|
CESTOVNÉ NÁHRADY - téma novín |
1. apríla 2005 nadobudla účinnosť v poradí už druhá novela zákona o cestovných náhradách.
Dôvodom prijatia zákona č. 81/2005 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení zákona č. 530/2004 Z. z. a o doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon"), boli najmä tieto skutočnosti:
- spresnenie textu zákona a odstránenie niektorých aplikačných a výkladových problémov v praxi,
- pristúpenie SR k Dohovoru, ktorým sa definuje štatút Európskych škôl s cieľom minimalizovať výdavky štátu na učiteľa Európskej školy,
- prehodnotenie a spresnenie podmienok poskytovania náhrad, ktoré sa poskytujú štátnym zamestnancom, ktorí sú dočasne vyslaní na vykonávanie štátnej služby v cudzine alebo zamestnancom, ktorí vykonávajú práce vo verejnom záujme podľa pracovnej zmluvy v zahraničí,
- prispôsobenie zákona o cestovných náhradách k zákonu Národnej rady SR č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR v nadväznosti na nároky prezidenta SR na náhradu výdavkov pri zahraničnej ceste, ktorá súvisí s výkonom funkcie.
PREDMET ÚPRAVY
Novelou zákona došlo v ustanovení § 1 ods. 2 k spresneniu poskytovania cestovných náhradách osobám, ktoré vykonávajú pre právnické osoby práce a činnosti na základe obchodnoprávneho vzťahu. Ide o dve skupiny osôb.
1. skupina: Osoby, ktoré boli vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu (subjekty, ktoré príslušnú funkciu vykonávajú v obchodnom alebo občianskoprávnom vzťahu, ako napr. členovia predstavenstva a dozornej rady a. s., konatelia spol. s r. o., členovia rôznych správnych rád a kontrolných komisií alebo iných orgánov obchodnej spoločnosti, družstva, štátneho podniku, fondu, nadácie alebo inej právnickej osoby).
Nárok na cestovné náhrady majú uvedení členovia orgánov právnickej osoby aj na tom právnom základe, že osobitné zákony, ktoré upravujú ich postavenie, povinnosti, ustanovujú aj ich nároky (napr. majú nárok na cestovné výdavky). V praxi dochádzalo k duplicite vzniku tohto nároku. Preto zákon ustanovuje, že uvedeným osobám sa majú cestovné náhrady poskytovať buď na základe § 1 ods. 2 písm. a), alebo písm. b). Na uvedené osoby sa teda bude v prvom rade aplikovať zákon o cestovných náhradách na základe osobitného predpisu [§ 1 ods. 2 písm. a)] a nie podľa ustanovenia § 1 ods. 2 písm. b), ktorý zakladá všeobecný nárok na cestovné náhrady osobám vymenovaných alebo zvolených do orgánov právnickej osoby.
2. skupina: Osoby, ktoré vykonávajú pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu rôzne druhy prác a vykonávajú pre ňu rôzne úlohy bez toho, aby bol uzavretý špecifický právny vzťah. Ustanovenie § 1 ods. 2 písm. c) zákona sa teda vzťahuje iba na osobu, ktorá vykonáva určité úlohy, nie je k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v žiadnom právnom vzťahu a neposkytuje sa jej za výkon činnosti žiadne finančné plnenie. Ide o osoby, ktoré na základe dohody poskytujú určité služby a činnosti bez finančnej náhrady (napr. dobrovoľníci v občianskych združeniach, zamestnanci podriadenej organizácie, ktorí sa zúčastňujú plnenia úloh nadriadenej organizácie, zamestnanci rôznych zamestnávateľov v rámci rozpočtovej sféry, ktorí sa podieľajú na realizácii rôznych projektov, pričom finančné prostriedky sú v gescii jedného zamestnávateľa a pod.).
Súčasne bolo ustanovenie § 1 doplnené novými ods. 4 a 5. Zmyslom tejto úpravy je vylúčenie duplicity v poskytovaní cestovných náhrad podľa zákona č. 283/2002 Z. z. a zároveň aj od zahraničného poskytovateľa cestovných náhrad. Náhrada výdavkov podľa zákona o cestovných náhradách sa neposkytne zamestnancovi v takom prípade, ak preukázane tieto výdavky bude hradiť iný subjekt - keď budú tieto výdavky preukázateľne hradené Európskou komisiou alebo inými inštitúciami na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná.
NÁHRADY ZAMESTNANCOM EURÓPSKEJ ŠKOLY
Do zákona bolo zahrnuté nové ustanovenie § 33a zákona. Toto ustanovenie súvisí s prístupom Slovenskej republiky k Dohovoru, ktorým sa definuje štatút Európskych škôl (pozri oznámenie č. 597/2004 Z. z.). Cieľom prijatia dohovoru je zabezpečenie vzdelávania detí zamestnancov inštitúcií Európskej únie, ktorí budú zastupovať Slovenskú republiku, a to na úrovni materských, základných a stredných škôl. Vyučovanie budú zabezpečovať učitelia vyslaní členskými krajinami; zamestnanci nemajú štatút národných expertov a ostávajú v pracovnom pomere vo vysielajúcej organizácii. Slovenskí učitelia budú v pracovnom pomere s Domom zahraničných stykov Ministerstva školstva Slovenskej republiky, pričom v pracovnej zmluve budú mať miesto výkonu práce dohodnuté v zahraničí. Dom zahraničných stykov poskytne slovenským učiteľom plat vo výške a za podmienok podľa osobitného predpisu (zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov) a uhradí za nich zákonné poistné. Zostávajúcu časť platu, zodpovedajúcu platovým podmienkam učiteľov európskych škôl poskytne slovenským učiteľom Európska škola podľa svojich vnútorných predpisov. Zamestnanci školy budú odmeňovaní v peňažných prostriedkoch v cudzej mene podľa vnútornej smernice školy a v súlade s jej rozpočtom.
Učitelia Európskej školy nemajú status národných expertov (za národných expertov sú podľa uznesenia vlády SR č. 723/2004 určení odborníci, vyslaní na výkon práce v inštitúciách Európskej únie; Európska škola nie je inštitúciou Európskej únie). V nadväznosti na vyššie uvedené a s cieľom eliminovať výdavky na učiteľov Európskej školy zákon ustanovuje, že uvedených učiteľov sa nevzťahujú ustanovenia § 19 až 32a zákona, ktoré sa vzťahujú na zamestnancov s miestom výkonu práce podľa pracovnej zmluvy v zahraničí, okrem presne vymedzených náhrad. Presne vymedzené náhrady (nárokové alebo fakultatívne) za podmienok ustanovených zákonom patria aj rodinným príslušníkom, ktorí nasledujú zamestnanca do miesta dočasného vyslania (manžel a dieťa - do skončenia strednej školy, maximálne do 21 rokov veku).
Vzhľadom na uvedené skutočnosti boli učitelia Európskej školy vylúčení aj z uplatňovania ustanovenia § 22 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Časť platu týchto učiteľov sa nebude prepočítavať na peňažné prostriedky v cudzej mene.
NÁHRADY V PRÍPADE DOČASNÉHO VYSLANIA
V ustanovení § 19 ods. 1 zákona sa vo väzbe na zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a zákon č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe spresňuje predpokladaný čas dočasného vyslania štátneho zamestnanca do cudziny alebo predpokladaný čas výkonu práce zamestnanca vo verejnom záujme v zahraničí, pričom tento čas je dlhší ako 6 kalendárnych mesiacov. Súčasne pre výkon práce v zahraničí bola zavedená skratka "dočasné vyslanie".
V novom ustanovení § 19 ods. 2 zákona sa vymedzuje, na aké ďalšie obligatórne plnenia - mimo tých, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 1 zákona - má dočasne vyslaný zamestnanec nárok. Plnenia uvedené v ods. 1 boli rozšírené o nové plnenia, a to zdravotné poistenie (pozri § 25a zákona), ktoré bude v praxi postupne nahrádzať plnenie ustanovené v § 25 zákona - náhrada liečebných výdavkov.
Zamestnancovi patrí v prípade dočasného vyslania náhrada výdavkov ako pri zahraničnej pracovnej ceste za dni cesty do miesta dočasného vyslania a pri pracovných cestách v zahraničí. Náhradu presne vymedzených výdavkov za dni cesty do miesta vyslania a späť možno poskytovať zamestnancovi aj osobám, ktoré ho nasledujú do miesta dočasného vyslania. Na rozdiel od doteraz platného právneho stavu sa však zúžil tento okruh len na manžela a dieťa zamestnanca (§ 29 ods. 1 zákona).
Zamestnancovi pri pracovných cestách v krajine jeho dočasného vyslania v trvaní do 6 hodín okrem stravného nepatrí ani vreckové. Dočasne vyslanému zamestnancovi sa poskytuje časť platu vo valute, ktorá zohľadňuje zvýšené výdavky v zahraničí.
Podľa § 19 ods. 6 možno zamestnancovi s výkonom práce v zahraničí poskytnúť aj ďalšie náhrady podľa zákona o cestovných náhradách. Fakultatívne náhrady sú uvedené v ďalších ustanoveniach. Vo väzbe na predchádzajúce zmeny ide len o legislatívno-technickú úpravu
Podľa § 19 ods. 7 zákona, ak sú manželskí partneri prostredníctvom toho istého zamestnávateľa vyslaní na výkon práce v zahraničí do toho istého miesta obidvaja súčasne, určité náhrady prislúchajú vždy len jednému z nich.
NÁHRADY ZAMESTNANCOM VYKONÁVAJÚCEHO PRÁCE VO VEREJNOM ZÁUJME
V novom ustanovení § 32b zákon spresňuje, ktorému zamestnancovi, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme, sa neposkytujú náhrady podľa § 19 až 32a zákona. Ide napr. o slovenského štátneho občana, ktorý sa z rôznych dôvodov legálne dlhodobo zdržiava (legálne dlhodobo žije) v zahraničí. Takému zamestnancovi nepatrí náhrada výdavkov podľa § 19 až 32a zákona, pretože mu zvýšené výdavky nevznikajú z dôvodu, že má bydlisko v zahraničí. Nevznikajú mu ani žiadne zvýšené výdavky napr. na bývanie, výdavky spojené s pobytom nepracujúceho manžela, výdavky spojené s pobytom dieťaťa, liečebné výdavky, výdavky na zabezpečenie vzdelávania detí a pod.
NÁROKY PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Novela zákona o cestovných náhradách v čl. III mení zákon č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR v znení neskorších predpisov. Jednoznačne sa ustanovuje nárok prezidenta Slovenskej republiky na náhradu výdavkov pri zahraničnej ceste, ktorá súvisí s výkonom funkcie prezidenta Slovenskej republiky, a to vo výške 1,5-násobok cestovných náhrad určených uznesením Národnej rady Slovenskej republiky pre predsedu Národnej rady Slovenskej republiky.
(JUDr. Imrich Fekete, CSc.- Poradca X/2005)
|
|
|
|
Povinnosť platenia dane z motorových vozidiel
Konatelia s.r.o. bez uzavretia pracovnoprávneho vzťahu používajú súkromné vozidlá na služobné účely pre spoločnosť. Súčasne si uplatňujú cestovné náhrady.
Sú v zmysle zákona o cestnej dani povinná zaplatiť daň z motorových vozidiel? Budú títo konatelia považovaní v roku 2005 za zamestnancov pri platení dane z motorových vozidiel?
Konateľ s.r.o., ak používal na služobnú cestu súkromné vozidlo neplatil podľa zákona č. 87/19994 Z. z. o cestnej dani cestnú daň.
Predmetom dane podľa § 84 zákona č 582/2004 Z. z. zákona o miestnych daniach... je motorové vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré má pridelené evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo v Slovenskej republike, vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej cestnej premávke a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike, patrí do kategórie vozidiel M, N a do kategórie vozidiel O a používa sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním.
Aby bol naplnený predmet dane, vozidlo musí slúžiť na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Zákon v súvislosti s podnikaním zaviedol v poznámke pod čiarou odkaz na Obchodný zákonník § 2.
Zákon o miestnych daniach určil za daňovníka dane z motorových vozidiel okrem držiteľa vozidla aj užívateľa vozidla, a to v prípadoch, ak fyzická osoba zomrela alebo bola vyhlásená za mŕtvu alebo ak právnická osoba bola zrušená a zanikla. Daňovníkom dane je aj fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá užíva vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej premávke a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v SR.
Zhrnutie
Podľa zákona o miestnych daniach zastávam názor, že konateľ s.r.o. ak používa na služobnej ceste súkromné vozidlo, tak by nemal platiť daň z motorových vozidiel.
K uvedenej problematike však nie sú rovnaké názory z pohľadu výkladu zákona a preto doporučujem informovať sa miestne príslušného správcu. Správcovia dane by mali obdržať k tomuto problému stanovisko.
(Ing. Jana Mederová (I/2005))
|
Nárok na stravné
Podnikateľ - SZČO vykonáva prácu mimo miesta trvalého bydliska.
Má podnikateľ - SZČO, ktorý prácu vykonáva denne mimo miesta trvalého bydliska nárok na stravné v zmysle platných zákonných úprav?
Daňovými výdavkami v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 (ide o príjmy z podnikania a z inej zárobkovej činnosti) vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa zákona o cestovných náhradách.
Zhrnutie
Ak podnikateľ činnosť pravidelne vykonáva v mieste trvalého pobytu, tak potom pri výkone činnosti v inom mieste ako je miesto trvalého pobytu má možnosť uplatniť daňové výdavky na stravovanie podľa zákona o cestovných náhradách.
(Ing. Jana Mederová (I/2005))
|
Uplatnenie daňových výdavkov pri zamestnávaní formou DoVP
V spoločnosti pracuje zamestnanec na DoVP. Spoločnosť nemá odborovú organizáciu a stravovanie je dohodnuté v dohode o vykonaní práce. Zamestnancovi sú preplácané cestovné náhrady.
Je pre spoločnosť daňovo uznaným výdavkom poskytovanie stravovania a cestovné náhrady poskytované zamestnancovi pracujúcemu na základe dohody o vykonaní práce?
Podľa § 152 ods. 1 Zákonníka práce v platnom znení je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Zo zákona priamo nevyplýva povinnosť zabezpečiť stravovanie osobám zamestnaným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Zamestnávateľ môže podľa § 152 ods. 5 písm. b) so súhlasom zástupcov zamestnancov rozšíriť okruh osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytovaní stravovania, ak zamestnanec počas pracovnej zmeny odpracuje viac ako 4 hodiny. Táto dohoda musí byť uvedená v dohode o vykonaní práce.
Zákon o dani z príjmov v platnom znení v § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 uznáva za daňové výdavky príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce.
Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v § 1 ods. 1 upravuje poskytovanie cestovných náhrad a iných plnení pri pracovných cestách okrem iných aj fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru ak je to dohodnuté (písm. c).
Zákon o dani z príjmov v platnom znení uznáva za daňový výdavok aj výdavky na pracovné cesty, na ktoré vzniká nárok podľa zákona č. 283/2002 Z. z.
Zhrnutie:
Zákon o dani z príjmov považuje príspevky na stravovanie pre zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce za daňovo uznateľné výdavky. Pretože firma nemá odborovú organizáciu, bolo by vhodné vypracovať internú smernicu organizácie, v ktorej by bolo uvedené za akých podmienok bude zamestnávateľ prispievať na stravovanie osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Túto dohodu je samozrejme potrebné uviesť aj v samotnej dohode o vykonaní práce.
Cestovné náhrady preplatené podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sú daňovo uznaným výdavkom, ak je to zakotvené v dohode o vykonaní práce. Samozrejme je vhodné vypracovať internú smernicu organizácie, v ktorej by sa tiež uviedlo, že osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru bude zamestnávateľ preplácať cestovné náhrady v súlade so zákonom o cestovných náhradách.
(Ing. Andrea Rizmanová (XI/2004))
|
Prenájom zamestnancov
Slovenská firma, ktorá má sídlo v SR, podniká cez organizačnú zložku, pričom zabezpečuje (prenajíma) pracovné sily pre podniky v ČR. Do akého režimu spadajú zamestnanci zo Slovenska, môžu dostávať diéty a cestovné?
Na jednoznačné zodpovedanie danej otázky je potrebné mať k dispozícii viac informácií. Z otázky však predpokladáme, že uvedené pracovné sily sú zamestnancami slovenskej firmy, a do ČR sú iba prenajímaní, t.j. podľa nášho názoru by mohlo ísť o tzv. dočasné pridelenie zamestnanca k inému zamestnávateľovi v zmysle § 58 Zákonníka práce. Užívateľský zamestnávateľ, ku ktorému bol zamestnanec dočasne pridelený, ukladá zamestnancovi v mene zamestnávateľa počas dočasného pridelenia pracovné úlohy, organizuje, riadi a kontroluje jeho prácu, dáva mu na ten účel pokyny, utvára priaznivé pracovné podmienky týkajúce sa najmä pracovného času a zaisťuje bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci rovnako ako ostatným zamestnancom. Vedúci zamestnanci užívateľského zamestnávateľa nemôžu voči dočasne pridelenému zamestnancovi robiť právne úkony v mene zamestnávateľa, ktorý zamestnanca dočasne pridelil. Počas dočasného pridelenia poskytuje zamestnancovi mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady zamestnávateľ, ktorý zamestnanca dočasne pridelil. Pracovné podmienky a mzdové podmienky dočasne pridelených zamestnancov musia byť rovnaké ako u ostatných zamestnancov užívateľského zamestnávateľa.
Pridelený zamestnanec má teda nárok na cestovné náhrady v zmysle § 17 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách ako pri pracovnej ceste. V dohode o vzájomnej výmene zamestnancov môže zamestnávateľ, ktorý zamestnanca vysiela so zamestnávateľom, ku ktorému je zamestnanec vysielaný, dohodnúť poskytovanie bezplatného ubytovania, stravného alebo bezplatného stravovania, vreckového a náhrady cestovných výdavkov za cesty súvisiace s výkonom práce. Cestovné výdavky za cesty zo sídla zamestnávateľa, ktorý zamestnanca vysiela na pracovnú cestu, do sídla zamestnávateľa v zahraničí a späť, náhradu preukázaných výdavkov za poistenie liečebných nákladov v zahraničí a náhradu výdavkov za cesty na návštevu rodiny uhrádza vysielajúci zamestnávateľ, ak sa zamestnávatelia nedohodnú inak. Slovenskému zamestnancovi vyslanému do zahraničia patrí stravné v inej ako slovenskej mene podľa § 13 ods. 4 zákona o cestovných náhradách.
(Ing. Dušan Dobšovič (XI/2004))
|
|
|
|
O CETOVANÍ VESELO I VÁŽNE |
- Správa o služobnej ceste sa nepíše kvôli informovaniu šéfa, ale aby bol pisateľ chránený.
- Ten, kto v priebehu jazdy strojom času do budúcnosti vystúpi za jazdy, dorazí do cieľa ako vykopávka.
|
|
|
Povinnosti zamestnávateľa po vzniku pracovného pomeru
Zamestnávateľ, ktorý uzatvoril pracovnú zmluvu so zamestnancom, je povinný splniť oznamovaciu a registračnú povinnosť voči inštitúciám vykonávajúcim zdravotné poistenie a sociálne poistenie a voči správcovi dane z príjmu zo závislej činnosti.
Sociálna poisťovňa je inštitúciou, ktorá vykonáva sociálne poistenie, pozostávajúce zo šiestich samostatných poistných systémov a to nemocenského poistenia, starobného poistenia, invalidného poistenia, úrazového poistenia, poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia. Každý zamestnávateľ, zamestnávajúci aspoň jedného zamestnanca, je povinný prihlásiť sa do registra zamestnávateľov, vedeného príslušnou pobočkou Sociálnej poisťovne, a to minimálne 1 deň pred dňom, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca. Prihlásenie do registra zamestnávateľov vykoná na tlačive "Registračný list zamestnávateľa".
Do 30. marca 2005 platilo, že v lehote do 8 dní od vzniku pracovného pomeru bol zamestnávateľ povinný prihlásiť svojho zamestnanca na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, a to na tlačive "Registračný list FO". POZOR! Od 1.4.2005 je zamestnávateľ povinný minimálne 1 deň pred vznikom pracovného pomeru prihlásiť svojho zamestnanca na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti
Po prihlásení zamestnanca do povinného systému sociálneho poistenia je zamestnávateľ povinný lehote do 8 dní prihlásiť seba ako zamestnávateľa a svojho zamestnanca aj do pobočky zdravotnej poisťovne, ktorú si zamestnanec vybral na vykonávanie jeho verejného zdravotného poistenia. Každá zdravotná poisťovňa má vlastné tlačivá prihlášky zamestnávateľa, prihlášky poistenca (používa sa v prípade, že zamestnanec v priebehu trvania zamestnania chce zmeniť zdravotnú poisťovňu), hromadného oznámenia zamestnávateľa o zamestnancoch príslušnej zdravotnej poisťovne (slúži na prihlásenie zamestnanca konkrétneho zamestnávateľa do už vybranej zdravotnej poisťovne), oznámenia o zmenách zamestnávateľa (používa sa v prípade, že zamestnávateľ potrebuje zmeniť údaje uvedené pri prihlásení v prihláške zamestnávateľa) ako aj vlastné tlačivá výkazov poistného na verejné zdravotné poistenie.
Okrem povinného poistného bude zamestnávateľ zrážať a odvádzať zo mzdy vyplatenej zamestnancom preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti. Pokiaľ v osvedčení o registrácii na daňovom úrade zamestnávateľ nie je registrovaný aj ako platiteľ tejto dane vrátane platenia daňového bonusu, musí navštíviť aj svoj miestne príslušný daňový úrad a zaregistrovať sa ako platiteľ tohto druhu dane z príjmu.
|
|
|
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY
ČIASTKA 56, uverejnená 9.4.2005
124. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie trhu s elektrinou.
Redakčné oznámenie o oprave tlačovej chyby v čiastke 49 Zbierky zákonov Slovenskej republiky z roku 2005
ČIASTKA 57, uverejnená 12.4.2005
125. Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky z 10. januára 2005 vo veci vyslovenia nesúladu ustanovení § 237 ods. 2, 3, 5 a 6 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky
126. Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky z 24. februára 2005 vo veci vyslovenia nesúladu ustanovenia § 11 ods. 4, a to slovného spojenia "a v prípade obzvlášť závažného úmyselného trestného činu, trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody, trestného činu podplácania a trestného činu nepriamej korupcie aj ten, komu bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo na ktorého sa hľadí, akoby nebol za takýto trestný čin odsúdený podľa osobitného predpisu", a ustanovenia § 36 ods. 1, § 94 ods. 1 a § 100b ods. 1 a 2 zákona Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1, čl. 2 ods. 2, čl. 12 ods. 2, čl. 13 ods. 4, čl. 20 ods. 1 a 4 a s čl. 35 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a s čl. 1 Dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd
ČIASTKA 58, uverejnená 14.4.2005
127. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 460/2002 Z. z. o vykonávaní medzinárodných sankcií zabezpečujúcich medzinárodný mier a bezpečnosť
128. Zákon o zrušení Fondu na podporu zahraničného obchodu
129. Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 105/2002 Z. z. o poskytnutí jednorazového finančného príspevku príslušníkom československých zahraničných alebo spojeneckých armád, ako aj domáceho odboja v rokoch 1939 - 1945 v znení neskorších predpisov
129. Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 105/2002 Z. z. o poskytnutí jednorazového finančného príspevku príslušníkom československých zahraničných alebo spojeneckých armád, ako aj domáceho odboja v rokoch 1939 - 1945 v znení neskorších predpisov
130. Zákon o vojnových hroboch
131. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o doplnení zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov
132. Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 757/2004 Z. z.
133. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o vyhlásení skutočností dôležitých pre vykonávanie Dohovoru o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa
134. Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 21. januára 2002 č. 3235/1/2001-100, ktorým sa vydáva hlava Potravinového kódexu Slovenskej republiky upravujúca jedlé rastlinné tuky a jedlé rastlinné oleje a výrobky z nich
135. Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky zo 7. októbra 1997 č. 1497/1/1997-100 o kŕmnych surovinách na výrobu kŕmnych zmesí a o hospodárskych krmivách v znení neskorších predpisov
ČIASTKA 59, uverejnená 14.4.2005
136. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú pravidlá na výrobu tepla a elektriny kombinovanou výrobou tepla a elektriny
137. Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky o školskej inšpekcii
138. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o vyhlásení skutočností dôležitých pre vykonávanie Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín
ČIASTKA 60, uverejnená 14.4.2005
139. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Kjótskeho protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy
ČIASTKA 61, uverejnená 15.4.2005
140. Úplné znenie zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
141. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na kvalitu, získavanie, prepravu od zdroja na miesto úpravy a plnenia, úpravu, kontrolu kvality, balenie, označovanie a uvádzanie na trh prírodných liečivých vôd
ČIASTKA 62, uverejnená 15.4.2005
142. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 57/1998 Z. z. o Železničnej polícii v znení neskorších predpisov
143. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spolkovej republiky Nemecko o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní v oblasti vysokého školstva
ČIASTKA 63, uverejnená 15.4.2005
144. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa uznáva prírodný zdroj podzemnej vody v obci Legnava za zdroj prírodnej minerálnej vody a vyhlasujú ochranné pásma zdroja prírodnej minerálnej vody v Legnave
ČIASTKA 64, uverejnená 15.4.2005
145. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 302/2003 Z. z, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o ochrane zvierat pri preprave
146. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 1/1994 Z. z. o sadzbách odvodov za vyňatie lesných pozemkov z lesného pôdneho fondu v znení neskorších predpisov
147. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Rámcovej úverovej zmluvy medzi Rozvojovou bankou Rady Európy a Slovenskou republikou zastúpenou Ministerstvom financií Slovenskej republiky - Transformácia existujúcich zariadení sociálnych služieb
Redakčné oznámenie o oprave chyby v oznámení Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 244/1999 Z. z.
ČIASTKA 65, uverejnená 20.4.2005
148. Zákon o prechode niektorého nehnuteľného majetku štátu do vlastníctva Matice slovenskej
149. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 416/2002 Z. z. o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov
150. Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 93/2001 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vyberaní úhrady za používanie verejných prístavov plavidlami a určenie jej výšky
151. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje postup pri predchádzaní vzniku a odstraňovaní následkov stavu núdze v tepelnej energetike
152. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa
153. Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa vydáva hlava Potravinového kódexu Slovenskej republiky upravujúca tabakové výrobky
ČIASTKA 66, uverejnená 20.4.2005
154. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje spôsob výpočtu škody spôsobenej neoprávneným odberom elektriny
155. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje spôsob výpočtu škody spôsobenej neoprávneným odberom plynu
156. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o rozsahu a postupe pri poskytovaní informácií nevyhnutných na výkon štátnej správy
ČIASTKA 67, uverejnená 21.4.2005
157. Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 587/2004 Z. z. o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov
158. Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 595/2004 Z. z. o vlastných zdrojoch dôchodkovej správcovskej spoločnosti
159. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje rozsah odbornej prípravy a požadovaných vedomostí pre skúšky odbornej spôsobilosti, podrobnosti o zriaďovaní a činnosti skúšobných komisií a obsah osvedčenia o odbornej spôsobilosti
ČIASTKA 68, uverejnená 26.4.2005
160. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 22/2004 Z. z. o elektronickom obchode a o zmene a doplnení zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 284/2002 Z. z.
161. Zákon o navrátení vlastníctva k nehnuteľným veciam cirkvám a náboženským spoločnostiam a prechode vlastníctva k niektorým nehnuteľnostiam
162. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa uznáva prírodný zdroj podzemnej vody s označením vrt ŠB-12 v meste Tornaľa za zdroj prírodnej minerálnej vody
163. Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2004
Redakčné oznámenie o oprave chyby v oznámení Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 427/2004 Z. z.
ČIASTKA 69, uverejnená 27.4.2005
164. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzatvorení Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o zmene a doplnení Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o hraničných priechodoch, o prekračovaní štátnej hranice na turistických chodníkoch križujúcich štátnu hranicu a o zásadách prekračovania štátnej hranice mimo hraničných priechodov podpísanej 1. júla 1999 v Trstenej formou výmeny nót
165. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Druhého dodatkového protokolu k Európskemu dohovoru o vzájomnej pomoci v trestných veciach
ČIASTKA 70, uverejnená 27.4.2005
166. Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky o vlastných zdrojoch finančného konglomerátu a metódach výpočtu dostatočnej výšky vlastných zdrojov na úrovni finančného konglomerátu a o zmene a doplnení niektorých vyhlášok
167. Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje percento zvýšenia dôchodkových dávok v roku 2005
168. Oznámenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o vydaní výnosu o podrobnostiach o stravovaní osoby, ktorej bola obmedzená osobná sloboda
169. Oznámenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovuje rozsah činnosti vyšetrovateľa čakateľa vo vyšetrovaní
170. Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatkov ku kolektívnym zmluvám vyššieho stupňa
(Zdroj: Zbierka zákonov SR)
|
|
|
|
KURZY NBS
Krajina
|
Mena
|
Množstvo
|
11.04.05
|
12.04.05
|
13.04.05
|
14.04.05
|
15.04.05
|
18.04.05
|
19.04.05
|
Austrália
|
AUD
|
1
|
23.214
|
23.139
|
23.083
|
23.268
|
23.347
|
23.329
|
23.226
|
Cyprus
|
CYP
|
1
|
66.680
|
66.516
|
66.281
|
66.358
|
66.591
|
66.957
|
67.321
|
Česká republika
|
CZK
|
1
|
1.298
|
1.296
|
1.293
|
1.293
|
1.296
|
1.300
|
1.302
|
Dánsko
|
DKK
|
1
|
5.217
|
5.203
|
5.190
|
5.189
|
5.207
|
5.241
|
5.268
|
EMÚ
|
EUR
|
1
|
38.862
|
38.758
|
38.660
|
38.653
|
38.796
|
39.054
|
39.259
|
Estónsko
|
EEK
|
1
|
2.484
|
2.477
|
2.471
|
2.470
|
2.480
|
2.496
|
2.509
|
Japonsko
|
JPY
|
100
|
27.886
|
27.703
|
27.623
|
27.828
|
27.952
|
28.103
|
28.155
|
Kanada
|
CAD
|
1
|
24.742
|
24.418
|
24.175
|
24.198
|
24.317
|
24.460
|
24.304
|
Litva
|
LTL
|
1
|
11.256
|
11.225
|
11.197
|
11.195
|
11.236
|
11.312
|
11.370
|
Lotyšsko
|
LVL
|
1
|
55.813
|
55.693
|
55.551
|
55.540
|
55.736
|
56.121
|
56.412
|
Maďarsko
|
HUF
|
100
|
15.781
|
15.760
|
15.715
|
15.725
|
15.740
|
15.797
|
15.804
|
Malta
|
MTL
|
1
|
90.353
|
90.077
|
89.828
|
89.898
|
90.312
|
90.936
|
91.297
|
Nórsko
|
NOK
|
1
|
4.756
|
4.743
|
4.728
|
4.721
|
4.713
|
4.744
|
4.778
|
Poľsko
|
PLN
|
1
|
9.458
|
9.459
|
9.461
|
9.485
|
9.443
|
9.456
|
9.421
|
Slovinsko
|
SIT
|
100
|
16.209
|
16.166
|
16.126
|
16.125
|
16.187
|
16.294
|
16.383
|
Švajčiarsko
|
CHF
|
1
|
25.075
|
25.028
|
24.963
|
24.962
|
24.987
|
25.155
|
25.360
|
Švédsko
|
SEK
|
1
|
4.242
|
4.226
|
4.225
|
4.222
|
4.234
|
4.255
|
4.278
|
USA
|
USD
|
1
|
30.276
|
29.899
|
29.767
|
29.861
|
30.139
|
30.412
|
30.254
|
V. Británia
|
GBP
|
1
|
56.601
|
56.499
|
56.371
|
56.551
|
56.854
|
57.263
|
57.466
|
MMF-ZPČ-SDR
|
XDR
|
1
|
45.450
|
45.140
|
44.993
|
45.105
|
45.382
|
45.721
|
45.748
|
Krajina
|
Mena
|
Množstvo
|
20.4.2005
|
21.4.2005
|
22.4.2005
|
25.4.2005
|
26.4.2005
|
27.4.2005
|
28.4.2005
|
Austrália
|
AUD
|
1
|
23.487
|
23.487
|
23,388
|
23,606
|
23,913
|
23,855
|
23,874
|
Cyprus
|
CYP
|
1
|
68.286
|
68.100
|
67,913
|
68,043
|
68,382
|
68,127
|
68,164
|
Česká republika
|
CZK
|
1
|
1.312
|
1.308
|
1,308
|
1,308
|
1,310
|
1,311
|
1,312
|
Dánsko
|
DKK
|
1
|
5.334
|
5.318
|
5,304
|
5,316
|
5,341
|
5,328
|
5,333
|
EMÚ
|
EUR
|
1
|
39.759
|
39.634
|
39,517
|
39,601
|
39,782
|
39,689
|
39,714
|
Estónsko
|
EEK
|
1
|
2.541
|
2.533
|
2,525
|
2,531
|
2,542
|
2,537
|
2,538
|
Japonsko
|
JPY
|
100
|
28.493
|
28.424
|
28,213
|
28,495
|
28,945
|
28,855
|
28,957
|
Kanada
|
CAD
|
100
|
24.509
|
24.514
|
24,39
|
24,491
|
24,767
|
24,648
|
24,640
|
Litva
|
LTL
|
1
|
11.514
|
11.472
|
11,443
|
11,469
|
11,521
|
11,495
|
11,502
|
Lotyšsko
|
LVL
|
100
|
57.112
|
56.945
|
56,761
|
56,902
|
57,157
|
57,034
|
57,072
|
Maďarsko
|
HUF
|
1
|
15.916
|
15.917
|
15,902
|
15,899
|
15,901
|
15,910
|
15,879
|
Malta
|
MTL
|
1
|
92.489
|
92.159
|
91,782
|
92,026
|
92,608
|
92,367
|
92,478
|
Nórsko
|
NOK
|
1
|
4.846
|
4.835
|
4,842
|
4,853
|
4,876
|
4,876
|
4,885
|
Poľsko
|
PLN
|
1
|
9.484
|
9.503
|
9,485
|
9,459
|
9,455
|
9,439
|
9,370
|
Slovinsko
|
SIT
|
100
|
16.590
|
16.541
|
16,49
|
16,527
|
16,601
|
16,565
|
16,574
|
Švajčiarsko
|
CHF
|
1
|
25.718
|
25.662
|
25,59
|
25,640
|
25,765
|
25,715
|
25,731
|
Švédsko
|
SEK
|
1
|
4.324
|
4.313
|
4,299
|
4,321
|
4,341
|
4,340
|
4,343
|
USA
|
USD
|
1
|
30.592
|
30.400
|
30,194
|
30,303
|
30,676
|
30,579
|
30,742
|
V. Británia
|
GBP
|
1
|
58.342
|
58.184
|
57,716
|
57,924
|
58,548
|
58,308
|
58,424
|
MMF-ZPČ-SDR
|
XDR
|
1
|
46.313
|
46.119
|
45,86
|
46,308
|
46,487
|
46,348
|
46,487
|
(Zdroj: Slovenská národná Banka )
|
POHONNÉ HMOTY
Maloobchodné ceny (SK/liter)
|
Dátum zmeny
|
TP 91
|
TP 91 UNI
|
TP 95
|
TP 98
|
TP DIESEL
|
EVO DIESEL
|
04.01.2005
|
32,20
|
32,60
|
32,60
|
35,20
|
33,80
|
35,80
|
11.01.2005
|
33,00
|
33,40
|
33,40
|
36,00
|
33,80
|
35,80
|
18.01.2005
|
33,80
|
34,20
|
34,20
|
36,80
|
33,80
|
35,80
|
02.03.2005
|
33,30
|
33,70
|
33,70
|
36,30
|
34,40
|
36,60
|
11.03.2005
|
34,00
|
34,40
|
34,40
|
37,00
|
35,30
|
37,50
|
31.03.2005
|
34,90
|
35,30
|
35,30
|
37,90
|
36,20
|
38,40
|
08.04.2005
|
36,00
|
36,40
|
36,40
|
39,00
|
37,00
|
39,20
|
|
|
|
APRÍL 2005
25. 4. pondelok
- daň z pridanej hodnoty
- daňové priznanie a splatnosť DPH za predchádzajúci kalendárny mesiac pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
- daňové priznanie a splatnosť DPH za predchádzajúci kalendárny štvrťrok pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
25. 4. pondelok
- spotrebná daň
- splatnosť spotrebných daní z vína, piva, liehu, tabaku a tabakových výrobkov za predchádzajúci kalendárny mesiac
MÁJ 2005
2. 5. pondelok
- daň z príjmov
- termín pre zamestnávateľov na predloženie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok
- daň z motorových vozidiel
- odvod 1/4 splátky dane z motorových vozidiel, ak presahuje 50 000 Sk
9. 5. pondelok
- zdravotné poistenie
- odvod poistného na zdravotné poistenie a na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie do rezervného fondu a na poistenie v nezamestnanosti za samostatne zárobkovo činnú osobu
16. 5. pondelok
- daň z príjmov
- odvod dane z príjmov vyberanej zrážkou
- spotrebná daň
- daňové priznanie za spotrebné dane z vína, piva, liehu, tabaku a tabakových výrobkov za predchádzajúci kalendárny mesiac
25. 5. streda
- daň z pridanej hodnoty
- daňové priznanie a splatnosť DPH za predchádzajúci kalendárny mesiac pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
- Spotrebná daň
- splatnosť spotrebných daní z vína, piva, liehu, tabaku a tabakových výrobkov za predchádzajúci kalendárny mesiac
31. 5. utorok
- daň z príjmov
- splatnosť preddavku na daň z príjmov právnických a fyzických osôb (1/12), ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 500 000 Sk
- daň z motorových vozidiel
- odvod 1/12 ročnej sadzby dane z motorových vozidiel, ak presahuje 250 000 Sk
|
|
|
Umenie telefonovať
Človek je tvor nedokonalý a jedným z dôkazov jeho nedokonalosti je fakt, že nedokáže byť na dvoch miestach súčasne. Preto sa odjakživa snažil vymyslieť pomôcku, ktorá by mu pomohla prekonať geografické vzdialenosti. Cirkev svätá pre tento účel vymyslela metlu, keď čarodejnica potrebovala byť za deviatimi horami, jednoducho sadla na metlu a za chvíľku už pristávala na určenom mieste. Diabol, aby nezostal pozadu, vymyslel telefón, ktorý je dnes striedavo považovaný za metlu ľudstva i najužitočnejší nástroj, aký sa kedy dostal človeku do rúk. S oboma názormi je možné vrelo súhlasiť. Nekvalifikované používanie robí z telefónu zbraň hromadného ničenia naopak jeho kvalifikované používanie umožňuje spraviť život krajším. Tento príspevok si kladie za cieľ znížiť počet masových vrahov tým, že vám prezradí tajomstvo umenia ako telefonovať.
Telefonovanie ako rituál
Telefonovanie je rituál, ktorý má svoj úvod, vlastný rozhovor a ukončenie. V úvode sa prvý ohlasuje ten, kto je volaný Povie svoje meno (keď ide o priame volanie, i názov organizácie) a pridá pozdrav. Volajúci sa predstavuje menom a názvom organizácie. Ani volaný, ani volajúci neuvádzajú svoje akademické tituly (Mgr., Ing. a pod.), ani postavenie v organizácií (riaditeľ, námestník a pod.). Výnimkou sú lekári, ktorí sa spravidla predstavujú ako doktor XY.
Vlastný rozhovor spravidla začína krátkou, viac menej formálnou výmenou spoločenských fráz typu "Ako sa máte", "Ďakujem, dobre, a vy?" Negatívne odpovede a siahodlhé lamentovanie nie je na mieste - druhá strana nie je zvedavá na vaše problémy.
Po tejto výmene sa prejde priamo "k veci". Vyjadrujeme sa vecne a pokiaľ možno krátko.
V závere hovoru je vhodné zhrnúť, na čom sa obe strany dohodli. Keď ide o zásadné veci, je potrebné ich po skončení hovoru potvrdiť faxom, mailom alebo dopisom.
Hovor sa ukončí pozdravom a ukončí ho osoba staršia funkčne, prípadne vekovo.
Pravidla slušnosti
- Čas, kedy zavoláte, môže mať rozhodujúci vplyv na výsledok rozhovoru. Najmä vtedy, keď potrebujete dosiahnuť konkrétny výsledok.
Pre obchodné telefonáty je spravidla najvhodnejší čas medzi ôsmou a desiatou hodinou predpoludním.
Pre dôležité alebo dlhšie trvajúce telefonické rozhovory nie je príliš vhodná doba v piatok popoludní.
- Než zavoláte na súkromné telefónne číslo partnera či nadriadeného, zhodnoťte, či je záležitosť skutočne tak neodkladná, že nemôže počkať do nasledujúceho pracovného dňa.
- Keď niekomu sľúbite, že mu zavoláte, mali by ste tak bezpodmienečne urobiť. Inak si veľmi rýchlo získate povesť nespoľahlivého partnera.
- Vždy poďakujte za rozhovor bez ohľadu na to, aký mal priebeh. To, že zaželáte príjemný deň, večer, víkend atď., vás nič nestojí a môže vám veľa priniesť, pretože posledný dojem prekrýva tie predchádzajúce.
- Neodbyte volajúceho konštatovaním, že ten, koho volá, tu nie je. Miesto toho poraďte:
"Pán X je práve na porade. Mohl(a) by ste za hodinu zavolať znovu, alebo má vám zavolať späť?"
- Keď volajúceho poznáte po hlase, bude pôsobiť omnoho viac kamarátsky, keď ho pozdravíte jeho menom: "Dobrý deň, pán Malý, som rád, že vás počujem." Tuto zdvorilostnú fintu podporujú i telefóny s displejom, ktoré vám ukážu číslo, resp. priamo meno volajúceho.
- Volajúceho je možné osloviť menom aj v priebehu rozhovoru a pri rozlúčení. Príliš časté opakovanie mena pôsobí vtieravo.
- Pri súkromných hovoroch čím častejšie voláme, tým lepšiu známku si vyslúžime, pri pracovných hovoroch platí opak - čím menej často otravujeme, resp. sme otravovaný, tým lepšie.
- Keď v miestnosti, kde sedíme, je viac ľudí, mali by sme telefonovať tak, aby sme čo najmenej vyrušovali.
- Pri prerušenom spojení by sa, ten, kto volal, mal pokúsiť obnoviť spojenie.
- Keď zvolíme omylom nesprávne číslo a prihlási sa nám neznáma osoba, nemlčíme ako ryba, ale slušne sa ospravedlníme, prípadne sa ubezpečíme, že ide skutočne o omyl a nie napríklad o výmenu úradníkov.
- Keď prijímame dôležitú návštevu, mali by sme telefón vypnúť, prípadne presmerovať na kolegov. Keď čakáme dôležitý hovor, je slušné na to návštevu vopred upozorniť. Je neslušné zdvihnúť telefón a volajúcemu povedať: "Teraz sa ti nemôžem venovať, pretože tu mám nejakú návštevu."
Ako efektívne telefonovať
- Pri telefonovaní podľa možností nepoužívajte skratky, cudzie slová a príliš odborné výrazy. Aj pri telefonovaní platí, že v jednoduchosti je krása.
- Používajte krátke vety: viac než desať - pätnásť za sebou vyslovených slov robí partnerovi problémy s pochopením.
- Nehovorte ako guľomet. V reči robte krátke prestávky, aby váš partner mal čas "stráviť" to, čo počul, prípadne si robiť poznámky, či povedať svoj názor. Tieto prestávky ale majú byť skutočne krátke, aby partner nezískal dojem, že ste odišli, alebo že sa prerušilo spojenie.
- Neskáčte z témy na tému ako cap po záhrade. Ku každej téme zaujmite komplexné stanovisko "K tomuto mám nasledujúce argumenty. Po prvé…"
- Dejte si pozor na presné formulácie a v žiadnom prípade nevyčítajte partnerovi, že vás zle rozumel. Naopak, v prípade nedorozumenia by ste sa mali chovať tak, ako keby ste sa vy vyjadrili nejasne.
- Citoslovce typu "oh", "ah" a "uhm" naznačujú, že sústredene počúvate.
- Súhlas a záujem môžete vyjadriť krátkymi poznámkami, ako napr. "áno, je to tak", "určite" alebo "presne tak".
- Najdôležitejšie skutočnosti radšej zopakujte, aby si partner uvedomil ich váhu a predtým, než hovor ukončíte, krátko zhrňte, na čom ste sa dohodli.
- Keď má volajúci nezvyčajné meno, poznačte si ho na papier, najlepšie hneď na začiatku rozhovoru.
- Keď ste prepočuli meno volajúceho, kľudne sa spýtajte ešte raz.
Je všeobecne známe, že hovoríme nie len jazykom, ale aj rukami, tvárou, či inými časťami tela. To všetko nám pomáha lepšie sa vyjadriť. Preto sa pri telefonovaní chovajte rovnako ako pri rozhovore "z očí do očí".
Hýbte rukami ak je to potrebné, škrípte zubami, vyskočte zo stoličky, alebo choďte po miestnosti. Ale pozor, váš partner vás síce fyzicky nevidí, ale vníma vás akýmsi duševným zrakom. Na základe hlasitosti hovoru, zmeny tónu, zmeny intenzity šumu z okolia vie, kedy ste rukou prikryli mikrofón a radíte sa s kolegom, kedy sa točíte na stoličke, robíte grimasy, či gúľate očami.
Keď sedíte za stolom, seďte vzpriamene - tato poloha podporuje sústredenie.
10 NIE pri obchodnom rozhovore
NEodpovedať na otázku stručným nie. Miesto toho radšej povedzte: "To je zaujímavá otázka. Určite sa ňou budem hneď po skončení nášho rozhovoru zaberať."
NEreagujte na žiadosť slovami: "To nemôžem urobiť!" Radšej volajúcemu povedzte, čo môžete urobiť.
NEvyhovárajte sa slovami: "Prepáčte, musím si na sekundu odskočiť."
Volajúci vie, že klamete a v skutočnosti sa ho chcete zbaviť.
NEpoužívajte chladné otázky typu "O čo ide?", radšej sa opýtajte: "Povedzte mi, prosím, v akej záležitosti voláte?"
NEpoužívajte frázu "Môžem vám pomôcť?" Napovedá, že volajúcemu asi pomôcť neviete. Naproti tomu otázka "Čo pre vás môžem urobiť?" vytvára dojem, že sa zaujímate o jeho problém.
NEprikazujte volajúcemu slovami "Musíte…!", pôsobí to ako studená sprcha. Omnoho lepšie sa akceptuje fráza: "Domnievam sa, že by ste mali…"
Nerozprávajte sa s kolegami a nepíšte na počítači v priebehu telefonovania. To isté platí pre jedenie, pitie, fajčenie alebo čítanie novín. Volajúci vás síce nevidí, ale môže to počuť.
NEtelefonujte, keď ste citovo rozrušený, vaša nesústredenosť vyvolá dojem neschopného človeka.
V dnešnom svete sú prejavy citov považované za neprofesionálne chovanie.
NEvystupujte nepriateľsky a neústretovo. Aj keď prijímate desiatky telefonátov za deň, nesmiete byť voči volajúcim agresívny.
NEdajte volajúcemu najavo, že volá nevhod, alebo, že vás svojim volaním obťažuje.
Prof. Ing. Milan Konvit, CSc.
|
|
|
|
VYŠLO
Poradca č. 8-9/2005 obsahuje
- zákon o rodine
- zákon o sociálnom poistení
- zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení
informáciu o novele zákona o cestovných náhradách
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady č. 3-4/2005
Príručka mzdovej účtovníčky
výpočet mzdy
nemocenské dávky
priemerný zárobok
dochodkové dávky
náhrada príjmu pri PN
vykazovanie poistného
štátne sociálne dávky
1 000 riešení č. 2/2005
Daň z príjmov v roku 2005
DPH od 1. 1. 2005
Právna rukoväť pre každého, zvlášť pre študentov
Edmund Horváth
Autor primerane zjednodušil a zhrnul najdôležitejšie právne predpisy, ktoré sa odvíjajú od ústavného zakotvenia slobôd a povinností občanov. Publikácia je určená širokej verejnosti, zvlášť študentom stredných a vysokých škôl. Do textu sú vložené pasáže s Murphyho aforizmami a právnickými anekdotami.
Daňové výdavky od A do Z
Dobšovič a kol.
Uplatňovanie daňových výdavkov je neustále predmetom diskusií nielen v radoch odborníkov, ale najmä samotných podnikateľov, a to najmä z dôvodu ich vplyvu na určenie základu dane. V tejto publikácii sú daňové výdavky spracované formou výkladového slovníka s odkazom na súvisiace právne predpisy.
V edícii Zákony do vrecka vyšlo:
- Zákon o dani z pridanej hodnoty
- Zákon o rodine
- Zákon o archívnictve
Aktualizácie I/2
- Zákon o správe daní a poplatkov
- Zákon o cestovných náhradách
- Zákon o správnych poplatkoch
- Vyhláška č. 227/2004 Z. z., ktorou sa vykonáva Colný zákon
- Upozornenie na zmenu:
- Zákon o dani z príjmov
- Zákon o spotrebnej dani z liehu
Aktualizácie II/2
- Nariadenie vlády SR o Obchodnom vestníku
- Zákon o policajnom zbore
- Zákon o verejnom obstarávaní
- Zákon o cenách
- Zákon o ochrane hospodárskej súťaže
- Upozornenie na zmenu
- Živnostenský zákon
Aktualizácie III/2
- Zákonník práce
- Zákon o službách zamestnanosti
- Zákon o sociálnom poistení
- Zákon o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti
- Zákon o inšpekcii práce
- Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla
PRIPRAVUJEME
Poradca č. 10/2005
- zákon o cestovných náhradách
- zákon o nelegálnej práci
- zákon o autoškolách
1 000 riešení č. 3/2005
- mzdy a odvody
- nelegálna práca
- automobil v podnikaní
- podnikanie v združení
- nehnuteľnosti, miestne dane
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady č. 5/2005
- možnosti odpočítania a vrátenia DPH
- právo na odpočítanie DPH
- oprava odpočítanej dane
- vrátenie dane zahraničným a iným osobám
- cestovné náhrady po 1. 4. 2005
Účtovné súvzťažnosti pre neziskové organizácie - monotematiky
|
|
|
Stručný návod na vyplnenie objednávky
- Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odpovedať odosielateľovi" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím vytvoríte novú správu obsahujúcu túto objednávku,
- Vyplňte objednávku - Vaše osobné údaje a počty kusov objednaného tovaru vpíšte do odpovedajúcich políčok,
- Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odoslať správu" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím odošlete vyplnenú objednávku na našu adresu.
Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo pri cene uvedené inak.
Identifikačné údaje objednávateľa
|
Meno, Priezvisko:
|
|
Firma:
|
|
IČO:
|
|
Adresa:
|
|
Telefón:
|
|
Predplatné mesačníka Poradca 2005
|
Predplatné s 20 % zľavou
|
13 čísel + zborníky Zákony 2005 I, II, III
prílohy: P6 Aktual, Poradca Extra, e-mailové noviny
Našim predplatiteľom zasielame zdarma prílohu mesačníka Poradca Daňové priznania
- fyzických osôb
- právnických osôb
- ročné zúčtovanie dane
|
998 Sk
|
ks
|
Predplatné
|
Predplatné 1000 riešení 2005 (dvojmesačník)
|
580 Sk
|
ks
|
Predplatné Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2005 (mesačník)
|
1440 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie I
|
- Daňové, účtovné...
|
220 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie II
|
- Obchodné, občianske...
|
220 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie III
|
- Pracovné, sociálne...
|
220 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie IV
|
- Stavebné, pozemkové...
|
250 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie V
|
- Štátna správa, verejná správa...
|
250 Sk
|
ks
|
Predplatné Aktualizácie VI
|
- Životné prostredie...
|
250 Sk
|
ks
|
Poradca 2005 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...
|
č. 1/2005
|
- zákon č. 523/2003 Z. z. o verejnom obstarávaní s komentárom
- zákon č. 544/1990 Zb. o miestnych poplatkoch s komentárom
- bytové spoločenstvá
- zmeny v platení poistného
- paušálne výdavky
- účtovanie goodwillu
|
96 Sk
|
ks
|
č. 2/2005
|
- zákon o cestnej doprave
- zákon o súdnych poplatkoch
|
96 Sk
|
ks
|
č. 3/2005
|
- zákon o účtovníctve s komentárom
- zákon mediácii s komentárom
- založenie a vznik s.r.o.
- minimálna mzda od 1. októbra 2004
|
96 Sk
|
ks
|
č. 4/2005
|
- zákon o miestnych daniach
- príjmi z predaja nehnuteľností
- preddavky na daň z príjmov právnických osôb
- archivácia a starostlivosť o dokumenty
|
96 Sk
|
ks
|
č. 5-6/2005
|
- zákon o dani z príjmov s komentárom
- zákon o dani z pridanej hodnoty s komentárom
- vylúčenie dvojitého zdanenia príjmov u fyzických osôb
- k novele zákona o kolektívnom vyjednávaní
|
192 Sk
|
ks
|
č. 5-6/2005 - príloha: daňové priznania
|
- daňové priznanie za rok 2004 – fyzické osoby, právnické osoby
|
70 Sk
|
ks
|
č. 7/2005
|
- zákon o zdravotnom poistení s komentárom
- správa daní a poplatkov novelizovaná
- práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov
- zmeny v poistných odvodoch k 1. 1. 2005
- diagnostika malých a stredných podnikov
- nová energetická legislatíva
|
96 Sk
|
ks
|
č. 8-9/2005
|
- zákon o rodine
- zákon o sociálnom poistení
- zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení
- informáciu o novele zákona o cestovných náhradách
|
192 sk
|
ks
|
č. 10/2005
|
- zákon o cestovných náhradách
- zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní
- zákon o autoýkolách a o zmene a doplnení niektorych zákonov
- paušálne výdavky zmeny vroku 2005
|
0 sk
|
ks
|
Poradca Extra 2005 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu
|
1/2005 JÚ
|
Skončenie podnikania fyzickej osoby
|
21 Sk
|
ks
|
2/2005 JÚ
|
Zmeny v postupoch účtovania v jednoduchom účtovníctve
|
20 Sk
|
ks
|
1/2005 PÚ
|
Účtovanie pri likvidácii právnickej osoby
|
20 Sk
|
ks
|
2/2005 PÚ
|
Zmeny v postupoch účtovania v podvojnom účtovníctve
|
30 Sk
|
ks
|
1/2005 VS
|
Zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov
|
37 Sk
|
ks
|
2/2005 VS
|
Účtovná závierka za rok 2004 pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie a samosprávu
|
30 Sk
|
ks
|
Zborníky ZÁKONY 2005
|
Zákony I/2005
|
Daň z príjmov,
Daň z pridanej hodnoty,
Spotrebné dane,
Zákon o účtovníctve.
|
195 Sk
|
ks
|
Zákony II/2005
|
Obchodný zákonník,
Občiansky zákonník,
Trestné právo,
Živnostenský zákon.
|
195 Sk
|
ks
|
Zákony III/2005
|
Zákonník práce,
Mzdové predpisy,
Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie,
Sociálne zákony.
|
195 Sk
|
ks
|
Zákony IV/2005
|
Stavebný zákon,
Architekti a inžinieri,
Bývanie,
Pôda.
|
250 Sk
|
ks
|
Zákony V/2005
|
Rozpočtové pravidlá,
Štátna a verejná služba,
Školy,
Obce.
|
250 Sk
|
ks
|
Zákony VI/2005
|
Životné prostredie,
Ochrana ovzdušia,
Vodné hospodárstvo.
|
250 Sk
|
ks
|
Aktualizácie zákonov ročník 2005
|
Aktualizácia I/1
|
- Zákon o správnych poplatkoch
- Opatrenie, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnovy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania
|
35 Sk
|
ks
|
Aktualizácia I/2
|
- Zákon o správe daní a poplatkov
- Zákon o cestovných náhradách
- Zákon o správnych poplatkoch
- Vyhláška č. 227/2004 Z. z., ktorou sa vykonáva Colný zákon
Upozornenie na zmenu:
- Zákon o dani z príjmov
- Zákon o spotrebnej dani z liehu
|
44 sk
|
ks
|
Aktualizácia II/1
|
- Občiansky súdny poriadok
- Úplné znenie zákona o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
- Zákon o konkurze a reštrukturalizácií
|
44 Sk
|
ks
|
Aktualizácia II/2
|
- Nariadenie vlády Sr o Obchodnom vestníku
- Zákon o policajnom zbore
- Zákon o verejnom obstarávaní
- Zákon o cenách
- Zákon o ochrane hospodárskej súťaže
Upozornenie na zmenu:
- Živnostenský zákon
|
38 sk
|
ks
|
Aktualizácia II/3
|
- Zákon o trestnom konaní súdnom (Trestný poriadok)
- Zoznam preberaných právnych aktov európskych spoločenstiev a európskej únie
|
32 sk
|
ks
|
Aktualizácia III/1
|
- Zákon o službách zamestnanosti
- Zákon o rodine
- Zákon o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti
- Zákon o starobnom dôchodkovom sporení
|
30 Sk
|
ks
|
Aktualizácia III/2
|
- Zákonník práce
- Zákon o službách zamestnanosti
- Zákon o sociálnom poistení
- Zákon o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti
- Zákon o inšpekcii práce
- Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla
|
52 sk
|
ks
|
Aktualizácia IV/1
|
- Opatrenie, o výške štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2005
- Zákon o úprave majetkových vzťahov a vyporiadaní majetkových nárokov v družstvách
|
16 Sk
|
ks
|
Aktualizácia V/1
|
- Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme
- Zákon o sústave základných a stredných škôl (školský zákon)
- Zákon o štátnej správe starostlivosti o životné prostredie
|
32 Sk
|
ks
|
Aktualizácia VI/1
|
- Zákon o ochrane prírody a krajiny
|
27 Sk
|
ks
|
Zákony do vrecka - úplné znenia zákonov vo formáte A6
|
Ústava SR
|
- Úplné znenie
|
21,90 Sk
|
ks
|
Ústava ČR
|
- Úplné znenie Ústavy ČR, Zákon o štátnych symboloch ČR, Listina základných práv a slobôd
|
21,90 Sk
|
ks
|
Zákon o DPH
|
- daňová povinnosť
- sadzby dane z pridanej hodnoty
- postup pri registrácii
- oslobodenie, vrátenie a odpočítanie dane
|
42 Sk
|
ks
|
Zákon o rodine
|
- vznik manželstva
- vzťahy medzi rodičmi a deťmi
- poručníctvo a opatrovníctvo
- určenie rodičovstva a vyživovacej povinnosti
|
32 Sk
|
ks
|
Občiansky zákonník
|
- občiansko-právne vzťahy
- vlastnícke práva
- dedenie
- záväzkové práva
- zodpovednosť za škodu a za bezdôvodné obohatenie
|
65 Sk
|
ks
|
Obchodný zákonník
|
- obchodné vzťahy a podnikanie
- obchodné spoločnosti a družstvá
- obchodné záväzkové vzťahy
- záväzkové vzťahy v medzinárodnom obchode
|
80 Sk
|
ks
|
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2005 - mesačník rieši špecifické problémy z daňovej a účtovnej oblasti v príkladoch
|
1/2005
|
1. téma: leasing
2. téma: vzdelávanie zamestnancov
|
120 Sk
|
ks
|
2/2005
|
1. téma: oslobodenie FO a PO
- od dane z príjmov
- od dane z pridanej hondoty
- od miestnych daní
2. téma: iné daňové oslobodenia
|
120 Sk
|
ks
|
3-4/2005
|
téma: Príručka mzdovej účtovníčky
|
240 Sk
|
ks
|
1000 riešení 2005 – vychádza už ako dvojmesačník
|
1/2005
|
téma čísla – Daňové výdavky a koniec roka 2004 v podnikaní
|
97 Sk
|
ks
|
2/2005
|
téma čísla – Daňové priznania za rok 2004, Daň z príjmov od 1. 1. 2005
|
97 Sk
|
ks
|
Monotématika |
Súvzťažnosti
|
- rozpočtové organizácie
-
príspevkové organizácie
-
vyššie územné celky
-
obce a mestá
-
účtovná osnova
-
postupy účtovania
|
260 Sk
|
ks
|
Zdravotné zákony a predpisy
|
- šesť reformných zákonov po novelách
|
240 Sk
|
ks
|
Právna rukoväť pre každého, zvlášť pre študentov
|
- Autor primerane zjednodušil a zhrnul najdôležitejšie právne predpisy, ktoré sa odvíjajú od ústavného zakotvenia slobôd a povinností občanov. Publikácia je určená širokej verejnosti, zvlášť študentom stredných a vysokých škôl. Do textu sú vložené pasáže s Murphyho aforizmami a právnickými anekdotami.
|
140 sk
|
ks
|
Daňové výdavky od A do Z
|
- Uplatňovanie daňových výdavkov je neustále predmetom diskusií nielen v radoch odborníkov, ale najmä samotných podnikateľov, a to najmä z dôvodu ich vplyvu na určenie základu dane. V tejto publikácii sú daňové výdavky spracované formou výkladového slovníka s odkazom na súvisiace právne predpisy.
|
170 sk
|
ks
|
Poradca deťom |
Sto zvieratiek v hádankách
|
Knižka hádaniek z oblasti živočíšnej ríše je určená deťom od 5 do 9 rokov. V obrázkovej galérii sa deti zoznámia so sto farebne ilustrovanými zvieratkami.
|
80 Sk
|
ks
|
S pastelkou v kráľovstve matematiky
|
Knižka dáva priestor dieťaťu formou hry a riešením veku primeraných problémových situácií zoznámiť sa so základnými matematickými pojmami a vzťahmi, geometrickými tvarmi, základnými a radovými číslovkami.
|
140 Sk
|
ks
|
S pastelkou v kráľovstve matematiky I.
|
Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.
|
43 Sk
|
ks
|
S pastelkou v kráľovstve matematiky II.
|
Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.
|
43 Sk
|
ks
|
1. Dobrodružstvá žiačika Mudráčika
|
Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.
|
36 Sk
|
ks
|
2. Dobrodružstvá žiačika Mudráčika
|
Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.
|
34 Sk
|
ks
|
Pastelkami čarujem
|
Pracovný zošit postupne pomáha deťom objavovať krásu písaných tvarov od kreslenia čiar, kruhov ku slučkám.. U detí sa tak rozvíjajú prirodzeným spôsobom grafomotorické zručnosti.
|
27 Sk
|
ks
|
Kreslím a maľujem
|
V pracovnom zošite si deti tvary z prvého zošita zopakujú v náročnejšej forme. Ďalej rozvíjajú grafomotorické zručnosti a vytvárajú si kladný postoj k písaniu.
|
36 Sk
|
ks
|
Hovoriace písmená a slabiky
|
V knižke sa deti stretávajú s personifikovanými písmenkami abecedy, malými bytosťami, ktoré sa s deťmi rozprávajú. Pretože "písmenkových kamarátov" ochotne prijímajú aj celkom malé deti, vytvárajú tak kladný vzťah dieťaťa k znakom, čítaniu a vzdelávaniu. Deti sa presvedčia o tom, že s písmenkami sa dá aj zaujímavo hrať. V riekankách sa stretnú nielen s písmenkami, ale aj s jednoduchými slabikami.
|
75 Sk
|
ks
|
Všetky uvedené publikácie si môžete objednať aj telefonicky, faxom alebo na našich www stránkach (pozri rubriku kontakty).
|
|
|
Adresa: |
|
Telefón: |
Poradca s.r.o
Pri Celulózke 40
010 01 Žilina
|
|
(041) 56 52 871
(041) 56 52 877
(041) 56 52 879
|
|
E-mail: |
|
Fax: |
poradca@i-poradca.sk |
|
(041) 56 52 659 |
|
Informácie o naších produktoch nájdete aj na našej internetovej stránke www.i-poradca.sk. |
|
|
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2005 |