Em@ilové noviny

 

č. 9/2016

15. 5. 2016

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Vážení čitatelia! FO, ktorá podniká, vykonáva samostatne zárobkovú činnosť, alebo prenajíma nehnuteľnosť, môže pri svojej činnosti používať hmotný majetok. Aký dopad na zdanenie príjmov z prípadného predaja majetku daňovníka má jeho zaradenie v obchodnom majetku, čo je daňovým výdavkom, za akých podmienok je odpis daňovým výdavkom?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Riadenie, alebo tiež manažment, je pojem, ktorý sa objavuje vo svojej akčnej podobe vo všetkých oblastiach života človeka, nielen tej profesijnej. Každý z nás musí byť totiž schopný riadiť sám seba, aby mohol takto pôsobiť aj na iných. Spomedzi manažérskych funkcií je plánovanie najvhodnejším príkladom. Aké typy plánovania poznáme z hľadiska času a významu?
Viac v rubrike Praktická komunikácia.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie pri emailových novinách.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
PREDAJ OBCHODNÉHO MAJETKU FO

 


Ak daňovník v súvislosti so svojou činnosťou používa vlastný majetok
- zaradí ho do obchodného majetku alebo
- nezaradí ho do obchodného majetku.
Pri používaní majetku u fyzickej osoby nie je podstatné, či bol zakúpený na rodné číslo alebo na IČO. Uvedené nemá vplyv ani na zaradenie do obchodného majetku, ani na jeho predaj. Je vecou daňovníka, či sa rozhodne majetok, ktorý využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov zaradiť do obchodného majetku (t.j. daňovník sa môže rozhodnúť, či predmetný majetok bude účtovať v účtovníctve, alebo či majetok bude evidovať v evidencii obchodného majetku.

Pojem obchodný majetok je na účely zákona definovaný
v § 2 písm. m) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o dani z príjmov“ alebo „ZDP“) ako súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré sú vo vlastníctve fyzickej osoby, ktorá má príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu podľa § 6 zákona, a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu podľa § 6 zákona, ktoré táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, (ďalej „zákon o účtovníctve“) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 zákona.

Daňové výdavky u obchodného majetku
Pri predaji obchodného majetku sa príjmy znižujú o daňové výdavky. Podstatný vplyv na uplatňovanie daňových výdavkov súvisiacich s činnosťou podľa § 6 má skutočnosť, či fyzická osoba zaradí svoj majetok do svojho obchodného majetku alebo nie.
Pri obchodnom majetku, si môže uplatňovať do daňových výdavkov:
1) výdavky na obstaranie hmotného majetku a nehmotného majetku,
2) výdavky na technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku,
3) výdavky na opravy a udržiavanie tohto majetku a
4) iné súvisiace výdavky spojené s používaním tohto majetku.

Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady)
na obstaranie hmotného majetku, nehmotného majetku a hmotného majetku a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania, napr. pozemky. Ako daňový výdavok pri predaji majetku sa uplatní v zákonom stanovených podmienok zostatková cena, po uplatnení odpisov.
Výdavky na obstaranie hmotného a nehmotného majetku sú daňovými len prostredníctvom odpisov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v § 22 ods. 8 zákona o dani z príjmov.
Odpisovaním na účely zákona o dani z príjmov sa rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 ZDP a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Z predmetného ustanovenia vyplýva, že uplatňovať výdavky na obstaranie hmotného majetku formou odpisov môže len ten daňovník, ktorý o tomto hmotnom majetku účtuje alebo ho eviduje. Prvoradou podmienkou ale je, že jeho používanie súvisí s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním príjmov daňovníka.

Daňovník môže na obchodnom majetku vykonať technické zhodnotenie
ktoré s uplatní ako daňový výdavok v prípade jeho predaja. Technickým zhodnotením hmotného majetku sa podľa § 29 ZDP rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1 700 Eur v úhrne za zdaňovacie obdobie. Technické zhodnotenie vykonané na hmotnom a nehmotnom majetku zvyšuje obstarávaciu resp. zostatkovú cenu hmotného a nehmotného majetku alebo je iným samostatným majetkom zaradeným do tej príslušnej odpisovej skupiny, kde patrí majetok ktorý sa zhodnocuje.
Náklady na opravy a údržbu nevstupujú do obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku, ak sú vykonávané v súvislosti s dlhodobým majetkom, sú priamym daňovým výdavkom (nákladom) daňovníka. Ako daňový výdavok sa uplatnia aj pri predaji.

Pri prenájme hmotného majetku
sa odpisy majetku poskytnutého na prenájmom zahrnú do výdavkov najviac do sumy časovo rozlíšenej sumy príjmov (výnosov) z tohto majetku pripadajúcich na príslušné zdaňovacie obdobie.
Ak je hmotný majetok poskytnutý na prenájom iba z časti alebo len časť zdaňovacieho obdobia, výška odpisov zahrňovaných do daňových výdavkov prenajímateľa sa určí podľa rozsahu a doby prenájmu tohto majetku. Neuplatnená časť ročného odpisu prenajatého hmotného majetku sa uplatní počnúc rokom nasledujúcim po uplynutí doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1 vo výške ročného odpisu vypočítaného ako pomer vstupnej ceny hmotného majetku a doby odpisovania ustanovenej pre príslušnú odpisovú skupinu v § 26 ods. 1 a ak je hmotný majetok poskytnutý na prenájom, do výšky príjmov z prenájmu.
Ak je hmotný majetok poskytnutý na prenájom iba z časti alebo len časť zdaňovacieho obdobia, výška odpisov zahrnovaných do daňových výdavkov prenajímateľa sa určí podľa rozsahu alebo doby prenájmu tohto majetku.

Vyradenie majetku z obchodného majetku
Príjem z predaja nehnuteľnosti zahrnutej v obchodnom majetku je oslobodený od dane až po uplynutí piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku (§ 9 ods. písm. c) zákona o dani z príjmov).

Príjem z predaja obchodného majetku sa zdaňuje rovnako ako príjem z činnosti, ktorú daňovník vykonáva, nakoľko § 6 ods. 5 zákona o dani z príjmov ustanovuje, že príjmom z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka.
Dňom vyradenia majetku z obchodného majetku daňovníka sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval majetok v účtovníctve alebo uvádzal v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov

Príjmy z predaja nehnuteľnosti
patria medzi príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP vtedy,
ak ide o predaj nehnuteľnosti, ktorú predávajúci využíva:
na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak v momente predaja nehnuteľnosť nie je zahrnutá do obchodného majetku predávajúceho,
na osobné účely alebo na prenájom, z ktorého plynú príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona, pričom nie je podstatné, či je prenajímaná nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku predávajúceho.
Medzi príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností do § 8 ods. 1 písm. b) ZDP nemožno zaradiť príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola využívaná, účtovaná alebo evidovaná ako obchodný majetok v čase predaja.
Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľností podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v § 8 ods. 1 písm. b) až f) ZDP vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

Pri predaji hnuteľnej veci alebo pri predaji nehnuteľnosti
si daňovník zníži príjmy o daňové výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmov. Ak bola hnuteľná vec alebo nehnuteľnosť nadobudnutá kúpou, výdavkom bude kúpna cena, ktorá bola daňovníkom zaplatená. Ak ide o nehnuteľnosť alebo hnuteľnú vec, ktorá bola nadobudnutá dedením alebo darovaním, výdavkom bude cena veci stanovená v čase jej dedenia alebo darovania.
Ak ide o vec, ktorá bola ako obchodný majetok odpisovaná, daňovým výdavkom je zostatková cena.
Ak ide o vec, ktorá bola opravovaná alebo technicky zhodnotená, do výdavkov sa zahrnie aj suma vynaložená daňovníkom za opravu a údržbu alebo za technické zhodnotenie predmetnej hnuteľnej alebo nehnuteľnej veci.
Ak ide o nehnuteľnosť alebo hnuteľnú vec, ktorú si daňovník sám postavil alebo zhotovil, daňovým výdavkom sú výdavky na nákup materiálu, súčiastok a pod. Pri takto postavenej (opravenej) nehnuteľnosti alebo zhotovenej (opravenej) hnuteľnej veci nemožno za daňový výdavok uznať vlastnú prácu daňovníka.

Zostatková cena obchodného majetku
je daňovým výdavkom len do výšky príjmov (výnosov) z predaja

Pri hmotnom majetku, je zostatková cena daňovým výdavkom len do výšky príjmov (výnosov) z predaja podľa § 19 ods. 3 písm. b) bod 1, zákona o dani z príjmov t.j. automobily (zaradené do kódu Klasifikácie produktov 29.10.2), budovy a stavby zaradené do odpisovej skupiny 6) a iné (lietadlá, lode).
Daňovník v prípade predaja takéhoto obchodného majetku, môže uplatniť odpis vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých majetok účtoval alebo evidoval podľa § 6 ods. 11 ZDP (§ 22 ods. 12 ZDP).

Ing. Marta Boráková

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 6/2016 )
 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
MAJETOK VYUŽÍVANÝ NA PODNIKANIE

Živnostník vykonáva obchodnú činnosť. Túto činnosť vykonáva v rodinnom dome, z ktorého si polovicu vyčlenil ako nehnuteľnosť využívanú v súvislosti s podnikateľskou činnosťou.

O tejto polovici nehnuteľnosti účtuje ako o majetku využívanom na podnikanie, (t.j., že ju vedie na karte dlhodobého hmotného majetku), vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom v súlade s § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov. Všetky výdavky spojené s touto časťou nehnuteľnosti sú daňovými výdavkami spĺňajúcimi podmienky uvedené v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov (opravy, technické zhodnotenie a pod). Daňovník si uplatní uvedený postup aj v prípade, ak predmetnú polovicu nehnuteľnosti využívanú v súvislosti s podnikaním, nevyňal z bytového fondu a nevedie ju ako nebytovú časť v súlade s osobitnými predpismi.

MASÉRSKE SLUŽBY

Daňovník využíval časť rodinného domu na podnikateľskú činnosť – masérske služby.

O tejto časti nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na podnikanie ale v súvislosti s podnikaním, nevložil ju do obchodného majetku. Daňovník zariadil priestory masážnym stolom, sedačkou, policami a pod., o ktorých účtoval ako o majetku využívanom na podnikanie. Predmetné hnuteľné veci sú obchodným majetkom a ich obstaranie je daňovým výdavkom v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona o dani z príjmov. To, či daňovník zaradil alebo nezaradil samotnú časti nehnuteľnosti na podnikanie sa pre uplatňovanie daňových výdavkov posudzuje samostatne od vybavenia takejto časti nehnuteľnosti iným hnuteľným majetkom využívaným na podnikanie.

PRENAJÍMANIE NEHNUTEĽNOSTI

Fyzická osoba ako občan prenajíma 25 % nehnuteľnosti hmotného majetku a ročný odpis tohto majetku je 4 000 eur, pre uplatnenie daňových odpisov sa porovnáva 25 % ročného odpisu (1 000 eur) s príjmami z prenájmu.

Ak doba, počas ktorej sa majetok prenajíma, je 6 mesiacov, pričom ročný odpis je 1 000 eur, pre uplatnenie daňových výdavkov vo forme odpisov sa porovnáva 6/12 ročného odpisu (500 eur) s príjmami z prenájmu.

NULOVÁ ZOSTATKOVÁ HODNOTA

Osobné motorové vozidlo bolo zakúpené na IČO v roku 2009. Bolo odpisované 4 roky, v súčasnosti má nulovú zostatkovú hodnotu.
Ako si vysvetliť pojem obchodného majetku v súvislosti so zákonom o dani z príjmov? Ak sa vozidlo preradí v roku 2016 do osobného používania, a nebude prepísané na dopravnom inšpektoráte, je toto vozidlo stále v obchodnom majetku v súvislosti s podnikaním? Môže sa vozidlo preradené do osobného používania požívať pri výkone podnikateľskej činnosti a uplatňovať naň cestovné náhrady na spotrebované PHM a amortizáciu? Ako postupovať pri jeho následnom predaji?


Dňom vyradenia majetku z obchodného majetku daňovníka sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval majetok v účtovníctve alebo uvádzal v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov. Ak daňovník auto po 7 rokoch preradí v účtovnej evidencií do osobného používania, už nie je v obchodnom majetku v súvislosti so živnosťou.
Ak daňovník pri podnikaní naďalej využíva takéto vozidlo, môže si uplatniť daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Daňovými výdavkami sú výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, (zákon o cestovných náhradách) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady):
1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, a len, ak nebolo zahrnuté do obchodného majetku v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach u tohto daňovníka, uplatní aj výdavky (náklady) do výšky základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, alebo
2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
V prípade predaja tohto vozidla, už vyradeného z obchodného majetku, do piatich rokov sa bude zdaňovať základ dane v § 6 ZDP, t.j. príjem z predaja auta znížený o zostatkovú cenu (len do výšky príjmov z predaja).
Pri predaji hnuteľnej veci, po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku je príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov.
Ing. Marta Boráková



(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 6/2016)

 

 
 
P6 AKTUAL
168/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Argentínskej republiky o vedecko-technickej spolupráci.
169/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci (oznámenie č. 296/1991 Zb.) v znení neskorších zmien
170/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí Dodatku k Dohovoru o fyzickej ochrane jadrových materiálov
171/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
172/2016 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 473/2011 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o predaji životne dôležitých výrobkov alebo životne dôležitých tovarov s využitím mimoriadnych regulačných opatrení a o odberných oprávneniach
173/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Dvojročnej dohody o spolupráci medzi Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu na roky 2016 - 2017
175/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien Vykonávacieho predpisu k Dohovoru o udeľovaní európskych patentov (Európskemu patentovému dohovoru)
176/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí Medziamerického dohovoru o výkone trestných rozsudkov v cudzine

 
 


PLÁNOVANIE – PREŽITOK MINULOSTI?

 
Podnikový manažment
po rozpoznaní príležitosti alebo potreby stanoviť ciele analyzuje predpoklady plánovania a hodnotí vypracované relevantné alternatívne scenáre. Následne z nich vyberá taký, ktorý vedie k formulovaniu plánov, jednotlivých činností a ich následnej kontroly.
Obsahom plánovacieho procesu je teda vytvorenie a prijatie komplexného plánu pre nasledujúce časové obdobie, ktorý vychádza z analýzy získaných relevantných informácií o súčasnosti a minulosti.
Tento plán sa následne realizuje a pristupuje sa k analýze postupov plnenia a vzniknutých odchýlok od plánu. Cieľom je zvýšiť efektívnosť jednotlivých vykonávaných činností, rozvoj manažérov aj celého podniku, čo vedie k zvýšeniu výkonnosti podnikateľského subjektu.

Vo vstupnej analýze sa podnik sústreďuje na svoje interné zdroje
možnosti a externé prostredie.
Venuje pozornosť výkonnosti podniku, jeho konkurencieschopnosti, efektívnosti výroby, využívania zdrojov, výrobnej kapacity a výrobných technológií, zásobovaniu, marketingu, financiám, manažmentu, predajnosti výrobkov, vývoju výsledkov hospodárenia, inovatívnosti atď. Výsledkom by malo byť identifikovanie najdôležitejších faktorov úspechu a slabých stránok podniku. V rámci externého prostredia identifikuje vonkajšie vplyvy (príležitosti a hrozby) na podnik ako prírodné zdroje, infraštruktúra, sociálne vplyvy, potenciálne vstupy a ich zabezpečovanie a podmienky na trhu výstupov. Konkurencia na trhu výrazne ovplyvňuje činnosť podniku. Keďže podnik sa snaží uspokojovať potreby a želania zákazníkov lepšie ako konkurencia, usiluje sa znižovať náklady, zdokonaľovať výrobky, skvalitňovať služby a zvyšovať obchodné obraty v porovnaní s konkurenčnými podnikmi.

Plánovací proces

pre niektoré podniky je významnejší ako samotné plány. Získané a vyhodnotené informácie, nápady, vyriešené problémové situácie, modelovanie situácií aj možných krízových stavov a zlepšenie komunikácie v podniku umožňuje rozvoj celej spoločnosti aj manažérov, ktorí v budúcnosti môžu využiť nadobudnuté schopnosti a poznanie.

Plán o budúcom smerovaní
sa nevyhnutne začína konkrétnym rozhodnutím. Nemožno teda nesúhlasiť s Mikulášom Sedlákom, ktorý plánovanie chápe „ako proces prijímania rozhodnutí“. Samotný plán patrí k najdôležitejším rozhodnutiam. Preto podnik reaguje na rizika, ktoré môžu nastať pri realizácií plánu vytvorením troch variantných plánov, a to optimistickým, stredným a pesimistickým, ktoré zabezpečujú flexibilitu a prispôsobivosť plánov pri zmenených podmienkach. Je potrebné dodať, že pri plánovacom procese dochádza k časovému, vecnému a úrovňovému členeniu plánov, k určeniu kompetencií plánovačov, konkrétnych postupov plánovania a k získavaniu informácií. Ďalej plánovací proces pozostáva zo štandardizácie a formulácie plánov, vymedzenia používaných metód a techník a zahŕňa aj kontrolu a vyhodnocovanie plánov. Dve základné časti každého plánu sú sústava cieľov a zoznam potrebných zdrojov. Po zostavení plánu dochádza k jeho rozloženiu a rozpracovaniu na vnútropodnikové jednotky a útvary, ktoré následne zodpovedajú za jeho napĺňanie. Podnik môže využiť plánovací postup zhora – nadol, zdola – nahor alebo kombinovaný postup. Rozlišujeme viaceré typy plánovania, ktoré rozdeľujeme podľa vplyvu pôsobiacich tlakov na plánovanie podniku ako aj z hľadiska času a významu.

Typy plánovania podľa vplyvu tlakov
konštrukciu podnikového plánovania ovplyvňujú interné tlaky (manažment, investori, rodina podnikateľa, vládne organizácie, pracovníci...) a externé tlaky (partneri, interorganizačné vzťahy, konkurencia). Na základe uvedených tlakov rozlišujeme štyri typy plánovania:

Interpretujúce plánovanie
Ide o neformálne plánovanie, na ktoré len slabo pôsobia vnútorné aj vonkajšie tlaky.
Počas improvizovaného procesu plánovania sa vytvára veľmi flexibilný plán, ktorý rieši akcie, ktoré je potrebné vykonať.
Samotný plán je len v hlave manažéra a jeho obsah predkladaný iba v ústnej forme, bez písomného dokumentu, je často len symbolický. Preto meranie a efektívnosť výstupu je subjektívne.

Skrátené plánovanie
Ovplyvňujú ho najmä interné tlaky. Majitelia chcú uskutočniť svoje požiadavky, ale manažmentu ostáva manévrovací priestor. Podstatná časť procesu plánovania je formalizovaná. Vo vnútri podniku sa riadi operatívnym plánovaním v snahe dosiahnuť vlastné krátkodobé ciele. Výstupmi sú interné miery cieľov, ročný rozpočet a iné subjektívne meradlá.

Formálne plánovanie

Vzniká pri výraznom vplyve externého aj interného prostredia. Má formu strategického plánovania, ktorého cieľom je uspokojiť očakávania z vnútra podniku ako aj naplniť externé požiadavky. Pri procese plánovania sa využívajú kvantitatívne informácie a formálne analýzy. Pomocou plánu v písomnej podobe, ktorý obsahuje analytické údaje a časove postupy jednotlivých krokov, podnik riadi svoje náklady a kvantifikuje efektívnosť vo vzťahu použitých zdrojov k výstupu, čo je dôležité najmä pre majiteľov a investorov.

Rozdelené plánovanie
Vyplýva zo silných externých tlakov najmä z potreby získať cudzie finančné zdroje. Formálny plán, ktorý je jeho výstupom, často manažment pri svojich rozhodnutiach nepoužíva a slúži skôr na opis a prezentovanie svojho podniku smerom k externým partnerom (Grznár, Šinský, Marsina, 2009).

Typy plánovania z hľadiska času a významu
Z hľadiska času, významu, hierarchie a vzájomného podmieňovania rozlišujeme strategické (dlhodobé), taktické (strednodobé) a operatívne (krátkodobé) plánovanie.
Strategické (dlhodobé) plánovanie má dlhší časový horizont. Uskutočňuje ho vrcholový manažment komplexne plánujúci pre podnik ako celok, a tak je zá¬kladom pre všetky rozhodovacie aktivity a činnosti podniku. Strategické plány nie sú podrobne štruktúrované vzhľadom na množstvo ovplyvňujúcich faktorov. Definujú základné smerovanie podniku, priority dlhodobého rozvoja, jeho zámery, dlhodobé ciele, zvolené metódy a prostriedky ich dosiahnutia.

Taktické (strednodobé) plánovanie
upresňuje dlhodobé ciele a prostriedky k ich dosiahnutiu v dlhodobom pláne, ktorý je časovo ohraničený, väčšinou do 1 roka. Poukazuje na najdôležitejšie oblasti, ktorým treba venovať pozornosť.

Operatívne (krátkodobé) plánovanie
rozpracováva a špecifikuje strednodobé plánovanie podľa zdrojov a podmienok. Výsledkom sú krátkodobé operatívne plány, ktoré sú podrobne štruktúrované a ovplyvňujú najmä výrobné procesy.
Podnik pri plánovaní využíva rôzne metódy plánovania, medzi ktoré patria analýza, syntéza, indukcia, dedukcia, komparácia, súhrnne simulačné metódy, bilancie, ekonomicko-matematické modelovanie, optimalizačné metódy a iné.
Používajú sa pri príprave, tvorení plánu, ako aj pri pozorovaní a kontrole jeho realizácie.

Kvalitatívne metódy plánovania

uplatňujú subjektívne prístupy a špeciálne znalosti odborníkov pri riešení plánovacích problémov. Môže mať formu expertízy, brainstormingu, scenáru (DELFI, brainwritting, diskusia „66“) analógie, metódy porovnávania, tabuľky výhod a nevýhod, metódy rozhodovacieho stromu a benchmarkingu.

Kvantitatívne metódy plánovania
využívajú súhrnné metódy plánovania ako plánovanie objemu, nákladovosti a zisku, časové rady v plánovaní, tempo rastu (zisku, tržieb, nákladov), bilancie a komplexné prístupy.
Tradičné plánovanie často naráža na problém rutinného spôsobu plánovacieho procesu, orientácie na minulosť, prílišnej fixácií plánov, chýbajúcej aktualizácie plánov alebo na problém súvisiaci s prehnanými očakávaniami svojich schopností a možností v nových podmienkach. Iným problémom je spochybnenie celého plánovacieho procesu vo vzťahu k jeho degradácii do pozície direktívneho porovnávania prikázaného s realitou.
Aby sa manažér zbavil rôznych takýchto negatívnych predsudkov, mal by sa aj v tejto oblasti vzdelávať a neustále monitorovať vývoj rôznych nových progresívnych metód plánovania. Patria k nim BalancedScorecard, model ValueDriver, RollingForecast, Risk management a iné.

Plánovacie techniky
umožňujú vizualizáciu plánovacích úkonov a sledovanie ich plnenia. Patria k nim napr. Ganttov diagram, analýza kritickej cesty, grafické znázorňovanie realizácie projektu a podobne (Grznár, Šinský, Marsina, 2009). Voľbu optimálnej plánovacej techniky musí manažér prispôsobiť dostupnosti funkčnej výpočtovej a informačnej techniky a samozrejme znalostiam o nich. Informačného technológie ako determinant voľby metódy a techniky plánovania nie je vybraný náhodne. Prudký rozvoj informačných technológií dnes manažérom – plánovačom umožňuje pracovať v úplne iných dimenziách, ako v minulosti. Spomeňme napr. plánovanie výroby na princípe MRPII. (Material and Capacity) Resources Planning, ktorá zastaralú svoju verziu obohacuje o problematiku plánovania kapacít. Tá staršia verzia automaticky predpokladá neobmedzenosť kapacít, čo vzhľadom na podmienky súčasnej ekonomiky nie je aktuálne. MRP II. Túto nevýhodu odstraňuje zadávaním materiálových a kapacitných požiadaviek spolu s počiatočnými alebo koncovými termínmi výroby. Systém potom buď od počiatočného termínu dopredu alebo od koncového termínu dozadu rozplánuje výrobu podľa zadaných požiadaviek. Samozrejme môže dôjsť k tomu, že výsledný plán je neuskutočniteľný - napríklad bol stanovený konečný termín výroby tak, že s reálnymi časy dodania materiálu a reálnymi kapacitami sa malo začať vyrábať pred dvoma mesiacmi. V takom prípade je potrebné plán zmeniť (posunúť termín, zvýšiť kapacity atď.) a vykonať ďalšie iteráciu. Celý proces je veľmi náročný na čas a výpočtovú kapacitu.
Ďalším problémom je, fakt, že nemožno „preplánovávať“ do nekonečna pri každej zmene vstupných požiadaviek. Je preto potrebné iterácie v určitom okamihu zastaviť a ďalšie zmeny riešiť operatívne, prípadne s použitím iných nástrojov. Práve z tejto oblasti pochádzajú termíny hrubý plán a jemný plán. Hrubý plán je zvyčajne stanovený na základe MRP II. Jemný plán sa potom realizuje ručne alebo ďalším samostatným nástrojom napríklad prostredníctvom tzv. plánovacích tabúľ, čo je zvyčajne Ganttov graf, ktorý prehľadne vizualizuje jednotlivé operácie technologického postupu a umožňuje intuitívne zmeny plánu (porucha stroja, ochorenie obsluhy) s ohľadom na obmedzené kapacity, avšak bez možnosti využitie optimalizačných algoritmov.

Ako teda charakterizovať princíp MRP II?
Pre oblasť plánovacích metód a od nich odvodených informačných systémov, ktoré majú vo svojom názve RP možno veľmi zjednodušene konštatovať, že ak pôvodná MRP plánuje materiálové požiadavky a termíny s neobmedzenými kapacitami a bez priamej väzby na financie, potom MRP II plánuje materiálové požiadavky, termíny a kapacity bez priamej väzby na financie a ERP zohľadňuje materiálové požiadavky, termíny a kapacity vrátane finančných a ďalších zdrojov.

Samostatné APS systémy
Tieto špecializované systémy sa zameriavajú iba na problematiku pokročilého plánovanie a rozvrhovanie výroby. V niektorých prípadoch sú tiež rozšírené o funkcionalitu SCM. Pracujú samostatne, ale takmer všetky majú možnosť importovať výstupy z klasických ERP systémov, ktoré nemajú vlastné APS riešenia. Medzi najznámejšie patrí OPT Solution Suite od firmy STG priamo využívajúce metodológiu TOC, S - Plan od firmy Greycon alebo SyteAPS je jeden z prvých APS systémov na svetovom trhu . Obvykle býva implementovaný ako nadstavba ERP systémov. Jeho autorom je firma Symix (4).
Voľba a reálne použitie ktorejkoľvek z metóda techník plánovania podporujú najdôležitejší jeho cieľ – efektívnosť. Zárukou pre dosiahnutie efektívnosti je opäť raz najužší článok celého plánovacieho procesu – človek – manažér – plánovač. On má totiž v pozícii vrcholového manažmentu plánovanie podporovať a zároveň objasňovať víziu a strategické ciele. Ďalej vyberať stratégiu a zapájať nižší manažment do plánovacieho procesu. V princípe ide o akési zásady želaného efektívneho plánovania, ktoré možno, ako odporúčajú Bělohlávek, Košťan, Šuleř ďalej doplniť o:
- participáciu zamestnancov, čo vyvoláva nárast informácií, pohľadov pre plánovací proces, zároveň umožňuje hlbšie poznanie a stotožnenie sa s plánom zo strany zamestnancov,
- zladenie jednotlivých cieľov, plánov a vzájomné koordinované prepojenie,
- zrozumiteľné vyjadrenie jednotlivých cieľov a plánov,
- zabezpečenie flexibilnosti plánov pre prípad zmenených podmienok,
- monitoring a kontrolu činnosti podniku a napĺňania plánov.
- variantnú tvorbu plánov, prispôsobenú pre rôzne vzniknuté podmienky.

Ing. Oľga Poniščiaková, PhD.

Použitá literatúra:
• SEDLÁK, M.: Manažment, Vydavateľstvo: IURA EDITION, 2009, ISBN: 9788080782832;
• GRZNÁR, M., ŠINSKÝ, P., Marsina, Š.: Firemné plánovanie.Vydavateľstvo: Sprint dva, 2009 ISBN: 9788089393046;
• BĚLOHLÁVEK,F., KOŠŤAN, P.,ŠULEŘ, O. Management, Vydavateľstvo: Computer Press, 2006, ISBN: 802510396X;
http://www.systemonline.cz/clanky/trendy-a-nove-metody-v-oblasti-planovani-a-rizeni-vyroby.htm

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
Máj 2016
2. 5. – pondelok Daň z príjmov podanie hlásenia o vyúčtovaní dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, o zamestnaneckej prémii a o vyplatenom daňovom bonuse za rok 2015
podanie vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane za rok 2015 na osobitné účely daňovníkom, ktorému zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie dane
zrazenie daňového nedoplatku z ročného zúčtovania za rok 2015 u zamestnanca, ktorý predložil vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane na osobitné účely
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za marec 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za marec 2016
Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v marci 2016, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za marec 2016
9. 5. - pondelok splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za apríl 2016 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za apríl 2016
16. 5. - pondelok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
20. 5. - piatok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v apríli 2016 49 790 €
25. 5. – streda podanie súhrnného výkazu k DPH za apríl 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
podanie kontrolného výkazu k DPH za apríl 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
podanie daňového priznania k DPH za apríl 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za apríl 2016 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za apríl 2016
31. 5. – utorok Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za apríl 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za apríl 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v apríli 2016, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni príjmy z osobnej asistencie alebo vyplatené dividendy (na ktoré sa vzťahuje oznamovacia povinnosť) v roku 2015
do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za apríl 2016
do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za apríl 2016
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za apríl 2016 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 3.5. 4.5. 5.5. 6.5. 9.5. 10.5. 11.5. 12.5. 13.5. 16.5. 17.5.
USA americký dolár USD 1,1569 1,1505 1,1439 1,1427 1,1395 1,1375 1,1409 1,1389 1,1348 1,1324 1,1318
Japonsko japonský jen JPY 122,53 122,62 122,51 122,23 123,39 124,12 124,09 124,5 123,56 123,27 123,93
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 27,037 27,031 27,028 27,021 27,022 27,023 27,022 27,023 27,021 27,023 27,022
Dánsko dánska koruna DKK 7,4424 7,4404 7,4401 7,439 7,4393 7,4396 7,4409 7,4407 7,4398 7,4385 7,4386
V. Británia anglická libra GBP 0,79103 0,79284 0,7886 0,7885 0,78998 0,7876 0,78958 0,78888 0,78758 0,788 0,7815
Maďarsko maďarský forint HUF 311,85 312,58 312,84 313,68 315,05 314,5 315,3 314,91 315,17 315,5 315,25
Poľsko poľský zlotý PLN 4,3844 4,3936 4,4234 4,4198 4,4142 4,4201 4,4244 4,4193 4,3929 4,3718 4,3621
Rumunsko rumunský leu RON 4,4879 4,492 4,5035 4,5005 4,4905 4,4885 4,4915 4,4998 4,4975 4,4876 4,4865
Švédsko švédska koruna SEK 9,2305 9,263 9,2575 9,2753 9,273 9,2778 9,292 9,2945 9,3285 9,337 9,3513
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0977 1,0993 1,1018 1,107 1,1053 1,1079 1,1099 1,1063 1,1024 1,1059 1,108
Nórsko nórska koruna NOK 9,309 9,341 9,2985 9,3513 9,333 9,352 9,3475 9,232 9,2678 9,237 9,2558
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,51 7,511 7,515 7,502 7,4793 7,5034 7,5218 7,503 7,502 7,4965 7,4928
Rusko ruský rubeľ RUB 76,9498 75,956 75,0559 75,9135 75,1908 75,6404 75,0267 73,743 74,0697 73,5759 73,37
Turecko turecká líra TRY 3,2718 3,2893 3,3166 3,3363 3,3446 3,345 3,3801 3,3569 3,3639 3,376 3,3575
Austrália austrálsky dolár AUD 1,5303 1,5379 1,5266 1,5501 1,5544 1,5486 1,5474 1,5541 1,5579 1,5526 1,5457
Brazília brazílsky real BRL 4,102 4,1091 4,0282 4,065 3,9971 3,9647 3,9517 3,9419 3,9559 3,9999 3,9451
Kanada kanadský dolár CAD 1,4559 1,467 1,4665 1,4717 1,4743 1,4744 1,4686 1,4594 1,4619 1,4634 1,4631
Čína čínsky jüan CNY 7,5013 7,4789 7,441 7,43 7,4207 7,413 7,4212 7,4242 7,4001 7,3865 7,3867
Hongkong hongkongský dolár HKD 8,9769 8,9295 8,8775 8,8678 8,8455 8,8299 8,8542 8,8378 8,8097 8,791 8,7849
Indonézia indonézska rupia IDR 15276,83 15320,06 15260,95 15276,76 15135,96 15138,32 15155,05 15131,14 15112,7 15069,75 15074,64
India indická rupia INR 76,8128 76,611 76,0745 76,141 75,896 75,8435 75,9935 75,929 75,7825 75,694 75,6285
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1323,75 1338,14 1333,95 1339,64 1337,36 1334,99 1332,79 1331,57 1330,91 1335,9 1331,66
Mexiko mexické peso MXN 20,146 20,4573 20,2155 20,5185 20,432 20,623 20,5313 20,3883 20,4831 20,6176 20,7275
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,5735 4,612 4,5819 4,5845 4,5854 4,6196 4,6035 4,5704 4,5731 4,5639 4,5481
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6572 1,6669 1,6577 1,6702 1,6746 1,6884 1,6763 1,6724 1,6692 1,6657 1,6651
Filipíny filipínske peso PHP 54,425 54,352 54,171 53,884 53,832 53,126 53,055 53,015 52,933 52,652 52,581
Singapur singapurský dolár SGD 1,5574 1,5605 1,5531 1,5526 1,5572 1,5577 1,561 1,562 1,5552 1,5511 1,5501
Thajsko thajský baht THB 40,422 40,377 40,191 40,189 40,059 40,074 40,228 40,266 40,206 40,064 40,168
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 16,7316 17,0072 17,0751 17,0959 17,2127 17,3215 17,2737 17,0732 17,2132 17,631 17,6561
Izrael izraelský šekel ILS 4,3376 4,3407 4,3221 4,3191 4,3089 4,3042 4,295 4,2833 4,2824 4,318 4,323

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Mesačník Poradca – (Poradca), č. 11/2016 (IV/2016)
  • Alternatívne riešenie spotrebiteľských sporov

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 6/2016 (V/2016)
  • Odložené daňové priznanie
  • Zákazková výroba

Verejná správa – (VS), č. 6/2016 (V/2016)
  • Úvery na bývanie - Mgr. Mariana Matulková
  • Škody v účtovníctveIng. Ján Mintál

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 6/2016 (V/2016)
  • Cezhraničné zamestnávanieIng. Ignác Višňovec
  • Vznik dočasnej PN v ochrannej lehoteIng. Iveta Mtlovičová

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 6/2016 (IV/2016)
  • Opätovné otvorenie účtovných kníh - Ing Ľudmila Novotná
  • Nehnuteľnosť z hľadiska DPH - Ing. Naďa Vašková

1 000 riešení, č. 6/2016 (V/2016)
  • Zamestnanecké benefity
  • Zákonník práce
  • Zákon o dani z príjmov


PRIPRAVUJEME

Mesačník Poradca – (Poradca), č. 12/2016 (V/2016)
  • Zákon o slobodnom prístupe k informáciám

Verejná správa – (VS), č. 7-8/2016 (VI/2016)
  • Podanie odvolania v daňovom konaní
  • Základné princípy účtovania DPH

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 7-8/2016 (VI/2016)
  • Daňový bonus
  • Mandátna zmluva

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 7-8/2016 (VI/2016)
  • Cestovné náhrady
  • Zdaňovanie cien a výhier

Mesačník DÚVaP – (DÚVaP), č. 7-8/2016 (VI/2016)
  • Daňové výdavky v kocke
  • Sezónne práce

1 000 riešení, č. 7-8/2016 (VI/2016)
  • Letné brigády
  • Školský zákon

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
Výpredaj Zákonov I.
Ste podnikateľ, živnostník, účtovník, daňový poradca, audítor, majiteľ stavby? Ponúkame Vám najdôležitejšie úplné znenia zákonov, ktoré pri svojej činnosti, práci určite počas roka budete potrebovať. Balíček Zákony I. obsahuje úplné znenia zákonov daňových, účtovných, občianskych, stavebných, po poslednej novele. Spolu s aktualizáciami Vám tieto zákony ponúkame s 30 % zľavou.

- daňové, účtovné
(A5, 864 str.) - daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty, zákon o účtovníctve


Zákony II/A - obchodný zákonník
(A5, 648 str.) - obchodný zákonník, občiansky zákonník, zákon o živnostenskom podnikaní


Zákony IV - stavebný zákon
(A5, 528 str.) - stavebný zákon, katastrálny zákon, zákon o stavebnom sporení


Aktualizácia II/1 - zákon o trestnej zodpovednosti

Aktualizácia II/2 - zákon o obchodnom registri



BALÍČEK Výpredaj Zákonov I. obsahuje:
Zákony I/2016 + Zákony II/2016 + Aktualizácia I/1 + Aktualizácia II/1

Cena balíčka je 21,30 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 14,80 €.
Ušetríte 6,50 €.


Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Výpredaj Zákonov II.
Ste zamestnávateľ, zamestnanec, mzdová účtovníčka, personalista, pracovník verejnej správy, školstva, obce alebo VÚC? Ponúkame vám zákony, ktoré vám pomôžu pri vašej práci.
Balíček Zákony 2016 II. obsahuje úplné znenia zákonov - zákonník práce, mzdové a platové predpisy, zdravotné a sociálne zákony, zákon o štátnej správe v školstve, školskej samospráve.......
Zákony, ktoré boli už aktualizované ponúkame spolu s poslednými aktualizovanými novelami.

Zákony III - sociálne, zdravotné
(A5, 824 str.) - zákon o zdravotnom poistení, zákonník práce, zákon o službách zamestnanosti


Zákony V - štátna a verejná správa
(A5, 488 str.) - zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zákon o školskej inšpekcii


Aktualizácia III/1 - zákon o starobnom dôchodkovom sporení...
(A5,328 str.)


Aktualizácia V/1 - školský zákon, zákon o výchove a vzdelávaní
(A5, 208 str.)




BALÍČEK Výpredaj Zákonov II. obsahuje:
Zákony III/2016 + Zákony V/2016 + Aktualizácia III/1 + Aktualizácia V/1

Cena balíčka je 21,30 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 14,80 €.
Ušetríte 6,50 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page