Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Hlavným prínosom odborného pracovníka nie je produkcia hmotných vecí, ale generovanie nových myšlienok a odovzdávanie znalostí.

Čas sa nedá skladovať - včerajší čas je nenávratne za horami a už nikdy sa nevráti. Najhoršie však je, že všetko chce svoj čas.

Riadiť vlastný čas znamená snažiť sa sledovať, na čo venujete to málo času, o ktorom môžete sám rozhodovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho zákony a komentáre

O tom, ako veci vyzerajú, rozhoduje uhol pohľadu. Čo je dovolené bohom, nie je dovolené volom.

Keď dvaja robia to isté, výsledok je vždy iný.

Kedysi platilo: Dajte cisárovi, čo je cisárovo a Bohu, čo je božie. Dnes platí: Nebabri sa s tým a navaľ to všetko mne!

(Murphyho zrnká II)
Človek a veci

Očakávané javy nikdy nesplnia očakávanie.

Ak má prísť niečo dobré, tak toho bude málo.

Ak sa veci nezmenia, prehráte. Ak sa veci zmenia, nachytajú vás nepripraveného.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a úspech

Keď zistíte, kde toho druhého tlačí topánka, stúpiť mu na kurie oko už bude detskou hračkou.

Kto chce nahor, musí najskôr ohnúť chrbát nadol.

To, že ste vyhrali, ešte nezaručí, že budete šťastní. To, že máte šťastie, ešte nezaručí, že vyhráte.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Verte v Boha. Všetci ostatní nech vám platia v hotovosti.

Na to, aby človek bol úspešný, stačí, ak sa vyhne všetkým nepredvídateľným chybám skôr, ako sa vyskytnú.

Človek za svoj postup obyčajne vďačí starostlivo zbieraným informáciám o svojom šéfovi.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Čo hovoria dostupné dáta o spoľahlivosti áut s rôznymi typmi pohonov?

27. 3. 2024 Elektromobily či autá s konvenčnými spaľovacími motormi? Alebo radšej hybrid, ktorý je akýmsi prienikom oboch svetov? Diskusie o tom, ktorý pohon je lepší, zelenší a lacnejší na prevádzku, neutíchajú. Čistokrvné elektromobily majú (z pohľadu nulového lokálneho spaľovania uhľovodíka) nižší negatívny dopad na životné prostredie. Na druhej strane je obstarávacia cena, kde hovoria tvrdé čísla „zo života“ jasnou rečou: vozidlá so spaľovacím motorom sú stále o desiatky percent lacnejšie.
Protiargumentom zástancov elektromobility je, že sa treba pozerať na celý životný cyklus auta a návratnosť obstarávacej ceny v rokoch. Prevádzka vozidla jazdiaceho na batériu je vraj lacnejšia, čím sa úplne alebo aspoň čiastočne vykompenzuje vyššia prvotná investícia do drahšieho typu pohonu. Odhliadnuc od cien tankovania a nabíjania sa tieto názory opierajú o fakt, že batériové vozidlá obsahujú menej pohyblivých častí, čo znamená menej prvkov náchylných na opotrebenie.
V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako je to naozaj s prevádzkovými nákladmi u rôznych typov pohonu, čím sa však čiastočne dotkneme aj environmentálnej stránky. Netreba totiž zabúdať na fakt, že uhlíková stopa elektromobilov ich výrobou nekončí. A to bez ohľadu na to, či ich nabíjate „zelenou“ elektrinou. Taktiež sa pozrieme na problematiku poistiek – či už z pohľadu ich výšky, tak aj samotného krytia škodových udalostí...
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Lekárom či sestrám, čo nenastúpia v kríze, hrozia väzením

15. 1. 2013 Lekárskym odborárom sa návrh ministerky zdravotníctva nepáči a veci by sa nemali riešiť silou.
Ak by sa zopakovala situácia z roka 2011, keď lekári počas štrajku nenastúpili do práce a vypisovali si PN­ky, od apríla by im mohla hroziť nielen pokuta do 3300 eur, ale aj väzenie. Ministerstvo zdravotníctva chce presadiť, aby počas núdzového stavu lekári, sestry či iní zdravotnícki pracovníci museli nastúpiť do práce. Núdzový stav môže trvať najviac 90 dní.

Nová 5-eurová bankovka sa dostane do obehu 2. mája 2013

11. 1. 2013 Prvou bankovkou z novej série Európa, ktorá sa dostane do obehu, bude bankovka v nominálnej hodnote 5 eur.
Jej podobu vo Frankfurte odhalil prezident Európskej centrálnej banky. Do obehu sa zavedie 2. mája 2013. Súčasťou nových eurových bankoviek sú zdokonalené ochranné prvky, ktoré využívajú najnovšie technológie v oblasti ochrany a výroby bankoviek. Séria bola nazvaná Európa, pretože nové bankovky majú v holograme a vodoznaku portrét Európy, postavy z gréckej mytológie. Nové bankovky sa budú do obehu zavádzať postupne v priebehu niekoľkých rokov vo vzostupnom poradí. Po májovom zavedení 5-eurovej bankovky budú nasledovať nominálne hodnoty 10, 20, 50, 100, 200 a 500.

Nezamestnaní už nebudú mať povinnosť hlásiť sa na úrade práce každý mesiac

10. 1. 2013 Už čoskoro sa má zrušiť pravidelná mesačná periodicita povinných návštev evidovaných uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce.
Novinku od mája 2013 zavádza novela zákona o službách zamestnanosti. Schváliť ju ešte musí parlament. Dôvodom zmeny je podľa ministerstva práce, znížiť administratívu za účelom zefektívnenia práce s nezamestnanými. Periodicitu kontaktu tak bude určovať samotný úrad. Okrem toho sa ruší aj povinnosť pre úrad raz za mesiac ponúknuť uchádzačom vhodné zamestnanie alebo účasť na niektorom z aktívnych opatrení trhu práce. Zároveň sa sprísňuje opätovné zaradenie občana do evidencie.

Rusko onedlho predbehne Nemecko v predaji osobných vozidiel

8. 1. 2013 V Rusku sa podľa predbežných informácií vlani predalo 2,74 milióna osobných automobilov.
V porovnaní s rokom 2011 sa ich dostalo na cesty o 11 % viac. Experti očakávajú, že tento rok vzrastie ruský automobilový trh o 2,9 % a v nasledujúcich dvoch rokoch dosiahne jeho vzostup po 3 %. Ak sa odhady stanú skutočnosťou, Rusko predbehne v predaji osobných automobilov Nemecko v roku 2015 a stane sa v ňom európskou jednotkou.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner