Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek očami klasikov

Múdry človek netvrdí nič, čo by nevedel dokázať.

Hnev bráni duchu poznať pravdu.

Never prítomnému šťastiu.

(Myšlienky bez cla)
Murphy v parlamente

Monetárny zákon: Nech politici hovoria o čomkoľvek, vždy ide o peniaze.

Zákon zachovania miery: Počet politikov ku korytu sa tlačiacich je rovný počtu politikov od koryta odstavených.

Zákon väčšiny: Parlament má vždy pravdu. Nedajte sa zmýliť faktami zo života.

(Murphyho zákonník)
Človek a hlúposť

Dôvod, prečo sa múdrym nepodarilo vytvoriť nič, na čo by boli hlupáci krátki, je v tom, že neustále podceňujú genialitu hlupákov.

Iba dve veci sú nekonečne veľké: vesmír a ľudská hlúposť. Avšak zatiaľ sa podarilo dokázať len to druhé.

Hlúposť sa nedá odstrániť peniazmi, vzdelaním alebo zákonom.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Parkinsonove zákony - V. večer

Veľa sa hovorí o rozpínaní vesmíru. Čo je všk rozpínanie vesmíru oproti rozpínaniu organizácie!

Nikdy nedaj najavo svojim nadriadeným, že si lepší ako oni.

Priprav sa na to, že najväčšie uznanie sa dostane tomu, kto spravil najmenej.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho desatoro

Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa cyklus začne sám od seba opakovať.

V deväťdesiatich percentách prípadov sa veci ukážu byť horšie, ako ste očakávali. Vo zvyšných desiatich percentách sa ukážu byť také zlé, že ste to ani nemohli očakávať,

Výnimka nikdy nedokazuje pravidlo - iba testuje, či pravidlo ešte platí?

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?

26. 6. 2023 Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.

S
(Zdroj: aktuality.sk)

Kríza sa prejavila v zníženej kúpyschopnosti Slovákov

19. 1. 2009 K múru pritlačeným európskym predajcom automobilov tak pravdepodobne pribudnú aj tí naši. Očakáva sa nielen pokles trhu predaja vozidiel ale tiež zníženie cien vo všetkých kategóriách áut.
Automobiloví predajcovia sa tak pravdepodobne vrátia do roku 2007.  Toyta Motor Slovakia napríklad očakáva desaťpercentný pokles. Ešte skeptickejší pohľad má Asociácia európskych výrobcov automobilov, ktorá odhaduje pokles predaja minimálne o 15 percent. Úvodné fázy  hospodárskeho spomaľovania, kedy jeho dôsledky ešte tak citlivo nedopadajú na domácnosti a ich kúpyschopnosť, by však zároveň mohli predajcovia využiť na rôzne akciové zlacnenia. Akciové zlacnenia sa ukazujú byť účinným nástrojom na prebudenie potenciálneho dopytu.
(Zdroj: HNONLINE)

Nová fabrika na výrobu batérií

16. 1. 2009 V okrese Bánovce nad Bebravou by mala vyrásť nová nemecká fabrika na výrobu priemyselných batérií. Investor rokuje so starostom obce.
Vo fabrike by sa malo zamestnať okolo 240 ľudí, z toho 190 na robotníckych pozíciách. Začiatok výroby sa predpokladá v roku 2011.    
(Zdroj: TREND)

Kríza slovenského zahraničného obchodu

16. 1. 2009 Podľa údajov Štatistického úradu klesol v novembri export SR medziročne o 16 % a import o 13 %. Sú to najhoršie výsledky za ostatných desať rokov.
Slovensko ako otvorená ekonomika tak v novembri pocítilo krízu už naplno. Aj keď štruktúra zahraničného obchodu nebola zatiaľ zverejnená, možno očakávať, že export najviac ťahá ku dnu vývoz automobilov.  
(Zdroj: TREND)

Neprimerané podmienky v obchodnom vzťahu

16. 1. 2009 Protimonopolný úrad, dodávatelia, obchodné reťazce a ministerstvo hospodárstvo majú rozdielne názory na novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodnom vzťahu.
Protimonopolný  úrad SR (PMÚ) kritizuje  návrh novely zákona o neprimeraných podmienkach  v obchodných vzťahoch poškodiť domácich dodávateľov. Novelou, ktorú predložilo ministerstvo hospodárstva,  by sa od 1. apríla tohto roka zakázali neprimerané podmienky  v obchodnom vzťahu bez ohľadu na to, či je dodávateľ na odberateľovi ekonomicky závislý alebo nie. Podľa PMÚ novela vychyľuje asymetriu dodávateľsko-odberateľských vzťahov v prospech dodávateľov. Dodávatelia tvrdia, že novelu potrebujú preto, lebo obchodné reťazce, najmä hypermarkety a supermarkety zneužívajú svoju ekonomickú silu vo vzťahoch s nimi. Rezort hospodárstva navrhovanú novelu zdôvodňuje tým, že odberatelia podmieňujú uzatváranie zmlúv s dodávateľmi podpísaním písomného vyhlásenia, že nie sú na odberateľovi ekonomicky závislí. Ako jednu z neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch zákon definuje predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi za cenu nižšiu, ako je jeho výrobná alebo nákupná cena, a to na náklady dodávateľa.      
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner