Em@ilové noviny

P O R A D C A

e-m@ilové noviny

č. 13/2010

25. 5. 2010


 
 
 Téma novín 
 P6 AKTUAL V LEGISLATÍVE 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 Praktická komunikácia 
 Povedali múdri 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 
Služby, ktoré nájdete len u nás:
  • aktuálne a rýchle informácie (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

     Účtovné súvzťažnosti pre podnikateľov, prinášame v Téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú, nakoľko rok 2010 je začiatkom novej etapy účtovania podnikateľov.
V Praktickej komunikácii nadväzujeme na výklad o tom, ako správne počúvať malým testom. O tom či kniha prehrala boj s televíziou posúďte sami pri čítaní rubriky Povedali múdri.
Teším sa na stretnutie pri nasledujúcich em@ilových novinách a verím, že aj v tých si nájdete mnoho užitočných informácií.

Denisa Orlická
zodpovedná redaktorka
poradca@i-poradca.sk


V tomto čísle nájdete:

 

 
 
ÚČTOVNÉ SÚVZŤAŽNOSTI PRE PODNIKATEĽOV - Téma novín

 
ÚČTOVNÉ SÚVZŤAŽNOSTI PRE PODNIKATEĽOV

ÚČTOVÁ TRIEDA 0 - DLHODOBÝ MAJETOK

Všeobecné zásady pre členenie majetku (§ 12 a § 13 postupov účtovania)
Majetok účtovnej jednotky sa z časového hľadiska členení do dvoch základných skupín:
  1. dlhodobý majetok je majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti, alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je dlhšia ako jeden rok,
  2. krátkodobý majetok je majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti, alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je najviac jeden rok.

Dlhodobý majetok
Za dlhodobý majetok sa považuje:
  1. dlhodobý nehmotný majetok,
  2. dlhodobý hmotný majetok,
  3. dlhodobý finančný majetok,
  4. dlhodobé pohľadávky.

ÚČTOVÁ TRIEDA 1 - ZÁSOBY

Definícia zásob Podľa § 17 postupov účtovania, zásoby sú súčasťou krátkodobého majetku účtovnej jednotky, ktorý sa člení na:
  1. zásoby,
  2. krátkodobý finančný majetok,
  3. krátkodobé pohľadávky.
Zásobami sú:
  1. materiál,
  2. nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá,
  3. tovar.
Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok podľa § 13 ods. 7 postupov účtovania, pričom
  1. ako suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
  2. ako pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, napríklad lak na výrobky,
  3. ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
  4. ako náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
  5. ako o obaloch sa účtuje, ak slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov a ak nevratné obaly sa dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom.
O hnuteľných veciach s dobou použiteľnosti najviac jeden rok sa účtuje bez ohľadu na obstarávaciu cenu ako o zásobách.
O nedokončenej výrobe sa účtuje, ak ide o produkty, ktoré už prešli jednou alebo niekoľkými výrobnými operáciami a nie sú už materiálom, ale nie sú ešte hotovým výrobkom. Medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov a architektov.
O polotovaroch vlastnej výroby sa účtuje, ak ide o oddelene evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a dokončia sa alebo skompletizujú do výrobkov v ďalšom výrobnom procese.
O výrobkoch sa účtuje, ak ide o predmety vlastnej výroby určené na predaj mimo účtovnej jednotky alebo na spotrebu vo vnútri účtovnej jednotky.
V zásobách sa účtujú najmä zvieratá, ktorými sú mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek a husí na výkrm a psy.
74 Dane, účtovníctvo . vzory a prípady 5-6/2010
O tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby, ktoré sa aktivovali (účtová skupina 62 . Aktivácia) a odovzdali do vlastných predajní účtovnej jednotky.

ÚČTOVÁ TRIEDA 2 - FINANČNÉ ÚČTY

Ako už z názvu účtovej triedy 2 . Finančné účty vyplýva, bude sa v nej účtovať najmä o finančných prostriedkoch (peniaze v hotovosti, peňažné prostriedky uložené v bankách, ekvivalenty peňažných hotovostí) a o krátkodobom finančnom majetku. Charakteristickou črtou finančného majetku, ktorý sa účtuje v účtovej triede 2 je jeho likvidnosť, bezprostredná obchodovateľnosť, u ktorého predpokladaná držba alebo dohodnutá doba splatnosti je najviac jeden rok.

ÚČTOVÁ TRIEDA 3 - ZÚČTOVACIE VZŤAHY

Vzťahy účtovnej jednotky k vonkajšiemu okoliu a vo vnútri účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva, sa nazývajú zúčtovacie vzťahy. Metodickým prostriedkom na zabezpečenie účtovného zobrazenia prevažnej väčšiny zúčtovacích vzťahov účtovnej jednotky sú účty účtovej triedy 3 - Zúčtovacie vzťahy. Predstaviteľmi zúčtovacích vzťahov sú pohľadávky a záväzky.

ÚČTOVÁ TRIEDA 4 - KAPITÁLOVÉ ÚČTY A DLHODOBÉ ZÁVÄZKY

Majetok, ktorý účtovná jednotka potrebuje na svoju činnosť, získava z vlastných a cudzích zdrojov. Vlastné zdroje majetku sa v účtovníctve podnikateľskej účtovnej jednotky označujú ako vlastné imanie. Zákon o účtovníctve a ani postupy účtovania tento pojem nedefinujú priamo, ale nepriamo, ako rozdiel majetku a záväzkov. Vlastné imanie účtovnej jednotky tvorí: základné imanie, kapitálové fondy a fondy tvorené zo zisku, prevedené výsledky hospodárenia minulých rokov a výsledok hospodárenia bežného účtovného obdobia.
Vlastné imanie v každej účtovnej jednotke má určitú štruktúru, ktorá vyplýva predovšetkým z právnej formy účtovnej jednotky. Člení sa na dve časti, prvá časť, ktorá bola do účtovnej jednotky vložená pri jej založení, druhá časť, ktorá sa vzťahuje na dobu existencie účtovnej jednotky.
Vlastné imanie sa účtuje na kapitálových účtoch. Medzi cudzie zdroje patria najmä bankové úvery, pôžičky a záväzky.

ÚČTOVÁ TRIEDA 5 - NÁKLADY

Zásady pre účtovanie nákladov a pre ich časové rozlišovanie
  1. podľa zákona o účtovníctve
Podľa § 3 ods. 1 zákona o účtovníctve, účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
Podľa § 3 ods. 2 zákona o účtovníctve, náklady účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo v deň vyrovnania iným spôsobom.
Nákladom podľa § 2 ods. 4 písm. e) zákona o účtovníctve sa rozumie zníženie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť; ekonomickým úžitkom je možnosť priamo alebo nepriamo prispieť k toku peňažných prostriedkov a ekvivalentov peňažných prostriedkov (§ 4 ods. 2 písm. d) zákona o účtovníctve).
  1. podľa postupov účtovania
Časové rozlíšenie nákladov a výnosov
Podľa § 5 postupov účtovania, náklady sa účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia. Opravy nevýznamných nákladov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky.
Náhrady vynaložených nákladov predchádzajúcich účtovných období sa účtujú do výnosov bežného účtovného obdobia.
Náklady a výdavky, ktoré sa týkajú budúcich účtovných období, sa časovo rozlišujú ako:
  1. náklady budúcich období na účtoch 381 a 382,
  2. výdavky budúcich období na účte 383.
Kritériom na účtovanie účtovných prípadov časového rozlíšenia je skutočnosť, že je známy ich vecný obsah, suma a je určené obdobie, ktorého sa týkajú.
Náklady sa účtujú na príslušných účtoch nákladových druhov časovo rozlíšené, s výnimkou nákladových druhov, ktoré tvoria komplexné náklady budúcich období. Vznik komplexných nákladov budúcich období sa po prvotnom zaúčtovaní na príslušných nákladových druhoch v účtovej triede 5 účtuje v prospech účtu 655 a na ťarchu účtu 382 a ich zúčtovanie v prospech účtu 382 a na ťarchu účtu 555.
Na účty časového rozlíšenia sa vzťahuje dokladová inventúra a pri inventarizácii sa posudzuje ich výška a odôvodnenosť existencie časového rozlíšenia.

ÚČTOVÁ TRIEDA 6 - VÝNOSY

Zásady pre účtovanie nákladov a pre ich časové rozlišovanie
  1. podľa zákona o účtovníctve
Podľa § 3 ods. 1 zákona o účtovníctve, účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
Podľa § 3 ods. 2 zákona o účtovníctve, výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo v deň vyrovnania iným spôsobom.
Výnosom podľa § 2 ods. 4 písm. c) zákona o účtovníctve sa rozumie zvýšenie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť; ekonomickým úžitkom je možnosť priamo alebo nepriamo prispieť k toku peňažných prostriedkov a ekvivalentov peňažných prostriedkov.
  1. podľa postupov účtovania
(Viac si o tejto téme prečítate v mesačníku DÚVaP 5-6/2010 od kolektívu autoriek)

 

 
 
P6 aktual v legislatíve

 
ZBIERKA ZÁKONOV
Čiastka číslo 81/2010 zo dňa 15. 05. 2010
205/2010 Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky o určených technických zariadeniach a určených činnostiach a činnostiach na určených technických zariadeniach

Čiastka číslo 82/2010 zo dňa 15. 05. 2010
206/2010 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 388/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú limity pre zhodnotenie elektroodpadu a pre opätovné použitie a recykláciu komponentov, materiálov a látok

Čiastka číslo 83/2010 zo dňa 18. 05. 2010
207/2010 Úplné znenie zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čiastka číslo 84/2010 zo dňa 18. 05. 2010
208/2010 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu č. 14 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorým sa mení a dopĺňa kontrolný systém dohovoru Príloha k čiastke 84 – k oznámeniu č. 208/2010 Z. z.

Čiastka číslo 85/2010 zo dňa 19. 05. 2010
209/2010 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa zrušuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 425/2000 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách na energetickú účinnosť a postupoch posudzovania zhody na elektrické chladničky a mrazničky pre domácnosť a ich kombinácie v znení neskorších predpisov
210/2010 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 177/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o označovaní hluku na spotrebičoch pre domácnosť
211/2010 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 317/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie trhu s elektrinou v znení zákona č. 309/2009 Z. z.
212/2010 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 409/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie trhu s plynom
213/2010 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Programu spolupráce medzi Ministerstvom školstva Slovenskej republiky a Ministerstvom vedy, vzdelávania a športu Chorvátskej republiky na roky 2010 – 2013
214/2010 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku č. 2 k Dohode o ochrane netopierov v Európe Príloha k čiastk e 85 – k oznámeniu č. 214/2010 Z. z.

Čiastka číslo 86/2010 zo dňa 19. 05. 2010
215/2010 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí zmeny Dohovoru o zriadení Európskeho rádiokomunikačného úradu (ERO) na Dohovor o zriadení Európskeho komunikačného úradu (ECO) Príloha k čiastke 86 – k oznámeniu č. 215/2010 Z. z.

Čiastka číslo 87/2010 zo dňa 19. 05. 2010
216/2010 Úplné znenie zákona č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z. z. o telekomunikáciách

Čiastka číslo 88/2010 zo dňa 20. 05. 2010
217/2010 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
218/2010 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 209/2004 Z. z., ktorou sa ustanovuje spôsob a obdobie, ku ktorému sa zisťuje stav majetku štátu, rozsah a lehota predkladania informácií o majetku štátu Štátnej pokladnici v znení neskorších predpisov
219/2010 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú náležitosti žiadosti o predchádzajúci súhlas Národnej banky Slovenska podľa § 28 ods. 1 zákona o bankách
220/2010 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú náležitosti žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu Národnej banky Slovenska podľa § 70 ods. 1 zákona o cenných papieroch
221/2010 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú náležitosti žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu Národnej banky Slovenska podľa § 45 ods. 1 zákona č. 8/2008 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

Čiastka číslo 89/2010 zo dňa 21. 05. 2010
222/2010 Úplné znenie zákona č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čiastka číslo 90/2010 zo dňa 22. 05. 2010
223/2010 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Libanonskou republikou o podpore a vzájomnej ochrane investícií Príloha k čiastke 90 – k oznámeniu č. 223/2010 Z. z.

Čiastka číslo 91/2010 zo dňa 25. 05. 2010
224/2010 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
225/2010 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení volieb do orgánov samosprávy obcí
226/2010 Opatrenie Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky o úprave dispozičných oprávnení správcov v zriaďovateľskej pôsobnosti Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky pri nakladaní s majetkom štátu
(Zdroj: Zbierka zákonov SR)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ, ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
ÚČTOVANIE TECHNICKÉHO ZHODNOTENIA VYKONANÉ DODÁVATEĽSKÝM SPÔSOBOM NA VLASTNOM DLHODOBOM NEHMOTNOM MAJETKU

Účtovná jednotka v roku 2010 vykonala modernizáciu softvéru dodávateľským spôsobom vo výške 1 750 €. Obstarávacia cena softvéru bola vo výške 2 500 €.
Akým spôsobom môžeme účtovať?

  Účtovné súvzťažnosti:     Suma v €     MD     D  
  1. Zúčtovanie došlej dodávateľskej faktúry za vykonanú modernizáciu softvéru     1 750     041     321  
  2. Úhrada došlej dodávateľskej faktúry     1 750     321     221  
  3. Zvýšenie obstarávacej ceny softvéru o dokončené technické zhodnotenie     1 750     013     041  

Po dokončení technického zhodnotenia sa obstarávacia cena softvéru zvýšila na 4 250 €. Keďže technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku presiahlo sumu 1 700 €, účtovná jednotka musela o technické zhodnotenie zvýšiť obstarávaciu cenu softvéru. Rovnakým spôsobom sa bude účtovať technické zhodnotenie vykonané dodávateľským spôsobom na dlhodobom hmotnom majetku, len sa použijú účty pre dlhodobý hmotný majetok.

OPRAVA CHÝB MINULÝCH ÚČTOVNÝCH OBDOBÍ

Spoločnosť zaúčtovala v roku 2007 do nákladov v nesprávnej výške daň z nehnuteľností. Na základe rozhodnutia mestského úradu bola najviac zaplatená daň vrátená v roku 2010. Nesprávne zaúčtovanú sumu v roku 2007 spoločnosť opravila v roku 2010 zaúčtovaním významnej opravy chýb minulých účtovných období na účet 428 - Nerozdelený zisk minulých rokov.
Vykonala spoločnosť opravu správne?
Pretože podľa § 17 ods. 15 zákona o dani z príjmov opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňové výdavky alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov, alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov, spoločnosť vyrovná neoprávnené krátenie dane v roku 2007 prostredníctvom dodatočného daňového priznania.

SKONČENIE NÁJMU A PREDAJ PRENAJATEJ VECI

Daňovník kúpil v máji 2009 nákladný automobil v obstarávacej cene 50 000 €, ktorý následne od 1. júna prenajal inému daňovníkovi na dobu neurčitú za mesačné nájomné 1 600 €. V marci 2010 sa nájomca rozhodol prenajatý automobil odkúpiť. Prenajímateľ s nájomcom sa dohodli na kúpnej cene 15 000 €. Zaplatené nájomné za celú dobu prenájmu vo výške 33 600 € (1 600 x 21) sa uzná u nájomcu do daňových výdavkov len za podmienky, že kúpna cena automobilu vo výške 15 000 € nebude nižšia ako jeho zostatková cena vypočítaná zo vstupnej ceny u prenajímateľa počas doby odpisovania.
Aký je správny výpočet odpisov?
Nákladný automobil je zaradený do 1.odpisovej skupiny, výpočet odpisov je nasledovný:
- rovnomerný odpis
rok 2009 50 000: 4 = 12 500 €
rok 2010 50 000: 4 = 12 500 €
t. j. zostatková cena je 25 000 €
- zrýchlený odpis
rok 2009 50 000:. 4 = 12 500 € ZC 37 500 €
rok 2010 (37 500 x 2): (5 . 1) = 18 750 € ZC 18 750 €
t. j. zostatková cena 18 750 €.
Kúpna cena nákladného automobilu je nižšia ako jeho zostatková cena pri rovnomernom, resp. pri zrýchlenom odpisovaní, preto sa u nájomcu do daňových výdavkov uzná nájomné len do výšky odpisov. Základ dane sa v roku 2010 zvýši o rozdiel medzi výškou zrýchlených odpisov (výhodnejší pre nájomcu) a uplatneným nájomným v sume 2 350 € (33 600 . 31 250).


