P O R A D C A |
e-m@ilové noviny |
č. 21/2008 |
26. 11. 2008 |
|
Vážení čitatelia! Zákon o dani z príjmov upravuje škody v ustanoveniach § 19 ods. 3 písm. d), § 19 ods. 3 písm. g) a v § 21 ods. 2 písm. e). O škodách, o ktorých sa v účtovníctve účtuje ako o nákladoch, podľa § 21 ods. 2 písmen. e) zákona o dani z príjmov všeobecne platí, že sa na daňové účely neuznávajú za výdavky vo výške presahujúcej prijaté náhrady. V téme novín sa v príspevku Škody na dlhodobom majetku v príkladoch - daňový a účtovný pohľad venujeme tejto problematike. Vyhláška MPSVR SR o pravidlách pre duálne zobrazovanie a pre prepočty sa vzťahuje na všetky právnické a fyzické osoby bez ohľadu na ich právnu formu, zriaďovateľa alebo zakladateľa bez ohľadu na spôsob ich financovania. Tejto téme sa venujeme v príspevku Márie Zelníkovej Duálne zobrazovanie a zaokrúhľovanie súm na výplatnom doklade. Veríme že si z našej ponuky vyberiete a naše materiály, ktoré Vám ponúkame, budú pre Vás zdrojom dobrých rád. Lenka Hlaváčová
zodpovedná redaktorka poradca@i-poradca.sk V tomto čísle nájdete:
|
|||||||||||||
ŠKODY NA DLHODOBOM MAJETKU V PRÍKLADOCH - DAŇOVÝ A ÚČTOVNÝ POHĽAD Vznik škody predstavuje pre účtovnú jednotku určitú majetkovú ujmu, resp. škodovú udalosť, s ktorou je potrebné dôsledne sa vysporiadať jednak z pohľadu majetkovo- právneho, ale aj z pohľadu účtovných a daňových predpisov. Škody vznikajú spravidla nezávisle na vôli účtovnej jednotky a v niektorých prípadoch ich vzniku nie je možné vôbec zabrániť. Daňové predpisy do istej miery rešpektujú okolnosti, ktoré predchádzali vzniku konkrétnej škody a umožňujú pri splnení určitých podmienok uplatniť túto majetkovú ujmu do daňových výdavkov, a to buď v plnej výške alebo s určitým obmedzením. Cieľom príspevku je vysvetliť, aké sú dopady škôd na dlhodobom majetku na základ dane z príjmov. Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o dani z príjmov") nevymedzuje pojem škody, ale v § 21 ods. 2 písm. e) priamo odkazuje na zákon o účtovníctve. Definícia škody upravená v zákone č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov platí teda aj na účely dane z príjmov. Škodou sa podľa 26 ods. 6 zákona o účtovníctve rozumie neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku. Podľa súčasnej definície škody v zákone o účtovníctve sa o škode na majetku bude hovoriť v prípade, keď je tak poškodený alebo zničený, že sa toto poškodenie alebo zničenie nedá opravou odstrániť, alebo bol majetok odcudzený, či stratený a nenašiel sa. Ak dôjde k poškodeniu či zničeniu majetku, ktoré účtovná jednotka opravou odstráni, predmetom účtovania nie je účtovanie o škode, ale účtovanie o oprave. Úprava škody v zákone o dani z príjmov Zákon o dani z príjmov upravuje škody v ustanoveniach § 19 ods. 3 písm. d), § 19 ods. 3 písm. g) a v § 21 ods. 2 písm. e). O škodách, o ktorých sa v účtovníctve účtuje ako o nákladoch, podľa § 21 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov všeobecne platí, že sa na daňové účely neuznávajú za výdavky vo výške presahujúcej prijaté náhrady. Pokiaľ ide o škodu na hmotnom majetku a nehmotnom majetku, z dôvodu ktorej sa majetok vyraďuje, zákon o dani z príjmov v § 19 ods. 3 písm. d) bližšie ustanovuje, že zostatková cena takéhoto majetku je daňovým výdavkom len do výšky príjmov z náhrad zahrnovaných do základu dane vrátane prijatých úhrad z predaja vyradeného majetku. Výnimkou sú daňovníkom nezavinené škody upravené v § 19 ods. 3 písm. g) zákona o dani z príjmov. Tieto sú uznaným daňovým výdavkom v plnej výške bez ohľadu na to, či a v akej výške došlo alebo malo dôjsť k náhradám týchto škôd. Daňovníkom nezavinenými škodami na účely dane z príjmov sú:
Vzhľadom na to, že o škode sa v nákladoch účtuje v účtovnom období vzniku škody, ak daňovník v tomto zdaňovacom období nemá k dispozícii potvrdenie polície o tom, že páchateľ je neznámy, pri zistení základu dane je potrebné o zúčtovaný náklad zvýšiť výsledok hospodárenia. V prípade, že sa v roku vzniku škody účtovalo aj o náhrade škody, je škoda v tomto roku daňovým výdavkom do výšky zúčtovanej náhrady podľa § 21 ods. 2. písm. e) zákona o dani z príjmov a položkou zvyšujúcou základ dane je len rozdiel, o ktorý zúčtovaný náklad prevyšuje zúčtovanú náhradu. V zdaňovacom období, v ktorom daňovník obdrží od polície potrebné potvrdenie, bude tento rozdiel daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. g) zákona o dani z príjmov, ktorý sa do základu dane premietne ako položka znižujúca výsledok hospodárenia. Zákon o dani z príjmov v § 21 ods. 2 písm. e) za škodu nepovažuje tiež:
V súvislosti so škodami na dlhodobom majetku je potrebné pamätať na to, že výška škody, ktorá je uznaná na daňové účely, môže byť v niektorých prípadoch iná, ako výška škody, ktorá vzniká v účtovníctve. Ide o prípady škody na hmotnom majetku odpisovanom. Škoda v účtovníctve vzniká vo výške zostatkovej ceny dlhodobého majetku zistenej z účtovníctva ku dňu vzniku škody, škoda na daňové účely vzniká vo výške zostatkovej ceny zistenej zo vstupnej ceny určenej zákonom o dani z príjmov zníženej o daňové odpisy. K rozdielnej výške škody môže teda dôjsť z dôvodu rozdielov medzi účtovnými a daňovými odpismi. Účtovanie škôd v podvojnom účtovníctve Podľa postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92 v znení neskorších zmien a doplnkov) sa účtuje o škodách na niekoľkých účtoch. Ide o nasledovné účty záväznej účtovnej osnovy:
569 - Manká a škody na finančnom majetku 582 - Škody Je predpoklad, že škody na dlhodobom majetku finančného charakteru sa budú účtovať na ťarchu účtu 569, aj keď postupy účtovania nestanovili náplň tohto účtu. Dlhodobým finančným majetkom sa v tomto prípade rozumejú napr. cenné papiere alebo umelecká diela, zbierky, predmety z drahých kovov a pozemky, ktoré sú obstarané za účelom dlhodobého uloženia voľných peňažných prostriedkov. Na ťarchu účtu 582 - Škody sa účtujú škody vzniknuté na majetku z príčin pre účtovnú jednotku celkom mimoriadnych, napríklad v dôsledku živelnej pohromy. Čo je mimoriadny charakter, účtovné postupy nevysvetľujú. Napríklad škody vzniknuté z dôvodu krádeže už v dnešnej dobe tak mimoriadne nie sú, možno sa teda prikloniť k názoru, že tieto škody sa budú účtovať do prevádzkových nákladov (účet 549), prípadne do finančných nákladov (účet 569), pokiaľ pôjde o škody na finančnom majetku. Ak však účtovná jednotka rozhodne, že i tieto prípady bude účtovať na účet 582, a nie na účet 549, zrejme nemožno tento postup považovať za nedodržanie účtovných postupov. Nároky na náhrady škody voči zodpovednej osobe a poisťovni sa účtujú na ťarchu účtu pohľadávok, napr. 335 - Pohľadávky voči zamestnancom alebo 378 - Iné pohľadávky, súvzťažne s účtom 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, ak pôjde o nárok na úhrady škody, ktorá sa udiala v hospodárskej činnosti. Ak pôjde o nárok na náhradu škody vo finančnej oblasti, nárok sa bude účtovať v prospech účtu 668 - Ostatné finančné výnosy. Nárok na náhradu škody, ktorá vznikla z mimoriadnych príčin sa bude účtovať v prospech účtu 682 - Náhrady škody. (Ing. Jana Bielená - Poradca 2/2008)
DUÁLNE ZOBRAZOVANIE A ZAOKRÚHĽOVANIE SÚM NA VÝPLATNOM DOKLADE Vyhláška MPSVR SR č. 251/2008 Z. z. ktorou sa ustanovujú ďalšie podrobné pravidlá pre duálne zobrazovanie a pre prepočty a zaokrúhľovanie cien, jednotkových cien, platieb a iných hodnôt pri prechode zo slovenskej meny na menu euro pre oblasť miezd, platov a ostatného odmeňovania za prácu, oblasť cestovných náhrad, oblasť služieb zamestnanosti, oblasť sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia, sociálnych dávok, dávok sociálnej pomoci, pomoci v hmotnej núdzi a inej sociálnej podpory a pre oblasť sociálnych služieb (ďalej len "vyhláška"), zákon č. 659/2007 Z. z. o zavedení meny euro v Slovenskej republike (ďalej len "generálny zákon"). Od 1. 1. 2009 sa zákonným platidlom stane euro. V období predo dňom zavedenia eura sa mzda vyúčtováva a poskytuje v slovenských korunách. V období povinného duálneho zobrazovania konečná suma mzdy, ktorá sa má zamestnancovi vyplatiť alebo poukázať na účet, sa musí vo výplatnom doklade uviesť duálne, t.j. okrem v slovenských korunách aj v eurách. Duálne zobrazovanie má informatívnu hodnotu. Obdobie duálneho zobrazovania mzdy (platu) sa skladá z obdobia pred zavedením meny euro a obdobia po zavedení meny euro. Duálne zobrazovanie začína jeden mesiac po dni určenia konverzného kurzu. Podľa § 1 ods. 2 písm. d) generálneho zákona deň určenia konverzného kurzu je dátum vyhlásenia právne záväzného aktu Rady Európskej únie, vydaného podľa osobitných predpisov, ktorým sa ustanoví konverzný kurz pre zavedenie eura v Slovenskej republike. Konverzný kurz bol vyhlásený v nariadení Úradného vestníka Európskej únie 24. 7. 2008. Na tomto základe sa duálne zobrazovanie začalo od 24. 8. 2008. Generálny zákon novelizoval celý rad súvisiacich zákonov a v § 18 ods. 10 ustanovil, že ostatné podrobnosti o duálnom zobrazovaní, metódy, postupy a spôsoby duálneho zobrazovania a ďalšie podrobné pravidlá pre duálne zobrazovania a tiež pre prepočty a zaokrúhľovanie cien, jednotkových cien, platieb a iných hodnôt podliehajúcich duálnemu zobrazovaniu atď. pri prechode na euro vydajú príslušné ministerstvá a NBS. Na tomto základe bola s účinnosťou od 5. 7. 2008 zverejnená v Zbierke zákonov vyhláška MPSVR SR č. 251/2008 Z. z. V článku si rozoberieme ustanovenia, ktoré súvisia s pravidlami pre zobrazovanie, prepočet a zaokrúhľovanie miezd, platov a ostatného odmeňovania za prácu, konkrétne vyhlášku, ktorá súvisí s pravidlami pre zobrazovanie, prepočet a zaokrúhľovanie miezd, platov a ostatného odmeňovania za prácu na výplatnom doklade v období predo dňom zavedenia eura, duálne zobrazovanie na výplatnom doklade v období odo dňa zavedenia eura, vyplácanie zložky mzdy (platu) po zavedení eura, ak vznikol zamestnancovi nárok pred zavedením eura v slovenských korunách na mzdu alebo plat (podľa § 4 vyhlášky), preplatok a nedoplatok mzdy alebo platu (podľa § 5 a § 6 vyhlášky), mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok (podľa § 7 vyhlášky), výpočtu priemerného zárobku k 1. 1. 2009 (podľa § 8 vyhlášky) a odmenu za prácu vykonávanú na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (podľa § 9 vyhlášky). Vyhláška neupravuje postup zamestnávateľa pri poskytovaní mzdy v eurách odo dňa zavedenia eura a spôsob zaokrúhľovania jednotlivých zložiek mzdy. Postup zamestnávateľa pri ich poskytovaní a spôsob zaokrúhľovania po ich výpočte bude ustanovený v priebehu roka 2008 v rámci samostatných noviel osobitných zákonov (napr. v novele Zákonníka práce), ktoré nadobudnú účinnosť od 1. 1. 2009. Vyhláška MPSVR SR o pravidlách pre duálne zobrazovanie a pre prepočty sa vzťahuje na všetky právnické a fyzické osoby bez ohľadu na ich právnu formu, zriaďovateľa alebo zakladateľa bez ohľadu na spôsob ich financovania. Budú podľa nej postupovať zamestnávatelia, ktorí sú finančným vzťahom napojení na štátny rozpočet alebo ďalšie rozpočty verejných financií, ako aj zamestnávatelia v súkromnej sfére. Zamestnávateľ môže informatívne duálne zobrazovať aj viaceré sumy na výplatnom doklade zamestnanca pod podmienkou, že pri prepočtoch pou- žije platný konverzný kurz 30,1260 Sk a uplatní pravidlá zaokrúhľovania podľa vyhlášky MPSVR SR o pravidlách pre duálne zobrazovanie a pre prepočty. § 3 ods. 1 V období duálneho zobrazovania predo dňom zavedenia eura sa konečná suma mzdy poskytovaná v slovenských korunách duálne uvedie vo výplatnom doklade aj v mene euro. Suma mzdy (platu) sa po prepočte konverzným kurzom zaokrúhli na najbližší eurocent na dve desatinné miesta. Uplatní sa matematické zaokrúhľovanie. Mzda bude zamestnancovi vyplatená v slovenských korunách. Na výplatnej páske okrem konečnej sumy mzdy musí byť tiež uvedený konverzný kurz 30,1260 Sk. § 3 ods. 2 V období duálneho zobrazovania od 1. 1. 