|
TÉMA NOVÍN ZAMESTNANECKÉ BENEFITY Z POHĽADU ZDP |
V danej oblasti majú svoje nezastupiteľné miesto pravidlá, opatrenia, postupy a nástroje na posilnenie zainteresovanosti a lojality zamestnancov voči zamestnávateľovi, ktoré sa v praxi označujú ako „zamestnanecké benefity“. Zamestnanecné benefity teda predstavujú výhody resp. finančné a nefinančné plnenia, ktoré poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi nad rámec jeho zákonných povinností. Je však potrebné odlišovať benefity od kompenzácií. Kompenzácie znamenajú právom nárokované preplácanie určitých služieb zamestnancov zamestnávateľom.
Na rozdiel od toho, benefity sú finančné alebo nefinančné služby, ktoré zamestnávateľ poskytuje, aby skvalitnil svojim zamestnancom život a tým zároveň chce zvýšiť motiváciu, lojalitu, kvalitu i kvantitu ich výkonov.
Ak má zamestnávateľ záujem na poskytovaní aj nefinančných výhod zamestnancom, je to znakom skutočnosti, že ich nepovažuje len za nástroj slúžiaci na vytváranie zisku. Má záujem na tom, aby sa zamestnanci stotožnili so zamestnávateľom. Prostredníctvom zamestnaneckých benefitov je možné v praxi podporiť aj fungovanie tímového ducha a motivovácie zamestnancov. Najčastejšie druhy zamestnaneckých benefitov sú zdravotné benefity (napr. príspevky na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť), benefity k dôchodku (penzijné pripoistenie, životné poistenie), benefity na pracovisku a v pracovnom kolektíve (občerstvenie na pracovisku, spoločenské alebo športové akcie, darčeky od zamestnávateľa), benefity pracovného voľna a životné benefity (pružná pracovná doba, platená dovolenka nad rámec legislatívnej povinnosti, služobné auto aj na súkromné účely, firemný mobilný telefón aj na súkromné účely, študijné voľno, športové aktivity), platové a finančné benefity (trinásty plat, príspevky na bývanie, príspevky na dopravu), nadštandardné vzdelávanie (jazykové vzdelávanie, odborné kurzy) a pod..
Predmetom nasledujúceho príspevku je dopad najčastejšie sa v praxi vyskytujúcich zamestnaneckých benefitov na zamestnávateľa ako aj na zamestnanca z pohľadu zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej iba „zákon o dani z príjmov“).
Automobil zamestnávateľa poskytnutý zamestnancovi
Príjem na účely zákona o dani z príjmov je definovaný v § 2 písm. c) tohto právneho predpisu ako peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak zákon o dani z príjmov neustanovuje inak. Spôsob ocenenia nepeňažného príjmu ustanovený v § 2 písm. c) zákona o dani z príjmov sa však neuplatní pri poskytnutí motorového vozidla zamestnávateľa zamestnancovi na používanie na služobné a súkromné účely. Takýto nepeňažný príjem sa ocení spôsobom uvedeným v § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov.
V rámci ustanovenia § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov je teda zakotvený režim oceňovania nepeňažného príjmu zamestnanca v prípadoch, keď je mu zamestnávateľom poskytované motorové vozidlo na služobné ako aj na súkromné použitie. Možno pripomenúť, že do 31. decembra 2013 sa takýto nepeňažný príjem zamestnanca oceňoval za každý aj začatý kalendárny mesiac vo výške 1 % zo vstupnej ceny poskytnutého motorového vozidla. V prípade, ak zamestnancovi bolo poskytnuté prenajaté motorové vozidlo, pri výpočte nepeňažného príjmu zamestnanca sa vychádzalo z obstarávacej ceny u prenajímateľa (vrátane dane z pridanej hodnoty). Je teda zrejmé, že spomínaným spôsobom sa oceňoval nepeňažný príjem zamestnanca bez ohľadu na vek či amortizáciu poskytnutého motorového vozidla.
Nepeňažný príjem podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov plynie zamestnancovi len vtedy, ak:
ide o motorové vozidlo vo vlastníctve zamestnávateľa, vrátane motorového vozidla obstaraného formou finančného prenájmu, ktoré zamestnávateľ zaradil do užívania, pričom neuplynulo viac ako osem kalendárnych rokov od zaradenia tohto motorového vozidla do užívania alebo ide o prenajaté motorové vozidlo (operatívny prenájom), pričom ustanovená osemročná lehota u prenajatého vozidla začína plynúť od roka, v ktorom bolo zaradené vozidlo do užívania u prenajímateľa,
bolo motorové vozidlo zamestnancovi poskytnuté na používanie súčasne na služobné aj súkromné účely bez ohľadu na to, či zamestnanec toto motorové vozidlo používa na súkromné účely alebo nie.
Pre úplnosť treba uviesť, že v súlade s ustanovením § 5 ods. 3 písm. d) zákona o dani z príjmov v znení účinnom od 1. 1. 2015 nepeňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov zamestnávateľ nemôže navýšiť na sumu vypočítanú podľa prílohy č. 6 k zákonu o dani z príjmov.
V súčasnosti platná právna úprava už opotrebenie motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom zamestnancovi na používanie na služobné aj súkromné účely zohľadňuje. Je to zrejmé zo súčasného znenia spomínaného ustanovenia § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého je príjmom zamestnanca počas ôsmich bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov od zaradenia motorového vozidla do užívania vrátane, suma vo výške 1 % v:
1. prvom roku zo vstupnej ceny (viď § 25 zákona o dani z príjmov) motorového vozidla zamestnávateľa, poskytnutého na používanie na služobné a súkromné účely za každý aj začatý kalendárny mesiac; pričom ak ide o prenajaté motorové vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny u pôvodného vlastníka, a to aj ak dôjde k následnej kúpe prenajatého motorového vozidla, pričom ak vo vstupnej cene nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, na účely tohto ustanovenia sa o túto daň vstupná cena zvýši,
2. nasledujúcich siedmich kalendárnych rokoch zo vstupnej ceny motorového vozidla podľa prvého bodu každoročne zníženej o 12,5 % k prvému dňu príslušného kalendárneho roka za každý aj začatý kalendárny mesiac jeho poskytnutia na používanie na služobné a súkromné účely, pričom na účely výpočtu nepeňažného príjmu sa vstupná cena motorového vozidla zamestnávateľa podľa prvého bodu zvýši aj o sumu technického zhodnotenia motorového vozidla vykonaného v týchto rokoch.
V nadväznosti na spomínaný výpočet nepeňažného príjmu zamestnanca je namieste pripomenúť, že na základe ustanovenia § 47 ods. 1 zákona o dani z príjmov platí, že okrem iného aj nepeňažný príjem podľa § 5 ods. 3 písm. a) spomínaného právneho predpisu sa zaokrúhľuje na eurocenty vždy smerom nadol.
Spomínaná právna úprava vyčísľovania nepeňažného príjmu zamestnanca sa však samozrejme dotýka aj prípadov, keď bolo motorové vozidlo zamestnancovi poskytnuté tak na služobné ako aj na súkromné účely poskytnuté už pred 1.januárom 2014 a po 1.januári 2014 naďalej táto situácia trvá. Na základe prechodného ustanovenia § 52za ods. 1 zákona o dani z príjmov totiž platí, že postup podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov v znení účinnom od 1. januára 2014 sa použije po prvýkrát pri výpočte nepeňažného príjmu zamestnanca za január 2014.
Ak bolo zamestnancovi v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach poskytnuté to isté motorové vozidlo zamestnávateľa na používanie na služobné účely a súkromné účely, nepeňažný príjem sa vypočíta zo zníženej vstupnej ceny podľa § 5 ods. 3 písm. a) druhého bodu zákona o dani z príjmov v znení účinnom od 1. januára 2014.
Určovanie vstupnej ceny motorového vozidla
Čo sa týka správneho určenia vstupnej ceny na účely ocenenia nepeňažného príjmu zamestnanca, treba skonštatovať, že zákon o dani z príjmov rozlišuje niekoľko druhov vstupných cien a to v závislosti od spôsobu nadobudnutia predmetného automobilu. Najčastejšie dochádza k obstaraniu automobilu kúpou, potom vstupnou cenou je jeho obstarávacia cena, ktorou sa v zmysle § 25 ods. 5 písm. a) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p. (ďalej iba „zákon o účtovníctve“) rozumie cena, za ktorú sa automobil obstará a náklady súvisiace s jeho obstaraním.
Vychádzajúc z ustanovenia § 25 ods. 2 zákona o dani z príjmov je súčasťou vstupnej ceny technické zhodnotenie vždy v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania. Je teda zrejmé, že v dôsledku zmeny vstupnej ceny automobilu z titulu jeho technického zhodnotenia dochádza následne automaticky k zvýšeniu nepeňažného príjmu zamestnanca.
Vstupnou cenou podľa § 25 ods. 1 zákona o dani z príjmov môže byť:
obstarávacia cena, ak je motorové vozidlo nadobudnuté kúpou. V prípade motorového vozidla nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je vstupnou cenou obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o motorové vozidlo, ktoré u darcu nebolo zahrnuté do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9 zákona o dani z príjmov;
všeobecná cena v prípade, ak je motorové vozidlo nadobudnuté dedením,
cena podľa zákona č.382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov pri motorovom vozidle nadobudnutom darovaním,
pri preradení motorového vozidla z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku vstupná cena stanovená podľa § 25 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov. Takto preradené motorové vozidlo sa ocení cenou, ktorou bolo ocenené pri jeho nadobudnutí, t. j. cenou v závislosti od spôsobu nadobudnutia;
zostatková cena zistená u darcu v prípade, ak je motorové vozidlo nadobudnuté darom od darcu, ktorý vyradil motorové vozidlo z obchodného majetku z dôvodu jeho darovania, pričom nejde o motorové vozidlo vylúčené z odpisovania alebo zostatková cena zistená u darcu, ktorý je fyzickou osobou, ktorý vyradil motorové vozidlo z obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9 zákona o dani z príjmov a nejde o motorové vozidlo vylúčené z odpisovania;
obstarávacia cena zistená u darcu, ak ide o motorové vozidlo vylúčené z odpisovania, ktoré bolo nadobudnuté darom od fyzickej alebo právnickej osoby a darca toto vozidlo vyradil z obchodného majetku z dôvodu jeho darovania alebo bolo nadobudnuté od fyzickej osoby, ktorá vyradila motorové vozidlo z obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9 zákona o dani z príjmov.
V prípade nadobudnutia motorového vozidla právnym nástupcom od daňovníka zrušeného bez likvidácie, pri určení vstupnej ceny takto nadobudnutého motorového vozidla, pre účely výpočtu nepeňažného príjmu zamestnanca podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, sa vychádza z toho, aké ocenenie majetku uplatňuje právny nástupca pre daňové účely. Ak právny nástupca oceňuje nadobudnutý majetok v reálnej hodnote podľa § 17c zákona o dani z príjmov, potom takto stanovená reálna hodnota motorového vozidla je jeho vstupnou cenou. Ak právny nástupca oceňuje nadobudnutý majetok v pôvodnej cene v zmysle § 17e zákona o dani z príjmov, potom vstupnou cenou je pôvodná cena motorového vozidla.
Ďalej v zmysle ustanovenia § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov platí, že ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši. Pre účely správneho určenia vstupnej ceny je však potrebné rozlišovať, či ide o finančný lízing alebo operatívny prenájom.
Finančný prenájom predstavuje jednu z foriem obstarania majetku. Vzhľadom na uvedené, pri obstaraní motorového vozidla formou finančného prenájmu sa pre účely ustanovenia § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov považuje takéto vozidlo za vlastné vozidlo zamestnávateľa, t.j. pri výpočte nepeňažného príjmu sa vychádza zo vstupnej ceny motorového vozidla uvedenej v lízingovej zmluve.
Ing. Ján Mintál
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DÚVaP 5/2016 )
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
31.3.
|
1.4.
|
4.4.
|
5.4.
|
6.4.
|
7.4.
|
8.4.
|
11.4.
|
12.4.
|
13.4.
|
14.4.
|
15.4.
|
18.4.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,1385
|
1,1432
|
1,138
|
1,1367
|
1,1336
|
1,1364
|
1,1363
|
1,139
|
1,1396
|
1,1298
|
1,1252
|
1,1284
|
1,1306
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
127,9
|
128,07
|
126,97
|
125,81
|
125,13
|
123,15
|
123,36
|
123,28
|
123,44
|
123,47
|
123,09
|
122,91
|
122,32
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,051
|
27,03
|
27,046
|
27,036
|
27,029
|
27,025
|
27,022
|
27,026
|
27,03
|
27,036
|
27,028
|
27,025
|
27,022
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4512
|
7,4503
|
7,4459
|
7,4421
|
7,4412
|
7,4417
|
7,4419
|
7,4424
|
7,4434
|
7,4429
|
7,4415
|
7,4414
|
7,4417
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,79155
|
0,7989
|
0,79738
|
0,8016
|
0,80808
|
0,80728
|
0,8073
|
0,8006
|
0,7984
|
0,79388
|
0,7956
|
0,79575
|
0,7978
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
314,12
|
313,3
|
312,29
|
312,62
|
312,33
|
312,28
|
312,67
|
312,07
|
311,38
|
310,73
|
311,25
|
310,54
|
310,33
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,2576
|
4,244
|
4,234
|
4,2448
|
4,2636
|
4,2833
|
4,2953
|
4,2793
|
4,2923
|
4,2869
|
4,2992
|
4,2967
|
4,3059
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4718
|
4,4693
|
4,4648
|
4,466
|
4,4685
|
4,4659
|
4,4685
|
4,4675
|
4,4708
|
4,47
|
4,4728
|
4,4728
|
4,4749
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,2253
|
9,2413
|
9,2493
|
9,256
|
9,2628
|
9,2575
|
9,2928
|
9,2815
|
9,2138
|
9,176
|
9,158
|
9,1902
|
9,1948
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,0931
|
1,0946
|
1,0919
|
1,0892
|
1,0887
|
1,0884
|
1,0874
|
1,0877
|
1,0874
|
1,0887
|
1,0878
|
1,0919
|
1,0916
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
9,4145
|
9,4401
|
9,4359
|
9,4995
|
9,476
|
9,4546
|
9,4183
|
9,3809
|
9,3515
|
9,3113
|
9,264
|
9,3044
|
9,3325
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,5255
|
7,5105
|
7,5115
|
7,511
|
7,51
|
7,5105
|
7,496
|
7,4875
|
7,489
|
7,466
|
7,4822
|
7,5005
|
7,505
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
76,3051
|
77,543
|
77,1535
|
78,4507
|
77,8058
|
77,3719
|
76,5414
|
76,0574
|
75,6167
|
74,2708
|
74,2429
|
75,0125
|
76,7591
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
3,2118
|
3,2285
|
3,1952
|
3,2165
|
3,2343
|
3,2421
|
3,2415
|
3,224
|
3,2274
|
3,2259
|
3,2203
|
3,2212
|
3,2251
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,4807
|
1,4884
|
1,4917
|
1,5085
|
1,5029
|
1,5092
|
1,5091
|
1,506
|
1,4882
|
1,4768
|
1,461
|
1,4648
|
1,4685
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
4,1174
|
4,1296
|
4,042
|
4,1395
|
4,2
|
4,1617
|
4,1554
|
4,0647
|
4,0034
|
3,969
|
3,9586
|
3,9387
|
3,9606
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,4738
|
1,4894
|
1,4832
|
1,4968
|
1,4912
|
1,4906
|
1,4861
|
1,4794
|
1,4674
|
1,4466
|
1,4434
|
1,4535
|
1,4612
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
7,3514
|
7,3903
|
7,3696
|
7,3595
|
7,355
|
7,3535
|
7,357
|
7,3709
|
7,3632
|
7,3172
|
7,297
|
7,3072
|
7,3241
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
8,8282
|
8,8652
|
8,8254
|
8,8164
|
8,7927
|
8,8169
|
8,8166
|
8,8321
|
8,8371
|
8,7637
|
8,7283
|
8,7527
|
8,7688
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
15024,84
|
15007,54
|
14961,75
|
15035,79
|
15025,07
|
14955,02
|
14936,66
|
14956
|
14917,84
|
14867,17
|
14844,32
|
14862,67
|
14890,95
|
India |
indická rupia
|
INR
|
75,4298
|
75,8528
|
75,2275
|
75,5435
|
75,578
|
75,7135
|
75,677
|
75,7055
|
75,668
|
75,249
|
74,8648
|
75,1425
|
75,274
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1294,88
|
1315,78
|
1308,19
|
1317,17
|
1318,35
|
1318,1
|
1310,43
|
1306,55
|
1302,88
|
1298,14
|
1298,53
|
1295,12
|
1299,62
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
19,5903
|
19,8996
|
19,7227
|
19,9963
|
20,1485
|
20,1779
|
20,2108
|
20,1924
|
20,0248
|
19,8238
|
19,6655
|
19,7927
|
19,9043
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,4078
|
4,4382
|
4,4317
|
4,4635
|
4,466
|
4,4705
|
4,4433
|
4,4307
|
4,4273
|
4,3852
|
4,3737
|
4,4085
|
4,4404
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,6411
|
1,6518
|
1,6605
|
1,678
|
1,6705
|
1,6731
|
1,6757
|
1,6669
|
1,654
|
1,6337
|
1,6395
|
1,6334
|
1,6303
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
52,284
|
52,615
|
52,562
|
52,593
|
52,456
|
52,579
|
52,469
|
52,552
|
52,517
|
52,065
|
51,982
|
52,051
|
52,253
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,5304
|
1,5389
|
1,5373
|
1,543
|
1,5373
|
1,5369
|
1,5335
|
1,5341
|
1,5354
|
1,5265
|
1,5346
|
1,533
|
1,5328
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
40,018
|
40,115
|
40,08
|
40,103
|
40,01
|
40,024
|
39,884
|
39,956
|
39,943
|
39,611
|
39,506
|
39,584
|
39,605
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
16,7866
|
16,8758
|
16,68
|
17,0187
|
17,2805
|
17,317
|
17,1222
|
16,7955
|
16,7396
|
16,6342
|
16,3938
|
16,4424
|
16,5061
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,295
|
4,3182
|
4,3079
|
4,323
|
4,3296
|
4,3087
|
4,3006
|
4,3075
|
4,2923
|
4,2697
|
4,2642
|
4,2675
|
4,2702
|
|
|