Právna úprava zriadenia záložného práva
5. 2. 2024
Vznik záložného práva na majetok daňového dlžníka predstavuje výrazný zásah do jeho práv a nakladania s vecou, ktorá je zálohom.
O zriadení záložného práva na majetok daňového dlžníka rozhoduje správca dane vydaním rozhodnutia, teda autoritatívne. Uvedené rozhodnutie musí obsahovať jednotlivé obsahové súčasti, a to obligatórne. Taktiež platí, že proti tomuto rozhodnutiu správcu dane môže daňový dlžník alebo poddlžník podať odvolanie v špecifickej odvolacej lehote. Správca dane taktiež môže zriadiť záložné právo na majetok daňového dlžníka v prípade povolenie odkladu dane alebo jej úhrady v splátkach v danom prípade. Podľa § 81 ods. 1 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na zabezpečenie daňového nedoplatku môže správca dane rozhodnúť o zriadení záložného práva k predmetu záložného práva vo vlastníctve daňového dlžníka alebo k pohľadávke daňového dlžníka. Pritom pod pojmom „daňový nedoplatok“ je potrebné podľa § 2 písm. f) daňového poriadku rozumieť dlžnú sumu dane po lehote splatnosti dane, pričom ide o kogentnú právnu úpravu. Podľa § 81 ods. 1 daňového poriadku môže správca dane rozhodnúť o zabezpečení daňového nedoplatku zriadením záložného práva k predmetu záložného práva, ktorý daňový dlžník nadobudne v budúcnosti, a to aj vtedy, ak predmet záložného práva vznikne v budúcnosti alebo jeho vznik závisí od splnenia podmienky. Preto pokiaľ napríklad daňový dlžník sa stane vlastníkom určitej veci, napríklad bytu, v budúcnosti, pretože ho spláca na hypotéku, tak správca dane naň môže zriadiť záložné právo rozhodnutím V súvislosti so zriaďovaním záložného práva správcom dane je potrebné konštatovať, že zriadenie záložného práva na majetok daňového dlžníka je fakultatívnym právnym úkonom správcu dane, teda správca dane „môže“ ale „nemusí“ zriadiť záložné právo na majetok daňového dlžníka, pokiaľ vznikne daňový nedoplatok v jeho prípade. Predmetom záložného práva môže byť záloh - hnuteľná, nehnuteľná vec vo vlastníctve daňového dlžníka, pohľadávka daňového dlžníka, peňažné prostriedky v peňažnom ústave na účte daňového dlžníka, cenné papiere, mzda alebo plat daňového dlžníka podľa pracovného práva. Pojem „nehnuteľná vec“ ustanovuje v § 119 ods. 2 zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov, pričom ide o pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom, ostatné veci sú hnuteľné. Pojem „mzda“ špecifikuje v § 118 ods. 2 zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, pričom ide o peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty, poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Platové ohodnotenie sa poskytuje pri výkone závislej práce vo verejnom sektore, napríklad v štátnej službe podľa § 124 zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého má štátny zamestnanec právo na plat podľa svojho funkčného zaradenia do príslušnej platovej triedy.
K
Živnostníkom sa zjednotenie výdavkov nepáči
24. 9. 2010
Živnostníkov čaká od budúceho roka zjednotenie paušálnych výdavkov na 40 %, pričom tento krok považujú za nesprávny a poškodzuje najmä živnostníkov remeselníkov.
Súčasné rozdelenie paušálnych výdavkov na 25 %, 40 % a pre remeselné živnosti 60 % je správne, nakoľko si tieto na svoju realizáciu vyžadujú už spomínaných 60 % a viac nákladov. V prípade zjednotenia paušálnych výdavkov by u nich došlo k poklesu na 40 %, čo je neprijateľné, pretože ich skutočné výdavky sa pohybujú nad 60 %. Konštatuje sa to vo vyhlásení Slovenského živnostenského zväzu.
Poberatelia dávok v hmotnej núdzi môžu požiadať o zníženie dane z nehnuteľnosti
24. 9. 2010
Osoby, ktoré poberajú dávky v hmotnej núdzi môžu samosprávu požiadať o zníženie dane z nehnuteľnosti.
Rovnako túto možnosť môžu využiť aj vlastníci bytov a rodinných domov, ktorí sú ťažko zdravotne postihnutí či daňovníci starší ako 62 rokov, pričom v takýchto prípadoch môže obec znížiť sadzbu dane až o polovicu. Vo všeobecnosti tento zákon hovorí o tom, že vlastníci, ktorí v tomto roku nadobudli pozemok, byt či nebytový priestor, musia do 31. januára 2011 podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností a to buď osobne alebo poštou.
Zrušia časť daňových zvýhodnení
23. 9. 2010
V budúcom roku by sa mali zrušiť viaceré výnimky a oslobodenia pri výpočte dane z príjmov.
O daňové výhody prídu napríklad doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov. Vláda ďalej súhlasila aj so zjednotením paušálnych výdavkov pre živnostníkov na 40 % namiesto doterajších troch úrovní 25 %, 40 % a 60 %. Zdravotnícki pracovníci si zase nebudú môcť znížiť základ dane o náklady na špecializované vzdelávanie.
Zákaz tzv. súbehu dôchodku a platu
23. 9. 2010
Ľudia na predčasnom dôchodku od budúceho roku nebudú môcť poberať plat a zároveň penziu.
Na včerajšom rokovaní sa na tom dohodli zástupcovia štyroch vládnych strán. Pôvodný plán bol taký, že medzi mzdou a dôchodkom by si mali vyberať aj ľudia pracujúci v štátnej a verejnej správe poberajúci starobné a výsluhové penzie. Z toho vyplýva, že ak sa poberateľ predčasného dôchodku zamestná, dočasne stratí nárok na penziu, ale akonáhle prácu stratí, opäť by sa mu mal začať vyplácať dôchodok. Koalícia potvrdila, že v budúcom roku plat ministrov by mal závisieť od verejného deficitu.