Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život s Murphyho zákonmi

Ak pravdepodobnosť úspechu nie je práve blízka jednej, potom je čertovsky blízko nule.

Nikdy v živote nie je natoľko zle, aby nemohlo byť ešte horšie.

Predtým, ako sa do čohokoľvek pustíte, zistite si cenu, ktorú za to zaplatíte.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Kapitola: Murphyho desatoro

8. Ak teoreticky existuje 50 % pravdepodobnosť, že sa niečo zlé stane, potom sa to stane v deviatich prípadoch z desiatich.

2. Nič nejde tak ľahko, ako si človek predstavuje.

10. Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa začne všetko samo od seba opakovať.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy a byrokrati

Čím menší vplyv máš, tým dlhšie ťa nechajú čakať.

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho rady

Bohatstvo plodí závisť, chudoba zas nenávisť – a teraz si človeče, vyber!

Ekonómia je jediná oblasť, kde dvaja ľudia, ktorí tvrdia niečo úplne opačné, môžu dostať Nobelovu cenu za príspevok k zvýšeniu blahobytu ľudstva.

Jasná myseľ je neklamným príznakom slabej pamäte.

(Murphyho zrnká II)
Kde končí pozemská púť

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

Človek počas svojej pozemskej púte narobí svojim blízkym často starosti. A zo zotrvačnosti v tejto zábave pokračuje aj po smrti.

(Zrnká úsmevu)

Zmeny daní pri konsolidácii verejných financií

21. 10. 2024 Mení a dopĺňa sa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Cieľom zákona je na jednej strane vytvorenie predpokladov pre konsolidáciu verejných financií a na druhej strane podpora malých firiem a živnostníkov.
Pokiaľ ide o úpravy v oblasti dane z pridanej hodnoty dochádza k zvýšeniu základnej sadzby dane, pričom sa zároveň dochádza k zvýšeniu aktuálne uplatňovanej zníženej sadzby dane z 10 % na 19 % zo základu dane, ako aj zachovanie zníženej sadzby dane vo výške 5 % zo základu dane, za súčasnej úpravy zoznamu tovarov a služieb podliehajúcich týmto zníženým sadzbám dane.
Cieľom novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve je zmena spôsobu financovania materských škôl, kedy presunom kompetencií pri materských školách z originálnych kompetencií na prenesený výkon štátnej správy sa zníži percento podielových daní poukazovaných obciam. Ďalším vplyvom na výšku podielu dane z príjmov fyzických osôb, obcí a vyšších územných celkov je premietnutie konsolidačných opatrení vo vzťahu k DPFO, kedy predpokladaný vyšší výnos tejto dane bude smerovaný do štátneho rozpočtu na zníženie schodku rozpočtu verejnej správy. Uvedené dopady si vyžiadali úpravu podielu územných samospráv na výnose DPFO, pričom suma podielu obcí a vyšších územných celkov vyplývajúca z doterajších prognóz zostáva zachovaná, to znamená, že percento podielu na DPFO sa znižuje len vo výške objemu konsolidačných opatrení prijímaných za účelom konsolidácie verejných financií.
K

Daň možno zaplatiť aj v splátkach

23. 3. 2009 Ak daňovník nie je schopný daň zaplatiť do konca marca môže požiadať daňový úrad o zaplatenie dane v splátkach. V žiadosti treba uviesť dôvod nespôsobilosti zaplatiť daň.
Správca dane požaduje od dlžníka v takýchto prípadoch zabezpečenie daňového nedoplatku prostredníctvom záložného práva. Platenie daňového nedoplatku je však možné povoliť najviac na 12 mesiacov od splatnosti dane.
Tlačivá daňových priznaní sú dostupné na všetkých daňových úradoch aj na internetovej stránke daňového riaditeľstva, na ktorej je ich možné aj priamo vyplniť. Slovenská pošta s cieľom uľahčiť daňovníkom posielanie daňových priznaní predĺži v posledný marcový deň na svojich 108 pracoviskách otváracie hodiny.
(Zdroj: PRAVDA)

Odbúranie "papierovej" komunikácie vo verejnom zdravotnom poistení

23. 3. 2009 Zamestnávatelia, platitelia poistného na verejné zdravotné poistenie, ktorí majú v jednej zdravotnej poisťovni (ZP) poistených viac ako osem poistencov sú povinní predkladať Oznámenie zmeny platiteľa poistného v elektronickej podobe, ak sa so ZP nedohodnú inak. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dnes na svojej internetovej stránke zverejnil aj metodické usmernenie k tejto povinnosti.
Tento postup odbúrava "papierovú" komunikáciu medzi ZP a platiteľmi poistného a následne s ÚDZS. Podobnú povinnosť už majú platitelia poistného (zamestnávatelia) pri elektronickom predkladaní výkazov na preddavky na poistnom za viac ako osem poistencov. Uvedení platitelia výkazy podávajú elektronicky počnúc februárom 2009.
(Zdroj: SME)

2 % z daní - zamestnanci do 30. 4., ostatné subjekty (FO aj PO) do 31. 3.

23. 3. 2009 Daňovníci aj v tomto roku môžu využiť možnosť poukázať 2 % zaplatenej dane organizácii, ktorú si sami určia. Fyzické aj právnické osoby tak môžu urobiť prostredníctvom daňového priznania.
Zamestnanci, ktorým ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov vykonal zamestnávateľ, pre tento účel musia použiť osobitné vyhlásenie, ktoré následne predložia miestne príslušnému daňovému úradu.
Pre zamestnancov je  tento úkon je stanovený do 30. apríla tohto roku, pričom peňažné údaje vo vyhlásení sa uvádzajú ešte v slovenských korunách. Pre ostatné subjekty (FO ako aj PO), ktoré podávajú daňové priznanie, platí pre poukázanie dvoch percent zaplatenej dane rovnaká lehota ako pre priznanie dane, t.j. do 31. marca.
Pre tento rok je zoznam prijímateľov 2 % zaplatenej dane na osobitné účely zverejnený na stránke notárskej komory www.notar.sk.
Poukazovaný podiel dane v prípade právnických osôb musí  po zaokrúhlení na celé koruny nadol predstavovať najmenej 250 Sk (8,30 eur). Daňovník pritom môže určiť jedného alebo viacerých prijímateľov s uvedením príslušných súm. Každému však musí poukázať najmenej spomínaných 250 korún.
Zamestnanec, ktorý chce poukázať 2 % zaplatenej dane na osobitné účely, k vyhláseniu musí pripojiť aj potvrdenie od zamestnávateľa o tom, že daň za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa ročné zúčtovanie vykonalo, bola zrazená alebo daňovník nedoplatok na dani vyplývajúci z ročného zúčtovania vysporiada v správnej výške do lehoty na podanie vyhlásenia, t. j. do 30. apríla. V prípade fyzických osôb musí podiel zaplatenej dane po zaokrúhlení na celé koruny predstavovať najmenej 100 Sk (3,32 eur). Fyzické osoby pritom môžu určiť len jedného prijímateľa podielu ich zaplatenej dane.
Prijímateľom dvojpercentnej časti zaplatenej dane môže byť občianske združenie, nadácia, neinvestičný fond, nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti ako aj organizácia s medzinárodným prvkom, Slovenský Červený kríž či Protidrogový fond. O tieto prostriedky sa môžu uchádzať aj subjekty zameriavajúce svoju činnosť na výskum a vývoj.
(Zdroj: PRAVDA)

Švajčiarsko nie je na zozname daňových rajov

20. 3. 2009 Informovala o tom švajčiarska televízia, ktorá sa odvolávala na českého premiéra. Česko v súčasnosti predsedá EÚ. Členské štáty únie Luxembursko a Rakúsko ako aj nečlen Švajčiarsko akceptujú štandardy OECD a nebudú zaradené na čiernu listinu.
Švajčiarska vláda sa pokúša presvedčiť predstaviteľov štátov G20 a rozvíjajúcich sa krajín, aby sa pri svojom boji proti daňovým rajom nezameriavali na ich krajinu. Švajčiarsko nie je členom G20,  avšak obáva sa, že rozhodnutie týchto krajín zaradiť ho na čiernu listinu ako daňový raj by malo negatívny vplyv na jeho ekonomiku.
Minulý týždeň sa dohodli na zmiernení prísnych pravidiel bankového tajomstva Luxembursko, Švajšiarsko a Rakúsko. Dohodli sa aj na intenzívnejšej spolupráci pri vyšetrovaní daňových únikov. Krajina predtým poskytovala informácie zahraničným úradom iba v prípadoch, ak išlo o jednoznačné daňové podvody. K zmene postoja pristúpilo Švajčiarsko pod hrozbou zaradenia na čiernu listinu daňových rajov.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner