Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Úvod k Murphyho večerom

Murphológia je ideológiou, ktorá si na rozdiel od pretrpených ideológie nekladie za cieľ manipulovať masy, ale jednotlivca.

Murphológia uči zdravému skeptimiczmu, pravda s dodatkom, že človeku aj zdravý skepticizmus bude "figu" platný - niektorý z nespočetných Murphyho zákonov ho aj tak dobehne.

Z času na čas sa človek potkne o pravdu, ale najčastejšie vstane a ide bez obzretia ďalej.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Hlavná zásada: Neriskovať, nehýbať vecami – každá zmena nesie v sebe riziko.

Čo tento svet najviac potrebuje, je epidémia.

Pokiaľ človek žije, je múdre mať nejaké peniaze v banke. Hlúpe je zomierať s peniazmi v banke.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Nebo je v nebi

O Bohu je známe, že je všemohúci a vševediaci. Napriek tomu sa nikdy nemieša do obchodov, ktoré robia medzi sebou smrteľníci. Zlé jazyky tvrdia, že preto, lebo raz sa už popálil.

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

(Zrnká úsmevu)
Život je žart...

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

(Myšlienky bez cla)
Firma a práca

Správa o služobnej ceste sa nepíše kvôli informovanosti šéfa, ale kvôli ochrane pisateľa.

Dokonca aj z ničnerobenia možno byť na smrť unavený. Na smrť môže byť unavený zamestnanec i majiteľ!

Čím dlhšie budete rozprávať o tom, čo robíte, tým menej času vám ostane na to, aby ste to dokončili. Postupne strávite viac a viac času hovorením a čoraz menej času prácou, až kým nakoniec nebudete celý čas hovoriť o ničom.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Vo Vysokých Tatrách zvyšovali daň z ubytovania. Podnikatelia dali podnet prokuratúre

30. 1. 2024 Primátor Vysokých Tatier avizuje, že mesto si v spolupráci s budúcim ministerstvom cestovného ruchu posvieti na daňové úniky pri výbere poplatku.
VYSOKÉ TATRY: V meste Vysoké Tatry sa s platnosťou od 1. marca tohto roka zvýši miestna daň za ubytovanie. Tú platia hostia v ubytovacích zariadeniach za každé jedno prenocovanie počas svojho pobytu v horách. Poplatok porastie zo súčasných dvoch eur na 3,50 eura, čo je 75-percentný nárast.
Hlasovaním o novom všeobecne záväznom nariadení, ktoré túto daň upravuje, rozhodli ešte v polovici decembra minulého roku mestskí poslanci vo Vysokých Tatrách. Pôvodný návrh samosprávy pritom počítal so zvýšením až na štyri eurá. Nárok na 50-percentnú zľavu na dani z ubytovania budú mať kúpeľní hostia, ktorým liečebný pobyt vo Vysokých Tatrách odporúča ošetrujúci lekár.
Od dane za ubytovanie sú oslobodené osoby do 18 rokov veku, držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, vrátane sprievodcu a osoby v hmotnej núdzi.
Hotelierom sa zvyšovanie poplatku nepáči a kritizujú ho. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré zastrešuje viac ako 200 tatranských podnikateľov, krátko po zvýšení dane z ubytovania avizovalo podanie podnetu na preskúmanie zákonnosti prijatého nariadenia. V polovici januára tohto roka sa Tatranci skutočne obrátili na Okresnú prokuratúru v Poprade...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Prehliadky predražia vodičské preukazy

5. 2. 2013 Pravidelné lekárske prehliadky, ktoré sú povinné pre vodičov nad 65 rokov, vyjdú v niektorých prípadoch poriadne draho.
Ak starší ľudia chcú získať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, okrem všeobecného lekára ich čaká aj kolotoč odborných vyšetrení. Po tom, čo začala byť od minulého mesiaca obmedzená platnosť vodičských preukazov, poplatok 6,50 eura za ich výmenu sa tejto skupine ľudí odpustí.

Dobrovoľným poistencom a SZČO rastú minimálne odvody

4. 2. 2013 Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa od začiatku tohto roka zvýšili zo 112,66 eura na 130,27 eura, za január sú v novej výške splatné do 8. februára tohto roka.
Minimálny vymeriavací základ na platenie poistného je pre SZČO a dobrovoľne poistenú osobu na tento rok 393 eur. Maximálny vymeriavací základ pre SZČO, dobrovoľne poistenú osobu, zamestnanca a zamestnávateľa je 3 930 eur. Výnimkou je naďalej úrazové poistenie, kde maximálny vymeriavací základ nie je stanovený.

Od februára s obmedzuje splatnosť faktúr

31. 1. 2013 Maximálna lehota splatnosti faktúr v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov sa od začiatku februára obmedzí.
Účinnosť nadobúda novela Obchodného zákonníka, ktorou sa stanovuje maximálna lehota splatnosti na 60 dní, pričom pre subjekty verejného práva, ako sú napríklad vyššie územné celky , obce či štátne orgány platí len 30-dňová lehota splatnosti. Od februára 2013 sa stanovuje aj výška paušálnej náhrady nákladov spojených s uplatnením pohľadávky, a to na 40 eur jednorazovo bez ohľadu na dĺžku omeškania.

Zamestnanci s nízkym platom dostanú od štátu prémiu

31. 1. 2013 Ľudia s nízkym platom môžu dostať od štátu zamestnaneckú prémiu.
Nárok na ňu majú všetci zamestnanci, ktorých príjem je taký nízky, že si nemôžu uplatniť ani celú nezdaniteľnú časť základu dane. Výška prémie sa odvíja od dosiahnutého platu. Najvyššiu sumu dostanú ľudia, ktorých ročný zárobok neprekročil 12-násobok priemernej mzdy. Mesačne tak mohli zarábať maximálne 327,20 eura. Štát by im mal vyplatiť 46,40 eura. Ľuďom, ktorí zarábali viac, sa výška zamestnaneckej prémie vypočíta ako 19 percent z rozdielu nezdaniteľnej časti základu dane a ich skutočným daňovým základom. O vyplatenie zamestnaneckej prémie je potrebné požiadať.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner