Em@ilové noviny

 

č. 10/2012

2.5.2012

 

 
 
 Téma novin 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Vedúci pracovník 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Pre zamestnávateľov, ktorí vysielajú svojich zamestnancov na služobné cesty ako aj pre zamestnancov, ktorí majú v ruke cestovný príkaz, sú určite zaujímavé informácie o cestovných náhradách. Aby vyplácanie cestovných náhrad, tzv. diét prebiehalo lege artis, ich výška by nemala byť jediným atribútom, o ktorý by sa mali dotknuté osoby zaujímať. Kto má nárok na cestovné náhrady a za akých podmienok?
Viac sa dočítate v dnešnej Téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.
V tomto vydaní emailových novín ponúkame novú rubriku Vedúci pracovník, kde  vám prinášame návod, ako sa stať úspešným manažérom.

Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Redakcia em@ilových novín
poradca@i-poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
PRACOVNÉ CESTY

 
VÝDAVKY NA PRACOVNÉ CESTY

Všeobecná podmienka pre splnenie uplatnenia výdavku ako daňového výdavku je priamo uvedená v § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov („ZDP“). Podľa tohto ustanovenia je daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14 ZDP.
V § 19 ods. 1 ZDP, ktorý bližšie špecifikuje uvedenú podmienku uplatňovania výdavku ako daňového výdavku je ďalej ustanovené, že ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje zákon o dani z príjmov alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone.
Výdavky na „pracovné cesty“ je možné rozdeliť na
  • výdavky zamestnávateľa na pracovné cesty, na ktoré vysiela svojho zamestnanca
  • výdavky na vlastné „pracovné cesty“ podnikateľa

Výdavky zamestnávateľa na pracovné cesty, na ktoré vysiela svojho zamestnanca
  • výdavky na strane zamestnávateľa
    Daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v zákone o dani z príjmov, sú aj výdavky ustanovené v § 19 ods. 2 písm. d) ZDP na pracovné cesty, na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov. Takýmto osobitným predpisom je zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
    Podľa § 4 zákona o cestovných náhradách zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí
    a)  náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
    b)  náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
    c)  stravné,
    d)  náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov,
    e)  náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu alebo medzi zamestnávateľom a zamestnancom vopred dohodnutého miesta pobytu rodi-
         ny na území Slovenskej republiky, ak podľa určených podmienok pracovná cesta trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich kalendárnych dní a to každý týždeň, ak nie je v kolektívnej
         zmluve, prípadne v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá táto náhrada za dlhší čas, najdlhšie však za jeden mesiac.
    a)  náhrada preukázaných cestovných výdavkov
    V tomto prípade ide o výdavky na cestovné mestskou hromadnou dopravou, resp. diaľkovou hromadnou dopravou alebo v prípade dohody zamestnanca so zamestnávateľom aj náhrada za použitie motorového vozidla zamestnanca na vykonanie pracovnej cesty, na ktorú ho vysiela zamestnávateľ.
    Výdavkami vynaloženými na dopravu hromadnými prostriedkami diaľkovej dopravy sú výdavky na zakúpenie cestovného lístku na vlak, autobus, lietadlo, ďalej výdavkami na cestovné môže byť aj výdavok za zaplatenie taxislužby alebo v prípade, ak ide o dopravu miestnou hromadnou dopravou ide o náhradu za lístky na autobus, električku, trolejbus, metro.
    Takéto výdavky musia byť preukazné, t.j. musia byť doložené zakúpeným cestovným lístkom. Podľa § 7 zákona o cestovných náhradách, ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (základná náhrada) a náhrada za spotrebované pohonné látky. Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá ustanovuje opatrenie MPSVR SR č. 632/2008 Z. z., ktorá je pre osobné cestné motorové vozidlá vo výške 0,183 eur za 1 km jazdy. Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.
    Ďalej v ustanovení § 7 ods. 4 (ak je činnosť vykonávaná v zahraničí aj § 15) zákona o cestovných náhradách je vymedzený spôsob určenia náhrady za spotrebované pohonné látky. Náhrada za spotrebované pohonné látky sa podľa cit. ustanovenia zákona o cestovných náhradách do daňových výdavkoch uplatňuje v závislosti od
    • počtu najazdených kilometrov
    • ceny pohonnej látky platnej v čase použitia vozidla
    • spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze.
    b)  náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie
    Zákon o cestovných náhradách, ani zákon o dani z príjmov výšku výdavkov na ubytovanie nelimituje. Do daňových výdavkov je možné zahrnúť len taký výdavok na ubytovanie, ktorý je preukázaný dokladom z ubytovacieho zariadenia v tuzemsku alebo v zahraničí, pričom prevádzkovateľ takéhoto ubytovacieho zariadenia je držiteľom živnostenského oprávnenia alebo obdobného oprávnenia s predmetom podnikania poskytovanie ubytovacích služieb. Povinnosť preukázať výdavok (náklad) vyplýva zo zákona o cestovných náhradách a aj zo zákona dani z príjmov.
    c)  stravné
    Výdavky (náklady) na stravovanie je možné zahrnúť do daňových výdavkov najviac vo výške, ktorá je ustanovená:
    • v § 5 zákona o cestovných náhradách, ak ide o činnosť vykonávanú v tuzemsku. Výška stravného je v súčasnosti určená Opatrením MPSVR č. 533/2010 Z. z. zo dňa 29. 12. 2010,
    • v § 13 zákona o cestovných náhradách, ak ide o činnosť vykonávanú v zahraničí. Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene sú ustanovené Opatrením MF SR č. 472/2011 Z. z.
    V nadväznosti na cit. ustanovenia zákona o cestovných náhradách, výška výdavkov (nákladov) na stravovanie závisí od doby trvania výkonu činnosti v inom mieste, pričom do tejto doby sa započítava aj čas strávený cestovaním z miesta pravidelného vykonávania činnosti do iného miesta výkonu činnosti a späť.
    Výdavky na stravovanie daňovník nie je povinný preukázať dokladom o nákupe stravy.
    Nárok na stravné podľa § 13 ods. 4 zákona o cestovných náhradách
    sa vypočíta v závislosti od doby trvania výkonu činnosti v zahraničí
    • ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
    • ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni nad 6 až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
    • ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
    d)  vreckové
    V súvislosti s činnosťou, ktorá je vykonávaná v zahraničí je možné ako výdavok zamestnávateľa uplatniť aj výdavok podľa § 14 zákona o cestovných náhradách - vreckové. Tento výdavok má charakter paušálnych náhrad u zamestnanca a zamestnávateľ ho pri úhrade zamestnancovi nemusí preukazovať do daňových výdavkov. Do daňových výdavkov je možné zahrnúť sumu do výšky 40 % nároku na stravné, ktoré je ustanovené v § 13 ods. 4 zákona o cestovných náhradách. S účinnosťou od 1. 1. 2011 došlo zákonom č. 548/2010 Z. z. k viacerým úpravám v zákone o dani z príjmov týkajúcich sa uplatňovania vreckového do daňových výdavkov a zdaňovania prijatého vreckového u zamestnancov ale aj v úprave ustanovení zákona o cestovných náhradách. V zákone o cestovných náhradách sa zrušila minimálna hranica (do 31. 12. 2010 sa poskytovala vreckové vo výške od 5 % do 40 % z hodnoty určeného stravného, čo znamenalo aj, že zamestnanec mal na takto poskytnuté vreckové zákonný nárok) pre poskytnutie vreckového zamestnávateľom zamestnancovi, t.j. vreckové zamestnávateľ môže poskytnúť do výšky 40 %, čím sa zákonom nárokovateľné vreckové poskytnuté zamestnancovi vyslanému na zahraničnú pracovnú cestu zmenilo na nenárokovateľné. V tejto súvislosti sa upravilo aj znenie § 19 ods. 2 písm. c) šiesty bod a § 19 ods. 2 písm. d) ZDP, podľa ktorých sa spresňuje uplatňovanie daňových výdavkov poskytovaných ako cestovné náhrady zamestnancov, a to len do výšky, na ktorú vzniká zamestnancom nárok podľa zákona o cestovných náhradách. Cestovné náhrady poskytované zamestnancom nad nárokovú výšku nie sú považované za daňový výdavok s výnimkou vreckového, ktoré ak poskytuje zamestnávateľ vo výške upravenej v § 14 zákona o cestovných náhradách, aj keď nie je už od 1. 1. 2011 nárokovateľným plnením, môže si ho zamestnávateľ uplatniť v daňových výdavkoch.
    e)  náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov
    Ide napr. o výdavky vynaložené na úschovu batožiny, na vstupenku na veľtrh alebo výstavu, letiskový poplatok, diaľničné poplatky, poplatky za parkovanie, poplatky za použitie tunela alebo mosta, poplatky za použitie garáže, a pod. Výdavky (náklady) musia byť preukázané. Za nevyhnutné výdavky nie je možné považovať výdavky osobného charakteru (napr. poplatok za používanie toalety, sprchy a pod.), úhrada pokút za dopravný priestupok a pod.
    V zákone o cestovných náhradách sú v § 9 definované aj ďalšie náhrady súvisiace s pracovnou cestou, s dočasným pridelením, so vznikom pracovného pomeru a s výkonom práce v zahraničí a vyššie ako ustanovuje tento zákon. Tieto fakultatívne náhrady nebudú uznané ako daňové výdavky. Do daňových výdavkov budú uznané len výdavky v súlade s § 4 zákona o cestovných náhradách, pričom poskytnuté stravné je uznané do daňových výdavkov len v rozsahu, ktorý vyplýva priamo zo zákona o cestovných náhradách, t.j. vo výške vyplývajúcej z ustanovenia § 5 ods. 2 zákona o cestovných náhradách úmerne krátené podľa § 5 ods. 6 tohto zákona resp. ak pôjde o zahraničnú pracovnú cestu vyplývajúce z § 13 zákona o cestovných náhradách.
  • výdavky na strane zamestnanca
    Podľa § 5 ods. 5 písm. a) ZDP, predmetom dane u zamestnanca nie je cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa zákona o cestovných náhradách. S účinnosťou od 1. 1. 2011 sa spomedzi týchto príjmov vypúšťa vyplácané vreckové poskytované pri zahraničných služobných cestách podľa zákona o cestovných náhradách, pričom tieto sa už budú považovať za zdaniteľný príjem z príjmov zo závislej činnosti bez ohľadu na jeho výšku.
    V súlade s § 52j ods. 1 ZDP sa uvedené použije pri zahraničnej pracovnej ceste, na ktorú bol zamestnanec vyslaný po 31. 12. 2010. Pracovná cesta je podľa § 2 ods. 1 zákona o cestovných náhradách čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko a teda dňom vyslania na pracovnú cestu podľa tohto zákona nie je deň, kedy bol podpísaný cestovný príkaz, ale deň, v ktorom zamestnanec nastúpil na pracovnú cestu. Ak teda bol vyslaný zamestnanec 22. 12. 2010 (podpísaný cestovný príkaz) na zahraničnú pracovnú cestu, na ktorú však nastúpil až 5. 1. 2011, vreckové vyplatené tomuto zamestnancovi už bude jeho zdaniteľným príjmom.

    Výdavky na pracovné cesty podnikateľa
    Zákonom č. 539/2004 Z. z. sa s účinnosťou od 1. 11. 2004 doplnilo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) ZDP, ktoré určilo že daňovými výdavkami sú aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva.
    Takýmito daňovými výdavkami sú výdavky (náklady)
    • na stravovanie,
    • na ubytovanie,
    • na cestovné dopravnými prostriedkami,
    • nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v inom mieste vykonávania činnosti, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva
    • výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona o cestovných náhradách, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku.
    S účinnosťou od 1. 1. 2011 sa zákonom č. 548/2010 Z. z. spomedzi týchto výdavkov vypúšťa možnosť uplatnenia si sumy do výšky 40 % nároku na stravné podľa zákona o cestovných náhradách, ak je činnosť vykonávaná v zahraničí.
    Všetky úpravy v zákone o dani z príjmov platné od 1. 1. 2011 vychádzajú z požiadavky vlády eliminovať existujúce výnimky v zákone o dani z príjmov s cieľom konsolidácie verejných financií a udržania efektívneho, jednoduchého a neutrálneho daňového systému v oblasti dane z príjmov. Možnosť uplatnenia vreckového u daňovníka s príjmami z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti ako daňového výdavku súvisiaceho s vykonávanou činnosťou tohto daňovníka mimo miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je možné stotožňovať s vysielaním zamestnancov na pracovné cesty zamestnávateľom, kde vreckové spĺňa funkciu zvýšených nákladov na prácu vykonávanú pre zamestnávateľa mimo zvyčajného miesta výkonu práce, s výkonom činnosti vykonávanej v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP, kde vreckové má skôr charakter výdavku na zvýšenie osobných potrieb tohto daňovníka, ktorý nie je daňovým výdavkom podľa § 21 ZDP.
    Výdavky vymedzené v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP je možné zahrnúť do daňových výdavkov, ak sú vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP. Na ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) nadväzuje ustanovenie § 21 ods. 1 písm. i) ZDP, ktoré vymedzuje že daňovými výdavkami nie sú výdavky na osobnú potrebu daňovníka pričom do týchto osobných výdavkov nepatria výdavky definované v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP.

    Miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je v zákone o dani z príjmov špecifikovaný. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, koncesnej listine alebo v inom oprávnení na výkon činnosti, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzkareň, kanceláriu, ambulanciu, predajňu, ateliér a pod.
    U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti (maliar, natierač, kominár, pilčík, geodet a pod.), je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka. Uvedené sa rovnako vzťahuje aj na činnosti napr. audítora, daňového poradcu, účtovníka, ktorí tiež vykonávajú prácu u viacerých klientov a činnosť vykonávajú pravidelne v mieste trvalého bydliska.
    Ak má daňovník v oprávnení na vykonávanie činnosti uvedené ako miesto podnikania miesto trvalého pobytu, ale činnosť vykonáva v prevádzke (predajni, ambulancii, kancelárii a pod.), ktorú má zriadenú na výkon činnosti a jej sídlo nie je totožné s miestom trvalého pobytu daňovníka potom je miestom pravidelného vykonávania činnosti miesto, v ktorom je zriadená prevádzka.


Výdavky za spotrebované pohonné látky tieto je možné rozdeliť v závislosti na použitom vozidle na výkon činnosti v inom mieste ako je miesto pravidelného vykonávania činnosti a to:
  • ak daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné (nie prenajaté, a ani vypožičané) osobné (nie nákladné) motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku môže si do daňových výdavkov uplatniť
    • náhradu za spotrebované pohonné látky a
    • základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy (vo výške 0,183 eura) najviac do výšky ustanovenej v zákone o cestovných náhradách.
    Uvedené platí aj vtedy, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo, ktoré vyradil z obchodného majetku z dôvodu jeho preradenia do osobného užívania, za podmienky, že aj po vyradení z obchodného majetku (preradení do osobného užívania) ho používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, t.j. v čase vykonania cesty už nemá osobné motorové vozidlo v obchodnom majetku.
    Náhrada za spotrebované pohonné látky sa v nadväznosti na ustanovenia zákona o cestovných náhradách uplatňuje v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny pohonnej látky platnej v čase použitia vozidla a spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze.
  • ak daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti
    využije na cestovanie iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, t.j. ak na cestovanie využije napr. prenajaté alebo vypožičané motorové vozidlo alebo využije vlastné nákladné motorové vozidlo, postupuje pri uplatňovaní výdavkov (nákladov) na spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods. 2 písm. l) ZDP. V tomto ustanovení sú uvedené spôsoby preukazovania spotreby PHL do daňových výdavkov, a to pre daňovníkov, fyzické osoby, ktoré si neuplatňujú spotrebu podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP a pre daňovníkov právnické osoby. Podľa prvého bodu sú výdavky na spotrebované pohonné látky, daňovými výdavkami vo výške stanovenej podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze.
    Ak sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej
    • dokladom vydaným špecializovanou organizáciou alebo osobou oprávnenou na vydávanie osvedčenia o spotrebe pohonných látok alebo
    • doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúcimi inú spotrebu pohonných látok ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza
    • podľa preukázanej spotreby vrátane
    • spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia (napr. Oznámenie MF SR č. 8029/2000-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu pohonných látok motorového vozidla určeného na prepravu desať a viac osôb, motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a motorového vozidla určeného na špeciálne použitie uverejnené vo FS č. 12/2000), ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok.
    Podľa druhého a tretieho bodu sa preukazovanie spotreby pohonných látok môže uplatniť aj
    • na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
    • vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
    Daňovník, právnická osoba alebo fyzická osoba, si môže sám určiť, akým spôsobom bude uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky na spotrebované pohonné látky.
    Daňovník, ktorý používa vozidlo vybavené jednotkou satelitného sledovania pohybu vozidla a táto zaznamenáva všetky vykonávané jazdy, môže si ako daňové výdavky uplatniť nákup pohonných látok, ktoré spotreboval. Zároveň evidencia jázd podľa tohto zariadenia slúži ako podklad, na aké cesty bolo vozidlo použité. V tomto prípade daňovník nebude prepočítavať spotrebu pohonných látok podľa osvedčenia alebo podľa technického preukazu, ale uplatní preukázané výdavky na ich nákup. Aby bolo možné uznať celú spotrebu pohonných látok týmto spôsobom daňovník musí mať satelitnú jednotku schopnú sledovať ich spotrebu a vykonané jazdy. V prípade, že jednotka satelitného sledovania pohybu nie je schopná sledovať aj spotrebu pohonných látok, daňovník nemôže uplatňovať tento spôsob uplatňovania výdavkov na spotrebované pohonné látky ale musí použiť spôsob uvedený v bode 1 a 3 tohto ustanovenia. Daňovník môže uplatniť paušálne výdavky na spotrebu pohonných látok do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie.
    Uplatňovanie výdavkov týmto spôsobom, t.j. v paušálnej výške 80 % z preukázateľne nakúpených pohonných hmôt, nemá vplyv na ostatné ustanovenia ZDP týkajúce sa uplatňovania výdavkov na odpisovanie auta alebo výdavkov vynaložených v súvislosti s týmto obchodným majetkom, t.j. ak daňovník využíva auto len v súvislosti s príjmami z podnikania a účtuje o ňom výlučne ako o obchodnom majetku (100 % využíva len ako obchodný majetok), neznamená to, že uplatnením 80 % paušálnych výdavkov na pohonné hmoty deklaruje, že celkovo využíva auto na podnikanie len na 80 %. Tento spôsob uplatňovania výdavkov na pohonné látky má zabezpečiť len väčší komfort a zjednodušenie pre podnikateľské prostredie.
    Z dikcie tohto ustanovenia vyplýva, že daňovník má možnosť uplatniť si výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Pri uplatňovaní spotreby pohonných látok týmto spôsobom je teda veľmi dôležité pre daňovníka vedieť preukázať, či motorové vozidlo využíva len na účely svojho podnikania alebo aj na osobné účely, a preto je potrebné rozlíšiť prípady – daňovníka a to bez ohľadu či ide o fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorý motorové vozidlo využíva výlučne len v súvislosti s podnikaním, do daňových výdavkov si tento môže zahrnúť výdavky (náklady)m na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov v plnej zákonom stanovenej výške paušálnej náhrady, t.j. vo výške 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie,
  • špecificky daňovníka, fyzickú osobu, ktorý motorové vozidlo nevyužíva výlučne v súvislosti s výkonom svojej podnikateľskej činnosti, ale využíva ho aj na súkromné účely, v takom prípade môže uplatniť aj výdavky na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov len v takej výške v akom pomere využíva motorové vozidlo na podnikanie a na súkromné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok, t.j. napr. ak motorové vozidlo využíva daňovník v pomere 60 % na podnikanie a 40 % na súkromné účely, potom aj výdavky na spotrebu pohonných látok vo forme paušálnych výdavkov si môže uplatniť do daňových výdavkov len vo výške 60 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok, pričom naďalej platí, že daňovník nemusí viesť evidenciu jázd.
    Takýmto spôsobom sa postupuje aj v prípadoch, ak daňovník poskytne motorové vozidlo svojmu zamestnancovi, t.j.
    • ak je motorové vozidlo daňovníka
    • zamestnávateľa využívané zamestnancom výlučne v súvislosti s podnikaním zamestnávateľa, v tom prípade, si môže zamestnávateľ uplatniť výdavky na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %
    • ak je využívané zamestnancom aj na súkromné účely, v tom prípade si môže zamestnávateľ uplatniť výdavok na spotrebu pohonných látok len v pomernej výške v akej zamestnanec využíva poskytnuté motorové vozidlo zamestnávateľom v súvislosti s podnikaním tohto zamestnávateľa a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie.
    Ak motorové vozidlo daňovníka – zamestnávateľa používa zamestnanec aj na súkromné účely, okrem daňového výdavku u zamestnávateľa podľa 19 ods. 2 písm. l) tretieho bodu sa podľa § 5 ods. 3 písm. a) ZDP tomuto zamestnancovi zdaňuje suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Z dikcie ZDP na účely uplatňovania § 5 ods. 3 písm. a) v nadväznosti na § 19 ods. 2 písm. l) tretieho bodu nevplýva vedenie evidencie jázd zamestnancom. Ak by mal daňovník v obchodnom majetku zaradených viacero automobilov využívaných na podnikanie, môže na každé auto použiť iný spôsob preukazovania PHL upravených v ustanovení § 19 ods. 2písm. l) ZDP.


(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku DUO 4-5/2012)


CESTOVNÉ NÁHRADY PRI SLUŽOBNÝCH CESTÁCH

Cestovné náhrady – základným právnym predpisom regulujúcim oblasť cestovných náhrad je zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p. (ďalej ako ZoCN). Upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení pri:
  • pracovných cestách,
  • dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe (PO) alebo fyzickej osobe (FO),
  • vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu,
  • výkone práce v zahraničí.
Pravidelné pracovisko (§ 2 ods. 3 ZoCN). Zamestnanci spravidla vykonávajú prácu na jednom mieste, a to na svojom pracovisku. Zákon o cestovných náhradách používa legislatívny pojem „pravidelné pracovisko“, za ktoré je považované miesto písomne dohodnuté so zamestnancom.
Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. V prípade, že pôjde o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.
Pracovná cesta (§ 2 ods.1 ZoCN). V súčasnom dynamickom a globalizovanom pracovnom prostredí je čoraz častejšie, že zamestnanci sú vysielaní na pracovné (služobné) cesty. Za pracovnú cestu sa považuje čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa zákona o cestovných náhradách je aj cesta, ktorá trvá od nástupu FO na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia, vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty. Z druhého prípadu je zrejmé, že pracovná cesta sa môže týkať aj osoby, ktorá nie je so „zamestnávateľom“ v zamestnaneckom pomere.
Pracovná cesta môže byť tuzemská alebo zahraničná. Zamestnávateľ, ktorý vysiela zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí:
  • miesto jej nástupu,
  • miesto výkonu práce,
  • čas trvania,
  • spôsob dopravy,
  • miesto skončenia pracovnej cesty.
Zamestnávateľ môže, samozrejme, určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty, je však pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.
Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely ZoCN tiež považuje za výkon práce.

KOMU PATRIA CESTOVNÉ NÁHRADY?

Cestovné náhrady sú zo zákona poskytované (§ 1 ods. 1 a ods. 2 ZoCN):
  • zamestnancom v pracovnom pomere, štátnozamestnaneckom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak,
  • členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
  • FO činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté, osobám, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov PO a nie sú k PO v pracovnoprávnom vzťahu,
  • osobám, ktoré plnia pre PO alebo FO úlohy a nie sú k PO alebo FO v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu a nespadajú do žiadnej z vyššie uvedených skupín oprávnených osôb,
  • ďalším zákonom určeným osobám.
Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu podľa § 4 ZoCN patrí:
a)  náhrada preukázaných cestovných výdavkov, (napr. na taxík, letenku, MHD...)
b)  náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c)  stravné,
d)  náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov, (napr. parkovné, diaľničný poplatok)
e)  náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu alebo medzi zamestnávateľom a zamestnancom vopred dohodnutého miesta pobytu rodiny      na území SR, ak podľa určených podmienok pracovná cesta trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, a to každý týždeň, ak nie je v kolektívnej zmluve, prípadne      v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá táto náhrada za dlhší čas, najdlhšie však za jeden mesiac.

Za rodinu zamestnanca sa na účely poskytovania cestovných náhrad považuje manžel (manželka), vlastné deti, osvojené deti, deti zverené zamestnancovi do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu, vlastní rodičia, osvojitelia, opatrovníci, pestúni, prípadne ďalšie osoby žijúce v domácnosti so zamestnancom, ak majú pobyt na území SR.
Preukazovanie vyššie uvedených výdavkov sa nebude vzťahovať na prípady, ak zamestnávateľ uzná výdavky zamestnancovi iným spôsobom ustanoveným zákonom o cestovných náhradách.
Zamestnancovi nepatrí náhrada, ak mu je preukázateľne poskytnutá inou PO alebo FO v rozsahu a vo výške podľa zákona o cestovných náhradách. Ak FO alebo PO preukázane poskytne zamestnancovi náhradu čiastočne, zamestnávateľ poskytne zostávajúcu časť náhrady do rozsahu a výšky podľa ZoCN.
Stravné – zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok, ktoré bližšie ustanovuje ZoCN. Stravné sa poskytuje za každý deň samostatne. Suma stravného je ustanovená Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 533/2010 Z. z. o sumách stravného, v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma: 5 až 12 hodín 3, 80 €, nad 12 až 18 hodín 5, 70 €, nad 18 hodín 8, 80 €.
Čo v prípade, ak pracovná cesta trvá menej ako 5 hodín? Ak zamestnancovi nie je umožnené stravovať sa zvyčajným spôsobom (napr. v podnikovej jedálni), môže mu zamestnávateľ poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín, t.j. 3,80 € alebo zabezpečiť bezplatné stravovanie.
Ide však o tzv. nenárokové cestovné náhrady.

Osobitnou skupinou zamestnancov sú tí, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania. Ak takýto zamestnanec, vykoná počas:
a)  kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za      celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
b)  dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume      ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
c)  jednej pracovnej zmeny v rámci dvoch kalendárnych dní viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5
     hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest. So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno
     v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť podmienky na poskytovanie stravného odchylne od ZoCN, ako aj nižšie sumy stravného, najviac
     však o 25 % z ustanovenej sumy stravného. Suma stravného sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor.
     Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, (napr. v jedálni prijímajúceho podniku) zamestnávateľ mu stravné neposkytuje.
     Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ určené stravné kráti:
  • o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky,
  • o 40 % za bezplatne poskytnutý obed,
  • o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru, a to z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy. Preukázanie zabezpečeného jedla alebo poskytnutých raňajok sa môže nahradiť vyhlásením zamestnanca vo vyúčtovaní náhrad. Suma stravného takto určená sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor. Ustanovenie o krátení sa uplatní aj v prípade, že zamestnanec má na pracovnej ceste v rámci ubytovacích služieb poskytnuté raňajky. Zamestnávateľ stravné nekráti, ak zamestnanec bez vlastného zavinenia nemohol využiť zabezpečené jedlo alebo poskytnuté raňajky.
Stravné zamestnancovi nepatrí:
a)  po dobu prerušenia pracovnej cesty z dôvodu návštevy rodiny zamestnanca,
b)  po dobu dohodnutého prerušenia pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca.
Prerušenie pracovnej cesty sa môže uskutočniť v období pred začatím výkonu práce na pracovnej ceste alebo v období po skončení výkonu práce na pracovnej ceste. Pri prerušení pracovnej cesty nepatrí zamestnancovi ani náhrada výdavkov za ubytovanie.

Náhrady pri dočasnom pridelení, pri vyslaní do štátu EÚ a pri vzniku pracovného pomeru – zamestnancovi patria počas dočasného pridelenia (upraveného v § 58 ZP) náhrady v rozsahu a vo výške ako pri pracovnej ceste. Ak je zamestnanec vyslaný do členského štátu EÚ (§ 5 ods. 6 ZP), patria mu náhrady v rozsahu a vo výške ako pri zahraničnej pracovnej ceste. Zamestnávateľ môže pri vzniku pracovného pomeru podľa § 5 a § 16 zákona č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe v z. n. p. poskytovať náhrady zamestnancovi najviac v rozsahu a do výšky ako pri pracovnej ceste. O poskytovaní náhrad môže zamestnávateľ rozhodnúť najneskôr do 90 kalendárnych dní od vzniku pracovného pomeru. Zamestnancovi, ktorému sa poskytuje stravné podľa vyššie uvedených podmienok a ktorý je v tom čase vyslaný na pracovnú cestu, poskytuje zamestnávateľ náhradu, ktorá je pre zamestnanca výhodnejšia.
Zamestnávateľ môže pri dočasnom pridelení, pri vyslaní do štátu EÚ a pri vzniku pracovného pomeru poskytnúť zamestnancovi aj náhradu preukázaných sťahovacích výdavkov.

Náhrady pri ceste v súvislosti s mimoriadnym výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien – zamestnancovi patrí za cesty vykonané v súvislosti s mimoriadnym výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien do miesta pravidelného pracoviska na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom a späť náhrada preukázaných cestovných výdavkov. Pritom nie sú dotknuté ustanovenia o náhradách za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách - ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy, tzv. „základná náhrada“ a náhrada za spotrebované pohonné látky. Výšku základnej náhrady ustanovuje Opatrenie MPSVR SR č. 632/2008 Z. z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.
V súčasnosti je základná náhrada určená sumou:
  • 0,050 € pre jednostopové vozidlá a trojkolky,
  • 0,183 € pre osobné cestné motorové vozidlo.
Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %. Sumu základnej náhrady pre nákladné automobily, autobusy a traktory dohodne zamestnávateľ so zamestnancom. Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla alebo v osvedčení o evidencii cestného motorového vozidla. Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (relevantným údajom je dátum, čas a miesto, kde boli pohonné hmoty zakúpené). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. V prípade, že zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom SR. Ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky za jednotlivé pohonné látky dohodne zamestnávateľ so zamestnancom. Prihliadne sa pritom na spotrebu oboch pohonných látok uvedenú v technickom preukaze, ak je tam uvedená. Pravidlá pre použitie spotreby podľa technického preukazu sú uvedené v § 7 ods. 6 ZoCN. V praxi sa stáva, že spotreba v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou alebo sa spotreba v technickom preukaze neuvádza. Vtedy sa pre výpočet náhrady za spotrebované pohonné látky použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky, alebo spotreba preukázaná dokladom vydaným osobou, ktorej bola udelená autorizácia, alebo doplňujúce údaje výrobcu, dovozcu alebo predajcu preukazujúce spotrebu alebo inú spotrebu. Výsledná suma základnej náhrady a náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor. Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.
Ak ministerstvo zvýši za podmienok uvedených v § 8 ods. 1 ZoCN opatrením sumy stravného a sumy základných náhrad, zvýšené náhrady patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené.
Zamestnávateľ fakultatívne môže poskytovať zamestnancom aj iné náhrady súvisiace s pracovnou cestou, s dočasným pridelením s vyslaním do štátu Európskej únie, so vznikom pracovného pomeru, s výkonom práce v zahraničí a s cestou v súvislosti s mimoriadnym výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien do miesta pravidelného pracoviska a späť a vyššie náhrady, ako ustanovuje zákon. predpisu.

Náhrady pri výkone práce v zahraničí – zamestnancovi s miestom výkonu práce dohodnutom v pracovnej zmluve v zahraničí patrí za dni cesty do miesta výkonu práce v zahraničí a späť a pri pracovných cestách v zahraničí náhrada ako pri zahraničnej pracovnej ceste. Ak zamestnanec vykonávajúci prácu v zahraničí bude vyslaný na pracovnú cestu na územie SR, za čas strávený na území SR mu patria náhrady ako pri pracovnej ceste. Zamestnanca môžu nasledovať do miesta výkonu práce v zahraničí aj osoby, ktoré sa považujú za rodinu zamestnanca. Vtedy možno zamestnancovi poskytnúť za dni cesty do tohto miesta a späť náhradu preukázaných cestovných výdavkov, preukázaných ubytovacích výdavkov a preukázaných potrebných vedľajších výdavkov, ktoré vznikli týmto osobám. Nasledovaním sa rozumie aj cestovanie súčasne so zamestnancom do miesta výkonu práce v zahraničí a späť. Uvedené sa nevzťahuje na zamestnanca, ktorý denne dochádza zo Slovenskej republiky do miesta výkonu práce v zahraničí.
Náhrady pri výkone práce v zahraničí zamestnancovi, na ktorého sa vzťahuje osobitný predpis, t.j. zákon č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. Zamestnancovi s miestom výkonu práce v zahraničí, na ktorého sa vzťahuje zákon o štátnej službe, ak predpokladaný čas výkonu práce v zahraničí je dlhší ako šesť kalendárnych mesiacov za ustanovených podmienok patrí podľa ZoCN náhrada:
a)  výdavkov spojených s pobytom manžela, § 20
b)  výdavkov spojených s pobytom detí, § 21
c)  výdavkov spojených so sťahovaním vecí, § 22
d)  výdavkov spojených s doplnením šatníka, § 23
e)  výdavkov spojených so zabezpečením vzdelávania detí zamestnanca, § 24
f)  výdavkov spojených s pôrodom, preventívnou starostlivosťou a povinným očkovaním, § 25
g)  výdavkov spojených s evakuáciou, § 26
h)  výdavkov na zdravotné poistenie, § 26a
i)  výdavkov na sociálne poistenie a starobné dôchodkové sporenie, § 26b
j)  cestovných výdavkov na účel dovolenky § 26c.
Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí za podmienok ustanovených zákonom 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p. náhrada preukázaných cestovných výdavkov, náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie, stravné, náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov a náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny. Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa skočenia pracovnej cesty alebo zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie náhrad a takisto aj vrátiť nevyúčtovaný preddavok.


(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku PaM 4-5/2012)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
POŽIČANÉ MOTOROVÉ VOZIDLO

Zamestnávateľ vyšle zamestnanca na pracovnú cestu motorovým vozidlom, ktoré si zamestnanec požičal, pričom však na základe dohody vozidlo nešoféruje zamestnanec ale sám zamestnávateľ.
Je možné uznať zamestnancovi nárok na náhrady na pracovné cesty vyplývajúce zo zákona o cestovných náhradách a ich vyplatenie ako daňový výdavok zamestnávateľa?

V súlade s § 7 ods. 1 zákona o cestovných náhradách, ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy a náhrada za spotrebované pohonné látky. V prípade ak zamestnanec skutočne vykoná pracovnú cestu, pričom použije na jej výkon vozidlo, ktoré nie je zamestnávateľove, aj keby si takéto vozidlo prenajal, a toto vozidlo nebude viesť on ale zamestnávateľ, nie je uvedená skutočnosť dôvodom na neuznanie výdavku na cestovné náhrady vymedzené v § 7 ods. 1 zákona o cestovných náhradách ako daňového výdavku podľa § 19 ods. 2 písm. d) ZDP. Uvedené výdavky by bolo možné neuznať ako daňový výdavok len v prípade, ak zamestnanec vôbec nebol na pracovnej ceste ale pracovnú cestu vykonal len zamestnávateľ.

PODMIENKY PRACOVNEJ CESTY

Zamestnávateľ určil podmienky pracovnej cesty jedným rozhodnutím k 1. 1. 2011, pričom vyúčtovanie a vyplatenie cestovných náhrad zamestnancom v súlade s podmienkami stanovenými v zákone o cestovných náhradách bude uskutočnené 31. 12. 2011.
Budú vyúčtované a vyplatené cestovné náhrady daňovými výdavkami?

Podľa § 3 ods. 3 zákona o cestovných náhradách, zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, určiť podmienky pracovnej cesty jedným rozhodnutím a) pre všetkých zamestnancov, b) na viacero pracovných ciest zamestnanca. Zamestnanec je v súlade s § 36 ods. 7 zákona o cestovných náhradách povinný do desiatich pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomne doklady potrebné na vyúčtovanie pracovnej cesty a tiež vrátiť nevyúčtovaný preddavok. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na predloženie písomných dokladov potrebných na vyúčtovanie pracovnej cesty a vrátenie nevyúčtovaného preddavku, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní po dni skončenia pracovnej cesty.
Aj v prípade, ak zamestnávateľ určil podmienky pracovnej cesty jedným rozhodnutím k 1. 1. 2011, pričom vyúčtovanie a vyplatenie cestovných náhrad zamestnancom v súlade s podmienkami stanovenými v zákone o cestovných náhradách bude uskutočnené 31. 12. 2011, napriek tomu, že nebude dodržané ustanovenie § 36 ods. 7 zákona o cestovných náhradách o vyúčtovaní pracovnej cesty do 10, resp. maximálne 30 dní po dni skončenia pracovnej cesty, budú takto vyplatené náhrady zamestnancom za vykonané pracovné cesty na ktoré im vznikol nárok podľa zákona o cestovných náhradách z daňových výdavkov zamestnávateľa podľa § 19 ods. 2 písm. d) ZDP. Takéto výdavky by bolo možné neuznať ako daňový výdavok len v prípade, ak sa pracovná cesta vôbec nevykoná.

VÝDAVKY NA STRAVNÉ PRI ZAHRANIČNEJ PRACOVNEJ CESTE

Daňovník má živnostenské oprávnenie na vykonávanie zváračských prác s miestom podnikania v mieste trvalého pobytu. Pracuje ako zváračský inžinier vykonávajúci koordinačnú a dozornú činnosť na stavbe pre slovenskú firmu, s ktorou uzatvára zmluvy o dodávke technologických činností pre tretiu stranu. V prípade, ak vykonáva zákazku v zahraničí, vracia sa domov raz za tri mesiace približne na dva týždne. Inak sa počas projektu nachádza v mieste jeho realizácie. Tretia strana mu hradí výdavky na cestovné a ubytovanie.
Môže si daňovník uplatniť do daňových výdavkov, výdavky na stravné v súvislosti so zahraničnou pracovnou cestou?

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP sú daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách. Nakoľko na vydanie živnostenského oprávnenia pre výkon činnosti stavebného dozoru a stavbyvedúceho je, podľa ustanovení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov, potrebné splniť podmienky určené v zákone SNR č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch v znení neskorších predpisoch, je možné predpokladať, že v uvádzanom prípade nejde o výkon stavebného dozoru ani o výkon činnosti stavbyvedúceho. Podľa popisu činnosti, ide skôr o charakter dozorovania ako vedúci (majster) pracovník pre všetky zváračské činnosti vykonávané na dohodnutej zákazke a vykonávanie tejto činnosti sa javí ako nahrádzanie pracovnoprávneho vzťahu obchodno-záväzkovými vzťahmi medzi ním a slovenským objednávateľom služieb. V takomto prípade, daňovník nemá nárok na uplatňovanie výdavkov na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP. Ak by však daňovník vedel preukázať, že voči slovenskému objednávateľovi je v pozícii samostatného subdodávateľa zadaných zváračských prác a v súvislosti s výkonom týchto činností aj dozoruje správne vykonanie všetkých zváračských a s tým súvisiacich prác, bolo by možné uvedenú činnosť posudzovať skutočne ako vykonávanie zadanej zákazky živnostníkovi a daňovník by si mohol ako daňový výdavok uplatniť aj výdavok na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP. V tomto prípade je však potrebné upozorniť aj na skutočnosť, že platené ubytovanie a cestovné treťou stranou tomuto daňovníkovi je u neho zdaniteľným príjmom podľa § 6 ZDP.

NÁROK NA PREPLÁCANIE CESTOVNÝCH NÁHRAD

Daňovník vykonávajúci činnosť na základe živnostenského oprávnenia, má so slovenskou spoločnosťou podpísanú zmluvu o vedení cudzieho motorového vozidla a to aj na území SR aj v zahraničí. V zmluve nemá dohodnutý nárok na cestovné náhrady.
Má daňovník nárok na cestovné náhrady od slovenskej spoločnosti?

V súlade s ustanoveniami zákona o cestovných náhradách, má nárok na preplácanie cestovných náhrad len zamestnanec vykonávajúci prácu pre zamestnávateľa, ktorý má túto povinnosť upravenú Zákonníkom práce a iné osoby uvádzané v ustanovení § 1 zákona o cestovných náhradách. V žiadnom prípade nevzniká nárok na preplácanie cestovných náhrad daňovníkovi/ podnikateľovi, od objednávateľa služieb, s ktorým má uzavretú zmluvu v rámci obchodno-dodávateľských vzťahov. Daňovník vykonávajúci činnosť, z ktorej mu plynú príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP, t.j. aj živnostník [§ 6 ods. 1 písm. b) zákona], si môže uplatniť výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva ako napr. výdavky na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v inom mieste vykonávania činnosti, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva a to najviac vo výške aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách [§ 19 ods. 2 písm. e) zákona]. V prípade, ak daňovníkovi/živnostníkovi vznikajú vyššie výdavky pri vykonávaní činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, tieto si môže zohľadniť zvýšením dohodnutej odplaty za vykonávanú prácu pre objednávateľa jeho služieb. V tomto prípade je možné upozorniť na skutočnosť, že z predloženého popisu vykonávania činnosti sa uvedené javí ako nahrádzanie pracovnoprávneho vzťahu obchodno- záväzkovými vzťahmi medzi daňovníkom/ podnikateľom a objednávateľom služieb.
V prípade jeho dokázania pri výkone daňovej kontroly, môže správca dane vylúčiť všetky uplatňované výdavky k príjmom daňovníka s výnimkou plateného povinného poistného a príspevkov. Uvedené vychádza zo stanoveného výpočtu základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 8 ZDP.

VÝDAVKY NA UBYTOVANIE A STRAVNÉ

Murár vykonávajúci činnosť na základe živnostenského oprávnenia, má ako miesto podnikania v živnostenskom oprávnení uvedené miesto trvalého bydliska. Má dohodnuté zákazky v ČR na pol roka, pričom pravidelne raz za dva týždne dochádza domov.
Môže si murár uplatniť výdavky na ubytovanie, stravné a PHL do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP spojené s vykonávaním činnosti v ČR?

Keďže daňovník má v živnostenskom oprávnení uvedené ako miesto podnikania trvalé bydlisko, pre daňové účely sa toto miesto bude považovať za miesto pravidelného vykonávania činnosti a všetky výdavky súvisiace s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto uvedené v živnostenskom oprávnení, spĺňajúce charakter cestovných náhrad vymedzených v zákone o cestovných náhradách a v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP budú daňovými výdavkami a to bez ohľadu, či na nich strávia mesiac alebo pol roka alebo rok a teda majú nárok na výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP.


(viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníku DUO)

 

 
 
P6 AKTUAL

Čiastka číslo 23/2012 zo dňa 8. 3. 2012
85/2012 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 370/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní materiálového zloženia textilných výrobkov v znení neskorších predpisov
86/2012 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 102/2004 Z. z. o úhradách za niektoré úkony Puncového úradu Slovenskej republiky v znení vyhlášky Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 120/2008 Z. z.
87/2012 Oznámenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu č. 1/2012 zo 17. februára 2012, ktorým sa vydáva zoznam znehodnotených výrobkov obranného priemyslu, ktoré môžu byť predmetom zberateľskej činnosti
88/2012 Oznámenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o vydaní výnosu o ustanovení hodnoty rovnošaty a jej súčastí pre príslušníkov Hasičského a záchranného zboru v roku 2012
89/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Českej republiky o spolupráci v oblasti zabezpečenia vojenskej letovej prevádzky
90/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku k Záručnej zmluve členských štátov ohľadom úverov, ktoré poskytne Európska investičná banka v prospech investičných projektov v štátoch Afriky, Karibiku a Tichomoria a v zámorských krajinách a územiach

Čiastka číslo 24/2012 zo dňa 9. 3. 2012
91/2012 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
92/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 320/2010 Z. z., ktorým sa upravujú činnosti testovacích pracovísk a činnosti inšpektorov vykonávajúcich inšpekcie, audit a overovanie dodržiavania zásad správnej laboratórnej praxe
93/2012 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje paušálna suma trov trestného konania a výška a spôsob úhrady zvýšených trov trestného konania
94/2012 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy v znení neskorších predpisov
95/2012 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 149/2011 Z. z. o pravidlách určovania počtu miest sudcov, zamestnancov súdov, voľných miest sudcov a rozdeľovania zamestnaneckých miest na súdy

Čiastka číslo 25/2012 zo dňa 15. 3. 2012
96/2012 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 281/1997 Z. z. o vojenských obvodoch a zákon, ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z. z. o organizácii miestnej štátnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
97/2012 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 666/2005 Z. z. o Kancelárskom poriadku pre správcov v znení vyhlášky č. 538/2008 Z. z.
98/2012 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 25/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú vzory tlačív na podávanie návrhov na zápis do obchodného registra a zoznam listín, ktoré je potrebné k návrhu na zápis priložiť v znení neskorších predpisov
99/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o hlbokozmrazených potravinách
100/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o tlačivách veterinárneho lekárskeho predpisu, osobitných tlačivách veterinárneho lekárskeho predpisu označených šikmým modrým pruhom, podrobnosti o grafických prvkoch a údajoch týchto tlačív
101/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o podrobnostiach o obsahu štatútu podielového fondu a štatútu strešného podielového fondu
102/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa
103/2012 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje sadzobník úhrad za právo používať frekvenciu alebo identifikačný znak
104/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy Českej republiky o spolupráci v oblasti vzdelávania, mládeže a športu na roky 2012 – 2016

Čiastka číslo 26/2012 zo dňa 20. 3. 2012
105/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 229/2011 Z. z. o postupe pri posudzovaní zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti na držanie alebo nosenie strelných zbraní a streliva a o náležitostiach lekárskeho posudku a psychologického posudku
106/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 41/2012 Z. z. o mede
107/2012 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 544/2005 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 8/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov
108/2012 Oznámenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovuje typ transferovej licencie pre jednotlivé druhy výrobkov obranného priemyslu
109/2012 Oznámenie Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky z 15. júna 1998 č. 1618/1998-60, ktorým sa vydáva Kancelársky poriadok pre súdnych exekútorov

Čiastka číslo 27/2012 zo dňa 23. 3. 2012
110/2012 Uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 2/2012 zo 7. marca 2012 vo veci pozastavenia účinnosti ustanovení čl. II bodu 6, bodu 7, bodu 8, bodu 9, bodu 10, bodu 11, bodu 12, bodu 13, bodu 14, bodu 15, bodu 16, bodu 17, bodu 18, bodu 19, bodu 20, bodu 21, bodu 22, bodu 23, bodu 24, bodu 25 a bodu 28 a čl. III bodu 2 a bodu 5 zákona č. 467/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony

Čiastka číslo 28/2012 zo dňa 23. 3. 2012
111/2012 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 528/2008 Z. z. o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva v znení neskorších predpisov
112/2012 Vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorou sa vydáva Štatistický číselník krajín
113/2012 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 282/2009 Z. z. o stredných školách v znení vyhlášky č. 268/2011 Z. z.
114/2012 Vyhláška Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe označenia územia vojenského obvodu a jeho častí, nápisoch na tabuliach, vzore tabúľ a o spôsobe ich umiestnenia na území vojenského obvodu
115/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o predbežnom vykonávaní Dodatku č. 1 k Dohode medzi Slovenskou republikou a Organizáciou Spojených národov o Centrálnom úrade projektu Transeurópskych železníc
116/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku k Dohode medzi Ministerstvom školstva Slovenskej republiky a Ministerstvom vzdelávania a vedy Ruskej federácie o spolupráci v oblasti vzdelávania zo 7. novembra 2006
117/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o zmenách Poplatkového poriadku k Dohovoru o udeľovaní európskych patentov (Európskemu patentovému dohovoru) Príloha k čiastke 28 – k oznámeniu č. 117/2012 Z. z.
 
 


VEDÚCI PRACOVNÍK

 
MANAŽÉRSKA ETIKA

Každý deň sú manažéri a iní riadiaci zamestnanci v situácií, kedy robia rozhodnutia, majúce morálne dôsledky. Tieto rozhodnutia majú vplyv nielen na celý podnik, majiteľov, akcionárov či spoločníkov, ale aj všetky ostatné zainteresované strany, v ktorých záujme je zisk spoločnosti.

Podnikanie uskutočňované etickým spôsobom, by malo byť povinnosťou každého zamestnanca podniku pre rôzne právne a obchodné dôvody. Pre manažéra je obzvlášť dôležité pochopiť etické povinnosti tak, aby mohol splniť očakávania spoločnosti a zároveň uplatnil vhodný model správania pre ostatných zamestnancov. Ak by sme etiku ignorovali, alebo ju úplne vynechali zo správania manažérov, mohli by sme z hľadiska perspektívy vážne ohroziť stabilitu podnikateľského subjektu v trhovom prostredí. V konečnom dôsledku je to v priamom rozpore aj s jeho ekonomickými cieľmi.
Zachovanie etiky v každej obchodnej spoločnosti je veľmi náročným cieľom. Tento problém je spôsobený súčasným konkurenčným prostredím, v ktorom prevláda snaha o maximalizáciu zisku a dosiahnutí spoločenského blahobytu.
Zosúladenie ekonomických priorít podniku a etických prístupov v riešení podnikateľských problémov či dilem sa stalo imperatívom pre každý úspešný podnik. Manažment podniku, v procese riadenia musí okrem iného vedieť zosúladiť ekonomické a etické kritéria podnikania. Manažérska etika sa môže vnímať ako časť podnikateľskej etiky, ako odbor je však taká rozsiahla, že je bez väčších problémov definovateľná aj ako samostatný fenomén, súčasť kontinuálne rozvíjajúcej sa pozície manažéra.
Z pohľadu dĺžky trvania existencie manažérskej etiky ju v porovnaní s inými profesionálnymi, napr. lekárskou, alebo právnickou, môžeme považovať za pomerne mladú. V dnešnej dobe vyvoláva veľký záujem v kruhoch odborníkov a zároveň aj manažérov. Mali by sme odlišovať:
  • podnikateľskú etiku – ako výraz vzťahu podnikateľských zámerov a spôsobu realizovania cieľov k záujmom zákazníkov, kooperujúcich podnikov a celej spoločnosti, vrátane životného prostredia,
  • podnikovú etiku – ako ustálený model správania sa podniku k zamestnancom a k verejnosti,
  • etiku manažéra (manažérsku etiku v užšom zmysle) – ako podoba myslenia a vystupovanie manažéra v korešpondencii s etickým štandardami, ako výraz jeho schopnosti zosúladiť svoje profesionálne záujmy a záujmy a ciele podniku so všeobecnými záujmami širšieho sociálneho prostredia.

Manažérska etika ako profesijná etika funguje na dvoch úrovniach:
V individuálnej úrovni pôsobí manažérska etika ako integrácia medzi osobnostnými etickými princípmi pracovníkov a požadovanými etickými princípmi na výkon určitej pracovnej funkcie v hierarchizovanom medziľudskom vzťahu. Takými vlastnosťami sú, najmä spravodlivosť, empatia, férovosť, dôveryhodnosť, ktoré by mali pôsobiť zároveň s vlastnosťami ako kreativita, zodpovednosť, samostatnosť, schopnosť pracovať v kolektíve. Ide o spojenie osobnostných ľudských vlastností s vlastnosťami, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri dosahovaní zadaných cieľov podniku.
Na inštitucionálnej úrovni ide o vedomé stanovenie základných etických východísk a hraníc legitímneho systému riadenia. Takže, každý zo systémov riadenia je úmyselne založený na konkrétnych hodnotách a funkciou manažérskej etiky je umožniť vytvoriť humánne teoretické východiská pre určitý systém riadenia. Moderný model riadenia a vedenie v 21. storočí, je interpretáciou „osobnosti“ správneho etického a moderného manažmentu. Model ako taký nie je proces alebo technika, je to pokus o charakteristiku pozitívneho etické riadenia.


P4 (PPPP)

Purpose, People, Planet, Probity (or Purity or Principles) Účel, Ľudia, Planéta, Bezúhonnosť (čistota alebo principiálnosť) sú štyri základné piliere udržateľného úspechu v každom modernom komerčnom podniku, maxima pre dnešnú manažérsku a organizačnú filozofiu. Tento model môžeme nazvať charakterom alebo osobnosťou dobrej etickej organizácie alebo manažéra.
Cieľom všetkých organizácií, ktoré zavádzajú P4 model, je zosúladiť organizačný účel s potrebami a pocitmi ľudí (zamestnancov, zákazníkov, dodávateľov, miestnych spoločenstiev) s dostatočnou dávkou pozornosti pre planétu – svet v ktorom žijeme (udržateľnosť, životné prostredie, život v prírode, prírodné zdroje, naše dedičstvo, „fair trade“, či iné kultúry).
Jednať čestne, kým bezúhonnosť umožňuje ďalšie ciele zladiť tak, že ich spojenie je udržateľné, etické a úspešné.

Tradičné manažérske a vodcovské schopnosti, ktoré boli dlhú dobu uznávané iba za špecifickým účelom zisku, ako aj metódy na dosiahnutie tohto cieľa, už nie sú dostatočné pre organizačný úspech.
Dnes majú organizácie oveľa širšiu zoznam priorít. Napr. výkon produkcie, štandardy a normy spolu so spôsobmi fungovania sú globálne transparentné, celý svet vidí a posudzuje, ako sa manažéri a celé organizácie správajú. Moderný manažér si musí v súčasnej dobe byť vedomý tejto zodpovednosti a vedieť sa s ňou náležite vyrovnať.

Manažér ako subjekt manažérskej etiky – manažéri sa rozumejú zamestnanci podnikateľských subjektov, profesionálni riadiaci pracovníci, ktorí v mene vlastníkov firmy, podniku vykonávajú riadiace funkcie, ktoré z pohľadu firmy považujú za prospešné. Každé moderné hospodárstvo je charakterizovateľné tromi základnými a podstatnými znakmi:
  • súkromným vlastníctvom
  • maximalizáciou zisku
  • trhovou koordináciou cenového systému a hospodárskych aktivít.
Práve snaha o maximalizáciu zisku zaväzuje riadiacich pracovníkom k vysokej pracovnej aktivite týkajúcej sa čo najvyššieho výnosu podniku. Preto sú manažéri, ako subjekty nútení riešiť problémy podriadených týkajúce sa nižšej úrovne riadenia a zároveň sa riadiť pokynmi a filozofiou, ktorú nastolili majitelia, respektíve akcionári danej spoločnosti.
Na základe zmienených faktorov sa môže zdať, že problémy manažérov sú obmedzené do určitej miery. Realita však dokazuje skôr viac dimenzionálnosť manažérskych problémov, pretože pri rozhodovaní a riešení úloh musí riadiaci pracovník brať do úvahy okrem dosiahnutia zisku spoločnosti aj kultúru, náboženstvo, rozmanitosť osobností pracovníkov, ktorí sú zainteresovaní do procesov vo vnútri podniku a zároveň aj mnoho faktoroch zasahujúcich z vonkajšieho prostredia.
Z etického hľadiska sa činnosť manažéra delí na dve samostatné oblasti:
  • aktivity ako súčasť kolektívneho riadenia
  • bezprostredná komunikácia s vedením a spolupracovníkmi na horizontálnej i na vertikálnej úrovni.

Etické správanie manažérov – predpokladá dodržiavať určité, v danej spoločnosti všeobecne uznávané normy správania. Takéto vystupovanie je v úzkej spojitosti so sociálne zodpovedným prístupom manažérov. Profil manažéra, ktorý spĺňa kritéria etickosti zahŕňa:
1. Princípy správania sa voči sebe samému
Základnou ideou je poznanie svojej vlastnej osobnosti, pozitívne akceptovanie sa, vyplývajúce zo sebaúcty, ktorá umožňuje ďalšiu prípadnú kritiku svojich vlastných chýb a odstránenie nedostatkov, ktoré bránia kvalite riadenia a rozhodovania.
2. Princípy správania sa k iným ľuďom
Tento princíp je tvorený úctou k iným ľudom a komunikačným dôrazom, ktorého nástroj – dialóg poskytuje vhodnú metódu pri riešení konfliktov na všetkých stupňoch riadenia.
3. Eticko-profesionálne princípy
Neodmysliteľnou stránkou profilu etického manažéra je odbornosť, ktorá prináša profesionálny prístup k práci a práve profesionalita podporu prirodzenú autoritu, ktorá je základnou myšlienkou eticko- profesionálneho prístupu a je nevyhnutná pri práci správneho manažéra.
Etická firma by mala byť etická ku všetkým záujmovým skupinám, s ktorými prichádza do kontaktu, to zn. tak smerom navonok, ako aj do svojho vnútra. Mala by dodržiavať základné etické princípy, ako sú spoľahlivosť, čestnosť, tolerancia, dôveryhodnosť, zodpovednosť a všeobecné dodržiavanie ľudských práv.
Ak chce firma naozaj dlhodobo pôsobiť na trhu a nestratiť zákazníkov, ale ani zamestnancov, potrebuje mať dobré meno. Získa ho jedine tým, že bude spoľahlivým a dôveryhodným partnerom.
Dobré meno sa nedá kúpiť za peniaze, ale poctivým a zodpovedným správaním, tak vo vzťahu k svojim zákazníkom ako aj zamestnancom.
Obchodná spoločnosť ako objekt s predmetom podnikania si vyžaduje prvky riadenia, rozhodovania a riešenie, preto sú potrební zamestnanci v pozícii manažérov. Tak ako v každom štáte, kde platia písané zákony, aj v každom podniku sú potrebné etické normy, ktoré upravujú správanie všetkých zamestnancov, aby boli dodržané hodnoty podniku a jej správne ekonomické fungovanie a konkurencieschopnosť.
Dané pravidlá, sú záväzné a je potrebné dodržiavať ich pre zachovanie obojstrannej spokojnosti tak riadiacej zložky ako aj skupiny zamestnancov, ktorá je touto zložkou riadená.


Použitá literatúra:
FOBELOVÁ, D. 2002. Všeobecné a aplikované etiky Časť 1. Všeobecná etika. Banská Bystrica: Fakulta humanitných vied UMB, 2002., Gluchman, Súčastné etické teórie, 1998, [online] [cit. 2010-02-24]. Dostupné na internete: , REMIŠOVÁ, A. 2004. Etika a ekonomika. Bratislava: Ekonóm, 2004., REMIŠOVÁ, A. 1997. Podnikateľská etika. Úvod do problematiky. Bratislava: Ekonóm, 1997., REMIŠOVÁ, A. 1999. Podnikateľská etika v praxi – cesta k úspechu. Bratislava: EPOS, 1999., Ricken, F.1995. Obecná etika. Praha: Oikoymenh,1995., RICH, A. 1994. Etika hospodářství. Praha: OIKOYMENH, 1994., Steinman, H., Lóhr, A 1995. Základy podnikové etiky. Praha: Victoria Publishig, 1995.;Vajda, J.: Úvod do etiky. 2004. Nitra: Enigma, 2004., 1. What Is Applied Ethics?, 2010, [online] [cit. 2010-04-18]. Dostupné na internete: < http://www.wisegeek. com/what-is-applied-ethics.htm>, 2. What is Business Ethics?, 2010 , [online] [cit. 2010-04-09]. Dostupné na internete: < http://www.wisegeek.com/what-is-business-ethics.htm>

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
9. 5. – streda Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za apríl 2012 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení,
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za apríl 2012
15. 5. - utorok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 23.3. 26.3. 27.3. 28.3. 29.3. 30.3. 2.4. 3.4. 4.4. 5.4. 10.4. 11.4. 12.4.
USA americký dolár USD 1,3242 1,3276 1,3333 1,3337 1,3272 1,3356 1,3319 1,3315 1,3142 1,3068 1,3114 1,3131 1,3153
Japonsko japonský jen JPY 109,1 109,82 110,57 110,74 109,21 109,56 109,95 109,3 108,22 107,06 106,48 106,18 106,54
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 24,725 24,63 24,603 24,603 24,778 24,73 24,773 24,621 24,595 24,704 24,795 24,823 24,803
Dánsko dánska koruna DKK 7,4355 7,4356 7,4357 7,4361 7,4372 7,4399 7,4407 7,4404 7,4397 7,4397 7,4395 7,4379 7,4384
V. Británia anglická libra GBP 0,8363 0,8352 0,8359 0,839 0,8358 0,8339 0,83105 0,83255 0,8285 0,8242 0,8269 0,82595 0,8247
Maďarsko maďarský forint HUF 294,48 292,63 291,8 292,66 294,36 294,92 295 293,8 295,63 295,95 295,75 298,15 296,9
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6969 0,6968 0,6984 0,7005 0,7007 0,7003 0,7009 0,7007 0,7002 0,6995 0,6993 0,6992 0,6989
Poľsko poľský zlotý PLN 4,1682 4,1376 4,1367 4,1568 4,1612 4,1522 4,1445 4,1357 4,1548 4,1707 4,1706 4,1937 4,1802
Rumunsko rumunský leu RON 4,3723 4,364 4,3725 4,3733 4,3807 4,382 4,3823 4,3775 4,375 4,3728 4,3707 4,3743 4,3745
Švédsko švédska koruna SEK 8,924 8,9277 8,8935 8,88 8,845 8,8455 8,8052 8,7938 8,8185 8,8134 8,873 8,907 8,8912
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2054 1,2054 1,2056 1,2063 1,2051 1,2045 1,2044 1,2035 1,2038 1,2025 1,2027 1,2011 1,2027
Nórsko nórska koruna NOK 7,638 7,609 7,571 7,611 7,632 7,604 7,5505 7,56 7,573 7,5692 7,5815 7,604 7,61
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5235 7,514 7,5125 7,506 7,5108 7,5125 7,4953 7,4933 7,484 7,482 7,4738 7,4705 7,4758
Rusko ruský rubeľ RUB 38,9144 38,5 38,665 38,9312 38,96 39,295 39,22 39,0237 38,6304 38,66 38,898 38,981 38,784
Turecko turecká líra TRY 2,3862 2,3767 2,3809 2,3763 2,3677 2,3774 2,376 2,3677 2,3584 2,3468 2,3624 2,3711 2,3664
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2745 1,2631 1,2681 1,2824 1,283 1,2836 1,2841 1,2848 1,2785 1,271 1,2741 1,2743 1,2645
Brazília brazílsky real BRL 2,4109 2,4021 2,4271 2,4262 2,4315 2,4323 2,434 2,4342 2,406 2,3942 2,3836 2,4068 2,4075
Kanada kanadský dolár CAD 1,3263 1,3223 1,3233 1,3289 1,3271 1,3311 1,33 1,3206 1,3079 1,3042 1,3092 1,3166 1,3132
Čína čínsky jüan CNY 8,345 8,3699 8,3974 8,3967 8,3652 8,4089 8,3836 8,3781 8,2764 8,2398 8,276 8,2741 8,2961
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,2839 10,3136 10,3525 10,3536 10,3048 10,3705 10,3429 10,3386 10,2058 10,1478 10,1834 10,1958 10,2128
Indonézia indonézska rupia IDR 12127,58 12184,35 12208,57 12232,74 12164,39 12245,24 12174,94 12167,71 12029,85 11945,92 12014,32 12021,89 12055,3
India indická rupia INR 67,898 67,98 67,698 67,725 68,112 68,042 67,762 67,514 67,142 66,875 67,504 67,592 67,855
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1504,36 1513,68 1511,85 1514,05 1509,85 1512,98 1501,86 1496,77 1486,18 1479,25 1495,43 1501,83 1500,58
Mexiko mexické peso MXN 17,0186 16,8545 16,8782 16,9715 16,9975 17,0222 17,0243 16,9593 16,873 16,8244 17,068 17,2549 17,2124
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,0739 4,0817 4,0746 4,0834 4,0738 4,0916 4,0683 4,0607 4,0293 4,0106 4,0331 4,034 4,036
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,63 1,6195 1,6203 1,6304 1,6292 1,6254 1,6251 1,6203 1,6136 1,6026 1,6043 1,6029 1,6001
Filipíny filipínske peso PHP 56,931 57,087 57,26 57,28 57,139 57,281 56,979 56,791 56,361 55,897 56,187 56,201 56,176
Singapur singapurský dolár SGD 1,6748 1,6734 1,6744 1,6761 1,6705 1,6775 1,6711 1,6674 1,655 1,6476 1,6532 1,6521 1,6507
Thajsko thajský baht THB 40,732 40,837 40,946 41,038 40,971 41,177 41,082 41,037 40,78 40,511 40,588 40,562 40,564
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,2241 10,1261 10,1035 10,203 10,2562 10,2322 10,205 10,2324 10,2735 10,2687 10,4085 10,4961 10,4472
Izrael izraelský šekel ILS 4,9444 4,949 4,9581 4,962 4,9586 4,957 4,961 4,9558 4,9206 4,8967 4,9094 4,9305 4,9348


Názov krajiny Názov meny Mena 13.4. 16.4. 17.4. 18.4. 19.4. 20.4. 23.4. 24.4. 25.4. 26.4. 27.4. 30.4.
USA americký dolár USD 1,3148 1,3024 1,3132 1,3093 1,3086 1,3192 1,3131 1,3161 1,3206 1,3215 1,3229 1,3214
Japonsko japonský jen JPY 106,49 105,18 105,96 106,64 106,92 107,81 106,51 106,87 107,35 106,96 106,75 105,85
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 24,75 24,789 24,799 24,816 24,842 24,919 25,043 24,997 24,804 24,758 24,87 24,867
Dánsko dánska koruna DKK 7,4386 7,4389 7,4397 7,4389 7,4389 7,4387 7,4397 7,4402 7,4399 7,4393 7,4385 7,4388
V. Británia anglická libra GBP 0,8248 0,8227 0,8234 0,81915 0,8171 0,81875 0,8166 0,8154 0,8194 0,8164 0,8153 0,81295
Maďarsko maďarský forint HUF 297,05 298,88 297,35 296,84 297,23 296,64 298,73 297,69 287,83 287,9 287,25 286,75
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6985 0,6988 0,6989 0,6988 0,6985 0,6985 0,699 0,6993 0,6993 0,6997 0,6995 0,6994
Poľsko poľský zlotý PLN 4,1808 4,194 4,1905 4,1804 4,187 4,192 4,2045 4,2003 4,1738 4,182 4,1788 4,1709
Rumunsko rumunský leu RON 4,376 4,373 4,3753 4,3788 4,375 4,3753 4,3855 4,3818 4,3765 4,3775 4,3878 4,4095
Švédsko švédska koruna SEK 8,8945 8,8822 8,8822 8,85 8,8416 8,8396 8,8618 8,888 8,8958 8,876 8,9024 8,9185
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2017 1,2025 1,2018 1,2032 1,2021 1,2017 1,2018 1,2021 1,2018 1,2016 1,2014 1,2018
Nórsko nórska koruna NOK 7,599 7,553 7,5475 7,5525 7,5485 7,547 7,559 7,5565 7,5625 7,5765 7,588 7,5875
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,4743 7,4753 7,49 7,4898 7,508 7,517 7,533 7,5375 7,5325 7,533 7,5155 7,503
Rusko ruský rubeľ RUB 38,806 38,674 38,855 38,672 38,6575 38,85 38,787 38,655 38,749 38,742 38,875 38,8465
Turecko turecká líra TRY 2,3536 2,3453 2,3515 2,3456 2,3444 2,362 2,357 2,351 2,3417 2,3359 2,328 2,3234
Austrália austrálsky dolár AUD 1,264 1,259 1,2664 1,2628 1,2652 1,2738 1,2769 1,2775 1,2771 1,2736 1,2679 1,2684
Brazília brazílsky real BRL 2,4066 2,3965 2,4229 2,4369 2,4693 2,4779 2,4711 2,4729 2,4784 2,4873 2,4916 2,492
Kanada kanadský dolár CAD 1,3068 1,3029 1,3082 1,2966 1,2971 1,3075 1,3094 1,302 1,3016 1,2968 1,2996 1,2985
Čína čínsky jüan CNY 8,2869 8,225 8,2758 8,2468 8,2492 8,315 8,2786 8,2979 8,3269 8,3069 8,32 8,2976
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,2046 10,1062 10,1902 10,1617 10,156 10,2391 10,1914 10,2141 10,2468 10,2543 10,2652 10,2526
Indonézia indonézska rupia IDR 12015,39 11947,71 12051,8 12018,8 12014,26 12108,96 12061,21 12095,57 12149,96 12140,68 12151,76 12139,14
India indická rupia INR 67,453 67,28 67,6 67,828 68,237 68,73 69,036 69,326 69,391 69,451 69,465 69,644
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1490,69 1482,75 1493,52 1491,09 1491,07 1502,75 1499,41 1500,43 1506,66 1501,14 1499,22 1491,9
Mexiko mexické peso MXN 17,1913 17,2429 17,2779 17,1767 17,275 17,3475 17,3139 17,285 17,3461 17,3843 17,3961 17,1563
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,0197 3,9899 4,0223 4,011 4,0115 4,042 4,0279 4,0335 4,0408 4,0359 4,022 3,9986
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5848 1,5925 1,6034 1,6003 1,6031 1,619 1,6193 1,617 1,6217 1,6196 1,6168 1,6133
Filipíny filipínske peso PHP 56,048 55,694 56,008 55,876 55,857 56,21 56,103 56,235 56,314 56,192 55,923 55,699
Singapur singapurský dolár SGD 1,6382 1,6301 1,6412 1,6381 1,6382 1,6477 1,6411 1,6417 1,644 1,6409 1,6396 1,634
Thajsko thajský baht THB 40,404 40,126 40,433 40,392 40,449 40,747 40,706 40,746 40,859 40,808 40,719 40,62
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,385 10,4033 10,2708 10,2517 10,2507 10,3145 10,3263 10,277 10,2555 10,2582 10,2584 10,2304
Izrael izraelský šekel ILS 4,9239 4,9004 4,9309 4,932 4,9228 4,9447 4,9422 4,945 4,9545 4,9591 4,9666 4,956

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca č. 10/2012 Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov
  • Zákon o cestnej doprave s komentárom

Dane, účtovníctvo – vzory a príklady (DÚVaP) č. 5/2012
  • Určenie miesta zdaniteľného plnenia
  • Odpisy majetku

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) č.4-5/2012
  • Prerušenie odpisovania automobilu
  • Novela zákona o účtovníctve
  • Určenie dane podľa pomôcok

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č.4-5/2012
  • Zákon o inšpekcii práce
  • Zamestnávanie absolventov
  • Zákon o dôchodkovom sporení

1000 riešení č. 4-5/2012
  • Novela zákona o DPH
  • Dane v praxi
  • Účtovníctvo

PRIPRAVUJEME

Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č.11-12/2012(V/2012)
  • Zákon o konkurze a reštrukturalizácii s komentárom

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP) – mesačník, č. 6/2012(V/2012)
  • Zisk a strata obchodných spoločností

Verejná správa – (VS) - mesačník, č. 6/2012(V/2012)
  • Zdaňovanie nehnuteľnosti

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM) – mesačník, č.6/2012(V/2012)
  • Dovolenka v roku 2012
  • Daňový bonus

1 000 riešení – mesačník, č.6/2012(V/2012)
  • Odpisy majetku
  • Pracovnoprávne vzťahy
  • Dane v praxi

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 

CESTNÁ DOPRAVA
Od 1. 3. 2012 nadobudol účinnosť nový zákon o cestnej doprave. Upravuje prístup k výkonu povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy, pravidlá podnikania v cestnej doprave, zabezpečenie dopravnej obslužnosti územia v pravidelnej doprave, práva a povinnosti dopravcov a cestujúcich v autobusovej doprave a taxislužbe, podmienky prepravy nebezpečných vecí a verejnú správu v cestnej doprave. Aké zmeny nový zákon priniesol sa dočítate v našich publikáciách v balíčku Cestná doprava.

Zákon o cestnej doprave – úplné znenie zákona s komentárom …
mesačník Poradca 10/2012, (A5, 224 str.)


Občiansky zákonník - úplné znenie zákona...
Zákony II/2012, (A5, 896 str.)


Zákon o cestnej premávke – úplné znenie zákona...
monotematika, (A6, 376 str.)




BALÍČEK CESTNÁ DOPRAVA obsahuje:
Poradca 10/2012 - úplné znenie zákona s komentárom + Zákony II/2012 - úplné znenie zákona + Zákon o cestnej doprave - úplné znenie zákona

Cena balíčka bez zľavy je 15 €
Cena balíčka s 30 % zľavou je 9,70 €.
Ušetríte 5,30 €

Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov. Objednávky vybavujeme do 48 hodín.

Len do vypredania zásob.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk


RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODIN

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page