Murphy radí

Typy ľudí - VI. večer

Ak nepoznáš riešenie, nikdy nepoukazuj na problémy.

Ak stretneš hlupáka, nepúšťaj sa s ním do diskusie.

Riešenie ľubovoľného jednoduchého problému možno efektívne znemožniť tým, že sa o ňom bude dostatočne dlho schôdzovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Newtonove zákony

Vec, ktorá je v pokoji, je určite na zlom mieste.

Vaše sebavedomie sa pod sústredenými pohľadmi vašej manželky a svokry vytráca rýchlosťou, úmernou ich hmotnosti a vzdialenosti.

Keďže objem hmoty vo vesmíre je konečný, ten, kto je všade, nie je nikde.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Láska a sex

Aj keď naraz privediete deväť žien do iného stavu, aj tak sa po mesiaci nestanete šťastným otcom. Zato pokus to môže byť zaujímavý.

Bohužiaľ, dnes - po prvýkrát v histórii ľudstva - je sex pre človeka nebezpečnejší ako cigaretka potom.

Včera platilo, že poriadny muž nerobí nič polovičato - dnes nestačí, ani keď to robí naplno!

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Hlúposti sa medze nekladú

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

(Murphyho zákony v bájkach)
Veci sa kazia

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Čo majú spoločné ojazdené auto a vlastná manželka? Oboje spoľahlivo slúži, ale v spoločnosti sa s tým človek radšej nechváli...

Nezamestnaný otec piatich detí dá posledné peniaze jasnovidke, aby mu vyveštila, aká budúcnosť ho čaká. Jasnovidka začne: Ste otcom troch detí... Nie troch, piatich – opravuje ju zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)

Ekonomiku ťahá spotreba. Žiadne automobilky

16. 5. 2018 Automobilový priemysel, ktorý je ťahúňom nášho hospodárstva, sa v minulom roku mierne spomalil. Dôvodom bola príprava na výrobu nových modelov a rozširovanie kapacít.
Návrat k pozitívnym číslam mal nastať už začiatkom tohto roka, ako však ukazujú najnovšie údaje, zatiaľ sa tak zrejme nestalo. Podľa včera zverejnených údajov Štatistického úradu náš HDP rástol totiž v prvom štvrťroku rýchlosťou 3,6 percenta, čo je takmer rovnako ako koncom minulého roka. Celkovo má však v tomto roku dosiahnuť štyri percentá. Ako zároveň upozorňujú analytici z Národnej banky Slovenska, pri medzikvartálnom porovnaní rast HDP nedosiahol hodnoty uvedené v poslednej predikcii. Tie boli podľa hovorkyne inštitúcie Martiny Vráblik Solčányiovej založené práve na predpokladoch, že v automobilkách už od začiatku roka nabehne nová či rozšírená výroba. „Náš predpoklad o nábehu v jednej z existujúcich automobiliek sa pravdepodobne napĺňa, ale zvyšok exportu mohol byť ovplyvnený slabším zahraničným dopytom,“ spresnila.
(Zdroj: hnonline.sk)

Výpredaj hypoték. Banky lákajú na akcie a zľavy

14. 5. 2018 Zvýhodnené úroky, využívanie bežného účtu zadarmo či rôzne služby, ktoré vám banky preplatia. Aj takto sa slovenské finančné domy rozhodli zabojovať o klientov. Z dát bánk sa dá ťažko odhadovať, ako na avizované obmedzenia úverov zareagovali ľudia. V priemere rast úverov a hypoték naprieč bankami pokračoval.
Napríklad posledné tri mesiace Slovenskej sporiteľni priniesli mierny rast, rovnako ako Tatra banke alebo ČSOB. Poštová banka zaznamenala pokles spotrebných úverov, ale zase mierny nárast hypoték. Zároveň sa klienti informujú o plánovaných obmedzeniach. „Klienti sa informujú o nových pravidlách na získanie úverov, ktoré budú platné od leta,“ tvrdí hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. Dá sa teda povedať, že prichádzajúce zmeny nebrali do ohľadu a pokračovali v rýchlom zadlžovaní, čo konštatovala už aj Národná banka Slovenska. Obmedzenia v poskytovaní úverov vstúpia do platnosti už o mesiac a pol, no banky už teraz lákajú ľudí na akciové ponuky, upozorňujú analytici Finančnej Hitparády. VÚB banka ponúka pomerne nízky úrok najmä pri úveroch s fixáciou na štyri a päť rokov. Ide o 1,29 percenta. Preplatí tiež náklady spojené s predčasným splatením úveru, najviac do výšky 1 500 eur. Ak si klient k hypotéke zriadi sporiaci účet, získa zvýhodnenú ročnú úrokovú sadzbu o 0,6 percenta.
(Zdroj: hnonline.sk)

Banka UniCredit dosiahla najvyšší zisk za posledných desať rokov

11. 5. 2018 Najväčšia talianska banka UniCredit zaznamenala v 1. kvartáli rast zisku o takmer štvrtinu nad 1 miliardu eur, čo znamená najvyšší zisk za prvé tri mesiace roka za vyše desaťročie. Pod pozitívny výsledok sa podpísali nižšie než pôvodne očakávané úverové straty.
Banka oznámila, že za 1. štvrťrok dosiahla čistý zisk 1,1 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to znamená rast o 22,6 percent. Výsledok za 1. kvartál je tak najlepší od roku 2007. Analytici oslovení agentúrou Reuters pritom počítali s poklesom zisku na 766 miliónov eur. Čistý prevádzkový zisk sa zvýšil o 25,5 percent na 1,9 miliardy eur. Tržby dosiahli 5,1 miliardy eur, k čomu prispeli najmä čisté príjmy z poplatkov. Tie sa zvýšili o 2,8 percent. Čisté príjmy z úrokov, naopak, mierne klesli. Pod vysoký rast čistého zisku sa podpísali nižšie úverové straty, než sa predpokladalo. Tie dosiahli 496 miliónov eur. Banka zároveň potvrdila pôvodný odhad tržieb za celý rok 2018 na úrovni 20,1 miliardy eur.
(Zdroj: hnonline.sk)

V prvom štvrťroku dosiahol bankový sektor zisk 169,5 milióna

9. 5. 2018 Zisk slovenského bankového sektora v prvom kvartáli tohto roka medziročne vzrástol o 2,8 percenta na 169,5 milióna eur. Banky po dlhej dobe zaznamenali aj mierny rast čistých úrokových výnosov, ktoré sú hlavným zdrojom príjmov bánk. Vyplýva to z najnovších údajov Národnej banky Slovenska.
Pozitívny vplyv na ziskovosť mali predovšetkým výnosy z finančných operácií, ktoré medziročne vzrástli o 56 percent. "Mierne sa zvýšili aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, a to medziročne o 4,8 percenta a po dlhšom období aj čisté úrokové výnosy, ktoré boli medziročne vyššie o 0,9 percenta," priblížila vo svojom komentári Slovenská banková asociácia (SBA). Najväčší negatívny vplyv na ziskovosť mala čistá tvorba opravných položiek a rezerv, ktorá sa medziročne zvýšila o 11,58 milióna eur. Stav úverov medziročne stúpol o 9,8 percenta. Úvery obyvateľom rástli medziročným tempom 12,4 percenta, celkový stav úverov podnikom stúpol o 5,7 percenta. "Suma novoposkytnutých spotrebiteľských úverov sa medziročne znížila o 2,85 percenta a objem nových úverov na bývanie klesol o viac ako šesť percent," vyčíslila SBA.
(Zdroj: hnonline.sk)

Ceny bývania sú najvyššie od krízy

7. 5. 2018 Predpoklady analytikov o stagnovaní cien za bývanie sa nenaplnili. Uplynulé mesiace tohto roka totiž ukázali, že zdražovanie naďalej pokračuje, a to na celom Slovensku. Ceny nehnuteľností sa tak vyšplhali najvyššie za posledných takmer desať rokov.
Aj keď sa posledný kvartál minulého roka niesol v znamení stagnovania cien až zlacňovania, prvé tri mesiace nového roka ukázali opak. Prvý štvrťrok tohto rErik Vrábeloka v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom totiž priniesli nárast hodnoty nehnuteľností až o 2,6 percenta, teda o 36 eur za štvorcový meter. Ten sa predával za takmer 1 400 eur, čo je najvyššia cena od jari 2009. Podľa analytikov Národnej banky Slovenska stojí za zdražovaním kombinácia mierne zníženej ponuky na trhu s bývaním a pretrvávajúci dopyt. Centrálna banka však vo svojej správe uvádza, že cena už pravdepodobne naráža na strop finančných možností slovenských domácností. Podľa analytičky Poštovej banky Lucie Dovalovej bol rastúci dopyt po nehnuteľnostiach spôsobený blížiacim sa sprísňovaním podmienok na poskytovanie úverov zo strany bankového regulátora. „Bude sa obmedzovať nielen maximálna výšku úveru z hľadiska založenej nehnuteľnosti, ale aj z hľadiska čistého ročného príj
(Zdroj: hnonline.sk)
august 2018
T po ut st št pi so ne
31 30 31 1 2 3 4 5
32 6 7 8 9 10 11 12
33 13 14 15 16 17 18 19
34 20 21 22 23 24 25 26
35 27 28 29 30 31 1 2
36 3 4 5 6 7 8 9
Dnes má meniny Lýdia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
Školský zákon
2018
VIII/2018
DUO č. 9
2018
VIII/2018
PaM č. 9
2018
VIII/2018
PaM č. 6
2018
V/2018
Zákony I. A
2018
I/2018
Aktualizácia II/5
2018
VIII/2018
cardpay