Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Unáhlené konanie máva zlé následky. Múdry si najprv zváži dôsledky každého činu, až potom sa doň pustí.

Umenie nie je upútať na seba pozornosť, ale vyhnúť sa následkom.

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Nesťažuj si, že máš za šéfa poleno, mohol by si dostať workoholika.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho desatoro

Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa cyklus začne sám od seba opakovať.

V deväťdesiatich percentách prípadov sa veci ukážu byť horšie, ako ste očakávali. Vo zvyšných desiatich percentách sa ukážu byť také zlé, že ste to ani nemohli očakávať,

Výnimka nikdy nedokazuje pravidlo - iba testuje, či pravidlo ešte platí?

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Deti naše poklady

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

Móric sa vráti zo školy a chváli sa matke, že bude hrať divadlo. A akú úlohu ti pridelili? - pýta sa matka. – Budem manželom, hovorí hrdo Móric. Matke sa to však vôbec nepáči a prikazuje Móricovi: - Zajtra povedz učiteľke, aby ti dala úlohu, kde budeš aj hovoriť!

(Zrnká úsmevu)
Človek a múdrosť

Múdry páli mosty za sebou, hlupák pred sebou.

Tam, kde múdry potrebuje odvahu, hlúpemu stačí šťastie.

Keď človek získa múdrosť a rozvahu, je už príliš starý na to, aby ich využil.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Ekonomiku ťahá spotreba. Žiadne automobilky

16. 5. 2018 Automobilový priemysel, ktorý je ťahúňom nášho hospodárstva, sa v minulom roku mierne spomalil. Dôvodom bola príprava na výrobu nových modelov a rozširovanie kapacít.
Návrat k pozitívnym číslam mal nastať už začiatkom tohto roka, ako však ukazujú najnovšie údaje, zatiaľ sa tak zrejme nestalo. Podľa včera zverejnených údajov Štatistického úradu náš HDP rástol totiž v prvom štvrťroku rýchlosťou 3,6 percenta, čo je takmer rovnako ako koncom minulého roka. Celkovo má však v tomto roku dosiahnuť štyri percentá. Ako zároveň upozorňujú analytici z Národnej banky Slovenska, pri medzikvartálnom porovnaní rast HDP nedosiahol hodnoty uvedené v poslednej predikcii. Tie boli podľa hovorkyne inštitúcie Martiny Vráblik Solčányiovej založené práve na predpokladoch, že v automobilkách už od začiatku roka nabehne nová či rozšírená výroba. „Náš predpoklad o nábehu v jednej z existujúcich automobiliek sa pravdepodobne napĺňa, ale zvyšok exportu mohol byť ovplyvnený slabším zahraničným dopytom,“ spresnila.
(Zdroj: hnonline.sk)

Výpredaj hypoték. Banky lákajú na akcie a zľavy

14. 5. 2018 Zvýhodnené úroky, využívanie bežného účtu zadarmo či rôzne služby, ktoré vám banky preplatia. Aj takto sa slovenské finančné domy rozhodli zabojovať o klientov. Z dát bánk sa dá ťažko odhadovať, ako na avizované obmedzenia úverov zareagovali ľudia. V priemere rast úverov a hypoték naprieč bankami pokračoval.
Napríklad posledné tri mesiace Slovenskej sporiteľni priniesli mierny rast, rovnako ako Tatra banke alebo ČSOB. Poštová banka zaznamenala pokles spotrebných úverov, ale zase mierny nárast hypoték. Zároveň sa klienti informujú o plánovaných obmedzeniach. „Klienti sa informujú o nových pravidlách na získanie úverov, ktoré budú platné od leta,“ tvrdí hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. Dá sa teda povedať, že prichádzajúce zmeny nebrali do ohľadu a pokračovali v rýchlom zadlžovaní, čo konštatovala už aj Národná banka Slovenska. Obmedzenia v poskytovaní úverov vstúpia do platnosti už o mesiac a pol, no banky už teraz lákajú ľudí na akciové ponuky, upozorňujú analytici Finančnej Hitparády. VÚB banka ponúka pomerne nízky úrok najmä pri úveroch s fixáciou na štyri a päť rokov. Ide o 1,29 percenta. Preplatí tiež náklady spojené s predčasným splatením úveru, najviac do výšky 1 500 eur. Ak si klient k hypotéke zriadi sporiaci účet, získa zvýhodnenú ročnú úrokovú sadzbu o 0,6 percenta.
(Zdroj: hnonline.sk)

Banka UniCredit dosiahla najvyšší zisk za posledných desať rokov

11. 5. 2018 Najväčšia talianska banka UniCredit zaznamenala v 1. kvartáli rast zisku o takmer štvrtinu nad 1 miliardu eur, čo znamená najvyšší zisk za prvé tri mesiace roka za vyše desaťročie. Pod pozitívny výsledok sa podpísali nižšie než pôvodne očakávané úverové straty.
Banka oznámila, že za 1. štvrťrok dosiahla čistý zisk 1,1 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to znamená rast o 22,6 percent. Výsledok za 1. kvartál je tak najlepší od roku 2007. Analytici oslovení agentúrou Reuters pritom počítali s poklesom zisku na 766 miliónov eur. Čistý prevádzkový zisk sa zvýšil o 25,5 percent na 1,9 miliardy eur. Tržby dosiahli 5,1 miliardy eur, k čomu prispeli najmä čisté príjmy z poplatkov. Tie sa zvýšili o 2,8 percent. Čisté príjmy z úrokov, naopak, mierne klesli. Pod vysoký rast čistého zisku sa podpísali nižšie úverové straty, než sa predpokladalo. Tie dosiahli 496 miliónov eur. Banka zároveň potvrdila pôvodný odhad tržieb za celý rok 2018 na úrovni 20,1 miliardy eur.
(Zdroj: hnonline.sk)

V prvom štvrťroku dosiahol bankový sektor zisk 169,5 milióna

9. 5. 2018 Zisk slovenského bankového sektora v prvom kvartáli tohto roka medziročne vzrástol o 2,8 percenta na 169,5 milióna eur. Banky po dlhej dobe zaznamenali aj mierny rast čistých úrokových výnosov, ktoré sú hlavným zdrojom príjmov bánk. Vyplýva to z najnovších údajov Národnej banky Slovenska.
Pozitívny vplyv na ziskovosť mali predovšetkým výnosy z finančných operácií, ktoré medziročne vzrástli o 56 percent. "Mierne sa zvýšili aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, a to medziročne o 4,8 percenta a po dlhšom období aj čisté úrokové výnosy, ktoré boli medziročne vyššie o 0,9 percenta," priblížila vo svojom komentári Slovenská banková asociácia (SBA). Najväčší negatívny vplyv na ziskovosť mala čistá tvorba opravných položiek a rezerv, ktorá sa medziročne zvýšila o 11,58 milióna eur. Stav úverov medziročne stúpol o 9,8 percenta. Úvery obyvateľom rástli medziročným tempom 12,4 percenta, celkový stav úverov podnikom stúpol o 5,7 percenta. "Suma novoposkytnutých spotrebiteľských úverov sa medziročne znížila o 2,85 percenta a objem nových úverov na bývanie klesol o viac ako šesť percent," vyčíslila SBA.
(Zdroj: hnonline.sk)

Ceny bývania sú najvyššie od krízy

7. 5. 2018 Predpoklady analytikov o stagnovaní cien za bývanie sa nenaplnili. Uplynulé mesiace tohto roka totiž ukázali, že zdražovanie naďalej pokračuje, a to na celom Slovensku. Ceny nehnuteľností sa tak vyšplhali najvyššie za posledných takmer desať rokov.
Aj keď sa posledný kvartál minulého roka niesol v znamení stagnovania cien až zlacňovania, prvé tri mesiace nového roka ukázali opak. Prvý štvrťrok tohto rErik Vrábeloka v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom totiž priniesli nárast hodnoty nehnuteľností až o 2,6 percenta, teda o 36 eur za štvorcový meter. Ten sa predával za takmer 1 400 eur, čo je najvyššia cena od jari 2009. Podľa analytikov Národnej banky Slovenska stojí za zdražovaním kombinácia mierne zníženej ponuky na trhu s bývaním a pretrvávajúci dopyt. Centrálna banka však vo svojej správe uvádza, že cena už pravdepodobne naráža na strop finančných možností slovenských domácností. Podľa analytičky Poštovej banky Lucie Dovalovej bol rastúci dopyt po nehnuteľnostiach spôsobený blížiacim sa sprísňovaním podmienok na poskytovanie úverov zo strany bankového regulátora. „Bude sa obmedzovať nielen maximálna výšku úveru z hľadiska založenej nehnuteľnosti, ale aj z hľadiska čistého ročného príj
(Zdroj: hnonline.sk)
október 2018
T po ut st št pi so ne
39 24 25 26 27 28 29 30
40 1 2 3 4 5 6 7
41 8 9 10 11 12 13 14
42 15 16 17 18 19 20 21
43 22 23 24 25 26 27 28
44 29 30 31 1 2 3 4
Dnes má meniny Vladimíra
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
cardpay