|
TÉMA NOVÍN Postupy účtovania pre podnikateľov v PÚ |
Základné ustanovenia
Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92 a jeho novely vydalo Ministerstvo financií SR na základe splnomocnenia ustanoveného v § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Opatrenie je určené pre účtovné jednotky, ktorými sú:
- právnické osoby, ktoré podnikajú podľa osobitných predpisov, napr.obchodné
spoločnosti a družstvá, ktoré podnikajú podľa Obchodného zákonníka (§ 2), štátne
podniky zriadené podľa zákona o štátnom podniku,
- fyzické osoby – podnikatelia, ktorí preukazujú pre daňové účely skutočne
vynaložené výdavky,
ak účtujú v sústave podvojného účtovníctva,
- zahraničné osoby
podľa § 1 ods. 1 písm. a) druhého bodu zákona o účtovníctve.
O zahraničné osoby ide v prípade, ak tieto na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov. Pri definícii zahraničnej osoby sa zákon o účtovníctve odvoláva na § 21 Obchodného zákonníka. Zahraničnou osobou sa rozumie fyzická osoba s bydliskom alebo právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky. Zahraničné osoby sú ohľadom možnosti podnikať na území Slovenskej republiky postavené na roveň slovenským osobám. Podnikaním zahraničnej osoby na území Slovenskej republiky sa rozumie podnikanie tejto osoby, ak má podnik alebo jeho organizačnú zložku umiestnenú na území Slovenskej republiky. Oprávnenie zahraničnej osoby podnikať na území Slovenskej republiky vzniká ku dňu zápisu podniku tejto osoby alebo jeho organizačnej zložky do obchodného registra v rozsahu predmetu podnikania zapísanom v obchodnom registri. Návrh na zápis podáva zahraničná osoba.
Organizačná zložka zahraničnej osoby, aj keď sa zapisuje do obchodného registra, nemá právnu subjektivitu, ale to neznamená, že sa zákon o účtovníctve na ňu nevzťahuje. Táto organizačná zložka musí viesť podvojné účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom o účtovníctve.
Výnimku z uvedeného všeobecného pravidla – povinnosti zápisu do obchodného registra – tvoria fyzické osoby s bydliskom v niektorom z členských štátov Európskej únie alebo v inom členskom štáte Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktoré podnikajú na území Slovenskej republiky. Tieto fyzické osoby nemajú povinnosť zápisu do obchodného registra v SR, ak sú zapísané v obchodnom registri príslušného štátu a pozerá sa na ne, ako na podnikateľov podľa právneho poriadku Slovenskej republiky, to znamená, že môžu účtovať v jednoduchom účtovníctve. Toto ustanovenie § 21 ods. 6 nadobudlo účinnosť od 1. 5. 2004, tj. od platnosti zmluvy o pristúpení SR k Európskym spoločenstvám.
Podvojné účtovníctvo pre podnikateľov musí viesť aj pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou
Na základe zákona č. 547/2011 Z. z., ktorým sa novelizoval zákon o účtovníctve, od 1. 1. 2012 zaniká možnosť, aby pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou viedlo jednoduché účtovníctvo. K úprave sa pristúpilo preto, že ide o jediný typ právnickej osoby – podnikateľov, ktoré doposiaľ viedli jednoduché účtovníctvo. V súlade s § 39i ods. 1 zákona o účtovníctve pozemkové spoločenstvo, ktoré viedlo jednoduché účtovníctvo, malo otvoriť účtovné knihy v sústave podvojného účtovníctva k 1. januáru 2012, ak má účtovné obdobie kalendárny rok alebo prvým dňom účtovného obdobia, ktoré začína po 1. januári 2012, ak má účtovné obdobie hospodársky rok.
Postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v podvojnom účtovníctve sa vzťahujú aj na mikro účtovnú jednotku, ktorá sa zadefinovala do zákona o účtovníctve od 1. 1. 2014. Pre tieto účtovné jednotky zákon o účtovníctve a postupy účtovania ustanovili niektoré úľavy v oblasti oceňovania a účtovania o majetku a záväzkoch a najmä sa ustanovila tzv. skrátená forma zostavovania účtovnej závierky.
Mikro účtovná jednotka od roku 2014
S účinnosťou od 1. 1. 2014 sa do zákona o účtovníctve ustanovil nový druh účtovnej jednotky, ktorá je pomenovaná ako mikro účtovná jednotka. Túto zmenu priniesla novela zákona o účtovníctve č. 352/2013 Z. z., ktorá vstúpila do platnosti od 1. 1. 2014. Zmeny a doplnenia prijaté v novele zákona o účtovníctve zavedením mikro účtovnej jednotky majú zjednodušiť podnikanie najmä malým a stredným podnikateľom a znížiť ich administratívne zaťaženie.
Podľa doteraz platnej legislatívy všetky podnikateľské účtovné jednotky, ktoré účtujú v sústave podvojného účtovníctva, zostavovali účtovnú závierku v rovnakom rozsahu. Slovenská účtovná legislatíva podrobne upravuje účtovné výkazy, ktoré sú záväzné pre každú účtovnú jednotku (aj pre podnikateľské účtovné jednotky). To znamená, že aj malé a stredné podniky (účtovné jednotky) používali účtovné výkazy v celom rozsahu, aj keď nemali pre jednotlivé riadky náplň a výkazy sa odovzdávali vyplnené len v minimálnom rozsahu. Novela zákona o účtovníctve umožňuje mikro účtovným jednotkám zostavovať účtovnú závierku v skrátenej forme. Prvú účtovnú závierku v skrátenej forme bude možné zostaviť za účtovné obdobie, ktoré začína 1. januára 2014.
Ktorá účtovná jednotka sa môže stať mikro účtovnou jednotkou
Podľa zákon o účtovníctve za mikro účtovnú jednotku sa považuje
- obchodná spoločnosť,
- družstvo,
- fyzická osoba podnikateľ účtujúca v podvojnom účtovníctve,
- fyzická osoba dobrovoľne zapísaná v obchodnom registri [§ 27 ods.2 písm. c) Obchodného zákonníka] a
- pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou (zákon č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách)
a) ak za účtovné obdobie v ktorom vznikla, rozhodla sa postupovať ako mikro účtovná jednotka, alebo
b) ak ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie neprekročila dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku nepresiahla 350 000 eur, pričom celkovou sumou majetku sa rozumie suma zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3 (ocenenie „brutto“ bez korekcií),
2. čistý obrat nepresiahol 700 000 eur, pričom čistým obratom sa na tento účel rozumejú výnosy dosiahnuté z predaja výrobkov, tovarov, poskytnutých služieb a iné výnosy súvisiace s bežnou činnosťou účtovnej jednotky po odpočítaní zliav,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov počas účtovného obdobia nepresiahol desať, alebo
c) dve z vyššie uvedených podmienok prekročila len v jednom účtovnom období, pričom v prvom z týchto dvoch účtovných období sa považovala za mikro účtovnú jednotku.
Mikro účtovná jednotka – fyzická osoba účtujúca v podvojnom účtovníctve
ide o účtovnú jednotku, ktorou je fyzická osoba – podnikateľ, ktorej stačí účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, ale sa dobrovoľne rozhodne pre vedenie podvojného účtovníctva;
zákon o účtovníctve sa vzťahuje aj na fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov, to znamená, že ak fyzické osoby podnikatelia budú v peňažnom denníku účtovať o skutočných výdavkoch, považujú sa za účtovné jednotky a musia viesť jednoduché účtovníctvo; avšak dobrovoľne sa môžu rozhodnúť aj pre vedenie podvojného účtovníctva,
fyzická osoba dobrovoľne zapísaná v obchodnom registri – musí viesť podvojné
účtovníctvo (ak sa fyzická osoba dobrovoľne zapíše do obchodného registra, musí potom viesť podvojné účtovníctvo).
Účtovná jednotka mikro účtovnou jednotkou od svojho vzniku
Ako je vyššie uvedené, za mikro účtovnú jednotku sa môže považovať účtovná jednotka od svojho vzniku, to znamená, že napr. spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá vznikla 15. 3. 2014 (obchodná spoločnosť vzniká zápisom do obchodného registra), môže sa od tohto dátumu považovať za mikro účtovnú jednotku.
Môže sa za mikro účtovnú jednotku považovať aj existujúca účtovná jednotka
Novela zákona o účtovníctve v tejto súvislosti neustanovuje, odkedy sa môžu existujúce účtovné jednotky testovať, či spĺňajú podmienky pre to, aby sa mohli stať mikro účtovnou jednotkou. Preto sme toho názoru, že existujúca účtovná jednotka, aby sa mohla stať mikro účtovnou jednotkou už od 1. 1. 2014, teda od platnosti novely zákona, bude testovať (ak účtovným obdobím je kalendárny rok) rok 2013, teda obdobie, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a predchádzajúce účtovné obdobie, t.j. rok 2012. Ak v každom tomto roku, teda osobitne v roku 2013 a osobitne v roku 2012, neprekročila dve z vyššie uvedených podmienok, môže sa exitujúca účtovná jednotka od 1. 1. 2014 stať mikro účtovnou jednotkou (teda podmienky nesmie prekročiť dva roky po sebe).
Mikro účtovná jednotka a účtovná závierka
Najväčšou výhodou byť mikro účtovnou jednotkou je tzv. skrátené zostavovanie účtovnej závierky. Ministerstvo financií vydalo pre zostavovanie účtovnej závierky mikro účtovnej jednotky osobitné Opatrenie č. MF/15464/2013-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre mikro účtovné jednotky. Opatrenie je zverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2013. Výkaz Súvaha obsahuje veľa súčtových riadkov. Výkaz ziskov a strát je v novej štruktúre, systematické zoradenie – najskôr výnosy a následne náklady. Poznámky obsahujú znížený rozsah údajov (cca 3 strany) a neobsahujú tabuľky.
Obsahové vymedzenie Súvahy
Obsahové vymedzenie položiek účtovného výkazu Súvaha tvoria zostatky jednotlivých súvahových účtov podľa vytvoreného účtového rozvrhu, ktorý nadväzuje na rámcovú účtovú osnovu.
V súvahe v bežnom účtovnom období v stĺpci 1 (netto) sa vykazujú položky strany aktív za bežné účtovné obdobie, v ktorých sú zahrnuté oprávky a opravné položky vytvorené k jednotlivým položkám strany aktív súvahy. V stĺpci 2 (netto) sa vykazujú položky strany aktív za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie. V aktívach súvahy sú medzi dvoma lomkami uvedené čísla účtov, ktoré tvoria oprávky a opravné položky k majetku.
V súvahe v stĺpci 3 sa vykazujú jednotlivé položky strany pasív za bežné účtovné obdobie a v stĺpci 4 sa vykazujú jednotlivé položky strany pasív za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.
Konečné zostatky analytických účtov, na ktorých sa účtuje vymedzený ekonomický obsah skutočností alebo ak tento vymedzený ekonomický obsah skutočností tvoria konečné zostatky syntetických účtov 316, 336, 341, 342, 343, 345, 346 a 347, na ktorých sa účtuje pohľadávka aj záväzok, sa v súvahe podľa charakteru zostatku vykazujú na strane aktív alebo na strane pasív.
Pohľadávky a záväzky sa v súvahe vykazujú ako dlhodobé alebo krátkodobé podľa zostatkovej doby ich splatnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje individuálna účtovná závierka. Časť dlhodobého záväzku a časť dlhodobej pohľadávky, ktorých splatnosť nie je dlhšia ako jeden rok odo dňa, ku ktorému sa zostavuje individuálna účtovná závierka, sa vykazuje v súvahe ako krátkodobý záväzok alebo krátkodobá pohľadávka.
Číselné údaje v súvahe sa uvádzajú v celých eurách. Po vyplnení číselných údajov v súvahe sa suma v riadku 01 stĺpci 1 rovná sume v riadku 25 stĺpci 3 a suma v riadku 01 stĺpci 2 sa rovná sume v riadku 25 stĺpci 4.
Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky, sa v súvahe v stĺpcoch 2 a 4 vykazujú údaje z otváracej súvahy. V súvahe účtovnej jednotky, ktorá v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období účtovala v sústave jednoduchého účtovníctva, sa údaje v stĺpcoch 2 a 4 nevykazujú.
Pri zostavení priebežnej ÚZ sa v súvahe nevykazujú údaje v stĺpcoch 2 a 4.
V súvahe priebežnej ÚZ v bežnom účtovnom období v stĺpci 1 (netto) sa vykazujú položky strany aktív ku dňu, ku ktorému sa zostavuje priebežná individuálna účtovná závierka.
V súvahe priebežnej účtovnej závierky v bežnom účtovnom období v stĺpci 3 sa vykazujú jednotlivé položky strany pasív ku dňu, ku ktorému sa zostavuje priebežná individuálna účtovná závierka.
Obsahové vymedzenie Výkazu ziskov a strát
Obsahové vymedzenie položiek výkazu ziskov a strát tvoria konečné stavy jednotlivých výsledkových účtov podľa vytvoreného účtového rozvrhu, ktorý nadväzuje na rámcovú účtovú osnovu.
Mikro účtovná jednotka vykazuje výsledok hospodárenia z hospodárskej činnosti a výsledok hospodárenia z finančnej činnosti (teda nevykazuje výsledok hospodárenia z mimoriadnej činnosti).
Vo výkaze ziskov a strát v stĺpci 1 sa vykazujú náklady, výnosy a výsledok hospodárenia za bežné účtovné obdobie a v stĺpci 2 sa vykazujú náklady, výnosy a výsledok hospodárenia za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.
Číselné údaje vo výkaze ziskov a strát sa uvádzajú v celých eurách. Po vyplnení číselných údajov suma vo výkaze ziskov a strát v riadku 39 stĺpci 1 sa rovná sume v súvahe riadku 34 stĺpci 3 a suma vo výkaze ziskov a strát v riadku 39 stĺpci 2 sa rovná sume v súvahe riadku 34 stĺpci 4.
Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú. Vo výkaze ziskov a strát účtovnej jednotky, ktorá v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období účtovala v sústave jednoduchého účtovníctva, sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.
Vo výkaze ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky v stĺpci 1 sa vykazujú náklady, výnosy a výsledok hospodárenia za obdobie, za ktoré sa požaduje zostavenie priebežnej účtovnej závierky podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov). Vo výkaze ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.
Obsahové vymedzenie poznámok
Poznámky sa zostavujú tak, aby informácie v nich uvedené boli užitočné, významné, zrozumiteľné, porovnateľné a spoľahlivé.
V poznámkach sa uvádzajú informácie, o ktorých sa účtovná jednotka dozvedela do dňa zostavenia individuálnej účtovnej závierky a má pre tieto informácie obsahovú náplň ustanovenú týmto opatrením. Obsahová náplň poznámok pozostáva z popisných informácií a číselných údajov podľa prílohy č.1. V poznámkach sa môžu uvádzať informácie, ktoré sa účtovná jednotka rozhodla poskytnúť nad rámec ustanovenej obsahovej náplne.
Údaje v poznámkach sa uvádzajú za bežné účtovné obdobie. Sumy v poznámkach sa uvádzajú v celých eurách.
Prechodné ustanovenia pre účtovnú závierku mikro účtovnej jednotky
Toto opatrenie sa prvýkrát použije pri zostavovaní riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré sa začína 1. januára 2014.
Pri zostavení mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky v priebehu roka 2014 sa postupuje podľa osobitného predpisu, t.j. podľa Opatrenia MF SR č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovuje „riadna“ účtovná závierka – použijú sa „riadne“ účtovné výkazy Súvaha a Výkaz ziskov a strát sa použije podľa tohto opatrenia.
Na účely uvádzania údajov v poznámkach môže účtovná jednotka postupovať podľa tohto opatrenia.
Pri zostavení prvej riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré sa začína 1. januára 2014 sa na účely vykazovania v stĺpcoch 2 a 4 súvahy konečné stavy súvahových účtov preradia podľa položiek súvahy. Pri zostavení prvej riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré sa začína 1. januára 2014 v stĺpci 2 výkazu ziskov a strát sa položky nákladov, výnosov a výsledku hospodárenia preradia podľa položiek výkazu ziskov a strát.
Ing. Ivana Hudecová
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku Poradca 10/2014)
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
MARKETINGOVÁ ŠTÚDIA
Podnikateľ si dal vypracovať marketingovú štúdiu cestovného ruchu pre jedno okresné mesto. Štúdia mapuje a analyzuje rozvojové možnosti a špecifikuje rozvojové zámery cestovného ruchu v danom okrese. Štúdia presiahne sumu 2 400 €.
Ako má podnikateľ daný prípad zaúčtovať?
Podľa § 10 ods. 10 postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve za nehmotný majetok sa nepovažujú marketingové štúdie. Teda aj keď suma štúdie presiahne sumu 2 400 €, v peňažnom denníku sa zaúčtuje ako výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti alebo z bankového účtu a ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov v ďalšom členení prevádzková réžia a od 1. 1. 2013 ako ostatné výdavky. Podľa tohto ustanovenia sa za nehmotný majetok nepovažujú aj výdavky na školenia a semináre, prieskum trhu, poradenstvo a odborné posudky, získanie noriem a certifikátov, napríklad ISO normy, prípravu a zábeh výkonov, reklamu, uvedenie výrobkov na trh, reštrukturalizáciu alebo reorganizáciu podniku alebo jeho časti, rozšírenie výroby. Ak by účtovná jednotka účtovala v podvojnom účtovníctve, náklady na vypracovanie štúdie by sa zaúčtovali na účet 518 – Ostatné služby.
Dlhodobý nehmotný majetok sa neodpisuje podľa prílohy zákona o dani z príjmov, ale podľa zákona o účtovníctve. Účtovné odpisy sú u nehmotného majetku uznané ako daňové. Účtovné odpisy si musí účtovná jednotka stanoviť v odpisovom pláne.
Okrem nákladov na vývoj, ktoré musí účtovná jednotka odpísať do 5 rokov od jeho obstarania. Ostatný dlhodobý nehmotný majetok sa odpisuje podľa predpokladanej doby používania tohto majetku.
ÚČTOVANIE OPRAVENEJ POLOŽKY K POHĽADÁVKE
Účtovná jednotka má pohľadávku v menovitej hodnote 10 000 €, ktorá vznikla v mesiaci november. Nakoľko pohľadávka dlžníkom nebola do konca účtovného obdobia uhradená, účtovná jednotka musí k pohľadávke vytvoriť opravnú položku.
Aký bude účtovný postup v prípade, ak účtovná jednotka vystaví opravnú pložku vo výške 50%?
Vzhľadom na to, že splatnosť pohľadávky uplynula ku koncu decembra daného účtovného obdobia, účtovná jednotka sa rozhodla vytvoriť opravnú položku len vo výške 50 % z menovitej hodnoty pohľadávky.
Účtovné súvzťažnosti: |
Suma v € |
MD |
D |
1. Tvorba opravnej položky k pohľadávke, ktorá predstavuje
riziko, že ju dlžník sčasti nezaplatí
(pohľadávka je vo výške 10 000 €, opravná
položka sa tvorí vo výške 5 000 €) |
5 000 € |
547 |
391 |
2. Úhrada pohľadávky v nasledujúcom účtovnom období
vo výške 100 % hodnoty pohľadávky |
10 000 € |
221 |
311 |
3. Zúčtovanie opravnej položky k pohľadávke
(pominuli dôvody jej existencie) |
5 000 € |
391 |
547 |
POUŽITIE ZÁKONNEJ REZERVY
Účtovná jednotka si dala spracovať účtovnú závierku externe dodávateľským spôsobom.
Aký bude postup pri účtovaní?
Nakoľko ide o náklad, ktorý sa má zaúčtovať do účtovného obdobia roka 2012, teda roka, za ktoré sa vedie účtovníctvo, bude na túto službu tvoriť zákonnú rezervu podľa zákona o dani z príjmov. Po predbežnom dohovore s účtovníckou firmou tvorbu rezervy odhaduje vo výške 1 200 €. V konečnom dôsledku túto skutočnosť musí do účtovníctva zaúčtovať samotná účtovnícka firma, ktorá má za účtovnú jednotku účtovnú závierku zostaviť.
Účtovné súvzťažnosti: |
Suma v € |
MD |
D |
1. Tvorba rezervy na krytie nákladov vynaložených
na zostavenie účtovnej závierky dodávateľsky
v bežnom účtovnom období roka 2012 |
1 200 € |
518 |
323-Aú |
Zúčtovanie rezervy v nasledujúcom účtovnom období roka 2013
Ak by bola rezerva vytvorená v nižšej sume, než sú skutočné náklady, rozdiel zostane zaúčtovaný v nákladoch na účte 518 – Ostatné služby. Rezerva sa môže čerpať len do výšky, do akej bola vytvorená. Napr. skutočné náklady, ktoré budú v roku 2013 účtovníckou firmou vyfakturované, budú napr. vo výške 1 250 €.
2. Čerpanie rezervy, ktorá bola vytvorená na zostavenie
účtovnej závierky podľa dodávateľskej faktúry |
1 200 € |
323-Aú |
321 |
3. Zúčtovanie rozdielu medzi tvorbou rezervy
a skutočnými nákladmi do nákladov bežného roka |
50 € |
518 |
321 |
Opačne, ak by bola rezerva vytvorená vo vyššej sume než sú skutočné náklady na zostavenie účtovnej závierky, rozdiel nevyčerpanej rezervy sa zruší opačným účtovným zápisom, než akým sa účtovala tvorba rezervy. Skutočné náklady na zostavenie účtovnej závierky vyfakturované účtovníckou firmou budú napr. vo výške 1 180 €.
Účtovné súvzťažnosti: |
Suma v € |
MD |
D |
2. Čerpanie rezervy na zostavenie účtovnej závierky
podľa dodávateľskej faktúry |
1 180 € |
323-Aú |
321-Aú |
3. Zúčtovanie rozdielu medzi tvorbou rezervy a
skutočnými nákladmi v bežnom účtovnom období
(zrušenie časti rezervy) |
20 € |
323 |
518-Aú |
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku 1000 riešení 4/2014)
|
|
|
Čiastka 14/2014
34/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
35/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 338/2000 Z. z. o vnútrozemskej plavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
36/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 442/2004 Z. z. o súkromných veterinárnych lekároch, o Komore veterinárnych lekárov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení zákona č. 488/2002 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov
37/2014 Zákon o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky a o zmene niektorých zákonov
38/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 206/2009 Z. z. o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
39/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o náležitostiach žiadosti o schválenie prospektu cenného papiera
40/2014 Oznámenie Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky o zrušení určenia Slovenského ústavu technickej normalizácie ako právnickej osoby na tvorbu, schvaľovanie a vydávanie slovenských technických noriem
41/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dvojročnej dohody o spolupráci medzi Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu na roky 2014 – 2015
42/2014 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa
Čiastka 15/2014
43/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov
44/2014 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o postupe, metódach, okruhu spravodajských jednotiek a lehotách hlásení pri zisťovaní udalostí charakterizujúcich zdravotný stav populácie a ich charakteristiky
45/2014 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 225/2013 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 78/2012 Z. z. o bezpečnosti hračiek a o zmene a doplnení zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 140/2013 Z. z.
46/2014 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 147/2013 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri stavebných prácach a prácach s nimi súvisiacich a podrobnosti o odbornej spôsobilosti na výkon niektorých pracovných činností
47/2014 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky z 24. mája 2006 č. MF/010546/2006-32, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 291/2002 Z. z. o Štátnej pokladnici a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 659/2005 Z. z.
48/2014 Oznámenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o vydaní výnosu o ustanovení hodnoty služobnej rovnošaty a jej súčastí pre príslušníkov Policajného zboru v roku 2014
Čiastka 16/2014
49/2014 Zákon; úplné znenie zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka 17/2014
50/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 499/2008 Z. z. o podmienkach poskytovania podpory podľa programu rozvoja vidieka v znení neskorších predpisov
51/2014 Vyhláška Úradu pre verejné obstarávanie, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o hodnotení spôsobu a kvality plnenia zmluvy, koncesnej zmluvy a rámcovej dohody a o spôsobe výpočtu výslednej hodnotiacej známky
52/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa zrušuje opatrenie Národnej banky Slovenska č. 1/2000, ktorým sa ustanovuje postup devízových miest pri uskutočňovaní platieb do zahraničia, zo zahraničia a voči cudzozemcom
53/2014 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky zo 17. septembra 2010 č. 12422/2010-OL, ktorým sa ustanovujú minimálne štandardy pre špecializačné študijné programy, minimálne štandardy pre certifikačné študijné programy a minimálne štandardy pre študijné programy sústavného vzdelávania a ich štruktúra v znení neskorších predpisov
54/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody o spolupráci, ktorá sa týka Civilného globálneho navigačného satelitného systému (GNSS), medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi a Ukrajinou Príloha k čiastke 17 – k oznámeniu č. 54/2014 Z. z.
|
|
|
Nová povaha globalizácie – manažéri v 21. storočí
NOVÉ MANAŽÉRSKE MYSLENIE, podľa poslednej štúdie Leadership 2030 (www.modernerizeni.cz) sa prejaví v tom, že si manažéri musia osvojovať úplne iné zručnosti a vzorce správania sa, ako dnes. Je to dôsledok určitých megatrendov, ktoré pod vplyvom globalizácie nadobúdajú už dnes jasné kontúry a do roku 2030 budú jednoznačne ovplyvňovať existenciu a fungovanie organizácií. Zaraďujeme k nim narastajúcu individualizáciu a rôznorodosť hodnôt, digitalizáciu vo všetkých sférach života človeka, technologické konvergencie a v neposlednom rade aj profil manažéra – lídra. Z prieskumu Hay Group Leadeship 2030 plynie, že kompetencie riadiaceho pracovníka sa budú týkať nielen poznatkovej sféry, ale psycho-sociálnych aspektov. Možno spomenúť kognitívne kompetencie, v rámci ktorých sa apeluje na nové vnímanie kontextov vďaka narastajúcim koncepčným schopnostiam a schopnostiam myslieť strategicky. Efektom uvedených kognitívnych kompetencií je následne schopnosť projekcie nových foriem intelektuálnej otvorenosti a akejsi zvedavosti. Emočné kompetencie sú zas postavené na ochote oveľa väčšej citlivosti manažérov – lídrov voči rôznym kultúram, generáciám a pohlaviam. Zasahujú rovnako do prejavu oveľa väčšej osobnej integrácie a úprimnosti, ako aj do dobrovoľnej akceptácii etického prístupu k podnikaniu a tolerancii zvyšujúcej sa nejednoznačnosti v podnikaní. Behavioristické kompetencie sa dotýkajú takých aspektov, ako je vytváranie kultúry na základe dôvery a otvorenosti. Veľký význam sa v tomto kontexte kladie na spoluprácu naprieč generáciami, funkciami ako aj spoločnosti ako takej, pretože manažéri vedú čoraz rôznorodejšie mutikulturálne aj multifunkčné tímy.
Manažéri teda musia chtiac-nechtiac zdokonaľovať svoj prístup k sebe samým a nebrániť sa zdokonaľovať svoju odbornosť a prístup k tým, ktorých svojou riadiacou prácou priamo aj nepriamo ovplyvňujú.
Ich status z manažéra sa tak mení na vodcovské postavenie, nadobudnuté nielen vďaka formálnej autorite a oni sami sa stávajú vodcami vďaka faktu, že mocenská autorita je podporená osobnou autoritou riadiaceho pracovníka. Mocenská autorita je potrebná pre zabezpečenie transformácie vnútorného prostredia organizácie v snahe napĺňať a postupne realizovať vízie. K tomuto úsiliu sa pripája aj odborná autorita, ktorá lídrovi pomáha o správnosti a realizovateľnosti vízií presvedčiť zainteresovaných na základe racionálnych faktov a nielen domnienok. Spomínaná osobná autorita je niečo, s čím sa človek rodí, charizma, ktorá podporuje vodcovské schopnosti Manažér – vodca sa vyznačuje jedinečnými schopnosťami vyrovnávať sa s nevyhnutnosťou reagovať na meniace sa prostredie, situácie a odhaľovať potenciál rastu tam, kde ostatní „hádžu flintu do žita“ a vnímajú len samé prekážky, neúspech a problémy. Rozvíjajúca sa ekonomika a podnikateľské prostredie je vždy odrazom nárokov, či požiadaviek na riadiacich pracovníkov. Súčasný lídri a lídri 21. storočia sa vyprofilovali postupným vývojom. Na začiatku 20. storočia to boli najmä podnikatelia, ktorí hrali prím, v neskoršom období 50-tych rokov 20. storočia nachádzali uplatnenie najmä organizačné typy manažérov a 70. roky vyžadovali najmä nenahraditeľné schopnosti vodcov. Takýto vývoj je prirodzený, ak si uvedomíme ešte jednu skutočnosť v súvislosti s konkrétnym štádiom vývoja organizácie. Nové firmy potrebujú podnikateľov, zabehnuté a rozvíjajúce sa zas manažérov a tie, ktoré musia zvládnuť nielen narastajúci konkurenčný tlak, ale aj turbulentnosť zmien podnikateľského prostredia zas vodcov. Často sa však pri používaní manažérskej terminológie stretávame s dvomi veľmi častými a pritom vážnymi chybami vo vnímaní pojmov manažéra a líder. Prvou a asi najčastejšou chybou býva stotožňovanie pojmov manažér a vodca. Druhou zas postavenie lídra – vodcu vo formálnom a vecnom zaradení v podniku.
VODCOVIA sú riadiaci pracovníci, ktorí majú schopnosť presviedčať iných, aby sa s nadšením snažili dosiahnuť stanovený cieľ, aktivizujú pracovné skupiny a dokážu rovnako motivovať, orientujú sa na realizáciu cieľa. Tieto svoje schopnosti však dokážu uplatňovať a efektívne zužitkovať aj v náročných situáciách, kedy podnikateľské prostredie nevykazuje znaky štandardného vývoja, ale musí v záujme vlastnej existencie pružne a efektívne reagovať na zmeny, s pozitívnym, častejšie však s hroziacim negatívnym dopadom. Platí teda fakt, že každý vodca je manažérom, ale nie každý manažér môže byť lídrom. To sa stáva len vtedy, ak disponuje určitými charakteristickými osobnostnými rysmi, získanými dedením, vlohami, ktoré sa naučiť nedá. Patria k nim dynamičnosť (ochota prevziať iniciatívu, energičnosť pri snahe o dosiahnutie cieľa), motivácia (vyvinutá potreba viesť a ovplyvňovať iných), integrita (čestnosť a pravdovravnosť v jednaní s ostatnými), sebadôvera (rozhodnosť, asertivita a istota), inteligencia (verbálne a numerické schopnosti, schopnosť spracovávať a používať zložité informácie) a nakoniec znalosti (znalosť práce, organizácie, odvetvia). Medzi vodcovstvom a manažmentom je v súčasnej dobe intenzívnej globalizácie ekonomiky, rozvoja vedy a techniky oveľa tesnejší vzťah, ako si mnohí teoretici a praktici manažmentu dokážu pripustiť. Pôvodné poňatie vodcovstva, ktoré označujeme aj pojmom leadership, sa orientuje skôr na kvalitu interpersonálnych vzťahov v menších pracovných kolektívoch, maximálne v jednej organizácii. Preto sa pojem leadership vníma nie celkom správne ako metodologická pomôcka pre manažment ľudských zdrojov a vyžaduje sa jej praktické uplatňovanie – ako súčasti pracovnej agendy manažmentu ľudských zdrojov – len v tejto oblasti riadenia. Za súčasť povinností výkonných manažérov v organizácii ju nepovažuje nikto. Uvedené nedostatky spôsobujú vážnu krízu vodcovstva a bránia tak uplatňovaniu zásad jeho dlhodobého a zároveň udržateľného rozvoja v 21. storočí.
KREATÍVNE TÍMY A VODCOVSTVO - interpretačné nedostatky vodcovstva možno v princípe poľahky odstrániť dostatočnou informovanosťou a agitáciou na všetkých úrovniach riadenia. Vážnejším problémom sa však v súčasnosti stáva trend v organizovaní ľudí v pracovných kolektívoch a samotná štruktúra pracovného kolektívu. Progresívny vývoj technológií, techniky a stupňujúce sa nároky zákazníkov na finálny produkt v prevažnej väčšine oblastí, v ktorých súčasné podniky pôsobia, spôsobuje formovanie tímov, zložených z kreatívnych, bystrých ľudí s rôznymi schopnosťami, zručnosťami a vedomosťami. Formujú tzv. heterogénne tými, ktoré odlišne pristupujú k rešpektovaniu mocenskej a odbornej autority. A tu vzniká problém. Kreatívne tímy pracujú na iných pravidlách sociálnej koexistencie, ako tradičné homogénne pracovné kolektívy. Vytvárajú si svoje vlastné normy správania, čo znamená, že len do určitej miery akceptujú normy tvorené vlastnou organizáciou. Implementácia formálnych pravidiel je prakticky nemožná. S vlastnými normami správania súvisí aj vytváranie vlastného spoločného jazyka. Ten obsahuje a zjednocuje pojmový aparát, ktorý má každá organizácia v závislosti od profesijného zamerania svoj vlastný, špecifický a len členovia tímu mu plne rozumejú. Členovia heterogénneho tímu sa veľmi neradi prispôsobujú autorite z pozície moci. Ide o to, že mocenská autorita nemá u nich rešpekt a uprednostňujú len odbornú autoritu svojich partnerov. Ako teda kreatívny tím viesť? Jedinou možnou cestou je virtuálne vodcovstvo. To v praxi znamená, že vodcovskú rolu si členovia kolektívu dobrovoľne odovzdávajú. Rolu preberá ten člen tímu, ktorý je odborníkom na riešený aktuálny problém a ktorého vyriešenie je kľúčové pre úspešný výsledok určitej fázy postupu riešenia, určitej participatívnej časti, na ktorej sa podieľajú všetci členovia tímu. S predstavou o rešpektovaní virtuálnej odbornej autority súvisí aj fakt, že členovia kreatívneho tímu automaticky očakávajú, že všetci budú rešpektovať ich odbornú autoritu.
Uvedené skutočnosti svedčia o tom, že komunikačné priority pracovných kolektívov sa menia, priorita „o čom sa komunikuje“ ustupuje priorite „ako sa ustupuje“. Tak sa spolu s určitými príznačným ich charakteristikami súčasných heterogénnych tímov a ich riadiacich pracovníkov vytvára nový tzv. otvorený model komunikácie (www.modernírizeni.cz), vyznačujúci sa nasledovnými zložkami:
intenzita komunikácie,
angažovanosť,
zvedavosť.
Intenzita komunikácie má priamy dopad na tvorivú atmosféru tímu. Ale len za predpokladu, že je rovnomerne rozdelená medzi všetkých členov, pretože len vtedy možno posúdiť všetky aspekty tímom riešeného problému a využiť potenciál členov. Angažovanosť je merítkom podielu jednotlivých členov tímu k prijímaniu kľúčových rozhodnutí. Angažovanosť jednotlivých členov tímu v internej komunikácii je obrazom rozdelenia tvorivej energie medzi členov (www.modernirizeni.cz). Pri zmene intenzity komunikácie (napríklad bude zvýšená intenzita len medzi niektorými členmi tímu) vzniká silný predpoklad, že pracovný kolektív sa ďalej člení na čiastkové pracovné skupinky, ktoré medzi sebou nekomunikujú na požadovanej úrovni, ale v rámci jednotlivých skupiniek je intenzita komunikácie oveľa vyššia. Vznik čiastkových tímov potom narúša prijímanie kolektívnych rozhodnutí v prospech vlastných preferencií. Zvedavosť je hnacím motorom komunikácie heterogénnych pracovných kolektívov s externým prostredím. Dotýka sa výmeny informácií potrebných pre tvorivú atmosféru členov tímu a jej blokácia by bola pre výsledný efekt týmu kontraproduktívna.
Vysoká miera zvedavosti, akési prahnutie po informáciách nemôže byť zákonite jednostranná a podporiť ju má zmysel. Podporuje totiž úspešnosť inovačných aktivít súčasných organizácií a ich heterogénnych tímov.
DÔSLEDKOM OTVORENÉHO MODELU KOMUNIKÁCIE a uplatňovania jeho aspektov je partnerský dialóg členov tímu medzi sebou ako aj s nadriadeným. V mnohých súčasných organizáciách je však ešte stále neprekonateľným problémom súčasných manažérov, ktorí si nevedia ani len predstaviť, že by ich podriadení rovnocenne participovali na príprave manažérskych rozhodnutí, že by členovia tímu boli takpovediac ich rovnocennými uvedomelými a kompetentnými partnermi. A tak si sami riadiaci pracovníci vytvárajú bariéru pre kreovanie participácie a tzv. interného dialógu. A o čo ide? Interný dialóg predstavuje účinný a podporný nástroj pre formovanie vodcovskej role, zodpovedajúcej spoločenskej a ekonomickej situácii nasledujúcej dekády 21. storočia. Jeho efektívne uplatnenie zas kladie na členov tímu, no najmä manažérov, určité požiadavky. Intimita dialógu - manažéri sa musia naučiť zo svojimi podriadenými komunikovať ako s rovnocennými partnermi. Interaktivita dialógu - manažéri sa stávajú len účastníkmi dialógu, nie vlastníkmi informačných zdrojov a kanálov, prostredníctvom ktorých dialóg prebieha, neplnia už ani rolu regulátora. Obsahové zameranie dialógu - diskusia sa musí dotýkať zásadných otázok fungovania organizácie. Cieľová orientácia dialógu - diskusia musí byť efektívna, teda jej výstupom musí byť konkrétny záver, určitý konsenzus, prijateľný pre všetkých členov tímu.
Požiadavky otvoreného dialógu sú v praktickom aplikovaní veľmi náročné, kladú veľké nároky na aktérov, ktorí musia pracovať v prostredí vzájomnej dôvery, osobnej komunikácie bez bariér a predsudkov, či strachu, k čomu by im mal riadiaci pracovník byť v maximálnej miere nápomocní. Očakáva sa tiež, že informácie a závery z takýchto diskusií nebudú nikým z účastníkov zneužité pre akékoľvek účely, najčastejšie však pre dosiahnutia inak nedosiahnuteľnej mocenskej autority. Je to veľmi náročné, ale len tak bude mať otvorený dialóg svoju interakciu a vo veľkej miera pomôže členom tímu a ich vodcom získať vedomie, ako sú v kolektíve, v ktorom pracujú, ostatnými vnímaní.
ZÁVER: Na prvý pohľad by sa zdalo, že niečo tak nehmatateľné, zdanlivo neviditeľné a abstraktné, ako globalizácia, sa nedá transparentne premietnuť do života ľudí, každodenne vykonávajúcich svoju prácu v rôznych organizáciách, pod vedením rôznych riadiacich pracovníkov. Ku konkretizácii však vedie nevyhnutnosť prispôsobovať tú rutinnú každodennú prácu výkonných a riadiacich pracovníkov požiadavkám na rozvoj podnikateľskej výkonnosti organizácií a to nielen optikou kvantitatívnych, no v rovnakej miere aj kvalitatívnych ukazovateľov.
Ing. Oľga Poniščiaková, PdD.
|
|
|
Marec 2014
10. 3. – pondelok |
Poistné |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za február 2013 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za február 2013 |
17. 3. – pondelok |
Daň z príjmov |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
20. 3. – štvrtok |
DPH |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v februári 2013 49 790 € |
25. 3. – utorok |
podanie súhrnného výkazu k DPH za február 2013 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 € |
podanie daňového priznania k DPH za február 2013 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
splatnosť DPH za február 2013 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za február 2013 |
31. 3. – pondelok |
Daň z príjmov |
podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2013 |
úhrada dane z príjmov fyzických a právnických osôb |
vykonanie ročného zúčtovania a výpočet dane z príjmov za rok 2013 zamestnancom |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za február 2013 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za február 2013 |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 € |
splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 660 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v februári 2013, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za február 2013 |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
Daň z príjmov |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za február 2013 |
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za február 2013 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke |
Do 30 dní |
Miestne dane |
oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností |
zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel |
Do konca nasledujúceho mesiaca |
Správa dane |
odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane |
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani |
oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu |
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne |
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu |
DPH |
registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH |
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
28.2.
|
3.3.
|
4.3.
|
5.3.
|
6.3.
|
7.3.
|
10.3.
|
11.3.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,3813
|
1,3768
|
1,3768
|
1,3732
|
1,3745
|
1,3894
|
1,3881
|
1,385
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
140,63
|
139,51
|
140,2
|
140,71
|
141,22
|
143,02
|
143,39
|
143,05
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,344
|
27,354
|
27,369
|
27,353
|
27,363
|
27,333
|
27,348
|
27,35
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4625
|
7,4626
|
7,4627
|
7,4626
|
7,4627
|
7,463
|
7,4627
|
7,4626
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,82625
|
0,82305
|
0,8246
|
0,8217
|
0,8234
|
0,8285
|
0,8338
|
0,8336
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
310,45
|
312,65
|
311,15
|
309,48
|
309,81
|
310
|
312,34
|
312,75
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,1676
|
4,1928
|
4,1865
|
4,1795
|
4,1845
|
4,192
|
4,2012
|
4,217
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,5018
|
4,5167
|
4,5183
|
4,5097
|
4,499
|
4,4973
|
4,4984
|
4,4998
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,8525
|
8,8652
|
8,8603
|
8,8519
|
8,83
|
8,859
|
8,8735
|
8,8287
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2153
|
1,2129
|
1,2172
|
1,2186
|
1,219
|
1,2191
|
1,2192
|
1,2175
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
8,275
|
8,3175
|
8,2485
|
8,2305
|
8,2265
|
8,278
|
8,282
|
8,2385
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,6493
|
7,6515
|
7,6525
|
7,6545
|
7,6551
|
7,6565
|
7,6555
|
7,6585
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
49,9431
|
50,0835
|
49,751
|
49,43
|
49,892
|
50,4997
|
50,5218
|
50,4281
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
3,0555
|
3,0576
|
3,052
|
3,031
|
3,0256
|
3,0483
|
3,0742
|
3,0859
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,5414
|
1,5432
|
1,5392
|
1,5295
|
1,5168
|
1,5216
|
1,5359
|
1,533
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
3,212
|
3,2125
|
3,21
|
3,2156
|
3,1856
|
3,2387
|
3,2354
|
3,2489
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,5357
|
1,5278
|
1,5244
|
1,519
|
1,5162
|
1,5261
|
1,5419
|
1,539
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,4882
|
8,4589
|
8,4564
|
8,4158
|
8,4128
|
8,5109
|
8,5232
|
8,504
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,7172
|
10,6823
|
10,6847
|
10,6574
|
10,6672
|
10,782
|
10,7733
|
10,7501
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
16038,85
|
15969,5
|
15957,11
|
15910,53
|
15742,26
|
15821,42
|
15856,59
|
15850,27
|
India |
indická rupia
|
INR
|
85,3056
|
85,3905
|
85,1757
|
84,802
|
83,9957
|
84,8382
|
84,4555
|
84,421
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1473,27
|
1473,34
|
1474,47
|
1470,67
|
1463,78
|
1475,83
|
1480,55
|
1475,36
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
18,3091
|
18,2997
|
18,2977
|
18,1949
|
18,1314
|
18,2956
|
18,3035
|
18,3263
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,5265
|
4,5222
|
4,5049
|
4,4932
|
4,482
|
4,5246
|
4,5575
|
4,5434
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,64
|
1,6446
|
1,6411
|
1,632
|
1,6206
|
1,6341
|
1,6407
|
1,6319
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
61,674
|
61,604
|
61,639
|
61,498
|
61,246
|
61,57
|
61,769
|
61,547
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7487
|
1,7461
|
1,7469
|
1,7423
|
1,7376
|
1,7552
|
1,7594
|
1,7549
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
45,068
|
44,818
|
44,629
|
44,349
|
44,383
|
44,8333
|
44,945
|
44,718
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
14,7584
|
14,864
|
14,918
|
14,7362
|
14,6388
|
14,7777
|
14,9187
|
14,9508
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,8203
|
4,808
|
4,8055
|
4,7906
|
4,785
|
4,8004
|
4,8277
|
4,8125
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca č. 7-8/2014 (I/2014)
- Zákon o dani z príjmov - Ing. Brnová, Ing. Štofanová, Ing. Vidová, Ing. Vincúrová
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 5/2014 (II/2014)
- Novela zákona o dani z príjmov FO a PO - Ing. Marta Boráková, Ing. Jana Bielená
- Automobil v podnikaní - Ing. Anton Kolumbus
Verejná správa – (VS), č.2-3/2014 (II/2014)
- Ochrana pred požiarmi - úlohy obce – JUDr. Ján Kašiar
- Platobný rozkaz – Mgr. Martina Kovalčíková
- Zdaňovanie nehnuteľností – Irena bubeníková
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 2-3/2014 (II/2014)
- Daňové priznanie FO – JUDr. Sandra Mrukvoiová - Tomiová
- Pracovné agentúry a ich činnosť – Mgr. Martina Kovalčíková
- Použitie podielu zaplatenej dane – JUDr. Sandra Mrukvoiová- Tomiová
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 2-3/2014 (II/2014)
- Oprava chýb minulých účtovných období - Ing. Ján Mintál
- Zmeny v platení zdravotného a sociálneho poistenia – Ing. Zuzana Cingelová
- Zdanenie príjmov FO a PO – Ing. Valterová, Ing. M. Brnová
1 000 riešení, č. 2-3/2014 (II/2014)
- Daňové priznanie
- Dane v praxi
- Účtovníctvo
- Mzdy, odvody
PRIPRAVUJEME
Poradca č. 9/2014 (II/2014)
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 6/2014 (II/2014)
- Vyradenie majetku
- Pohľadávky a záväzky
Verejná správa – (VS), č. 4/2014 (III/2014)
- Zdaňovanie nehnuteľnosti 2.
- Vydanie záväzného stanoviska3
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 4/2014 (III/2014)
- Zvyšovanie kvalifikácie
- Pomoc v hmotnej núdzi
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.4/2014 (III/2014)
- Zdaňovanie zahraničných dividend v roku 2013
- Zneužívajúce a podvodné konanie na DPH
1 000 riešení, č. 4/2014 (III/2014)
- Postupy účtovania v PÚ
- Dane v praxi
- Účtovníctvo
- Zákonník práce
- Mzdy a odvody
Monotematiky: Účtovná závierka ( XII/2013) - Ing. Ivana Hudecová
pokladničná kniha
účtovné prípady
výročná správa
Daňové výdavky od Od A-Z - Ing. Dušan Dobšovič
Forma uplatňovania daňových výdavkov
Členské príspevky
Odpisy
Finančné investície
Daňové priznanie – Ing. Jana Bielená, Ing. Ivana Valterová
vyplnené tlačivá
názorné príklady
výpočty a postupy
Odvody poistného – Ing. Dušan Dobšovič
Príručka pre účtovníka k DPH – Ing. Zuzana Cingelová
Vážení čitatelia,
pokiaľ ste si nestihli predplatiť edičný ročník 2014 jednotlivých mesačníkov, môžete tak urobiť telefonicky na číslach 041/56 52 871,877,879,0915 033 300,0911 193 135, fax:041/5652659, emailom na adrese abos@poradca.sk.
Tešíme sa na váš záujem o naše publikácie aj v roku 2014, prvé číslo nového ročníka vyjde už v decembri.
|
|
|
Príručka pre účtovníka k DPH
Zákon o DPH sa vzťahuje na dodanie tovaru, ktoré uskutoční zdaniteľná osoba v rámci svojej ekonomickej činnosti, z ktorej má príjmy. Na ktoré činnosti sa nevzťahuje? Kto je zdaniteľná osoba? Kto sa stáva platiteľom DPH? Ne tieto a mnohé iné otázky nájdete odpovede v našich publikáciách, ktoré sú určené ekonómom, účtovníkom, živnostníkom, audítorom.
Príručka pre účtovníka k DPH - monotematika
(A5, 160 str.)
Zákon o dani z pridanej hodnoty - úplné znenie zákona
Zákony I/2014, (A5, 848 str.)
Zákon o dani z pridanej hodnoty - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 6/2014, (A5, 256 str.)
BALÍČEK Príručka pre účtovníka k DPH obsahuje:
Príručka pre účtovníka k DPH - monotematika + Zákony I/2014 - úplné znenie zákona + Poradca 6/2014 - úplné znenie zákona s komentárom
Cena balíčka je 16,10 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 11,10 €.
Ušetríte 5 €.
Inventarizácia majetku
Inventarizácia je povinnosťou, ktorá účtovným jednotkám vyplýva zo zákona o účtovníctve. Kto je povinný urobiť inventarizáciu majetku? Ku ktorému dňu sa zostavuje účtovná závierka ? Pre všetkých účtovníkov, ekonómov, audítorov, živnostníkov ponúkame návod ako zvládnuť inventarizáciu majetku.
Inventarizácia majetku a záväzkov - príspevok
mesačník DÚVaP 12/2013, (A5, 192 str.)
Inventarizácia majetku a záväzkov - príspevok
mesačník VS 2-3/2014, (A4, 80 str.)
Inventarizácia majetku - príspevok
mesačník VS 1/2014, (A4, 80 str.)
BALÍČEK Inventarizácia majetku obsahuje:
DÚVaP 12/2013 – príspevok + VS 1/2014 – príspevok +
VS 2-3/2014 - príspevok
Cena balíčka je 23,50 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 11,70 €.
Ušetríte 11,80 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Len do vypredania zásob.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |