Em@ilové noviny

 

č. 7/2015

15. 4. 2015

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Pracovný pomer na určitú dobu predstavuje pre zamestnávateľov možnosť pružnejšej reakcie na ich aktuálne potreby, napríklad pri dočasnom náraste zákaziek, riešení projektov alebo pri potrebe pokrytia sezónnych prác, aj keď aplikačná prax ukazuje, že je využívaný bežne na zmluvné pokrytie akýchkoľvek prác pre jeho bezproblémové skončenie uplynutím doby. Aké sú podmienky jeho platného dohodnutia a aké pravidlá platia pre jeho predĺženie?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Svoje každodenne opakované a často nesprávne stereotypy, aj „dobré“ zvyky či zlozvyky, má asi každý. Nechce sa nám ich meniť, sú už „obľúbené“ v našom podvedomí, ale niektoré si predsa len citeľne uvedomujeme a pri novoročných prípitkoch sú predmetom množstva predsavzatí na ich odstránenie. Zamýšľané záväzky sa zvyčajne už po uplynutí prvého mesiaca roku tichučko vytrácajú, a tak sa skúsme zamyslieť nad tým prečo by sme mali zdanlivo jednoduché predsavzatia na likvidáciu desiatich najčastejších zlozvykov predsa len dodržiavať.
Viac v rubrike Vedúci pracovník.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie pri emailových novinách.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
DOBA URČITÁ

 


PRÁVNA ÚPRAVA - podmienky, za ktorých je možné uzatvoriť pracovný pomer na určitú dobu ustanovuje § 48 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z. n. p. (ďalej len ZP). Obmedzenia pre opätovné uzatvárania pracovných zmlúv na určitú dobu, aby sa neobchádzala sociálnoprávna ochrana zamestnancov, „nadiktovalo“ predovšetkým právo Európskej únie, konkrétne smernica č. Rady č. 1999/70/ES o rámcovej dohode o práci na určitú dobu uzatvorenej dňa 28. júna 1999.

PÍSOMNÁ FORMA PRACOVNEJ ZMLUVY- podmienkou platného dohodnutia pracovného pomeru na určitú dobu je písomná forma dohody o trvaní pracovného pomeru. Pracovná zmluva zakladajúca pracovný pomer na určitú dobu tak musí byť uzatvorená písomne. Ústna dohoda o trvaní pracovného pomeru na určitý čas je neplatná a dôsledkom je založenie a vznik pracovného pomeru na neurčitý čas. Pracovný pomer na určitú dobu možno založiť nielen pri pracovnom pomere na ustanovený týždenný pracovný čas, ale aj pri pracovnom pomere na kratší týždenný pracovný čas.

DOBA TRVANIA PRACOVNÉHO POMERU- dohodnutie dĺžky trvania pracovného pomeru nie je podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy. Zároveň platí, že ak si zmluvné strany dĺžku pracovného pomeru nedohodnú, má sa za to, že ide o pracovný pomer na neurčitý čas. Ak zamestnávateľ a zamestnanec majú záujem na pracovnom pomere na určitú dobu, musia si trvanie pracovného pomeru výslovne dojednať. Trvanie pracovného pomeru na určitú dobu je tak určené vopred stanovenými skutočnosťami.

SPÔSOBY STANOVENIA DOBY TRVANIA PRACOVNÉHO POMERU
Trvanie pracovného pomeru na určitú dobu možno ohraničiť:
  • priamym časovým (kalendárnym) údajom (napríklad pracovný pomer na dobu určitú trvá od 1. apríla 2015 do 31. októbra 2015),
  • dĺžkou trvania dohodnutej práce (napríklad pracovný pomer sa skončí dňom vykonania dohodnutej pracovnej úlohy),
  • vymedzením trvania pracovného pomeru na určitú dobu kombinovaným spôsobom, t.j. časovým vymedzením dĺžky vykonávania určitých prác a súčasne kalendárnym vymedzením maximálnej doby trvania pracovného pomeru (napríklad pracovný pomer sa skončí dňom vykonania dohodnutej pracovnej úlohy, najneskôr dňom 31. augusta) alebo
  • akýmkoľvek iným spôsobom, ktorý nevzbudzuje žiadnu pochybnosť o tom, kedy sa má pracovný pomer skončiť (napríklad pracovný pomer sa skončí dňom návratu zamestnankyne XY z materskej dovolenky, resp. rodičovskej dovolenky, R 26/2002). Maximálna doba trvania pracovného pomeru na určitú dobu je stanovená ZP na dva roky, to znamená, že zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu najdlhšie na dva roky.

  • PREDĹŽENIE PRACOVNÉHO POMERU
    Pracovný pomer na určitú dobu založený medzi zamestnávateľom a zamestnancom možno predĺžiť (napríklad na základe dodatku k pracovnej zmluve) v rámci dvoch rokov najviac dvakrát. Počítanie dvoch rokov začína v deň vzniku prvého pracovného pomeru a platí vzorec 1+2 (prvá zmluva + 2 x predĺženie).

    Príklad
    Zamestnávateľ dohodol so zamestnancom pracovný pomer na určitú dobu od 1. apríla 2015 do 31. Októbra 2015 a prvýkrát tento pracovný pomer predĺžil do 30. Júna 2016.
    Môže zamestnávateľ s uvedeným zamestnancom pracovný pomer na určitú dobu ešte predĺžiť?
    Áno, prvé uzavretie pracovného pomeru na určitú dobu (od 1. apríla 2015 do 31. októbra 2015) sa nepovažuje za predĺženie. Druhýkrát preto zamestnávateľ môže predlžiť pracovný pomer od 1. júna 2016, maximálne však do 31. marca 2017.


    Ďalšie predĺženie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z taxatívne ustanovených vecných dôvodov, medzi ktoré patrí:
    a) zastupovanie zamestnanca počas:
  • materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky,
  • dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku,
  • dočasnej pracovnej neschopnosti,
  • zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie.
  • b) vykonávanie prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
    c) vykonávanie prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období,
    každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
    d) vykonávanie prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
    Ďalšie predĺženie pomeru na určitú dobu ZP umožňuje osobitne v prípade pracovných pomerov vysokoškolských učiteľov a tvorivých zamestnancov vedy, výskumu a vývoja, ak sú na to objektívne dôvody vyplývajúce z povahy ich činností (§ 48 ods. 6 ZP).
    Nie je prípustné vymenované dôvody ďalšieho predĺženia pracovného pomeru meniť alebo dopĺňať na základe dohody zamestnávateľa a zamestnanca. Vecný dôvod predĺženia pracovného pomeru do dvoch rokov alebo nad dva roky má byť uvedený v pracovnej zmluve. Ak by pracovná zmluva takýto vecný dôvod neobsahovala, v zmysle § 48 ods. 1 ZP by bolo možné takýto pracovný pomer posudzovať z dôvodu nesplnenia zákonných podmienok dohodnutia pracovného pomeru na určitú dobu za pracovný pomer na neurčitý čas.

    OPÄTOVNÉ DOHODNUTIE PRACOVNÉHO POMERU
    Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi (§ 48 ods. 3 ZP). Rovnako ako pri predĺžení pracovného pomeru na určitú dobu aj pri opätovnom dohodnutí platí rovnaké pravidlo, že pracovný pomer možno opätovne dohodnúť najviac dvakrát v rámci dvoch rokov. Predĺženie a opätovné dohodnutie sa však spočítavajú, teda pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

    Príklad
    Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli na uzavretí pracovného pomeru na určitú dobu na dva roky. Po uplynutí tejto doby už zamestnávateľ nemôže pracovný pomer zamestnanca predlžiť, pretože prvým dojednaním už bola vyčerpaná maximálna dĺžka pracovného pomeru na dobu určitú. Ak má zamestnávateľ záujem na pokračovaní zamestnancom vykonávanej práce môžu sa dohodnúť na uzavretí pracovného pomeru na neurčitý čas. Po uplynutí šiestich mesiacov od skončenia pracovného pomeru, môže zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť ďalší (nový) pracovný pomer na dobu určitú. Šesťmesačná „prestávka“ medzi jednotlivými pracovnými pomermi dovoľuje zamestnávateľovi uzatvárať pracovné pomery na určitú dobu s tým istým zamestnancom aj viackrát.


    ZMENA Z URČITEJ DOBY NA NEURČITÝ ČAS
    Ako sme už uviedli vyššie, pracovný pomer pôvodne zamýšľaný ako pracovný pomer na určitú dobu sa zmení na pracovný pomer na neurčitý čas:
    - ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne
    - ak v pracovnej zmluve nebola výslovne určená doba jeho trvania
    - ak v pracovnej zmluve neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu
    - ak pri zmene pracovného pomeru (predĺžení, opätovnom dohodnutí) neboli splnené zákonné podmienky pre takúto zmenu.
    Z uvedeného možno vyvodzovať preferenciu uzatvárania pracovného pomeru na neurčitý čas. V súlade s ust. § 71 ods. 2 ZP sa pracovný pomer na určitú dobu zmení na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy ,ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak. Pokračovanie v práci s vedomím zamestnávateľa neznamená, že o pokračujúcom výkone práce zamestnanca musel vedieť sám štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu. Stačí, že vedomosť o pokračujúcom výkone práce má akýkoľvek vedúci zamestnanec, ktorý je zamestnancovi nadriadený.
    K zmene pracovného pomeru z určitej doby na neurčitý čas nedôjde, pokiaľ zamestnávateľ:
  • o pokračujúcom výkone práce nevedel
  • o pokračujúcom výkone práce vedel, a výslovným alebo iným pochybnosti nevzbudzujúcim spôsobom zamestnancovi zakázal vo výkone práce pokračovať.

  • SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU NA URČITÚ DOBU
    Pracovný pomer skončí uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý, zamestnávateľ nie je povinný zamestnancovi ponúknuť inú vhodnú prácu, prerokovať skončenie so zástupcami zamestnancov ani oznamovať zamestnancovi nejakým osobitným spôsobom skončenie pracovného pomeru. Počas trvania pracovného pomeru na určitú dobu je možné ho skončiť akýmkoľvek iným spôsobom – ak bola dohodnutá skúšobná doba, tak skončením v skúšobnej dobe, ak je naplnená skutková podstata niektorého výpovedného dôvodu, tak výpoveďou, ak existujú dôvody pre okamžité skončenie pracovného pomeru, tak okamžitým skončením alebo jednoducho dohodou oboch zmluvných strán. Na skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu uplynutím doby nie je naviazané poskytnutie odstupného. Povinnosť zamestnávateľa vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a pracovný posudok, ak oň zamestnanec požiada, existuje aj pri skončení pracovného pomeru na určitú dobu.

    Príklad
    Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli na uzavretí pracovného pomeru na určitú dobu do 31. marca 2015. Zamestnávateľ doručil zamestnancovi výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou v mesiaci február 2015, čo znamená, že výpovedná doba začne plynúť 1. marca 2015 a uplynúť by mala 30. apríla 2015.
    Kedy sa skončí pracovný pomer zamestnanca?
    Pracovný pomer zamestnanca sa skončí 31. marca 2015, výpovedná doba pracovný pomer na dobu určitú nepredĺži o ďalší mesiac. Ak zamestnanec bude s vedomím zamestnávateľa pokračovať vo výkone práce aj po 31. marci 2015, pracovný pomer sa zmení na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak. Ak zamestnávateľ a zamestnanec majú záujem na pracovnom pomere na určitú dobu, musia si trvanie pracovného pomeru výslovne dojednať.


    ZÁVER - Charakteristickou črtou pracovného pomeru na určitú dobu je to, že jeho účastníkom je už pri založení pracovného pomeru jasné, ktorým dňom, prípadne akou činnosťou, či úkonom skončí. Preferencia pracovného pomeru na neurčitý čas pred pracovným pomerom na určitú dobu je daná nevyvrátiteľnými domnienkami zmeny pracovného pomeru z určitej doby na neurčitý čas, ak zamestnávateľ pri dojednávaní pracovného pomeru na určitú dobu pochybí.
    JUDr. Jana Žuľová, PhD.
    Právnická fakulta, UPJŠ


    Použitá literatúra
  • TOMAN, J.: Individuálne pracovné právo. Všeobecné ustanovenia a pracovná zmluva. Bratislava: Friedrich Ebert Stiftung, 2014, s. 273;
  • BARANCOVÁ, H.: Zákonník práce. Komentár. 2. vydanie, Praha: C.H. Beck, 2012, str. 356-358.


  • (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 4-5/2015)
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    NEROVNOMERNE ROZVRHNUTÝ PRACOVNÝ ČAS

    Zamestnávateľ chce zamestnať zamestnanca ale v niektorom mesiaci by odrobil cca 190 hod. a v inom len 80 hod. Čiže zamestnávateľ by mu chcel platiť mzdu len za odpracované hodiny.
    Na aký úväzok by mohol zamestnávateľ zamestnať zamestnanca?


    Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou. Za vykonanú prácu patrí zamestnancovi mzda. Na účely určenia rozsahu pracovného času a rozvrhnutia pracovného času je týždňom sedem po sebe nasledujúcich dní. Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas (ktorý je napríklad v jednozmennej prevádzke najviac 40 hodín týždenne). V prípade, že štvormesačné obdobie nie je vzhľadom na prevádzku zamestnávateľa dostačujúce a ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce, zamestnávateľ môže rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne aj na obdobie dlhšie, ale najviac na obdobie 12 mesiacov. Podmienkou je, že uvedené dohodne kolektívnej zmluve alebo po dohode so zástupcami zamestnancov. Dohodu nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa, t.j. ak u zamestnávateľa nepôsobia odbory, vyrovnávacie obdobie môže byť najviac v dĺžke štyroch mesiacov. Z uvedeného vyplýva, že napr. pri pracovnom úväzku 40 hodín týždenne, ktorý je rozvrhnutý nerovnomenne, môže byť fond pracovného času počas kalendárnych mesiacov rozdielny. Počas jedného mesiaca môže mať naplánovaný plný fond pracovného času a počas iného mesiaca môže mať naplánovaný iný (menší) fond pracovného času. Platí však že, priemerný týždenný pracovný čas počas vyrovnávacieho obdobia nesmie pritom presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas, t.j. v nami uvedenom príklade v priemere zamestnanec odpracuje 40 hodín týždenne.

    NÁROK NA ODSTUPNÉ

    Zamestnanec, ktorý je zamestnaný vo firme 12 rokov dostal od zamestnávateľa výpoveď z dôvodu nadbytočnosti.
    Má nárok na odstupné v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa?


    Pracovný pomer môže skončiť z dôvodu uvedeného v § 63 ods. 1 písm. b) ZP, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách môže dôjsť, dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa. Ak by došlo k skončeniu pracovného pomeru dohodou pre nadbytočnosť zamestnanca, tak v súlade s § 60 ods. 2 Zákonníka práce, dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvoria písomne a v dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru. V tomto uvedenom prípade je potrebné, aby bol v dohode uvedený dôvod § 63 ods. 1 písm. b) ZP. Následne pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom a v súlade s § 76 ods. 2 ZP bude zamestnancovi poskytnutá zákonná výška odstupného. Ak by nedošlo k vyplateniu odstupného, išlo by o porušenie pracovnoprávnych predpisov. Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou pre nadbytočnosť, odstupné najmenej v sume:
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov. Ak by došlo k skončeniu pracovného pomeru pre nadbytočnosť zamestnanca výpoveďou, výpoveď musí byť písomná, inak je neplatná. Pracovný pomer sa v tomto prípade skončí uplynutím výpovednej doby a zamestnancovi bude poskytnutá zákonná výška odstupného, ktorá je najmenej v sume:
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
    Vypracovala: Ing. Iveta Matlovičová

    NÁROK NA DOVOLENKU

    Zamestnankyňa je zamestnaná v spoločnosti s.r.o. od roku 2013. V roku 2014 bola od 9. 10. 2014 práceneschopná do 31. 12. 2014, pracovná neschopnosť nie je viac ako 100 pracovných dní. V roku 2015 práceneschopnosť naďalej trvá. Zamestnankyňa má viac ako 33 rokov. Má nárok aj na dodatkovú dovolenku 5 dní za rok, pretože pracuje viac ako polovicu určeného pracovného týždňa pri priamom ošetrovaní duševne chorých a mentálne postihnutých. V roku 2014 odpracovala viac ako 60 dní a vyčerpala dovolenku 16 dní.
    Na akú pomernú časť dovolenky za rok 2014 a na akú časť dodatkovej dovolenky má nárok?


    Podľa § 101 ZP zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu v trvaní aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval celý kalendárny rok. Pritom pomerná časť dovolenky je za každý celý mesiac trvania pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok (§ 102 ZP). Podľa § 109 ods. 1 ZP zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zmeškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zmeškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu – okrem iného i z dôvodu podľa § 141 ods. 1 a ods. 3, písm. c) ZP.
    Podľa § 106 ZP zamestnanec, ktorý počas kalendárneho roka pracuje v podzemí, ktorý vykonáva zvlášť zdraviu škodlivé práce, má nárok na dodatkovú dovolenku v rozsahu jedného týždňa v kalendárnom roku. Ak v týchto podmienkach pracuje len časť roka, patrí mu za každých 21 takto odpracovaných dní jedna dvanástina dodatkovej dovolenky. Podľa ods. 2, písm. d) citovaného ustanovenia na dodatkovú dovolenku má nárok aj zamestnanec, ktorý pracuje pri priamom ošetrovaní alebo obsluhe duševne chorých alebo mentálne postihnutých aspoň v rozsahu polovice určeného týždenného pracovného času. Dodatková dovolenka sa musí vyčerpať prednostne a za nevyčerpanú dodatkovú dovolenku nie je možné vyplatiť náhradu mzdy. Ešte zdôrazňujeme aj § 144a, kde sa nachádzajú vymenované doby, keď zamestnanec síce nepracuje, ale táto doba sa počíta ako výkon práce. Samotné čerpanie dovolenky sa podľa § 144a ods. 1, písm. e) považuje za výkon práce. Pre potreby určenia nároku na dovolenku sa však práceneschopnosť, ktorá nie je dôsledkom pracovného úrazu alebo choroby z povolania za výkon práce nepovažuje. Krátiť nemožno dovolenku z roka 2013 (krátiť sa môže iba dovolenka z toho roku, kde vznikol dôvod jej krátenia). Tak isto nie je možné riešiť rok 2015, keďže práceneschopnosť ďalej trvá, na dovolenku za rok 2015 ešte nevznikol nárok. Zamestnankyňa splnila všetky podmienky na dovolenku za kalendárny rok a z titulu práceneschopnosti sa jej dovolenka za rok 2014 nekráti. Pracovný pomer trval celý kalendárny rok 2014. Má viac ako 33 rokov, preto jej patrí dovolenka v rozsahu najmenej 5 týždňov. Skutočne odpracovala aspoň 60 dní a jej práceneschopnosť nie je viac ako 100 pracovných dní. Čo sa týka dodatkovej dovolenky, tam preukázateľne má nárok len na pomernú časť, a to za každých 21 takto odpracovaných dní jednu dvanástinu.
    Vypracoval: Ing. Ján Mintál


    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 4-5 2015)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 21/2015
    69/2015 Oznámenie
    Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie Národnej banky Slovenska č. 8/2012 o poplatkoch za úkony Národnej banky Slovenska v znení opatrenia č. 8/2013

    Čiastka 22/2015
    70/2015 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky o sprístupňovaní pyrotechnických výrobkov na trhu

    Čiastka 23/2015
    71/2015 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 7/2010 Z. z. o ochrane pred povodňami v znení zákona č. 180/2013 Z. z.
    72/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 525/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
    73/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    74/2015 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 116/2014 Z. z. o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie

    Čiastka 24/2015
    75/2015 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v súvislosti s opatreniami programu rozvoja vidieka
    76/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 342/2014 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami oddelených priamych platieb

    Čiastka 25/2015
    77/2015 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony

     
     


    Vedúci pracovník

     
    ZLOZVYKY, KTORÉ SÚ PRE NÁS ŠKODLIVÉ

    DNES MÁ UŽ POMALY TRETINA ĽUDÍ VIACERÝCH GENERÁCIÍ V UŠIACH NEUSTÁLE „ZAPICHNUTÉ“ MALÉ SLÚCHADLÁ na počúvanie hudby alebo telefonovanie. Pokúšať sa koncentrovane vnímať hudbu v prostredí plnom iných silných zvukov (mestská hromadná doprava, ulica, obchodné centrá) je to najhoršie, čo môžeme urobiť pre svoj sluch. Pokiaľ totiž chceme muziku naozaj dobre a menej rušivo počuť, pridávame si automaticky hlasitosť, aby ste prehlušili rušné pozadie. Nadmerné vibrácie membrány v slúchadielkach spôsobia veľký akustický tlak a tým sa príliš rozochvievajú bunečné štruktúry vo vnútornom uchu. Trpia natoľko, že sa môžu postupne amortizovať a ničiť. Takýto rachot v ušiach preukázateľne ničí sluch už u veľmi mladých ľudí. Slúchadlá však nie sú zas až taký zlý vynález, hudbu alebo hovorené slovo s nimi môžeme počúvať. Ale – treba si zaobstarať naozaj dobrý slúchadlový aparát. Nekvalitné slúchadlá nemajú dostatočnú zvukovú čistotu a úroveň zvuku. Často šumia aj „praskajú“, a to tiež škodí zdraviu uší. Najhoršie sú vsunuté hlboko do uší priamo na okraj zvukovodu.
    Vtedy vyvíjajú veľký akustický tlak priamo na bubienok a ďalšie citlivé ústrojenstvo, čo sluchu rozhodne neprospieva. Lepšie je zvoliť také, ktoré sa nasadzujú cez hlavu a zakrývajú ušnice.

    MNOHÍ ĽUDIA SA V CHOROBNOM STRACHU, ŽE BY NEMUSELI VŽDY VOŇAŤ A CÍTIŤ SVIEŽOSŤOU, radšej pri každej možnej príležitosti osprchujú. Opakované denné sprchovanie nie je nikdy ideálne a je celkom nevhodná pri suchej, citlivej a na ekzémy náchylnej pokožke. Častejšie sprchovanie totiž pokožku príliš vysušuje V prípade, že pracujeme v prašnom alebo neklimatizovanom prostredí, a sprchu si „musíme“ dať častejšie, je vhodné zabudnúť na polhodinové postávanie pod prúdmi vody a sprchou treba len „prebehnúť“. Po sprche alebo dlhšom kúpeli je vhodné premazanie pokožky. Pokiaľ sa používajú mydlá, akceptujeme glycerínové alebo prírodné olivové, prípadne sprchové emulzie s olejmi. Dlho trvajúce horúce kúpele nie sú vhodné pre osoby, ktoré majú sklon k rozširovaniu a praskaniu drobných cievok.

    MYSLÍME SI, ŽE SA KRÁSNE A DÔKLADNE STARÁME O SVOJE UŠI, keď ich čistíme viackrát denne komerčnou vatovou tyčinkou? Omyl. Horlivým, častým a nesprávnym čistením uší si môžeme ublížiť. Tyčinky, ktoré sa bežne kupujú v obchode, sú totiž príliš široké a vyprodukovaný maz si s nimi môžeme zastrčiť ešte hlbšie do ucha. To začne svrbieť a v niektorých prípadoch v ňom môže bujnieť pleseň. Potom už nezostáva než navštíviť špecialistu pre choroby ušné, nosné a krčné, ktorý nás pošle domou so zápalom zvukovodu, prípadne vnútroušnou infekciou.
    Pre lekára je často pomerne náročné takto zatlačenú mazovú zátku vytiahnuť, aby sa pacientovi uľavilo. Pokiaľ už tyčinku budeme chcieť použiť, nemali by ste ju zasúvať príliš hlboko a čistiť iba miesta, ktoré sú vidieť. Najlepšie je použiť iba papierovú vreckovku a tou si ucho jemne očistiť. Sluchový aparát má totiž viac - menej samočistiacu funkciu. Mazivo sa vo zvukovode prirodzene posúva smerom von. Aj maz, ktorého sa všetci snažia zbaviť, má svoju prirodzenú funkciu. Zabraňuje tomu, aby vonkajšie nečistoty prenikali do citlivého zvukovodu.

    SADNEME SI V PRÁCI ZA STÔL A ČASTO AUTOMATICKY PREHODÍME NOHU CEZ NOHU.
    Ideme večer do kina alebo divadla a sedíme rovnako. „Zarábame“ si na problémy.
    Pri častom prekrížení dolných končatín totiž človek zaťažuje viac jednu stranu panvy a pozvoľna dochádza k jej zošikmeniu a vzniku skoliotického držania tela, nesprávnej geometrii postavy. Tým, že nohy častejšie krížime, svaly dolných končatín sa postupne skracujú. Ich ťahom sa dostávajú bedrové kĺbové spojenia na dlhšiu dobu mimo obvyklú polohu, čo vedie k ich prílišnému zaťažovaniu a následným bolestiam – nielen v oblasti bedrového kĺbu, ale aj na iných miestach tela (kolená, členky, chrbát). Iným zlým benefitom sedenia s prekríženými dolnými končatinami je zhoršenie prúdenia krvi smerom k srdcu, čo prispieva ku vzniku kŕčových žíl (varixov). Keď sú stehná pritlačené na tvrdý okraj stoličky, táto poloha pomaly vedie ku vzniku zlatej žily (hemoroidom). Preto je lepšie meniť pozíciu na stoličke – najprv sedieť na prednej časti (tretine) stoličky, neskôr v strede a až potom úplne dozadu a naopak. Dámy, ktoré nosia neustále vysoké opätky, by sa mali v práci radšej prezúvať, aby ich chodidlá neboli opreté len o prednú časť. Nevyhnutné je to najmä v prípade keď miesto stoličky používame fitloptu alebo rozličné pomôcky pre dynamický sed (klinová podložka, anatomická opierka).

    UPRATUJETE „OD RÁNA DO VEČERA“, ABY NÁHODOU VAŠE DIEŤA PRI PLAZENÍ ALEBO PRELIEZANÍ BYTOM NENARAZILO NA NEJAKÚ NEČISTOTU?
    Vtedy bránite jeho imunite (obranyschopnosti), aby sa rozvinula tým správnym smerom. Ľudská imunitná sústava totiž „potrebuje“ mikróby, aby mohla na ne perspektívne zareagovať. Zvlášť u detí, ich imunita sa vytvára. Sterilné prostredie, v ktorom všetko páchne čistiacimi prostriedkami, nie je pre dieťa vôbec vhodné. Rovnako tak hystéria rodičov, keď sa dieťa dotkne v záhrade hliny alebo trávy. Existujú štúdie, ktoré potvrdzujú, že najväčšie riziko pre zlý rozvoj imunitného systému majú jedináčikovia, ktorí pochádzajú z dobre zaistenej vyššej spoločenskej vrstvy. Rodičia sú zvyčajne ambiciózni vysokoškoláci a v ich okolí nie sú žiadne prirodzené podnety, s ktorými sa dieťa musí stretávať.
    Pre zdravie detí platí jednoduché pravidlo: Omnoho rizikovejšie ako nechať dieťa behať po záhrade je, vziať ho do nákupného centra, kde je „pokazený“ vzduch a nebezpečná klimatizácia. Situácia je odlišná v rodinách alergických detí.. Tam je treba odstrániť všetky takzvané lapače prachu ako koberce alebo plyšové hračky.

    STARAŤ SA O PLEŤ ROVNAKÝM SPÔSOBOM AKO O PARKETY, NIE JE TEN NAJVHODNEJŠÍ SPÔSOB.
    Používaním peelingu niekoľkokrát do týždňa si kompletne zničíme ochrannú vrstvu pokožky a jej odolnosť sa podstatne zníži. Vždy však záleží aj na type pleti. Ľudia s jemnejšou a suchšou pleťou by radšej peeling nemali používať. Ak „musia“, tak iba príležitostne. Rovnako tak sa príliš neodporúča klientom, ktorí boli na laserovej operácii kože. Potrebné je tiež rozlišovať medzi jednotlivými druhmi peelingu. Povrchový by sa mal používať raz za 14 dní, hĺbkový bohato postačí použiť raz za mesiac. Pokiaľ nie sme si istí aký peeling sa na našu pleť hodí, odporúča sa konzultácia kožného lekára (dermatológa).

    SKÚSME SI SPOČÍTAŤ KOĽKO ČASU PREŽIJEME V UZAVRETÝCH PRIESTOROCH.
    Niektoré štúdie tvrdia, že ľudia strávia medzi stenami v priemere 90 percent denného času. Kancelárie bývajú na rušných uliciach a okná sa častokrát nedajú ani otvoriť. Doma zase zo strachu, že sa zbavíme drahého tepla, vetranie obmedzujeme na minimum, čo je veľká chy ba. Jednu z hlavných príčin chronických únavových syndrómov je dlhší pobyt v prostredí, kde je menej kyslíka a viac vydýchaného oxidu uhličitého (CO2). Akonáhle sa množstvo oxidu uhličitého v miestnosti zvýši, na človeka padá únava, prichádzajú bolesti hlavy, pálenie očí a zhoršuje sa schopnosť koncentrácie. Ešte únosná hladina CO2 v miestnosti je maximálne 1500 jednotiek ppm. Štúdie však ukazujú, že v školách a v bytoch, obzvlášť v spálňach, je ho často skoro dvakrát viac. V nevetranej miestnosti sa ďalej zvyšujú koncentrácie plynných organických aj anorganických látok, prachu a vlhkosti. Výskyt takýchto alergénov spôsobuje astmu, kašeľ a obtiaže s dychom. Vlhkosť vedie k tvorbe plesní, ktoré produkujú množstvo škodlivých látok. V najmodernejších budovách existujú senzory, ktoré upozornia na vyššiu hladinu CO2 a dajú automaticky pokyn k vetraniu. Optimálne je vetrať každú hodinu.

    POHĽAD NA ZACHLPATENÉ ĽUDSKÉ TELO MNOHÝM ÚTLOCITNÝM JEDINCOM SPÔSOBUJE ŽALÚDOČNÉ POTIAŽE.
    Lenže nie všetky miesta sú vhodné na vyholenie. Napríklad v nose, na rozdiel od iných častí tela, majú chĺpky svoj význam. Nos plní tri základné funkcie: čistí, ohrieva a zvlhčuje vdychovaný vzduch. Tomu zodpovedá aj reliéf nosnej dutiny a štruktúra nosnej sliznice.
    Prostredníctvom nosného ochlpenia sú dýchacie cesty primárne chránené pred vdýchnutím špiny a infekcií zo vzduchu. Chĺpky teda fungujú ako filter. Ich trvalé odstránenie môže byť veľmi nebezpečné a lekári to nedoporučujú. Zastrihávať by sa mali iba chĺpky, ktoré vyčnievajú z nosa. Nikdy chĺpky nevytrhávajte pinzetou, hrozí vám zápal, ktorý je v tejto oblasti veľmi nepríjemný.

