|
TÉMA NOVÍN EXEKUČNÉ ZRÁŽKY |
NEPOSTIHNUTEĽNOU SUMOU rozumieme tú peňažnú sumu, ktorá nepodlieha exekúcii a jej výška sa určuje na základe stanoveného životného minima. Účastníkmi exekučného konania zrážkami zo mzdy sú vždy tie osoby, o ktorých to ustanovuje zákon č. 233/1995 o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti - Exekučný poriadok (ďalej EP). Účastníkmi konania sú jednak oprávnený a povinný, ale tiež iné osoby. Tieto iné osoby sú účastníkmi i len tej časti konania, v ktorej im toto postavenie priznáva osobitný zákon. Ak súd rozhoduje o trovách exekúcie, účastníkom konania je aj poverený exekútor. Oprávnenou osobou, je osoba, ktorá je v exekučnom titule uvedená ako nositeľ práva, ktoré má byť predmetom exekúcie. Povinným subjektom je osoba, ktorá je v exekučnom titule uvedená ako nositeľ povinnosti, ktorej sa má týkať exekúcia, pri zrážkach zo mzdy, je to zamestnanec. Predmetom exekúcie zrážkami zo mzdy je mzda povinného subjektu, prípadne iné príjmy zodpovedajúce legálnej definícií, ktorá je obsiahnutá v osobitných predpisoch. Takýmito inými príjmami môžu byť napr. dôchodky, príjmy podľa zákona o sociálnom poistení a iné. ZP uvádza, že mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu.
Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, vrátane nenárokových cestovných náhrad a iné podľa § 118 ZP. Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitnými predpismi.
EXEKÚCIU ZRÁŽKAMI ZO MZDY VYKONÁVA SÚDNY EXEKÚTOR.
Po zistení platiteľa mzdy povinného zamestnanca súdny exekútor upovedomí oboch účastníkov o začatí exekúcie zrážkami zo mzdy. Súdny exekútor prikáže platiteľovi mzdy, aby odo dňa doručenia príkazu na začatie exekúcie vykonával zo mzdy povinného určené zrážky a tieto zrazené sumy nevyplácal povinnému. Exekútor musí doručiť príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy platiteľovi mzdy do vlastných rúk, pričom povinný subjekt stráca odo dňa doručenia právo na vyplatenie tej časti mzdy, ktorá zodpovedá určenej výške zrážok. Exekučný príkaz sa okrem platiteľa mzdy doručuje do vlastných rúk tiež oprávnenému a povinnému subjektu. Súdny exekútor vydá príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy až po tom, čo uplynula lehota na podanie námietok proti exekúcii alebo po tom, čo bolo exekútorovi doručené právoplatné rozhodnutie súdu, ktorým sa námietky zamietli. Platiteľ mzdy je povinný exekútorovi oznámiť všetky rozhodujúce skutočnosti, ktoré majú vplyv na výkon exekúcie zrážkami zo mzdy. Platiteľ mzdy je povinný oznámiť exekútorovi, že:
- dočasná PN zamestnanca trvá viac ako 10 dní, informuje ho tiež v pobočke sociálnej poisťovne
vyplácajúcej nemocenské dávky zamestnancovi a oznamuje ukončenie PN
- zamestnankyňa nastúpila na materskú dovolenku alebo zamestnanec alebo zamestnankyňa nastúpila na rodičovskú dovolenku, oznamuje ukončenie čerpania tejto dovolenky a tiež informuje exekútora o tom, ktorá pobočka sociálnej poisťovne bude vyplácať materské dávky.
ROZSAH A VÝKON ZRÁŽOK ZO MZDY - pri určení rozsahu a spôsobu výkonu exekúcie zrážkami zo mzdy je exekútor povinný postupovať v súlade s platnými právnymi predpismi a to predovšetkým OSP. Zrážky zo mzdy a z iných príjmov možno vykonávať iba do výšky právoplatným rozhodnutím súdu priznanej pohľadávky a jej príslušenstva. Exekúcii zrážkami zo mzdy nepodlieha celá mzdy povinného, ale iba jej časť. Podľa OSP sa čistá mzda vypočíta tak, že od celkovej mzdy sa odpočíta daň z príjmov FO. Rovnako sa od mzdy odpočíta aj tzv. základná suma, resp. nepostihnuteľná sumu.
Základná suma – nepostihnuteľná suma sa nesmie povinnému zraziť z mesačnej mzdy s výnimkou povinného podľa osobitných predpisov. Výšku a spôsob výpočtu základnej mzdy ustanovuje vláda SR nariadením pre každý kalendárny rok. Do čistej mzdy sa podľa zákona započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, ktorú pracovník vykonáva u toho, u koho je v pracovnom pomere. Naopak do čistej mzdy sa nezapočítavajú prídavky na deti a sumy ani sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom (najmä pri pracovných cestách). Z OSP vyplýva, že po odpočítaní základnej sumy od čistej mzdy zostáva zvyšok čistej mzdy, pričom exekúcii podlieha 1. a 2. Tretina zvyšku čistej mzdy, 3. tretina zvyšku čistej mzdy exekúcii nepodlieha, t. z. povinnému zostáva základná suma a 3. tretina zvyšku čistej mzdy. Podľa § 297 OSP sa z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli nadol na sumu deliteľnú v eurocentoch troma, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Pre prednostné pohľadávky uvedené v odseku 2 sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.
Prednostné pohľadávky sú podľa OSP
a) pohľadávky výživného,
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d) pohľadávky daní, poplatkov a ciel, pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie, pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa, pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti, pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu.
Zrážky sa vykonávajú z 2. Tretiny a ak táto na uspokojenie prednostnej pohľadávky nestačí, jej neuspokojená časť sa uspokojuje aj z 1. tretiny (bez postavenia prednostnej pohľadávky). Neprednostné pohľadávky sú všetky ostatné ako tie vyššie uvedené. Zrážky sa vykonávajú len z 1. tretiny zvyšku čistej mzdy povinného.
NEPOSTIHNUTEĽNÁ SUMA – základom pre výpočet nepostihnuteľných súm za príslušný mesiac bude teda aktuálna výška životného minima. V súlade so zákonom č. 601/2003 Z. z. o životnom minime sa sumy životného menia každoročne k 1.7. Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy, je 60 % zo životného minima na plnoletú FO platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú FO platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. To rovnako platí aj pre manžela povinného, ktorý má samostatný príjem. Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú zo mzdy oboch manželov, započíta sa 25 % zo životného minima na plnoletú FO platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na dieťa, ktoré spoločne vyživujú, každému z nich osobitne. 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky, sa nezapočítava na tú osobu, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného. Ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy, je vždy 70 % základnej sumy. Suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy povinného zrazí bez obmedzenia, je 150 % zo sumy životného minima na plnoletú FO platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. Sumy životného minima upravené podľa odseku 2 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR podľa údajov zistených Štatistickým úradom SR a vyhlási jeho úplné znenie uverejnením v Zbierke zákonov SR. Suma životného minima, z ktorej sa vypočítava nepostihnuteľná suma sa bude meniť od 1. 7. 2014.
ZMENA PLATITEĽA MZDY - EP upravuje mechanizmus na zabezpečenie kontinuity vykonávania zrážok zo mzdy povinného v prípade zmeny platiteľa mzdy. Ak sa po nariadení výkonu rozhodnutia platiteľ mzdy zmení, vzťahuje sa nariadenie výkonu rozhodnutia zrážka mi zo mzdy i na mzdu povinného u nového platiteľa mzdy. Povinnosť vykonávať zrážky vzniká novému platiteľovi mzdy už dňom, keď sa od povinného alebo od doterajšieho platiteľa mzdy dozvie, že bol súdom nariadený výkon rozhodnutia zrážkami zo mzdy povinného
a pre aké pohľadávky; ak sa nedozvie o týchto okolnostiach nový platiteľ mzdy už skôr, vzniká mu táto povinnosť dňom, keď sa mu doručilo uznesenie. Poradie, ktoré získala pohľadávka oprávneného, zostáva jej zachované aj u nového platiteľa mzdy. Za zmenu platiteľa mzdy sa nepovažuje, ak povinný po nariadení výkonu rozhodnutia získa nárok na peňažnú dávku nemocenského poistenia nahrádzajúcu mzdu a ak mu dávku vyplatí platiteľ mzdy. Ten, kto prijíma občana do práce, je povinný vyžiadať si od ne ho potvrdenie vystavené tým, u koho občan naposledy pracoval, o tom, či bol nariadený výkon rozhodnutia zrážkami z jeho mzdy, ktorým súdom a v čí prospech.
Ak zistí ten, u koho povinný nastúpil do práce, že bol nariadený výkon rozhodnutia zrážkami z jeho mzdy, oznámi to bez odkladu súdu, ktorý výkon nariadil. Súd tomu, u koho povinný nastúpil do práce, doručí do vlastných rúk uznesenie, v ktorom ho upovedomí o nariadení výkonu rozhodnutia zrážkami zo mzdy, oboznámi ho s doterajším priebehom výkonu rozhodnutia, najmä s výškou doteraz vykonaných zrážok, uvedie, aká vysoká je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať, a aké je jej poradie; vyzve ho, aby odo dňa, keď sa mu uznesenie podľa tohto odseku doručí, v zrážkach zo mzdy povinného pokračoval, a upozorní ho na všetky jeho povinnosti pri výkone rozhodnutia zrážkami zo mzdy.
Platiteľ mzdy musí oznámiť súdu do jedného týždňa, že povinný u neho prestal pracovať. Povinný musí do jedného týždňa oznámiť súdnemu exekútorovi, že prestal pracovať u doterajšieho platiteľa mzdy a tiež, že začal poberať mzdu od nového platiteľa mzdy. Pôvodný platiteľ mzdy je povinný zamestnancovi, ktorý u neho prestáva pracovať vydať potvrdenie o tom, či boli povinnému nariadené zrážky zo mzdy, ktorým exekútorom, v koho prospech a platiteľ mzdy je povinný oznámiť exekútorovi do jedného týždňa, že povinný u neho prestal pracovať a zaslať exekútorovi prehľad o nariadených vykonaných zrážkach. Platiteľ mzdy, u ktorého povinný začal pracovať, je povinný túto skutočnosť bezodkladne oznámiť súdnemu exekútorovi, ktorý vydal príkaz. Platiteľ mzdy zároveň zašle súdu vyúčtovanie zrážok, ktoré zo mzdy povinného vykonal a vyplatil oprávneným a oznámi súdu, pre ktoré pohľadávky bol nariadený výkon rozhodnutia zrážkami zo mzdy a aké poradie majú tieto pohľadávky. Ak niektorý platiteľ mzdy si nesplní niektorú z uvedených povinností, môže sa oprávnený domáhať, aby mu platiteľ mzdy vyplatil sumy, na ktoré by mal právo, keby bol platiteľ mzdy uvedené povinnosti splnil. Za nesplnenie povinností môže súd uložiť povinnému i platiteľovi mzdy poriadkovú pokutu.
VIAC PLATITEĽOV MZDY - ak povinný poberá mzdu od niekoľkých platiteľov mzdy, vzťahuje sa nariadenie výkonu rozhodnutia na všetky jeho mzdy. Zrážky zo mzdy je každý platiteľ mzdy povinný vykonávať odo dňa, keď sa mu doručilo nariadenie výkonu rozhodnutia. Ak súd nariaďuje vykonávanie zrážok zo mzdy niekoľkým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. Keby príjem povinného nedosahoval u niektorého platiteľa mzdy ani uvedenú časť základnej sumy, je platiteľ mzdy povinný oznámiť to súdu. Súd potom znova určí, akú časť základnej sumy má každý platiteľ mzdy zrážať. Súd môže tiež určiť, najmä ak sa vykonávajú zrážky už len predbežné výživné, aby ich vykonával len niektorý z platiteľov mzdy a aby ostatní vo vykonávaní zrážok zatiaľ nepokračovali. Ak vykonáva zrážky niekoľko platiteľov mzdy zároveň, zašlú zrážky vždy súdu. Súd preverí, či celkove zrazená suma neprevyšuje pohľadávku oprávneného. Ak ju neprevyšuje, vyplatí celú zrazenú sumu oprávnenému. Ak ju prevyšuje, vyplatí súd zo zrazenej sumy oprávnenému len toľko, koľko zodpovedá jeho pohľadávke, a zvyšok vráti povinnému.
