|
DAŇOVÉ EXEKUČNÉ KONANIE – POHĽAD DAŇOVNÍKA
Úvod
Plnenie daňových povinností je základnou povinnosťou každého občana, každej fyzickej a právnickej osoby tohto štátu, ktorá sa stáva daňovníkom v okamihu nadobudnutia zdaniteľného príjmu v zmysle niektorého z daňových zákonov. Včasné a správne platenie daní je, najmä u podnikateľského subjektu, predpokladom dlhodobo stabilnej existencie v konkurenčnom prostredí.
Na druhej strane, jednou z hlavných úloh štátneho aparátu je výber daní, na ktorý má zriadené inštitucionálne nástroje vo forme aparátu daňových úradov s armádou svojich takmer 6 000 pracovníkov a právne nástroje, ktoré napomáhajú účinnému výberu daní.
Úlohou daňovej správy je výberom daní zabezpečenie príjmov štátneho rozpočtu. V prípadoch, keď si daňové subjekty neplnia svoje daňové povinnosti dobrovoľne, správca dane z úradnej moci vynucuje túto povinnosť, a to v daňovom exekučnom konaní.
PRÁVNE VYMEDZENIE DAŇOVÉHO EXEKUČNÉHO KONANIA
Daňové exekučné konanie upravuje zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov (ďalej len „zákon o správe daní a poplatkov“). Definícia daňového exekučného konania je uvedená v § 1a písm. h) zákona.
Daňovým exekučným konaním sa rozumie konanie, v ktorom správca dane z úradnej moci vymáha daňový nedoplatok, peňažné plnenie uložené rozhodnutím, exekučné náklady a hotové výdavky. Daňové exekučné konanie je osobitným druhom daňového konania, ktoré vykonáva správca dane. Samotné daňové exekučné konanie je upravené v siedmej časti zákona o správe daní a poplatkov v § 73 až § 94.
Daňové exekučné konanie je v súčasnosti často uplatňovaným nástrojom na vymáhanie daňových nedoplatkov. V priebehu roka 2007 bolo začatých 30 689 daňových exekučných konaní na celkovú sumu 5,7 mld. Sk. Najčastejšou formou daňovej exekúcie bola exekúcia prikázaním pohľadávky z účtu vedeného v peňažnom ústave.
V roku 2007 začali daňoví exekútori v širšej miere uplatňovať aj dražby hnuteľných a nehnuteľných vecí. Tento spôsob daňovej exekúcie často pôsobil ako preventívny nástroj a v mnohých prípadoch donútil daňového dlžníka zaplatiť daňový nedoplatok pred vykonaním samotnej dražby hnuteľnej alebo nehnuteľnej veci. Za sledované obdobie roku 2007 bolo uskutočnených 195 dražieb, čo je viac ako trojnásobok oproti predchádzajúcemu roku.
Vymožiteľné daňové nedoplatky zaznamenali v roku 2007 medziročný pokles o viac ako 581 mil. Sk, napriek tomu v roku 2007 dosiahli sumu vyše 20 mld. Sk. V roku 2007 bolo cestou daňového exekučného konania vymožených viac ako 2,1 mld. Sk.
Vymáhaním daňových nedoplatkov sa na daňových úradoch zaoberá viac ako 300 daňových exekútorov, ktorých aktívny prístup k vymáhaniu daňových nedoplatkov prispieva k poklesu daňových vymožiteľných nedoplatkov a rastu ich vymožiteľnosti v pomere k celkovým vymožiteľným nedoplatkom. Prínos jedného daňového exekútora predstavoval v roku 2007 13,9 mil. Sk (zdroj: Výročná správa DR SR za rok 2007).
Ak je správcom dane daňový úrad alebo colný úrad, musí správca dane postupovať len podľa zákona o správe daní a poplatkov.
Ak je správcom dane obec, môže zabezpečiť vymáhanie daňových nedoplatkov aj podľa exekučného poriadku. Obec môže zabezpečiť daňovú exekúciu
- vo vlastnej réžii podľa zákona o správe daní a poplatkov,
- súdnym exekútorom podľa Exekučného poriadku.
(Ing. Anton Kolembus – DÚVaP 6/2009)
EXEKÚCIA PRÍKAZOM NA ZADRŽANIE VODIČSKÉHO PREUKAZU
PRE VŠETKY DRUHY VÝŽIVNÉHO platí niekoľko spoločných pravidiel:
- okrem výživného pree maloleté dieťa je určenie, zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh
- pri určení výživného prihliada súd na odôvodnené potreby oprávneného a na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného
- výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí v prípade určenia výživného pre maloleté dieťa
- výživné sa platí v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu - právo na výživné sa nepremlčuje, premlčuje sa však právo na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce zo zákona o rodine
- výživné možno priznať len odo dňa začatia súdneho konania;
výnimku predstavuje výživné pre maloleté dieťa, kedy možno výživné priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania.
V PRÍPADE NEPLNENIA VYŽIVOVACEJ POVINOSTI , rozhodne o rozsahu vyživovacej povinnosti povinného voči oprávnenému súd. Súd v konaní postupuje v súlade s príslušnými ustanoveniami Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb. v znení neskorších predpisov).
Na konanie je v prvom stupni príslušný všeobecný okresný súd odporcu, t.j. povinného. Výnimku predstavuje konanie o určenie, zmenu, prípade zrušenie výživného na maloleté dieťa. V tomto prípade je na konanie a rozhodnutie v prvom stupni príslušný okresný súd, v obvode ktorého má na základe dohody rodičov alebo rozhodnutia súdu, prípadne iných rozhodujúcich skutočností svoje bydlisko maloletý.
O vyživovacej povinnosti súd rozhoduje vždy rozsudkom, ktorým uvedie
- kto má vyživovaciu povinnosť,
- voči komu má povinný vyživovaciu povinnosť,
- rozsah vyživovacej povinnosti (t.j. výšku peňažnej sumy),
- zročnosť jednotlivých splátok (t.j. do ktorého dňa v mesiaci musí povinný zaslať sumu oprávnenému) a
- v prípade maloletého dieťaťa tiež to, k rukám koho je povinný zaslať sumu výživného (najčastejšie k rukám toho rodiča, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti).
Ak si povinný naďalej napriek vykonateľnému rozsudku súdu neplní svoju vyživovaciu povinnosť, teda ak povinný dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie, oprávnený môže podať návrh na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona.
Týmto osobitným zákonom je zákon č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti v znení neskorších predpisov (Exekučný poriadok).
EXEKUČNÉ KONANIE SA ZAČÍNA na návrh oprávnenej osoby a exekúciu vykoná ten exekútor, ktorého oprávnený označí v návrhu a ktorého následne poverí jej vykonaním príslušný súd.
Exekučné konanie sa začína dňom, kedy bol exekútorovi doručený návrh na vykonanie exekúcie, ale exekútor môže začať vykonávať exekúciu až udelením poverenia súdu na jej vykonanie.
Exekúciu možno vykonať len na návrh oprávneného, resp. Toho, kto preukáže, že naňho prešlo právo z rozhodnutia a na základe exekučného titulu. Exekučným titulom rozumieme vykonateľné rozhodnutie súdu, ak priznáva právo, zaväzuje k povinnosti alebo postihuje majetok.
O vykonanie exekúcie sa postará exekútor poverený jej vykonaním.
V prvom rade exekútor poverený vykonaním exekúcie upovedomí oprávneného a povinného o začatí exekúcie, prípadne o spôsobe jej vykonania a o predbežných trovách exekúcie. Povinného zároveň vyzve, aby uspokojil pohľadávku oprávneného, alebo aby podal námietky proti exekúcii (napr. z dôvodu, ak nastali po vzniku exekučného titulu okolnosti, ktoré spôsobili zánik vymáhaného nároku, napr. ak už povinný uhradil pohľadávku oprávneného).
Po uplynutí lehoty na vznesenie námietok, exekútor poverený vykonaním exekúcie vydá exekučný príkaz. Exekučným príkazom sa rozumie príkaz na vykonanie exekúcie niektorým zo spôsobov ustanovených zákonom.
DO 31. MARCA 2009 ak podkladom na exekúciu bol exekučný titul, v ktorom sa ukladá povinnosť zaplatiť peňažnú sumu, exekúciu bolo možné vykonať
- zrážkami zo mzdy a iných príjmov
- prikázaním pohľadávky
- predajom hnuteľných vecí
- predajom cenných papierov
- predajom nehnuteľností
- predajom podniku.
OD 1. APRÍLA 2009 nastala zmena v prípade, ak povinný neplní výživné stanovené rozhodnutím súdu a vykonanie exekúcie sa rozšírilo o ďalší spôsob, a to o exekúciu príkazom na zadržanie vodičského preukazu. Tento spôsob exekúcie je možné použiť jedine vtedy, ak exekučným titulom je povinný zaviazaný k povinnosti platiť výživné. Ak by išlo o inú peňažnú pohľadávku než výživné, je použitie tohto spôsobu výkonu exekúcie vylúčené.
K rozšíreniu o siedmy spôsob vykonania exekúcie došlo prijatím zákona č. 84/2009 Z. z. Národnou radou SR, ktorým sa zmenil a doplnil Exekučný poriadok. Tento zákon nadobudol účinnosť dňa 1. apríla 2009.
V zmysle novely Exekučného poriadku exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu tomu, kto nesplní výživné stanovené rozhodnutím súdu. Príkaz na zadržanie vodičského preukazu je možné vydať bez výnimky voči všetkým povinným, ktorí neplatia výživné určené súdom a sú držiteľmi vodičského preukazu. Pôvodný návrh zákona obsahoval výnimku týkajúcu sa vodičov z povolania, ale zákon napokon v takto navrhovanej podobe schválený nebol.
EXEKÚTOR JE POVINNÝ DORUČIŤ EXEKUČNÝ PRÍKAZ na zadržanie vodičského preukazu oprávnenému a povinnému, pričom povinnému musí byť exekučný príkaz doručený do vlastných rúk. Okrem doručenia exekučného príkazu oprávnenému a povinnému ukladá zákon exekútorovi povinnosť doručiť exekučný príkaz na zadržanie vodičského preukazu tiež orgánu Policajného zboru, ktorý vodičský preukaz vydal.
Na základe doručeného exekučného príkazu orgán Policajného zboru, ktorý vodičský preukaz vydal, zadrží vodičský preukaz povinného a o zadržaní vodičského preukazu vydá potvrdenie.
Ak pominú dôvody exekúcie, exekútor je povinný vydať príkaz na vrátenie vodičského preukazu a príkaz doručí orgánu Policajného zboru, ktorý vodičský preukaz vydal a zároveň o tom upovedomí povinného. Zákon ukladá exekútorovi povinnosť vydať príkaz na vrátenie vodičského preukazu bez zbytočného odkladu po splnení zákonom stanovených podmienok, t.j. po pominutí dôvodov na výkon exekúcie.
HLAVNÝM CIEĽOM PR IJATIA NOVELY EXEKUČNÉHO PORIADKU, ktorým došlo k zavedeniu exekúcie príkazom na zadržanie vodičského preukazu, bolo zvýšiť a zefektívniť vymoženie výživného stanoveného súdom prostredníctvom súdneho exekútora, ak povinný je vodič motorového vozidla, teda držiteľom vodičského preukazu, čo je v súčasnosti väčšina občanov.
V súvislosti s exekúciou príkazom na zadržanie vodičského preukazu je dôležité uviesť jednu skutočnosť. Napriek tomu, že exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu ako nový spôsob výkonu exekúcie bola prezentovaná a spájaná predovšetkým len s výživným na deti, týka sa tento spôsob výkonu exekúcie všetkých druhov výživného.
ZÁVER – Exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu tomu, kto nesplní výživné stanovené rozhodnutím súdu. Zákon bližšie nešpecifikuje druh výživného, a preto ak by sme exekúciu príkazom na zadržanie vodičského preukazu spájali výlučne s výživným na dieťa, išlo by o veľmi zúžený výklad zákona. Exekúciu príkazom na zadržanie vodičského preukazu je teda možné využiť vždy, keď povinný neplatí výživné stanovené vykonateľným rozhodnutím súdu bez ohľadu na to, o aký druh výživného ide.
(JUDr. Sandra Tomiová Mrukviová – PaM 6/2009)
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ, ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
KOMPETENCIE OBCE
Obec ako správca dane využíva svoju organizačnú a správnu kompetenciu pri vymáhaní daňových nedoplatkov podľa zákona o správe daní a poplatkov.
Môže obec využiť svoje kompetencie aj podľa osobitných predpisov, a to Exekučného poriadku a Občianskeho súdneho poriadku?
Podľa § 73 ods. 1 zákona o správe daní a poplatkov, ak je správcom dane obec, môže zabezpečiť vymáhanie daňových nedoplatkov aj podľa osobitných predpisov, ktorými sú Exekučný poriadok a Občiansky súdny poriadok.
To znamená, že obec ako správca dane môže vynútiť realizáciu daňového rozhodnutia dvoma spôsobmi – podľa zákona o správe daní a poplatkov daňovou exekúciou alebo prostredníctvom súdneho exekútora – exekúciou podľa zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti v znení neskorších predpisov.
ODOPRENIE PREVZATIA DAŇOVEJ EXEKUČNEJ VÝZVY
Daňový dlžník odoprie prevziať daňovú exekučnú výzvu.
Považuje sa daňová exekučná výzva za nedoručenú?
V prípade, že daňový dlžník bezdôvodne odoprie prijať daňovú exekučnú výzvu, táto sa považuje za doručenú dňom, keď jej prijatie bolo odopreté. O tomto musí byť daňový dlžník poučený doručovateľom daňovej exekučnej výzvy. Takýto postup vyplýva z § 76 ods. 4 zákona o správe daní a poplatkov.
ODKLAD DAŇOVÉHO EXEKUČNÉHO KONANIA
Daňový dlžník, fyzická osoba, požiadal správcu dane o odklad daňového exekučného konania z dôvodu existenčného ohrozenia jeho rodiny. Žiadosť zdôvodnil dlhodobým zhoršením zdravotného stavu a z toho vyplývajúcou dlhodobou práceneschopnosťou.
Môže mu správca dane vyhovieť?
Správca dane môže daňovú exekúciu na žiadosť daňového dlžníka, ktorou je fyzická osoba, odložiť, ak sa daňový dlžník bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná daňová exekúcia mohla mať pre neho a príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky. Tieto skutočnosti musí daňový dlžník preukázať. Takýto postup dovoľuje správcovi dane § 79 ods. 3 zákona o správe daní a poplatkov.
ZASTAVENIE DAŇOVÉHO EXEKUČNÉHO KONANIA
Správca dane vydal na základe vykonateľného výkazu nedoplatkov rozhodnutie o začatí daňového exekučného konania. Medzitým daňový dlžník zaplatil daňový nedoplatok v plnej výške. Deň odpísania peňažných prostriedkov bol totožný s dňom zostavenia výkazu daňových nedoplatkov.
Ako bude postupovať správca dane voči daňovníkovi?
Skutočnosť, že daňový nedoplatok bol uhradený, je dôvodom na zastavenie daňového exekučného konania. Takýto postup správcu dane vyplýva z § 80 zákona o správe daní a poplatkov.
(Odpovedal Ing. Anton Kolembus – DÚVaP 6/2009)
|
|
|
ZMENY V ROČNOM ZÚČTOVANÍ POISTNÉHO NA VEREJNÉ ZDRAVOTNÉ POISTENIE ZA ROK 2008
V Y H L Á Š K A
Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky
z 12. mája 2009,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky
č. 239/2006 Z. z. o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné
poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného
a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie v znení
neskorších predpisov
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 19 ods. 22 a § 20 ods. 4 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov po dohode s Ministerstvom financií Slovenskej republiky ustanovuje:
Čl. I
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 239/2006 Z. z. o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie v znení vyhlášky č. 177/2007 Z. z. a vyhlášky č. 161/2008 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
- V § 2 ods. 1 písmeno e) znie:
„e) v čase, keď sa považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona, sa súčasne považoval za zamestnanca alebo“.
- V § 2 ods. 2 písmeno d) znie:
„d) v čase, keď sa považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona, sa súčasne považoval za samostatne zárobkovo činnú osobu alebo“.
- V § 2 ods. 5 písmeno a) znie:
„a) v rozhodujúcom období sa nepovažoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona alebo sa považoval za takú osobu a nesplnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9 zákona,“.
- V § 2 ods. 8 písmeno b) znie:
„b) v roku 2008 sa považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) zákona a splnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9 zákona.“.
- V § 2 ods. 11 sa slová „100 Sk“ nahrádzajú slovami „3 eurá “.
- V § 2 ods. 12 písm. b) sa slová „100 Sk“ nahrádzajú slovami „3 eurá“.
- V § 3 ods. 2 sa vypúšťajú slová „časti A“ a slová „16 časti B“ sa nahrádzajú číslom „17“.
- V § 3 ods. 3 sa číslo „17“ nahrádza číslom „18“.
- V § 3 ods. 4 sa slová „18 časti A“ nahrádzajú číslom „19“.
- V § 3 ods. 5 sa slová „18 časti B“ nahrádzajú číslom „20“.
- V § 5 ods. 2 sa číslo „19“ nahrádza číslom „21“.
- Za § 13b sa vkladá § 13c, ktorý znie:
„§ 13c
(1) Do vymeriavacieho základu platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona sa na účely ročného zúčtovania poistného za rok 2008 zahŕňa
- príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu5) vyplatený a zúčtovaný platiteľom príjmu v rozhodujúcom období, v ktorých ani jeden deň nebol zamestnancom, samostatne zárobkovo činnou osobou a ani osobou podľa § 11 ods. 8 písm. n) zákona,
- príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý podlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu, okrem vyňatých príjmov podľa § 13 ods. 20 zákona dosiahnutých v rozhodujúcom období.
(2)Ak platiteľ zaplatil preddavky za rok 2008 v eurách, suma zaplatených preddavkov v eurách sa na účely ročného zúčtovania poistného za rok 2008 prepočíta na slovenské koruny konverzným kurzom a zaokrúhľuje sa na celé slovenské koruny nadol.
(3)Na výpočet nedoplatku alebo preplatku v eurách na účely ročného zúčtovania poistného za rok 2008 sa nedoplatok alebo preplatok v slovenských korunách prepočíta na eurá konverzným kurzom; nedoplatok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol a preplatok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
(4) Na výpočet preddavku na poistné v eurách na obdobie od 1. júla 2009 do 30. júna 2010 sa preddavok na poistné v slovenských korunách prepočíta na eurá konverzným kurzom a zaokrúhľuje sa na najbližší eurocent nadol.“.
(redakcia)
|
|
|
ZÁKON O CESTNEJ PREMÁVKE - NOVÁ PRÁVNA ÚPRAVA
SADZOBNÍK POKÚT
ukladaných v blokovom konaní za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky – 2. časť
OBCHÁDZANIE
§ 14 ods. 1
- Obmedzenie protiidúcich vodičov, vodičov jazdiacich za ním a ostatných účastníkov cestnej premávky pri obchádzaní vozidla, ktoré zastavilo alebo stojí, prekážky v cestnej premávke alebo chodca – 60 Eur
- Ohrozenie protiidúcich vodičov, vodičov jazdiacich za ním a ostatných účastníkov cestnej premávky pri obchádzaní vozidla, ktoré zastavilo alebo stojí, prekážky v cestnej premávke alebo chodca – 100 Eur
PREDCHÁDZANIE
§ 15 ods. 2
- Nedanie znamenia o zmene smeru jazdy pri predchádzaní – 60 Eur
- Nedanie znamenia o zmene smeru jazdy vodičom, ktorý pri predchádzaní vybočuje zo smeru svojej jazdy a ohrozuje vodičov jazdiacich za ním – predložiť
§ 15 ods. 3
- Obmedzenie vodičov vozidiel, pred ktorých sa vodič po predchádzaní zaraďuje – 50 Eur
- Ohrozenie vodičov vozidiel, pred ktorých sa vodič po predchádzaní zaraďuje – 100 Eur
§ 15 ods. 4
- Bránenie v predchádzaní, najmä zvyšovaním rýchlosti jazdy alebo iným spôsobom – 60 Eur
§ 15 ods. 5
- Porušenie zákazu predchádzania – 150 Eur
- V prípade spôsobenia dopravnej nehody – predložiť
RÝCHLOSŤ JAZDY
§ 16 ods. 1
- Neprispôsobenie rýchlosti jazdy svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať – 60 Eur
- Neprispôsobenie rýchlosti jazdy, následkom čoho prejde vozidlo do protismernej časti vozovky na neprehľadnom alebo inak nebezpečnom mieste a dôjde k dopravnej nehode, alebo ohrozeniu protiidúceho vodiča, vodiča idúceho za ním, alebo iného účastníka cestnej premávky – predložiť
§ 16 ods. 2 až 7
- Prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti ustanovenej pravidlami cestnej. premávky alebo prekročenie rýchlosti obmedzenej dopravnou značkou
- o viac ako 10 km/h – 50 Eur
- o viac ako 20 km/h – 100 Eur
- o viac ako 30 km/h – 200 Eur
- o viac ako 40 km/h – 300 Eur
- o viac ako 50 km/h – 400 Eur
- o viac ako 60 km/h – 500 Eur
- o viac ako 70 km/h – 650 Eur
ODBOČOVANIE
§ 19 ods. 1
- Nedanie znamenia o zmene smeru jazdy pred odbočovaním a počas odbočovania – 50 Eur
- Nedanie znamenia o zmene smeru jazdy pri odbočovaní, pri ktorom došlo k ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky, najmä vodičov vozidiel idúcich za ním – predložiť
§ 19 ods. 2
- Nezabezpečenie odbočenia pomocou spôsobilej a náležite poučenej osoby, ak si to situácia v cestnej premávke vyžaduje – 60 Eur
§ 19 ods. 4
- Nedanie prednosti v jazde pri odbočovaní vľavo protiidúcim vozidlám i nemotorovým vozidlám, električkám idúcim v oboch smeroch a chodcom prechádzajúcim cez vozovku – 60 Eur
- Pri odbočovaní vpravo, nedanie prednosti v jazde električke, ak je povolená jazda pozdĺž električky vľavo – 60 Eur
- Ak príde k ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky – 100 Eur
- V prípade spôsobenia dopravnej nehody – predložiť
§ 19 ods. 5
- Nedanie prednosti v jazde električke, ktorá križuje smer jazdy vozidla idúceho po jej pravej alebo ľavej strane a dáva znamenie o zmene smeru jazdy – 60 Eur
- Ak došlo k dopravnej nehode – predložiť
JAZDA CEZ KRIŽOVATKU
§ 20 ods. 1
Nedanie prednosti v jazde vozidlám prichádzajúcim po hlavnej ceste a došlo k
- ich obmedzeniu – 60 Eur
- ich ohrozeniu – 150 Eur
- dopravnej nehode – predložiť
§ 20 ods. 2
Nedanie prednosti v jazde vozidlám prichádzajúcim na križovatku sprava pri nerozlíšení ciest dopravnými značkami a došlo k
- ich obmedzeniu – 50 Eur
- ich ohrozeniu – 100 Eur
- dopravnej nehode – predložiť
§ 20 ods. 3
- Vojdenie na križovatku, ak situácia nedovoľuje pokračovať za križovatkou v jazde, takže by bolo nutné zastaviť vozidlo na križovatke – 60 Eur
§ 20 ods. 4
- Nezastavenie pred križovatkou na príkaz dopravnej značky „Stoj, daj. prednosť v jazde“ na takom mieste, odkiaľ má na križovatku náležitý rozhľad – 60 Eur
- Ak príde k ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky – 100 Eur
- V prípade spôsobenia dopravnej nehody – predložiť
VCHÁDZANIE NA CESTU
§ 21 ods. 1
- Nedanie prednosti v jazde vozidlu idúcemu po ceste pri vchádzaní na cestu z miesta ležiaceho mimo cesty, z poľnej cesty, lesnej cesty, cestičky pre cyklistov, z obytnej alebo pešej zóny – 60 Eur
- Ak príde k ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky – 100 Eur
- V prípade spôsobenia dopravnej nehody – predložiť
§ 21 ods. 2
- Nezabezpečenie vchádzania na cestu náležite poučenou osobou, ak to vyžadujú okolnosti, najmä nedostatočný rozhľad – 50 Eur
- Ak príde k ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky – 60 Eur
- V prípade spôsobenia dopravnej nehody – predložiť
§ 21 ods. 3
- Znečisťovanie cesty – 60 Eur
OTÁČANIE A CÚVANIE
§ 22 ods. 2
- Ohrozenie ostatných účastníkov cestnej premávky pri cúvaní – 60 Eur
§ 22 ods. 3
