|
TÉMA NOVÍN POSTUPY ÚČTOVANIA PRE PÚ |
ZÁKLADNÉ USTANOVENIA
Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92 a jeho novely vydalo Ministerstvo financií SR na základ splnomocnenia ustanoveného v § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Opatrenie je určené pre účtovné jednotky, ktorými sú:
- právnické osoby, ktoré podnikajú podľa osobitných predpisov, napr. obchodné spoločnosti a družstvá fungujúce podľa Obchodného zákonníka (§ 2), štátne podniky zriadené podľa zákona o štátnom podniku,
- fyzické osoby – podnikatelia, ktorí preukazujú pre daňové účely skutočne vynaložené výdavky, ak účtujú v sústave podvojného účtovníctva,
- zahraničné osoby podľa § 1 ods. 1 písm. a) druhého bodu zákona o účtovníctve;
ide o zahraničné osoby, ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov. Pri definícii zahraničnej osoby sa zákon o účtovníctve odvoláva na § 21 Obchodného zákonníka. Zahraničnou osobou sa rozumie fyzická osoba s bydliskom alebo právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky. Zahraničné osoby sú ohľadom možnosti podnikať na území Slovenskej republiky postavené na roveň slovenským osobám. Podnikaním zahraničnej osoby na území Slovenskej republiky sa rozumie podnikanie tejto osoby, ak má podnik alebo jeho organizačnú zložku umiestnenú na území Slovenskej republiky. Oprávnenie zahraničnej osoby podnikať na území Slovenskej republiky vzniká ku dňu zápisu podniku tejto osoby alebo jeho organizačnej zložky do obchodného registra v rozsahu predmetu podnikania zapísanom v obchodnom registri. Návrh na zápis podáva zahraničná osoba.
Organizačná zložka zahraničnej osoby, aj keď sa zapisuje do obchodného registra, nemá právnu subjektivitu, ale to neznamená, že sa zákon o účtovníctve na ňu nevzťahuje. Táto organizačná zložka musí viesť podvojné účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom o účtovníctve.
Výnimku z uvedeného všeobecného pravidla (povinnosť zápisu do obchodného registra) tvoria fyzické osoby s bydliskom v niektorom z členských štátov Európskej únie alebo v inom členskom štáte. Tieto fyzické osoby nemajú povinnosť zápisu do obchodného registra a pozerá sa na ne, ako na podnikateľov podľa právneho poriadku Slovenskej republiky, to znamená, že môžu účtovať v jednoduchom účtovníctve. Toto ustanovenie § 21 ods. 5 nadobudlo účinnosť od 1. 5. 2004, tj. od platnosti zmluvy o pristúpení SR k Európskym spoločenstvám.
Deň uskutočnenia účtovného prípadu (§ 2)
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné doklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Deň splnenia dodávky
V praxi častým problémom je stanoviť „deň splnenia dodávky“ tak u odberateľa (kupujúceho) ako aj u dodávateľa (predávajúceho), nakoľko postupy účtovania deň splnenia dodávky nedefinujú. Preto pri stanovení dňa splnenia dodávky je potrebné vychádzať z iných právnych predpisov, ktoré deň splnenia dodávky definujú (napr. z Obchodného zákonníka), na základe ktorých je možné deň splnenia dodávky a teda aj deň uskutočnenia účtovného prípadu stanoviť, napr. dňom splnenia dodávky je deň odovzdania tovaru kupujúcemu alebo prvému prepravcovi, alebo pôjde o deň prevzatia dodávky u kupujúceho, prípadne deň splnenia dodávky sa určí v zmluve po dohode medzi kupujúcim a predávajúcim.
Príklad:
Účtovná jednotka dňa 15. 4. 2012 obdržala tovar od dodávateľa, ale faktúru obdržala až 20. 4. 2012.
Účtovným dokladom pre zaúčtovanie vzniku záväzku nemusí byť vždy faktúra, môže to byť dodací list, príjemka tovaru, preberací protokol, potvrdenie o prevzatí tovaru a podobne. To znamená, že účtovná jednotka bude o prijatom tovare účtovať v deň, kedy bola splnená dodávka. Ak dňom uskutočnenia účtovného prípadu bude deň, kedy bol tovar odberateľovi fyzicky dodaný, potom dňom zaúčtovania splnenia dodávky a teda aj dňom uskutočnenia účtovného prípadu bude 15. 4. 2012.
V súvislosti s týmto príkladom potom ďalším dňom uskutočnenia účtovného prípadu bude deň úhrady záväzku, ktorý sa zaúčtuje ako úbytok peňažných prostriedkov v hotovosti (výdavkový pokladničný doklad) alebo z bankového účtu (výpis z účtu) a ďalej zánik záväzku. Pri úhrade v hotovosti sa za deň uskutočnenia účtovného prípadu považuje deň, kedy boli peniaze fyzicky dodávateľovi vyplatené. Pri bankovom výpise sa za deň uskutočnenia účtovného prípadu považuje deň, v ktorom došlo k úbytku alebo k prírastku peňažných prostriedkov na bankovom účte a nie deň, v ktorom bol bankový výpis vystavený alebo účtovnej jednotke doručený.
Dodanie tovaru bez faktúry s dodacím listom len v merných jednotkách
- Ak by nastal prípad, že účtovná jednotka obdrží tovar skôr ako obdrží faktúru za tento tovar a spolu s tovarom je doručený len dodací list, na ktorom je však dodávaný tovar uvedený len v merných jednotkách alebo v jednotkách množstva bez ceny, účtovná jednotka prijatý tovar zaúčtuje len v analytickej evidencii (analytická evidencia je širší pojem, ktorý v sebe zahŕňa aj analytické účty), ktorá bude len v merných jednotkách alebo v jednotkách množstva a do účtovníctva ho zaúčtuje až vtedy, keď obdrží faktúru s cenami, ale zaúčtuje ho dňom, kedy bol tovar dodaný.
- Ideálny prípad nastáva v prípade, keď tovar aj faktúru obdrží odberateľ v rovnaký deň, potom nie je problém stanovenia dňa uskutočnenia účtovného prípadu, pretože ten bude rovnaký.
- Ak by účtovná jednotka obdržala skôr faktúru ako jej bude dodaný tovar, a teda skôr, ako bude dodávka splnená, účtovná jednotka bude účtovať o tovare na ceste. Na účte 139 – Tovar na ceste sa účtuje vyúčtovanie za dodaný tovar, ktorý účtovná jednotka ešte neprevzala. Na ťarchu účtu 139 sa účtujú prijaté faktúry za dodaný tovar, ktorý účtovná jednotka neprevzala so súvzťažným zápisom v prospech účtu dodávateľa alebo v prospech účtu 131 – Obstaranie tovaru, a to najmä pri uzavieraní účtovných kníh. Pôjde napr. o prípady dodania tovaru podľa § 412 až 416 Obchodného zákonníka, keď dodávateľ splní dodávku odovzdaním tovaru prvému dopravcovi na prepravu pre kupujúceho. V prospech účtu 139 sa účtuje prevzatie tovaru na sklad alebo do predajne so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 132 – Tovar na sklade a v predajniach.
