Em@ilové noviny

 

č. 15/2016

30. 9. 2016

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Vážení čitatelia! Dodanie tovaru nepodlieha zdaneniu daňou z pridanej hodnoty v SR, ak dodávateľ nie je platiteľom DPH, dodávateľ je platiteľom DPH a uskutoční dodanie tovaru do iného členského štátu odberateľovi, ktorý je registrovaný pre DPH, dodávateľ je platiteľom DPH a uskutoční dodanie tovaru do tretieho štátu (nečlenského štátu EÚ). Aké sú zásady pri intrakomunitárnom dodaní tovaru?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Spolu s príchodom jesene sa aj u aktívne žijúcich jedincov nezriedka objavujú najrozličnejšie ochorenia dýchacej sústavy, medzi ktoré patrí tiež často podceňovaná i preceňovaná nádcha. Je to skutočne najbežnejšie ochorenie, nevyhne sa žiadnemu miestu na svete a skôr či neskôr sa ňou nakazí každý. V podstate ide „iba“ o zápal nosovej sliznice, ktorý sa však vyskytuje vo viacerých formách a zasluhuje si pozornosť lekára aj samotného postihnutého.

Viac v rubrike Byť dobrý nestačí.

Na ďalšie stretnutie pri emailových novinách sa teší

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
DODANIE TOVARU BEZ DPH

 


Dodávateľ nie je platiteľom DPH
Dodanie tovaru zdaniteľná osoba (podnikateľ) v rámci SR účtuje bez DPH, ak nie je osobou registrovanou pre daň podľa § 4 zákona o DPH, teda ak nedosiahol obrat vo výške 49 790 eur za dvanásť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacoch resp. nie je registrovaný dobrovoľne.
V prípade registrácie zdaniteľnej osoby podľa § 7 (registrácia z titulu nadobúdania tovaru z iných členských štátov EÚ) alebo § 7a (registrácia z titulu prijatia alebo poskytnutia cezhraničných služieb v rámci EÚ) nevzniká podnikateľovi povinnosť platiť daň z dodania tovaru v SR.
Na základe uvedených typov registrácie sa zdaniteľná osoba nestáva platiteľom DPH. Povinnosť platiť daň v SR z dodania tovaru vzniká podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH platiteľom, nie ostatným osobám registrovaným pre DPH.

Osoba registrovanou pre daň
• zdaniteľná osoba registrovaná pre DPH z titulu vykonávania podnikateľskej činnosti
- § 4 zákona o DPH (ide o platiteľa dane, ktorý má právo na odpočítanie dane za podmienok stanovených zákonom o DPH)
• osoba registrovaná pre DPH z titulu nadobudnutia tovaru z iného členského štátu v prípade dosiahnutia limitu určeného pre nadobudnutie tovaru alebo v prípade dobrovoľnej registrácie bez ohľadu na limit určený pre nadobudnutie tovaru z iného členského štátu - § 7 zákona o DPH

Intrakomunitárne dodanie tovaru
Pri dodaní tovaru zo SR do iného členského štátu (s výnimkou dodávok nových dopravných prostriedkov), je potrebné rozlišovať, komu sú dodávky tovaru určené.
Ak je odberateľom tovaru v inom členskom štáte osoba registrovaná pre daň, dodávka tovaru je oslobodená od dane (§ 43 ods. 1). Ak je odberateľom tovaru v inom členskom štáte osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň, dodávka tovaru sa zdaňuje v SR.

Podmienkou oslobodenia dodávky tovaru od dane
• dodávateľ tovaru je osoba registrovaná pre daň v SR,
• odberateľ tovaru je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte a tovar objedná pod svojim IČ DPH prideleným v tomto členskom štáte,
• tovar sa fyzicky prepravuje zo SR do iného členského štátu,
• musí ísť o odplatný obchodný vzťah medzi dodávateľom a odberateľom,
• o predaji musí byť vyhotovená faktúra, na ktorej bude uvedené IČ DPH dodávateľa a odberateľa.
Ak tovar zo SR do iného členského štátu dodáva osoba, ktorá je registrovaná pre DPH podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH, z čoho vyplýva, že nemá postavenie platiteľa dane z pridanej hodnoty, táto osoba nie je povinná platiť daň pri dodaní tovaru podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH, nemá povinnosť zdaňovať dodanie tovaru, a teda ani neuplatní oslobodenie od dane podľa § 43 zákona o DPH. Takáto osoba nie je povinná podávať ani súhrnný výkaz pri dodaní tovaru do iného členského štátu.

Zákon o DPH

teda určuje v § 43 v podstate dve podmienky oslobodenia od dane, prvou je postavenie dodávateľa a odberateľa, kedy dodávateľom je platiteľ dane a odberateľom je osoba identifikovaná pre DPH v inom členskom štáte, a druhou podmienkou je fyzická preprava tovaru z tuzemska do iného členského štátu. Zároveň, pokiaľ má dôjsť k dodaniu tovaru, ktoré je predmetom v SR, musí byť splnená podmienka prevodu práva nakladať s tovarom ako vlastník na inú osobu a musí ísť o dodanie tovaru s miestom dodania v SR.
Pri dodaní tovaru v rámci členských štátov medzi osobami registrovanými pre DPH t.j. pri intrakomunitárnom (vnútrospoločenskom dodaní), je predmetom dane dodanie tovaru na strane predávajúceho a predmetom dane je i nadobudnutie tovaru na strane kupujúceho.
Takýto princíp posúdenia jedného obchodného prípadu (predaja a nákupu tovaru) umožňuje, aby sa uplatnil princíp štátu určenia, t.j. aby k zdaneniu tovaru došlo v štáte kupujúceho. Zabezpečí sa to tým spôsobom, že kupujúci sám zdaní nadobudnutý tovar.
V rámci intrakomunitárneho dodania tovaru je dodanie u dodávateľa oslobodené od dane – túto skutočnosť uvedie vo svojom daňovom priznaní a zároveň v súhrnnom výkaze, v ktorom uvádza oslobodené dodania tovarov s uvedením identifikácie odberateľa v inom členskom štáte. Na druhej strane odberateľ vo svojom daňovom priznaní uplatní DPH vzťahujúcu sa k nadobudnutému tovaru - vykoná „samozdanenie“, ktoré daňová správa skontroluje na základe údajov v súhrnnom výkaze dodávateľa.