- Nezabezpečenie si otáčania alebo cúvania náležite poučenou osobou, ak si to vyžadujú okolnosti, najmä nedostatočný rozhľad – 60 Eur
§ 22 ods. 4
- Otáčanie a cúvanie na mieste, kde je to zakázané [písm. a) až g)] – 60 Eur
ZASTAVENIE A STÁTIE
§ 23 ods. 1
Zastavenie na obojsmernej ceste
- v protismere vľavo – 30 Eur
- Pri státí nezostal voľný aspoň jeden jazdný pruh o šírke najmenej 3mpre každý smer jazdy – 60 Eur
- Pri zastavení nezostal voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy – 60 Eur
§ 23 ods. 2
- Pri zastavení a státí vodič znemožnil ostatným vodičom vyjdenie z parkovacieho miesta – 60 Eur
§ 23 ods. 3
- Pri zastavení a státí vedľa vozidla s parkovacím preukazom nezostal bočný odstup najmenej 1,2 m – 60 Eur
§ 23 ods. 5
- Ohrozenie účastníkov cestnej premávky pri vychádzaní od okraja cesty alebo chodníka – 60 Eur
- Neumožňuje vodičovi vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb vyjdenie zo zastávky alebo zo zastávkového pruhu – 60 Eur
- Vodič vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb, ktorý pri vychádzaní zo zastávky alebo zo zastávkového pruhu ohrozil vodičov idúcich rovnakým smerom – 60 Eur
§ 24 ods. 1
- Ohrozenie bezpečnosti osôb a iných účastníkov cestnej premávky pri otváraní dverí alebo bočných stien vozidla, ako aj nastupovaní do vozidla alebo vystupovaní z neho – 60 Eur
§ 24 ods. 2
- Nezabezpečenie odstaveného vozidla, aby nemohlo ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a nemohla ho neoprávnene použiť iná osoba – 60 Eur
§ 24 ods. 3,
- Neumiestnenie prenosného výstražného trojuholníka po dobu núdzového státia – 50 Eur
§ 25 ods. 1
- Porušenie zákazu zastavenia a státia na železničnom priecestí, v podjazde a v tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 m pred nimi a 15 m za nimi – 150 Eur
- Porušenie zákazu zastavenia a státia na električkovom koľajovom páse – 60 Eur
- Porušenie zákazu zastavenia a státia na chodníku okrem prípadu ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením nie je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m. – 60 Eur
- Porušenie zákazu zastavenia a státia na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni, na ostrovčekoch a deliacich pásoch, ak to nie je dovolené dopravnou značkou – 60 Eur
- Na iných miestach, kde by tým bola ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedzená jazda vozidiel – 60 Eur
- Porušenie zákazu zastavenia a státia na mieste, kde by nezostal medzi vozidlom a najbližšou električkovou koľajnicou voľný jazdný pruh široký najmenej 3,5 m – 60 Eur
- Zastavenie alebo státie na parkovacom mieste vyhradenom pre osobu so zdravotným postihnutím – 300 Eur
§ 25 ods. 2
- Na cestách I. triedy a za zníženej viditeľnosti aj na ostatných cestách mimo obce, s výnimkou účelových komunikácií, zastavenie a státie mimo parkoviska okrem núdzového státia – 60 Eur
(Ing. Marián Gogola PhD. - VS 6/2009)
|
|
|
REČ TELA - 2. ČASŤ
3. POHYBY ÚST, PIER, JAZYKA
Z celkovo 20 svalov tváre sa 17 používa pri mimike. K vrodenej mimike patria radosť, hnev, znechutenie a smútok.
1. ÚSTA
mierne
pootvorené ústa počas
mlčania
|
údiv
alebo pripravenosť reagovať
|
nedostatočné
otváranie úst počas
hovorenia
|
neistota
alebo plachosť
|
naširoko
otvorené ústa
|
počas
hovorenia presvedčenie
o svojej neporaziteľnosti
|
2. KÚTIKY ÚST
kútiky
dohora
|
radosť,
potešenie, pohoda
|
spustené
kútiky
|
depresia,
beznádej
|
jeden
kútik spustený dole
|
cynizmus,
pohŕdanie,
ľahkovážnosť
|
3. PERY
prirodzene
zovreté
|
očakávanie
|
pevne
stisnuté
|
agresia,
neprístupnosť alebo
koncentrácia
|
hryzenie
si pier
|
nervozita,
premýšľanie,
nerozhodnosť
|
jedna
pera nasunutá na druhú
|
rozčarovanie
|
zahryznutie
do pery
|
strach,
plachosť
|
konček
jazyka opretý o hornú peru
|
koncentrácia
|
4. POHYBY RÚK
pohyby
vystretými rukami
|
snaha
o zmiernenie napätia
|
kruhové
pohyby rúk
|
sebaistota,
ale aj povrchnosť alebo
neistota
|
široká
gestikulácia rukami
|
sebaistota,
presvedčenie
o nevyvrátiteľnosti
argumentov
|
úzke
gestá rúk
|
neistota,
skromnosť
|
spredu
prekrížené ruky
|
snaha
o opanovanie situácie, uzavretosť
|
ruky
prekrížené za chrbtom
|
neistota
|
pohybovanie
rukami ďaleko
od tela
|
otvorenosť,
náklonnosť alebo
obrana a útok
|
pohybovanie
rukami v smere tela
|
snaha
brániť sa
|
5. POHYB DLANÍ A PRSTOV
otvorená
dlaň obrátená
k telu
|
namyslenosť
alebo obrana
|
otvorená
dlaň obrátená
od tela
|
otvorenosť,
hľadanie
kontaktu
|
zatvorená
dlaň obrátená
smerom k telu
|
uistenie,
uznanie viny
|
zatvorená
dlaň obrátená
od tela
|
hnev,
začiatok
útoku, obrana
|
päste
opreté v bok
|
zlosť
|
päste
prekrížené pred telom
|
pokorný
postoj
|
trenie
dlaní o seba
|
namyslenosť
|
prsty
položené vedľa
seba
|
koncentrovanosť
|
prepletené
prsty
|
sebaistota
|
6. POHYBY RUKAMI PO TELE
manipulovanie
s oblečením
v oblasti hornej časti
tela
|
sebavedomie,
alebo naopak neistota
|
ruky
vo vreckách saka, dlane zasunuté za košeľou
|
namyslenosť
|
manipulovanie
s odevom na dolnej časti
tela
|
neistota
|
ruky
vo vreckách nohavíc alebo sukne
|
neistota,
alebo naopak, arogancia alebo ignorancia
|
chytanie
sa za bradu
|
stav
zamyslenia
|
hladkanie
brady
|
nerozhodnosť,
hodnotenie situácie
|
škriabanie
sa po brade
|
pochybnosti
|
podopieranie
si brady
|
pokojné
premýšľanie
alebo možno únava
|
ukazovák
položený na ústach, chytanie sa za nos, trenie nosa
|
zamyslenie,
snaha o pochopenie problému
|
dlaň
položená na ústach
|
počas
reči
neistota
|
škriabanie
nosa
|
nervozita
|
bubnovanie
prstami po stole
|
netrpezlivosť
|
ohrýzanie
nechtov
|
neistota,
nízka sebadôvera
|
prekríženie
rúk na hrudi,prekríženie nôh
|
výraz
nedôvery
|
chytanie
sa za vlasy
|
uvedomenie
si prehry
|
pomalé
zakladanie si okuliarov
|
snaha
koncentrovať sa
|
pomalé
skladanie okuliarov
|
náznak
snahy skončiť
rozhovor
|
posunutie
okuliarov smerom hore
|
potreba
urobiť prestávku
|
pohrávanie
sa s ceruzkou
|
prejav
nervozity
|
pohrávanie
sa s papiermi
|
snaha
získať čas
alebo zdôrazniť vlastnú
dôležitosť
|
pohyby
so stoličkou
|
prejav
zmätku
|
prehnutie
sa so stoličkou
dozadu
|
istota
samým sebou
|
prekladanie
predmetov
|
úporné
hľadanie
východiska
|
OSOBNÝ PRIESTOR
Človek je síce zvyknutý na život v stáde, ale napriek tomu podvedome považuje určitý priestor okolo seba za svoje vlastné územie, ktoré akoby bolo predĺžením jeho tela. Reakciou človeka na narušenie tohto priestoru je aktívna alebo pasívna obrana. Pritom sa tento priestor pomyslene mení na štyri zóny
I. INTÍMNA ZÓNA (15 – 46 CM)
Je pre človeka najcitlivejšia a človek si ju chráni ako svoje osobné vlastníctvo. Dovoľuje do nej vstúpiť len blízkym osobám, ako napr. milencom, rodičom, manželom, deťom a blízkym priateľom.
Priestor 0 – 15 cm od tela je uzavretou intímnou zónou a jej narušenie má spravidla za následok bezprostredný fyzický kontakt. To zn., že ak máme šťastie dostaneme bozk, ak smolu, tak päsťou do nosa.
A pretože život je viac o tom druhom, narušenie intímnej zóny cudzím človekom automaticky vyvoláva určité fyziologické zmeny v našom tele. Srdce začne biť rýchlejšie, hladina adrenalínu v krvi sa zvyšuje, do mozgu prúdi viac krvi a svaly sa pripravujú na možný útok alebo útek.
II. OSOBNÁ ZÓNA (46 – 120 CM)
Takúto vzdialenosť medzi sebou ľudia udržiavajú, keď sa stretávajú na večierkoch, podnikových oslavách, spoločenských udalostiach a priateľských stretnutiach.
III. SPOLOČENSKÁ ZÓNA (1,2 – 3,6 M)
Udržujeme ju pri styku s cudzími ľuďmi, napr. s poštárom, predavačom v obchode, novým zamestnancom a všeobecne človekom, ktorého nepoznáme.
IV. VEREJNÁ ZÓNA (VIAC ako 3,6 M)
Ak sa pokúšame osloviť väčšiu skupinu ľudí, zvolíme približne túto vzdialenosť.
Z toho vyplýva ponaučenie, že ak chcete, aby sa ľudia vo vašej spoločnosti cítili dobre, dodržiavajte zlaté pravidlo: držte si správny odstup.
Záver alebo
NA ČO SI TREBA DÁVAŤ POZOR
Prvý dojem je vždy okamihom pravdy, kedy si partneri o sebe vytvárajú obraz. Preto je dôležité pamätať na
- uvoľnené držanie tela, otvorené dlane a pevný pohľad signalizujúce: „Som pripravený načúvať a ústretovo prijímať tvoje posolstvo“;
- oblečenie – neobliekať sa príliš extravagantne, alebo príliš nenápadito,
- správnu vzdialenosť – nestáť príliš blízko alebo príliš ďaleko od partnera,
- správnu gestikuláciu – nepoužívať príliš mohutné alebo príliš nevýrazné gestá,
- tempo reči – nehovoriť príliš rýchlo alebo príliš pomaly,
- sebakontrolu – hryzenie do perí, časté dotýkanie sa svojej tváre a pod. signalizuje nervozitu a pôsobí rušivo na partnera,
- rešpektovanie zvyklostí
- nepoužívať príliš jasné, resp. Príliš smutné farby oblečenia,
- používať neprovokujúce doplnky,
- vedieť, kedy podať ruku – pri prijímaní obchodnej návštevy, ak chceme vytvoriť prvý kontakt, ak chceme rýchle nadviazať osobný kontakt,
- kedy sa podávania ruky vzdať – keď prídeme na podujatie tesne pred začiatkom, resp. Neskoro, ak sa denne stretávame s tými istými ľuďmi, ak by podávanie rúk rušilo partnerov v ich činnosti, keď máme zdravotné problémy, keď sme v krajine, kde to nie je zvykom. Aj potriasanie ruky má svoje hranice, stačí potriasť dva razy. Slušnosť káže pri podaní ruky vybrať si druhú ruku z vrecka a zložiť slnečné okuliare,
- kedy ruky bozkávať či nebozkávať – kto chce bozkávať ženám ruky, môže tak urobiť pri spoločenských príležitostiach, v zamestnaní a na ulici je to nevhodné. V každom prípade to však musí vedieť – mierne sa predkloniť nad ruku dámy, voľne ju uchopiť a trocha nadvihnúť. Bozk sa iba naznačí, pery sa ruky nedotknú. Pozor, kto pobozká ruku jednej, musí túto úctu preukázať aj ostatným prítomným dámam. Výnimka je len u vysokopostavenej dámy (ministerka, veľvyslankyňa) – ak jej pobozkáme ruku, nemusíme to opakovať s nižšie postavenými dámami.
Reč tela a ženy
- Ženy všeobecne intenzívnejšie vnímajú reč tela ako muži. Ich vrodená schopnosť vnímať a dešifrovať neverbálne signály známa ako „ženská intuícia“ je pre racionálne uvažujúcich mužov často postrachom, a to nielen vtedy, keď sa neskoro v noci márne pokúšajú vysvetliť, prečo porada trvala tak dlho, prečo po nej majú taký zasnený pohľad a odkiaľ sa vzal ten blond vlas na ich saku. Ženská intuícia (a samozrejme ich vzhľad) robí zo žien úspešnejších vyjednávačov ako sú muži.
- vyhýbanie sa tzv. negatívnym signálom, zložené ruky pred hrudníkom naznačujú kŕčovitosť a neistotu, gestá, robené pod úrovňou pása zásadne vysielajú negatívne signály, rozkročené nohy signalizujú bojovú náladu, častejšie prehrabávanie sa rukami vo vlasoch, prezrádza nervozitu, dotýkanie sa nosa, úst alebo brady; znamená rozpačitosť, chytanie sa za ucho naznačuje partnerovi, že mu jeho slová zazlievame, atď.
Naša posledná rada znie: „Naučte sa čítať reč tela, vyplatí sa to!“
(Ing. Milan Konvit - mesačník DUO)
|
|
|
AK … - O KNIHE
Ak necháte šéfa samého s vašou manželkou pri televízii, pravdepodobne prídete o manželku. Ak ho necháte samého vo vašej knižnici, určite prídete o kariéru.
Ak si chcete prečítať niečo o láske a šťastnom manželstve, musíte si kúpiť tri knihy: jednu o láske, druhú o manželstve a tretiu o šťastí.
Ak sa vás lekár pýta na to, čo práve čítate, nejde o knihofila, ale o jemný náznak, že máte pred sebou len pár týždňov života.
Ak zabudnete v parku na lavičke psa, pes sa sám vráti domov. Ak zabudnete na lavičke knihu, nevráti sa, ani keby bola neviemako dobrá.
Ak ste si nadimenzovali knižnicu podľa objemu diel klasikov marxizmu – leninizmu, odrazu zistíte, že dnes vám diela klasikov novodobého kapitalizmu zaberú sotva polovicu jednej z množstva políc.
|
|
|
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Čiastka číslo 70/2009 zo dňa 26. 05. 2009
179/2009 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
180/2009 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 256/1998 Z. z. o ochrane svedka a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
181/2009 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 548/2003 Z. z. o Justičnej akadémii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
182/2009 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 241/1994 Z. z. o meste Martin ako centre národnej kultúry Slovákov
183/2009 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vedení evidencie spotreby, o spôsobe aplikácie prípravkov na ochranu rastlín a iných prípravkov a o hláseniach
Čiastka číslo 71/2009 zo dňa 27. 05. 2009
184/2009 Zákon o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov
185/2009 Zákon o stimuloch pre výskum a vývoj a o doplnení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
186/2009 Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka číslo 72/2009 zo dňa 28. 05. 2009
187/2009 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohovoru medzi Belgickým kráľovstvom, Spolkovou republikou Nemecko, Španielskym kráľovstvom, Francúzskou republikou, Luxemburským veľkovojvodstvom, Holandským kráľovstvom a Rakúskou republikou o zintenzívnení cezhraničnej spolupráce najmä v boji proti terorizmu, cezhraničnej trestnej činnosti a nelegálnej migrácii Príloha k čiastke 72 – k oznámeniu č. 187/2009 Z. z.
Čiastka číslo 73/2009 zo dňa 28. 05. 2009
188/2009 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 280/2006 Z. z. o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov v znení zákona č. 653/2007 Z. z. a o zmene a doplnení niektorých zákonov
189/2009 Zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe
190/2009 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o vedecko-technickej spolupráci Príloha k čiastke 73 – k oznámeniu č. 190/2009 Z. z.
Čiastka číslo 74/2009 zo dňa 29. 05. 2009
198/2009 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických o vedecko-technickej spolupráci Príloha k čiastke 74 – k oznámeniu č. 198/2009 Z. z.
197/2009 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú podrobnosti zabezpečenia prenositeľnosti telefónneho čísla
196/2009 Oznámenie Ministerstva školstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu o podrobnostiach o štruktúre, postupe a lehotách na poskytovanie informácií a o podrobnostiach o prevádzkovaní informačného systému Ministerstva školstva Slovenskej republiky o výskume a vývoji
195/2009 Oznámenie Ministerstva školstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu o spôsobe a postupe hodnotenia spôsobilosti osôb na vykonávanie výskumu a vývoja
194/2009 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú požiadavky na bezpečnosť výrobkov obsahujúcich biocídny dimetylfumarát
193/2009 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technickej spôsobilosti a prevádzkovej spôsobilosti plavidiel
192/2009 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
191/2009 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 338/2000 Z. z. o vnútrozemskej plavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
(Zdroj: Zbierka zákonov SR)
|
|
|
1. 6. – pondelok
Daň z príjmov – splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 500 000 Sk (16 596,96 €)
Daň z motorových vozidiel – splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
8. 6. – pondelok
Poistné – splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za máj 2009 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení (pre povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu je sadzba poistného do rezervného fondu solidarity znížená zo 4,75 % na 2 % z jej vymeriavacieho základu) skutočnosti správcovi dane
do výplatného termínu
Poistné – splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za máj 2009
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov – odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za máj 2009
- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za máj 2009 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 15 dní oznámiť správcovi dane
Daň z príjmov – vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane – zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
Správa dane – zrušenie činnosti daňového subjektu
Do 30 dní
Správa dane – odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
Správa dane – oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
Správa dane – oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
Správa dane – pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
Miestne dane – oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Miestne dane – vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
Miestne dane – zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
|
|
|
Názov meny
|
Mena
|
22.5.
|
25.5.
|
26.5.
|
27.5.
|
28.5.
|
29.5.
|
americký dolár
|
USD
|
1,3972
|
1,401
|
1,3908
|
1,3901
|
1,3856
|
1,4098
|
japonský jen
|
JPY
|
131,41
|
133,22
|
132,06
|
132,48
|
134,38
|
135,22
|
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
česká koruna
|
CZK
|
26,708
|
26,683
|
26,699
|
26,725
|
26,761
|
26,825
|
dánska koruna
|
DKK
|
7,4458
|
7,4463
|
7,4453
|
7,4442
|
7,4445
|
7,4453
|
estónska koruna
|
EEK
|
15,6466
|
15,6466
|
15,6466
|
15,6466
|
15,6466
|
15,6466
|
anglická libra
|
GBP
|
0,8781
|
0,8803
|
0,876
|
0,8706
|
0,87
|
0,8729
|
maďarský forint
|
HUF
|
278,39
|
280,6
|
282,43
|
282,85
|
284,75
|
282,48
|
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
lotyšský lats
|
LVL
|
0,709
|
0,709
|
0,7091
|
0,7091
|
0,7093
|
0,7093
|
poľský zlotý
|
PLN
|
4,3843
|
4,414
|
4,4235
|
4,4363
|
4,491
|
4,4762
|
rumunský leu
|
RON
|
4,1765
|
4,171
|
4,1795
|
4,1833
|
4,1975
|
4,1825
|
švédska koruna
|
SEK
|
10,48
|
10,472
|
10,5545
|
10,654
|
10,7353
|
10,6678
|
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,5217
|
1,5178
|
1,5144
|
1,5135
|
1,5117
|
1,5128
|
nórska koruna
|
NOK
|
8,875
|
8,862
|
8,951
|
8,871
|
8,9615
|
8,8785
|
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,319
|
7,2929
|
7,2899
|
7,3055
|
7,3305
|
7,35
|
ruský rubeľ
|
RUB
|
43,5016
|
43,4875
|
43,6023
|
43,3886
|
43,3105
|
43,4455
|
turecká líra
|
TRY
|
2,1468
|
2,1672
|
2,1709
|
2,1844
|
2,1775
|
2,1737
|
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,7832
|
1,7924
|
1,7949
|
1,7773
|
1,7753
|
1,7671
|
brazílsky real
|
BRL
|
2,8254
|
2,8322
|
2,8318
|
2,7991
|
2,8136
|
2,832
|
kanadský dolár
|
CAD
|
1,5744
|
1,5777
|
1,5698
|
1,5536
|
1,5544
|
1,5501
|
čínsky jüan
|
CNY
|
9,5334
|
9,5601
|
9,5
|
9,4917
|
9,461
|
9,6263
|
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,831
|
10,8595
|
10,7809
|
10,777
|
10,7427
|
10,9273
|
indonézska rupia
|
IDR
|
14289,74
|
14286,69
|
14279,65
|
14441,13
|
14306,32
|
14539,26
|
indická rupia
|
INR
|
65,822
|
66,274
|
66,564
|
66,266
|
65,968
|
66,426
|
juhokórejský won
|
KRW
|
1737,38
|
1743,9
|
1750,97
|
1759,31
|
1736,18
|
1764,04
|
mexické peso
|
MXN
|
18,3767
|
18,4372
|
18,3412
|
18,3082
|
18,3176
|
18,434
|
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,8769
|
4,8881
|
4,8852
|
4,8702
|
4,8669
|
4,9167
|
novozélandský dolár
|
NZD
|
2,2555
|
2,2652
|
2,2622
|
2,2501
|
2,2223
|
2,2135
|
filipínske peso
|
PHP
|
65,613
|
65,674
|
65,721
|
65,698
|
65,504
|
66,516
|
singapurský dolár
|
SGD
|
2,0157
|
2,0251
|
2,0205
|
2,0188
|
2,0146
|
2,035
|
thajský baht
|
THB
|
47,973
|
48,17
|
47,962
|
47,799
|
47,685
|
48,377
|
juhoafrický rand
|
ZAR
|
11,5862
|
11,664
|
11,6426
|
11,5155
|
11,2268
|
11,2413
|
|
|
|
ROČNÉ ZÚČTOVANIE POISTNÉHO NA VEREJNÉ ZDRAVOTNÉ POISTENIE ZA ROK 2008
Aj v roku 2009 majú občania povinnosť vykonať ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie za predchádzajúci kalendárny rok. Podrobnosti k uvedenej povinnosti určuje vyhláška MZ SR č. 169/2009 Z. z., ktorá nadobudla účinnosť 16. mája 2009, a obsahuje v 21 prílohách nové tlačivá, platné pre ročné zúčtovanie za rok 2008.
BALÍČEK ROČNÉHO ZÚČTOVANIA POISTNÉHO,PaM 6/2009, DUO 6/2009, Poradca Extra - zadarmo
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia (príspevok)
mesačník Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 6/2009 (A4, 80 str).
Ročné zúčtovanie ZP za rok 2008 (príspevok)
mesačník Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále 6/2009 (A4, 88 str.)
formuláre a príklady
Poradca EXTRA - (A5, 88 str.)
AUTOMOBIL V PODNIKANÍ
Úprava cestovných náhrad je významnou súčasťou pracovnoprávnych predpisov. Nadväzuje na § 145 ods. 1 Zákonníka práce, podľa ktorého zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi za podmienok ustanovených v zákone o cestovných náhradách cestovné náhrady, náhrady sťahovacích výdavkov a iných výdavkov, ktoré mu vzniknú pri plnení pracovných povinností.
S účinnosťou od 1. apríla 2009 sa menia sadzby náhrad stravného pri pracovných cestách opatrením MPSVaR.
Vyhláška MZ SR č. 143/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú druhy lekárničiek a obsah lekárničiek pre cestnú dopravu, nadobudla účinnosť 1. mája 2009.
BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKANÍ,Poradca 10/09, DUO 5/09, PaM 6/09, DUO 6/09 - zadarmo
Zákon o cestovných náhradách - s komentárom
mesačník Poradca 10/2009, (A5, cca 224 str.)
Autolekárnička v motorovom vozidle podnikateľa, Dotácia na kúpu motorového vozidla - využitie v podnikaní - príspevky
mesačník DUO 5/2009, (A4, 88 str.)
Zvýšenie súm stravného od 1. 4. 2009, Exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu - príspevky
PaM 6/2009, (A4, 88 str.)
Nová vyhláška, ktorou sa ustanovujú druhy lekárničiek a obsah lekárničiek pre cestnú dopravu - príspevok
DUO 6/2009, (A4, 88 str.)
Bližšie informácie o cenách a spôsobe objednania získate aj na telefónnom čísle 041 5652 983.
