Murphy radí

Manželstvo je podnik

Najhoršie je, keď vypukne panika a všetci sa tlačia von. Vtedy žiadne argumenty nezaberajú, ak len za argument nepovažujeme poriadne zaucho.

Ak sa niekomu nechce pracovať, je lenivec. Na pomenovanie tvora, ktorému sa veľmi chce pracovať, slovenčina nemá – ak vylúčime výraz hlupák – dostatočne expresívne označenie. Musíme si, tak ako sa to stáva tradíciou, požičať od Američanov. Tí namiesto hlupák hovoria workaholic...

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

(Zrnká úsmevu)
Murphyho múdre pravdy

Fakty sú názory, ktoré medzičasom skameneli.

Príroda vždy fandí skrytým vadám a k človeku sa chová ako cudzí pes.

Usmievajte sa, zajtra bude ešte horšie a pozajtra už možno vôbec nebude.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho desatoro

V deväťdesiatich percentách prípadov sa veci ukážu byť horšie, ako ste očakávali. Vo zvyšných desiatich percentách sa ukážu byť také zlé, že ste to ani nemohli očakávať,

Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa cyklus začne sám od seba opakovať.

Výnimka nikdy nedokazuje pravidlo - iba testuje, či pravidlo ešte platí?

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Deti naše poklady

Ak sa človek chce dožiť vysokého veku, musí sa v mladosti šetriť a nesmie sa umývať. Prečo sa nesmie umývať? Preto, lebo ľudová múdrosť hovorí, že čistota je pol života. Kto teda chce život celý, nesmie byť čistý, ergo – nesmie sa umývať...

Móric sa vráti zo školy a chváli sa matke, že bude hrať divadlo. A akú úlohu ti pridelili? - pýta sa matka. – Budem manželom, hovorí hrdo Móric. Matke sa to však vôbec nepáči a prikazuje Móricovi: - Zajtra povedz učiteľke, aby ti dala úlohu, kde budeš aj hovoriť!

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

(Zrnká úsmevu)

Reálne mzdy rastú, rast cien nie je rizikový

9. 8. 2018 Slovenská ekonomika ide ako dobre namazaný stroj. Za svižným rastom hospodárstva stojí hlavne spotreba domácností a súkromné investície. V tomto roku očakávame, že platy porastú najrýchlejšie od čias hospodárskej krízy. Pochopiteľne, že na tento vývoj reagujú aj ceny. Nevyhneme sa tomu, ak chceme dobiehať vyspelé západoeurópske krajiny. Ceny v súčasnosti na mesačnej báze v medziročnom porovnaní na Slovensku rastú mierne nad priemerom EÚ.
Nepredstavuje to však riziko pre makroekonomický vývoj ani pre peňaženky ľudí. Infláciu posúva nahor najmä rast cien potravín a palív. Mimochodom, ide o ponukové faktory, na tlmenie ktorých centrálni bankári nemajú efektívne páky. Tieto ceny v zásadnej miere ovplyvňuje vývoj na svetových komoditných trhoch. Vyšší rast cien v porovnaní s ostatnými krajinami V4 zaznamenávame len pol roka. V predošlých dvoch rokoch v tomto regióne rástli najpomalšie práve na Slovensku. Pripomeňme si tiež, že ceny sa u nás dostali do plusu len vlani, pričom predtým sme boli tri roky svedkami ich poklesu. Reálne príjmy ľudí však ani pri terajšej inflácii neklesajú. Ak od celkového rastu nominálnych miezd odrátame infláciu, dostaneme reálne mzdy, ktoré rastú na Slovensku viac ako trojpercentným tempom už piaty rok za sebou. A ich rast by sa mal podľa odhadu Inštitútu finančnej politiky udržať nad troma percentami aj v ďalších dvoch rokoch.
(Zdroj: hnonline.sk)

Učitelia budú mať príplatky sedem rokov

9. 8. 2018 Najdôležitejší zákon pre učiteľov je aktuálne, napriek dovolenkovému obdobiu, v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zásadnou novinkou v zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch je zmena kreditného systému. Doplnkové vzdelávanie, za ktoré majú učitelia k platom príplatky, bude mať obmedzenie. Kredity im po siedmich rokoch vypršia a pedagógovia sa tak budú musieť opäť dovzdelávať.
Aj keď doteraz ministerstvo školstva platnosť kreditov obmedzovalo vyhláškou, v zákone sa nepísalo nič o ich vypršaní. Ak teda pedagóg absolvoval doplnkové vzdelanie a nazbieral dostatočný počet kreditov, získal šesť- alebo 12-percentné zvýšenie tarifného platu. Aj keď takéto príplatky učiteľom ostávajú, nebudú im prináležať večne. Príplatky im po siedmich rokoch vypršia.
(Zdroj: hnonline.sk)

Celý svet prichádza o tretinu príjmov z DPH

7. 8. 2018 Jednou z priorít OECD je boj proti daňovým únikom. Odhaduje sa totiž, že celosvetovo sa cez podvody, úniky alebo pochybenia stratí jedna tretina z možných príjmov z DPH.
Rôzne štáty však k tejto problematike pristupujú inak a kým na Slovensku sa vedie diskusia o tom, či by banky mali zasielať informácie o pohyboch na účtoch podnikateľských subjektov, v Litve finančné inštitúcie daniarov informujú už dva roky. Banky či poisťovne tak musia pravidelne zasielať daňovým orgánom informácie o bankových účtoch a obratoch právnických aj fyzických osôb.
(Zdroj: hnonline.sk)

Nižšie dane a rastúce sadzby dramaticky zvyšujú dlh USA

3. 8. 2018 Americký minister financií Steve Mnuchin už čoskoro zverejní plán, ako plánuje financovať rozrastajúci sa deficit verejných financií. Práve tento plán bude podľa analytikov kľúčový pre budúcnosť výnosovej krivky. Krivka totiž dnes rýchlym tempom pokračuje v splošťovaní (krátke výnosy dobiehajú dlhodobé) a čoskoro pravdepodobne uvidíme jej inverziu. Čiže krátke výnosy predbehnú tie dlhodobé.
Výnosy z daní nestačia pokrývať výdavky aj kvôli znížením daňovým sadzbám po Trumpovej reforme. Preto USA čelia rastúcemu deficitu a dlhu. Navyše, podľa JPMorgan Chase by sa čisté emisie dlhopisov mali v tomto roku až zdvojnásobiť na 1,44 bilióna dolárov, čo bude znamenať ďalší nárast zadlženia. Banka Credit Suisse odhaduje, že ministerstvo financií navýši emisie 2, 3 a 5-ročných dlhopisov o 1 miliardu USD každý mesiac a ostatné emisie o jednorazovú miliardu počas nasledujúceho kvartálu. Existuje aj možnosť vytvorenia dvojmesačných pokladničných poukážok, ktoré sa doteraz nepoužívali. Takýto scenár by napomáhal ďalšiemu splošťovaniu krivky. Dlhopisov bude viac, a preto by sme mohli vidieť pokles ich ceny, teda výnosov. Rozdiel medzi 2 a 10-ročnými bondami sa dostal už na 24 bázických bodov a rozdiel medzi 5 a 30-ročnými je na 19 bázických bodoch. Navyše, Fed pokračuje vo zvyšovaní sadzieb, čo najviac ovplyvňuje krátky koniec krivky.
(Zdroj: hnonline.sk)

Štát z úradnej moci zaregistroval pre daň z príjmu firmu Expedia

31. 7. 2018 Slovensko zaregistrovalo prvú digitálnu platformu pre účely dane z príjmov z úradnej moci. Finančnej správe to umožňuje novela zákona o dani z príjmov, ktorá sa od nového roka zamerala práve aj na poskytovateľov služieb prostredníctvom digitálnych platforiem.
Podľa Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP) ide o spoločnosť Expedia Lodging Partner Services S?rl zo Švajčiarska, ktorá zastrešuje viacero portálov poskytujúcich služby súvisiace s cestovaním. okrem iných sú to Trivago, Expedia či Hotels.com. Od účinnosti novely zákona sa tak stala druhou spoločnosťou, ktorá na základe prijatých zmien bola na Slovensku zaregistrovaná pre účely dane z príjmov. Ďalšou je TPF group, s.r.o. z Českej republiky, ktorá sa však podľa informácií SKDP po oslovení finančnou správou mala zaregistrovať dobrovoľne. Táto firma prevádzkuje portál Slevoking zaoberajúci sa pobytmi aj na Slovensku.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
august 2018
T po ut st št pi so ne
31 30 31 1 2 3 4 5
32 6 7 8 9 10 11 12
33 13 14 15 16 17 18 19
34 20 21 22 23 24 25 26
35 27 28 29 30 31 1 2
36 3 4 5 6 7 8 9
Dnes má meniny Lýdia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
Školský zákon
2018
VIII/2018
DUO č. 9
2018
VIII/2018
PaM č. 9
2018
VIII/2018
PaM č. 6
2018
V/2018
Zákony I. A
2018
I/2018
Aktualizácia II/5
2018
VIII/2018
cardpay