VZDELÁVANIE A REKVALIFIKÁCIA ZAMESTNANCOV

Zamestnanec firmy absolvoval jazykový kurz v zahraničí. Zamestnávateľ zaradil zamestnanca na oddelenie zahraničného obchodu a využíva jeho jazykové schopnosti pri obchodných jednaniach so svojím zahraničným partnerom.
Je možné považovať náklady vynaložené na vzdelanie zamestnanca za daňovo uznané?
Náklady vynaložené zamestnávateľom na jazykový kurz zamestnanca (faktúra za realizáciu kurzu, cestovné náhrady v súlade so zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách) sú náklady, ktoré súvisia s pracovným zaradením zamestnanca a s predmetom činnosti zamestnávateľa, preto v súlade s § 19 ods. 2 písm. c) bod 3 a § 19 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov ide o výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.


(viac odpovedí na otázky k tejto téme nájdete v mesačníku DÚVaP 5-6/2010)

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

 
POČUŤ TRÁVU RÁSŤ - 2. ČASŤ

"POZVANIE NA KOBEREC K ŠÉFOVI"
má ešte vždy svoju váhu. Na druhej strane v niektorých prípadoch, hlavne keď sa snažíme o neformálnu komunikáciu, môže byť práve táto autorita neprekonateľnou prekážkou.

V dobrej firme sa o pracovníkoch vedú záznamy o ich schopnostiach, povahových vlastnostiach, prednostiach i prehreškoch.

Na základe nich sa môžeme s pracovníkom zoznámiť ešte predtým, ako sa s ním stretneme.

NAHRÁVACIE ZARIADENIE
Je obrovský rozdiel medzi voľným rozhovorom a rozhovorom, na začiatku ktorého si od podriadeného vyžiadame súhlas na nahrávanie.
Tým mu signalizujeme, že "ide do tuhého".

Popri "príprave scény" je rovnako dôležitý aj tréning aktívneho počúvania. To, do akej miery ste dobrý aktívny poslucháč môžete zistiť z nasledovného testu.

TEST
Pozostáva z desiatich otázok. Každú si pozorne prečítajte a zvoľte odpoveď áno, resp. nie. Po zodpovedaní poslednej otázky si spočítajte počet odpovedí áno a nie. Vaše hodnotenie nájdete v závere testu.

  Otázka     "Ano"     "Nie"  
  Pri jednaniach sa vždy automaticky snažíte posadiť tak, aby ste každého dobre počuli?          
  Popri počúvaní čo hovorí sledujete rovnako pozorne aj jeho správanie?          
  Sledujete len to, čo hovorí a nehodnotíte jeho vzhľad, predovšetkým jeho oblečenie?          
  Pokúšate sa rovnako pozorne porozumieť tomu, čo chce rečník povedať a faktom, ktoré uvádza?          
  Viete sa pri hodnotení počutého odosobniť od vlastných predsudkov, prípadne pocitov?          
  Dokážete neprotestovať v prípadoch (prípadne neprestanete počúvať), keď ste presvedčený o tom, že rečník nemá pravdu?          
  Dokážete po dlhšiu dobu koncentrovane počúvať a zároveň vyhodnocovať počuté?          
  Pokúšate sa vždy nájsť logiku a racionálne jadro v tom, čo počujete?          
  Predtým, ako začnete počuté komentovať, skúsite sa najskôr presvedčiť, či ste dobre porozumeli?          
  Dokážete pri výmene názorov ponechať posledné slovo protivníkovi?          
  Súčet          

HODNOTENIE

Desaťkrát "áno":
Pokúšate sa pasovať seba do pozície ideálneho poslucháča, ale taký v praxi neexistuje. Prakticky nikto nedokáže po dlhú dobu koncentrovane a aktívne počúvať.

Päť až deväťkrát "áno":
Pokúšate sa na svet pozerať objektívnymi očami a uznávate, že každý názor má byť najskôr vypočutý.
Uvedomujete si, že lepšie sa počúva to, s čím súhlasíte i to, že občas "vypnete", ak sa vám rečník nepozdáva či už kvôli tomu, čo hovorí, alebo kvôli svojmu zjavu.
Ak máte deväť bodov, prečítajte si aj hodnotenie "desaťkrát áno", ak máte päť bodov, pozrite sa aj na nasledujúce hodnotenie.

Menej ako päťkrát "áno":
Zrejme patríte k ľuďom, ktorí kašľú na ostatných. Ste presvedčený o svojej pravde a nie ste ochotný pripustiť, že aj vy by ste sa občas mohli mýliť.
Keďže ste zahľadený len do seba, ste mizerným poslucháčom, čo nie je dobrým predpokladom ani pre manželstvo, ani pre šéfovanie.


ZÁVER
Aktívne počúvanie je náročná činnosť, ktorá sa nedá vykonávať počas dlhej doby. Preto si treba vždy najskôr zhodnotiť, akú mieru pozornosti si práve začínajúca komunikácia vyžaduje. Ak sa rozhodneme, že treba aktívne počúvať, potom:
  • sledujeme očami rečníka, - sledujeme súlad medzi slovami a správaním sa rečníka,
  • snažíme sa "počuť" aj to, čo nebolo povedané,
  • berieme do úvahy, kto to hovorí,
  • kladieme kontrolne otázky, či sme dobre pochopili to, čo bolo povedané,
  • pri hodnotení počutého berieme do úvahy, čo sa hovorí, komu sa to hovorí a ako sa to prezentuje,
  • pokiaľ možno neskáčeme rečníkovi do reči,
  • stručne povieme rečníkovi, čo sme z jeho prejavu porozumeli,
  • ak si to situácia vyžaduje, (resp. ak to situácia dovoľuje), povieme rečníkovi, aké kroky podnikneme na základe toho, čo sme práve počuli.
Ďalej si treba uvedomiť, že každá komunikácia predstavuje do istej miery unikátnu situáciu, v ktorej vyššie uvedené zásady platia viac alebo menej podľa toho, aké sú vonkajšie okolnosti, ktoré situáciu vyvolali.

 

 
 
POVEDALI MÚDRI

 
KNIHA VERSUS TELEVÍZIA

V knihe je všetko čierne na bielom, zatiaľ čo v telke je to farebné.

Pri čítaní treba premýšľať o tom, čo človek číta, na telku stačí bezducho pozerať.

Ak chce spisovateľ povedať veľa, napíše viaczväzkový román,
ak televízny scenárista nemá čo povedať, urobí stodielny seriál.

V knihe je na každej strane niečo iné, v telke je na každom kanáli to isté.
V knihe existuje komplikovaný dej a zápletka, v telke stačí potok krvi a naháňačka v aute.

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
25. 5. - utorok
DPH - podanie daňového priznania k DPH za apríl 2010 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
- splatnosť DPH za apríl 2010 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane - podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za apríl 2010

31. 5. - pondelok
Daň z príjmov - splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
Daň z motorových vozidiel - splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
Poistné - zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2009, je povinný doručiť príslušnej zdravotnej poisťovni tlačivo oznámenia zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov za rok 2009

do výplatného termínu
Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za apríl 2010

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov - odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za apríl 2010
- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za apríl 2010 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
Daň z príjmov - vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane - zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
Správa dane - zrušenie činnosti daňového subjektu

Do 30 dní
Správa dane - odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
Správa dane - oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
Správa dane - oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
Správa dane - pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
Miestne dane - oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Miestne dane - vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
Miestne dane - zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov meny Mena 13.5. 14.5. 17.5. 18.5. 19.5. 20.5.
americký dolár USD 1,2587 1,2492 1,2349 1,2428 1,227 1,2334
japonský jen JPY 116,99 115,55 114,17 115,32 112,49 111,93
lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
česká koruna CZK 25,416 25,465 25,56 25,458 25,727 25,913
dánska koruna DKK 7,4388 7,4391 7,4405 7,4404 7,4406 7,4422
estónska koruna EEK 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466
anglická libra GBP 0,853 0,8571 0,8554 0,85895 0,85805 0,8644
maďarský forint HUF 272,45 276,13 277,82 277,38 279,5 283
litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
lotyšský lats LVL 0,7075 0,7075 0,7074 0,7074 0,7074 0,7074
poľský zlotý PLN 3,9538 3,9858 4,0195 3,999 4,083 4,188
rumunský leu RON 4,1805 4,1845 4,1926 4,195 4,1965 4,2031
švédska koruna SEK 9,5306 9,5745 9,6035 9,5545 9,6075 9,7388
švajčiarsky frank CHF 1,4011 1,402 1,4014 1,4028 1,4043 1,4179
nórska koruna NOK 7,7475 7,726 7,722 7,728 7,802 8,045
chorvátska kuna HRK 7,2536 7,255 7,253 7,255 7,263 7,268
ruský rubeľ RUB 37,72 37,7325 37,626 37,603 37,78 38,559
turecká líra TRY 1,911 1,9143 1,9039 1,908 1,9418 1,9625
austrálsky dolár AUD 1,4006 1,4015 1,4043 1,4178 1,4476 1,492
brazílsky real BRL 2,2256 2,229 2,2313 2,225 2,248 2,3067
kanadský dolár CAD 1,278 1,2832 1,2792 1,276 1,2837 1,312
čínsky jüan CNY 8,5943 8,528 8,4315 8,4851 8,3772 8,4215
hongkongský dolár HKD 9,795 9,7224 9,6324 9,6877 9,5725 9,6233
indonézska rupia IDR 11459,1 11403,86 11273,27 11347,23 11279,05 11297,49
indická rupia INR 56,7315 56,483 56,336 56,665 56,878 57,754
juhokórejský won KRW 1419,83 1412,85 1424,88 1424,93 1429,76 1473,34
mexické peso MXN 15,5324 15,578 15,6557 15,5704 15,7547 16,1134
malajzijský ringgit MYR 4,0134 3,9881 3,9856 3,9931 3,9908 4,04
novozélandský dolár NZD 1,754 1,7572 1,7619 1,7707 1,8111 1,8412
filipínske peso PHP 56,389 55,924 55,814 56,224 56,152 56,72
singapurský dolár SGD 1,7379 1,7273 1,7162 1,7227 1,7137 1,7389
thajský baht THB 40,687 40,455 40,055 40,186 39,7 39,931
juhoafrický rand ZAR 9,4324 9,4055 9,3232 9,3731 9,5695 9,8041


