Em@ilové noviny

 

č. 13/2014

30. 5. 2014

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

V praxi sa stáva, že zamestnávateľ v pozícii platiteľa dane v priebehu roka nesprávne zamestnancovi zrazil preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti, vyplatil nesprávnu sumu daňového bonusu, alebo po vykonaní ročného zúčtovania preddavkov zrazil nesprávnu výšku dane, nesprávne vyplatil daňový bonus či zamestnaneckú prémiu. K povinnostiam zamestnávateľa patrí (okrem iného) aj vystavenie potvrdení zamestnancom, vykonanie ročného zúčtovania, predloženie prehľadov a hlásenia správcovi dane. Aké sú spôsoby a termíny vysporiadania uvedených nesprávností? Aké hrozia sankcie pri nesplnení niektorých povinností zamestnávateľa?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Jarné mesiace sú ideálnym časom pre rôzne formy bicyklovania. Počasie sa už relatívne stabilizuje, teploty vzduchu ešte nie sú príliš vysoké, príroda vonia a slnečné žiarenie ešte nemá svoju príliš ostrú silu. Pre niekoho znamená pohyb na dvoch kolesách nostalgický návrat do detstva, pre iného nevyhnutný spôsob dopravy a pre ďalšieho – fyzickú aktivitu rôznej intenzity, ktorou kompenzuje svoj, inak nezdravý, spôsob života. Viac v rubrike Vedúci pracovník.

Aj v dnešných emailových novinách ponúkame zaujímavé informácie a typy na tematické balíčky.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
CESTOVNÉ NÁHRADY

 
ZODPOVEDNOSŤ PLATITEĽA DANE Z PRÍJMOV ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI

POVINNOSTI ZAMESTNÁVATEĽOV v prípadoch, ak preddavok na daň nezrazili v správnej výške alebo priznali a vyplatili daňový bonus alebo zamestnaneckú prémiu v nesprávnej výške sú ustanovené v § 40 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej len „ZDP“).

AK ZAMESTNÁVATEĽ ZRAZIL:
  • zamestnancovi vyššiu daň, ako bol povinný podľa zákona, vráti mu preplatok, ak neuplynuli tri roky od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom preplatok na dani vznikol
  • zamestnancovi v bežnom zdaňovacom období vyššie preddavky na daň, ako bol povinný podľa zákona, vráti mu preplatok v nasledujúcom kalendárnom mesiaci, najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka. Uvedený termín sa nevzťahuje na prípady, ak daňovníkovi bolo do tohto termínu vykonané ročné zúčtovanie alebo ak podal daňové priznanie.

  • O vrátený preplatok dane alebo preplatok na preddavkoch na daň zníži zamestnávateľ ďalší nasledujúci odvod preddavkov na daň daňovému úradu. Pri vrátení dane alebo preddavku na daň v bežnom zdaňovacom období uvedie zamestnávateľ túto skutočnosť v prehľade za príslušný kalendárny mesiac. Nesprávny by bol postup, ak by zamestnávateľ podal opravný prehľad za kalendárny mesiac, v ktorom bola daň alebo preddavky na daň nesprávne zrazené.

    AK ZAMESTNÁVATEĽ PRIZNAL:
  • alebo vyplatil za zdaňovacie obdobie daňový bonus v nižšej sume, ako bol povinný podľa zákona, vráti zamestnancovi sumu rozdielu daňového bonusu, ak neuplynuli tri roky od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom tento rozdiel vznikol za predpokladu, že za toto zdaňovacie obdobie nebola zamestnancovi suma rozdielu daňového bonusu vyplatená na základe vykonaného ročného zúčtovania alebo podaného daňového priznania
  • alebo vyplatil v bežnom zdaňovacom období, t.j. v priebehu roka daňový bonus v nižšej sume, ako bol povinný podľa zákona, vráti zamestnancovi sumu rozdielu daňového bonusu v nasledujúcom kalendárnom mesiaci, najneskôr do 31. Marca nasledujúceho roka, ak mu do tohto termínu nebolo vykonané ročné zúčtovanie alebo ak nepodal daňové priznanie. O vrátenú sumu rozdielu daňového bonusu zníži zamestnávateľ ďalší nasledujúci odvod preddavkov na daň správcovi dane alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7 zákona, t. j. vyplatí tento rozdiel zo svojich prostriedkov a požiada daňový úrad o jeho poukázanie. Zamestnávateľ žiada o poukázanie daňového bonusu na tlačive prehľadu po skončení kalendárneho štvrťroka za príslušné mesiace tohto štvrťroka. Správca dane je povinný poukázať príslušnú sumu do 15 pracovných dní od doručenia žiadosti. Ak správca dane začne v tejto lehote daňovú kontrolu a suma uvedená v žiadosti bude touto kontrolou potvrdená, vráti sa požadovaná suma daňového bonusu do 15 dní od ukončenia daňovej kontroly. Ak správca dane zistí rozdiel, vydá sa rozhodnutie a rozdiel (správnu sumu) vráti do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.

  • AK ZAMESTNÁVATEĽ NEZRAZIL:
  • zamestnancovi daň, ktorú mal zraziť vo výške ustanovenej zákonom, môže ju dodatočne zraziť iba vtedy, ak od doby, keď sa daň nesprávne zrazila, neuplynulo viac ako 12 mesiacov
  • zamestnancovi preddavok na daň vo výške, v ktorej ho podľa zákona mal zraziť, môže tento nedoplatok na preddavku dodatočne zraziť najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka

  • AK ZAMESTNÁVATEĽ PRIZNAL:
  • alebo vyplatil vyššiu sumu daňového bonusu, ako bol povinný podľa zákona, môže ju dodatočne vybrať od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane vtedy, ak od doby, keď nesprávne priznal alebo vyplatil vyššiu sumu daňového bonusu, neuplynulo viac ako 12 mesiacov.
  • Ak však situáciu, keď zamestnávateľ daň nezrazil alebo zrazil v nesprávnej výške zavinil zamestnanec, zrazí ju zamestnávateľ do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom nedošlo k zrážke alebo došlo k nesprávnej zrážke. Rovnaká lehota je ustanovená aj pre prípad, ak zamestnávateľ priznal a vyplatil daňový bonus vo vyššej sume, ako ustanovuje ZDP.
    Sumu rozdielu nesprávne priznaného a vyplateného daňového bonusu vyberie zamestnáva teľ od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane. Okrem nedoplatku dane, resp. daňového bonusu vyberie zamestnávateľ aj sankciu (príslušenstvo).

    DODATOČNE ZRAZENÚ ALEBO VYBRANÚ DAŇ
    alebo preddavok na daň
    v súlade s § 40 ods. 6 ZDP bez ohľadu na to, či k tejto skutočnosti došlo vinou zamestnávateľa alebo zamestnanca, odvedie zamestnávateľ správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň s výnimkou prípadov, ak zamestnávateľ uplatní postup podľa § 35 ods. 7 alebo ak dodatočne vybratú sumu rozdielu daňového bonusu použije na priznanie daňového bonusu inému zamestnancovi. Ak zamestnávateľ nemôže zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane vzniknutý zavinením zamestnanca a nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania preddavkov, alebo ak nemôže vybrať vyššiu sumu daňového bonusu priznanú a vyplatenú zavinením zamestnanca alebo ktorá vyplýva z ročného zúčtovania a to z dôvodu, že zamestnávateľ takémuto zamestnancovi už nevypláca mzdu alebo z dôvodov, že zamestnancovi podľa osobitných predpisov nemožno zrážku dane vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu daňový úrad miestne príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel musí zamestnávateľ zaslať všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju zamestnávateľ zistil.
    Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane úroku z omeškania alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane úroku z omeškania uhradiť správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo o sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. Uvedený postup sa nepoužije, ak daňový nedoplatok alebo suma rozdielu daňového bonusu sa rovná alebo je nižšia ako 5 eur, ale len ak daňovník nevyužil možnosť podať vyhlásenie podľa § 50 (poukázanie podielu zaplatenej dane).

    AK ZAMESTNÁVATEĽ ODVIEDOL PREDDAVKY NA DAŇ ALEBO DAŇ VYŠŠOU SUMOU, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, do jedného mesiaca od doručenia žiadosti (§ 40 ods. 8 ZDP). Popísané postupy sa vzťahujú aj na prípady, ak zamestnávateľ priznal a vyplatil nižšiu alebo vyššiu sumu zamestnaneckej prémie ako je ustanovená zákonom o dani z príjmov vrátane prípadov, ak zavinením zamestnanca priznal a vyplatil vyššiu sumu zamestnaneckej prémie (vyplýva z § 40 ods. 9 ZDP).

    VYSTAVENIE POTVRDENIA – jednou z povinností zamestnávateľa vyplývajúcej z § 39 ods. 5 ZDP je povinnosť vystaviť „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o daňovom bonuse na vyživované dieťa za obdobie (kalendárny rok)“, ktorého vzor určuje v súčasnom období Finančné riaditeľstvo SR a uverejňuje na svojom webovom sídle. Zamestnávateľ toto potvrdenie doručí zamestnancovi najneskôr do 10. februára nasledujúceho roka, ak bude zamestnanec žiadať o ročné zúčtovanie iného zamestnávateľa a o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia alebo do 10. marca, ak bude zamestnanec podávať daňové priznanie.
    Potvrdenie sa vystavuje na základe údajov na mzdovom liste, príp. z evidencie podľa § 39 ods. 4 zákona.
    OPRAVNÝ DOKLAD - ako to vyplýva z § 40 ods. 7 ZDP, ak zamestnávateľ v takomto potvrdení neuviedol zamestnancovi, ktorý za príslušné zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie alebo ktorému iný zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie, správne údaje, je povinný vystaviť tomuto zamestnancovi opravný doklad do jedného mesiaca odo dňa nadobudnutia právoplatnosti dodatočného platobného výmeru. Vzhľadom k tomu, že v praxi môže chybu vo vydanom doklade zistiť nielen správca dane, ale aj zamestnávateľ, ktorý doklad vystavil alebo aj samotný zamestnanec, bolo s účinnosťou od 1. januára 2014 novelizované znenie § 40 ods. 7 zákona (novela pod č. 463/2013 Z. z.). V zmysle novely vystaví opravný doklad zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane aj vtedy, ak nesprávne údaje v doklade zistil zamestnanec alebo zamestnávateľ a to do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom túto skutočnosť zamestnávateľ zistil alebo v ktorom zamestnávateľa na túto chybu upozornil zamestnanec. Vo vzťahu k zamestnancovi, ktorý za toto zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie sa neuložia sankcie podľa príslušných ustanovení zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. (ďalej len „daňový poriadok“).

    AK ZAMESTNÁVATEĽ VYKONAL ZAMESTNANCOVI ROČNÉ ZÚČTOVANIE, je povinný mu doručiť doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní najneskôr do konca apríla roku, v ktorom ročné zúčtovanie vykonal. Doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní je zamestnávateľ povinný vystaviť do desiatich dní od doručenia žiadosti zamestnanca. Takýto doklad prikladá zamestnanec k podanému daňovému priznaniu. Za zdaňovacie obdobie, za ktoré vystavil doplnený doklad, už zamestnávateľ po dátume vyplnenia tohto dokladu nebude zrážať alebo vyplácať sumy daňového nedoplatku, preplatku, zamestnaneckej prémie alebo daňového bonusu uvedené v tomto doklade.

