Výkon funkcie prokurátora - odchodné
31. 3. 2025
Výkon funkcie prokurátora je náročný a spojený so značnou psychickou záťažou vyplývajúcou zo samotného charakteru činnosti prokurátora v trestnej oblasti i netrestnej oblasti. V záujme ochrany zdravia pred dlhodobo pôsobiacimi rizikovými faktormi sa ustanovuje, aby zákon priznal prokurátorovi právo na predčasné odchodné v prípade, ak funkciu prokurátora vykonával najmenej 20 rokov.
Podmienkou na vznik nároku prokurátora na predčasné odchodné bude zánik funkcie prokurátora vzdaním sa funkcie v čase, keď ešte nemá nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, a pritom je natoľko psychicky vyčerpaný výkonom funkcie prokurátora, že už nevládze riadne túto funkciu vykonávať. Výška odchodného podľa § 125 ods. 2 závisí od dĺžky započítateľnej praxe, maximálne môže dosiahnuť desaťnásobok naposledy určeného základného platu prokurátora (za 28 rokov započítateľnej praxe).
Ustanovilo sa, aby aj na výpočet výšky predčasného odchodného sa aplikovali pravidlá uvedené v § 125 ods. 2 (§ 125a ods. 2). To znamená, že prokurátorovi vznikne nárok na predčasné odchodné vo výške štyroch základných platov, ak funkciu prokurátora vykonával najmenej 20 rokov; maximálne však môže dosiahnuť predčasné odchodné vo výške 10 základných platov, ak funkciu prokurátora vykonával najmenej 28 rokov. Samozrejme, to platí iba v prípade, ak sa vzdá funkcie prokurátora v čase, keď ešte nemá nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok. V opačnom prípade - ak by mu služobný pomer zanikol vzdaním sa funkcie prokurátora z dôvodov vzniku nároku na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, vznikol by mu nárok na odchodné podľa §125 ods. 2, teda nie na predčasné odchodné podľa znenia § 125a ods. 1 a 2. Základný plat na účely určenia výšky predčasného odchodného je definovaný v právnej úprave uvedenej v § 127 ods. 1 (spoločné ustanovenie k odchodnému, predčasnému odchodnému a úmrtnému). Právne skutočnosti, ktoré sa budú posudzovať ako výkon funkcie prokurátora na účely predčasného odchodného, sa určia podľa právnej úpravy uvedenej v § 127 ods. 3.
K
Starodôchodcovia by si mali polepšiť
23. 3. 2019
Vládny kabinet v utorok (19. 3.) odobril s pripomienkami návrh poslancov NR SR z Mosta-Híd na zmenu zákona o sociálnom poistení. Podľa návrhu, ktorý je v parlamente v druhom čítaní, sa majú upraviť podmienky nároku na vyrovnávací príplatok pre starodôchodcov.
Poslanci koaličného Mosta-Híd Irén Sárközy a Peter Antal chcú novelou dosiahnuť, aby nárok na vyrovnávací príplatok malo viac starodôchodcov. Reagujú tak aj na prax Najvyššieho súdu SR pri rozhodovaní sporov týkajúcich sa starobného dôchodku. Navrhujú znížiť potrebný počet rokov československých období dôchodkového poistenia z najmenej 25 rokov na 15 rokov.
Z garančného poistenia vyplatila vlani poisťovňa 16 miliónov eur
20. 3. 2019
V roku 2018 Sociálna poisťovňa vyplatila mesačne priemerne 142 dávok garančného poistenia a za celý rok to bolo 1702 dávok.
Je to o niečo viac ako v roku 2017, keď ich bolo mesačne priemerne 121 a za rok 1446. Priemerná mesačná výška dávky na jeden prípad pritom vlani predstavovala 1517,59 eura, čo je menej ako v roku 2017, keď to bolo 1587,37 eura. Podľa informácií poisťovne medziročne však vzrástli celkové výdavky na túto dávku a v roku 2018 Sociálna poisťovňa na výplatu dávky garančného poistenia vynaložila 2,58 milióna eur, v roku 2017 to bolo 2,29 milióna eur. Na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie zo základného fondu garančného poistenia Sociálna poisťovňa vlani zaplatila viac ako 13,5 milióna eur, v roku 2017 o takmer tri milióny menej. V roku 2018 tak celkové výdavky zo základného fondu garančného poistenia predstavovali viac ako 16 miliónov eur.
Železnice sa dohodli s odborármi
18. 3. 2019
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa v rámci kolektívneho vyjednávania dohodla s odborovými centrálami na raste miezd v najbližších dvoch rokoch. Informoval o tom hovorca ZSSK Tomáš Kováč.
Od 1. marca tohto roka sa tak všetkým zamestnancom zvyšuje tarifná mzda o 30 eur a vybraným profesiám stúpne pohyblivá zložka mzdy (prémie) v priemere o 25 eur. Od 1. januára 2020 by sa tarifná mzda mala všetkým zamestnancom zvýšiť o ďalších 30 eur. Vybraným profesiám sa zasa od apríla budúceho roka má zvýšiť pohyblivá zložka mzdy v priemere o ďalších 20 eur. "Pri tomto výsledku sú dôležité dve veci. Prvou je, že sa nám podarilo dohodnúť navýšenie miezd až na dva roky, čo je pre zamestnancov istotou do budúcnosti, a tou druhou je, že z pôvodného návrhu 'všetkým rovnako' sme dokázali časť zvýšenia presunúť do variabilnej zložky – to znamená, že tí, ktorí chcú pracovať viac, si môžu aj viac zarobiť. Aj o tom je transformácia firmy, ktorú sme začali ešte v roku 2016," priblížil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký. Stretnutia s odborármi v rámci série kolektívnych vyjednávaní, ktorých predmetom bol mzdový nárast zamestnancov ZSSK, prebiehali od novembra 2018 do marca 2019. Pôvodné návrhy zamestnávateľa a jedenástich odborových centrál sa výrazne líšili, ale v stredu 13. marca došlo k dohode.
Čo robiť, ak nemáte peniaze na dane
15. 3. 2019
Marec je v našich končinách mesiacom, v ktorom sa oficiálne začína jar, no pre státisíce Slovákov býva aj obdobím starostí. Nemalá časť národa totiž musí podať daňové priznanie a zaplatiť dane. Existuje však možnosť, ako si v prípade núdze pomôcť — aspoň načas. Dá sa požiadať o odklad. Napríklad vlani tak urobil rekordný počet ľudí — vyše 200-tisíc daňovníkov
Platenie daní sa dá odložiť o 3 či 6 mesiacov. Daňovník o odklad musí požiadať, oznámenie treba príslušnému daňovému úradu poslať najneskôr do 1. apríla 2019. Platí len žiadosť vypísaná na konkrétnom tlačive, ktoré slúži na tento účel. K dispozícii je napríklad na webovej stránke Finančnej správy. Pokiaľ komunikujete s daniarmi elektronicky, tak oznámenie musíte podať taktiež touto formou. Odložiť platenie daní si môžete najviac o tri celé kalendárne mesiace s výnimkou tých, ktorí sú v konkurze alebo v likvidácii. „Daňovník v oznámení je povinný uviesť novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie a v tejto novej lehote je aj daň splatná,“ informuje Finančná správa.