Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Životné pravdy

Optimistu nemožno príjemne prekvapiť.

Ak má byť človek majstrovským dielom, ako potom, preboha, vyzerá nepodarok?

Ten, kto nevie robiť chyby, nevie robiť nič.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphy optimista

Ak vám všetci nadávajú do svíň, nezúfajte! Po zakáľačke vás budú velebiť.

Ak vaše slová prestávajú počúvať, je čas na zmenu štýlu: menej slov a viac úplatkov.

Ak ste si otvorili hubu na nesprávnom mieste a dostali ste po nej, skúste vymeniť miesto alebo hubu.

(Murphyho zákonník)
Človek a byrokracia

Byrokratovým zámkom je jeho písací stôl a miesto na parkovisku.

Na diaľku nemožno rozlíšiť, či si byrokrati, čo majú rozhodnúť o vašej žiadosti, jednoducho sedia na rukách, alebo sa pokúšajú chrániť si svoje zadky.

Dve tretiny zemského povrchu boli pokryté vodou, zvyšok úradmi. Plocha zaliata vodou sa ale neustále zmenšuje.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a veci

Ak má prísť niečo dobré, tak toho bude málo.

Aj keď sa to už dávno pokazilo, ešte sa to môže zdať byť v poriadku.

Ak sa veci nezmenia, prehráte. Ak sa veci zmenia, nachytajú vás nepripraveného.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Exekučné zrážky pri preddavku a časti mzdy

2. 9. 2024 Ak zamestnávateľ - platiteľ mzdy, vypláca mesačnú mzdu po častiach, zákon mu umožňuje zrážky zo mzdy primerane vykonať aj z časti mzdy. Zamestnávateľ odvedie zrážky správcovi dane po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Ak sa daňový exekučný príkaz doručí zamestnávateľovi - platiteľovi mzdy, po tom, keď bola časť mesačnej mzdy zamestnancovi – t. j. daňovému dlžníkovi, vyplatená, neprihliada sa na vykonanú výplatu a zrážky sa vykonajú tak, ako keby zamestnanec - daňový dlžník, mal za celý kalendárny mesiac právo len na mzdu, ktorá mu ešte nebola vyplatená.
V prípade, ak sa preddavok na mzdu vypláca za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa zamestnancovi - daňovému dlžníkovi, vykonávajú zrážky. Mzda zamestnanca za uplynulý kalendárny rok sa pritom rozpočíta na jednotlivé mesiace. Z mesačnej mzdy sa vypočítavajú s konečnou platnosťou zrážky a správcovi dane sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali daňovému dlžníkovi zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa z preddavkov správcovi dane už vyplatili. V prípade, ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne. Rovnaký postup platí v zmysle § 106 ods. 5 daňového poriadku aj pri vyplácaných preddavkoch členom družstiev za obdobie dlhšie ako jeden kalendárny mesiac.
V praxi môže, samozrejme, nastať situácia, že zamestnanec - daňový dlžník, poberá mzdu od niekoľkých platiteľov súčasne. V takýchto prípadoch sa daňový exekučný príkaz na zrážky zo mzdy vzťahuje na všetky jeho mzdy.
Ak správca dane prikazuje vykonať daňovú exekúciu zrážkami zo mzdy viacerým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy nemajú zrážať. V prípade, ak by príjem daňového dlžníka nedosahoval ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľovi mzdy daňový poriadok ustanovuje povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Následne správca dane určí, akú časť základnej sumy je každý platiteľ mzdy povinný zrážať.
K

Na krízu musí reagovať každý

29. 1. 2009 V kríze sú nevyhnutné reakcie všetkých. Vlády, manažérov aj zamestnancov. Čo sa od koho očakáva?
Vláda by mala stimulovať zamestnanosť a dopyt. Zamestnanosti by osožili nižšie pracovné náklady a čiastočné úväzky. Na nižšie dane z príjmov by mali zabudnúť zamestnanci aj podnikatelia. Prehodnotiť treba dnešné sociálne odvody, ktorými trestáme menej kvalifikovaných zamestnancov. Dopytu môže pomôcť napríklad dočasné zníženie DPH, odmeny za šrotovanie starých neekologických áut, rýchlejšie odpisy investícií, štátne záruky na úvery a vládne objednávky.  Vlastníci a manažéri budú musieť na recesiu a klesanie dopytu odpovedať šetrením a reštrukturalizáciou. Kríza podniky nepostihne rovnako, pritvrdí sa konkurencia a overia dlhodobé väzby a schopnosti. Zamestnanci si budú musieť nanovo zrátať, či sa vedia zamestnať sami, či ich zamestná nejaká vláda, alebo ich zamestná človek s nápadom a organizačnými schopnosťami. Pekne sa nám vracajú prastaré slová - lojalita, kvalita, samostatnosť a disciplína.
(Zdroj: HNONLINE)

Problémy so splácaním úveru oznámte banke

29. 1. 2009 Strata zamestnania sa dotýka najmä tých, ktorí splácajú pôžičky. Klienti bánk, ktorí sa dostanú do takejto situácie, by mali čo najskôr kontaktovať banku.
Komunikovať s bankou je dôležité.  Každý dlžník vie, na koho sa má v prípade problémov obrátiť. Vyčkávanie a schovávanie sa pred platením situáciu len zhoršuje.
Možností pre riešenie  problémov so splácaním úveru je niekoľko. Klient sa môže dohodnúť na odklade splátok, možné je znížiť sumy splátok,  predĺžiť obdobie splácania úveru, alebo dohodnúť mimoriadne nepravidelné splátky. V najhoršom prípade bude klient musieť pristúpiť k predaju svojho bytu alebo domu. Banka si z výťažku predaja stiahne nesplatenú časť hypotéky.
Pred vznikom nečakaných životných situácií klienta chráni poistenie úveru, ktoré banka odporúča každému klientovi.  Vo väčšine bánk sa úver dá poistiť aj dodatočne, počas trvania úverového vzťahu. Podmienky poistenia je potrebné dohodnúť individuálne.
Aj keď sa banky snažia v prípade problémov klientom pomáhať, hľadajte pomoc aj inde.
Zvážte predaj nepotrebných vecí (auta či cennosti). Zrušte životné poistky aj keď získate len odkupnú cenu, ktorá je nižšia ako suma splátok, ktoré ste zaplatili.  Obráťte sa na priateľov alebo príbuzných.  Prípadne vyskúšajte šťastie u konkurencie vašej banky na nový úver, ktorý vám pomôže so splatením toho starého.
(Zdroj: SME)

Kríza znižuje dopyt, podniky ohlasujú hromadné prepúšťanie, vláda chce udržať zamestnanosť

29. 1. 2009 Vládny kabinet včera rozhodol, že na spotrebe štátu ušetrí 332 miliónov eur. Použije ich na podporu rastu a udržanie pracovných miest.
Podrobnosti prezradí dnes, po prvom rokovaní novozriadenej Rady pre hospodársku krízu. Rada by mala vybrať opatrenia, ktoré sa jej budú zdať najefektívnejšie. Zatiaľ sa hovorí o príspevkoch pre zamestnávateľov a možných zmenách v Zákonníku práce. Koalícia aj opozícia sa zhodujú, že úspory sú nevyhnutné. Podľa opozície však nedostatočné. Optimizmus nevzbudzujú aní správy zo včerajšieho stretnutie ekonomických elít v Davose. Na Slovensku včera oznámili prepúšťanie Slovglass v Poltári, Yazaki Wiring                              v Michalovciach, prepúšťanie ohlasujú v strojárskom priemysle, medzi dodávateľmi automobiliek i v potravinárstve. Kríza ukazuje, že na opatreniach musia byť zainteresované všetky subjekty - monopoly cez nižšie ceny energií pre podnikateľov, odbory cez požiadavky na neúmerné zvyšovanie platov, banky cez zvýhodnené produkty pre podniky a samosprávy. Krízou sa vázne zaoberajú aj samosprávy, ktoré chcú viac investovať cez podniky vo svojej pôsobnosti.  
(Zdroj: HNONLINE)

Spolupráca nezamestnaných s úradom práce

28. 1. 2009 Úrad práce je jednou z inštitúcií, kam sa môžu nezamestnaní obrátiť o pomoc. Ak nezamestnaný nepožiada úrad práce o zaevidovanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, stáva sa dobrovoľne nezamestnaným.
V tom prípade si musí sám hradiť zdravotné poistenie. V prípade, že nezamestnaný bude zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, zdravotné poistenie počas tejto evidencie platí štát. Kto sa rozhodne pre spoluprácu s úradom práce, mal by tak urobiť do siedmich kalendárnych dní po skončení pracovného pomeru. K povinnostiam zaregistrovaného patrí aktívne hľadanie si práce a preukazovanie tejto aktivity najmenej raz za kalendárny mesiac. Ak úrad práce osloví registrovaného uchádzača s vhodnou ponukou zamestnania, musí mu byť tento                           k dispozícii do troch pracovných dní od doručenia výzvy.  Zamestnávatelia nie sú povinní oznamovať uvoľnené či nové pracovné miesta úradu práce. Preto aktivita pri hľadaní práce spočíva na nezamestnaných. Evidovaný nezamestnaný môže za určitých podmienok žiadať napríklad o príspevok na dochádzku za prácou, na absolventskú prax, na samostatnú zárobkovú činnosť či na vzdelávanie a prípravu pre trhu práce.  
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner