Em@ilové noviny

 

č. 20/2017

15. 12. 2017

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Blíži sa koniec roka a ako každoročne vyvstáva otázka, čo všetko je potrebné zdaniť, akým spôsobom, čo je možné odpočítať resp. aké nároky stanovuje zákon na zníženie výslednej dane. V nasledovnom príspevku bude preto stručne zhrnuté, ako má fyzická osoba posúdiť svoje príjmy z pohľadu ich zdaniteľnosti, ako si určiť základ dane, čo všetko je možné odpočítať od zdaniteľných príjmov, aké sú sumy, ktoré sa odpočítajú od základu dane a aké iné nároky je možné pre daňové účely zohľadniť. Viac sa dočítate v prvej téme čísla.

Pokladničným dokladom je doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, a to nielen v prípade prijatia tržby, t. j. pri predaji tovaru alebo pri poskytnutí služby, ale aj v prípade, že ide o reklamáciu tovaru, jeho vrátenie alebo ide o vrátenie platby za poskytnutú službu pri jej reklamácii. Pokladničným dokladom je aj doklad vyhotovený virtuálnou registračnou pokladnicou. Čo v prípade ak dôjde k strate takéhoto dokladu? Viac ponúka druhá téma.

Občasné opuchy a bolesti zápästia (časť prechodu predlaktia do ruky) aj časté kŕče malíčka aj prstenníka a pocity pálenia v dlani, palci, aj ukazováku, ktoré sa objavujú pri preťažovaní tejto časti hornej končatiny niekedy zasahujúce až do ramena,
sú následkom situácie, vznikajúcej pomerne často u športovcov pracujúcich s náčiním ako golfové palice, tenisové, bedmintonové a stolnotenisové rakety, florbalová „hokejka“ a podobne. Nastáva pri pretrénovaní a chronickom preťažovaní, nedostatočnej regenerácii alebo po opakovaných úrazoch zápästia. Čítajte rubriku Byť dobrý nestačí.

Za celú redakciu vám prajeme príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa osobných a pracovných úspechov v roku 2018.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVÍN

 
UKONČENIE ROKA FO Z POHĽADU DANE Z PRÍJMOV

Postup vyčíslenia dane za rok 2017
Pri stanovení správnej výšky dane
je potrebné vychádzať z ustanovení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“).
1. Posúdenie zdaniteľnosti príjmu a rozsah daňovej povinnosti
1.1 Definícia príjmu, zdaniteľného príjmu a rozsahu daňovej povinnosti
Z pohľadu ZDP je určená presná definícia zdaniteľného príjmu, ktorým je v súlade s § 2 písm. h) príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane oslobodený a to ani podľa ustanovení ZDP a ani podľa medzinárodnej zmluvy.
Ďalej je tiež uvedené, že príjmom je peňažné plnenie aj nepeňažné plnenie a to dosiahnuté aj zámenou, ktorý je ocenený cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak [§ 2 písm. c) ZDP].

Poznámka
Postup pri zámene a jej právne účinky upravuje ustanovenie § 611 Občianskeho zákonníka (ďalej len „ObčZ“), pričom sa na zámennú zmluvu primerane vzťahujú ustanovenia § 588 až § 610 ObčZ o kúpnej zmluve, čo znamená, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva za predávajúcu stranu a ohľadne veci, ktorú výmenou prijíma za kujúcu stranu.
Za formu zámennej zmluvy možno považovať aj bartrovú zmluvu.
- Za nepeňažné plnenie fyzickej osoby
ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorá vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou. U daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva sa pri takto dosiahnutom príjme bude postupovať v súlade s pravidlami pre podvojné účtovanie.

Príklad
Daňovník vykonávajúci podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia, účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva, predal v máji 2017 spoločnosti tovar v hodnote 1 500 eur. Spoločnosť mu v novembri 2017 na predaný tovar vystavila zmenku so splatnosťou v máji 2018. Daňovník v decembri daroval túto zmenku svojej manželke, ktorá nedosahuje príjmy z podnikania. Napriek tomu, že daňovníkovi bola namiesto úhrady spoločnosťou za tovar vystavená zmenka (neplynul mu príjem) a daňovník následne zmenku daruje manželke (ani mu už nebude plynúť žiadny príjem), v súlade s § 2 písm. c) ZDP bude u tohto daňovníka hodnota zmenky vystavená namiesto úhrady za tovar nepeňažným príjmom zahŕňaným do základu dane v zdaňovacom období roka 2017.
Podľa § 2 písm. b) ZDP je predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12.


V prípade situácií, v ktorých dochádza k posudzovaniu predmetu dane pri príjmoch dosahovaných v zahraničí alebo príjmov dosahovaných na území SR zahraničnými daňovníkmi, je predmet dane určený v ustanoveniach § 2 písm. f) a g) ZDP. Takýto predmet dane sa odvíja od posúdenia, či príjmy dosahuje daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou („daňovník s NDP“) na území SR alebo daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou („daňovník s ODP“). V závislosti od tejto skutočnosti sa posudzuje rozsah daňovej povinnosti daňovníkov.

- Ak má daňovník, fyzická osoba na území SR trvalý pobyt

(povolenie na trvalý pobyt) alebo sa tu obvykle zdržiava, je podľa § 2 písm. d) bod 1 ZDP daňovníkom s NDP.
Takýto daňovník tu zdaňuje príjmy, ktoré dosiahol nielen na území SR, ale aj príjmy, ktoré dosiahol v zahraničí [§ 2 písm. f) ZDP].

Podľa § 2 písm. e) ZDP, ak daňovník na území SR nemá trvalý pobyt (povolenie na trvalý pobyt) ani sa tu obvykle nezdržiava, je daňovníkom s ODP. Daňovníkom s ODP je aj daňovník, ktorý sa na území SR obvykle zdržiava, ale len na účely štúdia alebo liečenia, alebo ktorý hranice do SR prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území SR. Tento daňovník zdaňuje len príjmy, ktoré dosiahol zo zdrojov na území SR [§ 2 písm. g) ZDP], aj to len tie príjmy, ktoré sú taxatívne vymedzené v § 16 ZDP.

Keďže ide hlavne o prípady dosahovania príjmov daňovníkom v zahraničí alebo zahraničného daňovníka v SR, okrem ZDP do otázky zdanenia príjmov vstupujú aj medzinárodné zmluvy, ktoré podľa § 1 ods. 2 ZDP majú prednosť pred týmto zákonom za predpokladu, že boli schválené, ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom.

V oblasti zdanenia sú to predovšetkým zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ale môžu to byť aj iné medzinárodné zmluvy schválené uvedeným spôsobom, kde je upravená aj časť zaoberajúca sa zdaňovaním.

1.2 Príjmy, ktoré nie sú zdaniteľné
Vychádzajúc z vyššie uvedenej definície zdaniteľného príjmu, príjmom, ktorý nie je zdaniteľný je príjem, ktorý
– je vylúčený z predmetu dane alebo
– je od dane oslobodený.
Aj keď tieto druhy príjmov sú uvedené v rôznych ustanoveniach, z pohľadu zdanenia sa k nim pristupuje rovnako, t.j. neovplyvňujú základ dane a nezdaňujú sa.
Príjmy, ktoré nie sú predmetom dane sú uvedené v § 3 ods. 2 ZDP a špecificky pre príjmy zo závislej činnosti v § 5 ods. 5 ZDP. Príjmy, ktoré sú od dane oslobodené sú uvedené v § 9 ZDP a špecificky pre závislú činnosť v § 5 ods. 7 ZDP.

V prípade príjmov daňovníkov s ODP, je navyše potrebné prihliadať aj na ustanovenie § 16 ZDP, ktoré špecificky vymedzuje predmet dane pre túto skupinu daňovníkov s tým, že pokiaľ posudzované príjmy nebudú uvedené v tomto ustanovení, nie sú predmetom dane na území SR. Ak takýto daňovník má bydlisko v štáte, s ktorým má SR uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia resp. inú medzinárodnú zmluvu, potom je potrebné posudzovať príjmy aj podľa príslušnej zmluvy.
- Príjmy, ktoré nie sú predmetom dane

Príjmy, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ZDP
V súlade s § 3 ZDP ide napr. o príjmy:

– prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov a príjem získaný vydaním – ide o príjmy vyplácané napr. podľa zákona č. 119/1990 Zb. o súdnej rehabilitácii v z.n.p., zákona č. 403/1990 Zb. o zmiernení následkov niektorých krívd v z.n.p. – príjem získaný darovaním alebo dedením nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len „nehnuteľnosť“) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty s výnimkou príjmu z neho plynúceho a s výnimkou darov poskytovaných v súvislosti s výkonom činnosti zo závislej činnosti (§ 5) alebo príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu (§ 6),

– úver a pôžička, ktoré neznamenajú príjem a ich splácanie naopak neznamená výdaj (náklad),

– podiely a to

- podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, za podmienky, že ide o podiely na zisku z vykázaného hospodárskeho výsledku 2004 až 2016,

- vyrovnací podiel a podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva, za podmienky, že sa

• vyrovnací podiel určil na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie končiace najneskôr 31. 12. 2016, ak ide o daňovníka – právnickú osobu, ktorá má zdaňovacie obdobie zhodné s kalendárnym rokom alebo ak má zdaňovacie obdobie určené ako hospodársky rok, muselo toto začať do 31. 12. 2016,

• podiel na likvidačnom zostatku vyplatil na základe likvidácie, do ktorej vstúpila obchodná spoločnosť alebo družstvo do 31. 12. 2016,

- podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi,

okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti.

Pre účely tohto ustanovenia sa za obchodnú spoločnosť alebo družstvo považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí.

- Príjmy, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 5 ods. 5 ZDP

Z pohľadu príjmov zo závislej činnosti sú príjmy, ktoré sú vylúčené z predmetu dane uvedené v § 5 ods. 5 ZDP.

Ide napr. o príjmy:
- cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste,
- nepeňažné plnenie vo výške hodnoty poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov podľa osobitných predpisov, osobných hygienických prostriedkov a pracovného oblečenia (napr. pracovné odevy, uniformy), vrátane ich udržiavania alebo suma, ktorou zamestnávateľ uhrádza zamestnancovi preukázané výdavky vynaložené na tieto účely. To platí aj pre takéto plnenia poskytované žiakovi strednej odbornej školy a žiakovi odborného učilišťa, s ktorým má zamestnávateľ zmluvu uzavretú podľa § 53 Zákonníka práce.

- Príjmy, ktoré sú oslobodené od dane

Príjmy fyzických osôb, ktoré sú všeobecne oslobodené od dane (aj pre daňovníkov s NDP aj pre daňovníkov s ODP) sú upravené v § 9 ZDP.

Samozrejme najčastejšie riešenými príjmami sú príjmy

1. z predaja nehnuteľností alebo iné príjmy plynúce v súvislosti s nehnuteľnosťami
2. z prenájmu nehnuteľnosti
3. z predaja hnuteľných vecí.
Špeciálne sú riešené príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 5 ods. 7 ZDP.

Ing. Miroslava Brnová


(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku Poradca 5/2018)

STRATA ÚČTOVNÉHO DOKLADU

Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z.n.p. o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ďalej “zákon o ERP“) podnikateľ – fyzická alebo právnická osoba, ktorá predáva tovar alebo poskytuje služby uvedené v prílohe zákona, je povinná pri prijímaní tržieb v hotovosti používať registračnú pokladnicu. Od roku 2015 má fyzická alebo právnická osoba možnosť výberu, či bude používať na evidenciu tržieb elektronickú registračnú pokladnicu (ERP) alebo virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP).

Povinnosť používať ERP alebo VRP má tuzemský aj zahraničný podnikateľ, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území SR a prijíma tržbu v hotovosti. Slovenský podnikateľ nemá povinnosť používať ERP alebo VRP, ak predáva tovar alebo poskytuje službu mimo územia SR, v zahraničí.

Podnikateľ je povinný po zaevidovaní tržby do elektronickej registračnej pokladnice alebo virtuálnej registračnej pokladnice vydať kupujúcemu bez zbytočného odkladu pokladničný doklad, ktorý musí obsahovať najmenej údaje predpísané zákonom o ERP, t. j. môže obsahovať aj ďalšie údaje podľa rozhodnutia podnikateľa, napr. otváracie hodiny, poďakovanie za návštevu. Zákonom o ERP je zakázané vydať kupujúcemu iný ako pokladničný doklad a na základe takéhoto dokladu prijať tržbu (nesmie byť vydaný doklad označený napr. ako priebežný, informatívny alebo neplatný). Podnikateľ je povinný vyhotovovať doklady aj v rámci skúšobnej prevádzky pokladnice po jej oprave, pri zaškolení zamestnanca na pokladnici alebo v rámci vyhotovovania ďalších iných dokladov, ktoré nie sú pokladničnými dokladmi a obsahujú informácie o cene tovaru alebo služby; v takomto prípade je podnikateľ povinný vystavovať doklady, ktoré musia obsahovať slová „NEPLATNÝ DOKLAD“ v každom treťom riadku. Pri vklade hotovosti do pokladnice je podnikateľ povinný vystavovať doklady, ktoré musia obsahovať slovo „VKLAD“ v každom treťom riadku. Doklady označené slovami „NEPLATNÝ DOKLAD“ alebo „VKLAD“ nesmú obsahovať ochranný znak, inak obsahujú zákonom ustanovené povinné údaje.

Originálny doklad vydaný registračnou pokladnicou musí obsahovať ochranný znak MF

V praxi sa stáva, že kupujúci kúpený tovar vráti alebo reklamuje poskytnutú službu. Zákon o ERP v takomto prípade ustanovuje, že podnikateľ je povinný v prípade vrátenia tovaru alebo reklamovania služby ihneď vydať kupujúcemu pokladničný doklad, ktorý musí obsahovať rovnaké údaje ako doklad vydaný pri predaji tovaru alebo pri poskytnutí služby. Ak podnikateľ má pokladnicu mimo prevádzky, je v takomto prípade povinný vydávať paragóny, ktoré obsahujú tie isté údaje ako pokladničný doklad okrem ochranného znaku.

V praxi sa stávajú prípady, kedy podnikateľ doklad stratí. Problém nastáva najmä vtedy, ak ide o doklad, ktorý je u daňovníka – podnikateľa daňovým výdavkom a potrebuje ho zaúčtovať, zaevidovať vo svojom účtovníctve, alebo v evidencii, prípadne predložiť správcovi dane pri výkone daňovej kontroly.
Podnikateľ, ktorý sa rozhodne uplatniť si výdavky % z príjmov (pre rok 2017 je to 60% z príjmov), nemusí uchovávať doklady, t. j, ani doklady (bločky) z ERP a VRP. ZDP na jednej strane umožňuje daňovníkovi dobrovoľne sa rozhodnúť o možnosti vedenia účtovníctva, na druhej strane má ale povinnosť takto účtovať celé zdaňovacie obdobie, v súlade s platným zákonom o účtovníctve a príslušnými postupmi účtovania.

Ak bude fyzická osoba uplatňovať skutočné preukázateľné výdavky a nebude viesť daňovú evidenciu, môže viesť:

– jednoduché účtovníctvo alebo

– podvojné účtovníctvo.

Môže sa stať, že podnikateľ, ktorý je účtovnou jednotkou, t. j nevedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej „ZDP“) stratí originál fiškálneho dokladu z ERP alebo z VRP, ktorý obsahoval ochranný znak MF. Ako bude postupovať?

Podnikateľ, ako účtovná jednotka je pri strate účtovného dokladu vyhotoveného z ERP alebo VRP zabezpečiť preukázateľnosť vzniknutého účtovného prípadu, ktorý nastal v účtovnej jednotke, keďže zákon o ERP neumožňuje odovzdať kupujúcemu iný doklad ako originál pokladničného dokladu.

Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) ani opatrenie Ministerstva financií SR zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z.n.p. jednoznačne neupravuje, čo je originál alebo kópia účtovného dokladu. Zákon o účtovníctve ustanovuje v § 6 ods. 1, že účtovná jednotka je povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi, ktorých obsah je ustanovený v § 10 zákona o účtovníctve. Zároveň sa v tomto ustanovení upravuje, že účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam.

Preukázateľnosť účtovného záznamu upravuje § 32 zákona o účtovníctve, pričom za preukázateľný záznam sa považuje aj účtovný záznam, ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov [§ 32 ods. 1 písm. b) zákona o účtovníctve].

Účtovná jednotka je v zmysle § 35 ods. 1 zákona o účtovníctve povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu. Porušenie tohto ustanovenia je podľa zákona o účtovníctve aj správnym deliktom podľa § 38.

U daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2, t.j. podnikateľa a SZČO závisí výpočet základu dane (čiastkového základu dane) od spôsobu uplatňovania daňových výdavkov. Základom dane je podľa § 2 písm. j) zákona o dani z príjmov rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak.

Do daňových výdavkov možno uplatniť len daňové výdavky (náklady), ktoré spĺňajú podmienku:

– preukázateľnosti vynaloženého výdavku (či daňový výdavok skutočne nastal),

– súvislosti s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním príjmov (či bude daňovníkovi plynúť príjem z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti na základe vynaloženého výdavku v tomto zdaňovacom období alebo v budúcich obdobiach),

– zaúčtovania v účtovníctve daňovníka (v nadväznosti na zákon o účtovníctve) alebo evidované v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 ( u daňovníka, ktorý si uplatňuje výdavky % z príjmov), ak tento zákon neustanovuje inak.

Pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok u fyzickej osoby uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t), v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak.

Z uvedeného je zrejmé, že do daňových výdavkov sa uznávajú len tie výdavky, ktoré sú preukázateľne vynaložené a priamo súvisia s dosahovanými príjmami. Musí ísť o výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom, t.j. ich úhrada musí byť preukázaná buď platbou v hotovosti alebo cez účet. Ak došlo k strate dokladu, a nie je možné zo strany daňovníka výdavok inak preukázať, nemožno uplatniť nákup resp, platbu ako daňový výdavok.

Príklad
Podnikateľ stratil originál pokladničného dokladu z virtuálnej registračnej pokladnice o nákupe PHL.
Môže od predávajúceho PHL žiadať vytlačenie kópie pokladničného dokladu z dôvodu evidencie v účtovníctve?
Podnikateľ nemôže žiadať vydať nový doklad, nakoľko podľa § 4 ods. 2 písm. b) 11. bod zákona o. ERP musí pokladnica umožňovať vytlačenie iba jedného originálu pokladničného dokladu a dokladu podľa písmena a) ôsmeho bodu uvedeného zákona so súčasným záznamom kópie do prevádzkovej pamäte alebo na vhodné dátové médium, pričom kópia originálu pokladničného dokladu môže byť vytlačená, ale nesmie obsahovať ochranný znak.


Podľa § 8 ods. 1 zákona o ERP podnikateľ je povinný po zaevidovaní tržby v ERP alebo vo VRP odovzdať kupujúcemu iba pokladničný doklad (originál), a to len po prijatí tržby za predaný tovar alebo za poskytnutú službu. Iný doklad o prijatí tržby podnikateľ nesmie kupujúcemu odovzdať. Uvedené platí aj v prípade, keď sa kupujúci dožaduje vystavenia náhradného dokladu o zaplatení z dôvodu straty vydaného pokladničného dokladu.

Podmienku uznania skutočného výdavku je, že musí byť zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo evidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 a keďže došlo k strate, nie je možné doklad zaúčtovať.
Preto je vecou podnikateľa, akým spôsobom preukáže skutočnosť, ktorá je predmetom účtovníctva. V tomto prípade ale správca dane nemusí takýto doklad akceptovať a uznať ho ako daňový výdavok. Rovnako bude postupovať pri strate akéhokoľvek dokladu nielen dokladu z ERP. V nadväznosti na vyššie preto uvedené odporúčame podnikateľom predchádzať takejto situácii a zabezpečiť účtovnú dokumentáciu, t.j. aj doklady vydané registračnou pokladnicou proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu, nakoľko im pri vzniku správneho deliktu môže byť uložená zo strany správcu dane sankcia.

Ing. Marta Boráková

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 12/2017)

 

 
 
P6 AKTUAL
297/2017 Vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 475/2013 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest, ciest I. triedy, ciest II. triedy a ciest III. triedy s výberom mýta v znení neskorších predpisov
298/2017 Vyhláška Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú požiadavky na petičný systém, spôsob ich posudzovania, spôsob identifikácie petičného systému a náležitosti osvedčenia o atestácii petičného systému
299/2017 Oznámenie o oprave chyby v zákone č. 279/2017 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
300/2017 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 302/1994 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona Národnej rady Slovenskej republiky o matrikách v znení vyhlášky č. 159/2006 Z. z.
301/2017 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o zložení, organizácii práce a postupe hodnotiacej komisie
302/2017 Vyhláška Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú zásady systemizácie štátnozamestnaneckých miest
303/2017 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí zmeny Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických, týkajúcej sa Komisie J. Williama Fulbrighta pre vzdelávacie výmeny v Slovenskej republike, podpísanej 22. marca 2005 v Bratislave (oznámenie č. 198/2005 Z. z.).
304/2017 Opatrenie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú vzory žiadostí o poskytnutie dotácie na rozvoj bývania

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
December 2017
8. 12. - piatok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za november 2017 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za november 2017
15. 12. - piatok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
20. 12. - streda DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v októbri 2017 49 790 €
27. 12. – streda DPH podanie súhrnného výkazu k DPH za október 2017 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
podanie kontrolného výkazu k DPH za november 2017 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
podanie daňového priznania k DPH za november 2017 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za november 2017 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za november 2017
do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za november 2017
do 3 dní Poistné oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za november 2017
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za november 2017 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

 

 
 


BOĽAVÝ TUNEL V ZÁPÄSTÍ

 
Preťaženie rúk sa však veľmi často objavuje aj u ľudí, ktorí pracujú viac hodín denne sediac pri počítači. Ide o jednostranné nadmerné zaťažovanie – veď za 8 hodín intenzívneho písania „prejdú“ ruky (aspoň podľa viacerých nemeckých aj amerických štatistík a pozorovaní) 12 až 15 kilometrov!Pálenie a bolesť sa zvyčajne zhoršia počas dňa, pričom po krátkom potrasení ramena niekedy dochádza k miernej k úľave. Po čase môže dôjsť k oslabeniu svalov ruky, čo má za následok oslabenie možnosti zovretia. V ruke môže dokonca dôjsť k poruche citlivosti.Zápästný (karpálny) „tunel“ je úzka štrbina v zápästí – oblasti prechodu predlaktia v ruku, ktorú z troch strán ohraničujú zápästné kostičky a zo štvrtej zápästné väzivo. Do dlane ním prechádza deväť šliach ohýbačov prstov a stredový nerv (nervus medianus), prenášajúci vzruchy z mozgu cez chrbticu do ruky. V relatívne malom priestore sú teda „natlakované“ svaly, šľachy, cievy aj nervy, a tak nie je vôbec zvláštne, že pri nadmernom zaťažovaní dochádza k opuchnutiu, následkom čoho sa zníži prietok krvi a dôjde k útlaku ciev i nervov.

Vzniká stav, ktorý je známy ako syndróm karpálneho (zápästného) tunela alebo „tenisové či počítačové zápästie“. Je to jedna z najčastejších chorôb zápästia z preťaženia a patrí medzi najfrekventovanejšie ochorenia poškodzujúce hornú končatinu. Zmenšený priestor v zápästnom tuneli utláča najmä stredový nerv. To spôsobuje bolesti (veľmi často nočné), zápal, mravenčenie a ďalšie charakteristické príznaky (poruchy citlivosti, zníženú kvalitu svalstva rúk, kŕče prstov a dlane).

Poškodenie vyžaduje špecializovanú starostlivosť a dôkladnú rehabilitáciu. Prevenciou je lepšia metodika práce či tréningu, kvalitná regenerácia, kompenzačné a úľavové cvičenia, pravidelná lekárska kontrola.

Syndróm karpálneho tunela zvyčajne vzniká vo veku 40 až 60 rokov, pričom ženy sú postihnuté viac ako muži. Často je spájaný aj s ochoreniami a stavmi, ako sú cukrovka, neaktívna štítna žľaza (hypotyreoidizmus), obezita, reumatická artritída a akromegália – zriedkavé ochorenie, pri ktorom nadmerná produkcia rastového hormónu vedie k zväčšeniu určitých kostí a orgánov.

Diagnóza syndrómu karpálneho tunela môže byť zvyčajne stanovená z opisu symptómov a po vyšetrení. Lekár sleduje zmeny vnemov a slabosť v tých častiach ruky, ktoré sú zásobované mediánovým nervom. Potľapkaním na zápästie môže spôsobiť pálenie a bolesť, čo je známe ako Tinelov príznak. Ak nie sú symptómy a výsledky vyšetrenia typické pre syndróm karpálneho tunela, môžu lekári vykonať vyšetrenie skúmajúce nervové napätie pre posúdenie úrovne, ktorou nerv prenáša impulzy. V nejasných prípadoch sa zvyčajne robí aj vyšetrenie magnetickou rezonanciou.Možnosti liečby - tam, kde je to možné, by mala byť definovaná základná príčina problému: ak sú zistené niektoré zo symptómov spomenutých vyššie, liečba tohto problému môže odstrániť tlak na nerv a s tým spojené ťažkosti.

Veľmi časté je zafixovanie zápästia dlahou, čím dôjde k vytvoreniu polohy, ktorá nenarúša nerv. Dlahu môže pacient nosiť v noci alebo počas aktivít, ktoré zvyčajne vedú k vzniku symptómov. V niektorých prípadoch môžu pomôcť tabletky – nesteroidné antireumatiká a antiflogistiká. Aj kortikosteroidové injekcie podané priamo do zápästia môžu poskytnúť úľavu, ktorá je však len prechodná. Niektoré štúdie uvádzajú, že symptómy syndrómu karpálneho tunela môžu zmierniť dávky vitamínu B6 (pyridoxín). V iných pretrvávajúcich alebo opakujúcich sa prípadoch môže byť za účelom zníženia tlaku na nerv vykonaná operácia, ktorá uvoľní útlak nervu.

Oveľa lepšia je však prevencia ťažkostí podľa špeciálneho rehabilitačného a preventívneho programu podľa inštrukcií ortopéda, fyziatra a fyzioterapeuta.
MUDr. Pavel Malovič

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Mesačník Poradca – (Poradca), č. 6-7/2018 (I/2018)
  • Zákon o ZDPúplné znenie zákona s komentárom

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 1/2018 (XII/2017)
  • Povinnosti pri ročnej uzávierke v mzdovej učtárniIng. Iveta Matlovičová
  • Ošetrovanie člena rodiny - JUDr. Sandra Mrukviová Tomiová

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 1/2018 (XII/2017)
  • Zmeny v sociálnom poisteníIng. Iveta Matlovičová
  • Zamestnávateľ a použitie vozidlaJana Fülöpová

1 000 riešení, č. 1/2018 (XII/2017)
  • Zákonník práce
  • Koniec roka v účtovníctve
  • Pracovnoprávne vzťahy

PRIPRAVUJEME

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 2/2018 (I/2018)
  • Nevyčerpaná dovolenka za rok 2017
  • Pracovný posudok

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 2/2018 (I/2018)
  • Novela daňového poriadku
  • DPH od 1.1.2018

1 000 riešení, č. 2/2018 (I/2018)
  • ZDP- novela
  • DPH
  • Účtovníctvo

MONOTEMATIKY:
Zákonník práce
úplné znenie zákona s komentárom
Daňová optimalizáciasprávne optimalizovanie daňovej povinnosti
Odvody poistného 2018prehľad odvodov pre jednotlivé kategórie poistencov
Daňové a nedaňové výdavky 2018prehľad daňových a nedaňových výdavkov 2017

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
Ukončenie roka v mzdovej učtárni
Koniec jedného kalendárneho roka a začiatok ďalšieho roka je jedným z najnáročnejších období v mzdovej učtárni. Začiatok roka sa spája hlavne s legislatívnymi zmenami, ktoré majú priamy dopad na vedenie a spracovanie mzdového účtovníctva. Čo musí obsahovať mzdový list ? Na aké účely sa používajú údaje v mzdovom liste? Ako sa orientovať v pracovnej problematike? Ako správne uzatvoriť pracovnú zmluvu? Balíček ponúkame všetkým podnikateľom, personalistom, živnostníkom, zamestnávateľom, zamestnancom.

Príručka mzdovej účtovníčky
monotematika (A5, 328 str.)

Povinnosti zamestnávateľa
monotematika (A5, 40 str.)

Povinnosti pri ročnej uzávierke v mzdovej učtárnipríspevok
mesačník PaM 1/2018 (A4, 80 str.)


Zákon o zdravotnom poistení a sociálnom poistení
Zákony III/2017 (A5,760 str.)

Ekonomický a personalistický slovníkpojmy používané v ekonomickej praxi
monotematika (A5, str. 272 str.)


Balíček Ukončenie roka v mzdovej učtárni obsahuje:
Príručka mzdovej účtovníčky + Povinnosti zamestnávateľa + Zákony III/2017 + PaM 1/2018 + Ekonomický slovník

Cena balíčka je 34 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 17 €.
Ušetríte 17 €.


Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Úprava základu dane (optimalizácia)
S blížiacim sa koncom roka súvisí aj koniec účtovného obdobia. Zisťovanie a úprava základu dane je pre daňovníka podstatné najmä z pohľadu stanovenia konečnej výšky daňovej povinnosti. Aké sú zákonné možnosti optimalizácie základu dane? Všetkým daňovníkom ponúkame balíček za výhodnú cenu.

Daňová optimalizáciamonotematika
(A5, 112 str.)


Optimalizácia základu danepríspevok
mesačník DUO 12/2017 (A4, 80 str.)


Súvzťažnosti pre PÚ
monotematika (A5, 352 str.)

Daňová optimalizáciapríklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 12/2017(A5, 112 str.)


BALÍČEK Úprava základu dane (optimalizácia) obsahuje:
Daňová optimalizácia + DUO 12/2017 + 1000 Riešení 12/2017 + Súvzťažnosti pre PÚ

Cena balíčka je 21,80 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 15,40 €.
Ušetríte 6,40 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page