|
REKLAMÁCIE A VADY – téma novín |
OCHRANA SPOTREBITEĽA - ZÁKON Č. 250/2007 Z. Z. S KOMENTÁROM
§ 18
(1) Predávajúci je povinný spotrebiteľa riadne informovať o podmienkach a spôsobe reklamácie vrátane údajov o tom, kde možno reklamáciu uplatniť, a o vykonávaní záručných opráv. Reklamačný poriadok musí by na viditeľnom mieste dostupnom spotrebiteľovi.
(2) Spotrebiteľ môže uplatniť reklamáciu v ktorejkoľvek prevádzkarni predávajúceho, v ktorej je prijatie reklamácie možné s ohľadom na predávané výrobky alebo poskytované služby, alebo u určenej osoby, ktorá je povinná reklamáciu vybaviť.
(3) V prevádzkarni a u určenej osoby podľa odseku 2 musí byť počas prevádzkovej doby prítomný zamestnanec poverený vybavovať reklamácie. Pri skupinových zájazdoch musí predávajúci zabezpečiť v mieste zájazdu nepretržitú prítomnosť poverenej osoby oprávnenej vybavovať reklamácie po celý čas zájazdu.
(4) Ak spotrebiteľ uplatní reklamáciu, predávajúci alebo ním poverený zamestnanec alebo určená osoba je povinný poučiť spotrebiteľa o jeho právach podľa všeobecného predpisu; na základe rozhodnutia spotrebiteľa, ktoré z týchto práv spotrebiteľ uplatňuje, je povinný určiť spôsob vybavenia reklamácie podľa § 2 písm. m) ihneď, v zložitých prípadoch najneskôr do 3 pracovných dní odo dňa uplatnenia reklamácie, v odôvodnených prípadoch, najmä ak sa vyžaduje zložité technické zhodnotenie stavu výrobku alebo služby, najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po určení spôsobu vybavenia reklamácie sa reklamácia vybaví ihneď, v odôvodnených prípadoch možno reklamáciu vybaviť aj neskôr; vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po uplynutí lehoty na vybavenie reklamácie má spotrebiteľ právo od zmluvy odstúpi alebo má právo na výmenu výrobku za nový výrobok.
(5) Predávajúci je povinný na požiadanie orgánu dozoru preukázať kópiu potvrdenia o prijatí reklamácie, dôvody, pre ktoré nie je možné rozhodnúť o spôsobe vybavenia reklamácie ihneď, a pre ktoré nie je reklamáciu možné vybaviť ihneď po určení spôsobu vybavenia reklamácie, zaslanie alebo výsledky odborného posúdenia a kópiu dokladu o vybavení reklamácie.
(6) Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil počas prvých 12 mesiacov od kúpy, môže predávajúci vybaviť reklamáciu zamietnutím len na základe odborného posúdenia; bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia nemožno od spotrebiteľa vyžadovať úhradu nákladov na odborné posúdenie ani iné náklady súvisiace s odborným posúdením.
(7) Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil po 12 mesiacoch od kúpy a predávajúci ju zamietol, osoba, ktorá reklamáciu vybavila, je povinná v doklade o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie. Ak je výrobok zaslaný na odborné posúdenie určenej osobe, náklady odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace účelne vynaložené náklady znáša predávajúci bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia. Ak spotrebiteľ odborným posúdením preukáže zodpovednosť predávajúceho za vadu, môže reklamáciu uplatniť znova; počas vykonávania odborného posúdenia záručná doba neplynie. Predávajúci je povinný spotrebiteľ ovi uhradiť do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie všetky náklady vynaložené na odborné posúdenie, ako aj všetky s tým súvisiace účelne vynaložené náklady. Znova uplatnenú reklamáciu nemožno zamietnuť.
(8) Predávajúci je povinný pri uplatnení reklamácie vydať spotrebiteľovi potvrdenie. Ak je reklamácia uplatnená prostredníctvom prostriedkov diaľkovej komunikácie, predávajúci je povinný potvrdenie o uplatnení reklamácie doručiť spotrebiteľovi ihneď; ak nie je možné potvrdenie doručiť ihneď, musí sa doručiť bez zbytočného odkladu, najneskôr však spolu s dokladom o vybavení reklamácie; potvrdenie o uplatnení reklamácie sa nemusí doručovať, ak spotrebiteľ má možnosť preukázať uplatnenie reklamácie iným spôsobom.
(9) Predávajúci je povinný o vybavení reklamácie vydať písomný doklad najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie.
(10) Predávajúci je povinný viesť evidenciu o reklamáciách a predložiť ju na požiadanie orgánu dozoru na nazretie. Evidencia o reklamácii musí obsahovať údaje o dátume uplatnenia reklamácie, dátume a spôsobe vybavenia reklamácie a poradové číslo dokladu o uplatnení reklamácie.
(11) Povinnosti uvedené v odsekoch 4 až 9 sa vzťahujú aj na určenú osobu, v odôvodnených prípadoch môže reklamáciu prijatú určenou osobou alebo osobou splnomocnenou predávajúcim na prijatie reklamácie vybaviť predávajúci. Plynutie lehôt na vybavenie reklamácie tým nie je dotknuté.
(12) Ustanovenia uvedené v odsekoch 4 až 10 sa použijú na vybavenie reklamácií, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
(13) Vybavením reklamácie nie je dotknuté právo spotrebiteľa na náhradu škody podľa osobitného predpisu.
(účinnosť od 1. 11. 2008)
Komentár
Zodpovednosť za vady spolu s reklamáciou predstavujú ochranu ekonomických záujmov spotrebiteľa po zlyhaní preventívnych opatrení na zabránenie poškodenia záujmov spotrebiteľa. O možnosti reklamácie, prípadne možnosti záručnej opravy je povinný informovať predávajúci, ktorý zároveň informuje o podmienkach a spôsobe uplatnenia tohto práva pre spotrebiteľa.
Predávajúci preberá reklamáciu v ktorejkoľvek prevádzke a je povinný mať na prevádzke po celú dobu osobu, ktorá je zodpovedná za prevzatie reklamácie, pričom táto musí spotrebiteľa poučiť o jeho právach.
Podľa nového znenia tohto ustanovenia sa obmedzuje lehota, počas ktorej predávajúci preukazuje vadu na 12 mesiacov od kúpy výrobku. Upravujú sa lehoty na určenie spôsobu vybavenia reklamácie a na vybavenie reklamácie. Spôsob vybavenia reklamácie sa určuje na základe dohody so spotrebiteľom, keďže podľa § 622 a § 623 Občianskeho zákonníka spotrebiteľ sa môže rozhodnúť, ktoré zo svojich práv uplatní v závislosti na charaktere vady. Ustanovuje sa spravodlivejšie rozdelenie nákladov na odborné posúdenie. Pri uplatnení reklamácie prostredníctvom prostriedkov diaľkovej komunikácie (napríklad telefonicky, telefaxom, poštou, e-mailom) sa upravuje povinnosť predávajúceho vydať doklad o uplatnení reklamácie, tak aby sa zohľadnila praktická realizovateľnosť tejto povinnosti. Za možnosť preukáza uplatnenie reklamácie iným spôsob sa považuje akýkoľvek doklad, ktorý preukazuje túto skutočnosť, napríklad poštový podací lístok. Ak je spôsob vybavenia reklamácie ustanovený odlišne v osobitnom predpise, použijú sa ustanovenia tohto osobitného predpisu.
Ak nie je možné rozhodnúť o reklamácii okamžite, predávajúci o nej rozhoduje do troch, resp. 30 dní. Po tomto termíne už sa na výrobok nahliada ako na výrobok s neodstrániteľnou vadou. To isté platí aj pri poskytovaní služby. V tejto súvislosti je dôležité ustanovenie, že osoba, ktorá rieši reklamáciu, je povinná kontrolným orgánom preukázať, že vec bola zaslaná na odborné posúdenie, ak sa nerozhodlo do troch dní. Nie je teda možné bezdôvodne predlžovať reklamačné konanie na úkor spotrebiteľa.
Prevzatie a vybavenie reklamácie sa dokumentuje dokladom, ktorý je povinný vydať predávajúci, ktorý je zároveň povinný viesť evidenciu o reklamácii, ktorú predkladá na požiadanie orgánom dohľadu. Zákon presne určuje, ktoré údaje musí takáto evidencia obsahovať. Evidencia uplatnených reklamácii je dôležitým zdrojom informácii pre kontrolné orgány pri zisťovaní závažnosti rizika ohrozenia oprávnených záujmov spotrebiteľa v prípade vyskytujúcej sa vady výrobku, hlavne pri posudzovaní toho, či sa jedná o výrobnú vadu alebo len o vadu individuálnu.
Uznania reklamácie vady výrobku je predávajúci zbavený, ak preukáže, že vada bola spôsobená spotrebiteľom nesprávnou manipuláciou s výrobkom.
(JUDr. Miroslav Tichý - Poradca 4-5/2009)
REKLAMÁCIE A VADY - ZODPOVEDNOSŤ, ÚČTOVANIE
PRÁVNE NORMY UPRAVUJÚCE ZODPOVEDNOSŤ ZA VADY
Základnými predpismi, ktoré upravujú zásady a postup pri vybavovaní reklamácií, sú zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník a zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník. Ustanovenia Občianskeho zákonníka (§ 499 a nasl.) upravujú zodpovednosť za vady pri všetkých záväzkových právnych vzťahoch. Sú to všeobecné ustanovenia, ku ktorým sú osobitné ustanovenia upravujúce zodpovednosť za vady pri niektorých osobitných záväzkových právnych vzťahoch (§ 596 až § 600 pri kúpnej zmluve, § 619 až § 627 pri predaji v obchode a pod.). Povinnosti predávajúceho alebo poskytovateľa služieb bližšie špecifikujú aj ustanovenia zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa.
Obchodný zákonník osobitne upravuje zásady uplatňovania zodpovednosti za vady v obchodných záväzkových vzťahoch medzi podnikateľmi, napr. pri kúpnej zmluve v § 422 až § 442, v § 560 a § 565 pri zmluve o dielo.
Tieto právne normy chránia odberateľov vo vzťahu k dodávateľom v prípade nekvalitných dodávok, určujú lehoty, v ktorých môže odberateľ požadovať od dodávateľov odstránenie vád dodaných výrobkov, prípadne požadovať náhradné plnenie alebo požadovať zľavu z ceny.
REKLAMÁCIE Z POHĽADU DANE Z PRÍJMOV A DPH
Reklamácie a spôsob ich riešenia majú daňové dosahy z hľadiska dane z príjmov aj DPH. Rovnako sa týkajú kupujúceho i predávajúceho, t.j. odberateľa i dodávateľa.
LEGISLATÍVNA ÚPRAVA ÚČTOVANIA REKLAMÁCIÍ
Postupy účtovania pre podnikateľov (opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92 v znení neskorších predpisov, ďalej len "postupy účtovania") účtovanie reklamácií osobitne neupravujú, iba ustanovujú účty, na ktorých sa účtujú. V zmysle postupov účtovania sa o reklamáciách účtuje v rámci účtovej triedy 3 - Zúčtovacie vzťahy, konkrétne na účtoch 315 - Ostatné pohľadávky a 325 - Ostatné záväzky.
Na účte 315 - Ostatné pohľadávky sa účtujú reklamácie voči dodávateľom a na tomto účte sa účtuje aj nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy. Z pohľadu dodávateľa, podľa § 50 ods. 5 postupov účtovania reklamácie uplatnené odberateľmi dodávateľ účtuje na účte 325 - Ostatné záväzky. Na tomto účte dodávateľ účtuje aj záväzok voči obchodnému partnerovi, ktorý preberá záručné záväzky za predané výkony.
Pretože postupy účtovania účtovanie reklamácií bližšie neupravujú, pri ich účtovaní je potrebné vychádzať najmä z príslušných právnych noriem, ktoré ich upravujú (napr. Obchodný zákonník, Občiansky zákonník).
Podľa týchto právnych noriem a podľa rôznych skutočností zistených z praxe reklamácie, o ktorých bude účtovať dodávateľ, ako aj odberateľ, môžu vznikať z rôznych dôvodov, napr. z dôvodu:
- zlej akosti veci,
- poškodenia dodávky,
- nesprávne uvedenej ceny,
- dodania iného tovaru alebo
- iného množstva než požadovaného a pod.
Spôsob účtovania reklamácií bude závisieť aj od toho:
- čo je predmetom reklamácie,
- či reklamovaný predmet sa dá opraviť alebo nie,
- či sa dá reklamovaný predmet vymeniť za nový,
- či dodávka bola už zaplatená alebo nie,
- či je reklamovaná cena v dôsledku nedostatočnej kvality a pod.
Pri účtovaní o reklamáciách je dôležitá aj tá skutočnosť, kedy možno o reklamáciách účtovať, v ktorom účtovnom období reklamácia vznikla a v ktorom účtovnom období bude reklamácia vybavená. Taktiež odlišný postup pri účtovaní o reklamáciách bude u dodávateľa a iný bude u odberateľa.
Na základe jednotlivých možností uplatnenia nároku odberateľa voči dodávateľovi môže v účtovníctve dôjsť k množstvu rôznych účtovných prípadov. V reálnej praxi sa v zásade ustálili dva spôsoby účtovania reklamácií, a to v závislosti od úhrady pôvodného záväzku alebo jeho neuhradenia.
ÚČTOVANIE REKLAMÁCIÍ U ODBERATEĽA
Ak odberateľ zistí v dodávke nekvalitný výrobok, tovar, alebo ak zistí, že mu bola nekvalitne vykonaná služba, alebo mu bol dodaný iný tovar alebo iný výrobok, alebo mu bolo dodané iné množstvo tovaru alebo výrobkov než požadované množstvo, môže si uplatniť reklamáciu voči dodávateľovi nasledovne:
- vystaví doklad, na základe ktorého si bude uplatňovať reklamáciu u dodávateľa; v praxi sa ako doklad najčastejšie používa tzv. "reklamačný list", v ktorom odberateľ popíše, o aký výrobok ide, aké má vady, v akom počte, v čom bola nekvalitne vykonaná služba a pod., výrobok odošle dodávateľovi spolu s reklamačným listom, pričom môže požadovať jeho opravu, resp. dodanie nového bezchybného výrobku, alebo odstránenie nekvalitne vykonanej služby, alebo
- na základe vystaveného reklamačného listu môže požadovať od dodávateľa zľavy z ceny dodávky,
- prípadne môže od zmluvy odstúpiť.
V praxi býva zvykom, že dodávateľ s odberateľom pri uzatvorení kúpno-predajnej zmluvy na dodávku výrobkov, tovarov, prác alebo služieb si zároveň dohodnú aj podmienky reklamácie, ak výrobky, tovar, práce alebo služba budú mať závady. Ak podmienky reklamácií nie sú zmluvne dohodnuté, je potrebné postupovať podľa právnych predpisov, ktoré reklamácie upravujú, ide najmä o Obchodný zákonník a Občiansky zákonník.
ÚČTOVANIE REKLAMÁCIÍ U DODÁVATEĽA
Dodávateľ tovaru, výrobkov, prác alebo služieb pre prípady reklamácií by mal mať vypracovanú vnútornú smernicu, podľa ktorej bude postupovať v prípade reklamácií, v praxi nazývanú ako "reklamačný poriadok".
Dodávateľ výrobkov, tovaru, prác alebo služieb by mal mať v predajnej cene zakalkulované aj náklady na opravu, resp. náklady na neopraviteľné výrobky a pod. Takto vynaložené náklady sa potom nepovažujú za škodu, ale účtujú sa do nákladov a v podstate znižujú zisk účtovnej jednotky z podnikateľskej činnosti.
V mnohých prípadoch sa chybné výrobky dajú ešte rozobrať na súčiastky, ktoré po ich ocenení možno predať, alebo ich spotrebovať pri ďalšej oprave, resp. výrobe. Ocenené súčiastky v reprodukčnej cene sa potom zaúčtujú ako prijatie na sklad oproti výnosom. Zmätky, nepodarky vo výrobe sú súčasťou nákladov na výrobu.
Dodávateľ na uznanú reklamáciu, prípadne na zľavu z ceny pre odberateľa vystavuje tzv. "dobropis". Dobropis možno definovať ako finančnú čiastku, ktorú pripisuje dodávateľ odberateľovi, napr. pri fakturácii dodaného tovaru za vyššiu ako dohodnutú cenu, pri reklamácii a pod.
Účtovanie vybavenia reklamácií u dodávateľa ilustrujeme na rovnakých príkladoch ako u odberateľa z dôvodu prehľadnosti zrkadlového účtovania reklamácií.
REZERVA NA ZÁRUČNÉ OPRAVY A REKLAMÁCIE
Ak dodáva účtovná jednotka zákazníkom výrobky, je dôvodný predpoklad, že sa vyskytnú chybné výrobky. Tieto musí výrobca buď opraviť, alebo vymeniť. Táto povinnosť mu môže vyplývať priamo zo zákona, zo zmlúv, alebo poskytne záruku dobrovoľne.
Podľa § 19 ods. 7 písm. b) postupov účtovania účtovné jednotky poskytujúce dodávky výrobkov, tovarov alebo služieb by mali tvoriť rezervy na vykonávanie záručných opráv a odstraňovanie reklamačných závad. Účtovná jednotka bude pri jej tvorbe postupovať podľa § 19 ods. 8 postupov účtovania. Tvorba rezervy na náklady sa účtuje na vecne príslušný nákladový účet, ku ktorému záväzok prislúcha. Ak by účtovná jednotka záručné opravy vykonávala dodávateľským spôsobom, to znamená, že tieto opravy si zmluvne dohodne s inou účtovnou jednotkou, potom tvorbu rezervy bude účtovať na stranu MD účtu 518 - Ostatné služby, pretože aj dodávateľská faktúra za vykonané záručné opravy sa účtuje do nákladov na účet 518 - Ostatné služby.
Použitie rezervy sa bude účtovať podľa § 19 ods. 8 postupov účtovania na ťarchu vecne príslušného účtu rezerv so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu záväzkov, v tomto prípade na stranu MD účtu 321 - Dodávatelia.
Tvorba a zúčtovanie rezerv sa bude účtovať na účte 323 - Rezervy krátkodobé, ak tvorba rezervy je na obdobie jedného roka, prípadne na účte 459 - Ostatné rezervy, ak tvorba rezervy je na obdobie dlhšie ako jeden rok.
Zrušenie nepotrebnej rezervy alebo jej časti sa účtuje opačným účtovným zápisom ako sa účtovala tvorba rezervy.
Rezervu je možné tvoriť buď individuálne na jednotlivé výrobky, alebo sa môže tvoriť tzv. paušálna rezerva. Individuálna rezerva sa tvorí na jednotlivé výrobky alebo dodávky, napr. na stavebné dielo, výrobky zhotovené na zákazku. Paušálnu rezervu bude tvoriť účtovná jednotka spravidla v prípade, keď vyrába výrobky vo veľkých množstvách pre rôznych odberateľov. Paušálna rezerva sa vytvára spravidla určitým percentom z objemu výroby výrobku v uplynulom účtovnom období.
Rezerva na záručné opravy a reklamácie nie je daňovým výdavkom.
Rezervy sú charakterizované ako budúce záväzky s neurčitým časovým vymedzením alebo neurčitou výškou, známy je však účel ich použitia. Ich zmyslom je vyjadriť riziko budúcich strát z podnikania a premietnuť tak do účtovníctva zásadu opatrnosti. Rezervy sa vytvárajú v okamihu, keď sú budúce riziká alebo straty známe na základe súčasných skutočností a je známe, kde možno riziká očakávať. Tvoria sa na predpokladané budúce záväzky, ktoré vznikli z minulej činnosti účtovnej jednotky. Z dôvodu, že nie je presne známa ich výška a časové obdobie, neúčtujú sa v rámci záväzkov.
V praxi sa stáva, že účtovná jednotka vytvorí rezervu vo vyššej sume alebo nižšej sume ako sú skutočne vynaložené náklady na vybavenie reklamácie.
Tvorba rezervy na zľavy
Podľa § 19 ods. 7 písm. k) postupov účtovania účtovná jednotka si môže vytvárať rezervu na bonusy, skontá, rabaty a zľavy z kúpnej ceny a pod., ktoré sa týkajú výrobkov, tovaru a služieb predávaných pred ukončením vykazovaného účtovného obdobia.
Podľa § 19 ods. 9 postupov účtovania tvorba rezervy na zľavy a na vrátenie kúpnej ceny pri reklamácii výrobkov sa tvorí ako zníženie pôvodne dosiahnutých výnosov so súvzťažným zápisom v prospech súvahového účtu rezerv.
Použitie rezervy sa účtuje na ťarchu vecne príslušného účtu rezerv so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu záväzkov. Zrušenie nepotrebnej rezervy alebo jej časti sa účtuje opačným účtovným zápisom ako sa účtovala tvorba rezervy.
Pri rezervách sa uplatňuje zásada správneho vyčíslenia konečného zostatku súvahového účtu rezerv a k tomu prislúchajúcich konečných stavov nákladov.
(Ing. Anton Kolembus - DUVaP 3/2009)
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ, ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
PODMIENKY ODSTÚPENIA OD ZMLUVY V ČASE REKLAMÁCIE
Podnikateľ zakúpil v predajni výpočtovej techniky originálnu náplň do tlačiarne za 300 €. Náplň sa mu tretí deň v tlačiarni "vysypala" a znečistila tlačiareň, ktorú musel dať následne odborne vyčistiť. Znehodnotenú náplň kupujúci reklamoval u predajcu. Ten reklamáciu prijal s oznámením, že poškodenie náplne dá posúdiť výhradnému distribútorovi pre Slovensko a následne sa vyjadrí k uzavretiu reklamácie. Od prevzatia reklamácie uplynulo vyše mesiaca a predávajúci sa k reklamácii nevyjadril.
Môže kupujúci odstúpiť od zmluvy alebo musí čakať až do vyriešenia reklamácie?
Ak spotrebiteľ uplatní reklamáciu, predávajúci alebo ním poverený zamestnanec alebo určená osoba je povinný poučiť spotrebiteľa o jeho právach podľa § 622 a § 623 ObčZ (oprava, výmena, zľava, vrátenie peňazí). Predávajúci alebo ním poverený zamestnanec alebo iná povinná osoba určená na opravu je povinný vybaviť reklamáciu ihneď, v zložitých prípadoch do troch pracovných dní. Do tejto lehoty sa nezapočítava čas potrebný na odborné posúdenie vady. Predávajúci je povinný pri uplatnení reklamácie vydať spotrebiteľovi potvrdenie. Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o vadu, ktorú nemožno odstrániť. Predávajúci je povinný, ak reklamáciu neuzná do troch pracovných dní, výrobok zaslať na vlastné náklady na odborné posúdenie. Predávajúci je povinný na požiadanie orgánu dozoru zaslanie alebo výsledky odborného posúdenia preukázať. Táto povinnosť vyplýva predávajúcemu z § 18 zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa.
Po uplynutí lehoty 30 dní má spotrebiteľ právo od zmluvy odstúpiť alebo má právo na výmenu výrobku za nový výrobok. Keďže uplynula doba na vybavenie reklamácie (30 dní), kupujúci môže odstúpiť od pôvodnej zmluvy a kúpiť si novú náplň do tlačiarne. Predávajúci je povinný o vybavení reklamácie vydať písomný doklad najneskôr do 30 dní od dátumu uplatnenia reklamácie.
STRATA ZO ZÁKAZKY
Podnikateľovi účtujúcemu v JÚ pri ukončení zákazky vznikli problémy s jej odovzdaním zákazníkovi, čím prispeli k vytvoreniu straty z tejto zákazky.
Existujú nejaké obmedzenia v súvislosti s uplatnením výdavkov na reklamácie do daňových nákladov?
Daňovým výdavkom podľa ZDP je výdavok preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka. Vybavenie reklamácie je súčasťou podnikateľskej činnosti a priamo súvisí nielen so súčasnými príjmami, ale i s ďalšími príjmami v budúcnosti, preto výdavky spojené s vybavením reklamácie sú oprávnene daňovo uznaným výdavkom. ZDP takéto výdavky v žiadnom zo svojich ustanovení nelimituje, či dokonca nezakazuje.
Kupujúci má právo reklamovať chybný tovar do konca záručnej doby. Reklamácie môže uplatniť buď v predajni, kde výrobok kúpil, ale aj v ktorejkoľvek inej prevádzkarni predávajúceho, kde je prijatie reklamácie možné, a to dokonca aj v mieste, kde predávajúci riadi svoj podnik. Vybavenie reklamácie je povinnosťou dodávateľa. Chybný tovar sa môže kedykoľvek vyskytnúť, a môže tak negatívnym spôsobom ovplyvniť podnikateľskú činnosť príslušného dodávateľa. Výdavky na vybavenie reklamácie je možné plne označiť za daňové výdavky.
Cieľom podnikateľa nie je zo zákazky produkovať stratu, ale zisk, čo je vlastne cieľom podnikania (ako vyplýva z definície podnikania podľa ObchZ). Náhodný výskyt reklamačných konaní, ktorých výsledkom môže byť až dosiahnutie straty zo zákazky, by nemalo mať vplyv na podnikanie, t.j. na sústavnú činnosť za účelom dosahovania zisku. Neúmerné množstvo takýchto reklamácií môže tiež negatívne vplývať aj na pohľad správcu dane pri prípadnej daňovej kontrole.
DAŇOVÁ UZNATEĽNOSŤ NÁKLADOV NA REKLAMÁCIU
Firma na základe zmluvy vykonala dielo, na ktoré je záručná doba 2 roky. Po roku sa objavili nedostatky, na ktoré sa vzťahuje záruka a firma ich ide odstrániť.
Sú náklady na reklamáciu daňovo uznanými nákladmi?
Súčasťou zmluvy o dielo je aj odstránenie vád diela v čase záručnej doby. Podnikateľ pri kalkulácii ceny za zhotovenie diela musel kalkulovať aj s prípadnými budúcimi nákladmi na odstránenie reklamačných vád. Cena diela teda obsahuje všetky očakávané náklady na dielo - na realizáciu diela aj budúce na odstránenie prípadných reklamácií. V tomto prípade nie je možné hovoriť o škode, ale o výdavkoch súvisiacich s podnikateľským rizikom.
Povinnosť odstrániť vady diela vyplýva zhotoviteľovi aj z § 560 ObchZ. Výdavky na odstránenie vád z reklamácie dodaného diela sú daňovým výdavkom podnikateľa.
OPRAVA ZÁKLADU DANE
Slovenský platiteľ nadobudol v januári 2009 od českého platiteľa dane 10 ks prístrojov v celkovej cene 1 000 €. Na základe reklamácie na 2 ks vyhotovil dňa 12. 2. 2009 český dodávateľ doklad, ktorým znížil cenu dodávky o 200 €. Tento doklad prijal slovenský platiteľ dňa 18. 3. 2009.
Kedy má slovenský platiteľ vykonať opravu základu dane a dane?
Platiteľ vykoná opravu základu dane a opravu dane v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie marec 2009, pretože v tomto období prijal doklad o oprave. V riadku 7 daňového priznania uvedie so znamienkom mínus sumu 200 € a v riadku 8 daňového priznania so znamienkom mínus sumu dane vo výške 38 €. Súčasne uvedie platiteľ opravu odpočítanej dane v riadku 19 daňového priznania, avšak so znamienkom plus.
Pri uvedení opravy základu dane a opravy dane v daňovom priznaní v príslušnom zdaňovacom období nie je rozhodujúci deň vyhotovenia dokladu o oprave zahraničným dodávateľom - českým platiteľom, ale je rozhodujúci deň, kedy tento doklad slovenský platiteľ prijal.
ÚČTOVANIE REKLAMÁCIE V JÚ
V januári 2009 predal podnikateľ účtujúci v JÚ tovar za 1 000 €. Kupujúci mu však uhradil len 850 €, keďže sumu 150 € mu podnikateľ uznal ako dodatočnú zľavu na základe reklamácie.
Ako zobraziť uvedenú skutočnosť v JÚ?
Vystavenú faktúru za predaj tovaru bolo potrebné zaúčtovať v knihe pohľadávok v plnej sume 1 000 €. Prijatú čiastočnú úhradu faktúry v sume 850 € mal podnikateľ zaúčtovať v peňažnom denníku ako príjem ovplyvňujúci základ dane.
Za predpokladu, že výdavky na obstaranie predmetného tovaru boli zaúčtované v peňažnom denníku ako daňové výdavky, sa v konečnom dôsledku v peňažnom denníku výsledok uvedenej transakcie prejaví ako zisk alebo strata. Zostatok pohľadávky v sume 150 € sa stornuje v knihe pohľadávok.
(Odpovedal Ing. Anton Kolembus - 1000 riešení 3/2009)
|
|
|
NOVELA ZÁKONA O OCHRANE NEFAJČIAROV
Už z médií je širokej verejnosti známe, že od 1. apríla 2009 nadobudol účinnosť zákon č. 87/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov (alej aj "zákon") a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Jedno zo zásadných ustanovení tejto novely týkajúce sa zmien v zákaze fajčenia v zariadeniach spoločného stravovania však nadobudne účinnosť až dňa 1. septembra 2009.
Predkladateľ novely uviedol, že súčasný právny stav nevytvára dostatočné podmienky na ochranu nefajčiarov pred účinkami pasívneho fajčenia, ktorému sú nefajčiari vystavení nedobrovoľne. Ochrana pritom podľa predkladateľa pozostáva z jasného definovania miest, kde je fajčenie zakázané alebo obmedzené.
V druhom rade ochrana pozostáva z vymedzenia jasných a právne relevantných nástrojov, ktoré vedú k sankcionovaniu správania, ktoré smeruje k porušeniu jednotlivých ustanovení zákona.
Opatrenia na kontrolu tabaku zahŕňajú aj reguláciu predaja tabakových výrobkov prostredníctvom automatov a reguláciu predaja na miestach, kde sa pohybujú deti a mládež. Predkladateľ novely tiež uviedol, že občania sú účinkom pasívneho fajčenia vystavení najmä v baroch, reštauráciách, nákupných centrách a na zastávkach hromadnej dopravy osôb. Predovšetkým z tohto dôvodu je potrebné dlhodobo vytvára podmienky na ochranu nefajčiarov na všetkých verejných miestach, kde dochádza k zhromažďovaniu osôb a tým k zvýšenému riziku pasívneho fajčenia.
VÝVOJ PRÁVNEJ ÚPRAVY OCHRANY NEFAJČIAROV
Prvým zákonom, ktorý bol prijatý za účelom ochrany nefajčiarov, resp. za účelom ochrany pred škodlivými účinkami aktívneho aj pasívneho fajčenia bol zákon č. 67/1997 Z. z. o ochrane nefajčiarov, ktorý nadobudol účinnosť dňom 1. júla 1997.
Keďže vymožiteľnosť povinností ustanovených v tomto prvom "protifajčiarskom" zákone bola pomerne nízka, zákon sa v praxi nedodržiaval a zároveň nebol v súlade so Smernicou č. 2001/37/ ES Európskeho Parlamentu a Rady z 5. júna 2001 o aproximácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení členských štátov týkajúcich sa výroby, prezentácie a predaja tabakových výrobkov, pristúpilo sa k zrušeniu zákona č. 67/1997 Z. z. (ktorý bol celkovo štyrikrát novelizovaný) a bola prijatá nová práva úprava - zákon č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V tomto novom zákone sa:
- zmenili a doplnili základné pojmy,
- zadefinoval sa oxid uhoľnatý,
- upravili sa požiadavky na varovné označenia tabakových výrobkov,
- zaviedli sa zoznamy všeobecných a dodatočných varovaní,
- stanovili veľkosti plôch a spôsoby a umiestnenia varovných označení,
- stanovili sa nové obmedzenia a zákazy na predaj tabakových výrobkov,
- vymedzili a definovali miesta, kde je predaj tabakových výrobkov zakázaný a pod.
Prvá rozsiahla novela tohto predpisu prišla už rok po jeho prijatí, pričom dôvodom boli stále nedostatočné podmienky na ochranu nefajčiarov pred účinkami pasívneho fajčenia, ktorému sú nefajčiari vystavení nedobrovoľne.
Ďalšia novela - zákon č. 378/2008 Z. z. upravila problematiku spotrebiteľského balenia cigariet a predposledná novela - zákon č. 461/2008 Z. z. sa týkala len prepočítania súm v slovenských korunách na menu euro.
Čo zaviedla zatiaľ posledná novela zákona o ochrane nefajčiarov, t.j. Zákon č. 87/2009 Z. z., si rozoberme podrobnejšie.
ČO PRINÁŠA POSLEDNÁ NOVELA?
