Em@ilové noviny

P O R A D C A

e-m@ilové noviny

č. 12/2009

14. 4. 2009

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 Populárne zo sveta podnikania 
 Povedali múdri 
 Čo nové v legislatíve 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Horúce témy 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Chcete si objednať? 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:
  • aktuálne a rýchle informácie (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

     Opäť prichádzame s em@ilovými novinami, do ktorých sme pre vás pripravili ďalšie zaujímavé informácie zo sveta podnikania.
V Téme novín prinášame Postupy účtovania v roku 2009, ktorými sa zaoberá aj rubrika Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú. V sľúbenej novej rubrike Populárne zo sveta podnikania sa dočítate o znižovaní nezamestnanosti v Európe a Múdri povedia ako je to s láskou a peniazmi.

     Prajeme vám príjemné chvíle strávené čítaním em@ilových novín a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Denisa Orlická
zodpovedná redaktorka
poradca@i-poradca.sk



V tomto čísle nájdete:

 

 
 
POSTUPY ÚČTOVANIA V ROKU 2009 - téma novín

 
JEDNODUCHÉ ÚČTOVNÍCTVO PODNIKATEĽOV - POSTUPY ÚČTOVANIA V ROKU 2009

Ministerstvo financií Slovenskej republiky v súlade s § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) vydalo opatrenie č. MF/ 27076/2007-74 zo dňa 13. decembra 2007, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov, ktoré nadobudlo účinnosť 1. januára 2008. Uverejnené bolo vo Finančnom spravodajcovi č. 13/2007.
Podľa tohto opatrenia postupovali účtovné jednotky po prvýkrát pri zostavení účtovnej závierky za účtovné obdobie roku 2008.
Dňom 5. decembra 2008 nadobudlo účinnosť (okrem niektorých bodov, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009) opatrenie Ministerstva financií zo dňa 27. novembra 2008 č. MF/24101/2008-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR č. MF/27076/2007-74 (Finančný spravodajca 11/2008).
Ďalším opatrením, ktoré je potrebné zohľadniť v jednoduchom účtovníctve v účtovnom období začínajúcom od 1. 1. 2009 je aj opatrenie Ministerstva financií SR z 12. marca 2009 č. MF/10154/2009-74, pretože ustanovenia tohto opatrenia sa použijú pri zostavení účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré sa končí po 28. februári 2009.
Opatrenie nadobúda účinnosť 20. marca 2009.

ÚČTOVNÉ JEDNOTKY
V sústave jednoduchého účtovníctva podľa tohto opatrenia v súlade so zákonom o účtovníctve v roku 2009 účtujú:
  • fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov, tieto účtovné jednotky tvoria najpočetnejšiu skupinu, ide o fyzické osoby, ktoré podnikajú na základe živnostenského oprávnenia,
  • podnikatelia podľa § 37 Obchodného zákonníka, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, ak neúčtujú v sústave podvojného účtovníctva; patria sem osoby podnikajúce na základe iného než živnostenského oprávnenia, t.j. podľa osobitných predpisov, napr. lekári, advokáti, notári, znalci, tlmočníci, prípadne fyzické osoby vykonávajúce poľnohospodársku výrobu, vodné a lesné hospodárstvo,
  • pozemkové spoločenstvá, ak ich príjem nedosiahol v predchádzajúcom období 99 581,76 eur (3 000 000 Sk).
Do okruhu účtovných jednotiek účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva podnikateľov boli pozemkové spoločenstvá zahrnuté v nadväznosti na novelu zákona o účtovníctve č. 378/2008 Z. z. s účinnosťou od 1. 1. 2008. Preto podľa § 39e zákona o účtovníctve zostavovali účtovnú závierku podľa opatrenia MF/27076/2007-74 už za rok 2008. Do 31. 12. 2007 tieto pozemkové spoločenstvá účtovali a zostavovali účtovnú závierku podľa opatrenia pre neziskové organizácie účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva (MF/22602/2002-92 v z.n.p.).

ÚČTOVNÉ OBDOBIE
Účtovné prípady sa účtujú a vykazujú v období, s ktorým časovo a vecne súvisia. Pre fyzické osoby a podnikateľov, ktorí účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva, je účtovným obdobím kalendárny rok, t.j. obdobie od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2009.
V súlade s § 3 ods. 8 zákona o účtovníctve účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom, nemôže uplatniť okrem subjektov verejnej správy ani fyzická osoba, ktorá podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov.
Vzhľadom na to, že postupy účtovania v JÚ od 1. januára 2008 uplatňujú aj pozemkové spoločenstvá, ktoré nie sú vyňaté z možnosti uplatňovať ako účtovné obdobie hospodársky rok, môžu pozemkové spoločenstvá, ktoré účtujú podľa postupov účtovania v JÚ (opatrenie č. MF/27076/2007-74 v úplnom znení), uplatňovať ako účtovné obdobie aj hospodársky rok.
Hospodársky rok je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie sú zhodné s kalendárnym rokom.

DEŇ USKUTOČNENIA ÚČTOVNÉHO PRÍPADU
Ako bolo uvedené, zákon o účtovníctve v § 3 ods. 1 ustanovuje, že účtovné jednotky účtujú a vykazujú skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, v období, s ktorým časovo a vecne súvisia.
Zaúčtovať všetky účtovné prípady podľa uvedenej zásady znamená, že:
  • všetky zápisy v peňažnom denníku vyjadrujú len finančné toky realizované ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
  • všetky účtovné prípady nepeňažného charakteru, ktoré vyjadrujú pohľadávky, záväzky a ostatné zložky majetku a záväzkov sú zaúčtované v pomocných účtovných knihách príslušného účtovného obdobia,
  • výsledky inventarizácie uskutočnenej ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa zahrnú do príslušného účtovného obdobia,
  • kurzové rozdiely a uzávierkové účtovné operácie, ktoré vyjadrujú účtovné prípady nepeňažného charakteru sa zaúčtujú v peňažnom denníku v rámci príslušného účtovného obdobia.
Aby účtovníctvo účtovnej jednotky, účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva, poskytovalo verné a pravdivé zobrazenie predmetu účtovníctva, musí každá účtovná jednotka pri každej hospodárskej operácii správne uplatniť deň uskutočnenia účtovného prípadu.
Postupy účtovania v JÚ v § 2 definujú deň uskutočnenia účtovného prípadu, ktorým je deň:
  • splnenia dodávky,
  • platby záväzku,
  • inkasa pohľadávky,
  • započítania pohľadávky,
  • postúpenia pohľadávky,
  • prevzatia dlhu,
  • poskytnutia a prijatia preddavku,
  • úhrady úveru alebo pôžičky,
  • zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku,
  • vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva,
  • pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky.
Za deň uskutočnenia účtovného prípadu sa považuje aj deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov, napr. z Obchodného zákonníka, Občianskeho zákonníka a podobne.
Deň uskutočnenia účtovného prípadu môže vyplývať aj z povahy účtovnej jednotky. Účtovná jednotka musí mať pritom k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Pri nadobudnutí nehnuteľnosti je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň prevzatia nehnuteľnosti, ak do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva. U prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak kataster vklad nehnuteľnosti nepovolí, musia obidve účtovné jednotky účtovné zápisy v knihe dlhodobého majetku zrušiť.

ÚČTOVNÉ DOKLADY
Jednou zo základných zásad účtovníctva je, nielen že každý účtovný prípad musí byť doložený účtovnými dokladmi, ale účtovanie účtovných prípadov sa vykoná len na základe účtovných dokladov. Každý účtovný prípad musí byť doložený účtovnými dokladmi už pri svojom vzniku.
Doklad je len vtedy účtovným dokladom, keď obsahuje všetky náležitosti predpísané zákonom o účtovníctve v § 10 ods. 1, a to:
  • slovné a číselné označenie účtovného dokladu, napríklad príjmový pokladničný doklad č. 1/09 alebo interný doklad č. 25/2009,
  • obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov, napríklad nákup kancelárskych potrieb, Jana Kusá
  • peňažná suma alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
  • dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
  • dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
  • podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.


KNIHA DLHODOBÉHO MAJETKU
K povinným náležitostiam knihy dlhodobého majetku patrí uvedenie týchto informácií:
  • názov alebo popis dlhodobého majetku, prípadne jeho číselné označenie,
  • dátum obstarania dlhodobého majetku,
  • dátum uvedenia do používania,
  • ocenenie podľa § 25 zákona o účtovníctve,
  • odpisový plán účtovných odpisov, ktorý obsahuje sadzbu odpisov, odpisy a účtovnú zostatkovú cenu,
  • vstupná cena podľa § 25 zákona o dani z príjmov,
  • odpisový plán daňových odpisov, ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu daňových odpisov, daňové odpisy, daňovú zostatkovú hodnotu,
  • dátum a spôsob vyradenia,
  • zľava z ceny, ak je poskytnutá pred zaradením dlhodobého majetku do používania.
Vzhľadom na zavedie možnosti „komponentného“ odpisovania dlhodobého hmotného majetku v § 22 ods. 5 a ustanovením ďalších podmienok v § 25 ods. 1 písm. h) a § 25 ods. 8 ostatnou novelou zákona o dani z príjmov (č. 60/2009 Z. z.) sa postupmi účtovania v § 6 ods. 6 rozširujú povinné náležitosti knihy dlhodobého majetku o názov alebo popis každej jednotlivej oddeliteľnej súčasti dlhodobého majetku v ocenení podľa zákona o dani z príjmov, pričom sa uvedie dátum a rozsah zmien jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku (komponentov), údaj o vstupnej cene a zostatkovej hodnote jednotlivých komponentov.
To znamená, že jednotlivé oddeliteľné súčasti (komponenty) sa účtujú v knihe dlhodobého majetku, v ktorej sa uvedie názov alebo popis každej samostatnej oddeliteľnej súčasti dlhodobého majetku, jeho ocenenie, dátum obstarania a dátum uvedenia do používania, ocenenie, odpisový plán, dátum a rozsah zmien jednotlivých oddeliteľných súčastí, zostatková cena jednotlivých oddeliteľných súčastí.
Zákon o dani z príjmov ustanovuje, že vstupná cena každej jednotlivej oddeliteľnej časti súčasti je vyššia ako 1 700 eur.
Zľava z ceny, ktorú dodávate poskytne pred zaradením dlhodobého majetku do používania, sa stáva súčasťou obstarávacej ceny a účtuje sa v knihe dlhodobého majetku.
Zľava z ceny, ktorú dodávate poskytol odberateľovi po zaradení dlhodobého majetku do používania, sa neúčtuje v knihe dlhodobého majetku.
Zľava poskytnutá po zaradení dlhodobého majetku do používania v inej forme ako v peňažnej forme, napr. vo forme majetku sa zaúčtuje ako bezodplatne nadobudnutý majetok, a to do príslušných pomocných účtovných kníh, podľa druhu prijatého majetku. V postupoch účtovania v JÚ sa v nadväznosti na výnos Ministerstva hospodárstva SR č. 2/2009 zo 4. marca 2009, ktorým sa mení a dopĺňa výnos MH SR č. 1/2005 o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MH SR v znení neskorších predpisov upravilo účtovanie dotácie na kúpu nového osobného motorového vozidla pre fyzické a právnické osoby.
Dotácia sa poskytla prostredníctvom zástupcu výrobcu motorového vozidla.
Táto dotácia sa poskytla vo výške:
  1. 1 500 eur, ak aj predajca poskytol Zľavu, a to najmenej 500 eur, alebo
  2. 1 000 eur, ak predajca kupujúcemu zľavu neposkytol.
Novým osobným motorovým vozidlom je automobil:
  • ktorý nemá najazdených viac ako 6 000 km, alebo
  • pri ktorom v čase predaja neuplynulo viac ako 6 mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky.
Ďalšou podmienkou, ktorá musela byť splnená pred poskytnutím dotácie bola, že kupujúci musel preukázať predajcovi, že po 9. marci 2009 odovzdal autorizovanému spracovateľovi starých motorových vozidiel auto, ktoré bolo:
  • vyrobené pred 1. januárom 1999,
  • zaregistrované v evidencii motorových vozidiel k 31. 12. 2008,
  • vo vlastníctve kupujúceho k 31. 12. 2008,
  • po 9. januári 2009 trvalo vyradené z evidencie motorových vozidiel.
Dotácia na kúpu nového osobného motorového vozidla sa mohla poskytnúť len pri kúpe auta, ktorého kúpna cena bola maximálne 25 000 eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Pri posudzovaní výšky kúpnej ceny sa vychádzalo z kúpnej ceny pred poskytnutím dotácie.
V knihách dlhodobého majetku sa účtuje aj novozistený dlhodobý majetok napr. pri fyzickej inventúre, majetok získaný bezodplatne (darovaný), preradený z osobného užívania do podnikania a podobne. Účtuje sa v nich aj technické zhodnotenie.
Novozistený majetok pri inventarizácii sa zaúčtuje len v knihe dlhodobého majetku. V prípade, ak takto nájdený majetok bude podľa zákona o dani z príjmov považovaný za nepeňažný zdaniteľný príjem, bude ako príjem ovplyvňujúci základ dane z príjmov účtovaný v rámci uzávierkových účtovných operácií.
V týchto pomocných knihách sa účtuje aj dlhodobý majetok obstaraný vo vlastnej réžii.
Záznam do kníh dlhodobého majetku robí účtovná jednotka ku dňu jeho obstarania. Pritom nie je podstatné, kedy a akým spôsobom, sa majetok uhradí. Dátum obstarania označuje deň, keď účtovná jednotka podľa dokladu (faktúra, doklad z ERP, zmluva) nadobudla k predmetu vlastnícke právo. Pri postupnom obstaraní, je to dátum podpísania protokolu o prevzatí prác. Dlhodobý majetok sa pred uvedením do používania neodpisuje.
Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností. Prípadné ďalšie výdavky zistené po termíne uvedenia DHM do užívania sa účtujú v peňažnom denníku v členení na nákup materiálu, nákup tovaru, mzdy, prevádzková réžia a podobne. Podmienkou zaradenia dlhodobého majetku do používania je zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov, napr.:
  • stavebného zákona,
  • zákona o ochrane pred požiarmi alebo
  • zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.
Podľa novelizovaného § 10 ods. 2 postupov účtovania v JÚ sa uvedením do používania rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutie o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku.
Podľa § 20 ods. 10 postupov účtovania v JÚ sa opotrebovanie dlhodobého majetku môže vyjadriť odpismi už v období:
  • uvedenia stavby do predčasného užívania alebo
  • vykonávania skúšobnej prevádzky.
Na zaradenie do používania postačuje vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby alebo vydanie rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku. Stavba, ktorá sa predčasne užíva alebo je uvedená do skúšobnej prevádzky sa účtuje v knihe dlhodobého majetku, a v nadväznosti na ustanovenie § 22 ods. 9 ZDP v znení účinnom od 1. marca 2009, je možné v daňových výdavkoch uplatni aj daňové odpisy k týmto stavbám.
Ak nedôjde k prechodnému užívaniu alebo stavebný úrad skúšobnú prevádzku nepredĺži, musí sa odpisovanie daného majetku prerušiť do doby vydania kolaudačného rozhodnutia. Prerušenie odpisovania hmotného majetku z uvedených dôvodov sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorá si uplatňuje v daňovom priznaní úľavu na dani pre príjemcov investičnej pomoci podľa § 30a ZDP.
Rovnako pri novozakúpenom motorovom vozidle podliehajúcom prihláseniu do evidencie vozidiel na zaradenie do používania postačuje, ak je v nadväznosti na § 21 ods. 2 písm. e) zákona č. 725/2004 Z. z.
o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vybavené platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom.
Motorové vozidlo alebo jeho pripojené vozidlo sa môže podľa § 127 zákona č. 8/2009 Z. z. použiť v cestnej premávke, len ak má pridelené zvláštne evidenčné číslo a pripevnenú tabuľku so zvláštnym evidenčným číslom. Inštitút zvláštneho evidenčného čísla umožňuje, aby sa dalo v cestnej premávke použiť v opodstatnených prípadoch. Tabuľka so zvláštnym evidenčným číslom sa vydáva len na nevyhnutne potrebnú dobu, najviac však na jeden rok s výnimkou historických vozidiel.
Dátum a spôsob vyradenia sú údaje, ktorými končí účtovná jednotka evidenciu o každom predmete, ktorý je zaúčtovaný v dlhodobom majetku.

(Ing. Zdenka Fabová – Poradca 9/2009)


OPATRENIE O POSTUPOCH ÚČTOVANIA V SÚSTAVE PODVOJNÉHO ÚČTOVNÍCTVA S KOMENTÁROM

§ 33 ÚČTOVANIE OBSTARANIA DLHODOBÉHO MAJETKU
(1) Dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v účtovej skupine 01 – Dlhodobý nehmotný majetok, dlhodobý hmotný majetok sa účtuje v účtovej skupine 02 – Dlhodobý hmotný majetok – odpisovaný a technické zhodnotenie prenajatého majetku podľa § 32 ods. 2 písm. c), ak sú uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov. Uvedením do užívania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku.

(účinnosť od 20. marca 2009)
(2) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technické zhodnotenie majetku.
(3) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a v prospech účtu 623 – Aktivácia dlhodobého nehmotného majetku alebo 624 – Aktivácia dlhodobého hmotného majetku.
(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 – Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.
(5) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok preradený z osobného užívania do podnikania sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 01 – Dlhodobý nehmotný majetok,02 – Dlhodobý hmotný majetok – odpisovaný alebo 03 – Dlhodobý hmotný majetok – neodpisovaný a v prospech účtu 491 – Vlastné imanie fyzickej osoby – podnikateľa.
(6) Na účtoch účtovej skupiny 05 – Poskytnuté preddavky na dlhodobý majetok sa účtujú dlhodobé preddavky a krátkodobé preddavky poskytnuté na dlhodobý majetok.
(7) Na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje aj dlhodobý hmotný majetok obstaraný na účely jeho predaja, na ktorom sa bude vykonávať technické zhodnotenie, a toto technické zhodnotenie.
Komentár
V § 33 postupov účtovania je ustanovené, že dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sa na účely účtovania rozumie majetok a technické zhodnotenie na prenajatom dlhodobom hmotnom majetku uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov (napr. stavebný zákon).
Do 20. 3. 2009 sa za deň uvedenia do užívania považoval aj deň, kedy bolo vydané dočasné kolaudačné rozhodnutie podľa § 84 Stavebného zákona. V období prechodného užívania stavby a v období dočasného užívania stavby sa zníženie hodnoty stavby zohľadňovalo prostredníctvom opravných položiek (napr. tvorba opravnej položky k budove Má dať účet 553 a Dal účet 094). Po vydaní rozhodnutia o trvalom užívaní stavby sa zníženie hodnoty upravilo v odpisovom pláne a opravná
položka sa zaúčtovala v prospech účtu 081 – Oprávky k stavbám (094 / 081).
Od 20. 3. 2009 sa za deň uvedenia majetku do užívania považuje aj deň, kedy bolo vydané povolenie na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutie o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku, čo znamená, že aj takýto majetok sa môže zaúčtovať do účtovej triedy 0 – Dlhodobý majetok a môže sa odpisovať bez toho, aby sa k nemu tvorili opravné položky.
Podľa § 86f ods. 1 novely postupov účtovania pre podnikateľov, tento spôsob uvedenia majetku do užívania a účtovania bez opravnej položky sa použije až pri účtovných prípadoch, ktoré vzniknú po 28. februári 2009.
Opravná položka tvorená z dôvodu vydania povolenia na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku sa zúčtuje na archu účtu 094 – Opravná položka k nedokončenému dlhodobému hmotnému majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 081 – Oprávky k stavbám. Pri tvorbe odpisového plánu v účtovnom období, ktoré končí po 28. februári 2009, sa zohľadní zníženie hodnoty majetku o zaúčtovanú opravnú položku.
V tejto súvislosti dochádza k zmene aj v § 56 ods. 12 postupov účtovania, v ktorom sa vypúšťa posledná veta o rozpúšťaní dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného majetku v prípade prechodného užívania stavby a z dôvodu dočasného užívania stavby do výnosov v časovej a vecnej súvislosti so zaúčtovanými opravnými položkami z dôvodu, že v účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok sa bude účtovať a aj odpisovať majetok, na ktoré bolo vydané povolenie na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutie o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku, čo znamená, že aj takýto majetok sa môže zaúčtovať do účtovej triedy 0 – Dlhodobý majetok a môže sa odpisovať bez toho, aby sa k nemu tvorili opravné položky.


(Ing. Ivana Hudecová – Poradca 9/2009)


ODPISOVANIE MAJETKU - ZMENY V ROKU 2009

UPLATNENIE ODPISOV V JEDNODUCHOM ÚČTOVNÍCTVE
V § 9 ods. 2 zákona o účtovníctve sú uvedené účtovné jednotky, ktoré môžu účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva. Novelou zákona o účtovníctve vykonanou zákonom č. 61/2009 Z. z. sa podmienka výšky príjmov pre vedenie jednoduchého účtovníctva v predchádzajúcom období zvýšila z 99 581,76 € na 200 000 € a u cirkví a náboženských spoločností, ich orgánov a cirkevných inštitúcií s právnou subjektivitou sa umožnilo vedenie jednoduchého účtovníctva aj vtedy, ak sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
Z doplnenia textu v § 28 ods. 3 zákona vyplýva, že účtovné jednotky uvedené v § 9 ods. 2 zákona o účtovníctve môžu určiť účtovné odpisy vo výške daňových odpisov podľa zákona o dani z príjmov, okrem prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve. Novelizované ustanovenia sa v znení účinnom od 1. 3. 2009 použijú pri zostavovaní účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje k 1. 3. 2009 a neskôr.
Ak si účtovná jednotka pri dlhodobom hmotnom majetku určí vo vnútornom predpise pri účtovných odpisoch postup podľa § 28 ods. 3 zákona, zaúčtuje pri dlhodobom majetku, ktorý sa začal odpisovať v predchádzajúcom účtovnom období rozdiel medzi účtovnou zostatkovou cenou vykázanou k prvému dňu účtovného obdobia a zostatkovou cenou podľa zákona o dani z príjmov v knihe dlhodobého majetku jednou sumou ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka tak, aby účtovná zostatková hodnota a zostatková hodnota podľa zákona o dani z príjmov boli rovnaké.

ZVÝŠENIE VSTUPNEJ CENY
Do 31. 12. 2008 bol pre posúdenie majetku ako hmotného zákonom o dani z príjmov aj účtovnými predpismi určený limit 30 000 Sk. Tento sa zákonom č. 465/2008 Z. z. Nahradil od 1. 1. 2009 sumou vo výške 996 €.
Od 1. 3. 2009 sa zákonom č. 60/2009 Z. z. zvýšil na 1 700 €.
Pre posúdenie majetku ako nehmotného bol do 31. 12. 2008 zákonom o dani z príjmov aj účtovnými predpismi určený limit 50 000 Sk (s výnimkou technického zhodnotenia plne odpísaného nehmotného majetku, kde bol limit 30 000 Sk). Tento limit sa zákonom č. 465/2008 Z. z. Nahradil od 1. 1. 2009 sumou vo výške 1 660 € (u technického zhodnotenia plne odpísaného nehmotného majetku 996 €).
Od 1. 3. 2009 sa zákonom č. 60/2009 Z. z. zvýšil na 2 400 € (u technického zhodnotenia plne odpísaného nehmotného majetku na 1 700 €).
V súvislosti so zvýšením limitu vstupnej ceny pre hmotný majetok môže daňovník, ktorého zdaňovacie obdobie končí po 28. 2. 2009, podľa § 52g ods. 6 ZDP pri majetku, ktorého vstupná cena je 1 700 € a menej
  • zahrnúť zostatkovú cenu v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. 2. 2009 alebo
  • pokračovať v začatom rovnomernom alebo zrýchlenom odpisovaní.
Podľa postupov účtovania pre podnikateľov v podvojnom účtovníctve sa dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok uvedené do užívania do 28. 2. 2009, ktoré nespĺňajú sumu ocenenia podľa zákona o dani z príjmov v znení účinnom od 1. 3. 2009 považujú za dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.
Podľa postupov účtovania pre podnikateľov v jednoduchom účtovníctve, ak pri účtovných odpisoch účtovná jednotka uplatňuje postup podľa § 28 ods. 3 zákona o účtovníctve (uplatňuje odpisy podľa zákona o dani z príjmov) a pri dlhodobom hmotnom majetku, ktorého vstupná cena je 1 700 € a menej, zahrnie zostatkovú hodnotu v plnej výške do výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov (do prevádzkovej réžie), môže odpísať jednou sumou v knihe dlhodobého majetku aj jeho účtovnú zostatkovú hodnotu. Pri dlhodobom nehmotnom majetku, ktorého ocenenie nie je vyššie ako suma podľa zákona o dani z príjmov (2 400 €), môže odpísať jeho účtovnú zostatkovú hodnotu jednou sumou v knihe dlhodobého nehmotného majetku. Zostatková hodnota sa zahrnie do výdavkov v rámci uzávierkových účtovných operácií ako prevádzková réžia.

ZRIAĎOVACIE VÝDAVKY
Ďalšou zmenou vykonanou zákonom č. 60/2009 Z. z. je vypustenie zriaďovacích výdavkov z nehmotného majetku v § 22 ods. 7 ZDP. V nadväznosti na novelu zákona o účtovníctve (§ 28 ods. 4 zákona č. 61/2009 Z. z.) sa náklady spojené so zriadením účtovnej jednotky zaúčtujú na vecne príslušné účty nákladov v prvom účtovnom období a takto budú akceptované ako daňové výdavky. Zostatkovú cenu zriaďovacích výdavkov zahrnie daňovník v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. 2. 2009 (§ 52g ods. 7 ZDP).
Podľa novelizovaných postupov účtovania v PÚ pri zostavovaní účtovnej závierky po 20. 3. 2009, ktorá sa zostavuje k 1. 3. a neskôr, sa vyradí z účtovníctva dlhodobý nehmotný majetok, ktorým sú zriaďovacie náklady účtovným zápisom MD 071 / D 011. V účtovnej jednotke, ktorá prvýkrát zostavuje účtovnú závierku sa zostatková hodnota zriaďovacích nákladov účtuje MD 551 / D 071, v ostatných prípadoch sa účtuje zostatková hodnota zriaďovacích nákladov MD 428, 429 / D 071.
Účty:
011 – Zriaďovacie náklady
071 – Oprávky k zriaďovacím nákladom
428 – Nerozdelený zisk minulých rokov
429 – Neuhradená strata minulých rokov
551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku

V jednoduchom účtovníctve sa zostatková hodnota zriaďovacích výdavkov zaúčtuje v plnej výške v knihe dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií zahrnie do výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov ako prevádzková réžia.

KOMPONENTNÝ SPÔSOB ODPISOVANIA
Postupy účtovania v PÚ umožnili od roku 2007 použitie tzv. Komponentného spôsobu odpisovania pri odpisovaní dlhodobého hmotného majetku [§ 20 ods. 4 písm. e) postupov]. Podstatou tohto spôsobu odpisovania je možnosť pri jednotlivom dlhodobom hmotnom majetku zohľadniť rôznu dobu použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddeliteľných súčastí majetku podľa potrieb účtovnej jednotky. Táto úprava nebola dosiaľ premietnutá do zákona o dani z príjmov, ale stalo sa tak až s účinnosťou od 1. 3. 2009 novelou č. 60/2009 Z. z.
Na základe § 22 ods. 15 doplneného do zákona o dani z príjmov touto novelou sa zaviedlo odpisovanie tzv. jednotlivých oddeliteľných súčastí hmotného majetku za podmienky, že takto odpisovaný hmotný majetok charakteru samostatných hnuteľných vecí sa môže rozložiť na jednotlivé oddeliteľné súčasti, ak vstupná cena každej z nich je vyššia ako 1 700 €. Jednotlivé oddeliteľné súčasti sa zaradia do rovnakej odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený tento hmotný majetok okrem jednotlivých oddeliteľných súčastí budov a stavieb zaradených v prílohe č. 1 zákona (§ 26 ods. 2 zákona).
Podľa § 25 ods. 1 písm. h) ZDP po novele vykonanej zákonom č. 60/2009 Z. z. je vstupnou cenou pre jednotlivé súčasti u hmotného majetku, ktorý je možné rozložiť, obstarávacia cena a ak táto cena nie je k dispozícii, cena určená podľa kvalifikovaného odhadu alebo posudkom znalca. Podľa § 25 ods. 8 zákona sa súčet vstupných cien jednotlivých oddeliteľných súčastí rovná vstupnej cene tohto hmotného majetku.
Jednotlivé oddeliteľné súčasti sa evidujú samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých oddeliteľných súčastiach a všetky zmeny jednotlivých oddeliteľných súčastí, napr. ich prírastky a úbytky vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných cenách a zostatkových cenách jednotlivých oddeliteľných súčastí, o celkovej cene hmotného majetku a o sume odpisov vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny tohto majetku. Povinnosť vedenia takejto evidencie sa zaviedla aj v postupoch účtovania pre podnikateľov v jednoduchom účtovníctve opatrením č. MF/10154/2009-74 v § 6 ods. 6 písm. b) postupov.
Pokiaľ ide o budovy a stavby, zákon o dani z príjmov umožňuje vyčleniť na samostatné odpisovanie len tieto jednotlivé oddeliteľné súčasti
  • rozvody počítačových sietí,
  • osobné a nákladné výťahy,
  • eskalátory a pohyblivé chodníky,
  • klimatizačné zariadenia.
Ide o súčasti zaradené do druhej a tretej odpisovej skupiny uvedené v prílohe č. 1 zákona.
Podľa prechodného ustanovenia zákona o dani z príjmov (§ 52g ods. 8) môže daňovník tento postup použiť prvýkrát na majetok, ktorý uviedol do užívania v zdaňovacom období končiacom v roku 2009.

(Ing. Ivana Valterová – DaU 5/2009)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ, ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
ZRIAĎOVACIE NÁKLADY OD 1. MARCA 2009

Dňa 18. marca 2008 dvaja spoločníci založili spoločnosť s r. o. spoločenskou zmluvou. Do obchodného registra bola spoločnosť zapísaná dňa 20. apríla 2008 (vznik spoločnosti). Od založenia po vznik spoločnosti vznikli náklady na cestovné, poštovné, poplatky, kopírovanie dokladov, overovanie podpisov, kancelárske potreby atď. Keďže tieto výdavky presiahli sumu 50 000 Sk, ÚJ ich zaúčtovala na účet 011 – Zriaďovacie náklady. Od 1. marca 2009 zriaďovacie náklady sa nepovažujú za dlhodobý nehmotný majetok.
Môže ÚJ neodpísané zriaďovacie náklady odpísať jednorázovo do nákladov?

Podľa § 86f opatrenia MF SR č. MF/10531/2009-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa stanovili postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave PÚ v znení neskorších predpisov (ďalej len „postupy účtovania“), dlhodobý nehmotný majetok, ktorým sú zriaďovacie náklady, sa vyradí z účtovníctva pri zostavovaní účtovnej závierky po 20. marci 2009, ktorá sa zostavuje k 1. marcu 2009 a neskôr. Vyradenie tohto majetku z účtovníctva sa účtuje na ťarchu účtu 071 – Oprávky k zriaďovacím nákladom so súvzťažným zápisom v prospech účtu 011 – Zriaďovacie náklady. V účtovnej jednotke, ktorá prvýkrát zostavuje účtovnú závierku, sa zostatková hodnota dlhodobého nehmotného majetku, ktorým sú zriaďovacie náklady, účtuje na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 071 – Oprávky k zriaďovacím nákladom. V ostatných prípadoch sa zostatková hodnota dlhodobého nehmotného majetku, ktorým sú zriaďovacie náklady, účtuje na ťarchu účtu 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo 429 – Neuhradená strata minulých rokov so súvzťažným zápisom v prospech účtu 071 – Oprávky k zriaďovacím nákladom.
Od 1. marca 2009 sa zriaďovacie náklady nepovažujú za dlhodobý nehmotný majetok. Pri svojom vzniku sa budú účtovať priamo do nákladov na príslušné nákladové účty, ktorých sa podľa charakteru účtovného prípadu týkajú.


DLHODOBÝ MAJETOK ZAÚČTOVANÝ V ÚČTOVNÍCTVE PO 1. MARCI 2009

Účtovná jednotka má vo svojom účtovníctve zaúčtovaný dlhodobý hmotný majetok alebo dlhodobý nehmotný majetok, ktorý nespĺňa limit ocenenia.
Môže ÚJ takýto majetok po zmene zákona jednorázovo odpísať do nákladov?

Podľa § 86f opatrenia MF SR č. MF/10531/2009-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa stanovili postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave PÚ v z.n.p.
  1. dlhodobý hmotný majetok, vrátane technického zhodnotenia vykonaného na prenajatom majetku podľa § 32 ods. 2 písm. c) postupov účtovania, uvedený do užívania najneskôr 28. februára 2009, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako 1 700 €, sa považuje za dlhodobý hmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní;
  2. dlhodobý nehmotný majetok uvedený do užívania najneskôr 28. februára 2009, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako 2 400 €, sa považuje za dlhodobý hmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.
Z uvedeného vyplýva, že dlhodobý hmotný majetok alebo dlhodobý nehmotný majetok, u ktorého od 1. marca 2009 došlo k zvýšeniu ocenenia, sa nezúčtuje jednorázovo do nákladov, ale sa bude pokračovať v jeho odpisovaní tak, ako keby k žiadnej zmene nedošlo. Zvýšené hodnoty u dlhodobého hmotného majetku a u dlhodobého nehmotného majetku sa použijú pri majetku obstaranom od 1. marca 2009.
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok obstaraný pred 28. februárom 2009 sa doodpisuje v účtovníctve podľa predpisov platných do 1. marca 2009.

(Odpovedala Ing. Ivana Hudecová – 1000 riešení 3/2009)

NÁKUP NOVÉHO OSOBNÉHO MOTOROVÉHO VOZIDLA

Nové osobné motorové vozidlo vrátane DPH sa predáva za 11 900 eur. Vzhľadom na to, že predajca poskytuje zľavu v sume 500 eur, kupujúci má nárok na dotáciu 1 500 eur.
Ako kupujúci zaúčtuje nákup vozidla?

Kupujúci uhradí 9 900 eur, čo zaúčtuje v peňažnom denníku do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane. V knihe dlhodobého majetku sa zaúčtuje prírastok v sume 9 900 eur.


ZAÚČTOVANIE POLOŽIEK BANKOVÉHO VÝPISU

Podnikateľ dostal dňa 7. 2. 2009 bankový výpis, ktorý banka vystavila 2. 2. 2009. V januári 2009 podnikateľ realizoval tieto bankové operácie:
5. 1. 2009 Dotácia pokladnice
8. 1. 2009 Úhrada dodávateľskej faktúry
15. 1. 2009 Inkaso odberateľskej faktúry
20. 1. 2009 Odvod dane zo mzdy
25. 1. 2009 Denná tržba ERP
31. 1. 2009 Poplatok banke
31. 1. 2009 Pripísanie úroku
31. 1. 2009 Daň z úroku
Ako podnikateľ zaúčtuje položky bankového výpisu?
I keď mnohé účtovné jednotky pri účtovaní bankového výpisu za deň uskutočnenia účtovného prípadu považujú dátum vystavenia výpisu, dátum jeho spracovania bankou, dátum zúčtovania, prípadne dátum, keď bol výpis doručený podnikateľovi, je potrebné aj v tomto prípade vychádzať z ustanovenia § 2 postupov účtovania v JÚ.
Pretože každá banková transakcia uvedená v bankovom výpise predstavuje účtovný prípad, je potrebné priradiť k nemu taký dátum, ktorý napĺňa definíciu dňa uskutočnenia účtovného prípadu a s takýmto dátumom ho aj zaúčtovať. Nie je správne účtovať všetky účtovné prípady s dátumom 2. 2. 2009 (deň vystavenia bankového výpisu) alebo s dátumom 7. 2. 2009 (deň doručenia bankového výpisu), pretože by došlo k situácii, že všetky účtovné prípady, bez ohľadu na to, kedy sa skutočne realizovali, by boli zaúčtované v rovnaký deň. Vystavenie bankového výpisu ani jeho doručenie nepredstavuje vznik účtovného prípadu v zmysle § 2 ods. 2 zákona o účtovníctve. Ak by sa podnikateľ dohodol s bankou napr. na štvrťročnej periodicite spracovávania a doručovania bankových výpisov, ukázalo by sa nesprávne uplatnenie dňa uskutočnenia účtovného prípadu ešte vypuklejšie.


ZAÚČTOVANIE NÁKUPU CENÍN

Podnikateľ 10. 1. 2009 zakúpil v hotovosti 200 ks poštových známok po 0,50 centov v celkovej sume 100 eur. Ako a do akých kníh podnikateľ zaúčtuje nákup cenín?
Keďže na nákup poštových známok podnikateľ použil hotovosť vybratú z pokladnice účtovnej jednotky, výber 100 eur sa zaúčtuje na základe výdavkového pokladničného dokladu v peňažnom denníku do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti – výdavok a zároveň do stĺpca priebežné položky – príjem.
V pokladničnej knihe sa na základe toho istého účtovného dokladu zaúčtuje úbytok peňažných prostriedkov v hotovosti (100 eur)
Prijatie poštových známok sa v peňažnom denníku zaúčtuje do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti – príjem a do stĺpca priebežné položky – výdavok, a to na základe príjmového pokladničného dokladu o príjme cenín. Prijatie 200 ks poštových známok v sume 100 eur sa zaúčtuje do knihy cenín na základe toho istého pokladničného dokladu.


ZAÚČTOVANIE ROZDIELU MEDZI ÚČTOVNOU A DAŇOVOU ZOSTATKOVOU HODNOTOU

Účtovná jednotka uviedla do používania DHM v sume 80 000 eur v marci 2009. V odpisovom pláne určila, že dlhodobý hmotný majetok bude používa 48 mesiacov a účtovné odpisy bude zaokrúhľovať na celé eurá. V januári 2010 sa rozhodne, že pre účtovné odpisy uplatní postup podľa § 28 ods. 3 zákona o účtovníctve, t.j. Účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom.
Ako účtovná jednotka zaúčtuje rozdiel medzi účtovnou a daňovou zostatkovou hodnotou?

Podľa § 20 ods. 10 postupov účtovania sa dlhodobý majetok pri účtovných odpisoch začne odpisovať v mesiaci, v ktorom bol zaradený do používania, t.j. v marci 2009. Keďže v roku 2009 sa v knihe dlhodobého majetku zaúčtujú účtovné odpisy za 10 mesiacov v sume 16 670 eur, v účtovnej závierke za rok 2009 sa v r. 02 Výkazu o majetku a záväzkoch uvedie účtovná zostatková cena v sume 63 330 eur. Daňové odpisy predmetného DHM predstavujú 20 000 eur vzhľadom na to, že doba odpisovania tohto majetku podľa prílohy č. 1 zákona o dani z príjmov je 4 roky. V knihe dlhodobého majetku sa uvedie k 31. 12. 2009 daňová zostatková hodnota v sume 60 000 eur. Ak sa účtovná jednotka rozhodne uplatniť od roku 2010 odpisovanie podľa § 28 ods. 3 zákona o účtovníctve, použije pri zostavovaní účtovnej závierky za rok 2010 ustanovenie § 23 ods. 7 postupov účtovania v JÚ. Zistí rozdiel medzi účtovnou zostatkovou hodnotou k 1. 1. 2010 a daňovou zostatkovou hodnotou k 31. 12. 2010 takto:
Účtovná zostatková hodnota
k 1. 1. 2010 . . . . . . . . . . . . . . 63 330 eur
Daňová zostatková hodnota
k 31. 12. 2010 . . . . . . . . . . . . 40 000 eur
Rozdiel . . . . . . . . . . . . . . . . + 23 330 eur
Zostatková hodnota
k 31. 12. 2010 . . . . . . . . . . . . 40 000 eur
Vzhľadom na to, že účtovná zostatková hodnota prevyšuje daňovú zostatkovú hodnotu o 23 330 eur môže sa v knihe dlhodobého majetku zaúčtovať jednorazový odpis, čím dôjde k zjednoteniu zostatkovej hodnoty na sumu 40 000 eur. Uvedená zostatková hodnota sa v účtovnej závierke za rok 2010 vykáže v r. 02 Výkazu o majetku a záväzkoch.
V rokoch 2011 a 2012 sa predmetný dlhodobý hmotný majetok odpisuje len podľa príslušných ustanovení zákona o dani z príjmov.


(Odpovedala Ing. Zdenka Fabová – Poradca 9/2009)

 

 
 
POPULÁRNE ZO SVETA PODNIKANIA

 
ZNIŽOVANIE NEZAMESTNANOSTI

V jednotlivých krajinách sa obavy občanov zo straty zamestnania odlišujú. Tretina Európanov považuje nezamestnanosť za najdôležitejší problém hospodárstva. Najväčšie obavy z prípadnej nezamestnanosti majú v Európe Nemci, Španieli a Francúzi. Naopak, najmenej nezamestnanosť trápi Holanďanov a Britov – čiže krajiny s tradične nízkou nezamestnanosťou.
Vo všetkých krajinách je najnižšia miera nezamestnanosti v hlavných a veľkých mestách.
Ak sa domácej ekonomike darí, potom vyspelejším regiónom sa darí ešte viac. Hlavnou hybnou silou pre ekonomiku je totiž výroba produktov s vysokým podielom nových technológií alebo poskytovanie kvalitných služieb – a pre toto sú vždy potrební schopní zamestnanci, ktorí sa pochopiteľne nachádzajú v regiónoch s najvyššími príjmami.

V HLAVNÝCH MESTÁCH EU JE VYŠŠIA ŽIVOTNÁ ÚROVEŇ OBYVATEĽOV – Dôvodom je viac pracovných príležitostí, firmy majú k dispozícii vzdelanejšie obyvateľstvo, viac sa tu darí podnikaniu – kúpna sila obyvateľov je vyššia a podmienky pre rozvoj služieb sú lepšie ako v malých mestách. Podľa štúdie analytickej spoločnosti GFK „Challenges of Europe 2008“ majú Európania najväčšie obavy z rastu cien a nezamestnanosti.
Oproti minulému roku sa zvýšil počet Európanov, ktorí majú obavy zo zvyšovania cien a poklesu kúpnej sily ich miezd a platov, o 11 %. Hlavne vo Francúzsku, Belgicku, Rusku a Rakúsku je táto téma pre občanov veľmi dôležitá. Celkovo najviac majú obavy z nepriaznivých hospodárskych, sociálnych a politických udalostí Nemci, Francúzi a Rakúšania. Naopak, najviac sú „kľudní“ Holanďania, Belgičania a Španieli.

MIERA NEZAMESTNANOSTI V EURÓPE neustále mierne klesá a v júli v roku 2008 bola už len 6,8 %, v členských krajinách OECD dokonca 5,8 % - v minulom roku to bolo ešte o 0,2 % menej. V niektorých regiónoch je už tak nízka, že pre tunajšie firmy je problémom nájsť nového pracovníka.
Medziročné porovnanie najvyspelejších štátov sveta:
  • USA 6,1 % (čo je o 1,4 % viac),
  • Japonsko 4,0 % (čo je o 0,4 % viac),
  • Francúzsko 7,3 % (čo je o 0,9 % menej),
  • Nemecko 7,3 % (čo je o 1,1 % menej),
  • Kanada 6,1 % (čo je o 0,1 % viac),
  • Veľká Británia 5,3 % (rovnaká hodnota).

PODPORA V NEZAMESTNANOSTI – Firmy zanikajú a nové vznikajú – takže, dostať výpoveď nie je ničím nezvyčajným. Nájsť v súčasnej dobe zamestnanie je jednoduchšie ako predtým, aj napriek tomu to však môže trvať niekoľko mesiacov. Avšak výška a doba poberania podpory v nezamestnanosti v celej Európe klesá. V každom členskom štáte má inú hodnotu a je poskytovaná v odlišných časových intervaloch. Ak občan nenastúpi do zamestnania do zákonom stanovenej doby, už nemá na podporu v nezamestnanosti nárok a je odkázaný na sociálne dávky. Aby mal nezamestnaný, v každom európskom štáte, nárok na podporu v nezamestnanosti, musí o ňu písomne požiadať a preukázať sa potrebnou dobou zamestnania alebo inou zárobkovou činnosťou, pri ktorej odvádzal sociálne poistenie. Musí sa hlásiť na Úrade práce a byť mu k dispozícii. Najvyššie nároky na nezamestnaného sú vo Veľkej Británii a Írsku.

NAJMENEJ „CHUDOBNÝCH NEZAMESTNANÝCH“je v Škandinávii – Nezamestnaní sú na tom najhoršie v Estónsku, na Slovensku, v Luxembursku, vo Veľkej Británii, na Malte, v Taliansku a v Írsku. Takmer každý druhý tu nedosahuje príjem vo výške 60 % mediánu. V týchto krajinách je podpora v nezamestnanosti porovnateľná s ostatnými, avšak následujúce sociálne dávky už nie sú tak vysoké. V Luxembursku síce patria takmer všetky sociálne dávky medzi najvyššie v Európe, súčasne je tu druhá najvyššia priemerná mzda v Európe, takže ani štedrý štátny systém nezaručuje 50 % nezamestnaným Luxemburčanom príjem vyšší, ako je hranica „chudoby“ v Luxembursku.

PODPORA V NEZAMESTNANOSTI V EURÓPSKYCH KRAJINÁCH
Dánsko
Nárok na podporu v nezamestnanosti má občan, ktorý v posledných troch rokoch bol zamestnaný minimálne 52 týždňov a odvádzal všetky daňové odvody. Výška podpory v nezamestnanosti sa počíta z priemerného príjmu za posledné 3 mesiace. Výška podpory je 90 %, maximálne však 417 euro týždenne. Mladí nezamestnaní hneď po škole dostanú 376 euro týždenne. Podpora v nezamestnanosti sa vypláca maximálne štyri roky.
Estónsko Nárok na podporu v nezamestnanosti má občan, ktorý v posledných dvoch rokoch, aspoň počas jedného roka riadne odvádzal sociálne poistenie. Výška podpory v nezamestnanosti je prvých sto dní 50 % z vymeriavacieho základu (priemerný príjem za posledných 12 mesiacov) a potom je 40 %. Podpora v nezamestnanosti je vyplácaná podľa počtu rokov poistenia (buď 180 dní – do piatich rokov poistenia, 270 dní – od piatich do desiatich rokov rokov poistenia alebo 360 dní – nad desať rokov poistenia).
Írsko
Nárok na podporu v nezamestnanosti má občan, ktorý v priebehu predchádzajúceho roka najmenej počas 39 týždňov riadne odvádzal sociálne poistenie. Výška podpory v nezamestnanosti je určená paušálne, a to vo výške 186 euro týždenne. Navyše na každé dieťa dostáva nezamestnaný 22 euro týždenne. Nárok na podporu v nezamestnanosti je 390 dní.
Taliansko
Nárok na podporu v nezamestnanosti má občan, ktorý počas posledných dvoch rokov minimálne po dobu jedného roka riadne odvádzal sociálne poistenie. Výška podpory v nezamestnanosti je 40 % z príjmu za posledné 3 mesiace, maximálne však 985 euro mesačne. Nárok na podporu v nezamestnanosti je 180 dní, pre občanov starších ako 50 rokov je 270 dní.
Luxembursko
Nárok na podporu v nezamestnanosti má občan, ktorý v minulom kalendárnom roku riadne odvádzal sociálne poistení počas 26 týždňov. Výška podpory v nezamestnanosti je 80 % priemerného príjmu za posledné 3 mesiace. Rodiny s deťmi poberajú podporu vo výške 85 %. Nárok na podporu v nezamestnanosti je 365 dní.
Holandsko
Nárok na podporu v nezamestnanosti má občan, ktorý počas posledných 39 týždňov minimálne počas 26 týždňov riadne odvádzal sociálne poistenie. Výška podpory v nezamestnanosti je 70 % z minimálnej mzdy. Dĺžka nároku na podporu v nezamestnanosti je závislá od dĺžky poistenia a veku občana, pohybuje sa od 6 mesiacov po dobu 5 rokov (4 roky poistenia – 9 mesiacov, 5 - 10 rokov poistenia 9 mesiacov, 10 - 15 rokov poistenia – 12 mesiacov, 15 - 20 rokov poistenia – 18 mesiacov, 20 - 25 rokov poistenia – 24 mesiacov, 25 - 30 rokov poistenia – 30 mesiacov, 30 - 35 rokov poistenia – 36 mesiacov, 35 - 40 rokov poistenia – 48 mesiacov, 40 rokov poistenia – 60 mesiacov). Absolventi škôl majú nárok na podporu v nezamestnanosti 6 mesiacov.
Grécko
Nárok na podporu v nezamestnanosti má občan, ktorý počas posledných štrnástich mesiacov riadne odvádzal sociálne poistenie v priebehu 125 dní. Výška podpory v nezamestnanosti sa počíta z priemernej mzdy za posledných 12 mesiacov. Jej výška je 40 %, maximálne však 2/3 minimálnej mzdy. Doba poskytovania podpory závisí od veku a dĺžky poistenia občana, pohybuje sa v rozpätí 5 až 12 mesiacov. Občania starší ako 49 rokov poberajú podporu v nezamestnanosti celý rok.
Španielsko
Nárok na podporu v nezamestnanosti má občan, ktorý počas posledných 6 rokov riadne odvádzal sociálne poistenie v priebehu 360 dní. Výška podpory v nezamestnanosti je 70 % z priemernej mzdy za zvyšných 6 mesiacov je len 60 %. Maximálna výška podpory v nezamestnanosti je 2,2 násobok minimálnej mzdy. Trvanie nároku na výplatu podpory v nezamestnanosti závisí od dĺžky poistenia občana a pohybuje sa od 4 mesiacov do 2 rokov (závisí na veku, dobe poistenia a počte detí).
Veľká Británia
Nárok na podporu v nezamestnanosti má občan, ktorý počas posledného roka najmenej 39 týždňov riadne odvádzal sociálne poistenie. Výška podpory v nezamestnanosti je určená paušálne. Občania starší ako 25 rokov dostávajú týždenne 85 euro, vo veku 18 – 24 rokov dostávajú týždenne 68 euro, mládež vo veku 16 – 17 rokov dostáva týždenne 51 euro. Nárok na podporu v nezamestnanosti je iba 182 dní počas jednej periódy nezamestnanosti.

NAJNIŽŠIA MIERA NEZAMESTNANOSTI je v súčasnom období v Dánsku (2,3 %) a v Nórsku (2,6 %). Naopak najvyššia je v Španielsku (11,0 %) a na Slovensku (10,3 %). Najväčšia miera nezamestnanosti v priebehu posledných troch rokov klesla práve na Slovensku a v Poľsku.

ŽENY V EURÓPE sú častejšie nezamestnané ako muži. Vo väčšine členských štátov Európskej únie to ženy majú pri uplatňovaní sa na trhu práce ťažšie než muži. Za celú Európsku úniu je nezamestnanosť žien 9,8 %, proti nezamestnanosti mužov 7,9 %.
Najnižšie rozdiely v nezamestnanosti na základe pohlavia sú ako zvyčajne v Dánsku, Fínsku a Švédsku, v krajinách strednej Európy a v Holandsku a vo Veľkej Británii. Vo Veľkej Británii, Írsku, Estónsku a Lotyšsku je ako v jediných krajinách nezamestnanosť žien nižšia ako nezamestnanosť mužov – avšak ide len o minimálny rozdiel. Oproti tomu najvyššie rozdiely v nezamestnanosti žien a mužov sú v južných krajinách Európy, napríklad v Grécku je nezamestnanosť žien 15,5 %, čo je dvojnásobne viac ako pri mužoch (6,2 %). Podobná situácia je tiež v Španielsku, Taliansku a Luxembursku. V Európe majú nezamestnaní podstatne lepšie podmienky ako v ostatných členských krajinách OECD. Vzhľadom k prepracovanej sociálnej politike a množstvu štátnych dávok je najmenej chudobných nezamestnaných (t.j. majúcich príjem nižší než 60 % mediánu) v Škandinávii – približne každý piaty. V západnej Európe je to približne každý druhý a v mimoeurópskych krajinách dokonca 80 %. Výška podpory v nezamestnanosti je v Európe pomerne vysoká, ale je možné ju poberať len obmedzený čas. Do pasce chudoby sa tak v Európe dostávajú až tí ľudia, ktorí sú odkázaní na sociálne dávky, ktorých výška je už podstatne nižšia.
Sociálna politika v EU je na vysokej úrovni, avšak v mnohých krajinách sa už priblížila k hranici svojich finančných možností. V budúcnosti bude pre veľa krajín veľmi ťažké si udržať nastavenú úroveň....

(Bc. Petr Gola)

 

 
 
POVEDALI MÚDRI

 
LÁSKA A PENIAZE

Jeden má šťastie, lásku, priateľov i peniaze, a druhý – účet za to.
W. Czernak

Lásku a peniaze netreba kradnúť. Oboje zanecháva stopy.
D. Lučkanič

Láska je ako nahé dieťa. Myslíš, že má vrecká na peniaze?
Ovidius

Peniaze vám lásku kúpiť nemôžu, avšak zlepšujú vaše postavenie pri vyjednávaní.
L. J. Peter

Láska je jediná vášeň, ktorá sa platí mincami, čo si sama razí.
T. Tasso

Láska všetko prekoná – s výnimkou nedostatku peňazí a bolesti zubov.
M. Westová

Niektorí muži platia peniazmi, iní slobodou.
D. Kováč

Žena sa cíti šťastná, keď muž píše svoje vyznania lásky na veľké bankovky.
Heyse

V láske treba mať plné srdcia, v manželstve plné vrecká.
M. Hodál

Cena lásky je taká veľká, koľko za ňu musí človek zaplatiť. A ak niekedy získal lásku lacno, potom oklamal sám seba.
W. Faulkner

 

 
 
ČO NOVÉ V LEGISLATÍVE

 
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Čiastka číslo 57/2009 zo dňa 30. 4. 2009
155/2009 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 20/2009 Z. z. o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou priamych platieb
156/2009 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 371/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o identifikácii a registrácii oviec a kôz

Čiastka číslo 58/2009 zo dňa 30. 4. 2009
157/2009 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Chorvátskej republiky Príloha k čiastke 58 - k oznámeniu č. 157/2009 Z. z.

Čiastka číslo 59/2009 zo dňa 30. 4. 2009
158/2009 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Albánskej republiky Príloha k čiastke 59 – k oznámeniu č. 158/2009 Z. z.

Čiastka číslo 60/2009 zo dňa 30. 4. 2009
159/2009 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 648/2008 Z. z. o rozsahu vykonávania rozhodnutí, opatrení a úkonov trestného konania vo vyšetrovaní alebo skrátenom vyšetrovaní

Čiastka číslo 61/2009 zo dňa 5. 5. 2009
160/2009 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov a o doplnení niektorých zákonov
161/2009 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými o zintenzívnení spolupráce pri predchádzaní a boji proti trestnej činnosti Príloha k čiastke 61 – k oznámeniu č. 161/2009 Z. z.

Čiastka číslo 62/2009 zo dňa 6. 5. 2009
162/2009 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Európskeho dohovoru o odškodňovaní obetí násilných trestných činov Príloha k čiastke 62 – k oznámeniu č. 162/2009 Z. z.

Čiastka číslo 63/2009 zo dňa 6. 5. 2009
163/2009 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o Zmenách Poplatkového poriadku k Dohovoru o udeľovaní európskych patentov (Európskemu patentovému dohovoru) Príloha k čiastke 63 – k oznámeniu č. 163/2009 Z. z.

Čiastka číslo 64/2009 zo dňa 6. 5. 2009
164/2009 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Druhého protokolu k Dohovoru o ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev Príloha k čiastke 64 – k oznámeniu č. 164/2009 Z. z.

Čiastka číslo 65/2009 zo dňa 12. 5. 2009
165/2009 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 136/2001 Z. z. o ochrane hospodárskej súťaže a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 347/1990 Zb. o organizácii ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov
166/2009 Oznámenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 2/2002 na vykonanie zákona č. 163/2001 Z. z. o chemických látkach a chemických prípravkoch v znení neskorších predpisov

(Zdroj: Zbierka zákonov SR)

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
15. 5. – piatok
Daň z príjmovodvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane (oznámenie o zrážkovej dani z príjmov zo závislej činnosti až v rámci štvrťročného prehľadu)
Daň z príjmovodvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

20. 5. – streda
DPH – predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v apríli 2009 35 000 €

25. 5. – pondelok
DPH – podanie daňového priznania k DPH za apríl 2009 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za apríl 2009 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane – podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za apríl 2009
do výplatného termínu
Poistné – splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za apríl 2009

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov – odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za apríl 2009
– prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za apríl 2009 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
Daň z príjmovvznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane – zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
Správa dane – zrušenie činnosti daňového subjektu

Do 30 dní
Správa dane – odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
Správa daneoznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani,
Správa dane – oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
Správa dane – pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
Miestne dane – oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Miestne dane – vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
Miestne dane – zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov meny Mena 30.4. 4.5. 5.5. 6.5. 7.5.
americký dolár USD 1,3275 1,3223 1,3403 1,3322 1,3363
japonský jen JPY 130,34 131,52 132,59 131,17 132,72
lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
česká koruna CZK 26,701 26,637 26,478 26,805 26,463
dánska koruna DKK 7,4484 7,4483 7,4482 7,4485 7,4487
estónska koruna EEK 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466 15,6466
anglická libra GBP 0,89335 0,8897 0,8859 0,8861 0,8847
maďarský forint HUF 289,73 288,23 283,26 285,83 276,6
litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
lotyšský lats LVL 0,7093 0,7092 0,7094 0,7093 0,7091
poľský zlotý PLN 4,3993 4,407 4,3483 4,4135 4,3038
rumunský leu RON 4,1892 4,1916 4,1632 4,1592 4,118
švédska koruna SEK 10,6915 10,6665 10,5865 10,616 10,477
švajčiarsky frank CHF 1,5066 1,5093 1,5113 1,5089 1,5166
nórska koruna NOK 8,7245 8,69 8,687 8,735 8,62
chorvátska kuna HRK 7,4101 7,4135 7,3979 7,3744 7,3629
ruský rubeľ RUB 43,863 43,7095 43,9435 43,736 43,6295
turecká líra TRY 2,1145 2,1045 2,0918 2,093 2,0601
austrálsky dolár AUD 1,8146 1,803 1,7998 1,7917 1,7591
brazílsky real BRL 2,885 2,8605 2,8339 2,8549 2,806
kanadský dolár CAD 1,5786 1,5681 1,5669 1,5689 1,5569
čínsky jüan CNY 9,0575 9,0221 9,1407 9,0877 9,116
hongkongský dolár HKD 10,2881 10,248 10,3873 10,3245 10,3566
indonézska rupia IDR 14071,5 13897,63 14106,66 13885,52 13891,45
indická rupia INR 66,262 65,996 66,077 66,064 65,612
juhokórejský won KRW 1696,88 1677,21 1700,3 1702,95 1681,34
mexické peso MXN 18,295 18,2134 17,759 17,6967 17,3576
malajzijský ringgit MYR 4,7259 4,6697 4,7045 4,7073 4,7098
novozélandský dolár NZD 2,3378 2,3137 2,2994 2,2857 2,2385
filipínske peso PHP 63,924 63,574 64,051 63,515 63,152
singapurský dolár SGD 1,962 1,9619 1,9713 1,9651 1,9591
thajský baht THB 46,808 46,585 47,058 46,857 46,63
juhoafrický rand ZAR 11,2426 11,0624 11,1356 11,3237 11,1581

Názov meny Mena 11.5. 12.5.
americký dolár USD 1,3574 1,3683
japonský jen JPY 132,82 132,9
lev BGN 1,9558 1,9558
česká koruna CZK 26,767 26,744
dánska koruna DKK 7,449 7,4485
estónska koruna EEK 15,6466 15,6466
anglická libra GBP 0,8986 0,8934
maďarský forint HUF 277,45 278,78
litovský litas LTL 3,4528 3,4528
lotyšský lats LVL 0,7092 0,7091
poľský zlotý PLN 4,382 4,386
rumunský leu RON 4,1599 4,1533
švédska koruna SEK 10,5205 10,6218
švajčiarsky frank CHF 1,5057 1,5088
nórska koruna NOK 8,702 8,751
chorvátska kuna HRK 7,3562 7,351
ruský rubeľ RUB 43,8726 43,8935
turecká líra TRY 2,1136 2,1349
austrálsky dolár AUD 1,7835 1,7858
brazílsky real BRL 2,8151 2,8039
kanadský dolár CAD 1,5676 1,5865
čínsky jüan CNY 9,2615 9,334
hongkongský dolár HKD 10,5198 10,6045
indonézska rupia IDR 14114,82 14171,36
indická rupia INR 67,205 67,481
juhokórejský won KRW 1674,7 1694,6
mexické peso MXN 17,8577 18,0274
malajzijský ringgit MYR 4,7733 4,8062
novozélandský dolár NZD 2,2537 2,2555
filipínske peso PHP 64,098 64,443
singapurský dolár SGD 1,9835 1,9923
thajský baht THB 46,98 47,282
juhoafrický rand ZAR 11,4055 11,5129

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
POSTUPY ÚČTOVANIA V ROKU 2009
S účinnosťou od 20. marca 2009 vstúpili do platnosti novely postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého a podvojného účtovníctva. Novely je potrebné zohľadniť v účtovníctve v účtovnom období začínajúcom od 1. januára 2009, pretože ustanovenia opatrení sa použijú pri zostavení účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré sa končí po 28. februári 2009.

BALÍČEK POSTUPY ÚČTOVANIA , Poradca 9/2009, DUO 5/2009, Aktualizácia 2009 I/4 - zadarmo

Odpisovanie majetku – zmeny v roku 2009 (príspevok)
mesačník Dane účtovníctvo odvody bez chýb, pokút a penále 5/2009 (A4, 88 str).

Postupy účtovania v JÚ a PÚ (s komentárom)
mesačník Poradca 9/2009 (A5, 240 str.)


úplné znenia opatrení
Aktualizácia 2009 I/4 - (A5, 112 str.)

AUTOMOBIL V PODNIKANÍ

Úprava cestovných náhrad je významnou súčasťou pracovnoprávnych predpisov. Nadväzuje na § 145 ods. 1 Zákonníka práce, podľa ktorého zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi za podmienok ustanovených v zákone o cestovných náhradách cestovné náhrady, náhrady sťahovacích výdavkov a iných výdavkov, ktoré mu vzniknú pri plnení pracovných povinností.
S účinnosťou od 1. apríla 2009 sa menia sadzby náhrad stravného pri pracovných cestách opatrením MPSVaR. Vyhláška MZ SR č. 143/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú druhy lekárničiek a obsah lekárničiek pre cestnú dopravu, nadobudla účinnosť 1. mája 2009.

BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKANÍ,.Poradca 10/09, DUO 5/09, PaM 6/09, DUO 6/09 - zadarmo

Zákon o cestovných náhradách – s komentárom
mesačník Poradca 10/2009, (A5, cca 224 str.)

Autolekárnička v motorovom vozidle podnikateľa, Dotácia na kúpu motorového vozidla - využitie v podnikaní - príspevky
mesačník DUO 5/2009, (A4, 88 str.)

Zvýšenie súm stravného od 1. 4. 2009, Exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu - príspevky PaM 6/2009, (A4, 88 str.)

Nová vyhláška, ktorou sa ustanovujú druhy lekárničiek a obsah lekárničiek pre cestnú dopravu - príspevok
DUO 6/2009, (A4, 88 str.)

Bližšie informácie o cenách a spôsobe objednania získate aj na telefónnom čísle 041 5652 983.

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 9/2009
  • Postupy účtovania v JÚ
  • Postupy účtovania v PÚ
  • Zákon o ochrane nefajčiarov

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP) – mesačník, č. 5/2009
  • Zásoby v kontexte daní
  • Majetok nespĺňajúci limit ocenenia
  • Špecifické prípady účtovania v družstvách

Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále – (DUO) formát A 4 mesačník, č. 5/2009
  • Autolekárnička
  • Šrotovné
  • Dodatočné daňové priznanie
  • Odpisovanie majetku – zmeny v roku 2009
  • Zmeny v platení poistného

Verejná správa – (VS) - formát A 4 mesačník, č. 5/2009
  • Rozhodcovské konanie – novela zákona
  • Zákon o cestnej premávke 2
  • Sankčný systém rozpočtových pravidiel verejnej správy
  • Spotrebné dane – novela zákona
  • Novela zákona o službách zamestnanosti
  • Ochrana nefajčiarov – novela zákona
  • Význam a právna úprava cenných papierov
  • Novela zákona o súdoch
  • Elektronický podpis
  • Rozpis finančných prostriedkov
  • Štrukturálne fondy EÚ na Slovensku
  • Trestné činy proti životu a zdraviu v súvislosti s poskytovaním zdrav. starostlivosti
  • Inštitúcie EU 6
  • OP schéma ŠP na úhradu straty spôsobenej nepriaznivými povet. udalosťami

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM) – mesačník, č. 5/2009
  • Rodičovský príspevok a práce na dohodu
  • Prihlášky a odhlášky do sociálnej poisťovne
  • Úrazové dávky
  • Poskytnutie ošetrovného
  • Dôchodkové poistenie a dôchodcovské dávky

1 000 riešení – dvojmesačník, č. 3/2009
  • TÉMA ČÍSLA: ÚČTOVANIE MAJETKU PO NOVELE DANE Z PRÍJMOV V JÚ A PÚ

AKTUALIZÁCIE K ZBORNÍKOM ZÁKONY I. - VI.

Aktualizácia č. III/2
  • Zákon o službách zamestnanosti
  • UPOZORNENIE NA ZMENU
    Zákon o sociálnom poistení


Aktualizácia č. II/2
  • Exekučný poriadok
  • Trestný poriadok
  • Zákon o rozhodcovskom konaní
  • UPOZORNENIE NA ZMENU
  • Trestný zákon
    • Zákon o registri trestov
    • Zákon o priestupkoch

Aktualizácia č. I/4
  • Opatrenie o sumách stravného
  • Podrobnosti o postupoch účtovania – novely
    • pre účtovné jednotky, ktoré účtujú podľa opatrenia
      č. MF/27 076/2007-74, č. 23 054/2002-92, č. 22 602/2002-92, č. MF/24 342/2007-74

PRIPRAVUJEME

Poradca 10/2009 (V/2009)
  • Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch
  • Zákon o cestovných náhradách
  • Transformácia účtovných sústav a zmena spôsobu evidencie výdavkov

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 6/2009 (V/2009)
  • DPH
  • Daňové exekučné konanie – z pohľadu daňovníka

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb, pokút a penále DUO č. 6/2009 ( V/2009)
  • Dodatočné DP k dani z motorových vozidiel
  • Autolekárničky – nová vyhláška
  • Nadmerný odpočet DPH – od 1. 4. 2009
  • Zriaďovacie náklady
  • Náhrada príjmu a nemocenské pri dočasnej PN

Verejná správa – (VS) č. 6/2009 ( V /2009)
  • Sankčný systém rozpočtových pravidiel
  • Obsadenie štátnozamestnaneckého miesta na súdoch
  • Exekúcie
  • Nadácie a premena nadačného imania
  • OP udravotníctvo čerpanie nenávratných finančných prostriedkov
  • zodpovednosť za škodu pri výkone verejnej moci

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 6/2009 (V/2009)
  • Exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu
  • Zvýšenie súm stravného a jeho vplyv na poskytovanie stravovania
  • Ochrana osobných údajov
  • Príjmy podľa autorského zákona
  • Hmotná zodpovednosť zamestnanca
  • Pracovno – právne spory

 

 
 
CHCETE SI OBJEDNAŤ?

 
Stručný návod na vyplnenie objednávky
  1. Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odpovedať odosielateľovi" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím vytvoríte novú správu obsahujúcu túto objednávku,
     
  2. Vyplňte objednávku - Vaše osobné údaje a počty kusov objednaného tovaru vpíšte do odpovedajúcich políčok,
     
  3. Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odoslať správu" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím odošlete vyplnenú objednávku na našu adresu.
     

  Identifikačné údaje objednávateľa  
  Meno, Priezvisko:      
  Firma:      
  IČO:      
  Adresa:      
  Telefón:      

,
  Predplatné mesačníka Poradca 2009  
 Predplatné Poradca 2009- cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     13 čísel + zborníky Zákony 2009 I, II, III
  prílohy: P6 Aktual, Poradca Extra, e-mailové noviny
  Predplatiteľom zasielame zadarmo prílohu:
 Daňové priznania

  - fyzických osôb
  - právnických osôb
  - ročné zúčtovanie dane  
  33,13 €
998 Sk
  ks  
  Predplatné  
  Predplatné Poradca 2009 + Daňové výdavky cena s 20% predplatiteľskou zľavou!    39,43 €
1188 Sk
  ks  
  Predplatné Verejná správa 2009 cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009!     40,10 €
1 208 Sk
  ks  
  Predplatné Verejná správa 2009 cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     50,06 €
1 508 Sk
  ks  
  Predplatné 1000 riešení 2009 (dvojmesačník) cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     19,25 €
580 Sk
  ks  
  Predplatné 1000 riešení 2009 (dvojmesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009!     15,93 €
480 Sk
  ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2009 (mesačník) cena s predplatiteľskou zľavou!     37,84 €
1140 Sk
  ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2009 (mesačník) cena s 25 % predplatiteľskou zľavou!     47,80 €
1440 Sk
  ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2009 (mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009!     37,84 €
1140 Sk
  ks  
  Predplatné Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2009 (mesačník) cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     43,02 €
1296 Sk
  ks  
  Predplatné Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2009 (mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009!     36,38 €
1096 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie I   - Daňové, účtovné...     7,30 €
220 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie I   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009!     5,64 €
170 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie II   - Obchodné, občianske...     7,30 €
220 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie II   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009!     5,64 €
170 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie III   - Pracovné, sociálne...     7,30 €
220 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie III   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009!     5,64 €
170 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie IV   - Stavebné, pozemkové...     8,30 €
250 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie IV   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009!     6,64 €
200 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie V   - Štátna správa, verejná...     8,30 €
250 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie V   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009!     6,64 €
200 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie VI   - Životné prostredie...     8,30 €
250 Sk
  ks  
  Predplatné Aktualizácie VI   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009!     6,64 €
200 Sk
  ks  
  Horúce Témy
  1   BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKANÍ,.Poradca 10/09, DUO 5/09, PaM 6/09, DUO 6/09 - zadarmo 16,80 €
506,12 Sk
  ks  
  2   BALÍČEK POSTUPY ÚČTOVANIA, Poradca 9/2009, DUO 5/2009, Aktualizácia 2009 I/4 - zadarmo 9,80 €
295,23 Sk
  ks  
  Poradca 2009 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...  
  č. 7/2009   - Zákon o cestnej premávke - zákon s komentárom
- Podiely na zisku, dividendy, tantiémy - z účtovného pohľadu
- Súdne poplatky po 1. 1. 2009
- Občiansky súdny poriadok - novela
3,19 €
96 Sk
  ks  
  č. 8/2009   - Zákon o európskom zoskupení územnej spolupráce s komentárom
- Záložné právo v právnej úprave - komentár a judikatúra
- Daň z príjmov - platenie preddavkov
- Podiely na zisku, tantiémy, dividendy
- Legislatívne zmeny vo vzťahu k zápisom do obchodného registra
3,19 €
96 Sk
  ks  
  č. 9/2009   - Zákon o ochrane nefajčiarov
- Postupy účtovania v JÚ
- Postupy účtovania v PÚ
3,19 €
96 Sk
  ks  
  Poradca 2008 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...  
  č. 11/2008   - stavebný zákon s komentárom
- Správa a vlastníctvo bytov a nebytových priestorov
3,19 €
96 Sk
  ks  
  č. 12/2008   - zákon o sociálnom fonde s komentárom
- RZZP za rok 2007
3,19 €
96 Sk
  ks  
  č. 13/2008   - zákon o službách zamestnanosti
- mzdy, platy a ich duálne zobrazovanie
- zdaňovanie autorských honorárov
- manká a škody
- cestovné náhrady
- dovolenka
3,19 €
96 Sk
  ks  
  Poradca Extra 2009 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu  
  Poradca Extra December 2009 PÚ    - Uzávierkové účtovné operácie roku 2008 v podvojnom účtovníctve    0,93 €
28 Sk
  ks  
  Poradca Extra Január VS    - Účtovná závierka za rok 2008 rozpočtových a príspevkových organizácií, obcí a vyšších územných celkov    0,93 €
28 Sk
  ks  
  Poradca Extra Február VS    - Odmeňovanie niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme    0,93 €
28 Sk
  ks  
  Poradca Extra 2008 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu  
  Poradca Extra august 2008 VS   - Účtovanie a vykazovanie transferov v rozpočtových organizáciách   0,73 €
22 Sk
  ks  
  Poradca Extra august 2008 PU   - Dlhodobý majetok v podvojnom účtovníctve   1,00 €
30 Sk
  ks  
  Poradca Extra jún 2008 VS   - Novela zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite – komentár    1,49 €
45 Sk
  ks  
  Verejná správa 2009 - odborný dvojfarebný časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie  
  č. 3/2009   - Verejné obstarávanie - novela zákona
- Porušenie finančnej disciplíny
- Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti
- Nelegálna práca - negatívny spoločenský a ekonomický jav
- Regionálna politika a podpora regionálneho rozvoja
4,81 €
145 Sk
  ks  
  č. 4/2009   - Novela zákona o verejnom obstarávaní
- Novela ZDP
- Zákon o cestnej premávke
- Trestný zákon
- Správa o hospodárení škôl
4,81 €
145 Sk
  ks  
  č. 5/2009   - Rozhodcovské konanie - novela zákona
- Zákon o cestnej premávke 2
- Sankčný systém rozpočtových pravidiel verejnej správy
- Spotrebné dane - novela zákona
- Novela zákona o službách zamestnanosti
- Ochrana nefajčiarov - novela zákona
- Význam a právna úprava cenných papierov
- Novela zákona o súdoch
- Elektronický podpis
- Rozpis finančných prostriedkov
- Štrukturálne fondy EÚ na Slovensku
- Trestné činy proti životu a zdraviu v súvislosti s poskytovaním zdrav. starostlivosti
- Inštitúcie EU 6
- OP schéma ŠP na úhradu straty spôsobenej nepriaznivými povet. udalosťami
4,81 €
145 Sk
  ks  
  Verejná správa 2008 - odborný dvojfarebný časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie  
  č. 10/2008   - Ochrana osobných údajov vo VS
- Metódy daňového odpisovania HM
- Nehmotný majetok v ZDP
- Účtovanie nákladov a výnosov vo VS
4,81 €
145 Sk
  ks  
  č. 11/2008   - Výkon práce vo verejnom záujme
- Novela zákona o priestupkoch
- Finančné vzťahy s EÚ
- Bežné a kapitálové transfery
- Daňové tajomstvo
4,81 €
145 Sk
  ks  
  č. 12-13/2008   - Príjmy a výdavky štátneho rozpočtu
- Novela zákona o rozpočtových pravidlách s komentárom
- Verejná správa a spotrebné dane
- Príplatky vo verejnej správe - mesačné, hodinové
- Spotrebiteľské zmluvy
- Poistenie štátneho majetku
- Ekonomizácia a informatizácia územnej samosprávy
- Výška úhrady za zdravotnú starostlivosť
9,63 €
290 Sk
  ks  
  Dane, účtovníctvo - vzory a prípady ročník 2009 - mesačník pre účtovníkov, ekonómov, daňových poradcov, živnostníkov a podnikateľov  
  č. 3/2009   - Základ dane z príjmov - zisťovanie a úprava
- Reklamácie a vady
3,98 €
120 Sk
  ks  
  č. 4/2009   - Cenné papiere a deriváty v účtovníctve podnikateľov
- Inventarizácia majetku a záväzkov
3,98 €
120 Sk
  ks  
  č. 5/2009   - Zásoby v daňových súvislostiach
- Drobný dlhodobý majetok - účtovné predpisy
- Účtovanie v družstvách - špecifické prípady
- Daň z príjmov FO - platenie preddavkov
3,98 €
120 Sk
  ks  
  Dane, účtovníctvo - vzory a prípady ročník 2008 - mesačník pre účtovníkov, ekonómov, daňových poradcov, živnostníkov a podnikateľov  
  č. 10/2008   - Jednoduché účtovníctvo - teória a prax od 1. januára 2008
- Daňový bonus
- Pohľadávky a záväzky - špecifické prípady účtovania
3,98 €
120 Sk
  ks  
  č. 11/2008   - Prechod na menu euro – účtovníctvo, dane a clo
- Časové rozlišovanie v PÚ a JÚ
- Účtovanie v spol. s r.o. – špecifické prípady
3,98 €
120 Sk
  ks  
  č. 12/2008   - Zdaňovanie príjmov v zahraničných súvislostiach
- Špecifiká dlhodobého nehmotného majetku
- Komanditná spoločnosť – špecifické prípady účtovania
- Cestovné náhrady pri pracovných cestách – prechod na euro
3,98 €
120 Sk
  ks  
  Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále ročník 2009  
  č. 3/2009   - Daňové priznanie FO
- Základ dane za rok 2008
- Pohľadávky v ZDP v roku 2008
- Paušálne daňové výdavky
- Registračná povinnosť k DPH po 1. 1. 2009
- ERP – pokuty od 1. 3. 2009
- Zákon o cenách – novela
- Zamestnávanie ZŤP
- Výpočet miezd po zavedení eura
- Ako narábať s informáciami (2.)
5,31 €
160 Sk
  ks  
  č. 4/2009   - Nezdaniteľná časť základu dane od 1. 3. 2009
- Zmeny vo vedení účtovníctva
- Zákon o vedení účtovníctva
- Prevádzka motorových vozidiel - daňové výdavky
- Zákon o dani z príjmov - od 1. 3. 2009
- Vyplatenie úrokového príjmu - oznamovacia povinnosť
- Zdaňovanie ostatných príjmov
5,31 €
160 Sk
  ks  
  č. 5/2009   - Autolekárnička
- Šrotovné
- Dodatočné daňové priznanie
5,31 €
160 Sk
  ks  
  Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále ročník 2008  
  č. 10/2008   - Automobil zaradený do obchodného majetku - používanie na osobnú potrebu
- Zákon o konkurze a reštrukturalizácii z pohľadu ZDP
- Zmenka z účtovného a daňového hľadiska
- Vklady do dcérskych podnikov
- Zákon o používaní ERP
5,31 €
160 Sk
  ks  
  č. 11/2008   - Príjmy FO – zdaňovanie podľa ZDP
- EURO od 1. 1. 2009 a daň z príjmov
- zálohové platby a DPH
- EURO a účtovníctvo
- Povinnosti účtovnej jednotky pred a po zavedení eura
- Duálne zobrazovanie a zaokrúhľovanie súm na výplatnom doklade
5,31 €
160 Sk
  ks  
  č. 12/2008   - Preddavky na daň FO pre rok 2009
- Euroúčtovníctvo
- Ochrana vkladov
- Elektronický podpis
- Zmeny v DPH od 1. 1. 2009
- Platiteľ DPH a odpočítanie dane
- Kurzové rozdiely v účtovníctve podnikateľov k 31. 12. 2008
5,31 €
160 Sk
  ks  
  1000 riešení 2009 - vychádza už ako dvojmesačník  
  č. 1/2009   - Téma čísla: DPH, Daň z príjmov
3,22 €
97 Sk
  ks  
  č. 2/2009   - Téma čísla: Daňové priznania FO a PO za rok 2008
3,22 €
97 Sk
  ks  
  č. 3/2009   - Téma čísla: Účtovanie majetku po novele dane z príjmov v JÚ a PÚ
3,22 €
97 Sk
  ks  
  1000 riešení 2008 - vychádza už ako dvojmesačník  
  č. 4/2008   - Téma čísla - Zahraničné obchodné vzťahy
3,22 €
97 Sk
  ks  
  č. 5/2008   - Téma čísla - Prechod meny SKK na EURO
3,22 €
97 Sk
  ks  
  č. 6/2008   - Téma čísla - Koniec roka 2008 v podnikaní
- Daňové výdavky
- Daň z príjmov
3,22 €
97 Sk
  ks  
  Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2009 - mesačník, určený personalistom, mzdovým účtovníkom, audítorom, odborníkom v oblasti práce a miezd, študentom i všetkým, ktorých táto problematika zaujíma. Je tlačený dvojfarebne. Vo farebných poliach pri jednotlivých príspevkoch uvádzame citácie zákonov a dôležité poznámky autorov.  
  č. 3/2009   - Štátne sociálne dávky od 1. 1. 2009
- Zamestnanecká prémia od 1. 1. 2009
- Evidovaný nezamestnaný a práca na dohodu
- Povinnosť mlčanlivosti po skončení pracovného pomeru
- Uplatňovanie odpočítateľných položiek za rok 2008
- Odchodné u invalidného dôchodcu
- Zmeny v zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti v roku 2009
- Spôsob určenia výšky dávky v nezamestnanosti
4,48 €
135 Sk
  ks  
  č. 4/2009   - Ako darovať 2% dane
- Rodičovský príspevok a práca na dohodu
- Aktívne opatrenia na trhu práce
- Pracovný pomer a živnostenské oprávnenie
- Neospravedlnená absencia v práci
- Náhrady pri výkone práce v zahraničí
- Povinnosti mzdovej účtovníčky - mzdový list
- Právo na ochranu života a zdravia v pracovnom pomere
4,48 €
135 Sk
  ks  
  č. 5/2009   - Rodičovský príspevok a práce na dohodu
- Prihlášky a odhlášky do sociálnej poisťovne
- Úrazové dávky
- Poskytnutie ošetrovného
- Dôchodkové poistenie a dôchodcovské dávky
4,48 €
135 Sk
  ks  
  Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2008 - mesačník, určený personalistom, mzdovým účtovníkom, audítorom, odborníkom v oblasti práce a miezd, študentom i všetkým, ktorých táto problematika zaujíma. Je tlačený dvojfarebne. Vo farebných poliach pri jednotlivých príspevkoch uvádzame citácie zákonov a dôležité poznámky autorov.  
  č. 10/2008   - Poistenie zamestnanca na zahraničnej služobnej ceste
- Daňová kontrola, práva a povinnosti kontrolovaného subjektu
- Sociálne poistenie a prechod na euro menu
4,48 €
135 Sk
  ks  
  č. 11/2008   - Pružný pracovný čas
- Znevýhodnený uchádzači o zamestnanie
- Nárok na náhradu mzdy pri prekážkach v práci
- Podmienky nároku a predčasný dôchodok
- Práva a povinnosti inšpekcie práce
- Teoretické vymedzenie riadenia ľudských zdrojov
4,48 €
135 Sk
  ks  
  č. 12/2008   - Pôsobnosť ZP v praxi
- Dva pracovné pomery u jedného zamestnávateľa
- Subjekty pracovnovprávnych vzťahov
- Použitie vozidla aj na súkromné účely
- Stimulačné systémy odmeňovania
- Povinnosti živnostníka ako zamestnávateľa
4,48 €
135 Sk
  ks  
  Zákony 2009  
  Zákony I   - Správa daní a poplatkov
- Daň z príjmov
- Daň z pridanej hodnoty
- Miestne dane - Spotrebné dane
- Cestovné náhrady
- Účtovníctvo
- Poplatky
- Euro
4,28 €
129 Sk
  ks  
  Zákony II   - Obchodný zákonník
- Občiansky zákonník
- Občiansky súdny poriadok
- Exekučný poriadok
- Trestné právo
- Živnostenský zákon
- Obchodné právo
- Občianske právo
- Správne právo
4,28 €
129 Sk
  ks  
  Zákony III   - Zákonník práce
- Mzdové predpisy
- Zákon o zamestnanosti
- Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie
- Sociálne zákony
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
4,28 €
129 Sk
  ks  
  Zákony IV   - Stavebný zákon a súvisiace predpisy
- Architekti a inžinieri
- Stavebné výrobky
- Bývanie
- Pôda
4,28 €
129 Sk
  ks  
  Zákony V   - Rozpočtové pravidlá
- Štátna a verejná služba
- Školy
- Obce
4,28 €
129 Sk
  ks  
  Zákony VI   - Životné prostredie
- Ochrana ovzdušia
- Vodné hospodárstvo
- Lesné hospodárstvo
- Odpadové hospodárstvo
4,28 €
129 Sk
  ks  

Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo pri cene uvedené inak.
Konverzný kurz: 1 € = 30,1260 Sk


Emailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určená čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina
  • Tieto emailové noviny Vám boli doručené na základe Vašej žiadosti o zasielanie.
  • V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadali(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ na adresu noviny@i-poradca.sk, následne budete vyradený(á) z databázy príjemcov emailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len na vlastné účely, nesmú byť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
 
 
KONTAKTY

 

Adresa:

Telefón

Fax

e-mail

internetová stránka

Poradca s.r.o.

(041) 56 52 871

(041) 56 52 659

poradca@i-poradca.sk

www.i-poradca.sk

Pri celulózke 40

(041) 56 52 877




010 01 Žilina

(041) 56 52 879





Ak ste s našimi službami a produktami spokojní, povedzte to Vašim známym, priateľom, kolegom!

Ak ste nespokojní, máte pripomienky alebo námety, napíšte nám, zatelefonujte, faxujte!

 

 
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2008
Untitled Page