Em@ilové noviny

 

č. 13/2012

13.6.2012

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Praktická komunikácia 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Dovolenku môžeme definovať ako voľno, ktoré slúži k regenerácii fyzických a duševných síl zamestnanca. Ak zamestnanec vykonáva u zamestnávateľa prácu na základe pracovnej zmluvy, vzniká mu v zmysle ustanovení Zákonníka práce nárok na dovolenku. Kedy a za akých podmienok vzniká nárok na dovolenku? Odpoveď nájdete v Téme novín a otázkach z praxe a odpovediach.
Informácia môže byť zadarmo a verejne dostupná – voľný prístup k nej zaručuje zákon. Ako narábať s informáciami sa dočítate v rubrike Praktická komunikácia.
Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Denisa Orlická
Redakcia em@ilových novín
poradca@i-poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
DOVOLENKA

 
DOVOLENKA

NÁROK NA DOVOLENKU
V prípade, že zamestnanec splní podmienky, ktoré sú ustanovené v zákone č. 311/2001 Z. z. v z.n.p. Zákonníku práce (ďalej len „Zákonník práce“) má nárok na dovolenku. Rozlišujeme tieto druhy dovolenky
  • dovolenka za kalendárny rok a pomerná časť dovolenky za kalendárny rok,
  • dovolenka za odpracované dni,
  • dodatková dovolenka.

DOVOLENKA ZA KALENDÁRNY ROK
Zamestnanec, ktorý u zamestnávateľa vykonával prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, nárok je viazaný na kalendárny rok. Súvisí s pracovnoprávnym vzťahom, t.j. jeho vznik sa spája s konkrétnym zamestnávateľom. To zn., že ak zamestnanec pracuje pre viacerých zamestnávateľov, posudzuje sa vznik nároku na dovolenku u každého zamestnávateľa samostatne.
Podmienkou vzniku nároku na dovolenku za kalendárny rok je
  • nepretržité trvanie pracovného pomeru po celý kalendárny rok k tomu istému zamestnávateľovi,
  • výkon práce aspoň 60 dní v kalendárnom roku.
Za nepretržité trvanie pracovného pomeru na účely vzniku nároku na dovolenku zákon považuje aj rípady, keď v priebehu roka došlo k prechodu práv a povinností z pracovnoprávneho vzťahu na nového zamestnávateľa, t.j. ak pôvodný zamestnávateľ zanikne a práva prechádzajú na právneho nástupcu alebo ak sa prevádza hospodárska jednotka, úloha alebo činnosť zamestnávateľa, alebo ich časť k inému zamestnávateľovi. Pre určenie dĺžky dovolenky je dôležité, ktoré prekážky v práci sa považujú za výkon práce.
Ako výkon práce sa pritom podľa § 144 ods. 3 Zákonníka práce posudzuje čas
a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci
s výnimkou času pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca, ak sa vopred dohodlo jeho nadpracovanie, a času, po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy,
b) dovolenky,
c) kedy si zamestnanec čerpá náhradné voľno za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok,
d) ak zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
e) ktorý mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej prípravy.

POMERNÁ ČASŤ DOVOLENKY ZA KALENDÁRNY ROK
Ak zamestnanec, ktorý splnil podmienku výkonu práce aspoň 60 dní v kalendárnom roku, v priebehu roka zmení zamestnanie, to zn. nepretržite netrvá po celý kalendárny rok jeho pracovný pomer k tomu istému zamestnávateľovi, patrí mu pomerná časť dovolenky za kalendárny rok. Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

DOVOLENKA ZA ODPRACOVANÉ DNI
Ak zamestnancovi nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na pomernú časť dovolenky za kalendárny rok, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí mu dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku, a to v súlade s § 105 Zákonníka práce.

DODATKOVÁ DOVOLENKA
je osobitný druh dovolenky, na ktorú vzniká zamestnancovi nárok po splnení určitých podmienok definovaných Zákonníkom práce. Nárok na dodatkovú dovolenku má zamestnanec, ktorý pracuje po celý kalendárny rok pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní, a zamestnanec, ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, a to v dĺžke jedného týždňa.
Ak zamestnanec za týchto podmienok pracuje len časť kalendárneho roka, patrí mu za každých 21 takto odpracovaných dní jedna dvanástina dodatkovej dovolenky. Platí, že za dodatkovú dovolenku nemožno poskytnúť náhradu mzdy. Dodatkovú dovolenku je potrebné vyčerpať a to prednostne.

VÝMERA DOVOLENKY
určuje sa v týždňoch, aby sa splnil cieľ dovolenky, regenerácia a načerpanie nových síl zamestnanca. Dovolenka sa môže čerpať aj v dňoch. Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne, čo je uvedené v § 103 ods. 1 Zákonníka práce. Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov, čo je predmetom § 103 ods. 2 Zákonníka práce.
Osobitú výmeru dovolenky majú učitelia, riaditelia aj zástupcovia škôl, učitelia materských škôl, asistenti učiteľov, majstri odbornej výchovy a vychovávatelia. Patrí im najmenej osem týždňov plateného voľna v kalendárnom roku. Zákonník práce vymedzuje minimálnu dĺžku dovolenky, dlhšiu výmeru dovolenky možno dohodnúť v kolektívnych zmluvách. Na rovnakú výmeru dovolenky majú nárok aj tí, ktorí pracujú na kratšie pracovné úväzky, alebo majú nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas.

AK MÁ ZAMESTNANEC SKRÁTENÝ PRACOVNÝ ÚVÄZOK
neznamená to, že mu prináleží polovičný počet dní dovolenky. Pri výmere dovolenky u zamestnanca so skráteným pracovným úväzkom je potrebné prihliadať na dĺžku pracovného týždňa. U zamestnancov s päťdňovým pracovným týždňom je týždňom dovolenky päť pracovných dní. Pre zamestnanca s úväzkom rozvrhnutým len na niektoré dni je týždňom dovolenky počet dní, ktoré v týždni odpracuje. Ak napríklad zamestnanec pracuje len štyri hodiny denne, má nárok na základnú výmeru dovolenky 20 dní, pričom jeden deň dovolenky predstavuje u neho štyri hodiny.
Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka, patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.

ČERPANIE DOVOLENKY
Zamestnávateľ má povinnosť určiť čerpanie dovoleniek v zmysle plánu dovoleniek. Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť dovolenku zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Na to aby sa zosúladili potreby a záujmy obidvoch strán musí zamestnávateľ zostaviť plán čerpania dovoleniek, ktorý odsúhlasil so zástupcami zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Ak nie je spracovaný plán čerpania dovoleniek, zamestnávateľ môže určiť čas čerpania dovolenky. V prípade, že zamestnanec čerpá dovolenku v niekoľkých častiach, aspoň jedna z tých častí má trvať najmenej dva týždne.
Plán dovoleniek je nástrojom rovnomerného rozloženia dovoleniek
poskytovaných jednotlivým zamestnancom alebo kolektívom zamestnancov na obdobie celého kalendárneho roka, preto by mal byť zostavený už na začiatku roka. Jeho účelom je poskytnúť zamestnancom dovolenku tak, aby zamestnanci mali zabezpečený odpočinok, aj v súlade so záujmom zosúladiť pracovný a rodinný život, pričom sa neobmedzí činnosť zamestnávateľa. Zamestnávateľ má určité povinnosti pri určení doby čerpania dovolenky. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca. Ide o povinnosť zamestnávateľa, ktorá mu vyplýva o zákona. Ak zamestnanec nepracoval v danom roku u zamestnávateľa viac ako 60 dní, a teda mu nevznikol nárok na dovolenku, patrí mu za každých 21 odpracovaných dní jedna dvanástina celoročného nároku ma dovolenku. Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne ju zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
Ak sa dovolenka poskytuje v niekoľkých častiach, je nutné, aby bola aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodnú inak.
V súlade s § 122ods. 1 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný uhradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ zmenil zamestnancovi čerpanie dovolenky, alebo ho z dovolenky odvolal.
Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky za obdobie, keď je zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz a za obdobie počas ktorého je zamestnanec na materskej, alebo rodičovskej dovolenke. V období kedy ide o ostatné prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

HROMADNÉ ČERPANIE DOVOLENKY
Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a nesmie byť určené na dlhšie obdobie ako dva týždne, ak Zákonník práce neustanovuje inak. Zamestnávateľ môže určiť hromadné čerpanie dovolenky aj na tri týždne v prípade ak ide o vážne prevádzkové dôvody. Zamestnancom to však musí oznámiť najmenej šesť mesiacov vopred. Hromadné čerpanie dovolenky je možné len vtedy, ak si to vyžadujú prevádzkové dôvody u zamestnávateľa. Ak už zamestnanec nemá nárok na dovolenku, ďalšie čerpanie dovolenky už zamestnávateľ určiť nesmie.
V súlade s § 111 ods. 2 Zákonníka práce v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené hromadné čerpanie dovolenky na viac ako štyri týždne. V divadle alebo v inej umeleckej ustanovizni, kde ide o interpretovanie hudobného diela je možné určiť hromadné čerpanie dovolenky v plnej výmere.
Zamestnávateľovi nevzniká právny dôvod na určenie dovolenky na dobu keď zamestnanec je
  • uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz,
  • na materskej alebo na rodičovskej dovolenke.
V prípade ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca zamestnávateľ je oprávnený určiť čerpanie dovolenky len na žiadosť zamestnanca. Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ v dňoch. V prípade, že počas dovolenky bude štátny sviatok alebo deň pracovného pokoja, nie je potrebné čerpať si dovolenku. Sviatok má zamestnanec zaplatený bez toho, aby zamestnávateľ odobral deň voľna z dovolenkového fondu zamestnanca.
(Ing. Eva Miniariková.)

(Viac si o tejto téme prečítate v mesačníku DUO 7-8/2012)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
OTÁZKY Z PRAXE K DOVOLENKÁM

DLHODOBÁ PN A NÁROK NA DOVOLENKU

Zamestnankyňa je PN od 25. 10. 2011 a DPN jej skončila 31. 5. 2012. Od 1. 6. 2012 ide do invalidného dôchodku, t.j. v roku 2012 nepracovala.
Má zamestnankyňa nárok na dovolenku v roku 2012?

Je potrebné rozlišovať nárok na dovolenku za kalendárny rok a tzv. dovolenku za odpracované dni. Pri splnení predpokladov na vznik nároku na dovolenku za kalendárny rok zamestnancovi vzniká nárok na celú dovolenku za kalendárny rok, v rámci ktorej je základná výmera ustanovená v § 103 Zákonníka práce a zamestnanec, ktorý splnil tieto podmienky, nepracoval po určitý čas, prichádza do úvahy len krátenie dovolenky, a to za podmienok uvedených v ustanovení § 109 Zákonníka práce. Krátenie dovolenky prichádza do úvahy len vtedy, ak zamestnancovi vznikol nárok na dovolenku v kalendárnom roku. Na účely dovolenky sa posudzuje ako výkon práce aj čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2. Podľa § 109 ods. 1 Zákonníka práce - ak zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, nepracoval z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2 Zákonníka práce, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Na účely dovolenky sa posudzuje ako výkon práce aj čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci (§ 141 ods. 2).
Nárok na dovolenku za rok 2011
Ak zamestnankyňa počas roku 2011 odpracovala u zamestnávateľa aspoň 60 pracovných dní, z dôvodu PN, ktorá začala od 25. 10. 2011 jej za rok 2011 dovolenka nebude krátená, pretože nezameškala 100 pracovných dní, ale za podmienky, že odpracovala aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje. Ak pracovala časť roka, potom má nárok na alikvotnú časť z ročného nároku.
Nárok na dovolenku za rok 2012
Na účely dovolenky sa posudzuje ako výkon práce aj čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci. Z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti (DPN) sa zamestnankyni dovolenka bude krátiť za prvých 100 zameškaných pracovných dní v roku o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu z jej ročného nároku.

ČERPANIE DOVOLENKY ZA KALENDÁRNY ROK

Zamestnávateľ neurčil pre zamestnancov čerpanie dovolenky.
Môžu si zamestnanci preniesť nevyčerpanú dovolenku do ďalšieho roka?

Zamestnávateľ má povinnosť určiť čerpanie dovoleniek v zmysle plánu dovoleniek. Dobu čerpania dovoleniek určuje zamestnávateľ podľa plánu dovoleniek, ktorý je odsúhlasený zástupcami mestnancov, tak, aby si zamestnanci mohli dovolenku vyčerpať spravidla do konca kalendárneho roka. Prerokovanie čerpania dovolenky by sa malo uskutočniť s cieľom dosiahnuť dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom tak, aby boli zohľadnené ako úlohy zamestnávateľa, tak aj oprávnené záujmy zamestnanca (napr. starostlivosť o deti cez prázdniny). Vo všeobecnosti platí, že plán dovoleniek sa vytvára na základe dohody zamestnávateľa so zamestnancami. Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie do konca kalendárneho roka, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť dovolenku zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka..V takom prípade je možné, aby si zamestnanec dovolenku preniesol do nasledujúceho roka, ale do konca nasledujúceho roka už musí byť dovolenka vyčerpaná. Výnimky sú uvedené v § 113 ods. 3 až 5 Zákonníka práce.

NÁROK NA PREPLATENIE DOVOLENKY Z DÔVODU DLHODOBEJ PN

Zamestnancovi ostalo z roku 2011 celkom nevyčerpaných 10 dní dovolenky, ktorú si nečerpal z dôvodu choroby a pokračuje v DPN stále.
Dokedy má nárok na jej vyčerpanie? Môže sa dovolenka zamestnancovi, ktorá mu ostala z dôvodu, že bol dlhodobo PN, preplatiť, ak zamestnávateľ neurčil plán čerpania dovoleniek za rok 2011?

Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Ak bol nárok na dovolenku u zamestnanca 20 dní, v tomto prípade, zamestnávateľ nemá možnosť dovolenku z roku 2011 zamestnancovi preplatiť. Ak ale nárok na dovolenku presiahol 20 dní (štyri týždne), je možné preplatiť časť dovolenky, ktorá presahuje 4 týždne, ktorú si zamestnanec nemohol vyčerpať ak bol dlhodobo chorý. Zamestnávateľ má ale všeobecne v zmysle § 111 Zákonníka práce povinnosť určiť zamestnancom čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak na ne má zamestnanec právo.

SVIATOK POčAS DOVOLENKY

Zamestnanec čerpá dovolenku, počas ktorej je v bežný pracovný deň štátny sviatok.
Ako sa preplatí zamestnancovi deň sviatku?
Je potrebné tento deň sviatku odrátať z nároku na dovolenku?

Ak dôjde k situácii že počas dovolenky zamestnanca je štátny sviatok alebo deň pracovného pokoja, nemusí si zamestnanec čerpať dovolenku. Sviatok bude mať zamestnanec preplatený v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce. Z celkového nároku na dovolenku nebude tento deň odrátaný. Zamestnávateľ tento deň odpíše z dovolenkového fondu. Ak čerpanie dovolenky padne na obvyklý pracovný deň v takom prípade sa sviatok, neodpočítava z nároku na dovolenku. Za prácu vo sviatok môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi náhradné voľno. V praxi sa stáva, u382 že náhradné voľno pripadne na deň dovolenky. Vtedy je zamestnávateľ povinný určiť náhradné voľno na iný deň.


(Ing. Eva Minárová)

(viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníku DUO 7-8/2012)

 

 
 
P6 AKTUAL
Čiastka 29/2012
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave chyby v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 534/2011 Z. z.
118/2012 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú vzory daňových priznaní a dodatočných daňových priznaní k spotrebnej dani z alkoholických nápojov
119/2012 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o služobnej rovnošate inšpektora práce a jej vyobrazenie
120/2012 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/25835/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní a označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení týchto položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie, o rámcovej účtovej osnove a postupoch účtovania pre podielové fondy, dôchodkové fondy a doplnkové dôchodkové fondy v znení neskorších predpisov
121/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur na pripomenutie Majstra Pavla z Levoče a jeho diela
122/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti 250. výročia narodenia Chatama Sofera

Čiastka 30/2012
123/2012 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje vzor formulára na poskytnutie investičnej pomoci, podrobnosti a náležitosti na predkladanie ročnej správy o priebehu realizácie investičného zámeru, záverečnej hodnotiacej správy a ročnej správy o využívaní investície
124/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave
125/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 344/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve v znení vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 227/2010 Z. z.
126/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dvojročnej dohody o spolupráci medzi Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu na roky 2012 – 2013

Čiastka 31/2012
127/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o označovaní potravín
128/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na správnu výrobnú prax a požiadavkách na správnu veľkodistribučnú prax
129/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na správnu lekárenskú prax
130/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie
131/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Ministerstvom obrany Ukrajiny o spolupráci vo vojenskej oblasti

Čiastka 32/2012
132/2012 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
133/2012 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje rozsah odbornej prípravy, rozsah skúšky, podrobnosti o zriaďovaní a činnosti skúšobných komisií a obsah osvedčenia pre inštalatérov
134/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a spolkovou vládou Rakúskej republiky o readmisii osôb s neoprávneným pobytom (readmisnej dohody) a Vykonávacieho protokolu k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a spolkovou vládou Rakúskej republiky o readmisii osôb s neoprávneným pobytom

Čiastka 33/2012
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave chyby vo vyhláške Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 125/2012 Z. z.
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave tlačovej chyby vo vyhláške Ministerstva obrany Slovenskej republiky č. 114/2012 Z. z.

Čiastka 34/2012
135/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o odbornej príprave, o odbornej skúške a o výkone činnosti audítora bezpečnosti pozemnej komunikácie, o zápise do zoznamu audítorov bezpečnosti pozemných komunikácií a o zápise do zoznamu vzdelávacích inštitúcií akreditovaných v odbore riadenia bezpečnosti pozemných komunikácií
136/2012 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2011
137/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstvom vzdelávania a vedy Ruskej federácie o vedecko-technickej spolupráci
138/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vzájomnom zastupovaní prostredníctvom diplomatických misií a konzulárnych úradov svojich štátov vo vízovom konaní

Čiastka 35/2012
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave tlačovej chyby v oznámení Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 109/2012 Z. z.
139/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 57/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva obilnín na trh v znení neskorších predpisov
140/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ a súvisiacich objektov na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Chľaba a Ipolydamásd
141/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ a súvisiacich objektov na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Pastovce a Vámosmikola
142/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa

Čiastka 36/2012
143/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o chove nebezpečných živočíchov
144/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody o vytvorení funkčného bloku vzdušného priestoru stredná Európa Príloha k čiastke 36 – k oznámeniu č. 144/2012 Z. z.

Čiastka 37/2012
145/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 312/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe výberu a platenia povinného príspevku na Národný jadrový fond na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi
146/2012 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výpočte výšky sumy vyplácanej fyzickej osobe, ktorej od 1. januára 2008 zanikla povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení z dôvodu poberania invalidného dôchodku
147/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 529/2009 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy s elektronickým výberom mýta v znení neskorších predpisov
148/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výnimkách pri zbere, preprave a odstraňovaní vedľajších živočíšnych produktov a o použití vedľajších živočíšnych produktov na osobitné kŕmne účely
149/2012 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o ustanovení výšky náhrady za bolesť a výšky náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia na rok 2012
150/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacej dohody k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o vzájomnom zastupovaní pri vydávaní víz
151/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o dopravnom charaktere ciest prechádzajúcich cez spoločnú štátnu hranicu
152/2012 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o udržiavaní bezpečnosti a integrity verejných elektronických komunikačných sietí alebo verejných elektronických komunikačných služieb

Čiastka 38/2012
153/2012 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 125/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spracúvaní starých vozidiel a o niektorých požiadavkách na výrobu vozidiel v znení neskorších predpisov
154/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o poplatkoch pre emitenta cenného papiera a o spôsobe ich úhrady dôchodkovou správcovskou
155/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o systéme riadenia rizík, meraní rizík a výpočte celkového rizika a rizika protistrany v dôchodkových fondoch
156/2012 Oznámenie Úradu pre reguláciu železničnej dopravy o vydaní výnosu, ktorým sa mení výnos Úradu pre reguláciu železničnej dopravy z 2. decembra 2010 č. 3/2010 o určení úhrad za prístup k železničnej infraštruktúre
157/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa
158/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacieho protokolu medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vykonávaní Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vzájomnom zastupovaní prostredníctvom diplomatických misií a konzulárnych úradov svojich štátov vo vízovom konaní
159/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Novým Zélandom o programe pracovnej dovolenky Príloha k čiastke 38 – k oznámeniu č. 159/2012 Z. z.

Čiastka 39/2012
160/2012 Vyhláška
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 533/2006 Z. z. o podrobnostiach o ochrane obyvateľstva pred účinkami nebezpečných látok v znení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 445/2007 Z. z.
161/2012 Vyhláška Národnej banky Slovenska o spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na vznik a činnosť doplnkovej dôchodkovej spoločnosti
162/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na vznik a činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti
163/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska, ktorým sa ustanovuje, čo sa rozumie nepravdivou alebo zavádzajúcou informáciou, službou alebo plnením, ktoré nesúvisia so starobným dôchodkovým sporením
164/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom kultúry Čiernej Hory o spolupráci v oblasti kultúry
165/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Srbskej republiky o spolupráci a vzájomnej pomoci pri mimoriadnych udalostiach Príloha k čiastke 39 – k oznámeniu č. 165/2012 Z. z.

 
 


PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

 
AKO NARÁBAŤ S INFORMÁCIAMI

Informácia spôsobuje prechod do iného stavu. Spôsobuje prechod zo stavu „neviem“ do stavu „viem“.

Už z týchto dvoch úvodných vecí vidieť, že V prípade informácie ide o čosi oveľa nebezpečnejšie ako napríklad chrípka. Pri chrípke sa človeku pár dní točí hlava, ďalších pár dní mu tečie z nosa a nakoniec pár dní prská bacily na všetky strany, aby ani ostatní o nič neprišli. Avšak po týždni je človek opäť.

Oproti tomu informácia človeka natrvalo vytrhne z blaženého stavu nevedomosti a nechá ho padnúť na hubu najkrutejšej reality. Ten, kto sa raz od dobromyseľnej susedky dozvie, že ten opravár, ktorého manželka volá každý druhý deň opraviť vypínač v spálni sa síce nerozumie elektrike, ale inak je to šikulka, už nikdy nebude tým neškodným hlupákom, ktorého manželka uspáva rozprávkou o bubákovi.

ÚČINOK INFORMÁCIE
sa dá porovnať s účinkami výbuchu vodíkovej bomby: po dopade informácie nič neostane také ako bolo predtým. Preto sú bomby i informácie strážené. Je tu však problém, bômb, najmä sexbômb, pribúda a tak na stráženie informácií už nezostávajú ani strážcovia ani čas. Následkom toho si informácie voľne poletujú po svete a páchajú škody. Informácia je ženského rodu a možno preto často zdieľa ženský osud. Keď je informácia nová, je na roztrhanie, keď je stará, ani pes po nej neštekne.
Iný príklad:
tuctová informácia málokoho zaujme, tá nevšedná to už je iná káva, na tej si idú všetci oči nechať. A to už nehovoríme o tom, že najžiadanejšia informácia je informácia každému zrozumiteľná, t.j. holá. V niečom informácia ženu dokonca predbehla. Informácia môže byť zadarmo a verejne dostupná – voľný prístup k nej zaručuje zákon. Na ženy sa ale tento zákon nevzťahuje, aj keď to je zbožným želaním všetkých mužov.
Ak si uvedomíme, že zákony prijíma parlament a ten je plný mužov, potom vyvstáva otázka, prečo do zákona o voľnom prístupe nevpašovali aj slovíčko žena.
Zatiaľ pre to existujú dve vysvetlenia:
  • všetci muži v parlamente majú ženy alebo milenky, alebo oboje a tým pádom nemajú slobodu rozhodovania,
  • muži v parlamente sa zľakli, že ženy by právo voľného prístupu interpretovali ako povinnosť.
Informácia a svetlo
Nielen tým, že vďaka nej sa občas rozsvieti aj tomu najzadubenejšiemu zadubencovi, ale aj tým, že sa šíri rýchlosťou 300 000 km/s, t.j. rýchlosťou svetla. Kto neverí, nech skúsi 10 krokov od otvorených dverí do šéfovej pracovne vyhlásiť, že za nimi sedí ušatý párnokopytník. Skôr než stihnete dôjsť k dverám, už sa v nich zjaví šéfova sekretárka s čerstvo podpísanou okamžitou výpoveďou pre vás. Dôvod? Prezradenie obchodného tajomstva.
Informácia a vôňa
Presnejšie, vonia ako seno. Je všeobecne známe, že seno vonia inak milencom a inak oslom. Rovnako je to s informáciou. Predstavme si, že jednej vlahej májovej noci sediac na lúke pod kopou sena Janíčko pozbiera všetku odvahu a hrdinsky oznámi Marienke „Marienka, je som do teba buchnutý ako vôl do kopy sena! Vezmeš si ma?“ Marienka, počujúc toto poetické vyznanie, od radosti poskočí a hodí sa mu okolo krku – najmä ak je Janíčko bohatý a na kraji lúky má zaparkovaný mercedes. Oproti tomu bezdomovec, ktorý práve spí v tej kope sena len zlostne zahundre, že mu nedajú spať a obráti sa na druhý bok. Ponaučenie?
Inak vonia informácia zamilovaným a inak tým, ktorým sa chce spať.
Omámenie vôňou informácie je tak príčinou väčšiny sobášov a následná strata čuchu zas príčinou väčšiny rozvodov. U tých ostatných je na vine tiež informácia, ale vo forme obrazu: Je zistené, že zamilovaní sú slepí, t.j. nevnímajú obrazovú informáciu. Keď sa im zrak napraví, nasleduje rozvod.
Iný príklad:
Telegram od svokry: „Prídem zajtra a neviem kedy odídem.“ Na jednej strane dovedie zaťa, resp. nevestu ku samovražde, na druhej strane nesmierne poteší poštára, lebo najväčšia radosť je škodoradosť. Pôsobenie informácie sa podobá pôsobeniu antibiotika: – dopredu sa nedá vedieť, ako na koho zaberie. Informácia nemá charakter ani hmoty, ani energie. Teoreticky nemá nič spoločné s materiálnym svetom. Prakticky nim hýbe. A dovolíme si tvrdiť, že ak sa raz tento svet rozletí na márne kusy tak to nebude dôsledkom atómovej vojny ale masovým prezradením informácií o nevere manželských párov. Nasvedčujú tomu i nasledovné dva zákony fungovania vesmíru.

ZÁKON AKCIE A REAKCIE
Kto do teba kameňom, ty doňho informáciou

(Tento zákon je aktualizovaný biblický zákon „Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom.“ Prax ukázala, že kameň doletí len na vzdialenosť pár metrov a málokedy trafí cieľ, chlebom sa hádže ešte horšie, ale škodlivá informácia si svoj cieľ nájde sama aj keby bol skrytý pod zemou.)

ZÁKON PREMENY INFORMÁCIE NA ENERGIU
Jedna dobrá klebeta obráti hore nohami celú dedinu
(V dobe elektronických médií dokonca celý svet.)
Informácia môže spôsobiť radosť i bolesť. Dôkaz o tom podal pán Newton. Spokojne si spinkal v záhrade pod jabloňou dovtedy, kým nedozrel čas na poznanie. Keď sa čas naplnil, jablko sa odtrhlo od konára a cuplo mu rovno na nos. Newton odrazu uvidel všetky hviezdy a keď vesmírny ohňostroj zhasol, rozsvietilo sa mu v hlave a objavil gravitačný zákon, vďaka ktorému má všetko na svete svoje miesto. Škoda len, že naši poslanci nespia v parlamente pod jabloňami – možno by vďaka padajúcim jablkám konečne dali dokopy aj nejaký v praxi použiteľný zákon. Tak ako atómová bomba potrebuje nosič, ktorý ju dopraví nad cieľ, aj informáciu musí k jej obeti niečo doniesť. Život dokazuje, že napriek všetkým pokrokom v informačno-komunikačných technológiách je bezkonkurenčne najlepším nosičom informácie jedovatá slina. Má rovnako globálny dosah ako internet, no na rozdiel od internetu ju žiaden hacker nedokáže znefunkčniť.

TÁ ISTÁ INFORMÁCIA MÁ PRE RÔZNYCH ĽUDÍ RÔZNY VÝZNAM
Presunieme sa do rozprávky o Janíčkovi, Marienke a ježibabe. Notoricky známu časť rozprávky preskočíme, a prejdeme k časti, kedy Janíčko vyznáva Marienke (pred popravou upečením v peci) lásku slovami: „Marienka, ty si pre mňa všetkým.“. Na túto informáciu zareaguje inak Marienka a inak ježibaba. Dôvod? Marienka vidí Janíčka ako potenciálnu (aj keď v danej situácii značne neperspektívnu) hus na šklbanie, ježibaba zas vidí Janíčka ako potenciálnu (a v danej situácii blízku realite) hus na zjedenie. Tá istá informácia má teda diametrálne rozdielne účinky. Na jednej strane prúd sĺz u Marienky, na druhej strane potok sliniek u ježibaby.

INFORMÁCIA MÁ CENU
potom informáciu môžeme nazvať tovarom. Aby bol tovar predajný, musí mať isté atribúty, zaujímavé pre potenciálneho kupca:
  • užitočná
    (teraz, alebo perspektívne, pretože však nikto dopredu presne nevie, akú informáciu bude v budúcnosti potrebovať, perspektívne užitočné informácie majú v očiach kupca nižšiu cenu a ťažšie sa predávajú),
  • nová
    (hovorí sa, že nič nie je tak bezcenné ako včerajšie noviny.)
  • unikátna
    (ak už o niečom všetci vedia, len ťažko to dokážeme použiť ako našu tajnú zbraň, resp. ako sa v podnikaní hovorí, ako konkurenčnú výhodu.)
  • relevantná
    (na svete je dnes toľko informácií, že nikto nemá šancu sa zo všetkými zoznámiť.)
  • presná
    (najviac škody spôsobí spoľahnutie sa na nepresnú informáciu.)
  • zrozumiteľná
    (informácia musí byť podaná tak, aby jej rozumel ten, komu je určená.)
  • dostupná
    (hovorí sa, že dnes všetko je v počítači, alebo na internete.)
  • spracovateľná
    (s informáciou potrebujeme pracovať, ak to tvar informácie neumožňuje, stráca na cene.)
  • komunikovateľná
    (s informáciami dnes nepracujú jednotlivci, ale skupiny. Ak sa informácia nedá zdieľať, brzdí to napredovanie skupiny.)


 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
15. 6. - piatok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
20. 6. - streda DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v máji 2012 49 790 €
podanie súhrnného výkazu k DPH za máj 2012 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
25. 6. – pondelok DPH podanie daňového priznania k DPH za máj 2012 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za máj 2012 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za máj 2012
do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za máj 2012
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za máj 2012
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za máj 2012 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 1.6. 4.6. 5.6. 6.6. 7.6. 8.6. 11.6. 12.6.
USA americký dolár USD 1,2322 1,2437 1,2429 1,2485 1,2595 1,2468 1,2544 1,2492
Japonsko japonský jen JPY 96,25 97,16 97,25 98,82 100,08 98,9 99,6 99,4
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,787 25,733 25,72 25,565 25,325 25,481 25,395 25,682
Dánsko dánska koruna DKK 7,4307 7,4304 7,4314 7,4323 7,4335 7,4319 7,4329 7,4324
V. Británia anglická libra GBP 0,805 0,80845 0,81005 0,8063 0,8086 0,80795 0,8077 0,80385
Maďarsko maďarský forint HUF 306 303,06 302,19 300,04 295,05 296,6 295,92 296,92
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,698 0,697 0,6968 0,6969 0,697 0,6973 0,697 0,6969
Poľsko poľský zlotý PLN 4,4125 4,399 4,3816 4,3498 4,27 4,296 4,2953 4,3283
Rumunsko rumunský leu RON 4,4722 4,473 4,466 4,4631 4,4658 4,4648 4,4618 4,463
Švédsko švédska koruna SEK 8,9947 9,007 8,969 9,0165 8,9664 8,9781 8,864 8,864
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2008 1,2009 1,201 1,2008 1,2011 1,2012 1,201 1,2012
Nórsko nórska koruna NOK 7,5745 7,603 7,5945 7,6065 7,5885 7,5995 7,556 7,5465
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5548 7,556 7,567 7,563 7,5645 7,554 7,5445 7,5565
Rusko ruský rubeľ RUB 41,7546 41,81 41,261 40,6504 40,641 40,807 40,9194 41,08
Turecko turecká líra TRY 2,3048 2,3024 2,3002 2,2996 2,2964 2,2848 2,2827 2,286
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2772 1,2796 1,2762 1,2661 1,2613 1,2665 1,2602 1,2601
Brazília brazílsky real BRL 2,5021 2,5388 2,5503 2,519 2,5557 2,5353 2,535 2,5654
Kanada kanadský dolár CAD 1,2794 1,2923 1,293 1,2909 1,2892 1,2894 1,2855 1,2852
Čína čínsky jüan CNY 7,8486 7,9149 7,9153 7,9453 8,0152 7,9486 7,9604 7,9594
Hongkong hongkongský dolár HKD 9,5629 9,6515 9,643 9,6866 9,7716 9,6723 9,7323 9,6923
Indonézia indonézska rupia IDR 11722,21 11730,51 11734,95 11711,99 11864,11 11806,72 11837,27 11770,3
India indická rupia INR 68,519 69,231 69,161 69,123 69,203 69,154 69,927 69,712
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1454,89 1468,74 1467,15 1467,38 1472,47 1464,58 1468,11 1461,71
Mexiko mexické peso MXN 17,8118 17,7016 17,6753 17,71 17,5537 17,6203 17,4738 17,5712
Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,9434 3,9802 3,9773 3,9646 3,9843 3,9708 3,9796 3,9731
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6422 1,643 1,6482 1,6366 1,6272 1,6314 1,6217 1,6097
Filipíny filipínske peso PHP 53,661 54,046 54,093 53,966 54,384 53,953 53,871 53,521
Singapur singapurský dolár SGD 1,5945 1,6011 1,6012 1,596 1,6025 1,6043 1,6061 1,6046
Thajsko thajský baht THB 39,307 39,226 39,3 39,29 39,649 39,524 39,689 39,562
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,6345 10,5957 10,51 10,503 10,4025 10,5563 10,491 10,5284
Izrael izraelský šekel ILS 4,818 4,8446 4,8422 4,8608 4,873 4,834 4,8498 4,8605

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca – mesačník nielen pre podnikateľov, č.10/2012
  • Zákon o cestnej doprave s komentárom
    NR SR 31. januára 2012 prijala zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave, ktorý od 1. marca 2012 nahradil dovtedy platný zákon č. 168/1996 Z.z. o cestnej doprave, ktorý bol od roku 1996 do roku 2012 štrnásťkrát novelizovaný. Prijatie právneho predpisu upravujúceho podnikanie v cestnej doprave si vyžiadalo prijatie priamo vykonateľných nariadení EÚ, ku ktorým nový zákon o cestnej doprave predstavuje vykonávací predpis.

Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č.6/2012
Prehľad rozdelenia a úhradu straty v spoločnosti, družstvo, s.r.o., akciová spoločnosť, komanditná spoločnosť, úhrada straty

  • Rozdelenie zisku spoločnosti
    Družstvo, s.r.o., akciová spoločnosť, komanditná spoločnosť, úhrada straty
  • Zmeny v PÚ a dotácie v roku 2012-05-24
  • Úpravy základu dane PO a FO

Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č.6/2012
Novelizáciou zákona o dani z príjmov sa zaviedol s účinnosťou od 1.1.2012 nový spôsob uplatňovania odpisov do daňových výdavkov v prvom roku odpisovania.

  • Odpisovanie hmotného majetku
  • DPH pri registrácii
  • Daňové výdavky na stravovanie
  • Prenos povinností platiť DPH 
  • Kurzové rozdiely – zmeny v 2012
  • Automobil v podnikaní manželov
  • Použitie sociálneho fondu
  • Povinnosti zamestnávateľov v roku 2012

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 6/2012
Posledná novela zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci priniesla podstatné zmeny od 1.1.2012.

  • Dovolenka v roku 2012
  • Zachovanie mlčanlivosti po skončení pracovného pomeru
  • Hmotná zodpovednosť
  • Daňový bonus
  • Identifikátor platby určený Sociálnou poisťovňou
  • Práca, stres a zdravotný štýl
  • Garančné poistenie a poistenie v nezamestnanosti
  • Poradie zrážok zo mzdy
  • Vedenie porád

Verejná správa - (VS) - mesačník, č.6/2012
Daň z nehnuteľnosti je fakultatívna daň, ktorej vyberanie upravuje zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady.

  • Zdaňovanie nehnuteľnosti
  • Schodok na zverených hodnotách
  • Zamestnanci zo zdravotným postihnutím
  • Hlavný kontrolór obce
  • Neposkytnutie pomoci
  • Úlohy obce v civilnej ochrane

1000 riešení - mesačník, č.6/2012
Praktické príklady a riešenia príkladov z oblasti dane, účtovníctva, miezd a personalistiky.

  • Odpisy majetku
  • Dane v praxi
  • JÚ a PÚ
  • Verejná správa

PRIPRAVUJEME

Poradca č. 11/2012 (V/2012)
  • Zákon č. 7/2005 Z. z. O konkurze a reštrukturalizácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov s komentárom

Dane, účtovníctvo - vzory a príklady (DÚVaP) č. 7-8/2012 (V/2012)
  • Konkurz a reštrukturalizácia
  • Zrušenie FO a PO
  • Jednoduché účtovníctvo
  • Registrácia k DPH

Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb pokút a penále (DUO) č. 7-8/2012 (VI/2012)
  • Všeobecný vymeriavací základ za rok 2011
  • Predaj podniku
  • Špecifiká hmotného majetku
  • Finančný majetok
  • Ročné zúčtovanie ZP za rok 2011
  • Odpisovanie automobilu
  • Dovolenka v roku 2012

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 7-8/2012 (VI/2012)
  • Ako a kedy zmeniť zdravotnú poisťovňu
  • Vzdelávanie zamestnancov
  • Služobná rovnošata inšpektora práce
  • Formy skončenia pracovného pomeru
  • Pracovný pomer na dobu určitú
  • Prehľad povinností zamestnávateľa pri evidencii na SP a ZP
  • Zamestnanecké benefity a spôsoby ich poskytovania
  • Odmeňovanie zamestnancov na základe minimálnej mzdy

1000 riešení č. 7/2012 (V/2012)
  • Účtovníctvo JÚ a PÚ
  • Pracovné právo
  • Mzdy a odvody
  • Právo a podnikateľ

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 

ODKLAD DAŇOVÉHO PRIZNANIA
Prichádzame s ponukou pre tých, ktorí si odložili svoju daňovú povinnosť. Okrem vzorov vyplnených tlačív jednotlivých daňových priznaní ponúkame aj názorné príklady, výpočty a postupy. Všetko potrebné sa dozviete z našich publikácií.

Účtovná závierka – monotematika …
(A5, 80 str.)


Zákon o dani z príjmov – úplné znenie zákona...
Zákony I/2012 (A5, 896 str.)


Daňové priznanie - vyplnené tlačivá, názorné príklady, výpočty, postupy...
monotematika (A5, 176 str.)




BALÍČEK ODKLAD DAŇOVÉHO PRIZNANIA obsahuje:
Daňové priznanie za rok 2011 + Zákony I/2012 + Účtovná závierka

Cena balíčka bez zľavy je 11,65 €
Cena balíčka so 40 % zľavou je 6,99 €.
Ušetríte 4,66 €

MDD
Najväčšou radosťou každej matky je jej dieťa, ktorému venuje nielen svoj čas, ale aj svoju lásku. 1. Jún už tradične patrí všetkým deťom. Ak neviete akým darčekom potešíte vaše ratolesti, prichádzame s ponukou z edície Poradca deťom.

1. Predškoláci (4 - 7 r.)

Veselá matematika
(A4/23 str., „Vhodný doplnok pri osvojovaní základných matematických pojmov.“)


Pastelkami čarujem...
(A4/24 str., „Rozvíjanie grafomotorických zručností detí.“)


Kreslím a maľujem...
(A4/40 str., „Príprava na písanie.“)


S pastelkou v kráľovstve matematiky...
(A4./92 str., „Základné matematické pojmy, geometrické tvary, číslovky.“)




Cena balíčku so 40 % zľavou je 9,20 €.


2. Školáci (8 – 10 r.)

Malý rytier s omaľovánkou
(A4/40 str., „Veršované rozprávky sú doplnené otázkami a úlohami, ktoré pomáhajú rozvíjať fantáziu.“)


Dobrodružstvá žiačika Mudráčika I, II...
(A4/84 str., „Riešenia detských úloh.“)




Cena balíčku so 40 % zľavou je 5,70 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov. Objednávky vybavujeme do 48 hodín.

Len do vypredania zásob.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk


RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODIN

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page