|
TÉMA NOVÍN POHĽADÁVKY A ZÁVÄZKY V ZDP |
Záväzky v zákone o dani z príjmov
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) upravuje obchodné záväzkové vzťahy. Veriteľovi umožňuje za určitých podmienok pohľadávku do daňových výdavkov odpísať alebo uznať tvorbu opravnej položky, u dlžníka neuhradený záväzok za určitých podmienok zdaňuje, resp. odpis záväzku v niektorých prípadoch od dane oslobodzuje.
Záväzky sú v zákone o dani z príjmov upravené osobitným spôsobom v § 13 ods. 1 písm. d), § 17 ods. 27 a 32 a v § 52 ods.19.
Záväzky daňovníka v konkurze
Zákon o dani z príjmov v § 13 ods. 1 písm. d) rieši záväzky daňovníka v konkurze a reštrukturalizácii. Podľa tohto ustanovenia sú od dane oslobodené príjmy plynúce z odpisu záväzkov pri konkurze alebo reštrukturalizácii, ktoré sú vykonané podľa zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o konkurze a reštrukturalizácii“). Oslobodenie sa vzťahuje aj na odpis záväzkov voči veriteľom, ktorí v konkurze neuplatnili svoje pohľadávky.
Obdobne sa postupuje aj pri odpise záväzkov u daňovníka, ktorý sa zrušuje zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, a u daňovníka, ktorý sa zrušuje zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty.
Inštitút zamietnutia návrhu na vyhlásenie konkurzu a zrušenia konkurzu z uvedených dôvodov upravuje zákon č. 328/1992 Zb. o konkurze a vyrovnaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o konkurze a vyrovnaní“), ktorý platil do konca roka 2005. Pretože konkurzné a vyrovnacie konania, ktoré začali pred 1. januárom 2006, sa dokončia podľa tejto už zrušenej úpravy, je odpis záväzkov a ich oslobodenie od dane v týchto prípadoch naďalej aktuálne.
Súčasné znenie § 13 ods.1 písm. d) zákona o dani z príjmov nerieši osobitne záväzky odpísané v rovnakých situáciách pri konkurzoch spravovaných podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii (zastavenie konkurzného konania z dôvodu nedostatku majetku a zrušenie konkurzu z dôvodu nedostatku majetku). Nejde však o zámer, ale len o legislatívnu nepresnosť zákona. Avšak, vychádzajúc z prvej vety tohto ustanovenia, podľa ktorej sú od dane oslobodené príjmy z odpísaných záväzkov pri konkurze a reštrukturalizácii, ktoré sú vykonané podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii, je možné akceptovať oslobodenie odpísaných záväzkov aj u daňovníka, u ktorého došlo k zastaveniu konkurzného konania pre nedostatok majetku a tiež u daňovníka, u ktorého došlo k zrušeniu konkurzu z dôvodu, že majetok nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate.
Odpis záväzku pri trvalom upustení od vymáhania pohľadávky
Zákon o dani z príjmov v prechodnom ustanovení § 52 ods. 19 umožňuje daňovníkom odpísať do daňových výdavkov staré nepremlčané pohľadávky, ktorých splatnosť nastala do 31. 12. 2002, podľa podmienok ustanovených v § 24 ods. 2 písm. s) bod 7 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov platného do konca roka 2003 (ďalej len „zákon č. 366/1999 Z. z.“. Na odpis pohľadávky nadväzuje ustanovenie § 23 ods. 27 zákona č. 366/1999 Z. z., ktoré zároveň rieši postup dlžníka pri zahrnutí výnosu z odpusteného záväzku do základu dane.
Základnou podmienkou pre uznanie odpisu pohľadávky, ktorej splatnosť nastala do 31. 12. 2002, do daňových výdavkov je uzatvorená písomná dohoda medzi veriteľom a dlžníkom o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky alebo písomné oznámenie veriteľa o trvalom upustení od vymáhania takejto pohľadávky. Takéto mimosúdne vyrovnanie sa môže uskutočniť len medzi veriteľom a dlžníkom, ktorí sú daňovníkmi so sídlom alebo s bydliskom na území Slovenskej republiky. Ďalej ustanovenie § 24 ods. 2 písm. s) bod 7 zákona č. 366/1999 Z. z. vyžaduje, aby od splatnosti pohľadávky uplynulo najmenej 24 mesiacov, a aby sa o trvalom upustení od vymáhania nepremlčanej pohľadávky účtovalo v účtovníctve daňovníka po 31. decembri 2002.
