Em@ilové noviny

 

č. 4/2020

28.2.2020

 

 
 
 Téma novín 
 P6 aktual 
 Chybiť znamená platiť 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 
Vážení čitatelia!

Nie každý náklad, ktorý súvisí s podnikaním, zákon o dani z príjmov posudzuje ako daňovo uznaný. Potrebujete vedieť, ktoré výdavky je možné uplatnit ako výdavky daňovo uznané? Čítajte v rubrike Téma čísla v článku pod názvom Daňové výdavky a tiež v odbornej tematickej publikácii Daňové a nedaňové výdavky A-Z 2020, 1000 riešení 4-5/2020, DUO 4-5/2020 a úplné znenie zákona o dani z príjmov s komentárom nájdete v Poradcovi 6-7/2020.

Primárnym cieľom zmien v daňovom poriadku je zníženie administratívnej záťaže daňových subjektov a zefektívnenie niektorých ustanovení zákona. Aké konkrétne zmeny novela priniesla? Čítajte v Téme čísla pod názvom Daňový poriadok po novele a tiež v mesačníkoch DaÚ 4-5/2020, 1000 riešení 5-6/2020 a úplné znenie zákona po novele s komentárom nájdete v Poradcovi 9/2020.

V práci strávime významnú časť nášho života. Či už pracujeme prevažne fyzicky alebo duševne, pracovná činnosť sa stáva čoraz viac náročnou na komplexný osobný a psychický vklad človeka. Ako predísť únave?
Čítajte v rubrike Byť dobrý nestačí Únava v práci.

Aké témy prinášáme v tematických balíčkoch tento mesiac? Daňové výdavky, Daňový poriadok po novele, Povinnosti zamestnávateľa, Stavebný zákon po novele, s.r.o.- sprievodca

Veríme, že Vás naša ponuka zaujala a tešíme sa na skoré stretnutie.

Andrea Súkeníková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk

Andrea Súkeníková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMY NOVÍN

 
DAŇOVÉ VÝDAVKY


Základná charakteristika pojmu „daňový výdavok resp. daňový náklad je obsiahnutá v rámci § 2 písm. i)zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej iba „zákon o dani z príjmov“). Vychádzajúc z tohto ustanovenia je daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov, v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak spomínaný zákon neustanovuje inak.

 

 

Automobil

 

  • Právne minimum

 

V súčasnej dobe je možné automobil opodstatnene považovať za neodmysliteľný článok podnikateľskej činnosti. Predstavuje totiž činiteľ, ktorý podnikateľom umožňuje efektívnejšie využívať čas, sprostredkovane môže predstavovať jeden z faktorov vyššej konkurencieschopnosti, čím logicky zvyšuje účinnosť podnikania. Je teda možné konštatovať, že v drvivej väčšine nie je možné bez využívania automobilu v podnikateľskom prostredí úspešne dlhodobo pôsobiť. Navyše v prípadoch, keď používanie automobilu je priamo späté s výkonom podnikateľskej činnosti (t.j. doprava materiálu, osôb, zásobovanie obchodných prevádzok tovarom a pod.) je polemika o potrebe prevádzkovania dopravného prostriedku bezpredmetná.

Používanie automobilu na výkon podnikateľskej činnosti alebo v súvislosti s podnikaním je však okrem iného neodlúčiteľne spätá aj s množstvom daňových a účtovných problémov.

Uplatňovanie daňových výdavkov súvisiacich s používaním automobilu v podnikaní fyzických a právnickych osôb závisí od skutočnosti, či automobil je súčasťou obchodného majetku (§ 6 Obchodného zákonníka) podnikateľa, alebo nie je. Je preto potrebné osobitne sledovať používanie:

-        automobilu, ktorý je zahrnutý do obchodného majetku,

-        automobilu, ktorý nie je zahrnutý v obchodnom majetku, pričom ide o majetok obstarávaný formou finančného lízingu

-        automobilu, ktorý nie je zahrnutý v obchodnom majetku, pričom ide o majetok prenajatý alebo vypožičaný

-        automobilu, ktorý nie je zahrnutý v obchodnom majetku, pričom ide o majetok v súkromnom vlastníctve fyzickej osoby – podnikateľa.

 

  • AUTOMOBIL zahrnutý v obchodnom majetku

V prípade automobilu zahrnutého do obchodného majetku je pri určovaní daňovej uznateľnosti výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním podstatný spôsob a forma obstarania automobilu. V praxi môžu nastať nasledovné spôsoby obstarania automobilu do obchodného majetku:

-        kúpa,

-        darovanie,

-        nepeňažný vklad do obchodného imania obchodnej spoločnosti alebo družstva,

-        preradenie z osobného užívania do podnikania.

-        prevod pri nezaplatení pohľadávky, ak bola pohľadávka zabezpečená prevodom práva podľa § 553 Občianskeho zákonníka.

 

Automobily sa pre účely zákona o dani z príjmov považujú za samostatné hnuteľné veci so samostatným technicko-ekonomickým určením a ak ich vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur, ide o hmotný majetok odpisovaný. Vstupná cena sa nezahrnuje do daňových výdavkov priamo pri obstaraní automobilu, ale postupne prostredníctvom daňových odpisov vypočítaných rovnomerným alebo zrýchleným spôsobom v súlade s § 22 – 28 zákona o dani z príjmov. Vstupnou cenou sa rozumie:

-        v prípade obstarania kúpou obstarávacia cena, t.j. samotná cena automobilu a ďalšie náklady súvisiace s obstarávaním automobilu, a to až do doby zaradenia do užívania. Zaradením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií automobilu potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitného predpisu.

-        obstarávacia cena automobilu nadobudnutého od fyzickej osoby darom zistená u darcu, len ak ide o automobil, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9 zákona o dani z príjmov.

-        všeobecná cena pri automobile nadobudnutom dedením a cena podľa znaleckého posudku pri automobile nadobudnutom darovaním.

-        v prípade obstarania darom zostatková cena automobilu zistená u darcu pri jeho vyradení v dôsledku jeho darovania, t.j. iba v prípadoch ak u darcu – fyzickej osoby bol automobil zaradený v obchodnom majetku.

 

Príklad

Podnikateľ nadobudol darovaním motorové vozidlo, ktoré mal jeho otec zaradené v obchodnom majetku používanom na podnikanie. Otec ako darca obstaral toto vozidlo v obstarávacej cene 21 120 eur. Otec uplatnil v daňových výdavkoch odpisy vozidla v celkovej sume 12 320 eur.

V akej sume podnikateľ zaradí vozidlo do obchodného majetku a z akej sumy bude podnikateľ odpisovať toto darované vozidlo?

Nakoľko sa jedná o majetok nadobudnutý darovaním od fyzickej osoby, ktorá ho mala zahrnutý v obchodnom majetku, vstupnou cenou na účely odpisovania vozidla bude daňová zostatková cena vozidla, t.j. 8 800 eur (21 120 – 12 320).

 

-        v prípade obstarania automobilu jeho preradením z osobného užívania do podnikania obstarávacia cena znížená o odpisy za roky nevyužívania automobilu na zabezpečenie zdaniteľného príjmu.

 

Daňová uznateľnosť nákladov súvisiacich s používaním

V prípade, že podnikateľ má automobil zahrnutý do obchodného majetku (účtuje, resp. vedie evidenciu, o vozidle ako o obchodnom majetku) je pri posudzovaní daňových výdavkov súvisiacich s jeho používaním potrebné brať do úvahy skutočnosť, že v zmysle § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom sú výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov, v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak. Zákon o dani z príjmov pritom upresňuje rozsah zahrnutia týchto daňových výdavkov v prípade pracovných ciest a spotrebovaných pohonných látok.

 

Pri používaní motorového vozidla zahrnutého v obchodnom majetku teda bude možné ako daňový výdavok pri prevádzke motorového vozidla uplatňovať preukázateľné výdavky v podobe:

-        výdavkov na spotrebované pohonné látky (viď kapitolu „Pohonné látky“)

-        poistného na havarijné poistenie, resp. zákonné poistenie (viď kapitolu „Poistenie“)

-        opráv a údržby

-        technického zhodnotenia (viď kapitolu „Technické zhodnotenie“)

-        odpisov (viď kapitolu „Odpisy“)

-        dane z motorových vozidiel (viď kapitolu „Daň z motorových vozidiel“)

-        ďalších prevádzkových výdavkov súvisiacich s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné, a pod.).

 

Uvedené výdavky na spotrebované PHL a ďalšie prevádzkové výdavky možno uplatniť v plnej preukázateľnej výške za predpokladu, že motorové vozidlo je používané výlučne na pracovné cesty, t.j. na výkon podnikania, samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu. Pokiaľ by vozidlo bolo používané súčasne aj na súkromné účely, nie je možné uvedené výdavky zahrnúť medzi daňové výdavky v plnej výške, ale iba vo výške prislúchajúcej „pracovným cestám“ (príslušný pomer uplatnenia, resp. neuplatnenia výdavkov, sa určí na základe evidencie jázd príslušného motorového vozidla).

SZČO si môže uplatňovať ako daňový výdavok všetky výdavky súvisiace s výkonom práce na inom mieste, než je jeho činnosť obvykle vykonávaná, a to vrátane stravného najviac do výšky ustanovenej zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z.n.p. pre zamestnancov (viď kapitolu „Pracovné cesty podnikateľa“).

 

  • AUTOMOBIL obstaraný prostredníctvom finančného prenájmu

Finančný lízing predstavuje druh finančnej služby a pre jeho využívateľa patrí medzi cudzie zdroje financovania. Podstatou finančného lízingu je dlhodobý prenájom, kedy po skončení doby prenájmu dochádza zvyčajne k odkúpeniu prenajatej veci nájomcu. Doba prenájmu sa obvykle u finančného lízingu kryje s dobou ekonomickej životnosti predmetu prenájmu. Celkové leasingové splátky pokrývajú obstarávaciu cenu majetku a odkupná cena býva obvykle nižšia ako trhová cena majetku. Poskytovateľom lízingu je zvyčajne banka alebo leasingová spoločnosť.

Finančný lízing využívajú podnikatelia ako jednu z možností externého spôsobu financovania, predovšetkým z dôvodu prenesenia rizík na poskytovateľa lízingu a optimalizácie cash flow.

Na základe ustanovenia § 2 písm. s) zákona o dani z príjmov je finančný prenájom definovaný ako obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak:

  1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu a
  2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 zákona o dani z príjmov,
  3. doba trvania nájmu pozemku, na ktorom je umiestnená budova alebo stavba zaradená do odpisovej skupiny 5, je najmenej 60 % doby odpisovania takéhoto majetku; ak predmetom prenájmu je budova spolu s pozemkom, cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému pozemku z prenajímateľa na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu, musí byť vyčíslená osobitne,
  4. doba trvania nájmu pozemku, na ktorom je umiestnená budova alebo stavba zaradená do odpisovej skupiny 6, je najmenej 60 % doby odpisovania takéhoto majetku; ak predmetom prenájmu je budova spolu s pozemkom, cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému pozemku z prenajímateľa na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu, musí byť vyčíslená osobitne,
  5. doba trvania nájmu pozemku, na ktorom nie je umiestnená budova alebo stavba, je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 6.

 

Do daňových výdavkov sa u nájomcu predmet finančného lízingu premietne prostredníctvom jeho odpisov a úroku plateného lízingovej spoločnosti. Je teda zrejmé, že splátka a ani akontácia nevstupuje do daňových výdavkov v takej podobe ako sa uhrádza. Do daňových výdavkov vstupuje tzv. finančná časť lízingu, ktorú tvoria úroky a poistenie, a to v zmysle splátkového kalendára.

 

Odpisovanie automobilu prenajatého formou finančného prenájmu

Už s účinnosťou od 1. 1. 2015 došlo k zrušeniu lízingového odpisovania a tým k zjednoteniu spôsobu odpisovania hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu s ostatnými formami obstarania hmotného majetku. Podľa § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov sa hmotný majetok obstaraný formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpisuje počas doby odpisovania v príslušnej odpisovej skupine, a to metódou rovnomerného alebo zrýchleného spôsobu odpisovania.

Tento majetok sa na daňové účely odpisuje do výšky vstupnej ceny ustanovenej podľa § 25 zákona o dani z príjmov, ktorou je obstarávacia cena vymedzená zákonom o účtovníctve, pričom sa zohľadní postup podľa § 17 ods. 34 zákona o dani z príjmov u osobných automobilov so vstupnou cenou 48 000 eur a viac. Súčasťou obstarávacej ceny nie je v zmysle ustanovenia § 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov daň z pridanej hodnoty – a to ani u neplatiteľov DPH.

Bližšie podrobnosti v kapitole „Finančný prenájom“.

 

  • AUTOMOBIL prenajatý alebo vypožičaný

Daňová uznateľnosť nákladov súvisiacich s používaním

V prípade, že podnikateľ má automobil prenajatý na základe nájomnej zmluvy (§ 663 a nasl. Občianskeho zákonníka, § 630 až 637 Obchodného zákoníka) alebo vypožičaný na základe zmluvy o výpožičke (§ 659 až 662 Občianskeho zákonníka), je pri posudzovaní daňových výdavkov súvisiacich s jeho používaním potrebné brať do úvahy skutočnosť, že v zmysle § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom sú všetky výdavky (náklady) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov, v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak spomínaný zákon neustanovuje inak. Zákon o dani z príjmov pritom upresňuje rozsah zahrnutia týchto daňových výdavkov v prípade pracovných ciest a spotrebovaných pohonných látok. Výdavky na obstaranie automobilu v danom prípade nie sú opodstatnené, keďže tu nedochádza k obstaraniu automobilu. Automobil zostáva vo vlastníctve prenajímateľa, resp. požičiavateľa, nájomca, resp. vypožičiavateľ má iba právo užívania prenajatého, resp. vypožičaného automobilu. Pri používaní motorového vozidla nezahrnutého v obchodnom majetku, ktorý je vypožičaný resp. prenajatý, teda bude možné ako daňový výdavok pri prevádzke motorového vozidla uplatňovať preukázateľné výdavky v podobe:

-        nájomného (viď kapitolu „Operatívny prenájom“)

-        výdavkov na spotrebované pohonné látky (viď kapitoly „Cestovné úhrady“ a „Pohonné látky“)

-        opráv a údržby, ak je to v nájomnej zmluve dohodnuté

-        technického zhodnotenia prenajatého majetku, ak je to dohodnuté (viď kapitolu „Technické zhodnotenie“)

-        ďalších prevádzkových výdavkov súvisiacich s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné, a pod.).

SZČO si môže uplatňovať ako daňový výdavok všetky výdavky súvisiace s výkonom práce na inom mieste, než je jeho činnosť obvykle vykonávaná, a to vrátane stravného najviac do výšky ustanovenej zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z.n.p. pre zamestnancov (viď kapitolu „Pracovné cesty podnikateľa“

 

(Viac o tejto téme sa dočítate v odbornej tematickej publikácii Daňové a nedaňové výdavky A-Z 2020, 1000 riešení 4-5/2020, DUO 4-5/2020 a úplné znenie zákona o dani z príjmov s komentárom nájdete v Poradcovi 6-7/2020)

 



DAŇOVÝ PORIADOK PO NOVELE

Dňa 19. 6. 2019 bol v Zbierke zákonov vyhlásený zákon č. 221/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 177/2018 Z. z. o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon proti byrokracii) a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, kde sa s účinnosťou od 1. decembra 2019 novelizuje § 53 ods. 4 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. Čoho sa novela zákona týka?

 

V súlade s princípom „jedenkrát a dosť“

v snahe o odbúranie administratívnej záťaže fyzických a právnických osôb sa vypúšťa z osobitných predpisov zákonná povinnosť fyzických a právnických osôb na účel preukázania skutočnosti prikladať k žiadostiam listinné výpisy a potvrdenia resp. dokladovať nimi skutočnosti, ktoré si orgány verejnej moci vedia preveriť prostredníctvom informačných systémov verejnej správy. Z tohto dôvodu bolo novelizované aj ustanovenie § 53 ods. 4 daňového poriadku tak, že v prípade, ak nie je možné sprístupňovať informácie o stave osobného účtu daňového subjektu automaticky, upravuje sa oprávnenie správcu dane poskytnúť údaje o stave osobného účtu (daňových nedoplatkoch) daňového subjektu, ktoré sú potrebné pri výkone úradnej činnosti podľa osobitných predpisov pre orgány verejnej moci na základe ich žiadosti.

Ďalšia zmena daňového poriadku bola prijatá zákonom č. 369/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 563/2009 Z. z. s účinnosťou od 1. januára 2020 a vybrané ustanovenia s účinnosťou od 1. januára 2021.

Prvou zmenou je úprava v § 4 ods. 2 písm. c), ktorým sa dopĺňa, že organizačná jednotka združenia, ktorá koná vo svojom mene sa považuje za právnickú osobu a teda je daňovým subjektom. To, že organizačná jednotka združenia koná vo svojom mene, musí vyplývať zo stanov združenia (ide napr. o organizačné jednotky odborových zväzov, ak im to vyplýva zo stanov).

 

V prípade, že organizačná jednotka odborového zväzu vyplatí odmenu štatutárnemu zástupcovi v mesiaci január 2020, je povinná odviesť daň z príjmov zo závislej činnosti správcovi dane a predtým musí požiadať správcu dane o registráciu na daň z príjmov zo závislej činnosti. V tejto súvislosti bolo upravené aj tlačivo „Žiadosť o registráciu“ a tlačivo „daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby“ v časti IČO, kde sa bude môcť doplniť až 12 miestne IČO.

 

V ustanovení § 5 ods. 2 o používaní jazyka pri správe daní sa dopĺňa, že správca dane môže upustiť od požiadavky úradne overeného prekladu do štátneho jazyka písomností konkrétneho prípadu a na základe dohody s daňovým subjektom. Uvedené ustanovenie predstavuje zníženie administratívnej záťaže a zefektívnenie správy daní najmä v prípadoch predkladania rozsiahlej dokumentácie, veľkého množstva písomností napr. pri transferovom oceňovaní.

Zmena je tiež v ustanovení § 9, ktorý upravuje zastupovanie. Zásadne sa mení doterajší spôsob posudzovania vzniku zastupovania a rozsahu plných mocí vzhľadom na časté problémy, ktoré vznikali v praxi pri predkladaní viacerých plných mocí, ktorých rozsah sa prekrýval, pričom správca dane musel vyzývať daňový subjekt na vyjadrenie sa k plným mociam.

S účinnosťou od 1. 1. 2020 sa ustanovenie § 9 ods. 4 mení tak, že nové plnomocenstvo nahradí predchádzajúce plnomocenstvo, avšak len v rozsahu, v ktorom sa prekrývajú. Daňový subjekt v tomto prípade nemusí vypovedať predchádzajúce plnomocenstvo a nové ho nahradí.

 

Príklad

Daňový subjekt v júli 2019 doručil správcovi dane plnomocenstvo, ktorým splnomocnil zástupcu JUDr. Jozefa Zajaca na zastupovanie v daňovej kontrole na dani z pridanej hodnoty za zdaňovacie obdobie december 2018. Dňa 2. februára 2020 bolo doručené správcovi dane plnomocenstvo, ktorým splnomocnil zástupcu Ing. Janku Mladú na zastupovanie v daňovej kontrole na dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie 2018.

V tomto prípade sa rozsah týchto plnomocenstiev neprekrýva a daňový subjekt má u správcu dane 2 splnomocnených zástupcov.

 

Príklad

Daňový subjekt v roku 2018 udelil generálne (všeobecné) plnomocenstvo na zastupovanie daňovému poradcovi Petrovi Starému, ktoré doručil správcovi dane dňa 25. 10. 2018. Dňa 28. januára 2020 doručí správcovi dane „nové“ generálne plnomocenstvo pre splnomocneného zástupcu – daňového poradcu Zastupovanie s.r.o.

V tomto prípade sa rozsah plnomocenstiev prekrýva, pretože sú obe podľa rozsahu generálne (všeobecné). Daňový subjekt nemusí vypovedať plnomocenstvo pre daňového poradcu Petra Starého, nakoľko dňom doručenia plnomocenstva pre daňového poradcu Zastupovanie s.r.o. sa nahradí toto plnomocenstvo a od 28. januára 2020 je u správcu dane už splnomocnený zástupca daňový poradca Zastupovanie s.r.o.

 

Ďalšia úprava sa týka ustanovení § 13 ods. 10 (spôsob podania), § 14, kde sa vypúšťa ods. 3 a § 17 (výzva na odstránenie nedostatkov daňového priznania), v ktorom sa upravuje ods. 5. Novelou týchto ustanovení daňového poriadku sa mení doterajší spôsob posudzovania podaní s predpísanou štruktúrovanou formou, ktoré neboli doručené elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5 daňového poriadku (prostredníctvom elektronickej podateľne) osobami, ktoré sú povinné doručovať elektronicky podľa § 14 ods. 1 daňového poriadku. Podľa doterajšej úpravy sa na takto doručené podania (daňové priznania, hlásenia, oznámenia) neprihliadalo a daňový úrad následne vyzval daňový subjekt na podanie daňového priznania.

 

S účinnosťou od 1. 1. 2020 sa stanovuje, že ak je podanie s predpísanou štruktúrovanou formou (daňové priznanie, hlásenie, oznámenie) doručené inak ako prostredníctvom elektronickej podateľne finančnej správy, napr. listinne alebo cez ústredný portál verejnej správy, daňový úrad vyzve na doručenie tohto podania elektronickými prostriedkami spôsobom podľa § 13 ods. 5 daňového poriadku. Až následne, ak daňový subjekt tejto výzve nevyhovie, bude sa považovať nesprávne doručené podanie za nepodané a správca dane vyzve daňový subjekt na jeho podanie.

 

Zmena je aj v § 32 ods. 3 pri doručovaní elektronickými prostriedkami, kde bude správca dane doručovať elektronický dokument každej osobe, ktorá má sprístupnené služby na doručovanie elektronickými prostriedkami, bez ohľadu na to, či sú tieto osoby povinné doručovať písomnosti finančnej správe elektronickými prostriedkami alebo nie.

Z dôvodu efektivity sa upravilo aj ustanovenie § 55 ods. 9, podľa ktorého použitie platieb oznámi správca dane daňovému subjektu len vtedy, ak ide o sumy vyššie ako 5 eur a rovnako bude správca dane postupovať aj pri použití preplatku podľa § 79 ods. 1, teda oznámi použitie preplatku vyššieho ako 5 eur. Uvedené ustanovenia nadobúdajú účinnosť od 1. 1. 2021.

S cieľom zatraktívniť inštitút § 57 odklad platenia dane a povolenie splátok sa skracuje lehota, v ktorej nemôže byť povolený odklad alebo platenie dane v splátkach z dôvodu, že daňový subjekt nedodržal podmienky uvedené v rozhodnutí správcu dane a to z piatich rokov na dva roky. Účelom tejto prijatej zmeny je pozitívne motivovať daňové subjekty na uprednostnenie tejto možnosti zaplatenia dane, teda platenie dane v splátkach alebo povolenie odkladu platenia dane pred nezaplatením dane, napr. z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti. Výhodou uprednostnenia inštitútu odkladu zaplatenia dane alebo zaplatenia dane v splátkach pre daňový subjekt je aj nižší „úrok“ zo sumy odkladu dane, kedy sa pri výpočte úroku za dobu odkladu dane použije ročná úroková sadzba 10 %.

 

V prípade, že daňový subjekt nemá povolený odklad zaplatenia dane alebo povolené zaplatenie dane v splátkach a daň zaplatí po lehote splatnosti, pri výpočte „úroku z omeškania“ sa použije ročná úroková sadzba 15 %.

 

Z dôvodu zníženia administratívnej záťaže daňových subjektov

sa novelou vypúšťa povinnosť fyzických a právnických osôb podľa § 67 ods. 2 oznamovať čísla účtov vedených u poskytovateľov platobných služieb (v bankách), z dôvodu, že tieto informácie poskytujú správcovi dane poskytovatelia platobných služieb (banky).

Ďalšia významná zmena je pri registračnom konaní podľa § 67, kde sa s účinnosťou od 1. 1. 2021 upravuje, že daňové subjekty zapísané v registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci nemusia žiadať o registráciu správcu dane, ale správca dane tieto daňové subjekty zaregistruje do 30 dní odo dňa zápisu do registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci.

Daňové subjekty, ktoré sa nezapisujú do uvedeného registra, správca dane zaregistruje z úradnej moci do 30 dní odo dňa podania jeho prvého daňového priznania. Novinkou je, že sa takto registrovaným osobám nebudú vydávať osvedčenia o registrácii a pridelení DIČ, ale bude vydané rozhodnutie o registrácii, v ktorom sa pridelí daňové identifikačné číslo a číslo účtu (tzv. osobný účet daňovníka – OÚD). Táto automatická registrácia sa bude vzťahovať len na registráciu fyzických a právnických osôb na dani z príjmov na základe ustanovenia § 49a ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1. 1. 2021, podľa ktorého fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá je na území Slovenskej republiky zapísaná do registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci, zaregistruje správca v lehote a spôsobom ustanoveným osobitným predpisom, ktorým je daňový poriadok. Táto automatická registrácia sa nevzťahuje na daň z príjmov zo závislej činnosti, daň z pridanej hodnoty ani ostatné druhy daní.

 

Príklad

FO v roku 2021 získa oprávnenie na podnikanie alebo PO vznikne.

V takomto prípade nemusí sa registrovať na daňovom úrade, ale správca dane ju zaregistruje z úradnej moci do 30 dní odo dňa zverejnenia v registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci a vydá rozhodnutie o pridelení DIČ a čísla účtu vedeného pre daňový subjekt.

 

Príklad

Fyzická osoba v priebehu zdaňovacieho obdobia 2021začne prenajímať nehnuteľnosť.

Fyzická osoba sa nemusí v priebehu roka registrovať na daňovom úrade, ale po skončení zdaňovacieho obdobia podá daňové priznanie a správca dane ju na základe podaného daňového priznania zaregistruje z úradnej moci. Ak však táto fyzická osoba začne v priebehu zdaňovacieho obdobia 2021 zamestnávať zamestnancov, v takomto prípade je povinná oznámiť túto skutočnosť správcovi dane, aby ju zaregistroval a pridelil jej DIČ a osobný účet daňovníka, na ktorý bude odvádzať daň z príjmov zo závislej činnosti, nakoľko táto povinnosť jej vyplýva zo zákona o dani z príjmov.

 

Príklad

Právnická osoba vznikne v mesiaci marec 2021.

Právnická osoba sa nemusí registrovať na daňovom úrade a správca dane ju zaregistruje z úradnej moci do 30 dní odo dňa zverejnenia v registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci, vydá jej rozhodnutie o pridelení DIČ a číslo účtu vedeného pre daňový subjekt. Táto právnická osoba (zdaniteľná osoba) však dosiahne na konci mesiaca september 2021 obrat vo výške 65 000 eur a v takomto prípade je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň (daň z pridanej hodnoty) v zmysle ustanovenia § 4 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty do 20. októbra 2021.

 

(Viac o tejto téme sa dočítate v mesačníkoch DaÚ 4-5/2020, 1000 riešení 5-6/2020 a úplné znenie zákona po novele s komentárom nájdete v Poradcovi 9/2020)

 

 

 
 
P6 V LEGISLATÍVE


25/2020 Z. z.
Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre odvetvie verejných vodovodov a verejných kanalizácií a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa uzavretý medzi Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb a Asociáciou štátnych nemocníc Slovenskej republiky

26/2020 Z. z.
Oznámenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o vydaní opatrenia zo 6. februára 2020 č. 15/2020 o hodnotách výstrojných súčastí pre príslušníkov Policajného zboru na výkon služby v roku 2020

27/2020 Z. z.
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o hodnotách výstrojných súčastí pre príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže na rok 2020 01.03.2020

28/2020 Z. z.
Vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o technických parametroch osobitného letiska, ochranných pásmach osobitného letiska a o používaní osobitných letísk 01.03.2020

29/2020 Z. z.
Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 9/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov 01.04.2020

30/2020 Z. z.
Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o dopravnom značení 01.04.2020

31/2020 Z. z.
Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody o hradených poradenských službách medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Medzinárodnou bankou pre obnovu a rozvoj

32/2020 Z. z.
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 244/2016 Z. z. o kvalite ovzdušia v znení vyhlášky č. 296/2017 Z. z. 01.03.2020

33/2020 Z. z.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 330/2018 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov a podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z poplatkov za uloženie odpadov 01.03.2020

34/2020 Z. z.
Vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie 01.03.2020

35/2020 Z. z.
Vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 364/2012 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení vyhlášky č. 324/2016 Z. z. 10.03.2020

36/2020 Z. z.
Oznámenie o oprave chyby vo vyhláške Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 27/2020 Z. z. o hodnotách výstrojných súčastí pre príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže na rok 2020 02.03.2020

37/2020 Z. z.
Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje zoznam vybraných potravín 01.04.2020




 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ




                                                                                                                                                                     Nezabudnite v marci 2020

 

Termín zákonnej povinnosti

Charakteristika zákonnej povinnosti

Povinná osoba a zákon v platnom znení

2. 3.  – pondelok (namiesto soboty 29. 2.)

Podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených  preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za január 2020

Zamestnávateľ

§ 49 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

 2. 3.  – pondelok (namiesto soboty 29. 2.)

Podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za január 2020

Zamestnávateľ - platiteľ osobitnej sadzby dane -§ 15a ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov

 2. 3.  – pondelok (namiesto soboty 29. 2.)

Daň z motorových vozidiel – splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €

Platiteľ dane z mot. vozidiel

§ 10 ods. 4 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel

 2. 3.  – pondelok (namiesto soboty 29. 2.)

Oznámenie príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v januári 2020, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát

Zamestnávateľ

§ 24 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

9. 3.  – pondelok (namiesto nedele 8. 3.)

Splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za február 2020

Zamestnávateľ

§ 143 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z.  o sociálnom poistení v znení n. p.

9. 3.  – pondelok (namiesto nedele 8. 3.)

Splatnosť poistného na verejné zdravotné poistenie z dividend vyplatených vo februári 2020, na ktoré sa vzťahuje táto povinnosť

Platiteľ dividend

§ 17 ods. 4 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

9. 3.  – pondelok (namiesto nedele 8. 3.)

Podanie výkazu preddavkov platiteľa dividend za dividendy, na ktoré sa vzťahuje táto povinnosť, a ktoré boli vyplatené vo februári 2020

Platiteľ dividend

§ 20 ods. 5 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

10. 3.  – utorok

Doručiť zamestnancom, ktorí poberali v roku 2019 zdaniteľné príjmy, potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti z údajov uvedených na mzdovom liste za rok 2019 – vzťahuje sa len na tých zamestnancov, ktorí nepožiadali zamestnávateľa o vystavenie tohto dokladu skôr

Zamestnávateľ

§ 39 ods. 5 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z.  o dani z príjmov v znení n. p.

16. 3.  – pondelok (namiesto nedele 15. 3.)

Odvod dane vyberanej zrážkou vo februári 2020 z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

Platiteľ zrážkovej dane

§ 43 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

 16. 3.  – pondelok (namiesto nedele 15. 3.)

Odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

Platiteľ príjmu podliehajúcehozabezpečeniu dane

§ 44 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z.
o dani z príjmov v znení n. p.

31. 3.  – utorok

Podanie prehľadu o príjmoch zo ZČ, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených  preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za II/ 2020

Zamestnávateľ

§ 49 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z.
o dani z príjmov v znení n. p.

 31. 3.  – utorok

Podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za február 2020

Zamestnávateľ - platiteľ osobitnej sadzby dane - § 15a ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov

 31. 3.  – utorok

Vykonanie ročného zúčtovania a výpočet dane za rok 2019 zamestnancom, ktorí o to požiadali

Zamestnávateľ

§ 38 ods. 6 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov

 31. 3.  – utorok

Podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2019

Zamestnanec

§ 32,  § 49  ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

 31. 3.  – utorok

Úhrada dane z príjmov fyzických osôb za rok 2019

Zamestnanec § 49  ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov

31. 3.  – utorok 

Podanie oznámenia o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou z nepeňažného plnenia poskytnutého v roku 2019 držiteľom registrácie lieku a farmaceutickej spoločnosti zdravotníckemu pracovníkovi

Príjemca nepeňažného plnenia od držiteľa registrácie lieku a farmaceutickej spoločnosti

§ 43 ods. 17 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov

 31. 3.  – utorok

Úhrada dane vyberanej zrážkou z nepeňažného plnenia poskytnutého v roku 2019 držiteľom registrácie lieku a farmaceutickej spoločnosti zdravot.  pracovníkovi

Platiteľ dane z nepeňažných plnení

§ 43 ods. 17 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

 31. 3.  – utorok

Daň z motorových vozidiel – splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €

Platiteľ dane z mot. vozidiel § 10 ods. 4 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel

 31. 3.  – utorok

Daň z motorových vozidiel – splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 700 €

Platiteľ dane z mot. vozidiel § 10 ods. 5 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel

  31. 3.  – utorok

Oznámenie príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného vo februári 2020, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát

Zamestnávateľ § 24 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

do výplatného termínu

Splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, ktoré platí zamestnávateľ za február 2020

Zamestnávateľ § 17 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

do výplatného termínu 

Splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za február 2020

Zamestnávateľ § 143 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p.

do výplatného termínu 

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni výkaz poistného a príspevkov za február 2020

Zamestnávateľ § 231 ods. 1 písm. f) zákona č. 461/2003 Z. z.  o sociálnom poistení.

 do výplatného termínu

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí skončili pracovný pomer vo februári 2020

Zamestnávateľ § 231 ods. 1 písm. j) bod 1. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení

Deň pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu alebo pred vznikom poistenia

Prihlásiť zamestnanca do Sociálnej poisťovne deň pred vznikom poistného vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca

Zamestnávateľ § 231 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení

 Deň pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu alebo pred vznikom poistenia

Prihlásiť zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne najneskôr deň predchádzajúci dňu, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca

Zamestnávateľ § 231 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z.  o sociálnom poistení

do 3 dní

 

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť,

Zamestnávateľ § 231 ods. 1 písm. h) zákona č. 461/2003 Z. z.  o sociálnom poistení

 do 3 dní

Predložiť pobočke Sociálnej poisťovne žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)

Zamestnávateľ § 231 ods. 1 písm. e) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení

do 3 dní

Od výplatného termínu doručiť zdravotnej poisťovni výkaz preddavkov na poistné za február 2020

Zamestnávateľ § 20 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v z.n.p. a Metodické usmernenie UDZS č. 3/2/2008

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru

Odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a odvod osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa za február 2020

Zamestnávateľ § 35 ods. 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

 do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru

Prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za február 2020 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Zamestnávateľ

§ 6 ods. 2 zákona č. 152/1994 Z. z.
o sociálnom fonde v znení n. p.

Do 8 dní

Odhlásiť zamestnanca v pobočke Sociálnej poisťovne, odhlásiť sa z registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu

Zamestnávateľ § 231 ods. 1 písm. b) bod 1. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

 Do 8 dní

Elektronicky predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia za zamestnancov, ktorí si uplatnili nárok na dávku dôchodkového poistenia

Zamestnávateľ § 231 ods. 1 písm. j) bod 2a. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení

 Do 8 dní

Elektronicky predložiť evidenčný list dôchodkového poistenia odo dňa doručenia výzvy Sociálnej poisťovne na predloženie tejto evidencie

Zamestnávateľ § 231 ods. 1 písm. j) bod 2b. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení

 Do 8 dní

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia,  začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu) a zmenu názvu a sídla zamestnávateľa

Zamestnávateľ§ 231 ods. 1 písm. c), d), m), n) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

Do 8 dní 

Predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania

Zamestnávateľ § 231 ods. 1 písm. i) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení

 Do 8 dní

Oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov

Zamestnávateľ § 234 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení n. p

 Do 8 dní

Prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa

Zamestnávateľ § 24 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení n. p.

 Do 8 dní

Oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom, zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom

Zamestnanec § 24 písm. c) zákona č. 580/2004 Z. z.  zdravotnom poistení v znení n. p.

Do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca

Odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti,  poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu

Zamestnávateľ § 49a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení n. p.

Do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca

Podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka – pri využívaní motorového vozidla zamestnanca

Zamestnávateľ § 9 ods. 3 a nasl. zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel

 

 

 
 


BYŤ DOBRÝ NESTAČÍ


ÚNAVA V PRÁCI

 

Ing. Jana Jarošová, PhD.

V práci strávime významnú časť nášho života. Či už pracujeme prevažne fyzicky alebo duševne, pracovná činnosť sa stáva čoraz viac náročnou na komplexný osobný a psychický vklad človeka. Narastajúce pracovné tempo a zvyšujúce sa nároky zamestnávateľov na výkonnosť a flexibilitu vedú k prepínaniu našich síl v práci, vyčerpaniu a ochudobňovaniu osobného života. Nie sme stavaní na to, aby sme boli schopní dlhodobo znášať nadmernú pracovnú záťaž. Preťažený zamestnanec predstavuje problém aj pre zamestnávateľa. Vyčerpaní ľudia nepodávajú požadované výkony, sú oveľa menej produktívni, často bývajú práceneschopní, čo nesie so sebou aj negatívne finančné dopady na firmu.

 

Nebezpečenstvo únavy

Jednou z definícií únavy je „oslabenie aktivity v dôsledku jej dlhodobého vynakladania“. Podľa ďalšej je únava „pokles duševnej alebo fyzickej výkonnosti, ktorá je dôsledkom dlhodobej námahy, nedostatku spánku alebo narušenia vnútorných biologických hodín človeka“.

 

Pocit únavy až vyčerpanosti v práci pravidelne pociťuje podľa niektorých štúdií až 76 % všetkých zamestnancov, čo predstavuje závažný problém. Nielen, že má únava negatívny vplyv na produktivitu, ale zásadne ovplyvňuje aj bezpečnosť práce, preto ju netreba podceňovať.

Únava u človeka vyvoláva pomalšie reakcie, zníženú schopnosť spracovávať informácie, stratu pamäti, stratu pozornosti, znížené vedomie, zníženie koordinácie a nakoniec aj podhodnotenie možných rizík. Môže viesť k zásadným rozhodovacím chybám pri práci, ktoré môžu spôsobiť nehodu alebo pracovný úraz.

Únavu možno rozdeliť na niekoľko typov podľa toho, čo ju vyvoláva, aký má priebeh a prejavy.

 

Typy únavy

Fyzická

Vnímame ju ako slabosť a prejavuje sa poklesom svalovej sily, stratou rýchlosti a zhoršenou koordináciou. Vzniká po vyššom telesnom výkone, po monotónnej dlhotrvajúcej práci alebo v popoludňajších hodinách vplyvom postupného vyčerpávania energie organizmu, čo je pre človeka prirodzené.

Dostavuje sa rýchlejšie ako psychická únava a ľahšie sa odbúrava. Najčastejšie sa prejavuje únavou kostrového svalstva.

Psychická

Vnímame ju ako pocit vyčerpania, stratu koncentrácie alebo zhoršenie pamäte. Môže sa prejaviť aj v kombinácii s telesnou únavou.

Má pomalší nástup ako fyzická únava a horšie sa odbúrava. Prejavuje sa aj zvýšením podráždenosti.

Fyziologická

Vzniká prirodzene v priebehu aktivity a po jej skončení zase postupne mizne.

Patologická

Akútna

Je nižším stupňom patologickej únavy a ide predovšetkým o preťaženie organizmu.

Chronická

Je vyšším stupňom patologickej únavy a dochádza pri nej k dlhodobému poklesu výkonu.

 

Je únavnejšia fyzická alebo duševná práca?

Či už ste počas svojho pracovného času v neustálom pohybe, alebo naopak – presedíte ho pri počítači, ani jeden z extrémov vášmu organizmu neprospieva. Kým pri fyzickej námahe sa zaťažuje hlavne kostrové svalstvo, pri sedavom zamestnaní trpí celý rad telesných sústav, predovšetkým kosti a kĺby, ale aj oči či cievny systém. Avšak vykonávanie duševnej práce nespôsobuje fyzickú únavu organizmu. Ak sa po jej výkone cítite unavení, dôvodom nie je množstvo, ale skôr spôsob, akým ste prácu vykonávali.

„Ak pracujete duševne, málokedy vás unaví množstvo práce, ktorú urobíte. Je možné, že vás unavuje množstvo práce, ktorú neurobíte“, tvrdí Dale Carnegie vo svojej knihe Ako sa tešiť zo života a z práce. Ak je aktívny mozog zásobovaný krvou, nedochádza k žiadnym prejavom únavy. Krv v žilách pracujúceho robotníka obsahuje mnoho toxínov a iných látok, spôsobených únavou. Ľudský mozog môže pracovať rovnako dobre a rýchlo aj po ôsmich až dvanástich hodinách práce. Mozog nepozná žiadnu únavu.

Únava fyzicky nepracujúceho človeka nie je otázkou obnovy energetických zásob organizmu, ale je otázkou rozladenia funkčnej súhry regulačných psychofyziologických procesov, a tým súvisiaceho pretrvávania emočne negatívneho napätia.

 

Ako predísť únave

–   Doprajte si popoludňajšiu siestu – O dôležitosti nočného spánku už bolo písané vyššie. Rovnako aj krátky spánok počas dňa má veľmi osviežujúce a povzbudzujúce účinky. S dĺžkou spánku to ale nepreháňajte. Ideálne je zdriemnuť si na dvadsať až tridsať minút. Doba popoludňajšieho spánku by nemala presiahnuť hodinu, vtedy má spánok, naopak, tlmiaci účinok, pretože z hlbších fáz spánkového cyklu sa ťažko prebúdza.

–   Zabezpečte si prísun čerstvého vzduchu – Ak vám práca nedovoľuje ísť von, snažte sa aspoň pravidelne vetrať. Nielen, že vymeníte v kancelárii vydýchaný vzduch za čerstvý, ale prudká zmena teploty z teplej na chladnejšiu má povzbudzujúce účinky. Teplota okolo 20 stupňov zabezpečí, že sa budete cítiť sviežo, bdelo a koncentrovane. Suchý vzduch nepriaznivo vplýva na oči, vlhkosť vzduchu by mala dosahovať 40 – 50 %.

–   Jedzte ľahké jedlá – Ťažko stráviteľné jedlo spôsobuje, že sa krv z mozgu presúva do žalúdka. Po takomto obede bude na zhruba hodinu a pol premýšľanie oveľa náročnejšie.

–   Buďte v pohybe – Nemusíte ísť nevyhnutne von, aj niekoľko cvikov pri kancelárskom stole vás dokáže prebrať. Tiež je vhodné naštartovať sa fyzickou aktivitou hneď ráno po prebudení, napr. prechádzkou so psom, krátkym behom alebo pešou chôdzou do práce. Aktivita by mala však prebiehať v miernej intenzite, nepúšťajte sa do vrcholových výkonov.

–   Pracujte na dennom svetle – Ak to nie je možné, zvoľte aspoň LED osvetlenie. Tlmené svetlo je pre vaše telo signálom k príprave na odpočinok. Svetlo s podielom modrej zložky dokáže do určitej miery prirodzené svetlo nahradiť. Modré svetlo stimuluje v tele tvorbu serotonínu – hormónu dobrej nálady.

–   Osviežte sa studenou vodou – Dodržiavajte pitný režim. Ideálnym nápojom je čistá voda – tá dodá mozgu potrebné zdroje, aby sa mohol sústrediť na prácu. Studená voda je ale účinná aj pri „vonkajšej“ aplikácii. Ak nemáte možnosť dať si studenú sprchu, postačí aj osviežiť si tvár.

–   Majte po ruke rýchly zdroj energie – Hroznový cukor, sladké ovocie či doplnky stravy s guaranou sú rýchlymi zdrojmi energie pre váš mozog. S kávou to nepreháňajte. Priveľa kofeínu má na organizmus opačný efekt – tlmí zmysly a spomaľuje reakcie. Navyše, kofeín obsiahnutý v káve začína pôsobiť až zhruba po pol hodine od vypitia, kým cukor obsiahnutý napríklad v ovocí účinkuje rýchlejšie.

–   Nechajte odpočinúť svoje oči  Ak pracujete v izolovanom prostredí bez ďalších vnemov, ktoré by vás z času na čas odpútali od práce, vaša výkonnosť bude klesať rýchlejšie. Zdĺhavé hľadenie do počítača si žiada oprieť zrak niekam inam – do diaľky. Výhľad z okna na zelené plochy vám pomôže v boji s únavou.

 

Zaneprázdnenosť je dnešný trend

Existujú dva základné protichodné názory na voľný čas. Podľa jedného ideálny človek neustále pracuje alebo hľadá prácu. Voľný čas nemá pre neho vlastnú hodnotu, ale slúži len na to, aby si pracovník obnovil energiu. Podľa opačného názoru voľný čas a ničnerobenie je ideálom a cieľom celého života. Hodnota práce je vnímaná len ako prostriedok na novú zábavu. Zaneprázdnenosť sa stala ukazovateľom vyššieho spoločenského postavenia. V poslednom čase však nastáva trend, kedy sa zaneprázdnenosť stala ukazovateľom vyššieho spoločenského postavenia.

Ako v každej oblasti života, aj tu je na mieste vyváženosť. Voľný čas je symbolom slobodného človeka, ktorý už nie je otrokom práce a má čas oddýchnuť si, načerpať sily. Znovuobjavenie takéhoto chápania voľného času a stanovenie jasných hraníc medzi ním a prácou zostáva veľkou výzvou.

 

Nevnímajte únavu len negatívne

Únava nám ukazuje hranice. Učí nás tomu, že mať dostatok síl nie je samozrejmosť. Je normálne, ak sa popri pracovnom nasadení objavujú okamihy, kedy nemáte chuť do práce, alebo cítite potrebu na chvíľu sa utiahnuť do samoty, dobiť si energiu a načerpať silu. V okamihu kedy si túto skutočnosť uvedomíte, objavíte zdravý stred.

Únava sa nemusí automaticky spájať s ničnerobením. Je len signálom k zmene aktivity. Málokedy sme až natoľko unavení, že túžime hneď po spánku. Únava je skôr dôsledkom stereotypu alebo jednostranného zamerania. Je vhodné, aby voľnočasové aktivity boli zamerané na inú oblasť, ako naša práca.

Ak čelíte únave, potom je najlepšie, prijať únavu ako fakt a rešpektovať ju. Ak si doprajete dostatok oddychu, bude vaša práca plodná, pracovný čas efektívne využitý a budete sa do práce tešiť.

 

ZÁVER – Príčinou únavy pri sedavom zamestnaní nebýva obvykle práca samotná, ale starosti, frustrácia, stres či hnev. Pracovať treba s nadšením. Len tak sa vyhneme negatívnym dopadom zvýšenej pracovnej záťaže. Čo si však treba uvedomiť je, že voľný čas je pre náš úspech a spokojnosť rovnako dôležitý ako práca. Nedokážeme totiž byť najlepší v tom čo robíme, ak sa nebudeme starať aj o seba.

Hoci je únava vnímaná ako niečo negatívne, môže byť aj príjemná – a to vtedy, ak ju prežívame pri odpočinku po zaslúženom úspechu. Má aj svoj pozitívny rozmer. Je výzvou k lepšiemu životnému štýlu, kedy svoju prácu spestríme prestávkami a stanovíme si reálne ciele.

 

·         Zdroje:                                         

          Carnegie, D. Ako sa tešiť zo života a z práce. Vydavateľstvo Príroda. Bratislava, 2008. ISBN: 978-80-0701-723-8.

          Horák, O. Prečo pracujeme tak tvrdo? pýta sa Cadillac. Lebo zaneprázdnenosť je signál o vysokom statuse človeka. December 2016. Dostupné na: <https://dennikn.sk/641176/preco-pracujeme-tak-tvrdo-pyta-sa-cadillac-lebo-zaneprazdnenost-je-signal-o-vysokom-statuse-cloveka/>.

          Hupka, T. Únava zo života. Jún 2018. Dostupné na: <https://dennikn.sk/blog/1158241/unava-zo-zivota/>.

          Únava v práci: 7 tipov, ako sa rýchlo prebrať z útlmu. Dostupné na: <https://www.tonerpartner.sk/clanky/unava-v-praci-7-tipov-ako-sa-rychlo-prebrat-z-utlmu-22389sk39018/>.

 


 
 
PRÁVE VYCHÁDZAJÚ - MESAČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKÁCIE

 


Poradca – (Poradca), č. 9/2020 (III/2020)

  • Daňový poriadok s komentárom – úplné znenie zákona s komentárom

 

Práce a mzdy – bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 4-5/2020 (III/2020)

  • Zamestnávanie cudzincov - zmeny
  • Rozšírenie oslobodených príjmov
  • Povinnosti podnikateľa v roku 2020
  • Poukazovanie podielu zaplatenej dane

 

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.4-5/2020 (III/2020)

  • Dodatočné daňové priznania
  • Odložené daňové priznanie
  • Daňové výdavky v praxi
  • Minimálny vymeriavací základ
  • Zmeny v Zakonníku práce v roku 2020

 

1000 riešení, č. 4/2020 (III/2020)

  • ZDP - novela
  • Zákonník práce - zmeny
  • Dane v praxi
  • Úctovníctvo - JÚ, PÚ
  • Personalistika a mzdy - Zákonník práce
  • Mzdy a odvody
  • Právo a podnikateľ

 

100 otázok a odpovedí:

1.        100 otázok ZDP a DPH po novele

2.        100 otázok a odpovedí – Zákonník práce, BOZP, Mzdy, Odvody

 

zákonov I – VI 2020 (úplnÉ ZNENIA ZÁKONOV PO NOVELÁCH K 1. 1. 2020)

 

·         Zákony IA - Zákon o daniach z príjmov, Zákon o DPH, Daňový poriadok ...

·         Zákony I B - Zákon o účtovníctve a postupy účtovania ...

·         Zákony II A – Obchodný zákonník, Živnostenský zákon, Zákon o cenách ...

·         Zákony II B – Občiansky zákonník, Zákon o ochrane spotrebiteľa, Zákon o advokácii ...

·         Zákony IIC – Trestný zákon, Trestný poriadok, Civilný sporový poriadok, Správny súdny poriadok ...

·         Zákony IIIA – Zákonník práce, Zákon o minimálnej mzde, Zákon o službách zamestnanosti ...

·         Zákony IIIB – Zákon o sociálnom poistení, Zákon o starobnom dôchodkovom sporení, Zákon o zdravotnom pojistení ...

·         Zákony IIIC – Zákon o prídavku na dieťa, Zákon o pomoci v hmotnej núdzi, Zákon o sociálnych službách ...

·         Zákony IV - Stavebný zákon, Zákon o vlastníctve bytov, Zákon o pozemkových spoločenstvách ...

·         Zákony V - Zákon o obecnom zriadení, Školský zákon, Rozpočtové pravidlá verejnej správy...

·         Zákony VIA - Zákon o životnom prostredí, Zákon o ovzduší, Zákon o lesoch ...

·         Zákony VIB - Zákon o odpadoch, Zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, Vodný zákon ...

 

 

ODBORNÉ TEMATICKÉ PUBLIKÁCIE - NOVINKY

 

 

1. Obchodný zákonník po novelách - rozsiahly komentár, Zákon o verejnom obstarávaní, Zákon o cenách, vzory zmlúv

2. Občiansky zákonník – rozsiahly komentár, úplné znenia zákonov po novelách, záväzkové právo

3. Jednoduché účtovníctvo – postupy účtovania po ostatnej novele, zákon o dani z príjmov, zákon o účtovníctve

4. Povinnosti zamestnávateľa – práva a povinnosti zamestncov a zamestnávateľov

5. Daňové a mzdové zákony 2020 - daňové a mzdové zákony aktualizované k 1. 1. 2020

6. Daňové a účtovné zákony 2020 – aktuálne znenie zákonov po novelách s komentármi

7. Cestná premávka (úplné znenie zaákona po ostatnej novele A5 (zákony do vrecka)

8. Zákonník práce s komentárom (monotematika - zmeny od 1. 7. 2020)

9. Odpady po novom – monotematika (úplné znenie s komentárom)

10. Občiansky zákonník s komentárom (monotematika)

11. Daňové a nedaňové výdavky A-Z 2020 - uplatňovanie skutočne vynaložených výdavkov do výdavkov daňových

12. Príručka mzdovej účtovníčky – sprievodca mzdami (metodická pomôcka pre mzdových účtovníkov)

13. Trestné právo a súdne spory (Trestný zákon, Trestný poriadok, Civilný sporový poriadok, Civilný mimosporový poriadok – úplné znenia zákonov)

 

 

 

PODÁVATE DAŇOVÉ PRIZNANIE?

 

Ponúkame publikácie v akciovej cene!

 

PUBLIKÁCIA

PÔVODNÁ CENA

CENA S 50 % ZĽAVOU

UŠETRÍTE

100 otázok ZP a BOZP

9,80 €

4 €

5,80 €

100 otázok Ukončenie účtovného roka, Daňové priznania

9,80 €

4 €

5,50 €

Daňové  a nedaňové výdavky 2019 – odborná publikácia

10 €

5 €

5,00 €

DOM – dane, odvody, mzdy – odborná tematická publikácia

9,50 €

4,70 €

5,00 €

Daňová optimalizácia – odborná  publikácia

9,80 €

4 €

5,80 €

100 otázok ZDP, DPH– odborná tematická publikácia

9,80 €

3 €

6,80 €

Súvzťažnosti PÚ 2019

17,50 €

5 €

12,50 €

Povinnosti zamestnávateľa 2019

4,99 €

3 €

1,99 €

 


PRIPRAVUJEME

Poradca – (Poradca), č. 10/2020 (IV/2020)

  • Zákon o poplatkoch za rozvoj s komentárom – úplné znenie zákona s komentárom

 

Práce a mzdy – bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 6/2020 (IV/2020)

  • Príspevok na športovú činnosť
  • Novela zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií
  • Školské výlety a exkurzie
  • Zákaz výpovede a PN v roku 2020
  • Výpoveď zo strany zamestnanca
  • Nepretr žitá prevázka – práca nadčas, odmeňovanie

 

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 6/2020 (IV/2020)

  • 13. dôchodok - zmeny pre dôchodcov
  • Kontrolné možnosti a väzby v podvojnom účtovnictve

 

 

Verejná Správa č. 5-6/2020 (VS), č. 5-6/2020 (IV/2020)

  • Poplatok za rozvoj
  • Savebné konanie

 

 

 
 
HORÚCE TÉMY - nájdete v tematických balíčkoch určených podnikateľom, živnostníkom, ekonómom, zamestnávateľom, účtovníkom, audítorom, pracovníkom VS:

 
DAŇOVÉ VÝDAVKY
Nie každý náklad, ktorý súvisí s podnikaním, zákon o dani z príjmov posudzuje ako daňovo uznaný. Potrebujete komplexné informácie ohľadom daňových a nedaňových výdavkov? V našich publikáciách nájdete problematiku výdavkov rozobranú z pohľadu ZDP, DPH, PÚ a JÚ u podnikateľa a zamestnávateľa.
Publikácie sú určené podnikateľom, účtovníčkam, živnostníkom, daňovým poradcom, audítorom, ekonómom, manažérom …

1. Daňové a nedaňové výdavky A-Z 2020 - odborná tematická publikácia
(A5, 544 str.)


2. 1000 riešení 5-6/2020 - Daňové výdavky - praktické príklady
(A5, 128 str.)


3. Poradca 6-7/2020 - Zákon o dani z príjmov s komentárom - komentár
(A5, 496 str.)


4. DUO 4-5/2020 - Daňové a nedaňové výdavky - príspevok
(A4, 112 str.)


Cena balíčka je 46,80 €
Cena balíčka so 40 % zľavou je 28,10 €.
Ušetríte 18,70 €.


V cene je zahrnuté poštovné, balné aj DPH.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Povinnosti zamestnávateľa
Naše publikácie rozoberajú aktuálne zmeny v Zákonníku práce, zmeny mzdového zvýhodnenia, sociálneho poistenia, zdravotného poistenia. Potrebujete poznať problematiku pracovnoprávneho vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec? Ako predchádzať chybám a omylom pri zamestnávaní?
Odborné rady nájdete v našich publikáciách, ktoré sú určené, zamestnávateľom, podnikateľom, personalistom, živnostníkom, mzdovým účtovníčkam …

1. Príručka mzdovej účtovníčky - sprievodca mzdami - odborná tematická publikácia
(A5, 250 str.)


2. Odpady s komentárom po novele - odborná tematická publikácia
(A5, 750 str.)


3. Vzory zmlúv, žalôb a podaní - odborná tematická publikácia
(A5, 488 str.)


4. GDPR s komentárom po novelách - odborná tematická publikácia
(A4, 344 str.)


5. Zákony IIIA/2020 - Zákonník práce .... - úplné znenia zákonov
(A5, 496 str.)


Cena balíčka je 74 €.
Cena balíčka s 60 % zľavou je 29 €.
Ušetríte 45 €.


V cene je zahrnuté poštovné, balné aj DPH.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page