Em@ilové noviny

 

č. 12/2015

30. 6. 2015

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Voľný pohyb pracovnej sily v rámci EÚ si vyžiadal potrebu regulácie právnych vzťahov v oblasti sociálneho zabezpečenia. Došlo k stanoveniu pravidiel, za pomoci ktorých je možné priznať jednotlivcovi nárok na príslušnú dávku, aj keď vykonával prácu v rôznych členských štátoch EÚ. Ako je to s poberaním nemocenských dávok po tom, čo štátny občan EÚ, osoba bez štátnej príslušnosti alebo cudzinec sa vrátili na územie Slovenska po výkone práce v niektorom z členských krajín EÚ?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

O kancelárskej práci sa vo všeobecnosti traduje, že sa jedná o čisté, hygienicky neškodné zamestnanie. Podľa výskumov renomovaných vedcov z rôznych krajín, ktoré prebehli v ostatných desiatich rokoch, tomu tak ale vôbec nie je. Hovorí o tom podrobná štúdia amerických výskumníkov, ktorí pod vedením svetoznámeho enviromentálneho mikrobiológa profesora charlesa p. Gerbu z university of arizona v tuscone (USA), analyzovali viac ako päťtisíc vzoriek, pochádzajúcich z kancelárií výrobných, právnych, zdravotníckych a poisťovacích firiem. Čo sa týmto výskumom zistilo?
Viac v rubrike Vedúci pracovník.

Za celú redakciu emailových novín Vám prajeme príjemné prežitie letnej dovolenky a tešíme sa na ďalšie stretnutie pri emailových novinách.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
NÁROKY NA NEMOCENSKÉ DÁVKY PO PRÁCI V EÚ

 


LEGISLATÍVNY RÁMEC - základ preprávnu úpravu poskytuje čl. 34 ods. 2 Charty základných práv a slobôd EÚ. Podľa znenia uvedeného článku má každý kto má bydlisko alebo sa oprávnene zdržiava na území Únie právo na dávky zo sociálneho zabezpečenia a sociálne výhody podľa práva Únie, národných právnych poriadkov a praxe.
V oblasti sociálneho zabezpečenia v EÚ sa prijímajú legislatívne akty, ktorých úlohou je koordinovať systémy sociálnych zabezpečení fungujúcich v jednotlivých členských štátoch.
V súčasnosti je platné koordinačné nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia spolu s jeho vykonávacím nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009. Je postavené na koordinačnom princípe a nahradilo dovtedy existujúcu neprehľadnú právnu úpravu. Platia tu štyri základné princípy:
1. rovnosť zaobchádzania (zásada nediskriminácie),
2. aplikácia právnych predpisov len jedného štátu,
3. započítanie dôb poistenia, zamestnania, prípadne bydliska a
4. zachovanie vyplácania dávky pri presídlení.
Zásada nediskriminácie znamená, že osoba, ktorá vykonáva prácu alebo samostatne zárobkovú činnosť v príslušnom členskom štáte má nárok na rovnaké dávky ako domáci štátni príslušníci. S tým súvisí aj skutočnosť, že takáto osoba má rovnaké povinnosti pri preukazovaní splnenia podmienok pre vznik nároku na dávku ako domáci štátni príslušníci. Aplikácia právnych predpisov len jedného štátu má zabrániť aplikácii právnych predpisov z viacerých členských štátov a tým vzniku možných kolízií. Tento princíp má taktiež zabrániť, aby osoba bola vylúčená spod pôsobnosti právnych predpisov, ktoré upravujú oblasť sociálneho zabezpečenia v tom ktorom členskom štáte. Právny poriadok sa určuje podľa miesta výkonu práce (lex loci laboris). Z tohto pravidla ustanovuje koordinačné nariadenie viacero výnimiek, kedy sa uplatní iné kritérium. Týka sa to vyslaných zamestnancov k inému zamestnávateľovi, štátnych zamestnancov a osobu poberajúcu dávku v nezamestnanosti.
Započítanie potrebných dôb poistenia, zamestnania, prípadne bydliska na vznik nároku na dávku je dôležitým princípom. Vo väčšine krajín je potrebné na vznik nároku na dávku preukázať potrebný počet započítateľných dôb. Významným je aj princíp zachovania nárokov v prípade, že sa osoba presťahuje v rámci EÚ do iného členského štátu.

OSOBNÝ ROZSAH NARIADENIA - od účinnosti nariadenia Rady č. 883/2004 majú nárok na poberanie nemocenských dávok štátni občania EÚ, osoby bez štátnej príslušnosti a cudzinci.
Po novom sa tak koordinačné princípy vzťahujú aj na osoby z tretích krajín, ktoré podliehajú alebo podliehali sociálnym systémom jedného alebo viacerých členských štátov. Rovnako to platí o ich rodinných príslušníkoch.
VECNÝ ROZSAH NARIADENIA - do pôsobnosti koordinačného nariadenia patria i právne predpisy upravujúce nemocenské dávky, dávky v materstve a im na roveň postavené otcovské dávky. Nemocenské dávky a dávky v materstve a im na roveň postavené dávky otcovské sú v SR predmetom úpravy zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len zákon o sociálnom poistení). Podľa zákona o sociálnom poistení dávky v materstve a im na roveň postavené dávky v otcovstve sú súčasťou nemocenských dávok pod označením ako materské (bez ohľadu či prijímateľom dávky je žena – matka alebo muž – otec, prípadne osoba, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti). Vecný rozsah nemocenských dávok sa tak môže v jednotlivých členských krajinách meniť vzhľadom na historický, ekonomický a politický vývoj toho ktorého členského štátu EÚ. Preto sa v ďalšom výklade zameriame na poberanie nemocenských dávok po tom čo štátny občan EÚ, osoba bez štátnej príslušnosti alebo cudzinec sa vrátili na územie Slovenska po výkone práce v niektorom z členských krajín EÚ.
NEMOCENSKÉ je podľa zákona o sociálnom poistení dávkou zo systému nemocenského poistenia, ktorá sa poskytuje osobe v súvislosti so stratou príjmu v dôsledku choroby alebo že jej bolo nariadené karanténne opatrenie. Prvou podmienkou je, aby osoba bola uznaná za dočasne práceneschopnú (ďalej DPN) na výkon doterajšej pracovnej činnosti. U zamestnanca nie je potrebné, aby naplnil podmienku čakacej lehoty, počas ktorej musí byť nemocensky poistení (ako je to napr. pri dobrovoľne poistenej osobe). Nárok na nemocenské mu vznikne aj vtedy, ak bol uznaný za DPN v prvý deň vzniku poistného vzťahu. Prvých desať dní však poberá náhradu príjmu pri DPN, ktorú vypláca zamestnávateľ. U zamestnanca skončením pracovnej činnosti a jeho presťahovaním sa na územie SR síce zaniká nemocenské poistenie, prípadne iné poistenie v štáte kde vykonával prácu, ale môže mu vzniknúť nárok na nemocenské ak dôjde k jeho uznaniu za DPN v tzv. ochrannej lehote, ktorá môže byť podľa slovenského právneho poriadku najviac 7 dní od skončenia povinného poistenia. U osoby, ktorej zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva je 8 mesiacov.
Podľa informácií zverejnených na internetovej stránke Sociálnej poisťovne nemocenskej dávky poberanie dávky v nezamestnanosti podľa slovenského právneho poriadku a nepriznanie nemocenskej dávky v štáte, kde pracovnú činnosť vykonával. DPN musí vzniknúť až následne, po tom čo bola osobe priznaná dávka v nezamestnanosti a začalo sa s jej výplatou. Rovnako Sociálna poisťovňa nebude skúmať výšku príjmov, ktoré osoba dosiahla počas obdobia výkonu pracovnej činnosti v inom členskom štáte. Výšku nemocenskej dávky určí z minimálneho vymeriavacieho základu.
V prípade, že by zamestnancovi skončil pracovný pomer v niektorom z členských štátov EÚ a následne by mu vznikol nový pracovný pomer už na území SR, bude spadať pod režim zákona o sociálnom poistení, a teda od prvého dňa vzniku nemocenského poistenia mu pri DPN vzniká najskôr nárok na náhradu príjmu a od 11. Dňa nárok na nemocenské. Platí to bez toho, že by Sociálna poisťovňa musela skúmať, či zamestnanec predtým niekde pracoval alebo nie. MATERSKÉ (§ 48 zákona o SP) je jednou z nemocenských dávok, na ktoré môže vzniknúť nárok osobe po výkone jej práce v niektorom z členských krajín EÚ. Materské je dávkou z nemocenského poistenia. Slúži na zabezpečenie osoby, ktorá v dôsledku pôrodu alebo starostlivosti o narodené dieťa, stratila svoj príjem. Podmienkou vzniku nároku je, aby osoba bola nemocensky poistená aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Materské patrí nielen žene – matke, ktorá dieťa porodila, ale aj otcovi dieťaťa v zákonom ustanovených prípadoch. Rovnako patrí aj osobe, ktorá dieťa prevzala do starostlivosti nahrádzajúcej materskú starostlivosť. Žene – matke patrí materské od začiatku 6 týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom. Najneskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. V prípade, že žena porodila skôr, patrí jej materské odo dňa pôrodu. Otcovi dieťaťa, prípadne inej osobe, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti patrí odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti.
Ďalšou podmienkou, ktorá musí byť naplnená je, že nárok musí vzniknúť v tzv. ochrannej lehote. U ženy – matky môže byť táto lehota až 8 mesiacov za predpokladu, že jej nemocenské poistenie zaniklo v dobe, keď bola tehotná. U otca dieťaťa a osoby, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti, je ochranná lehota v dĺžke najviac 7 dní od skončenia nemocenského poistenia. Podľa informácií Sociálnej poisťovne je vznik nároku podmienený vznikom nároku na výplatu dávky v nezamestnanosti podľa slovenských právnych predpisov. Započítateľné doby poistenia sa preukazujú prostredníctvom formulára E 104, prípadne SEDe S 041.
ZÁVER
– Pri aplikácii jednotlivých ustanovení koordinačného nariadenia je potrebné sledovať i judikatúru Súdneho dvora Európskej únie. Judikatúra Súdneho dvora Európskej únie poskytuje vo svojich rozhodnutiach výkladové stanoviská k jednotlivým článkom koordinačného nariadenia.
Mgr. Martina Kovalčíková