Pohľadávka, ktorá spĺňa vyššie uvedené podmienky, zahrnie sa do daňových nákladov postupne počas štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to vo výške 25 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva za jedno zdaňovacie obdobie.
Prvých 25 % možno do daňových výdavkov odpísať v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo o trvalom upustení od vymáhania účtované v nákladoch.
Pri trvalom upustení od vymáhania nepremlčanej pohľadávky alebo jej časti na základe písomnej dohody veriteľa a dlžníka alebo na základe písomného oznámenia veriteľa o trvalom upustení od vymáhania takejto pohľadávky, zahrnie dlžník odpustenú sumu záväzku do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom veriteľ podľa písomnej dohody alebo doručeného oznámenia zahŕňa odpis takejto pohľadávky do daňových výdavkov. Táto podmienka zaisťuje, aby o sumu odpísanej pohľadávky do základu dane na strane veriteľa, sa zvýšil základ dane o zúčtovaný výnos z dôvodu odpustenia záväzku na strane dlžníka.
Zdaňovanie záväzkov po uplynutí dohodnutej doby splatnosti
Zákonom č. 621/2007 Z. z. , ktorým sa od 1. januára 2008 novelizoval zákon o dani z príjmov, bola pre daňovníkov v § 17 ods.29 ustanovená povinnosť zvýšiť základ dane o výšku záväzku v prípade, že od splatnosti záväzku uplynulo 36 mesiacov.
Novým znením ustanovenia § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov (do 31.12.2009 to bolo ustanovenie § 17 ods. 29 zákona o dani z príjmov) sa zákonom č. 463/2013 Z. z. s účinnosťou od 1. 1. 2014 zavádza postupné zvyšovanie základu dane o sumu záväzkov, resp. ich neuhradených častí tak, aby sa zjednotil časový test na zvýšenie základu dane o neuhradený záväzok alebo jeho časť s časovým testom ustanoveným pre daňovú uznateľnosť tvorby opravných položiek k pohľadávkam. Daňovník (dlžník) je počnúc zdaňovacím obdobím roka 2014 povinný zvýšiť základ dane v závislosti od doby, ktorá uplynula od splatnosti záväzku tak, aby zvýšenie základu dane, ak od dohodnutej doby splatnosti záväzku uplynula doba dlhšia ako:
a) 360 dní, predstavovalo v úhrne najmenej 20 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti,
b) 720 dní, predstavovalo v úhrne najmenej 50 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti,
c) 1080 dní, predstavovalo v úhrne najmenej 100 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti.
ZDP zároveň ustanovuje, že lehotou splatnosti záväzku je lehota dohodnutá pri vzniku záväzku a na účely ZDP nie je možné túto lehotu predĺžiť.
Vymedzenie záväzkov, ktorých sa zvýšenie základu dane týka, ostalo zachované. Úprava (zvýšenie) základu dane o neuhradený záväzok sa vzťahuje len na taký záväzok alebo jeho časť, ktorý prislúcha k výdavku (nákladu), ktorý je daňovým výdavkom podľa § 19 zákona o dani z príjmov. Uvedené sa vzťahuje aj na záväzky prislúchajúce k odpisovanému majetku a neodpisovanému majetku, u ktorého vzniká výdavok postupne alebo až pri vyradení majetku ,k zásobám, u ktorých vzniká náklad pri ich zaúčtovaní do spotreby v závislosti od použitého spôsobu účtovania, k inému majetku, pri ktorom vzniká náklad pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania, a tiež na záväzky účtované ako zníženie výnosu (príjmu) napr. dobropisy.
Nejde teda len o zdanenie neuhradených záväzkov alebo ich častí, ktoré prislúchajú k daňovým výdavkom znižujúcim základ dane priamo cez účtované náklady v konkrétnom zdaňovacom období, ale aj o tie záväzky alebo ich časti, ktoré sa do daňových nákladov dostanú v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach (zásoby, predaj odpisovaného a neodpisovaného majetku) alebo sa do základu dane zahŕňajú postupne (odpisy hmotného a nehmotného majetku).
Ustanovenie § 17 ods.27 zákona o dani z príjmov sú povinní uplatniť daňovníci účtujúci v sústave podvojného účtovníctva podľa slovenských účtovných predpisov a daňovníci, ktorí vykazujú výsledok hospodárenia v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo.
Výnimkou sú neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, ktoré vznikli podľa zákona č. 213/1997 Z. z. v znení neskorších predpisov a príspevkové a rozpočtové organizácie zriadené podľa zákona č. 523/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. Podľa znenia účinného od 1. 1. 2014 sa úprava základu dane o záväzky po lehote splatnosti neuplatňuje ani u daňovníkov v konkurze, pretože odpis záväzkov u daňovníka v konkurze je od dane oslobodený podľa § 13 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov.
Základ dane zvyšuje daňovník (dlžník) o sumu neuhradeného záväzku alebo jeho časti postupne, v závislosti od zákonom stanovenej doby, ktorá uplynula od splatnosti záväzku, po 1. januári 2014. Zvýšenie základu dane o záväzok, resp. jeho nesplatenú časť na základe časového testu podľa počtu dní, ktoré uplynuli od lehoty splatnosti, sa teda prvýkrát uplatní u daňovníka, ktorého zdaňovacím obdobím je:
- kalendárny rok, za zdaňovacie obdobie 2014,
- hospodársky rok, za zdaňovacie obdobie, ktoré končí v roku 2014.
Zároveň zákon o dani z príjmov v doplnenom § 17 ods. 32 osobitne ustanovuje spôsob úpravy základu dane (zníženie) v prípade úhrady záväzku po období, v ktorom bol základ dane zvýšený o 100 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti a v prípade premlčania alebo zániku záväzku. Táto úprava bola do konca roka 2013 súčasťou ustanovenia § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov.
Ak teda po období, v ktorom bol základ dane daňovníka (dlžníka) zvýšený podľa § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov
o 100 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti, dôjde k úhrade záväzku alebo jeho časti, potom sa základ dane zníži o výšku uhradeného záväzku, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom bol záväzok alebo jeho časť uhradený,
dôjde k premlčaniu záväzku alebo k jeho zániku, základ dane sa zníži o výšku zaúčtovaného výnosu v tom zdaňovacom období, v ktorom sa o výnose účtuje.
Príklad
Záväzok z nesplatenej pôžičky
Spoločnosť eviduje záväzok z nesplatenej pôžičky, ktorá bola poskytnutá v roku 2012. Pôžička sa spláca v dohodnutej výške a v stanovených termínoch. K 31. 12. 2014 bude záväzok evidovaný vo výške nesplatenej pôžičky. Vzťahuje sa na tento záväzok povinnosť úpravy základu dane podľa § 17 ods.27 zákona o dani z príjmov?
Podľa § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov sa základ dane zvýši o výšku záväzku prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom. Nakoľko výdavky na splácanie pôžičiek nie sú podľa § 21 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov daňovými výdavkami, na neuhradený záväzok vo výške istiny z nesplatenej pôžičky sa uvedené ustanovenie nevzťahuje.
Ing. Jana Bielená
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 4/2014 )
|
|
|
Kliešte a vychádzky v prírode
KLIEŠTE SA TOTIŽ NERIADIA KALENDÁROM
Pokiaľ sa teplota vzduchu drží niekoľko dní po sebe nad desať stupňov Celsia, preberú sa a vylezú zo svojich skrýš. Teplo spolu s vlhkosťou vzduchu a pôdy sú kľúčovými faktormi, ktoré aktivitu a výskyt kliešťov ovplyvňujú. Obdobie, v ktorom je možné ochorieť, ako aj riziko závažnej nákazy kliešťovou encefalitídou, pri ktorej hrozí zápal mozgových blán, borelióza, postihnutie centrálneho nervového systému a obrna, teda výrazne stúpa. V ostatných u nás narástol počet postihnutých na dvojnásobok!
ZÁPAL MOZGOVÝCH BLÁN - jednou z najnepríjemnejších a najzávažnejších komplikácií zdravého a výkonného života človeka je zápalové infekčné ochorenie blanitých obalov jeho mozgu, ktoré má na svedomí práve vírus prenášaný hmyzom patriacim do skupiny roztočov – kliešťom. Toto ochorenie – kliešťová encefalitída vôbec výnimočné, hoci sa o tom cudne mlčí,
a vyskytuje sa takmer v celej Európe – najmä však na území Slovenska, Českej republiky,
Rakúska, Nemecka, Poľska, Maďarska, Chorvátska a Slovinska. Viac ako v dvoch tretinách prípadov sa v prvej fáze ochorenia dostavia ťažkosti podobné chrípke – občasné prudké bolesti hlavy, teplota, únava, pocity „dolámaného“ tela, žalúdočné a črevné ťažkosti, celková nevoľnosť, nechutenstvo, nutkanie na dávenie. Aj lekár spočiatku môže predpokladať iba „banálnu“ virózu. Po niekoľkých dňoch ťažkostí sa postihnutému jedincovi uľaví, je bez teplôt, má pocit lepšieho zdravia, optimizmu a je len mierne unavený. Ide o zavádzajúcu, takzvanú bezpríznakovú fázu ochorenia, ktorá trvá jeden až dvadsať dní. Vzápätí sa však prudko dostaví druhá podstatná fáza ochorenia – úporné a dlhšie trvajúce bolesti hlavy až migrenózneho typu, vysoké teploty, časté závrate, neznášanlivosť svetla (svetloplachosť), zvracanie, depresie, občasné poruchy vedomia a príznaky čiastočného ochrnutia pohybového systému. Ide o prejavy podráždenia mozgových blán – vírusy kliešťovej encefalitídy sa po masívnom pomnožení dostali do centrálnej nervovej sústavy a tam poškodzujú nervové bunky. Postihnutý býva hospitalizovaný v nemocnici, ale iba rozbor jeho mozgomiešneho moku definitívne dokáže potvrdiť obávanú diagnózu, ktorá môže skončiť úmrtím alebo často – určitým, v lepšom prípade dočasným, obmedzením schopnosti znášať pracovné a rekreačné fyzické zaťaženie, ale aj obyčajný civilný život. Ťažkosti niekedy pretrvávajú aj po návrate z nemocnice a pri pokusoch zapojiť sa do normálneho života. Dotyčný je síce vyliečený, ale nedokáže zvládnuť väčšiu fyzickú ani psychickú záťaž. Zápasí s takzvaným postencefalitickým syndrómom, ktorý sa prejavuje zníženou schopnosťou sústredenia, bolesťami hlavy, nízkou výkonnosťou, nespavosťou, závratmi, podráždenosťou. Je unavený a ťažšie zvládne aj bežné každodenné činnosti, nieto ešte vážnejšiu pohybovú a pracovnú záťaž.
BORELIÓZA – predčasný výskyt aktívnych kliešťov zvyšuje aj riziko ochorenia lymskou boreliózou. Ide o problém, ktorý vyvoláva baktéria Borrelia burgdorferi. Tá sa do tela
dostáva tiež uhryznutím týmto hmyzom. Baktérie prenikajú do organizmu v mieste zahryznutia
(bodnutia, prisatia) a možnosť prenosu infekcie závisí aj od času, ktorý je poskytnutý kliešťovi na cicanie krvi. Čím je dlhší, tým je väčšia pravdepodobnosť prenosu infekcie a následných komplikácií. Nie každý kontakt jedinca s pôvodcom nákazy však musí znamenať ochorenie. Inkubačná doba (čas, kým vypuknú príznaky) je veľmi zákerná a pohybuje sa v rozpätí od jedného do tristo dní (!). Vlastná choroba sa veľmi ťažko presne identifikuje a diagnostikuje, pretože svojimi príznakmi môže pripomínať mnoho iných ochorení alebo telesných stavov. V prvom štádiu sa môžu ale nemusia vyskytnúť kožné príznaky – pomaly sa kruhovite šíriaca červená škvrna v mieste prisatia hmyzu, obvykle ohraničená lemom so svetlým stredom. Nezriedka sa však vyskytne aj horúčka, triašky, bolesti svalov, silná únava – všetko príznaky, ktoré by mohli svedčiť „len“ pre akýsi druh chrípky. V ďalšom štádiu sa vyskytne stav podobný chronickej únave, ktorý môže imitovať prepracovanie z „nepochopiteľných“ príčin. Nastupuje neskôr – niekedy aj pol roka po prvom štádiu. Po uplynutí ďalších mesiacov sa objavujú stále zvýšené teploty, bolesti kĺbových spojení a chrbtice, ochabujúce svalstvo, poruchy srdcového rytmu. Liečba je potom dlhodobá a postihnutý musí byť pravidelne kontrolovaný u lekára viac ako dva roky, hoci v pracovnej kariére môže po odznení ťažkostí a rekonvalescencii (trvá viac týždňov až mesiacov) pokračovať.
ODKIAĽ „PADAJÚ“ KLIEŠTE - veľmi často sa rozširuje názor, že kliešte visia na listnatých stromoch a na ľudí v prírode vlastne padajú. Nie je to však pravda. Kliešte sa vyskytujú predovšetkým v tráve a nízkych porastoch. Zachytávajú sa na steblách trávy
a na spodných stranách listov, preto je ich obtiažne spozorovať. Stačí sa pohybovať na takých miestach a kliešte sa prichytia na nechránené miesta tela alebo na odev. Odtiaľ sa potom nebadane rozlezú do zákolenných jamiek, medzi stehná do rozkroku, do podpazušných priestorov alebo, v prípade nežného pohlavia, pod prsníky. Prisatého kliešťa je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť. Preto je vhodné, aby sa človek hoci po obyčajnej prechádzke na rizikových miestach skontroloval a dotieravý hmyz odstránil sám prípadne neskôr za pomoci lekára. Odporúča sa kliešťa natrieť mydlovým roztokom a potom proti smeru hodinových ručičiek z postihnutých
miest „vykrútiť“. Ak sa nepodarí kliešťov povyťahovať, je vhodné navštíviť ďalšiu zdravotnícku pomoc.
Každý kliešť nemusí byť nosičom vírusu kliešťovej encefalitídy alebo boreliózy. Avšak choroba, ktorá vzniká po uhryznutí infikovaným hmyzom, je natoľko vážna a nebezpečná,
že by sa nikto nemal v tomto prípade spoliehať na náhodné šťastie ako v lotérii. Po viacero rokov sa môžeme stretávať iba s kliešťami, ktoré nie sú infikované a vírus neprenášajú. Ale potom sa to predsa raz stane a pohryzie nás infikovaný kliešť. U niekoho to bude skôr, u iného
neskôr. Preto sa netreba zahrávať so svojím zdravím.
DÔLEŽITÉ OČKOVANIE – jedinou skutočne reálnou ochranou proti následkom
uštipnutia dotieravým kliešťom v prípade zápalu mozgových blán je očkovanie (vakcinácia).
Na prevenciu boreliózy predbežne očkovanie neexistuje. Očkovacia látka obsahuje usmrtené
vírusy, ktoré už nemajú rozmnožovaciu schopnosť. Po podaní týchto inaktivovaných
vírusov encefalitídy do ľudského tela v rámci očkovania, začne vlastný imunitný
systém zabezpečujúci obranyschopnosť očkovaného vytvárať obranné látky, ako pri skutočnej infekcii. Je tu však jeden podstatný rozdiel. Vzhľadom na to, že sa
vírusy v očkovacej látke už nemôžu pomnožovať, logicky nevedie očkovanie
k prepuknutiu nového ochorenia ako sa to stane po uhryznutí infikovaným kliešťom, ale
ak organizmus dotyčného po preočkovaní napadnú skutočné infikované
kliešte jeho imunitný systém je pripravený ubrániť sa. V krajinách kde je očkovanie uplatňované v širšom merítku sa znížil počet ochorení na minimum. U nás je podľa rôznych
odhadov očkovaných asi sedem až desať percent obyvateľstva, čo je nedostatočné.
A pritom – nejde o nijako nákladnú alebo obťažujúcu procedúru. Očkovanie sa
skladá z troch dávok podľa príslušnej schémy a podľa ordinácie príslušného lekára sa
určí obdobie podávania. Obnovenie účinkov očkovania je vhodné každé
tri roky podaním jednej dávky.
SCHÉMA OČKOVANIA: 1. dielčie očkovanie: Čo možno najskôr po prečítaní tohto článku!
2. dielčie preočkovanie: 14 dní až 3 mesiace po prvom dielčom očkovaní. Predstavuje už pomerne dobrú ochranu, najmä pre mladšie ročníky. 3. dielčie očkovanie: 9 až 12 mesiacov po druhom dielčom očkovaní. Dostaví sa úplná, spoľahlivá ochrana. Ak sa očkovanie začína
v letných mesiacoch, odstup medzi prvou a druhou dávkou môže byť už 14 dní, aby sa čo najskôr
dosiahla ochrana.
PREOČKOVANIE – najlepšie je dať sa každé tri roky preočkovať jednou vakcínou. Tak si zabezpečíme skutočnú ochranu pred vznikom ochorenia. Očkovanie nie je povinné,
nehradí ho zdravotná poisťovňa.
MUDr. Pavel Malovič
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
10.4.
|
11.4.
|
14.4.
|
15.4.
|
16.4.
|
17.4.
|
22.4.
|
23.4.
|
24.4.
|
25.4.
|
28.4.
|
29.4.
|
30.4.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,3867
|
1,3872
|
1,3827
|
1,3803
|
1,384
|
1,3855
|
1,3817
|
1,3834
|
1,382
|
1,3831
|
1,3861
|
1,3826
|
1,385
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
141
|
140,69
|
140,87
|
140,62
|
141,55
|
141,57
|
141,69
|
141,46
|
141,63
|
141,05
|
141,85
|
142,03
|
142,07
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,427
|
27,452
|
27,466
|
27,459
|
27,463
|
27,502
|
27,481
|
27,459
|
27,443
|
27,46
|
27,458
|
27,434
|
27,454
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4662
|
7,4662
|
7,4664
|
7,4662
|
7,4664
|
7,4664
|
7,4663
|
7,4665
|
7,4665
|
7,4641
|
7,4647
|
7,4646
|
7,4639
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8272
|
0,8291
|
0,8274
|
0,8251
|
0,8239
|
0,8243
|
0,8205
|
0,8239
|
0,823
|
0,82285
|
0,8228
|
0,8222
|
0,823
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
305,09
|
306,96
|
307,47
|
307,23
|
308,38
|
307,73
|
307,05
|
307,78
|
307,73
|
309,6
|
309,62
|
309,18
|
307,63
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,1698
|
4,1837
|
4,1824
|
4,1868
|
4,1956
|
4,1937
|
4,1906
|
4,1926
|
4,1914
|
4,2028
|
4,2069
|
4,1994
|
4,2024
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4593
|
4,4658
|
4,4678
|
4,469
|
4,4713
|
4,4633
|
4,4667
|
4,4678
|
4,4608
|
4,4506
|
4,4523
|
4,4497
|
4,4488
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,0518
|
9,0754
|
9,0688
|
9,0902
|
9,092
|
9,1091
|
9,0925
|
9,0829
|
9,069
|
9,0927
|
9,052
|
9,0555
|
9,0723
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,218
|
1,2161
|
1,2154
|
1,2162
|
1,2169
|
1,2175
|
1,2214
|
1,2198
|
1,2203
|
1,2194
|
1,2181
|
1,22
|
1,22
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
8,216
|
8,2605
|
8,24
|
8,2295
|
8,24
|
8,2824
|
8,2615
|
8,2715
|
8,2785
|
8,2845
|
8,3145
|
8,281
|
8,272
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,6305
|
7,6188
|
7,6215
|
7,6207
|
7,6245
|
7,6245
|
7,6248
|
7,6199
|
7,622
|
7,6139
|
7,6065
|
7,609
|
7,6078
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
49,206
|
49,5665
|
49,5378
|
49,7226
|
49,864
|
49,7618
|
49,3868
|
49,412
|
49,3237
|
49,8275
|
49,955
|
49,157
|
49,4644
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,9092
|
2,949
|
2,941
|
2,9369
|
2,9588
|
2,9552
|
2,9568
|
2,9739
|
2,945
|
2,9539
|
2,954
|
2,9321
|
2,9328
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,4732
|
1,4772
|
1,4692
|
1,4697
|
1,4788
|
1,4822
|
1,4753
|
1,4905
|
1,4916
|
1,4883
|
1,4934
|
1,4916
|
1,4947
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
3,0442
|
3,0667
|
3,0648
|
3,0621
|
3,0827
|
3,104
|
3,0979
|
3,1039
|
3,0621
|
3,0836
|
3,1035
|
3,0683
|
3,1248
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,5118
|
1,5216
|
1,5163
|
1,5171
|
1,52
|
1,5253
|
1,5218
|
1,5249
|
1,5237
|
1,5239
|
1,528
|
1,5167
|
1,5191
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,6163
|
8,6151
|
8,5997
|
8,5868
|
8,6124
|
8,6149
|
8,6175
|
8,627
|
8,6381
|
8,652
|
8,6689
|
8,652
|
8,6716
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,7512
|
10,7575
|
10,7206
|
10,7028
|
10,732
|
10,7437
|
10,7119
|
10,7252
|
10,7151
|
10,7235
|
10,746
|
10,7196
|
10,7379
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
15830
|
15868,51
|
15814,51
|
15770,39
|
15829,21
|
15822,52
|
15933,19
|
16090,61
|
16044
|
16008,8
|
16062,02
|
15967,87
|
16011,07
|
India |
indická rupia
|
INR
|
83,4183
|
83,4766
|
83,2058
|
83,1389
|
83,5237
|
83,582
|
83,9659
|
84,5742
|
84,4195
|
83,9473
|
84,0392
|
83,5436
|
83,4324
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1437,35
|
1443,75
|
1439,66
|
1437,09
|
1437,17
|
1439,3
|
1436,07
|
1441,29
|
1437,95
|
1439,73
|
1434,49
|
1423,99
|
1430,35
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
18,0132
|
18,164
|
18,0491
|
18,0012
|
18,0674
|
18,0988
|
18,0222
|
18,081
|
18,0648
|
18,1549
|
18,1815
|
18,0903
|
18,1532
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,4735
|
4,4904
|
4,4947
|
4,4777
|
4,4871
|
4,4861
|
4,5128
|
4,5197
|
4,5184
|
4,5234
|
4,5303
|
4,5059
|
4,5212
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,5944
|
1,6003
|
1,5962
|
1,5932
|
1,6098
|
1,6093
|
1,6057
|
1,6125
|
1,6126
|
1,6106
|
1,622
|
1,6191
|
1,6187
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
61,506
|
61,64
|
61,543
|
61,424
|
61,511
|
61,439
|
61,526
|
61,87
|
61,867
|
61,702
|
61,696
|
61,448
|
61,746
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7317
|
1,7342
|
1,7314
|
1,7283
|
1,731
|
1,7316
|
1,7357
|
1,7391
|
1,738
|
1,7388
|
1,7407
|
1,7368
|
1,7407
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
44,7
|
44,815
|
44,638
|
44,555
|
44,641
|
44,591
|
44,658
|
44,738
|
44,746
|
44,619
|
44,695
|
44,643
|
44,826
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
14,415
|
14,5728
|
14,5156
|
14,5027
|
14,6138
|
14,5893
|
14,5917
|
14,6724
|
14,6234
|
14,7444
|
14,7439
|
14,6271
|
14,6293
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,8089
|
4,8117
|
4,8008
|
4,7887
|
4,8043
|
4,8154
|
4,811
|
4,8255
|
4,8053
|
4,8023
|
4,8196
|
4,8028
|
4,8016
|
|
|