- zákaz fajčenia na verejných letiskách, v dráhových vozidlách vnútroštátnej verejnej osobnej dopravy na železničných dráhach, električkových, trolejbusových, lanových a špeciálnych dráhach, v priestoroch železničných staníc a zastávok, v prostriedkoch autobusovej vnútroštátnej hromadnej osobnej dopravy, v čakárňach a v prístreškoch na zastávkach vnútroštátnej pravidelnej osobnej dopravy, na krytých nástupištiach a v uzavretých verejných priestoroch súvisiacich s touto dopravou určených pre cestujúcich, na otvorených nástupištiach do vzdialenosti 4 metre od vymedzenej plochy nástupíšť (zmena sa teda dotýka rozšírenia zákazu fajčenia vo verejnej doprave okrem pravidelnej dopravy osôb aj na jednorazové alebo nepravidelné spoje verejnej dopravy a v železničnej doprave zákon nepripúšťa výnimku pre vyhradené vozne);
- zákaz fajčenia v areáloch zdravotníckych zariadení (nielen vo vnútorných priestoroch zdravotníckych zariadení, ako tomu bolo doteraz podľa doterajšej právnej úpravy) okrem fajčiarní alebo fajčiarskeho priestoru, ktorý je vyhradený na psychiatrických oddeleniach, kde je podľa predkladateľa novely fajčenie v procese liečby iných duševných porúch sociálne akceptovateľnou formou správania;
- zákaz fajčenia v úradných budovách (vo všetkých vnútorných priestoroch, nielen vo vnútorných priestoroch, ktoré sú prístupné verejnosti), rovnako tak v uzavretých verejne prístupných priestoroch všetkých typov predajní, v divadlách, v kinách, na výstaviskách, v múzeách a galériách;
- zákaz fajčenia v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo (zariadenia starostlivosti o ľudské telo sú najmä kaderníctvo, holičstvo, kozmetika, manikúra, pedikúra, solárium, masážny salón, sauna, tetovací salón, zariadenie na poskytovanie regeneračných a rekondičných služieb);
- od 1. septembra 2009 zákaz fajčiť v zariadeniach spoločného stravovania (t.j. v zariadeniach, ktoré poskytujú služby spojené s výrobou, prípravou a podávaním pokrmov a nápojov) okrem zariadení, ktoré majú pre nefajčiarov vyhradených minimálne 50 % z plochy, ktorá je stavebne oddelená od časti pre fajčiarov, pričom priestor pre nefajčiarov musí by umiestnený pri vstupe do zariadenia;
- úplný zákaz predaja tabakových výrobkov z automatov. Doteraz bol povolený predaj tabakových výrobkov z automatu len vtedy, ak bola zabezpečená obsluha automatu dospelým predávajúcim, čo však nebolo v praxi kontrolovateľné, a tak sa nedalo zabezpečiť ani dodržiavanie kontroly veku kupujúcich;
- stanovenie rovnakých podmienok pre tabakové výrobky a výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak (elektronická cigareta, bylinné cigarety, ktoré neobsahujú tabak), ktoré sú teda postavené na roveň tabakovým výrobkom a vzahujú sa na ne tie isté zákazy týkajúce sa jednak fajčenia ako aj predaja;
- v blokovom konaní môžu niektoré priestupky prejednáva okrem obecnej polície a Železničnej polície aj Policajný zbor Slovenskej republiky (tzv. štátna polícia);
- povinnosť s umiestnenia oznamu v priestoroch, kde je stanovený zákaz fajčenia s informáciou, kde a na ktorých kontrolných orgánoch je možné podať oznámenie o porušovaní tohto zákona;
- rozšírenie okruhu miest, kde je zakázaný predaj tabakových výrobkov aj na iné typy zariadení, ako sú bufety (ako tomu bolo doteraz), ktoré sa nachádzajú v školách, školských zariadeniach, na detských ihriskách, na vysokých školách a v študentských domovoch.
(JUDr. Edmund Horváth - Poradca 9/2009)
|
|
|
PRIESTUPKY A SPRÁVNE DELIKTY
Novela vo viacerých smeroch novelizuje ustanovenia § 10 a § 11 upravujúce správne delikty a priestupky. Medzi zásadné zmeny patrí rozšírenie kontrolných orgánov o Železničnú políciu, ktorá má právomoc kontrolovať fajčenie na zastávkach vlakovej dopravy a prostriedky osobnej dopravy pohybujúce sa po železničných dráhach, stanovenie oprávnení Slovenskej obchodnej inšpekcie na úseku ukladania pokút za porušenie oznamovacích povinností (na zákaz predaja, zákaz fajčenia či o kontrolných orgánoch), stanovenie oprávnení orgánom verejného zdravotníctva ukladať pokuty podnikateľovi alebo právnickej osobe, ak nezabezpečí dodržiavanie obmedzení podať § 7 ods. 1 písm. b) až i) (týkajúcich sa zákazu fajčenia).
Novým je taktiež nová kompetencia Policajného zboru Slovenskej republiky prejednáva priestupky v blokovom konaní v prípade zákazu fajčenia podľa § 7 ods. 1 písm. a) zákona. Pozrime sa však na možné správne delikty a priestupky upravené zákonom v prehľadných tabuľkách
Správny
delikt
|
Pokuta
|
Orgán
oprávnený uložiť
pokutu
|
1.
|
Maloobchodný
predaj tabakových výrobkov neoznačených na
spotrebiteľskom balení varovnými označeniami podľa
§ 4 zákona.
|
od 331
eur do 6 638 eur
|
Slovenská
obchodná inšpekcia
|
2.
|
Nerešpektovanie
zákazu alebo obmedzenia predaja tabakových výrobkov
a výrobkov, ktoré sú určené
na fajčenie a neobsahujú tabak podľa § 6
zákona.
|
od 331
eur do 6 638 eur
|
Slovenská
obchodná inšpekcia
|
3.
|
Správne
delikty uvedené pod bodmi 1. a 2., pokiaľ sa ich
dopustí výrobca, dovozca alebo distribútor
tabakových výrobkov a výrobkov, ktoré
sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak
pri veľkoobchodnej činnosti smerujúcej k uvádzaniu
týchto výrobkov do obehu.
|
od
3 319 eur do 331 939 eur
|
Štátna
veterinárna a potravinová správa SR
|
4.
|
Správny
delikt uvedený pod bodom 2. pokiaľ sa ho dopustí
výrobca alebo dovozca tabakových výrobkov
a výrobkov, ktoré sú určené na
fajčenie a neobsahujú tabak pri maloobchodnej činnosti
smerujúcej k uvádzaniu týchto výrobkov
do obehu.
|
od
3 319 eur do 331 939 eur
|
Štátna
veterinárna a potravinová správa SR
|
5.
|
Prekročenie obsahu
škodlivých látok podľa § 5 zákona
výrobcom tabakových výrobkov pri
veľkoobchodnej činnosti.
|
od
3 319 eur do 331 939 eur
|
Štátna
veterinárna a potravinová správa SR
|
6.
|
Nezabezpečenie
upozornenia verejnosti zo strany predajcu tabakových
výrobkov a výrobkov, ktoré sú
určené na fajčenie a neobsahujú tabak na zákaz
predaja týchto výrobkov osobám mladším
ako 18 rokov.
|
od 331
eur do 3 319 eur
|
Slovenská
obchodná inšpekcia
|
7.
|
Nezabezpečenie
upozornenia verejnosti zo strany prevádzkovateľa
zariadenia, v ktorom je zakázané fajčenie na
zákaz fajčenia bezpečnostným a zdravotným
označením na viditeľnom mieste podľa prílohy č. 2
k nariadeniu vlády č. 387/2006 Z. z.
|
od 331
eur do 3 319 eur
|
Slovenská
obchodná inšpekcia
|
8.
|
Nezabezpečenie
viditeľného oznamu s informáciou, kde
a na ktorých kontrolných orgánoch je
možné podať oznámenie o porušovaní
zákazu fajčenia v priestoroch, kde je podľa
§ 7 zákona zákaz fajčenia.
|
od 331
eur do 3 319 eur
|
Slovenská
obchodná inšpekcia
|
9.
|
Nezabezpečenie
dodržiavania zákazov fajčenia uvedených v § 7
ods. 1 písm. b) až i) zákona fyzickou
osobou - podnikateľom alebo právnickou osobou.
|
od 331
eur do 3 319 eur
|
Orgány
štátnej správy na úseku verejného
zdravotníctva
|
Pokuty podľa zákona o ochrane nefajčiarov možno uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď kontrolný orgán zistil porušenie povinností, najneskôr však do piatich rokov odo dňa, keď bola povinnosť porušená. Pri ukladaní pokút sa prihliada na závažnosť porušenia povinností, čas trvania a na vzniknuté alebo hroziace škodlivé následky na zdravie.
Priestupok
|
Pokuta
|
1.
|
Porušenie
zákazu fajčenia na verejných letiskách,
v dráhových vozidlách vnútroštátnej
verejnej osobnej dopravy na železničných dráhach,
električkových, trolejbusových, lanových
a špeciálnych dráhach, v priestoroch
železničných staníc a zastávok,
v prostriedkoch autobusovej vnútroštátnej
hromadnej osobnej dopravy, v čakárňach
a v prístreškoch na zastávkach
vnútroštátnej pravidelnej osobnej dopravy, na
krytých nástupištiach a v uzavretých
verejných priestoroch súvisiacich s touto
dopravou určených pre cestujúcich, na otvorených
nástupištiach
do vzdialenosti štyri metre od vymedzenej plochy nástupíšť.
|
do 331
eur
|
2.
|
Porušenie
zákazu fajčenia v areáloch zdravotníckych
zariadení okrem fajčiarní alebo fajčiarskeho
priestoru, ktorý je vyhradený na psychiatrických
oddeleniach.
|
do 331
eur
|
3.
|
Porušenie
zákazu fajčenia v základných školách,
v stredných školách a v školských
zariadeniach, v predškolských zariadeniach
a v priestoroch detských ihrísk, vo
vysokých školách a v študentských
domovoch, v zariadeniach sociálnych služieb okrem
fajčiarní vyhradených pre zamestnancov, v kultúrnych
zariadeniach a v uzavretých športových
zariadeniach.
|
do 331
eur
|
4.
|
Porušenie
zákazu fajčenia v úradných budovách,
v uzavretých verejne prístupných
priestoroch všetkých typov predajní,
v divadlách, v kinách, na
výstaviskách, v múzeách
a galériách.
|
do 331
eur
|
5.
|
Porušenie
zákazu fajčenia v zariadeniach spoločného
stravovania okrem tých zariadení spoločného
stravovania, ktoré majú oddelenú časť
pre fajčiarov (do
31. 8. 2009).
|
do 331
eur
|
6.
|
Porušenie
zákazu fajčenia v zariadeniach spoločného
stravovania, okrem zariadení, ktoré majú pre
nefajčiarov vyhradených minimálne 50 %
z plochy, ktorá je stavebne oddelená od časti
pre fajčiarov, pričom priestor pre nefajčiarov musí byť
umiestnený pri vstupe do zariadenia
(od
1. 9. 2009).
|
do 331
eur
|
7.
|
Porušenie
zákazu fajčenia v zariadeniach starostlivosti o ľudské
telo.
|
do 331
eur
|
8.
|
Umožnenie užívania
tabakových výrobkov a výrobkov, ktoré
sú určené na
fajčenie a neobsahujú tabak osobe mladšej ako
18 rokov.
|
do 497
eur
|
9.
|
Porušenie
zákazu fajčenia v priestoroch, v ktorých
sú mladiství vo väzbe
alebo v ktorých vykonávajú trest odňatia
slobody.
|
do 331
eur
|
Priestupky uvedené pod bodom 1 prejednávajú obce, avšak v blokovom konaní ich môžu prejednávať aj obecná polícia, Železničná polícia a Policajný zbor Slovenskej republiky. Priestupky uvedené pod bodmi 2 až 8 prejednávajú orgány verejného zdravotníctva, avšak v blokovom konaní môžu byť prejednané aj inými orgánmi. Priestupok uvedený pod bodom 9 prejednáva Zbor väzenskej a justičnej stráže.
(JUDr. Edmund Horváth - Poradca 9/2009)
|
|
|
UMENIE TELEFONOVAŤ - 2. časť
Je všeobecne známe, že hovoríme nielen jazykom, ale aj rukami, tvárou, či inými časťami tela. To všetko nám pomáha lepšie sa vyjadriť. Preto sa pri telefonovaní správajte rovnako, ako pri rozhovore "z očí do očí".
Mávajte rukami, ak treba, škrípte zubami, vyskočte zo stoličky, či choďte po miestnosti. Ale pozor, váš partner vás síce fyzicky nevidí, ale vníma vás akýmsi duševným zrakom. Na základe hlasitosti hovoru, zmeny tónu, zmeny intenzity šumu z okolia vie, kedy ste rukou prikryli mikrofón a radíte sa s kolegami, kedy sa točíte na stoličke, robíte grimasy, či prevraciate očami.
Ak sedíte pri stole, seďte vzpriamene - táto poloha podporuje sústredenie sa.
NAJDÔLEŽITEJŠIE OSOBY
Pán riaditeľ, vrátnik a spojovateľka sú najdôležitejšie osoby v každej organizácii. Telefónna ústredňa je vstupnou bránou do organizácie. Ak neľutujete peniaze na novú firemnú tabuľu a kvety pred vrátnicou, nemali by ste ľutovať ani peniaze vložené do školenia spojovateľky.
Dobré body vám spojovateľka získa tým, že:
- Rýchlo odpovedá na prichádzajúce volania - volajúci podvedome počíta počet zvonení a len čo tento prekročí desiatku, začína mať silný pocit, že na druhom konci niečo nefunguje,
- Vhodným spôsobom sa predstaví názov firmy (neškodí pridať svoje meno), pozdrav a "zaklínacia formulka" z kategórie "čo môžem pre vás urobiť". Celý rituál však nesmie byť zbytočne dlhý. Príslovie, že čas sú peniaze, v tomto prípade platí pre obe strany,
- Zistí, kto volá (organizácia, meno, postavenie), o čo volajúcemu ide, oznámi mu na koho, resp. kam ho prepojí a bez ďalšieho zdržovania to aj urobí,
- Pracovníkovi, ktorému prepája hovor, stručne oznámi kto a prečo volá (organizácia, meno, postavenie, o čo volajúcemu ide),
- Sleduje, či sa prepojenie uskutočnilo, a ak nie, opäť vstúpi do volania a prepojí volajúceho na tzv. náhradný kontakt.
- Aj tá najkrajšia melódia, ktorú si volajúci musí vypočuť počas čakania na prepojenie, mu ide po pár sekundách na nervy. Preto treba túto dobu minimalizovať,
- Ak si volajúceho v organizácii "podávajú" z klapky na klapku ako horúci zemiak, už po druhom prepojení stráca trpezlivosť i dobrú mienku,
- Je dobré mať v organizácii "bútľavú vŕbu", t.j. Človeka, ktorý je informovaný o dianí v organizácii a dokáže dávať všeobecné odpovede s tým, že podrobnosti dodá kolega, keď sa vráti "zo služobnej cesty."
- Čo spojovateľka v žiadnom prípade nesmie, je prihlásiť sa volajúcemu ako "haló", či nedajbože "príjem", dávať najavo zlú náladu, nepoznať mená pracovníkov organizácie (resp. nemať aktuálny telefónny zoznam), nevedieť nič o predmete činnosti organizácie, pre ktorú pracuje, odpovedať na agresívny tón rovnakou mincou, odpočúvať volania.
BRÁNA NA OLYMP
Ak sme spojovateľku prirovnali k vstupnej bráne do organizácie, o sekretárke by sme mohli povedať, že je strážcom brány na Olymp.
Sekretárka (asistentka) na rozdiel od spojovateľky má za úlohu ochrániť svojho šéfa pred zbytočnými hovormi tým, že časť hovorov vybaví sama, časť prepojí na pracovníkov na nižších pozíciách a časť vybaví tým, že požiada o zmenu formy kontaktu, napr. namiesto telefonického rozhovoru písomná korešpondencia. Pri zvyšných volaniach vždy informuje nadriadeného kto volá, koho zastupuje a v akej veci volá.
ODKAZOVAČ
Odkazovač je ďalším z diablových vynálezov, ktorý jediným pípnutím dokáže priviesť do zúrivosti aj tých najchladnokrvnejších ľudí.
Tu je niekoľko základných pravidiel
- Privítacia správa vo vašom odkazovači je vašou druhou vizitkou. Preto nepoužívajte "vtipné formulky" ani siahodlhé uvítania. Keď vás už volajúci nezastihol, jediné, čo chce je čo najrýchlejšie vám zanechať správu. o Privítacia správa by mala končiť prísľubom, že zavoláte naspäť čo najskôr. A gentlemani slovo dodržia.
- Odkazovač bezpochyby funguje ako ochranná hradba voči zlodejom vášho času. Aj tu však platí, že všetko z mierou. Ak nechcete byť vyrušovaný, požiadajte kolegu alebo podriadeného, aby dočasne preberali hovory za vás. o Naopak, ak sa vám na druhej strane ozve odkazovač, nemá zmysel viesť s ním dlhé monológy. Namiesto toho povedzte len svoje meno, číslo telefónu, na ktorom vás možno zastihnúť a krátko vysvetlite, v akej veci ste volali.
- Pamätajte na to, že zaznamenané správy sú určené pre ľudí. Ak chcete, aby im porozumeli, hovorte pomaly a zreteľne.
TELEKONFERENCIA
Tak, ako napreduje pokrok, veci sa komplikujú. Jednou z komplikácií je telekonferencia, kedy sa do jedného hovoru zapája viacero účastníkov. Ak títo nemajú skúsenosti s týmto druhom komunikácie, telekonferencia začne pripomínať krčmu - všetci naraz hovoria a nikto nikoho nerozumie.
Preto je vhodné, aby sa na začiatku telekonferencie jeden z účastníkov ujal moderovania konferencie. Jeho úlohou je nielen prideľovať slovo, ale aj strážiť čas a usmerňovať diskusiu. Po skončení konferencie by mal pripraviť záznam najdôležitejších bodov a poslať ho všetkým zúčastneným.
MOBIL A MOBILOVANIE
Na záver to najlepšie a zároveň najhoršie - mobil a "mobilovanie".
Preč sú časy, kedy sa dalo existovať bez mobilu. Dnes by Hamlet povedal "Mobilovať, alebo nebyť".
Najväčšou výhodou mobilu je, že je vždy poruke a jeho najväčšou nevýhodou je, že ste vždy poruke.
ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ POUŽÍVANIA MOBILU
- Pri obchodných rokovaniach, či rozhovoroch so zákazníkmi je vždy zdvorilejšie mobil vypnúť alebo aspoň prepnúť na tichý chod.
- Ak prídete na obchodné jednanie, nevyložte mobil na stôl, lebo tým signalizujete, že ste pripravený prerušiť s partnerom rozhovor a vlastne partnerovi naznačujete, že je druhoradý a menej dôležitý.
- Rešpektujte miesta, kde sa vyžaduje ticho a pokoj - kostol, nemocnica, pohreb, divadlo, kino, koncert a pod. - mobil vypnite.
- Nenechávajte svoj mobil ležať zapnutý na stole; ak sa idete vzdialiť - jeho vyzváňanie ide ostatným na nervy.
- Pri telefonovaní sa snažte nájsť súkromie - pomôže to vám i vášmu okoliu. Nech sa už nachádzate kdekoľvek, z mobilu telefonujte radšej krátko a stručne.
- Pípnutia, ktoré vydávajú stláčané tlačidlá pri písaní SMS správ, pôsobia tiež rušivo. Preto zvuk radšej vypnite.
- Hovory z mobilu by mali byť krátke a mali by sa obmedziť len na najnevyhnutnejšiu výmenu informácií. Jednak kvôli tomu, že tu platí vojenské "nepriateľ počúva", ale hlavne kvôli tomu, že nemožno súčasne rovnako dobre robiť dve veci: mobilovať a zároveň riadiť auto, hovoriť s partnerom pri stole, alebo robiť čokoľvek iné.
- Najväčšou výhodou mobilu je jeho pohotovosť, najväčšou nevýhodou zas to, že po skončení hovoru nemáte v rukách prakticky žiaden "dôkazový materiál". Preto je výhodné pri dôležitých obchodných dojednaniach čo najskôr po skončení hovoru "hodiť veci na papier" a napr. prostredníctvom faxu získať podpísanú dohodu o tom, čo sa predjednalo telefonicky.
- Faxová kópia je v prípade sporu uznávaná i súdom, ale tvrdenie, že to bolo dohodnuté telefonicky, je iba tvrdením jednej strany.
- Veľa sa hovorí o možnosti odpočúvania volaní z mobilu, či o možnosti lokalizovať polohu človeka so zapnutým, či dokonca vypnutým mobilom. Aj keď nie všetky historky sú pravdivé, je dobré si pripomenúť, že "Bez vetra sa ani lístok nepohne.". A samozrejme, neškodí pamätať na to, že "ciferšpiónom", či už ozajstným alebo príležitostným, je najčastejšie ten, kto stojí vedľa vás a počuje všetko, čo hovoríte.
- Účet za mobilovanie najúčinnejšie znížite tak, že pred každým jeho použitím si položíte otázku: "Čo sa na veci zmení tým, že použijem mobil?". Vo väčšine prípadov bude odpoveďou "nič" resp. "veľmi málo".
POSLEDNÁ RADA
Pripomíname starú ľudovú múdrosť, podľa ktorej v živote treba robiť "všetko s mierou". O telefonovaní to platí dvojnásobne.
(Ing. Milan Konvit - mesačník DUO)
|
|
|
10 NIE PRI OBCHODNOM HOVORE
NEodpovedajte na otázku stručným nie. Namiesto toho radšej povedzte: "To je zaujímavá otázka. Určite sa ňou budem ihneď po skončení nášho rozhovoru zaoberať."
NEreagujte na žiadosť slovami "To nemôžem urobiť!" Radšej volajúcemu povedzte, čo môžete urobiť.
NEvyhovárajte sa slovami "Prepáčte, musím si na sekundu odskočiť." Volajúci vie, že klamete a v skutočnosti sa ho chcete zbaviť.
NEpoužívajte chladné otázky "O čo ide?" ale radšej sa opýtajte: "Povedzte mi, prosím, v akej záležitosti voláte?"
NEpoužívajte frázu "Môžem vám pomôcť?" Tá napovedá, že mu asi neviete pomôcť. Naproti tomu otázka "Čo môžem pre vás urobiť?" vytvára dojem, že sa zaujímate o jeho problém.
NEprikazujte volajúcemu. "Musíte...!" pôsobí to naňho ako studená sprcha. Oveľa lepšie sa akceptuje fráza "Domnievam sa, že by ste mali..."
NErozprávajte sa počas telefonovania s kolegami alebo nepíšte na počítači. To isté platí aj pre jedenie, pitie, fajčenie alebo čítanie novín. Volajúci vás síce nevidí, ale môže to počuť.
NEvystupujte nepriateľsky a neústretovo. Aj keď prijímate desiatky telefonátov za deň, nesmiete byť voči volajúcemu agresívny.
NEtelefonujte, ak ste citovo rozrušení. Vaša nesústredenosť vyvolá dojem neschopného človeka. Navyše v dnešnom svete sú prejavy citov považované za neprofesionálne správanie.
NEdajte volajúcemu pocítiť, že volá nevhod.
|
|
|
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Čiastka číslo 55/2009 zo dňa 25. 4. 2009
151/2009 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o podrobnostiach o služobnej rovnošate Policajného zboru a jej vyobrazení
Čiastka číslo 56/2009 zo dňa 28. 4. 2009
152/2009 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 605/2007 Z. z. o vykonávaní kontroly protipožiarnej bezpečnosti elektrického zariadenia
153/2009 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 624/2006 Z. z. o úprave dispozičných oprávnení správcov majetku štátu v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky pri nakladaní s majetkom štátu
154/2009 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2008
(Zdroj: Zbierka zákonov SR)
|
|
|
- 11. 5. - pondelok
- Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za apríl 2009 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení (pre povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu je sadzba poistného do rezervného fondu solidarity znížená zo 4,75 % na 2 % z jej vymeriavacieho základu)
- 15. 5. - piatok
- Daň z príjmov - odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane (oznámenie o zrážkovej dani z príjmov zo závislej činnosti až v rámci štvrťročného prehľadu)
- Daň z príjmov - odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
- do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
- Daň z príjmov - odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za apríl 2009
- - prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za apríl 2009 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
- Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
- Daň z príjmov - vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
- Správa dane - zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
- Správa dane - zrušenie činnosti daňového subjektu
- Do 30 dní
- Správa dane - odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
- Správa dane - oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani,
- Správa dane - oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
- Správa dane - pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
- Miestne dane - oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
- Miestne dane - vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
- Miestne dane - zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
|
|
|
Názov meny
|
Mena
|
24.4.2009
|
27.4.2009
|
28.4.2009
|
29.4.2009
|
americký dolár
|
USD
|
1,3232
|
1,3125
|
1,2992
|
1,3266
|
japonský jen
|
JPY
|
128,30
|
126,82
|
125,08
|
128,53
|
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
česká koruna
|
CZK
|
26,736
|
26,636
|
26,723
|
26,690
|
dánska koruna
|
DKK
|
7,4492
|
7,4488
|
7,4485
|
7,4483
|
estónska koruna
|
EEK
|
15,6466
|
15,6466
|
15,6466
|
15,6466
|
anglická libra
|
GBP
|
0,90600
|
0,90075
|
0,89035
|
0,89875
|
maďarský forint
|
HUF
|
295,82
|
295,79
|
295,95
|
289,20
|
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
lotyšský lats
|
LVL
|
0,7092
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7092
|
poľský zlotý
|
PLN
|
4,4886
|
4,5866
|
4,5470
|
4,4140
|
rumunský leu
|
RON
|
4,2367
|
4,2233
|
4,2283
|
4,1883
|
švédska koruna
|
SEK
|
10,8310
|
10,7273
|
10,7475
|
10,7597
|
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,5102
|
1,5078
|
1,5038
|
1,5064
|
nórska koruna
|
NOK
|
8,6900
|
8,7630
|
8,7640
|
8,7320
|
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,4241
|
7,4346
|
7,4403
|
7,4225
|
ruský rubeľ
|
RUB
|
43,9910
|
43,8650
|
43,6710
|
43,9300
|
turecká líra
|
TRY
|
2,1362
|
2,1355
|
2,1292
|
2,1182
|
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,8402
|
1,8397
|
1,8511
|
1,8434
|
brazílsky real
|
BRL
|
2,9014
|
2,9121
|
2,9081
|
2,8973
|
kanadský dolár
|
CAD
|
1,6121
|
1,5953
|
1,5918
|
1,5942
|
čínsky jüan
|
CNY
|
9,0339
|
8,9610
|
8,8692
|
9,0547
|
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,2548
|
10,1719
|
10,0690
|
10,2816
|
indonézska rupia
|
IDR
|
14290,56
|
14207,81
|
14135,30
|
14333,91
|
indická rupia
|
INR
|
65,8620
|
65,9500
|
65,6320
|
66,3760
|
juhokórejský won
|
KRW
|
1772,03
|
1761,00
|
1757,75
|
1771,85
|
mexické peso
|
MXN
|
17,3372
|
17,9944
|
18,2830
|
18,1459
|
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,7443
|
4,7211
|
4,7122
|
4,7592
|
novozélandský dolár
|
NZD
|
2,3294
|
2,3234
|
2,3310
|
2,3233
|
filipínske peso
|
PHP
|
63,874
|
63,734
|
63,485
|
64,713
|
singapurský dolár
|
SGD
|
1,9693
|
1,9637
|
1,9504
|
1,9708
|
thajský baht
|
THB
|
46,835
|
46,528
|
46,050
|
46,915
|
juhoafrický rand
|
ZAR
|
11,7136
|
11,5812
|
11,4661
|
11,3115
|
islandská koruna 1 EUR = 290.00 ISK (3. december 2008)
|
ISK
|
290,000
|
290,000
|
290,000
|
290,000
|
(zdroj: www.nbs.sk)
|
|
|
POSTUPY ÚČTOVANIA V ROKU 2009
S účinnosťou od 20. marca 2009 vstúpili do platnosti novely postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého a podvojného účtovníctva. Novely je potrebné zohľadniť v účtovníctve v účtovnom období začínajúcom od 1. januára 2009, pretože ustanovenia opatrení sa použijú pri zostavení účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré sa končí po 28. februári 2009.
BALÍČEK POSTUPY ÚČTOVANIA, Poradca 9/2009, DUO 5/2009, Aktualizácia 2009 I/4 - zadarmo
- Odpisovanie majetku - zmeny v roku 2009 (príspevok)
Mesačník Dane účtovníctvo odvody bez chýb, pokút a penále 5/2009 (A4, 88 str).
- Postupy účtovania v JÚ a PÚ (s komentárom)
Mesačník Poradca 9/2009 (A5, 240 str.)
- úplné znenia opatrení
Aktualizácia 2009 I/4 - (A5, 112 str.)
OCHRANA NEFAJČIAROV OD 1. 4. 2009
Zákon č. 87/2009 Z. z. mení a dopĺňa zákon č. 377/2004 Z. z. O ochrane nefajčiarov s účinnosťou od 1. apríla 2009. Jedno zo zásadných ustanovení tejto novely týkajúce sa zmien v zákaze fajčenia v zariadeniach spoločného stravovania však nadobudne účinnosť až 1. septembra 2009.
BALÍČEK O OCHRANE NEFAJČIAROV, Poradca 9/09, Verejná správa 5/2009, zadarmo - úplné znenie zákona
- Zákon o ochrane nefajčiarov (úplné znenie)
zákony do vrecka (A6, cca 24 strán)
- Ochrana nefajčiarov - príspevok
mesačník Poradca 9/2009 (A5, cca 224 str.)
- Zákon o ochrane nefajčiarov - príspevok
mesačník Verejná správa 5/2009 (A4, 88 str.)
AUTOMOBIL NIELEN V PODNIKANÍ
Dňa 16. januára 2009 vyšiel dlho očakávaný Zákon o cestnej premávke, ktorý má číslo 8/2009 a vykonávacia vyhláška číslo 9/2009, ktorou sa tento zákon vykonáva s platnosťou od 1. februára 2009. Tento zákon priniesol viacero zmien v oblasti cestnej premávky, či už v oblasti definovania nových pravidiel, zákazov ako aj ustanovení postihov za porušenie pravidiel cestnej premávky.
BALÍČEK AUTOMOBIL NIELEN V PODNIKANÍ,. VS 4/09, VS 5/09, DUO 5/09
- Zákon o cestnej premávke - nová právna úprava (1.)
VS 4/2009, A4
- Zákon o cestnej premávke (2.)
VS 5/2009, A4
- Autolekárnička po novom
DUO 5/2009, A4
DAŇ Z PRÍJMOV, ZÁKON O DPH, O ÚČTOVNÍCTVE …po posledných novelách prijatých v rámci krízových opatrení
DAŇOVÝ BALÍČEK S 20 % ZĽAVOU, daňové výdavky 2009 + Aktualizácia I/2 2009
- Daňové výdavky 2009 od A - Z, A5/cca 400 str.
Jedná sa o malú encyklopédiu daňových výdavkov, ktorej cieľom je prostredníctvom abecedne zoradených hesiel priblížiť rozsah a zložitosť tejto problematiky. Heslá sú spracované na základe aktuálneho stavu k 1. januáru 2009.
Publikáciu vydávame už 5. rok, u čitateľov sa stretáva s veľkým ohlasom. Autor zakomponoval do publikácie aj balík opatrení, ktorý schválila vláda., súvisiac s prehlbujúcou sa hospodárskou krízou.
- Aktualizácia I/2 2009, A5/cca 200 str.
- Zákon o správe daní a poplatkov
- Zákon o dani z príjmov
- Zákon o dani z pridanej hodnoty
- Zákon o účtovníctve
ZÁKONY Z OBCHODNÉHO A OBČIANSKEHO PRÁVA, úplné znenia zákonov po posledných novelách, nielen podnikateľom, právnikom, živnostníkom, advokátom, ...
BALÍK ZÁKONOV Z OBCHODNÉHO A OBČIANSKEHO PRÁVA, Zborník Zákony II/2009 + Aktualizácia II/1 2009
- Zborník Zákony II/2009, A5/944 str.
- Obchodný zákonník
- Občiansky zákonník
- Občiansky súdny poriadok
- Exekučný poriadok
- Trestný zákon
- Trestný poriadok
- Živnostenský zákon
- Správny poriadok
- Aktualizácia II/1 2009, A5//cca 232 str.
- Zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon
- Zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok
- Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore
- Zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch
Bližšie informácie o cenách a spôsobe objednania získate aj na telefónnom čísle 041 5652 983.
|
|
|
Najviac čítané témy a publikácie |
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 9/2009
- Postupy účtovania v JÚ
- Postupy účtovania v PÚ
- Zákon o ochrane nefajčiarov
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 5/2009
- Zásoby v kontexte daní
- Majetok nespĺňajúci limit ocenenia
- Špecifické prípady účtovania v družstvách
Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) formát A 4 mesačník, č. 5/2009
- Autolekárnička
- Šrotovné
- Dodatočné daňové priznanie
- Odpisovanie majetku - zmeny v roku 2009
- Zmeny v platení poistného
Verejná správa - (VS) - formát A 4 mesačník, č. 5/2009
- Rozhodcovské konanie - novela zákona
- Zákon o cestnej premávke 2
- Sankčný systém rozpočtových pravidiel verejnej správy
- Spotrebné dane - novela zákona
- Novela zákona o službách zamestnanosti
- Ochrana nefajčiarov - novela zákona
- Význam a právna úprava cenných papierov
- Novela zákona o súdoch
- Elektronický podpis
- Rozpis finančných prostriedkov
- Štrukturálne fondy EÚ na Slovensku
- Trestné činy proti životu a zdraviu v súvislosti s poskytovaním zdrav. starostlivosti
- Inštitúcie EU 6
- OP schéma ŠP na úhradu straty spôsobenej nepriaznivými povet. udalosťami
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 5/2009
- Rodičovský príspevok a práce na dohodu
- Prihlášky a odhlášky do sociálnej poisťovne
- Úrazové dávky
- Poskytnutie ošetrovného
- Dôchodkové poistenie a dôchodcovské dávky
1 000 riešení - dvojmesačník, č. 3/2009
- TÉMA ČÍSLA: ÚČTOVANIE MAJETKU PO NOVELE DANE Z PRÍJMOV V JÚ A PÚ
AKTUALIZÁCIE K ZBORNÍKOM ZÁKONY I. - VI.
Aktualizácia č.III/2
- Zákon o službách zamestnanosti
- UPOZORNENIE NA ZMENU
- Zákon o sociálnom poistení
Aktualizácia č. II/2
- Exekučný poriadok
- Trestný poriadok
- Zákon o rozhodcovskom konaní
- UPOZORNENIE NA ZMENU
- Trestný zákon
- Zákon o registri trestov
- Zákon o priestupkoch
Aktualizácia č. I/4
- Opatrenie o sumách stravného
- Podrobnosti o postupoch účtovania - novely pre účtovné jednotky, ktoré účtujú podľa opatrenia č. MF/27 076/2007-74, č. 23 054/2002-92, č. 22 602/2002-92, č. MF/24 342/2007-74
PRIPRAVUJEME
Poradca 10/2009 (V/2009)
- Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch
- Zákon o cestovných náhradách
- Transformácia účtovných sústav a zmena spôsobu evidencie výdavkov
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP), č. 6/2009 (V/2009)
- DPH
- Daňové exekučné konanie - z pohľadu daňovníka
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále DUO č. 6/2009 ( /2009)
- Dodatočné DP k dani z motorových vozidiel
- Autolekárničky - nová vyhláška
- Nadmerný odpočet DPH - od 1. 4. 2009
- Zriaďovacie náklady
- Náhrada príjmu a nemocenské pri dočasnej PN
Verejná správa - (VS) č. 6/2009 ( /2009)
- Sankčný systém rozpočtových pravidiel
- Obsadenie štátnozamestnaneckého miesta na súdoch
- Exekúcie
- Nadácie a premena nadačného imania
- OP zdravotníctvo čerpanie nenávratných finančných prostriedkov
- Zodpovednosť za škodu pri výkone verejnej moci
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM), č. 6/2009 (V/2009)
- Exekúcia príkazom na zadržanie vodičského preukazu
- Zvýšenie súm stravného a jeho vplyv na poskytovanie stravovania
- Ochrana osobných údajov
- Príjmy podľa autorského zákona
- Hmotná zodpovednosť zamestnanca
- Pracovno - právne spory
|
|
|
Stručný
návod na vyplnenie objednávky
- Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odpovedať
odosielateľovi" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý
používate), čím vytvoríte novú správu obsahujúcu túto
objednávku,
- Vyplňte objednávku - Vaše osobné údaje a počty kusov objednaného
tovaru vpíšte do odpovedajúcich políčok,
- Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odoslať správu" (presný
názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím odošlete
vyplnenú objednávku na našu adresu.
Identifikačné údaje objednávateľa
|
Meno, Priezvisko:
|
|
Firma: |
|
IČO: |
|
Adresa: |
|
Telefón: |
|
Predplatné mesačníka Poradca 2009
|
Predplatné Poradca
2009- cena s 20 % predplatiteľskou zľavou! |
13 čísel +
zborníky Zákony 2009 I, II, III prílohy:
P6 Aktual, Poradca Extra, e-mailové
noviny Predplatiteľom zasielame zadarmo
prílohu: Daňové priznania -
fyzických osôb - právnických osôb
- ročné zúčtovanie dane |
33,13 € 998 Sk
|
ks |
Predplatné |
Predplatné
Poradca 2009 + Daňové výdavky cena s 20% predplatiteľskou
zľavou! |
39,43 € 1188 Sk
|
ks |
Predplatné
Verejná správa 2009 cena pre predplatiteľov mesačníka
Poradca 2009! |
40,10 € 1 208 Sk
|
ks |
Predplatné
Verejná správa 2009 cena s 20 % predplatiteľskou
zľavou! |
50,06 € 1 508 Sk
|
ks |
Predplatné
1000 riešení 2009 (dvojmesačník) cena s 20 %
predplatiteľskou zľavou! |
19,25 € 580 Sk
|
ks |
Predplatné
1000 riešení 2009 (dvojmesačník) cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
15,93 € 480 Sk
|
ks |
Predplatné
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2009 (mesačník) cena s
predplatiteľskou zľavou! |
37,84 € 1140 Sk
|
ks |
Predplatné
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2009
(mesačník) cena s 25 % predplatiteľskou zľavou! |
47,80 € 1440 Sk
|
ks |
Predplatné
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2009
(mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca
2009! |
37,84 € 1140 Sk
|
ks |
Predplatné
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2009 (mesačník) cena s
20 % predplatiteľskou zľavou! |
43,02 € 1296 Sk
|
ks |
Predplatné
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2009 (mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2009! |
36,38 € 1096 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie I |
- Daňové, účtovné...
|
7,30 € 220 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie I |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
5,64 € 170 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie II |
- Obchodné, občianske...
|
7,30 € 220 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie II |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
5,64 € 170 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie III |
- Pracovné, sociálne...
|
7,30 € 220 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie III |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
5,64 € 170 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie IV |
- Stavebné, pozemkové...
|
8,30 € 250 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie IV |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
6,64 € 200 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie V |
- Štátna správa, verejná...
|
8,30 € 250 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie V |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
6,64 € 200 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie VI |
- Životné prostredie...
|
8,30 € 250 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie VI |
cena pre predplatiteľov
mesačníka Poradca 2009! |
6,64 € 200 Sk
|
ks |
Horúce Témy |
1
|
BALÍČEK AUTOMOBIL NIELEN V PODNIKANÍ, VS 4/09, VS 5/09, DUO 5/09
| 18,92 € 569,98 Sk
|
ks |
2
|
DAŇOVÝ BALÍČEK S 20 % ZĽAVOU, daňové výdavky 2009 + Aktualizácia I/2 2009
| 8,55 € 257.58 Sk
|
ks |
3
|
BALÍK ZÁKONOV Z OBCHODNÉHO A OBČIANSKEHO PRÁVA, Zborník Zákony II/2009 + Aktualizácia II/1 2009
| 7,50 € 225.95 Sk
|
ks |
4
|
BALÍČEK O OCHRANE NEFAJČIAROV, Poradca 9/09, Verejná správa 5/2009, zadarmo - úplné znenie zákona
| 7,50 € 225.95 Sk
|
ks |
5
|
BALÍČEK POSTUPY ÚČTOVANIA, Poradca 9/2009, DUO 5/2009, Aktualizácia 2009 I/4 - zadarmo
| 9,80 € 295,23 Sk
|
ks |
Poradca 2009 - mesačník obsahuje komentáre k
zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a
personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ... |
č. 7/2009
|
- Zákon o cestnej premávke - zákon s komentárom
- Podiely na zisku, dividendy, tantiémy - z účtovného pohľadu
- Súdne poplatky po 1. 1. 2009
- Občiansky súdny poriadok - novela |
3,19 € 96 Sk
|
ks |
č. 8/2009
|
- Zákon o európskom zoskupení územnej spolupráce s komentárom
- Záložné právo v právnej úprave - komentár a judikatúra
- Daň z príjmov - platenie preddavkov
- Podiely na zisku, tantiémy, dividendy
- Legislatívne zmeny vo vzťahu k zápisom do obchodného registra |
3,19 € 96 Sk
|
ks |
č. 9/2009
|
- Zákon o ochrane nefajčiarov
- Postupy účtovania v JÚ
- Postupy účtovania v PÚ |
3,19 € 96 Sk
|
ks |
Poradca 2008 - mesačník obsahuje komentáre k
zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a
personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ... |
č. 11/2008
|
- stavebný zákon s komentárom
- Správa a vlastníctvo bytov a nebytových priestorov
|
3,19 € 96 Sk
|
ks |
č. 12/2008
|
- zákon o sociálnom fonde s komentárom
- RZZP za rok 2007
|
3,19 € 96 Sk
|
ks |
č. 13/2008
|
- zákon o službách zamestnanosti
- mzdy, platy a ich duálne zobrazovanie
- zdaňovanie autorských honorárov
- manká a škody
- cestovné náhrady
- dovolenka
|
3,19 € 96 Sk
|
ks |
Poradca Extra 2009 - príloha mesačníka Poradca
pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú
správu |
Poradca Extra December 2009 PÚ
|
- Uzávierkové účtovné operácie roku 2008 v podvojnom účtovníctve |
0,93 € 28 Sk
|
ks |
Poradca Extra Január VS
|
- Účtovná závierka za rok 2008 rozpočtových a príspevkových organizácií, obcí a vyšších územných celkov |
0,93 € 28 Sk
|
ks |
Poradca Extra Február VS
|
- Odmeňovanie niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme |
0,93 € 28 Sk
|
ks |
Poradca Extra 2008 - príloha mesačníka Poradca
pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú
správu |
Poradca Extra august 2008 VS
|
- Účtovanie a vykazovanie transferov v rozpočtových organizáciách |
0,73 € 22 Sk
|
ks |
Poradca Extra august 2008 PU
|
- Dlhodobý majetok v podvojnom účtovníctve |
1,00 € 30 Sk
|
ks |
Poradca Extra jún 2008 VS
|
- Novela zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite – komentár |
1,49 € 45 Sk
|
ks |
Verejná správa 2009 - odborný dvojfarebný
časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové,
príspevkové, neziskové organizácie |
č. 3/2009
|
- Verejné obstarávanie - novela zákona
- Porušenie finančnej disciplíny
- Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti
- Nelegálna práca - negatívny spoločenský a ekonomický jav
- Regionálna politika a podpora regionálneho rozvoja
| 4,81 € 145 Sk
|
ks |
č. 4/2009
|
- Novela zákona o verejnom obstarávaní
- Novela ZDP
- Zákon o cestnej premávke
- Trestný zákon
- Správa o hospodárení škôl
| 4,81 € 145 Sk
|
ks |
č. 5/2009
|
- Rozhodcovské konanie - novela zákona
- Zákon o cestnej premávke 2
- Sankčný systém rozpočtových pravidiel verejnej správy
- Spotrebné dane - novela zákona
- Novela zákona o službách zamestnanosti
- Ochrana nefajčiarov - novela zákona
- Význam a právna úprava cenných papierov
- Novela zákona o súdoch
- Elektronický podpis
- Rozpis finančných prostriedkov
- Štrukturálne fondy EÚ na Slovensku
- Trestné činy proti životu a zdraviu v súvislosti s poskytovaním zdrav. starostlivosti
- Inštitúcie EU 6
- OP schéma ŠP na úhradu straty spôsobenej nepriaznivými povet. udalosťami
| 4,81 € 145 Sk
|
ks |
Verejná správa 2008 - odborný dvojfarebný
časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové,
príspevkové, neziskové organizácie |
č. 10/2008
|
- Ochrana osobných údajov vo VS
- Metódy daňového odpisovania HM
- Nehmotný majetok v ZDP
- Účtovanie nákladov a výnosov vo VS
|
4,81 € 145 Sk
|
ks |
č. 11/2008
|
- Výkon práce vo verejnom záujme
- Novela zákona o priestupkoch
- Finančné vzťahy s EÚ
- Bežné a kapitálové transfery
- Daňové tajomstvo
|
4,81 € 145 Sk
|
ks |
č. 12-13/2008
|
- Príjmy a výdavky štátneho rozpočtu
- Novela zákona o rozpočtových pravidlách s komentárom
- Verejná správa a spotrebné dane
- Príplatky vo verejnej správe - mesačné, hodinové
- Spotrebiteľské zmluvy
- Poistenie štátneho majetku
- Ekonomizácia a informatizácia územnej samosprávy
- Výška úhrady za zdravotnú starostlivosť
|
9,63 € 290 Sk
|
ks |
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady ročník 2009
- mesačník pre účtovníkov, ekonómov, daňových poradcov, živnostníkov a podnikateľov
|
č. 3/2009
|
- Základ dane z príjmov - zisťovanie a úprava
- Reklamácie a vady
|
3,98 € 120 Sk
|
ks |
č. 4/2009
|
- Cenné papiere a deriváty v účtovníctve podnikateľov
- Inventarizácia majetku a záväzkov
|
3,98 € 120 Sk
|
ks |
č. 5/2009
|
- Zásoby v daňových súvislostiach
- Drobný dlhodobý majetok - účtovné predpisy
- Účtovanie v družstvách - špecifické prípady
- Daň z príjmov FO - platenie preddavkov
|
3,98 € 120 Sk
|
ks |
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady ročník 2008
- mesačník pre účtovníkov, ekonómov, daňových poradcov, živnostníkov a podnikateľov
|
č. 10/2008
|
- Jednoduché účtovníctvo - teória a prax od 1. januára 2008
- Daňový bonus
- Pohľadávky a záväzky - špecifické prípady účtovania
|
3,98 € 120 Sk
|
ks |
č. 11/2008
|
- Prechod na menu euro – účtovníctvo, dane a clo
- Časové rozlišovanie v PÚ a JÚ
- Účtovanie v spol. s r.o. – špecifické prípady
|
3,98 € 120 Sk
|
ks |
č. 12/2008
|
- Zdaňovanie príjmov v zahraničných súvislostiach
- Špecifiká dlhodobého nehmotného majetku
- Komanditná spoločnosť – špecifické prípady účtovania
- Cestovné náhrady pri pracovných cestách – prechod na euro
|
3,98 € 120 Sk
|
ks |
Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále ročník 2009
|
č. 3/2009
|
- Daňové priznanie FO
- Základ dane za rok 2008
- Pohľadávky v ZDP v roku 2008
- Paušálne daňové výdavky
- Registračná povinnosť k DPH po 1. 1. 2009
- ERP – pokuty od 1. 3. 2009
- Zákon o cenách – novela
- Zamestnávanie ZŤP
- Výpočet miezd po zavedení eura
- Ako narábať s informáciami (2.)
|
5,31 € 160 Sk
|
ks |
č. 4/2009
|
- Nezdaniteľná časť základu dane od 1. 3. 2009
- Zmeny vo vedení účtovníctva
- Zákon o vedení účtovníctva
- Prevádzka motorových vozidiel - daňové výdavky
- Zákon o dani z príjmov - od 1. 3. 2009
- Vyplatenie úrokového príjmu - oznamovacia povinnosť
- Zdaňovanie ostatných príjmov
|
5,31 € 160 Sk
|
ks |
č. 5/2009
|
- Autolekárnička
- Šrotovné
- Dodatočné daňové priznanie
|
5,31 € 160 Sk
|
ks |
Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále ročník 2008
|
č. 10/2008
|
- Automobil zaradený do obchodného majetku - používanie na osobnú potrebu
- Zákon o konkurze a reštrukturalizácii z pohľadu ZDP
- Zmenka z účtovného a daňového hľadiska
- Vklady do dcérskych podnikov
- Zákon o používaní ERP
|
5,31 € 160 Sk
|
ks | ,
č. 11/2008
|
- Príjmy FO – zdaňovanie podľa ZDP
- EURO od 1. 1. 2009 a daň z príjmov
- zálohové platby a DPH
- EURO a účtovníctvo
- Povinnosti účtovnej jednotky pred a po zavedení eura
- Duálne zobrazovanie a zaokrúhľovanie súm na výplatnom doklade
|
5,31 € 160 Sk
|
ks |
č. 12/2008
|
- Preddavky na daň FO pre rok 2009
- Euroúčtovníctvo
- Ochrana vkladov
- Elektronický podpis
- Zmeny v DPH od 1. 1. 2009
- Platiteľ DPH a odpočítanie dane
- Kurzové rozdiely v účtovníctve podnikateľov k 31. 12. 2008
|
5,31 € 160 Sk
|
ks |
1000 riešení 2009 - vychádza už ako dvojmesačník |
č. 1/2009
|
- Téma čísla: DPH, Daň z príjmov
|
3,22 € 97 Sk
|
ks |
č. 2/2009
|
- Téma čísla: Daňové priznania FO a PO za rok 2008
|
3,22 € 97 Sk
|
ks |
č. 3/2009
|
- Téma čísla: Účtovanie majetku po novele dane z príjmov v JÚ a PÚ
|
3,22 € 97 Sk
|
ks |
1000 riešení 2008 - vychádza už ako dvojmesačník |
č. 4/2008
|
- Téma čísla - Zahraničné obchodné vzťahy
|
3,22 € 97 Sk
|
ks |
č. 5/2008
|
- Téma čísla - Prechod meny SKK na EURO
|
3,22 € 97 Sk
|
ks |
č. 6/2008
|
- Téma čísla - Koniec roka 2008 v podnikaní
- Daňové výdavky
- Daň z príjmov
|
3,22 € 97 Sk
|
ks |
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2009
- mesačník, určený personalistom, mzdovým účtovníkom, audítorom, odborníkom v oblasti práce a miezd, študentom i všetkým, ktorých táto problematika zaujíma. Je tlačený dvojfarebne. Vo farebných poliach pri jednotlivých príspevkoch uvádzame citácie zákonov a dôležité poznámky autorov.
|
č. 3/2009
|
- Štátne sociálne dávky od 1. 1. 2009
- Zamestnanecká prémia od 1. 1. 2009
- Evidovaný nezamestnaný a práca na dohodu
- Povinnosť mlčanlivosti po skončení pracovného pomeru
- Uplatňovanie odpočítateľných položiek za rok 2008
- Odchodné u invalidného dôchodcu
- Zmeny v zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti v roku 2009
- Spôsob určenia výšky dávky v nezamestnanosti
|
4,48 € 135 Sk
|
ks |
č. 4/2009
|
- Ako darovať 2% dane
- Rodičovský príspevok a práca na dohodu
- Aktívne opatrenia na trhu práce
- Pracovný pomer a živnostenské oprávnenie
- Neospravedlnená absencia v práci
- Náhrady pri výkone práce v zahraničí
- Povinnosti mzdovej účtovníčky - mzdový list
- Právo na ochranu života a zdravia v pracovnom pomere
|
4,48 € 135 Sk
|
ks |
č. 5/2009
|
- Rodičovský príspevok a práce na dohodu
- Prihlášky a odhlášky do sociálnej poisťovne
- Úrazové dávky
- Poskytnutie ošetrovného
- Dôchodkové poistenie a dôchodcovské dávky
|
4,48 € 135 Sk
|
ks |
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2008
- mesačník, určený personalistom, mzdovým účtovníkom, audítorom, odborníkom v oblasti práce a miezd, študentom i všetkým, ktorých táto problematika zaujíma. Je tlačený dvojfarebne. Vo farebných poliach pri jednotlivých príspevkoch uvádzame citácie zákonov a dôležité poznámky autorov.
|
č. 10/2008
|
- Poistenie zamestnanca na zahraničnej služobnej ceste
- Daňová kontrola, práva a povinnosti kontrolovaného subjektu
- Sociálne poistenie a prechod na euro menu
|
4,48 € 135 Sk
|
ks |
č. 11/2008
|
- Pružný pracovný čas
- Znevýhodnený uchádzači o zamestnanie
- Nárok na náhradu mzdy pri prekážkach v práci
- Podmienky nároku a predčasný dôchodok
- Práva a povinnosti inšpekcie práce
- Teoretické vymedzenie riadenia ľudských zdrojov
|
4,48 € 135 Sk
|
ks |
č. 12/2008
|
- Pôsobnosť ZP v praxi
- Dva pracovné pomery u jedného zamestnávateľa
- Subjekty pracovnovprávnych vzťahov
- Použitie vozidla aj na súkromné účely
- Stimulačné systémy odmeňovania
- Povinnosti živnostníka ako zamestnávateľa
|
4,48 € 135 Sk
|
ks |
Zákony 2009
|
Zákony I
|
- Správa daní a poplatkov
- Daň z príjmov
- Daň z pridanej hodnoty
- Miestne dane - Spotrebné dane
- Cestovné náhrady
- Účtovníctvo
- Poplatky
- Euro
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Zákony II
|
- Obchodný zákonník - Občiansky zákonník - Občiansky súdny poriadok - Exekučný poriadok - Trestné právo - Živnostenský zákon - Obchodné právo - Občianske právo - Správne právo
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Zákony III
|
- Zákonník práce - Mzdové predpisy - Zákon o zamestnanosti - Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie - Sociálne zákony - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Zákony IV
|
- Stavebný zákon a súvisiace predpisy - Architekti a inžinieri - Stavebné výrobky - Bývanie - Pôda
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Zákony V
|
- Rozpočtové pravidlá - Štátna a verejná služba - Školy - Obce
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Zákony VI
|
- Životné prostredie - Ochrana ovzdušia - Vodné hospodárstvo - Lesné hospodárstvo - Odpadové hospodárstvo
|
4,28 € 129 Sk
|
ks |
Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo
pri cene uvedené inak. Konverzný kurz: 1 € = 30,1260 Sk
Emailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určená čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina
- Tieto emailové noviny Vám boli doručené na základe Vašej žiadosti o zasielanie.
- V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadali(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ na adresu noviny@i-poradca.sk, následne budete vyradený(á) z databázy príjemcov emailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len na vlastné účely, nesmú byť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa:
|
Telefón
|
Fax
|
e-mail
|
internetová
stránka
|
Poradca s.r.o.
|
(041)
56 52 871
|
(041)
56 52 659
|
poradca@i-poradca.sk
|
www.i-poradca.sk
|
Pri
celulózke 40
|
(041)
56 52 877
|
|
|
|
010 01 Žilina
|
(041)
56 52 879
|
|
|
|
Ak ste s našimi službami a produktami spokojní, povedzte to Vašim známym, priateľom, kolegom!
Ak ste nespokojní, máte pripomienky alebo námety, napíšte nám, zatelefonujte, faxujte!
|
|
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2008 |