- Stanovenie dňa účtovného prípadu pri splnení dodávky vyjadrenej v cudzej mene
Stanovenie dňa uskutočnenia účtovného prípadu má význam pri oceňovaní pohľadávok a záväzkov vyjadrených v cudzej mene. Pre oceňovanie cudzou menou sa ocenenie neviaže na dátum vystavenia dokladu alebo jeho doručenia do účtovnej jednotky, ale sa viaže tiež na deň uskutočnenia účtovného prípadu, ktorým, ako sme uviedli, je deň splnenia dodávky. Preto pri prepočte vzniku pohľadávok a záväzkov vyjadrených v cudzej mene sa nepoužije kurz zo dňa vystavenia dokladu (faktúry), ale sa použije kurz zo dňa splnenia dodávky. Ak bude doklad vystavený a dodávka splnená v jeden deň, použije sa na ocenenie pohľadávky alebo záväzku rovnaký kurz. Kurzové rozdiely potom vznikajú pri inkase pohľadávky alebo úhrade záväzku.
- Deň uskutočnenia účtovného prípadu pri nehnuteľnostiach
Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom. U predávajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľnosti povolený, účtovné zápisy sa zrušia.
Teda aj naďalej platí, že pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ale ak nadobúdateľ bude nehnuteľnosť užívať ešte pred nadobudnutím vlastníctva povolením vkladu do katastra nehnuteľností, potom dňom uskutočnenia účtovného prípadu u nadobúdateľa je deň prevzatia nehnuteľnosti. U predávajúceho je to deň odovzdania nehnuteľnosti. Táto zmena vstúpila do platnosti od 1. 1. 2003. Do tejto zmeny dňom uskutočnenia účtovného prípadu pri obstaraní nehnuteľnosti bol iba deň povolenia vkladu do katastra nehnuteľnosti. Nákup a predaj nehnuteľnosti sa tak mohol účtovať až po tomto dni bez ohľadu na to, kedy bola nehnuteľnosť kupujúcemu odovzdaná.
Definície účtovných prípadov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka
Postupy účtovania v § 2a ods. 1 definujú pojem účtovný prípad ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka ako účtovanie skutočností
|
a) |
podľa § 2 ods. 2 zákona, pri ktorých sa účtovný zápis uskutočňuje iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka (ďalej len „závierkové účtovné prípady“), |
|
b) |
podľa § 2 ods. 2 zákona týkajúcich sa ich stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná jednotka zistila do dňa zostavenia účtovnej závierky, (ďalej len „upravujúce závierkové účtovné prípady“), upravujúcim závierkovým účtovným prípadom nie je účtovanie skutočností, ktoré nastali medzi dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a dňom jej zostavenia, ak nesúvisia so stavom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, napríklad pokles trhovej ceny cenných papierov v období medzi dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a dňom jej zostavenia, z dôvodu otvorenia účtovných kníh podľa § 16 ods. 10 zákona do dňa schválenia účtovnej závierky. |
- Deň, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje
Podľa § 3 ods. 3 zákona o účtovníctve, účtovným obdobím je kalendárny rok, alebo podľa § 3 ods. 4 zákona o účtovníctve, účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Keďže účtovná závierka sa zostavuje ku dňu skončenia účtovného obdobia, potom ak účtovným obdobím je kalendárny rok, deň ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, je 31. december kalendárneho roka. Ak účtovným obdobím je hospodársky rok, napr. od 1. 5. 2011 do 30. 4. 2012, potom deň, ku ktorému sa účtovná závierka musí zostaviť, je 30. 4. 2012.
- Deň zostavenia účtovnej závierky
Dňom zostavenia účtovnej závierky je deň, kedy sa fyzicky účtovná závierka zostaví a to je spravidla neskorší deň, ako deň, ku ktorému sa zostavuje, pretože proces zostavenia účtovnej závierky vyžaduje určité časové obdobie.
Závierkové účtovné prípady
Účtovanie skutočností podľa § 2 ods. 2 zákona o účtovníctve je účtovanie skutočností o stave a pohybe majetku, stave a pohybe záväzkov, rozdiele majetku a záväzkov (vlastné imanie účtovnej jednotky, ktorou je podnikateľ), o výnosoch, nákladoch, príjmoch, výdavkoch a výsledku hospodárenia účtovnej jednotky.
Na základe uvedeného, ak závierkovými účtovnými prípadmi je účtovanie skutočností pri ktorých sa účtovný zápis uskutočňuje iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, potom ide o účtovné prípady, pre ktoré zákon o účtovníctve alebo postupy účtovania stanovujú účtovanie ku dňu,
ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a ktoré zákon o účtovníctve podmieňuje inventarizáciou (nakoľko v zmysle § 29 ods. 2 zákona o účtovníctve inventarizáciu účtovná jednotka vykonáva ku dňu, ku ktorému zostavuje riadnu, alebo mimoriadnu účtovnú závierku).
Zákon o účtovníctve pojem, „deň, ku ktorému sa zostavuje inventarizácia“, používa v prípadoch:
- oceňovania majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka podľa § 24 ods. 1 písm. b) zákona o účtovníctve spôsobom podľa § 27 zákona, t j. reálnou hodnotou,
- prepočítavania majetku a záväzkov v cudzej mene na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka podľa § 24 ods. 2 zákona o účtovníctve,
- ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sú budúce ekonomické úžitky zásob nižšie ako ich ocenenie v účtovníctve, ocenia sa v čistej realizačnej hodnote; čistou realizačnou hodnotou sa rozumie predpokladaná predajná cena zásob znížená o predpokladané náklady na ich dokončenie a náklady súvisiace s ich predajom podľa § 26 ods. 1 zákona o účtovníctve,
- ak ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, je suma záväzkov vyššia ako ich výška v účtovníctve, uvedú sa záväzky v účtovnej závierke vo zvýšenom ocenení podľa § 26 ods. 2 zákona o účtovníctve,
- ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, je účtovná jednotka povinná upraviť ocenenie hodnoty majetku, vytvoriť rezervy a odpisovať majetok v súlade s účtovnými zásadami a účtovnými metódami podľa § 26 ods. 3 zákona o účtovníctve.
Medzi závierkové účtovné prípady v zmysle zákona o účtovníctve a postupov účtovania možno zaradiť najmä:
1. Účtovanie o časovom rozlíšení v zmysle § 5 ods. 4 a § 5 ods. 6 postupov účtovania.
2. Účtovanie o inventarizačných rozdieloch v zmysle § 11 a 21 ods. 2 postupov účtovania.
3. Účtovanie o zmene reálnej hodnoty cenných papierov a podielov v zmysle § 14
postupov účtovania.
4. Tvorba opravných položiek v zmysle § 18 postupov účtovania.
5. Zaúčtovanie zvýšenia záväzkov, zníženia záväzkov v zmysle § 18 ods. 15 postupov
účtovania.
6. Tvorba rezerv v zmysle § 19 postupov účtovania.
7. Zaúčtovanie kurzových rozdielov v zmysle § 24 ods. 3 postupov účtovania.
8. Účtovanie pohľadávky v prípade, ak nie je vystavený účtovný doklad pre dlžníka v
zmysle § 48 ods. 3 postupov účtovania.
9. Účtovanie o nevyfakturovaných dodávkach v zmysle § 50 ods. 6 postupov účtovania.
10. Účtovanie dlhodobých záväzkov a pohľadávok na analytické účty podľa zostatkovej
doby splatnosti v zmysle § 4 ods. 1 písm. c) postupov účtovania.
Účtový rozvrh
V súlade s rámcovou účtovou osnovou je účtovná jednotka povinná zostaviť účtový rozvrh, v ktorom uvedie syntetické účty a analytické účty potrebné na zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období a na zostavenie účtovnej závierky a podsúvahové účty. Účtový rozvrh môže obsahovať aj účtovnou jednotkou vytvorené syntetické účty majetku, záväzkov a vlastného imania nadväzujúce na ekonomický obsah účtovej skupiny, v rámci ktorej vytvorené syntetické účty dopĺňajú rámcovú účtovú osnovu, pričom k vytvorenému syntetickému účtu sa priradí trojmiestny číselný znak a slovné označenie. Povinnosť zostavenia účtového rozvrhu je ustanovená v § 13 zákona o účtovníctve.
V priebehu účtovného obdobia možno účtový rozvrh dopĺňať podľa potrieb účtovnej jednotky. Ak nedochádza k prvému dňu účtovného obdobia k zmene účtového rozvrhu platného v prechádzajúcom účtovnom období, môže postupovať účtovná jednotka podľa tohto účtového rozvrhu aj v nasledujúcom účtovnom období.
V súlade s § 14 zákona o účtovníctve, ak účtovná jednotka používa rôzne analytické účty vytvorené k syntetickému účtu, musí platiť, že peňažné sumy analytických účtov musia zodpovedať príslušným súhrnným peňažným sumám začiatočných stavov, obratov strany Má dať a strany Dal, konečných zostatkov a konečných stavov, ku ktorým sa analytické účty vedú.
Analytické účty sú súčasťou analytickej evidencie, ktorá sa vedie v peňažných jednotkách. Ak to povaha majetku vyžaduje, vedie sa analytická evidencia aj v jednotkách množstva a obsahuje aj iné údaje pre potreby účtovnej jednotky. Pojem „analytická evidencia“ je širší ako „analytické účty“. Analytické účty sú súčasťou analytickej evidencie.
Ak účtovná jednotka vo svojom účtovníctve používa rôzne skratky, rôzne číselné označenia, kódy a podobne, je povinná viesť zoznam číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovných knihách a v ostatných účtovných záznamoch s uvedením ich významu a je povinná viesť aj zoznam účtovných kníh.
Vytváranie analytických účtov k syntetickým účtom
V postupoch účtovania sú stanovené kritériá, ktoré je účtovná jednotka povinná zohľadniť pri vytváraní analytických účtov, ktoré budú súčasťou účtového rozvrhu. Analytické účty sú vedené len v peňažných jednotkách a sú súčasťou hlavnej knihy. Nie sú stanovené zásady pre vytváranie analytickej evidencie. Analytická evidencia je chápaná v širšom rozsahu, napríklad aj v jednotkách množstva či iných technických merných jednotkách. Analytickú evidenciu vedie účtovná jednotka podľa svojho rozhodnutia a svojich potrieb.
Pri vytváraní analytických účtov sa zohľadňujú tieto hľadiská:
a) členenie majetku podľa druhu, hmotne zodpovedných osôb a miesta umiestnenia majetku, osobitne sa sleduje majetok poskytnutý účtovnej jednotke na zabezpečenie jej pohľadávky, cenné papiere v umorovacom konaní,
b) členenie majetku podľa doby použiteľnosti na dlhodobý majetok a krátkodobý majetok,
c) členenie pohľadávok a záväzkov podľa dohodnutej doby splatnosti a zostatkovej doby splatnosti,
d) členenie podľa jednotlivých dlžníkov alebo rovnorodých skupín dlžníkov,
e) členenie podľa jednotlivých veriteľov alebo rovnorodých skupín veriteľov,
f) členenie na menu euro a cudziu menu podľa § 4 ods. 7 zákona,
g) členenie podľa položiek účtovnej závierky a to vrátane požiadaviek na zostavenie poznámok, členenie sa týka aj požiadaviek na zverejňovanie údajov z účtovnej závierky,
h) členenie podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní,
i) členenie pre potreby zúčtovania zdravotného, nemocenského a dôchodkového poistenia, príspevkov na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu,
j) členenie z hľadiska potrieb finančného riadenia účtovnej jednotky,
k) členenie finančných účtov, nákladov a výnosov pre činnosť vykonávanú účtovnou jednotkou na základe výlučného práva, na základe osobitného práva a vo verejnom záujme,
l) členenie podľa jednotlivých druhov rezerv a opravných položiek,
m) iné hľadiská podľa potrieb účtovnej jednotky.
Od 1. 1. 2005 je do postupov účtovania aplikovaná Smernica č. 80/723/EHS o transparentnosti finančných vzťahov medzi členskými štátmi a verejnými podnikmi a o finančnej transparentnosti v rámci určitých vybraných podnikov. Za uvedeným účelom je do § 4 písm. k) doplnená povinnosť pre vybrané skupiny účtovných jednotiek analyticky členiť finančné účty nákladov a výnosov pri vykonávaných činnostiach.
Povinnosť analytického členenia finančných účtov, ako aj účtov nákladov a výnosov pre účtovnú jednotku vykonávajúcu činnosť vo verejnom záujme bude pri prijímaní akejkoľvek náhrady za vykonávanú činnosť vo verejnom záujme, nielen v prípade poskytovania štátnej pomoci.
Účtovná jednotka bude viesť iba takú analytickú evidenciu, ktorá bude pre ňu potrebná a pre ktorú bude mať náplň.
Časové rozlišovanie nákladov a výnosov
Náklady v účtovníctve vyjadrujú spotrebované vložené vstupy do výroby alebo inej činnosti. Náklad je zníženie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť. Od nákladu je potrebné odlišovať výdavok, ktorý sa dotýka finančného toku a predstavuje úbytok peňažných prostriedkov alebo peňažných ekvivalentov. Náklady sa zachytávajú na vrub jednotlivých účtov nákladov v účtovej triede 5 – Náklady narastajúcim spôsobom od začiatku roka, v podstate podľa druhov, tzv. vecné triedenie nákladov.
V účtovníctve sa účtuje o všetkých vzniknutých (vynaložených) nákladoch bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú daňovo uznané.
Výnosy v účtovníctve vyjadrujú náhrady za vynaložené náklady. Výnosom je zvýšenie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť. Od výnosu je potrebné rozlíšiť príjem, ktorý sa dotýka finančného toku a predstavuje prírastok peňažných prostriedkov a peňažných ekvivalentov. Príjem je spravidla dôsledkom výnosu.
Výnosy sa účtujú v prospech účtov v účtovej triede 6 – Výnosy narastajúcim spôsobom od začiatku účtovného obdobia. Prvotné výnosy sa v účtovej triede účtujú v zásade časovo rozlíšené. Výnosy sa účtujú zásadne v priznaných, nárokovateľných sumách. Vo výnosoch sa účtujú všetky sumy priznaných výnosov, aj keď nie sú predmetom dane z príjmov.
Súčasťou výnosov u dodávateľa sú aj zľavy a zrážky, bez ohľadu na to, či zákazník mal nárok na zľavu vopred alebo bola uznaná dodatočne, napríklad na základe reklamácie. Zľavy môžu byť účtované na samostatných analytických účtoch k účtom výnosov.
Pri účtovaní nákladov a výnosov sa uplatňuje:
a) brutto princíp (§ 7 ods. 5 zákona o účtovníctve) – každý vzniknutý náklad sa zaúčtuje
samostatne na vecne príslušný nákladový účet a každý vzniknutý výnos sa zaúčtuje
samostatne na príslušný výnosový účet,
b) akruálny princíp (§ 3 zákona o účtovníctve) – všetky náklady a výnosy sa účtujú do
príslušného účtovného obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na dátum
platenia,
c) realizačný princíp – výnosy sa účtujú v okamihu realizácie, bez ohľadu na dátum
platenia.
Opravy nákladov a výnosov minulých účtovných období
S dodržaním zásady, že „náklady a výnosy sa účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia“, úzko súvisí aj účtovanie opravy nákladov a výnosov minulých účtovných období. Kedy sa o oprave chýb minulých účtovných období bude účtovať? Napr. vtedy, ak účtovná jednotka nezaúčtuje náklady a výnosy do účtovného obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia, tzn., že ich nezaúčtuje vôbec, alebo ich zaúčtuje nesprávne alebo v nesprávnej sume, tak potom musí o nich účtovať v tom účtovnom období, v ktorom sa o týchto chybách dozvie, teda bude účtovať o oprave chýb minulého účtovného obdobia alebo minulých účtovných období. Postupy účtovania rozlišujú významné a nevýznamné opravy chýb minulých účtovných období a podľa toho ustanovujú aj spôsob ich účtovania.
Najčastejšie zistené chyby v účtovníctve minulých účtovných období:
a) neúčtovanie o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia,
b) nesprávne účty,
c) nesprávne oceňovanie majetku a záväzku,
d) matematické chyby.
Chyby v účtovníctve minulých účtovných období:
1. významné chyby majú vplyv na rozhodovanie používateľa informácií z účtovnej závierky, pričom významnosť závisí od výšky peňažnej sumy a samotnej položky, ktorá bola vynechaná alebo bola nepresná,
2. nevýznamné chyby nemajú vplyv na rozhodovanie používateľa informácií z účtovnej závierky.
Vplyv opravy chyby - na súvahové účty,
- na súvahové aj výsledkové účty.
Ak oprava chýb minulých účtovných období má vplyv len na súvahové účty, opraví sa účtovným zápisom na príslušných účtoch. Ak má oprava chyby minulého účtovného obdobia vplyv na náklad alebo výnos, účtuje sa:
- ak ide o opravy významných nákladov a významných výnosov na účet výsledku hospodárenia minulých rokov (428 alebo 429),
- ak ide o opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov na príslušný účet nákladov a príslušný účet výnosov.
- Účtovanie nevýznamných opráv nákladov a výnosov
Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky (§ 5 ods. 1 postupov účtovania).
-
Účtovanie významných opráv nákladov a výnosov
Opravy významných nákladov a významných výnosov sa účtujú na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov (§ 59 ods. 13 postupov účtovania). Opravu nákladov minulých účtovných období v prípade významnej sumy účtovná jednotka zaúčtuje buď na účet 428 alebo 429 podľa toho, ktorý účet má otvorený. Ide o tzv. opravu „skokom“, to znamená, že sa obchádza účet nákladov alebo výnosov a účtuje sa priamo na účty 428 alebo 429.
Kedy pôjde o významnú sumu a kedy o nevýznamnú sumu, to si musí stanoviť účtovná jednotka sama napr. v internej smernici, pretože napr. 2 000 € je pre menšiu účtovnú jednotku významná suma a pôjde teda aj o významnú opravu, ale pre inú účtovnú jednotku pôjde o sumu nevýznamnú a teda aj o nevýznamnú opravu.
Čo sa nepovažuje za opravu chýb minulých účtovných období
Podľa § 59 ods. 14 postupov účtovania, za opravu chýb minulých účtovných období sa nepovažujú rozdiely zo zmeny účtovnej hodnoty majetku a záväzku vyplývajúcich zo zmeny úpravy ocenenia podľa § 26 a 27 zákona o účtovníctve, napr. účtovanie výšky opravnej položky a rezerv, úprava doby používania alebo spôsobu opotrebovania dlhodobého hmotného majetku. Teda za opravu chýb sa nepovažuje prehodnotenie opodstatnenosti položiek, ktorých výška bola stanovená odhadom.
Oprava chýb do dňa schválenia účtovnej závierky
Podľa § 16 ods. 10 zákona o účtovníctve, do schválenia účtovnej závierky môžu účtovné jednotky opätovne otvoriť účtovné knihy v prípade, že sa zabezpečí pravdivý a verný obraz účtovníctva. To znamená, že ak účtovná jednotka po zostavení účtovnej závierky do dňa jej schválenia najvyšším orgánom spoločnosti zistí, že zabudla zaúčtovať nejaký účtovný prípad, alebo že ho zaúčtovala nesprávne, môže opätovne otvoriť účtovné knihy, daný účtovný prípad doúčtovať alebo ho opraviť a zaúčtovať správne. Potom opätovne uzavrie účtovné knihy, zostaví účtovnú závierku a doručí ju svojmu správcovi dane (ale až po schválení príslušným orgánom účtovnej jednotky). Pretože zákon o účtovníctve bližšie nešpecifikuje prípady, pri ktorých je možné účtovné knihy opätovne otvárať, treba predpokladať, že účtovné jednotky tak urobia iba v ojedinelých prípadoch (zabezpečenie pravdivého a verného obrazu účtovníctva) a že toto ustanovenie sa nebude v praxi zneužívať.
Opravy chýb minulých účtovných období po schválení účtovnej závierky
Tak ako je vyššie uvedené, zákon o účtovníctve v § 3 jednoznačne ustanovuje, že účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili. Ak účtovná jednotka v bežnom účtovnom období zistí, že nesprávne zaúčtovala nejaký účtovný prípad v predchádzajúcom účtovnom období, prípadne ho nezaúčtovala vôbec a účtovná závierka za toto účtovné obdobie už bola schválená najvyšším orgánom spoločnosti, takže opätovné otvorenie účtovných kníh už neprichádza do úvahy, o oprave nesprávne zaúčtovaného účtovného prípadu bude účtovať v tom účtovnom období, v ktorom na chybu, resp. nesprávne zaúčtovaný účtovný prípad prišla. To isté platí aj v prípade, že hoci účtovná jednotka ešte nemá schválenú účtovnú závierku najvyšším orgánom spoločnosti, ale z pohľadu účtovnej jednotky ide o nevýznamnú opravu, nebude opätovne otvárať účtovné knihy, aj takýto účtovný prípad zaúčtuje v tom účtovnom období, v ktorom sa chyba alebo nesprávne zaúčtovaný účtovný prípad zistili.
Vnútroorganizačné účtovníctvo
Vnútroorganizačné účtovníctvo možno organizovať:
a) v rámci analytických účtov k finančnému účtovníctvu, pričom sa použijú účty vnútroorganizačných nákladov a vnútroorganizačných výnosov, ktoré sa zaradia do účtových skupín 59 a 69,
b) v samostatnom účtovom okruhu, pre ktorý sa vytvoria účty a ich obsahová náplň v rámci voľných účtových tried 8 a 9,
c) kombináciou postupov podľa a) a b).
Vo vnútroorganizačnom účtovníctve môže byť obdobie účtovania a vykazovania kratšie ako účtovné obdobie. Spojovacie účty preukazujúce nadväznosť medzi finančným účtovníctvom a vnútroorganizačným účtovníctvom pri jeho organizácii v samostatnom účtovnom okruhu sa vytvárajú v rámci účtových tried 8 a 9 alebo ich funkciu nahrádza technické spracovanie dát. Účty vnútroorganizačného účtovníctva sa uvádzajú v účtovom rozvrhu.
Uzavretie účtovných kníh a účtovná závierka
Účty hlavnej knihy sa uzavrú účtovnými zápismi podľa § 16 zákona o účtovníctve.
Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) zisťujú obraty strán Má dať a strán Dal jednotlivých účtov,
b) zisťujú konečné stavy výsledkových účtov a konečné zostatky súvahových účtov,
c) zisťuje výsledok hospodárenia pred zdanením daňou z príjmov; mimo účtovníctva sa zistí základ dane z príjmov a vyčíslená daň z príjmov sa účtuje podľa § 10 postupov účtovania,
d) účtujú konečné stavy účtov nákladov v prospech týchto účtov a na ťarchu účtu 710 – Účet ziskov a strát a konečné stavy účtov výnosov na ťarchu účtov a v prospech účtu 710 – Účet ziskov a strát,
e) účtujú konečné zostatky účtov majetku v prospech týchto účtov a na ťarchu účtu 702 – Končený účet súvahový a konečné zostatky účtov záväzkov a vlastného imania na ťarchu týchto účtov a v prospech účtu 702 – Konečný účet súvahový,
f) zisťuje výsledok hospodárenia a účtuje sa, ak ide o účtovný zisk na ťarchu účtu 710 – Účet ziskov a strát a v prospech účtu 702 – Konečný účet súvahový, ak ide o účtovnú stratu v prospech účtu 710 – Účet ziskov a strát a na ťarchu účtu 702 – Konečný účet súvahový.
Po uskutočnení účtovného zápisu podľa odseku 2 písm. f) postupov účtovania sa účtovné knihy uzatvoria a zostaví sa účtovná závierka.
V účtovných jednotkách, ktorými sú verejné obchodné spoločnosti, sa pri uzavretí účtovných kníh nepostupuje podľa odseku 2 písm. f), ale sa účtuje o nároku spoločníkov na podiele na výsledku hospodárenia. Ak je výsledkom hospodárenia zisk, účtuje sa na ťarchu účtu 596 – Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom so súvzťažným zápisom v prospech účtu 364 – Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku. Ak je výsledkom hospodárenia strata, účtuje sa na ťarchu účtu 354 – Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 596 – Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom. Podľa tohto odseku sa účtuje aj v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá je komanditnou spoločnosťou, vo vzťahu ku komplementárom.
Všeobecné zásady pre členenie majetku a záväzkov
Základným triediacim kritériom majetku a záväzkov je časové hľadisko, t. j. doba použiteľnosti majetku, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom, podľa ktorého sa majetok a záväzky členia na dlhodobé a krátkodobé (§ 12 a § 13 postupov).
- Krátkodobý majetok je majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom je najviac jeden rok. Za krátkodobý majetok sa považujú zásoby (materiál, nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky, zvieratá a tovar), krátkodobý finančný majetok (peňažné hotovosti, ekvivalenty peňažných hotovosti napr. šeky, ceniny, poukážky, účty v bankách, majetok účtovaný v účtovej skupine 25, peniaze na ceste) a krátkodobé pohľadávky (pohľadávky s dohodnutou dobou splatnosti najviac jeden rok).
- Krátkodobý záväzok je záväzok, ktorého dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je najviac jeden rok. Majetok alebo záväzok, ktorý nespĺňa uvedené kritérium, sa považuje za dlhodobý majetok a dlhodobý záväzok.
Ak pri konkrétnom druhu majetku nie je možné jednoznačne určiť dobu použiteľnosti, dôležitý je zámer účtovnej jednotky, s akým sa majetok obstarával (napríklad pri obstaraní cenných papierov).
Postupy v uvedenej súvislosti definujú:
a) dohodnutú dobu splatnosti pohľadávok a záväzkov ako dobu splatnosti pohľadávok a záväzkov dohodnutú v zmluve alebo iným spôsobom, v ktorej sa majú pohľadávky a záväzky vyrovnať,
b) zostatkovú dobu splatnosti pohľadávok a záväzkov ako dobu, ktorá sa rovná rozdielu medzi dohodnutou dobou splatnosti a dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
Zásady pre členenie dlhodobého majetku a jeho účtovanie
Za dlhodobý majetok sa považuje:
a) dlhodobý nehmotný majetok,
b) dlhodobý hmotný majetok,
c) dlhodobý finančný majetok,
d) dlhodobé pohľadávky.
Dlhodobým nehmotným majetkom sú zložky majetku, ktorých ocenenie je vyššie ako 2 400 € a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
- Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 2 400 € alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok.
- Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 2 400 € alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého nehmotného majetku, sa účtuje na ťarchu účtu 518 – Ostatné služby.
Dlhodobý hmotný majetok sa člení:
a) pozemky, stavby, byty a nebytové priestory, umelecké diela, zbierky a predmety z drahých kovov,
b) samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko- ekonomické určenie s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako 1 700 € v osobitnom prípade,
c) pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) základné stádo a ťažné zvieratá bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu,
e) otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technická rekultivácia a technické zhodnotenie, ak nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku; súčasťou technickej rekultivácie môžu byť len stavby, napríklad komunikácie, ktoré svojím charakterom, účelom a rozsahom slúžia na vykonanie technickej rekultivácie, pričom technická rekultivácia nie je dlhodobým hmotným majetkom, ak
tak neustanovuje osobitný predpis (banský zákon).
Poznámka:
Postupy účtovania pojem „stavby“ nedefinujú, odvolávajú sa na stavebný zákon (zákon č. 50/1976 Zb.), z ktorého je potrebné pri účtovaní na tomto účte vychádzať (ide napr. o budovy, haly, stavby, atď.). Pri účtovaní o bytoch a nebytových priestoroch je potrebné vychádzať zo zákona č. 182/1993 Z. z.
Hmotný majetok, ktorým sú samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie a ocenenie ktorého sa rovná sume 1 700 € alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
Hmotný majetok, ktorým sú samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie a ocenenie ktorého sa rovná sume 1 700 € alebo je nižšie s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako o zásobách.
O hnuteľných veciach s dobou použiteľnosti najviac jeden rok sa účtuje bez ohľadu na obstarávaciu cenu ako o zásobách.
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku Poradca 4/2013)
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
POSTÚPENIE ZMENKY
Účtovná jednotka (vlastník zmenky) sa rozhodla, že zmenku postúpi (predá) inej účtovnej jednotke. Hodnota zmenky pri jej vzniku bola vo výške 11 200 €, cena dohodnutá v zmluve o postúpení bola vo výške 12 000 €.
Aký bude postup pri účtovaní?
Účtovanie u postupcu
Text |
€ |
MD |
D |
1. Odplatné postúpenie zmenky v cene dohodnutej v zmluve |
12 000 |
315 |
646 |
2. Odpis postúpenej zmenky do nákladov
v menovitej hodnote |
11 200 |
546 |
311 |
3. Prijatá úhrada od postupníka |
12 000 |
221 |
315 |
Účtovanie u postupníka
Text |
€ |
MD |
D |
1. Prevzatie postúpenej zmenky v obstarávacej cene (zároveň zúčtovanie zmenky v menovitej hodnote v podsúvahovej evidencii = 11 200 €) |
12 000 |
315 |
325 |
2. Úhrada postupcovi |
12 000 |
315 |
221 |
TVORBA A POUŽITIE ZÁKONNEJ REZERVY
Účtovná jednotka si dala spracovať účtovnú závierku externe dodávateľským spôsobom. Nakoľko ide o náklad, ktorý sa má zaúčtovať do účtovného obdobia roka 2012, teda roka, za ktoré sa vedie účtovníctvo, bude na túto službu tvoriť zákonnú rezervu podľa zákona o dani z príjmov. Po predbežnom dohovore s účtovníckou firmou tvorbu rezervy odhaduje vo výške 1 200 €. V konečnom dôsledku túto skutočnosť musí do účtovníctva zaúčtovať samotná účtovnícka firma, ktorá má za účtovnú jednotku účtovnú závierku zostaviť.
Ako má účtovná jednotka zaúčtovať uvedený prípad?
Účtovné súvzťažnosti |
Suma v € |
MD |
D |
1. Tvorba rezervy na krytie nákladov vynaložených
na zostavenie účtovnej závierky dodávateľsky
v bežnom účtovnom období roka 2012 |
1 200 € |
518 |
323-Aú |
VKLAD DO SPOLOČNOSTI
Spoločnosť Alfa, s.r.o., zakladajú dvaja spoločníci. Jeden zo spoločníkov je fyzická osoba nepodnikateľ, druhá je právnická osoba Beta, s.r.o. Obaja spoločníci sa dohodli na vkladoch do spoločnosti po 10 000 €. Fyzická osoba svoj vklad vo výške 10 000 € splatí peňažnou formou, právnická osoba splatí svoj vklad nepeňažnou formou v podobe vkladu osobného automobilu. Obstarávacia cena osobného automobilu bola vo výške 24 000 €, doteraz uplatnené účtovné odpisy boli vo výške 12 000 €, zostatková cena v účtovníctve vkladateľa je 12 000 €. V roku splatenia nepeňažného vkladu zaúčtoval vkladateľ účtovné odpisy vo výške 500 € (výška mesačného odpisu vyplývajúca z odpisového plánu v účtovníctve vkladateľa je 500 €).
Aký bude účtovný postup?
Účtovanie v spoločnosti Beta:
P.č. |
Názov účtovného prípadu |
Suma |
MD |
D |
1 |
Záväzok z upísaného a nesplateného vkladu do
spoločnosti Alfa, s.r.o. |
10 000 € |
061 |
367 |
2 |
Doúčtovanie odpisov osobného automobilu |
11 500 € |
367 |
082 |
3 |
Vyradenie automobilu z používania |
24 000 € |
082 |
022 |
4 |
Zúčtovanie rozdielu medzi uznanou hodnotou vkladu a účtovnou hodnotou vkladaného majetku |
1 500 € |
568 |
367 |
Účtovanie v spoločnosti Alfa:
P.č. |
Text prípadu |
Suma |
MD |
D |
1 |
Pohľadávka za upísané vlastné imanie
voči spoločníkovi Beta |
10 000 € |
353 |
419 |
2 |
Splatenie pohľadávky za upísané vlastné imanie
nepeňažným vkladom – osobným automobilom -
hodnota uznaná na vklad spoločníka = reálnej hodnote |
10 000 € |
042 |
353 |
3 |
Zaradenie osobného automobilu do používania |
10 000 € |
022 |
042 |
4 |
Preúčtovanie zmeny základného imania po vykonaní zápisu zmien v Obchodnom registri |
10 000 € |
419 |
411 |
NÁKUP SOFTVÉRU
Účtovná jednotka kúpila samostatný softvér na účtovanie miezd. Obstarávacia cena softvéru bola vo výške 3 600 €.
Ako ÚJ softvér odpíše?
Softvér z pohľadu účtovného a teda aj z pohľadu zákona o dani z príjmov je považovaný za dlhodobý nehmotný majetok. Keďže jeho ocenenie je vyššie ako 2 400 € a doba používania je dlhšia ako jeden rok, musí sa o jeho obstaraní účtovať ako o dlhodobom nehmotnom majetku.
Účtovná jednotka musí vypracovať odpisový plán. Keďže dlhodobý nehmotný majetok okrem výdavkov na vývoj sa odpisuje podľa predpokladanej doby používania, účtovná jednotka si stanovila, že softvér bude odpisovať 3 roky = 36 mesiacov. Výpočet mesačného odpisu: obstarávacia cena vo výške 3 600 € : 36 mesiacov = 100 € mesačne.
Ak by účtovná jednotka obstarala softvér v januári a v tomto mesiaci by ho aj zaradila do používania, za účtovné a zdaňovacie obdobie roka 2012 odpíše do nákladov účtovných aj daňových odpisy za 12 kalendárnych mesiacov.
Rok |
Suma odpisov |
1 |
1 200 € |
2 |
1 200 € |
3 |
1 200 € |
Spolu |
3 600 € |
(viac riešení problémov nájdete v mesačníku Poradca 4/2013 )
|
|
|
Čiastka číslo 83/2012 zo dňa 1. 11. 2012 330/2012 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
Čiastka číslo 84/2012 zo dňa 9. 11. 2012 331/2012 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí 332/2012 Opatrenie Národnej banky Slovenska, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 467/2010 Z. z. o predkladaní hlásení podľa Devízového zákona 333/2012 Oznámenie Ministerstva obrany Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva obrany Slovenskej republiky zo 16. augusta 2007 č. SEOPMVL-80-44/2007-OdL o určení stupňov vojenských medailí a tried vojenských odznakov a podmienkach ich udeľovania
|
|
|
Pohyb aj relax na kolieskach
Už viac rokov trvá stupňujúca sa obľuba jazdenia na kolieskových korčuliach. Ide o hravú pohybovú vášeň mnohými potieranú, inými zasa povyšovanú na takzvaný spoločenský módny in – šport. Ten môže privádzať ľudí k zdravému životnému štýlu, ktorý sa „pomaly, ale iste“ stáva všeobecným, kladne prijímaným trendom.
Pozitívom jazdy na dlhšie trate je jej vytrvalostný efekt, ktorý sa kladne podpisuje na prevencii rôznych civilizačných ochorení zlepšovaním práce srdcovo – cievneho systému aj upevňovaním aktívnej stability pohybového systému. Víkendové alebo dovolenkové výlety detí spolu s ich rodičmi na kolieskových
korčuliach pozdĺž riek alebo po cyklistických trasách zasa prinášajú nové možnosti prímestskej rodinnej turistiky. Prispievajú k potrebnému udržiavaniu harmónie rodinnej komunity. Množstvo ľudí ocení možnosť relaxovať v pohybe, ktorý je zábavný, a týmto spôsobom si prevetrať aj „vyčistiť“ hlavu. Svojpomocný
pohyb na kolieskach sa tak stáva akousi špecifickou akčnou hygienou duše aj tela.
Jazdenie na kolieskových korčuliach patrí medzi takzvané aeróbne aktivity („aeróbny“ znamená „žijúci
len v prítomnosti vzduchu“ alebo „využívajúci kyslík“). Ide o vytrvalostný pohyb – činnosť, ktorá vyžaduje
zvýšený prísun kyslíka počas dlhšieho obdobia (viac ako 20 minút) a kladie na ľudský organizmus zvýšené
nároky, čo prináša jeho priaznivé zmeny – optimalizuje sa pľúcna ventilácia, zvyšuje celkové množstvo
a kvalita krvi a táto – život udržiavajúca tekutina lepšie rozvádza kyslík. Tým sa zlepšuje celková odolnosť
organizmu, udržiava stav sviežosti myslenia a pohybu, znižuje riziko poškodenia centrálneho nervového
systému a srdcovo-cievneho aparátu.