    POKUTA ZA NEVYSTAVENIE A NEDORUČENIE DOKLADOV uvedených v § 39 ods. 5 a 6 zákona v ustanovenej lehote sa zaviedla v § 38 ods. 9 ZDP od 1. januára 2014. Ide o potvrdenie a doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní preddavkov. Znenie tohto ustanovenia pred novelou upravovalo uloženie pokuty správcom dane v prípade zistenia, že zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, nevykonal ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý požiadal platiteľa dane o vykonanie ročného zúčtovania a zamestnanec splnil na jeho vykonanie všetky podmienky podľa tohto zákona.
    § Výška pokuty v takomto prípade je najmenej 15 eur za každého zamestnanca, ktorému nebolo ročné zúčtovanie vykonané, pričom výška celkovej pokuty za príslušné zdaňovacie obdobie nemôže presiahnuť 30 000 eur za všetkých zamestnancov, ktorí požiadali o vykonanie ročného zúčtovania, splnili na jeho vykonanie všetky podmienky podľa zákona, ale zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, týmto zamestnancom ročné zúčtovanie nevykonal. Rovnaká výška pokuty je ustanovená za každý doklad, ktorý nebol vystavený a doručený, pričom výška celkovej pokuty za príslušné zdaňovacie obdobie nemôže presiahnuť 30 000 eur.

    V súlade s § 39 ods. 9 ZDP je zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane povinný predkladať správcovi dane v lehote podľa § 49 zákona: - „Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň podľa ZDP z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane (ďalej len „zamestnávateľ“) zamestnancom vyplatil, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny mesiac (ďalej len „prehľad“)“ do konca kalendárneho mesiaca za predchádzajúci mesiac - „Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti, poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie, o zrazených preddavkoch na daň, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse (ďalej len „hlásenie“)“ do konca apríla po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Na základe § 39 ods. 12 ZDP prehľad a hlásenie nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti. Oneskorené podanie prehľadu a hlásenia podlieha sankciám podľa § 155 daňového poriadku.
    V zmysle § 39 ods. 11 ZDP účinného od 1. 1. 2014 správca dane pri uložení pokuty za oneskorené podanie prehľadu postupuje podľa § 155 daňového poriadku, t.j. uloží pokutu len vtedy, ak bol zamestnávateľ povinný podať prehľad a tento nepodal v lehote uvedenej v § 49 ods. 2 na podanie prehľadu a zamestnávateľovi za tento kalendárny mesiac vznikla povinnosť odviesť preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo žiadal správcu dane o vyplatenie daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie. V opačnom prípade sa za oneskorené podanie prehľadu pokuta neuloží. Ak zamestnávateľ zistí, že podaný prehľad neobsahuje správne údaje za príslušné obdobie, podá opravný prehľad do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom uvedenú skutočnosť zistil. Ak má správca dane pochybnosti o správnosti, pravdivosti alebo úplnosti podaného prehľadu alebo o pravdivosti údajov v ňom uvedených, zašle platiteľovi dane výzvu, v ktorej určí lehotu na vyjadrenie.
    S účinnosťou od 1. januára 2014, ak v lehote na poukázanie rozdielu daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie podľa § 35 ods. 7 zákona (15 pracovných dní od doručenia žiadosti) správca dane zaslal platiteľovi dane výzvu na odstránenie nedostatkov podaného prehľadu, lehota na vrátenie rozdielu daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie neplynie odo dňa doručenia výzvy až do dňa odstránenia nedostatkov prehľadu.

    DODATOČNÉ HLÁSENIE - ak zamestnávateľ zistí po lehote na podanie hlásenia, že podané hlásenie je nesprávne alebo neúplné alebo jeho oprava má za následok zmenu sumy daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie, je povinný za príslušné zdaňovacie obdobie podať správcovi dane dodatočné hlásenie v lehote do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení. Úprava nároku na daňový bonus a zamestnaneckú prémiu je možná len, ak sa uplatnia skutočnosti, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly.

    SPRÁVCA DANE MÔŽE KONTROLOVAŤ
    oprávnenosť poukázania daňového bonusu a zamestnaneckej prémie,
    pričom postupuje podľa daňového poriadku. Kontrola je začatá v deň uvedený v oznámení o kontrole alebo v deň spísania zápisnice o začatí kontroly (§ 46 ods. 1, 3 daňového poriadku). Daňový bonus a zamestnaneckú prémiu je možné určiť podľa pomôcok v prípadoch uvedených v § 40 ods. 12, ak zamestnávateľ nepodá hlásenie ani na výzvu správcu dane a ďalej, ak zamestnávateľ alebo daňovník, ktorý si daňový bonus alebo zamestnaneckú prémiu uplatňuje v daňovom priznaní:
    - nesplní povinnosť v lehote určenej
    správcom dane
    vo výzve na odstránenie nedostatkov hlásenia alebo daňového priznania a súčasne správca dane nezačal daňovú kontrolu bonusu alebo prémie
    - nesplní pri preukazovaní ním uvádzaných skutočností niektorú zo svojich zákonných povinností, v dôsledku čoho nemožno bonus alebo prémiu správne zistiť
    - neumožní vykonanie kontroly podľa § 40 ods. 10 zákona.

    V § 43a ZDP je upravený inštitút sťažnosti daňovníka, ktorý má pochybnosti o správnosti zrazenej dane alebo preddavku na daň platiteľom dane. Daňovník môže požiadať platiteľa o vysvetlenie do 12 kalendárnych mesiacov odo dňa, keď k zrážke došlo, v žiadosti uvedie dôvody pochybností. Platiteľ je povinný do 30 dní od doručenia žiadosti písomne oznámiť daňovníkovi požadované údaje, príp. opraviť chybu. Ak platiteľ nesplní túto povinnosť, môže daňovník podať sťažnosť správcovi dane a to v lehote do 60 dní odo dňa, keď mal platiteľ reagovať na požiadavku daňovníka. Ak platiteľ podá daňovníkovi písomné vysvetlenie, ale daňovník nesúhlasí s postupom platiteľa, môže daňovník podať sťažnosť na postup platiteľa správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa doručenia písomného vysvetlenia.
    Miestne príslušný správca dane rozhodne o sťažnosti tak, že
    - sťažnosti vyhovie v plnom rozsahu alebo čiastočne a platiteľovi dane uloží povinnosť vykonať nápravu v určenej lehote alebo
    - sťažnosť zamietne.
    Rozhodnutie sa doručuje daňovníkovi aj platiteľovi dane, obaja sa môžu odvolať v lehote do 30 dní od jeho doručenia, odvolanie má odkladný účinok. Ak platiteľ nevykoná nápravu, ktorú mu uložil správca dane v rozhodnutí, daňový úrad mu uloží pokutu podľa § 154 ods. 1 písm. d) daňového poriadku vo výške podľa § 155 ods. 1 písm. e) od 60 € do 3 000 €.

    Ing. Ivana Valterová

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 5/2014 )
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    CHYBA PRI ROČNOM ZÚČTOVANÍ DANE

    Zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov za rok 2013 v marci 2014. V januári 2015 zistil chybu pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, v dôsledku čoho zrazil zamestnancovi vyššiu daň, ako mal zraziť podľa ZDP.
    Aký bude další postup?

    Sumu, o ktorú zrazil zamestnancovi vyššiu daň musí daňovníkovi vrátiť najneskôr do 31. decembra 2017. Trojročná lehota začína plynúť od 1. januára roku, ktorý nasleduje po zdaňovacom období, v ktorom vznikol preplatok. V danom prípade preplatok vznikol pri vykonaní ročného zúčtovania v roku 2014, preto lehota začína plynúť od 1. januára 2015 a plynie do 31. 12. 2017.

    NESPRÁVNY VÝPOČET NEPEŇAŽNÉHO PRÍJMU

    Zamestnávateľ zrazil zamestnancovi za mesiac január 2014 preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti vo vyššej sume z dôvodu, že nesprávne vypočítal nepeňažný príjem podľa § 5 ods. 3 písm. a) ZDP vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla. Nakoľko vozidlo bolo poskytnuté na používanie aj na súkromné účely už v roku 2013, mala byť vstupná cena, z ktorej sa príjem vypočítava, znížená o 12,5 %. Nesprávnosť zistil zamestnávateľ v marci 2014.
    Aký bude postup v uvedenom prípade?

    Nesprávne zrazený preddavok vysporiada vo výplate za marec 2014 (v apríli), kedy mu vráti vzniknutý preplatok na preddavku na daň.

    DAŇOVÝ BONUS

    Zamestnávateľ v zdaňovacom období roka 2014 vyplácal zamestnancovi mesačne daňový bonus. Od júla mu prestal vyplácať daňový bonus z dôvodu, že dieťa ukončilo štúdium na strednej škole. Mzdová účtovníčka si nesprávne vysvetlila zákon o prídavku na dieťa, keď nepovažovala obdobie školských prázdnin za sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie. Svoju chybu zistila na školení v septembri 2014.
    Kedy zamestnávateľ vyplatí nevyplatené sumy daňového bonusu?

    Zamestnávateľ nevyplatené sumy daňového bonusu za mesiace júl a august vyplatí zamestnancovi buď v mesiaci september (nasledujúci mesiac) alebo najneskôr do 31. marca 2015, ak zamestnancovi v tejto lehote nevykoná ročné zúčtovanie preddavkov, alebo ak zamestnanec v tejto lehote nepodá daňové priznanie.

    SUMA ROZDIELU DAŇOVÉHO BONUSU

    Zamestnanec sa v apríli 2010 oženil, jeho manželka mala z predchádzajúceho manželstva jedno neplnoleté dieťa. V priebehu rokov 2011 až 2013 sa im narodili dve deti, na ktoré si manžel uplatňoval daňový bonus. V apríli 2014 zamestnanec požiadal o doplatenie daňového bonusu na dieťa manželky.
    Aký bude postup v uvedenom prípade?

    Pri aplikácii § 40 ods. 2 ZDP môže zamestnávateľ vrátiť sumu rozdielu daňového bonusu za obdobie rokov 2010 až 2014. Lehota na vyplatenie daňového bonusu za 8 mesiacov roka 2010 uplynie najneskôr 31. 12. 2014. Nevyplatený bonus za časť roka 2014 vyplatí zamestnávateľ najneskôr do 31. marca 2015. Zamestnanec si môže uplatniť daňový bonus za obdobie rokov 2010 až 2013 aj prostredníctvom daňového priznania. Ak mu za uvedené roky bolo zamestnávateľom vykonané ročné zúčtovanie, považovalo by sa podané priznanie za dodatočné daňové priznanie (§ 32 ods. 12 ZDP).

    ZMENA VO VYHLÁSENÍ

    Zamestnanec v roku 2013 uplatňoval u svojho zamestnávateľa daňový bonus na dve vyživované deti. V júni zamestnanec oznámil zamestnávateľovi zmenou vo vyhlásení, že dieťa v tomto mesiaci ukončilo štúdium na vysokej škole, mzdová účtovníčka však túto zmenu nezaznamenala do mzdového programu a naďalej vyplácala daňový bonus na dve deti. Zamestnávateľ pri vykonaní ročného zúčtovania za rok 2013 túto chybu nepostrehol a zistil ju až v septembri 2014.
    Ako bude postupovať zamestnávateľ?

    V súlade s § 40 ods. 3 písm. c) ZDP zamestnávateľ už nemôže vybrať nesprávne uplatnený daňový bonus za mesiac júl 2013, nakoľko odo dňa jeho vyplatenia (10. august 2013) uplynulo viac ako 12 mesiacov.

    NEOPRÁVNENÉ VYPLÁCANIE DAŇOVÉHO BONUSU

    Zamestnávateľ v septembri 2013 zistil, že zamestnancovi neoprávnene vyplácal daňový bonus v roku 2009 a to z viny zamestnanca, ktorý neupozornil zamestnávateľa, že dieťaťu bol od mája 2009 priznaný invalidný dôchodok.
    Aký bude daľší postup v uvedenom prípade?

    V súlade s § 40 ods. 4 písm. b) ZDP zamestnávateľ vyberie daňový bonus, ktorý zavinením zamestnanca priznal a vyplatil vo vyššej sume, než aká je ustanovená v ZDP v lehote do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k nesprávnemu uplatneniu. Ak sa táto skutočnosť, t.j. nesprávne vyplatenie daňového bonusu zistí po uplynutí tejto lehoty, zamestnávateľ už nemôže od zamestnanca nesprávne vyplatený daňový bonus vybrať. Zamestnanec by mal vysporiadať neoprávnene vyplatenú sumu sám prostredníctvom podania dodatočného daňového priznania (ak mu za rok 2009 bolo vykonané ročné zúčtovanie, toto sa považuje v súlade s § 32 ods. 9 ZDP za daňové priznanie).


    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 5/2014 )

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 42/2014
    126/2014 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 270/2010 Z. z. o environmentálnych normách kvality v oblasti vodnej politiky
    127/2014 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje zoznam chorôb, pri ktorých sa poskytuje poistencovi verejného zdravotného poistenia dispenzarizácia, frekvencia vyšetrení a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti vykonávajúci dispenzarizáciu


    Čiastka 43/2014
    128/2014 Uznesenie
    Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 10/2014 z 23. apríla 2014 vo veci pozastavenia účinnosti § 58 ods. 5 až ods. 7 a § 63 ods. 6 zákona č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov


    Čiastka 44/2014
    129/2014 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o nadobudnutí platnosti Aktov Svetovej poštovej únie


    Čiastka 45/2014
    130/2014 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 199/2005 Z. z. o ochranných opatreniach proti zavlečeniu a rozširovaniu organizmov škodlivých pre rastliny alebo rastlinné produkty v znení neskorších predpisov
    131/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 50/2007 Z. z. o registrácii odrôd pestovaných rastlín v znení neskorších predpisov
    132/2014 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o spracovanom ovocí a zelenine, jedlých hubách, olejninách, suchých škrupinových plodoch, zemiakoch a výrobkoch z nich
    133/2014 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o ustanovení výšky náhrady za bolesť a výšky náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia na rok 2014
    134/2014 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky z 28. decembra 2012 č. MF/026991/2012-321, ktorým sa ustanovuje denný limit zostatku finančných prostriedkov v hotovosti pre klientov Štátnej pokladnice
    135/2014 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení Dodatku č. 4 ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa




     
     


    Vedúci pracovník

     
    Pôvab cyklistiky

    JAZDA NA BICYKLI PATRÍ MEDZI TZV. AERÓBNE AKTIVITY („aeróbny“ znamená „žijúci len v prítomnosti vzduchu“ alebo „využívajúci kyslík“). Ide o vytrvalostný pohyb – také pohybové činnosti, ktoré vyžadujú zvýšený prísun kyslíka počas dlhšieho obdobia a kladú na organizmus priaznivé zmeny v organizme – zlepšuje sa pľúcna ventilácia, zvyšuje celkové množstvo krvi a táto krv je schopná lepšie rozvádzať kyslík. Tým sa zlepšuje celková odolnosť organizmu, udržiava stav sviežosti, pracovitosti aj mladosti a v rámci prevencie znižuje riziko poškodenia srdcovo-cievneho aparátu. Opakovaným prekonávaním určitej vzdialenosti bicyklovaním správnej intenzity sa získava často stratená alebo porušená psychická aj fyzická rovnováha organizmu.

    JAZDA NA BICYKLI MÁ SVOJE PRAVIDLÁ, LIMITY, VÝHODY AJ NEVÝHODY. Výborne posilňuje svalstvo nôh a pomáha zvyšovať výkonnosť pľúc, srdca a ciev. Ale: predovšetkým je potrebné mať správny bicykel – dnes existuje celá „alchýmia výberu“, ale sú špecializované predajne, v ktorých vám dokáže poradiť odborník bez vplyvu reklamy a ekonomického tlaku a cennými pripomienkami môže prispieť aj telovýchovný lekár spolu s ortopédom a fyziatrom. Dôležitá je inštruktáž o nastavení sedadla a správnom držaní tela pri bicyklovaní, aby sa príliš nenamáhala chrbtica a bedrové kĺby. Keď je chodidlo cyklistu v najnižšom bode na pedáli, noha by mala byť pohodlne vystretá. Sedadlo nastavené príliš vysoko spôsobí to, že sa cyklista musí príliš naťahovať pri šliapaní na pedále a súčasne si veľmi namáha dolnú časť chrbta. Priveľmi nízko nastavené sedadlo spôsobí nadmerné ohýbanie dolnej časti chrbta, čo vedie k jeho preťažovaniu neprimeraným tlakom na medzistavcové platničky. Zároveň sa zbytočne preťažuje svalstvo nôh, pretože pracuje v nesprávnom uhle. Ak sa cyklista priveľmi nakláňa dopredu a celú svoju váhu (hmotnosť tele) prenáša na kormidlo, zbytočne preťažuje krk a ramená a nadmerne zohýba chrbticu. Ak veľmi silno šliape do pedálov vychyľuje z priamej polohy bedrá so stehnami a kolenami. Preto je počas bicyklovania ideálny vytrvalý a rovnomerný pohyb pri šliapaní na pedále rovnakou silou oboch dolných končatín. Najvýraznejším problémom jazdy na bicykli je však asi nedostatok cyklistických chodníkov a cestičiek. Jazda po vozovke totiž predstavuje také riziko – najmä pre ľudí vo vyššom veku – ktoré nemusí vyvážiť ani ostatné prednosti tohto športu. Aj preto sa dosť často vyznávači bicyklovania uchyľujú k stacionárnym kondičným bicyklom...

    VHODNÉ JE ZAČÍNAŤ BICYKLOVANIE POMALÝM TEMPOM, nastaviť si pedále na „komfortný pocit“ a postupne zvyšovať rýchlosť. Predtým ako začneme bicyklovať je ešte vhodné urobiť zopár cvikov, aby boli dolné končatiny rozcvičené a znížilo sa prípadné riziko ich preťaženia, či poškodenia.

    PRÍKLADY ROZCVIČENIA:
    Ohýbanie kolena v ľahu
    – ľahneme si na brucho s vystretými dolnými končatinami a mierne napnutými špičkami nôh. Zohneme najprv jednu nohu tak, aby sme pätou dočiahli čo najbližšie k sedacím svalom (zadku, pozadiu), čo spôsobí predĺženie svalu v prednej časti bedra a stehna. Päť sekúnd udržíme túto polohu, uvoľníme a desaťkrát opakujeme. „Spevňovanie“ kolena – posadíme sa a vystrieme dolnú končatinu, ale nenapneme ju. Rukou si pevne chytíme koleno tak, aby sa palec ruky opieral o vnútornú hranu jabĺčka, napneme stehno a pocítime tlak jabĺčka proti palcu. Päť sekúnd držíme napnutie, povolíme a opakujeme desať krát.
    Bicyklovanie je z medicínskeho hľadiska mimoriadne vhodný šport, pokiaľ k nemu máte danosti – to znamená, že viete udržať rovnováhu na bicykli a vlastníte zdravotné „povolenie“ od lekára – nemávate kolapsové stavy, závrate a poruchy rovnováhy (časté pri problémoch s krčnou chrbticou, vysokým či nízkym tlakom, cukrovkou a pri ochoreniach srdca alebo štítnej žľazy) alebo netrpíte záchvatovými a kŕčovými ochoreniami a bicyklovanie vám neodobril neurológ (nemáte epilepsiu, tetániu). Cyklistika je šport vytrvalostný, čo znamená veľký prínos pre vaše pľúca, srdce a cievy. Srdce „naučíte“ pracovať vďaka bicyklovaniu ekonomicky (v pokoji bude počet jeho úderov pod šesťdesiat za minútu), cievy budú pružnejšie a pľúca dokážu využívať efektívne a naplno svoju kapacitu. Lekárske tímy, ktoré sa zaoberajú zvyšovaním kvality života, aktívneho zdravia a „trvalého udržovania mladosti, sviežosti a dlhovekosti“, zistili, že vytrvalostná pohybová aktivita, ktorá spôsobí výdaj „iba“ 1500 kilokalórií týždenne „zaručuje“ dlhší a kvalitnejší život v solídnej fyzickej a psychickej kondícii. Rovnako tak je dobrým prostriedkom v boji proti nadváhe. Niekto sa nemusí uspokojovať s touto intenzitou pohybu ale: výdaj by naozaj nemal presiahnuť 3000 kilokalórií, pretože by mohol nastať paradoxný účinok – kvalita života by sa naopak mohla istým spôsobom znížiť
    Príklad
    Akej pohybovej aktivite zodpovedá výdaj 1500 kilokalórií týždenne?

    – hodina intenzívneho vytrvalostného behu
    – hodina hrania futbalu
    – dve hodiny pomalého behu (vyklusávanie)
    – dve hodiny plávania
    – tri hodiny hrania bedmintonu
    – tri hodiny hrania tenisu
    – štyri hodiny stolného tenisu
    – štyri hodiny tancovania
    – štyri a pol hodiny rýchlej chôdze
    – päť a pol hodiny hrania golfu
    – deväť hodín pomalého bicyklovania.


    POKIAĽ MÁTE PROBLÉMY S CHRBTICOU, PANVOVÝMI ALEBO KOLENNÝMI KĹBMI – je vhodné poradiť sa s telovýchovným lekárom, ortopédom a fyziatrom, či vám cyklistiku odporúča. Zvyčajne nie sú problémy ani kontraindikácie, lebo pri správne dávkovanej záťaži je cyklistika vhodná aj pre ľudí s kĺbnymi postihnutiami. Dosť obtiažne je bicyklovanie s hemoroidmi – aj tu je dobré konzultovať lekára – či a ako jazdiť, prípadne aké využiť ochranné pomôcky, aké má byť sedadlo a podobne. Nepríjemné uzlíkovité rozšíreniny žíl v oblasti konečníka – hemoroidy („zlatá žila“) cyklistovi, ktorý pri výkone musí sedieť, obzvlášť znepríjemňujú osobný aj športový život. Tlačia, šteklia, bolia, svrbia, omínajú a nezriedka aj krvácajú – zneisťujú, obťažujú a znervózňujú. Jeho pôžitok aj výkonnosť sú limitované ťažkosťami, schopnosť sústrediť sa a koncentrovať na výkon je znížená. Vznik hemoroidov nie je doposiaľ celkom objasnený, v niektorých prípadoch hrá značnú úlohu dedičnosť (pravdepodobne ide o vrodenú slabosť žilových stien), inokedy – a v prípade cyklistického športu obzvlášť – môže byť príčinou „sedavé športovanie“. Hemoroidy často ale vznikajú aj ako následok nesprávneho stravovania, nadmerného užívania antibiotík a ďalších liekov i nepravidelného vyprázdňovania (chýbajú probiotické kultúry v črevách) a u žien aj pri gravidite. Nemôžu používať „náhodné“ verejné WC, pretože všade nie je možnosť na nevyhnutné intímne ošetrenie a precíznu hygienu, čo môže mať za následok zápalové komplikácie. Základné predpoklady prevencie a úspešnej liečby spočívajú v perfektnej každodennej očiste, správnom stravovacom režime a tým aj regulácii vylučovania. Pri zápalových komplikáciách sa okrem sedacích kúpeľov napríklad vo vývare z dubovej kôry používajú najrozličnejšie masti, čapíky a gély – podľa ordinácie lekára. Hemoroidy by nemal nikto „laicky“ liečiť, pretože bez poučenia a správnej terapie majú tendenciu k zhoršovaniu. A navyše – dnes sú už moderné medicínske chirurgické metódy, pomocou ktorých sa takýto problém dokáže rýchlo a radikálne vyriešiť.

    OCHRANNÉ POMÔCKY SÚ V CYKLISTIKE NEVYHNUTNÉ
    – proti úrazu hlavy prilba, chrániče na lakte a kolená, v prípade jazdca s postihnutím bedrového kĺbu (koxartróza) aj špeciálne podvliekacie nohavice s ochranou postihnutého kĺbového spojenia. Nezabúdajme na okuliare (najlepšie s bočnými krytmi) na ochranu pre UV- slnečným žiarením, ale aj proti prúdeniu vzduchu, vniknutiu prachových častí, peľu alebo drobného hmyzu do očí. Netrénovaný organizmus by sa mal vyhýbať terénnym nerovnostiam, prudkým stúpaniam či klesaniam, mal by jazdiť po dobrej ceste a na rovine, prvá dávka – zoznamovacia nemusí prekročiť 10 km a postupne sa dá pridávať. Nezabudnúť však – keď sa niekam vyberieme, musíme sa aj vrátiť, a to zvyčajne po tej istej trase. Pokiaľ chceme chodiť na bicykli do práce v meste – odporúča sa nosenie masky na ochranu proti výfukovým plynom a veľká trpezlivosť i opatrnosť, lebo vodiči silnejších dopravných prostriedkov nemusia byť dostatočne tolerantní! Pri bicyklovaní, ktoré trvá dlhšie ako hodinu, musíme mať so sebou aspoň jeden a pol litra vody alebo inej tekutiny na dodržiavaniepitného režimu, a to v akomkoľvek počasí. Odporúčajú sa riedke iontové nápoje, riedená minerálna voda, studený ovocný čaj. Káva a energetické nápoje (energizéry s kofeínom, či guaranou) alebo alkohol sa pri cyklistike neodporúčajú.
    MUDr. Pavel Malovič



     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Jún 2014
    2. 6. - pondelok Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za apríl 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za apríl 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
    Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v apríli 2014, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni príjmy z osobnej asistencie alebo vyplatené dividendy v roku 2013
    9. 6. - pondelok splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za máj 2014 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za máj 2014
    16. 6. - pondelok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    20. 6. - piatok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v máji 2014 49 790 €
    25. 6. – streda podanie súhrnného výkazu k DPH za máj 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za máj 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za máj 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    splatnosť DPH za máj 2014 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za máj 2014
    30. 6. – pondelok Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za máj 2013 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za máj 2013
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
    splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 660 €
    Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v máji 2013, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za máj 2014
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za máj 2014
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za máj 2014 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
    oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
    oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
    oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
    Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 15.5. 16.5. 19.5. 20.5. 21.5. 22.5. 23.5. 26.5. 27.5. 28.5.
    USA americký dolár USD 1,3659 1,3696 1,3715 1,3702 1,3676 1,3668 1,363 1,3635 1,3638 1,3608
    Japonsko japonský jen JPY 139,17 138,95 138,79 138,88 138,18 138,96 138,92 138,97 139,01 138,73
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,44 27,443 27,474 27,479 27,467 27,443 27,438 27,421 27,433 27,442
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4644 7,4646 7,4645 7,4646 7,4649 7,4648 7,4641 7,4637 7,4634 7,4631
    V. Británia anglická libra GBP 0,8152 0,8148 0,8146 0,814 0,8094 0,8104 0,80935 0,8099 0,811 0,8125
    Maďarsko maďarský forint HUF 303,62 305,93 305,38 305,46 304,48 304,1 303,49 302,77 303,58 304
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,1792 4,1904 4,1868 4,1893 4,1888 4,1765 4,1631 4,155 4,1637 4,1564
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4328 4,4357 4,4319 4,433 4,4325 4,4082 4,4105 4,4075 4,3961 4,3955
    Švédsko švédska koruna SEK 8,974 9,0122 9,0461 9,0294 9,0008 8,9944 9,06 9,0371 9,0393 9,032
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2227 1,221 1,2228 1,2223 1,2216 1,2215 1,221 1,221 1,2221 1,2225
    Nórsko nórska koruna NOK 8,105 8,1505 8,1355 8,136 8,139 8,12 8,1305 8,1245 8,1185 8,102
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,591 7,5938 7,61 7,6175 7,6153 7,608 7,5988 7,5915 7,594 7,596
    Rusko ruský rubeľ RUB 47,445 47,692 47,3682 47,3166 47,0732 46,8738 46,5079 46,6175 46,9447 46,9764
    Turecko turecká líra TRY 2,8466 2,8755 2,8791 2,8934 2,8841 2,8697 2,8471 2,8467 2,864 2,8616
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4589 1,4633 1,4654 1,4797 1,4819 1,4799 1,4782 1,4761 1,4737 1,4745
    Brazília brazílsky real BRL 3,0197 3,0353 3,0395 3,0362 3,0288 3,0258 3,0229 3,0288 3,0422 3,0569
    Kanada kanadský dolár CAD 1,4845 1,4897 1,4904 1,4921 1,4908 1,4915 1,4858 1,4812 1,4796 1,4781
    Čína čínsky jüan CNY 8,509 8,5379 8,5545 8,547 8,5253 8,5224 8,502 8,5071 8,5228 8,5122
    Hongkong hongkongský dolár HKD 10,5882 10,6169 10,6317 10,6225 10,6029 10,5973 10,5658 10,5718 10,5737 10,5497
    Indonézia indonézska rupia IDR 15599,43 15600,08 15656,47 15708,55 15739,09 15756,7 15827,76 15787,45 15813,84 15836,99
    India indická rupia INR 80,9842 80,6914 80,2 80,3485 80,3875 79,9031 79,7472 80,0579 80,246 80,1885
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1401,78 1403,58 1401,67 1404,75 1404,45 1400,72 1396,88 1396,64 1396,31 1390,72
    Mexiko mexické peso MXN 17,644 17,7336 17,7157 17,7229 17,6564 17,6734 17,5738 17,5305 17,5678 17,5298
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,4064 4,4189 4,4036 4,4109 4,3982 4,3904 4,3753 4,3768 4,3901 4,3861
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5786 1,5862 1,5872 1,5978 1,5968 1,5963 1,5957 1,5955 1,5954 1,6039
    Filipíny filipínske peso PHP 59,797 60,057 59,862 59,921 59,919 59,575 59,592 59,568 59,748 59,825
    Singapur singapurský dolár SGD 1,7108 1,7136 1,7136 1,716 1,7139 1,7119 1,7074 1,7085 1,7135 1,7096
    Thajsko thajský baht THB 44,333 44,512 44,534 44,616 44,411 44,521 44,434 44,432 44,509 44,504
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 14,1337 14,2219 14,2635 14,3419 14,2463 14,195 14,1149 14,109 14,226 14,2843
    Izrael izraelský šekel ILS 4,7201 4,7398 4,7382 4,7522 4,7761 4,7655 4,7516 4,7584 4,7429 4,7478

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 11/2014 (IV/2014)
    • Zákon o krátkodobom nájme bytu - znenie zákona s komentárom – JUDr. Edmunt Horváth

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 7/2014 (V/2014)
    • Zamestnanecké bonusy podľa zákonníka práce - Ing. Zuzana Cingelová
    • Dodanie tovaru a služby z pohľadu DPH - Ing. Naďa Vašková

    Verejná správa – (VS), č.6/2014 (V/2014)
    • Vyberanie dane z nehnuteľnosti – Irena Bubeníková
    • Nedoplatky na zdravotnom poistení – JUDr.Katarína Slaninková

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 6/2014 (V/2014)
    • Inšpekcia práce – JUDr. Sandra Mrukviová- Tomiová
    • Postihy voči zamestnancom - JUDr. Miroslav Tichý

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 6-7/2014 (V/2014)
    • Zmeny v zdaňovaní nerezidentov - Ing. Jana Bielená
    • Register účtovných závierok – Ing. Ivana Hudecová

    1 000 riešení, č. 6/2014 (V/2014)
    • Cestovné náhrady
    • Zákon o ochrane osobných údajov
    • Účtovníctvo
    • Zákonník práce
    • Mzdy a odvody


    PRIPRAVUJEME

    Poradca č. 12-13/2014 (V/2014)
    • Zákon o verejnom obstaravaní

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 7/2014 (V/2014)
    • Dodanie tovaru a služieb z pohľadu DPH
    • Cestovné náhrady
    • Zamestnanecké bonusy

    Verejná správa – (VS), č. 7-8/2014 (VI/2014)
    • Zákon roka – Štátny rozpočet 2014
    • Daň sa platí správcovi dane
    • Štandardy pre informačné systémy verejnej správy

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 7-8/2014 (VI/2014)
    • Práca nadčas počas pracovnej cesty
    • Dôchodky starobného dôchodkového sporenia

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.8/2014 (VI/2014)
    • Platiteľ DPH a prevádzkareň
    • Predmet dane z motorových vozidiel
    • Zákon o používaní ERP

    1 000 riešení, č. 7/2014 (VI/2014)
    • Pracovnoprávne vzťahy
    • Účtovníctvo
    • ZDP, DPH
    • Zákonník práce

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 8/2014 (VI/2014)
    • Opotrebenie majetku v účtovníctve
    • Obchodný majetok pri prenajímaní nehnuteľnosti

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Vrátenie a platenie DPH po novele
    DPH je základným typom nepriamej dane a príjmom štátneho rozpočtu. Pomocou DPH je zdaňovaná spotreba a to tak, že konečný spotrebiteľ ju zaplatí v cene výrobku. Zmeny pre platiteľov DPH nastali hlavne v podávaní kontrolného výkazu. Aké údaje sú povinné pri podávaní kontrolného výkazu ? Čo je predmetom dane a aký je rozdiel v dodaní tovaru a nadobudnutím tovaru za protihodnotu? Všetkým podnikateľom, ekonómom, účtovníkom, daň. poradcom, platcom DPH ponúkame novelu zákona.

    Zákon o DPH - úplné znenie zákona s komentárom
    mesačník Poradca 6/2014, (A5, 256 str.)


    Príručka pre účtovníka k DPH
    monotematika, (A5, 248 str.)


    Zákon o dani z pridanej hodnoty - úplné znenie zákona
    Zákony I/2014, (A5, 848 str.)




    BALÍČEK Vrátenie a platenie DPH po novele obsahuje:
    Poradca 6/2014 - úplné znenie zákona s komentárom + Príručka pre účtovníka k DPH - monotematika + Zákony I/2014 - úplné znenie zákona

    Cena balíčka je 19,40 €.
    Cena balíčka s 50  % zľavou je 9,70 €.
    Ušetríte 9,70 €.


    Sociálne poistenie po novom
    Novela zákona o sociálnom poistení zaviedla do praxe mnoho zmien pri odvádzaní poistného a aj v poskytovaní dávok zo sociálneho poistenia. Ako sa zmenila výška vymeriavacieho základu a aké je minimálne poistné pre povinne poistenú SZČO? Pre účtovníkov, ekonómov, podnikateľov, SZČO sme pripravili sériu publikácií venovanú tejto problematike.

    Sociálne poistenie v roku 2014 - príspevok
    mesačník DUO 2-3/2014, (A4, 120 str.)


    Odvody poistného od 1. 1. 2014 - výška odvodov pre jednotlivé kategórie poistencov
    monotematika (A5, 24 str.)


    Zmeny v sociálnom poistení - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 1/2014, (A5, 96 str.)


    Novela zákona o sociálnom poistení - príspevok
    mesačník PaM 1/2014, (A4, 80 str.)


    Príučka mzdovej účtovníčky - monotematika     zadarmo
    (A5, 150 str.)


    BALÍČEK Sociálne poistenie po novom obsahuje:
    DUO 2-3/2014 – príspevok + Odvody poistného od 1. 1. 2014 – výška odvodov pre jednotlivé kategórie poistencov + 1000 Riešení 1/2014 - príklady a riešenia problémov + PaM 1/2014 - príspevok + Príručka mzdovej účtovníčky - monotematika

    Cena balíčka je 22,50 €.
    Cena balíčka s 50  % zľavou je 11,20 €.
    Ušetríte 11,30 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Len do vypredania zásob.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page