Zoznam použitej literatúry:
  • DOLOBÁČ, M. a kol. Vybrané otázky sociálneho práva Európskej únie. Košice: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, 2012, s. 298, ISBN 978-80-7097-977-8;
  • MATLÁK, J. a kol. Právo sociálneho zabezpečenia. 2. rozšírené vydanie. Plzeň: Aleš Čeněk, 2012, s. 356, ISBN 978-80-7380-403-9; http://www.socpoist.sk/zahranicie-a-eu/553s


  • (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PAM 7/2015)
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    NÁROK NA NEMOCENSKÚ DÁVKU

    Osoba bez štátnej príslušnosti vykonávala prácu v Španielsku v období od 1. 1. 2011 do 28. 2. 2015. Tu začala poberať aj dávku v nezamestnanosti podľa španielskych predpisov. Začiatkom apríla 2015 sa presťahovala na územie SR, kde ochorela.
    Podľa akých predpisov jej vznikne nárok na nemocenskú dávku?


    Osobe nevznikne nárok na nemocenskú dávku podľa predpisov slovenského právneho poriadku, z nasledujúcich dôvodov:
    1. osoba poberá dávku v nezamestnanosti podľa predpisov platných v Španielsku a
    2. dočasná pracovná neschopnosť osobe nevznikla v tzv. Ochrannej lehote.
    Osobe po presťahovaní na územie SR zostane zachovaný nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti podľa španielskych právnych predpisov.

    VÝPLATA DÁVKY

    Cudzinec vykonával prácu v Anglicku v období od 1. 1. 2011 do 28. 2. 2015. Dňa 1. 3. 2015 sa presťahoval na územie SR, kde zároveň požiadal o dávku v nezamestnanosti.
    Kedy vznikne nárok na výplatu dávky?


    Nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti mu vznikol 3. 3. 2015. Dňa 4. 3. 2015 bol uznaný za DPN osobu. Cudzincovi vznikne nárok na nemocenské podľa slovenského právneho poriadku, nakoľko mu DPN vznikla v ochrannej dobe (najviac 7 dní od skončenia nemocenského poistenia) a pred jej vznikom začal poberať dávku v nezamestnanosti podľa slovenských právnych predpisov.

    NÁROK NA METERSKÉ

    Poistenkyňa štátna občianka SR odpracovala k februáru 2015 6 rokov v Anglicku, kde bola nepretržite nemocensky poistená. Jej pracovný pomer sa skončil v dobe, keď bola tehotná. Od marca poberá dávku v nezamestnanosti podľa anglických právnych predpisov. Poistenkyňa chce, aby sa jej dieťa narodilo na území SR a bolo štátnym občanom SR. Preto sa koncom marca presťahuje na územie SR, kde zároveň požiada o priznanie dávky v materstve.
    Vznikne jej nárok na materské?


    Poistenkyni nevznikne nárok na materské a to z dôvodu, že nespĺňa podmienku poberania dávky v nezamestnanosti nezamestnanosti podľa slovenských právnych predpisov, a preto nemožno na ňu vzťahovať ani plynutie tzv. ochrannej doby.

    SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU

    Poistenkyňa štátna občianka SR pracovala 8 rokov v Španielsku u rôznych zamestnávateľov. Jej pracovný pomer bol ukončený koncom februára 2015. V čase ukončenia pracovného pomeru bola poistenkyňa tehotná. Po skončení pracovného pomeru sa poistenkyňa presťahovala na územie SR, kde požiadala o priznanie dávky v nezamestnanosti a zároveň aj o priznanie dávky materské.
    Bude mať nárok na materské?


    Poistenkyni vznikne nárok na materské po tom čo jej bude priznaný nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti. Na základe predpísaných formulárov zistí Sociálna poisťovňa obdobia, ktoré môže započítať, aby mohla byť naplnená podmienka 270 dní nemocenského poistenia. Započítava sa akékoľvek ukončené nemocenské poistenie vrátane nemocenského poistenia ukončeného v niektorom štáte EÚ za predpokladu, že spadá do lehoty posledných dvoch rokov. Skutočnosť, že poistenkyňa pracovala pre rôznych zamestnávateľov nie je podstatná. Pri určení výšky dávky sa nezohľadnia príjmy zo zahraničia. Sociálna poisťovňa bude vychádzať z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného ku dňu zániku nemocenského poistenia určeného ako 1/30 zo 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý 2 roky predchádzal kalendárnemu roku, v ktorom poistenie zaniklo.



    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 7/2015)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 41/2015
    134/2015 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 237/2010 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupe Slovenského pozemkového fondu pri poskytovaní náhradných pozemkov v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 83/2011 Z. z.
    135/2015 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 437/2006 Z. z., ktorou sa vydáva Poriadok výkonu väzby v znení neskorších predpisov
    136/2015 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 368/2008 Z. z., ktorou sa vydáva Poriadok výkonu trestu odňatia slobody v znení vyhlášky č. 500/2013 Z. z.
    137/2015 Výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 55/2014 Z. z. o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy v znení výnosu Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 276/2014 Z. z.

    Čiastka 42/2015
    138/2015 Rozhodnutie
    predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí

    Čiastka 43/2015
    139/2015 Nález
    Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 10/2014 z 29. apríla 2015 vo veci vyslovenia nesúladu ustanovení § 58 ods. 5 až 7 a § 63 ods. 6 zákona č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov, § 116 zákona č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov a § 76a ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov s čl. 13 ods. 4, čl. 16 ods. 1, čl. 19 ods. 2 a 3 a čl. 22 Ústavy Slovenskej republiky, čl. 7 ods. 1, čl. 10 ods. 2 a 3 a čl. 13 Listiny základných práv a slobôd a čl. 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd

    Čiastka 44/2015
    140/2015 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    141/2015 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 31/2003 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a o číslovaní stavieb
    142/2015 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 125/2015 Z. z. o registri adries a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    143/2015 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 221/2013 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike v znení vyhlášky č. 189/2014 Z. z.
    144/2015 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 222/2013 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike v znení vyhlášky č. 190/2014 Z. z.

    Čiastka 45/2015
    145/2015 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vyhlasuje Chránené vtáčie územie Záhorské Pomoravie
    146/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prístupe Slovenskej republiky k Protokolu z roku 2002 k Aténskemu dohovoru o preprave cestujúcich a ich batožiny po mori z roku 1974 (PAL PROT 2002) Príloha k čiastke 45 – k oznámeniu č. 146/2015 Z. z.

     
     


    Vedúci pracovník

     
    HYGIENA A PRÁCA

    CIEĽOM VÝSKUMU bola identifikácia najrizikovejších miest pracovísk, negatívne pôsobiacich na zdravie zamestnancov. Najviac znečistené plôšky, ktorých sa pracovníci dotýkajú každý deň, boli suverénne kohútiky a batéria umývadiel, ale najmä úchytky mikrovlnných trúb,“ povedal na margo sledovania profesor. Ďalšími miestami pre škodlivé nákazlivé mikróby boli kľučky dverí a chladničiek, zábradlia, tlačidlá výťahov a nápojových automatov, kopírky, dosky kuchynských kútikov a konferenčné stolíky. Ani počítačové klávesnice a „neosobné“ telefóny pevných liniek v ničom nezaostávali. Na jednom centimetri štvorcovom, teda na jednom tlačidle klávesnice, vegetovalo 284 mikroorganizmov, na jednom štvorcovom centimetre telefónneho slúchadla to bolo 160 mikróbov. Ale úplne najviac kontaminovaným miestom bolo držadlo mikrovlnky, kde sa na štvorcovom centimetri vyskytlo až 315 mikróbov. V kanceláriách sa v nadmernom množstve nachádzali baktérie aj kvasinky, vyvolávajúce u zamestnancov hnačky, angíny a zápalové infekcie dýchacích ciest aj tráviaceho traktu. „Štúdia ukázala, že nákazy sa môžu najčastejšie šíriť pracoviskom najmä v priebehu príprav obe-zumácie stravy priamo na kancelárskych stoloch, varenia kávy alebo písaním na klávesniciach rôznych druhov počítačov,“ uviedol profesor Gerba. Dve tretiny kancelárskych pracovníkov desiatuje, obeduje alebo olovrantuje sediac za pracovným stolom pri počítači a takmer štvrtina z nich si svoj stôl pred jedlom, a väčšinou ani po ňom, neuprace. Choroboplodné zárodky (baktérie a vírusy) dokážu prežívať na pevnom povrchu celý deň a navyše sa tam aj ďalej množia.

    AKÝ VPLYV MÁ ČISTOTA KANCELÁRIÍ A ICH ZARIADENIA NA ABSENCIU A PRÁCENESCHOPNOSŤ ZAMESTNANCOV?
    Ďalší výskum porovnával situáciu v dvoch budovách, kde v jednej – s obsadením 500 pracovných miest – začalo podstatne viac dbať na hygienu. Druhá budova s rovnakým množstvom zamestnancov bola ponechaná „na pospas“ ako kontrolná vzorka. Na oboch miestach potom sledovali experti množstvo a frekvenciu absencií a práceneschopností v horizonte sedemnásť týždňov od spustenia projektu. Zistilo sa tak, že už v priebehu prvých dvanástich týždňov poklesol v prvej „hygienicky ošetrenej“ budove počet zamestnancov, ktorí mali zdravotné ťažkosti až o 45 (!) percent. Ak zoberieme do úvahy náklady firiem na jedného pracovníka počas jeho práceneschopnosti, ekonomická úspora ako aj pracovná efektivita boli naozaj výrazné.

    BAKTÉRIE SA DO KANCELÁRIÍ DOSTÁVAJÚ aj s prachom a blatom, ktoré prinášajú ľudia na obuvi a množstvo mikroorganizmov prilietava do miestností vďaka prúdeniu vzduchu pri otvorených oknách, ale aj hojným využívaním klimatizácie.

    ĽUDSKÁ POKOŽKA neustále vylučuje maz aj pot a v nich sa baktériám mimoriadne dobre darí. Mazom z neumytých prstov viacnásobným dotýkaním poprenášame baktérie „krížom – krážom“ na spomínané exponované miesta, kde sa utešene hromadia. Ale ako je možné pochopiť situáciu, v ktorej sa potom nachádza v kanceláriách skoro 400-krát viacej baktérií a vírusov ako v priestoroch toaliet? Vysvetlenie je pomerne jednoduché. Zamestnanci upratovacích a čistiacich firiem obvykle dezinfikujú toalety minimálne raz denne, zvyčajne však viackrát. Ale klávesnice, počítačové myši, telefónne prístroje, faxy alebo dosky pracovných stolov čistiť nemôžu. Každý človek totiž veľmi negatívne vníma keď sa mu niekto „prehrabuje“ na stole alebo v jeho príslušenstve. V momentoch snahy upratovacích firiem vydezinfikovať „osobné“ plochy sa v ich majiteľovi prebúdza takzvané teritoriálne chovanie a snaží sa chrániť svoj „revír“, tvrdia psychológovia práce. Upratovanie na stole „cudzím upratovacím elementom“ zároveň vyvoláva pocit, že svoje veci a ich rozostavenie prestávame mať pod kontrolou a nič nenájdeme, lebo nám ich niekto premiestnil na iné miesta ako sme zvyknutí a nedajbože ich aj upratal. Prípravky na čistenie povrchu elektronických prístrojov a ich príslušenstiev samozrejme existujú a majiteľ stolového teritória by ich mohol hravo samoobslužneb užívať aj sám. Napríklad jedným z čistiacich prostriedkov je tvárna hmota, ktorá sa dostane aj do najmenších škár v klávesnici a ťažko dostupných kútikov. Nalepí na seba viditeľné aj neviditeľné čiastočky prachu aj iné nečistoty vrátane mikróbov a zároveň predmety dezinfikuje. Tým sa zníži výskyt infekčných agentov a súčasne aj chorobnosť užívateľa teritória.

    PROBLÉM „NEVIDITEĽNÝCH“ INFEKCIÍ samozrejme spočíva najmä v osobnej hygiene zamestnancov. Prieskumy totiž ukázali, že 15 percent žien a 25 percent mužov si po použití toalety neumyje ruky hneď siaha na predmety alebo miesta, ktorých sa dotýkajú aj ostatní.
    Navyše sa ukazuje, že preferované „ekologické“ sušenie rúk horúcim vzduchom je prekvapujúco menej hygienické ako používanie papierových obrúskov. Utieranie umytých rúk papierovým uteráčikom zníži množstvo baktérií na pokožke až o 77 percent, zatiaľ čo elektrický osušovač zvýši počet mikroorganizmov viac ako dvojnásobne. Teplo a vlhko totiž vytvára priaznivé podmienky pre ich množenie. Ďalšou zo zistených pozoruhodností je, že pracovné stoly žien sú štvornásobne bohatšie na mikroorganizmy v porovnaní so stolmi mužov. Muži síce mávajú väčší neporiadok, ale ženy častejšie na svojom stolovom teritóriu jedia. Výskumy hovoria aj o dĺžke života mikroorganizmov na pracovných stoloch. Niektoré baktérie a vírusy sú schopné prežívať viacej dní, napríklad vírus chrípky dokáže byť aktívny 48 hodín.

    RUKY A ICH PRSTY SÚ TEDA HLAVNÝM NOSIČOM NEPRIAZNIVÝCH MIKROORGANIZMOV a je potrebné vedieť akým spôsobom očisty ich uvedieme do stavu minimálneho rizika prenosu infekcie. Najjednoduchší a najkomplexnejší spôsob očisty je dôkladné umývanie rúk. Najprv je potrebné zvlhčiť dlane vodou a až potom na ne naniesť mydlo, napeniť ho a roztierať po dlaniach a jednotlivých prstoch minimálne 30 sekúnd. Voda na oplachovanie mydla by nemala byť príliš horúca, lebo vysoká teplota vysušuje pokožku a vedie k jej postupnej povrchovej degenerácii.
    Dôležité je dôkladné osušenie rúk najlepšie jemným papierovým uterákom, lebo príliš drsný môže spôsobiť drobné trhlinky vrchnej vrstvy kože čím sa otvára vstupná brána pre neskorší prenos infekčných zárodkov. Keď sú ruky viditeľne špinavé alebo niečím zamazané, odporúča sa voda a mydlo. Ale pokiaľ máme len „zlý pocit“ nečistoty, použijeme radšej šetrnú vreckovku napustenú dezinfekčným roztokom alebo dezinfekčný prípravok na hygienu rúk. Koža musí byť suchá, lebo kvapôčky vody by mohli chemickú látku v dezinfekcii rozriediť a znížiť jej účinky. Kombinácia umývania a dezinfekcie je najčastejšou chybou pri očiste rúk. Po použití dezinfekčného prostriedku počkáme kým tento úplne zaschne a potom ruky neoplachujeme ani si ich neutierame. Dezinfekcia sa dá núdzovo použiť aj vtedy, keď nie je k dispozícii voda. Celý proces je jednoduchý a účinný.
    MUDr. Pavel Malovič

     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Júl 2015
    8. 7. - streda Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za jún 2015 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za jún 2015
    15. 7. - streda Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    podanie oznámenia o výške nepeňažného plnenia poskytnutého zdravotníckemu pracovníkovi v 2. štvrťroku 2015 držiteľom (registrácie lieku, farmaceutickou spoločnosťou atď.),
    zaslanie oznámenia držiteľa registrácie lieku alebo farmaceutickej spoločnosti príjemcovi nepeňažného plnenia o výške nepeňažného plnenia poskytnutého v 2. štvrťroku 2015
    20. 7. - pondelok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v júni 2015 49 790 €
    27. 7. – pondelok podanie súhrnného výkazu k DPH za jún 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za druhý štvrťrok 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za jún 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie kontrolného výkazu k DPH za druhý štvrťrok 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    podanie daňového priznania k DPH za jún 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za druhý štvrťrok 2015 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    splatnosť DPH za jún 2015 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    splatnosť DPH za druhý štvrťrok 2015 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za jún 2015
    31. 7. – piatok Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za jún 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za jún 2015
    podanie oznámenia o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou z nepeňažného plnenia poskytnutého v 2. štvrťroku 2015 držiteľom zdravotníckemu pracovníkovi
    úhrada dane vyberanej zrážkou z nepeňažného plnenia poskytnutého v 2. štvrťroku 2015 držiteľom zdravotníckemu pracovníkovi
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    >Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v júni 2015, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za jún 2015
    do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
    od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za jún 2015
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za jún 2015 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
    oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
    predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
    prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
    oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
    oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
    Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
    Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

     
    August 2015
    10. 8. - pondelok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za júl 2015 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za júl 2015
    17. 8. - pondelok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    20. 8. - štvrtok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v júli 2015 49 790 €
    25. 8. – utorok podanie súhrnného výkazu k DPH za júl 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za júl 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za júl 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    splatnosť DPH za júl 2015 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za júl 2015
    31. 8. – pondelok Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za júl 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za júl 2015
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v júli 2015, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za júl 2015
    do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
    od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za júl 2015
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za júl 2015 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
    oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
    predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
    prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
    oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
    oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
    Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
    Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 18.6. 19.6. 22.6. 23.6. 24.6. 25.6. 26.6. 29.6. 30.6.
    USA americký dolár USD 1,1404 1,1299 1,1345 1,1204 1,1213 1,1206 1,1202 1,1133 1,1189
    Japonsko japonský jen JPY 139,94 139,19 139,8 138,72 138,93 138,52 138,58 136,81 137,01
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,275 27,211 27,206 27,189 27,206 27,235 27,23 27,246 27,253
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4605 7,4611 7,4615 7,4625 7,4619 7,4598 7,4608 7,4604 7,4604
    V. Británia anglická libra GBP 0,7167 0,7134 0,7169 0,7101 0,7118 0,7126 0,7123 0,7085 0,7114
    Maďarsko maďarský forint HUF 311,14 312,85 310,83 310,24 311,11 311,78 312,66 314,38 314,93
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,1667 4,1729 4,1625 4,1697 4,1671 4,1727 4,1757 4,1893 4,1911
    Rumunsko rumunský leu RON 4,486 4,4875 4,4836 4,4805 4,4675 4,4555 4,4575 4,4888 4,4725
    Švédsko švédska koruna SEK 9,216 9,2177 9,2253 9,2071 9,2118 9,2276 9,2641 9,2447 9,215
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0461 1,0449 1,0435 1,0449 1,0449 1,0507 1,0447 1,0376 1,0413
    Nórsko nórska koruna NOK 8,831 8,8255 8,742 8,7255 8,769 8,7595 8,773 8,8065 8,791
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5753 7,5765 7,5715 7,578 7,588 7,5887 7,5875 7,5887 7,5948
    Rusko ruský rubeľ RUB 61,0685 61,4023 61,168 60,9175 60,9332 61,2318 61,807 61,6025 62,355
    Turecko turecká líra TRY 3,096 3,0645 3,0408 3,001 2,9962 2,9845 2,9848 2,9905 2,9953
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,457 1,4591 1,4616 1,4538 1,4473 1,4477 1,4631 1,4526 1,455
    Brazília brazílsky real BRL 3,4778 3,4665 3,5089 3,4655 3,4442 3,4689 3,5157 3,4959 3,4699
    Kanada kanadský dolár CAD 1,3867 1,3865 1,3879 1,3825 1,3793 1,3878 1,3851 1,3776 1,3839
    Čína čínsky jüan CNY 7,0786 7,016 7,0446 6,9539 6,9619 6,958 6,9553 6,9121 6,9366
    Hongkong hongkongský dolár HKD 8,8415 8,7585 8,7944 8,6859 8,6927 8,6866 8,6842 8,6306 8,674
    Indonézia indonézska rupia IDR 15177,38 15050,27 15080,9 14878,91 14917,43 14918,16 14925,51 14868,34 14938,43
    India indická rupia INR 72,6805 71,8193 72,07 71,2742 71,3016 71,25 71,2458 71,0695 71,1873
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1258,22 1249,77 1249,02 1238,95 1244,32 1245,32 1258,49 1249,68 1251,27
    Mexiko mexické peso MXN 17,3278 17,3146 17,3868 17,2284 17,249 17,3559 17,4219 17,3959 17,5332
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,2231 4,2298 4,2345 4,1925 4,2182 4,2107 4,2416 4,207 4,2185
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6399 1,6393 1,6484 1,6381 1,6297 1,6211 1,6347 1,6268 1,6548
    Filipíny filipínske peso PHP 51,181 50,887 51,027 50,536 50,514 50,549 50,51 50,301 50,474
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5186 1,511 1,5141 1,5006 1,5061 1,5032 1,51 1,5016 1,5068
    Thajsko thajský baht THB 38,348 38,066 38,178 37,819 37,875 37,83 37,868 37,635 37,796
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,8857 13,8608 13,791 13,6514 13,5958 13,5625 13,6412 13,6434 13,6416
    Izrael izraelský šekel ILS 4,3503 4,3247 4,3535 4,2341 4,2182 4,2249 4,2511 4,225 4,2211

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 13/2015 (VI/2015)
    • Zákon o účtovníctve - úplné znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 7-8/2015 (VI/2015)
    • Odpisy z daňového a účtovného pohľadu - Ing. Iveta Kolenová
    • Finančný a operatívny lízingIng. Anton Kolemus

    Verejná správa – (VS), č. 7/2015 (VI/2015)
    • Novela Obchodného zákonníkaMgr. Mariana Matulková
    • Nároky pri strate zamestnaniaMgr. Martina Kovalčíková

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 7/2015 (VI/2015)
    • Zaradenie do evidencie nezamestnanýchJUDr. Sandra Mrukviová- Tomiová
    • Bezpečnostný a autorizovaný bezpečnostný technikJUDr. Lucia Kuníková

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 7/2015 (VI/2015)
    • Nehnuteľnosti a daň z nehnuteľnosti - Ing. Irena Bubeníková
    • Predaj podniku z hľadiska DPH - Ing. Naďa Vašková

    1 000 riešení, č. 7/2015 (VI/2015)
    • Skončenie štúdia a daňový bonus
    • Zákon o odpadoch
    • Účtovníctvo


    PRIPRAVUJEME

    Verejná správa – (VS), č. 8/2015 (VIII/2015)
    • Rizika transformácie
    • Neplatené voľno am krátenie dovolenky

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 8/2015 (VIII/2015)
    • Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia
    • Príspevok na podnikanie

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 8/2015 (VIII/2015)
    • Novela zákona o účtovníctve
    • Zdaňovanie práce lektorov

    1 000 riešení, č. 8/2015 (VIII/2015)
    • Právo a podnikateľ
    • Účtovníctvo
    • ZDP, DPH
    • Zákonník práce

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Daň z nehnuteľnosti
    Miestna samospráva rozhoduje o vyberaní miestnych daní za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Touto daňou sa zdaňujú aj byty a nebytové priestory v bytových domoch. Ako správne určiť sadzbu dane? Aké pozemky a stavby sa zdaňujú daňou z nehnuteľnosti? Všetkým majiteľom nehnuteľnosti ponúkame balíček publikácií, ktoré Vás dostanú do obrazu o tejto problematike.

    Daň z nehnuteľnosti v roku 2015 - príspevok
    mesačník VS 1/2015 (A4, 72 str.)


    Vyrubovacie konanie pri dani z nehnuteľnosti - príspevok
    mesačník VS 4/2015 (A4, 72 str.)


    Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku - úplné znenie zákona
    Zákony I/2015 (A5, 848 str.)




    BALÍČEK Daň z nehnuteľnosti obsahuje:
    VS 1/2015 + VS 4/2015 + Zákony I/2015 +

    Cena balíčka je 20,40 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 10,20 €.
    Ušetríte 10,20 €.


    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Zmeny v zákonníku práce
    Novela zákonníka práce prináša veľa zmien, najdôležitejšou z nich je vyslanie zamestnanca agentúry dočasného zamestnávania na pracovnú cestu. Ktorý zamestnávateľ môže vyslať takéhoto zamestnanca na pracovnú cestu? Aká je maximálna dĺžka trvania dočasného pridelenia? Všetkým zamestnávateľozamestnancom, podnikateľom , mzdovým účtovníkom, personalistom, daňovým poradcom prinášame užitočné rady v našom balíčku.

    Zmeny v Zákonníku práce - príspevok
    mesačník PaM 4-5/2015 (A5, 112 str.)


    Vzory zmlúv podľa ZP + CD - 80 vzorov zmlúv
    monotematika (A5, 120 str.)


    Zákonník práce - úplné znenie zákona
    Aktualizácia III/1 (A5, 72r.)


    Zákon o službách zamestnanosti - úplné znenie zákona
    (A6, 168 str.)




    BALÍČEK Zmeny v zákonníku práce obsahuje:
    PaM 4-5/2015 + Vzory zmlúv podľa ZP + CD + Aktualizácia III/1 + Zákon o službách zamestnanosti

    Cena balíčka je 16,20 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 13,10 €.
    Ušetríte 13,10 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page