Mgr. Lucia Boráková
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 7-8/2014 )
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
ZRÁŽKY ZO MZDY
Fyzická osoba, zamestnanec Ivan K. je ženatý a má dve deti vo veku 8 a 10 rokov. K týmto deťom ako i k manželke má vyživovaciu povinnosť. Výška jeho čistej mzdy je 492 eur.
Ako sa postupuje pri výpočte mesačných zrážok?
Pri výpočte výšky mesačných zrážok sa postupuje tak, že od uvedenej čistej mzdy sa odráta nepostihnuteľná suma. Nepostihnuteľnou sumou vyrátanou v prípade Ivana K. je suma 267,42 eur. Túto sumu sme dostali
nasledovne: 267,42 eur = 60 % ŽM na povinného (Ivana K.) – 118,85 eur = 25 % ŽM na manželku – 49,52 eur. = 2x 25 % ŽM na nezaopatrené deti – 99,045 eur. Výška životného minima je od 1. 7. 2013 stanovená na 198, 09 eur a k 1. 7. 2014 sa mení. Suma z ktorej možno vykonať exekučné zrážky je po odrátaní nepostihnuteľných súm vo výške 224,58, pričom táto suma sa zaokrúhli a vydelí troma. S použitým tretinového systému sa z troch tretín (3x74 eur) na uspokojenie pohľadávok použije prvá a druhá tretina.
NEPOSTIHNUTEĽNÁ SUMA
Fyzická osoba, zamestnanec Marián S. je ženatý a má dve nezaopatrené deti vo veku 11 a 16 rokov. Čistá mzda tohto zamestnanca je 240 eur.
Musí zamestnávateľ odpočítať nepostihnuteľnú sumu?
Pre výpočet mesačných zrážok je nutné od čistej mzdy odpočítať nepostihnuteľné sumy a teda
v prípade Mariána K. platí, že od čistej mzdy odrátame sumu 267,42eur 267,42 eur = 60 % ŽM na povinného (Mariána S.)-118,85 eur = 25 % ŽM na manželku-49,52 eur = 2 x 25 % ŽM na nezaopatrené
deti – 99,045 eur. Výška životného minima je od 1. 7. 2013 stanovená na 198, 09 eur
a k 1. 7. 2014 sa mení. Po odrátaní nepostihnuteľnej sumy od čistej mzdy dostaneme sumu: -27,42 eur. Z uvedeného vyplýva, že uvedená suma nedosahuje ani výšku nepostihnuteľnej sumy a preto nie je možné uskutočniť zrážky zo mzdy. Pokiaľ teda čistá suma povinného nepostačuje ani na pokrytie nepostihnuteľnej sumy zrážky zo mzdy pri výkone rozhodnutia neprichádzajú zo zákona do úvahy.
TRETINOVÝ SYSTÉM
Zamestnanec obchodnej spoločnosti Milan S. je ženatý a má jedno nezaopatrené dieťa. Jeho čistá
mzda, pre účely vyrátania výšky exekučných zrážok zo mzdy predstavuje sumu 590 eur. Nepostihnuteľná suma, ktorá sa odráta od čistej mzdy je 217,89 eur. Z čistej mzdy nám po jej odrátaní a zaokrúhlení ostane výsledná suma 372,1 eur.
Nad akú sumu sa zráža bez obmedzenia?
Podľa nariadenia č. 268/ 2006 Z. z sa tretinový systém končí pri výške 150 % ŽM, t.j. v súčasnosti suma 297,13 eur. Nad uvedenú sumu sa zrazí všetko bez obmedzenia a táto suma sa rozdelí na tri časti.
Z výslednej sumy 372,1 eur sa odráta suma 297,13 eur (150 % ŽM) a táto suma, 74,98 eur sa zrazí bez obmedzenia. Zvyšná suma 297,13 sa rozdelí na tri tretiny. Prvá tretina sa použije na uspokojenie bežných pohľadávok a na uspokojenie zvyšku prednostných pohľadávok podľa EP a OSP. Druhá tretina sa použije na uspokojenie prednostných pohľadávok a výživného podľa EP a OSP.
VYMÁHANIE VÝŽIVNÉHO
Osobitne je potrebné posudzovať zrážky zo mzdy pri vymáhaní výživného. Zamestnanec Juraj T. je rozvedený a s bývalou manželkou má jedno nezaopatrené dieťa. V súčasnosti žije v spoločnej domácnosti s družkou a majú spoločné dieťa. Jeho čistá mzda predstavuje sumu 670 eur.
Ako sa postupuje pri výpočte zrážok na výživné?
Pri výpočte zrážok zo mzdy, ktoré slúžia na uspokojenie výživného sa postupuje nasledovne: Z čistej mzdy povinného sa odráta nepostihnuteľná suma vo výške 117,85 eur, čo je 70 % zo základnej nepostihnuteľnej sumy na povinného – 83,19 eur = 70 % zo základnej nepostihnuteľnej sumy na vyživovanú osobu – 34, 66 eur Nepostihnuteľnú sumu na družku si povinný nemôže uplatniť, nakoľko nie je jeho manželkou. Rovnako sa nezarátava nepostihnuteľná suma na dieťa v prospech ktorého sa vymáha výživné. Preto si uplatní iba nepostihnuteľnú sumu na seba a dieťa, ktoré má spoločne so svojou družkou. Výsledná suma po odrátaní nepostihnuteľnej sumy od čistej mzdy je 552,15 eur (670 – 117,85). Platí, že nad sumu 150 % ŽM (297,13 eur) sa zrazí celá suma a zvyšok sa rozdelí na tretiny, pričom prvá a druhá tretina sa použijú na úhradu výživného a tretia tretina sa ponechá povinnému.
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 7-8/2014 )
|
|
|
Čiastka 46/2014
136/2014 Úplné znenie zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka 47/2014
137/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Rámcovej dohody medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Kórejskou republikou na strane druhej Príloha k čiastke 47 – k oznámeniu č. 137/2014 Z. z.
Čiastka 48/2014
138/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí Dodatku k článku 8 Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu Príloha k čiastke 48 – k oznámeniu č. 138/2014 Z. z.
Čiastka 49/2014
139/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí Dodatku k Rímskemu štatútu Medzinárodného trestného súdu k zločinu agresie Príloha k čiastke 49 – k oznámeniu č. 139/2014 Z. z.
Čiastka 50/2014
140/2014 Zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku a o zmene a doplnení niektorých zákonov
141/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 87/1995 Z. z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov
142/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku k Dohode medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Lotyšskej republiky o vzájomnom zastupovaní pri vydávaní víz
143/2014 Oznámenie Ministerstva obrany Slovenskej republiky o vydaní výnosu o podmienkach a lehotách preskúšania výbušnín, výbušných predmetov, munície a ich obalov a o náležitostiach protokolov o preskúšaní ich technického stavu
144/2014 Oznámenie Ministerstva obrany Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o jednoznačnej identifikácii výbušnín, výbušných predmetov a munície podliehajúcich osobitnému režimu
145/2014 Oznámenie Ministerstva obrany Slovenskej republiky o vydaní výnosu o podmienkach uskladňovania výbušnín, výbušných predmetov a munície v objektoch, ktoré sú zriadené ako stavby na obranu štátu, a o minimálnom rozsahu údajov o skladovaní výbušnín, výbušných predmetov a munície v týchto objektoch
Čiastka 51/2014
146/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spolkovej republiky Nemecko o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave Príloha k čiastke 51 – k oznámeniu č. 146/2014 Z. z.
Čiastka 52/2014
147/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci Príloha k čiastke 52 – k oznámeniu č. 147/2014 Z. z.
Čiastka 53/2014
148/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien Vykonávacieho predpisu k Dohovoru o udeľovaní európskych patentov (Európskemu patentovému dohovoru) Príloha k čiastke 53 – k oznámeniu č. 148/2014 Z. z.
Čiastka 54/2014
149/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí Dodatkového protokolu k Dohovoru o prepravnej zmluve v medzinárodnej cestnej nákladnej doprave (CMR) týkajúceho sa elektronického nákladného listu Príloha k čiastke 54 – k oznámeniu č. 149/2014 Z. z.
Čiastka 55/2014
150/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Programu spolupráce medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Štátu Izrael na roky 2013 – 2016 v oblasti školstva, vedy, kultúry, mládeže a športu Príloha k čiastke 55 – k oznámeniu č. 150/2014 Z. z.
Čiastka 56/2014
151/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 136/2001 Z. z. o ochrane hospodárskej súťaže a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 347/1990 Zb. o organizácii ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
152/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 435/2000 Z. z. o námornej plavbe v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
153/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o obsahu, členení a spôsobe predkladania správ vedúceho zamestnanca vo finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve
154/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 18/2008 o likvidite bánk a pobočiek zahraničných bánk a o postupe riadenia rizika likvidity bánk a likvidity pobočiek zahraničných bánk a o zmene opatrenia Národnej banky Slovenska č. 11/2007 o predkladaní výkazov, hlásení a iných správ bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na účely vykonávania dohľadu a na štatistické účely v znení neskorších predpisov
155/2014 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa
Čiastka 57/2014
156/2014 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 282/2009 Z. z. o stredných školách v znení neskorších predpisov
157/2014 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 102/2006 Z. z. o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl v znení neskorších predpisov
Čiastka 58/2014
158/2014 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov
159/2014 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vyhodnocovaní výdavkov na povodňové zabezpečovacie práce, povodňové záchranné práce a povodňových škôd
Čiastka 59/2014
160/2014 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
|
|
|
Čo o firme hovoria farby?
FARBY VEĽMI SILNO OVPLYVŇUJÚ NAŠU NÁLADU - je dokázané, že vzťah ku farbám si človek vytvára v prvých rokoch svojho života. Počas života sa farebné preferencie menia v nadväznosti na emocionálny stav človeka. Farby majú schopnosť uvoľniť psychickú záťaž a napätie v našom tele, pôsobia terapeuticky, dokážu zmierniť priebeh choroby a dokážu navodiť konkrétnu atmosféru. Z bielej farby, ktorá má najvyššiu odrazovosť, máme väčšinou neutrálny pocit, je to farba sterilná, ktorá oslňuje a vzbudzuje pocit čistoty. Naopak, u čiernej farby sa svetlo pohlcuje skoro celé, čierny predmet neodráža takmer žiadnu energiu. Preto na nás čierna pôsobí chmúrne, nenabíja nás optimizmom, ale vzbudzuje v nás skôr smútok. V prítomnosti čiernej sa veci javia menšími. Psychológiou farieb sa zaoberali už ľudia v starovekom Egypte, napríklad miestnosti v chrámoch, do ktorých sa prichádzali ľudia liečiť, boli ladené v tmavomodrých, fialových a svetloružových tónoch. Farbami a ich zákonitosťami sa zaoberali aj: Aristoteles, Leonardo da Vinci, Isaac Newton, Johann Wolfgang Goethe, Albert Einstein a iní.
FARBY FIREMNÉHO LOGA NESÚ URČITÉ POSOLSTVO – marketingové prieskumy tvrdia, že až 80 % vizuálnej informácie, ktorú prijímame, je spojená s farbami. Inak povedané, sú to priamo farby, ktoré k nám vysielajú určité oznámenia. Skúste si všimnúť, že väčšina reštaurácií s rýchlym občerstvením využíva červenú, oranžovú a žltú. Vedia totiž, že tieto farby stimulujú jedákov ku zrýchlenému požívaniu potravín. Dobrým príkladom dôležitosti farieb v marketingu je aj automobilový priemysel. Automobiloví marketéri vynakladajú ročne milióny eur za výskumy zaoberajúce sa otázkou, ktoré farby sú pre kupca tie najatraktívnejšie.
AKÉ INFORMÁCIE NESÚ ZÁKLADNÉ FARBY A ICH VÝZNAM PRI TVORBE LOGA
Červená je intenzívna farba, ktorá symbolizuje veľké emócie. Vzbudzuje predstavy nespútanej energie, ohňa, sily až násilia. Červená je krv, hnev, bohatstvo, láska či vášeň. Táto farba zvyšuje krvný tlak, svalové napätie, tep aj dych a podporuje chuť do jedla aj k činom. Rovnako tak je červená farbou akcie a dobrodružstva. Červená sa používa pri tvorbe firemného imidžu a vývoji značky veľmi často, pretože je symbolom moci a významného postavenia v spoločnosti. V logu sa využíva ako pútač pozornosti. Odporúča sa používať pri reklame na produkty symbolizujúce pocit mužnosti – športové autá, cigarety a impulzívne nakupované produkty (čokolády, žuvačky a pod.). Známymi červenými značkami sú, okrem iných, Coca-cola, Kit Kat, Červený kríž, Vodafone, Red Bull. Často používanou a vhodnou voľbou je jej spojenie so žltou.
Žltá je živá a príjemná farba podnecujúca veselosť, družnosť a dobrú náladu. Podporuje komunikatívnosť, pôsobí proti útlmu, je optimistickou farbou zrejúceho obilia a bohatstva. Žltá je, rovnako ako predchádzajúca červená, pútačom pozornosti. Hoci sa to tak nemusí zdať, táto farba je nepríjemná našim očiam. Preto sa používa pri dopravnom značení či vozidlách taxi služby. V logách spoločností sa potom kvôli tomu objavuje zásadne v kombinácii s inými farbami. Žltú si spájame s optimizmom, slnkom, radosťou, zvedavosťou či teplom. Používajú ju napríklad Zlaté stránky, ktoré sa v anglickej verzii volajú Yelllow Pages (teda Žlté stránky). Tu sa jedná o špecifický druh využitia tejto farby, ktorá má asociovať zlatú – tá je symbolom vedomostí a poznatkov.
Zaujímavým príkladom je značka Ferrari. Hoci si ju mnohí spájame výhradne s červenou farbou, jej logo je žlté. Ide o „šťastnú“ kombináciu, pretože červené auto v nás vzbudzuje pocity dobrodružstva, akcie a nespútanosti, ktorú v ňom môžeme zažiť. Logo potom naznačuje hravosť a pozitívne emócie.
Najznámejším príkladom žltej v logu je nepochybne dvojitá brána do sveta Mc- Donald´s. Využívajú rovnakú farebnú kombináciu ako aj Red Bull, ale v inom pomere. McDonald´s sa orientuje hlavne na deti, hravosť a pocity šťastia. Červená je použitá len ako doplnková farba, ktorej funkciou je zvýšenie tlaku a pocitu hladu. Žltá zvykne predstavovať aj nízku cenu či rôzne zľavy. Oranžová je hrejivá farba, ktorá vytvára takmer slnečnú atmosféru, povzbudzuje chuť do jedla, podporuje zdravie.
Čím bližšie sa jej odtieň vo farebnom spektre blíži k červenej, tým viac je dráždivejšia, podporuje ctižiadosť a stáva sa bojovnou, naopak, posunom k žltej viac upokojuje. S modrou farbou vytvára jeden z najkrajších farebných kontrastov. Podobne ako červená, aj oranžová podporuje chuť do jedla, preto je vhodná pre reklamu hotových jedál. Modrá asociuje pokoj a vážnosť, čo vychádza z pôsobenia vody v prírode, ale aj slobodu a voľnosť, ktorá je spojená s oblohou. Je symbolom múdrosti a ducha mieru. Spôsobuje sviežosť, ľahkosť, ale aj chlad. Podnecuje premýšľanie. Väčšina ľudí má rada aspoň jeden odtieň modrej. Aj v dizajnoch loga sa jedná o najpoužívanejšiu farbu, je obľúbená u vlád aj v medicínskom a farmaceutickom priemysle. Je to pochopiteľné, pretože má upokojujúci efekt a zároveň vyvoláva pocity autority, bezpečia a úspechu. Modrá je v podstate jediná farba, ktorá sa nezvykne používať v potravinárskom priemysle, pretože potraviny v týchto odtieňoch nie sú prítomné ani v prírode a samotná modrá v nás nevyvoláva spomienky na jedlo. Jednou z mála výnimiek sú obaly nápojov. Využitie modrej farby v logu sa riadi podľa odlišných významov jej odtieňov. Svetlo modrá je vnímaná ako osviežujúca, tmavomodrá, naopak, ako solídna, tradičná. Veľmi často ju využívajú banky a poisťovne. Vhodná je tiež k reklame na mrazené potraviny.
Zelená vzbudzuje asociácie s prírodou a mladosťou. Je pociťovaná ako farba fyziologickej i psychickej rovnováhy. Tlmí hluk, ale môže pocitovo navodzovať chlad a vlhkosť. Symbolizuje nádej, prírodnú obnovu. Odporúča sa vyhýbať namodralým tónom, ktoré vzbudzujú pocit plesne. Zelená tiež predstavuje pokoj, relaxáciu, zdravie či harmóniu – z týchto dôvodov je takmer bezpodmienečne využívaná ekologicky cítiacimi spoločnosťami, ktoré si chcú v tomto smere zlepšiť svoj imidž. Často sa používa aj v spojitosti s minerálkami a mrazenými produktmi. Tmavšie odtiene sú zase spájané s financiami. Jediným odtieňom v tejto farbe, ktorý nie je spájaný s pokojom a rozvahou, je khaki, ten je využívaný na armádne účely. Citrónová a pepermintovo zelená sú v posledných rokoch medzi dizajnérmi vnímané ako najmodernejšie farby.
Pokiaľ chcete, aby váš podnik pôsobil mladistvým a kreatívnym dojmom, tento odtieň je pre vás vhodnou voľbou. Čierna má takmer nulovú odrazovosť, preto v nás vzbudzuje pocity depresie, pasivity a tiaže. Vyvoláva smútok, podporuje hmotnosť a ťarchu. V našej kultúre symbolizuje koniec, smútok, smrť, ale aj dôstojnosť a vážnosť. Efektne však zvýrazňuje pestré farby.
Napriek negatívnym pocitom, ktoré táto farba vyvoláva, pre svoju jednoduchosť a sofistikovanosť je jednou z najpoužívanejších v logách spoločností. Čierna symbolizuje moc, silu, dôležitosť, inteligenciu, tradíciu a exkluzivitu. Na druhej strane, dokáže dodať logu určité tajomno, záhadnosť. Čierna je často používaná pri luxusných značkách, jej symbolika je zdôraznená typom písma, ktoré pomáha vzbudzovať dojem solídnosti. V logu Adidas má vyvolávať emócie, ako jednoduchosť, sila, klasika a tradícia. Čiernu často využívajú silné značky motorových prostriedkov, príkladom je Harley Davidson, kde táto farba umocňuje pocit, že na silnýchstrojoch jazdia „zlí chlapci“. Výhodou čiernej je ľahká skombinovateľnosť s inými farbami, čo využila aj spoločnosť BMW.
Šedá z hľadiska odrazovosti pôsobí neutrálne. Je dokázané, že tlmí a spomaľuje vegetatívne funkcie organizmu človeka. Na psychickej úrovni vyvoláva pocit úzkosti a beznádeje. Táto farba je vnímaná neutrálne, pri tvorbe značky je využívaná na zvýraznenie integrity, štýlu, novátorstva,
praktickosti. Ak nechcete použiť čiernu farbu, poslúži vám skoro rovnako dobre šedá. Tieto farby sa totiž v istých aspektoch prekrývajú (moc, solídnosť) a pre tieto účely ich využívajú automobilky ako Mercedes Benz či Honda. Šedá v logu tu zastupuje farbu kovu, teda chrómu či striebra. Biela má najvyššiu svetelnú odrazovosť, až 80 %. Ja to farba jasu, slobody, čistoty a nevinnosti, ale aj žiarlivosti. Zmenšuje pocit ťažoby a hmotnosti. Je symbolom čistoty, krásy a dokonalosti. Pôsobí chladne, čisto, stroho až monotónne. V logách sa používa v kombinácii s inými farbami– na ich vyváženie a zvýraznenie kontrastu.
Fialová má nízku odrazovosť svetla, čo je príčinou jej ťaživého pôsobenia. Je to farba mystická, znamená ženskosť, náročnosť, vyzdvihuje jemnosť. Firmy, ktoré ju používajú v logu, sú cielené hlavne na ženy.
Ružová pôsobí vznešene. Vyvoláva pocity tajomna, vážnosti a dôstojnosti. Je farbou lásky, melanchólie a jemnosti, preto je využívaná hlavne v kozmetike a estetickej chirurgii. Keďže je ale považovaná za ženskú farbu, prípadne za farbu homosexuálov, znemožňuje to jej použitie na obaloch výrobkov pre širokú verejnosť. Na druhej strane ju to ale zvýhodňuje pri grafických produktoch určených výhradne ženám. V prírode sa vyskytuje dosť skromne, preto pri nej ľudia mávajú akýsi „umelý pocit“. Je nevhodná, ak pracujeme s prírodným motívom.
Hnedá vzniká zmiešaním ostatných farieb. Má nízku svetelnú odrazovosť, ale vyvoláva priaznivé účinky v psychike človeka. Je farbou stability a bezpečia, vzhľadom ku jej asociácii s pôdou. Vytvára pocit zemitosti, istoty, domova a pevného zázemia.
Môže spôsobiť útlm. Je farbou reálnosti, serióznosti a „dobroty“ mysle. Hnedá je rýdzo prírodná farba. Vhodne v grafike doplňuje zelenú, ale ako základná farba je dosť nevýrazná a nič nehovoriaca. Na reklamu pôsobí až príliš konzervatívne, introvertne a zdržanlivo. Využíva sa pri potravinách s výrazne sladkou chuťou a výrobkoch obsahujúcich kofeín.
Podobne ako červená, aj oranžová podporuje chuť do jedla, preto je vhodná pre reklamu hotových jedál.
Použitá literatúra
•HUČKOVÁ, K. Psychologie barev: Jaké poselství nese vaše logo? Online. Dostupné na:
http://www.personalni-marketing.cz/detail-clanku/psychologie-barev-jake-poselstvi-nese-vase-logo-
cast1; • LETTRICH, A. Skrytý význam farieb v reklame. Online [25-01-2012]. Dostupné na:
http://aleslettrich.blog.sme.sk/c/287237/Skryty-vyznam-farieb-v-reklame.html; •ŠABLOVÁ, B. Farby,
ktoré zarobia najviac peňazí. Online [2013]. Dostupné na:
|
|
|
Jún 2014
2. 6. - pondelok |
Daň z príjmov |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za apríl 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za apríl 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v apríli 2014, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni príjmy z osobnej asistencie alebo vyplatené dividendy v roku 2013 |
9. 6. - pondelok |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za máj 2014 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za máj 2014 |
16. 6. - pondelok |
Daň z príjmov |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
20. 6. - piatok |
DPH |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v máji 2014 49 790 € |
25. 6. – streda |
podanie súhrnného výkazu k DPH za máj 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 € |
podanie kontrolného výkazu k DPH za máj 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie daňového priznania k DPH za máj 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
splatnosť DPH za máj 2014 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za máj 2014 |
30. 6. – pondelok |
Daň z príjmov |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za máj 2013 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za máj 2013 |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 € |
splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 660 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v máji 2013, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za máj 2014 |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
Daň z príjmov |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za máj 2014 |
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za máj 2014 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke |
Do 30 dní |
Miestne dane |
oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností |
zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel |
Do konca nasledujúceho mesiaca |
Správa dane |
odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane |
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani |
oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu |
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne |
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu |
DPH |
registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH |
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
29.5.
|
30.5.
|
2.6.
|
3.6.
|
4.6.
|
5.6.
|
6.6.
|
9.6.
|
10.6.
|
11.6.
|
12.6.
|
13.6.
|
16.6.
|
17.6.
|
18.6.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,3612
|
1,3607
|
1,3611
|
1,3645
|
1,3627
|
1,3567
|
1,3642
|
1,3608
|
1,3547
|
1,3547
|
1,3528
|
1,3534
|
1,3532
|
1,3568
|
1,3563
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
138,34
|
138,36
|
138,94
|
139,64
|
139,78
|
139,24
|
139,71
|
139,39
|
138,63
|
138,19
|
138,12
|
138,08
|
137,81
|
138,4
|
138,65
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,474
|
27,471
|
27,482
|
27,463
|
27,46
|
27,45
|
27,461
|
27,451
|
27,451
|
27,445
|
27,42
|
27,44
|
27,438
|
27,445
|
27,481
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4639
|
7,4639
|
7,464
|
7,4638
|
7,4635
|
7,4626
|
7,4621
|
7,4619
|
7,4611
|
7,4615
|
7,4602
|
7,4588
|
7,4571
|
7,4563
|
7,4563
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8145
|
0,8131
|
0,8129
|
0,8147
|
0,813
|
0,8103
|
0,8108
|
0,80985
|
0,8075
|
0,807
|
0,8039
|
0,7979
|
0,7974
|
0,7994
|
0,8005
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
302,89
|
302,81
|
302,81
|
304,93
|
305,4
|
303,8
|
303,5
|
303,34
|
304,13
|
305,62
|
305,84
|
306,6
|
307,51
|
307,34
|
307,36
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,1446
|
4,1411
|
4,1393
|
4,148
|
4,1454
|
4,1181
|
4,1153
|
4,0997
|
4,1058
|
4,1138
|
4,104
|
4,1265
|
4,1425
|
4,1371
|
4,1444
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,3963
|
4,403
|
4,3878
|
4,3968
|
4,4035
|
4,392
|
4,3931
|
4,3879
|
4,3892
|
4,3958
|
4,391
|
4,3952
|
4,3963
|
4,4015
|
4,3987
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,0255
|
9,0823
|
9,1027
|
9,1044
|
9,074
|
9,0285
|
9,0674
|
9,0795
|
9,0686
|
9,0467
|
9,0637
|
9,0232
|
9,0005
|
9,0058
|
9,007
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,221
|
1,2204
|
1,2214
|
1,2216
|
1,2204
|
1,22
|
1,2185
|
1,2193
|
1,2188
|
1,2179
|
1,2174
|
1,2178
|
1,2176
|
1,2188
|
1,218
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
8,1106
|
8,1425
|
8,1605
|
8,1815
|
8,1655
|
8,136
|
8,1495
|
8,0997
|
8,089
|
8,1085
|
8,1085
|
8,1255
|
8,119
|
8,13
|
8,1695
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,591
|
7,586
|
7,577
|
7,5715
|
7,5698
|
7,5758
|
7,5808
|
7,579
|
7,578
|
7,581
|
7,5875
|
7,5785
|
7,5805
|
7,577
|
7,578
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
47,2055
|
47,3097
|
47,4905
|
47,8104
|
47,93
|
47,2404
|
47,333
|
46,6685
|
46,5798
|
46,5863
|
46,452
|
46,6002
|
46,9129
|
47,1895
|
46,8889
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,85
|
2,8498
|
2,8543
|
2,8765
|
2,8876
|
2,8606
|
2,8529
|
2,8325
|
2,8274
|
2,846
|
2,8498
|
2,8752
|
2,8979
|
2,8972
|
2,9086
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,4648
|
1,4635
|
1,4714
|
1,4731
|
1,4695
|
1,4608
|
1,4613
|
1,4545
|
1,4458
|
1,4419
|
1,4383
|
1,4414
|
1,4426
|
1,4492
|
1,4525
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
3,0363
|
3,0315
|
3,058
|
3,0909
|
3,106
|
3,0873
|
3,0779
|
3,0488
|
3,0207
|
3,0194
|
3,0216
|
3,0289
|
3,0187
|
3,0322
|
3,0657
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,4774
|
1,4745
|
1,4786
|
1,4888
|
1,4893
|
1,4842
|
1,4902
|
1,4861
|
1,4784
|
1,4749
|
1,469
|
1,4683
|
1,4724
|
1,4742
|
1,4742
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,4925
|
8,5025
|
8,5043
|
8,5337
|
8,518
|
8,4839
|
8,5271
|
8,4932
|
8,4329
|
8,4376
|
8,4127
|
8,4018
|
8,4248
|
8,4491
|
8,4506
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,5535
|
10,5491
|
10,5536
|
10,5791
|
10,5649
|
10,5181
|
10,5762
|
10,5483
|
10,5011
|
10,5012
|
10,4863
|
10,4909
|
10,4893
|
10,5174
|
10,5132
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
15815,45
|
15927,2
|
16025,65
|
16104,42
|
16198,63
|
16046,28
|
16140,56
|
16027,08
|
15994,24
|
16000,89
|
15945,61
|
15962,62
|
15999,04
|
16137,22
|
16251,79
|
India |
indická rupia
|
INR
|
80,276
|
80,402
|
80,5176
|
81,063
|
80,9065
|
80,3058
|
80,7368
|
80,405
|
80,216
|
80,3554
|
80,0114
|
80,913
|
81,422
|
81,5844
|
81,8256
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1388,96
|
1389,22
|
1393,84
|
1396,84
|
1397,56
|
1385,96
|
1392,02
|
1382,37
|
1378,02
|
1377,96
|
1375,88
|
1379,66
|
1380,77
|
1386,98
|
1386,42
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
17,5023
|
17,4833
|
17,5248
|
17,6355
|
17,6444
|
17,4946
|
17,5402
|
17,5951
|
17,6694
|
17,6653
|
17,5769
|
17,6047
|
17,6505
|
17,6906
|
17,7512
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,3735
|
4,3765
|
4,394
|
4,4059
|
4,4179
|
4,3758
|
4,3821
|
4,3518
|
4,3452
|
4,354
|
4,3493
|
4,3576
|
4,365
|
4,3738
|
4,3852
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,6034
|
1,6057
|
1,6073
|
1,6122
|
1,6199
|
1,6068
|
1,6009
|
1,599
|
1,5909
|
1,5831
|
1,5591
|
1,5634
|
1,5611
|
1,5651
|
1,5646
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
59,717
|
59,641
|
59,669
|
59,856
|
59,787
|
59,29
|
59,406
|
59,326
|
59,21
|
59,363
|
59,164
|
59,382
|
59,436
|
59,663
|
59,782
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7076
|
1,7059
|
1,7093
|
1,7135
|
1,7133
|
1,7055
|
1,7085
|
1,7012
|
1,6938
|
1,6936
|
1,6879
|
1,6922
|
1,6927
|
1,6982
|
1,6986
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
44,641
|
44,695
|
44,739
|
44,571
|
44,529
|
44,319
|
44,42
|
44,124
|
44,03
|
44,041
|
43,905
|
43,858
|
43,781
|
44,02
|
44,093
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
14,1994
|
14,2516
|
14,4684
|
14,6422
|
14,6511
|
14,4935
|
14,5523
|
14,4144
|
14,5132
|
14,5603
|
14,4648
|
14,5789
|
14,5266
|
14,5637
|
14,5885
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,7327
|
4,7256
|
4,7325
|
4,7439
|
4,7464
|
4,7181
|
4,7237
|
4,7091
|
4,6902
|
4,6894
|
4,6818
|
4,6759
|
4,6804
|
4,6867
|
4,6877
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca č. 11/2014 (IV/2014)
- Zákon o krátkodobom nájme bytu - znenie zákona s komentárom – JUDr. Edmunt Horváth
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 7/2014 (V/2014)
- Zamestnanecké bonusy podľa zákonníka práce - Ing. Zuzana Cingelová
- Dodanie tovaru a služby z pohľadu DPH - Ing. Naďa Vašková
Verejná správa – (VS), č.6/2014 (V/2014)
- Vyberanie dane z nehnuteľnosti – Irena Bubeníková
- Nedoplatky na zdravotnom poistení – JUDr.Katarína Slaninková
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 6/2014 (V/2014)
- Inšpekcia práce – JUDr. Sandra Mrukviová- Tomiová
- Postihy voči zamestnancom - JUDr. Miroslav Tichý
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 6-7/2014 (V/2014)
- Zmeny v zdaňovaní nerezidentov - Ing. Jana Bielená
- Register účtovných závierok – Ing. Ivana Hudecová
1 000 riešení, č. 6/2014 (V/2014)
- Cestovné náhrady
- Zákon o ochrane osobných údajov
- Účtovníctvo
- Zákonník práce
- Mzdy a odvody
PRIPRAVUJEME
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 7/2014 (V/2014)
- Dodanie tovaru a služieb z pohľadu DPH
- Cestovné náhrady
- Zamestnanecké bonusy
Verejná správa – (VS), č. 7-8/2014 (VI/2014)
- Zákon roka – Štátny rozpočet 2014
- Daň sa platí správcovi dane
- Štandardy pre informačné systémy verejnej správy
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 7-8/2014 (VI/2014)
- Práca nadčas počas pracovnej cesty
- Dôchodky starobného dôchodkového sporenia
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.8/2014 (VI/2014)
- Platiteľ DPH a prevádzkareň
- Predmet dane z motorových vozidiel
- Zákon o používaní ERP
1 000 riešení, č. 7/2014 (VI/2014)
- Pracovnoprávne vzťahy
- Účtovníctvo
- ZDP, DPH
- Zákonník práce
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 8/2014 (VI/2014)
- Opotrebenie majetku v účtovníctve
- Obchodný majetok pri prenajímaní nehnuteľnosti
|
|
|
Ochrana osobných údajov
Do platnosti vstúpila novela zákona o ochrane osobných údajov. Zmeny, ktoré novela priniesla sa týkajú hlavne bezpečnosti osobných údajov. Posledná novela menila aj definíciu oprávnenej osoby. Kto môže byť poverenou osobou? Aké zmeny v zákone platia? Dozviete sa v našich publikáciách určených všetkým, ktorí pracujú z osobnými údajmi.
Ochrana osobných údajov - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 6/2014, (A5, 88 str.)
Zákon o ochrane osobných údajov - príspevok
mesačník Poradca 11/2014, (A5, 224 str.)
Zákon o ochrane osobných údajov - úplné znenie zákona
Aktualizácia II/3, (A5, 64 str.)
Zákon o ochrane osobných údajov - úplné znenie zákona zadarmo
Zákony II/2014, (A5, 928 str.)
BALÍČEK Ochrana osobných údajov obsahuje:
1000 riešení 6/2014 - príklady a riešenia problémov + Poradca 11/2014 - príspevok + Aktualizácia II/3 - úplné znenie zákona + Zákony II/2014 - úplné znenie zákona
Cena balíčka je 10,30 €.
Ukončenie štúdia a daňový bonus
V súvislosti s ukončením štúdia detí na stredných a vysokých školách je aktuálna otázka, za ktoré mesiace je ešte možné uplatniť nárok na daňový bonus. Osobitne dôležité je to pre zamestnancov, ktorým zamestnávateľ odpočítava daňový bonus od mesačného preddavku na daň. Ktorá právna úprava poskytovania prídavku na dieťa má vplyv aj na uplatňovanie daňového bonusu? Všetkým ekonómom, účtovníkom, audítorom, živnostníkom ponúkame balíček týkajúci sa tejto problematiky.
Ukončenie štúdia a daňový bonus - príspevok
mesačník VS 6/2014, (A4, 72 str.)
Ukončenie štúdia a daňový bonus - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 Riešení 7/2014, (A5, 96 str.)
Zákon o dani z príjmov
- úplné znenie zákona
Zákony I/2014, (A5, 848 str.)
BALÍČEK Ukončenie štúdia a daňový bonus obsahuje:
VS 6/2014 – príspevok + 1000 riešení 7/2014 – príklady a riešenia problémov +
Zákony I/2014 - úplné znenie zákona
Cena balíčka je 15,20 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 10,50 €.
Ušetríte 4,70 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Len do vypredania zásob.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |