|
TÉMA NOVÍN KONIEC ROKA A MOŽNOSTI DELENIA PRÍJMOV FO |
U fyzických osôb sa základ dane zisťuje ako súčet čiastkových základov dane dosiahnutých a osobitne určených podľa jednotlivých druhov príjmov, t.j. z čiastkových základov dane z príjmov zo závislej činnosti, príjmov z podnikania, príjmov z inej samostatnej zárobkovej činnosti, príjmov z prenájmu, príjmov z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, príjmov z kapitálového majetku a ostatných príjmov.
V určitých prípadoch zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej iba „zákon o dani z príjmov“) ustanovuje povinnosť spoločne dosiahnuté príjmy fyzických osôb rozdeliť medzi jednotlivých daňovníkov. V niektorých prípadoch je spôsob rozdelenia príjmov ponechaný na rozhodnutí samotných fyzických osôb, čo umožňuje do určitej miery optimalizovať ich daňovú povinnosť.
Delenie príjmov z BSM manželov
V zmysle ustanovenia § 4 ods. 8 zákona o dani z príjmov platí, že príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a § 8 zákona o dani z príjmov, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak.
Jedná sa tak o príjmy z prenájmu, príjmy z kapitálového majetku a tzv. ostatné príjmy. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie spomínaných príjmov.
V prípade, ak manželia spoločne využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
príjmov z podnikania,
príjmov z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
príjmov z prenájmu,
príjmov z použitia diela a použitia umeleckého výkonu,
hnuteľné veci a nehnuteľnosti, ktoré sú v ich bezpodielovom spoluvlastníctve, potom tieto na základe § 6 ods. 15 zákona o dani z príjmov zahrnie do obchodného majetku len jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v takom pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti. V takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich prípadného predaja.
Delenie príjmov z dôvodu spoluvlastníctva alebo spoločných práv
V rámci ustanovenia § 10 ods. 1 zákona o dani z príjmov je obsiahnutý spôsob delenia príjmov a výdavkov z dôvodu spoluvlastníctva alebo spoločných práv daňovníkov – fyzických osôb. Platí, že príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.
V uvedenej súvislosti je vhodné poznamenať, že podľa § 137 Občianskeho zákonníka vyjadruje podiel mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci. Podľa Občianskeho zákonníka ďalej v rámci všeobecnej charakteristiky podielového spoluvlastníctva platí, že ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké.
Delenie príjmov pri združení fyzických osôb
Zákon o dani z príjmov uvádza aj spôsob delenia príjmov a výdavkov pri združení fyzických osôb podľa § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka. Vychádzajúc z § 10 ods. 2 zákona o dani z príjmov totiž platí, že príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti, na základe písomnej zmluvy o združení podľa § 829 až § 841 Občianskeho zákonníka a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. Uvedený spôsob sa aplikuje aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní na základe písomnej zmluvy o združení podľa § 829 až § 841 Občianskeho zákonníka medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.
V prípade združenia sa teda aplikuje rozdelenie príjmov a výdavkov plynúcich zo spoločnej činnosti v rámci združenia medzi jednotlivých účastníkov združenia. Je to práve z dôvodu, že združenie nemá právnu subjektivitu, nie je samostatnou účtovnou jednotkou a ani daňovníkom. To znamená, že nerozdeľuje sa zisk prípadne strata vyplývajúca z činnosti združenia ale rozdeľujú sa výnosy a náklady.
Zmluvu o združení môžu medzi sebou uzavrieť aj fyzické osoby, ktoré sú v príbuzenskom vzťahu. Delenie príjmov a výdavkov sa teda môže uplatniť aj medzi manželmi, pokiaľ obidvaja manželia majú oprávnenie na podnikateľskú alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, spoločne podnikajú a uzavreli o tom písomnú zmluvu o združení podľa § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka.
Pre úplnosť treba poznamenať, že rovnaká možnosť delenia príjmov a výdavkov ako pri spoločnom podnikaní účastníkov združenia – podnikateľov podľa § 829 Občianskeho zákonníka sa vzťahuje aj na členov pozemkových spoločenstiev bez právnej subjektivity. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že od 1.mája 2013 bol zákon č. 181/1995 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v z.n.p., na sa ktorý ustanovenie § 10 ods. 2 zákona o dani z príjmov odvoláva nahradený zákonom č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v z.n.p. Podľa zákona č. 97/2013 Z. z. pozemkové spoločenstvo je právnická osoba, ktorá má právnu subjektivitu. Pozemkové spoločenstvá bez právnej subjektivity boli povinné transformovať sa na pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou a boli povinné podať návrh na ich zápis do registra pozemkových spoločenstiev s právnou subjektivitou najneskôr do 30. júna 2014.
Príjmy spoločníkov pozemkových spoločenstiev bez právnej subjektivity sa považujú za príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva podľa § 6 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov. Spoločník pozemkového spoločenstva bez právnej subjektivity uvedie v daňovom priznaní svoj podiel na zdaniteľných príjmoch a podiel na daňových výdavkoch s uplatnením postupu podľa § 10 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní na základe písomného vyhlásenia o združení podľa § 10 zákona č. 181/1995 Z. z. a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. Spoločníci pozemkového spoločenstva bez právnej subjektivity sa môžu dohodnúť, akým spôsobom budú deliť spoločne dosiahnuté príjmy a daňové výdavky. Dohodnutý postup je potrebné akceptovať aj na daňové účely.
Z doteraz uvedeného je zrejmé, že spomínaným spôsobom môže spoločník pozemkového spoločenstva bez právnej subjektivity postupovať pri zdaňovaní príjmov podľa § 6 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov len za časť roka 2014. Po transformácii pozemkového spoločenstva bez právnej subjektivity na pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou sa už bude postupovať len v súlade so znením § 3 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého je z predmetu dane fyzickej osoby vylúčený podiel člena pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou.
Spoločníci verejnej obchodnej spoločnosti
Verejná obchodná spoločnosť je jednou z foriem obchodnej spoločnosti. Táto forma podnikania je výhodná najmä z dôvodu, že umožňuje začať podnikať bez vlastného kapitálu, pretože pri jej založení nie je povinnosť vkladu do základného imania. Verejná obchodná spoločnosť je spoločnosťou typicky osobnou, v ktorej aspoň dve osoby podnikajú pod spoločným menom a ručia za záväzky spoločnosti spoločne a nerozdielne celým svojím majetkom.
Každý spoločník v.o.s. má právo na podiel na zisku. Pokiaľ spoločenská zmluva neustanovuje inak, zisk sa medzi spoločníkov delí rovnomerne. Podiel na zisku stanovený na základe ročnej závierky je splatný do troch mesiacov od jej schválenia.
Ak sa delí zisk medzi spoločníkov rovným dielom, majú spoločníci nárok na úroky z hodnoty svojho splateného vkladu v dohodnutej výške, inak na úroky určené podľa § 502 Obchodného zákonníka. Nárok na tieto úroky má prednosť pred nárokom na podiel na zisku podľa § 82 ods. 1 Obchodného zákonníka a vzniká aj pri strate zistenej ročnou účtovnou závierkou.
Vzhľadom na to, že v.o.s. podlieha dani z príjmov právnických osôb len v obmedzenom rozsahu a hlavnými daňovníkmi sú jednotliví spoločníci, je potrebné v prvom rade zistiť základ dane za spoločnosť ako celok. Základ dane v.o.s. sa potom rozdelí medzi spoločníkov podľa podielov stanovených v spoločenskej zmluve, resp. rovným dielom.
Základ dane v.o.s. sa zisťuje za spoločnosť ako celok. Tento základ dane sa delí medzi jednotlivých spoločníkov v takom pomere, v akom sa medzi nich rozdeľuje zisk podľa spoločenskej zmluvy. Ak v spoločenskej zmluve nie je rozdelenie zisku určené, základ dane sa medzi jednotlivých spoločníkov delí rovným dielom. Jednotlivé podiely na zisku predstavujú pre spoločníkov základ dane z príjmov. Vyplácané podiely na zisku nie sú pre v.o.s. daňovým výdavkom (§ 21 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov).
Pre spoločníkov – fyzické osoby predstavuje podiel na základe dane v.o.s. čiastkový základ dane podľa § 6 ods. 1 písm. d) a ods. 7 a 9 zákona o dani z príjmov. Svoje podiely na zisku si môže fyzická osoba znížiť o poistné a príspevky, ktoré je povinný spoločník v.o.s. platiť do poisťovní, za predpokladu, že tieto nie sú zahrnuté v nákladoch verejnej obchodnej spoločnosti.
V tejto súvislosti sa vyskytujú otázky, do ktorého zdaňovacieho obdobia má fyzická osoba zahrnúť podiel na zisku verejnej obchodnej spoločnosti – či do roku, za ktorý ho vykázala verejná obchodná spoločnosť, alebo až do nasledujúceho roku, v ktorom spoločník prijal svoj podiel na hospodárskom výsledku. V § 6 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov sa síce hovorí o príjme spoločníkov, no ide o príjem podľa § 6 ods. 7 zákona o dani z príjmov, t.j. o časť základu dane v.o.s.. Možno teda konštatovať, že zákon o dani z príjmov v tomto prípade považuje za príjem priamo podiel na zisku bez ohľadu na čas jeho výplaty spoločníkovi. Možno tak vysloviť názor, že spoločník v.o.s. je povinný si zahrnúť podiel na hospodárskom výsledku v.o.s. do toho zdaňovacieho obdobia, za ktoré ho vykáže verejná obchodná spoločnosť. Potvrdzuje to aj § 14 ods. 6 zákona o dani z príjmov, v zmysle ktorého platí, že súčasťou základu dane spoločníka v.o.s. je aj časť základu dane v.o.s. pripadajúca na tohto spoločníka.
Úroky z hodnoty splateného vkladu sú pre spoločnosť účtovným aj daňovým nákladom a príjmom alebo výnosom pre spoločníka (aj súčasťou daňového základu spoločníka). Úroky sú pre neho príjmom z kapitálového majetku podľa § 7 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov.
Komplementári komanditnej spoločnosti
Komanditná spoločnosť je osobitným druhom obchodnej spoločnosti. Tvorí prechodnú formu medzi osobnou a kapitálovou spoločnosťou. Komanditná spoločnosť predstavuje spoločnosť, ktorá musí mať dva typy spoločníkov. Jeden alebo viac spoločníkov ručí za záväzky spoločnosti celým svojím majetkom. Sú to tzv. komplementári. Komplementári nemajú vkladovú povinnosť. Majú však právo osobne sa zúčastňovať na podnikaní spoločnosti a ručia za záväzky spoločnosti solidárne celým svojím majetkom. Komplementári majú obdobné postavenie ako spoločníci verejnej obchodnej spoločnosti, t.j. ručia za záväzky spoločnosti spoločne a nerozdielne celým svojím majetkom.
Výpočet podielov na zisku u spoločníkov komanditnej spoločnosti v porovnaní s výpočtom podielov na zisku u spoločníkov v iných obchodných spoločnostiach je rozdielny. Spôsobuje to skutočnosť, že komanditná spoločnosť má dva druhy spoločníkov – komanditistov a komplementárov. Každý spoločník má právo na podiel na zisku, teda komanditista aj komplementár. Spoločenská zmluva komanditnej spoločnosti určí, aká časť zisku pripadá na komanditistov a aká časť na komplementárov. Pokiaľ nemá spoločenská zmluva zvláštnu úpravu o rozdelení zisku, zisk sa delí na polovicu. Jedna polovica pripadá na komplementárov a druhá na komanditistov. Komplementári si časť zisku, ktorá na nich pripadá, rozdelia medzi sebou rovnakým dielom. Komanditisti si časť zisku pripadajúcu na nich, ktorá je znížená o daň z príjmov, rozdelia medzi sebou v pomere výšky svojich splatených vkladov.
Zdaňovanie komplementárov komanditnej spoločnosti
Podiel pripadajúci na komplementárov – fyzické osoby tvorí samostatný základ dane z príjmov fyzických osôb z podnikania – a to podľa § 6 ods. 1 písm. d) a ods. 8 zákona o dani z príjmov. Tieto podiely na zisku si môže komplementár – fyzická osoba znížiť o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť za predpokladu, že tieto neboli zahrnuté v nákladoch komanditnej spoločnosti. Ak je komplementárom komanditnej spoločnosti právnická osoba, zahrnie si svoj podiel na zisku do svojich finančných výnosov, ktoré sa tak stanú súčasťou jej základu dane.
Zdaňovanie komanditistov komanditnej spoločnosti
Časť zisku komanditnej spoločnosti, ktorá pripadá na komanditistov, v prvom rade podlieha dani z príjmov právnických osôb. V prípade, ak komanditistom je fyzická osoba, po takomto zdanení vyplatený príjem plynúci z podielu na zisku komanditnej spoločnosti nie je predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) zákona o dani z príjmov.
Ak je komanditistom právnická osoba, po takomto zdanení vyplatený príjem plynúci z podielu na zisku komanditnej spoločnosti nie je predmetom dane v zmysle ustanovenia § 12 ods. 7 písm. c) zákona o dani z príjmov. Tento príjem sa však premietne vo výsledku hospodárenia zistenom v účtovníctve. V rámci daňového priznania sa potom vylúči zo základu dane, nakoľko nie je predmetom dane.
Ing. Ján Mintál
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 1/2015)
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
ROZDELENIE PRÍJMOV
Manželia prenajímali počas roku 2014 byt, ktorý majú v bezpodielovom spoluvlastníctve. Za rok 2014 dosiahli príjmy z prenájmu vo výške 2 900 eur. Manžel bol počas celého roka 2014 zamestnaný na pracovný pomer a manželka bola celý rok 2014 na rodičovskej dovolenke.
Akým spôsobom je možné rozdeliť spomínané príjmy tak, aby daňové zaťaženie manželov bolo čo najnižšie?
Zákon o dani z príjmov umožňuje manželom rozdeliť si príjmy z prenájmu v nimi zvolenom pomere. Pri optimalizácii ich daňových povinností je potrebné brať na zreteľ nasledujúce skutočnosti:
podľa § 9 ods.1 písm. g) zákona o dani z príjmov je od dane z príjmov fyzických osôb oslobodený príjem podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a) spomínaného právneho predpisu, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu;
príjem z prenájmu patrí medzi tzv. „pasívne“ príjmy, čo znamená, že od takéhoto príjmu nie je možné odpočítať nezdaniteľnú časť základu dane;
podľa § 32 ods.1 zákona o dani z príjmov je daňové priznanie za zdaňovacie obdobie povinný podať daňovník – fyzická osoba, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov (t.j. 1 901,67 eur), s výnimkou uvedenou v § 32 ods.4 zákona o dani z príjmov;
Z doteraz uvedeného je možné odporučiť rozdeliť príjmy na manželku vo výške 2 400 eur a na manžela vo výške 500 eur. Každý z nich si môže uplatniť oslobodenie podľa § 9 ods.1 písm. g) zákona o dani z príjmov v sume 500 eur.
Manžel tak po uplatnení oslobodenia príjmov vo výške 500 eur nedosiahne žiadne zdaniteľné príjmy z prenájmu a teda nebude mať povinnosť z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti podávať daňové priznanie, a môže sa rozhodnúť požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane.
Manželka príjmy z prenájmu pripadajúce na ňu po rozdelení vo výške 2 400 eur zníži o sumu oslobodených príjmov vo výške 500 eur. To znamená, že jej zdaniteľné príjmy z prenájmu za rok 2014 budú vo výške 1 900 eur. Nakoľko v roku 2014 nedosiahne manželka iné zdaniteľné príjmy, nevzniká jej povinnosť podať daňové priznanie, nakoľko jej zdaniteľné príjmy nepresiahli sumu 1 901, 67 eura.
PRÍJEM Z PRENÁJMU NEHNUTEĽNOSTI
Manželia v BSM prenajímajú dve nehnuteľnosti. Jedna nehnuteľnosť je nadobudnutá kúpou počas manželstva a druhá dedením jedného z manželov. Doteraz daň z príjmu z prenájmu nehnuteľností priznával jeden z manželov. V nájomnej zmluve sú ako prenajímateľ uvedení obaja. Iný príjem na území Slovenska nemajú, keďže trvale žijú a pracujú v inom štáte.
Je možné príjem z prenájmu oboch nehnuteľností rozdeliť medzi manželov?
Režim zdaňovania príjmov z prenájmu nehnuteľnosti sa riadi ustanovením § 6 ods.3 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej iba „zákon o dani z príjmov“). Na základe ustanovenia § 4 ods.8 tohto zákona okrem iného platí, že príjmy uvedené v § 6 ods.3 spomínaného právneho predpisu, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov. To znamená, že pri prenájme takej nehnuteľnosti, ktorá je súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov zákon o dani z príjmov umožňuje manželom zdaňovať príjmy z jej prenájmu v takom pomere, v akom je to pre manželov vyhovujúce.
Otázna je nehnuteľnosť, ktorú nadobudol jeden z manželov dedením. Táto totiž v zmysle § 143 Občianskeho zákonníka nie je automaticky súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ibaže by manželia dohodou rozšírili zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva podľa § 143a Občianskeho zákonníka. Ak je aj táto súčasťou BSM, potom pre zdaňovanie príjmov z jej prenájmu platí režim uvedený vyššie.
V prípade, ak je zdedená nehnuteľnosť vo výlučnom vlastníctve jedeného z manželov, príjmy z jej prenájmu musia byť zdanené len u tohto manžela.
Môže nastať aj prípad, že ide o nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve manželov (keďže uvádzate, že v nájomnej zmluve sú uvedení ako prenajímatelia obaja manželia). Za tohto predpokladu je nevyhnutné postupovať podľa § 10 ods.1 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.
DAŇOVÉ HĽADISKO PREDAJA NEHNUTEĽNOSTI
Manželia podnikajúci ako samostatné fyzické osoby využívajú pri svojej podnikateľskej činnosti nehnuteľnosť, ktorá spadá do ich bezpodielového spoluvlastníctva, pričom manžel ju má v účtovníctve zahrnutú v obchodnom majetku.
Ako riešiť z daňového hľadiska predaj tejto nehnuteľnosti v roku 2014 za 80 000 eur, ak manžel ju využíval na 70 % a manželka 30 %?
Podľa ustanovenia § 6 ods.15 zákona o dani z príjmov platí, že nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktorú využívajú na podnikanie resp. na inú samostatnú zárobkovú činnosť obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku len jeden z manželov. Ďalej platí, že príjmy z prípadného predaja takejto nehnuteľnosti sa rozdelia v pomere, v akom ju manželia využívajú pri svojej činnosti To znamená, že v prípade predaja predmetnej nehnuteľnosti v roku 2014 za 80 000 eur zahrnie manžel do zdaniteľných príjmov sumu 56 000 eur a manželka hodnotu 24 000 eur.
ROZDELENIE PRÍJMU NA ŠTVRTINY
Piatim súrodencom plynuli v roku 2014 príjmy z prenájmu zdedenej nehnuteľnosti, v ktorej každý z nich mal rovnaký 20 %-ný podiel. Jeden zo súrodencov však z titulu trvalého pobytu v zahraničí nemá záujem o tento príjem, nakoľko nechce mať starosti s jeho súvisiacim zdaňovaním, preto ostatným odkázal, aby si celkový príjem rozdelili na štvrtiny.
Je takýto postup v súlade so zákonom?
Uvedený postup v súlade so zákonom nie je. Znenie ustanovenia § 10 ods.1 zákona o dani z príjmov nedáva spoluvlastníkom nehnuteľnosti možnosť dohodnúť si ľubovoľný podiel na spoločne dosiahnutých príjmoch a daňových výdavkoch súvisiacich s prenájmom alebo predajom nehnuteľnosti. Možné je akceptovať len účastníkmi dohodnutý iný podiel v súlade s ustanoveniami Občianskeho zákonníka, na ktorý spomínaný zákon odkazuje. Dohoda podielových spoluvlastníkov nehnuteľnosti o zmene výšky ich spoluvlastníckych podielov k spoločnej nehnuteľnosti je dohodou, ktorou sa menia práva a povinnosti spoluvlastníkov k nehnuteľnosti a nakladá sa so spoluvlastníckymi podielmi. Dochádza k prevodu podielov na nehnuteľnej veci medzi spoluvlastníkmi a účinky takejto zmluvy môžu nastať až vkladom do katastra nehnuteľností. Podiel určuje veľkosť vlastníckeho práva a je východiskovým predpokladom pre posúdenie právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej nehnuteľnosti, preto aj pre prípad dohody spoluvlastníkov o hospodárení s nehnuteľnosťou, musia byť zmeny podielov vždy zapísané v katastri nehnuteľnosti.
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 1/2015)
|
|
|
Čiastka 96/2014
313/2014 Oznámenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o získaní odbornej spôsobilosti člena lodnej posádky
Čiastka 97/2014
314/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
315/2014 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 770/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú určujúce znaky jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení v znení neskorších predpisov
316/2014 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 14. decembra 2005 č. MF/22933/2005-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní a označovaní položiek individuálnej účtovnej závierky, obsahovom vymedzení týchto položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre zdravotné poisťovne v znení neskorších predpisov
Čiastka 98/2014
317/2014 Vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 291/2014 Z. z., ktorou sa vydáva Program štátnych štatistických zisťovaní na roky 2015 až 2017
318/2014 Oznámenie Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb o vydaní rozhodnutia, ktorým sa určuje zoznam relevantných trhov
319/2014 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení dodatku č. 1 ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa
Čiastka 99/2014
320/2014 Rozhodnutie prezidenta Slovenskej republiky o vyhlásení referenda
Čiastka 100/2014
321/2014 Zákon o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
322/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 548/2003 Z. z. o Justičnej akadémii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
323/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
324/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
325/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 151/2010 Z. z. o zahraničnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 403/2010 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
326/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov
327/2014 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 430/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o obsadzovaní voľných štátnozamestnaneckých miest na súdoch výberovým konaním a výberom v znení vyhlášky č. 150/2011 Z. z.
328/2014 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú vzory tlačív daňových priznaní k dani z príjmov
329/2014 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. decembra 2004 č. MF/010175/2004-42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie v znení neskorších predpisov
|
|
|
Citlivosť na výkyvy počasia a málo svetla
DEPRESIE - hoci si takmer tridsať percent ľudí myslí, že v depresii boli ponorení viackrát za život, skutočná choroba, ktorá sa pod týmto názvom skrýva, zasa až tak častá nie je. Odborníci odhadujú, že naozajstnými depresiami môže trpieť päť až deväť percent žien a dva až päť percent mužov. Najohrozenejšími skupinami sú ženy v klimaktériu, starší ľudia, ženy v šestonedelí a na materskej dovolenke, muži a ženy s nadmerným pracovným zaťažením a ľudia nadmerne citliví na zmeny počasia.
Slovensko predstavuje svojou polohou v stredoeurópskom regióne oblasť, v ktorej dochádza dosť často k pomerne prudkým zmenám poveternostnej situácie. Na počasie a jeho obmeny reaguje veľká časť populácie. Niektoré údaje hovoria o tom, že takmer 70 percent obyvateľstva je citlivých aj na nepatrné výkyvy počasia – sú meteorosenzitívni.
POVETERNOSTNÉ DEJE vplývajú na fyzickú a psychickú pohodu zdravého jedinca a zároveň negatívne ovplyvňujú priebeh ochorení pohybového, nervového, srdcovocievneho, dýchacieho i zažívacieho systému organizmu. Meteorosenzitivita môže prebúdzať skryté ochorenia, zhoršuje chronické zranenia a zvyšuje možnosť komplikácií. Ako zmierniť nepríjemné následky vplyvu počasia? Meteorosenzitívni jedinci by mali sledovať medicínsko - meteorologické predpovede záťaže organizmu vplyvom poveternostných zmien, ktoré sú uvádzané vždy spolu s predpoveďami o počasí, a chovať sa preventívne. Človeka citlivého na počasie totiž začnú trápiť napríklad bolesti hlavy, skôr ako sa na jasnej oblohe zjavia mraky. Súčasne začne byť ospanlivý, ale pritom má problémy so zaspávaním. Najnepríjemnejšie sú prechody atmosférických frontov, sprevádzané veľkými výkyvmi tlaku, vetrom, dažďom a búrkami. U mnohých jedincov vyvolávajú zvýšenú citlivosť na bolesť, poruchy spánku, žalúdočné a črevné problémy. Niektorí športovci sú zas viac podráždení, majú ťažkosti s koncentráciou a spomalené reakcie. Takúto nadmernú citlivosť môžeme zmierniť zvýšeným, až dvojnásobným podielom regenerácie na tréningových jednotkách, ale aj určitou úpravou jedálneho lístka. Existujú na to rôzne odporúčania.
Napríklad:
– Pri náhlej zmene počasia sa treba vyhýbať pitiu kávy a silného čaju. Prechodne
je vhodné vylúčiť z potravy paradajky, syry s vyšším obsahom tuku a orechy. Vhodné je užívanie
iontových (minerálnych) nápojov vo zvýšenej miere zároveň s tabletkou magnézia (250 mg).
– Pri objavení sa tlakovej výše alebo veternom počasí treba pridať k obvyklej dennej dávke vitamín C (500 mg), do kávy alebo čaju o čosi viac cukru a mlieka. Prechodne je vhodné vylúčiť z potravy
hovädzie aj bravčové mäso a nahradiť ich zeleninou a rybami. Ako nápoj sa odporúčajú šťavy z čerstvého
ovocia a šípkový čaj. Neuškodí ani kúsok horkej čokolády so 70 % kakaa.
– Ak je tlaková níž, sú vhodné potraviny s vyšším obsahom magnézia (ryby, strukoviny, banány, figy).
Treba sa vyhnúť soleniu a pred spánkom piť čaj z medovky.
K DEPRESII DOCHÁDZA NAJČASTEJŠIE NA JESEŇ.
Smútok a zlá nálada, ktoré ľudia často za depresiu označujú, patria k normálnemu životu. Príznakom skutočnej depresie, teda choroby, sú až prejavy, ktorých spoločným znakom je nepriateľstvo k sebe samému. Depresívni ľudia sa hodnotia ako zlí, majú intenzívny skratka pocit, že nič nedokážu a nič dobrého si nezaslúžia, že život nemá zmysel.
Strácajú záujem o veci, ktoré im inokedy robili radosť a sú podráždení. Majú zníženú schopnosť sústredenia, poruchy spánku, pocity úzkosti, výpadky pamäti a nadmernú alebo zníženú chuť do jedla. U niektorých sa dostaví intenzívny pocit, že „nič“ nedokážu. Prestávajú sa starať o svoj zovňajšok, problémom je vstať ráno z postele. Útechu hľadajú v alkohole, množstvách tabletiek na spanie, prípadne v „mäkkých“ drogách. Je to však chyba, lebo sa jedná o ochorenie, za ktoré sa nie je treba hanbiť a môže často súvisieť s inými problémami ako napríklad vysoký krvný tlak alebo žalúdočný vred. Bez pomoci lekára sa väčšina ľudí z depresie zvyčajne nedostane, a tak je potrebné zdôrazniť, aby postihnutí navštívili odborníka čo najskôr. Liečba depresií je dnes úspešná. Oveľa lepšie je však do depresívnych stavov
nespadnúť a presadzovať v živote prevenciu, ktorou je nielen v prípade depresie vyvážený životný štýl.
Na vzniku takýchto stavov spolupracuje aj nedostatok určitých živín – minerálnych látok
a vitamínov.
ZIMNÝ ČAS - v jednu noc zo soboty na nedeľu to zasa príde. Zmení sa čas – skončí sa letný, na ktorý si
už podaktorí zvykli (iní si nezvyknú nikdy) a príde zimný – ten „normálny“ a tradičný, ten „ako kedysi“. Od neho si však už takmer všetci odvykli. Ľudia, ktorí radi leňošia, si o hodinu dlhšie pospia, ale to bude
tak asi všetko… Hoci astronomické leto končí skoršie, prechod z letného času na zimný – stredoeurópsky
originál, sa objavuje opäť neskôr (tak ako po minulé roky). Podľa názoru psychológov by prechod na tento čas nemal človeku robiť žiadne problémy, v zásade si zvyká horšie na letný čas (ten má svojich zásadných odporcov, ktorí tvrdia, že skrátenie rannej fázy spánku letným časom narúša biorytmus a vedie
k stresom a ochoreniam). V prípade posunu času o hodinu ide však aj o niečo iné…
Každý kto je ráno zvyknutý vstávať skôr vie, že v lete je budenie v skorších ranných hodinách
oveľa znesiteľnejšie, ako vstávanie do jesennej až zimnej tmy. Veľkej väčšine ľudí sa zhoršuje
nálada, bez svetla sú akýsi „otrávení“, nemajú na nič chuť, do tmy a sychravého času sa im
horšie vstáva. Dosť často, ale nie je problém iba zlá nálada – rozladenie a nepríjemné
pocity časom človek sám prekoná. Dostavujú sa oveľa nepríjemnejšie stavy, prechodné
depresie. Patria do kategórie takzvaných sezónnych depresií a môžu postihovať až dve percentá ľudí, čo v celkovom kontexte nie je vôbec nízke číslo. Pokiaľ stavy depresie prekročia určité medze a začnú vadiť v koncentrácii na výkon v práci, pri záujmových činnostiach („koníčkoch“) alebo v osobnom živote, je vhodné vyhľadať špecialistu lekára – psychológa. Hlboko melancholická situácia vnútra človeka, na
ktorú často nestačí psychoterapia v podobe opakovaného dobrého, láskavého a „všetko chápajúceho“
slova a je nevyhnutné začať s užívaním tabliet – antidepresív, môže mať za následok zníženie imunity
(obranyschopnosti voči infekciám) s následným vznikom častejšej chorobnosti (napr. ochorenia horných dýchacích ciest), prípadne nevysvetliteľnej chronickej únavy.
Okrem lekára a psychológa pomáha predovšetkým pochopenie a úprava náplne dňa, kvalitná vitaminizácia a remineralizácia spolu s pitným režimom a potravinovými doplnkami. Najlepšie je prevencia – poznanie, že existujú ľudia, ktorí takéto krátkodobé problémy pri zmenách času môžu mať.
SVETLO JE RADOSŤ
Aj Vy máte ten príjemnejší pocit keď sa ráno nezobúdzate do chladnej a smutnej tmy, ale do presvetleného rána? Svetlo prináša pocity, ktoré znamenajú stúpanie výkonnosti organizmu, lepší psychický stav a zvyšovanie schopnosti reakcie na podnet. To pôsobí prostredníctvom zrakového nervu na zaujímavú žľazu umiestnenú v ľudskom mozgu – epifýzu. Je to orgán veľkosti lieskového orieška, ktorý francúzsky filozof, matematik, fyzik a fyziológ René Descartes (1596 – 1650, autor výroku „cogito, ergo sum – myslím, teda som“) považoval za sídlo duše. Pokiaľ na toto miesto nedorazia, „nedosvietia“ svetelné impulzy, začne epifýza, plniaca v tele úlohu žľazy s vnútorným vylučovaním, produkovať hormón melatonín. Ten spomaľuje reakčný čas (postreh) a oslabuje pozornosť, navodzuje spánok. V noci a v ročných obdobiach, keď je menej prirodzeného svetla, sa jeho produkcia zvyšuje, v priebehu denného svetla – najmä na jar a v lete, jeho produkcia vylučovania klesá. Citlivý človek cíti na sebe, že práve v čase približne od konca apríla do konca júla, keď sú v našich zemepisných šírkach najdlhšie dni v roku, jeho vitalita životaschopnosť maximálne stúpa. Nazbieraná svetelná energia potom pretrváva až do začiatku septembra a októbra, ale potom postupne – ale takmer nezadržateľne – klesá. Hoci sú výnimky, u väčšiny ľudí to funguje práve takto. Ľudia, ktorí tmou trpia a sú navyše melancholicky založení, väčšinu tmavých dní prespia, predriemkajú. Ich výkonnosť – nielen psychická, ale aj fyzická – nezadržateľne klesá. Preto je pre nich vhodnejšie, aby pokiaľ možno, väčšinu času trávili pri činnostiach vonku, „na vzduchu“. Obmedzia tak vylučovanie melatonínu a podporia telesnú aktivitu. Nedostatkom svetelnej energie nesmie aktívny človek, ktorý chce prežiť plnohodnotný život, podľahnúť.
CHODIŤ JE PRIRODZENÉ - jeseň nám výraznou premenlivosťou počasia môže znemožniť fyzické aktivity vo vonkajšom prostredí (bicyklovanie, hry a podobne) viazané na určitý druh terénnych
povrchov. Hýbať sa však treba, lebo to je najlepšia prevencia voči depresívnym stavom. Nezriedka nám však zostáva naporúdzi aktivita, ktorej význam ako keby sme podceňovali. Jeden z najdôležitejších a najcharakteristickejších ľudských pohybov – vzpriamená chôdza – prakticky vymizol z repertoáru „civilizovaného“ človeka. A pritom – chôdza je pre človeka pohyb tak prirodzený ako lietanie pre
vtákov. Predstavuje výborný prostriedok na udržiavanie duševnej rovnováhy, predchádzanie
stresov, pocitov úzkosti, neistoty, vyčerpania alebo depresie. Chôdza, pri ktorej poriadne
pridáme do kroku pôsobí spoľahlivo proti smútku, melanchólii, depresiám, prehlbuje pocit duševnej sviežosti a zvyšuje pocit energie. Ľudia majú, hoci si to ani neuvedomujú, po rýchlejšej chôdzi nutkanie a chuť do činnosti. A pritom stačí krátka a rýchla prechádzka trvajúca 10 – 15 minút. Osobné psychické a „bolestné“ zdravotné problémy sa po takomto telocviku zdajú menej závažné. Chôdza zlepšuje látkovú premenu v ľudskom organizme, priaznivo pôsobí na trávenie, posilňuje dýchacie svalstvo, dobre
pôsobí na znižovanie krvného tlaku. Chôdza určitej intenzity je predpisovaná v určitom dávkovaní aj u ľudí s cukrovkou, pri ťažkostiach s dýchacími cestami (astma, chronický zápal priedušiek a podobne),
ale aj pri problémoch so srdcom (po prekonaní infarktu, pri ischemickej chorobe srdca. Chôdza je (popri plávaní) pri predpisovaní pohybového režimu veľmi dôležitá u ľudí s nadváhou a postihnutím kĺbov.
Vtedy je oveľa výhodnejšia ako behanie – kĺbové spojenia netrpia otrasmi. Chôdza je skrátka zábava
aj lacný, ekonomicky výhodný liečebný a preventívny antidepresívny prostriedok.
MUDr. Pavel Malovič
|
|
|
December 2014
1. 12. - pondelok |
Daň z príjmov |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za október 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za október 2014 |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v októbri 2014, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
8. 12. - pondelok |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za november 2014 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za november 2014 |
15. 12. - pondelok |
Daň z príjmov |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
22. 12. - pondelok |
DPH |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v novembri 2014 49 790 € |
29. 12. – pondelok |
podanie súhrnného výkazu k DPH za november 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 € |
podanie kontrolného výkazu k DPH za november 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie daňového priznania k DPH za november 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
splatnosť DPH za november 2014 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za november 2014 |
31. 12. – streda |
Daň z príjmov |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za november 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti november 2014 |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 € |
- splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 660 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v novembri 2014, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za november 2014 |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
Daň z príjmov |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za november 2014 |
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za november 2014 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke |
Do 30 dní |
Miestne dane |
oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností |
zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel |
Do konca nasledujúceho mesiaca |
Správa dane |
odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane |
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani |
oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu |
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne |
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu |
DPH |
registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH |
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
18.11.
|
19.11.
|
20.11.
|
21.11.
|
24.11.
|
25.11.
|
26.11.
|
27.11.
|
28.11.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,2514
|
1,2535
|
1,2539
|
1,2422
|
1,241
|
1,2424
|
1,2475
|
1,248
|
1,2483
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
145,91
|
147,45
|
148,25
|
146,46
|
146,82
|
146,66
|
146,91
|
146,67
|
147,69
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,677
|
27,683
|
27,657
|
27,66
|
27,592
|
27,583
|
27,579
|
27,609
|
27,652
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4439
|
7,4439
|
7,4437
|
7,4413
|
7,44
|
7,4395
|
7,4396
|
7,4397
|
7,4409
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,7994
|
0,79965
|
0,7989
|
0,7921
|
0,7916
|
0,7929
|
0,79095
|
0,792
|
0,7953
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
305,54
|
304,8
|
304,62
|
304,56
|
304,76
|
305,82
|
306,6
|
307,14
|
306,81
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,2141
|
4,2184
|
4,214
|
4,2047
|
4,1943
|
4,1868
|
4,1801
|
4,1798
|
4,1839
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4348
|
4,4389
|
4,4426
|
4,4446
|
4,4313
|
4,4358
|
4,4173
|
4,4205
|
4,4278
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,2388
|
9,2598
|
9,279
|
9,2295
|
9,2396
|
9,2662
|
9,2514
|
9,2613
|
9,266
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2013
|
1,2014
|
1,2014
|
1,2024
|
1,2027
|
1,203
|
1,2026
|
1,2022
|
1,2018
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
8,429
|
8,493
|
8,492
|
8,402
|
8,407
|
8,463
|
8,51
|
8,597
|
8,6975
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,6733
|
7,6775
|
7,6755
|
7,6723
|
7,671
|
7,675
|
7,6772
|
7,677
|
7,6785
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
58,491
|
58,8432
|
58,203
|
56,5081
|
55,915
|
56,569
|
58,39
|
58,668
|
61,345
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,7819
|
2,8001
|
2,7954
|
2,7595
|
2,7649
|
2,7675
|
2,7687
|
2,7664
|
2,7594
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,4342
|
1,4512
|
1,4565
|
1,4257
|
1,4387
|
1,4563
|
1,4667
|
1,456
|
1,4647
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
3,2543
|
3,2431
|
3,2002
|
3,1657
|
3,1419
|
3,1322
|
3,134
|
3,1346
|
3,1831
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,413
|
1,4226
|
1,42
|
1,3987
|
1,3961
|
1,4003
|
1,4057
|
1,4039
|
1,4227
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
7,6605
|
7,671
|
7,6824
|
7,6113
|
7,6212
|
7,625
|
7,6578
|
7,661
|
7,6673
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
9,7044
|
9,7213
|
9,7247
|
9,6348
|
9,6262
|
9,6357
|
9,6737
|
9,6752
|
9,6806
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
15158,81
|
15241,84
|
15234,24
|
15003,9
|
15067,59
|
15103,21
|
15193,91
|
15184,96
|
15284,73
|
India |
indická rupia
|
INR
|
77,275
|
77,7095
|
77,654
|
76,588
|
76,8291
|
76,895
|
77,1579
|
77,22
|
77,5469
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1374,09
|
1391,24
|
1396,94
|
1380,64
|
1385,46
|
1378,98
|
1382,65
|
1372,39
|
1385,58
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,9671
|
17,0288
|
17,0584
|
16,9107
|
16,9047
|
16,9695
|
17,0658
|
17,1266
|
17,2709
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,1961
|
4,2119
|
4,2218
|
4,1463
|
4,1618
|
4,1651
|
4,1806
|
4,1764
|
4,234
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,5707
|
1,5949
|
1,5964
|
1,5681
|
1,5772
|
1,5958
|
1,5921
|
1,5807
|
1,5879
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
56,298
|
56,652
|
56,51
|
55,792
|
55,817
|
55,862
|
56,1
|
55,994
|
56,146
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,624
|
1,6347
|
1,6327
|
1,6113
|
1,6179
|
1,6192
|
1,6234
|
1,6202
|
1,6268
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
41,006
|
41,136
|
41,147
|
40,663
|
40,737
|
40,767
|
40,893
|
40,897
|
40,992
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
13,8083
|
13,8612
|
13,7811
|
13,5636
|
13,6398
|
13,6664
|
13,686
|
13,6833
|
13,7648
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,8054
|
4,8057
|
4,8238
|
4,7801
|
4,7955
|
4,8046
|
4,8348
|
4,851
|
4,8592
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca č. 4/2015 (IX/2014)
- Zákon o BOZP - úplné znenie zákona s komentárom
- Zákon o ERP - úplné znenie zákona s komentárom
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 12/2014 (XII/2014)
- Archivácia účtovnej agendy podľa zákona o účtovníctve - Ing. Ivana Hudecová
- Archivácia mzdovej agendy z pohľadu zamestnávateľa - Ing. Marta Boráková
Verejná správa – (VS), č. 12/2014 (XII/2014)
- Použitie podielu zaplatenej dane – Ing. Ivana Valterová
- – Ing. Ján Mintál
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 12/2014 (XII/2014)
- Pružný pracovný čas – Mgr. Martina Kovalčíková
- Hmotná zodpovednosť zamestnanca - JUDr. Jana Žulová, PhD.
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 12/2014 (XII/2014)
- Zákon o miestnych daniach novela - Ing. Ján Mintál
- Prerušované odpisovanie v JÚ – Ing. Jarmila Strählová
1 000 riešení, č. 12/2014 (XII/2014)
- Zákon o ERP, Koniec roka v účtovníctve
- Dane v praxi
- Zákonník práce
- Mzdy a odvody
PRIPRAVUJEME
Poradca č. 5/2015 (XII/2014)
Poradca č. 6-7/2015 (XII/2014)
- Zákon o dani z príjmov s komentárom
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 1/2015 (XII/2014)
- DPH komplexne
- Úprava základu dane
Verejná správa – (VS), č. 1/2015 (XII/2014)
- Právne postavenie starostov obcí
- Práva pacientov
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 1/2015 (XII/2014)
- Úprava minimálnej mzdy pre rok 2015
- Zamestnanec s odvodovou úľavou
- Výkon sociálnej práce
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.1/2015 (XII/2014)
- Prerušované odpisovanie PÚ
- Nové tlačivá pre závislú činnosť na rok 2015
1 000 riešení, č. 1/2015 (XII/2014)
- Zákon o dani z príjmov, Obchodný zákonník
- Právo a podnikateľ
- Účtovníctvo
- ZDP, DPH
- Zákonník práce
|
|
|
Vzory zmlúv podľa ZP
Pracovnú silu je nevyhnutné považovať za najdôležitejší zdroj, ktorý má podnik k dispozícií a v trhovom prostredí je i zdrojom najdrahším, obzvlášť ak ide o pracovnú silu kvalifikovanú.
Každý zamestnávateľ by si mal uvedomiť, že jeho úspešnosť a konkurencieschopnosť je v rozhodujúcej miere závislá na pracovnej sile a schopnostiach, jej pracovnom správaní a jej spokojnosti a vzťahu k zamestnávateľovi.
Vzory zmlúv podľa ZP
monotematika (A5, 120 str.)
Vzory podľa ZP - príspevok
mesačník PaM 12/2014, (A5, 80 str.)
Pracovnoprávne vzťahy - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 9/2014 (A5, 96 str.)
Pracovnoprávne zákony - úplné znenie zákonov
Zákony III/2014 (A5, 792 str.)
Aktualizované novely pracovnoprávnych zákonov - úplné znenie zákonov
Aktualizácie III/2014
BALÍČEK Vzory zmlúv podľa ZP obsahuje:
Vzory zmlúv podľa ZP + PaM 12/2014 + Zákony III/2014 + Aktualizácie III + 1000 riešení 9/2014
Cena balíčka je 26,80 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 13,20 €.
Ušetríte 13,60 €.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Zákon o ERP po novelách I.
Vážení čitatelia!
Pripravili sme pre vás balíček o používaní ERP, po posledných novelách tohto zákona. Súčasťou novely boli aj dôležité zmeny v používaní ERP. V čase publikovania komentára k zákonu o používaní ERP nie je novela ešte uverejnená v zbierke zákonov, ale ako prví sa snažíme Vás o zmenách informovať, nakoľko sú platné už od 1. 12. 2014. Táto novela úzko súvisí so 6 novelami zákona o dani z príjmov, ktorý tiež nájdete v našich publikáciách. Koho sa novela zákona dotkne?
Novela zákona o ERP - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 4/2015, (A5, 220 str.)
Zmeny v zákone o ERP - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 12/2014 (A5, 96 str.)
Zákon o používaní ERP po zmenách - príspevok
mesačník DUO 10/2014 (A4, 80 str.)
CD Poradca zadarmo
BALÍČEK Zákon o ERP po novelách I. obsahuje:
Poradca 4/2015 + 1000 riešení 12/2014 +
DUO 10/2014 + CD Poradca zadarmo
Cena balíčka je 13,90 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 9,80 €.
Ušetríte 4,10 €.
Vianočný balíček podnikateľa
Podniká Váš manžel, manželka, syn, otec? Chcete, aby jeho podnikateľská činnosť bola aj naďalej úspešná? Pripravili sme súbor publikácií, ktorými určite nepohrdne Váš podnikateľ. Publikácie ponúkajú návody, rady riešenia a postupy, ktoré pri svojej práci ocení nielen podnikateľ, ale aj ekonóm, účtovník, mzdár.....
Vzory zmlúv , žalôb a podaní podľa ZP (85 vzorov zmlúv)
(A5, 120 str..)
Príručka mzdovej účtovníčky - príklady, prípady a riešenia pre mzdové účtovníčky
(A5, 216 str.)
Príručka pre DPH - ( všetko o DPH po novele)
(A5, 248 str.)
Zákon o cestnej premávke - úplné znenie zákona po novele pre všetkých účastníkov cestnej premávky
(A6, 384 str.)
Zrnká strachu o odvahy - Murphyho zákony a príbehy
(A6, 120 str.)
CD Vzory zmlúv , žalôb a podaní podľa ZP (85 vzorov zmlúv)
BALÍČEK Vzory zmlúv podľa ZP obsahuje:
Vzory zmlúv, žalôb a podaní podľa ZP + Príručka mzdovej účtovníčky + Príručka pre DPH + Zákon o cestnej premávke + Zrnká strachu a odvahy + CD vzory zmlúv, žalôb a podaní podľa ZP
Cena balíčka je 35,20 €.
Cena balíčka s 55 % zľavou je 15,10 €.
Ušetríte 20,10 €.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |