P O R A D C A
e-m@ilové noviny
č. 7/2007
16.4.2007

 

 
 
 Téma novín 
 Otázky a odpovede 
 Veselo i vážne 
 Začíname podnikať 
 Legislatíva 
 Ekonomika 
 Nezabudnite 
 Praktická komunikácia 
 Naše publikácie 
 Objednávka 
 Kontakty 
 

Vážení čitatelia,

     náročné obdobie spojené s vykázaním hospodárenia za rok 2006 a podaním daňových priznaní je za nami, čo však neznamená, že sme sa nemohli dopustiť chyby pri spracovaní množstva účtovných operácii. Ako je možné riešiť takúto situáciu, vám napovie príspevok Témy novín pod názvom Dodatočné daňové priznanie. Aj praktické príklady vám pomôžu nájsť riešenie vzniknutých problémov v spomínanej oblasti.      Pre koho vyplýva povinnosť vytvárať sociálny fond a ako je možné ho použiť sa dočítate v rubrike Začíname podnikať.      S konfliktmi sa stretávame každý deň či už v pracovnom alebo osobnom živote. Príčiny konfliktov sú väčšinou vecné. Existujú rôzne metódy a faktory riešenia konfliktov. Práve o nich pojednáva príspevok v rubrike Praktická komunikácia Konflikty a ich riešenia.      Želáme vám príjemné jarné dni plné slnka a energie.

Bc. Andrea Talpašová
zodpovedná redaktorka
poradca@i-poradca.sk
     V tomto čísle nájdete:

 

 
 
DODATOČNÉ DAŇOVÉ PRIZNANIE - téma novín

 
Procesná stránka podávania dodatočných daňových priznaní k dani z príjmov je predmetom úpravy ustanovenia § 39 zákona o správe daní a poplatkov.

TRI TYPY DAŇOVÝCH PRIZNANÍ
  • riadne daňové priznanie – podáva sa v termíne určenom § 49 ods. 2 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej iba „ZDP“),
  • opravné daňové priznanie – podáva sa v zmysle § 39 ods. 1 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z.n.p. (ďalej iba „ZSDP“) po zistení chyby v riadnom daňovom priznaní, avšak len pred uplynutím lehoty na podanie riadneho daňového priznania,
  • dodatočné daňové priznanie – podáva sa po zistení chyby v riadnom daňovom priznaní po uplynutí lehoty na podanie riadneho daňového priznania.
Procesná stránka podávania dodatočných daňových priznaní k dani z príjmov je predmetom úpravy ustanovenia § 39 zákona o správe daní a poplatkov.

Povinnosť podania dodatočného daňového priznania
k dani z príjmov vzniká daňovníkovi vtedy, ak zistí, že jeho daňová povinnosť mala byť vyššia, ako bola uvedená v riadnom daňovom priznaní. V takomto prípade je daňový subjekt povinný predložiť dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto zistení. Uvedené vyplýva z § 39 ods. 2 ZSDP. Pre úplnosť treba dodať, že v rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň aj splatná.

Možnosť podania dodatočného daňového priznania
V prípadoch, ak daňový subjekt zistí, že jeho daňová povinnosť mala byť nižšia, ako bola uvedená v riadnom daňovom priznaní, je v zmysle § 39 ods. 3 ZSDP oprávnený predložiť dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov. To zn., že po zistení nižšej daňovej povinnosti nevzniká daňovému subjektu povinnosť podať dodatočné daňové priznanie, ale iba možnosť a aj to len pri splnení nasledujúcich obmedzujúcich podmienok:
  • znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly (t.j. len v tých prípadoch, ak dôvodom sú skutočnosti, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly, nedotýkajú sa tých dokladov, ktoré sú uvedené v protokole o daňovej kontrole, resp. opakovanej daňovej novej kontrole v súpise kontrolovaných dokladov),
  • dodatočné daňové priznanie daňový subjekt nemôže predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.
Zákon o správe daní a poplatkov uprednostňuje v takýchto prípadoch záujem štátu na daňovom inkase, pretože logickým vyústením podania dodatočného daňového priznania k dani z príjmu po zistení nižšej daňovej povinnosti daňového subjektu býva žiadosť daňového subjektu o vrátenie daňového preplatku od správcu dane.

Dodatočné daňové priznanie nemožno podať
po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie týkalo, a to až do jej skončenia. Dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov však zákon o správe daní a poplatkov v zmysle § 39 ods. 4 neumožňuje podať za kontrolované obdobie počas výkonu daňovej kontroly, ak:
  • sa táto začala tzv. neštandardným spôsobom podľa § 15 ods. 3 alebo ods. 4 ZSDP,
  • ide o daňovú kontrolu úpadcu na žiadosť konkurzného súdu podľa § 15 ods. 14 ZSDP,
  • ide o opakovanú daňovú kontrolu.
Dodatočné daňové priznanie nemožno podať ani v takých prípadoch, ak bola daň správcom dane určená alebo dohodnutá podľa § 29 ods. 5 alebo ods. 6 ZSDP.

Dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov
sa podáva spôsobom podľa § 38 ods. 2 ZSDP (t.j. na príslušnom ustanovenom tlačive), musí byť podané písomne a označené ako dodatočné. V dodatočnom daňovom priznaní sa vyznačia aj rozdiely oproti pôvodne podanému daňovému priznaniu.

Ak daňovník, ktorý podal riadne daňové priznanie typu A
zistí po uplynutí lehoty na podanie priznania, že jeho daňová povinnosť je vyššia, ako bola uvedená v priznaní, je povinný podať do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné priznanie a v rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.
Rovnako, ak daňovník zistí po uplynutí lehoty na podanie priznania, že mal okrem príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP za príslušné zdaňovacie obdobie aj iný druh zdaniteľných príjmov podľa zákona o dani z príjmov, je povinný podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu B.

Na dodatočnom daňovom priznaní (typu A alebo B) vyznačí na prvej strane, že ide o dodatočné daňové priznanie a zároveň vyznačí aj deň, v ktorom zistil skutočnosti na podanie dodatočného daňového priznania.
Ak takýto daňovník podáva dodatočné daňové priznanie vyplňuje aj riadky č. 66, 67, 68, 69 tlačiva daňového priznania typu A.
Riadky č. 70 a 71 tlačiva daňového priznania typu A sa však nevyplňujú. Podiel zaplatenej dane, poukázaný správcom dane prijímateľovi, nemožno totiž upravovať, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka bola iná (pozri § 50 ods. 10 ZDP).
Ak daňovníkovi vznikne preplatok na dani, o rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z upravenej daňovej povinnosti sa daňovníkovi zníži preplatok na dani (uvedené sa uvádza na r. 67 dodatočného daňového priznania typu A.
V súvislosti s X. oddielom – žiadosť o vyplatenie daňového bonusu treba poznamenať, že pri podaní dodatočného daňového priznania sa uvádza len kladný rozdiel z riadku č. 69 dodatočného daňového priznania typu A.

Ak daňovník, ktorý podal riadne daňové priznanie typu B
zistí po uplynutí lehoty na podanie priznania k dani z príjmov, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia ako bola ním priznaná v priznaní typ B, je povinný podať do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné daňové priznanie (typ B alebo typ A, ak zistí, že si môže podať tento typ daňového priznania) a v tejto lehote aj daň doplatiť.
Dodatočné daňové priznanie typ B podáva aj daňovník, ktorý podal daňové priznanie typ A a dodatočne zistil, že má aj iné druhy príjmov, t.j., že nemal podať priznanie typu A.
Na prvej strane daňového priznania vyznačí, že ide o dodatočné daňové priznanie a vyznačí zároveň aj deň, keď zistil skutočnosti na podanie dodatočného daňového priznania. Dodatočné daňové priznanie môže podať aj daňovník, ktorý zistí, že jeho daňová povinnosť je nižšia, ako ju uviedol v daňovom priznaní, alebo ako bola správcom dane vyrubená. Daňovník vypĺňa v dodatočnom daňovom priznaní všetky potrebné riadky a rozdiely oproti pôvodne podanému daňovému priznaniu. Uvedené vyznačí v XI. ODDIELe dodatočného daňového priznania na riadkoch 105 až 110.
V dodatočnom daňovom priznaní typu B sa však nevypĺňajú riadky 111 a 112. Podiel zaplatenej dane poukázaný správcom dane prijímateľovi nemožno totiž upravovať, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka bola iná (v tejto súvislosti pozri § 50 ods. 10 ZDP).
Ak daňovníkovi vznikne preplatok na dani, o rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z upravenej daňovej povinnosti sa daňovníkovi zníži preplatok na dani (uvedené sa uvádza na r. 108 dodatočného daňového priznania typu B) – (v súvislosti s uvedeným pozri príklady v časti „Dodatočné daňové priznanie a zákon o dani z príjmov“).
Ak sa podáva dodatočné daňové priznanie, v tomto prípade sa v žiadosti o vyplatenie daňového bonusu v XIV. oddiele dodatočného daňového priznania typu B vypĺňa len kladný rozdiel z r. 110 dodatočného daňového priznania. Ak je rozdiel záporný, tak tento rozdiel sa vráti správcovi dane, pričom sa uplatní postup podľa § 33 ods. 11 ZDP.

Daňovník – právnická osoba
Tlačivo daňového priznania daňový subjekt označí ako „dodatočné” v záhlaví I. časti. V II. časti, v oddiele Dodatočné priznanie uvedie deň, kedy došlo k zisteniu, ktoré zakladá povinnosť podať dodatočné priznanie. Ak daňovník podáva dodatočné daňové priznanie vypĺňa aj riadky 920 až 970. Hodnoty na riadkoch 950 a 960 sa uvádzajú v absolútnych hodnotách, t.j. bez znamienka mínus (-).

Dodatočné daňové priznanie a zákon o dani z príjmov
Dodatočný odvod dane z príjmov
Na základe ustanovenia § 21 ods. 2 písm. g) ZDP nie je možné daň z príjmov, k plateniu ktorej je povinná právnická osoba, resp. fyzická osoba, uplatniť ako daňový náklad, resp. výdavok. Uvedené ustanovenie sa samozrejme dotýka aj prípadov, ak na základe dodatočného daňového priznania k dani z príjmov vznikne daňovníkovi povinnosť doplatiť daň z príjmov v dôsledku dodatočne zisteného zvýšenia jeho daňovej povinnosti za minulé zdaňovacie obdobie.

Vrátenie dane z príjmov
Ak na základe dodatočného daňového priznania k dani z príjmov vznikne daňovníkovi nárok na vrátenie zaplatenej dane z príjmov v dôsledku dodatočne zisteného zníženia jeho daňovej povinnosti za minulé zdaňovacie obdobie, toto plnenie zo strany správcu dane neovplyvní základ dane daňovníka v zdaňovacom období, v ktorom k takémuto plneniu došlo.

2 % zaplatenej dane a dodatočné daňové priznanie
Na základe § 50 ods. 10 ZDP podiel zaplatenej dane poukázaný správcom dane prijímateľovi nemožno dodatočne upravovať, ak sa zistí, že daňová povinnosť daňovníka mala byť iná.
Ak daňovníkovi vznikne preplatok na dani z príjmov fyzických osôb, resp. právnických osôb, potom rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou 2 % z upravenej daňovej povinnosti sa daňovníkovi zníži preplatok na dani. Nebude sa od prijímateľa žiadať vrátenie tohto rozdielu.

Dodatočné daňové priznanie v účtovníctve
Jednoduché účtovníctvo
Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p. (ďalej iba „zákon o účtovníctve“) a ani opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23586/2002-92 zo 17. 12. 2002, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení opatrenia MF SR č. 21 378/2003-92, opatrenia MF SR č. 25 167/2003-92, opatrenia MF SR č. MF/11 158/2004-74 a opatrenia MF SR č. MF/26 007/2005-74 (ďalej iba „Postupy účtovania v JÚ“) neobsahujú špeciálne ustanovenia a podrobnosti o spôsobe účtovania dodatočného odvodu dane z príjmov, resp. nároku na vrátenie dane z príjmov, ktorý vzniká z dôvodu podaného dodatočného daňového priznania k dani z príjmov.

Podvojné účtovníctvo
V súvislosti s riešením problematiky účtovnej evidencie dodatočne odvedenej dane z príjmov, resp. nároku na vrátenie dane z príjmov z dôvodu podaného dodatočného daňového priznania je predovšetkým potrebné pripomenúť, že podľa § 9 ods. 2 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92 zo 16. 12. 2002, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení opatrenia MF SR č. 25167/2003-92, opatrenia MF SR č. MF/10069/2004-74 a opatrenia MF SR č. MF/26670/2005- 74 (ďalej iba „Postupy účtovania v PÚ“) sa výsledok hospodárenia pred zdanením zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov 591, 592, 593, 594, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.
Keďže daň z príjmov sa vo všeobecnosti účtuje v účtovnej skupine 59, nevchádza teda ani do účtovného výsledku hospodárenia pred zdanením.
Konkrétny spôsob účtovania dodatočne vyrubenej dane z príjmov, resp. nároku na vrátenie dane z príjmov v sústave podvojného účtovníctva závisí od skutočnosti, či ide o významnú, resp. nevýznamnú sumu tejto dodatočne zaplatenej nárokovateľnej dane.
Podľa ustanovenia § 59 ods. 14 Postupov účtovania v PÚ totiž okrem iného platí, že významné dodatočné vyrubenie dane z príjmov za predchádzajúce roky a významný nárok na vrátenie dane z príjmov za predchádzajúce roky sa účtujú na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov so súvzťažným zápisom v prospech alebo na ťarchu účtu 341 – Daň z príjmov.
Ak ide o nevýznamné sumy „dodatočnej“ dane, potom je potrebné vychádzať na účely účtovania v sústave PÚ z ustanovenia § 73 ods. 3 Postupov účtovania v PÚ, na základe ktorého sa nevýznamné dodatočné vyrubenia dane z príjmov za predchádzajúce roky účtujú na ťarchu účtu 595 – Dodatočné odvody dane z príjmov a v prospech tohto účtu sa účtuje nevýznamný nárok na vrátenie dane z príjmov za predchádzajúce roky so súvzťažným zápisom v prospech alebo na ťarchu účtu 341– Daň z príjmov.
Pokiaľ ide o určenie hranice významnosti dodatočného vyrubenia dane z príjmov alebo nároku na vrátenie dane z príjmov, v žiadnej legislatíve nie je stanovená a jej určenie je preto v kompetencii účtovnej jednotky. Stanovovanie hranice významnosti by mala účtovná jednotka posudzovať vo vzťahu k objemu majetku, ktorý vlastní, resp. spravuje, príp. vo väzbe na dopad tejto položky na finančnú situáciu účtovnej jednotky. Túto hranicu významnosti je vhodné ustanoviť napr. prostredníctvom vnútropodnikovej smernice. V tejto súvislosti možno spomenúť definíciu významnosti informácie v účtovnej závierke, ktorú stanovuje § 17 ods. 9 zákona o účtovníctve, pričom za významnú informáciu pre účtovné účely považuje takú, ktorej neuvedenie v účtovnej závierke alebo jej chybné uvedenie v účtovnej závierke by mohlo ovplyvniť úsudok alebo rozhodovanie používateľa tejto informácie.

(Ing. Ján Mintál DUO 4/2007)

 

 
 
OTÁZKY A ODPOVEDE

 
DODATOČNÉ DAŇOVÉ PRIZNANIE Z DÔVODU NESPRÁVNEHO UPLATNENIA DAŇOVÝCH ODPISOV

Spoločnosť ALFA a.s. zistila v apríli 2007, že jej daňová povinnosť za rok 2006 mala byť vyššia z dôvodu nesprávneho uplatnenia daňových odpisov. V máji 2007 zostavila preto dodatočné daňové priznanie, ktoré podala a rozdiel dane v sume 1 200 000 Sk zaplatila prevodom z účtu dňa 30. 5. 2007. V zmysle podmienok spoločnosti ALFA a.s. ide o významné dodatočné vyrubenie dane z príjmov.
Významné dodatočné vyrubenie dane z príjmov za predchádzajúce roky v sume 1 200 000 Sk zaúčtuje spoločnosť ALFA a.s. na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov so súvzťažným zápisom v prospech účtu 341 – Daň z príjmov. Následnú úhradu tohto nedoplatku zaúčtuje zápisom MD 341 / D 221.

DODATOČNÉ DAŇOVÉ PRIZNANIE Z DÔVODU OPOMENUTIA UPLATNENIA DAŇOVÝCH ODPISOV

Spoločnosť BETA s.r.o. zistila v apríli 2007, že jej daňová povinnosť za rok 2006 mala byť nižšia z dôvodu opomenutia uplatnenia daňových odpisov. V máji 2007 zostavila preto dodatočné daňové priznanie, ktoré podala dňa 30. 5. 2007, pričom zistila daňový preplatok 700 000 Sk. V zmysle podmienok spoločnosti BETA s.r.o. ide o významný nárok na vrátenie dane z príjmov.
Významný nárok na vrátenie dane z príjmov za predchádzajúce roky v sume 700 000 Sk zaúčtuje spoločnosť BETA s.r.o. na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 341 – Daň z príjmov. Následný príjem tohto preplatku zaúčtuje zápisom MD 221 / D 341.

OPRAVNÉ DAŇOVÉ PRIZNANIE K DANI Z PRÍJMOV

Podnikateľ XY podal daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za zdaňovacie obdobie 2006 dňa 12. 3. 2007. Dňa 22. 3. 2007 zistil, že svoju daňovú povinnosť vypočítal nesprávne.
Podnikateľ XY nebude podávať dodatočné daňové priznanie, ale tzv. opravné daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb, keďže svoju chybu zistil do ukončenia termínu na podanie riadneho daňového priznania. Túto skutočnosť vyznačí na úvodnej strane tlačiva daňového priznania v kolónke „druh priznania“ krížikom. Na predchádzajúce daňové priznanie (podané 12. 3. 2007) sa potom nebude prihliadať. Aj keď podnikateľ XY urobil chybu pri vyčísľovaní svojej daňovej povinnosti v rámci riadneho daňového priznania, sankcionovaný nebude, pretože ju prostredníctvom opravného daňového priznania sám včas napravil.

(Ing. Ján Mintál DUO 4/2007)

 

 
 
O NEZDANENOM ZÁVERE veselo i vážne

 
* Človek ktorý nemá peniaze, netúži po ničom inom , iba po peniazoch. Ten, čo ich má sa cez prsty díva na ostatných, čo sa pachtia za peniazmi – nechápe, čo na tých potlačených papieroch vidia.

* Mnohým chýbajú len peniaze na to, aby boli čestní.

* Peniaze špinia ruky , ak ich je málo. Ak ich je veľa, umývajú ich.

* Na získanie peňazí stačí trochu šťastia, na ich udržanie je potrebné mať veľa rozumu.

(MURPHY – EKONÓM MINI ZRNKÁ)

 

 
 
ZAČÍNAME PODNIKAŤ

 
TVORBA A POUŽITIE SOCIÁLNEHO FONDU

Dňa 1. septembra 1994 nadobudol účinnosť zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v z.n.p. Táto právna norma, ktorá upravuje tvorbu a následné použitie sociálneho fondu, bola v priebehu nasledujúceho obdobia trikrát novelizovaná – zákonom č. 280/1995 Z. z., zákonom č. 375/1996 Z. z. a zákonom č. 313/2005 Z. z. Posledná úprava začala platiť od 1. septembra 2005.

TVORBA FONDU
Podľa vyššie uvedeného zákona vzniká zamestnávateľom, t.j. fyzickej osobe s bydliskom alebo miestom podnikania a právnickej osobe so sídlom na území Slovenskej republike, ktorá zamestnáva aspoň jedného zamestnanca v pracovnom alebo služobnom pomere, povinnosť vytvárať sociálny fond.
Z uvedeného je zrejmé, že zamestnávateľ sociálny fond netvorí a ani z neho nemôže čerpať pre zamestnancov, ktorí u neho pracujú na základe uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, t.j. dohody o vykonaní práce a dohody o brigádnickej práci študentov, na spoločníkov s.r.o., členov družstiev bez uzatvoreného pracovnoprávneho vzťahu, členov štatutárnych orgánov a ďalších orgánov právnických osôb a ďalšie osoby, ktoré nie sú v pracovnom pomere k zamestnávateľovi.

FOND SA TVORÍ AKO ÚHRN:
1. povinného prídelu vo výške 0,6 až 1 % zo základu stanoveného súhrnom hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely.

Poznámka
Podľa § 134 Zákonníka práce priemerný zárobok na pracovnoprávne účely zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období. Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka.

2. prídelu vo výške:
a) dohodnutej v kolektívnej zmluve, najviac vo výške 0,5 % zo základu tvoreného súhrnom hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely,
b) sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, u ktorých priemerný mesačný zárobok nepresahuje dvojnásobok životného minima a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške 0,5 % zo základu tvoreného súhrnom hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely,
c) ďalších zdrojov fondu, medzi ktoré radíme zdroje podľa zákona o sociálnom fonde alebo podľa iných všeobecne záväzných predpisov, dary, dotácie a príspevky poskytnuté zamestnávateľovi do fondu. Zamestnávateľ, ktorý vytvára zisk, môže do sociálneho fondu prispievať prídelmi z použiteľného zisku.

Poznámka
Podľa § 2 zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení sa za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú, sa považuje suma 4 980 Sk mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu (plnoletosť fyzickej osoby sa podľa § 8 Občianskeho zákonníka nadobúda dovŕšením osemnásteho roku; pred dosiahnutím tohto veku sa plnoletosť nadobúda len uzavretím manželstva)

POUŽITIE FONDU
V prípade, že zamestnávateľ uzatvoril so zástupcami odborovej organizácie kolektívnu zmluvu, poskytuje sa sociálny fond v rozsahu a podľa zásad v nej dohodnutých.

Sociálny fond je v danom prípade povinný poskytnúť na účely:
  • zabezpečenia stravovania (nad rámec stanovený Zákonníkom práce),
  • služieb, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily (napr. plaváreň, posilňovňa, rekondičné pobyty a pod.),
  • dopravy do zamestnania a späť,
  • sociálnej výpomoci,
  • rekreácie,
  • doplnkového dôchodkového poistenia zamestnancov a
  • ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.
FINANČNÉ PROSTRIEDKY Z FONDU JE MOŽNÉ POUŽIŤ I PRE RODINNÝCH PRÍSLUŠNÍKOV (manželka a deti, ktoré sa považujú za nezaopatrené) a pre poberateľov starobného alebo invalidného dôchodku, ktorých zamestnávateľ zamestnával v pracovnom alebo obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného alebo invalidného dôchodku.

Poznámka
Príspevok na zabezpečenie stravovania zamestnancov. Platí, že zamestnávateľ je povinný okrem príspevkov na stravovanie podľa § 152 Zákonníka práce (v nepeňažnej a v niektorých prípadoch i peňažnej forme) poskytovať zamestnancom aj príspevky zo sociálneho fondu. V prípade uzatvorenej kolektívnej zmluvy nie je rozsah príspevku na tento účel v zákone stanovený. Znamená to, že zo zákona o sociálnom fonde nie je určená výška ani forma.

Príspevok na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily. Zamestnávateľ môže využiť viac možností, počínajúc príspevkom alebo priamo poskytnutím rehabilitačných alebo rekondičných pobytov a končiac masážami, poukazmi na rekreácie, športové a kultúrne účely.

Príspevok na doplnkové dôchodkové postenie zamestnancov. Zamestnávateľ nerozlišuje, či uvedený druh poistenia je realizovaný podľa zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p., alebo v komerčných poisťovniach.

Príspevok zamestnancom na dopravu do zamestnania a späť, v prípade uzatvorenej kolektívnej zmluvy platí, že záleží na dohode zamestnávateľa a zástupcov odborov, za akých podmienok a komu sa poskytnú. Poskytnutie sociálnych výpomocí zo sociálneho fondu by malo spĺňať sociálny charakter jeho použitia. Tieto sa poskytujú ako návratné (formou pôžičiek) i nenávratné, hlavne pri rôznych ťažkých životných situáciách zamestnancov (úmrtie v rodine, živelné pohromy, choroba a pod.).

Iná situácia nastáva, ak u zamestnávateľa:
  • nie je uzatvorená kolektívna zmluva alebo
  • ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel do výšky 0,5 % základu alebo prídel na
  • poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu zamestnancov do zamestnania a späť podľa určených pravidiel alebo – nie je v kolektívnej zmluve dohodnutý rozsah a zásady poskytovania príspevkov zo sociálneho fondu, resp.
  • nepôsobí odborová organizácia, potom je sociálny fond možné použiť na:
    • úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, u ktorých priemerný mesačný zárobok nepredstavuje dvojnásobok životného minima a ktorých skutočné preukázané náklady na dopravu do zamestnania a späť pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou predstavujú 200 Sk a viac mesačne, najviac však vo výške 0,5 % základu.
    • Okrem toho môže zamestnávateľ na dopravu do zamestnania a späť poskytnúť zo sociálneho fondu aj ďalší (iný) príspevok v rámci ďalej uvedeného podielu (20 %). Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch na dopravu do zamestnania a späť, súčasťou ktorej sú doklady preukazujúce vynaložené výdavky zamestnancov,
    • stravovanie zamestnancov podľa rovnakých princípov, ako bolo uvedené u zamestnávateľov, u ktorých bola uzatvorená kolektívna zmluva,
    • služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily, najmenej vo výške 30 % povinného prídelu a
    • sociálnu výpomoc, dopravu do zamestnania a späť a doplnkové dôchodkové poistenie v rozsahu n ajmenej 20 % povinného prídelu.
Zostatok sociálneho fondu môže zamestnávateľ použiť na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

(JUDr. Miroslav Tichý PaM 4/2007)

 

 
 
LEGISLATÍVA

 
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY

ČIASTKA 70 UVEREJNENÁ 27.3.2007
145.  Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 297/2006 Z. z. o technických požiadavkách na svietidlá na osvetlenie zadnej tabuľky s evidenčným číslom motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel
146.  Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa vydáva zoznam liečiv a liekov plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia
147.  Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa vydáva zoznam zdravotníckych pomôcok plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia
148.  Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa vydáva zoznam dietetických potravín plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia
149.  Oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o vydaní cenových rozhodnutí pre oblasť tepelnej energetiky

ČIASTKA 71 UVEREJNENÁ27.3.2007
150.  Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 25/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú vzory tlačív na podávanie návrhov na zápis do obchodného registra a zoznam listín, ktoré je potrebné k návrhu na zápis priložiť v znení vyhlášky č. 563/2004 Z. z.

ČIASTKA 72 UVEREJNENÁ 28.3.2007
151.  Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 341/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní

ČIASTKA 73 UVEREJNENÁ 28.3.2007
152.  Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podrobnosti dokumentácie k žiadosti o autorizáciu biocídneho výrobku a podrobnosti dokumentácie k žiadosti o registráciu biocídneho výrobku s nízkym rizikom a podrobnú špecifikáciu údajov predkladaných pred uvedením biocídneho výrobku a podrobnú špecifikáciu údajov predkladaných pred uvedením biocídneho výrobku s nízkym rizikom na trh
153.  Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 201/2006 Z. z. o technických požiadavkách na bezpečnostné pásy a zadržiavacie systémy motorových vozidiel
154.  Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 330/2006 Z. z. o technických požiadavkách na ochranné konštrukcie chrániace vodiča pri prevrátení namontované na zadnej časti úzkorozchodných poľnohospodárskych kolesových traktorov a lesných kolesových traktorov 155.  Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 370/2006 Z. z. o opatreniach na zníženie emisií zo spaľovacích motorov inštalovaných v necestných strojoch

ČIASTKA 74 UVEREJNENÁ 28.3.2007
156.  Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Zmien Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci

ČIASTKA 75 UVEREJNENÁ 28.3.2007
157.Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Zmien Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci

ČIASTKA 76 UVEREJNENÁ 30.3.2007
158. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou platby na pestovanie energetických plodín
159. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou doplnkových národných priamych platieb v rastlinnej výrobe

ČIASTKA 77 UVEREJNENÁ 30.3.2007
160. Uznesenie vlády Slovenskej republiky k návrhu na zrušenie uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 4 zo 14. januára 2004 k návrhu na jednostranné zrušenie vízovej povinnosti pre štátnych občanov Bolívijskej republiky, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky

ČIASTKA 78 UVEREJNENÁ 31.3.2007
161. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 305/2006 Z. z. o opatreniach proti emisiám plynných a pevných znečisťujúcich látok motorov na pohon poľnohospodárskych traktorov a lesných traktorov
162. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 317/2006 Z. z. o technických požiadavkách na horľavosť materiálov používaných v konštrukcii interiéru určitých kategórií motorových vozidiel
163. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 371/2006 Z. z. o technických požiadavkách na palivové nádrže a zadné ochranné zariadenia motorových vozidiel v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 653/2006 Z. z.
164. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 202/2006 Z. z. o technických požiadavkách na sedadlá, ich ukotvenia a hlavové opierky motorových vozidiel
165. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 583/2006 Z. z. o technických požiadavkách na zníženie emisií znečisťujúcich látok zo vznetových motorov a zo zážihových motorov poháňaných zemným plynom alebo skvapalneným ropným plynom
166. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 303/2006 Z. z. o technických požiadavkách na prednú ochranu motorových vozidiel proti podbehnutiu
167. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 517/2006 Z. z. o technických požiadavkách na systém čelnej ochrany motorových vozidiel
168. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 190/2006 Z. z. o technických požiadavkách na brzdové zariadenia určitých kategórií motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel
169. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 23/2007 Z. z. o technických požiadavkách na určité komponenty a charakteristiky poľnohospodárskych kolesových traktorov a lesných kolesových traktorov
170. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 135/2006 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o typovom schválení ES motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 403/2006 Z. z.
171. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 309/2006 Z. z. o technických požiadavkách na výfukové systémy a o ich prípustnej hladine hluku motorových vozidiel


ČIASTKA 79 UVEREJNENÁ 31.3.2007
172. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 205/2006 Z. z. o technických požiadavkách na mechanické spojovacie zariadenia motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel a o ich pripevnení k takým vozidlám
173. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 203/2006 Z. z. o technických požiadavkách na vozidlá používané na prepravu cestujúcich, v ktorých sa nachádza viac ako osem sedadiel okrem sedadla pre vodiča
174. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 402/2006 Z. z. o technických požiadavkách na rádiové odrušenie motorových vozidiel a ich prípojných vozidiel
175. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 336/2006 Z. z. o technických požiadavkách na potlačovanie elektromagnetického rušenia spôsobeného poľnohospodárskymi traktormi a lesnými traktormi
176. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 301/2006 Z. z. o technických požiadavkách na predné hmlové svetlomety motorových vozidiel a žiarovky pre tieto svetlomety

ČIASTKA 80 UVEREJNENÁ 31.3.2007
177. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 239/2006 Z. z. o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie
178. Oznámenie Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky zo 16. novembra 2005 č. 5/2005 o poskytovaní dotácií obciam na úhradu nákladov preneseného výkonu štátnej správy starostlivosti o životné prostredie

ČIASTKA 81 UVEREJNENÁ 4.4.2007
179. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 367/2006 Z. z. o technických požiadavkách na zníženie emisií zo zážihových motorov a vznetových motorov motorových vozidiel
180. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 335/2006 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o typovom schválení ES poľnohospodárskych traktorov a lesných traktorov, ich prípojných vozidiel a ťahaných vymeniteľných strojov, systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek 34 kB
181. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Protokolu o výsadách a imunitách Európskej organizácie pre atómový výskum

ČIASTKA 82 UVEREJNENÁ 4.4.2007
182. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 293/2006 Z. z. o technických požiadavkách na zariadenia na ochranu pred neoprávneným použitím motorových vozidiel
183. Vyhláška Národnej banky Slovenska o vydaní pamätných strieborných mincí v nominálnej hodnote 500 Sk pri príležitosti 450. výročia ukončenia výstavby Starej pevnosti v Komárne

ČIASTKA 83 UVEREJNENÁ 6.4.2007
184. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Bulharskej republiky o vedecko-technickej spolupráci
Redakčné oznámenie o oprave chyby v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 155/2007 Z. z.

(Zdroj: Zbierka zákonov SR)

 

 
 
EKONOMIKA

 
KURZY NBS

  Krajina     Mena     Množstvo     28.03.07     29.03.07     29.03.07     30.03.07     02.04.07     03.04.07     04.04.07     05.04.07  
  Austrália     AUD     1     20,372     20,269     20,269     20,218     20,212     20,316     20,265     20,404  
  Bulharsko     BGN     1     17,179     17,135     17,135     17,067     17,036     17,006     17,004     17,116  
  Cyprus     CYP     1     57,883     57,693     57,693     57,491     57,383     57,235     57,218     57,628  
  Česká republika     CZK     1     1,200     1,193     1,193     1,190     1,190     1,190     1,187     1,198  
  Dánsko     DKK     1     4,509     4,498     4,498     4,481     4,472     4,464     4,463     4,492  
  EMU     EUR     1     33,594     33,518     33,518     33,381     33,336     33,294     33,256     33,476  
  Estónsko     EEK     1     2,147     2,141     2,141     2,134     2,129     2,126     2,126     2,140  
  Japonsko     JPY     100     21,276     21,422     21,422     21,299     21,179     21,133     20,971     21,092  
  Kanada     CAD     1     21,777     21,653     21,653     21,553     21,681     21,520     21,498     21,678  
  Litva     LTL     1     9,725     9,704     9,704     9,667     9,644     9,631     9,632     9,691  
  Lotyšsko     LVL     1     47,344     47,221     47,221     47,023     46,948     46,971     46,940     47,280  
  Maďarsko     HUF     100     13,571     13,448     13,448     13,456     13,445     13,464     13,470     13,603  
  Malta     MTL     1     78,283     78,046     78,046     77,749     77,682     77,474     77,470     77,982  
  Nórsko     NOK     1     4,134     4,120     4,120     4,120     4,103     4,077     4,070     4,098  
  Poľsko     PLN     1     8,680     8,628     8,628     8,626     8,617     8,630     8,631     8,696  
  Rumunsko     RON     1     9,984     9,950     9,950     9,913     9,936     9,933     9,947     10,038  
  Švajčiarsko     CHF     1     20,721     20,733     20,733     20,589     20,506     20,498     20,431     20,547  
  Švédsko     SEK     1     3,605     3,596     3,596     3,575     3,565     3,551     3,551     3,586  
  USA     USD     1     25,169     25,111     25,111     25,001     25,027     24,909     24,893     25,065  
  V. Británia     GBP     1     49,475     49,307     49,307     49,134     49,015     49,209     49,181     49,468  
  MMF-ZPC-SDR     XDR     1     38,065     38,000     38,000     37,842     37,793     37,694     37,662     37,918  


  Krajina     Mena     Množstvo     10.04.07     11.04.07     12.04.07     13.04.07     16.04.07  
  Austrália     AUD     1     20,457     20,540     20,540     20,507     20,617  
  Bulharsko     BGN     1     17,100     17,104     17,074     17,091     17,129  
  Cyprus     CYP     1     57,574     57,589     57,491     57,552     57,670  
  Česká republika     CZK     1     1,197     1,196     1,193     1,196     1,198  
  Dánsko     DKK     1     4,487     4,486     4,480     4,484     4,494  
  EMU     EUR     1     33,424     33,444     33,393     33,433     33,491  
  Estónsko     EEK     1     2,138     2,138     2,134     2,137     2,141  
  Japonsko     JPY     100     21,030     20,906     20,871     20,817     20,866  
  Kanada     CAD     1     21,704     21,687     21,752     21,818     21,821  
  Litva     LTL     1     9,686     9,689     9,672     9,682     9,702  
  Lotyšsko     LVL     1     47,269     47,395     47,332     47,350     47,446  
  Maďarsko     HUF     100     13,613     13,612     13,621     13,610     13,629  
  Malta     MTL     1     77,922     78,010     77,902     77,871     78,041  
  Nórsko     NOK     1     4,112     4,126     4,126     4,133     4,137  
  Poľsko     PLN     1     8,715     8,702     8,724     8,720     8,730  
  Rumunsko     RON     1     10,027     10,014     10,004     10,007     10,014  
  Švajčiarsko     CHF     1     20,507     20,442     20,381     20,376     20,475  
  Švédsko     SEK     1     3,607     3,603     3,607     3,611     3,608  
  USA     USD     1     24,994     24,907     24,884     24,830     24,748  
  V. Británia     GBP     1     49,222     49,186     49,191     49,111     49,196  
  MMF-ZPC-SDR     XDR     1     37,833     37,749     37,701     37,662     37,662  


(Zdroj: Národná banka Slovenska)

 

 
 
NEZABUDNITE !

 
Apríl 2007

16. 4. – pondelok
  • Daň z príjmov
    • odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane (oznámenie o zrážkovej dani z príjmov zo závislej činnosti v novom režime až v rámci štvrťročného prehľadu)
  • Daň z príjmov
    • odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
  • Iné
    • odvod preddavku do sociálneho fondu za apríl 2007 vo výške 1/12 z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu do sociálneho fondu
20. 4. – piatok
  • DPH
    • predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v marci 2007 1,5 mil. Sk
25. 4. – streda
  • DPH
    • podanie daňového priznania k DPH za marec 2007 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) a za prvý štvrťrok 2007 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
  • DPH
    • splatnosť DPH za marec 2007 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou a za prvý štvrťrok 2007 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
  • DPH
    • podanie súhrnného výkazu k DPH za prvý štvrťrok 2007
  • Spotrebné dane
    • podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja za marec 2007
30. 4. – pondelok
  • Daň z príjmov
    • podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za prvý štvrťrok 2007
    • splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 500 000 Sk
    • podanie vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane za rok 2006 na osobitné účely daňovníkom, ktorému zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie dane
    • zrazenie daňového nedoplatku z ročného zúčtovania za rok 2006 u zamestnanca, ktorý predložil vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane na osobitné účely
  • Daň z motorových vozidiel
    • splatnosť 1 ročnej splátky dane z motorových vozidiel, ak presahuje 50 000 Sk
    • splatnosť 1/12 ročnej splátky dane z motorových vozidiel, ak presahuje 250 000 Sk
do výplatného termínu
  • Poistné
    • splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za marec 2007
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
  • Daň z príjmov
    • odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za marec 2007
Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
  • Miestne dane
    • vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel a zaplatenie vypočítanej dane správcovi dane,
  • Miestne dane
    • zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
  • Daň z príjmov
    • vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
  • Správa dane
    • zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
  • Správa dane
    • zrušenie činnosti daňového subjektu
Do 30 dní
  • Správa dane
    • odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti
    • registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
  • Správa dane
    • oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani,
    • Správa dane
      • oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
    • Správa dane
      • pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
    • Miestne dane
      • oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností

     

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

 
KONFLIKTY A ICH RIEŠENIE

Problematika konfliktov je stará ako ľudstvo samo. Na prvý pohľad možno odvážne tvrdenie, ale v skutočnosti pravdivé. Konflikty človeka totiž sprevádzajú od čias, keď začal existovať v skupine a v nej žiť, či pracovať spolu s inými ľuďmi. Konflikty sú teda prirodzenou súčasťou života a vznikajú, pretože jednotlivci majú individuálne potreby, túžby, priania, ale aj skúsenosti a poznatky.

Rovnaké veci teda vnímame často odlišne ako iní ľudia a máme aj iné predstavy o riešení problémov. Variantnosť priorít je teda dostatočným dôvodom na vznik konfliktnej situácie nielen medzi jednotlivcami ale aj skupinami jednotlivcov.
Tak, ako bývajú príčiny vzniku konfliktu rôzne, tak aj dopady konfliktných situácii sú rozmanité. Rôznorodosť spočíva v možnosti vyriešenia konfliktov. Niekedy riešenie znamená posuv k dosiahnutiu vyššieho cieľa, inokedy má na jednu zo zainteresovaných strán zničujúce dôsledky. Výsledok konfliktnej situácie môže byť trvalý, alebo len dočasný.

Je zrejmé, že jednotlivci majú rôzne túžby, pocity, potreby a priania
Ak sú v skupine – napríklad v pracovnom tíme – tato rôznorodosť v snahe jednotlivca prejaviť sa, musí zákonite vyvolať situácie, v ktorých sa preferencie prejavia. Každý človek totižto usiluje o profit alebo podiel z obmedzených zdrojov, na uspokojenie špecifických potrieb nevyhnutný.

Zdroje môžu byť, v závislosti od charakteru uspokojovanej potreby človeka:
  • mocenské,
  • materiálové,
  • finančné.

Profit sa podľa rovnakých kritérií člení na:
  • profit citový,
  • profit z prestíže,
  • profit z uznania
  • profit z presadenia sa.
Ľudia si tak pri presadzovaní vlastných záujmov, potrieb a túžob navzájom konkurujú, preto sa konfliktom nemožno vyhnúť.

Príčiny konfliktov sú väčšinou vecné.
Napríklad v dvoch pracovných skupinách môže konflikt nastať v prípade, ak vznikne potreba nadobudnúť určité zariadenie obom skupinám, ale podnik má zdroje na nadobudnutie len pre jednu zo skupín. Problém, ktorý sa prejaví ako vecný konflikt, môže narastať až do rozmerov konfliktu emočného. O zariadenie ukrátená skupina sa cíti ukrivdená, neuspokojenie potreby vyvolá v nej pocit, že pre podnik nie je perspektívna, obáva sa možného zníženia ohodnotenia, prípadne až svojho zrušenia. Emočný konflikt nadobúda veľmi rýchlo väčší rozmer v podobe ďalších negatívnych emócií, ako sú nenávisť, závisť, pocit frustrácie, zloba a túžba po pomste. A ešte závažnejšou je situácia, kedy sa odrazí aj na správaní skupiny, ktorej potreba bola uspokojená.
Na takýto stav musí manažment adekvátne reagovať, teda včas a správne, pretože nevyriešený konflikt môže mať dramatické následky. Ak pracovníci pri konflikte na seba slovne útočia, je to situácia nepriaznivá, vykulminovať však môže ešte do vážnejšieho stavu, v ktorom pracovníci podliehajú depresiám, strate sebadôvery, pocitom menejcennosti, ktoré sa striedajú s agresivitou, zlobou a zúfalstvom. Výkonnosť skupiny sa znižuje.

Správnosť reagovania manažérov spočívav riešení konfliktov
najlepšie v štádiu ich vzniku alebo krátko po vzniku, kým neprerastú do stavu silných negatívnych emócií, v ktorých majú ľudia pocit z ohrozenia vlastného ega. Riešenie je nevyhnutné aj z ekonomického hľadiska, pretože riadiaci pracovníci potrebujú výkonných a motivovaných ľudí, schopných zvládať neistotu, plynúcu z meniaceho sa podnikateľského prostredia. Táto premenlivosť vyžaduje totiž ľudí angažovaných a pozitívne mysliacich. Okrem behavioristických predpokladov je tu aj požiadavka znalostí a odborných predpokladov.
Pre úplnosť je však potrebné dodať, že aj manažéri musia disponovať určitým potenciálom znalostí, schopností, často aj intuície a komunikatívnosti, pretože na ich pleciach býva vyriešenie konfliktov od tých najmenej podstatných po veľmi závažné, oni musia rozhodovať. Každý manažér totiž vie, že ľudia – spolupracovníci – sú najdôležitejšími zdrojmi pridanej hodnoty, často jej jediným zdrojom. Včasné a úspešné vyriešenie konfliktov je zárukou zachovania ich ochoty a schopnosti tvoriť ďalšie hodnoty. Manažérska nekompetentnosť v tejto oblasti vedie k rýchlejšiemu zániku podniku ako kedykoľvek doteraz. Ľudia v konfliktnej atmosfére sa totiž nedokážu zaktivizovať ku kooperácii.
Ako sa teda s konfliktmi vysporiadať. Otázku treba špecifikovať na úroveň konfliktu v rámci jednej skupiny a na úroveň medziskupinovú.

Riadenie vnútroskupinových konfliktov
Spomínali sme už, že optimálnym je postup riešiť konflikt v počiatočných fázach. Aby sa mohli tieto fázy rozpoznať, musia sa všetky príznaky veľmi dôsledne monitorovať. Veľmi efektívnym spôsobom je vypracovanie účinného systému včasného varovania. Determinantom pri jeho tvorbe je aj úroveň riadenia, ktorá sa s konfliktom musí vyrovnávať. Strategickí manažéri totiž často indikujú už len dôsledky rozvinutých a ťažko riešiteľných konfliktov, čo nie je spôsobené len ich postavením, ale často podcenením konfliktu manažérmi na nižších úrovniach, ktorí následkom toho informujú už neskoro, keď sa problém veľmi rozrastie. Manažéri na strednej úrovni ich zaznamenávajú podstatne viac a majstri alebo vedúci na najnižšej úrovni riadenia sú tí, ktorí zaznamenávajú konflikty ako prví. Práve oni sú však finančne najviac motivovaní za to, koľko skupiny, ktoré riadia vyprodukujú. Z toho plynie, že čím viac sa príslušného manažéra dotýka konflikt na pracovisku osobne, tým viac pozornosti jeho vyriešeniu venuje a – samozrejme – naopak. To je ďalší z determinantov, ktoré optimálnu podobu systému riadenia konfliktov ovplyvňuje.
Z uvedeného vplýva, že prevenciou pred situáciu, smerujúcou ku konfliktu je disponibilita a použitie pravdivých informácií. Komunikácia medzi ľuďmi v pracovnej skupine výkonných pracovníkov s riadiacimi musí byť založená na výmene pravdivých a úplných informácií. Nedostatok tejto požiadavky sa prejavuje veľmi často v praxi tým, že manažéri len zriedkakedy diskutujú so zamestnancami o stratégiách, plánoch, problémoch či riešení krízových momentov, pretože často neveria, že by zamestnanci boli schopní diskutovať, alebo dokonca nájsť pozitívne riešenia. Skôr prevláda názor, že treba nechať zamestnancov „na pokoji“ a nehovoriť im o tom, čo aj tak nemôžu ovplyvniť. Hraničným je názor, že práve „zamestnanci dole“ sú tým problémom.
Ak sú však pracovníci neinformovaní, vytvárajú si názor len na základe tých informácií, ktoré vedia. Zaktivizuje sa pud sebazáchovy, ktorý v našej dobe znamená snahu spracovať informácie, ktoré možno získať, do podoby umožňujúcej reagovať. Chýbajúce informácie sú teda nahrádzané rôznymi dedukciami, obyčajne najhoršími alternatívami vývoja. V systéme riadenia konfliktu by malo teda platiť pravidlo, že zlé správy z úst manažérov sú vždy lepšie, ako žiadne.

