Em@ilové noviny

 

č. 15/2012

29.6.2012

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Zbierka zákonov v kocke 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Početnú skupinu vstupujúcu na trh práce v nasledujúcom období letných prázdnin predstavujú študenti stredných a vysokých škôl. Najfrekventovanejšou a pre zamestnávateľov najvýhodnejšou možnosťou ich zamestnávania je uzatváranie dohôd o brigádnickej práci študentov. Na základe čoho môže študent pracovať? Viac sa dočítate v dnešnej Téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Prehľad nových predpisov a zmien v legislatíve ponúkame v rubrike Zbierka zákonov v kocke od čiastky 37 po čiastku 39.
Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Anna Dišeková
Redakcia em@ilových novín
poradca@i-poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
LETNÉ BRIGÁDY

 
LETNÉ BRIGÁDY Z DAŇOVÉHO POHĽADU

Blížiace sa prázdninové obdobie je spojené so zvýšenou zárobkovou aktivitou študentov. Mnoho študentov, najmä vysokoškolákov, pracuje aj počas akademického roka. V letných mesiacoch vstupujú do pracovného procesu ďalší vysokoškoláci, ako aj študenti stredných škôl. Zaujímajú vás pracovné vzťahy s možnosťou výhodnejšieho zdanenia?
Využiť môžu všetky druhy dohôd a to
  • dohodu o vykonaní práce podľa § 226 ZP. Dohoda sa uzatvára na rozsah prác nie vyšší ako 350 hodín v kalendárnom roku,
  • dohodu o pracovnej činnosti podľa § 228a ZP, na základe ktorej možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne,
  • dohodu o brigádnickej práci študentov podľa § 227 ZP. Na základe tejto dohody nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času, pričom dodržiavanie tejto podmienky sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Dohoda o brigádnickej práci študentov
Túto dohodu môže zamestnávateľ uzatvoriť len s FO, ktorá má štatút študenta. Dohoda musí byť uzatvorená písomne a jedno jej vyhotovenie je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.
Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta; to neplatí, ak sa dohoda uzatvára v období od skončenia štúdia na strednej škole alebo od skončenia letného semestra na vysokej škole najneskôr do konca októbra toho istého kalendárneho roka. V dohode musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa uzatvára. Dohoda môže byť uzatvorená na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas, môže v nej byť dohodnutý aj spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva z dohody, možno dohodu o brigádnickej práci študentov skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

Výhody a nevýhody dohôd
Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona (zákon č. 618/2003 Z. z. v z.n.p.). Na tieto dohody sa vzťahujú len ustanovenia prvej časti Zákonníka práce. Zamestnanci nemajú napríklad nárok na dovolenku, na náhradu mzdy pri prekážkach v práci, na minimálnu mzdu, na stravovanie. Tieto nároky im môžu vzniknúť len, ak to bude dohodnuté v dohode. Nemožno však dohodnúť poskytovanie nárokov výhodnejšie alebo vo väčšom rozsahu ako zamestnancom v pracovnom pomere. Z hľadiska platenia poistného je pre zamestnávateľa aj zamestnanca v súčasnom období zamestnávanie na základe dohôd výhodné. Z príjmov na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa poistné na verejné zdravotné poistenie neplatí.
Z odmeny vyplatenej na základe dohôd zamestnanec neplatí ani poistné na sociálne poistenie. Poistné na sociálne poistenie však u dohôd platí zamestnávateľ a to 0,8 % na úrazové poistenie a 0,25 % poistenie do garančného fondu z vymeriavacieho základu zamestnanca – študenta (z výšky odmeny za vykonanú prácu). Z hľadiska zdanenia príjmu nie je dôležité, či študent pracuje na základe pracovnej zmluvy alebo na základe niektorej z dohôd podľa Zákonníka práce. Príjem z pracovnoprávneho vzťahu je vždy príjmom zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) ZDP a zdaňuje sa prostredníctvom zamestnávateľa (platiteľa príjmu) preddavkovo v súlade s § 35 ZDP.

Pre zdanenie príjmov z letných brigád študentov platia rovnaké ustanovenia zákona o dani z príjmov ako pre zdanenie príjmov iných zamestnancov. Študent má nárok na ročnú výšku nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a pri splnení zákonom požadovaných podmienok aj na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela), daňový bonus, príp. aj zamestnaneckú prémiu.
Zdanenie príjmu v priebehu roka závisí od toho, či študent podpísal u zamestnávateľa Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „vyhlásenie“). Na zdanenie nemá vplyv výška príjmu, ktorá bola dôležitá len do konca roka 2010, kedy sa u príjmov do 165,97 eura mesačne aplikovala zrážková daň. Pri výpočte mesačného preddavku na daň môže zamestnávateľ uplatniť len nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus za predpokladu, že študent podpísal u zamestnávateľa vyhlásenie. Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) a nárok na zamestnaneckú prémiu sa môžu uplatniť až po skončení roka pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo v podanom daňovom priznaní. Pri nepodpísanom vyhlásení sa takýmto spôsobom uplatňuje aj nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka a daňový bonus. Podotýkame, že príjem študenta nemá vplyv na priznanie daňového bonusu na študenta u rodiča alebo inej oprávnenej osoby, ani na vyplácanie prídavkov na dieťa a to bez ohľadu na výšku tohto príjmu.

Podpísanie vyhlásenia
V súlade s ustanovením § 36 ods. 6 ZDP môže vyhlásenie podpísať aj študent bez ohľadu na to, či pracuje na základe pracovnej zmluvy alebo na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Na základe podpísaného vyhlásenia uplatní zamestnávateľ pri výpočte mesačného preddavku na daň 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, prípadne aj daňový bonus a to aj v prípade, ak do práce nastúpil v priebehu mesiaca.
Ak študent podpíše vyhlásenie do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, zamestnávateľ uplatní nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus už pri výpočte preddavku na daň v tom mesiaci, v ktorom študent nastúpil do zamestnania. Vo vyhlásení zamestnanec prehlasuje, že si súčasne za rovnaké obdobie neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus u iného zamestnávateľa a že právo na daňový bonus na tie isté vyživované deti si súčasne neuplatňuje iný daňovník. Ak má študent v rovnakom mesiaci viac zamestnávateľov, vyhlásenie môže podpísať len u jedného z nich. Pri zmene zamestnávateľa v priebehu roka je študent povinný v zmysle § 36 ods. 8 ZDP potvrdiť túto skutočnosť podpisom vo vyhlásení u zamestnávateľa, u ktorého mal podpísané vyhlásenie ku dňu, keď táto skutočnosť nastala.

Ročné vysporiadanie dane
Daňová povinnosť k dani z príjmov môže byť vysporiadaná

  • prostredníctvom podaného daňového priznania. Povinnosť podať daňové priznanie vyplýva z § 32 ZDP. V podanom daňovom priznaní daňovník vyčísli rozdiel medzi daňovou povinnosťou, zaplatenými preddavkami a ďalšími položkami, o ktoré sa znižuje daňová povinnosť. Vzniknutý rozdiel doplatí, preplatok vysporiada daňový úrad;
  • prostredníctvom ročného zúčtovania preddavkov, ktorým sa vysporiada daňová povinnosť z príjmov zo závislej činnosti. V priebehu roka zráža zamestnávateľ preddavky na daň podľa § 35 zákona o dani z príjmov. Vo vykonanom ročnom zúčtovaní zamestnávateľ vyčísli rozdiel medzi vypočítanou daňovou povinnosťou a zrazenými preddavkami na daň. Rozdiely vysporiada zamestnávateľ, len vo výnimočných prípadoch daňový úrad;
  • vybraním dane zrážkou, pričom daňová povinnosť daňovníka sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Len u príjmov taxatívne vymenovaných v § 43 ods. 6 písm. a) až d) ZDP môže byť vybraná daň považovaná za preddavok, ktorý sa vysporiada prostredníctvom podaného daňového priznania. Od roku 2011 sa táto možnosť u fyzických osôb týka len príjmov z vyplatenia (vrátenia) podielových listov.
Povinnosť vysporiadania za rok 2012 vzniká, ak výška zdaniteľných príjmov presiahne sumu 1 822,37 eura. Do tohto limitu sa v súlade s § 32 ods. 1 ZDP nezapočítajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak
  • vybraním dane je splnená daňová povinnosť '28§ 43 ods. 6) alebo daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
Uplatnenie postupu podľa § 43 ods. 7 znamená, že daňovník považuje daň vybranú zrážkou za preddavok na daň, ktorý si môže odpočítať od dane v daňovom priznaní.

Zdaniteľný príjem zo závislej činnosti musí byť po skončení roka vysporiadaný ročným zúčtovaním preddavkov alebo podaním daňového priznania s výnimkou prípadu, ak za rok 2012 nepresiahne sumu 1 822,37 €.
Pri ročnom vysporiadaní dane si študent môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Ak na základe podpísaného vyhlásenia bola zohľadnená zamestnávateľom pri výpočte mesačného preddavku na daň, uplatní sa zostávajúca časť do ročnej výšky. Na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka je nárok bez ohľadu na to, koľko mesiacov v roku poberal zdaniteľné príjmy. Za predpokladu, že základ dane študenta za rok 2012 nepresiahne 18 983 eur, je ročná výška tejto nezdaniteľnej časti 3 644,74 eura.
Ďalej je možné v prípade splnenia zákonných podmienok uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) študenta. Výška tejto nezdaniteľnej časti závisí od výšky základu dane daňovníka a od výšky vlastných príjmov manželského partnera. Ak predpokladáme, že základ dane študenta alebo študentky nepresiahne v roku 2012 sumu 33 561,944 eura, výška tejto nezdaniteľnej časti je 3 644,74 eura, ak manželský partner nemá vlastný príjem. Inak sa výška tejto nezdaniteľnej časti vypočíta ako rozdiel medzi uvedenou sumou a výškou vlastného príjmu manželského partnera zníženého o zaplatené povinné poistné.
Za vlastný príjem sa považuje napr. príjem zo závislej činnosti, podpora v nezamestnanosti, materské, nemocenské dávky, príležitostný príjem, výhry, príjmy z podnikania neznížené o výdavky, štipendium poskytované doktorandom dennej formy doktorandského štúdia.
Za vlastný príjem sa nepovažuje napr. štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie, rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku, prídavok na dieťa a príplatok k prídavku, daňový bonus, zamestnanecká prémia.

Ak sú splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže sa znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na jej uplatnenie. Túto nezdaniteľnú časť možno uplatniť len na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti definovanej v § 115 Obč. Z.
Obdobne ako pri nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka možno pri ročnom vysporiadaní dane uplatniť daňový bonus v ročnej výške alebo jeho neuplatnenú časť, ak bol na základe podpísaného vyhlásenia uplatnený v priebehu roka. Podmienkou priznania daňového bonusu v ročnej výške je dosiahnutie zdaniteľných príjmov v § 5 aspoň vo výške 1 963,20 eura. Daňový bonus možno uplatniť na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Daňový bonus je nárokový aj v prípade dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu nie sú splnené počas celého roka, možno uplatniť daňový bonus len za taký počet kalendárnych mesiacov, na začiatku ktorých boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus sa pritom uplatní už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo. Ak príjmy študenta nedosiahli za niektoré kalendárne mesiace zákonom požadovanú minimálnu sumu, môže si uplatniť zostávajúcu časť daňového bonusu do ročnej výšky pri ročnom vysporiadaní, ak úhrn jeho ročných zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti dosiahne zákonom požadovanú výšku. Ak podmienku ročnej výšky príjmov nesplnil a zamestnávateľ mu v niektorých mesiacoch roka oprávnene priznal daňový bonus, vyplatený daňový bonus zamestnancovi zostáva.
Daňový bonus si po uplynutí roku 2012 bude môcť uplatniť aj rodič študenta, ak študent s ním žije v domácnosti a ak manžel (manželka) tohto študenta nemá za rok 2012 zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 3 644,74 eura. V tomto prípade sa daňový bonus uplatní v rámci ročného zúčtovania rodiča, resp. pri podaní daňového priznania rodičom. Rodič študenta si však nemôže uplatniť daňový bonus na vnúča.
Pri ročnom vysporiadaní dane si môže študent uplatniť aj zamestnaneckú prémiu, ak splní všetky podmienky uvedené v § 32a ods. 1 ZDP. Jednou zo základných podmienok je dosiahnutie príjmov § 5 ods. 1 písm. a) zákona (vrátane príjmov z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru) a príjmov zo sociálneho fondu v § 5 ods. 1 písm. f) zákona, spolu v roku 2012 vo výške aspoň 1 963,20 eura. Ďalšou dôležitou podmienkou je poberanie posudzovaných príjmov aspoň šesť kalendárnych mesiacov, pričom do počtu mesiacov sa nezapočítajú tie, za ktoré dosiahol zamestnanec posudzované príjmy iba na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ďalšie podmienky, ktoré musia byť splnené, sú uvedené v § 32a ods. 1 písm. a) bodoch 3 až 7 a v písm. b) zákona.
Výška zamestnaneckej prémie závisí od výšky posudzovaného príjmu a od počtu mesiacov jeho poberania. Ak zamestnanec poberal posudzované príjmy menej ako 12 kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, vzniká mu nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie za tie kalendárne mesiace, za ktoré poberal tieto príjmy. Ak vznikne nárok na zamestnaneckú prémiu, neuplatňujú sa nezdaniteľné časti základu dane a daň je nula. Ak boli v priebehu roka zrazené preddavky na daň, vráti ich zamestnávateľ pri ročnom zúčtovaní preddavkov alebo daňový úrad na základe vyplnenej žiadosti v daňovom priznaní. Ako sme už vyššie uviedli, ak bude mať študent za rok 2012 príjmy zo závislej činnosti presahujúce sumu 1 822,37 eura, nepovažujú sa tieto príjmy za vysporiadané a to ani v prípade, ak v priebehu roka nevyšiel preddavok na daň. Takéto príjmy sa zahrnú do ročného zúčtovania preddavkov, ktoré na základe žiadosti študenta vykoná jeho zamestnávateľ alebo do študentom podaného daňového priznania. Ak príjmy za rok 2012 nepresiahli sumu 1 822,37 eura, študent môže dobrovoľne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov alebo podať daňové priznanie. Uplatní si, resp. dodatočne uplatní nezdaniteľné časti základu dane, príp. daňový bonus a zamestnaneckú prémiu. Výsledkom ročného vysporiadania býva preplatok na dani, ktorý bude študentovi vrátený zamestnávateľom alebo daňovým úradom, prípadne doplatenie daňového bonusu a zamestnaneckej prémie.
O vykonanie ročného zúčtovania preddavkov musí študent požiadať zamestnávateľa, u ktorého mal podpísané vyhlásenie, najneskôr do 15. februára nasledujúceho roka. Ak mal takýchto zamestnávateľov viac, požiada o vykonanie ročného zúčtovania posledného z nich, pričom od iného zamestnávateľa (zamestnávateľov) si do 5. februára vyžiada potvrdenie, ktoré tento zamestnávateľ vydá do 10. februára. Ak študent nemal podpísané vyhlásenie u žiadneho zo svojich zamestnávateľov, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Zamestnávateľ je povinný vykonať ročné zúčtovanie do konca marca a ak je výsledkom preplatok na dani, vráti ho najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl.
Daňové priznanie je potrebné podať do 31. marca nasledujúceho roka s možnosťou predĺženia lehoty najneskoršie do 30. júna na základe oznámenia podaného daňovému úradu najneskôr 31. marca. Prílohou priznania je potvrdenie od zamestnávateľa (zamestnávateľov) o výške príjmov zo závislej činnosti a o zrazených preddavkoch na daň. Takéto potvrdenie je povinný vydať každý zamestnávateľ bez žiadosti najneskôr do 10. marca.
Ing. Ivana Valterová

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku DUO 7-8/2012)


LETNÉ BRIGÁDY

Dohoda o brigádnickej práci študentov (DBPŠ) predstavuje jeden z typov dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Okrem DBPŠ môžu základné pracovnoprávne vzťahy popri pracovnom pomere vznikať aj na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti.
Spoločným znakom uvedených dohôd je skutočnosť, že v porovnaní s pracovným pomerom nejde o hlavné, ale len doplnkové formy výkonu práce a zamestnávateľ je oprávnený na plnenie svojich úloh alebo zabezpečenie svojich potrieb tieto dohody s FO uzatvárať len výnimočne. Pôjde predovšetkým o situácie, keď zamestnávateľ potrebuje zmluvne pokryť výkon sezónnych prác, ojedinelé pracovné úkony, či práce malého rozsahu, kde by uzavretie pracovného pomeru bolo zbytočne administratívne zaťažujúce aj hospodárne neúčelné.

Podmienky uzatvorenia DBPŠ:
1. Vekový limit brigádovania, alebo odkedy najskôr je možné uzavrieť DBPŠ a vykonávať v nej prácu dohodnutú
– pokiaľ ide o spôsobilosť uzavrieť DBPŠ, vyžadujú sa na strane zamestnanca ako aj na strane zamestnávateľa rovnaké podmienky ako pri pracovných zmluvách. Zákon č. 311/2001 Z. z. ZP v z.n.p. otázku pracovnoprávnej subjektivity, t. j. spôsobilosti mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosti vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba povinnosti, ohraničuje vekom 15 rokov. Zamestnávateľ je teda oprávnený uzatvoriť DPBŠ s FO v deň jej 15-tich narodenín. Súčasne však zamestnávateľ nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, kedy FO skončí povinnú školskú dochádzku. Podľa ust. § 22 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania v školách podľa školského zákona alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku. Povedané inými slovami, zamestnávateľ smie podpísať DBPŠ s 15-ročným študentom, ale ako deň nástupu do práce nesmie dohodnúť deň, ktorý by predchádzal dňu ukončenia desaťročného vzdelávania.
ZP vylučuje, aby ako deň nástupu do práce bol dohodnutý deň, ktorý by predchádzal dňu, keď FO skončí povinnú školskú dochádzku. Nevylučuje, aby bol deň nástupu do práce zhodný s dňom skončenia povinnej školskej dochádzky, a preto ako deň začatia výkonu práce v DBPŠ môže byť dohodnutý už 31. august. Súčasne ust. § 223 ods. 2 ZP obmedzuje zmluvnú voľnosť zamestnávateľa v tom, že s mladistvým zamestnancom možno DBPŠ uzatvoriť, len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie. Predmetom DBPŠ tiež nesmú byť práce mladistvým zakázané.
2. Status študenta - DBPŠ môže zamestnávateľ uzatvoriť s FO, ktorá má štatút študenta. Právny štatút študenta ZP pre svoje účely nevymedzuje. Študentom je FO, ktorá sa sústavne pripravuje na povolanie (žiak strednej školy, študent vysokej školy), pričom nie je rozhodujúce, či ide o študenta v dennej forme alebo študenta študujúceho v externej forme. „Ak by však študent, napr. študujúci popri zamestnaní, bol zamestnancom v pracovnom pomere, jeho právny štatút zamestnanca by mal prednosť pred právnym štatútom študenta,“ a s takýmto zamestnancom už DBPŠ nie je možné uzatvoriť (nie je vylúčený iný typ dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru).
Neoddeliteľnou súčasťou DBPŠ je tak potvrdenie štatútu študenta, ktorý sa preukazuje potvrdením príslušnej školy o štúdiu. Štatút študenta však nemusí FO uzatvárajúca DBPŠ preukazovať, ak sa dohoda uzatvára v období od skončenia štúdia na strednej škole alebo od skončenia letného semestra na vysokej škole najneskôr do konca októbra toho istého kalendárneho roka (§ 228 ods. 2 ZP). Teda DBPŠ možno uzatvoriť aj s FO, ktorá ukončila štúdium na strednej škole a bola prijatá na vysokú školu, aj keď počas letných prázdnin až do zápisu na vysokej škole de facto nevie preukázať svoj status študenta.
3. Forma a obsah DBPŠ – zamestnávateľ je povinný dohodu uzatvoriť písomne, inak je neplatná. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi. Obligatórnymi (povinnými) náležitosťami DBPŠ sú:
a) dohodnutá práca: študent sa v DBPŠ zväzuje na splnenie určitej pracovnej úlohy, resp. na druhovo určený výkon pracovnej činnosti. DBPŠ nie je možné uzatvoriť na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom.
b) dohodnutá odmena za vykonanú prácu: stanovenie odmeny za vykonanú prácu je vecou dohody zamestnávateľa a zamestnanca. Zamestnávateľ pri uzatvorení DBPŠ nie je povinný dodržiavať minimálne mzdové nároky v zmysle ust. § 120 ZP. Odmena pri DBPŠ môže byť aj nižšia, ako je minimálna mzda za každú odpracovanú hodinu, prípadne za odpracovaný mesiac.
c) dohodnutý rozsah pracovného času: na základe DBPŠ nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. To zn., že ak má zamestnávateľ ustanovený týždenný pracovný čas 40 hodín, študent môže na základe dohody o brigádnickej práci v priemere vykonávať prácu v dĺžke 20 hod./týždeň. V prípade 37,5 hod. ustanoveného pracovného času zamestnávateľa môže študent v priemere odpracovať len 18,75 hod./týždeň. Pracovný čas sa posudzuje za dobu, na ktorú je dohoda uzatvorená, ak je dohoda uzatvorená na neurčitú dobu, pracovný čas sa posudzuje najdlhšie za 12 mesiacov, nemusí ísť teda len o kalendárny rok (§ 227 ods. 2 a 3 ZP). Nie je prípustné, aby sa v DBPŠ dojednal rozsah pracovného času študenta slovami: „podľa potreby zamestnávateľa.“ Ust. § 227 ods. 2 ZP stanovuje, aby práca vykonávaná na základe takejto dohody u každého zamestnávateľa nepresiahla priemer 20 hodín za týždeň. V prípade súbehu viacerých DBPŠ sa bude prípustný rozsah pracovného času posudzovať samostatne.
d) doba, na ktorú sa dohoda uzatvára: DBPŠ je možné uzatvoriť na určitú dobu, príp. na neurčitý čas. Vzhľadom na to, že ust. druhej časti ZP týkajúce sa pracovného pomeru nie je možné aplikovať vo vzťahu k zamestnancom pracujúcim na základe dohôd, študenti pracujúci na základe DBPŠ nemajú nárok na poskytnutie dovolenky, na náhradu mzdy pri prekážkach v práci, na stravovanie a pod. Legislatívna úprava pracovnoprávnych vzťahov vznikajúcich na základe dohôd je podstatne voľnejšia ako v pracovnom pomere a vytvára pomerne široký priestor na aplikáciu zmluvnej voľnosti účastníkov tohto vzťahu. Preto vyššie spomenuté nároky môžu vzniknúť aj študentom pracujúcim na základe DBPŠ, avšak len ak to v dohode bude výslovne dohodnuté. Súčasne však platí, že v dohode nemožno dohodnúť poskytovanie určitých nárokov za výhodnejších podmienok alebo vo väčšom rozsahu ako zamestnancom v pracovnom pomere.
Aj na základe DBPŠ dochádza k vzniku pracovnoprávnej zodpovednosti. Študent zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril DBPŠ, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Rozsah náhrady škody je limitovaný v súlade s ust. § 225 ods. 1 ZP. Len pripomíname, že zamestnávateľ môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti len so zamestnancom starším ako 18 rokov.
4. Skončenie DBPŠ - spôsob skončenia DBPŠ môže, ale nemusí byť v dohode dohodnutý. DBPŠ je možné skončiť:
  • dohodou účastníkov k dohodnutému dňu
  • okamžitým skončením dohody, ale len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer
  • jednostrannou výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
Nedodržanie písomnej formy výpovede alebo okamžitého skončenia DBPŠ nemá za následok (nie je sankcionované) neplatnosťou tohto právneho úkonu. Platnosti výpovede DBPŠ nebráni ani skutočnosť, že vo výpovedi nebol uvedený dôvod výpovede.
5. DBPŠ, odvody a daň z príjmov - činnosť vykonávaná na základe DBPŠ zakladá povinnosť zamestnávateľa platiť poistné iba na úrazové poistenie (0,8 % z odmeny) a povinnosť niektorých zamestnávateľov platiť poistné na garančné poistenie (0, 25 % z odmeny). Zamestnanci a zamestnávatelia z titulu DBPŠ neplatia poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie a ani na poistenie v nezamestnanosti.
Povinnosť týchto subjektov nie je založená ani v prípade povinného verejného zdravotného poistenia.
Kto sa zamestná na dohodu mimo pracovného pomeru, ušetrí teda na odvodoch, lebo študenti pracujúci na dohodu sú od platenia odvodov oslobodení, ale aj tzv. „dohodári“ sú povinní svoj príjem zdaňovať rovnako ako ostatní zamestnanci 19 % daňou. Odmena vyplatená zamestnancovi na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru je zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len zákon o dani z príjmov). Príjem z dohôd sa zdaňuje podľa rovnakých princípov ako príjem na základe pracovného pomeru. Spôsob zdanenia odmeny závisí od toho, či zamestnanec má alebo nemá podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov, t. z. či sa dohodne so zamestnávateľom, že mu bude už pri vyplácaní odmeny uplatňovať nezdaniteľné minimum alebo nie. Nezdaniteľná časť základu dane na príslušné zdaňovacie obdobie (od 1. januára 2012 do 31. decembra 2012) predstavuje sumu 3 644,736 € (19, 2 násobok sumy platného životného minima). Mesačne je tak oslobodený od dane príjem do výšky 303,73 €.

Brigádovanie v rodinných firmách – určitý finančný obnos na úhradu nákladov študentského života môže priniesť aj vypomáhanie v rodinných podnikoch. Zamestnávanie rodinných príslušníkov sa riadi osobitným zákonným režimom upraveným v zákone č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní (ďalej len zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní). V súlade s ust. § 2a ods. 1 a 2 zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní nepôjde o nelegálnu prácu, resp. o nelegálne zamestnávanie, ak pre FO, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, a zároveň tieto osoby spĺňajú podmienku, že sú dôchodkovo poistení, prípadne poberajú dôchodok podľa osobitných predpisov alebo sú žiakmi alebo študentmi do 26 rokov. Teda žiak strednej školy alebo študent vysokej školy do 26 rokov veku môže vypomáhať svojmu príbuznému v priamom rade, súrodencovi alebo dokonca manželovi bez toho, aby ich vzájomný pracovnoprávny vzťah bol pokrytý, či už pracovnou zmluvou alebo DBPŠ. Príbuznými v priamom rade sa rozumejú predkovia a potomkovia (rodič a dieťa, starý rodič a vnuci, prarodičia a pravnuci).
Zároveň podstatnou hmotnoprávnou podmienkou pre vypomáhanie v rodinných firmách, je skutočnosť, že príbuzný musí vypomáhať podnikateľovi, ktorý je FO. Vypomáhanie študenta svoju príbuznému, ktorý vykonáva svoju podnikateľskú činnosť napr. vo forme niektorej obchodnej spoločnosti bez pracovnej zmluvy alebo DBPŠ je nelegálnou prácou, resp. nelegálnym zamestnávaním. V záujme ochrany zdravého vývoja detí je neprípustné vypomáhanie osobami, mladšími ako 15 rokov a osobami vo veku 15 rokov, ktoré ešte neskončili povinnú školskú dochádzku. Počas letných prázdnin sa študenti snažia privyrobiť si na rôznych brigádach. Najčastejšiu formu zmluvného pokrytia ich pracovného záväzku má dohoda o brigádnickej práci študentov. Prácou na dohodu sa študenti vyhnú plateniu odvodov do Sociálnej poisťovne. Dane z príjmu však musia platiť študenti bez ohľadu na to, či pracujú na dohodu, alebo na pracovnú zmluvu.
JUDr. Jana Kakaščíková

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku PaM 7-8/2012)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
ZDAŇOVANIE PRÍJMU NA DoBPŠ

Študent sa chce počas letných prázdnin 2012 zamestnať na dohodu o brigádnickej práci študenta.
Aké náležitosti musí mať DoBPŠ? Akým spôsobom sa bude uvedený príjem zdaňovať?

Dohoda o brigádnickej práci študentov upravuje zákon č. 331/2001 Z. z. Zákonník práce v § 227. Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. Na základe DoBPŠ nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi. Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody; to neplatí, ak sa dohoda uzatvára v období od skončenia štúdia na strednej škole alebo od skončenia letného semestra na vysokej škole najneskôr do konca októbra toho istého kalendárneho roka. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
Príjmy plynúce z DoBPŠ zaraďujeme medzi príjmy zo závislej činnosti podľa 5 ods. 1 písm. a) ZDP. Ide o príjem z pracovnoprávneho vzťahu, ktorý zdaňuje zamestnávateľ (platiteľ). Zamestnávateľ zrazí preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy. Zdaniteľnou mzdou je úhrn príjmov zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi (t.j. študentovi) za kalendárny mesiac. Preddavok sa zrazí pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní mzdy zamestnancovi k dobru (§ 35).

PRÁCA ŠTUDENTA V ZAHRANIČÍ ZABEZPEČENÁ AGENTÚROU

Študent pracuje počas letných prázdnin ako čašník v zahraničí, pričom má zmluvu podpísanú so slovenskou agentúrou, táto aj vypláca študenta.
Kto bude vystavovať potvrdenie pre účely vysporiadania dane po skončení brigády?

Pre účely vystavenia potvrdenia je podstatné to, s kým mal študent podpísanú zmluvu, nie to, pre koho skutočne prácu vykonával. Podľa § 39 ods. 5 ZDP zamestnávateľ, ktorý je platiteľ dane je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne evidencii, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
a) 10 marca zdaňovacieho obdobie, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) do konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane vykonal ročné zúčtovanie
c) do 10 februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ vyplatil príjem zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
Zamestnávateľ je povinný vystaviť Potvrdenie o vyplatenom príjme až po skončení zdaňovacieho obdobia, nie po skončení brigády. V danom prípade je zamestnávateľom slovenská agentúra, ktorá je povinná zamestnancovi vystaviť a doručiť doklad.

DAŇOVÝ BONUS A ŠTUDENT NA VYSOKEJ ŠKOLE

Študent študuje na vysokej škole v Bratislave, po skončení ročníka si počas prázdnin našiel zamestnanie na trvalý pracovný pomer.
Môže si rodič študenta uplatniť za rok 2012 daňový bonus?

Za vyživované dieťa daňovníka sa v súlade s § 33 ods. 2 ZDP považuje (vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, dieťa druhého z manželov) nezaopatrené dieťa podľa osobitných predpisov. Osobitným predpisom, na ktorý sa zákon o dani z príjmov odvoláva je zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa v z.n.p., (ďalej len „zákon o prídavku na dieťa“). Podľa zákona o prídavku na dieťa sa za vyživované považuje aj dieťa, ktoré sa sústavne pripravuje na budúce povolanie štúdiom alebo predpísaným výcvikom. Štúdium na vysokej škole je považované za sústavnú prípravu na budúce povolanie, preto má rodič, za splnenia ostatných podmienok uvedených v § 33 ZDP nárok na uplatnenie daňového bonusu bez ohľadu na skutočnosť, že študent je zamestnaný v pracovnoprávnom pomere.

DAŇOVÉ PRIZNANIE A PRÁCA NA DoBPŠ

Študent pracuje na základe DoBPŠ po dobu dvoch mesiacov. Celkový príjem má v sume 520 eur. U zamestnávateľa podpísal vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Zo mzdy mu nebol zrazený preddavok na daň, nakoľko po uplatnení mesačnej nezdaniteľnej časti základu dane bol základ dane nulový.
Bude študent povinný po skončení roka 2012 podávať daňové priznanie?

V prípade, ak by zamestnanec požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, nevznikne mu preplatok na dani, nakoľko po uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka mu nebol žiaden preddavok na daň zrazený. Čo sa týka podania daňového priznania, § 32 ZDP ustanovuje povinnosť podania daňového priznania daňovníkovi, ktorý nepožiadal o vykonanie ročného zúčtovania (§ 32 ods. 2 písm. d), ale len vtedy, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 50 % zo sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), t.j. 50 % zo sumy 3 644,74 eur je 1 822,37 eur. Študent dosiahne za celé zdaňovacie obdobie príjem len 520 eur, čo je menej ako limit pre podanie daňového priznania (1 822,37 eur), preto nie je povinný podať daňové priznanie, aj keď nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

KRATŠÍ PRACOVNÝ POMER ŠTUDENTA

Absolvent strednej školy sa po maturite a ukončení stredoškolského štúdia od 1. 7. 2012 zamestná na pracovný pomer na 4 hod. denne, pričom bude pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokej škole dennou formou štúdia. Zápis na vysokú školu je 22. septembra 2012.
Má rodič pracujúceho študenta nárok na daňový bonus?

Na posudzovanie nároku na daňový bonus nemá vplyv skutočnosť, či dieťa sústavne sa pripravujúce na budúce povolanie nemá alebo má vlastné príjmy. Tieto príjmy nárok na daňový bonus neovplyvňujú. Výnimkou je situácia, kedy dieťa počas prázdnin po skončení štúdia na strednej škole vykonáva zárobkovú činnosť alebo je zaradené do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Toto obdobie sa rovnako ako obdobie prerušenia štúdia, podľa § 4 ods. 6 písm. b) zákona o prídavku na dieťa nepovažuje za sústavnú prípravu na budúce povolanie. Rodič študenta za obdobie od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu, vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, nemá nárok na daňový bonus. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie. Rodič nemá nárok na daňový bonus za obdobie júl, august 2012, za mesiac september si môže uplatniť daňový bonus, nakoľko je to mesiac, v ktorom začína štúdium na vysokej škole, t.j. sústavná príprava na budúce povolanie.


(Viac odpovedí a riešení problémov nielen k tejto téme nájdete v mesačníku 1000 riešení 7-8/2012)

 

 
 
P6 AKTUAL
Čiastka 30/2012
123/2012 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje vzor formulára na poskytnutie investičnej pomoci, podrobnosti a náležitosti na predkladanie ročnej správy o priebehu realizácie investičného zámeru, záverečnej hodnotiacej správy a ročnej správy o využívaní investície
124/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave
125/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 344/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve v znení vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 227/2010 Z. z.
126/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dvojročnej dohody o spolupráci medzi Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu na roky 2012 – 2013

Čiastka 31/2012
127/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o označovaní potravín
128/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na správnu výrobnú prax a požiadavkách na správnu veľkodistribučnú prax
129/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na správnu lekárenskú prax
130/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie
131/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Ministerstvom obrany Ukrajiny o spolupráci vo vojenskej oblasti

Čiastka 32/2012
132/2012 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
133/2012 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje rozsah odbornej prípravy, rozsah skúšky, podrobnosti o zriaďovaní a činnosti skúšobných komisií a obsah osvedčenia pre inštalatérov
134/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a spolkovou vládou Rakúskej republiky o readmisii osôb s neoprávneným pobytom (readmisnej dohody) a Vykonávacieho protokolu k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a spolkovou vládou Rakúskej republiky o readmisii osôb s neoprávneným pobytom

Čiastka 33/2012
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave chyby vo vyhláške Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 125/2012 Z. z.
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave tlačovej chyby vo vyhláške Ministerstva obrany Slovenskej republiky č. 114/2012 Z. z.

Čiastka 34/2012
135/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o odbornej príprave, o odbornej skúške a o výkone činnosti audítora bezpečnosti pozemnej komunikácie, o zápise do zoznamu audítorov bezpečnosti pozemných komunikácií a o zápise do zoznamu vzdelávacích inštitúcií akreditovaných v odbore riadenia bezpečnosti pozemných komunikácií
136/2012 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2011
137/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstvom vzdelávania a vedy Ruskej federácie o vedecko-technickej spolupráci
138/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vzájomnom zastupovaní prostredníctvom diplomatických misií a konzulárnych úradov svojich štátov vo vízovom konaní

Čiastka 35/2012
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave tlačovej chyby v oznámení Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 109/2012 Z. z.
139/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 57/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva obilnín na trh v znení neskorších predpisov
140/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ a súvisiacich objektov na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Chľaba a Ipolydamásd
141/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ a súvisiacich objektov na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Pastovce a Vámosmikola
142/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa

Čiastka 36/2012
143/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o chove nebezpečných živočíchov
144/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody o vytvorení funkčného bloku vzdušného priestoru stredná Európa Príloha k čiastke 36 – k oznámeniu č. 144/2012 Z. z.

Čiastka 37/2012
145/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 312/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe výberu a platenia povinného príspevku na Národný jadrový fond na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi
146/2012 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výpočte výšky sumy vyplácanej fyzickej osobe, ktorej od 1. januára 2008 zanikla povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení z dôvodu poberania invalidného dôchodku
147/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 529/2009 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy s elektronickým výberom mýta v znení neskorších predpisov
148/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výnimkách pri zbere, preprave a odstraňovaní vedľajších živočíšnych produktov a o použití vedľajších živočíšnych produktov na osobitné kŕmne účely
149/2012 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o ustanovení výšky náhrady za bolesť a výšky náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia na rok 2012
150/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacej dohody k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o vzájomnom zastupovaní pri vydávaní víz
151/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o dopravnom charaktere ciest prechádzajúcich cez spoločnú štátnu hranicu
152/2012 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o udržiavaní bezpečnosti a integrity verejných elektronických komunikačných sietí alebo verejných elektronických komunikačných služieb

Čiastka 38/2012
153/2012 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 125/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spracúvaní starých vozidiel a o niektorých požiadavkách na výrobu vozidiel v znení neskorších predpisov
154/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o poplatkoch pre emitenta cenného papiera a o spôsobe ich úhrady dôchodkovou správcovskou
155/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o systéme riadenia rizík, meraní rizík a výpočte celkového rizika a rizika protistrany v dôchodkových fondoch
156/2012 Oznámenie Úradu pre reguláciu železničnej dopravy o vydaní výnosu, ktorým sa mení výnos Úradu pre reguláciu železničnej dopravy z 2. decembra 2010 č. 3/2010 o určení úhrad za prístup k železničnej infraštruktúre
157/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa
158/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacieho protokolu medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vykonávaní Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vzájomnom zastupovaní prostredníctvom diplomatických misií a konzulárnych úradov svojich štátov vo vízovom konaní
159/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Novým Zélandom o programe pracovnej dovolenky Príloha k čiastke 38 – k oznámeniu č. 159/2012 Z. z.

Čiastka 39/2012
160/2012 Vyhláška
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 533/2006 Z. z. o podrobnostiach o ochrane obyvateľstva pred účinkami nebezpečných látok v znení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 445/2007 Z. z.
161/2012 Vyhláška Národnej banky Slovenska o spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na vznik a činnosť doplnkovej dôchodkovej spoločnosti
162/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na vznik a činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti
163/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska, ktorým sa ustanovuje, čo sa rozumie nepravdivou alebo zavádzajúcou informáciou, službou alebo plnením, ktoré nesúvisia so starobným dôchodkovým sporením
164/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom kultúry Čiernej Hory o spolupráci v oblasti kultúry
165/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Srbskej republiky o spolupráci a vzájomnej pomoci pri mimoriadnych udalostiach Príloha k čiastke 39 – k oznámeniu č. 165/2012 Z. z.

Čiastka 40/2012
166/2012 Oznámenie
Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku č. 1 k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ na spoločnej štátnej hranici oboch štátov medzi obcami Peťov a Szécsény a nadväzujúcich ciest, podpísanej 16. novembra 2007 v Štúrove
167/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí zmien Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci Príloha k čiastke 40 – k oznámeniu č. 167/2012 Z. z.

Částka 41
168/2012 Vyhláška
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 189/2011 Z. z. o rozsahu cenovej regulácie v sieťových odvetviach a spôsobe jej vykonania
169/2012 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 216/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v plynárenstve
170/2012 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 219/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike
171/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku č. 1 k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ na spoločnej štátnej hranici oboch štátov medzi obcami Rároš a Rárospuszta a nadväzujúcich ciest, podpísanej 16. novembra 2007 v Štúrove
172/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Programu spolupráce medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a ministrom kultúry a národného dedičstva Poľskej republiky na roky 2012 – 2014
173/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacieho protokolu medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Chorvátskej republiky o spolupráci počas turistickej sezóny 2012
174/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Memoranda o porozumení medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Helénskej republiky o spolupráci v oblasti vyzbrojovania a obranného priemyslu
175/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o doplnení Zoznamu zmluvných strán Dohovoru o uľahčení prístupu k justičným orgánom v cudzine Príloha k čiastke 41 – k oznámeniu č. 175/2011 Z. z.

Čiastka 42
176/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa zrušuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 231/2003 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti označovania klimatizačných jednotiek pre domácnosť energetickým štítkom
177/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 569/2001 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 610/2008 Z. z.
178/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii, registrácii a podmienkach farmového chovu zveri
179/2012 Vyhláška Národnej banky Slovenska o náležitostiach žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu Národnej banky Slovenska podľa zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
180/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o metódach a postupoch určenia hodnoty majetku v dôchodkovom fonde a doplnkovom dôchodkovom fonde
181/2012 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o úprave súm životného minima
182/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na činnosť správcovskej spoločnosti
183/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky k Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín o doplnení Úplného aktualizovaného zoznamu orgánov zmluvných strán podľa článku 6 Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín Príloha k čiastke 42 – k oznámeniu č. 183/2012 Z. z.

Čiastka 43
184/2012 Vyhláška
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 225/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike v znení vyhlášky č. 438/2011 Z. z.
 
 


ZBIERKA ZÁKONOV V KOCKE

 
ENERGIE

PRÍSPEVOK NA NÁRODNÝ JADROVÝ FOND
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 145/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 312/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe výberu a platenia povinného príspevku na Národný jadrový fond na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi
Čiastka: 37 Účinnosť: 1. 6. 2012

Právna norma
  • Mení charakteristiku fixnej časti povinného príspevku na Národný jadrový fond za príslušný kalendárny štvrťrok – podľa nej ju tvorí jedna štvrtina zo zákonom stanovenej sumy za každý megawatt inštalovaného elektrického výkonu prevádzkovaného jadrového zariadenia k poslednému dňu príslušného kalendárneho štvrťroka.

SOCIÁLNE ZABEZPEČENIE

STAROBNÉ DÔCHODKOVÉ SPORENIE
Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 146/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výpočte výšky sumy vyplácanej fyzickej osobe, ktorej od 1. januára 2008 zanikla povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení z dôvodu poberania invalidného dôchodku
Čiastka: 37 Účinnosť: 1. 6. 2012

Citovaná vyhláška
  • V prípade, ak bola oprávnená osoba pred 1. januárom 2008 sporiteľom vo viac ako jednej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, počet dôchodkových jednotiek z dôvodu poberania invalidného dôchodku na základe výstupných údajov alebo na základe čiastkových výstupných údajov vypočíta dôchodková správcovská spoločnosť, v ktorej bola oprávnená osoba sporiteľom k 31. decembru 2007. Ak bola oprávnená osoba od 31. decembra 2007 do dňa podania žiadosti sporiteľom v dvoch dôchodkových správcovských spoločnostiach, za počet dôchodkových jednotiek z dôvodu poberania invalidného sa považuje taký počet dôchodkových jednotiek, ktorý vznikol pripísaním sumy zodpovedajúcej súčinu počtu dôchodkových jednotiek z dôvodu poberania invalidného dôchodku a ich aktuálnej hodnoty z výstupných údajov na osobný dôchodkový účet vo vyplácajúcej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Ak bola oprávnená osoba sporiteľom od 31. decembra 2007 do dňa podania žiadosti vo viac ako dvoch dôchodkových správcovských spoločnostiach, výstupné údaje sa určia na základe čiastkových výstupných údajov; ak je potrebných viac čiastkových výstupných údajov.

DOPLNKOVÁ DÔCHODKOVÁ SPOLOČNOSŤ
Vyhláška Národnej banky Slovenska č. 161/2012 Z. z. o spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na vznik a činnosť doplnkovej dôchodkovej spoločnosti
Čiastka: 39 Účinnosť: 15. 6. 2012

  • Splnenie podmienky splatenia základného imania pre vydanie povolenia na zriadenie doplnkovej dôchodkovej poisťovne sa preukazuje predložením výpisu z bežného účtu alebo vkladového účtu vedeného v banke alebo pobočke zahraničnej banky, ktorá spĺňa podmienky na výkon činnosti depozitára a s ktorou má zakladateľ doplnkovej dôchodkovej spoločnosti uzatvorenú zmluvu o budúcej zmluve o výkone depozitárskych služieb pre doplnkovú dôchodkovú spoločnosť ku dňu udelenia povolenia na vznik a činnosť doplnkovej dôchodkovej spoločnosti Národnou bankou Slovenska.
  • Splnenie podmienky prehľadnosti, dôveryhodnosti a zákonného pôvodu základného imania a ďalších finančných zdrojov doplnkovej dôchodkovej spoločnosti sa preukazuje predložením dokladov o pôvode finančných prostriedkov tvoriacich vklady vložené do základného imania a ďalších finančných zdrojov doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.

PÔDOHOSPODÁRSTVO

VEDĽAJŠIE ŽIVOČÍŠNE PRODUKTY
Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 148/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výnimkách pri zbere, preprave a odstraňovaní vedľajších živočíšnych produktov a o použití vedľajších živočíšnych produktov na osobitné kŕmne účely
Čiastka: 37 Účinnosť: 1. 6. 2012

Právna norma
  • Ustanovuje podrobnosti o odstraňovaní mŕtvych spoločenských zvierat a zvierat z čeľade koňovitých zakopaním, odstraňovaní spálením alebo pod úradným dozorom, ktorým sa predíde prenosu rizík pre verejné zdravie a zdravie zvierat v oblastiach, do ktorých je prístup prakticky nemožný, alebo by si vyžadoval vynaloženie neprimeraných prostriedkov, v oblastiach postihnutých prírodnou katastrofou, odstraňovaní na skládkach v prípade, ktoré nepredstavujú riziko pre verejné zdravie a zdravie zvierat, ak množstvo materiálu neprekročí príslušný týždenný objem, odstraňovaní vedľajších živočíšnych produktov, spálením alebo zakopaním na mieste v prípade výskytu povinne hlásenej choroby, ak by sa prepravou do najbližšieho zariadenia na spracovanie alebo likvidáciu vedľajších živočíšnych produktov zvýšilo nebezpečenstvo šírenia zdravotných rizík alebo by sa v prípade výskytu nákazy veľkého rozsahu prekročili likvidačné kapacity v takých zariadeniach, odstraňovaní včiel a včelárskych vedľajších produktov spálením alebo zakopaním na mieste za podmienok, ktorými sa predíde prenosu rizika pre verejné zdravie a zdravie zvierat, použití vedľajších živočíšnych produktov a podmienkach ich využitia na osobitné kŕmne účely pre zoo zvieratá, cirkusové zvieratá, plazy a dravé vtáky okrem zoo zvierat alebo cirkusových zvierat, kožušinové zvieratá, voľne žijúce zvieratá, psy z uznaných chovateľských staníc alebo svoriek psov, psy a mačky v útulkoch a červy a larvy slúžiace ako návnada pri rybolove, použití vedľajších živočíšnych produktov na kŕmenie spoločenských zvierat, a obchodných dokladoch na vedľajšie živočíšne produkty a výnimkách na ich vystavovanie a použitie.

SPRACOVANIE VOZIDIEL
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 153/2012 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 125/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spracúvaní starých vozidiel a o niektorých požiadavkách na výrobu vozidiel v znení neskorších predpisov
Čiastka: 38 Účinnosť: 1. 6. 2012

Citovaný predpis
  • Mení zoznam materiálov a súčiastok, na ktoré sa nevzťahuje zákaz uvádzať na trh vozidlá obsahujúce materiály a súčiastky, ktoré obsahujú olovo, kadmium, ortuť alebo šesťmocný chróm.

ÚČINKY NEBEZPEČNÝCH LÁTOK
Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 160/2012 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 533/2006 Z. z. o podrobnostiach o ochrane obyvateľstva pred účinkami nebezpečných látok
Čiastka: 39 Účinnosť: 1. 8. 2012

Právna norma
  • Priniesla zmeny pôvodného predpisu v oblasti ohrozenia územia, vypustila zo svojho znenia úlohy obvodného úradu v oblasti ochrany obyvateľstva, spresnila ustanovenie týkajúce sa vyhodnotenia oblasti ohrozenia a novo stanovila plán ochrany obyvateľstva, pričom z doteraz platného predpisu vypustila špecifické prípady, v ktorých bolo potrebné takéto plány vypracovať.


 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
2. 7. – pondelok Daň z príjmov podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za máj 2012
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 1 659,70 € do 16 596,96 €
Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 660 €
Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v máji 2012, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
9. 7. – pondelok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za jún 2012 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení,
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za jún 2012

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 19.6. 20.6. 21.6. 22.6. 25.6. 26.6. 27.6. 28.6.
USA americký dolár USD 1,2619 1,2704 1,267 1,2539 1,2488 1,2475 1,2478 1,2418
Japonsko japonský jen JPY 99,57 100,24 101,46 100,68 99,57 98,97 99,49 98,6
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,495 25,453 25,683 25,775 25,813 25,963 25,916 25,81
Dánsko dánska koruna DKK 7,4333 7,4334 7,433 7,4343 7,4335 7,4334 7,4337 7,433
V. Británia anglická libra GBP 0,8052 0,806 0,80695 0,8042 0,80285 0,7996 0,7999 0,79885
Maďarsko maďarský forint HUF 288,61 286,95 285,83 287,66 287,53 286,4 287,28 287,83
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6969 0,6968 0,697 0,6969 0,6964 0,6965 0,6965 0,6965
Poľsko poľský zlotý PLN 4,253 4,2393 4,2537 4,2563 4,2548 4,248 4,2515 4,2872
Rumunsko rumunský leu RON 4,4638 4,4636 4,466 4,4733 4,4678 4,451 4,447 4,451
Švédsko švédska koruna SEK 8,8398 8,8434 8,836 8,8008 8,8165 8,8204 8,8242 8,8009
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2009 1,2009 1,201 1,2009 1,2008 1,201 1,2011 1,201
Nórsko nórska koruna NOK 7,517 7,506 7,496 7,4865 7,498 7,4995 7,523 7,5465
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5425 7,542 7,533 7,53 7,533 7,515 7,5255 7,517
Rusko ruský rubeľ RUB 41,108 41,3462 41,62 41,705 41,47 41,22 41,1252 41,143
Turecko turecká líra TRY 2,2756 2,2797 2,2735 2,2661 2,2703 2,2683 2,2587 2,2691
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2416 1,2456 1,2444 1,249 1,248 1,2432 1,2384 1,2357
Brazília brazílsky real BRL 2,5848 2,5702 2,5719 2,5805 2,5932 2,5768 2,585 2,5898
Kanada kanadský dolár CAD 1,2889 1,2919 1,2907 1,2893 1,2861 1,2824 1,2796 1,2764
Čína čínsky jüan CNY 8,0203 8,0809 8,0643 7,9809 7,9465 7,9387 7,933 7,8959
Hongkong hongkongský dolár HKD 9,7913 9,8569 9,8313 9,731 9,6908 9,68 9,6814 9,6349
Indonézia indonézska rupia IDR 11895,61 11997,41 11983,57 11852,41 11836,6 11821,5 11820,88 11762,51
India indická rupia INR 70,607 71,339 71,338 71,663 71,2 71,126 71,293 70,603
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1456,89 1462,35 1462,48 1451,18 1451,66 1445,32 1442,7 1436,46
Mexiko mexické peso MXN 17,3461 17,3916 17,3374 17,3916 17,3833 17,3809 17,1282 16,9208
Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,9844 4,0101 4,0246 4,0006 3,9903 3,9801 3,9805 3,9676
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5854 1,5928 1,5857 1,5899 1,5881 1,5784 1,5804 1,5728
Filipíny filipínske peso PHP 53,437 53,592 53,753 53,295 53,256 52,951 52,774 52,63
Singapur singapurský dolár SGD 1,5981 1,6105 1,6102 1,6009 1,6023 1,5983 1,5942 1,5884
Thajsko thajský baht THB 39,586 40,018 40,177 39,838 39,824 39,708 39,767 39,589
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,4145 10,4198 10,4319 10,4821 10,5618 10,5785 10,4601 10,461
Izrael izraelský šekel ILS 4,8655 4,9129 4,9129 4,89 4,8893 4,9145 4,921 4,9

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca č. 11-12/2012 (Poradca) - mesačník nielen pre podnikateľov
  • Zákon o konkurze a reštrukturalizácií - účelom tohto zákona je usporiadanie majetkových pomerov dlžníka, ktorý je v úpadku. Zákon pozná dve formy úpadku, a to insolvenciu, resp. platobnú neschopnosť vymedzenú v § 3 ods. 2 ZoKR a predlženie vymedzené v § 3 ods. 3 ZoKR. Neurčuje ale aký stav ekonomiky je potrebné považovať za hroziaci úpadok.

Poradca 13/2012 (Poradca ) - mesačník nielen pre podnikateľov
  • Zákon o účtovníctve - upravuje rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva a rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky. Zákon o účtovníctve sa vzťahuje na právnické osoby, ktoré majú sídlo na území SK, na zahraničné osoby, ak na území SR podnikajú, alebo vykonávajú činnosť podľa osobitných predpisov a na FO, ktoré podnikajú alebo vykonávajú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu.

Dane, účtovníctvo – vzory a príklady (DÚVaP) č. 7-8/2012
  • Registrácia k DPH
  • Konkurz a reštrukturalizácia
  • Jednoduché účtovníctvo a zákon o účtovníctve
  • Účtovná závierka v jednoduchom účtovníctve

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) č. 7-8/2012
  • Predaj podniku v ZDP
  • Dodatočné daňové priznania
  • Letné brigády z daňového pohľadu
  • Dovolenka

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 7-8/2012
  • Vzdelávanie zamestnancov
  • Pružný pracovný čas
  • Zamestnanecké benefity a spôsoby ich poskytovania
  • Odmeňovanie zamestnancov na základe minimálnej mzdy

Verejná správa (VS) č. 7-8/2012
  • Ukončenie štúdia a daňový bonus
  • Stredné školy od 1. septembra 2012
  • Daňový bonus u zamestnancov
  • Zúčtovacie vzťahy VS

1000 riešení č. 7-8/2012
  • Letné brigády
  • Finančný majetok
  • Dane v praxi
  • Účtovníctvo
  • Zákonník práce

PRIPRAVUJEME

Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 1/2013(VIII/2012)
  • Občiansky súdny poriadok

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP) – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
  • Obchodný majetok FO a PO
  • Pohľadávky ako zúčtovacie vzťahy
  • Obchodovanie v EÚ a DPH

Verejná správa – (VS) - mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
  • Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným
  • Základné ľudské práva a slobody
  • Rozpočet verejnej správy

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM) – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
  • Zmena životného minima od 1. 7. 2012
  • Fond úrazového poistenia
  • Absolventská prax

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
  • Povinnosti prijímateľov investičnej pomoci
  • Zdaňovanie príjmov z duševného vlastníctva
  • Zmeny v JÚ pre fyzické osoby podnikateľov v roku 2012

1 000 riešení – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
  • Obchodovanie v EÚ
  • Konkurz a reštrukturalizácia
  • Pracovnoprávne vzťahy
  • Dane v praxi
  • Jednoduché účtovníctvo
  • Zákonník práce

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 

LETNÉ BRIGÁDY ŠTUDENTOV
Blížiace sa prázdninové obdobie je spojené zo zvýšenou aktivitou študentov. V letných mesiacoch vstupujú do pracovného procesu ďalší vysokoškoláci a stredoškoláci. Zaujímajú vás pracovné vzťahy s možnosťou výhodnejšieho zdanenia? Všetko o letných brigádach ponúkame v balíčku za výhodnú cenu.

Letné brigády z daňového pohľadu – príspevok
mesačník DUO 7-8/2012, (A5, 120 str.)


Letné brigády - príspevok
mesačník PaM 7-8/2012, (A5, 120 str.)


Zákonník práce – úplné znenie zákona        zadarmo
Zákony III/2012, (A4, 600 str.)

Zrnká ženskosti        zadarmo



BALÍČEK LETNÉ BRIGÁDY obsahuje:
DUO 7-8/2012 - príspevok + PAM 7-8/2012 - príspevok + Zákony III/2012- úplné znenie zákona + Zrnká ženskosti.

Cena balíčka je 25,60 €
Cena balíčku s  50 %zľavou je 12,80 €.
Ušetríte 12,80 €


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov. Objednávky vybavujeme do 48 hodín.

Len do vypredania zásob.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300 v čase od 9,00 do 15,00, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk


RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODIN

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.sk, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page