Em@ilové noviny

 

č. 12/2012

4.6.2012

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Zbierka zákonov v kocke 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Od roku 2012 nastali v daňovej a účtovnej legislatíve zmeny týkajúce sa okrem iného aj odpisovania dlhodobého hmotného a nehmotného majetku.
V príspevkoch sa dočítate o spôsobe oceňovania, odpisovania a klasifikácií hmotného a nehmotného majetku. K uvedenej téme ponúkame aj balíček Odpisy majetku, ktorý môžete získať za výhodnú cenu.
Viac sa dočítate v dnešnej Téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.
Prehľad nových predpisov a zmien v legislatíve od čiastky 34 po čiastku 38 , vo výbere pre podnikateľskú sféru vám prináša rubrika Zbierka zákonov v kocke.
Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Anna Dišeková
poradca@i-poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
ODPISY HMOTNÉHO MAJETKU

 
ROVNOMERNÉ ODPISOVANIE PO NOVOM

Podľa nového spôsobu rovnomerného odpisovania môže daňovník v roku zaradenia majetku do užívania uplatniť z ročného odpisu len alikvotnú časť pripadajúcu na počet mesiacov, v ktorých sa o majetku účtuje alebo v ktorých sa majetok eviduje. Zvyšnú časť ročného odpisu neuplatneného do daňových výdavkov v roku zaradenia hmotného majetku do užívania bude môcť daňovník uplatniť v zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom uplynula doba odpisovania hmotného majetku.
Ďalej v zmysle zákona o dani z príjmov platného v znení od 1. 1. 2012 platí, že ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1 spomínaného právneho predpisu nebolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Je teda zrejmé, že doba odpisovania dlhodobého hmotného majetku na daňové účely sa týmto novým spôsobom uplatňovania daňových odpisov predĺži a daňové odpisy budú ovplyvňovať základ dane z príjmov vždy o jedno zdaňovacie obdobie dlhšie. Nový spôsob odpisovania sa uplatní na hmotný majetok zaradený do užívania po 31. 12. 2011. Pri takom hmotnom majetku, ktorý bol zaradený do užívania do 31. 12. 2011 vrátane sa daňové odpisy uplatňujú v zmysle pravidiel zákona o dani z príjmov platného do 31. 12. 2011.

Zrýchlené odpisovanie po novom
Aj v prípade uplatnenia zrýchleného spôsobu odpisovania môže daňovník v roku zaradenia majetku do užívania uplatniť z ročného odpisu len alikvotnú časť pripadajúcu na počet mesiacov, v ktorých sa o majetku účtuje, alebo v ktorých sa majetok eviduje.
Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa od 1. 1. 2012 určia odpisy z hmotného majetku podľa novoustanovených pravidiel
a) v prvom roku odpisovania hmotného majetku
len pomerná časť z ročného odpisu určeného ako podiel vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie hmotného majetku platného v prvom roku odpisovania v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia,
b) v ďalších rokoch odpisovania hmotného majetku ako podiel dvojnásobku jeho zostatkovej ceny a rozdielu medzi priradeným koeficientom pre zrýchlené odpisovanie platným v ďalších rokoch odpisovania a počtom rokov, počas ktorých sa už odpisoval; len na účely výpočtu ročných odpisov
  • v druhom roku odpisovania sa zostatková cena hmotného majetku určí ako rozdiel medzi vstupnou cenou a podielom jeho vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie platného v prvom roku odpisovania neskráteným o pomernú časť ročného odpisu neuplatnenú v daňových výdavkoch v prvom roku odpisovania,
  • v ďalších rokoch odpisovania sa zostatková cena určená podľa bodu 1 zníži o daňové odpisy z tohto majetku zahrnuté do daňových výdavkov počnúc druhým rokom odpisovania.

Neuplatnená pomerná časť z ročného odpisu v prvom roku odpisovania sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1 ZDP v prípade, ak počas doby odpisovania hmotného majetku nebolo na ňom vykonané technické zhodnotenie.
Ak na takomto majetku bolo počas odpisovania vykonané technické zhodnotenie, neuplatnená pomerná časť z ročného odpisu z prvého roku odpisovania zvyšuje zostatkovú cenu tohto majetku v roku vykonania technického zhodnotenia.
Rovnako aj v prípade aplikácie metódy zrýchleného spôsobu daňového odpisovania podľa prechodného ustanovenia § 52o ods. 5 ZDP účinného od 1. 1. 2012 platí, že spomínaný nový spôsob odpisovania sa uplatní na hmotný majetok zaradený do užívania po 31. 12. 2011. Pri takom hmotnom majetku, ktorý bol zaradený ne sa teda daňové odpisy naďalej uplatňujú v zmysle pravidiel zákona o dani z príjmov platného do 31. 12. 2011.

Stav od 1. 1. 2012 do 29. 2. 2012
Podľa § 26 ods. 8 ZDP účinného od 1. 1. 2012 platí, že hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu, okrem pozemkov, odpíše daňovník počas doby odpisovania tohto majetku podľa § 26 ods.1 spomínaného právneho predpisu a to do výšky vstupnej ceny podľa § 25 ZDP spôsobom podľa § 27 alebo 28 uvedeného zákona. To znamená, že od 1. 1. 2012 sa zjednotil spôsob odpisovania hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu s ostatnými formami obstarania hmotného majetku (napr. kúpou).
Hmotný majetok obstaraný formou finančného prenájmu sa tak podľa tohto postupu už odpisuje počas doby odpisovania stanovenej zákonom a nie počas doby trvania prenájmu.
Na základe prechodného ustanovenia § 52o ods. 1 ZDP účinného od 1. 1. 2012 platí, že na nájomné zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci uzatvorené do 31. 12. 2011 vrátane postúpenia týchto nájomných zmlúv bez zmeny podmienok na nového nájomcu aj po 31. 12. 2011 sa použijú ustanovenia zákona o dani z príjmov účinného do 31. 12. 2011. Na uvedenú zmenu boli viazané aj nové pravidlá pri vyčísľovaní základu dane z príjmov v osobitných prípadoch lízingového vzťahu. Podľa právnej úpravy účinnej v období od 1. 1. 2012 do 29. 2. 2012 totiž platí, že pri vyčíslení základu dane v zdaňovacom období, v ktorom došlo
a) k porušeniu podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s) ZDP,
  • u daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu a ktorý vykazuje základ dane podľa § 17 ods.1 písm. b) a c) ZDP, sa postupuje pri vyradení hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu podľa § 19 ods. 3 písm. b), d) alebo písm. e) ZDP,
  • u daňovníka účtujúceho v sústave JÚ, ktorý vykazuje základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. a) ZDP, sa pri vyradení hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu postupuje podľa § 19 ods. 3 písm. b), d) alebo písm. e) spomínaného právneho predpisu, pričom pri predčasnom ukončení finančného prenájmu a vrátení hmotného majetku prenajímateľovi sa základ dane upraví o rozdiel už zaplatenej istiny a odpisov zahrnutých do základu dane (rovnaký postup ako daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva pritom uplatní aj daňovník, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods.14 ZDP),
b) ku kúpe veci obstarávanej formou finančného prenájmu pred uplynutím minimálnej doby nájmu podľa § 2 písm. s) ZDP za kúpnu cenu nižšiu, ako je jej zostatková cena podľa § 25 ods. 3 spomínaného zákona, sa základ dane zvýši o sumu úrokov už zahrnutých do základu dane a o túto sumu sa zvýši vstupná cena obstarávaného majetku,
c) po skončení nájmu bez vopred dohodnutého práva kúpy prenajatej veci ku kúpe prenajatej veci za kúpnu cenu nižšiu, ako je jej zostatková cena podľa § 25 ods. 3 ZDP, sa základ dane zvýši o kladný rozdiel už uplatneného nájomného v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by mohol vlastník uplatniť z tohto majetku počas trvania nájomnej zmluvy podľa § 27 alebo 28 ZDP a o tento rozdiel sa zvýši vstupná cena obstarávaného majetku.
V období od 1. 1. 2012 do 29. 2. 2012 doznala zmien v daňových súvislostiach aj problematika postúpenia lízingovej zmluvy, a to v tom zmysle, že hmotný majetok nadobudnutý postúpením zmluvy o finančnom prenájme odpisuje nový nájomca počas celej doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 ZDP (to zn. akoby obstaral nový majetok) a to do výšky jeho vstupnej ceny, pričom vstupnou cenou u nového nájomcu sa rozumie výška nesplatenej istiny vrátane finančného vyrovnania uhradeného pôvodnému nájomcovi a odstupného uhradeného pôvodnému nájomcovi.

Stav od 1. 3. 2012
S účinnosťou od 1. 3. 2012 bol schválený zákon č. 69/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré ďalšie zákony. Okrem iných zákonov sa prostredníctvom článku č. II spomínanej novely menil a dopĺňal aj zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. Táto novela zákona o dani z príjmov upravuje ustanovenia, ktoré boli zmenené na konci roka 2011 zákonom č. 548/2011 Z. z. a ktoré od 1. 1. 2012 rušili rozdiely v odpisovaní hmotného majetku v závislosti od spôsobu jeho obstarania. V zmysle uvedenej novely sa tak do zákona o dani z príjmov opäť doplnil pôvodný § 26 ods. 8, v zmysle ktorého sa hmotný majetok obstaraný formou finančného prenájmu aj naďalej odpisuje spôsobom ako do 31. 12. 2011, teda počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Výška odpisu sa pritom určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu. Podobne opäť platia aj pôvodné podmienky pri postúpení alebo zmene nájomnej zmluvy
  • odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb sa odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy,
  • v prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Zákon č. 69/2012 Z. z. neobsahuje v uvedenej súvislosti žiadne prechodné ustanovenia. Daňovníci, ktorí si obstarali formou finančného lízingu majetok v čase od 1. 1. 2012 do 29. 2. 2012 budú v dôsledku uvedeného legislatívneho prešľapu v časovej súvislosti uplatnenia daňových nákladov diskriminovaní.
Ing. Ján Mintál

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku DUO 6/2012)


ODPISY HMOTNÉHO A NEHMOTNÉHO MAJETKU

Od roku 2012 nastali v daňovej a účtovnej legislatíve zmeny týkajúce sa okrem iného aj odpisovania dlhodobého hmotného a nehmotného majetku.
Zmeny od roku 2012
Zákon č. 548/2011 Z. z., ktorým sa novelizoval zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, ktorý nadobudol účinnosť 1. 1. 2012
  • v prvom roku odpisovania už nie je možné uplatniť celoročný odpis majetku, ale len odpis vo výške pomernej časti z ročného odpisu vypočítaného rovnomerným alebo zrýchleným spôsobom v závislosti od mesiaca zaradenia
  • zmena v definícii a spôsobe odpisovania finančného prenájmu, ako aj zmeny pri úprave základu dane v prípade postúpenia finančného lízingu a pri predčasnom ukončení lízingu
  • výpočet zostatkovej ceny pri zrýchlenom odpisovaní bez vykonania technického zhodnotenia a po vykonaní technického zhodnotenia
  • oslobodenie príjmov z prenájmu majetku obcí a VÚC
Zákon č. 69/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré ďalšie zákony, ktorý nadobudol účinnosť 1. marca 2012
  • zmeny v oblasti finančného prenájmu, resp. navrátenie niektorých ustanovení týkajúcich sa finančného prenájmu do predchádzajúceho právneho stavu, t. j. k 31. 12. 2011

Dôležité zmeny v predchádzajúcich obdobiach - roky 2009 , 2011
Zákonom č. 60/2009 Z. z., ktorým bol novelizovaný zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, sa s účinnosťou od 1. 3. 2009 zvýšil limit pre zaradenie do dlhodobého hmotného majetku z doterajších 996 eur na 1 700 eur a limit pre zaradenie dlhodobého nehmotného majetku z 1 660 € na 2 400 €.
Zároveň bola v prechodnom ustanovení § 52g ods. 6 zákona pre daňovníkov, ktorých zdaňovacie obdobie končí po 28. februári 2009, daná možnosť pri hmotnom majetku, ktorého vstupná cena je 1 700 eur a menej, zahrnúť zostatkovú cenu v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní podľa § 27 alebo § 28.
Touto novelou bola tiež zmenená príloha č. 1 k zákonu - zaradenie hmotného majetku do odpisových skupín. Nový limit pre dlhodobý hmotný majetok sa použije už za zdaňovacie obdobie končiace po 28. 2. 2009.
Podľa novelizovanej prílohy č. 1 môže daňovník postupovať už za zdaňovacie obdobie končiace po 28. 2. 2009, alebo a. od 1. januára 2010, ak sa tak rozhodne (§ 52g ods. 4 zákona). V prílohe nastal presun niektorých druhov hmotného majetku do nižších odpisových skupín.
Z nehmotného majetku boli vylúčené zriaďovacie výdavky. Zostatkovú cenu zriaďovacích výdavkov zahrnie daňovník v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní po 28. februári 2009 (§ 52g ods. 7).
Zaviedla sa možnosť tzv. komponentného odpisovania majetku, ktorý bol uvedený do užívania v zdaňovacom období končiacom v roku 2009 (§ 52g. ods. 8). Zaviedla sa možnosť odpisovania hmotného majetku pri uvedení do skúšobnej prevádzky.
Zákon č. 185/2009 Z. z. . zmena sa týka § 30b a vyplýva z nej, že poberateľ investičných stimulov nemôže prerušiť uplatňovanie odpisov.
Zákonom č. 504/2009 Z. z. od 1. 1. 2010 bol upravený postup pri úprave základu dane v prípadoch ako sú predaj a kúpa podniku, nepeňažné vklady do obchodných spoločností, či už ide o individuálne vložený majetok, podnik, alebo časť podniku, rozdelenie, zlúčenie a splynutie obchodných spoločností, a to v závislosti od spôsobu ocenenia majetku . v pôvodných cenách alebo v reálnych hodnotách (§ 17 ods. 11).
Zákon č. 548/2010 Z. z. zaviedol zmeny v oslobodení príjmov z prenájmu a predaja majetku obcí a VÚV od 1. 1. 2011, ktoré následne zákon č. 548/2011 Z. z. zrušil a to aj za rok 2011, takže táto zmena vlastne vôbec neplatila.

Dlhodobý hmotný a nehmotný majetok
Členenie dlhodobého hmotného a nehmotného majetku je upravené v Postupoch účtovania a v zákone o dani z príjmov. Pri niektorých druhoch majetku sa prelína, ale v zásade je rovnaké.
Dlhodobým hmotným majetkom sú:
  • pozemky, stavby, byty a nebytové priestory, umelecké diela, zbierky, predmety z drahých kovov (výnimkou sú podľa zákona o dani z príjmov drobné stavby na lesnej pôde slúžiace na zabezpečenie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, prevádzkové banské diela),
  • samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise, ktorým je zákon o dani z príjmov,
  • pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
  • základné stádo a ťažné zvieratá bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu, a(nižšie uvedený majetok je v zákone o dani z príjmov označený ako .Iný majetok - § 22 ods. 6 ZDP),
  • otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technická rekultivácia a technické zhodnotenie ak nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku, [súčasťou technickej rekultivácie môžu byť len stavby, napríklad komunikácie, ktoré svojím charakterom, účelom a rozsahom slúžia na vykonanie technickej rekultivácie, pričom technická rekultivácia nie je dlhodobým hmotným majetkom, ak tak ustanovuje osobitný predpis (zákon č. 44/1998 Zb. o ochrane a využití nerastného bohatstva . banský zákon)]; biologická rekultivácia nie je dlhodobým hmotný majetkom,
  • technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku vyššie ako 1 700 €,
  • technické zhodnotenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky vyššie ako 1 700 €,
  • technické zhodnotenie plne odpísaného majetku vyššie ako 1 700 €,
  • technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu (dočasne zrušené v období od 1. 1. 2012 do 29. 12. 2012; zavedené bolo od 15. 12. 2005).

Odpisovanie dlhodobého hmotného majetku
Odpisovanie nehmotného majetku je uvedené pri nehmotnom majetku
Prostredníctvom odpisov sa vyjadruje fyzické a morálne opotrebenie dlhodobého hmotného a nehmotného majetku.
Pred začatím odpisovania musí byť majetok zaradený do užívania. Týka sa to účtovných i daňových odpisov.
Zaradenie do užívania
Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku,
potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.
Osobitným predpisom je napríklad stavebný zákon, zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z., zákona č. 14/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi, zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Uvedením do užívania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku.

Účtovné odpisy
Hmotný majetok odpisuje účtovná jednotka na základe vlastného odpisového plánu,
ktorý je povinná si zostaviť, a to počas predpokladanej doby používania zodpovedajúcej spotrebe budúcich ekonomických úžitkov z majetku.
Účtovná jednotka, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, si môže určiť odpisy podľa zákona o dani z príjmov, ak sú podľa neho odpisy určené inak, ako podľa zákona o účtovníctve.
Dlhodobý hmotný odpisuje účtovná jednotka prostredníctvom odpisov na základe odpisového plánu s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.
Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok, teda zostatková cena mínus oprávky.
Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje:
  • očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
  • očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
  • technické a morálne zastaranie,
  • zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku,
  • rôzne doby použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku podľa potrieb účtovnej jednotky.

DAŇOVÉ ODPISY

Odpisovaním sa rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Nehmotný majetok sa odpisuje v súlade s účtovnými odpismi.
Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z majetku podľa § 26 ods. 6 - 9, § 27 alebo § 28 ú4tovaného alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 alebo 14 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
Zdaňovacím obdobím môže byť aj obdobie kratšie ako jeden rok,
a naopak, účtovné obdobie pri vstupe daňovníka do likvidácie a konkurzu podľa zákona o účtovníctve je iné ako podľa zákona o dani z príjmov.

POSTUP PRI ODPISOVANÍ

V prvom roku odpisovania sa hmotný majetok v triedení podľa Klasifikácie produkcie a klasifikácie stavieb zaradí do odpisových skupín podľa prílohy č. 1. Táto bola od 1. 3. 2009 novelizovaná v nadväznosti na nariadenie EP č. 451/2008, ktorým sa vydáva nová Klasifikácia produktov podľa činností.
Podľa novej prílohy mohli daňovníci zaraďovať hmotný majetok od roku 2009 alebo a. od roku 2010, podľa toho ako sa rozhodli.
Hmotný majetok v prílohe je rozdelený do štyroch odpisových skupín. Kód klasifikácie produktov je rozhodujúci pri zaradení majetku do 1 a. 3 odpisovej skupiny.
Do skupiny 1 a. 3 sú zaradené hnuteľné veci, drobné stavby a dočasné stavby.
V odpisovej skupine 4 sú zaradené budovy a stavby.
Doba odpisovania pre jednotlivé skupiny je:
Odpisová skupina 1 4 roky
Odpisová skupina 2 6 rokov
Odpisová skupina 3 12 rokov
Odpisová skupina 4 20 rokov

Osobitosti pri odpisovaní
Samostatné hnuteľné veci

Zákon o dani z príjmu v prípade samostatných hnuteľných vecí má isté osobitosti, týkajúce sa ich odpisovania. Ide najmä o možnosť odpisovať hmotný majetok ako súbor hnuteľných vecí a tzv. komponentné odpisovanie.
Samostatnou hnuteľnou vecou je aj výrobné zariadenie, zariadenie a predmet slúžiaci na poskytovanie služieb, účelový predmet a iné zariadenie, ktoré s budovou alebo stavbou netvorí jeden funkčný celok, aj keď je s ňou pevne spojené.
Súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie. Súborom hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením je aj časť výrobného alebo iného celku.
Súbor hnuteľných vecí sa účtuje alebo eviduje podľa § 6 ods. 11 alebo 14 samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých veciach zaradených do súboru, o určení hlavnej funkčnej veci a o všetkých zmenách súboru, napríklad prírastkoch a úbytkoch vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných a zostatkových cenách jednotlivých prírastkov a úbytkov, o celkovej cene súboru hnuteľných vecí, o sume odpisov vrátene ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny súboru hnuteľných vecí.
Komponentné odpisovanie je zavedené od 1. 3. 2009 a je možné ho použiť na hmotný majetok uvedený do užívania v zdaňovacom období, ktoré končí v roku 2009.
Znamená to, že samostatné hnuteľné veci je možné rozložiť na jednotlivé oddeliteľné súčasti hmotného majetku za podmienky, že vstupná cena každej jednotlivej oddeliteľnej súčasti je vyššia ako 1 700 eur. Súčet vstupných cien jednotlivých oddeliteľných súčastí sa musí rovnať vstupnej cene tohto hmotného majetku.

Majetok vylúčený z odpisovania
Z odpisovania je podľa Postupov účtovania vylúčený tento majetok:
  • pozemky,
  • predmety z drahých kovov,
  • umelecké diela, ktoré nie sú súčasťou stavieb a budov, hnuteľné národné pamiatky, predmety múzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty.
Zákon o dani z príjmov okrem toho z odpisovania vylučuje aj:
  • pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky, ktoré nedosiahli plodonosnú starobu,
  • ochranné hrádze,
  • povrchové a podzemné vody, lesy, jaskyne, meračské značky, signály a iné zariadenia vybraných geodetických bodov a tlačové podklady štátnych mapových diel,
  • preložky energetických diel u ich vlastníkov, ak boli financované fyzickou osobou alebo právnickou osobou, ktorá potrebu tejto preložky vyvolala,
  • nehmotný majetok vložený ako vklad do obchodnej spoločnosti alebo členský vklad do základného imania družstva, ak ho vkladateľ nadobudol bezodplatne, napríklad know how, obchodná značka, alebo ak podľa podmienok vkladu bolo obchodnej spoločnosti alebo družstvu poskytnuté len právo na požitie bez prevodu vlastníckych práv k nehmotnému majetku a bez možnosti poskytnutia práva na použitie iným osobám,
  • inventúrne prebytky hmotného majetku a nehmotného majetku zistené pri inventarizácií,
  • hmotný majetok u veriteľa, ktorý nadobudol vlastnícke právo v dôsledku zabezpečenia záväzku prevod práva počas zabezpečenia tohto záväzku; tento majetok odpisuje dlžník po súhlase veriteľa,
  • hmotný majetok bezodplatne nadobudnutý organizáciou zabezpečujúcou jeho ďalšie využitia podľa osobitného predpisu, ak výdavky vynaložené na jeho vybudovanie sú u odovzdávajúceho daňovníka súčasťou obstarávacej ceny stavby alebo boli zahrnuté pri bezodplatnom odovzdaní do výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. c) ZDP].
Ing. Iveta Kolenová

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku DÚVaP 5/2012)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
PRAKTICKÉ RIEŠENIE K ODPISOM MAJETKU

PREDAJ AUTOMOBILU A UPLATŇOVANIE DAŇOVÝCH ODPISOV

Podnikateľ využíva na podnikanie osobný automobil, ktorý odpisuje. Zostáva zahrnúť do daňových výdavkov posledný rok, čiže za rok 2012 si má podnikateľ uplatniť odpis vo výške 1  727,50. V marci podnikateľ automobil predal vo výške 4 950.
Môže si podnikateľ uplatniť daňový odpis do výdavkov?
Aký bude postup v JÚ?

Vychádzajúc z ustanovenia § 22 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej iba „zákon o dani z príjmov“) platí, že daňový odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 zákona o dani z príjmov účtovaného alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 alebo 14 spomínaného právneho predpisu k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia. Z uvedeného je tak zrejmé, že za zdaňovacie obdobie roku 2012 si daňový odpis uplatniť nebudete môcť (a to ani pomernú časť), nakoľko k 31. 12. 2012 o ňom z titulu predaj nebudete účtovať v obchodnom majetku.
Do daňových výdavkov si však v rámci uzávierkových prác v jednoduchom účtovníctve za rok 2012 budete môcť uplatniť jeho daňovú zostatkovú cenu platnú k 31. 12. 2011. Uvedené platí na základe ustanovenia § 19 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov. Do príjmov ovplyvňujúcich základ dane zaúčtujete sumu inkasovanú z predaja automobilu (4 950 €).

ZMLUVA O BUDÚCEJ ZMLUVE A PRÁVO ODPISOVANIA NEHNUTEĽNOSTI

Spoločnosť A  uzavrela  budúcu zmluvu podľa § 289  a nasl. Obchodného zákonníka medzi budúcim predávajúcim  a budúcim  kupujúcim. Budúci predávajúci a kupujúci sa zaviazali, že po splnení podmienok určených v zmluve uzavrú kúpnu zmluvu podľa  Obch. zákonníka, ktorej predmetom bude kúpa nehnuteľnosti – holobyt /apartmán/, s právom na odkúpenie po piatich rokov. Budúci kupujúci zaplatil 30% s ceny pri uzavretí budúcej zmluvy, zbytok zaplatí po odkúpení resp. uzavretí kúpnej zmluvy. Účtovníčka na základe uvedenej zmluvy zaradila nehnuteľnosť do majetku a odpisy zahŕňa do nákladov. Spoločnosť každý mesiac za používanie apartmánu platí vlastníkovi nehnuteľnosti  za služby spojené s nájmom a nehnuteľnosť užíva.
Môže spoločnosť A uvedenú nehnuteľnosť daňovo odpisovať a odpisy zahŕňať do nákladov?

Pre účely účtovníctva okrem iného platí, že v účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok sa účtuje o majetku, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo alebo správy majetku štátu a v súvislosti s účtovaním o nehnuteľnostiach ďalej najmä o kúpenom dlhodobom nehnuteľnom majetku, pri ktorom vlastníctvo kupujúci nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností a do nadobudnutia vlastníctva kupujúci nehnuteľnosť užíva.
Podľa § 24 ods. 1 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. platí, že hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 spomínaného zákona o nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva. V prípade uzavretia zmluvy o budúcej zmluve podľa § 289 a nasl. Obchodného zákonníka však nedochádza ku kúpe predmetnej nehnuteľnosti, ale iba k záväzku založiť obchodno-záväzkový vzťah. Z tohto titulu nedochádza k naplneniu podmienok pre možnosť uplatnenia daňových odpisov.

TERMÍN ZARADENIA MOTOROVÉHO VOZIDLA DO MAJETKU FIRMY

Účtovná jednotka účtujúca v sústave PÚ dňa 23. 2. 2012 kúpila motorové vozidlo AVIA – špeciálny skriňový automobil pre prepravu osôb s užitočným zaťažením 1 550 kg. Vozidlo bolo prepísané na dopravnom inšpektoráte dňa 27. 2. 2012. Evidenčné číslo bolo pridelené 5. 3. 2012.
Kedy môže účtovná jednotka zaradiť vozidlo do majetku firmy a odpisovať?

V zmysle platných postupov účtovania pre podnikateľov v rámci § 33 ods. 1 sa dlhodobým nehmotným ako aj dlhodobým hmotným majetkom stávajú veci uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií potrebných na užívanie a splnenie všetkých povinností určených právnymi predpismi, napr. stavebnými, ekologickými, požiarnymi, bezpečnostnými a hygienickými.
Medzi tieto povinnosti patrí aj zaevidovanie automobilu na príslušnom dopravnom inšpektoráte, zápis daňovníka do technického preukazu a pridelenie evidenčného čísla. Z uvedeného vyplýva, že uplatnenie odpisov je možné až po splnení uvedených podmienok. Nakoľko ste automobil kúpili na začiatku zdaňovacieho obdobia, uvedené podmienky pre uplatnenie odpisov do daňových výdavkov podľa § 27 ods. 2 resp. § 28 ods. 2 zákona o dani z príjmov v roku 2012 spĺňate počnúc marcom 2012.
Zaradiť automobil do obchodného majetku môžete po zakúpení vozidla, podpísaní kúpnej zmluvy a vystavení faktúry (príp. zaplatení), kedy ste sa vlastne de facto aj de iure stali vlastníkom vozidla. Odpisovať však môžete len také vozidlo, ktorému bolo pridelené evidenčné číslo.

ODPISOVANIE TECHNOLOGICKÉHO ZARIADENIA

Akciová spoločnosť vo vlastnej réžii postavila čerpaciu stanicu pohonných látok. Čerpacia stanica ako komplex pozostáva z dvoch samostatných budov, príjazdových ciest, parkoviska, zásobných nádrží, čerpadiel, kompresorov a iných technologických častí.
Je možné čerpaciu stanicu zaradiť do odpisovania ako celok?

V danom prípade je potrebné vychádzať z Pokynu č. 3400/1998-62 Ministerstva financií SR, ktorý stanovuje, že súčasťou stavby je všetko, čo k nej podľa jej charakteru a projektovej dokumentácie patrí. Súčasťou stavby podľa § 29 zákona o dani z príjmov a § 120 Občianskeho zákonníka je aj vykonané technické zhodnotenie. Pokyn pre názornosť uvádza niektoré príklady vybavenia stavby, ktoré sú jej súčasťou a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine. Ďalej sú v pokyne uvádzané príklady výrobných zariadení, ktoré sú samostatnými technologickými zariadeniami a v zmysle daňových predpisov aj samostatnými hnuteľnými vecami (resp. súbormi hnuteľných vecí) odpisovanými oddelene od stavieb, a to i napriek ich pevnému spojeniu so stavbou. Ide o zariadenia vodovodných čerpacích staníc, úpravní vody, čistiarní odpadových vôd, zariadenia na výrobu, transformáciu a dopravu tepelnej energie v priemysle určené na priemyslovú výrobu tepla vrátane poľnohospodárstva a zariadení lokálnych kotolní v obytných nájomných domoch, vzduchotechnické zariadenia pre zabezpečenie výrobného procesu, zariadenia na výrobu a premenu elektrickej energie, transformačné stanice, meniarne, spínacie stanice, všetky náhradné a záložné zdroje elektrickej energie vrátane automatiky a akumulácie, spoje, telekomunikácie a rádiokomunikácie (samotné zariadenia na prenos informácií pripojené na rozvodné siete, audiovizuálne zariadenia, telefónne ústredne, verejné telefónne stanice, ústredne pre rozhlas a časové zariadenia), zabezpečovacie zariadenia leteckej a železničnej dopravy, ako aj mestskej dopravnej siete, stroje, zariadenia a potrubné systémy v priemyselnej výrobe (vrátane poľnohospodárstva), ktoré slúžia pre výrobu a obsluhu technologických procesov, zariadenia a technológie nevyhnutné na zabezpečenie výrobného procesu (kalové, tukové, olejové, čpavkové a pod. hospodárstva, popolčekové a odsávacie zariadenia), skladové hospodárstva všetkých druhov vrátane regálov, zariadenia pre mimoobjektovú dopravu a lanové dráhy vo výrobe, zariadenia čerpacích staníc ropných produktov, protipožiarne a zabezpečovacie zariadenia vo výrobe, zariadenia pre vertikálnu a horizontálnu dopravu osôb a nákladov v technologických prevádzkach atď.
Z uvedeného vyplýva, že v otázke spomínané technologické zariadenia k čerpacej stanici pohonných látok je potrebné chápať ako samostatné technologické zariadenia a v zmysle daňových predpisov ako samostatné hnuteľné veci (resp. súbory hnuteľných vecí). Tieto je potrebné odpisovať oddelene od stavby (čerpacej stanice), a to i napriek ich pevnému spojeniu so stavbou.

NÁBYTOK AKO DHIM ALEBO SÚBOR HNUTEĽNÝCH VECÍ

Firma vybavila kanceláriu novým sektorovým nábytkom. Celková cena nábytku je vyššia ako 1 700 €, ceny jednotlivých komponentov sú však nižšie, ako je suma.
Je možné jednotlivé súčasti nábytku považovať za dlhodobý drobný hmotný majetok a uplatniť v daňových výdavkoch naraz?

V súvislosti so správnym posudzovaním nábytku pre účely odpisovania – t.j. či ide o súbor hnuteľných vecí, alebo ide o jednotlivé kusy dlhodobého drobného hmotného majetku, sa v praxi vyskytujú rôzne výklady.
Kategória súboru hnuteľných vecí je v rámci zákona o dani z príjmov zavedená z toho dôvodu, aby sa z hľadiska odpisovania zabránilo rozčleneniu takéhoto súboru na jednotlivé prvky. To, či v konkrétnom prípade ide o dlhodobý drobný majetok alebo o súbor hnuteľných vecí vyplýva z príslušného daňového dokladu, ktorým sa dodávka nábytku realizovala. Ak je na daňovom doklade, ktorým je pravdepodobne faktúra alebo zmluva o dodaní uvedené, že ide o dlhodobý drobný majetok, t.j. také veci, ktorých obstarávacia cena je 1 700 € a menej, je možné sumu ich obstarania zahrnúť do nákladov priamo v roku ich obstarania. V danom prípade môže ísť o jednotlivé kusy štandardného, prípadne sektorového nábytku, ktoré sú zameniteľné rovnakými kusmi, ktoré sú v predaji, alebo sú podľa potreby premiestniteľné do iných miestností a nemajú povahu súboru hnuteľných vecí, ale sa považujú sa za samostatné hnuteľné veci. Ide o rôzne samostatné skrine, stoly, stoličky, police a podobne.Za súbor hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením je potrebné považovať jednotlivé kusy nábytku v takom počte, prevedení a usporiadaní, v ktorom tvoria účelový, štýlový alebo architektonický celok, ktorý nie je zostaviteľný zo štandardného nábytku a je určený na vybavenie osobitne určených miestností alebo na osobitne určený účel. Jednotlivé kusy tohto súboru nie sú nahraditeľné štandardným nábytkom alebo odstrániteľné bez toho, aby sa narušil jednotný celok. V praxi sa jedná najmä o rôzne nábytkové zostavy, ktoré je za predpokladu, že ich obstarávacia cena je vyššia ako 1 700 €, potrebné zaradiť do majetku ako nábytok (kôd Klasifikácie produkcie 31.0) a v zmysle Prílohy č. 1 k zákonu o dani z príjmov postupne odpisovať v rámci 2. odpisovej skupiny.

BUDOVA ZAKÚPENÁ SPOLU S POZEMKOM - ODPISOVANIE

Podnikateľ – FO účtujúca v sústave JÚ, v roku 2012 spolu s manželkou zakúpila nehnuteľnosť – pozemok + budovu, kde zriadila predajňu.
Ako postupovať pri účtovaní odpisov, ak uvedená nehnuteľnosť nie je majetkom firmy a podľa znaleckého posudku nebola hodnota budovy zvlášť vyčíslená?

Zo znenia otázky vyplýva, že ste obstarali nehnuteľnosť, pozostávajúcu z pozemku a budovy, ktorú ste nezaradili do svojho obchodného majetku ale máte ju v osobnom užívaní.
Zákon o dani z príjmov v rámci § 22 ods. 11 upravuje podmienky uplatňovania odpisov. Na základe spomenutého ustanovenia je možné uplatniť ročný odpis z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9 a § 27 alebo § 28 účtovaného alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14 zákona o dani z príjmov k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania. Keďže uvedený majetok nemáte zaradený v obchodnom majetku nie je možné za týchto podmienok odpisy uplatniť.
Pre účely odpisovania bude potrebné preradiť majetok z osobného užívania do podnikania. Pri stanovení vstupnej ceny je nevyhnutné vychádzať z ustanovenia § 25 ods. 1 zákona o dani z príjmu. Podľa tohto ustanovenia je vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku obstarávacia cena, ak sa majetok obstaral odplatne. Obstarávacou cenou sa ocení však aj majetok pri preradení z osobného užívania do podnikania pričom za roky nevyužívania majetku sa odpisy neuplatňujú. Potrebné je si uvedomiť, že na základe § 23 ods. 1 písm. a) sú z odpisovania vylúčené pozemky. Z uvedeného vyplýva, že aj keď súčasťou kúpnej ceny bol pozemok, nebude možné takto stanovenú cenu budovy považovať za vstupnú (obstarávaciu) cenu budovy pre účely odpisovania z toho dôvodu, že ide o dva samostatné druhy (zložky) hmotného majetku – jeden odpisovaný a druhý neodpisovaný. Ak kúpna cena pozemku nie je dohodnutá a uvedená v kúpno-predajnej zmluve individuálne, jeho ocenenie je potrebné vykonať podľa všeobecne záväzných právnych predpisov (vyhláška MS SR č. 492/2004 Z. z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku) a potom len rozdiel medzi kúpnou cenou a takto stanovenou cenou pozemku sa stane základňou pre odpisovanie spomínanej budovy.
Za predpokladu, že podnikateľ uvedenú nehnuteľnosť nadobudol spolu s manželkou do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, bude nevyhnutné sa riadiť pri preradení tohto majetku do podnikania manžela ustanovením § 148a ods. 1 Obč. Z..

BETÓNOVÉ PODKLADY AKO PREDMET ODPISOVANIA

Podnikateľ podniká v oblasti výroby dreveného uhlia a reziva. Pod horizontálne pásové píly musel postaviť betónové podklady. Zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a nemá výšku 5 m. Hodnota každého z nich presahuje 2 000 €.
Môže podnikateľ betónové podklady odpisovať v 3. odpisovej skupine ako drobné stavby?

V danom prípade je potrebné analyzovať, či ide o stavbu v zmysle § 43 Stavebného zákona. Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie
  • spojenie pevným základom,
  • upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
  • ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
  • pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
  • umiestnenie pod zemou.
Na základe doteraz uvedeného možno vysloviť názor, že v uvedených prípadoch nejde o stavbu, ale len o úpravu podkladu. Nepôjde teda ani o pozemnú stavbu, ani inžiniersku stavbu (§ 43a Stavebného zákona), ani o jednoduché alebo drobné stavby (§ 139b Stavebného zákona). Keďže vytvorenie betónového podkladu nie je možné považovať ani za samostatnú hnuteľnú vec, nepôjde pre účely zákona o dani z príjmov o hmotný majetok, ktorý by mohol byť odpisovaný. Výdavky na takéto realizácie úprav terénu je preto možné zahrnúť priamo do daňových výdavkov.


(viac k týmto problémom a riešeniam nájdete v mesačníku 1000 riešení 6/2012)

 

 
 
P6 AKTUAL
Čiastka 29/2012
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave chyby v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 534/2011 Z. z.
118/2012 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú vzory daňových priznaní a dodatočných daňových priznaní k spotrebnej dani z alkoholických nápojov
119/2012 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o služobnej rovnošate inšpektora práce a jej vyobrazenie
120/2012 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/25835/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní a označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení týchto položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie, o rámcovej účtovej osnove a postupoch účtovania pre podielové fondy, dôchodkové fondy a doplnkové dôchodkové fondy v znení neskorších predpisov
121/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur na pripomenutie Majstra Pavla z Levoče a jeho diela
122/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti 250. výročia narodenia Chatama Sofera

Čiastka 30/2012
123/2012 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje vzor formulára na poskytnutie investičnej pomoci, podrobnosti a náležitosti na predkladanie ročnej správy o priebehu realizácie investičného zámeru, záverečnej hodnotiacej správy a ročnej správy o využívaní investície
124/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave
125/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 344/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve v znení vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 227/2010 Z. z.
126/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dvojročnej dohody o spolupráci medzi Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu na roky 2012 – 2013

Čiastka 31/2012
127/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o označovaní potravín
128/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na správnu výrobnú prax a požiadavkách na správnu veľkodistribučnú prax
129/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na správnu lekárenskú prax
130/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie
131/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Ministerstvom obrany Ukrajiny o spolupráci vo vojenskej oblasti

Čiastka 32/2012
132/2012 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
133/2012 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje rozsah odbornej prípravy, rozsah skúšky, podrobnosti o zriaďovaní a činnosti skúšobných komisií a obsah osvedčenia pre inštalatérov
134/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a spolkovou vládou Rakúskej republiky o readmisii osôb s neoprávneným pobytom (readmisnej dohody) a Vykonávacieho protokolu k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a spolkovou vládou Rakúskej republiky o readmisii osôb s neoprávneným pobytom

Čiastka 33/2012
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave chyby vo vyhláške Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 125/2012 Z. z.
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave tlačovej chyby vo vyhláške Ministerstva obrany Slovenskej republiky č. 114/2012 Z. z.

Čiastka 34/2012
135/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o odbornej príprave, o odbornej skúške a o výkone činnosti audítora bezpečnosti pozemnej komunikácie, o zápise do zoznamu audítorov bezpečnosti pozemných komunikácií a o zápise do zoznamu vzdelávacích inštitúcií akreditovaných v odbore riadenia bezpečnosti pozemných komunikácií
136/2012 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2011
137/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstvom vzdelávania a vedy Ruskej federácie o vedecko-technickej spolupráci
138/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vzájomnom zastupovaní prostredníctvom diplomatických misií a konzulárnych úradov svojich štátov vo vízovom konaní

Čiastka 35/2012
-/2012 Redakčné oznámenie o oprave tlačovej chyby v oznámení Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 109/2012 Z. z.
139/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 57/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva obilnín na trh v znení neskorších predpisov
140/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ a súvisiacich objektov na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Chľaba a Ipolydamásd
141/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Ipeľ a súvisiacich objektov na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Pastovce a Vámosmikola
142/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa

Čiastka 36/2012
143/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o chove nebezpečných živočíchov
144/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody o vytvorení funkčného bloku vzdušného priestoru stredná Európa Príloha k čiastke 36 – k oznámeniu č. 144/2012 Z. z.

Čiastka 37/2012
145/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 312/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe výberu a platenia povinného príspevku na Národný jadrový fond na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi
146/2012 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výpočte výšky sumy vyplácanej fyzickej osobe, ktorej od 1. januára 2008 zanikla povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení z dôvodu poberania invalidného dôchodku
147/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 529/2009 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy s elektronickým výberom mýta v znení neskorších predpisov
148/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výnimkách pri zbere, preprave a odstraňovaní vedľajších živočíšnych produktov a o použití vedľajších živočíšnych produktov na osobitné kŕmne účely
149/2012 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o ustanovení výšky náhrady za bolesť a výšky náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia na rok 2012
150/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacej dohody k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o vzájomnom zastupovaní pri vydávaní víz
151/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o dopravnom charaktere ciest prechádzajúcich cez spoločnú štátnu hranicu
152/2012 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o udržiavaní bezpečnosti a integrity verejných elektronických komunikačných sietí alebo verejných elektronických komunikačných služieb

Čiastka 38/2012
153/2012 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 125/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spracúvaní starých vozidiel a o niektorých požiadavkách na výrobu vozidiel v znení neskorších predpisov
154/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o poplatkoch pre emitenta cenného papiera a o spôsobe ich úhrady dôchodkovou správcovskou
155/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska o systéme riadenia rizík, meraní rizík a výpočte celkového rizika a rizika protistrany v dôchodkových fondoch
156/2012 Oznámenie Úradu pre reguláciu železničnej dopravy o vydaní výnosu, ktorým sa mení výnos Úradu pre reguláciu železničnej dopravy z 2. decembra 2010 č. 3/2010 o určení úhrad za prístup k železničnej infraštruktúre
157/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa
158/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacieho protokolu medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vykonávaní Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Litovskej republiky o vzájomnom zastupovaní prostredníctvom diplomatických misií a konzulárnych úradov svojich štátov vo vízovom konaní
159/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Novým Zélandom o programe pracovnej dovolenky Príloha k čiastke 38 – k oznámeniu č. 159/2012 Z. z.

 
 


ZBIERKA ZÁKONOV V KOCKE

 
DOPRAVA

Audítor bezpečnosti pozemnej komunikácie
Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 135/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o odbornej príprave, o odbornej skúške a o výkone činnosti audítora bezpečnosti pozemnej komunikácie, o zápise do zoznamu audítorov bezpečnosti pozemných komunikácií a o zápise do zoznamu vzdelávacích inštitúcií akreditovaných v odbore riadenia bezpečnosti pozemných komunikácií
Čiastka: 34 Účinnosť: 1. 5. 2012

Právna norma
  • Upravuje obsah žiadosti o zápis do zoznamu vzdelávacích inštitúcií akreditovaných v odbore riadenia bezpečnosti pozemných komunikácií, obsah a rozsah odbornej prípravy audítora bezpečnosti pozemnej komunikácie, obsah, rozsah a spôsob vykonania odbornej skúšky bezpečnostného audítora, obsah žiadosti o zápis do zoznamu bezpečnostných audítorov, podrobnosti o vedení evidencie o výkone činnosti bezpečnostného audítora, vzor osvedčenia o odbornej spôsobilosti bezpečnostného audítora a vzor odtlačku.

POĽNOHOSPODÁRSTVO

Chov nebezpečných živočíchov
Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 143/2012 Z. z. o chove nebezpečných živočíchov
Čiastka: 36 Účinnosť: 15. 5. 2012

Právny predpis
  • Vzťahujúci sa na chovné zariadenia, v ktorých sa chovajú alebo držia nebezpečné živočíchy, okrem schválených zoologických záhrad rieši všeobecné požiadavky na chov a držanie takýchto živočíchov, všeobecné požiadavky na chovné zariadenie, v ktorom sa držia a podmienky na schválenie spomínaného zariadenia.


 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
Jún 2012

8. 6. – piatok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za máj 2012 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení,
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za máj 2012
15. 6. - piatok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 24.5. 25.5. 28.5. 29.5. 30.5. 31.5. 1.6.
USA americký dolár USD 1,2557 1,2546 1,2566 1,2523 1,2438 1,2403
Japonsko japonský jen JPY 99,75 99,8 99,75 99,64 98,38 97,66
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,39 25,423 25,309 25,512 25,658 25,693
Dánsko dánska koruna DKK 7,4313 7,431 7,4303 7,4307 7,4312 7,4319
V. Británia anglická libra GBP 0,80095 0,8003 0,8001 0,7994 0,79775 0,7999
Maďarsko maďarský forint HUF 299,78 300,77 298,38 297,9 298,95 301,65
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6975 0,6983 0,698 0,6983 0,6982 0,6977
Poľsko poľský zlotý PLN 4,3483 4,353 4,3394 4,361 4,3873 4,3915
Rumunsko rumunský leu RON 4,468 4,4685 4,468 4,4653 4,4675 4,4729
Švédsko švédska koruna SEK 8,976 8,993 8,9982 8,9865 8,9555 8,9752
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,201 1,2014 1,2019 1,2015 1,201 1,201
Nórsko nórska koruna NOK 7,536 7,551 7,5359 7,5205 7,5145 7,5235
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5758 7,5815 7,5576 7,57 7,5555 7,5675
Rusko ruský rubeľ RUB 39,7675 40,051 40,116 40,317 40,565 41,2975
Turecko turecká líra TRY 2,318 2,3106 2,3074 2,3008 2,293 2,296
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2842 1,2815 1,274 1,2737 1,2729 1,2736
Brazília brazílsky real BRL 2,5565 2,5435 2,4826 2,4846 2,4921 2,4935
Kanada kanadský dolár CAD 1,2877 1,289 1,2871 1,2835 1,2784 1,2761
Čína čínsky jüan CNY 7,9542 7,947 7,956 7,9301 7,892 7,8989
Hongkong hongkongský dolár HKD 9,7491 9,7395 9,7542 9,7224 9,6551 9,6307
Indonézia indonézska rupia IDR 11828,69 11947,18 11814,52 11886,57 11976,3 11816,1
India indická rupia INR 69,842 69,516 69,345 69,722 69,942 69,593
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1477,95 1486,23 1483,09 1472,72 1465,19 1463,01
Mexiko mexické peso MXN 17,5421 17,5657 17,517 17,4445 17,3868 17,5664
Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,946 3,9564 3,9495 3,9531 3,9329 3,938
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,666 1,6563 1,6477 1,6481 1,6402 1,6439
Filipíny filipínske peso PHP 54,789 54,962 54,662 54,305 54,116 53,922
Singapur singapurský dolár SGD 1,6016 1,6039 1,6038 1,6001 1,5948 1,5956
Thajsko thajský baht THB 39,655 39,758 39,721 39,735 39,627 39,516
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,5046 10,4739 10,461 10,4489 10,5086 10,5726
Izrael izraelský šekel ILS 4,8355 4,8368 4,848 4,8533 4,8268 4,8237

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č.11-12/2012
  • Zákon o konkurze a reštrukturalizácií s komentárom
    Zmeny sa týkajú mnohých súčasných praktických problémov súvisiacich s procesom začatia konkurzného konania

Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č.6/2012
Prehľad rozdelenia a úhradu straty v spoločnosti, družstvo, s.r.o., akciová spoločnosť, komanditná spoločnosť, úhrada straty

  • Rozdelenie zisku spoločnosti
    Družstvo, s.r.o., akciová spoločnosť, komanditná spoločnosť, úhrada straty
  • Zmeny v PÚ a dotácie v roku 2012-05-24
  • Úpravy základu dane PO a FO

Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č.6/2012
Novelizáciou zákona o dani z príjmov sa zaviedol s účinnosťou od 1.1.2012 nový spôsob uplatňovania odpisov do daňových výdavkov v prvom roku odpisovania.

  • Odpisovanie hmotného majetku
  • DPH pri registrácii
  • Daňové výdavky na stravovanie
  • Prenos povinností platiť DPH 
  • Kurzové rozdiely – zmeny v 2012
  • Automobil v podnikaní manželov
  • Použitie sociálneho fondu
  • Povinnosti zamestnávateľov v roku 2012

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 6/2012
Posledná novela zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci priniesla podstatné zmeny od 1.1.2012.

  • Dovolenka v roku 2012
  • Zachovanie mlčanlivosti po skončení pracovného pomeru
  • Hmotná zodpovednosť
  • Daňový bonus
  • Identifikátor platby určený Sociálnou poisťovňou
  • Práca, stres a zdravotný štýl
  • Garančné poistenie a poistenie v nezamestnanosti
  • Poradie zrážok zo mzdy
  • Vedenie porád

Verejná správa - (VS) - mesačník, č.6/2012
Daň z nehnuteľnosti je fakultatívna daň, ktorej vyberanie upravuje zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady.

  • Zdaňovanie nehnuteľnosti
  • Schodok na zverených hodnotách
  • Zamestnanci zo zdravotným postihnutím
  • Hlavný kontrolór obce
  • Neposkytnutie pomoci
  • Úlohy obce v civilnej ochrane

1000 riešení - mesačník, č.6/2012
Praktické príklady a riešenia príkladov z oblasti dane, účtovníctva, miezd a personalistiky.

  • Odpisy majetku
  • Dane v praxi
  • JÚ a PÚ
  • Verejná správa
  • Právo a podnikateľ
  • Mzdy a odvody

PRIPRAVUJEME

Dane, účtovníctvo - vzory a príklady (DÚVaP) č. 7-8/2012 (VI/2012)
  • Konkurz a reštrukturalizácia
  • Jednoduché účtovníctvo
  • Registrácia k DPH

Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb pokút a penále (DUO) č. 7-8/2012 (VI/2012)
  • Všeobecný vymeriavací základ za rok 2011
  • Predaj podniku
  • Špecifiká hmotného majetku
  • Finančný majetok
  • Ročné zúčtovanie ZP za rok 2011
  • Odpisovanie automobilu
  • Dovolenka v roku 2012

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 7-8/2012 (VI/2012)
  • Ako a kedy zmeniť zdravotnú poisťovňu
  • Vzdelávanie zamestnancov
  • Služobná rovnošata inšpektora práce
  • Formy skončenia pracovného pomeru
  • Pracovný pomer na dobu určitú
  • Prehľad povinností zamestnávateľa pri evidencii na SP a ZP
  • Zamestnanecké benefity a spôsoby ich poskytovania
  • Odmeňovanie zamestnancov na základe minimálnej mzdy

1000 riešení č. 7-8/2012 (VI/2012)
  • Účtovníctvo JÚ a PÚ
  • Pracovné právo
  • Mzdy a odvody
  • Právo a podnikateľ

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 

ODKLAD DAŇOVÉHO PRIZNANIA
Prichádzame s ponukou pre tých, ktorí si odložili svoju daňovú povinnosť. Okrem vzorov vyplnených tlačív jednotlivých daňových priznaní ponúkame aj názorné príklady, výpočty a postupy. Všetko potrebné sa dozviete z našich publikácií.

Účtovná závierka – monotematika …
(A5, 80 str.)


Zákon o dani z príjmov – úplné znenie zákona...
Zákony I/2012 (A5, 896 str.)


Daňové priznanie - vyplnené tlačivá, názorné príklady, výpočty, postupy...
monotematika (A5, 176 str.)




BALÍČEK ODKLAD DAŇOVÉHO PRIZNANIA obsahuje:
Daňové priznanie za rok 2011 + Zákony I/2012 + Účtovná závierka

Cena balíčka bez zľavy je 11,65 €
Cena balíčka so 40 % zľavou je 6,99 €.
Ušetríte 4,66 €

ODPISY MAJETKU
Od roku 2012 nastali v daňovej a účtovnej legislatíve zmeny týkajúce sa odpisovania dlhodobého hmotného majetku. Našou snahou je dať do pozornosti najdôležitejšie zmeny v odpisovaní majetku, klasifikácií dlhodobého a nehmotného majetku, spôsob oceňovania, zásady odpisovania...Viac sa dočítate v našich publikáciách.

Odpisy hmotného majetku - príspevok (Ing.Iveta Kolenová) …
mesačník DÚVaP 5/2012, (A5, 144 str.)


Odpisy majetku – príklady a riešenia (Ing.Ján Mintál)...
mesačník 1000 riešení 6/2012 (A5, 80 str.)


Prerušenie odpisovania automobilu – príspevok (Ing.Anton Kolembus)...
mesačník DUO 4-5/2012 ( A4, 136 str.).




BALÍČEK ODPISY MAJETKU obsahuje:
DÚVaP 5/2012 - príspevok + 1000 riešení 6/2012 – príklady a riešenia + DUO 4-5/2012 - príspevok

Cena balíčka je 20,25 €.
Cena balíčku s 30 %zľavou je 13 €.
Ušetríte 7,25 €.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk


RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODIN

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page