Platiteľ DPH – predávajúci v SR
môže uplatniť oslobodenie dodania tovaru do iného členského štátu za podmienok vyplývajúcich z § 43 zákona o DPH. Platiteľ musí preukázať, že:
- tovar bol odoslaný alebo prepravený zo SR do iného členského štátu predávajúcim, alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je registrovaný pre DPH v danom štáte,
- dodanie tovaru preukáže faktúrou a dokladom o preprave (podľa toho, kto prepravu vykonal).

Preukázanie prepravy tovaru
Skutočnosť, že došlo k fyzickému premiestneniu tovaru zo SR do iného členského štátu a sú splnené podmienky pre oslobodenie od dane, je platiteľ – dodávateľ v SR povinný podľa § 43 ods. 5 zákona o DPH preukázať:
a) kópiou faktúry
b) dokladom o odoslaní tovaru
(ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ poštovým podnikom), kópiou dokladu o preprave tovaru potvrdenou odberateľom v inom členskom štáte (ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou)
c) potvrdením o prijatí tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou, ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ alebo odberateľ, toto potvrdenie musí obsahovať:
• priezvisko a meno alebo názov odberateľa a adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava,
• množstvo a druh tovaru,
• adresu miesta a dátum prevzatia tovaru v inom členskom štáte, ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, alebo adresu miesta a dátum skončenia prepravy, ak prepravu tovaru vykoná odberateľ,
• meno a priezvisko vodiča pozemného motorového vozidla uvedené paličkovým písmom a jeho podpis,
• evidenčné číslo pozemného motorového vozidla, ktorým sa uskutočnila preprava tovaru,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.

Podmienka preukázania prepravy tovaru sa považuje za splnenú
ak má dodávateľ k dispozícii doklad podľa § 43 ods.5 písm. a) až c) zákona do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bol tovar dodaný.
Ak prepravu tovaru vykoná odberateľ alebo ju pre odberateľa zabezpečí tretia osoba, platiteľ – dodávateľ je povinný mať doklad o preprave do konca šiesteho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom sa uskutočnilo dodanie tovaru.
V prípade, ak v uvedenej lehote platiteľ doklad nemá, uvedie dodanie tovaru bez oslobodenia od dane do daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplynula lehota (koniec šiesteho mesiaca po dodaní tovaru).

Darovanie tovaru do iného členského štátu
Za dodanie tovaru za protihodnotu sa považuje aj bezodplatné dodanie tovaru za podmienky, ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná.
Ak platiteľ dane dodá bezodplatne tovar do iného členského štátu osobe identifikovanej pre daň a daň pri tomto tovare bola čiastočne alebo úplne odpočítateľná, nesplní podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 zákona o DPH.
V prípade dodania tovaru do iného členského štátu oslobodeného od dane musí ísť o odplatný obchodný vzťah medzi dodávateľom a odberateľom a o dodaní tovaru musí byť vyhotovená faktúra. Bezodplatné dodanie tovaru do iného členského štátu osobe registrovanej pre daň podlieha dani z pridanej hodnoty.

Spracovateľské operácie v súvislosti s dodaním tovaru do iného členského štátu
Ak platiteľ dane dodáva tovar osobe registrovanej pre DPH v inom členskom štáte, pričom tento tovar ešte na území SR podlieha spracovateľskej operácii, potom pre posúdenie splnenia podmienky oslobodenia od dane, je potrebné brať do úvahy konkrétne zmluvné podmienky a dohodnutého miesta skončenia prepravy tovaru.

Ak dodávateľ tovaru zabezpečuje prepravu tovaru na iné miesto v SR
kde sa majú na tomto tovare vykonať spracovateľské operácie, a práce si objedná odberateľ, ktorý po vykonaní spracovateľských operácií prepraví tovar do iného členského štátu, dodávateľ tovaru nemôže uplatniť oslobodenie od dane podľa § 43 zákona o DPH.

Dočasné skladovanie tovaru v rámci intrakomunitárnej prepravy

Skutočnosť, že tovar, ktorý sa rámci zmluvného vzťahu medzi platiteľom dane v SR a osobou registrovanou pre DPH v inom členskom štáte, má dodať zo SR do iného členského štátu, a ktorý sa dočasne skladuje v SR, nie je rozhodujúca pre uplatnenie oslobodenia od dane, ak je tovar fyzicky prepravený do iného členského štátu v rámci dohodnutého zmluvného vzťahu a skladovanie je súčasťou prepravy tovaru.

Ing. Naďa Vašková

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 10/2016 )
 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
DODACIA PODMIENKA EX WORKS A DOKLAD O PREPRAVE

Platiteľ dane dodáva tovar do iného členského štátu s podmienkou EX WORKS. Deň dodania bol 2. 5. 2016, kedy bol tovar odovzdaný dopravcovi. Prepravu tovaru pre odberateľa uskutočnil dopravca na účet odberateľa. Dodávateľ musí mať na preukázanie splnenia podmienky pre oslobodenie od dane k dispozícii doklad o preprave (kópiu CMR) do konca novembra 2016.
Ak platiteľ nebude mať doklad o preprave do konca novembra 2016, bude povinný dodanie tovaru zdaniť v daňovom priznaní podanom za november 2016.

