Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákonník

Čo je tvoje, to je moje, a čo je moje, do toho ťa nič.

Bez ohľadu na to, čo zlé sa stane, vždy sa nájde niekto, kto povie, že to predvídal.

Všetko, čo sa v manželstve povedalo, bude raz použité proti vám.

(Murphyho zrnká II)
Manželstvo a rodina

Nadávanie za istých okolností poskytuje rovnakú úľavu ako modlitba.

Každé rozhodnutie, ktoré urobíte, sa v päťdesiatich percentách prípadov ukáže byť chybným. Naproti tomu sa každé rozhodnutie, ktoré neurobíte, s päťdesiatpercentou pravdopodobnosťou ukáže byť správnym.

Čím dlhšie zostane človek slobodný, tým je slávnejší.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Otázky na rádio Jerevan

Platí ešte: „Pomaly najďalej zájdeš“? Ale áno. Ibaže komu sa chce dnes ďaleko chodiť?

Načo bolo sedem úrodných a sedem neúrodných rokov? Bola to názorná ukážka fungovania trhovej ekonomiky.

Čo je najčastejším dôvodom straty pamäti? Požičanie peňazí od priateľa.

(Myšlienky bez cla)
Hlúposti sa medze nekladú

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život je žart...

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

(Myšlienky bez cla)

Mestá a obce dlhujú štátu milióny

13. 4. 2023 Z čoho ich zaplatia, stále nevedia. Pôžičky, ktoré dostali samosprávy ešte počas pandémie, treba tento rok zaplatiť. Únia miest Slovenska hovorí, že diskusie sú stále otvorené a riešenie hľadajú.Ešte v marci mestá a obce rokovali s povereným premiérom Eduardom Hegerom o úsporných opatreniach v súvislosti s energetickou krízou, kde požadovali podporu zo strany štátu.
Diskutovali aj o splatení pandemických pôžičiek, ktoré sa vyšplhali na desiatky miliónov eur. Samosprávy ich majú zaplatiť štátu už tento rok, lenže financie na to nemajú. Práve na téme bezúročných pôžičiek sa rokovania zasekli. „Koncové stanovisko nám premiér nedal, aj keď to opakovane všetky tri organizácie (ÚMS, SK8 a ZMOS) žiadali,“ vysvetľuje pre Aktuality.sk Jozef Viskupič zo Združenia samosprávnych krajov SK8. Do októbra 2020 štát požičal mestám a obciam viac ako 72 miliónov eur. Financie dostali obce, mestá a župy, ktoré čelili výpadkom príjmov počas pandémie. Tie použili na dofinancovanie bežných výdavkov, ktoré mali a aj na prípadné plánované investície. Aj keď od marcového rokovania medzi povereným premiérom a samosprávami uplynuli týždne, splatenie pôžičiek zostáva otvorenou témou. Práve ich odpustenie by pre samosprávy znamenalo výraznú finančnú pomoc v čase pretrvávajúcej energetickej krízy.
„Rokovania so zástupcami štátu prebiehajú neustále, naposledy bolo spoločné stretnutie pred veľkonočnými sviatkami, a to v stredu 5. apríla. Postupne sa blížime k zhode aspoň na čiastočnom riešení dopadov krízy na samosprávy,“ hovorí Daniela Piršelová z Únie miest Slovenska pre Aktuality.sk. Minimálna pžiadavka samospráv je taká, aby prišlo k odkladu splatnosti na neskoršie obdobie. Rokovania označila Únia miest Slovenska za konštruktívne.
Združenie miest a obcí Slovenska zas hovorí, že požadovali plošnú finančnú pomoc, nielen pôžičky, ktoré musí zaplatiť každý, komu bola pôžička poskytnutá. „Sme jediná krajina naokolo, kde mestá a obce dostali iba pôžičky, a preto naďalej trváme na tom, aby pôžičky boli zmenené na nenávratné finančné dotácie a aby štát prispel aj ostatným miestnym samosprávam,“ uvádza vo svojom stanovisku ZMOS.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Na Slovensko doľahla rafinérska kríza

2. 10. 2012 Slovnaft naplno pocítil krízu v odvetví.
V najbližších mesiacoch plánuje prepustiť približne 250 zamestnancov, čo je sedem percent jej pracovníkov. Dôvodom je nepriaznivá situácia v rafinérskom priemysle spôsobená 10-percentným poklesom dopytu po ropných výrobkoch v Európe. Novej práce nie je veľa Tretinu z prepustených budú tvoriť robotníci vo výrobe a zvyšok administratívni pracovníci. Na vine sú aj nové autá Prepúšťanie je súčasťou úsporných opatrení materskej spoločnosti MOL, ktorá chce zvýšiť prevádzkový zisk do roku 2014 o 390 až 430 miliónov eur.

Problémy v budúcom rozpočte

27. 9. 2012 Na konci jesene vláda zistí,že musí viac šetriť alebo dvíhať dane ešte viac,ako plánovala.
Štát vyberie na daniach v budúcom roku menej, ako je zverejnený predpoklad v návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2013. Druhý pilier - návrh rozpočtu ráta aj s tým, že zhruba dvesto miliónov eur získa vďaka sporiteľom, ktorí sa rozhodnú vystúpiť do konca januára z druhého piliera. Dôchodkové odvody, ktoré zaplatia, zostanú potom len na účte v Sociálnej poisťovni. Do systému vstupuje o niečo viac ľudí, ako dôchodkové spoločnosti hlásia. Nemusí ísť teda len o mladých, ktorí začali prvýkrát pracovať a do druhého piliera vstupujú ešte automaticky.

O pôžičky od štátu farmári nemajú záujem

27. 9. 2012 Minister pôdohospodárstva chce poskytnúť pôžičky pre farmárov postihnutých suchom.
Z možných 16-tisíc o pôžičku požiadalo zatiaľ len 50 poľnohospodárov. Na pôžičky pre farmárov vláda v júli tohto roka vyčlenila 30 miliónov eur. Pomôcť im chce aj obnovením daňového zvýhodnenia nafty či odložením zvýšenia nájomného za pozemky prenajaté od Slovenského pozemkového fondu.

Kolky nezaniknú

25. 9. 2012 Kolky na úradných potvrdeniach pre občanov nezaniknú, ale budú ešte drahšie.
Za výpisy z matriky sa zvýši poplatok z 1,5 eura na 5 eur. Za výpisy z listu vlastníctva na katastri namiesto 3 eur sa zvýši na 8 eur. Taktiež sa zvýšia aj poplatky za stavebné povolenie. Pri kúpe nového auta bude poplatok pri prvej registrácií v závislosti od výkonu motora.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner