Obmedzovacie prostriedky
6. 10. 2023
Dňa 8. 8. 2023 bola schválená VYHLÁŠKA Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 358/2023 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o používaní obmedzovacích prostriedkov a vedení registra obmedzovacích prostriedkov.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 9b ods. 16 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 495/2022 Z. z. ustanovuje, že na účely tejto vyhlášky sa rozumie deeskalačnou technikou špecifická terapeutická technika, ktorá pacientovi pomáha získať kontrolu nad svojím správaním a zabraňuje agresívnemu správaniu voči sebe alebo svojmu okoliu, druhom obmedzovacieho prostriedku fyzické obmedzenie, mechanické obmedzenie, farmakologické obmedzenie a izolácia; typy mechanického obmedzenia sú ustanovené v § 9b ods. 3 zákona, typy farmakologického obmedzenia sú ustanovené v § 9b ods. 4 zákona a typ izolácie je ustanovený v § 9b ods. 5 zákona, miestnosťou na bezpečný pobyt seklúzna miestnosť; seklúzna miestnosť je určená pre pacienta s duševnou poruchou so závažnými poruchami správania, ktorý ohrozuje seba alebo svoje okolie, je uzamknuteľná personálom a materiálno-technicky bezpečná pre pacienta, bezpečnostnou jednotkou špeciálne vyčlenený priestor ústavného zdravotníckeho zariadenia s možnosťou bezpečného zvládnutia porúch správania pacienta, následného kontinuálneho monitorovania pacienta a jeho ďalšej liečby zahŕňajúci seklúznu miestnosť.
Farmakologické obmedzenie môže vykonať lekár alebo sestra. Ak ide o nebezpečné konanie pacienta, ktoré smeruje k priamemu ohrozeniu života alebo zdravia pacienta alebo iných osôb alebo k vzniku škody na majetku, môže fyzické obmedzenie, mechanické obmedzenie alebo izoláciu v spolupráci so zdravotníckym pracovníkom vykonať na základe nariadenia lekára pracovník, ktorého na tento účel určil poskytovateľ ústavnej starostlivosti; typom fyzického obmedzenia je pridržiavanie alebo imobilizácia pacienta zdravotníckym pracovníkom alebo pracovníkom na tento účel určeným poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti pomocou fyzickej prevahy a použitia špeciálnych hmatov s cieľom dosiahnutia manuálnej kontroly nad pacientovým správaním.
Použitiu obmedzovacieho prostriedku predchádza použitie niektorého z miernejších spôsobov zvládnutia situácie. Miernejším spôsobom zvládnutia situácie sa rozumie zvládnutie situácie najmä verbálnou komunikáciou, odvrátením pozornosti, aktívnym počúvaním alebo inou verbálnou deeskalačnou technikou. Verbálnou komunikáciou je verbálna deeskalačná technika používaná počas terapeutického rozhovoru s pacientom zameraná na zníženie jeho vnútorného napätia a riešenie problému, ktorý môže viesť k agresívnemu správaniu. Použitiu obmedzovacieho prostriedku predchádza verbálna komunikácia zameraná na informovanie pacienta o dôvodoch použitia obmedzovacieho prostriedku a postupe zdravotníckych pracovníkov pri jeho použití; verbálna komunikácia pokračuje priebežne počas použitia obmedzovacieho prostriedku a bezprostredne po vykonaní použitia obmedzovacieho prostriedku. Počas používania fyzického obmedzenia, mechanického obmedzenia alebo izolácie je pacient kontrolovaný osobne zdravotníckym pracovníkom pravidelne, najmenej každých 30 minút. Ak kontrola pacienta vykonávaná zdravotníckym pracovníkom osobne z dôvodu bezprostredného nebezpečenstva ohrozenia života alebo zdravia zdravotníckeho pracovníka nie je možná, kontrola sa vykoná na diaľku prostredníctvom signalizačného zariadenia pre obojsmernú komunikáciu. Pri použití farmakologického obmedzenia je pacient kontrolovaný osobne zdravotníckym pracovníkom v súlade so súhrnom charakteristických vlastností lieku. Kontrola pacienta vykonávaná zdravotníckym pracovníkom osobne počas použitia obmedzovacieho prostriedku zahŕňa prevenciu komplikácií plynúcich z použitia obmedzovacieho prostriedku, kontrolu zdravotného stavu, najmä v rozsahu posúdenia stavu psychických funkcií, vrátane rizika agresívneho správania, posúdenie stavu fyziologických funkcií, vrátane vitálnych funkcií, hydratácie, výživy, vyprázdňovania, hygieny, tepelného komfortu a svetelného komfortu.
Okrem kontroly podľa odseku 6 sa v odôvodnených prípadoch vykonáva kontrola pozorovaním pacienta na diaľku alebo pozorovaním pacienta prostredníctvom kamerového systému. Takto vykonaná kontrola nenahrádza kontrolu vykonanú zdravotníckym pracovníkom osobne.
Počas používania mechanického obmedzenia je pacient vizuálne oddelený od ostatných pacientov a návštev ostatných pacientov v zdravotníckom zariadení.
Návšteva pacienta, u ktorého sa používa obmedzovací prostriedok, sa môže zrealizovať po jej schválení lekárom, ktorý rozhodne o jej forme a dĺžke trvania.
Komunikácia medzi pacientom a zdravotníckym pracovníkom počas izolácie prebieha cez signalizačné zariadenie pre obojsmernú komunikáciu, ktoré je bezpečne umiestnené v seklúznej miestnosti. Ak to materiálno-technické vybavenie zdravotníckeho zariadenia umožňuje, pacient má počas izolácie v seklúznej miestnosti zabezpečený bezpečný prístup k čerstvému vzduchu prostredníctvom okna. Počas použitia mechanického obmedzenia alebo izolácie má pacient k dispozícii len tie osobné veci, ktoré nie sú potenciálne ohrozujúce pre neho alebo jeho okolie, a má spravidla oblečené bezpečné nemocničné oblečenie bez šnúrok na účel minimalizácie rizika ublíženia sebe alebo okoliu.
Registrom obmedzovacích prostriedkov sa rozumie osobitný register na zaznamenávanie všetkých prípadov použitia obmedzovacích prostriedkov v ústavnom zdravotníckom zariadení. Register obmedzovacích prostriedkov sa vedie písomne. Údaje z registra obmedzovacích prostriedkov sa na účel vykonania kontroly sprístupňujú len osobe oprávnenej na výkon kontroly a dohľadu, a to v listinnej podobe.
Prokurátorovi vykonávajúcemu dozor v zdravotníckom zariadení sa oznámi použitie obmedzovacieho prostriedku písomne. V oznámení o použití obmedzovacieho prostriedku sa uvedú identifikačné údaje zdravotníckeho zariadenia najmä v rozsahu názov zdravotníckeho zariadenia, sídlo zdravotníckeho zariadenia a identifikačné číslo organizácie, meno, priezvisko a rodné číslo pacienta, druh a typ použitého obmedzovacieho prostriedku, dátum a čas nariadenia použitia obmedzovacieho prostriedku a dátum a čas ukončenia použitia obmedzovacieho prostriedku, ak sa v čase oznámenia použitie obmedzovacieho prostriedku ukončilo.
Osobe, ktorú si pacient spravidla určí pri prijímaní do ústavného zdravotníckeho zariadenia uvedením jej mena, priezviska a telefónneho čísla alebo adresy elektronickej pošty, a osobe podľa § 9b ods. 14 písm. d) zákona, sa v oznámení o použití obmedzovacieho prostriedku uvedie dátum a čas nariadenia použitia obmedzovacieho prostriedku, dátum a čas ukončenia použitia obmedzovacieho prostriedku, dôvod jeho použitia.
K
Energia sa nestráca
13. 10. 2009
Na formulácii zákona o zachovaní energie sa podieľal významný vedec 19. storočia britský fyzik James Prescott Joule. Jeho menom pomenovali jednotku energie. Od Joulovej smrti uplynulo 11. októbra 120 rokov.
Joulovým životným koníčkom sa stali oblasti, ktoré mnohým z ľudí naháňajú skôr strach: elektrické či magnetické pole, otáčavý pohyb vodiča, termodynamika, vykonaná práca.
Joule sa čoraz viac prepracovával k pochopeniu toho, ako sa elektrický prúd mení na teplo. V roku 1840 publikoval zákon o tepelných účinkoch elektriny, ktorý dostal jeho meno. Tento zákon často býva označovaný aj ako Joulov-Lenzov zákon, pretože nezávisle, aj keď o dva roky neskôr, ho formuloval nemecký fyzik H. Lenz.
Joule zistil, že teplo nie je tekutina, ako si ľudia dovtedy mysleli, ale forma energie, ktorá zostáva počas práce zachovaná; nemôže sa stratiť, môže sa iba premeniť na inú formu. Je to jeden zo základných fyzikálnych zákonov. Vďaka nemu si dnes trebárs vieme zrátať energetický obsah potravy.
Svet ovládnu elektrické autá
13. 10. 2009
Veľké štrukturálne zmeny v automobilovom priemysle spôsobí globálna ekonomická situácia a dynamika trhu. Do roku 2020 by až 90 % celosvetových tržieb automobilového priemyslu mohlo vytvárať iba desať skupín výrobcov originálnych zariadení. K západnej Európe, Japonsku, Kórei a USA sa pridajú Čína a India. Pre výrobcov originálnych zariadení a ich dodávateľov budú predstavovať tieto krajiny šesť centier dizajnu a výroby.
V súvislosti s významným rozvojom technológií, štrukturálnymi zmenami a zmenami v preferenciách zákazníkov sa globálny automobilový priemysel v najbližšom desaťročí pravdepodobne zmení. Elektrické a iné ekologické autá budú predstavovať až jednu tretinu z celkového množstva predaných vozidiel na rozvinutých trhoch. Výrazný vplyv na predajnosť elektrických vozidiel a iných technologických inovácií budú mať napríklad aj prísnejšie normy pre emisie CO2 alebo nezávislosť od zahraničných zdrojov energie.
Postoje, ktoré sa zmenili v dôsledku recesie sa budú na vyspelých trhoch ďalej vyvíjať a pokroky v alternatívnych technológiách úplne zmenia mobilitu spotrebiteľov.
Prudký severák pácha škody, hasiči a cestári sú v pohotovosti
13. 10. 2009
Prudký nárazový vietor, ktorý zasiahol Slovensko čoraz viac zamestnáva nielen vodičov, ale aj záchranárov. Hlavne na východe Slovenska spôsobuje veľké problémy.
Na celom Slovensku naďalej platí výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu I. stupňa. Meteorológovia okrem silného nárazového vetra, dosahujúceho rýchlosť aj 70 km za hodinu, varujú aj pred snežením a tvorbou snehových jazykov a závejov.
Príval snehových vločiek môže narobiť šarapatu hlavne v regiónoch Horné Ponitrie, Stredné Pohronie, Severozápad, Liptov, Orava, Horehronie, Spiš, Šariš a Severovýchod. Upozornenie platí až do stredy obeda.
Už tradične sa s príchodom zimného počasia hlásia prvé dopravné problémy na štátnej ceste I/50 medzi Košicami-Šacou a horským priechodom Soroška v okrese Rožňava. Polícia musela v úseku od Turne nad Bodvou začať regulovať osobnú dopravu v jednom smere, kde cestu zablokoval vyvrátený príves kamióna. V tomto regióne to však nie je jediná dopravná kolízia. Problémy s vetrom majú najmä prázdne prívesy alebo ľahko naložené kamióny. Na Spiši vietor poškodil stĺpy elektrického vedenia. Popadané stromy hasiči odstraňovali na ceste medzi Tatranskou Štrbou a Podbanským. Hasiči zasahujú aj v Tatranskej Lomnici, kde vietor polámal niekoľko stromov. Pováľané stromy padali aj na cestnú komunikáciu v Levoči a Lenártove v okrese Bardejov.
Prvý zimný zásad za sebou majú už aj cestári. Na horskom priechode na ceste II/542 cez Spišskú Maguru napadlo do päť centimetrov snehu.
Dážď so snehom padal v noci aj na Štrbskom Plese. Nejazdí dokonca ani ozubnicová železnica medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom. V dôsledku popadaných stromov uviazlo v tejto oblasti niekoľko áut. Stromy popadali po silnom vetre aj na trať električky medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom.
Zložitá je situácia na trati Tatranských elektrických železníc, kde je doprava zastavená od 7:32. Keďže ide o dlhší úsek, aj obnova prevádzky električky potrvá dlhšie. Na viacerých miestach strhli popadané stromy trolejové vedenie. Železnice zabezpečujú na postihnutých úsekoch náhradnú autobusovú dopravu.
Dobrá správa prišla z horského priechodu Donovaly. Cesta týmto frekventovaným prejazdom je už prejazdná.
Mladí ľudia málo čítajú
8. 10. 2009
Prieskum o čítaní, vzťahu ku knihám, knižniciam a k informáciám, na ktorom sa zúčastnilo vyše tisícpäťsto žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl a prvého a druhého ročníka stredných škôl v Bratislavskom kraji ukázal, že 54 percent žiakov nenavštevuje žiadnu knižnicu. V minulom školskom roku tri alebo viac kníh povinného čítania prečítalo len 17 percent respondentov. Informácie sprístupnilo šesť verejných knižníc v kraji.
Z prieskumu podľa odborníkov vyplýva, že tradičné tlačené médiá strácajú svoje postavenie ako zdroj informácií. Internet ako spôsob získavania informácií je presýtený nekvalitnými a pochybnými zdrojmi.
Z analýzy postojov mladých ľudí vyplýva, že problémom nie je prestíž či imidž knihy a čítania, problém je v samotnej schopnosti čítať.
Mladí ľudia málo čítajú najmä preto, že čítať nevedia a nie sú naučení nájsť si zaujímavý materiál. Pri rozvoji čitateľskej a informačnej gramotnosti sa potvrdila dôležitosť vplyvu rodinného zázemia. Ak sú knihy a čítanie súčasťou rodinného života, mladí ľudia po nich siahnu pri vyhľadávaní informácií častejšie.