SPRACOVANIE TOVARU V SR PRED JEHO PREPRAVOU NA ÚČET ODBERATEĽA

Platiteľ dane v SR sa dohodol s českým podnikateľom na dodaní tovaru, ktorý mal dodávateľ prepraviť na dohodnuté miesto určenia v SR. Tovar sa mal v SR spracovať inou slovenskou spoločnosťou na základe objednávky českého podnikateľa. Následne po spracovaní tovaru malo dôjsť k jeho preprave do ČR na účet českého podnikateľa.
Ak je tovar na základe dohodnutej zmluvy prepravený na iné miesto určenia v tuzemsku, nie je splnená podmienka pre oslobodenie od dane podľa § 43 zákona o DPH u slovenského dodávateľa tovaru.

SPRACOVANIE TOVARU V SR PRED JEHO PREPRAVOU NA ÚČET DODÁVATEĽA

Spracovateľské operácie na tovare dodávanom pre odberateľa z Poľska registrovaného pre DPH objedná v SR dodávateľ tovaru, tiež zabezpečí prepravu tovaru do Poľska.
Odberateľ nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník až v Poľsku, preto slovenský platiteľ si v SR môže uplatniť oslobodenie od dane.

DOČASNÉ SKLADOVANIE TOVARU POČAS INTRAKOMUNITÁRNEJ PREPRAVY

Platiteľ vyrobil pre odberateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku tovar, ktorý bol pripravený na prevzatie dňa 1. 8. 2016. Túto skutočnosť platiteľ dane oznámil rakúskemu podnikateľovi a tovar považoval za dodaný dňa 1. 8. 2016. Faktúru na dodanie tovaru platiteľ dane vyhotovil dňa 2. 8. 2016. Tovar bol u dodávateľa skladovaný do 20. 9. 2016, kedy ho kupujúci prepravil do Rakúska, a doklad o preprave tovaru zaslal dodávateľovi dňa 28. 10. 2016.
Dodanie tovaru u slovenského platiteľa je oslobodené od DPH. Dodanie uvedie do daňového priznania za august 2016, pretože do dňa podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie došlo k preprave tovaru.

PREMIESTNENIE VLASTNÉHO TOVARU PLATITEĽA DO SKLADU V ČR

Slovenský platiteľ dane premiestňuje svoj tovar do skladu umiestneného v ČR na účely podnikania v ČR. Slovenský platiteľ dane je v ČR identifikovaný pre daň, nakoľko tam podniká. Premiestnenie tovaru slovenským platiteľom sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu a je oslobodené od dane, nakoľko sú splnené podmienky pre oslobodenie od dane. Použitie premiestneného tovaru z územia SR do ČR sa zdaní slovenským platiteľom dane v ČR ako nadobúdateľom tovaru v ČR sadzbou dane platnej v ČR.
Slovenský platiteľ dane podá v SR daňové priznanie, v ktorom uvedie premiestnenie tovaru oslobodeného od dane a do 25 dní po uplynutí príslušného kalendárneho štvrťroka podá súhrnný výkaz, v ktorom uvedie svoje IČ DPH pridelené v SR, IČ DPH pridelené v ČR a hodnotu premiestneného tovaru. Slovenský platiteľ dane identifikovaný pre daň v ČR podá v ČR daňové priznanie, v ktorom zdaní nadobudnutie tovaru a ak spĺňa podmienky na odpočítanie dane v ČR , odpočíta si daň uplatnenú z nadobudnutia tovaru v tom istom zdaňovacom období.

INŠTALÁCIA STROJA V RAKÚSKU

Slovenský podnikateľ prepravil do Rakúska stroj, ktorý tam bude inštalovať. Premiestnenie stroja do Rakúska nie je považované za dodanie tovaru za protihodnotu. Pri dodaní tovaru s inštaláciou alebo montážou je miesto dodania upravené osobitne, a to v tom členskom štáte, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný.

Miesto dodania stroja s inštaláciou bude v Rakúsku a slovenský podnikateľ nemusí z premiestnenia stroja do Rakúska vyhotoviť doklad o premiestnení tovaru a nemusí premiestnenie tovaru uvádzať v daňovom priznaní podanom v tuzemsku.

Ing. Naďa Vašková


(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 10/2016)

 

 
 
P6 AKTUAL
252/2016 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 410/2012 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o ovzduší v znení vyhlášky č. 270/2014 Z. z.
253/2016 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa
254/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
255/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 4/2001 Z. z. o Zbore väzenskej a justičnej stráže v znení neskorších predpisov
256/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 4/2001 Z. z. o Zbore väzenskej a justičnej stráže v znení neskorších predpisov
257/2016 Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o výške štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2017
258/2016 Oznámenie Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb o vydaní opatrenia z 19. septembra 2016 č. 1/2016, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien a určujú sa maximálne ceny univerzálnej služby a poštového platobného styku pre vnútroštátny poštový styk
259/2016 Oznámenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 12. septembra 2016 č. 1/2016, ktorým sa vydáva zoznam výrobkov obranného priemyslu
260/2016 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike a niektoré podmienky vykonávania regulovaných činností v elektroenergetike
261/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o metodike na výpočet podielu uznaného športu na rok 2017

 
 


PRECHLADNUTIE

 
Akútna nádcha je totiž prudký zápal spojený s opuchom sliznice v nosových dutinách, spôsobený vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Najčastejšie sú jeho pôvodcom rinovírusy, ktoré sa rozmnožujú v nosnej sliznici. Prenášajú sa úzkym kontaktom (napr. rôzne druhy bozkávania) alebo kvapôčkovou cestou (kašeľ, prskanie pri rozprávaní, kýchanie – pri nezakrytom nose a ústach). Vírus spôsobujúci nádchu prežíva aj na rukách mnoho hodín, a tak aj podanie rúk býva možným spôsobom prenosu. Nádcha býva častá aj u športujúcich vzhľadom k tomu, že títo mávajú veľmi často zníženú obranyschopnosť organizmu (imunitu). Postihnutý má zapchatý nos, tečie mu z neho čistý priesvitný sekrét, ktorý sa mení na hlienovo – hnisový až „čisto“ hnisový. Nepriaznivo sa mu mení čuch, zle rozpráva i dýcha, slzia mu oči, bolí ho hlava, páli v hrdle, nekvalitne spí a je unavený. To všetko znižuje jeho tréningovú schopnosť a pracovnú výkonnosť. Nádcha sa môže vyskytovať ako „sólista“ alebo ako sprievodca najrozličnejších ochorení (chrípka, angína a podobne). Liečiť sa určite musí – hoci sa vraví, že s liekmi trvá sedem dní a bez liečby týždeň. Pri prechode infekcie na dolnú časť dýchacieho ústrojenstva sa môže jej trvanie totiž predĺžiť aj na 14 dní. V liečbe sa na začiatku podávajú kvapky na zmiernenie opuchu sliznice a tým zlepšenia dýchania, v prípade hnisavých hlienov je možné podávať antibiotiká, najmä u starších ročníkov. Pomáha aj vdychovanie (inhalácia) prírodných liečivých zmesí podľa špeciálnych receptúr alebo minerálky Vincentky. Pri „obyčajnej“ nádche zvyčajne nebýva zvýšená teplota. Horšie je to pri výskyte komplikácií, kedy sa musí užiť antibiotikum. Ťažšie príznaky nádchy mávajú fajčiari a nádcha môže byť spúšťacím mechanizmom aj pre vznik astmatického záchvatu. Najčastejšími komplikáciami nádchy bývajú zápaly prínosových dutín a stredného ucha.

Chronická nádcha v alergickej, prípadne vazomotorickej forme. Príčiny alergickej, ktorá sa prejavuje šteklivým dráždením v nose, kýchaním, vodovým výtokom a upchávaním, sú známe (alergény z peľu, plesní, roztočov, hmyzu a srsti zvierat), pôvod vazomotorickej (menej intenzívne kýchanie, ale výtok a upchatie výraznejšie) nepoznáme.
Pre všetky druhy nádchy je typické upchatie nosa, ktoré, ak je úplné, donúti postihnutého dýchať cez ústa, čím sa vyradí filtračná funkcia nosa (za minútu prefiltruje sedem litrov vzduchu, čo je viac ako desať tisíc za deň) a následne sa zhoršuje situácia v prieduškách. Na tento nepríjemný moment sa, prostredníctvom reklamných kampaní v najrozličnejších médiách, odporúčajú viaceré nosové spreje. Faktom je, že síce poskytujú rýchlu úľavu, ale neliečia. Pri chronickej forme ale hrozí nadužívanie a vznik závislosti. Už po piatich dňoch totiž prestáva organizmus na liek dostatočne reagovať, účinnosť sa oslabuje, a to núti postihnutého užívať sprej častejšie a častejšie hoci bez zásadného úspechu. Niekedy sa v priebehu nádchy na sliznici ústnej dutiny objaví obťažujúca zapálená škvrnka – afta, akoby vriedok s bielym povlakom, veľkosti štyri až päť milimetrov, ktorá začne postihnutého znervózňovať a bolieť. Musí na ňu myslieť doslova každú chvíľku – pri každom pokuse niečo zjesť, pri rozprávaní alebo keď si len tak prejde jazykom po vnútri úst. Afty vznikajú väčšinou na jar alebo jeseň, u niektorých však aj po celý rok. Zvyčajne sa vyskytujú od pubertálneho veku asi do 35 rokov a ich najčastejšou príčinou je narušenie rovnováhy imunitného systému (obranyschopnosti). U niekoho ale môžu afty vznikať aj ako reakcia na určité potraviny – napr. po konzumácii orechov, inokedy stačí malé pohryznutie do jazyka alebo drobné poranenie ústnej sliznice. Veľmi často sa tvoria afty aj v krízových situáciách, keď podľahnú náporu stresu, rozčúlenia alebo majú citové problémy. Po niekoľkých dňoch sa afty začnú strácať akoby samé od seba, ale medicína doposiaľ nenašla účinný liek na to, aby sa už viackrát neobjavili. Na zmiernenie príznakov do určitej miery pomôže užívanie vitamínov B (najmä kyselinu pantoténovú) a kyseliny listovej ľahké potieranie postihnutých miest na sliznici jódovou alebo propolisovou tinktúrou a návrat duševného i telesného pokoja. Po častejšom objavení áft sa odporúča imunologické vyšetrenie a výtery zo sliznice ústnej dutiny. Ak sú afty väčšie ako jeden centimeter, je ich viacej ako desať a nemiznú ani po niekoľkých dňoch, je vhodné navštíviť špecialistu – stomatológa alebo odborníka na ušné, nosné a krčné ochorenia, ktorý situáciu rieši inými liekmi, prípadne konštatuje vnútorné ochorenie, vyvolávajúce afty. „Zaručené recepty“ na liečbu áft – experimenty ako potieranie alpou, zubnou pastou alebo práškom z rozdrveného acylpyrínu môžu situáciu zhoršiť. Skôr sa hodí použiť „babský“ recept – nechať si v ústach rozpustiť kocku cukru viackrát za deň. Dýchacie cesty privádzajú do pľúc vzduch s potrebným kyslíkom, ale okrem toho majú aj ochrannú funkciu. Sú vystlané riasinkovou výstelkou (epitelom), v ktorej sú umiestnené bunky, takzvané sekrečné, produkujúce za normálnych okolností malé množstvo hlienu.
V ňom sú pohlcované vdýchnuté cudzorodé čiastočky (napríklad prach) a mikróby. Hlien je posúvaný riasinkovým epitelom hlbšie do dýchacích ciest (hrtan, priedušnica). Napadnutie sliznice dýchacích ciest vírusmi alebo baktériami veľmi často spôsobuje zvýšenú produkciu hlienu, ktorý je hustý a môže sa „lepiť“ na steny dýchacích dýchacích ciest čím spôsobí ich zníženú priechodnosť. Kašeľ je obranný reflex, ktorý udržuje dýchacie cesty priechodné. Jedinec, postihnutý ochorením dýchacích ciest, ťažko odkašľáva a dýchacie cesty preplnené hlienom sú veľmi zle priechodné. Pokiaľ sa produkcia hlienu nezvyšuje, býva kašeľ suchý, neproduktívny a dráždivý – dotyčný sa trápi a nič nevykašláva. Pre chrípku a iné vírusové ochorenia, ktoré postihujú dýchacie cesty, je typické, že v prvých dňoch je kašeľ dráždivý. Neskôr sa stáva produktívnym pričom dochádza ku zvýšenej produkcii hlienu – postihnutý vykašláva hlieny s rôznorodým obsahom a farbou. Na potláčanie kašľa sa používajú takzvané antitussiká, z ktorých väčšina tlmí kašľací reflex v mozgovom centre pre kašeľ. Použitie antitussika je na mieste ak kašeľ mimoriadne obťažuje a vyčerpáva. Na uľahčenie odkašlávania sa používajú takzvané expektoranciá, napomáhajúce prečisteniu a lepšej hygiene dýchacích ciest. Vzhľadom na to, že existuje vysoké percento „samoliečiteľov“, je potrebné upozorniť, že antitussiká a expektoranciá by nemali byť užívané súčasne, čo sa stáva pri neusmerňovanom a nekontrolovanom užívaní liečiv dosť často. Expektoranciá totiž zvyšujú produkciu hlienu a antitusiká bránia jeho odstraňovaniu tým, že kašeľ tlmia. Tak by dochádzalo k hromadeniu väčšieho množstva hlienu v dýchacích cestách bez možnosti vykašliavania. V každom prípade je treba pri viac ako týždeň trvajúcom kašli konzultovať lekára, ktorý dotyčného vyšetrí (kašeľ môže značiť aj iné ochorenie ako „banálne“ postihnutie dýchacích ciest) a nasadí správnu a účinnú liečbu s kontrolami v príslušných časových intervaloch a odporúčaniami pre úpravy tréningového procesu.

Chrípka je akútne infekčné ochorenie spôsobené vírusom chrípky. Vyskytuje sa najmä na jeseň a v zime, často v menších či väčších epidémiách (hromadný výskyt, časovo a miestne ohraničený s rôznym časom trvania), prípadne až pandémiách (hromadný výskyt ochorenia postihujúci ľudí bez priestorového obmedzenia). Ochorenie má svoju krutú históriu a dodnes máva svoje smrteľné obete. Prvýkrát bol klinický obraz chrípky, ako náhleho ochorenia horných dýchacích ciest, zaznamenaný na kráľovskom dvore Alžbety I. Odvtedy je známych viacero údajov o menších či väčších epidémiách chrípky, ktoré vypukli neočakávane a nemali pravidelný priebeh. Vyvrcholením týchto epidémií bola pandémia v roku 1918, tzv. „španielska chrípka“, ktorá si vyžiadala takmer 20 miliónov obetí po celom svete počas dvoch rokov. Potom nasledovali pandémie v rokoch 1947, 1957, 1968, 1977, ktoré si vyžiadali tiež veľmi vysoký počet obetí.
Postupne boli izolované tri hlavné typy vírusov chrípky – A (1932), B (194), C (1949), ktoré majú rôzne variácie. Z hľadiska prenosu infekcie ide o kvapôčkovú infekciu (kýchaním, prskaním, fúkaním). Pre chrípku je typický náhly začiatok, relatívne krátke trvanie (ak sa nepridružia komplikácie) s príznakmi celkového postihnutia organizmu a ochorením horných dýchacích ciest (bolesti v hrdle, kašeľ, nádcha). Inkubačná doba je 1 až 3 dni. Ako prvé sa potom objavujú celkové príznaky - triaška, náhla únava s pocitom bolesti po celom tele a vysokými teplotami aj nad 40 stupňov Celsia. Pridružujú sa bolesti hlavy najmä v čele a v očných jamkách a pocit „polámaných“ svalov spojený s „pichaním“. Okrem takto „klasicky“ prebiehajúcej chrípky existujú aj jej určité špecifické formy s charakteristickým priebehom ochorenia. Črevná a žalúdočná chrípka – príznaky ochorenia začínajú ako pri klasickej forme chrípky, ale prevláda úporné zvracanie, kolikovité bolesti v nadbrušku, hnačky až krvácanie do stolice. Nervová forma chrípky – na začiatku charakteristická nervovými príznakmi. Objavuje sa náhle prudké omámenie až zmätenie, závraty, bolesti v oblasti prvej vetvy trojklaného nervu (pri očiach), ramenného pletenca alebo v oblasti sedacieho nervu. Chrípka môže prebiehať aj s rôznymi komplikáciami, z ktorých najčastejšou je zápal pľúc. K ďalším komplikáciám patrí postihnutie srdcovo-cievneho systému, myokarditída (zápal srdcového svalu) trombózy, angíny, zápal príušnej žľazy, semeníkov, toxická žltačka, postihnutie kĺbov. Najzávažnejšou nervovou komplikáciou je zápal mozgových blán s bodkovitými krvnými výronmi (hemoragická encefalitída). Takéto typy komplikácií sa môžu objavovať najmä v prípade nedoliečenia alebo nedostatočného liečenia chrípky. Býva to najmä zapríčinené predčasným nástupom do práce, „prechodením“ ochorenia, zaťažovaním ešte pri zvýšenej teplote, prípadne počas užívania liekov. Chrípku treba jednoducho „vyležať“. Pobyt v perinách je vhodné podporiť jednoduchými a dostupnými liekmi podľa odporúčania lekára. Vlastné obranné mechanizmy pomôžu telu zburcovať multivitamínové preparáty s veľkými dávkami vitamínu C. Pri chrípke sa odporúča piť väčšie množstvo tekutín (napríklad teplý bylinkový čaj ochutený citrónom a včelím alebo púpavovým medom), pretože voda vyplavuje z tela škodlivé látky – potením alebo močením. Pokiaľ sa však objavuje akékoľvek zhoršenie stavu (viac dní vysoká teplota, ťažkosti s dýchaním, zlé prehĺtanie alebo iné vyššie popísané príznaky, ktoré značia komplikácie), je vhodné prehĺbiť liečbu u špecialistu. Na príchod chrípky je vhodné sa pripraviť. Okrem samozrejmej prevencie takzvanou luxusnou vitaminizáciou sa odporúča profylaxia očkovaním, ktoré má ochranný efekt u 70 až 90 percent dospelých. Očkovanie je rizikové u dám v prvých troch mesiacoch tehotenstva a nie je vhodné pre jedincov alergických na vajcový bielok. U niektorých ľudí je možné očakávať reakciu na očkovanie v podobe bolestí hlavy, svalov, nevoľnosti a zvýšenej teploty. Chrípkové epidémie sa objavujú v nepravidelných intervaloch po každý rok. Preto je vhodné rátať s tým, že môžu človeka zasiahnuť a urobiť všetko pre to, aby sme neochoreli alebo boli aspoň rýchlo vyliečení. Pre chrípku platí heslo „Lepšie sa na ňu pripraviť, ako s ňou bojovať“. Pred chrípkovou sezónou sa vždy objavujú nové lieky, ktoré ochorenie lepšie liečia. Prirodzenú prekážku chrípky tvorí zásada akceptovať princípy prevencie prirodzenými látkami, ktoré nájdeme najmä v zelenine. Hoci sa pre niekoho môže zdať táto téma „vyčerpaná“, predsa len nezaškodí povedať si o tejto stále viac a viac zaujímavejšej zložke jedálneho lístku čosi súhrnné a komplexné, čo by malo byť akousi alfou a omegou jej aktivity a zložky prevencie proti ochoreniu chrípkou. Je totiž viac než isté, že strava obsahujúca pestré a vysoké (ba až dominantné) percento zeleniny – najmä čerstvej – zvyšuje kvalitu zdravia, vyššiu obranyschopnosť a schopnosť podávania výraznejších fyzických i psychických výkonov. A čo sa týka jej spotreby u nás máme čo doháňať. Kým v našej krajine spotrebujeme približne 70 kg na osobu za rok, v iných krajinách (Grécko, Španielsko, Taliansko, Bulharsko, Francúzsko) je to až 200 kg na osobu a rok.

Zelenina je dôležitá aj pre vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok
veľmi často je základným zdrojom týchto elementov – najmä železa, vápnika, horčíka, draslíka a zinku. Zelenina obsahuje minimálne 70 %, priemerne však 82 % kvalitnej tekutiny. Obsahom minerálnych a ďalších látok alkalizuje (bráni proti prílišnej prekyselenosti) vnútorné prostredie podnikateľovho organizmu. Tým znižuje unaviteľnosť a napomáha rýchlejšej regenerácii a rehabilitácii. Pokiaľ je zelenina správne pripravená, poskytuje pocit nasýtenosti pri relatívne nízkej energetickej hodnote, čo je niekedy veľmi dôležité. Upravuje činnosť tráviaceho traktu – obsahuje špeciálne látky, ktoré túto činnosť optimalizujú (silice, horčiny, prírodné farbivá) a bránia chrípkovým, vírusom aby ju narúšali. Prakticky neobsahuje tuky, a to nepatrné množstvo, ktoré má v zložení, je pre organizmus priaznivé pre napomáhanie vstrebávania antioxidantov. Zelenina obsahuje aj bielkoviny vrátane ich základných stavebných prvkov – esenciálnych aminokyselín: cysteín v hlúbovej zelenine, leucín v listovej, lyzín v kapuste, arginín v zemiakoch, mrkve a hrachu. Množstvo konzumovanej zeleniny denne je individuálne – závisí aj na obľube a znášanlivosti. Dôležité je vždy si uvedomiť jej rozdielnu stráviteľnosť, tolerovateľnosť, nepriaznivé nadúvanie, obsah vlákniny. Pri individuálnych jedálnych lístkoch je vhodné konzultovať oddielového lekára – vzhľadom k predpokladanému typu a trvaniu záťaže. Zelenina má zvyčajne listovú a koreňovú časť. Listová časť obsahuje oveľa viac železa, kyseliny listovej a vitamínu C, ale menej ostatných vitamínov a podstatných živín. Má taktiež menej energetických látok. Je horšie stráviteľná a menej prijateľná pre chuťové bunky. Pokiaľ listovú zeleninu kuchynsky pripravujeme, je ju lepšie buď krátko povariť alebo podusiť, neskôr len spariť. Zvýrazní sa jej chuť a zlepší stráviteľnosť. Koreňová časť má viac bielkovín a cukrov aj väčšie množstvo špecifických látok, žiaľ, vrátane pomerne veľkého množstva škodlivých dusičnanov. Preto sa odporúča korene pokrájať na menšie kúsky a namočiť do menšieho množstva vody s kyselinou citrónovou (2 dcl vody, na špičku noža kyselinu citrónovú a máčať obsah asi dve hodiny v uzatvorenej nádobe v chladničke). Ide o takzvanú marináciu zeleniny. Použitá voda sa potom vyleje aj za cenu straty určitého množstva minerálov. Zeleninu je po tomto procese potrebné opláchnuť čistou vodou. Marináciou sa odstráni väčšia časť obsahu pre zdravie nepriaznivých dusičnanov. Pri diskusii o úprave musíme priznať prvenstvo surovej, len umytej a očistenej zelenine. Sterilizovaná zelenina nie je vhodná a rovnako tak zelenina naložená v oleji je použiteľná iba ako „ozdoba“. Mrazená zelenina je vcelku výhodná, je zvyčajne predvarená a nevyžaduje veľké nároky na úpravu. Problémom však môže byť neodhadnuteľný obsah dusičnanov. Východiskom z núdze, bez výraznejších pozitívnych hodnôt, býva sušená zelenina, ktorá sa používa na prípravu „rýchlych polievok“. Konzervovaná v rozličných nálevoch býva veľmi často v plechoviciach (len zriedka so špeciálnou fóliou vo vnútri) a výrazne prisoľovaná, čo jej k zdravotnej hodnote nepridáva. Lepšia je konzervácia v skle. Prírodne rýchlo kvasená zelenina má svoje výhody najmä pre jej účinky na dobré trávenie (zelenina sa iba posolí, premyje, sparí a uzavrie do pohárov na dvojdňové kvasenie). Zelenina obsahuje okrem minerálnych látok, vitamínov, bielkovín a mierneho množstva cukrov i tukov taktiež alkaloidy (nemusia byť vždy užitočné – napr. solanín v zemiakoch alebo tomatín v paradajkách), glykosidy (užitočné najmä v šupkách a semenách), fytoncídy (antibiotický účinok – napr. v chrene, cibuli, cesnaku, reďkovke), silice (priaznivé v prípade želateľného stimulačného účinku na trávenie a močenie.
Osobitnou kapitolou sú pre zdravie významné prírodné farbivá. Môžu byť:
  • zelené (chlorofyl) s protizápalovými, protisklerotickými, dezinfekčnými a deodorizačnými Účinkami (preto sa pridávajú do zubných pást, ústnych vôd alebo rozličných tabliet),
  • červené a oranžové (karotén v mrkve a žltej paprike, kapsaicín v paprike, lykopén v paradajkách) sú dôležité najmä pre tvorbu vitamínov i antibiotický a antisklerotický účinok,
  • žlté prírodné farbivá (flavonoidy) priaznivo pôsobia na krvné cievy, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, znižujú tvorbu cholesterolu, riziko zápalov a majú antibiotické účinky.
  • Pri popise zeleniny sa často stretávame s rôznym rozdelením, ktoré je možno dôležité pre pochopenie najrozličnejších receptov. Koreňová zelenina môže mať pravé korene (mrkva, petržlen, paštrňák, čierna a biela reďkovka), hľuzy (zemiaky, topinambur), buľvy (celer, červená redkvička, červená repa), pakoreň (chren). Poznáme potom hlúbovú zeleninu (kapusta, kel, kaleráb, karfiol, brokolica), cibuľovú (cesnak, cibuľa, pór), listovú (hlávkový šalát všetkých druhov, špenát, čakanka, čínska kapusta, špargľa), plodovú (papriky všetkých druhov, paradajky, uhorka, tekvica, melón), dužinovú (fazuľové lusky, zelený hrášok, cukrová kukurica, artyčok), vňaťovú (kôpor, pažítka, žerucha,„kučeravý“ petržlen). Zelenina bez ohľadu na rôzne delenia musí byť pred konzumáciou podľa možnosti v čo najhygienickejšom stave (dobre umytá a očistená), čerstvá alebo čo najprijateľnejšie tepelne upravená. Vtedy je zaujímavá a pre konzumenta zdraviu prínosná.
    Záver
    Najviac odporúčaná protichrípková zelenina: špargľa, mrkva, mladý cesnak, cibuľa, reďkovka, pór, artičoky, brokolica, šťavelové listy, listy zo žihľavy, brokolica, kaleráb, červená repa, špenát, kel, tekvica, cibuľa, mladé zemiaky, karfiol.

    MUDr. Pavel Malovič

     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Október 2016
    10. 10. - pondelok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za september 2016 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za september 2016
    17. 10. - pondelok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    20. 10. - štvrtok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v septembri 2016 49 790 €
    25. 10. – utorok podanie súhrnného výkazu k DPH za september 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za tretí štvrťrok 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za september 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie kontrolného výkazu k DPH za tretí štvrťrok 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    podanie daňového priznania k DPH za september 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za tretí štvrťrok 2016 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    splatnosť DPH za september 2016 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    splatnosť DPH za tretí štvrťrok 2016 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za september 2016
    31. 10. – pondelok Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za september 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za september 2016
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v septembri 2016, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za september 2016
    do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
    od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za september 2016
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za september 2016 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
    oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
    predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
    prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
    oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
    oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
    Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
    Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

     

     
     
    EKONOMIKA
    Názov krajiny Názov meny Mena 21.9. 22.9. 23.9. 26.9. 27.9. 28.9. 29.9.
    USA americký dolár USD 1,115 1,1238 1,1214 1,1262 1,122 1,1225 1,1221
    Japonsko japonský jen JPY 112,49 113,19 113,02 113,11 112,52 112,93 113,88
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,022 27,021 27,022 27,021 27,025 27,023 27,022
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4546 7,4543 7,4552 7,4539 7,4501 7,4511 7,4523
    V. Británia anglická libra GBP 0,85693 0,85925 0,86435 0,8709 0,86413 0,86208 0,86138
    Maďarsko maďarský forint HUF 308,55 306,37 305,51 306,52 306,94 307,95 308,65
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,2915 4,2852 4,2869 4,3045 4,2887 4,2893 4,3065
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4495 4,4498 4,4475 4,4498 4,4483 4,4506 4,453
    Švédsko švédska koruna SEK 9,5698 9,5833 9,582 9,6075 9,6213 9,6165 9,6218
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0883 1,0867 1,0887 1,0905 1,088 1,0891 1,0876
    Nórsko nórska koruna NOK 9,2318 9,1073 9,1028 9,1318 9,1108 9,0888 9,0403
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,508 7,5055 7,5005 7,503 7,505 7,516 7,5153
    Rusko ruský rubeľ RUB 71,7138 71,5987 71,2201 71,9272 71,7263 71,7039 70,8848
    Turecko turecká líra TRY 3,3168 3,3153 3,3059 3,3563 3,3424 3,3438 3,3661
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4665 1,4674 1,4685 1,4751 1,4661 1,4637 1,4642
    Brazília brazílsky real BRL 3,6137 3,594 3,5931 3,6522 3,6215 3,6389 3,63
    Kanada kanadský dolár CAD 1,4653 1,4623 1,4625 1,4825 1,4873 1,4829 1,4683
    Čína čínsky jüan CNY 7,4384 7,4949 7,4797 7,5105 7,4826 7,4911 7,482
    Hongkong hongkongský dolár HKD 8,6472 8,7157 8,6979 8,7342 8,7005 8,7041 8,7021
    Indonézia indonézska rupia IDR 14646,08 14691,06 14663,99 14674,39 14511,95 14533,57 14559,25
    India indická rupia INR 74,68 74,872 74,711 75,06 74,5795 74,5915 75,0305
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1240,6 1238,31 1235,78 1246,11 1232,69 1231,76 1235,19
    Mexiko mexické peso MXN 22,0065 22,051 22,0086 22,3599 21,925 21,8177 21,7955
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,6125 4,6156 4,6028 4,6501 4,6355 4,6434 4,627
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,517 1,5341 1,5435 1,5513 1,5388 1,5459 1,5451
    Filipíny filipínske peso PHP 53,301 53,806 53,881 54,365 54,235 54,189 54,231
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5147 1,5221 1,5231 1,5316 1,5255 1,527 1,5287
    Thajsko thajský baht THB 38,713 38,951 38,834 38,967 38,81 38,839 38,881
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 15,2889 15,1567 15,237 15,3985 15,2031 15,2492 15,474
    Izrael izraelský šekel ILS 4,2102 4,2236 4,2161 4,2339 4,2025 4,2148 4,2156

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Mesačník Poradca – (Poradca), č. 3/2017 (IX/2016)
    • Zákon o inšpekcii práce

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 10/2016 (IX/2016)
    • Daňová licencia - Ing. Jana Bielená

    Verejná správa – (VS), č. 10-11/2016 (VIII/2016)
    • Novela školského zákona - Mgr. Marianna Matulková
    • Povinné lekárske prehliadkyMgr. Lucia Boráková

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 10/2016 (VIII/2016)
    • Osobné údaje a ich ochranaJUDr. Jozef Jaško
    • Zmena výšky poistného pre SZČOIng. Dušan Dobšovič

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 10/2016 (IX/2016)
    • Osobný majetok v podnikaní FO - Ing. Miroslava Brnová
    • Výskum a vývoj v daňových nákladoch - Ing. Ján Mintál

    1 000 riešení, č. 10/2016 (IX/2016)
    • Medzinárodné zdanenie
    • Daňová licencia
    • Pracovnoprávne vzťahy


    PRIPRAVUJEME

    Verejná správa – (VS), č. 12-13/2016 (XI/2016)
    • Novela obchodného zákonníka
    • Odvodová úľava na zdravotnom a sociálnom poistení

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2016 (X/2016)
    • Použitie sociálneho fondu
    • Zdravotné poistenie počas výkonu práce v štátoch EÚ

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 11/2016 (X/2016)
    • Životné minimum
    • Zdaňovanie dlhopisov

    Mesačník DÚVaP – (DÚVaP), č. 11/2016 (X/2016)
    • Archivácia mzdovej a účtovnej dokumentácie

    1 000 riešení, č. 11/2016 (X/2016)
    • Dane v praxi
    • Zákonník práce
    • Účtovníctvo

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Daňová kontrola
    Rovnako ako pri celej správe daní, tak aj pri daňovej kontrole musia byť dodržané ako zo strany správcu dane, tak aj zo strany daňového subjektu základné zásady , ktoré sú definované v daňovom poriadku. Základné zásady môžeme charakterizovať poznatky, požiadavky, ktorých uplatňovanie je dôležitou podmienkou pri správe daní. Aké zásady daňovej kontroly upravuje daňový poriadok? Všetkým podnikateľom, živnostníkom, FO, PO, mzdovým účtovníkom, personalistom, prinášame balíček publikácií, ktoré sa stanu vašim spoločníkom.

    Daňová kontrola - príspevok
    mesačník DUO 9/2016 (A4, 80 str.)


    Daňová kontrola komplexne - príspevok
    mesačník VS 9/2016 (A4, 72 str.)


    Daňová kontrola - práva a povinnosti - príspevok
    mesačník DÚVaP 9/2016 (A5, str. 160 str.)




    BALÍČEK Daňová kontrola obsahuje:
    DUO 9/2016 + VS 9/2016 + DÚVaP 9/2016

    Cena balíčka je 20,20 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 9,80 €.
    Ušetríte 10,40 €.


    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Inšpekcia práce
    Prostredníctvom inšpekcie práce sa presadzuje aj ochrana zamestnancov pri práci. Aký je rozsah inšpekcie práce? Na ktorých miestach u zamestnávateľa sa môže vykonať kontrola? Má zamestnávateľ v súvislosti s kontrolou nejaké práva a povinnosti?
    Všetkým podnikateľom, živnostníkom, zamestnávateľom, zamestnancom poradíme v našich príspevkoch.

    Zákon o inšpekcii práce - úplné znenie zákona
    mesačník Poradca 3/2017 (A5, 256 str.)


    Kontrola z inšpektorátu práce - príspevok
    mesačník PaM 9/2016 (A4, 80 str.)


    Inšpekcia práce - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 11/2016 (A5, 96 str.)




    BALÍČEK Balíček Inšpekcia práce obsahuje:
    Poradca 3/2017 + PaM 9/2016 + 1000 riešení 11/2016

    Cena balíčka je 14,70 €.
    Cena balíčka s 30 % zľavou je 10,30 €.
    Ušetríte 4,40 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page