P O R A D C A
e-m@ilové noviny
č. 11/2006
14. 07. 2006

 

 
 
 Téma novín 
 Otázky
 a odpovede
 
 Veselo i vážne 
 Začíname
 podnikať
 
 Legislatíva 
 Ekonomika 
 Nezabudnite 
 Praktická
 komunikácia
 
 Naše publikácie 
 Objednávka 
 Kontakty 
 

Vážení čitatelia!

     Po dvoch týždňoch opäť prichádzame so zaujímavými informáciami, ktoré sme pre Vás vybrali z našich publikácií.
     V rubrike Téma novín sa venujeme Dlhodobému nehmotnému majetku. Príspevok rieši predovšetkým problematiku odpisovania majetku podľa platných právnych noriem a rozdelenie majetku podľa jednotlivých účtov.
     Rubrika Začíname podnikať sa v príspevku Výdavky na pracovné cesty zaoberá výdavkami zamestnávateľa, ktorý vysiela svojho zamestnanca na pracovnú cestu, prípadne ju absolvuje sám. Bližšie sa pozrieme na náhrady, ktoré prináležia zamestnancovi na základe zákona o cestovných náhradách.
     Možno práve vďaka príspevku z rubriky Praktická komunikácia, nazvanému Riadenie vlastného času, sa naučíte efektívne vykonávať pracovné úlohy, čo Vám umožní tráviť viac času so svojimi najbližšími.
     Prajem Vám veľa krásnych letných dní plných slnka a pohody a verím, že sa pri našich novinách v druhej polovici augusta opäť stretneme.



Ing. Lenka Hlaváčová
zodpovedná redaktorka
poradca@i-poradca.sk


     V tomto čísle nájdete:

 

 
 
DLHODOBÝ NEHMOTNÝ MAJETOK - téma novín

 
Podľa § 13 postupov účtovania (opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92 v znení neskorších predpisov):
  • dlhodobým nehmotným majetkom sú zložky majetku, ktorých ocenenie je vyššie ako 50 000 Sk a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
  • nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 50 000 Sk alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok.
Odpisovanie dlhodobého nehmotného majetku podľa zákona o účtovníctve

Nehmotný majetok, ktorým je goodwill, záporný goodwill, aktivované zriaďovacie náklady a náklady na vývoj, musí účtovná jednotka odpísať najneskôr do 5 rokov od jeho obstarania.
Ostatný nehmotný majetok, najmä softvér účtovaný na účte 013 a oceniteľné práva účtované na účte 014, môže odpisovať aj dlhšie ako 5 rokov.
Ak neboli zriaďovacie náklady a náklady na vývoj úplne odpísané, môže účtovná jednotka vyplácať dividendy, podiely a tantiémy iba vtedy, ak úhrnná výška výsledku hospodárenia a fondov tvorených zo zisku určeného na vyplácanie je vyššia ako celková výška neodpísaných zriaďovacích nákladov a nákladov na vývoj.
Nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou sa neaktivuje okrem zriaďovacích nákladov, softvéru a nákladov na vývoj, ktoré sa aktivujú v súlade s postupmi účtovania.
Aj pri nehmotnom majetku je účtovná jednotka povinná zostaviť účtovný odpisový plán.

Odpisovanie dlhodobého nehmotného majetku podľa postupov účtovania

Podľa § 20 postupov účtovania dlhodobý nehmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu (§ 28 zákona o účtovníctve) nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku. Technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku sa odpíše takým istým spôsobom ako dlhodobý nehmotný majetok, ku ktorému sa vzťahuje.
Postup pri odpisovaní dlhodobého nehmotného majetku v účtovníctve si stanoví účtovná jednotka sama vo svojom odpisovom pláne. Pri zostavovaní odpisového plánu dlhodobého nehmotného majetku účtovná jednotka zohľadňuje najmä očakávané použitie majetku a intenzitu jeho využitia a morálne zastaranie, ďalej zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku a pod. Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania. Ak sa odpisuje dlhodobý nehmotný majetok, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve, účtovné odpisy sa vykonávajú zo spoluvlastníckeho podielu každého spoluvlastníka.
Účtovné odpisy zaokrúhlené na celé koruny nahor sa účtujú na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného a dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu účtovej skupiny 07 – Oprávky k dlhodobému nehmotnému majetku.

Účet 011 – Zriaďovacie náklady

Na účte 011 – Zriaďovacie náklady sa účtujú náklady súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky , napr. súdne a notárske poplatky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie, nájomné, náklady súvisiace so zriadením uhrádzané materskej spoločnosti. Zriaďovacími nákladmi nie sú náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku, zásob, reprezentačné a ďalšie náklady, ktoré podľa zákona o dani z príjmov nie sú daňovým výdavkom.
Ako zriaďovacie náklady sa neúčtujú náklady spojené so zlúčením, splynutím, rozdelením obchodných spoločností a družstiev a so zmenou ich právnej formy, upisovaním nových akcií a iným zvyšovaním vlastného imania a s tým súvisiace náklady ako sú náklady na notárske poplatky, súdne poplatky, provízie maklérom, odborné posudky, poradenstvo, prospekt emitenta cenných papierov a iné náklady.
Podľa § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve od 1. 1. 2005 zriaďovacie náklady sa musia odpísať do nákladov do piatich rokov od ich obstarania.

Účet 013 – Softvér

Softvér sa účtuje na účte 013 bez ohľadu na to, či je alebo nie je predmetom autorských práv, ak je:
  • kúpený samostatne, a nie je súčasťou dodávky hardvéru a jeho ocenenia,
  • vytvorený vlastnou činnosťou s cieľom používania pre potreby účtovnej jednotky alebo na účely obchodovania s ním, ak nejde o softvér na zákazku alebo o súčasť dodávky hardvéru.
Podľa § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve od 1. 1. 2005 softvér sa nemusí odpísať do nákladov do piatich rokov od jeho obstarania alebo nadobudnutia.

Účet 014 – Oceniteľné práva

Na účte 014 – Oceniteľné práva sa účtujú napríklad výrobno-technické poznatky (know-how), licencie, užívacie práva, právo prechodu cez pozemok, vydavateľské práva, vydavateľské tituly, autorské práva, dovozné kvóty a vývozné kvóty, obchodné značky, ochranné známky, receptúry, predmety priemyselných práv a iné výsledky duševnej tvorivej činnosti, ak sa obstarali za odplatu napríklad kúpou, výmenou a nepeňažným vkladom.
Od 1. 1. 2005 môžu účtovné jednotky dlhodobý nehmotný majetok účtovaný na účte 014 – Oceniteľné práva odpisovať po dobu dlhšiu ako 5 rokov. Napr. právo prechodu cez pozemok môže účtovná jednotka odpisovať počas doby zakúpenia práva, napr. aj 10 rokov. Môže ho však odpísať aj v lehote 5 rokov alebo kratšej ako 5 rokov.
Goodwill sa účtuje pri kúpe alebo vklade podniku alebo jeho časti, ak je kúpna cena alebo uznaná hodnota vkladu vyššia ako je reálna hodnota jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, ktorou sa tento majetok a záväzky ocenia v účtovníctve kupujúceho alebo prijímateľa vkladu. Záporný goodwill sa zaúčtuje v prospech účtu 015 – Goodwill.
Goodwill sa účtuje pri zlúčení, splynutí a rozdelení, ak účtovná hodnota podielu jednej zúčastnenej spoločnosti na základnom imaní v inej zúčastnenej spoločnosti je vyššia než reálna hodnota majetku a záväzkov pripadajúca na tento podiel, pričom účtovnou hodnotou podielu pri splynutí a rozdelení sa rozumie hodnota podielu ocenená reálnou hodnotou. Záporný goodwill sa účtuje v prospech účtu 015 – Goodwill.
Goodwill vytvorený vlastnou činnosťou sa neaktivuje.
Odpisy goodwillu sa účtujú na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku. Záporný goodwill sa účtuje v prospech účtu 551.

Záver

Z príspevku vyplýva, že účtovné odpisy dlhodobého majetku si môže účtovná jednotka stanoviť sama. Jedinou výnimkou je dlhodobý nehmotný majetok, a to konkrétne goodwill, záporný goodwill, aktivované zriaďovacie náklady a náklady na vývoj, ktorý sa musí odpísať do 5 rokov od jeho obstarania. Odpisovanie ostatného dlhodobého nehmotného ale aj hmotného majetku je v kompetencii účtovnej jednotky. Je treba mať na zreteli, že aj účtovné odpisy by mali verne zobrazovať opotrebovanie ako aj skutočný stav majetku. Každá účtovná jednotka na každý druh odpisovaného dlhodobého majetku musí zostaviť účtovný odpisový plán a dôležité je aj to, že odpisy sa musia do účtovníctva účtovať mesačne. V príspevku sme ukázali ako návod na stanovenie účtovných odpisov rôzne možnosti odpisovania dlhodobého majetku, avšak účtovné jednotky si môžu stanoviť odpisy aj iným vlastným spôsobom. Majetok sa môže odpisovať len do výšky, v akej je v účtovníctve ocenený.

(Ing. Ivana Hudecová – Poradca 12-13/2006)

 

 
 
OTÁZKY A ODPOVEDE

 
ÚČTOVANIE ZRIAĎOVACÍCH NÁKLADOV V OCENENÍ VYŠŠOM AKO 50 000 SK

Podľa postupov účtovania za dlhodobý nehmotný majetok sa považuje majetok, ktorého ocenenie je vyššie ako 50 000 Sk, a doba jeho použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Z uvedeného vyplýva, že ak hodnota zriaďovacích nákladov presiahne uvedenú sumu, musia sa jednotlivé účtovné prípady týkajúce sa zriadenia účtovnej jednotky zaúčtovať (aktivovať) do dlhodobého nehmotného majetku. To znamená, že počas doby vzniku zriaďovacích nákladov tieto účtovná jednotka účtuje na príslušné nákladové účty. Ak ich hodnota presiahne sumu 50 000 Sk, musí sa aktivovať do dlhodobého nehmotného majetku. Aktivácia sa uskutoční prostredníctvom účtu 623 – Aktivácia dlhodobého nehmotného majetku.

Účtovné súvzťažnosti
1. Súdne a notárske poplatky 25 000 538 / 211
2. Cestovné (náklady na pracovné cesty) 15 000 512 / 211
3. Nájomné za prenajatie budovy 20 000 518 / 321
4. Mzdy pracovníkov 40 000 521 / 331
5. Aktivácia zriaďovacích nákladov (interný účtovný doklad) 100 000 041 / 623
6. Prevod na účet zriaďovacích nákladov 100 000 011 / 041
7. Mesačný odpis zriaďovacích nákladov (1/48 zo 100 000 Sk) 2 084 551 / 071


ÚČTOVANIE NÁKLADOV NA VÝVOJ KÚPENÉHO SAMOSTATNE

Podľa § 13 ods. 2 a 3 postupov účtovania, nehmotný majetok (výsledky vykonaných vývojových prác nadobudnuté kúpou alebo vytvorené vlastnou činnosťou), ktorého ocenenie sa rovná sume 50 000 Sk alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok. Ak takýto majetok nebol zaradený do dlhodobého nehmotného majetku, účtuje sa na ťarchu účtu 518 – Ostatné služby.
Čo sa týka odpisovania tohto druhu majetku, podľa zákona o účtovníctve sa musí odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. To znamená, že účtovná jednotka si musí stanoviť dobu odpisovania v odpisovom pláne, nesmie byť dlhšia ako 5 rokov. Napr. ak by obstarávacia cena nákladov na vývoj bola vo výške 3 600 000 Sk a účtovná jednotka si stanoví, že ich bude odpisovať počas doby troch rokov, potom ročný odpis bude 1 200 000 Sk (3 600 000 Sk : 3 roky), mesačný odpis bude vo výške 100 000 Sk (1 200 000 : 12 mesiacov).


Rok Ročný odpis Mesačný odpis
1. 1 200 000 Sk 100 000 Sk
2. 1 200 000 Sk 100 000 Sk
3. 1 200 000 Sk 100 000 Sk
Spolu: 3 600 000 Sk x

Účtovné súvzťažnosti
1. Ak suma nákladov na vývoj obstaraného kúpou prevyšuje sumu 50 000 Sk
a) dodávateľská faktúra 3 600 000 Sk 041 / 321
b) zaradenie do dlhodobého nehmotného majetku 3 600 000 Sk 012 / 041
c) mesačný odpis 100 000 Sk 551 / 072
d) úhrada dodávateľskej faktúry z bankového účtu 3 600 000 Sk 321 / 221


OBSTARANIE SOFTVÉRU DODÁVATEĽSKÝM SPÔSOBOM V OCENENÍ VYŠŠOM AKO 50 000 SK

Účtovná jednotka zakúpila softvér vo výške 86 400 Sk. Pretože ocenenie je vyššie ako 50 000 Sk, účtovná jednotka ho musí zaúčtovať ako dlhodobý nehmotný majetok. Pretože softvér sa od 1. 1. 2005 môže odpisovať aj dlhšie ako 5 rokov, účtovná jednotka si v účtovnom odpisovom pláne stanovila, že obstaraný softvér bude odpisovať 6 rokov, čo je 72 mesiacov. Výpočet mesačného odpisu: 86 400 Sk : 72 mesiacov = 1 200 Sk.

Rok Ročný odpis Mesačný odpis
1. 14 400 Sk 1 200 Sk
2. 14 400 Sk 1 200 Sk
3. 14 400 Sk 1 200 Sk
4. 14 400 Sk 1 200 Sk
5. 14 400 Sk 1 200 Sk
6. 14 400 Sk 1 200 Sk
Spolu: 86 400 Sk x

Účtovné súvzťažnosti
1. Dodávateľská faktúra za dodávku softvéru 86 400 Sk 041 / 321
2. Zaradenie softvéru do dlhodobého nehmotného majetku 86 400 Sk 013 / 041
3. Mesačný odpis softvéru do nákladov 1 200 Sk 551 / 073


KÚPA PRÁVA PRECHODU CEZ POZEMOK

Účtovná jednotka kúpila právo prechodu cez pozemok vo výške napr. 400 000 Sk na 8 rokov. Účtovná jednotka musí vypracovať účtovný odpisový plán, na základe ktorého bude účtovať o mesačných účtovných odpisoch do nákladov na účet 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného a dlhodobého hmotného majetku. Podľa § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve v prípade oceniteľných práv si môže účtovná jednotka stanoviť účtovný odpisový plán na dobu dlhšiu ako 5 rokov. Pretože účtovná jednotka kúpila právo prechodu cez pozemok na 8 rokov, rozhodla sa, že toto právo bude odpisovať tiež 8 rokov.

Výpočet odpisov:
  • ročný odpis = 400 000 Sk : 8 rokov = 50 000 Sk,
  • mesačný odpis = 50 000 Sk : 12 mesiacov = 4 167 Sk alebo
    400 000 Sk : 96 mesiacov = 4 167 Sk.
Účtovné súvzťažnosti
1. Kúpa práva prechodu cez pozemok (interný doklad vystavený na základe zmluvy) 400 000 Sk 041 / 321
2. Zaradenie do majetku 400 000 Sk 014 / 041
3. Mesačný odpis 4 167 Sk 551 / 074


ZÚČTOVANIE GOODWILLU PRI KÚPE PODNIKU ALEBO JEHO ČASTI

Goodwill sa účtuje pri kúpe podniku, alebo vklade podniku alebo jeho časti, ak je kúpna cena alebo uznaná hodnota vkladu vyššia ako je reálna hodnota jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, ktorou sa tento majetok a záväzky ocenia v účtovníctve kupujúceho alebo prijímateľa vkladu.
Podľa § 25 ods. 1 písm. e) zákona o účtovníctve sa majetok a záväzky nadobudnuté vkladom alebo kúpou podniku alebo jeho časti oceňujú ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu reálnou hodnotou. Postup účtovania predaja, resp. kúpy podniku upravuje § 27 postupov účtovania, podľa ktorého sa kupovaný majetok podniku alebo jeho časti v účtovníctve kupujúceho účtujú na ťarchu príslušných účtov majetku a prevzaté záväzky v prospech príslušných účtov záväzkov v ocenení reálnou hodnotou. Kúpna cena sa účtuje v prospech účtu 372 – Záväzky z kúpy podniku. Rozdiel, ktorý pri takomto účtovaní vznikne medzi zaúčtovanou kúpnou cenou a reálnou hodnotou, sa zaúčtuje na ťarchu alebo v prospech účtu 015 – Goodwill.
Podľa § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve od 1. 1. 2005 goodwill alebo záporný goodwill sa musí odpísať do nákladov do 5 rokov od jeho obstarania.


Účtovné súvzťažnosti
1. Kúpna cena podniku je vyššia ako reálna hodnota jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, ktorou sa tento majetok a záväzky ocenia v účtovníctve kupujúceho:
  1. reálna hodnota majetku rôzne majetkové účty / - (01x, 02x,03x, 1xx, 3xx)
  2. kúpna cena - / 372
  3. prevzaté záväzky ocenené reálnou hodnotou - / rôzne účty záväzkov
  4. goodwill 015 / -
  5. odpis goodwillu do nákladov 551 / 075
2. Kúpna cena podniku je nižšia ako reálna hodnota jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, ktorou sa tento majetok a záväzky ocenia v účtovníctve kupujúceho:
  1. reálna hodnota majetku rôzne majetkové účty / - (01x, 02x,03x, 1xx, 3xx)
  2. kúpna cena - / 372
  3. prevzaté záväzky ocenené reálnou hodnotou - / rôzne účty záväzkov
  4. záporný goodwill - / 015
  5. odpis záporného goodwillu 075 / 551
Odpovede vypracovala:
(Ing. Ivana Hudecová – Poradca 12-13/2006)

 

 
 
O POHODE VESELO I VÁŽNE

 
* Ľudský intelekt sa cibrí počas oddychu.

* Najlepším testom ľudskej inteligencie je spôsob, akým človek oddychuje.

* Zmyslom práce je zaslúžiť si oddych.

* Tí, ktorí vedia oddychovať, milujú dobrú hudbu, dobré jedlo, dobrú knihu a dobrú spoločnosť, sú najšťastnejší ľudia.

(Mini zrnká pohody)

 

 
 
ZAČÍNAME PODNIKAŤ

 
VÝDAVKY NA PRACOVNÉ CESTY

Výdavky zamestnávateľa na pracovné cesty, na ktoré vysiela svojho zamestnanca
Podľa § 4 zákona o cestovných náhradách zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí
  1. náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
  2. náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
  3. stravné,
  4. náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov,
  5. náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu alebo medzi zamestnávateľom a zamestnancom vopred dohodnutého miesta pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, ak podľa určených podmienok pracovná cesta trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich kalendárnych dní a to každý týždeň, ak nie je v kolektívnej zmluve, prípadne v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá táto náhrada za dlhší čas, najdlhšie však za jeden mesiac.


Náhrada preukázaných cestovných výdavkov
V tomto prípade ide o výdavky na cestovné mestskou hromadnou dopravou, resp. diaľkovou hromadnou dopravou alebo v prípade dohody zamestnanca so zamestnávateľom aj náhrada za použitie motorového vozidla zamestnanca na vykonanie pracovnej cesty, na ktorú ho vysiela zamestnávateľ.
Výdavkami vynaloženými na dopravu hromadnými prostriedkami diaľkovej dopravy sú výdavky na zakúpenie cestovného lístku na vlak, autobus, lietadlo, ďalej výdavkami na cestovné môže byť aj výdavok za zaplatenie taxislužby alebo ak ide o dopravu miestnou hromadnou dopravou, výdavok za lístky na autobus, električku, trolejbus, metro.
Takéto výdavky teda musia byť preukazné, t.j. musia byť doložené nakúpeným cestovným lístkom, lôžkovým alebo lehátkovým lístkom, letenkou a pod.
Podľa § 7 zákona o cestovných náhradách, ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (základná náhrada) a náhrada za spotrebované pohonné látky. Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá ustanovuje opatrenie MPSVR SR č. 260/2004 Z. z. vo výške 6,20 Sk za 1 km jazdy pre osobné cestné motorové vozidlá. Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.
Ďalej v ustanovení § 7 ods. 4 (ak je činnosť vykonávaná v zahraničí aj § 15) zákona o cestovných náhradách je vymedzený spôsob určenia náhrady za spotrebované pohonné látky. Náhrada za spotrebované pohonné látky sa podľa cit. ustanovenia zákona o cestovných náhradách do daňových výdavkoch uplatňuje v závislosti od
  • počtu najazdených kilometrov,
  • ceny pohonnej látky platnej v čase použitia vozidla,
  • spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze.


Náhrada preukázaných výdavkov na ubytovanie
Zákon o cestovných náhradách ani zákon o dani z príjmov výšku výdavkov na ubytovanie nelimituje. Do daňových výdavkov je možné zahrnúť len taký výdavok na ubytovanie, ktorý je preukázaný dokladom z ubytovacieho zariadenia v tuzemsku alebo v zahraničí, pričom prevádzkovateľ takéhoto ubytovacieho zariadenia je držiteľom živnostenského oprávnenia alebo obdobného oprávnenia s predmetom podnikania poskytovanie ubytovacích služieb. Povinnosť preukázať výdavok (náklad) vyplýva zo zákona o cestovných náhradách a aj zo zákona dani z príjmov.

Stravné
Výdavky (náklady) na stravovanie je možné zahrnúť do daňových výdavkov najviac vo výške, ktorá je ustanovená
  • v § 5 zákona o cestovných náhradách, ak ide o činnosť vykonávanú v tuzemsku; výška stravného je v súčasnosti určená opatrením MPSVR č. 615/2005 Z. z. zo dňa 19. 12. 2005,
  • v § 13 zákona o cestovných náhradách, ak ide o činnosť vykonávanú v zahraničí; základné sadzby stravného v inej ako slovenskej mene na rok 2006 sú ustanovené opatrením Ministerstva financií SR č. 582/2005 Z. z.
V nadväznosti na cit. ustanovenia zákona o cestovných náhradách výška výdavkov (nákladov) na stravovanie závisí od doby trvania výkonu činnosti v inom mieste, pričom do tejto doby sa započítava aj čas strávený cestovaním z miesta pravidelného vykonávania činnosti do iného miesta výkonu činnosti a späť.
Výdavky na stravovanie daňovník nie je povinný preukázať dokladom o nákupe stravy.
V súvislosti s činnosťou, ktorá je vykonávaná v zahraničí, je možné ako výdavok zamestnávateľa uplatniť aj vreckové ako výdavok podľa § 14 zákona o cestovných náhradách. Tento výdavok má charakter paušálnych náhrad u zamestnanca a zamestnávateľ ho pri úhrade zamestnancovi nemusí preukazovať do daňových výdavkov. Do daňových výdavkov je možné zahrnúť sumu do výšky 40 % nároku na stravné, ktoré je ustanovené v § 13 ods. 4 zákona o cestovných náhradách. Nárok na stravné podľa § 13 ods. 4 zákona o cestovných náhradách sa vypočíta v závislosti od doby trvania výkonu činnosti v zahraničí, ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni
  • do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného v inej ako slovenskej mene,
  • nad 6 až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného v inej ako slovenskej mene,
  • nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného v inej ako slovenskej mene.
Z takto vypočítaného nároku na stravné sa do daňových výdavkov môže zahrnúť maximálne vo výške 40 %.

Náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov
Ide napr. o výdavky vynaložené na úschovu batožiny, na vstupenku na veľtrh alebo výstavu, letiskový poplatok, diaľničné poplatky, poplatky za parkovanie, poplatky za použitie tunela alebo mosta, poplatky za použitie garáže a pod. Výdavky (náklady) musia byť preukázané. Za nevyhnutné výdavky nie je možné považovať výdavky osobného charakteru (napr. poplatok za používanie toalety, sprchy a pod.), úhrada pokút za dopravný priestupok a pod.
V zákone o cestovných náhradách sú v § 9 definované aj ďalšie náhrady súvisiace s pracovnou cestou, s dočasným pridelením, so vznikom pracovného pomeru a s výkonom práce v zahraničí a vyššie ako ustanovuje tento zákon. Tieto fakultatívne náhrady nebudú uznané ako daňové výdavky. Do daňových výdavkov budú uznané len výdavky v súlade s § 4 zákona o cestovných náhradách, pričom poskytnuté stravné je uznané do daňových výdavkov len v rozsahu, ktorý vyplýva priamo zo zákona o cestovných náhradách, t.j. vo výške vyplývajúcej z ustanovenia § 5 ods. 2 úmerne krátené podľa § 5 ods. 6.

Výdavky na pracovné cesty podnikateľa
Zákonom č. 539/2004 Z. z. sa s účinnosťou od 1. 11. 2004 doplnilo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov, ktoré určilo, že daňovými výdavkami sú aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva. Takýmito daňovými výdavkami sú výdavky (náklady)
  • na stravovanie,
  • na ubytovanie,
  • na cestovné dopravnými prostriedkami,
  • nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v inom mieste vykonávania činnosti, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva.
Tieto výdavky (náklady) si môže daňovník uplatniť najviac vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách:
  • sumu do výšky 40 % nároku na stravné podľa zákona o cestovných náhradách, ak je činnosť vykonávaná v zahraničí,
  • výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona o cestovných náhradách, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku.
Výdavky vymedzené v § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov je možné zahrnúť do daňových výdavkov, ak sú vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je v zákone o dani z príjmov špecifikovaný. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, koncesnej listine alebo v inom oprávnení na výkon činnosti, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzkareň, kanceláriu, ambulanciu, predajňu, ateliér a pod.
U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti (maliar, natierač, kominár, pilčík, geodet a pod.), je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka.
Ak má daňovník v oprávnení na vykonávanie činnosti uvedené ako miesto podnikania miesto trvalého pobytu, ale činnosť vykonáva v prevádzke (predajni, ambulancii a pod.), ktorú má zriadenú na výkon činnosti a jej sídlo nie je totožné s miestom trvalého pobytu daňovníka, potom je miestom pravidelného vykonávania činnosti miesto, v ktorom je zriadená prevádzka.

Výdavky na stravovanie, ubytovanie a dopravu
Výdavky (náklady) na stravovanie zahrnuje daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov najviac vo výške, ktorá je ustanovená v zákone o cestovných náhradách pre zamestnancov v § 5, ak je činnosť vykonávaná v tuzemsku a v § 13, ak ide o činnosť vykonávanú v zahraničí. Výdavky na stravovanie daňovník nie je povinný preukázať dokladom o nákupe stravy.
Výdavky (náklady) na ubytovanie zákon o cestovných náhradách ani zákon o dani z príjmov nelimituje. Do daňových výdavkov je možné zahrnúť len výdavok na ubytovanie, ktorý daňovník preukáže dokladom z ubytovacieho zariadenia v tuzemsku alebo v zahraničí, pričom prevádzkovateľ takéhoto zariadenia je držiteľom živnostenského oprávnenia alebo obdobného oprávnenia na poskytovanie ubytovacích služieb. Povinnosť preukázať výdavok (náklad) vyplýva zo zákona o cestovných náhradách a aj zo zákona o dani z príjmov.
Za výdavky (náklady) na cestovné dopravnými prostriedkami sa považujú výdavky vynaložené na dopravu hromadnými prostriedkami diaľkovej dopravy (vlak, autobus, lietadlo), taxislužbu alebo na dopravu miestnou hromadnou dopravou (autobus, električka, trolejbus, metro), pričom tieto výdavky (náklady) musí daňovník preukázať cestovným lístkom, lôžkovým alebo lehátkovým lístkom, letenkou a pod.
Za nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v inom mieste vykonávania činnosti, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva, sa považujú napr. výdavky vynaložené na úschovu batožiny, na vstupenku na veľtrh alebo výstavu, letiskový poplatok. Ak daňovník na cestovanie použije motorové vozidlo, a to vlastné, prenajaté alebo vypožičané, potom sa za takéto výdavky považujú aj diaľničné poplatky, poplatky za parkovanie, poplatky za použitie tunela alebo mosta, poplatky za použitie garáže a pod. Výdavky (náklady) musí daňovník preukázať. Za nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v inom mieste vykonávania činnosti, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva, nie je možné považovať výdavky osobného charakteru (napr. poplatok za používanie toalety, sprchy a pod.) Ak daňovník na cestovanie použije motorové vozidlo (vlastné, prenajaté alebo vypožičané), za nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v inom mieste vykonávania činnosti nie je možné považovať výdavky vynaložené na opravu alebo údržbu vozidla, úhradu pokút za dopravný priestupok a pod.
Sumu do výšky 40 % nároku na stravné podľa zákona o cestovných náhradách je možné uplatniť len v súvislosti s činnosťou, ktorá je vykonávaná v zahraničí. Tento výdavok má charakter paušálnych náhrad a daňovník ho nepreukazuje. Do daňových výdavkov je možné zahrnúť sumu do výšky 40 % nároku na stravné, ktoré je ustanovené v § 13 ods. 4 zákona o cestovných náhradách. Z takto vypočítaného nároku na stravné sa do daňových výdavkov môže zahrnúť maximálne 40 %.
Výdavok (náklad) za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy si môže uplatniť len daňovník, ktorý využije na cestovanie vlastné (nie prenajaté a ani vypožičané) osobné (nie nákladné) motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku. Uvedené platí aj vtedy, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo, ktoré vyradil z obchodného majetku z dôvodu jeho preradenia do osobného užívania, za podmienky, že aj po vyradení z obchodného majetku (preradení do osobného užívania) ho používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Náhradu za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy je možné zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky ustanovenej v zákone o cestovných náhradách (v súčasnosti základná náhrada za každý kilometer jazdy je vo výške 6,20 Sk).
Na ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) nadväzuje ustanovenie § 21 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov, ktoré vymedzuje, že daňovými výdavkami nie sú výdavky na osobnú potrebu daňovníka pričom do týchto osobných výdavkov nepatria výdavky definované v § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.

Výdavky na spotrebované pohonné látky
V prípade, ak fyzické osoby uplatňujú preukazné daňové výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, používajú vozidlá alebo zariadenia vlastné, prenajaté alebo vypožičané pričom nejde o daňovníkov, ktorí
  • dosahujú príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov),
  • vykonávajú činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonávajú,
  • na cestovanie používajú vlastné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku [spôsob uplatňovania výdavkov na spotrebované pohonné látky je pre týchto daňovníkov upravený v § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov],
uplatňujú výdavky na spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov.
Podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov sú daňovými výdavkami výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze. Ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba pohonných látok uvedená v technickom preukaze, vychádza sa zo spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom. Za iný preukázateľný doklad je možné považovať doklad vydaný špecializovanou organizáciou alebo osobou oprávnenou na vydávanie osvedčenia o spotrebe pohonných látok alebo vlastný doklad – internú smernicu (napr. oznámenie MF SR č. 8029/2000-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu pohonných látok motorového vozidla určeného na prepravu desať a viac osôb, motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a motorového vozidla určeného na špeciálne použitie, uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2000). Iným preukázateľným dokladom (napr. spôsobom podľa oznámenia MF SR č. 8029/2000-72) možno preukázať spotrebu aj v prípade, ak údaje uvedené v technickom preukaze preukázateľne nezodpovedajú skutočnej spotrebe motorového vozidla. Výdavky na spotrebované pohonné látky je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe pohonných látok.
Pri výpočte spotreby pohonných látok vozidiel sa vychádza z údajov uvedených v technickom preukaze, resp. ak spotreba pohonných látok nie je uvedená v technickom preukaze, vychádza sa zo spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom. To znamená, že v prípade, ak zamestnávateľ vysiela zamestnanca na pracovnú cestu motorovým vozidlom zamestnávateľa, zamestnávateľ pri výpočte spotreby pohonných látok nepostupuje spôsobom ustanoveným v § 7 ods. 4 zákona o cestovných náhradách.

(Ing. Miroslava Brnová – Poradca 12-13/2006)

 

 
 
LEGISLATÍVA

 
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY

ČIASTKA 148 UVEREJNENÁ 24.6.2006
408. Úplné znenie zákona č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície

ČIASTKA 149 UVEREJNENÁ 24.6.2006
409. Úplné znenie zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

ČIASTKA 150 UVEREJNENÁ 24.6.2006
410. Úplné znenie zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska
411. Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje paušálna suma trov konania o priestupku
412. Opatrenie Národnej banky Slovenska, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 614/2003 Z. z. o podrobnostiach náležitostí žiadosti o devízovú licenciu, spôsobe preukazovania splnenia podmienok udelenia devízovej licencie a o požiadavkách podľa § 13 ods. 8 Devízového zákona

ČIASTKA 151 UVEREJNENÁ 24.6.2006
413. Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o pravidlách určovania miest sudcov a voľných miest sudcov na súdoch
414. Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 209/2004 Z. z., ktorou sa ustanovuje spôsob a obdobie, ku ktorému sa zisťuje stav majetku štátu, rozsah a lehota predkladania informácií o majetku štátu Štátnej pokladnici v znení neskorších predpisov
415. Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o ustanovení súm životného minima
416. Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o informáciách poskytovaných v súvislosti s odplatami klienta banky alebo pobočky zahraničnej banky

ČIASTKA 152 UVEREJNENÁ 24.6.2006
417. Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy

ČIASTKA 153 UVEREJNENÁ 24.6.2006
418. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o zániku daňového nedoplatku zodpovedajúceho nezaplatenej sankcii prislúchajúcej k zaplatenej dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností
419. Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 199/2004 Z. z. Colný zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

ČIASTKA 154 UVEREJNENÁ 27.6.2006
420. Úplné znenie zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 154/1994 Z. z. o matrikách

ČIASTKA 155 UVEREJNENÁ 29.6.2006
421. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky č. 578/1990 Zb. o úprave osobných požitkov poskytovaných duchovným cirkví a náboženských spoločností v znení neskorších predpisov
422. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 751/2004 Z. z. o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti
423. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 276/2005 Z. z. o podrobnostiach vyhotovenia tlačív určených na predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok, o grafických prvkoch a údajoch týchto tlačív a o ich predajných miestach v znení vyhlášky č. 601/2005 Z. z.
424. Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa vydáva zoznam liečiv a liekov plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia
425. Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa vydáva zoznam zdravotníckych pomôcok plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia
426. Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 07045/2003-OAP z 30. decembra 2003, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva v znení neskorších predpisov
427. Oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o vydaní cenových rozhodnutí pre oblasť vodárenstva

ČIASTKA 156 UVEREJNENÁ 30.6.2006
428. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení

ČIASTKA 157 UVEREJNENÁ 30.6.2006
429. Oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovuje rozsah cenovej regulácie za výrobu, distribúciu a dodávku tepla, spôsob jej vykonania, rozsah a štruktúra oprávnených nákladov, spôsob určenia výšky primeraného zisku a podklady na návrh ceny
430. Oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovuje rozsah cenovej regulácie v elektroenergetike a spôsob jej vykonania, rozsah a štruktúra oprávnených nákladov, spôsob určenia výšky primeraného zisku a podklady na návrh ceny
431. Oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovuje rozsah cenovej regulácie za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom a za odvedenie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou, spôsob jej vykonania, rozsah a štruktúra oprávnených nákladov, spôsob určenia výšky primeraného zisku a podklady na návrh ceny
432. Oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovuje rozsah cenovej regulácie v plynárenstve a spôsob jej vykonania, rozsah a štruktúra oprávnených nákladov, spôsob určenia výšky primeraného zisku a podklady na návrh ceny
433. Oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovuje rozsah cenovej regulácie za poskytovanie vodohospodárskych služieb súvisiacich s využitím vodného toku, spôsob jej vykonania, rozsah a štruktúra oprávnených nákladov, spôsob určenia výšky primeraného zisku a podklady na návrh ceny

ČIASTKA 158 UVEREJNENÁ 1.7.2006
434. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Dohovoru Organizácie Spojených národov proti korupcii

ČIASTKA 159 UVEREJNENÁ 1.7.2006
435. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o podmienkach poskytovania platieb na agroenvironmentálne opatrenia
436. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o potvrdení stavu zmluvnej základne medzi Slovenskou republikou a Moldavskou republikou po sukcesii Slovenskej republiky do zmlúv bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky

ČIASTKA 160 UVEREJNENÁ 1.7.2006
437. Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa vydáva Poriadok výkonu väzby

ČIASTKA 161 UVEREJNENÁ 1.7.2006
438. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o nežiaducich látkach v krmivách a o iných ukazovateľoch bezpečnosti a použiteľnosti krmív

ČIASTKA 162 UVEREJNENÁ 1.7.2006
439. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o kŕmnych surovinách

ČIASTKA 163 UVEREJNENÁ 1.7.2006
440. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o kŕmnych zmesiach

ČIASTKA 164 UVEREJNENÁ 14.7.2006
441. Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o skúške odbornej spôsobilosti na vyhotovenie lesného hospodárskeho plánu a o vydávaní a odňatí osvedčenia o odbornej spôsobilosti technickej spôsobilosti na vyhotovenie lesného hospodárskeho plánu
442. Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 336/2003 Z. z. o úprave dispozičných oprávnení správcov v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva financií Slovenskej republiky pri nakladaní s majetkom štátu Redakčné oznámenie o oprave chyby v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 289/2006 Z. z.

ČIASTKA 165 UVEREJNENÁ 14.7.2006
443. Úplné znenie zákona č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov

444. Úplné znenie zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva
445. Úplné znenie zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku

ČIASTKA 166 UVEREJNENÁ 14.7.2006
446. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vydáva Štatút kúpeľného miesta Vysoké Tatry
447. Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o organizácii poskytovania zdravotnej starostlivosti v Zbore väzenskej a justičnej stráže
448. Vyhláška Národnej banky Slovenska o vydaní pamätných strieborných mincí v nominálnej hodnote 200 Sk pri príležitosti 200. výročia narodenia Karola Kuzmányho
449. Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o vydaní výnosu o rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa
450. Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa
Redakčné oznámenie o oprave chyby v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 300/2006 Z. z.

ČIASTKA 167 UVEREJNENÁ 14.7.2006
451. Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky o odbornom lesnom hospodárovi
452. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o vypovedaní Obchodnej dohody medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Republiky Ecuádor
Redakčné oznámenie o oprave chýb v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 367/2006 Z. z.

ČIASTKA 168 UVEREJNENÁ 14.7.2006
453. Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky o hospodárskej úprave lesov a o ochrane lesa
454. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o zmene ústredného orgánu podľa článkov 3, 4 a 16 Dohovoru o uľahčení prístupu k justičným orgánom v cudzine
455. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o doplnení zoznamu Dohovoru o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa
456. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o doplnení aktualizovaného zoznamu orgánov oprávnených podľa článku 6 Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín

ČIASTKA 169 UVEREJNENÁ 14.7.2006
457. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o pristúpení k Dohode medzi Švajčiarskou konfederáciou a Rakúskou republikou o zriadení a činnosti Medzinárodného centra pre rozvoj migračnej politiky (ICMPD)
Redakčné oznámenie o oprave chyby v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 301/2006 Z. z.

ČIASTKA 170 UVEREJNENÁ 14.7.2006
458. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o rozsahu a náplni výkonu pracovnej zdravotnej služby, o zložení tímu odborníkov, ktorí ju vykonávajú, a o požiadavkách na ich odbornú spôsobilosť
459. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o prekračovaní štátnej hranice na účel turistiky na turistických chodníkoch križujúcich štátnu hranicu

(Zdroj: Zbierka zákonov SR)

 

 
 
EKONOMIKA

 
KURZY NBS

  krajina     mena     množstvo     26.06.     27.06.     28.06.     29.06.     30.06.     03.07.     04.07.  
  Austrália     AUD     1     22,404     22,28     22,224     22,2     22,285     22,401     22,326  
  Cyprus     CYP     1     66,638     66,539     66,345     66,538     66,618     66,684     66,837  
  Česká republika     CZK     1     1,344     1,34     1,34     1,345     1,343     1,346     1,35  
  Dánsko     DKK     1     5,137     5,127     5,116     5,128     5,134     5,14     5,152  
  EMÚ     EUR     1     38,298     38,219     38,15     38,243     38,322     38,348     38,418  
  Estónsko     EEK     1     2,448     2,444     2,439     2,444     2,447     2,45     2,456  
  Japonsko     JPY     100     26,325     26,16     26,057     26,173     26,226     26,303     26,204  
  Kanada     CAD     1     27,285     27,194     27,035     27,057     27,305     27,133     27,043  
  Litva     LTL     1     11,096     11,076     11,048     11,076     11,09     11,104     11,13  
  Lotyšsko     LVL     1     55,044     54,932     54,817     54,949     55,01     55,093     55,219  
  Maďarsko     HUF     100     13,641     13,651     13,667     13,647     13,519     13,53     13,6  
  Malta     MTL     1     89,225     89,07     88,862     89,083     89,185     89,319     89,54  
  Nórsko     NOK     1     4,838     4,822     4,803     4,839     4,857     4,83     4,816  
  Poľsko     PLN     1     9,32     9,352     9,388     9,386     9,382     9,457     9,51  
  Slovinsko     SIT     100     15,985     15,956     15,92     15,956     15,979     16,003     16,035  
  Švajčiarsko     CHF     1     24,488     24,457     24,346     24,464     24,474     24,463     24,519  
  Švédsko     SEK     1     4,154     4,147     4,133     4,141     4,147     4,149     4,17  
  USA     USD     1     30,632     30,423     30,363     30,43     30,584     30,163     30,041  
  V. Británia     GBP     1     55,67     55,399     55,238     55,39     55,401     55,393     55,435  
  MMF-ZPC-SDR     XDR     1     44,941     44,727     44,613     44,727     44,843     44,622     44,575  


  krajina     mena     množstvo     06.07.     07.07.     10.07.     11.07.     12.07.     13.07.     14.07.  
  Austrália     AUD     1     22,371     22,402     22,463     22,554     22,674     22,922     22,962  
  Cyprus     CYP     1     66,729     66,853     66,787     66,842     66,831     67,279     67,223  
  Česká republika     CZK     1     1,351     1,349     1,349     1,351     1,351     1,358     1,357  
  Dánsko     DKK     1     5,143     5,152     5,149     5,152     5,15     5,186     5,179  
  EMÚ     EUR     1     38,387     38,39     38,408     38,436     38,418     38,708     38,633  
  Estónsko     EEK     1     2,453     2,456     2,455     2,456     2,456     2,472     2,469  
  Japonsko     JPY     100     26,184     26,13     26,2     26,47     26,372     26,395     26,407  
  Kanada     CAD     1     27,008     27,097     26,997     26,802     26,753     26,76     26,878  
  Litva     LTL     1     11,114     11,127     11,13     11,129     11,127     11,205     11,188  
  Lotyšsko     LVL     1     55,138     55,215     55,183     55,213     55,205     55,579     55,516  
  Maďarsko     HUF     100     13,703     13,649     13,658     13,674     13,894     13,94     13,802  
  Malta     MTL     1     89,39     89,488     89,525     89,506     89,515     90,114     90,005  
  Nórsko     NOK     1     4,815     4,841     4,829     4,813     4,808     4,867     4,873  
  Poľsko     PLN     1     9,557     9,513     9,532     9,482     9,545     9,562     9,56  
  Slovinsko     SIT     100     16,016     16,036     16,027     16,036     16,034     16,142     16,125  
  Švajčiarsko     CHF     1     24,471     24,503     24,481     24,517     24,524     24,706     24,736  
  Švédsko     SEK     1     4,176     4,186     4,189     4,19     4,18     4,222     4,208  
  USA     USD     1     30,009     30,145     30,054     30,14     30,163     30,429     30,44  
  V. Británia     GBP     1     55,381     55,376     55,309     55,528     55,497     55,941     56,025  
  MMF-ZPC-SDR     XDR     1     44,511     44,637     44,565     44,683     44,679     44,987     44,998  


(Zdroj:Národná banka Slovenska)

 

 
 
NEZABUDNITE !

 
Júl 2006

10. 7. pondelok
  • Poistné
    • splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za jún 2006 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
17. 7. pondelok
  • Daň z príjmov
    • odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
  • Daň z príjmov
    • odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
  • Iné
    • odvod preddavku do sociálneho fondu za jún 2006 vo výške 1/12 z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu do sociálneho fondu
20. 7. štvrtok
  • DPH
    • predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v júni 2006 1,5 mil. Sk
25. 7. utorok
  • DPH
    • podanie daňového priznania k DPH za jún 2006 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    • podanie daňového priznania k DPH za 2. štvrťrok 2006 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
  • DPH
    • splatnosť DPH za jún 2006 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    • splatnosť DPH za 2. štvrťrok 2006 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
  • Spotrebné dane
    • podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja za jún 2006
31. 7. pondelok
  • Daň z príjmov
    • podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za 2. štvrťrok 2006
  • Daň z príjmov
    • splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 500 000 Sk
  • Daň z motorových vozidiel
    • splatnosť 1/4 ročnej splátky dane z motorových vozidiel, ak presahuje 50 000 Sk
    • splatnosť 1/12 ročnej splátky dane z motorových vozidiel, ak presahuje 250 000 Sk
do výplatného termínu
  • Poistné
    • splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za jún 2006
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
  • Daň z príjmov
    • odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za jún 2006
Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
  • Miestne dane
    • vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel a zaplatenie vypočítanej dane správcovi dane,
  • Miestne dane
    • zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
  • Daň z príjmov
    • vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
  • Správa dane
    • zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
  • Správa dane
    • zrušenie činnosti daňového subjektu
Do 30 dní
  • Správa dane
    • odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
  • Správa dane
    • oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani,
  • Správa dane
    • oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
  • Správa dane
    • pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
  • Miestne dane
    • oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Do 90 dní od vzniku daňovej povinnosti
  • Miestne dane
    • daňové priznanie k dani z prevodu alebo prechodu nehnuteľností, ak prevyšuje sumu 100 Sk
  • Miestne dane
    • splatnosť dane z prevodu a prechodu nehnuteľností
August 2006

8. 8. utorok
  • Poistenie
    • odvod poistného na zdravotné poistenie a na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie do rezervného fondu a na poistenie v nezamestnanosti za samostatne zárobkovo činnú osobu
15. 8. utorok
  • Daň z príjmov
    • odvod dane z príjmov vyberanej zrážkou
25. 8. piatok
  • Daň z pridanej hodnoty
    • daňové priznanie a splatnosť DPH za predchádzajúci kalendárny mesiac pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
  • Spotrebné dane
    • daňové priznanie a splatnosť spotrebných daní z vína, piva, liehu, tabaku a tabakových výrobkov za predchádzajúci mesiac
31. 8. štvrtok
  • Daň z príjmov
    • splatnosť preddavku na daň z príjmov právnických a fyzických osôb (1/12), ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 500 000 Sk
  • Daň z motorových vozidiel
    • odvod 1/12 ročnej sadzby dane, ak presahuje 250 000 Sk

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

 
RIADENIE VLASTNÉHO ČASU

Čas je drahý. Čas je vzácny. Čas sú peniaze. Sú to len frázy, alebo fragmenty ľudskej múdrosti? Doba, v ktorej žijeme je rýchla. Máme pocit, že nič nestíhame. Žijeme v strese s neustálym pocitom, že deň je krátky. Je chyba v dobe alebo v nás? Dobu nezmeníme, to nie je v našej moci, u seba však máme šancu. Treba len spraviť so sebou niečo pre seba.
Najviac času objektívne „strácame“ v práci. Ak máme možnosť zefektívniť svoju prácu, urobme to. Získame tak čas pre seba, svoju rodinu, priateľov, či záľuby.
Napoleon Hill rozoznáva v dnešnej populácii dve skupiny pracujúcich: „aktívnych“ a „unášaných“.
Tí, ktorí sú aktívni „pracanti“:
  • Majú stanovený a jasný svoj hlavný cieľ.
  • Dobre hospodária so zdrojmi a okolnosťami.
  • Skúmajú každú myšlienku, s ktorou sa stretnú pred tým, ako ju prijmú alebo odložia.
  • Prijímajú riziká a zodpovednosť.
  • Učia sa zo svojich chýb aj z chýb druhých ľudí.
  • Robia vždy niečo navyše.
  • Ovládajú svoje zvyky.
  • Majú pozitívne duševné postoje.
  • Zdravo veria vo vlastný úspech.
  • Vytvárajú riadiacu alianciu, aby rozširovali svoje znalosti a skúsenosti.
  • Rozpoznajú svoje slabosti a k ich náprave niečo robia.
Tí, ktorí sa nechajú unášať:
  • Nemajú životný cieľ.
  • Nechávajú sa ovládať okolnosťami a nedostatkom zdrojov.
  • Prelietavajú od jedného životného názoru k druhému, podľa toho, čo im tento týždeň napadne alebo čo počuli včera v televízii.
  • Utekajú od príležitosti a obviňujú ostatných.
  • Robia stále rovnaké chyby.
  • Uspokoja sa s minimom.
  • Dovoľujú zvykom, aby ich ovládali.
  • Sú vo svojom prístupe negatívni.
  • Nikdy nič sami neurobia pre zlepšenie svojej situácie.
  • Takmer jediným zdrojom ich informácií je televízia.
  • Nerozoznávajú svoje slabé miesta.
Rozdiel medzi týmito skupinami je jasný ako facka. Ak sa zaradíte do prvej skupiny máte šancu byť úspešnejší a spokojnejší so svojím životom. Žiadny úspech však neprichádza sám a múdry ten, kto mu pomôže. Ak sa zaradíte do druhej skupiny, musíte byť pripravený na to, že po vašom chrbte sa ostatní budú „škrabať do neba“.
Dnes už nestačí pracovať dobre, dnes musíme zvládnuť svoju prácu čo najefektívnejšie. Kľúčom k zvýšeniu efektivity našej práce je naša vlastná sebadisciplína. Dôsledným dodržiavaním určitých známych pravidiel môžeme dosiahnuť výrazne lepšie pracovné výsledky. Preto má zmysel:
  • pred každým pracovným dňom si rezervovať určitý čas na prípravu, plánovanie,
  • denne zostavovať zoznam úloh, ktoré je potrebné splniť a stanovovať ich priority (najdôležitejšie vybavovať ako prvé),
  • písomne stanoviť úlohy a ciele s termínmi na vybavenie,
  • vylúčiť z pracovného dňa čo možno najviac rušivých vplyvov (zbytočné telefonáty, neočakávané návštevy, náhle zvolané porady),
  • v časovom pláne mať rezervy na prípadné riešenie aktuálnych problémov,
  • zvyknúť si delegovať všetko, čo je možné delegovať,
  • vedieť povedať nie, pokiaľ nás chcú ostatní obrať o čas, keď máme vybavovať dôležitejšie veci.
Plánovanie nášho času je teda jednoznačne najdôležitejší faktor, ktorý ovplyvňuje efektivitu využívania schopností a sebarealizáciu každého z nás. Plánovanie je rozloženie úloh v čase. Jeho podstatou je stanovovanie cieľov, zadávanie úloh, priebežná korekcia a konkretizácia úloh. Ciele musia byť jednoznačne prepojené na naše najvyššie osobné vízie a prepojené s naším poslaním.

Ďalším dôležitým faktorom je správne rozhodovanie. Rozhodovanie v kontexte plánovania osobného času znamená stanoviť priority, teda rozhodnúť ktorá úloha je na prvom mieste, ktorá na druhom, až po tú úlohu, ktorú budeme riešiť poslednú. Priorita jednoznačne charakterizuje význam postavenia úlohy vo vzťahu k jej spracovaniu.

Úlohy je možné zaznamenávať v dennom (prípadne týždennom, či mesačnom) časovom slede s vyznačenou prioritou (klasický plánovací diár), alebo pomocou grafu organizovania času (viď. obr. 1). V tomto grafe na osi x zohráva dôležitú úlohu ako veličina čas splnenia úloh, na osi y je to ich priorita v zmysle dôležitosti. V jednotlivých častiach grafu potom môžeme definovať vlastnosti jednotlivých úloh nasledovne:

A – malá dôležitosť, malá naliehavosť
B – malá dôležitosť, veľká naliehavosť
C – veľká dôležitosť, malá naliehavosť
D – veľká dôležitosť, veľká naliehavosť

Graf organizovania času nám umožňuje v častiach B, C, D prehľadné prioritné plánovanie úloh, pričom zóna C je časťou pre zaznamenávanie našich vízií a v časti A sa ponúka priestor na priebežné zaznamenávanie neefektívnych aktivít (zbytočná pošta, plytvanie časom – napr. klebetenie, ďalšie únikové aktivity ...).

d
ô
l
e
ž
i
t
é

v
i
a
c
C
Plánovacia zóna
D
Kritická zóna
A
Neefektívna zóna

manej
B
Pracovná zóna

viac
m
e
n
e
j
naliehavé / súrne
Obr. 1: Graf organizovania času


Naučiť sa efektívne využívať svoj čas si vyžaduje „neustály tréning“(cvičenie samého seba) a sebakontrolu. V boji proti „zlodejom času“ pomáha objektívne posúdenie vlastnej osobnosti. Pravdivé odpovede na nasledujúce otázky môžu identifikovať niektoré „kritické oblasti“ v rámci využitia/zneužitia nášho pracovného času.

Ako komunikujem?
  • Komunikácia s ostatnými je často nedokonalá. Výmena informácií je oneskorená, nedorozumenia sú na dennom poriadku.
  • Rozhovory (osobné či telefonické) trvajú často dlho, bez konkrétneho výsledku.
  • Neviem sa správne pýtať. Otázky kladiem tak, že odpoveď často neuspokojí moju „potrebu“.
  • Povedať „NIE“, keď chcú druhí niečo odo mňa, je pre mňa skoro nemožné.
Ako plánujem?
  • Často chýbajú jasné priority, usilujem sa naraz zvládnuť priveľa úloh.
  • Robím veľa nepodstatných vecí, neviem sa dostatočne sústrediť na najdôležitejšie úlohy.
  • Veľké, časovo náročné úlohy často odsúvam, mám ťažkosti ich dokončiť, neviem ich rozdeliť do čiastkových, menších podúloh.
  • Svoje časové plány a termíny dodržiavam spravidla len v časovom strese, pretože sa deje stále niečo nepredvídané, alebo preto, že mám naplánovaných príliš veľa úloh.
  • Zreteľné stanovenie cieľa v mojej práci chýba, takže často nechápem zmysel celodennej práce.
  • Nedokážem rovnomerne rozdeliť svoju prácu.
  • Nerobím žiadne zoznamy toho, čo treba spraviť.
Dohováram si schôdzky?
  • Kvôli mnohým neohláseným návštevníkom sa často nedostanem k svojej práci.
  • Nedokážem skrátiť, či ukončiť návštevu.
Delegujem?
  • Presunúť určité úlohy svojim spolupracovníkom sa mi darí len zriedka a často „musím“ vybavovať veci, ktoré by mohol urobiť aj niekto druhý.
Aký je môj pracovný priestor?
  • Na svojom písacom stole mám veľa zbytočných papierov.
  • Prehľadnosť a poriadok na mojom písacom stole nie sú veľmi vzorné.
Mám pevnú vôľu?
  • Niekedy mi chýba nevyhnutná sebadisciplína na realizáciu stanoveného cieľa.
Doťahujem veci do konca na prvý krát?
  • Ak niečo začnem, len málokedy sa mi to podarí aj dokončiť bez prerušenia mojej činnosti. Skoro vždy sa musím k riešeniu problému opäť vrátiť.
  • Nechám sa pri svojej činnosti ľahko vyrušiť čímkoľvek a kýmkoľvek
Myslím pozitívne?
  • Mám pocit, že život sú len samé problémy.
  • Bojím sa prehry.
  • Do mnohých úloh sa radšej ani nepúšťam, stále myslím na to, že sa mi nikdy nič nepodarilo a ani sa mi nepodarí.
Pracujem na odstraňovaní svojich nedostatkov?
  • Každý deň si hovorím – „Od zajtra začnem ...“
  • Viem, o snáď o všetkých svojich nedostatkoch a dokonca aj viem, ako by sa dali odstrániť, ale nemám čas a ani sa mi nechce s nimi zápasiť.
Dokážem predvídať?
  • Všetko zvyčajne dopadne inak ako očakávam.
  • Problémy sú často širšie ako ich vnímam ja.
Vážim si sám seba?
  • Všetci v mojom okolí sú šikovnejší a múdrejší ako ja. Oni stíhajú všetko, ja skoro nič.
  • Ja som vždy na poslednom mieste, tak je to v poriadku, rád (rada) sa obetujem pre druhých.
Viem oddychovať?
  • Mobil zásadne nevypínam.
  • Spolupracovníci vedia, že ma môžu kedykoľvek s čímkoľvek otravovať.
  • Často dávam osobný kontakt na seba aj tým ľuďom, ktorým v podstate nemusím.
Starám sa o svoje zdravie?
  • Termíny zdravotných prehliadok obvykle niekoľkokrát presúvam. Stáva sa, že k lekárovi nakoniec ani nejdem.
  • Chystám sa objednať inokedy, až na to nakoniec pri všetkých povinnostiach úplne zabudnem.
  • Lieky od bolesti mi vždy zaberú, k lekárovi nepotrebujem chodiť. Nemám čas vysedávať v čakárni.
  • Na zdravú životosprávu myslím denne pri šaláte v bufete, kde sa najrýchlejšie najem.
Mám čas na svoju rodinu?
  • V záľahe povinností mi na rodinu nezostáva čas.
  • V robote nestíham, prácu si nosím pravidelne domov.
  • Ak mám stíhať dohodnuté termíny, musím pracovať aj cez víkendy.
  • Pracovné problémy si nosím v hlave domov, zle spávam, stále myslím na to, čo mám ešte zariadiť, vybaviť, zorganizovať.
  • Len ťažko sa sústredím na riešenie problémov členov mojej rodiny, v práci mám toho akurát dosť.

Spíšte si zoznam svojich zlodejov času! Zoraďte ich postupne od tých, ktoré dokážete odstrániť najrýchlejšie až po tie, ktoré vás budú stáť najviac energie. Zoznam zaveste na nástenku a pustite sa hneď do boja s prvým nedostatkom v poradí. Aj svoje nedostatky riešte postupne, krok po kroku, trpezlivo a dôsledne. Až odškrtnete pokorenie prvého, dajte sa do boja s druhým.

Máte v pracovni neporiadok? Neodkladajte to a upracte si hneď teraz! Zajtra na to nebudete mať viac času. Máte však reálnu šancu, že ak si upracete dnes, tak zajtra strávite menej drahocenných minút hľadaním potrebných materiálov a zvýši vám čas na zdravý obed s partnerom či dobrým priateľom. Ak si však dnes upracete, zajtra to nepokazte a upracte si znova. Pomáha malá finta – zaveste si výchovný plagátik s textom „Pred odchodom si uprac“ na viditeľné miesto a ak nie ste slaboch, tak to zvládnete a zvíťazíte.

Nepíšete si prehľadný zoznam úloh? Svoje povinnosti si zaznamenávate len náhodne a papierikov s odkazmi teraz máte plný šuflík (lebo ste si práve urobili poriadok na svojom pracovnom stole?)? Je načase, aby ste sa začali správať ako rozumný človek a kúpte si diár. Hneď ho otvorte, zapíšte si splnené úlohy dnešného dňa a naplánujte zajtrajšok. Nezabudnite, že zajtra si treba rezervovať čas aj na vašich blízkych. Alebo že by už dnes?

Hľadajte spôsoby ako obmedziť svoje nedostatky, či úplne ich odstrániť. Komplikujú vám život len preto, že im to dovolíte. Oberajú vás o čas a vy si neviete nájsť čas nato, aby ste im v tom zabránili.

Buďte pánom seba a svojho času. Pracujte na sebe, zdokonaľujte sa – len tadiaľ vedie cesta k úspechu. Úspech nie sú peniaze, úspech je spokojný, zmysluplný, harmonický život bez stresu a s plánmi do budúcnosti.
Úspech je základná motivácia ľudského života. A život je rýchlo plynúci čas. Náš prístup k životu je vyjadrený naším postojom k času. Tak majme svoj čas radi.

(Mgr. Bronislava Jakubíková – DÚVaP 6-7/2006)

 

 
 
NAŠE PUBLIKÁCIE

 
VYŠLO

Poradca - formát A5
Mesačník nielen pre podnikateľov
č. 12-13/2006 (VI/2006)
  • Zákon o verejnom obstarávaní
  • Zákon o verejnom zdravotníctve
  • Daňové odpisovanie hmotného a nehmotného majetku
  • Sociálny fond v jednoduchom účtovníctve
  • Osvetlenie na pracovisku
  • Možnosti nápravy rozhodnutí správnych orgánov
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - formát A5
Mesačník prináša metodický rozbor najčastejšie sa vyskytujúcich problémov podnikateľskej praxe z pohľadu daní, účtovníctva a pracovného práva. Jednotlivé špecifické problémy sú spracované prostredníctvom názorných prípadov.
č. 6-7/2006
  • Automobil v podnikaní
  • Dávky sociálneho poistenia a štátne sociálne dávky
  • Riadenia vlastného času
1 000 riešení - formát A5
Dvojmesačník určený podnikateľom, živnostníkom, mzdovým účtovníkom, audítorom, daňovým poradcom, účtovníkom, ekonómom, študentom. Rieši problémy z oblastí daní, účtovníctva, ekonomiky, miezd, práva, personalistiky. Každé číslo obsahuje okrem iných rubrík aj "horúcu tému", ktorá je v danom období pre čitateľov najaktuálnejšia, abecedný index hesiel a zoznam vydaných publikácií k danej téme alebo kapitole.
č. 4/2006
  • téma čísla - Pohľadávky
  • DPH
  • Daň z príjmov
  • Nehnuteľnosti
  • Pracovnoprávne vzťahy
  • Živnostenské podnikanie
  • S.r.o.
DUO bez chýb, pokút a penále - formát A4, 96 s. mesačník
Odborný dvojfarebný časopis pre daňovú, účtovnú a mzdovú prax.
Články sú doplnené o citácie zákonov vo farebnom poli.
č. 6-7/2006
  • Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia
  • Vyradenie majetku ZDP
  • Úroky a medzinárodné zdaňovanie
  • Skončenie pracovného pomeru
  • Cestovné náhrady - častá zmena pracoviska
  • Komunikácia na schôdzach a obchodných stretnutiach
Edícia Zák§ny do vrecka - formát A6
Úplné znenia zákonov určených pre širokú verejnosť
  • ÚSTAVA Slovenskej republiky
  • Stavebný zákon
  • Zákon o súkromnej bezpečnosti
  • Zákon o konkurze a reštrukturalizácii (XI/2005)
  • Zákon o dani z príjmov
  • Obchodný zákonník
  • Zákon o DPH
Edícia Aktualizácie úplne znenie zákonov - formát A5
Úplné znenia aktualizovaných zákonov uverejnených v zborníkoch Zákony I. - VI.
I/4 (vyšlo 8.6.2006)
  • Zákon o spotrebnej dani z liehu

I/5 (vyšlo 15.6.2006)
  • Zákon o správnych poplatkoch

II/4 (vyšlo 6.6.2006)
  • Nariadenie vlády o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia
  • Zákon o Policajnom zbore
  • Zákon o ochrane spotrebiteľa
  • Zákon o reklame
  • UPOZORNENIE NA ZMENU: Zákon o verejnom obstarávaní

II/5 (vyšlo 14.6.2006)
  • Zákon o reklame
III/3 (vyšlo 9. 6. 2006)
  • Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Zákon o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Vyhláška MPSVR SR, ktorou sa vykonáva § 69 ods. 2 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Zákon o sociálnom poistení
  • Zákon o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Zákon o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Zákon o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov
IV/1 (vyšlo 3. 4. 2006)
  • Vyhláška, ktorou sa ustanovujú skupiny stavebných výrobkov s určenými systémami preukazovania zhody a podrobnosti o používaní značiek zhody
  • Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o druhoch a výškach poskytovaných podpôr na jednotlivé účely z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania
  • Upozornenie na zmenu: Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
V/3 (vyšlo 2.6.2006)
  • Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme
  • Nariadenie vlády SR o zvýšení platových taríf štátnych zamestnancov
  • Zákon o obecnom zriadení
  • UPOZORNENIE NA ZMENU:
    • Zákon o rozpočtových pravidlách
    • Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
VI/2 (vyšlo 16.5. 2006)
  • Zákon o odpadoch
  • Vyhláška MŽP SR o požiadavkách na obmedzovanie emisií prchavých organických zlúčenín unikajúcich pri používaní organických rozpúšťadiel v regulovaných výrobkoch
  • Vyhláška MŽP SR, ktorou sa ustanovujú národné emisné stropy a celkové množstvo kvót znečisťujúcich látok


PRIPRAVUJEME - z obsahu vyberáme:

Poradca č. 1/2007 (vyjde v VIII/2006)
  • Zákon o sociálnom poistení
  • Zákon o spotrebných daniach
  • Základné imanie účtovných jednotiek
  • Odklad platenia dane
  • Platobný rozkaz
  • Úspech podniku závisí aj od podnikovej identity
Dane, účtovníctvo, vzory a prípady č. 8/2006 (vyjde v VIII/2006)
  • DPH
  • Pracovná disciplína
DUO bez chyb, pokút a penále č. 8/2006 (vyjde v VIII/2006)
  • Absolventi škôl a daňový bonus
  • Aktivácia v PÚ
  • Obstaranie dlhodobého hmotného majetku
  • Odklad platenia a povolenia splátok
  • Pracovná disciplína
  • Odmeny a náhrady za pracovnú pohotovosť
  • Práca nadčas a jej odmeňovanie
  • Mailovanie
1 000 riešení č. 5/2006 (vyjde v VIII/2006)
  • téma čísla – Cestovné náhrady, daň z motorových vozidiel
  • DPH
  • Daň z príjmov
  • Účtovné prípady v JÚ a PÚ
  • Nehnuteľnosti v podnikaní

 

 
 
OBJEDNÁVKA

 
Stručný návod na vyplnenie objednávky
  1. Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odpovedať odosielateľovi" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím vytvoríte novú správu obsahujúcu túto objednávku,
     
  2. Vyplňte objednávku - Vaše osobné údaje a počty kusov objednaného tovaru vpíšte do odpovedajúcich políčok,
     
  3. Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odoslať správu" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím odošlete vyplnenú objednávku na našu adresu.
     

Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo pri cene uvedené inak.

  Identifikačné údaje objednávateľa  
  Meno, Priezvisko:      
  Firma:      
  IČO:      
  Adresa:      
  Telefón:      

  Predplatné mesačníka Poradca 2007  
  Predplatné s 20 % zľavou     13 čísel + zborníky Zákony 2007 I, II, III
  prílohy: P6 Aktual, Poradca Extra, e-mailové noviny
  Našim predplatiteľom zasielame zdarma prílohu mesačníka Poradca Daňové priznania
  - fyzických osôb
  - právnických osôb
  - ročné zúčtovanie dane  
  998 Sk     ks  
  Predplatné  
  Predplatné 1000 riešení 2006 (dvojmesačník)     580 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2006 (mesačník)     1440 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2006 (mesačník) mimoriadna zľava - 40 %     1152 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie I   - Daňové, účtovné...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie II   - Obchodné, občianske...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie III   - Pracovné, sociálne...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie IV   - Stavebné, pozemkové...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie V   - Štátna správa, verejná správa...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie VI   - Životné prostredie...     250 Sk     ks  
  Poradca 2006 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...  
  č. 1/2006   - Zákon o zdravotnom poistení - novelizovaný s komentárom
- Zákon o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku - s komentárom - nový zákon
- Zákon o poskytnutí právnej pomoci osobám v hmotnej núdzi - s komentárom - nový zákon

- Daň z príjmov (novela zákona)
- Zdravotné zákony
- Podiely spoločníkov v s.r.o.
- Pozemkové a lesné spoločenstvá
96 Sk   ks  
  č. 2/2006   - Konkurz a reštrukturalizácia - zákon s komentárom
- Cezhraničné zdaňovanie príjmov
- Oslobodenie od dane
- Občiansky súdny poriadok - novela
- Pracovný poriadok
96 Sk   ks  
  č. 3/2006   - Sprostredkovanie poistenia a sprostredkovanie zaistenia
- Rozdiely vo vedení účtovníctva v a.s. a v s.r.o.
- Vypratanie bytu a právo na súdnu ochranu
- Žaloba o nahradenie vyhlásenia vôle na uzavretie zmluvy o prevode bytu
- Rozdelenie spojených obchodných podielov v s.r.o.
96 Sk   ks  
  č. 4/2006   - Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
- Exekučný zákon
- Automobil a DPH
- Ochrana nefajčiarov
- Elektronické podávanie hlásení
96 Sk   ks  
  č. 5-6/2006   - Daň z príjmov - zákon s komentárom
- Zákon o DPH - s komentárom k novele
- Miestne dane - zákon s komentárom k novele

- Novela postupov účtovania
- Účtovná závierka v JÚ a PÚ
- Emisné kvóty
192 Sk   ks  
  č. 7/2006   -Zákonník práce
- Vzory pracovno-právnych podaní
- Preddavky na daň z príjmov právnických osôb v roku 2006
- Zmeny postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve
96 Sk   ks  
  č. 8-9/2006   - Zákon o súkromnej bezpečnosti
- Stavebný zákon
- Zákon o správe a vymáhaní súdnych pohľadávok

- Výsluhový dôchodok a daň z príjmov
- Vyrubovanie a platenie dane z nehnuteľnosti
- Likvidácia obchodnej spoločnosti
- Koncesionárske poplatky
- Osobitná zodpovednosť zamestnanca za škodu
192 Sk   ks  
  č. 10/2006   - Zákon o dani z pridanej hodnoty
- Stravovanie fyzických osôb - podnikateľov
- Možnosti podania dodatočného daňového priznania
- Dotácie podnikateľom v podvojnom účtovníctve
- Ako ušetriť financie?
96 Sk   ks  
  č. 11/2006   - Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
- Zákon o inšpekcii práce

- Hlavné termíny ročného zúčtovania poistného za rok 2006
- Zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov a jeho dôsledky
- Ochrana zamestnancov pred hlukom
96 Sk   ks  
  č. 12-13/2006   - Zákon o verejnom obstarávaní
- Zákon o verejnom zdravotníctve
- Daňové odpisovanie hmotného a nehmotného majetku
- Sociálny fond v jednoduchom účtovníctve
- Osvetlenie na pracovisku
- Možnosti nápravy rozhodnutí správnych orgánov
192 Sk   ks  
  Poradca Extra 2006 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu  
  1/2006 VS     Osobitosti účtovníctva obcí a vyšších územných celkov     28 Sk     ks  
  1/2006 JÚ     Účtovanie škody a manká v JÚ     20 Sk     ks  
  1/2006 PÚ     Účtovanie škody a manká v PÚ     20 Sk     ks  
  2/2006 JÚ     Uzávierkové účtovné operácie v JÚ - rok 2005     30 Sk     ks  
  2/2006 PÚ     Uzávierkové účtovné operácie v PÚ - rok 2005     30 Sk     ks  
  2/2006 VS     Rozpočtové pravidlá verejnej správy     45 Sk     ks  
  3/2006 PÚ     Postupy účtovania v sústave podvojného účtovníctva     43 Sk     ks  
  3/2006 VS     Zmeny postupov účtovania, Účtovanie výnosov a nákladov     30 Sk     ks  
  3/2006 JÚ     Účtovanie zahraničných faktúr     18 Sk     ks  
  4/2006 PÚ     Lízing v podvojnom účtovníctve v roku 2006     24 Sk     ks  
  4/2006 JÚ     Lízing v jednoduchom účtovníctve v roku 2006     22 Sk     ks  
  4/2006 VS     Aplikácia postupov účtovania pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky     22 Sk     ks  
  Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2006 - mesačník rieši špecifické problémy z daňovej a účtovnej oblasti v príkladoch  
  DÚVaP č. 1/2006   - Rozdeľovanie zisku a úhrada straty
- Pracovné podmienky a podpora občanov so zdravotným postihnutím
  120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 2/2006   - Medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a zákon o dani z príjmov
- Starobný dôchodca v ekonomických súvislostiach
- Osobnosť na pracovisku
  120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 3-4/2006   - Mzdy po novom v roku 2006
- Motivácia zamestnancov na pracovisku.
  240 Sk     ks  
  DÚVaP č. 5/2006   - Rezervy a opravné položky
- Aktívne opatrenia na trhu práce
  120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 6-7/2006   - Automobil v podnikaní
- Dávky sociálneho poistenia a štátne sociálne dávky
- Riadenia vlastného času
  240 Sk     ks  
  Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2006 - mesačník určený odborníkom z oblastí daní, účtovníctva, mzdovým účtovníkom, audítorom...  
  DUO č. 1/2006   - Daň z príjmov - novela zákona
- Daň z pridanej hodnoty - novela zákona
- Miestne dane - novela zákona
- Vylúčenie dvojitého zdanenia príjmov u fyzických osôb
- Oceňovanie automobilu pri zaraďovaní do obchodného majetku
- Daňový bonus
- Podnikanie v rámci EÚ
  160 Sk     ks  
  DUO č. 2/2006   - Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2005
- Automobil a DPH
- Účtovná závierka 2005
- Rozvrhnutie pracovného času
- Zodpovednosť zamestnanca za škodu
- Pružný pracovný čas
  160 Sk     ks  
  DUO č. 3/2006   - Nezdaniteľné časti základu dane komplexne
- Zákon o rozpočtových pravidlách
- Daňová kontrola
- Dovoz tovaru a spotrebná daň
  160 Sk     ks  
  DUO č. 4/2006   - Zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti zrážkovou daňou
- Odcudzenie majetku FO z pohľadu ZDP
- Uplatnenie daňových výdavkov u podnikateľov
- Dopredaj SBL označeného kontrolnou páskou
- Zmeny postupov účtovania v JÚ a PÚ
- Stravné pri zahraničnej pracovnej ceste
- Doplnkové zdroje z rozpočtu EÚ
  160 Sk     ks  
  DUO č. 5/2006   - Nočná práca a jej odmeňovanie
- Účtovanie finančného prenájmu
- Stála prevádzkareň - účtovný aspekt
- Automobil a DPH
- Zamestnanec a dovolenka
  160 Sk     ks  
  DUO č. 6-7/2006   - Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia
- Vyradenie majetku ZDP
- Úroky a medzinárodné zdaňovanie
- Skončenie pracovného pomeru
- Cestovné náhrady - častá zmena pracoviska
- Komunikácia na schôdzach a obchodných strestnutiach
  320 Sk     ks  
  1000 riešení 2006 - vychádza už ako dvojmesačník  
  č. 1/2006   - Koniec roka 2005 v podnikaní     97 Sk     ks  
  č. 2/2006   - Vyrovnanie ročnej daňovej povinnosti právnických osôb     97 Sk     ks  
  č. 3/2006   téma čísla : Pracovno-právne vzťahy
- Mzdy, odvodové povinnosti, poistné
- Stravovanie, stravné lístky
- Sociálny fond
- Účtovanie v zmysle postupov účtovania v PÚ od 1. 1. 2006
- DPH
- Daň z príjmov
  97 Sk     ks  
  č. 4/2006   téma čísla : Pohľadávky
- DPH
- Daň z príjmov
- Nehnuteľnosti
- Pracovnoprávne vzťahy
- Živnostenské podnikanie
- S.r.o.
  97 Sk     ks  
  Zborníky ZÁKONY 2006  
  Zákony I/2006   Daň z príjmov,
Daň z pridanej hodnoty,
Spotrebné dane,
Zákon o účtovníctve.  
  129 Sk     ks  
  Zákony II/2006   Obchodný zákonník,
Občiansky zákonník,
Trestné právo,
Živnostenský zákon.  
  129 Sk     ks  
  Zákony III/2006   Zákonník práce,
Mzdové predpisy,
Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie,
Sociálne zákony.  
  129 Sk     ks  
  Zákony IV/2006   Stavebný zákon,
Architekti a inžinieri,
Bývanie,
Pôda.  
  129 Sk     ks  
  Zákony V/2006   Rozpočtové pravidlá,
Štátna a verejná služba,
Školy,
Obce.  
  129 Sk     ks  
  Zákony VI/2006   Životné prostredie,
Ochrana ovzdušia,
Vodné hospodárstvo.  
  129 Sk     ks  
  Aktualizácie zákonov 2006  
  Aktualizácia I/1   - Zákon o správnych poplatkoch     29 Sk     ks  
  Aktualizácia I/2   - Zákon o správnych poplatkoch
- Zákon o koncesionárskych poplatkoch
- Zákon o správe daní a poplatkov
- Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady  
  30 Sk     ks  
  Aktualizácia I/3   - Zákon o spotrebnej dani z vína
- Zákon o spotrebnej dani z piva
- Zákon o spotrebnej dani z minerálneho oleja
- Zákon o správnych poplatkoch
- Colný zákon
  52 Sk     ks  
  Aktualizácia I/4   - Zákon o spotrebnej dani z liehu
  30 Sk     ks  
  Aktualizácia I/5   - Zákon o správnych poplatkoch
  29 Sk     ks  
  Aktualizácia II/1   - Zákon o verejnom obstarávaní     29 Sk     ks  
  Aktualizácia II/2   - Živnostenský zákon
- Zákon o cenách
- Zákon o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji
- Zákon o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch  
  30 Sk     ks  
  Aktualizácia II/3   - Zákon Slovenskej národnej rady o priestupkoch
- Občiansky zákonník
  17 Sk     ks  
  Aktualizácia II/4   - Nariadenie vlády o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia
- Zákon o Policajnom zbore
- Zákon o ochrane spotrebiteľa
- Zákon o reklame
- UPOZORNENIE NA ZMENU:
- Zákon o verejnom obstarávaní
  26 Sk     ks  
  Aktualizácia II/5   - Zákon o reklame
  10 Sk     ks  
  Aktualizácia III/1   - Zákonník práce
- Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
- Zákon o inšpekcii práce  
  38 Sk     ks  
  Aktualizácia III/2   - Vyhláška o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie,o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie
- Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky , ktorou sa vydáva štatistická odvetvová klasifikácia ekonomických činností
- Zákonník práce
  38 Sk     ks  
  Aktualizácia III/3   - Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Vyhláška MPSVR SR, ktorou sa vykonáva § 69 ods. 2 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o sociálnom poistení
- Zákon o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  73 Sk     ks  
  Aktualizácia IV/1   - Vyhláška, ktorou sa ustanovujú skupiny stavebných výrobkov s určenými systémami preukazovania zhody a podrobnosti o používaní značiek zhody
- Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o druhoch a výškach poskytovaných podpôr na jednotlivé účely z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania
- UPOZORNENIE NA ZMENU:
- Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)  
  21 Sk     ks  
  Aktualizácia V/1   - Zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy
- Vyhláška MŠ SR o štruktúre a obsahu správ o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach škôl a školských zariadení
- Zákon o samospráve vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch)  
  18 Sk     ks  
  Aktualizácia V/2   - Zákon o štátnej službe
- Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme
  26 Sk     ks  
  Aktualizácia V/3   - Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme
- Nariadenie vlády SR o zvýšení platových taríf štátnych zamestnancov
- Zákon o obecnom zriadení
- UPOZORNENIE NA ZMENU:
- Zákon o rozpočtových pravidlách
- Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  21 Sk     ks  
  Aktualizácia VI/1   - Zákon o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí
- Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie
- Zákon o ochrane prírody a krajiny  
  41 Sk     ks  
  Aktualizácia VI/2   - Vyhláška MŽP SR o požiadavkách na obmedzovanie emisií prchavých organických zlúčenín unikajúcich pri používaní organických rozpúšťadiel v regulovaných výrobkoch
- Vyhláška MŽP SR, ktorou sa ustanovujú národné emisné stropy a celkové množstvo kvót znečisťujúcich látok
- Zákon o odpadoch
  30 Sk     ks  
  Zákony do vrecka - úplné znenia zákonov vo formáte A6  
  Ústava SR     - Úplné znenie     22 Sk     ks  
  Ústava ČR     - Úplné znenie Ústavy ČR, Zákon o štátnych symboloch ČR, Listina základných práv a slobôd     22 Sk     ks  
  Zákon o DPH    - Daňová povinnosť
 - Sadzby dane z pridanej hodnoty
 - Postup pri registrácii
 - Oslobodenie, vrátenie a odpočítanie dane
  42 Sk     ks  
  Zákon o rodine    - Vznik manželstva
 - Vzťahy medzi rodičmi a deťmi
 - Poručníctvo a opatrovníctvo
 - Určenie rodičovstva a vyživovacej povinnosti
  32 Sk     ks  
  Občiansky zákonník    - Občiansko-právne vzťahy
 - Vlastnícke práva
 - Dedenie
 - Záväzkové práva
 - Zodpovednosť za škodu a za bezdôvodné obohatenie
  65 Sk     ks  
  Obchodný zákonník    - Obchodné vzťahy a podnikanie
 - Obchodné spoločnosti a družstvá
 - Obchodné záväzkové vzťahy
 - Záväzkové vzťahy v medzinárodnom obchode
  80 Sk     ks  
  Zákon o dani z príjmov    - Jeden z najdôležitejších daňových zákonov, ktorý upravuje platenie dane z príjmov právnických i fyzických osôb   65 Sk     ks  
  Zákonník práce    - Zákon upravujúci pracovnoprávne vzťahy súvisiace so zamestnávaním fyzických osôb, vzťahy medzi právnickými alebo fyzickými osobami a kolektívne pracovnoprávne vzťahy
  65 Sk     ks  
  Zákon o súkromnej bezpečnosti    - Odborná spôsobilosť
 - Štátny dozor a kontrola
 - Strážna služba
 - Detektívna služba
 - Vlastná ochrana
 - Technická služba
 - Udelenie licencie
  40 Sk     ks  
  Stavebný zákon    - Architekti a inžinieri
 - Stavebné výrobky
 - Stavebný dozor
 - Územný plán obce
 - Územné rozhodnutie
 - Stavebné povolenie
 - Kolaudácia stavieb
  59 Sk     ks  
  Veselo i vážne
  Čas pre malého človeka         85 Sk     ks  
  Murphyho zrnká I         95 Sk     ks  
  Murphyho zrnká I (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho zrnká II         95 Sk     ks  
  Murphyho zrnká II (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´01         48 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´02         48 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´03         48 Sk     ks  
  Murphyho železné zákony         42 Sk     ks  
  Myšlienky bez cla         95 Sk     ks  
  Myšlienky bez cla (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká hlúposti         95 Sk     ks  
  Zrnká hlúposti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká hriechu         95 Sk     ks  
  Zrnká hriechu (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká lásky         95 Sk     ks  
  Zrnká lásky (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká múdrosti         95 Sk     ks  
  Zrnká múdrosti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká odvahy         95 Sk     ks  
  Zrnká odvahy (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká šťastia         95 Sk     ks  
  Zrnká šťastia (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká úsmevu         95 Sk     ks  
  Zrnká úsmevu (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká ženskosti         95 Sk     ks  
  Zrnká ženskosti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká mladosti         95 Sk     ks  
  Zrnká mladosti (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho večné zákony         95 Sk     ks  
  Murphyho večné zákony (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho Knižné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Stavebné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Vianočné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho zákonník         95 Sk     ks  
  Murphyho zákonník (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká strachu a odvahy   - Odvaha je niekedy jediným spôsobom ako sa uživiť
- Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá dosiahnuť len vzájomným pochopením.
  95 Sk     ks  
  Zrnká strachu a odvahy (koža)   - Odvaha je niekedy jediným spôsobom ako sa uživiť
- Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá dosiahnuť len vzájomným pochopením.
  320 Sk     ks  
  Murphy v bájkach   "Odmalička zo všetkých strán do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu. Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno aj život..."( Z predhovoru ku knihe)     95 Sk     ks  
  Murphy v bájkach (koža)   "Odmalička zo všetkých strán do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu. Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno aj život..."( Z predhovoru ku knihe)     320 Sk     ks  
  Monotématika
  Živnostenské minimum   podnikateľa  

- A5/176 strán Jarná akcia - cena s 50% zľavou

70 Sk   ks  
  Účtovná závierka  

- štátna správa, samospráva, neziskové účtovné jednotky - A5/176 strán Jarná akcia - cena s 50% zľavou

85 Sk   ks  
  Súvzťažnosti  

- pre verejnú správu
- rozpočtové a príspevkové organizácie
- vyššie územné celky

260 Sk   ks  
  Výkladový slovník podnikateľa -   ekonomický  

Slovník má pomôcť podnikateľom, pracovníkom v hospodárskej praxi a študentom stredných či vysokých škôl rýchlo sa orientovať v ekonomických pojmoch, s ktorými sa často stretávajú a ktoré vyžadujú časovo náročné hľadanie v odbornej literatúre

190 Sk   ks  
  Právna rukoväť pre každého,   zvlášť pre študentov   - Autor primerane zjednodušil a zhrnul najdôležitejšie právne predpisy, ktoré sa odvíjajú od ústavného zakotvenia slobôd a povinností občanov. Publikácia je určená širokej verejnosti, zvlášť študentom stredných a vysokých škôl. Do textu sú vložené pasáže s Murphyho aforizmami a právnickými anekdotami. Jarná akcia - cena s 50% zľavou     70 Sk     ks  
  Daňové výdavky 2005   - Uplatňovanie daňových výdavkov je neustále predmetom diskusií nielen v radoch odborníkov, ale najmä samotných podnikateľov, a to najmä z dôvodu ich vplyvu na určenie základu dane. V tejto publikácii sú daňové výdavky spracované formou výkladového slovníka s odkazom na súvisiace právne predpisy. Jarná akcia - cena s 50% zľavou   85 Sk     ks  
  Ústava EU   - Zmluva o Ústave pre Európu Jarná akcia - cena s 50% zľavou     47,50 Sk     ks  
  Základné dokumenty Európskej   únie   - formát A5 V ČESKOM JAZYKU
Napriek tomu, že od dátumu vstupu do EÚ ubehlo niekoľko mesiacov, je pre radu našich občanov, a to i z radov podnikateľov, či pracovníkov samospráv Európska únia stále veľkou neznámou. Všetkým naším občanom by sme v tejto publikácii radi Európsku úniu zjednodušenou formou priblížili. Publikácia obsahuje okrem iného základy práva Európskej únie vrátane najdôležitejších dokumentov aj ich chronologický prehľad historického vývoja európskej integrácie. Jarná akcia - cena s 50% zľavou  
  305 Sk     ks  
  Predsúdne konanie a trestný   poriadok   Táto publikácia si dala za cieľ podrobne rozviesť všetky činnosti práce prokurátora, vyšetrovateľa ako aj policajného orgánu v prípravnom konaní, od prijatia trestného oznámenia, jeho právneho posúdenia a rozhodnutia o ňom pred začatím trestného stíhania postupom podľa § 197 ako aj činnosť týchto orgánov postupom podľa § 199 ods. 1 ( začatím trestného stíhania), ktorým úkonom sa začína prípravné konanie, až po úkony, ktorými sa prípravné konanie ukončuje.
Vzhľadom k podrobnému komentovaniu jednotlivých ustanovení týkajúcich sa celého predsúdneho konania, publikácia je predovšetkým určená prokurátorom, vyšetrovateľom, policajným orgánom, ale aj sudcom pre prípravné konanie, advokátom. Jarná akcia - cena s 50% zľavou  
  60 Sk     ks  
  Súvzťažnosti pre neziskové   organizácie   formát A5/160 strán Jarná akcia - cena s 50% zľavou     95 Sk     ks  
  Pracovnoprávny slovník pre prax formát A5/120 strán Jarná akcia - cena s 50% zľavou     50 Sk     ks  
  Poradca deťom
  Sto zvieratiek v hádankách   Knižka hádaniek z oblasti živočíšnej ríše je určená deťom od 5 do 9 rokov. V obrázkovej galérii sa deti zoznámia so sto farebne ilustrovanými zvieratkami.   80 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky   Knižka dáva priestor dieťaťu formou hry a riešením veku primeraných problémových situácií zoznámiť sa so základnými matematickými pojmami a vzťahmi, geometrickými tvarmi, základnými a radovými číslovkami.   140 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky I.   Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.   43 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky II.   Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.   43 Sk     ks  
  1. Dobrodružstvá žiačika   Mudráčika   Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.   36 Sk     ks  
  2. Dobrodružstvá žiačika   Mudráčika   Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.   34 Sk     ks  
  Pastelkami čarujem   Pracovný zošit postupne pomáha deťom objavovať krásu písaných tvarov od kreslenia čiar, kruhov ku slučkám.. U detí sa tak rozvíjajú prirodzeným spôsobom grafomotorické zručnosti.   27 Sk     ks  
  Kreslím a maľujem   V pracovnom zošite si deti tvary z prvého zošita zopakujú v náročnejšej forme. Ďalej rozvíjajú grafomotorické zručnosti a vytvárajú si kladný postoj k písaniu.   36 Sk     ks  
  Hovoriace písmená a slabiky   V knižke sa deti stretávajú s personifikovanými písmenkami abecedy, malými bytosťami, ktoré sa s deťmi rozprávajú. Pretože "písmenkových kamarátov" ochotne prijímajú aj celkom malé deti, vytvárajú tak kladný vzťah dieťaťa k znakom, čítaniu a vzdelávaniu. Deti sa presvedčia o tom, že s písmenkami sa dá aj zaujímavo hrať. V riekankách sa stretnú nielen s písmenkami, ale aj s jednoduchými slabikami.   75 Sk     ks  
  Pexeso - Kráľovstvo matematiky Spoznávanie arabských a rímskych číslic, základné geometrické tvary.   16 Sk     ks  
  Pexeso - Abeceda   Písmenká so slovenskými, českými i anglickými výrazmi.   19 Sk     ks  
  Kúzlenie s hádankami   Hádanky a riekanky o veciach okolo nás pre 5 - 9-ročné deti.   80 Sk     ks  

Všetky uvedené publikácie si môžete objednať aj telefonicky, faxom alebo na našich www stránkach (pozri rubriku kontakty).

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   Telefón:
Poradca s.r.o
Pri Celulózke 40
010 01 Žilina
  (041) 56 52 871
(041) 56 52 877
(041) 56 52 879
 
E-mail:   Fax:
poradca@i-poradca.sk   (041) 56 52 659
 
Informácie o naších produktoch nájdete aj na našej internetovej stránke
www.i-poradca.sk.

 

 
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2006
Untitled Page