Prekonávaním určitých vzdialeností počas korčuľovania sa získava stratená (porušená) rovnováha organizmu
a posilňujú morálne, vôľové vlastnosti. Pokiaľ sa rozhodneme pre náročnejšie jazdenie na kolieskových korčuliach, najvýhodnejšie je upraviť dávku podľa lekárskeho odporúčania (berie do úvahy východzí stav našej kondície, aktuálne zdravie, vek, pohlavie) na optimálny počet kilometrov týždenne. Príliš vysoká
dávka by mohla zvýšiť riziko poškodenia pohybového aparátu, menšia zasa „nezapríčiní“ pozitívne zmeny
v organizme. Všetkého s mierou a po lyžičkách, hovorí sa v lekárskom žargóne. Pri ľuďoch, ktorí sa nerealizovali dosiaľ v pohybovej aktivite, to patrí viacnásobne.
Na to, aby športovanie na kolieskových korčuliach splnilo svoje zámery a pozitívne smerovanie, je treba vybrať správne korčule, čo nie je vždy ľahké. Zvyčajne sa podľa spôsobu jazdy a použitia delia na štyri základné skupiny:
Fitness – sú najčastejšie používané korčule, určené na rekreačné, prípadne ľahké tréningové jazdenie. Základnými požiadavkami pre takýto druh korčulí sú stabilita, ľahká ovládateľnosť, nízka hmotnosť a predovšetkým pohodlné nosenie. Mávajú kolieska s väčším priemerom 72 – 80 mm (pre deti do 65 mm). Takéto korčule sú vhodné pre dlhšie jazdy, spravidla po asfaltovom povrchu. Niekedy sa kombinujú s palicami (podobne ako kráčanie s nimi – nordic walking), čím sa na rozdiel od bicyklovania, klasickej chôdze alebo behu posilňuje celé telo. Tento druh korčulí využívajú aj pomocníci v obchodných reťazcoch a niekedy aj čašníci v lete na veľkých terasách, kedy sa rýchlejšie presúvajú k zákazníkom.
Speed – sú korčule určené na tréning a rýchlostné jazdenie. Zvyčajne majú päť koliesok s väčším
priemerom. Umožnia dosahovať vysoké rýchlosti, ale na úkor ovládateľnosti a s výraznejším rizikom
zranenia.
Akrobatické (streetové) korčule – sú vhodné na agresívnu jazdu alebo použitie pri skokoch a tréningu
na U – rampe. Sú oveľa robustnejšie s vystuženým podvozkom a spravidla majú väčšiu hmotnosť ako fitnessové korčule. Veľkosť koliesok sa pohybuje medzi 47 až 62 milimetrov. Pri nákupe korčulí pre začiatočníkov by sa mal výber zúžiť iba na fitnessové (rekreačné) modely. Je ich potrebné dobre vyskúšať, lebo nepohodlná topánka by mohla nadšeného fanúšika od tohto športu odradiť.
Topánka musí byť dobre vetraná, čo korčuliar ocení najmä pri dlhších jazdách. Veľmi dôležitou súčasťou výbavy je podvozok, ktorý býva k topánke pripevnený šrôbmi alebo nitmi. Môže byť ale aj integrovaný, čo znamená, že topánka aj podvozok sú vyrobené z jedného kusa. Pozor treba dávať aj na kolieska a ich správny výber. Podstatnou mierou totiž ovplyvňujú kvalitu jazdenia, rýchlosť, stabilitu a ovládateľnosť korčulí, ako aj „tvrdosť“ jazdy.
Pre komfortné a rýchle jazdenie treba mať aj kvalitné guličkové ložiská.
Inak sa jazda zmení na neuveriteľnú a zbytočnú drinu, ktorá môže nádejného jazdca od tohto športu odrádzať. Nepostrádateľnou súčasťou korčulí, najmä pre začiatočníkov je brzda.
Záver
Ľudia sú v zásade hraví a určité pohybové limity dané pevnou topánkou s korčuľami im znemožňujú absolútne prirodzený pohyb. Pri „odbrzdení“ mysle aj tela nasleduje pád, otvorené zranenie pokožky, popáleniny, ale aj zlomeniny končatín a veľké množstvo úrazov hlavy. Každý sa musí najprv učiť bezpečne jazdiť, vštiepiť si do pamäti činnosti, ktoré na korčuliach vykonávať nesmie a najmä – zabezpečiť si ochranné pomôcky (prilba, chrániče na kolená, lakte, ramená, dlane, zápästia). Jazda na kolieskových korčuliach môže byť príjemným a zdravým športovaním, len treba vedieť predchádzať rizikám a dokázať si vychutnať pozitíva.
MUDr. Pavel Malovič
|
|
|
15. 11. - štvrtok |
Daň z príjmov |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
20. 11. - utorok |
DPH |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v októbri 2012 49 790 € |
podanie súhrnného výkazu k DPH za október 2012 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 € |
26. 11. – pondelok |
DPH |
podanie daňového priznania k DPH za október 2012 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
splatnosť DPH za október 2012 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za október 2012 |
30. 11. – piatok |
Daň z príjmov |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za október 2012 |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 € |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v októbri 2012, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
do výplatného termínu |
Poistné |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za október 2012 |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
Daň z príjmov |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za október 2012 |
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za október 2012 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke |
Do 30 dní |
Miestne dane |
oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností |
vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel |
zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel |
Do konca nasledujúceho mesiaca |
Správa dane |
odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane |
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani |
oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu |
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne |
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
31.10.
|
1.11.
|
2.11.
|
5.11.
|
6.11.
|
7.11.
|
8.11.
|
9.11.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,2993
|
1,2975
|
1,285
|
1,2777
|
1,28
|
1,2746
|
1,2736
|
1,2694
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
103,78
|
103,82
|
103,55
|
102,6
|
102,6
|
102,11
|
101,74
|
100,44
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
25,064
|
25,226
|
25,232
|
25,234
|
25,305
|
25,395
|
25,423
|
25,396
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4598
|
7,4597
|
7,4596
|
7,4589
|
7,4602
|
7,4594
|
7,4591
|
7,4579
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,80645
|
0,80315
|
0,8016
|
0,7999
|
0,80095
|
0,7984
|
0,79655
|
0,79725
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
284,05
|
282,22
|
281,42
|
282,58
|
281,8
|
282,1
|
284,57
|
284,4
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,6962
|
0,6962
|
0,6962
|
0,6962
|
0,6963
|
0,6963
|
0,696
|
0,6962
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,139
|
4,127
|
4,1088
|
4,1226
|
4,121
|
4,1131
|
4,1645
|
4,1714
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,542
|
4,534
|
4,5275
|
4,524
|
4,519
|
4,5163
|
4,5203
|
4,5287
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,6
|
8,6398
|
8,5955
|
8,569
|
8,5721
|
8,5547
|
8,5105
|
8,5745
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2076
|
1,2072
|
1,2073
|
1,2063
|
1,2075
|
1,2065
|
1,2058
|
1,2054
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,3855
|
7,3705
|
7,3305
|
7,3425
|
7,322
|
7,3195
|
7,302
|
7,3015
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,527
|
7,523
|
7,5295
|
7,525
|
7,5325
|
7,5375
|
7,5375
|
7,533
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
40,7049
|
40,6714
|
40,315
|
40,4824
|
40,3057
|
40,0973
|
40,153
|
40,1422
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,3312
|
2,3251
|
2,2975
|
2,2793
|
2,2741
|
2,2713
|
2,273
|
2,276
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,2528
|
1,2491
|
1,2374
|
1,2338
|
1,2263
|
1,2228
|
1,223
|
1,2251
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,6389
|
2,6352
|
2,6106
|
2,5999
|
2,6033
|
2,5911
|
2,5918
|
2,6145
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,3005
|
1,2969
|
1,2783
|
1,2732
|
1,2722
|
1,2662
|
1,269
|
1,273
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,1041
|
8,097
|
8,0205
|
7,982
|
8,0166
|
7,977
|
7,9698
|
7,9277
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,0697
|
10,0557
|
9,9589
|
9,9024
|
9,9203
|
9,8788
|
9,8719
|
9,8391
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
12481,56
|
12485,32
|
12368,1
|
12297,67
|
12312,93
|
12251,94
|
12263,02
|
12221,96
|
India |
indická rupia
|
INR
|
69,92
|
69,682
|
69,147
|
69,772
|
69,677
|
69,102
|
69,239
|
69,544
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1417,18
|
1416,07
|
1402,58
|
1396,33
|
1396,16
|
1384,34
|
1388,05
|
1382,42
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,9685
|
16,9402
|
16,6645
|
16,6796
|
16,6568
|
16,5991
|
16,6548
|
16,7982
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
3,9597
|
3,96
|
3,9237
|
3,9142
|
3,9219
|
3,8917
|
3,9017
|
3,8903
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,581
|
1,5685
|
1,5533
|
1,5515
|
1,5451
|
1,5403
|
1,5591
|
1,5622
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
53,527
|
53,487
|
52,897
|
52,748
|
52,801
|
52,183
|
52,413
|
52,275
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,5853
|
1,583
|
1,5707
|
1,5659
|
1,5661
|
1,5586
|
1,5593
|
1,5563
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
39,876
|
39,846
|
39,514
|
39,379
|
39,373
|
39,117
|
39,1
|
38,907
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
11,2692
|
11,2351
|
11,1572
|
11,1668
|
11,149
|
11,0253
|
11,094
|
11,1168
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
5,0403
|
5,0227
|
4,9919
|
4,9885
|
4,9867
|
4,9544
|
4,9668
|
4,9661
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca č. 3/2013 (Poradca) mesačník nielen pre podnikateľov, zákony s komentármi, účtovníctvo, odvody, ekonomika, dane
- Zákon o BOZP s komentárom – JUDr. Miroslav Tichý
- Zdanenie príjmov z predaja nehnuteľnosti – Ing. Miroslava Brnová
Dane, účtovníctvo – vzory a príklady (DÚVaP) č. 11/2012 mesačník – riešenie problematiky daní, účtovníctva a odvodov pomocou vzorov, prípadov, príkladov...
- Prenájom nehnuteľnosti – Ing. Ján Mintál
- Pohľadávky v ZDP - Ing. Ivana Hudecová, Ing. Jana Bielená
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) č. 11/2012 mesačník – daňová, účtovná a mzdová problematika skĺbená s citáciami aktuálnych zákonov
- Záložné právo a zádržné právo – Ing. Ján Mintál
- Pracovný pomer a mzdové podmienky - Ing. Mária Kubicová
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 11/2012 mesačník - problematika pracovného práva, miezd, BOZP, odvodov a citácie aktuálnych zákonov
- Najdôležitejšie zmeny zákona o sociálnom poistení – Ing. Ján Mintál
- Mzda a mzdové podmienky pri uzatvorení pracovného pomeru - Ing. Eva Minárová
- Prerušenie povinného nemocenského poistenia – Ing. Dušan Dobšovič
Verejná správa (VS) č. 11/2012 mesačník - informácie i rady a citácie zákonov z daňovej, účtovnej, legislatívnej oblasti
- Odmeňovanie pracovníkov vo verejnom záujme - JUDr. Sandra Mrukvoivá Tomiová
- Nepeňažné príjmy zamestnancov – Ing. Ivana Valterová
- Exekučná imunita štátu – JUDr. Peter Čintala
1000 riešení č. 11/2012 mesačník – problémy z ekonomickej, daňovej, účtovnej a mzdovej praxe a ich riešenia od odborníkov na tieto oblasti.
- Zmeny v sociálnom a dôchodkovom sporení – Ing. Zuzana Cingelová
- Dane v praxi
- Podvojné účtovníctvo
- Jednoduché účtovníctvo
- Zákonník práce
PRIPRAVUJEME
Poradca (Poradca), č. 4/2013 (XI/2012)
- Postupy účtovania pre PÚ – znenie zákona s komentárom
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 12/2012 (XI/2012)
- Novela zákona o sociálnom poistení
- Odpočítanie a vrátenie DPH
Verejná správa – (VS), č. 12/2012 (XI/2012)
- Prijímanie detí do MŠ II
- Metodický pokyn v školstve
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 12/2012 (XI/2012)
- Vymeriavacie základy SZČO po 1. 1. 2013
- Ochrana osobných údajov
- Platobná neschopnosť zamestnávateľov
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 12/2012 (XI/2012)
- Zdanenie príjmov z prenájmu
- Zostatková cena hmotného majetku
1 000 riešení, č.12/2012 (XI/2012)
- Dane v praxi
- Podvojné účtovníctvo
- Jednoduché účtovníctvo
- Zákonník práce
|
|
|
BALÍČEK BOZP
Posledná novela zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci priniesla podstatné zmeny. Mení ustanovenia v oblasti povinnosti zamestnávateľa, poskytovania rekondičných pobytov, overovania plnenia požiadaviek bezpečnosti technických zariadení. Tieto zmeny sa týkajú každého zamestnávateľa i zamestnanca.
Aktuálne o bezpečnosti práce – príspevok
mesačník PaM 6/2012, (A4,cca 80 str.)
Pracovné úrazy a choroby z povolania – riešenia problémov
mesačník DÚVAP 10/2012, (A5, cca 176 str.)
Zákon o BOZP s komentárom – úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 3/2013, (A5, cca 224 str.)
BALÍČEK BOZP obsahuje:
PaM 6/2012 - príspevok +
DÚVaP 10/20122 - príspevok +
Poradca 3/2013 - úplné znenie zákona s komentárom.
Cena balíčka je 16,06 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 11,20 €.
Ušetríte 4,86 €.
EXEKUČNÝ PORIADOK
Zákon v priebehu pár dní zaviedol do oblasti núteného výkonu rozhodnutí zásadné zmeny. Prvou zmenou je úprava exekučnej imunity štátu a postupu exekútora pri postihovaní majetku štátu a druhou je zavedenie povinných pojednávaní v exekučných veciach. Za akých okolností prebiehajú pojednávania a ako postupuje exekútor sa dozviete z našich príspevkov, ktoré vám ponúkame.
Novela exekučného poriadku – príspevok
mesačník Poradca 3/2013, (A5, 224 str.)
Exekučná imunita štátu – príspevok
mesačník VS 11/2012, (A4, 80 str.)
Exekučný poriadok – úplné znenie zákona
Aktualizácia II/2, (A5, 248 str.)
BALÍČEK EXEKUČNÝ PORIADOK obsahuje:
Poradca 3/2013 - príspevok +
VS 11/2012 - príspevok +
Aktualizácia II/2 - úplné znenie zákona.
Cena balíčka je 14,49 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 9,80 €.
Ušetríte 4,69 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Len do vypredania zásob.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH V ČASE OD 9,00 – 15,00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |