|
[Téma novín] PRACOVNÝ ÚRAZ |
PRACOVNÉ ÚRAZY A CHOROBY Z POVOLANIA
DEFINÍCIA PRACOVNÉHO ÚRAZU A CHOROBY Z POVOLANIA
ZP č. 311/2001 Z. z. v z.n.p. v ustanovení § 195 určuje, že ak u zamestnanca došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním k poškodeniu zdravia alebo k jeho smrti úrazom (pracovný úraz), zodpovedá za škodu tým vzniknutú zamestnávateľ, u ktorého bol zamestnanec v čase pracovného úrazu v pracovnom pomere.
PRACOVNÝ ÚRAZ
je ZP definovaný ako poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov. Plnenie pracovných úloh ZP definuje v § 220 ako:
- výkon pracovných povinností vyplývajúcich z pracovného pomeru,
- iná činnosť vykonávaná na príkaz zamestnávateľa a
- činnosť, ktorá je predmetom pracovnej cesty.
V priamej súvislosti s plnením pracovných úloh sú úkony potrebné na výkon práce a úkony počas práce zvyčajné alebo potrebné pred začiatkom práce alebo po jej skončení.
Takými úkonmi nie je cesta do zamestnania a späť, stravovanie, ošetrenie alebo vyšetrenie v zdravotníckom zariadení, ani cesta na ne a späť. Vyšetrenie v zdravotníckom zariadení vykonávané na príkaz zamestnávateľa alebo ošetrenie pri prvej pomoci a cesta na ne a späť sú úkony v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh.
Ako pracovný úraz sa posudzuje aj úraz, ktorý zamestnanec utrpel pre plnenie pracovných úloh. Pracovným úrazom však nie je úraz, ktorý zamestnanec utrpel na ceste do zamestnania a späť.
Cestu do zamestnania a späť ZP definuje v § 221 ako cestu z bydliska (ubytovania) zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť. Ak ide o zamestnávateľa v poľnohospodárstve, lesníctve a stavebníctve, je to aj cesta z bydliska na určené zhromaždisko a späť.
Cesta z obce bydliska zamestnanca na pracovisko alebo do miesta ubytovania v inej obci, ktorá je cieľom pracovnej cesty, ak nie je súčasne obcou jeho pravidelného pracoviska, a späť sa posudzuje ako potrebný úkon pred začiatkom práce alebo po jej skončení.
V § 195 ZP určuje aj zodpovednosť zamestnávateľa za škodu spôsobenú chorobou z povolania.
CHOROBY Z POVOLANIA
sú choroby uvedené v prílohe č. 1 k zákonu č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z.n.p., ak vznikli za podmienok uvedených v prílohe.
Za škodu spôsobenú zamestnancovi chorobou z povolania zodpovedá ten zamestnávateľ, u ktorého zamestnanec pracoval naposledy pred jej zistením v pracovnom pomere za podmienok, z ktorých vzniká choroba z povolania, ktorou bol postihnutý.
ZODPOVEDNOSŤ ZAMESTNÁVATEĽA ZA ŠKODU PRI PRACOVNOM ÚRAZE A CHOROBE Z POVOLANIA
Zamestnávateľ v prípade pracovného úrazu alebo choroby z povolania zodpovedá za škodu, aj keď dodržal povinnosti vyplývajúce z osobitných predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, pokiaľ sa svojej zodpovednosti nezbaví.
V ustanovení § 196 ZP č. 311/2001 Z. z. v z.n.p. sú určené prípady, kedy sa zamestnávateľ zbaví svojej zodpovednosti celkom. Jedná sa o situácie, keď zamestnávateľ preukáže, že jedinou príčinou škody bola skutočnosť, že
- škoda bola spôsobená tým, že postihnutý zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo
- škodu si spôsobil postihnutý zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol škode zabrániť.
V praxi sa pri posudzovaní toho, či zamestnanec porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci alebo osobitné predpisy, zamestnávateľ nemôže dovolávať len všeobecných ustanovení, podľa ktorých si má každý počínať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a zdravie iných.
Zamestnávateľ sa v zmysle § 197 ZP nemôže zbaviť zodpovednosti vôbec, ak zamestnanec utrpel pracovný úraz pri odvracaní škody hroziacej tomuto zamestnávateľovi alebo nebezpečenstva priamo ohrozujúceho život alebo zdravie, ak zamestnanec tento stav sám úmyselne nevyvolal.
ZAMESTNÁVATEĽ SA ČIASTOČNE ZBAVÍ SVOJEJ ZODPOVEDNOSTI
za škodu v prípade pracovného úrazu alebo choroby z povolania podľa § 196 ods. 2 ZP, ak preukáže, že
- a) postihnutý zamestnanec porušil svojím zavinením právne predpisy alebo ostatné predpisy, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený, a že toto porušenie bolo jednou z príčin škody,
- b) jednou z príčin škody bolo, že zamestnanec bol pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok,
- c) zamestnancovi vznikla škoda preto, že si počínal v rozpore s obvyklým spôsobom správania sa tak, že je zrejmé, že hoci neporušil právne predpisy alebo ostatné predpisy, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo osobitné predpisy, konal ľahkomyseľne a musel si pritom byť vzhľadom na svoju kvalifikáciu a skúsenosti vedomý, že si môže privodiť ujmu na zdraví. Za ľahkomyseľné konanie nemožno považovať bežnú neopatrnosť a konanie vyplývajúce z rizika práce.
Ak sa zamestnávateľ zbaví zodpovednosti sčasti, určí sa časť škody, za ktorú zodpovedá zamestnanec, podľa miery jeho zavinenia. V prípade uvedenom v písm. c) sa zamestnancovi uhradí aspoň jedna tretina škody.
Rovnako ako v prípade úplného zbavenia sa zodpovednosti za škodu v prípade pracovného úrazu alebo choroby z povolania sa pri posudzovaní toho, či zamestnanec porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci alebo osobitné predpisy, zamestnávateľ nemôže dovolávať len všeobecných ustanovení, podľa ktorých si má každý počínať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a zdravie iných.
NÁROK ZAMESTNANCA NA NÁHRADU VECNEJ ŠKODY PRI PRACOVNOM ÚRAZE A CHOROBE Z POVOLANIA
Zamestnanec, ktorý utrpel pracovný úraz, alebo u ktorého sa zistila choroba z povolania, má v zmysle § 198 ZP nárok v rozsahu, v ktorom zamestnávateľ zodpovedá za škodu, na poskytnutie náhrady za vecnú škodu. Zamestnávateľ však podľa § 192 ods. 3 ZP nezodpovedá zamestnancovi za škodu na motorovom vozidle, vlastnom náradí, vlastnom zariadení a vlastných predmetoch potrebných na výkon práce, ktoré použil pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním bez písomného súhlasu zamestnávateľa.
Rozsah zodpovednosti je zamestnávateľ povinný prerokovať bez zbytočného odkladu so zástupcami zamestnancov a so zamestnancom.
POVINNOSTI ZAMESTNANCA V SÚVISLOSTI S PRACOVNÝMI ÚRAZMI A CHOROBAMI Z POVOLANIA
Podľa § 17 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci ... v z.n.p. je zamestnanec povinný bezodkladne oznámiť zamestnávateľovi vznik:
- pracovného úrazu alebo služobného úrazu, ktorý utrpel, ak mu to dovoľuje jeho zdravotný stav,
- iného úrazu ako pracovného úrazu alebo smrti, ku ktorej nedošlo následkom pracovného úrazu, ak vznikli na pracovisku alebo v priestoroch zamestnávateľa,
- nebezpečnej udalosti,
- bezprostrednej hrozby závažnej priemyselnej havárie a závažnej priemyselnej havárie.
Povinnosť oznámiť zamestnávateľovi vznik udalosti má aj zamestnanec alebo FO, ktorá bola svedkom vzniku uvedených udalostí. Zamestnávateľ je povinný vnútorným predpisom určiť, komu a akým spôsobom sa oznamuje vznik uvedených udalostí.
(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku VS 7-8/2011)
PRACOVNÝ ÚRAZ
DRUHY PRACOVNÝCH ÚRAZOV:
- Smrteľný pracovný úraz - pracovný úraz, ktorý spôsobí smrť ihneď alebo kedykoľvek neskôr (ak smrť nastane podľa lekárskeho posudku následkom pracovného úrazu).
- Závažný pracovný úraz - ak došlo k smrti, ťažkej ujme na zdraví alebo ak predpokladaná dĺžka liečenia je viac ako 42 dní.
Pojem ťažká ujma na zdraví je vymedzený nasledovne:
- Vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie a to
- a) zmrzačenie,
- b) strata alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti,
- c) strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva,
- d) poškodenie dôležitého orgánu,
- e) zohyzdenie,
- f) vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu, alebo
- g) mučivé útrapy.
- Registrovaný pracovný úraz - je úraz, ktorým bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni alebo smrť zamestnanca.
- Iný úraz ako pracovný úraz - úraz, ktorý vznikol na pracovisku alebo v priestoroch zamestnávateľa, ale nie je evidovaný alebo registrovaný ako pracovný úraz.
- Zamestnanec musí bezodkladne oznámiť svojmu zamestnávateľovi vznik:
- pracovného úrazu alebo služobného úrazu, ktorý utrpel, ak mu to dovoľuje jeho zdravotný stav,
- iného ako pracovného úrazu alebo smrť (ak nenastala následkom pracovného úrazu) ak sa stali v priestoroch zamestnávateľa
- nebezpečnej udalosti
- bezprostrednej hrozby závažnej priemyselnej havárie.
Povinnosť oznámiť zamestnávateľovi vznik udalosti má aj zamestnanec alebo FO, ktorá bola svedkom vzniku uvedenej udalosti.
Zamestnávateľ je povinný vykonať všetky potrebné opatrenia na zamedzenie ďalšieho ohrozenia života alebo ľudí, zaistiť stav pracoviska a zabrániť vzniku hospodárskym škodám, prípadne zadokumentovať stav pracoviska pre potreby vyšetrovania príčin udalosti.
PO PRIJATÍ OZNÁMENIA O REGI STROVANOM ÚRAZE je zamestnávateľ povinný bezodkladne oznámiť vznik príslušnému zástupcovi zamestnancov pre bezpečnosť, príslušnému útvaru Policajného zboru, ak zistené skutočnosti nasvedčujú, že v súvislosti s pracovným úrazom bol spáchaný trestný čin, príslušnému inšpektorátu práce alebo príslušnému orgánu dozoru, ak ide o závažný pracovný úraz.
Zamestnávateľ je povinný zaslať záznam o registrovanom pracovnom úraze do ôsmich dní odo dňa, keď sa o tomto pracovnom úraze dozvedel príslušnému inšpektorátu práce alebo príslušnému orgánu dozoru a je povinný tento záznam doručiť zamestnancovi, ktorý registrovaný pracovný úraz utrpel, alebo pozostalým.
Ak zamestnanec utrpel registrovaný pracovný úraz na pracovisku u iného zamestnávateľa, tento zamestnávateľ je povinný bezodkladne oznámiť vznik pracovného úrazu zamestnávateľovi poškodeného zamestnanca.
Je tiež povinný zistiť príčinu vzniku registrovaného pracovného úrazu a spísať podklad pre záznam o registrovanom pracovnom úraze a zaslať ho zamestnávateľovi poškodeného zamestnanca a prijať opatrenia, aby sa neopakovali podobné pracovné úrazy. Zamestnávateľ zamestnanca spíše záznam o registrovanom pracovnom úraze a urobiť ostatné potrebné úkony.
REGISTRÁCIA PRACOVNÉHO ÚRAZU - zamestnávateľ je povinný registrovať pracovný úraz, ktorým bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni alebo smrť zamestnanca, ku ktorej došlo následkom pracovného úrazu (§ 17 ods. 4 zákon č. 124/2006 Z. z.).
Registrácia zahrňuje:
- zistenie príčin úrazu za účasti zamestnanca, ak je to možné, zástupcu zamestnancov pre BOZP a v prípade smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo ak sa predpokladá dĺžka liečenia viac ako 42 dní (závažný pracovný úraz) aj autorizovaného bezpečnostného technika,
- spísanie záznamu o úraze do 4 dní po jeho oznámení,
- prijatie a vykonanie potrebných opatrení, aby sa zabránilo opakovaniu podobného pracovného úrazu.
Vzor Záznamu o registrovanom pracovnom úraze obsahuje vyhláška č. 500/2006 Z. z.; záznam musí byť spísaný tak, aby z neho jednoznačne vyplynul kód zdroja a príčiny úrazu.
Príčina úrazu je opis toho, čo bolo v čase úrazu na pracovisku v nesprávnom alebo nebezpečnom stave, ktorý predpis porušil zamestnanec alebo iná osoba, či bol úraz spôsobený inou osobou alebo pôsobením prírodných živlov alebo zvierat.
Kódy príčin úrazu možno rozdeliť do troch hlavných skupín:
- I. skupina (kódy č. 1 až 7) - na príčine vzniku úrazu sa podieľal zamestnávateľ
- II. skupina (kódy č. 8 až 10) - na príčine úrazu sa podieľal postihnutý zamestnanec
- III. skupina (kódy č. 11-14) - na príčine vzniku úrazu sa podieľali iné osoby a okolnosti.
Kódy úrazov
- Chybný alebo nepriaznivý stav zdroja úraz (nie pracoviska)
- Chýbajúce alebo nedostatočné ochranné zariadenie a zabezpečenie
- Nepridelené, nedostatočné alebo nevhodné osobné ochranné pracovné prostriedky
- Nepriaznivý stav alebo chybné usporiadanie pracoviska alebo komunikácie (aj keď je zdrojom úrazu pracovisko)
- Nedostatky v osvetlení a viditeľnosti, nepriaznivé vplyvy, otrasov a škodlivého ovzdušia na pracovisku alebo na komunikácii
- Nesprávna organizácia práce
- Neoboznámenie sa s podmienkami bezpečnej práce a nedostatok potrebnej kvalifikácie (napr. teoretických vedomostí, zácviku a pod.)
- Používanie nebezpečných postupov alebo spôsobov práce vrátane konania bez oprávnenia, proti príkazu, zákazu a pokynom, zotrvávanie v ohrozenom priestore
- Odstránenie alebo zneužívanie predpísaných bezpečnostných zariadení a ochranných opatrení
- Nepoužívanie alebo nesprávne používanie predpísaných a pridelených osobných ochranných pracovných prostriedkov
- Ohrozenie inými osobami, napr. odvedenie pozornosti pri práci, žarty, hádky, iné nesprávne a nebezpečné konanie
- Nedostatky osobných predpokladov na riadny pracovný výkon (napr, chýbajúce telesné predpoklady, zmyslové nedostatky...)
- Ohrozenie zvieratami a prírodnými živlami
- Nezistené príčiny (len výnimočne, v prípade úrazu bez svedkov).
Záznam o registrovanom pracovnom úraze musí obsahovať aj vyjadrenie postihnutého zamestnanca k úrazu a jeho podpis s výnimkou prípade, kedy postihnutý zamestnanec nemôže podpísať záznam napr. z dôvodu bezvedomia a pod., čo je potrebné v zázname uviesť.
EVIDENCIA PRACOVNÝCH ÚRAZOV - Zamestnávateľ vedie evidenciu:
- a) pracovných úrazov spolu s údajmi potrebnými na spísanie záznamu o registrácii pre prípad neskorších prejavov úrazu,
- b) iných ako pracovných úrazov a nebezpečných udalostí, v ktorej uvedie údaje o príčine vzniku a o prijatých opatreniach na ich predchádzanie,
- c) priznaných chorôb z povolania a ohrození takouto chorobou s uvedením údajov o príčinách a vykonaných opatreniach.
ZÁVER - Štátny orgán, Sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, lekár a iný zdravotnícky zamestnanec, FO a PO poskytujúca bezpečnostno-technickú službu a pracovnú zdravotnú službu sú povinní bezodkladne oznámiť príslušnému inšpektorátu práce a príslušnému orgánu dozoru pracovný úraz, chorobu z povolania, ohrozenie chorobou z povolania, bezprostrednú hrozbu závažnej priemyselnej havárie a závažnú priemyselnú haváriu, o ktorých sa pri svojej činnosti dozvedeli, ak je odôvodnené podozrenie, že uvedená udalosť nebola riadne oznámená. Oznámenie obsahuje základné údaje o osobe a zamestnávateľovi, ktorých sa uvedená udalosť týka. Záznam o registrácii a evidencii sa uchováva po dobu piatich rokov.
(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku PaM 7-8/2011)
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ, ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
STRES AKO CHOROBA Z POVOLANIA
Lekár v rámci diagnózy zamestnanca uviedol ako príčinu zlej duševnej a fyzickej kondície okrem iného aj stres v dôsledku dlhodobého nadmerného duševného vypätia.
Je možné klasifi kovať pracovnú vyťaženosť zamestnanca spôsobenú duševnou prácou ako chorobu z povolania?
Choroby z povolania sú choroby, pri ktorých bolo jednoznačne dokázané poškodenie zdravia v súvislosti s prácou a sú uvedené v Zozname chorôb z povolania, ktorý tvorí Prílohu č. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z.n.p. (ďalej iba "zákon o sociálnom poistení"). Na základe dostupných informácii Úradu verejného zdravotníctva vedie Evidenciu priznaných chorôb z povolania Národné centrum zdravotníckych informácií v spolupráci s klinikami pracovného lekárstva a klinickej toxikológie. Evidované choroby z povolania sú vykazované podľa diagnóz zoznamu chorôb z povolania, nie podľa profesijných skupín.
Bohužiaľ, stres ako taký, respektíve choroby spôsobené stresom nie sú v zozname chorôb z povolania, pretože pri chorobách spôsobených stresom je veľmi ťažké prakticky preukázať súvislosť s prácou. Na druhej strane treba skonštatovať, že stres, sedavé zamestnanie a práca s ľuďmi môžu byť však spúšťačom chronicky známych civilizačných ochorení a porúch zdravia, napríklad srdcovocievnych chorôb, porúch trávenia, nálad, správania a aj závislosti.
ÚRAZ PRI ŠPORTOVOM PODUJATÍ ZAMESTNÁVATEĽA
Spoločnosť XYZ, a.s., každoročne organizuje športové hry zamestnancov, ktoré sa konajú počas pracovnej doby. Zamestnanec uvedenej fi rmy pri športových hrách (futbalový zápas) utrpel úraz, ktorý si vyžiada dlhšiu práceneschopnosť.
Považuje sa uvedený úraz za pracovný?
Podmienkou uznania úrazu za pracovný v zmysle ZP je, že zamestnanec utrpel úraz pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Tento základný znak pracovného úrazu je všeobecným a zároveň taxatívnym spôsobom vymedzený v ustanovení § 195 ZP. V rámci praktickej aplikácie § 220 ZP sa možno prikloniť k názoru, že ak sa zamestnanci zúčastnia športových hier, resp. športových podujatí vôbec, ktoré usporiada zamestnávateľ alebo sa týchto podujatí zúčastnia na pozvanie napr. iného zamestnávateľa, s ktorým zamestnávateľ, u ktorého je zamestnanec v pracovnom pomere súhlasil, túto činnosť nie je možné považovať za plnenie pracovných úloh, ani za činnosť vykonávanú v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh.
Túto činnosť treba považovať za činnosť dobrovoľnú, vykonávanú na základe záujmu zamestnanca. V nadväznosti na uvedené sa tak na prípad uvedený v predmetnej otázke nevzťahuje ustanovenie § 195 ods. 1 ZP.
ÚRAZ POČAS CESTY NA PRACOVNÉ ROKOVANIE
Zamestnanec spoločnosti ALFA, s.r.o. so sídlom v Žiline bol poverený, aby sa zúčastnil pracovného rokovania vo firme, ktorá rovnako sídli v Žiline. Vzhľadom na skutočnosť, že rokovanie sa malo uskutočniť o 7.00 hod., zamestnávateľ súhlasil, aby zamestnanec išiel na rokovanie priamo z miesta svojho bydliska, ktoré je taktiež v Žiline. Na ceste, pri ktorej použil prostriedok MHD, utrpel úraz.
Je možné uvedený úraz posudzovať ako pracovný?
Predovšetkým v zmysle § 195 ods. 1 ZP platí, že ak u zamestnanca došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním k poškodeniu na zdraví alebo k jeho smrti úrazom (pracovný úraz), zodpovedá za škodu tým vzniknutú zamestnávateľ, u ktorého bol zamestnanec v čase úrazu v pracovnom pomere. Základným predpokladom zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovných úrazoch je existencia pracovnoprávneho vzťahu medzi ním a poškodeným zamestnancom. Podmienkou uznania úrazu za pracovný v zmysle ZP je, že zamestnanec utrpel úraz pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Podľa § 195 ods. 3 ZP pracovným úrazom nie je úraz, ktorý sa zamestnancovi prihodil na ceste do zamestnania a späť. V zmysle § 221 ods. 1 ZP sa cestou do zamestnania a späť rozumie cesta z bydliska (ubytovania) zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť; u poľnohospodárskych, lesných a stavebných zamestnávateľov aj cesta z bydliska na určené zhromaždisko a späť. Z uvedeného vyplýva, že za cestu do zamestnania a späť sa považuje tiež cesta z bydliska (ubytovania) zamestnanca na iné miesto, ako je pravidelné pracovisko určené na plnenie pracovných úloh a späť. Z citovaného ustanovenia by sa mohlo usudzovať, že cesta do zamestnania je aj cesta na iné než pravidelné pracovisko zamestnanca, ktoré je umiestnené v inej obci. Preto § 221 ods. 2 ZP ustanovuje, kedy je treba cestu na iné ako pravidelné pracovisko posudzovať ako úkon potrebný pred začiatkom práce, keď ustanovuje, že cesta z obce bydliska zamestnanca na pracovisko alebo do miesta ubytovania v inej obci, ktorá je cieľom pracovnej cesty, pokiaľ nie je súčasne obcou jeho pravidelného pracoviska a späť, sa posudzuje ako potrebný úkon pred začiatkom práce alebo po jej skončení. V rámci praktickej aplikácie spomínaných ustanovení možno vysloviť názor, že cesta z miesta bydliska zamestnanca sa nepovažuje za priamu súvislosť s plnením pracovných úloh vtedy, keď je toto iné miesto v tej istej obci ako jeho pravidelné pracovisko. Ide síce o rozdielne pracoviská, ale v tej istej obci.
Možno tak vysloviť záver, že táto cesta sa posudzuje ako cesta do zamestnania a úraz, ktorý zamestnanec na tejto ceste utrpí, nie je možné odškodniť ako pracovný úraz, tzn. na konkrétny prípad sa vzťahuje § 195 ods. 3 ZP.
ÚRAZ ZAMESTNANCA PRI ODVRACANÍ ŠKODY HROZIACEJ ZAMESTNÁVATEĽOVI
Pri odvracaní škody hroziacej zamestnávateľovi utrpel zamestnanec pracovný úraz. Zamestnávateľ sa však chce zbaviť zodpovednosti za škodu vzniknutú pracovným úrazom s odvolaním sa na § 196 ZP, pretože zamestnanec pri zákroku konal v rozpore s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
Vzťahuje sa na zamestnanca § 197 ZP?
O plnenie pracovných úloh ide vtedy, keď zamestnanec zakročuje proti škode hroziacej zamestnávateľovi, pretože tá to povinnosť vyplýva pre zamestnanca priamo z ustanovenia § 178 ods. 2 Zákonníka práce. Účelom ustanovenia § 197 ZP je teda chrániť zamestnanca, ktorý splnil prevenčnú povinnosť uloženú mu ustanovením paragrafu § 178 ods. 2 ZP. Ďalšou podmienkou, ktorá musí byť splnená, aby sa zamestnávateľ mohol odvolávať na § 197 ZP je, že škoda alebo nebezpečenstvo muselo hroziť priamo. Ak taká situácia ešte nebola a zamestnanec sa len nazdával, že by mohla vzniknúť škoda alebo nebezpečenstvo ohrozujúce život alebo zdravie, je povinný upozorniť na to vedúcich zamestnancov. Táto povinnosť mu vyplýva z § 178 ods. 1 a ods. 2 a v zmysle § 148 ods. 2 ZP aj z príslušných ustanovení zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v z.n.p. Musí to byť teda situácia, keď hrozí nebezpečenstvo z omeškania, a keď nemožno čakať, až vedúci zamestnanci budú upovedomení o tejto situácii a urobia potrebné opatrenia. Zo znenia § 197 ZP vyplýva, že sa vzťahuje na zakročovanie v dvoch prípadoch, konkrétne:
- ak ide o škodu hroziacu zamestnávateľovi, ktorý zamestnancovi zodpovedá za škodu v prípade pracovného úrazu, tzn. zamestnávateľovi, u ktorého bol zamestnanec v čase pracovného úrazu v pracovnom pomere,
- keď je ohrozený život alebo zdravie človeka.
Nerozhoduje teda, či zamestnanec pri plnení pracovných úloh zakročí proti nebezpečenstvu úrazu hroziacemu spoluzamestnancovi alebo zamestnancovi, ktorý je v pracovnom pomere u iného zamestnávateľa, alebo občanovi, ktorý sa v inštitúcii náhodne zdržiava, vybavuje si svoje záležitosti a pod. Vo všetkých týchto prípadoch sa možno odvolávať na ustanovenie § 197 ZP.
Ak ide o niektorý z uvedených prípadov a zamestnanec pri zákroku utrpí pracovný úraz, zamestnávateľ zodpovedá za vzniknutú škodu, aj keby poškodený konal napr. v rozpore s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Zákonník práce však neumožňuje zamestnancovi odvolávať sa na ustanovenie § 197 ZP, keď sám zamestnanec úmyselne tento stav vyvolal.
(viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníkoch 1000 riešení 2011)
|
|
|
ZBIERKA ZÁKONOV:
Čiastka číslo 55/2011 zo dňa 11. 6. 2011 171/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Kanadou o mobilite mladých Príloha k čiastke 55 – k oznámeniu č. 171/2011 Z. z.
Čiastka číslo 56/2011 zo dňa 15. 6. 2011 172/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov 173/2011 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov 174/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Štatútu Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu (IRENA) Príloha k čiastke 56 – k oznámeniu č. 174/2011 Z. z.
Čiastka číslo 57/2011 zo dňa 18. 6. 2011 175/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 51/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva olejnín a priadnych rastlín na trh v znení
nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 185/2010 Z. z. 176/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 232/2006 Z. z. o vyznačovaní ťažby dreva, označovaní vyťaženého dreva a dokladoch o pôvode dreva 177/2011 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje spôsob vykázania a výpočtu úspory emisií skleníkových plynov 178/2011 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vedení a rozsahu evidencie na účely dane z emisných kvót
|
|
|
PREHĽAD NOVÝCH PREDPISOV A ZMIEN V LEGISLATÍVE OD ČIASTKY 47/2011 PO ČIASTKU 56/2011, VO VÝBERE PRE PODNIKATEĽSKÚ SFÉRU
PRÁVO
Spravovací a kancelársky poriadok
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 148/2011 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy v znení neskorších predpisov
Čiastka: 47 Účinnosť: 1. 6. 2011
Právny predpis
- Vyraďuje z okruhu zamestnancov súdu, ktorí plnia úlohy pri výkone súdnictva, justičných čakateľov. Okrem uvedeného stanovuje nielen povinnosti uverejňovať na úradnej tabuli súdu určené rozhodnutia súdu, úradné oznámenia a iné písomnosti súdu, aj v elektronickej podobe na webovej stránke súdu písomnosti súdu a ďalšie údaje v ten istý deň, ako sa vyvesia na úradnej tabuli, ale aj mení súdne registre okresného a krajského súdu.
Sudcovia a zamestnanci sudov
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 149/2011 Z. z., o pravidlách určovania počtu miest sudcov, zamestnancov súdov, voľných miest sudcov a rozdeľovania zamestnaneckých miest na súdy
Čiastka: 47 Účinnosť: 1. 6. 2011
Právna norma
- Upravuje pravidlá určovania počtu miest sudcov, počtu voľných miest sudcov, počtu zamestnaneckých miest na súdoch, a to na úseku výkonu súdnictva a na úseku výkonu správy súdov, ako aj rozdeľovania zamestnaneckých miest na jednotlivé súdy.
Štátnozamestnanecké miesta na súde
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 150/2011 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 430/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o obsadzovaní voľných štátnozamestnaneckých miest na súdoch výberovým konaním a výberom
Čiastka: 47 Účinnosť: 1. 6. 2011
Právny predpis
- Mení a dopĺňa ustanovenia týkajúce sa spôsobu vyhlásenia výberového konania a výberu, obsahu vyhlásenia výberového konania a výberu, zoznamu predkladaných dokladov k výberovému konaniu, vytvorenia výberovej komisie, ale aj vykonania výberového konania a výberu. Novo ustanovuje realizáciu písomnej časti výberového konania a výberu a naopak, ruší formu psychologického testu. V ďalšej časti mení i podmienky ústnej časti výberového konania a výberu, vyhodnotenia výsledkov výberového konania a výberu a rozhodovania výberovej komisie, ako aj nového výberového konania a výberu.
- Záverečné ustanovenia tejto vyhlášky o obsadzovaní voľného štátnozamestnaneckého miesta vyššieho súdneho úradníka uvádzajú, že sa primerane použijú aj na obsadzovanie voľného štátnozamestnaneckého miesta asistenta sudcu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.
Rokovací poriadok
Zákon č. 153/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a o zmene niektorých zákonov
Čiastka: 48 Účinnosť: 17. 5. 2011
Právna norma
- Stanovuje, že do rokovacej sály Národnej rady SR je zakázané vnášať zbrane, výbušniny, paralyzujúce prístroje a látky. V rokovacej sále je zakázané používať prenosné telekomunikačné prostriedky na telefonovanie a používať ich akýmkoľvek iným spôsobom, ktorý je sprevádzaný akustickými prejavmi prostriedku.
- Zmenila postup pri voľbe generálneho prokurátora, predsedu a podpredsedu najvyššieho kontrolného úradu a realizáciu návrhov na sudcov ústavného súdu.
- Upravil i ustanovenia zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v z.n.p.
ZDRAVOTNÍCTVO
Zoznam poistencov
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 151/2011 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 412/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o zozname poistencov čakajúcich na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti
Čiastka: 47 Účinnosť: 1. 7. 2011
Novela vyhlášky
- Uvádza postup poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v prípade, ak v lehote 3 mesiacov nemôže poistencovi poskytnúť primeranú zdravotnú starostlivosť.
- Stanovuje, že príslušná zdravotná poisťovňa v záujme skrátenia lehoty na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti môže poistencovi navrhnúť jej poskytnutie u iného poskytovateľa, s ktorým má uzatvorenú zmluvu.
Katalóg zdravotných výkonov
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 159/2011 Z. z., ktorou sa ustanovujú zdravotné výkony z katalógu zdravotných výkonov, ktoré v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vykonávajú zamestnanci zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately
Čiastka: 50 Účinnosť: 1. 6. 2011
Právny predpis
- Zdravotné výkony z katalógu zdravotných výkonov, ktoré v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vykonávajú zamestnanci zariadenia spĺňajúci podmienky na výkon zdravotníckeho povolania, sú uvedené v prílohe tohto predpisu.
- Zdravotné výkony v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vykonáva sestra s odbornou spôsobilosťou a so špecializáciou v špecializačnom odbore ošetrovateľská starostlivosť v pediatrii, so špecializáciou v špecializačnom odbore ošetrovateľská starostlivosť v komunite alebo so špecializáciou v špecializačnom odbore ošetrovateľská starostlivosť v psychiatrii.
Ochrana, podpora a rozvoj verejného zdravia
Zákon č. 172/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka: 56 Účinnosť: 1. 7. 2011
Právna úprava
- Mení organizáciu a výkon verejného zdravotníctva, hlavne upresňuje a dopĺňa povinnosti úradu verejného zdravotníctva i regionálnych úradov verejného zdravotníctva, rozširuje pôsobnosť orgánov verejného zdravotníctva mimo rezortu zdravotníctva, okrem doposiaľ platných prijíma i ďalšie opatrenia na predchádzanie ochoreniam, v rámci zdravých a životných podmienok novo charakterizuje zdravotne bezpečnú pitnú vodu a jej použitie, ako aj mimoriadnu udalosť v rámci ohrozenia verejného zdravia.
VEREJNÁ SPRÁVA
Platové pomery starostov a primátorov
Zákon č. 154/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v znení neskorších predpisov
Čiastka: 49 Účinnosť: 1. 6. 2011
Novela zákona
- Rieši zníženie platov starostov obcí a primátorov miest formou úpravy násobku priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve zistenej Štatistickým úradom SR.
DOPRAVA
Motorové vozidlá
Zákon č. 158/2011 Z. z., o podpore energeticky a environmentálne úsporných motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka: 50 Účinnosť: 15. 6. 2011
Právny predpis
- Ustanovuje spôsoby zohľadnenia energetických a environmentálnych vplyvov prevádzky motorových vozidiel kategórií M1, M2, M3, N1, N2 a N3 počas ich životnosti pri nákupe alebo lízingu vozidiel a metodiku výpočtu prevádzkových nákladov počas životnosti vozidla s cieľom podporovať a stimulovať trh s energeticky a environmentálne úspornými vozidlami.
- Mení aj niektoré ustanovenia zákona č. 168/1996 Z. z. o cestnej doprave v z.n.p. a zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p.
Mýtny poriadok
Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 160/2011 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 388/2009 Z. z., ktorou sa vydáva Mýtny poriadok v znení neskorších predpisov
Čiastka: 50 Účinnosť: 1. 6. 2011
Novela
- Doposiaľ platnej vyhlášky stanovuje, že v prípade, ak prevádzkovateľ vozidla riadne a včas uhrádza mýto najmenej po dobu ôsmich mesiacov od uzavretia zmluvy o užívaní vymedzených úsekov ciest, môže sa správca výberu mýta a prevádzkovateľ vozidla alebo splnomocnený zástupca dohodnúť na zrušení zabezpečenia záväzku úhrady mýta.
- Na obdobie 3 mesiacov, t.j. do 31. 8. 2011 sa do uvedenej právnej normy doplnilo ustanovenie, v rámci ktorého môže správca výberu mýta na základe žiadosti prevádzkovateľa vozidla, splnomocneného zástupcu alebo vodiča vozidla vypočítať a vybrať mýto na základe údajov zistených z technického preukazu alebo osvedčenia o evidencii vozidla, a to za vzdialenosť, ktorá zodpovedá tranzitnému úseku ciest s použitím príslušnej sadzby mýta pre danú kategóriu vozidla, pričom vodič vozidla je v takom prípade oprávnený len na jeden tranzit cez územie SR po príslušnom tranzitnom úseku ciest počas časovo obmedzeného obdobia určeného správcom výberu mýta.
OCHRANA SPOTREBITEĽA
Zákon o ochrane spotrebiteľa
Zákon č. 161/2011 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka: 51 Účinnosť: 1. 7. 2011
Právny predpis
- Upravuje práva spotrebiteľa a povinnosti predávajúceho týkajúce sa časovo vymedzeného užívania ubytovacích zariadení, poskytovania dlhodobých rekreačných služieb, ich výmeny a sprostredkovania ich ďalšieho predaja, náležitosti týchto spotrebiteľských zmlúv a pôsobnosť orgánov dohľadu pri kontrole dodržiavania jeho zákonných ustanovení.
NEHNUTEĽNOSTI
Podmienky prenajímania, predaja, zámeny a nadobúdania nehnuteľností
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 168/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 238/2010 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o podmienkach prenajímania, predaja, zámeny a nadobúdania nehnuteľností Slovenským pozemkovým fondom
Čiastka: 54 Účinnosť: 15. 6. 2011
Právny predpis
- Mení ustanovenie riešiace prenájom nehnuteľností s tým, že upozorňuje na skutočnosť, na základe ktorej Slovenský pozemkový fond neprenajme pozemok FO, ktorá je dlžníkom fondu sama alebo jej blízka osoba, má daňové nedoplatky, nedoplatky colného dlhu, nedoplatky poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie alebo príspevkov na starobné dôchodkové sporenie alebo nemá uzatvorené nájomné zmluvy s FO na pozemky, ktoré tvoria ucelený celok s pozemkami fondu, ktoré majú byť predmetom nájmu.
- Uvádza, že citovaná inštitúcia môže od nájomnej zmluvy odstúpiť, ak si nájomca neplní zmluvné záväzky vo vzťahu k fondu alebo nehospodári so starostlivosťou riadneho hospodára.
- V rámci predaja pozemkov novo ustanovuje, že v prípade, ak ide o predaj pozemkov z dôvodov založenia trvalých porastov, najmä vinohradu, ovocného sadu, chmeľnice, rýchlorastúcich drevín, na základe odsúhlasenej projektovej dokumentácie a usporiadania vlastníctva k pozemkom v zastavaných areáloch poľnohospodárskych podnikov alebo správcov lesného majetku štátu, možno v zmluve dojednať zaplatenie kúpnej ceny v splátkach, pričom dobu splácania možno dojednať najviac na tri roky. Ak sa kúpna cena platí v splátkach, fond vlastnícke právo k pozemku prevedie až po zaplatení kúpnej ceny.
ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Ochrana prírody a krajiny
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 173/2011 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov
Čiastka: 56 Účinnosť: 15. 6. 2011
Novela
- Doposiaľ platnej vyhlášky okrem drobných úprav mení i podrobnosti o druhovej ochrane chránených živočíchov, o evidencii chorých, poranených alebo inak poškodených a uhynutých chránených živočíchov a zoznam vybraných druhov chránených živočíchov, ktorých úhyn sa preukazuje a novo stanovuje zoznam inváznych druhov a spôsoby ich odstraňovania.
|
|
|
27. 6. - pondelok
DPH - podanie daňového priznania k DPH za máj 2011 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
- splatnosť DPH za máj 2011 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane - podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za máj 2011
30. 6. - štvrtok
Daň z príjmov - splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
- splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 1 659,70 € do 16 596,96 €
Daň z motorových vozidiel - splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
- splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 660 €
Poistné
- - splatnosť nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2010:
- zamestnávatelia sú povinní uhradiť nedoplatky z RZ za seba a zamestnancov, ktorým robili RZ tak, ako ich vykázali v tlačive oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov,
- ostatní platitelia poistného, ktorí si robili RZ sami, musia vyrovnať nedoplatky tak, ako ich uviedli v tlačive ročného zúčtovania.
do výplatného termínu
Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za máj 2011
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov - odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za máj 2011
- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za máj 2011 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
Daň z príjmov - vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane - zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
Správa dane - zrušenie činnosti daňového subjektu
Do 50 dní
Správa dane - odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
Správa dane - oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
Správa dane - oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
Správa dane - pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
Miestne dane - oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Miestne dane - vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
Miestne dane - zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
15.6.
|
16.6.
|
17.6.
|
20.6.
|
21.6.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,4292
|
1,4088
|
1,427
|
1,4235
|
1,4373
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
115,54
|
113,63
|
114,71
|
114,24
|
115,2
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
24,215
|
24,286
|
24,13
|
24,125
|
24,213
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4591
|
7,4588
|
7,4592
|
7,4594
|
7,4587
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8797
|
0,8753
|
0,8826
|
0,8795
|
0,8867
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
265,85
|
269,2
|
267,66
|
269
|
266,93
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,7089
|
0,709
|
0,7093
|
0,709
|
0,7088
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
3,941
|
3,9841
|
3,9729
|
3,9898
|
3,9762
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,172
|
4,2405
|
4,227
|
4,271
|
4,2355
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,1482
|
9,2034
|
9,1887
|
9,1708
|
9,1564
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2164
|
1,1958
|
1,2103
|
1,2039
|
1,2127
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,82
|
7,8785
|
7,8695
|
7,9265
|
7,912
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,3995
|
7,4108
|
7,4063
|
7,385
|
7,3833
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
39,947
|
39,7955
|
40,0605
|
40,1025
|
40,195
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,2811
|
2,2858
|
2,2779
|
2,294
|
2,309
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,3387
|
1,3424
|
1,344
|
1,3528
|
1,3568
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,2717
|
2,2706
|
2,284
|
2,2869
|
2,287
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,3862
|
1,3929
|
1,3967
|
1,4004
|
1,4023
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
9,2644
|
9,1211
|
9,2363
|
9,2216
|
9,2926
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
11,1306
|
10,9878
|
11,1246
|
11,0946
|
11,1957
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
12217,93
|
12126,46
|
12267,05
|
12267,45
|
12361,23
|
India |
indická rupia
|
INR
|
63,971
|
63,262
|
64,026
|
64,068
|
64,459
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1548,35
|
1535,27
|
1553,37
|
1545,8
|
1550,02
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,9239
|
16,9021
|
16,9806
|
16,991
|
17,0106
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,3405
|
4,2997
|
4,3252
|
4,3267
|
4,3586
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,7574
|
1,7652
|
1,765
|
1,7662
|
1,7694
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
62,18
|
61,608
|
62,426
|
62,193
|
62,568
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7642
|
1,7514
|
1,7621
|
1,7617
|
1,7731
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
43,633
|
43,152
|
43,638
|
43,559
|
43,881
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
9,7231
|
9,7166
|
9,6954
|
9,6628
|
9,7082
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,8918
|
4,9125
|
4,9055
|
4,9233
|
4,9059
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 13/2011
- Zákon o zdravotnom poistení s komentárom
- Súdne poplatky
- Daňová rezidencia
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 7-8/2011
- Spoločník a konateľ v s.r.o.
- Leasing
- Manká a škody
Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č. 7-8/2011
- Skončenie štúdia a následné povinnosti absolventov škôl
- Nezdaniteľná časť daňovníka a poberatelia dôchodkov
- Faktoring a forfaiting v podnikateľskej praxi
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 7-8/2011
- Zákon o službách zamestnanosti
- Rekvalifikácia
- Pracovné úrazy
- Nepeňažný príjem
- Zdravotné poisťovne
Verejná správa - (VS) - mesačník, č. 7-8/2011
- Vysokoškolský tábor
- Starostlivosť obcí o vojnové hroby
- Choroby a úrazy pri výkone povolania
- Starostovia a primátori
1 000 riešení - mesačník, č. 7-8/2011
- Pracovné úrazy a choroby z povolania
- ZDP, DPH
- Účtovníctvo
- Mzdy a odvody
|
|
|
PRACOVNÉ ÚRAZY A CHOROBY Z POVOLANIA
Pracovný úraz je ZP definovaný ako poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov. Je pracovným úrazom i úraz, ktorý zamestnanec utrpel na ceste do zamestnania a späť? Všetko o pracovných úrazoch a chorobách z povolania sa dozviete z našich publikácií.
- Pracovné úrazy a choroby z povolania - príspevok
mesačník 1000 riešení 7-8/2011 (A5, 120 str.)
- Pracovný úraz - príspevok
mesačník PaM 7-8/2011 (A4, 136 str.)
- Pracovné úrazy a choroby z povolania - príspevok
maesačník VS 7-8/2011 (A4, 144 str.)
BALÍČEK PRACOVNÉ ÚRAZY A CHOROBY Z POVOLANIA so zľavou 50 % obsahuje: 1000 riešení 7-8/2011 + PaM 7-8/2011 + VS 7-8/2011
cena: 13,90 €
Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk
DOVOLENKA - NÁROK, ČERPANIE, PLÁNOVANIE
Dovolenka má byť obdobie, kedy zamestnanec regeneruje svoje sily, aby vykonával svoju prácu kvalitnejšie a lepšie. Ale čo v prípade, ak si zamestnanec nemôže vyčerpať svoju dovolenku, alebo musí dovolenku prerušiť, prípadne na dovolenku nenastúpi? Všetko o plánovaní, čerpaní a preplácaní dovolenky sa dozviete z našich publikácií v balíčku Dovolenka - nárok, čerpanie, plánovanie.
- Dovolenka a jej čerpanie - otázky z praxe a ich riešenia
mesačník 1000 riešení 6/2011 (A5, 120 str.)
- Dovolenky - plánovanie čerpanie - príspevok
mesačník PaM 6/2011 (A4, 80 str.)
- Zákonník práce - úplné znenie
zborník Zákony III/2011 (A5, 624 str.)
BALÍČEK DOVOLENKA - NÁROK, ČERPANIE, PLÁNOVANIE so zľavou 40 % obsahuje: Zákony III/2011 + PaM 6/2011 + 1000 riešení 6/2011
cena: 8,70 €
Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk
ZA VYSVEDČENIE
Dobré vysvedčenie nie je pre každého žiaka samozrejmosťou. Všetky deti sa však snažia a najviac ich poteší, keď rodičia prejavia radosť, sú hrdí na svoje ratolesti a ocenia ich snahu. Súčasťou pochvaly môže byť i vhodný darček. Pripravili sme pre 6 - 9 ročné deti knižné darčeky.
- Kúzlenie s hádankami - detské hádanky a veršovanky
(Atyp, 53 str.)
- Malý rytier s omaľovánkou - veršované rozprávky sú doplnené otázkami a úlohami, ktoré pomáhajú rozvíjať fantáziu
(A4, 40 str.)
- Dobrodružstvá žiačika Mudráčika I., II. - riešenie matematických úloh
(A4, 84 str.)
BALÍČEK ZA VYSVEDČENIE so zľavou 30 % obsahuje: Kúzlenie s hádankami + Malý rytier s omaľovánkou + Dobrodružstvá žiačika Mudráčika I., II.
cena: 4,75 €
Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODÍN
Emailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určená čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina
- Tieto emailové noviny Vám boli doručené na základe Vašej žiadosti o zasielanie.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len na vlastné účely, nesmú byť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
Telefón: |
Poradca s.r.o
Pri Celulózke 40
010 01 Žilina
|
|
(041) 56 52 871
(041) 56 52 877
(041) 56 52 879
|
|
E-mail: |
|
Fax: |
poradca@i-poradca.sk |
|
(041) 56 52 659 |
|
Informácie o naších produktoch nájdete aj na našej internetovej stránke www.i-poradca.sk. |
|
|
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2011 |