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 10/2009
- Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch
- Zákon o cestovných náhradách
- Transformácia účtovných sústav a zmena spôsobu evidencie výdavkov
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 6/2009
- DPH
- Daňové exekučné konanie - z pohľadu daňovníka
Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) formát A 4 mesačník, č. 6/2009
- Dodatočné DP k dani z motorových vozidiel
- Autolekárničky - nová vyhláška
- Nadmerný odpočet DPH - od 1. 4. 2009
- Zriaďovacie náklady
- Náhrada príjmu a nemocenské pri dočasnej PN
Verejná správa - (VS) - formát A 4 mesačník, č. 6/2009
- Exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu
- Zákon o cestnej premávke - nová právna úprava
- Sankčný systém rozpočtových pravidiel verejnej správy
- Sankčný režim za nesplnenie povinností vyplývajúcich z rozpočtových pravidiel verejnej správy
- Daň z liehu - novela zákona
- Daň z minerálneho oleja - novela zákona
- Vyrubovanie dane z nehnuteľnosti
- Zákon o účtovníctve, opatrenia postupov účtovania pre neziskové účtovné jednotky - novely zákonov
- Dlhodobý majetok od 1. 3. 2009
- Zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci
- Výberové konania na obsadenie štátnozamestnaneckých miest na súdoch
- Nadácie a premena nadačného imania
- Inštitúcie EÚ
- OP - Zdravotníctvo - čerpanie nenávratných finančných prostriedkov
- Poskytovanie zdravotnej starostlivosti - trestné činy proti životu a zdraviu
- Štátna pomoc na úhradu straty spôsobenej nepriaznivými poveternostnými udalosťami
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 6/2009
- Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia
- Exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu
- Zvýšenie súm stravného a jeho vplyv na poskytovanie stravovania
- Ochrana osobných údajov
- Príjmy podľa autorského zákona
- Hmotná zodpovednosť zamestnanca
- Pracovno - právne spory
- Sociálne poistenie zamestnancov
1 000 riešení - dvojmesačník, č. 3/2009
- TÉMA ČÍSLA: ÚČTOVANIE MAJETKU PO NOVELE DANE Z PRÍJMOV V JÚ A PÚ
AKTUALIZÁCIE K ZBORNÍKOM ZÁKONY I. - VI.
Aktualizácia č. III/2
- Zákon o službách zamestnanosti
- U pozornenie na zmenu
Zákon o sociálnom poistení
Aktualizácia č. II/2
- Exekučný poriadok
- Trestný poriadok
- Zákon o rozhodcovskom konaní
- Upozornenie na zmenu
Trestný zákon
Zákon o registri trestov
Zákon o priestupkoch
Aktualizácia č. I/4
- Opatrenie o sumách stravného
- Podrobnosti o postupoch účtovania - novely
pre účtovné jednotky, ktoré účtujú podľa opatrenia
č. MF/27 076/2007-74, č. 23 054/2002-92, č. 22 602/2002-92, č. MF/24 342/2007-74
PRIPRAVUJEME
Poradca 11-12/2009 (VI/2009)
- Zákony o spotrebných daniach
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP), č. 7-8/2009 (VI/2009)
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále DUO č. 7-8/2009 (VI/2009)
- Ojazdený automobil a DPH
- Účtovanie o odloženej dani
- Daňová prevencia
- Účtovanie v cudzej mene
- Zmeny v zdaňovaní prenájmu nehnuteľnosti
- Daňové dôsledky podnikania FO v zahraničí
Verejná správa - (VS) č. 7-8/2009 (VI/2009)
- Emisné kvóty - obchodovanie a účtovanie
- Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia
- Rozpočtové rezervy
- Finančný majetok vo VS
- Účtovanie v btových spoločenstvách
- Výkon práce vo verejnom záujme v zahraničí
- Dovolenka podľa ZP
- Právne postavenie starostov obcí
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM), č. 7-8/2009 (VI/2009)
- Služby zamestnanosti právnickych a fyzických osôb
- Doručovanie písomnosti v zmysle ZP
- Čerpanie dovolenky podľa plánu dovoleniek urč.zamestn.
Pracovná zdravotná služba
Účasť zástupcov zamestnancov pri skončení PP
Ukončenie štúdia a daňový bonus
Zdravotné poistenie - komplexne
Evidenčné listy dôchodkového zabezpečenia
Povinnosti zamestnávateľa pri neplatnom skončení PP
Zúčtovaný, ale nevyplatený príjem zamestnanca
Vznik, prerušenie a zánik doplnkového dôchodkové sporenia
Zásady vedenia manžérskej porady
Desať šancí ako zlepšiť prácu cez životný štýl
|
|
|
Stručný
návod na vyplnenie objednávky
- Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odpovedať
odosielateľovi" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý
používate), čím vytvoríte novú správu obsahujúcu túto
objednávku,
- Vyplňte objednávku - Vaše osobné údaje a počty kusov objednaného
tovaru vpíšte do odpovedajúcich políčok,
- Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odoslať správu" (presný
názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím odošlete
vyplnenú objednávku na našu adresu.
Identifikačné údaje objednávateľa
|
Meno, Priezvisko:
|
|
Firma: |
|
IČO: |
|
Adresa: |
|
Telefón: |
|
Predplatné mesačníka Poradca 2009
|
Predplatné Poradca
2009- cena s 20 % predplatiteľskou zľavou! |
13 čísel +
zborníky Zákony 2009 I, II, III prílohy:
P6 Aktual, Poradca Extra, e-mailové
noviny Predplatiteľom zasielame zadarmo
prílohu: Daňové priznania -
fyzických osôb - právnických osôb
- ročné zúčtovanie dane |
33,13 € 998 Sk
|
ks |
Predplatné |
Predplatné
Poradca 2009 + Daňové výdavky cena s 20% predplatiteľskou
zľavou! |
39,43 € 1188 Sk
|
ks |
Predplatné
Verejná správa 2009 cena pre predplatiteľov mesačníka
Poradca 2009! |
40,10 € 1 208 Sk
|
ks |
Predplatné
Verejná správa 2009 cena s 20 % predplatiteľskou
zľavou! |
50,06 € 1 508 Sk
|
ks |
Predplatné
1000 riešení 2009 (dvojmesačník) cena s 20 %
predplatiteľskou zľavou! |
19,25 € 580 Sk
|
ks |
Predplatné
1000 riešení 2009 (dvojmesačník) cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
15,93 € 480 Sk
|
ks |
Predplatné
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2009 (mesačník) cena s
predplatiteľskou zľavou! |
37,84 € 1140 Sk
|
ks |
Predplatné
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2009
(mesačník) cena s 25 % predplatiteľskou zľavou! |
47,80 € 1440 Sk
|
ks |
Predplatné
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2009
(mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca
2009! |
37,84 € 1140 Sk
|
ks |
Predplatné
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2009 (mesačník) cena s
20 % predplatiteľskou zľavou! |
43,02 € 1296 Sk
|
ks |
Predplatné
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2009 (mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009! |
36,38 € 1096 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie I |
- Daňové, účtovné...
|
7,30 € 220 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie I |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
5,64 € 170 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie II |
- Obchodné, občianske...
|
7,30 € 220 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie II |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
5,64 € 170 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie III |
- Pracovné, sociálne...
|
7,30 € 220 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie III |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
5,64 € 170 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie IV |
- Stavebné, pozemkové...
|
8,30 € 250 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie IV |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
6,64 € 200 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie V |
- Štátna správa, verejná...
|
8,30 € 250 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie V |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
6,64 € 200 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie VI |
- Životné prostredie...
|
8,30 € 250 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie VI |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
6,64 € 200 Sk
|
ks |
Horúce Témy |
1
|
BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKANÍ,.Poradca 10/09, DUO 5/09, PaM 6/09, DUO 6/09 - zadarmo |
16,80 € 506,12 Sk
|
ks |
2
|
BALÍČEK ROČNÉHO ZÚČTOVANIA POISTNÉHO, PaM 6/2009, DUO 6/2009, Poradca Extra - zadarmo |
12,30 € 370,55 Sk
|
ks |
Poradca 2009 - mesačník obsahuje komentáre k
zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a
personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ... |
č. 8/2009
|
- Zákon o európskom zoskupení územnej spolupráce s komentárom
- Záložné právo v právnej úprave - komentár a judikatúra
- Daň z príjmov - platenie preddavkov
- Podiely na zisku, tantiémy, dividendy
- Legislatívne zmeny vo vzťahu k zápisom do obchodného registra |
3,19 € 96 Sk
|
ks |
č. 9/2009
|
- Zákon o ochrane nefajčiarov
- Postupy účtovania v JÚ
- Postupy účtovania v PÚ |
3,19 € 96 Sk
|
ks |
č. 10/2009
|
- Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch
- Zákon o cestovných náhradách
- Transformácia účtovných sústav a zmena spôsobu evidencie výdavkov |
3,19 € 96 Sk
|
ks |
Poradca Extra 2009 - príloha mesačníka Poradca
pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú
správu |
Poradca Extra December 2009 PÚ
|
- Uzávierkové účtovné operácie roku 2008 v podvojnom účtovníctve |
0,93 € 28 Sk
|
ks |
Poradca Extra Január VS
|
- Účtovná závierka za rok 2008 rozpočtových a príspevkových organizácií, obcí a vyšších územných celkov |
0,93 € 28 Sk
|
ks |
Poradca Extra Február VS
|
- Odmeňovanie niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme |
0,93 € 28 Sk
|
ks |
Verejná správa 2009 - odborný dvojfarebný
časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové,
príspevkové, neziskové organizácie |
č. 4/2009
|
- Novela zákona o verejnom obstarávaní
- Novela ZDP
- Zákon o cestnej premávke
- Trestný zákon
- Správa o hospodárení škôl
| 4,81 € 145 Sk
|
ks |
č. 5/2009
|
- Rozhodcovské konanie - novela zákona
- Zákon o cestnej premávke 2
- Sankčný systém rozpočtových pravidiel verejnej správy
- Spotrebné dane - novela zákona
- Novela zákona o službách zamestnanosti
- Ochrana nefajčiarov - novela zákona
- Význam a právna úprava cenných papierov
- Novela zákona o súdoch
- Elektronický podpis
- Rozpis finančných prostriedkov
- Štrukturálne fondy EÚ na Slovensku
- Trestné činy proti životu a zdraviu v súvislosti s poskytovaním zdrav. starostlivosti
- Inštitúcie EU 6
- OP schéma ŠP na úhradu straty spôsobenej nepriaznivými povet. udalosťami
| 4,81 € 145 Sk
|
ks |
č. 6/2009
|
- Sankčný systém rozpočtových pravidiel
- Obsadenie štátnozamestnaneckého miesta na súdoch
- Exekúcie
- Nadácie a premena nadačného imania
- OP - Zdravotníctvo - čerpanie nenávratných finančných prostriedkov
- Zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci
| 4,81 € 145 Sk
|
ks |
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady ročník 2009
- mesačník pre účtovníkov, ekonómov, daňových poradcov, živnostníkov a podnikateľov
|
č. 4/2009
|
- Cenné papiere a deriváty v účtovníctve podnikateľov
- Inventarizácia majetku a záväzkov
|
3,98 € 120 Sk
|
ks |
č. 5/2009
|
- Zásoby v daňových súvislostiach
- Drobný dlhodobý majetok - účtovné predpisy
- Účtovanie v družstvách - špecifické prípady
- Daň z príjmov FO - platenie preddavkov
|
3,98 € 120 Sk
|
ks |
č. 6/2009
|
- Daň z pridanej hodnoty - vybrané ustanovenia
- Daňová kontrola - práva a povinnosti subjektov
- Daňové exekučné konanie - pohľad daňovníka
|
3,98 € 120 Sk
|
ks |
Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále ročník 2009
|
č. 4/2009
|
- Nezdaniteľná časť základu dane od 1. 3. 2009
- Zmeny vo vedení účtovníctva
- Zákon o vedení účtovníctva
- Prevádzka motorových vozidiel - daňové výdavky
- Zákon o dani z príjmov - od 1. 3. 2009
- Vyplatenie úrokového príjmu - oznamovacia povinnosť
- Zdaňovanie ostatných príjmov
|
5,31 € 160 Sk
|
ks |
č. 5/2009
|
- Autolekárnička
- Šrotovné
- Dodatočné daňové priznanie
|
5,31 € 160 Sk
|
ks |
č. 6/2009
|
- Dodatočné DP k dani z motorových vozidiel
- Autolekárničky - nová vyhláška
- Nadmerný odpočet DPH - od 1. 4. 2009
- Zriaďovacie náklady
- Náhrada príjmu a nemocenské pri dočasnej PN |
5,31 € 160 Sk
|
ks |
1000 riešení 2009 - vychádza už ako dvojmesačník |
č. 1/2009
|
- Téma čísla: DPH, Daň z príjmov
|
3,22 € 97 Sk
|
ks |
č. 2/2009
|
- Téma čísla: Daňové priznania FO a PO za rok 2008
|
3,22 € 97 Sk
|
ks |
č. 3/2009
|
- Téma čísla: Účtovanie majetku po novele dane z príjmov v JÚ a PÚ
|
3,22 € 97 Sk
|
ks |
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2009
- mesačník, určený personalistom, mzdovým účtovníkom, audítorom, odborníkom v oblasti práce a miezd, študentom i všetkým, ktorých táto problematika zaujíma. Je tlačený dvojfarebne. Vo farebných poliach pri jednotlivých príspevkoch uvádzame citácie zákonov a dôležité poznámky autorov.
|
č. 4/2009
|
- Ako darovať 2% dane
- Rodičovský príspevok a práca na dohodu
- Aktívne opatrenia na trhu práce
- Pracovný pomer a živnostenské oprávnenie
- Neospravedlnená absencia v práci
- Náhrady pri výkone práce v zahraničí
- Povinnosti mzdovej účtovníčky - mzdový list
- Právo na ochranu života a zdravia v pracovnom pomere
|
4,48 € 135 Sk
|
ks |
č. 5/2009
|
- Rodičovský príspevok a práce na dohodu
- Prihlášky a odhlášky do sociálnej poisťovne
- Úrazové dávky
- Poskytnutie ošetrovného
- Dôchodkové poistenie a dôchodcovské dávky
|
4,48 € 135 Sk
|
ks |
č. 6/2009
|
- Exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu
- Zvýšenie súm stravného a jeho vplyv na poskytovanie stravovania
- Ochrana osobných údajov
- Príjmy podľa autorského zákona
- Hmotná zodpovednosť zamestnanca
- Pracovno – právne spory
|
4,48 € 135 Sk
|
ks |
Zákony 2009
|
Zákony I
|
- Správa daní a poplatkov
- Daň z príjmov
- Daň z pridanej hodnoty
- Miestne dane - Spotrebné dane
- Cestovné náhrady
- Účtovníctvo
- Poplatky
- Euro
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Zákony II
|
- Obchodný zákonník - Občiansky zákonník - Občiansky súdny poriadok - Exekučný poriadok - Trestné právo - Živnostenský zákon - Obchodné právo - Občianske právo - Správne právo
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Zákony III
|
- Zákonník práce - Mzdové predpisy - Zákon o zamestnanosti - Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie - Sociálne zákony - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Zákony IV
|
- Stavebný zákon a súvisiace predpisy - Architekti a inžinieri - Stavebné výrobky - Bývanie - Pôda
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Zákony V
|
- Rozpočtové pravidlá - Štátna a verejná služba - Školy - Obce
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Zákony VI
|
- Životné prostredie - Ochrana ovzdušia - Vodné hospodárstvo - Lesné hospodárstvo - Odpadové hospodárstvo
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo
pri cene uvedené inak. Konverzný kurz: 1 € = 30,1260 Sk
Emailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určená čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina
- Tieto emailové noviny Vám boli doručené na základe Vašej žiadosti o zasielanie.
- V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadali(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ na adresu noviny@i-poradca.sk, následne budete vyradený(á) z databázy príjemcov emailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len na vlastné účely, nesmú byť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa:
|
Telefón
|
Fax
|
e-mail
|
internetová
stránka
|
Poradca s.r.o.
|
(041)
56 52 871
|
(041)
56 52 659
|
poradca@i-poradca.sk
|
www.i-poradca.sk
|
Pri
celulózke 40
|
(041)
56 52 877
|
|
|
|
010 01 Žilina
|
(041)
56 52 879
|
|
|
|
Ak ste s našimi službami a produktami spokojní, povedzte to Vašim známym, priateľom, kolegom!
Ak ste nespokojní, máte pripomienky alebo námety, napíšte nám, zatelefonujte, faxujte!
|
|
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2008 |