením § 5 ZDP a to z dôvodu, že podľa § 5 ods. 7 písm. b) ZDP sú od dane z príjmov zo závislej činnosti oslobodené len nepeňažné príjmy zamestnanca poskytnuté ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov. Výnimku zo zdanenia finančného príspevku na stravovanie u zamestnanca tvoria prípady, ak zamestnanec na základe potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
    Od dane z príjmov je oslobodená podľa § 5 ods. 7 písm. c) ZDP aj hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku. Ide o hodnotu akéhokoľvek nealkoholického nápoja, t.j. aj kávy, čaju, džúsov.

    Príklad
    Podnikateľ má podnik zaoberajúci sa spracovaním dreva, pričom drevo aj jeho zamestnanci pília priamo pri odbere v lese od lesníckeho podniku na jeho vlastnej píle.

    Keďže týmto zamestnancom na píle v lese nie je možné zabezpečovať stravu, zamestnávateľ im poskytuje finančný príspevok na stravovanie. Nakoľko týmto zamestnancom zamestnávateľ poskytol finančný príspevok na stravovanie, tento nie je v súlade s § 5 ods. 7 ZDP oslobodený od dane a preto musí byť zahrnutý do ich príjmov zo závislej činnosti a zdanený ako súčasť ich mzdy.


    Výdavky na vlastné stravovanie daňovníka s príjmami z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti upravuje § 19 ods. 2 písm. p) ZDP, podľa ktorého sa za daňové výdavky považujú výdavky na vlastné stravovanie podnikateľa za každý odpracovaný kalendárny deň, v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách, čo je v súčasnosti vo výške 3,80 eura za každý odpracovaný deň daňovníka.
    Pri zahŕňaní výdavkov vynaložených na stravovanie daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP do daňových výdavkov je nutné sledovať ich
    • preukaznosť a
    • rozsah a výšku.

    Aby výdavky (náklady) na stravovanie podľa tohto ustanovenia splnili podmienku preukaznosti musí ich daňovník preukázať dokladom. Môže ísť napr. o doklad o nákupe stravných lístkov alebo stravovacích poukážok, alebo doklad o nákupe teplého hlavného jedla napr. z reštaurácie, bufetu a pod. V žiadnom prípade nemôže ísť o paušálne uplatňovanie výdavkov, nakoľko by nebola splnená podmienka preukaznosti vymedzená v § 2 písm. i) a § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov.

    Výdavky podľa tohto ustanovenia musia splniť podmienku preukaznosti, t.j. daňovník ich musí preukázať dokladom. Rovnako však musí aj preukázať, že skutočne odpracoval deň, na ktorý si uplatňuje výdavok na stravovanie, pričom spôsob akým túto skutočnosť bude preukazovať zákon o dani z príjmov naďalej neukladá. Daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP si nemôže uplatniť výdavky na stravovanie podľa tohto ustanovenia vtedy,
    • ak si uplatňuje výdavky na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP, t.j. ak si uplatňuje výdavky na stravovanie podľa zákona o cestovných náhradách pri výkone činnosti mimo miesta pravidelného výkonu činnosti a
    • ak okrem podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti vykonáva súčasne aj závislú činnosť a v súvislosti s výkonom tejto závislej činnosti mu vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa ZP alebo nárok na stravné zamestnanca pri pracovnej ceste podľa zákona o cestovných náhradách.
    V súvislosti s doplnením ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p) ZDP bolo doplnené aj ustanovenie § 21 ods. 1 písm. i) ZDP, podľa ktorého sa výdavky na osobnú potrebu daňovníka nepovažujú za daňové výdavky, pričom za výdavky na osobnú potrebu daňovníka sa nepovažujú výdavky vynaložené na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. p) ZDP.

    Príklad
    Daňovník účtujúci v sústave JÚ nakúpi stravné lístky na vlastné stravovanie v decembri 2011 na prvý štvrťrok 2012. Daňovník si chce nákup stravných lístkov zahrnúť do základu dane za zdaňovacie obdobie roka 2011 kedy nakúpil tieto stravné lístky.

    V súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. p) ZDP má daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP nárok na uplatnenie výdavkov na stravné za odpracovaný deň v kalendárnom roku. V tomto prípade daňový zákon stanovuje obmedzujúcu podmienku kedy je pre daňové účely možné uplatniť stravné podnikateľa ako daňový výdavok a to až vtedy keď skutočne odpracoval deň, napriek skutočnosti, že z princípu účtovania v sústave JÚ sa účtuje o výdavku pri úhrade, pričom teda v tomto prípade sa úhrada za nákup stravných lístkov zaúčtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane v roku 2011 a výdavkom ovplyvňujúcim základ dane bude úhrada stravných lístkov až v roku 2012.


    Výdavky na stravovanie vynaložené na pracovnej ceste
    V súvislosti s uplatňovaním stravného/ stravy do daňových výdavkov je možné sa stretnúť aj so samostatnou kapitolou, ktorá sa týka stravovania na pracovných cestách a to či už u zamestnanca alebo podnikateľa, pričom
    • v prípade zamestnancov ide o aplikáciu ustanovenia § 19 ods. 2 písm. d) ZDP a
    • v prípade podnikateľov ide o aplikáciu ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) ZDP.

    VÝDAVKY ZAMESTNÁVATEĽA NA STRAVNÉ POSKYTOVANÉ ZAMESTNANCOM PRI JEHO VYSLANÍ NA PRACOVNÚ CESTU
    V súlade s § 19 ods. 2 písm. d) ZDP sú daňovým výdavkom zamestnávateľa cestovné náhrady do výšky, na ktorú vzniká nárok podľa osobitných predpisov. Súčasťou cestovných náhrad je aj poskytovanie stravného zamestnancovi vysielaného na pracovnú cestu, na ktoré vzniká nárok podľa zákona o cestovných náhradách. Výdavky (náklady) na stravovanie je možné zahrnúť do daňových výdavkov najviac vo výške, ktorá je ustanovená
    • v § 5 zákona o cestovných náhradách, ak ide o činnosť vykonávanú v tuzemsku. Výška stravného je v súčasnosti určená Opatrením MPSVR č. 533/2010 Z. z. zo dňa 29. 12. 2010,
    • v § 13 zákona o cestovných náhradách, ak ide o činnosť vykonávanú v zahraničí. Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene sú ustanovené Opatrením Ministerstva financií SR č. 472/2011 Z. z. V nadväznosti na cit. ustanovenia zákona o cestovných náhradách, výška výdavkov (nákladov) na stravovanie závisí od doby trvania výkonu činnosti v inom mieste, pričom do tejto doby sa započítava aj čas strávený cestovaním z miesta pravidelného vykonávania činnosti do iného miesta výkonu činnosti a späť. Výdavky na stravovanie daňovník nie je povinný preukázať dokladom o nákupe stravy. Nárok na stravné podľa § 13 ods. 4 zákona o cestovných náhradách sa vypočíta v závislosti od doby trvania výkonu činnosti v zahraničí
    • ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
    • ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni nad 6 až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
    • ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
    V súlade s § 5 ods. 5 písm. a) ZDP, predmetom dane u zamestnanca nie je cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa zákona o cestovných náhradách.

    Výdavky na stravovanie podnikateľa (dosahujúci príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP) vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto pravidelného vykonávania činnosti
    V súlade s § 19 ods. 2 písm. e) ZDP sú daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva. Takýmito daňovými výdavkami sú aj výdavky (náklady) na stravovanie. Pre uplatnenie týchto výdavkov platia pre podnikateľov rovnaké podmienky aké platia pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách.
    Ing. Miroslava Brnová

    (Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku DUO 6/2012)

     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    FAKTUROVANÁ SUMA ZA STRAVNÉ LÍSTKY

    Zamestnávateľ, podnikateľ, zabezpečuje stravovanie svojim zamestnancom u iného podnikateľa zabezpečujúceho stravovanie. Tomuto zamestnávateľovi, podnikateľ zabezpečujúci stravovanie jeho zamestnancov mesačne vystavuje faktúru za stravné lístky. Zamestnávateľ účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva.
    Je daňovým výdavkom celá fakturovaná suma za stravné lístky zabezpečené pre zamestnancov?

    Podľa § 19 ods. 2 písm. c) piaty bod ZDP daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom, ktorým sú ustanovenia ZP. Pri nákupe stravných lístkov od iného poskytovateľa stravovacích služieb (stravných lístkov) sa účtuje v peňažnom denníku - výdavok peňažných prostriedkov z bankového účtu alebo z pokladne (podľa úhrady) v členení na výdavok:
    • ovplyvňujúci základ dane vo výške 55 % zo stravného lístka – v súlade s ustanovením ZP a § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 ZDP [vo výške 55 % z ceny jedla, maximálne do výšky 55 % z výšky stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín (3,80 eur – z toho 55 %)]
    • neovplyvňujúci základ dane vo výške zodpovedajúcej zvyšnej úhrade za stravné lístky, t.j. 45 % z ceny stravného lístka, v stĺpci „ostatné
    • v knihe pohľadávok: pohľadávka na faktúre v celej sume.

    VÝDAVOK NA BAGETU AKO DAŇOVÝ VÝDAVOK NA STRAVNÉ

    Daňovník podnikateľ si zakúpil bagetu v hodnote 1,50 eura.
    Môže si daňovník uplatniť vynaložený výdavok na bagetu ako daňový výdavok na stravné v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) ZDP? Môže si uplatniť tento vynaložený výdavok na zakúpenie stravy v maximálnej výške stravného stanoveného podľa zákona o cestovných náhradách, t.j. vo výške 3,80 eura?

    Jednou z podmienok pre uplatnenie výdavkov vynaložených na stravné podnikateľa je podľa § 19 ods. 2 písm. p) ZDP že takéto výdavky (náklady) sa môžu uplatniť najviac v rozsahu a vo výške, ktorá je ustanovená pre zamestnancov v osobitných predpisoch. Podľa § 152 ZP zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie zamestnancom najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja v priebehu pracovnej zmeny. Nejde o taxatívne vymedzenie, že musí ísť len o hlavné teplé jedlo ale najmä by malo ísť o takýto druh jedla zabezpečovaného zamestnávateľom. Z uvedeného teda vyplýva, že aj výdavok vynaložený na nákup bagety alebo napr. šalátov, iných studených jedál resp. jedál rýchleho občerstvenia je možné posudzovať ako výdavok na stravné, ktorý môže byť uplatnený ako daňový výdavok. Ak však podnikateľ skutočne vynaložil na nákup stravy len 1,50 eura nie je možné aby si uplatnil do daňových výdavkov výšku výdavku, ktorú skutočne (preukázateľne) nezaplatil aj keď súvisiaci predpis, t.j. zákon o cestovných náhradách umožňuje uplatniť ako daňový výdavok sumu vo výške 3,80 eura.

    NÁKUP STRAVNÝCH LÍSTKOV V ROKU 2011

    Zamestnávateľ účtujúci v sústave JÚ nakúpil v decembri roku 2011 stravné lístky pre zamestnancov na január roku 2012.
    Výdavok na nákup stravných lístkov bude jeho daňovým výdavkom v roku 2011 alebo v roku 2012?

    V súlade s § 19 ods. 1 ZDP ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon ,výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.
    Podľa § 19 ods. 2 písm. c) piaty bod ZDP daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom, ktorým je ZP. Podľa § 152 ZP, zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti, pričom bližšie upravuje, v ktorých prípadoch a v akej výške je povinný zamestnávateľ takéto stravovanie zabezpečovať.
    Ustanovenie § 19 ods. 2 písm. c) piaty bod ZDP upravuje v akom rozsahu a za akých podmienok je možné výdavok na stravovanie zamestnancov uplatniť, pričom bližšie podmienky pre jeho uplatnenie sú stanovené v osobitnom predpise, ktorým je ZP. Ani v ustanovení § 19 ods. 2 písm. c) piaty bod citovaného zákona a ani v iných ustanoveniach ZDP nie je upravený spôsob zahrňovania výdavku na stravovanie poskytnutého zamestnancom v inom zdaňovacom období ako je zdaňovacie obdobie, v ktorom bol výdavok skutočne preukázateľne vynaložený.
    Podľa § 3 ods. 2 zákona o účtovníctve výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo k inkasu. O výdavkoch a príjmoch účtuje fyzická osoba účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva na základe postupov účtovania v sústave JÚ, ktorá podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov. V tomto období, t.j. v období v ktorom sa zaúčtujú sú aj daňovými výdavkami v prípade, ak spĺňajú podmienky pre uplatnenie výdavku ako daňového výdavku v súlade s § 2 písm. i) a § 19 ZDP, pričom zahrňovanie výdavkov resp. príjmov do základu dane v inom zdaňovacom období v akom sú zaúčtované je u daňovníkov účtujúcich v sústave JÚ špecificky upravený napr. pri uplatňovaní výdavkov vynaložených na stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona pre daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku.
    Podľa § 152 ZP zamestnávateľ prispieva na stravovanie vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Nákup stravných lístkov pre zamestnancov na rok 2012 koncom roka 2011 v súlade s vyššie uvedeným § 3 ods. 2 zákona o účtovníctve, platnými postupmi účtovania, ZP a ZDP, účtovná jednotka fyzická osoba zaúčtuje v roku 2011:
    • úhradu za nákup lístkov v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov vo výške 55 % hodnoty stravného lístku, a ako výdavok neovplyvňujúci základ dane z príjmov vo výške 45 % hodnoty stravného lístku,
    • zároveň účtovná jednotka zaúčtuje nakúpené stravné lístky t.j. ceniny, podľa § 16 postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva, do knihy cenín,
    • výdaj stravných lístkov zamestnancom a ich zúčtovanie t.j. prijatie úhrady od zamestnancov vo výške 45 % hodnoty stravného lístku, zaúčtuje účtovná jednotka v peňažnom denníku ako príjem neovplyvňujúci základ dane v tom účtovnom a zdaňovacom období, kedy bol príjem od zamestnancov prijatý. Zároveň sa úbytok stravných lístkov zaúčtuje v knihe cenín. Zamestnávateľ je v súlade so ZP povinný zabezpečiť stravovanie svojim zamestnancom vo všetkých pracovných zmenách. Ak zamestnanec neodpracoval zmenu, nemá nárok na stravný lístok a tiež zamestnávateľ nemôže na neodpracovanú zmenu prispieť zamestnancovi na stravovanie. Zamestnávateľ je preto povinný spresniť výšku príspevku na stravovanie zamestnancov za rok 2011 najneskôr ku dňu, ku ktorému sa uzatvárajú účtovné knihy v súlade so ZP a príspevok poskytnutý na neodpracované zmeny vysporiadať vo svojom účtovníctve. Neoprávnené príspevky vrátené zamestnancami zaúčtuje účtovná jednotka v peňažnom denníku ako príjem ovplyvňujúci základ dane z príjmov v tom účtovnom a zdaňovacom období, v ktorom od svojich zamestnancov obdržal peňažné prostriedky.

    NÁROK NA STRAVNÉ V SÚVISLOSTI S VÝKONOM ZÁVISLEJ ČINNOSTI

    Daňovník je zamestnaný a zároveň dosahuje aj príjmy z podnikania. V práci mu vzniká nárok na stravné, ale neuplatňuje si ho, a preto by si chcel stravné uplatňovať ako podnikateľ v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) ZDP.
    Môže daňovník postupovať uvedeným spôsobom?

    Podľa § 19 ods. 2 písm. p) ZDP si daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP môže uplatniť výdavky na stravovanie za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa osobitného predpisu ale len v prípade ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Keďže podľa ZP daňovníkovi vzniká nárok na stravovanie pri výkone závislej činnosti nemôže si uplatniť výdavok na stravovanie ako podnikateľ aj keď v skutočnosti si nárok na stravné v súvislosti so závislou činnosťou neuplatňuje. Rovnaký postup sa uplatní aj v prípade, ak daňovníkovi vznikne v súvislosti so závislou činnosťou nárok na stravné pri pracovnej ceste, na ktorú bol vyslaný zamestnávateľom v súlade so zákonom o cestovných náhradách.


    (viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníku DUO 6/2012)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 30/2012
    123/2012 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje vzor formulára na poskytnutie investičnej pomoci, podrobnosti a náležitosti na predkladanie ročnej správy o priebehu realizácie investičného zámeru, záverečnej hodnotiacej správy a ročnej správy o využívaní investície
    124/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave
    125/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 344/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve v znení vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 227/2010 Z. z.
    126/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dvojročnej dohody o spolupráci medzi Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu na roky 2012 – 2013

    Čiastka 31/2012
    127/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o označovaní potravín
    128/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na správnu výrobnú prax a požiadavkách na správnu veľkodistribučnú prax
    129/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na správnu lekárenskú prax
    130/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie
    131/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Ministerstvom obrany Ukrajiny o spolupráci vo vojenskej oblasti

    Čiastka 32/2012
    132/2012 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
    133/2012 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje rozsah odbornej prípravy, rozsah skúšky, podrobnosti o zriaďovaní a činnosti skúšobných komisií a obsah osvedčenia pre inštalatérov
    134/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a spolkovou vládou Rakúskej republiky o readmisii osôb s neoprávneným pobytom (readmisnej dohody) a Vykonávacieho protokolu k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a spolkovou vládou Rakúskej republiky o readmisii osôb s neoprávneným pobytom

    Čiastka 33/2012
    -/2012 Redakčné oznámenie o oprave chyby vo vyhláške Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 125/2012 Z. z.
    -/2012 Redakčné oznámenie o oprave tlačovej chyby vo vyhláške Ministerstva obrany Slovenskej republiky č. 114/2012 Z. z.

    Čiastka 34/2012
    135/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o odbornej príprave, o odbornej skúške a o výkone činnosti audítora bezpečnosti pozemnej komunikácie, o zápise do zoznamu audítorov bezpečnosti pozemných komunikácií a o zápise do zoznamu vzdelávacích inštitúcií akreditovaných v odbore riadenia bezpečnosti pozemných komunikácií
    136/2012 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2011
    137/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstvom vzdelávania a vedy Ruskej federácie o vedecko-technickej spolupráci
    138/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vzájomnom zastupovaní prostredníctvom diplomatických misií a konzulárnych úradov svojich štátov vo vízovom konaní

    Čiastka 35/2012
    -/2012 Redakčné oznámenie o oprave tlačovej chyby v oznámení Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 109/2012 Z. z.
    139/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 57/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva obilnín na trh v znení neskorších predpisov
    140/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ a súvisiacich objektov na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Chľaba a Ipolydamásd
    141/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ a súvisiacich objektov na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Pastovce a Vámosmikola
    142/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa

    Čiastka 36/2012
    143/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o chove nebezpečných živočíchov
    144/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody o vytvorení funkčného bloku vzdušného priestoru stredná Európa Príloha k čiastke 36 – k oznámeniu č. 144/2012 Z. z.

    Čiastka 37/2012
    145/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 312/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe výberu a platenia povinného príspevku na Národný jadrový fond na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi
    146/2012 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výpočte výšky sumy vyplácanej fyzickej osobe, ktorej od 1. januára 2008 zanikla povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení z dôvodu poberania invalidného dôchodku
    147/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 529/2009 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy s elektronickým výberom mýta v znení neskorších predpisov
    148/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výnimkách pri zbere, preprave a odstraňovaní vedľajších živočíšnych produktov a o použití vedľajších živočíšnych produktov na osobitné kŕmne účely
    149/2012 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o ustanovení výšky náhrady za bolesť a výšky náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia na rok 2012
    150/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacej dohody k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o vzájomnom zastupovaní pri vydávaní víz
    151/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o dopravnom charaktere ciest prechádzajúcich cez spoločnú štátnu hranicu
    152/2012 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o udržiavaní bezpečnosti a integrity verejných elektronických komunikačných sietí alebo verejných elektronických komunikačných služieb

    Čiastka 38/2012
    153/2012 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 125/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spracúvaní starých vozidiel a o niektorých požiadavkách na výrobu vozidiel v znení neskorších predpisov
    154/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o poplatkoch pre emitenta cenného papiera a o spôsobe ich úhrady dôchodkovou správcovskou
    155/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o systéme riadenia rizík, meraní rizík a výpočte celkového rizika a rizika protistrany v dôchodkových fondoch
    156/2012 Oznámenie Úradu pre reguláciu železničnej dopravy o vydaní výnosu, ktorým sa mení výnos Úradu pre reguláciu železničnej dopravy z 2. decembra 2010 č. 3/2010 o určení úhrad za prístup k železničnej infraštruktúre
    157/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa
    158/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacieho protokolu medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vykonávaní Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vzájomnom zastupovaní prostredníctvom diplomatických misií a konzulárnych úradov svojich štátov vo vízovom konaní
    159/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Novým Zélandom o programe pracovnej dovolenky Príloha k čiastke 38 – k oznámeniu č. 159/2012 Z. z.

    Čiastka 39/2012
    160/2012 Vyhláška
    Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 533/2006 Z. z. o podrobnostiach o ochrane obyvateľstva pred účinkami nebezpečných látok v znení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 445/2007 Z. z.
    161/2012 Vyhláška Národnej banky Slovenska o spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na vznik a činnosť doplnkovej dôchodkovej spoločnosti
    162/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na vznik a činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti
    163/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska, ktorým sa ustanovuje, čo sa rozumie nepravdivou alebo zavádzajúcou informáciou, službou alebo plnením, ktoré nesúvisia so starobným dôchodkovým sporením
    164/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom kultúry Čiernej Hory o spolupráci v oblasti kultúry
    165/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Srbskej republiky o spolupráci a vzájomnej pomoci pri mimoriadnych udalostiach Príloha k čiastke 39 – k oznámeniu č. 165/2012 Z. z.

    Čiastka 40/2012
    166/2012 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku č. 1 k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ na spoločnej štátnej hranici oboch štátov medzi obcami Peťov a Szécsény a nadväzujúcich ciest, podpísanej 16. novembra 2007 v Štúrove
    167/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí zmien Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci Príloha k čiastke 40 – k oznámeniu č. 167/2012 Z. z.

    Částka 41
    168/2012 Vyhláška
    Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 189/2011 Z. z. o rozsahu cenovej regulácie v sieťových odvetviach a spôsobe jej vykonania
    169/2012 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 216/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v plynárenstve
    170/2012 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 219/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike
    171/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku č. 1 k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ na spoločnej štátnej hranici oboch štátov medzi obcami Rároš a Rárospuszta a nadväzujúcich ciest, podpísanej 16. novembra 2007 v Štúrove
    172/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Programu spolupráce medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a ministrom kultúry a národného dedičstva Poľskej republiky na roky 2012 – 2014
    173/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacieho protokolu medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Chorvátskej republiky o spolupráci počas turistickej sezóny 2012
    174/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Memoranda o porozumení medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Helénskej republiky o spolupráci v oblasti vyzbrojovania a obranného priemyslu
    175/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o doplnení Zoznamu zmluvných strán Dohovoru o uľahčení prístupu k justičným orgánom v cudzine Príloha k čiastke 41 – k oznámeniu č. 175/2011 Z. z.

    Čiastka 42
    176/2012 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa zrušuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 231/2003 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti označovania klimatizačných jednotiek pre domácnosť energetickým štítkom
    177/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 569/2001 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 610/2008 Z. z.
    178/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii, registrácii a podmienkach farmového chovu zveri
    179/2012 Vyhláška Národnej banky Slovenska o náležitostiach žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu Národnej banky Slovenska podľa zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    180/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o metódach a postupoch určenia hodnoty majetku v dôchodkovom fonde a doplnkovom dôchodkovom fonde
    181/2012 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o úprave súm životného minima
    182/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na činnosť správcovskej spoločnosti
    183/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky k Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín o doplnení Úplného aktualizovaného zoznamu orgánov zmluvných strán podľa článku 6 Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín Príloha k čiastke 42 – k oznámeniu č. 183/2012 Z. z.

    Čiastka 43
    184/2012 Vyhláška
    Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 225/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike v znení vyhlášky č. 438/2011 Z. z.

    Čiastka 44
    185/2012 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    186/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o prehodnocovaní autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín
    187/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov

    Čiastka 45
    188/2012 Uznesenie
    Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 114/2011 z 13. júna 2012 vo veci pozastavenia účinnosti § 51b zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 548/2010 Z. z. a zákona č. 129/2011 Z. z.
    189/2012 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov

    Čiastka 46
    190/2012 Nariadenie vlády
    Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 336/2011 Z. z., ktorým sa vydáva zoznam účinných látok vyhovujúcich na zaradenie do biocídnych výrobkov a zoznam účinných látok s nízkym rizikom vyhovujúcich na zaradenie do biocídnych výrobkov s nízkym rizikom
    191/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú dátové rozhrania na zasielanie údajov
    192/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 388/2009 Z. z., ktorou sa vydáva Mýtny poriadok v znení neskorších predpisov
    193/2012 Opatrenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú základné sumy výdavkov na vzdelanie pre jednotlivé krajiny
    194/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti 250. výročia narodenia Antona Bernoláka

    Čiastka 47
    195/2012 Zákon
    Úplné znenie zákona č. 466/2009 Z. z. o medzinárodnej pomoci pri vymáhaní niektorých finančných pohľadávok a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných zákonom č. 531/2011 Z. z.

    Čiastka 48
    196/2012 Vyhláška
    Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o obsahu protokolu veterinárneho klinického skúšania, spôsobe jeho vedenia, podrobnosti o požiadavkách na veterinárne klinické skúšanie a správnu klinickú prax, o rozsahu a štruktúre údajov uvádzaných v správe o výsledkoch veterinárneho klinického skúšania a o spôsobe označovania skúšaného veterinárneho produktu a skúšaného veterinárneho lieku

    Čiastka 49
    197/2012 Zákon,
    ktorým sa dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    198/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 243/2001 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na námorné vybavenie v znení neskorších predpisov
    199/2012 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 483/2011 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výberovom konaní na funkciu sudcu

     
     


    PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

     
    WIKI, WIKI - WEBOVÁ APLIKÁCIA

    Tí skôr narodení si wiki môžu spájať s pokrikom vtáka, požierača kobier – rikki tikki, alebo s plťou Kon-tiki, na ktorej sa Thor Hayerdal plavil cez oceán, alebo možno s indiánskym bojovým pokrikom v niektorom z filmov o indiánoch. Tí mladí hádať nebudú, tí presne vedia, že wiki je webová aplikácia, umožňujúca kolektívnu tvorbu dokumentov.

    Najznámejším príkladom je wikipedia
    - encyklopédia, vytváraná jej samotnými používateľmi, teda bez tradičných autorov. Spojenia „Wiki“ s veľkým „W“ a „WikiWikiWeb“ sa dnes používajú na označenie historicky prvého wiki webu. Samotný termín pochádza z Havajských ostrovov kde „wiki wiki“ vraj znamená „rýchly“ alebo „veľmi rýchly“.

    Termínomwikisa obvykle označuje softvér, ktorý používame pri tvorbe „wiki” stránok. Hlavnou výhodou wiki je jednoduchosť – prakticky každý, kto má aspoň minimálne skúsenosti s internetom, dokáže aktívne prispievať do wiki.

    Wiki možno charakterizovať nasledovne:
    • stránky sa tvoria jednoducho a rýchlo,
    • netreba sa učiť špeciálny jazyk (HTML a pod.),
    • ľahké vytváranie liniek,
    • možnosť vidieť predchádzajúcu verziu,
    • možnosť zobraziť si posledné zmeny,
    • možnosť fulltextového vyhľadania.

    Vďaka týmto vlastnostiam je wiki vhodným prostredím nielen pre rôzne internetové aktivity (napr. projekt wiki, zahrňujúci, wikipediu, wiki-knihy, wiki-slovník, wiki-citáty, wiki-media atď.), ale aj pre využitie vo firmách, kde napomáha zrýchliť a skvalitniť nielen výmenu poznatkov, ale aj samotné informačné procesy. Preto sa dnes wiki stáva neoddeliteľnou súčasťou podnikových intranetov a používajú ju nielen manažéri, ale aj radoví zamestnanci pri riešení každodenných problémov.

    Wiki produkty
    Wikipédia
    – všeobecná, voľne dostupná encyklopédia, prezentujúca ľudské poznanie na istej všeobecnej úrovni v zvolenom jazyku. Najobsiahlejšia je anglická verzia.
    Wikislovník – kladie si za cieľ vytvoriť a voľne poskytovať slovník v každom bežnom jazyku vrátane definícií, etymológie a výslovnosti.
    Wikiknihy (wikibooks) – tvoria zbierku voľne dostupných učebníc, manuálov a náučných textov v určitom jazyku, napr. i v slovenčine.
    Wikicitáty – zhromažďuje citáty a príslovia v rôznych jazykoch.
    Wikizdroj – zbierka voľne dostupných originálnych textov v danom jazyku.
    Wikinoviny – prinášajú nezávislý pohľad na spravodajstvo a chcú byť protiváhou tradičných médií.

    O dokumente, vytváranom v prostredí wiki sa hovorí, že je organický, otvorený transparentný.
    „Organický“ znamená že akýkoľvek koncept môže byť jednoduchým spôsobom vložený do wiki, modifikovaný, rozširovaný a pod.
    „Otvorený“ znamená doslova otvorený – pre všetkých, ktorí majú záujem dokument ďalej zlepšovať, či už tým, že pridajú ďalšie časti, alebo existujúce časti upresnia, alebo doplnia odkazy na súvisiace dokumenty, atď.
    „Transparentný“ v dokumente môžeme ľahko nájsť všetky zmeny, ktoré na ňom boli urobené, aj keď ich vo finálnej verzii už niet.

    Aby wiki splnila svoje poslanie, musia jej tvorcovia a používatelia dodržiavať nasledovné zásady

    Rešpektovať sa navzájom

    Kľúčom k úspešnej spolupráci na báze wiki je vzájomný rešpekt medzi prispievateľmi prejavujúci sa navonok tým, že si vážia prácu iných a nerobia si zlomyseľnosti.

    Kritici filozofie wiki tvrdia, že výsledkom kolektívneho autorstva je, vďaka ľudskej nedokonalosti, kolektívna hlúposť. Zástancovia wiki zas tvrdia, že pri dodržaní pravidiel wiki je výsledkom kolektívna múdrosť.

    Samotná wiki je budovaná na báze tzv. voľnej licencie - (GNU GFDL) a jej obsah je tým pádom k dispozícii každému. To však neznamená, že do wiki možno vložiť aj cudzie diela bez súhlasu ich autora. Ak má byť wiki naozaj užitočnou pomôckou, nesmie byť tendenčná. Pracovník sa do procesu vytvárania wiki môže zapojiť viacerými spôsobmi. Napríklad ako tvorca informačného obsahu (t.j. písaním hesiel, obsahujúcich užitočné informácie), ako moderátor, dohliadajúci na kvalitu a dodržiavanie pravidiel, alebo len ako pasívny používateľ, ktorý občas napíše svoj komentár, resp. doplní ďalšie podrobnosti k už existujúcim informáciám.

    Test
    patrí do kategórie testov s bradou – už dlho koluje svetom v rôznych obmenách a prakticky sa nedá vystopovať pôvodný autor. Zábavnou formou ukazuje človeku „schopnosť“ komplikovať si jednoduché veci, vidieť rozdiely tam, kde na prvý pohľad žiadne nie sú, vidieť veci v súvislostiach a nakoniec aj schopnosť nepodľahnúť stereotypu. Prečítajte si prvú otázku a vašu odpoveď zapíšte do priestoru na odpoveď hneď pod otázkou. Potom si vašu odpoveď porovnajte so správnou odpoveďou uvedenou na konci testu.