Názov meny Mena 21.5. 24.5.
americký dolár USD 1,2497 1,236
japonský jen JPY 112,08 111,63
lev BGN 1,9558 1,9558
česká koruna CZK 25,917 25,664
dánska koruna DKK 7,4426 7,4421
estónska koruna EEK 15,6466 15,6466
anglická libra GBP 0,87035 0,8608
maďarský forint HUF 281,33 278,34
litovský litas LTL 3,4528 3,4528
lotyšský lats LVL 0,7074 0,7074
poľský zlotý PLN 4,153 4,115
rumunský leu RON 4,195 4,182
švédska koruna SEK 9,831 9,796
švajčiarsky frank CHF 1,4408 1,4339
nórska koruna NOK 8,143 8,0848
chorvátska kuna HRK 7,2705 7,2715
ruský rubeľ RUB 39,0459 38,45
turecká líra TRY 1,9836 1,9488
austrálsky dolár AUD 1,5135 1,4928
brazílsky real BRL 2,3473 2,3026
kanadský dolár CAD 1,3407 1,3095
čínsky jüan CNY 8,5326 8,44
hongkongský dolár HKD 9,7547 9,6421
indonézska rupia IDR 11578,94 11446,75
indická rupia INR 58,667 58,073
juhokórejský won KRW 1513,79 1500,79
mexické peso MXN 16,3787 16,0745
malajzijský ringgit MYR 4,1503 4,1029
novozélandský dolár NZD 1,8655 1,8429
filipínske peso PHP 58,111 57,547
singapurský dolár SGD 1,76 1,7408
thajský baht THB 40,534 40,112
juhoafrický rand ZAR 9,9204 9,7392

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 11-12/2010
  • Katastrálny zákon
  • Zákon o účtovníctve s pohľadu JÚ a PÚ
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 6-7/2010
  • Účtovné súvzťažnosti pre podnikateľov
Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č. 6/2010
  • Vrátenie daňového preplatku
  • Reštrukturalizácia - daňové povinnosti dlžníka a veriteľa
  • Zrušenie registrácie k DPH
  • Zamestnanecká prémia v prehľade zamestnávateľa
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 6/2010
  • Dávky v nezamestnanosti od septembra 2010
  • Zamestnávanie mladistvých
  • Náhradné voľno a neplatené voľno
  • Invalidný dôchodok
  • Lekárska posudková činnosť pri výkone sociálneho poistenia
  • Rekondičné pobyty
  • Možnosti konfliktov na pracovisku
Verejná správa - (VS) - mesačník, č. 6/2010
  • Matrika je verejná listina
  • Novela zákona o obecnom zriadení
  • Novela zákona o spotrebnej dani z liehu
1 000 riešení - mesačník, č. 5-6/2010
  • Novela zákonníka práce
  • Zákon o správe daní a poplatkov
  • Účtovníctvo
  • DPH, ZDP
PRIPRAVUJEME

Poradca č. 13/2010 (VI/2010)
  • Zákon o spotrebných úveroch
  • Zákon o pohrebníctve
  • Exekučný poriadok
  • Cestná premávka
DÚVaP č. 7/2010 (VI/2010)
  • Odpisy hmotného a nehmotného majetku
DUO č. 7/2010 (VI/2010)
  • Skončenie štúdia - povinnosti absolventov
  • Obchodný majetok FO - odpisovanie
  • Daň z nehnuteľnosti - vznik a zánik daňovej povinnosti
  • Sprostredkovanie v daňových a účt. súvislostiach
  • Osobitosti v medzinárodnom obchode
  • Premlčanie pohľadávok
  • Tvorba a použitie soc. fondu
  • Automobil v obchodnom majetku
PaM č. 6/2010 (VI/2010)
  • Odvody od 1. 7. 2010
  • Výkon funkcie konateľa s.r.o.
Verejná správa (VS) č.7-8/2010 - (VI/2010)
  • Ochrana prírody a krajiny
  • Zákon o pohrebníctve
  • Vlastenecký zákon
  • Poskytovanie zdravotníckej starostlivosti
1000 riešení č. 7/2010 - (VI/2010)
  • Postupy účtovania
  • Daňové výdavky
  • ZP v praxi

MONOTEMATIKA Súvzťažnosti pre verejnú správu
  • Postupy účtovania pre obce, mestá, školy, príspevkové organizácie

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
SÚVZŤAŽNOSTI - PRE PODNIKATEĽOV
SÚVZŤAŽNOSTI - PRE VEREJNÚ SPRÁVU


Rok 2010 je začiatkom kvalitatívne novej etapy účtovania podnikateľov. K najvýznamnejším prvkom novej metodiky patrí napr. účtovanie rezerv a opravných položiek, jednotný spôsob účtovania nákladov a výnosov. Pre podnikateľov sú k dispozícii zmeny postupov účtovania a zákona o účtovníctve, ktoré sú účtovné jednotky povinné dodržiavať z hľadiska účtovania. Súčasťou balíčka pre podnikateľov je úplné znenie zákona o účtovníctve. Odpovede na tému účtovania v JÚ a PÚ nájdete v publikácii 1000 riešení.

SÚVZŤAŽNOSTI - PRE PODNIKATEĽOV

  • Súvzťažnosti pre podnikateľov
    mesačník DÚVaP 5-6/2010 (A5, 352 str.)
    cena: 8,80 €
  • Zákon o účtovníctve - úplné znenie
    Aktualizácia 2010 I/1 (A5, 224 str.)
    cena: 2,82 €
  • Otázky z praxe JÚ a PÚ
    mesačník 1000 riešení 5-6/2010 (A5, 136 str.)
    cena: 4,70 €

BALÍČEK SÚVZŤAŽNOSTI PRE PODNIKATEĽOV, DÚVaP 5-6/2010 + Aktualizácia 2010 I/1 + 1000 riešení 56/2010 - zadarmo
cena: 11,62 €

SÚVZŤAŽNOSTI - PRE VEREJNÚ SPRÁVU

  • Súvzťažnosti pre VS
    monotématika (A5, 490 str.)
    cena: 9,88 €
  • Zákon o účtovníctve - úplné znenie
    Aktualizácia 2010 I/1 (A5, 224 str.)
    cena: 2,82 €
  • Účtovníctvo a výkazníctvo v roku 2010 - príspevok
    mesačník VS 6/2010 (A4, 88 str.)
    cena: 6,13 €

BALÍČEK SÚVZŤAŽNOSTI PRE VEREJNÚ SPRÁVU, VS 6/2010 + Aktualizácia 2010 I/1 + VS 6/2010 - zadarmo
cena: 12,70 €
Bližšie informácie o cenách a spôsobe objednania získate aj na telefónnom čísle 041 5652 983.


 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   Telefón:
Poradca s.r.o
Pri Celulózke 40
010 01 Žilina
  (041) 56 52 871
(041) 56 52 877
(041) 56 52 879
 
E-mail:   Fax:
poradca@i-poradca.sk   (041) 56 52 659
 
Informácie o naších produktoch nájdete aj na našej internetovej stránke
www.i-poradca.sk.

 

 
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2010
Untitled Page