    O ŠKODLIVOSTI PERLIVÝCH VÔD SA DISKUTUJE UŽ ROKY ROKÚCE.
    Oxid uhličitý (CO2) je vlastne odpadový produkt a živé organizmy ho vylučujú pri dýchaní. Neperlivá voda je pre organizmus priaznivejšia, človek ju vypije viac než tej bublinkovej. Pri pití perlivých vôd totiž vzniká v ústach „brnivý“ pocit, ktorý spoločne s následným nutkaním na grgnutie spôsobí, že perlivé nápoje pije človek pomalšie a po menších dúškoch. To znamená, že vypijeme menej vody a máme pocit, že smäd je uhasený. V skutočnosti je to naozaj len pocit a tak má organizmus väčší sklon k dehydratácii. Tieto nápoje majú najviac diuretické vlastnosti, teda nútia častejšie močiť. Nie len že kvôli ním vypijeme menej vody, ale zároveň jej aj viacej dáme z tela von – spoločne s obsiahnutými minerálnymi látkami. Zdravým jedincom perlivé vody až tak neuškodia, ale zvýšená opatrnosť je na mieste. Pozor by si mali dávať najmä ľudia chorí na srdce. Po vstrebaní perlivej vody v tele, CO2 zvyšuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Bublinky neprospievajú ani diabetikom, ktorí majú problémy s prekyslením, a chorým so žalúdočnými problémami (zápal sliznice, vredová choroba).
    MUDr. Pavel Malovič

     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Apríl 2015
    8. 4. - streda Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za marec 2015 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za marec 2015
    15. 4. - streda Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    20. 4. - pondelok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol vo marci 2015 49 790 €
    27. 4. – pondelok podanie súhrnného výkazu k DPH za marec 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za prvý štvrťrok 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za marec 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie kontrolného výkazu k DPH za prvý štvrťrok 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    podanie daňového priznania k DPH za marec 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za prvý štvrťrok 2015 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    splatnosť DPH za marec 2015 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    splatnosť DPH za prvý štvrťrok 2015 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za marec 2015
    30. 4. – štvrtok Daň z príjmov podanie hlásenia o vyúčtovaní dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, o zamestnaneckej prémii a o vyplatenom daňovom bonuse za rok 2014
    podanie vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane za rok 2014 na osobitné účely daňovníkom, ktorému zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie dane
    zrazenie daňového nedoplatku z ročného zúčtovania za rok 2014 u zamestnanca, ktorý predložil vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane na osobitné účely
    splatnosť mesačného a štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za marec 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za marec 2015
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v marci 2015, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za marec 2015
    do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
    od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za marec 2015
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za marec 2015 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
    oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
    predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
    prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
    oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
    oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
    Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
    Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 1.4. 2.4. 7.4. 8.4. 9.4. 10.4. 13.4. 14.4. 15.4.
    USA americký dolár USD 1,0755 1,083 1,0847 1,0862 1,0774 1,057 1,0552 1,0564 1,0579
    Japonsko japonský jen JPY 129,29 129,59 130,33 130,09 129,22 127,32 127,2 126,67 126,52
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,543 27,57 27,455 27,378 27,378 27,383 27,392 27,345 27,415
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4708 7,4708 7,4714 7,4717 7,4717 7,4716 7,4715 7,4691 7,4671
    V. Británia anglická libra GBP 0,7285 0,7316 0,7286 0,7264 0,7268 0,7244 0,7215 0,7217 0,7168
    Maďarsko maďarský forint HUF 298,52 299,58 299,08 296,62 297,2 297,38 296,85 296,64 297,85
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,0608 4,0647 4,0578 4,0171 4,0167 4,0181 4,0136 4,0105 4,0178
    Rumunsko rumunský leu RON 4,413 4,4168 4,4165 4,3955 4,3975 4,409 4,4156 4,4118 4,4197
    Švédsko švédska koruna SEK 9,2541 9,3445 9,374 9,3595 9,3421 9,3331 9,3309 9,3235 9,3115
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0426 1,04 1,0438 1,0438 1,0447 1,039 1,0373 1,0344 1,0321
    Nórsko nórska koruna NOK 8,6695 8,6506 8,73 8,6766 8,662 8,613 8,548 8,482 8,415
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6483 7,6303 7,619 7,6085 7,5955 7,574 7,568 7,583 7,5798
    Rusko ruský rubeľ RUB 62,4363 61,8285 59,8265 58,6005 55,999 54,537 55,2605 54,935 53,611
    Turecko turecká líra TRY 2,8064 2,8145 2,8079 2,814 2,7915 2,7921 2,7985 2,8284 2,8711
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4153 1,4343 1,4192 1,4078 1,3951 1,3824 1,3925 1,3936 1,3945
    Brazília brazílsky real BRL 3,3994 3,4307 3,3979 3,3676 3,2681 3,2639 3,2694 3,2857 3,2661
    Kanada kanadský dolár CAD 1,3632 1,3693 1,3563 1,3487 1,3493 1,3386 1,3324 1,3292 1,3277
    Čína čínsky jüan CNY 6,6662 6,7105 6,7241 6,7377 6,6863 6,5626 6,5552 6,5633 6,5644
    Hongkong hongkongský dolár HKD 8,3382 8,3958 8,4086 8,4183 8,35 8,1919 8,1779 8,1872 8,2004
    Indonézia indonézska rupia IDR 14021,81 14080,56 14091,77 14056,95 13889,01 13665,33 13723,03 13710,09 13686,9
    India indická rupia INR 67,2161 67,343 67,598 67,6105 67,0115 65,91 65,8671 65,905 65,9826
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1187,67 1183,31 1183,28 1184,59 1175,39 1157,92 1163,3 1156,94 1159,5
    Mexiko mexické peso MXN 16,3847 16,3666 16,1919 16,1382 16,0549 16,0487 16,1398 16,2263 16,2123
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,9785 3,964 3,9527 3,9431 3,906 3,876 3,9172 3,9092 3,9206
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,4472 1,4499 1,4423 1,4315 1,4188 1,4059 1,4187 1,4169 1,4104
    Filipíny filipínske peso PHP 47,917 48,092 48,3 48,255 47,904 47,147 47,2 47,117 47,086
    Singapur singapurský dolár SGD 1,4696 1,4719 1,4724 1,4706 1,4586 1,4439 1,4491 1,44 1,4402
    Thajsko thajský baht THB 34,965 35,187 35,335 35,367 35,048 34,415 34,376 34,291 34,327
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,0011 12,995 12,8345 12,7982 12,7006 12,7464 12,8258 12,81 12,8567
    Izrael izraelský šekel ILS 4,2811 4,2762 4,267 4,2746 4,2446 4,213 4,2239 4,2108 4,2095

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    mesačníky:

    Poradca č. 10/2015 (III/2015)
    • Zákon o ochrane osobných údajov - úplné znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 4/2015 (II/2015)
    • Daňová optimalizáciaIng. Anton Kolembus
    • Daňové priznanie k DPHIng. Naďa Vašková

    Verejná správa – (VS), č. 4/2015 (II/2015)
    • Rozdelenie účtovných jednotiekIng. Ján Mintál
    • Nový príjem štátneho rozpočtu Ing. Iveta Konvalinková

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 4-5/2015 (III/2015)
    • Maximálny a minimálny vymeriavací základIng. Ján Mintál
    • Zmeny v Zákonníku práce JUDr. Miroslav Tichý

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 4/2015 (II/2015)
    • Odpočet daňových strát - Ing. Klára Klabníková
    • Novela daňového poriadku - Ing. Božena Jurčíková

    1 000 riešení, č. 4/2015 (II/2015)
    • Účtovná závierka mikro účtovnej jednotky - Ing. Ján Mintál
    • ZDP, DPH
    • Účtovníctvo
    • Súdne poplatky


    PRIPRAVUJEME

    Mesačník Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 5/2015 (IV/2015)
    • Zákazková výroba

    Verejná správa – (VS), č. 5-6/2015 (IV/2015)
    • Povinnosti obce pri petičnom práve
    • Poradenské centrá zdravia

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 6/2015 (IV/2015)
    • Druhý pilier otvorený
    • Bezpečnostný projekt a ochrana osobných údajov

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 5/2015 (IV/2015)
    • Zmeny v zdaňovaní zamestnaneckých benefitov
    • Použitie zaplatenej dane na osobitné účely

    1 000 riešení, č. 5/2015 (IV/2015)
    • Dodatočné daňové priznanie
    • Právo a podnikateľ
    • Účtovníctvo
    • ZDP, DPH
    • Zákonník práce

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Daň z nehnuteľnosti
    Miestna samospráva rozhoduje o vyberaní miestnych daní za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Touto daňou sa zdaňujú aj byty a nebytové priestory v bytových domoch. Ako správne určiť sadzbu dane? Aké pozemky a stavby sa zdaňujú daňou z nehnuteľnosti? Všetkým majiteľom nehnuteľnosti ponúkame balíček publikácií, ktoré Vás dostanú do obrazu o tejto problematike.

    Daň z nehnuteľnosti v roku 2015 - príspevok
    mesačník VS 1/2015 (A4, 72 str.)


    Vyrubovacie konanie pri dani z nehnuteľnosti - príspevok
    mesačník VS 4/2015 (A4, 72 str.)


    Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku - úplné znenie zákona
    Zákony I/2015 (A5, 848 str.)


    BALÍČEK Daň z nehnuteľnosti obsahuje:
    VS 1/2015 + VS 4/2015 + Zákony I/2015

    Cena balíčka je 20,40 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 10,20 €.
    Ušetríte 10,20 €.


    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Odvody poistného
    Od januára sa menili niektoré pravidlá pre výpočet poistných odvodov do Sociálnej poisťovne a do zdravotných poisťovní. Vplyvom zmien sa mení aj výška maximálnych a minimálnych vymeriavacích základov, a tým aj výška poistných odvodov. Akú výšku odvodov platí zamestnanec? Všetko o odvodoch sa dozviete z nášho balíčka Odvody poistného.

    Odvody poistného od 1. 1. 2015
    (A5,24 str.) - prehľad odvodov poistného pre najčastejšie kategórie poistencov


    Poistné odvody zamestnanca a zamestnávateľa - príspevok
    mesačník PaM 3/2015 (A4, 80 str.)


    Zákon o sociálnom poistení - úplné znenie zákona
    Zákony I/2015 (A5, 848 str.)


    BALÍČEK Odvody poistného obsahuje:
    Odvody poistného od 1. 1. 2015 + PaM 3/2015 + Zákony III/2015

    Cena balíčka je 14,50 €.
    Cena balíčka s 30 % zľavou je 10,50 €.
    Ušetríte 4 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page