    1. Ako zavrieť slona do špajze?
    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
    2. Ako zavrieť slonicu do špajze?
    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
    3. Kráľ zvierat, znechutený tým, že sa sloní párik bratríčkuje s človekom, práve zvolal schôdzu zvierat s jediným bodom programu – vyhostenie previnilcov z lesa. Na prezenčnú listinu sa podpísali všetky zvieratá okrem jedného. Kto chýbal?
    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
    4. Aj vy sa chcete zúčastniť – ako pozorovateľ – schôdze zvierat. Idete však neskoro a schôdza sa koná na druhom brehu rieky obvykle plnej krokodílov. Ako sa najrýchlejšie dostanete na schôdzu?
    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

    Správne odpovede
    1. Otvoriť dvere na špajzi, zahnať dnu slona a zatvoriť dvere.
    2. Ak ste odpovedali: „Otvoriť dvere na špajzi, zahnať dnu slonicu a zatvoriť dvere.“ – Odpovedali ste zle. Špajza je už celá zaprataná slonom a slonica by sa dnu už nevošla.
    Správna odpoveď: „Otvoriť dvere na špajzi, vyhnať slona, zahnať dnu slonicu a zatvoriť dvere.“
    3. „Chýba slonica, ktorá je zatvorená v špajzi.“
    4. „Jednoducho treba rieku preplávať – všetky krokodíly práve sú, ako to dokazuje aj prezenčná listina, na schôdzi zvierat a tak je plávanie v rieke príjemným osviežením.“


    Vyhodnotenie testu
    1. Vidieť, ako dokážete jednoduché veci komplikovať. Čím viac sa vaša odpoveď líši od správnej odpovede (počtom slov, presnosťou formulácií), tým menšia je vaša šanca, že budete schopný tvoriť heslá do wiki. Tam sa totiž vyžaduje práve schopnosť presne, jasne a ešte aj stručne formulovať myšlienky.
    2. Do akej miery trpíte zotrvačným myslením. Alebo, nakoľko sa necháte ovplyvniť zabehnutým stereotypom. Ak je vaša odpoveď totožná so zlou odpoveďou, budete mať pri práci s wiki problémy s akceptovaním netradičných formulácií, vytvorených vašimi spolupracovníkmi.
    3. Poznáte ako dokážete spájať na prvý pohľad vzájomne nesúvisiace veci. Hovorí sa tomu skryté väzby a jednou z úloh wiki je urobiť ich viditeľnými. Robí sa to vytváraním liniek (odkazov) na iné dokumenty. Ak ste nedokázali odpovedať na túto otázku, nehrňte sa do úlohy tvorcu hypertextu pre wiki.
    4. Poznáte, či sa dokážete poučiť z vlastných omylov. Wiki je kolektívne dielo. Ak jeden z prispievateľov nestíha sledovať vývoj, a preto neustále vkladá do wiki nesprávne alebo s vecou nesúvisiace časti, ničí výsledky práce všetkých. Ak ste na túto otázku odpovedali zle, radšej si vždy dvakrát premyslite to, čo potom raz vložíte do wiki. Vyšlo vám, že sa nehodíte na nič? Nezúfajte, podľa štatistík takto dopadne viac ako 90 % testovaných. Cieľom testu nebolo zisťovať, či patríte k oným desiatim percentám pekelne chytrých. Cieľom bolo upozorniť, že aj triviálnosti môžu byť komplikované. A prispievanie do wiki na prvý pohľad vyzerá ako triviálnosť – napíšem pár riadkov, niekomu niečo prepíšem, resp. vymažem a je to. Teraz už vieme, že to tak nie je.

    Záver
    Svojou podstatou je wiki predurčená na kolektívnu tvorbu nových poznatkov, ktoré sú potom dostupné veľkému počtu používateľov. Prístup k wiki môžeme regulovať napr. tým, že ju umiestnime na intranet, alebo prístup podmienime heslom. Takáto wiki potom môže slúžiť ako spoločný pracovný priestor pre zamestnancov, ako generátor nápadov a pod.
    Ing. Milan Konvit

     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    16. 7. - pondelok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    20. 7. - piatok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v júni 2012 49 790 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za jún 2012 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za druhý štvrťrok 2012 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    25. 7. – streda DPH podanie daňového priznania k DPH za jún 2012 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za druhý štvrťrok 2012 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    splatnosť DPH za jún 2012 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    splatnosť DPH za druhý štvrťrok 2012 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za jún 2012
    31. 7. – utorok Daň z  podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za jún 2012
    splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
    Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v júni 2012, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za jún 2012
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za jún 2012
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za jún 2012 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
    zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
    oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
    oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
    oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne


    August 2012

    8. 8. – streda

    Poistné

    splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za júl 2012 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení,

    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za júl 2012

    15. 8. - streda

    Daň z príjmov

    odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

    20. 8. - pondelok


    DPH

    predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v júli 2012 49 790 €

    podanie súhrnného výkazu k DPH za júl 2012 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €

    27. 8. – pondelok

    DPH

    podanie daňového priznania k DPH za júl 2012 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)

    splatnosť DPH za júl 2012 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou

    Spotrebné dane

    podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za júl 2012

    31. 8. – piatok

    Daň z príjmov

    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za júl 2012

    splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €

    Daň z motorových vozidiel

    splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €

    Poistné

    písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v júli 2012, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát

    do výplatného termínu

    Poistné

    splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za júl 2012

    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru

    Daň z príjmov

    odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za júl 2012

    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za júl 2012 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

    Do 30 dní

    Miestne dane

    oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností

    vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel

    zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel

    Do konca nasledujúceho mesiaca

    Správa dane

    odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane

    oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani

    oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu

    oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne

     

     
     
    EKONOMIKA
    Názov krajiny Názov meny Mena 19.6. 20.6. 21.6. 22.6. 25.6. 26.6. 27.6. 28.6.
    USA americký dolár USD 1,2619 1,2704 1,267 1,2539 1,2488 1,2475 1,2478 1,2418
    Japonsko japonský jen JPY 99,57 100,24 101,46 100,68 99,57 98,97 99,49 98,6
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 25,495 25,453 25,683 25,775 25,813 25,963 25,916 25,81
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4333 7,4334 7,433 7,4343 7,4335 7,4334 7,4337 7,433
    V. Británia anglická libra GBP 0,8052 0,806 0,80695 0,8042 0,80285 0,7996 0,7999 0,79885
    Maďarsko maďarský forint HUF 288,61 286,95 285,83 287,66 287,53 286,4 287,28 287,83
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6969 0,6968 0,697 0,6969 0,6964 0,6965 0,6965 0,6965
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,253 4,2393 4,2537 4,2563 4,2548 4,248 4,2515 4,2872
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4638 4,4636 4,466 4,4733 4,4678 4,451 4,447 4,451
    Švédsko švédska koruna SEK 8,8398 8,8434 8,836 8,8008 8,8165 8,8204 8,8242 8,8009
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2009 1,2009 1,201 1,2009 1,2008 1,201 1,2011 1,201
    Nórsko nórska koruna NOK 7,517 7,506 7,496 7,4865 7,498 7,4995 7,523 7,5465
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5425 7,542 7,533 7,53 7,533 7,515 7,5255 7,517
    Rusko ruský rubeľ RUB 41,108 41,3462 41,62 41,705 41,47 41,22 41,1252 41,143
    Turecko turecká líra TRY 2,2756 2,2797 2,2735 2,2661 2,2703 2,2683 2,2587 2,2691
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,2416 1,2456 1,2444 1,249 1,248 1,2432 1,2384 1,2357
    Brazília brazílsky real BRL 2,5848 2,5702 2,5719 2,5805 2,5932 2,5768 2,585 2,5898
    Kanada kanadský dolár CAD 1,2889 1,2919 1,2907 1,2893 1,2861 1,2824 1,2796 1,2764
    Čína čínsky jüan CNY 8,0203 8,0809 8,0643 7,9809 7,9465 7,9387 7,933 7,8959
    Hongkong hongkongský dolár HKD 9,7913 9,8569 9,8313 9,731 9,6908 9,68 9,6814 9,6349
    Indonézia indonézska rupia IDR 11895,61 11997,41 11983,57 11852,41 11836,6 11821,5 11820,88 11762,51
    India indická rupia INR 70,607 71,339 71,338 71,663 71,2 71,126 71,293 70,603
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1456,89 1462,35 1462,48 1451,18 1451,66 1445,32 1442,7 1436,46
    Mexiko mexické peso MXN 17,3461 17,3916 17,3374 17,3916 17,3833 17,3809 17,1282 16,9208
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,9844 4,0101 4,0246 4,0006 3,9903 3,9801 3,9805 3,9676
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5854 1,5928 1,5857 1,5899 1,5881 1,5784 1,5804 1,5728
    Filipíny filipínske peso PHP 53,437 53,592 53,753 53,295 53,256 52,951 52,774 52,63
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5981 1,6105 1,6102 1,6009 1,6023 1,5983 1,5942 1,5884
    Thajsko thajský baht THB 39,586 40,018 40,177 39,838 39,824 39,708 39,767 39,589
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,4145 10,4198 10,4319 10,4821 10,5618 10,5785 10,4601 10,461
    Izrael izraelský šekel ILS 4,8655 4,9129 4,9129 4,89 4,8893 4,9145 4,921 4,9


    Názov krajiny Názov meny Mena 29.6. 2.7. 3.7.
    USA americký dolár USD 1,259 1,2593 1,2575
    Japonsko japonský jen JPY 100,13 100,51 100,26
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 25,64 25,515 25,555
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4334 7,4343 7,4342
    V. Británia anglická libra GBP 0,8068 0,8041 0,80275
    Maďarsko maďarský forint HUF 287,77 286,2 286,23
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6967 0,6967 0,6968
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,2488 4,2205 4,21
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4513 4,4503 4,453
    Švédsko švédska koruna SEK 8,7728 8,744 8,7305
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,203 1,2015 1,2012
    Nórsko nórska koruna NOK 7,533 7,5255 7,5195
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5178 7,5165 7,494
    Rusko ruský rubeľ RUB 41,37 41,0527 40,705
    Turecko turecká líra TRY 2,2834 2,2775 2,266
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,2339 1,2283 1,2264
    Brazília brazílsky real BRL 2,5788 2,5347 2,493
    Kanada kanadský dolár CAD 1,2871 1,2808 1,2781
    Čína čínsky jüan CNY 8,0011 7,9948 7,9883
    Hongkong hongkongský dolár HKD 9,7658 9,7676 9,7503
    Indonézia indonézska rupia IDR 11878,51 11821,43 11794,09
    India indická rupia INR 70,12 69,818 68,373
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1441 1440,68 1428,8
    Mexiko mexické peso MXN 16,8755 16,7865 16,812
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,996 3,9833 3,9628
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5746 1,5667 1,5681
    Filipíny filipínske peso PHP 53,055 52,722 52,387
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5974 1,5959 1,5885
    Thajsko thajský baht THB 39,873 39,819 39,561
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,3669 10,2766 10,23
    Izrael izraelský šekel ILS 4,9453 4,941 4,94

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 4.7. 5.7. 6.7. 9.7. 10.7. 11.7. 12.7.
    USA americký dolár USD 1,256 1,2426 1,2377 1,2293 1,2285 1,226 1,2178
    Japonsko japonský jen JPY 100,28 99,14 98,87 97,81 97,64 97,14 96,63
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 25,5 25,457 25,7 25,536 25,431 25,395 25,444
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4366 7,4367 7,4413 7,4387 7,438 7,4363 7,437
    V. Británia anglická libra GBP 0,8032 0,7984 0,7965 0,7936 0,7921 0,78815 0,7886
    Maďarsko maďarský forint HUF 285,36 285,95 287,6 289,61 288,12 288,75 288,6
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6964 0,6959 0,6963 0,6962 0,6962 0,6962 0,6962
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,2066 4,206 4,2139 4,2333 4,1982 4,1697 4,2081
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4764 4,4865 4,536 4,534 4,5253 4,5255 4,5385
    Švédsko švédska koruna SEK 8,6876 8,6177 8,6576 8,6225 8,5734 8,5384 8,5808
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2013 1,2012 1,2011 1,201 1,201 1,201 1,201
    Nórsko nórska koruna NOK 7,5165 7,476 7,519 7,4965 7,4865 7,4745 7,471
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,4933 7,4963 7,496 7,4958 7,496 7,4858 7,4886
    Rusko ruský rubeľ RUB 40,5534 40,351 40,438 40,607 40,3405 40,2341 39,874
    Turecko turecká líra TRY 2,2677 2,2467 2,2527 2,2441 2,2353 2,2191 2,2141
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,2221 1,2071 1,2058 1,2082 1,2015 1,1953 1,2029
    Brazília brazílsky real BRL 2,5362 2,5116 2,5028 2,4948 2,4964 2,4899 2,4928
    Kanada kanadský dolár CAD 1,2726 1,258 1,2559 1,2554 1,251 1,2493 1,2461
    Čína čínsky jüan CNY 7,9727 7,8992 7,8786 7,8336 7,8215 7,7828 7,7619
    Hongkong hongkongský dolár HKD 9,7397 9,636 9,5968 9,5332 9,5266 9,507 9,4459
    Indonézia indonézska rupia IDR 11748,77 11639,91 11679,41 11582,42 11587,96 11558,92 11533,79
    India indická rupia INR 68,436 68,284 68,71 68,761 68,077 68,2 68,105
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1428,07 1409,68 1410,37 1404,59 1402,23 1398,56 1406,78
    Mexiko mexické peso MXN 16,7927 16,5626 16,6403 16,5464 16,3538 16,333 16,3487
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,9621 3,9313 3,9289 3,9194 3,9036 3,8944 3,8876
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5635 1,5448 1,5443 1,5484 1,5408 1,5369 1,5463
    Filipíny filipínske peso PHP 52,275 51,822 51,806 51,686 51,402 51,288 51,34
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5876 1,5695 1,5697 1,5631 1,557 1,5499 1,5487
    Thajsko thajský baht THB 39,533 39,192 39,138 39,043 38,87 38,864 38,75
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,2134 10,0836 10,1756 10,1986 10,0702 10,0655 10,1611
    Izrael izraelský šekel ILS 4,919 4,8683 4,8627 4,8707 4,8672 4,8605 4,8417

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 11-12/2012 (Poradca) - mesačník nielen pre podnikateľov
    • Zákon o konkurze a reštrukturalizácií - účelom tohto zákona je usporiadanie majetkových pomerov dlžníka, ktorý je v úpadku. Zákon pozná dve formy úpadku, a to insolvenciu, resp. platobnú neschopnosť vymedzenú v § 3 ods. 2 ZoKR a predlženie vymedzené v § 3 ods. 3 ZoKR. Neurčuje ale aký stav ekonomiky je potrebné považovať za hroziaci úpadok.

    Poradca 13/2012 (Poradca ) - mesačník nielen pre podnikateľov
    • Zákon o účtovníctve - upravuje rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva a rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky. Zákon o účtovníctve sa vzťahuje na právnické osoby, ktoré majú sídlo na území SK, na zahraničné osoby, ak na území SR podnikajú, alebo vykonávajú činnosť podľa osobitných predpisov a na FO, ktoré podnikajú alebo vykonávajú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu.

    Dane, účtovníctvo – vzory a príklady (DÚVaP) č. 7-8/2012
    • Registrácia k DPH
    • Konkurz a reštrukturalizácia
    • Jednoduché účtovníctvo a zákon o účtovníctve
    • Účtovná závierka v jednoduchom účtovníctve

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) č. 7-8/2012
    • Predaj podniku v ZDP
    • Dodatočné daňové priznania
    • Letné brigády z daňového pohľadu
    • Dovolenka

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 7-8/2012
    • Vzdelávanie zamestnancov
    • Pružný pracovný čas
    • Zamestnanecké benefity a spôsoby ich poskytovania
    • Odmeňovanie zamestnancov na základe minimálnej mzdy

    Verejná správa (VS) č. 7-8/2012
    • Ukončenie štúdia a daňový bonus
    • Stredné školy od 1. septembra 2012
    • Daňový bonus u zamestnancov
    • Zúčtovacie vzťahy VS

    1000 riešení č. 7-8/2012
    • Letné brigády
    • Finančný majetok
    • Dane v praxi
    • Účtovníctvo
    • Zákonník práce

    PRIPRAVUJEME

    Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 1/2013(VIII/2012)
    • Občiansky súdny poriadok s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP) – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
    • Obchodný majetok FO a PO
    • Pohľadávky ako zúčtovacie vzťahy
    • Obchodovanie v EÚ a DPH

    Verejná správa – (VS) - mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
    • Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným
    • Základné ľudské práva a slobody
    • Rozpočet verejnej správy

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM) – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
    • Zmena životného minima od 1. 7. 2012
    • Fond úrazového poistenia
    • Absolventská prax

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
    • Povinnosti prijímateľov investičnej pomoci
    • Zdaňovanie príjmov z duševného vlastníctva
    • Zmeny v JÚ pre fyzické osoby podnikateľov v roku 2012

    1 000 riešení – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
    • Obchodovanie v EÚ
    • Konkurz a reštrukturalizácia
    • Pracovnoprávne vzťahy
    • Dane v praxi
    • Jednoduché účtovníctvo
    • Zákonník práce

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     

    LETNÉ BRIGÁDY ŠTUDENTOV
    Blížiace sa prázdninové obdobie je spojené zo zvýšenou aktivitou študentov. V letných mesiacoch vstupujú do pracovného procesu ďalší vysokoškoláci a stredoškoláci. Zaujímajú vás pracovné vzťahy s možnosťou výhodnejšieho zdanenia? Všetko o letných brigádach ponúkame v balíčku za výhodnú cenu.

    Letné brigády z daňového pohľadu – príspevok
    mesačník DUO 7-8/2012, (A5, 120 str.)


    Letné brigády - príspevok
    mesačník PaM 7-8/2012, (A5, 120 str.)


    Zákonník práce – úplné znenie zákona        zadarmo
    Zákony III/2012, (A4, 600 str.)

    Zrnká ženskosti        zadarmo



    BALÍČEK LETNÉ BRIGÁDY obsahuje:
    DUO 7-8/2012 - príspevok + PAM 7-8/2012 - príspevok + Zákony III/2012- úplné znenie zákona + Zrnká ženskosti.

    Cena balíčka je 25,60 €
    Cena balíčku s  50 %zľavou je 12,80 €.
    Ušetríte 12,80 €


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov. Objednávky vybavujeme do 48 hodín.

    Len do vypredania zásob.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300 v čase od 9,00 do 15,00, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk


    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
    OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODIN

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page