Riadenie medziskupinových konfliktov
K medziskupinovým konfliktom dochádza najmä vtedy, ak skupiny kooperujú pri realizácii určitej úlohy, pričom z určitej príčiny dôjde k zlyhaniu koordinácie a efektívnosti spoločnej práce. Rozsah zlyhania je rôzny a môže pri vysokej miere antagonizmu a deštrukcie viesť až k spomaleniu toku produkcie, dokonca k jej zastaveniu. Kľúčové faktory medziskupinového konfliktu približuje tabuľka – Faktory konfliktov.

Faktory konfliktov

 
FAKTOR KONFLIKTU
 
 
CHARAKTERISTIKA
 
  Obmedzenosť zdrojov     So zvyšujúcim sa nedostatkom rôznorodých zdrojov (materiálových, finančných, kapacitných...) sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku konfliktu.  
  Problémy v komunikácii     Každá skupina sa orientuje na svoju prácu a úlohy, ale hypertrofia môže viesť k narušeniu komunikácie, príjemca informácie musí zvažovať, či mu skupina predkladá nápad, návrh alebo priamo rozhodnutie. Rozpoznanie býva náročné a nepochopenie vyvoláva konflikt.  
  Rôzne záujmy a ciele     Veková diferenciácia členov skupiny vyvoláva diferenciáciu ich priorít, čo môže viesť ku konfliktom z nenaplneného očakávania členov jednej zo skupín, pretože manažment musí stanoviť prioritu a naplniť podľa možností a svojich preferencií najprv jeden potom druhý cieľ.  
  Rozdielne vnímanie a prístupy     Jednotlivci vnímajú veci rôzne a aj skupiny, do ktorých patria, môžu mať odlišný pohľad, väčšinou majú sklon preferovať vlastný záujem a podceňovať význam a postavenie ostatných skupín.  
  Nejednoznačnosť     Nejasné kompetenčné vzťahy spôsobujú skreslené informácie o zodpovednostiach a právomociach.  


Faktory v tabuľke 1 sú všeobecne platnými príčinami vzniku konfliktov a je potrebné ich zvládnuť a manažovať. Riadenie konfliktov však nemôže byť náhodné alebo intuitívne, ale cielené, naplánované. Na tento účel je potrebné vypracovať stratégie. Postup ako konflikt zvládnuť, sa odvíja od charakteru krízovej situácie. Spočiatku sa preto manažment snaží vyriešiť konflikt nepriamo, ak nedôjde k zhode, používajú sa metódy priame.

Nepriame metódy riešenia konfliktov
V štádiu vzniku konfliktu sa manažéri neangažujú vstupovať doň priamo, pretože majú tendenciu zastávať názor, že pripúšťanie si konfliktu znamená, že konflikt existuje. Tento postoj však situáciu len zhoršuje, pretože sa nič nedeje a napätie v skupinách narastá.
Nevyhnutné je teda použiť takú stratégiu, ktorá bude do konfliktu zasahovať, nie ho ignorovať. Ide o snahu povzbudzovať zainteresované strany k diskusii na účely dohody bez zásahu manažmentu.
Stratégia povzbudzovania sa prelína s vyjednávaním, smerujúcim k dosiahnutiu súhlasu o tom, čo každá skupina získa a poskytne inej skupine. Vyjednávanie je úspešné, ak prinesie profit obom skupinám.
Presviedčanie predstavuje takú stratégiu, kedy sa skupiny snažia nájsť spoločnú oblasť záujmu. Snažia sa nájsť spoločné body, ktoré sú významovo rovnaké v snahe dosiahnuť cieľ. Použiť tento spôsob možno vtedy, ak nevznikol konflikt medzi vedúcimi skupín.
Ak sa odhalí prekážka, ktorá bráni naplneniu cieľa, uplatňuje sa stratégia riešenia problému, pri ktorej sa skupiny snažia na spoločnom cieli dohodnúť. Až potom dochádza k prerokovaniu postupov, ako tento spoločný cieľ dosiahnuť.

Nepriame metódy riešenia konfliktov


Vyhýbanie sa

Povzbudzovanie

Vyjednávanie

Presviedčanie

Riešenie problému



Priame metódy riešenia konfliktov
Ak sa manažment rozhodne, že bude zasahovať do riešenia konfliktov priamo, opäť môže využiť viac spôsobov, ako toto rozhodnutie uplatniť.
Prvou zo stratégií je uplatnenie moci z pozície autority, čo v konečnom dôsledku znamená často direktívne nariadenie skupinám konflikt vyriešiť, ukončiť. Je to veľmi rýchla, nie vždy však priamo účinná stratégia, pretože direktívny prístup môže vyvolať odpor skupiny a presne opačnú reakciu, ako sa očakáva.

Odstránenie kľúčových faktorov konfliktu Manažment môže zvoliť tiež alternatívu, spočívajúcu v odstránení kľúčových faktorov konfliktu. Ak sú nimi napríklad dvaja pracovníci, čo majú navzájom konflikt, je metóda použiteľná, ale dopady môžu byť opäť rôzne. Pracovník, ktorý má byť odstránený môže byť totiž považovaný v danej skupine za vodcu a ak ho ako takého skupina rešpektuje, odstránenie takejto prirodzenej autority môže vyvolať ešte väčšie napätie a antagonizmus skupiny. Ďalšou komplikáciou je veľmi obtiažne exaktné určenie toho, či konflikt medzi dvoma jedincami je osobný, alebo naozaj pracovný. A tiež si treba odstránenie zvážiť z dôvodu rizika, že odstránený sa stane akýmsi mučeníkom. Potom, aj keď prapôvodcovia konfliktu budú odstránení, napätie môže pokračovať v skupine, ktorá sa s názormi odstránených vodcov stotožní a koná v duchu ich myšlienok.

Hľadanie a nachádzanie úloh a cieľov vyššej úrovne
Inou alternatívou je hľadanie a nachádzanie úloh a cieľov vyššej úrovne. Sú to také úlohy, ktoré sa zadávajú dvom alebo trom pracovným skupinám, ale realizujú sa len pri ich vzájomnej kooperácii. Tento faktor často spôsobuje zmiernenie konfliktu skupín, pretože sú na seba v záujme naplnenia cieľa a splnenia úlohy na sebe viac či menej závislé. Ešte viac konflikt eliminuje zaujímavá hmotná zainteresovanosť. Zisk pred konfliktom dostáva prednosť a problém sa tak vyrieši.

Priame stratégie riešenia konfliktu


Uplatnenie moci

Odstránenie kľúčových faktorov konfliktu

Ciele a úlohy vyššej úrovne


Manažment konfliktov
je proces, ktorý sa neustále vyvíja, rovnako, ako potreby, túžby, priority a nároky pracovníkov. Existuje však niekoľko zásad, ktorých použitie v akejkoľvek dobe prináša zaručený efekt. Bezrozporu je to vzájomná informovanosť, ktorá zaručuje poznanie toho, čo má nastať a prečo, aké sú východiská či predpoklady, čo má kto urobiť, čo urobí podnik a jeho vedenie. Hrozba konfliktov sa zabezpečením dostupnosti pravdivých informácií podstatne eliminuje. Informovanosť však bezprostredne súvisí so schopnosťou komunikovať. Riadiaci aj výkonní pracovníci musia teda neustále svoje interpersonálne schopnosti zdokonaľovať a rozvíjať, najmä musia sami chcieť.

Motivačným faktorom môže byť pohodová pracovná atmosféra a adekvátne ohodnotená výkonnosť.

(Ing. Oľga Poniščiaková PaM 4/2004 )


 

 
 
NAŠE PUBLIKÁCIE

 
VYŠLO

Poradca - formát A5 Mesačník nielen pre podnikateľov
č. 7/2007
  • Občiansky zákonník s komentárom
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - formát A5
Mesačník prináša metodický rozbor najčastejšie sa vyskytujúcich problémov podnikateľskej praxe z pohľadu daní, účtovníctva a pracovného práva. Jednotlivé špecifické problémy sú spracované prostredníctvom názorných prípadov.
č. 4/2007
  • Kurzové rozdiely v PÚ
  • Zákon o službách zamestnanosti
  • Daňová exekúcia
  • Povinnosti zamestnávateľov pri príjmoch zo závislej činnosti
DUO bez chýb, pokút a penále - formát A4, 96 s. mesačník
Odborný dvojfarebný časopis pre daňovú, účtovnú a mzdovú prax.
Články sú doplnené o citácie zákonov vo farebnom poli.
č. 4/2007
  • Dodatočné a opravné daňové priznania
  • DPH u neplatcov
  • Obstaranie automobilu – finančný lízing
  • Vzdelávanie zamestnancov

Práca a mzdy bez chýb, pokút a penále – formát A4, 92 s.
Nový mesačník, je určený personalistom, mzdovým účtovníkom, audítorom, odborníkom v oblasti práce a miezd, ale aj študentom a všetkým, ktorých táto problematika zaujíma. Je tlačený dvojfarebne. Vo farebných poliach pri jednotlivých príspevkoch uvádzame citácie zákonov a dôležité poznámky autorov. č. 5/2007
  • Daňový bonus komplexne
  • Evidencia dochádzky u zamestnávateľa
  • Zodpovednosť za škodu v pracovnom práve
  • Vzájomné zamestnávanie medzi manželmi
  • Mzdové zvýhodnenia v podnikateľskej sfére
  • Kolektívne zmluvy
  • Pracovnoprávne spory

Verejná správa – formát A5, 96 s. mesačník
Odborný dvojfarebný mesačník pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie. Články sú doplnené o citácie zákonov vo farebnom poli, autori sú renomovaní odborníci. č. 5/2007
  • Uzatvorenie výsledkov rozpočtového hospodárenia verejnej správy za rok 2006
  • Sankčný systém pri porušení finančnej disciplíny
  • Zmeny pracovného pomeru vo verejnom sektore
1 000 riešení - formát A5
Dvojmesačník určený podnikateľom, živnostníkom, mzdovým účtovníkom, audítorom, daňovým poradcom, účtovníkom, ekonómom, študentom. Rieši problémy z oblastí daní, účtovníctva, ekonomiky, miezd, práva, personalistiky. Každé číslo obsahuje okrem iných rubrík aj "horúcu tému", ktorá je v danom období pre čitateľov najaktuálnejšia, abecedný index hesiel a zoznam vydaných publikácií k danej téme alebo kapitole.
č. 2/2007
  • DPH
  • s.r.o.
  • Daňové náklady

Edícia Aktualizácie úplne znenie zákonov - formát A5 Úplné znenia aktualizovaných zákonov uverejnených v zborníkoch Zákony I. - VI.

III/1 (15.3.2007)
  • Zákon č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla
  • Vyhláška MF SR č. 413/2001 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla

  • Upozornenie na zmenu
  • Zákon č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní

II/3 (16.3.2007)
  • Zákon č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov – po novele zákonom č. 102/2007 (1. novela)
  • Zákon č. 147/2001 Z. z. o reklame – po novele zákonom č. 102/2007 (1. novela)


PRIPRAVUJEME

Poradca č. 8 - 9/2007 (vyjde v IV/2007)
  • Zákon o povinnom zmluvnom poistení s komentárom
  • Novela postupov účtovania v PU
Dane, účtovníctvo, vzory a prípady (DÚVaP) č. 5/2007 (vyjde v IV/2007)
  • Zmluvy – daňové a účtovné súvislosti
  • Škody, opravy a technické zhodnotenie
  • Podniková sociálna politika
DUO bez chyb, pokút a penále č. 5/2007 (vyjde v IV/2007)
  • Európske družstvo – nadnárodné podnikanie
  • Podiel na zisku – zdaňovaný a nezdaňovaný
  • Opravné položky a rezervy
  • Užívanie a predaj majetku
Práca a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 6/2007 (vyjde v V/2007)
  • Prenájom pracovných síl z členských štátov EÚ
  • Sociálne dávky poskytované štátom
  • Mzda a mzdové nároky
  • Špecifiká bezpečnosti práce v cestnej doprave
  • Ochrana zamestnancov pred hlukom
1 000 riešení č. 3/2007 (vyjde v IV/2007)
  • Zmeny v postupoch účtovania pre PÚ
  • Daň z nehnuteľností pre rok 2007
  • Odvody do zdravotných poisťovní

 

 
 
OBJEDNÁVKA

 

 
Stručný návod na vyplnenie objednávky
  1. Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odpovedať odosielateľovi" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím vytvoríte novú správu obsahujúcu túto objednávku,
     
  2. Vyplňte objednávku - Vaše osobné údaje a počty kusov objednaného tovaru vpíšte do odpovedajúcich políčok,
     
  3. Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odoslať správu" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím odošlete vyplnenú objednávku na našu adresu.
     

Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo pri cene uvedené inak.

  Identifikačné údaje objednávateľa  
  Meno, Priezvisko:      
  Firma:      
  IČO:      
  Adresa:      
  Telefón:      

  Predplatné mesačníka Poradca 2007  
 Predplatné Poradca 2007- cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     13 čísel + zborníky Zákony 2007 I, II, III
  prílohy: P6 Aktual, Poradca Extra, e-mailové noviny
  Našim predplatiteľom zasielame zdarma prílohu mesačníka Poradca Daňové priznania
  - fyzických osôb
  - právnických osôb
  - ročné zúčtovanie dane  
  998 Sk     ks  
  Predplatné  
  Predplatné Poradca 2007 + Daňové výdavky cena s 20% predplatiteľskou zľavou!    1188 Sk     ks  
  Predplatné Verejná správa 2007 cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     1 208 Sk     ks  
  Predplatné Verejná správa 2007 cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     1 508 Sk     ks  
  Predplatné 1000 riešení 2007 (dvojmesačník) cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     580 Sk     ks  
  Predplatné 1000 riešení 2007 (dvojmesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     480 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2007 (mesačník) cena s predplatiteľskou zľavou!     1140 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2007 (mesačník) cena s 25 % predplatiteľskou zľavou!     1440 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2007 (mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     1140 Sk     ks  
  Predplatné Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2007 (mesačník) cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     1296 Sk     ks  
  Predplatné Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2007 (mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     1096 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie I   - Daňové, účtovné...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie I   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     170 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie II   - Obchodné, občianske...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie II   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     170 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie III   - Pracovné, sociálne...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie III   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     170 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie IV   - Stavebné, pozemkové...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie IV   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     200 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie V   - Štátna správa, verejná...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie V   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     200 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie VI   - Životné prostredie...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie VI   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     200 Sk     ks  
  Poradca 2007 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...  
  č. 1/2007   - Spotrebné dane
- Nezaopatrenosť dieťaťa počas letných prázdnin a daňový bonus
- Výdavky na stravovanie
- Zdaňovanie nebytových priestorov
- Zrážky zo mzdy a daňový bonus
- Platobný rozkaz
96 Sk   ks  
  č. 2/2007   - Zákon o spotrebných daniach
- Zásoby vlastnej výroby
- Podnikateľ a súdne poplatky
- Práca so zobrazovacími jednotkami
96 Sk   ks  
  č. 3/2007   - Živnostenský zákon
- Daňový bonus po zvýšení minimálnej mzdy
- Zásoby vlastnej výroby
- Podnikateľ a súdne poplatky
96 Sk   ks  
  č. 4/2007   - Zákon o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi
- Pohľadávky v ZDP
- Začatie podnikania z aspektu ZDP
- Trovy súdneho konania
96 Sk   ks  
  č. 5-6/2007   - Zákon o dani z príjmov s komentárom
- Zákon o DPH s komentárom
- Účtovná závierka za rok 2006
192 Sk   ks  
  č. 5-6/2007 - príloha   - Daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2006
70 Sk   ks  
  č. 7/2007   - Občiansky zákonník s komentárom
96 Sk   ks  
  Poradca Extra 2007 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu  
  č. 1/2007 JÚ     - Nehnuteľnosti v jednoduchom účtovníctve     22 Sk     ks  
  č. 1/2007 PÚ     - Nehnuteľnosti v podvojnom účtovníctve    22 Sk     ks  
  č. 1/2007 VS     - Účtovná závierka za rok 2006     28 Sk     ks  
  č. 2/2007 VS     - Hospodárenie príspevkových organizácií
  - Zrušovacia povinnosť ich zriaďovateľov  
  28 Sk     ks  
  Zborníky ZÁKONY 2007  
  Zákony I/2007   Daň z príjmov,
Daň z pridanej hodnoty,
Spotrebné dane,
Zákon o účtovníctve.  
129 Sk     ks  
  Zákony II/2007   Obchodný zákonník,
Občiansky zákonník,
Trestné právo,
Živnostenský zákon.  
129 Sk     ks  
  Zákony III/2007   Zákonník práce,
Mzdové predpisy,
Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie,
Sociálne zákony.  
129 Sk     ks  
  Zákony IV/2007   Stavebný zákon,
Architekti a inžinieri,
Bývanie,
Pôda.  
129 Sk     ks  
  Zákony V/2007   Rozpočtové pravidlá,
Štátna a verejná služba,
Školy,
Obce.  
129 Sk     ks  
  Zákony VI/2007   Životné prostredie,
Ochrana ovzdušia,
Vodné hospodárstvo.  
129 Sk     ks  
  Aktualizácie zákonov 2007  
  Aktualizácia I/1   - Zákon o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov
- Zákon o správnych poplatkoch  
  16 Sk     ks  
  Aktualizácia I/2   - Zákon o správnych poplatkoch     29 Sk     ks  
  Aktualizácia I/3   - Zákon o vzájomnej pomoci pri vymáhaní niektorých finančných pohľadávok
- Zákon o dani z príjmov
- Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch 
  32 Sk     ks  
  Aktualizácia II/1   - Obchodný zákonník
- Zákon o obchodnom registri
- Občiansky súdny poriadok
- Zákon o Policajnom zbore
- Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) 
  52 Sk     ks  
  Aktualizácia II/2   - Občiansky súdny poriadok
- Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
- Obchodný zákonník
- Občiansky zákonník
- Zákon NR SR o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších   zákonov  
  40 Sk     ks  
  Aktualizácia II/3   - Zákon o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (1. novela)
- Zákon o reklame (1. novela) 
  30 Sk     ks  
  Aktualizácia III/1   - Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla
- Vyhláška, ktorou sa vykonáva zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú   prevádzkou motorového vozidla
  Upozornenie na zmenu
- Zákon o kolektívnom vyjednávaní  
  18 Sk     ks  
  Verejná správa 2007 - odborný dvojfarebný časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie  
  č. 1/2007   - Príprava plánov, záväzných nariadení
- Účtovná závierka v jednotlivých organizáciách
- Použitie verejných prostriedkov v nasledujúcom rozpočtovom roku
- Príprava viacročných rozpočtov obcí
- Reforma štátneho účtovníctva a výkazníctva
145 Sk   ks  
  č. 2/2007   - DPH po 1. 1. 2007
- Priznanie k dani z nehnuteľností
- Finančná disciplína - porušenie
- Nezdaniteľné časti základu dane v roku 2007
- Vzdelávací cyklus pre štátnu správu a samosprávu
- Zákon o slobode informácií – uplatňovanie v praxi
- Eurouniálny prepravný trh a pozícia štátnej a verejnej správy
145 Sk   ks  
  č. 3/2007   - Daň z príjmov – novela
- Pravidlá hospodárenia a finančná disciplína
- DPH – odpočet
- Zdaňovanie pozemkov
- Rozpočtové výkazníctvo vo verejnej správe v roku 2007
- Odmeňovanie učiteľov
145 Sk   ks  
  č. 4/2007   - Zákon o kontrole kotlov
- Financovanie škôl
- Porušenie finančnej disciplíny v rozpočtových a príspevkových organizáciach
145 Sk   ks  
  č. 5/2007   - Uzatvorenie výsledkov rozpočtového hospodárenia verejnej správy za rok 2006
- Sankčný systém pri porušení finančnej disciplíny
- Zmeny pracovného pomeru vo verejnom sektore
145 Sk   ks  
  Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2007 - mesačník, určený personalistom, mzdovým účtovníkom, audítorom, odborníkom v oblasti práce a miezd, študentom i všetkým, ktorých táto problematika zaujíma. Je tlačený dvojfarebne. Vo farebných poliach pri jednotlivých príspevkoch uvádzame citácie zákonov a dôležité poznámky autorov.  
  č. 1/2007   - Zvýšenie minimálnej mzdy - dopad na platenie ZP a SP
- Dovolenka - právna úprava
- Pracovný poriadok
- Pracovná zmluva a jej náležitosti
- Stravné a stravovanie zamestnancov
- Pracovná disciplína - pojem a obsah
- Ochrana zamestnanca pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa
- Zamestnávanie dôchodcov na pracovnú zmluvu
- Návšteva u lekára v pracovnom čase
135 Sk   ks  
  č. 2/2007   - Zdravotné postenie – základné zmeny v roku 2007
- Dohody o prácach – vykonávaných mimo pracovného pomeru
- Skončenie pracovného pomeru
- Stravovanie v zmysle Zákonníka práce
- Osobitné pracovné podmienky žien
- Zánik práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
- Diskriminácia na pracovisku
- Výkonní a riadiaci pracovníci
135 Sk   ks  
  č. 3/2007   - Pokuty a finančné sankcie
- Povinnosť zamestnávateľa zamestnávať zamestnancov so zdravotným postihnutím
- Nemocenské poistenie študentov a žiakov
- Odstupné a odchodné
- Dovolenky
135 Sk   ks  
  č. 4/2007   - Ústavné práva a slobody v pracovnom práve
- Predzmluvné vzťahy v pracovnom práve
- Platobná neschopnosť zamestnávateľa
- Dovolenka za kalendárny rok
- Zmena obsahu pracovnej zmluvy
- Bezpečnosť a hygiena práce – povinnosti zamestnávateľa
- Konflikty a ich riešenie
135 Sk   ks  
  č. 5/2007   - Daňový bonus komplexne
- Evidencia dochádzky u zamestnávateľa
- Zodpovednosť za škodu v pracovnom práve
- Vzájomné zamestnávanie medzi manželmi
- Mzdové zvýhodnenia v podnikateľskej sfére
- Kolektívne zmluvy
- Pracovnoprávne spory
135 Sk   ks  
  Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2007 - mesačník rieši špecifické problémy z daňovej a účtovnej oblasti v príkladoch  
  č. 1/2007   - Daň z motorových vozidiel
- Vlastníctvo bytov
- Základ dane a daňový bonus u zamestnancov
- Vnútropodniková komunikácia - príčiny zlyhávania
  120 Sk     ks  
  č. 2/2007   - Závierkové a upravujúce závierkové operácie v PÚ
- Praktické príklady z účtovníctva rozpočtových organizácií, príspevkových organizácií, obcí a vyšších územných celkov
- Dovolenky
- Efektívna vnútropodniková komunikácia
  120 Sk     ks  
  č. 3/2007   - Zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti
- Daňové priznanie FO za rok 2006
- Zrážky zo mzdy
  120 Sk     ks  
  č. 4/2007   - Kurzové rozdiely v PÚ
- Zákon o službách zamestnanosti
- Daňová exekúcia
- Povinnosti zamestnávateľov pri príjmoch zo závislej činnosti
  120 Sk     ks  
  Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2007 - mesačník určený odborníkom z oblastí daní, účtovníctva, mzdovým účtovníkom, audítorom...  
  č. 1/2007   - Účtovná závierka 2006
- Vznik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti
- Platenie preddavkov v roku 2007
- Intrastat
- Vratné obaly v účtovníctve podnikateľa
  160 Sk     ks  
  č. 2/2007   - Zákon o starobnom dôchodkovom poistení – novela
- Zákon o sociálnom poistení – novela
- Zákon o sociálnej pomoci – novela

- Manká a škody z pohľadu dane z príjmov
- Účtovanie sociálneho fondu
- Obstaranie dlhodobého majetku z dotácií
- Stravovanie SZČO a zamestnancov
  160 Sk     ks  
  č. 3/2007   - Zákon o účtovníctve – novela
- Postupy účtovania – novela
- Platenie preddavkov FO v roku 2007
- Upravujúce uzávierkové operácie v PÚ
- FO ako účtovná jednotka
- Cestovné kancelárie a DPH
- Daňové plánovanie
- Zdanenie v EÚ – Poľsko
- Občania so zdravotným postihnutím – zamestnávanie
  160 Sk     ks  
  č. 4/2007   - Dodatočné a opravné daňové priznania
- DPH u neplatcov
- Obstaranie automobilu – finančný lízing
- Vzdelávanie zamestnancov
  160 Sk     ks  
  1000 riešení 2007 - vychádza už ako dvojmesačník  
  č. 1/2007   - Sociálny fond
- Koniec roka v podnikaní za rok 2006
  97 Sk     ks  
  č. 2/2007   - DPH
- s.r.o.
- Daňové náklady
  97 Sk     ks  
  Poradca 2006 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...  
  č. 1/2006   - Zákon o zdravotnom poistení - novelizovaný s komentárom
- Zákon o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku - s komentárom - nový zákon
- Zákon o poskytnutí právnej pomoci osobám v hmotnej núdzi - s komentárom - nový zákon

- Daň z príjmov (novela zákona)
- Zdravotné zákony
- Podiely spoločníkov v s.r.o.
- Pozemkové a lesné spoločenstvá - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 2/2006   - Konkurz a reštrukturalizácia - zákon s komentárom
- Cezhraničné zdaňovanie príjmov
- Oslobodenie od dane
- Občiansky súdny poriadok - novela
- Pracovný poriadok - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 3/2006   - Sprostredkovanie poistenia a sprostredkovanie zaistenia
- Rozdiely vo vedení účtovníctva v a.s. a v s.r.o.
- Vypratanie bytu a právo na súdnu ochranu
- Žaloba o nahradenie vyhlásenia vôle na uzavretie zmluvy o prevode bytu
- Rozdelenie spojených obchodných podielov v s.r.o. - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 4/2006   - Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
- Exekučný zákon
- Automobil a DPH
- Ochrana nefajčiarov
- Elektronické podávanie hlásení - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 5-6/2006   - Daň z príjmov - zákon s komentárom
- Zákon o DPH - s komentárom k novele
- Miestne dane - zákon s komentárom k novele

- Novela postupov účtovania
- Účtovná závierka v JÚ a PÚ
- Emisné kvóty - cena s 50% zľavou
96 Sk   ks  
  č. 7/2006   -Zákonník práce
- Vzory pracovno-právnych podaní
- Preddavky na daň z príjmov právnických osôb v roku 2006
- Zmeny postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 8-9/2006   - Zákon o súkromnej bezpečnosti
- Stavebný zákon
- Zákon o správe a vymáhaní súdnych pohľadávok

- Výsluhový dôchodok a daň z príjmov
- Vyrubovanie a platenie dane z nehnuteľnosti
- Likvidácia obchodnej spoločnosti
- Koncesionárske poplatky
- Osobitná zodpovednosť zamestnanca za škodu - cena s 50% zľavou
96 Sk   ks  
  č. 10/2006   - Zákon o dani z pridanej hodnoty
- Stravovanie fyzických osôb - podnikateľov
- Možnosti podania dodatočného daňového priznania
- Dotácie podnikateľom v podvojnom účtovníctve
- Ako ušetriť financie? - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 11/2006   - Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
- Zákon o inšpekcii práce

- Hlavné termíny ročného zúčtovania poistného za rok 2006
- Zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov a jeho dôsledky
- Ochrana zamestnancov pred hlukom - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 12-13/2006   - Zákon o verejnom obstarávaní
- Zákon o verejnom zdravotníctve
- Daňové odpisovanie hmotného a nehmotného majetku
- Sociálny fond v jednoduchom účtovníctve
- Osvetlenie na pracovisku
- Možnosti nápravy rozhodnutí správnych orgánov - cena s 50% zľavou
96 Sk   ks  
  Poradca Extra 2006 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu  
  1/2006 VS     Osobitosti účtovníctva obcí a vyšších územných celkov     28 Sk     ks  
  1/2006 JÚ     Účtovanie škody a manká v JÚ     20 Sk     ks  
  1/2006 PÚ     Účtovanie škody a manká v PÚ     20 Sk     ks  
  2/2006 VS     Rozpočtové pravidlá verejnej správy     45 Sk     ks  
  3/2006 VS     Zmeny postupov účtovania, Účtovanie výnosov a nákladov     30 Sk     ks  
  3/2006 JÚ     Účtovanie zahraničných faktúr     18 Sk     ks  
  4/2006 PÚ     Lízing v podvojnom účtovníctve v roku 2006     24 Sk     ks  
  4/2006 JÚ     Lízing v jednoduchom účtovníctve v roku 2006     22 Sk     ks  
  4/2006 VS     Aplikácia postupov účtovania pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky     22 Sk     ks  
  Verejná správa 2006 - odborný dvojfarebný časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie  
  október/2006   - Sociálne poistenie - novela zákona k 31. 10. 2006
- Zdaňovanie nehnuteľností - zmeny platné od roku 2007
- Dlhodobý majetok - financovanie z rozpočtu obce
- Kurzové rozdiely v účtovníctve obcí a rozpočtových organizácií
145 Sk   ks  
  Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2006 - mesačník rieši špecifické problémy z daňovej a účtovnej oblasti v príkladoch  
  DÚVaP č. 1/2006   - Rozdeľovanie zisku a úhrada straty
- Pracovné podmienky a podpora občanov so zdravotným postihnutím - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 2/2006   - Medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a zákon o dani z príjmov
- Starobný dôchodca v ekonomických súvislostiach
- Osobnosť na pracovisku - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 3-4/2006   - Mzdy po novom v roku 2006
- Motivácia zamestnancov na pracovisku - cena s 50% zľavou
120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 5/2006   - Rezervy a opravné položky
- Aktívne opatrenia na trhu práce - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 6-7/2006   - Automobil v podnikaní
- Dávky sociálneho poistenia a štátne sociálne dávky
- Riadenia vlastného času - cena s 50% zľavou
120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 8/2006   - Rozdiely medzi vedením účtovníctva podľa IAS a našich právnych noriem - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 9/2006   - Dlhodobý a krátkodobý finančný majetok
- BOZP
- Pracovná disciplína
- Efektívne prezentovanie - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 10/2006   - Odpisy
- Práce vykonávané mimo pracovného pomeru
- Efektívne prezentovanie - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 11/2006   - Rozdiely vybraných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia
- Práce vykonávané mimo pracovného pomeru
- Ochrana osobných údajov
- Efektívne prezentovanie - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 12/2006   - Cestovné náhrady
- Kolektívne vyjednávanie a príprava kolektívnych zmlúv na rok 2007
- Všeobecné ustanovenia pracovného práva
- Pracovné úlohy – ako na ne - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2006 - mesačník určený odborníkom z oblastí daní, účtovníctva, mzdovým účtovníkom, audítorom...  
  DUO č. 1/2006   - Daň z príjmov - novela zákona
- Daň z pridanej hodnoty - novela zákona
- Miestne dane - novela zákona
- Vylúčenie dvojitého zdanenia príjmov u fyzických osôb
- Oceňovanie automobilu pri zaraďovaní do obchodného majetku
- Daňový bonus
- Podnikanie v rámci EÚ - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 2/2006   - Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2005
- Automobil a DPH
- Účtovná závierka 2005
- Rozvrhnutie pracovného času
- Zodpovednosť zamestnanca za škodu
- Pružný pracovný čas - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 3/2006   - Nezdaniteľné časti základu dane komplexne
- Zákon o rozpočtových pravidlách
- Daňová kontrola
- Dovoz tovaru a spotrebná daň - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 4/2006   - Zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti zrážkovou daňou
- Odcudzenie majetku FO z pohľadu ZDP
- Uplatnenie daňových výdavkov u podnikateľov
- Dopredaj SBL označeného kontrolnou páskou
- Zmeny postupov účtovania v JÚ a PÚ
- Stravné pri zahraničnej pracovnej ceste
- Doplnkové zdroje z rozpočtu EÚ - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 5/2006   - Nočná práca a jej odmeňovanie
- Účtovanie finančného prenájmu
- Stála prevádzkareň - účtovný aspekt
- Automobil a DPH
- Zamestnanec a dovolenka - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 6-7/2006   - Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia
- Vyradenie majetku ZDP
- Úroky a medzinárodné zdaňovanie
- Skončenie pracovného pomeru
- Cestovné náhrady - častá zmena pracoviska
- Komunikácia na schôdzach a obchodných strestnutiach - cena s 50% zľavou
160 Sk     ks  
  DUO č. 8/2006   - Absolventi škôl a daňový bonus
- Aktivácia v PÚ
- Obstaranie dlhodobého hmotného majetku
- Odklad platenia a povolenia splátok
- Pracovná disciplína
- Odmeny a náhrady za pracovnú pohotovosť
- Práca nadčas a jej odmeňovanie
- Mailovanie - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 9/2006   - Zmeny v sociálnom poistení
- Krádež a daňové vysporiadanie
- Účtovanie bankových úverov
- Riadne a mimoriadne opravné prostriedky
- Pracovné podmienky
- Dlhodobý hmotný majetok - odpisovanie - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 10/2006   - Registrovaný pracovný úraz
- Minimálna mzda zvýšenie od 1. 10. 2006
- Technické zhodnotenie hmotného majetku
- Zmluvné pokuty
- Subjekty verejnej správy
- Dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inej FO, PO - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 11/2006   - OUTSOURCING – pozitíva a negatíva
- Poistné plnenia v kontexte ZDP
- Vylúčenie dvojitého zdanenia príjmov u fyzických osôb
- SR a medzinárodné daňové vzťahy
- Čas strávený na pracovnej ceste - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 12/2006   - Spôsob odpočítavania daňovej straty
- Ročné zúčtovanie DPH
- Inventarizácia majetku a záväzkov
- Rozpočtové pravidlá verejnej správy
- Peňažné a nepeňažné príjmy zamestnancov
- Zahraničné závislé osoby a úprava základu dane - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  1000 riešení 2006 - vychádza už ako dvojmesačník  
  č. 1/2006   - Koniec roka 2005 v podnikaní - cena s 40% zľavou   58 Sk     ks  
  č. 2/2006   - Vyrovnanie ročnej daňovej povinnosti právnických osôb - cena s 40% zľavou   58 Sk     ks  
  č. 3/2006   téma čísla : Pracovno-právne vzťahy
- Mzdy, odvodové povinnosti, poistné
- Stravovanie, stravné lístky
- Sociálny fond
- Účtovanie v zmysle postupov účtovania v PÚ od 1. 1. 2006
- DPH
- Daň z príjmov - cena s 40% zľavou
58 Sk     ks  
  č. 4/2006   téma čísla : Pohľadávky
- DPH
- Daň z príjmov
- Nehnuteľnosti
- Pracovnoprávne vzťahy
- Živnostenské podnikanie
- S.r.o. - cena s 40% zľavou
58 Sk     ks  
  č. 5/2006   téma čísla : Cestovné náhrady, daň z motorových vozidiel
- DPH
- Daň z príjmov
- Účtovné prípady v JÚ a PÚ
- Nehnuteľnosti v podnikaní - cena s 40% zľavou
58 Sk     ks  
  č. 6/2006   téma čísla : Lízing z účtovného a daňového hľadiska
- Odvodové povinnosti po novele
- Daň z príjmov
- S.r.o.
- Daň z nehnuteľnosti - cena s 40% zľavou
58 Sk     ks  
  Zákony do vrecka - úplné znenia zákonov vo formáte A6  
  Zákon o súkromnej bezpečnosti    - Odborná spôsobilosť
 - Štátny dozor a kontrola
 - Strážna služba
 - Detektívna služba
 - Vlastná ochrana
 - Technická služba
 - Udelenie licencie
  40 Sk     ks  
  Veselo i vážne
  Čas pre malého človeka         85 Sk     ks  
  Murphyho zrnká         95 Sk     ks  
  Murphyho zrnká (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho zrnká II         95 Sk     ks  
  Murphyho zrnká II (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´01         48 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´02         48 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´03         48 Sk     ks  
  Murphyho železné zákony         42 Sk     ks  
  Myšlienky bez cla         95 Sk     ks  
  Myšlienky bez cla (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká hlúposti         95 Sk     ks  
  Zrnká hlúposti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká hriechu         95 Sk     ks  
  Zrnká hriechu (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká lásky         95 Sk     ks  
  Zrnká lásky (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká múdrosti         95 Sk     ks  
  Zrnká múdrosti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká odvahy         95 Sk     ks  
  Zrnká odvahy (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká šťastia         95 Sk     ks  
  Zrnká šťastia (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká úsmevu         95 Sk     ks  
  Zrnká úsmevu (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká ženskosti         95 Sk     ks  
  Zrnká ženskosti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká mladosti         95 Sk     ks  
  Zrnká mladosti (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho večné zákony         95 Sk     ks  
  Murphyho večné zákony (koža)         320 Sk     ks  
  Murphy - Ekonóm minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Knižné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Stavebné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Vianočné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho zákonník         95 Sk     ks  
  Murphyho zákonník (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká strachu a odvahy   - Odvaha je niekedy jediným spôsobom ako sa uživiť
- Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá dosiahnuť len vzájomným pochopením.
  95 Sk     ks  
  Zrnká strachu a odvahy (koža)   - Odvaha je niekedy jediným spôsobom ako sa uživiť
- Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá dosiahnuť len vzájomným pochopením.
  320 Sk     ks  
  Murphy v bájkach   "Odmalička zo všetkých strán do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu. Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno aj život..."( Z predhovoru ku knihe)     95 Sk     ks  
  Murphy v bájkach (koža)   "Odmalička zo všetkých strán do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu. Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno aj život..."( Z predhovoru ku knihe)     320 Sk     ks  
  Minizrnká pohody        25 Sk     ks  
  Murphyho zbierka zákonov Človek, ako sa aj na korunu tvorstva patrí, má viacero vlastností, ktoré ostatným tvorom chýbajú. Napríklad sa vie vyhovárať, ak niečo pobabre. Vyhovárať sa dá prakticky na všetko – na počasie, vládu, boha, prírodu i osud. Vyhovárať sa na niečo tak človeku vzdialené ako je vláda alebo boh je síce pohodlné, ale, keďže to robí každý, málo originálne. Oveľa lepšie, je vyhovárať sa na zákon: „ Ja nič, ja muzikant, na vine je zákon.“ O zákonoch, sú všeobecne známe dve veci: že sú hlúpe a že za ich nerešpektovanie, ak človeku na to prídu, je basa.- možnosť uplatnenia 50 Sk zľavy

  95 Sk     ks  
  Monotématika
  Vzory zmlúv, žalôb a podaní + CD   r.vydania 2006 editovateľné.
V publikácii je obsiahnutý čo najširší okruh vzťahov, do ktorých vstupujú občania v každodennej praxi. Nájdete v nej nielen tradičné vzory a podania podľa Občianskeho a Obchodného zákonníka a Zákonníka práce, ale aj vzory podaní a rozhodnutí podľa stavebného zákon, daňových zákonov a rozhodnutia orgánov štátnej správy.
  535 Sk     ks  
  Daňové výdavky 2007
  r.vydania 2007  
- Uplatňovanie daňových výdavkov je neustále predmetom diskusií nielen v radoch odborníkov, ale najmä samotných podnikateľov, a to najmä z dôvodu ich vplyvu na určenie základu dane. V tejto publikácii sú daňové výdavky spracované formou výkladového slovníka s odkazom na súvisiace právne predpisy.   170 Sk     ks  
  Živnostenské minimum   podnikateľa  

- A5/176 strán - cena s 50% zľavou

70 Sk   ks  
  Účtovná závierka za r. 2005  

- štátna správa, samospráva, neziskové účtovné jednotky - A5/176 strán - cena s 50% zľavou

85 Sk   ks  
  Súvzťažnosti
  r.vydania 2004  

- pre verejnú správu
- rozpočtové a príspevkové organizácie
- vyššie územné celky - cena s 50% zľavou


130 Sk
  ks  
  Výkladový slovník podnikateľa -   ekonomický  

Slovník má pomôcť podnikateľom, pracovníkom v hospodárskej praxi a študentom stredných či vysokých škôl rýchlo sa orientovať v ekonomických pojmoch, s ktorými sa často stretávajú a ktoré vyžadujú časovo náročné hľadanie v odbornej literatúre- cena s 50% zľavou


95 Sk
  ks  
  Právna rukoväť pre každého,   zvlášť pre študentov   - Autor primerane zjednodušil a zhrnul najdôležitejšie právne predpisy, ktoré sa odvíjajú od ústavného zakotvenia slobôd a povinností občanov. Publikácia je určená širokej verejnosti, zvlášť študentom stredných a vysokých škôl. Do textu sú vložené pasáže s Murphyho aforizmami a právnickými anekdotami. - cena s 50% zľavou     70 Sk     ks  
  Ústava EU   - Zmluva o Ústave pre Európu - cena s 50% zľavou     47,50 Sk     ks  
  Predsúdne konanie a trestný   poriadok   Táto publikácia si dala za cieľ podrobne rozviesť všetky činnosti práce prokurátora, vyšetrovateľa ako aj policajného orgánu v prípravnom konaní, od prijatia trestného oznámenia, jeho právneho posúdenia a rozhodnutia o ňom pred začatím trestného stíhania postupom podľa § 197 ako aj činnosť týchto orgánov postupom podľa § 199 ods. 1 ( začatím trestného stíhania), ktorým úkonom sa začína prípravné konanie, až po úkony, ktorými sa prípravné konanie ukončuje.
Vzhľadom k podrobnému komentovaniu jednotlivých ustanovení týkajúcich sa celého predsúdneho konania, publikácia je predovšetkým určená prokurátorom, vyšetrovateľom, policajným orgánom, ale aj sudcom pre prípravné konanie, advokátom. - cena s 50% zľavou  
  60 Sk     ks  
  Súvzťažnosti pre neziskové   organizácie   formát A5/160 strán - cena s 50% zľavou     95 Sk     ks  
  Pracovnoprávny slovník pre prax formát A5/120 strán - cena s 50% zľavou     50 Sk     ks  
  Poradca deťom
  Sto zvieratiek v hádankách   Knižka hádaniek z oblasti živočíšnej ríše je určená deťom od 5 do 9 rokov. V obrázkovej galérii sa deti zoznámia so sto farebne ilustrovanými zvieratkami.   80 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky   Knižka dáva priestor dieťaťu formou hry a riešením veku primeraných problémových situácií zoznámiť sa so základnými matematickými pojmami a vzťahmi, geometrickými tvarmi, základnými a radovými číslovkami.   140 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky I.   Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.   43 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky II.   Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.   43 Sk     ks  
  Dobrodružstvá žiačika   Mudráčika I.   Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.   36 Sk     ks  
  Dobrodružstvá žiačika   Mudráčika II.   Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.   34 Sk     ks  
  Pastelkami čarujem   Pracovný zošit postupne pomáha deťom objavovať krásu písaných tvarov od kreslenia čiar, kruhov ku slučkám.. U detí sa tak rozvíjajú prirodzeným spôsobom grafomotorické zručnosti.   27 Sk     ks  
  Kreslím a maľujem   V pracovnom zošite si deti tvary z prvého zošita zopakujú v náročnejšej forme. Ďalej rozvíjajú grafomotorické zručnosti a vytvárajú si kladný postoj k písaniu.   36 Sk     ks  
  Hovoriace písmená a slabiky   V knižke sa deti stretávajú s personifikovanými písmenkami abecedy, malými bytosťami, ktoré sa s deťmi rozprávajú. Pretože "písmenkových kamarátov" ochotne prijímajú aj celkom malé deti, vytvárajú tak kladný vzťah dieťaťa k znakom, čítaniu a vzdelávaniu. Deti sa presvedčia o tom, že s písmenkami sa dá aj zaujímavo hrať. V riekankách sa stretnú nielen s písmenkami, ale aj s jednoduchými slabikami.   75 Sk     ks  
  Pexeso - Kráľovstvo matematiky Spoznávanie arabských a rímskych číslic, základné geometrické tvary.   16 Sk     ks  
  Pexeso - Abeceda   Písmenká so slovenskými, českými i anglickými výrazmi.   19 Sk     ks  
  Kúzlenie s hádankami   Hádanky a riekanky o veciach okolo nás pre 5 - 9-ročné deti.   80 Sk     ks  
  Veselá matematika
   pre malého školáka
 
Pracovný zošit - rozvíjanie grafomotorických zručností pre 5-7 ročné deti, (A4, 24 strán, plnofarebný)   38 Sk     ks  
  Malý rytier + omaľovánka   Pracovný zošit je určený 5 až 10-ročným deťom a taktiež pedagógom, rodičom a starým rodičom. Pozývame vás na výlet do „rytierskych časov“. Navštívite hrady, zámky a jaskyne, stretnete sa s rytiermi, princeznami, ale i s kráľmi a rôznymi zvieratkami. To všetko vďaka šiestim zveršovaným a upraveným povestiam, ktoré sú vybrané z mnohých českých, slovenských a francúzskych povestí.   42 Sk     ks  

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   Telefón:
Poradca s.r.o
Pri Celulózke 40
010 01 Žilina
  (041) 56 52 871
(041) 56 52 877
(041) 56 52 879
 
E-mail:   Fax:
poradca@i-poradca.sk   (041) 56 52 659
 
Informácie o naších produktoch nájdete aj na našej internetovej stránke
www.i-poradca.sk.

Tieto emailové noviny Vám boli doručené výhradne na základe žiadosti o zasielanie emailových novín. V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadali(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ na adresu noviny@i-poradca.sk. Následne budete vyradený(á) z databázy príjemcov emailových novín.

 

 
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2007
Untitled Page