Murphy radí

Učitelia budú mať príplatky sedem rokov

9. 8. 2018 Najdôležitejší zákon pre učiteľov je aktuálne, napriek dovolenkovému obdobiu, v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zásadnou novinkou v zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch je zmena kreditného systému. Doplnkové vzdelávanie, za ktoré majú učitelia k platom príplatky, bude mať obmedzenie. Kredity im po siedmich rokoch vypršia a pedagógovia sa tak budú musieť opäť dovzdelávať.
Aj keď doteraz ministerstvo školstva platnosť kreditov obmedzovalo vyhláškou, v zákone sa nepísalo nič o ich vypršaní. Ak teda pedagóg absolvoval doplnkové vzdelanie a nazbieral dostatočný počet kreditov, získal šesť- alebo 12-percentné zvýšenie tarifného platu. Aj keď takéto príplatky učiteľom ostávajú, nebudú im prináležať večne. Príplatky im po siedmich rokoch vypršia.
(Zdroj: hnonline.sk)

Celý svet prichádza o tretinu príjmov z DPH

7. 8. 2018 Jednou z priorít OECD je boj proti daňovým únikom. Odhaduje sa totiž, že celosvetovo sa cez podvody, úniky alebo pochybenia stratí jedna tretina z možných príjmov z DPH.
Rôzne štáty však k tejto problematike pristupujú inak a kým na Slovensku sa vedie diskusia o tom, či by banky mali zasielať informácie o pohyboch na účtoch podnikateľských subjektov, v Litve finančné inštitúcie daniarov informujú už dva roky. Banky či poisťovne tak musia pravidelne zasielať daňovým orgánom informácie o bankových účtoch a obratoch právnických aj fyzických osôb.
(Zdroj: hnonline.sk)

Nižšie dane a rastúce sadzby dramaticky zvyšujú dlh USA

3. 8. 2018 Americký minister financií Steve Mnuchin už čoskoro zverejní plán, ako plánuje financovať rozrastajúci sa deficit verejných financií. Práve tento plán bude podľa analytikov kľúčový pre budúcnosť výnosovej krivky. Krivka totiž dnes rýchlym tempom pokračuje v splošťovaní (krátke výnosy dobiehajú dlhodobé) a čoskoro pravdepodobne uvidíme jej inverziu. Čiže krátke výnosy predbehnú tie dlhodobé.
Výnosy z daní nestačia pokrývať výdavky aj kvôli znížením daňovým sadzbám po Trumpovej reforme. Preto USA čelia rastúcemu deficitu a dlhu. Navyše, podľa JPMorgan Chase by sa čisté emisie dlhopisov mali v tomto roku až zdvojnásobiť na 1,44 bilióna dolárov, čo bude znamenať ďalší nárast zadlženia. Banka Credit Suisse odhaduje, že ministerstvo financií navýši emisie 2, 3 a 5-ročných dlhopisov o 1 miliardu USD každý mesiac a ostatné emisie o jednorazovú miliardu počas nasledujúceho kvartálu. Existuje aj možnosť vytvorenia dvojmesačných pokladničných poukážok, ktoré sa doteraz nepoužívali. Takýto scenár by napomáhal ďalšiemu splošťovaniu krivky. Dlhopisov bude viac, a preto by sme mohli vidieť pokles ich ceny, teda výnosov. Rozdiel medzi 2 a 10-ročnými bondami sa dostal už na 24 bázických bodov a rozdiel medzi 5 a 30-ročnými je na 19 bázických bodoch. Navyše, Fed pokračuje vo zvyšovaní sadzieb, čo najviac ovplyvňuje krátky koniec krivky.
(Zdroj: hnonline.sk)

Štát z úradnej moci zaregistroval pre daň z príjmu firmu Expedia

31. 7. 2018 Slovensko zaregistrovalo prvú digitálnu platformu pre účely dane z príjmov z úradnej moci. Finančnej správe to umožňuje novela zákona o dani z príjmov, ktorá sa od nového roka zamerala práve aj na poskytovateľov služieb prostredníctvom digitálnych platforiem.
Podľa Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP) ide o spoločnosť Expedia Lodging Partner Services S?rl zo Švajčiarska, ktorá zastrešuje viacero portálov poskytujúcich služby súvisiace s cestovaním. okrem iných sú to Trivago, Expedia či Hotels.com. Od účinnosti novely zákona sa tak stala druhou spoločnosťou, ktorá na základe prijatých zmien bola na Slovensku zaregistrovaná pre účely dane z príjmov. Ďalšou je TPF group, s.r.o. z Českej republiky, ktorá sa však podľa informácií SKDP po oslovení finančnou správou mala zaregistrovať dobrovoľne. Táto firma prevádzkuje portál Slevoking zaoberajúci sa pobytmi aj na Slovensku.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Danko sa vracia k znižovaniu DPH pre hotely

28. 7. 2018 Podporiť rozvoj cestovného ruchu na Slovensku znížením DPH na desať percent od 1. januára 2019 plánuje Slovenská národná strana (SNS). Má podľa nej ísť o systémový návrh na rozvoj regiónov v prospech celoslovenského sociálno-trhového hospodárstva. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.
SNS chce podľa jej slov pomôcť rozvoju cestovného ruchu na Slovensku „efektívnym spôsobom", ktorým by malo byť zníženie DPH už od 1. 1. 2019. „Tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP) v podobe cestovného ruchu v našom štáte sú veľmi málo. Autá sa u nás nebudú vyrábať donekonečna, preto navrhujeme zníženie DPH na desať percent na ubytovanie ako jeden z prvých krokov," uviedol v tejto súvislosti predseda SNS Andrej Danko. Slovensko podľa SNS patrí do menšiny štátov v rámci Európskej únie (EÚ), ktoré vôbec takúto možnosť nevyužívajú, pričom takmer všetky štáty v EÚ podobné nástroje podpory domáceho cestovného ruchu majú. Opatrenie by malo podporiť rozvoj v mikroregiónoch a zvýšiť zamestnanosť, myslí si Danko. „Bude to opäť systémová a cielená podpora domáceho cestovného ruchu aj kúpeľníctva, rovnako sa zvýši prínos pre územné samosprávy," dodal predseda SNS, podľa ktorého by sa tak Slovensko prezentovalo ako krajina, kde sa oplatí dovolenkovať.
(Zdroj: hnonline.sk)
október 2018
T po ut st št pi so ne
39 24 25 26 27 28 29 30
40 1 2 3 4 5 6 7
41 8 9 10 11 12 13 14
42 15 16 17 18 19 20 21
43 22 23 24 25 26 27 28
44 29 30 31 1 2 3 4
Dnes má meniny Vladimíra
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
cardpay