2009 odo dňa zavedenia eura sa jednotlivé zložky mzdy zamestnanca budú vo výplatnom doklade uvádzať v mene euro a v tejto mene budú aj vyplácané. Konečná suma mzdy, ktorá má byť zamestnancovi vyplatená alebo poukázaná na ním určený účet v banke, sa duálne zobrazí aj v slovenských korunách s matematickým zaokrúhlením na celé slovenské koruny. Aj v tomto prípade ide o informatívne duálne zobrazenie mzdy. Pri matematickom spôsobe zaokrúhľovania eura sa celkový vypočítaný zvyšok sumy, ktorá je nižšia ako polovica jedného eurocenta, zaokrúhľuje nadol na najbližší eurocent a celkový vypočítaný zvyšok sumy, ktorá sa rovná polovici alebo je vyššia ako polovica jedného eurocenta, sa zaokrúhľuje nahor na najbližší eurocent. Rovnako matematický spôsob zaokrúhľovania sa uplatní aj v prípade duálneho zobrazovania v slovenských korunách. Pri matematickom spôsobe zaokrúhľovania slovenskej koruny sa číslice 0 až 4 zaokrúhlia nadol a číslice 5 až 9 sa zaokrúhlia nahor. Pri zaokrúhľovaní spôsob zaokrúhľovania neovplyvní sumu mzdy, ktorá sa zamestnancovi má vyplatiť. § 4 V prípade, ak zamestnancovi vznikol nárok na mzdu v slovenských korunách predo dňom zavedenia eura napr. v mesiaci december alebo doplatok zo skoršieho obdobia roku 2008 a táto sa bude zamestnancovi vyplácať v januári 2009, už v období, keď sa uplatňuje euro, vo výplatnom doklade bude uvedená v slovenských korunách. Konečná suma mzdy (platu) v slovenských korunách po prepočte konverzným kurzom a zaokrúhlení na najbližší eurocent nahor bude duálne zobrazená aj v eurách a v eurách bude aj vyplatená. § 5 Ak zamestnancovi vznikne preplatok na mzde (plate) alebo iných plneniach poskytovaných za rok 2008 v slovenských korunách, ktorý má zamestnávateľ vrátiť v období platnosti meny euro, čiže po 1. 1. 2009, tak sumu preplatku zamestnávateľ prepočíta konverzným kurzom a zaokrúhli na najbližší eurocent nadol. § 6 Ak zamestnancovi vznikne nedoplatok na mzde alebo iných plneniach poskytovaných za rok 2008 v slovenských korunách, ktorý má zamestnávateľ doplatiť v období platnosti meny euro, čiže po 1. 1. 2009, tak sumu nedoplatku zamestnávateľ prepočíta konverzným kurzom a zaokrúhli na najbližší eurocent nahor. § 7 Ak zamestnávateľ za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok, ktorá sa vykonávala predo dňom zavedenia eura neumožnil zamestnancovi v dohodnutej dobe čerpať náhradné voľno a bude musieť zamestnancovi doplatiť sumu, na akú zamestnancovi vznikol nárok v slovenských korunách v období platnosti meny euro, je povinný zamestnancovi doplatiť sumu mzdového zvýhodnenia, na ktorú zamestnancovi vznikol nárok v slovenských korunách, po prepočte konverzným kurzom na euro zaokrúhlenú na najbližší eurocent nahor. Rovnako sa postupuje pri výplate nároku na zvýšenie platu za prácu alebo štátnu službu nadčas alebo nároku na príplatok za prácu alebo štátnu službu vo sviatok. § 8 Pri výpočte sumy priemerného hodinového zárobku, ktorý sa zisťuje zo mzdy zúčtovanej na výplatu v IV. štvrťroku 2008 v slovenských korunách predo dňom zavedenia eura, zamestnávateľ pri prepočte konverzným kurzom po dni zavedenia eura uplatní zaokrúhľovanie na štyri desatinné miesta. Priemerný mesačný zárobok, ktorý sa zistí ako súčin priemerného hodinového zárobku a priemerného počtu pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca, sa podľa vyhlášky zaokrúhli na najbližší eurocent nahor. Rovnako postupuje zamestnávateľ aj pri výpočte pravdepodobného zárobku v prepočte na eurá a pri výpočte a zaokrúhľovaní pomernej časti mzdy pripadajúcej na dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok. § 9 Ak zamestnávateľ uzatvorí predo dňom zavedenia eura dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o brigádnickej práci študentov a odmenu dohodne v slovenských korunách, ktorú vyplatí v období zavedenia eura, tak dohodnutú sumu odmeny zamestnávateľ po prepočte konverzným kurzom zaokrúhli na najbližší eurocent nahor (Mária Zelníková - DÚO 11/2008)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
OPRAVITEĽNÁ ŠKODA NA HMOTNOM MAJETKU (AUTOMOBIL PO HAVÁRIÍ OPRAVENÝ) Spoločník firmy havaroval s firemným osobným automobilom a bolo potrebné auto odstaviť do servisu. Vzniknutá škoda, vyčíslená na faktúre od opravovne, bola vo výške 100 000 Sk. Auto nebolo poistené, náhrada škody sa nepredpisovala. Automobil bol evidovaný v účtovníctve firmy vo výške 560 000 Sk.
V zásade ide o škodu, pretože automobil bol poškodený a bolo potrebné vynaložiť určitú čiastku na jeho opravu a uvedenie do prevádzkyschopného stavu. Z pohľadu účtovných predpisov sa však jedná o opravu zúčtovanú na účte 511 - Opravy a udržiavanie. Nakoľko nedošlo k vyradeniu majetku z dôvodu škody, nejde o škodu ani z pohľadu daňového. Suma rovnajúca výške nákladov na opravu automobilu je považovaná za daňový výdavok bez ohľadu na skutočnosť, či opravovaný automobil bol poistený. ŠKODA NA HMOTNOM MAJETKU, KTORÝ BOL V DÔSLEDKU ŠKODY VYRADENÝ LIKVIDÁCIOU (TOTÁLNA ŠKODA) Spoločník firmy havaroval s firemným automobilom tak, že automobil bol podľa vyjadrenia autoopravovne neopraviteľný a podľa predajcu autobazáru bol automobil nepredajný ani na náhradné diely. Havarovaný automobil sa preto vyradil z účtovnej evidencie, odviezol k zošrotovaniu a trvale sa odhlásil z evidencie vozidiel. Automobil bol poistený a poisťovňa vyplatila náhradu vo výške 410 000 Sk. Obstarávacia cena automobilu bola 720 000 Sk, jeho daňová zostatková cena 540 000 Sk a účtovná zostatková cena bola 460 000 Sk.
Ak účtovná jednotka posúdi haváriu automobilu, ktorá spôsobila jeho totálne zničenie, ako mimoriadnu príčinu vzniku škody, zaúčtuje odpis zostatkovej ceny na účte 582 - Manká a škody. Vyradenie automobilu z dôvodu "totálnej škody" je prípad, na ktorý sa vzťahuje pojem škoda - ide totiž o jeho neodstrániteľné poškodenie, či zničenie. Ako vyplýva z § 19 ods. 3 písm. d) zákona o dani z príjmov, spoločnosť v prípade vyradenia automobilu z dôvodu škody môže uplatniť daňovú zostatkovú cenu automobilu ako daňový výdavok len do výšky prijatej náhrady. Daňovník preto pri zistení základu dane pripočíta k výsledku hospodárenia rozdiel medzi daňovou zostatkovou cenou a náhradou od poisťovne vo výške 130 000 Sk (540 000 - 410 000). Rozdiel medzi daňovou zostatkovou cenou a účtovnou zostatkovou cenou vo výške 80 000 Sk (540 000 - 460 000) bude položkou znižujúcou výsledok hospodárenia. ŠKODA NA HMOTNOM MAJETKU SPÔSOBENÁ POŽIAROM, PÁCHATEĽ ZNÁMY, DAŇOVNÍK NEBOL POISTENÝ, ZMARENÁ INVESTÍCIA VYRADENÁ V DÔSLEDKU ŠKODY Firma pripravovala stavebné úpravy budovy (technické zhodnotenie), za účelom čoho dala vypracovať projektovú dokumentáciu, ktorú zúčtovala na účet 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku v sume 150 000 Sk. Skôr ako začala so stavebnými úpravami rozhodla sa opraviť strechu tejto budovy. Opravu strechy vykonávala svojpomocne. Pri oprave strechy vznikol požiar a budova zhorela tak, že ju nebolo možné opravou dostať do prevádzkyschopného stavu a bolo ju nutné odstrániť. Obstarávacia cena budovy bola 2 000 000 Sk, jej účtovná zostatková cena bola 800 000 Sk a daňová zostatková cena bola 620 000 Sk. Polícia zistila, že požiar vznikol nedodržaním bezpečnostných a požiarnych predpisov pri oprave strechy. Vinník požiaru je teda známy.
Ide o škodu spôsobenú zavineným požiarom. V tomto prípade je potrebné postupovať podľa § 19 ods. 3 písm. d) zákona o dani z príjmov a za daňový výdavok považovať daňovú zostatkovú cenu hmotného majetku len do výšky náhrad. Nakoľko firma neúčtovala o náhrade škody (budova nebola poistená a náhradu škody voči zamestnancom neuplatňovala), daňová zostatková cena budovy vo výške 620 000 Sk povýšená o rozdiel medzi účtovnou zostatkovou cenou a daňovou zostatkovou cenou v sume 180 000 Sk (800 000 - 620 000) je nedaňovým výdavkom a uvedie sa v daňovom priznaní ako pripočítateľná položka k výsledku hospodárenia. Pokiaľ ide o zmarenú investíciu, firma musela rozhodnúť o zrušení prác na obstarávanom dlhodobom majetku (technickom zhodnotení) z dôvodu škody na majetku, ktorý mal byť technický zhodnotený, preto správne zaúčtovala zmarenú investíciu na účte 549 ako škodu. Keďže ide škodu spôsobenú známym páchateľom (zanedbanie potrebných predpisov samotnou firmou), je aj táto škoda neuznaným daňovým výdavkom, t.j. je pripočítateľnou položkou k výsledku hospodárenia v plnej výške 150 000 Sk. (Ing. Jana Bielená) MZDA ZA AUGUST 2008 A EURO Zamestnávateľ zúčtuje zamestnancovi za mesiac august 2008 hrubý príjem v sume 13 448 Sk. Po odpočítaní poistného a príspevkov podľa zákona o sociálnom poistení a platenia preddavkov na poistné na zdravotné poistenie a preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (zamestnanec uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane) čistý príjem zamestnanca bude predstavovať sumu 11 803 Sk. Na výplatnom doklade bude informatívne duálne zobrazená mzda aj v eurách, ktorá po matematickom zaokrúhlení na dve desatinné miesta bude vo výške 391,79 €. MZDA ZA MESIAC JANUAR 2009 A EURO Konečná suma mzdy zamestnanca, ktorá mu má byť vyplatená alebo poukázaná na účet za mesiac január 2009, bude 538 €. Na výplatnom doklade bude informatívne uvedená aj mzda v slovenských korunách zaokrúhlená matematicky na celú slovenskú korunu v sume 16 208 Sk (538 € x 30,1260 = 16 207,7880 Sk) a prepočítací konverzný kurz 30,1260 Sk. MZDA ZÚČTOVANÁ ZA DECEMBER 2008 A EURO Zamestnávateľ zúčtuje zamestnancovi mzdu za mesiac december 2008 v sume 20 534 Sk. Konečná suma mzdy má byť podľa výplatného termínu zamestnancovi vyplatená 10. 1. 2009. Výška jednotlivých zložiek mzdy, náhrad mzdy, ako aj ďalších plnení, na ktoré vznikol zamestnancovi nárok za mesiac december v slovenských korunách, zúčtovaná až v priebehu januára 2009 sa zamestnancovi vyplatí v eurách. Konečnú sumu čistej mzdy zamestnávateľ zamestnancovi vyplatí v eurách po prepočítaní konverzným kurzom na euro so zaokrúhlením na najbližší eurocent nahor. Po prepočte konverzným kurzom 30,1260 Sk a zaokrúhlení na najbližší eurocent nahor bude zamestnancovi vyplatená mzda v sume 681,61 € (20 534 Sk : 30,1260 = 681,6039301 €). (Mária Zelníková)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
*Človek nikdy nebol bohatý tým, čo má, ale tým, čo dal. (Josef Poláček) *Ak sa chcete stať milionárom, musíte žiť ako milionár. (Mike Todd) *Všetko raz opustíš a dedič rázom tvoj obrovský majetok získa. (Quintus Flaccus Horatius) *Nadbytok neznamená bohatstvo. (Jan Werich)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SR Čiastka číslo 157/2008 zo dňa 07. 11. 2008 424/2008 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 764/2004 Z. z. o náležitostiach žiadosti o vydanie predchádzajúceho súhlasu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v znení vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 560/2005 Z. z. 425/2008 Oznámenie Ministerstva školstva SR o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje suma maximálneho ročného školného na akademický rok 2009/2010 pre študijné programy v externej forme štúdia 426/2008 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie Národnej banky Slovenska zo 6. decembra 1999 č. 6/1999, ktorým sa určujú podmienky na usmerňovanie platobnej bilancie SR v znení opatrenia Národnej banky Slovenska z 12. decembra 2002 č. 12/2002, opatrenia Národnej banky Slovenska z 12. decembra 2003 č. 8/2003 a opatrenia Národnej banky Slovenska z 13. decembra 2005 č. 6/2005 Čiastka číslo 158/2008 zo dňa 07. 11. 2008 427/2008 Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovuje výška úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a ciest pre motorové vozidlá pre vozidlá do 3,5 t 428/2008 Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovuje výška úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy pre vozidlá nad 3,5 t Čiastka číslo 159/2008 zo dňa 08. 11. 2008 429/2008 Zákon o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností a o zmene a doplnení zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov 430/2008 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva SR o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR z 30. decembra 2003 č. 07045/2003-OAP, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva v znení neskorších predpisov 431/2008 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR o podpísaní Dohody medzi vládou SR a Kabinetom ministrov Ukrajiny o vzájomnej ochrane utajovaných skutočností Čiastka číslo 160/2008 zo dňa 12. 11. 2008 432/2008 Zákon o zásluhách Alexandra Dubčeka 433/2008 Zákon o zvýšení výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov v roku 2008 434/2008 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov 435/2008 Zákon, ktorým sa menia niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR v súvislosti so zavedením meny euro v Slovenskej republike 436/2008 Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na strojové zariadenia 437/2008 Vyhláška Ministerstva životného prostredia SR, ktorou sa vyhlasuje Chránené vtáčie územie Úľanská mokraď 438/2008 Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, ktorou sa ustanovujú pravidlá vypúšťania znečisťujúcich látok z námorných lodí do mora 439/2008 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatkov ku kolektívnym zmluvám vyššieho stupňa Čiastka číslo 161/2008 zo dňa 12. 11. 2008 440/2008 Vyhláška Ministerstva životného prostredia SR, ktorou sa vyhlasuje Chránené vtáčie územie Dunajské luhy Čiastka číslo 162/2008 zo dňa 14. 11. 2008 441/2008 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR o podpísaní Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou o malom pohraničnom styku Príloha k čiastke 162 - k oznámeniu č . 441/2008 Z . z . 442/2008 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov 443/2008 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska z 13. marca 2007 č. 4/2007 o vlastných zdrojoch financovania bánk a požiadavkách na vlastné zdroje financovania bánk a o vlastných zdrojoch financovania obchodníkov s cennými papiermi a požiadavkách na vlastné zdroje financovania obchodníkov s cennými papiermi v znení opatrenia Národnej banky Slovenska z 21. augusta 2007 č. 10/2007 Čiastka číslo 163/2008 zo dňa 15. 11. 2008 444/2008 Vyhláška Ministerstva školstva SR o akreditačnej komisii pre oblasť telesnej kultúry a o Jednotnom vzdelávacom systéme odborníkov v športe SR Čiastka číslo 164/2008 zo dňa 19. 11. 2008 445/2008 Zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v súvislosti so zavedením meny euro v SR 446/2008 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov správcovskými spoločnosťami za podielové fondy na štatistické účely Čiastka číslo 165/2008 zo dňa 20. 11. 2008 447/2008 Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov 448/2008 Zákon o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov Čiastka číslo 166/2008 zo dňa 20. 11. 2008 449/2008 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov 450/2008 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorým sa ustanovuje percento zvýšenia dôchodkovej dávky v roku 2009 Čiastka číslo 167/2008 zo dňa 21. 11. 2008 451/2008 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov 452/2008 Zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v oblasti obrany v súvislosti so zavedením meny euro v SR 453/2008 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v znení neskorších predpisov 454/2008 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov 455/2008 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní poistno-matematických údajov a štatistických údajov poisťovne a pobočky zahraničnej poisťovne 456/2008 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov dôchodkovými správcovskými spoločnosťami a doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami na štatistické účely 457/2008 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov faktoringovými spoločnosťami, spoločnosťami splátkového financovania a lízingovými spoločnosťami na štatistické účely 458/2008 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní rozhodnutia, ktorým sa dopĺňa rozhodnutie Telekomunikačného úradu SR z 28. januára 2004 v znení neskorších rozhodnutí, ktorým sa určuje zoznam relevantných trhov Čiastka číslo 168/2008 zo dňa 21. 11. 2008 459/2008 Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o postupe pri vyhlasovaní stavu núdze, o vyhlasovaní obmedzujúcich opatrení pri stave núdze a o opatreniach zameraných na odstránenie stavu núdze Čiastka číslo 169/2008 zo dňa 25. 11. 2008 460. Zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú zákony v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v súvislosti so zavedením meny euro v Slovenskej republike 461. Zákon, ktorým sa menia niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v súvislosti so zavedením meny euro 462. Zákon, ktorým sa menia niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva školstva Slovenskej republiky v súvislosti so zavedením meny euro v Slovenskej republike 463. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 592/2006 Z. z. o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku a o doplnení niektorých zákonov 464. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 440/2006 Z. z. o kŕmnych zmesiach v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 190/2008 Z. z. (Zdroj: Zbierka zákonov SR)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
November 2008
- odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za október 2008 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
- splatnosť DPH za október 2008 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
AMERIČANIA PREDÁVAJÚ PODIEL V PODNIKU NA SLOVENSKU Americký koncern Worthington Industries predáva svoj podiel v spoločnom hutníckom podniku na východnom Slovensku. Ako vyplýva z informácií zverejnených spoločnosťou, jej dcérska firma Worthington Steel Company súhlasila s odpredajom 49-percentného podielu vo firme Canessa Worthington Slovakia, ktorá sídli v areáli košickej hutníckej fabriky U. S. Steel, talianskej spoločnosti CLN Group. Spoločný európsky podnik na spracovanie ocele vznikol v auguste minulého roku a prevádzkuje závod v Košiciach. "Bolo to veľmi priateľské rozdelenie našich ciest," uviedol na margo odsúhlaseného odpredaja podielu v Canessa Worthington Slovakia prezident spoločnosti Worthington Steel Company Mark A. Russell. "Pokračujeme v našom dobrom partnerstve so spoločnosťou Canessa a so skupinou CLN Group. Máme za sebou množstvo úspešných spoločných projektov a budeme pokračovať v sledovaní príležitostí vo východnej Európe," dodal. Predajnú cenu menšinového podielu firma nekonkretizovala. NEMCI SPÚŠŤAJÚ VÝROBU V PRIEMYSELNOM PARKU V NITRE Dcérska spoločnosť nemeckého koncernu Gretsch-Unitas, firma GU Slovensko,s.r.o., dnes spúšťa výrobu vo svojom závode v priemyselnom parku Nitra - Sever. Celkovo 87 zamestnancov začne produkovať na nových linkách diely pre okenné a dverové kovania. "Každý mesiac rozšírime naše kapacity o dve nové linky. Nábeh výroby do konca budúceho roka počíta so zvýšením počtu zamestnancov na dvesto," uviedol konateľ GU Slovensko,s.r.o. Radoslav Kmec. Firma rozšíri produkciu o výrobu cylindrických vložiek a v priebehu budúceho roka začne vyrábať a montovať automatické vstupné systémy. Firma Gretsch-Unitas investovala v Nitre zatiaľ 7 miliónov eur (210,88 milióna Sk). V súčasnosti je produkcia slovenského závodu určená pre slovenský a český trh. "Plánujeme vytvoriť logistické centrum na ploche 4000 metrov štvorcových. Po jeho vybudovaní budeme pokrývať potreby viacerých krajín strednej Európy. V súčasnosti tvoríme plány objemov výroby," konštatoval Kmec. Podľa jeho slov chce firma rozširovať výrobu napriek súčasnej finančnej kríze. HYZA PRESUNIE SPRACOVANIE HYDINY ZO ŽILINY, PREPUSTÍ 60 ĽUDÍ Producent mäsových výrobkov Hyza v závere roka presunie spracovanie hydiny zo žilinskej výrobne do Topoľčian. Hyza, ktorú ovláda český Agrofert a prevádzkuje tri závody, preto v Žiline prepustí asi 60 zo zhruba troch stoviek zamestnancov. ČTK o tom dnes informovala hovorkyňa Agrofertu Jitka Adamčíková. Hyza v minulom roku v Topoľčanoch investovala do novej spracovateľskej linky. "Dokážeme tak zabezpečiť spracovanie potrebného množstva hydiny v jednom závode," povedal o rozhodnutí firmy podľa tlačovej správy riaditeľ Hyzy Petr Bláha. Okrem prevádzok v Žiline a Topoľčanoch má Hyza i výrobňu v Cíferi. Prepusteným pracovníkom zo žilinského závodu, kde má zostávajúca výroba zostať zachovaná, spoločnosť ponúkne zamestnanie v Topoľčanoch. Agrofert na Slovensku kontroluje tiež chemickú továreň Duslo Šaľa či pekárenskú spoločnosť Penam Slovakia. SPOLOČNOSŤ SAMSUNG OTVORILA V GALANTE ZÁVOD NA VÝROBU MONITOROV Závod na výrobu monitorov a obrazoviek dnes v Galante oficiálne otvorila spoločnosť Samsung Electronics Slovakia. Už v tomto roku závod vyrobí vyše 2 milióny monitorov a zamestná 1 100 pracovníkov. Historicky ide o prvý kórejský výrobný závod na Slovensku. Premiér SR Mikuláš Dzurinda na dnešnom otvorení závodu vyzdvihol aktivitu ľudí z regiónu, ako aj prácu úradníkov. "Samsung sa pre Galantu rozhodol v máji minulého roka a v novembri už vyrábal," zdôraznil premiér. Ocenil, že investor dokázal oživiť opustené a zdevastované haly po skrachovaných Západoslovenských nábytkárskych závodoch. Primátor Galanty Alexander Mézeš pochválil citeľný vplyv Samsungu na nezamestnanosť v regióne. Tá pred spustením výroby dosahovala 14 %, dnes je to asi 9 % a po plnom rozbehnutí výroby sa očakáva jej pokles na 5 až 6 %. Spoločnosť Samsung Electronic Slovakia investovala v Galante zatiaľ asi 540 miliónov Sk, z toho 170 miliónov Sk do pozemkov a budov. V tomto roku plánuje predať 2,5 milióna monitorov a obrazoviek, v budúcom roku 3,3 milióna a v roku 2005 už 4,1 milióna výrobkov. Rásť bude aj počet zamestnancov, na budúci rok by ich v galantskom Samsungu už malo pracovať 1 500. Zdroj: (www.ekonomika.sk)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov. 220-260 str., A5 č. 3/2009
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - dvojfarebný mesačník s metodickým rozborom a príkladmi najčastejšie sa vyskytujúcich problémov podnikateľskej praxe. Problémy sú spracované prostredníctvom názorných prípadov a príkladov. č. 11/2008
Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále (DUO) - odborný dvojfarebný mesačník pre daňovú, účtovnú a mzdovú prax, texty sú doplnené o citácie zákonov. č. 11/2008
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) - dvojfarebný mesačník určený personalistom, mzdovým účtovníkom, audítorom, odborníkom v oblasti práce a miezd. Citácie zákonov a dôležité poznámky sú vo farebných poliach. č. 11/2008
Verejná správa (VS) - odborný dvojfarebný mesačník pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie. Články sú doplnené o citácie zákonov vo farebnom poli. č. 11/2008
Edícia Zákony do vrecka (formát A6) - (56 str.)
Aktualizácie k Zborníkom ZÁKONY I 2008 I/5
Aktualizácie k Zborníkom ZÁKONY II 2008 II/5
Aktualizácie k Zborníkom ZÁKONY IV 2008 IV/5
UPOZORNENIE NA ZMENU Aktualizácie k Zborníkom ZÁKONY V 2008 V/4
UPOZORNENIE NA ZMENU PRIPRAVUJEME Poradca č. 4/2009
Dane, účtovníctvo, vzory a prípady (DÚVaP) č. 12/2008
Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále (DUO) č. 12/2008
Verejná správa (VS) č. 12-13/2008
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 12/2008
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Stručný návod na vyplnenie objednávky
Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo
pri cene uvedené inak.
Naše publikácie nájdete aj v kníhkupectvách:
Emailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určená čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ak ste s našimi službami a produktami spokojní, povedzte to Vašim známym, priateľom, kolegom! Ak ste nespokojní, máte pripomienky alebo námety, napíšte nám, zatelefonujte, faxujte!
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2008 |