Em@ilové noviny

 

č. 20/2013

20. 10. 2013

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Podstatou prenájmu je prenechanie majetku vlastníkom – prenajímateľom nájomcovi na užívanie a poberanie všetkých úžitkov z majetku a zároveň prenesenie všetkých rizík spojených s užívaním majetku. Je preto logické, že využívanie majetku nájomcom bude vyžadovať aj pravidelné vykonávanie údržby majetku a odstraňovanie menších aj väčších závad a dôsledkov opotrebenia.

Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.
Viete ako predísť jesenným bolestiam hlavy? Odpoveď nájdete v rubrike Vedúci pracovník.

Aj v dnešných emailových novinách ponúkame zaujímavé informácie a tematické balíčky.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
Opravy a technické zhodnotenie prenajatého majetku

 


Užívanie prenajatého majetku z pohľadu jeho údržby
Zo všeobecných ustanovení Občianskeho zákonníka o nájomnej zmluve (§ 663 a nasl.) vyplýva, že nájomca je povinný starať sa o to, aby na veci nevznikla škoda. Zároveň sa ukladá prenajímateľovi povinnosť prenajatú vec udržiavať v stave spôsobilom na dohodnuté alebo obvyklé užívanie. Nájomca zas v tejto súvislosti má oznamovaciu povinnosť voči prenajímateľovi o potrebe vykonania opráv. Pri porušení tejto svojej povinnosti zodpovedá nájomca za škodu tým spôsobenú a nemá nároky, ktoré by mu inak prislúchali pre nemožnosť alebo obmedzenú možnosť užívať vec pre vady veci, ktoré sa včas prenajímateľovi neoznámili. Ak prenajímateľ vec riadne neudržuje alebo nevykoná nájomcom oznámené potrebné opravy, môže nájomca tieto sám vykonať. V takomto prípade mu vzniknú nároky podľa § 669 Občianskeho zákonníka. Ak nájomca vynaložil na vec náklady pri oprave, na ktorú je povinný prenajímateľ, má nárok na náhradu týchto nákladov, ak sa oprava vykonala so súhlasom prenajímateľa alebo ak prenajímateľ bez zbytočného odkladu opravu neobstaral, hoci sa mu oznámila jej potreba. Inak môže nájomca požadovať len to, o čo sa prenajímateľ obohatil.
Zmeny na veci je nájomca oprávnený vykonávať len so súhlasom prenajímateľa. Úhradu nákladov s tým spojených môže nájomca požadovať len v prípade, že sa na to prenajímateľ zaviazal. Ak zmluva neurčuje inak, je oprávnený požadovať úhradu nákladov až po ukončení nájmu po odpočítaní znehodnotenia zmien, ku ktorému v medziobdobí došlo v dôsledku užívania veci. Ak prenajímateľ dal súhlas so zmenou, ale nezaviazal sa na úhradu nákladov, môže nájomca požadovať po skončení nájmu protihodnotu toho, o čo sa zvýšila hodnota veci. Ak nájomca vykoná zmeny na veci bez súhlasu prenajímateľa, je povinný po skončení nájmu uviesť vec na svoje náklady do pôvodného stavu.

Údržba, oprava alebo technické zhodnotenie?
Pri posudzovaní jednotlivých „zásahov“ do majetku z hľadiska účtovného aj daňového je dôležité správne posúdiť, či ide o údržbu, opravu alebo či bolo vykonané technické zhodnotenie majetku. Pritom je dôležité vychádzať z reality skutočného zásahu, ktorý bol na majetku vykonaný, a nie napr. zo znenia faktúry dodávateľa.

Pri definovaní pojmov opravy a údržba je možné vychádzať z § 35 ods. 2 písm. f) postupov účtovania v PÚ, resp. § 10 ods. 27 písm. f) postupov účtovania v JÚ. Podľa týchto ustanovení sa opravou rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebovania alebo poškodenia majetku za účelom jeho uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu. Uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, ak nedôjde k zmene technických parametrov, zvýšeniu výkonnosti majetku, ani k zmene účelu použitia majetku. Udržiavaním sa rozumie súbor takých činností, ktorými sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza sa jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady.

Od nákladov na opravy a údržbu je potrebné dôsledne odlišovať technické zhodnotenie, o hodnotu ktorého sa zvyšuje ocenenie dlhodobého hmotného majetku, okrem technického zhodnotenia majetku v nájme hradeného nájomcom, kedy sa považuje za samostatný dlhodobý hmotný majetok. Postupy účtovania v PÚ nedefinujú tento pojem, ale odvolávajú sa na zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.. Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa v zmysle § 29 ods. 1 ZDP rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie. Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 1700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie.
Pri definícii nadstavby, prístavby a stavebných úprav je potrebné vychádzať z príslušných ustanovení zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v z.n.p.. Nadstavby, prístavby a stavebné úpravy sú v § 139b ods. 5 tohto zákona charakterizované ako zmeny dokončených stavieb:
  • Nadstavba je definovaná taká zmena dokončenej stavby, ktorou sa táto stavba zvyšuje.
  • Prístavba je definovaná taká zmena dokončenej stavby, ktorou sa táto stavba pôdorysne rozširuje, pričom prístavba je navzájom prevádzkovo spojená s danou dokončenou stavbou.
  • Stavebné úpravy sú takými zmenami dokončenej stavby, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby.
Rekonštrukciou sa podľa § 29 ods. 4 ZDP rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok:
  • zmenu jeho účelu použitia,
  • kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti, alebo
  • kvalitatívnu zmenu jeho technických parametrov (za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností).
Modernizáciou sa podľa § 29 ods. 5 ZDP rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.

Opravy na prenajatom majetku
Náklady vynaložené na opravy a udržovanie sú v účtovníctve posudzované ako prevádzkové náklady v okamihu vzniku, a tak sú aj účtované. V postupoch účtovania v PÚ sú náklady na opravy a udržovanie účtované na samostatnom nákladovom účte 511 – Opravy a udržiavanie v rámci účtovej skupiny 51 - Služby. Na tomto účte sa účtujú náklady na opravy a udržiavanie vykonávané dodávateľsky. Ak sú opravy a udržiavanie vykonávané vo vlastnej réžii účtovnej jednotky, náklady tvoria spotrebovaný materiál, mzdy zamestnancov, spotreby energie, odpisy prevádzkových priestorov, prístrojov a zariadení a pod. V účtovníctve sú považované za opravy aj výdavky na odstránenie škôd vzniknutých zo subjektívnych aj objektívnych príčin. Tieto výdavky na opravy a udržiavanie budú daňovými výdavkami každého daňovníka za podmienky splnenia podmienok § 2 písm. i) a § 19 ods. 1 ZDP, t. j.:
  • náklady musia byť vynaložené v súvislosti s dosahovaním, zabezpečením a udržiavaním zdaniteľných príjmov,
  • musia byť vynaložené vo výške preukázateľnej daňovníkom,
  • musia byť zaúčtované v účtovníctve daňovníka,
  • daňovník si daňové výdavky môže uplatniť v rozsahu a za podmienok ustanovených v ZDP.
  • Pokiaľ ide o výdavky na opravu a udržiavanie vynakladané nájomcom, je pre ich daňovú uznateľnosť dôležité, aby z nájomnej zmluvy vyplývala povinnosť vykonávania takýchto prác nájomcovi namiesto prenajímateľa.

    V súvislosti s vykonávaním opráv na prenajatom majetku je nutné pripomenúť § 17 ods. 21 ZDP týkajúce sa prenajímateľa. Ak nájomca je povinný vynaložiť náklady na to, aby mohol prenajatú vec užívať v prevádzkyschopnom stave počas doby trvania nájmu, vykonáva v podstate povinnosti namiesto prenajímateľa, ktoré u prenajímateľa vedú ku vzniku nepeňažného príjmu. Rozsah týchto povinností by mal byť preto dohodnutý v nájomnej zmluve. Výdavky na opravy vykonané nájomcom na prenajatom majetku vo výške presahujúcej povinnosť nájomcu dohodnutú v nájomnej zmluve a zahrnuté do daňových výdavkov nájomcu sú podľa uvedeného ustanovenia nepeňažným príjmom prenajímateľa.

    Technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku
    Technické zhodnotenie prenajatého majetku je jednou zo situácií, keď o dlhodobom majetku neúčtuje osoba, ktorá má k nemu vlastnícke právo alebo správy. Podľa § 32 ods. 2 písm. c) Postupov účtovania v PÚ v účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok bude účtovať nájomca technické zhodnotenie vykonané na prenajatom dlhodobom hmotnom majetku, ktoré na základe písomnej zmluvy s vlastníkom bude aj odpisovať podľa § 24 ods. 2 ZDP. Podľa § 35 ods. 3 Postupov účtovania v PÚ na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtujú aj náklady vynaložené na technické zhodnotenie dlhodobého hmotného majetku, ktorý má či bude mať účtovná jednotka v nájme na základe písomnej zmluvy a toto technické zhodnotenie sa bude odpisovať. V účtovníctve vlastníka prenajatého dlhodobého hmotného majetku sa v takomto prípade neúčtujú náklady na technické zhodnotenie a tieto náklady nezvyšujú obstarávaciu cenu dlhodobého hmotného majetku. Táto povinnosť je ustanovená aj v § 21 ods. 4 Postupov účtovania v PÚ, t. j. ak technické zhodnotenie podľa zmluvy bude odpisovať nájomca, ocenenie prenajatého majetku u prenajímateľa o toto technické zhodnotenie sa nesmie zvýšiť.

    Účtovanie technického zhodnotenia majetku odpisovaného nájomcom je v zmysle § 41 Postupov účtovania v PÚ založené na týchto pravidlách:
    1. Technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku a odpisované nájomcom sa odpíše v priebehu nájmu.
    2. Zostatková cena technického zhodnotenia pri predčasnom skončení nájmu sa účtuje takto:
    • v účtovníctve nájomcu do nákladov na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku,
    • ak sa nájomca s prenajímateľom dohodnú o odplatnom prevode technického zhodnotenia, účtuje sa o takomto prevode v účtovníctve nájomcu ako o predaji dlhodobého hmotného majetku.
    3. Náklady na uvedenie prenajatého majetku do predchádzajúceho stavu sa účtujú v účtovníctve nájomcu do ostatných nákladov na hospodársku činnosť.
    4. Technické zhodnotenie prenajatého dlhodobého majetku odpisovaného nájomcom sa účtuje na účte, na ktorom by sa tento majetok účtoval, ak bol nájomca jeho vlastníkom.

    Pri operatívnom prenájme sa musí nájomca s prenajímateľom v písomnej zmluve dohodnúť, že prenajímateľ súhlasí s vykonaním technického zhodnotenia nájomcom. Ak teda nájomca na základe takejto dohody uhradí výdavky na technické zhodnotenie, prenajímateľ si nezvýši vstupnú cenu prenajímaného majetku o vykonané technické zhodnotenie a nebude ho odpisovať. Nájomca môže takéto technické zhodnotenie počas doby nájmu odpisovať v súlade s účtovnými postupmi. Platí pritom, že doba odpisovania nesmie byť dlhšia ako doba nájmu. Nájomca bude účtovať o vykonanom technickom zhodnotení takto:
    Text MD D
    Technické zhodnotenie vykonané dodávateľsky 042 321
    Technické zhodnotenie vykonané vo vlastnej réžii 042 624
    Zaradenie technického zhodnotenia do používania 02x 042
    Odpisy technického zhodnotenia 551 08x
    V tejto súvislosti je potrebné pre úplnosť pripomenúť, že v zmysle § 42 ods.1 písm. c) postupov účtovania v PÚ platí, že v prípade, ak je účtovná jednotka nájomcom, je nevyhnutné v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá je nájomcom, účtovať technické zhodnotenie osobitne na analytických účtoch.

    Podľa § 21 ods.1 písm. g) zákona ZDP nie je možné ako daňový výdavok uplatniť výdavok na technické zhodnotenie podľa § 29 ods.1 a 2 ZDP. To znamená, že technické zhodnotenie v sume vyššej ako 1700 eur vykonané v úhrne za zdaňovacie obdobie na jednotlivom hmotnom a nehmotnom majetku za zdaňovacie obdobie nie je uznaným daňovým výdavkom v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo ukončené a uvedené do užívania. Do daňových výdavkov sa tento výdavok zahrnie až postupne prostredníctvom odpisov. ZDP považuje technické zhodnotenie vyššie ako 1700 € vykonané a odpisované nájomcom na prenajatom majetku za tzv. iný majetok [§ 22 ods. 6 písm. d) ZDP]. Podľa § 24 ods. 2 ZDP technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre príslušný hmotný majetok a nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok.

    ZDP teda umožňuje za odpisovaný hmotný majetok (tzv. iný majetok) považovať a odpisovať technické zhodnotenie vykonané na cudzom majetku za predpokladu, že:
    - technické zhodnotenie je vykonané a uhradené nájomcom,
    - vlastník (prenajímateľ) súhlasí s vykonaním technického zhodnotenia a jeho samostatným odpisovaním nájomcom na základe písomnej zmluvy,
    - vstupná cena u vlastníka nesmie byť zvýšená o hodnotu vykonaného technického zhodnotenia.
    Takéto technické zhodnotenie sa odpisuje v rovnakej odpisovej skupine, v akej sa odpisuje technicky zhodnotený majetok u vlastníka, pričom spôsob odpisovania – rovnomerný alebo zrýchlený – si zvolí nájomca sám podľa vlastného rozhodnutia.

    Technické zhodnotenie vykonané a uhradené nájomcom na prenajatom majetku, ktorého hodnota nepresiahne 1700 €, nie je považované za iný majetok v zmysle § 22 ods. 6 písm. d) ZDP.

    Na strane prenajímateľa sa technické zhodnotenie jeho majetku, ktorý prenajíma, prejavuje iba na základe ustanovenia § 17 ods. 20 ZDP. Toto ustanovenie ukladá vlastníkovi povinnosť zvýšiť základ dane, ak technické zhodnotenie prenajatého majetku vykonáva alebo vykonával nájomca namiesto vlastníka nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve. Vznik nepeňažného príjmu u vlastníka z dôvodu vykonania technického zhodnotenia nájomcom podľa § 17 ods. 20 ZDP nastáva v prípade, ak:
    a) Vlastník o hodnotu technického zhodnotenia zvýšil vstupnú cenu (zostatkovú cenu) a toto technické zhodnotenie vykonané a financované nájomcom sám odpisuje. V tomto prípade, nakoľko vlastník technické zhodnotenie neuhradil (hradil ho nájomca) a vlastník nedal súhlas nájomcovi na odpisovanie technického zhodnotenia, je povinný o jeho hodnotu zvýšiť základ dane z príjmu.
    b) Dôjde k ukončeniu nájomnej zmluvy a medzi nájomcom a prenajímateľom nedôjde k vysporiadaniu zostatkovej hodnoty (ceny) technického zhodnotenia podľa § 19 až § 21 ZDP. V tomto prípade sa výška nepeňažného príjmu z dôvodu vykonania technického zhodnotenia nájomcom na prenajatom majetku určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie v čase ukončenia nájomnej zmluvy, ak by sa odpisovalo rovnomernou metódou odpisovania. Ide vždy o situáciu, kedy nájomca po ukončení nájomnej zmluvy vykonané technické zhodnotenie, resp. jeho zostatkovú hodnotu bezodplatne prenechá prenajímateľovi (vlastníkovi) na používanie. V tejto súvislosti zostatková hodnota bezodplatne vyradeného majetku u nájomcu je nedaňovým výdavkom.

    Týmto ustanovením o vzniku nepeňažného príjmu však ZDP nebráni vlastníkovi (prenajímateľovi) a nájomcovi vykonať také vzájomné vysporiadanie zostatkovej ceny technického zhodnotenia, ktoré je v súlade so ZDP a ktoré by neviedlo k povinnosti zvýšenia základu dane u vlastníka. Takýmto vysporiadaním môže byť:
    - odkúpenie technického zhodnotenia vlastníkom od nájomcu za dohodnutú cenu. V tomto prípade sa použijú ustanovenia ZDP o vyradení majetku z používania pri predaji, t.j. zostatková cena neodpísaného technického zhodnotenia nájomcom pri predaji je u nájomcu v plnej výške uznaným daňovým výdavkom bez ohľadu na dosiahnutý príjem z predaja, alebo
    - vyradenie technického zhodnotenia z používania u nájomcu likvidáciou, kedy rovnako zostatková cena likvidovaného majetku je v plnej výške uznaným daňovým výdavkom. Súčasne však vzniknú nájomcovi ďalšie dodatočné náklady na likvidáciu.

    Ak odstránené technické zhodnotenie nájomca použije následne napr. na inom vlastnom majetku, zostatkovú cenu technického zhodnotenia pripočíta k hmotnému majetku a odpisuje ako zo zvýšenej vstupnej (zostatkovej) ceny majetku, ktorý takto technicky zhodnotil. Ak technické zhodnotenie demontuje a plánuje využiť pri inej svojej činnosti, použiteľné súčiastky ocení a aktivuje do zásob. Ak technické zhodnotenie zlikviduje, zostatková cena je uznaným daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. a) ZDP.

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 11/2013)

     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    ŠKODA NA BUDOVE A ZARIADENÍ

    Firma má za účelom podnikania v prenájme nebytové priestory spolu s technologickým zariadením. Vplyvom poruchy na elektroinštalácii došlo k požiaru, čím vznikla škoda na budove i zariadení, ktoré má firma v prenájme. Príslušné priestory i zariadenie dal nájomca opraviť (náklady na opravy dosiahli 10 000 eur), keďže v zmluve o prenájme je ustanovené, že nájomca zodpovedá za škody, ktoré spôsobí na prenajatom majetku.
    Sú náklady spojené s opravou poškodeného majetku daňovo uznateľné náklady pre nájomcu?

    Vychádzajúc z uvedeného je možné predpokladať, že s prenajímateľom sa nájomca v zmluve dohodol, že v plnom rozsahu zodpovedá za škodu, ktorú spôsobí na prenajatom majetku svojou podnikateľskou činnosťou. Táto zodpovednosť vyplýva aj z § 420a Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobí inému prevádzkovou činnosťou. Zodpovednosti za škodu sa ten, kto ju spôsobil, zbaví, len ak preukáže, že škoda bola spôsobená neodvrátiteľnou udalosťou nemajúcou pôvod v prevádzke alebo vlastným konaním poškodeného. Ak teda nájomca na vlastné náklady zabezpečil opravy budovy a zariadení postihnutých požiarom, a vznikli mu v tejto súvislosti náklady, tieto je možné po ich zaúčtovaní považovať v plnej výške za daňový výdavok.

    TECHNICKÉ ZHODNOTENIE MAJETKU

    Podnikateľ má v prenájme nebytové priestory. Obstaral si bezpečnostné dvere v hodnote 1880 €.
    Ide o technické zhodnotenie prenajatého majetku? Ak áno, ako má postupovať pri odpisovaní?

    Modernizáciou (technickým zhodnotením) sa rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktorý pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok. Na základe uvedeného je možné konštatovať, že montáž bezpečnostných dverí je potrebné považovať za technické zhodnotenie prenajatej nehnuteľnosti, nakoľko ide o modernizáciu prenajatých nebytových priestorov s výdavkami na obstaranie bezpečnostných dverí prevyšujúcimi 1700 €. Pri odpisovaní technického zhodnotenia prenajatého majetku je potrebné postupovať v zmysle § 24 ods. 2 ZDP. Na základe tohto ustanovenia môže technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom odpisovať nájomca, a to za nasledujúcich predpokladov:
    • nájomca má na odpisovanie technického zhodnotenia písomný súhlas vlastníka (prenajímateľa),
    • vstupná cena u vlastníka (prenajímateľa) hmotného majetku nebola zvýšená o výdavky súvisiace s technickým zhodnotením,
    • technické zhodnotenie môže nájomca odpisovať len po dobu trvania nájomného vzťahu [aj keď túto podmienku zákon priamo neustanovuje, možno ju odvodiť z § 2 písm. i) ZDP].
    Nájomca zaradí technické zhodnotenie do tej odpisovej skupiny, do ktorej patrí prenajatý hmotný majetok. Ak by výdavky na obstaranie bezpečnostných dverí neprevyšovali 1700 €, možno ich zahrnúť do daňových výdavkov priamo.

    ODPISOVANIE TECHNICKÉHO ZHODNOTENIA

    Spoločnosť uzatvorila nájomnú zmluvu na prenájom administratívnych priestorov. Od vlastníka získala súhlas na prestavbu priestorov tak, aby vyhovovali potrebám podnikania spoločnosti. Výdavky na prestavbu v celkovej sume 12 000 € podľa § 29 ZDP spĺňajú podmienky technického zhodnotenia.
    Ako postupovať pri odpisovaní tohto technického zhodnotenia?

    Pri daňovom odpisovaní technického zhodnotenia prenajatého majetku je potrebné postupovať v zmysle § 24 ods. 2 ZDP. Nájomca toto technické zhodnotenie vykonané v administratívnej budove zaradí do 4. odpisovej skupiny a bude ho odpisovať 20 rokov, tzn. rovnako, ako by sa odpisoval príslušný nebytový priestor (budova). Ak sa nájomca rozhodne pre rovnomerný odpis podľa § 27 ZDP bude uplatňovať ročný odpis vo výške 6 000 € (obstarávacia cena 120 000 / 20 = 6 000 €). Plán účtovných odpisov si spoločnosť nastaví v súlade s § 20 postupov účtovania, maximálne na dobu trvania nájmu.

    ÚČTOVNÝ REŽIM TECHNICKÉHO ZHODNOTENIA

    Spoločnosť si prenajala budovu a v tomto istom roku vykonala na základe písomného súhlasu prenajímateľa technické zhodnotenie. Technické zhodnotenie vykonala čiastočne vo vlastnej réžii (mzdy pracovníkov 6 200 €) a čiastočne dodávateľsky nákupom služieb za 2 400 €. Materiál sa nakúpil v hodnote 4 100 €.
    Aký bude účtovný režim takéhoto technického zhodnotenia?

    Na základe § 35 ods.3 postupov účtovania v PÚ platí, že náklady na vynaložené technické zhodnotenie dlhodobého hmotného majetku, ktorý má účtovná jednotka v nájme alebo bude mať v nájme na základe písomnej zmluvy a toto technické zhodnotenie sa bude odpisovať, sa účtujú na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku. V účtovníctve vlastníka prenajatého dlhodobého hmotného majetku sa v takomto prípade neúčtujú náklady na technické zhodnotenie a tieto náklady nezvyšujú obstarávaciu cenu predmetného dlhodobého hmotného majetku. Účtovanie bude teda u nájomcu nasledovné:
    Účtovný prípad MD D
    Dodávateľská faktúra za externé služby 518 321 2400
    Nákup materiálu 501 112 4100
    Mzdy pracovníkov 521 331 6200
    Aktivácia nákladov do majetku 042 624 12700
    Zaradenie technického zhodnotenia do majetku 021 042 12700
    Odpisy technického zhodnotenia počas doby nájmu 551 081 podľa odpisového plánu




    (viac riešení problémov nájdete v mesačníku DUO 11/2013)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 73/2013
    311/2013 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    312/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    313/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov
    314/2013 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 169/2010 Z. z. o osvedčení o evidencii časť I, osvedčení o evidencii časť II a technickom osvedčení vozidla
    315/2013 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie Národnej banky Slovenska č. 8/2012 o poplatkoch za úkony Národnej banky Slovenska
    316/2013 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní zlatých zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 100 eur pri príležitosti 450. výročia korunovácie Maximiliána v Bratislav

    Čiastka 74/2013
    317/2013 Rozhodnutie
    predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
    318/2013 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
    319/2013 Zákon o pôsobnosti orgánov štátnej správy pre sprístupňovanie biocídnych výrobkov na trh a ich používanie a o zmene a doplnení niektorých zákonov (biocídny zákon)
    320/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien Dohody o založení Európskej banky pre obnovu a rozvoj Príloha k čiastke 74 – k oznámeniu č. 320/2013 Z. z.

    Čiastka 75/2013
    321/2013 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy na rok 2014
    322/2013 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 289/2011 Z. z. o technických požiadavkách na vývodové hriadele traktorov a na ich ochranu
    323/2013 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o vyhlásení Slovenskej republiky k Protokolu o trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov k Rámcovému dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát

    Čiastka 76/2013
    324/2013 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Regionálnej dohody o rádiokomunikačnej službe na vnútrozemských vodných cestách (RAINWAT) Príloha k čiastke 76 – k oznámeniu č. 324/2013 Z. z.

    Čiastka 77/2013
    325/2013 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Rámcového dohovoru Rady Európy o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť Príloha k čiastke 77 – k oznámeniu č. 325/2013 Z. z.

    Čiastka 78/2013
    326/2013 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 58/2013 Z. z. o odvodoch za odňatie a neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy
    327/2013 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výberovom konaní na funkciu súdneho exekútora
    328/2013 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje maximálna suma mesačného príjmu a maximálna suma priemerného mesačného príjmu z určenej dohody o brigádnickej práci študentov na rok 2014
    329/2013 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje pevná suma zvýšenia dôchodkovej dávky a percento zvýšenia úrazovej renty v roku 2014
    330/2013 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o zrušení opatrenia Národnej banky Slovenska č. 6/1999, ktorým sa určujú podmienky na usmerňovanie platobnej bilancie Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov

    Čiastka 79/2013
    331/2013 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu z roku 1992, ktorým sa mení a dopĺňa Medzinárodný dohovor o zriadení medzinárodného fondu na kompenzáciu škôd vzniknutých v dôsledku znečistenia ropnými látkami, 1971 (FUND PROT 1992) Príloha k čiastke 79 – k oznámeniu č. 331/2013 Z. z.

    Čiastka 80/2013
    332/2013 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uverejnení konsolidovaného znenia Medzinárodného dohovoru o zriadení medzinárodného fondu na kompenzáciu škôd vzniknutých v dôsledku znečistenia ropnými látkami z roku 1971 v znení Protokolu z roku 1992, ktorým sa mení a dopĺňa Medzinárodný dohovor o zriadení medzinárodného fondu na kompenzáciu škôd vzniknutých v dôsledku znečistenia ropnými látkami, 1971 (FUND PROT 1992) Príloha k čiastke 80 – k oznámeniu č. 332/2013 Z. z.

    Čiastka 81/2013
    333/2013 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu z roku 2003 k Medzinárodnému dohovoru o zriadení Medzinárodného fondu na kompenzáciu škôd vzniknutých v dôsledku znečistenia ropnými látkami v znení z roku 1992 (FUND PROT 2003) Príloha k čiastke 81 – k oznámeniu č. 333/2013 Z. z.

    Čiastka 82/2013
    334/2013 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu z roku 1992, ktorým sa mení a dopĺňa Medzinárodný dohovor o občianskoprávnej zodpovednosti za škody vzniknuté v dôsledku znečistenia ropnými látkami z roku 1969 (CLC PROT 1992) Príloha k čiastke 82 – k oznámeniu č. 334/2013 Z. z.

    Čiastka 83/2013
    335/2013 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uverejnení konsolidovaného znenia Medzinárodného dohovoru o občianskoprávnej zodpovednosti za škody vzniknuté v dôsledku znečistenia ropnými látkami z roku 1969 v znení Protokolu z roku 1992, ktorým sa mení a dopĺňa Medzinárodný dohovor o občianskoprávnej zodpovednosti za škody vzniknuté v dôsledku znečistenia ropnými látkami z roku 1969 (CLC PROT 1992) Príloha k čiastke 83 – k oznámeniu č. 335/2013 Z. z.

    Čiastka 84/2013
    336/2013 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Medzinárodného dohovoru o občianskoprávnej zodpovednosti za škody vzniknuté v dôsledku znečistenia olejom zo zásobníkov z roku 2001 (BUNKERS 2001) Príloha k čiastke 84 – k oznámeniu č. 336/2013 Z. z.

     
     


    VEDÚCI PRACOVNÍK

     
    Jesenné bolesti hlavy

    Bolesti hlavy sú veľmi častým problémom, ktorý sa s blížiacim koncom pracovného roku a predvianočným stresom zvýrazňuje. Nie je to „smrteľná“ záležitosť, ale pracovný aj osobný život môže poriadne znepríjemniť. Veková hranica výskytu bolestí hlavy „neznámeho pôvodu“ (primárna bolesť – mechanizmus vzniku je neistý) sa stále znižuje a nezriedka zasahuje aj mladých ľudí. Iným typom bolesti hlavy je takzvaná sekundárna bolesť, ktorá má známe vyvolávajúce príčiny (stavy po úrazoch hlavy, problémy s krčnou chrbticou, zrakom, chrupom, s prínosovými dutinami, kolísavý krvný tlak, strach z konca aktuálneho roku aj blížiaceho sa nového a podobne).

    BOLESŤ HLAVY sa veľmi často snažia postihnutí riešiť sami pomocou najrozličnejších tabletiek, z ktorých mnohé môžu mať vedľajšie účinky s vplyvom na výkonnosť, často sa za ňu ako keby hanbili a radšej nevyhľadávajú lekára. Najčastejšie sa vyskytujú tenzné (tlakové, napäťové) bolesti hlavy. Objavujú sa v akejkoľvek časti hlavy – najmä však v oblasti temena a čela, kde sa môžu prejaviť „ako by vám niekto vŕtal hlavu“. Niektorí ľudia pociťujú bolestivé napätie, môže dôjsť aj ku kŕčovitému skracovaniu svalov šije a krku, čo vyvolá netradičnú „vynútenú“ polohu hlavy. Niekedy sú prítomné skrátené svaly pozdĺž celej chrbtice. Bolesť môže byť tupá, tepajúca, pálivá, zvyčajne po oboch stranách hlavy. Na rozdiel od migrény veľmi často mení svoju trvania – „cestuje“. Pokiaľ sú bolesti mierne, bývajú pociťované ako tlak v hlave, prudšie môžu vyvolávať nevoľnosť a pocity na zvracanie. Príčina bolestí môže súvisieť aj so zmenami prekrvenia mozgu.

    ČASTOU JESENNOU BOLESŤOU HLAVY JE „ZNÁMA “ MIGRÉNA. Vo väčšine prípadov sa prejavuje prudkými útokmi pulzujúcej bolesti. Vypuknutie migrény môže predznamenávať množstvo varovných príznakov – napätie, podráždenosť, zlá sústredenosť, depresie, prípadne veľmi ľahké, neohraničené mravenčenie po celom tele. Vlastné bolesti hlavy často predchádza ešte „aura“ – videnie iskier či zábleskov, môžu sa vyskytnúť aj sluchové halucinácie. Bolesť býva lokalizovaná väčšinou na jednej polovici hlavy a trvá niekoľko hodín až niekoľko dní. Veľmi často býva sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním alebo hnačkami. Postihnutý je pri záchvate migrény precitlivelý na svetlo, hluk, niekedy na zápachy a každá fyzická aj psychická činnosť bolesť zosilňuje. Faktorov, ktoré záchvaty migrény vyvolávajú, je veľké množstvo:
    – vrodené dispozície,
    – diétne chyby v stravovaní,
    – dlhé porady,
    – častá nadčasová práca,
    – hormonálne a klimatické vplyvy ako prudká zmena počasia, zmena nadmorskej výšky, cestovanie, alergia.
    Osobnosť človeka – migrenika charakterizujú psychológovia ako ambicióznu, nervóznu, precíznu, so sklonom k trvalému vnútornému napätiu a precitlivelosti na všetky podnety. Najčastejšia je prudká záchvatovitá obojstranná i jednostranná bolesť v oblasti očí a spánkových kostí, ktorá trvá asi hodinu. Ide o tzv. cluster headache (čítaj klastr – chumáč, zhluk, hedejk – bolesť hlavy). Býva spojená so začervenaním očí a slzením. Migrenózna aura ani nevoľnosť nebývajú prítomné. Záchvaty síce netrvajú dlho, ale môžu sa nahromadiť v kratšom časovom období, po ktorom býva dotyčný bez ťažkostí hoci aj celý ďalší rok. Takmer 70 percent dospelých ľudí bolieva hlava aspoň raz za týždeň a po bolestiach chrbtice ide o druhé najčastejšie neurologické ochorenie. Preto je vhodné ťažkosti nepodceňovať a pokiaľ je to možné konzultovať svojho praktického lekára a neskôr špecialistu. Mnohí ľudia sa spoliehajú, v snahe vyhnúť sa konzumácii tabliet, na rôzne prírodné a iné alternatívne spôsoby liečby aj prevencie – čínske mastičky, éterické oleje, mentolové a eukalyptové balzamy, bylinné výťažky alebo upokojujúce čajové zmesi.
    Existuje však dvanásť iných základných praktických receptov pre ľudí, ktorých bolieva hlava:
    – Ochlaďte si hlavu: je to určite jeden z najrýchlejších spôsobov ako sa zbaviť akútnej bolesti hlavy. Pri prvých príznakoch je dobré priložiť si na čelo vrecko s ľadom zabalené v látkovom obale (napr. v uteráku). Ak nie je nič po ruke, poslúži aj vrecúško zmrazeného mlieka alebo zeleniny.
    – Ohrejte sa: je to pomoc najmä pre tých, ktorí bolesťami hlavy trpia dlhodobo. Teplo totiž uvoľňuje svalstvo a zvyšuje prekrvenie. Je dobré vyskúšať elektricky vyhrievané vankúšiky, sprchovanie horúcou vodou alebo horúci vaňový kúpeľ s kamilkovým olejom.
    – „Zabaľte“ si svoju bolesť: podľa „receptov starej mamy“ je dobré uviazať si tesne okolo hlavy šatku. Tá dokáže znížiť prietok krvi v záhlaví a stlmí bolesť. Rovnaký efekt môže mať takáto čelenka tesne stiahnutá okolo čela.
    – Pokúste sa o masáž: treba si masírovať hlavu špičkami prstov podobne ako pri umývaní vlasov. Pokiaľ máte vlasy krátke, môže sa pomaly v malých kruhoch masírovať oblasť spánkov a čelo kefou z prírodných štetín.
    – Použite akupunktúru a tlak prstami: kým akupunktúru je si možné už preventívne objednať u odborníkov, používať prsty môže chorý sám. Je treba pevne stisnúť kožu na ruke medzi palcom a ukazovákom alebo masírovať vonkajšie strany lýtok tesne nad členkami alebo v oblasti Achillovej šľachy.
    – Dýchajte zhlboka: práve hlboké dýchanie môže zmierniť určité napätie, pokiaľ je dotyčný nervózny a cíti nepríjemný tlak po celom tele. Je vhodné naučiť sa bráničnému dýchaniu (bránica je veľký dýchací sval oddeľujúci hrudnú a brušnú dutinu), pri ktorom sa brušné partie musia hýbať viac ako hrudné.
    – Nájdite si pokojné a tiché miesto: pohyb, svetlo a hluk obvykle zhoršia aj malú bolesť hlavy, a preto je lepšie keď si človek s boľavou hlavou nájde tmavú a tichú miestnosť, ľahne si (uľaví tak chrbátovému svalstvu od napätia) a odpočíva.
    – Nezabudnite aj na pohyb: pokiaľ nie sú bolesti kritické, postihnutý môže ľahko športovať. Pohyb na čerstvom vzduchu pomôže relaxovať a stlmí bolesť.
    – Pospite si: veľmi veľa ľudí sa dokáže zbaviť bolestí hlavy spánkom. Kvôli uvoľneniu šijových svalov je najlepšia poloha na chrbte.
    – Seďte, kráčajte a behajte vzpriamene: správne držanie tela zohráva neraz kľúčovú úlohu pri tenzných bolestiach hlavy. Treba sa vyhýbať úklonom do strán a všetkým pohybom, pri ktorých sa príliš napínajú šijové svaly.

    MUDr. Pavel Malovič


     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Október 2013
    Daň z príjmov 15. 10. - utorok odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    31. 10. - štvrtok podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za september 2013
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za september 2013
    splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za september 2013
    DPH 21. 10. - pondelok predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v septembri 2013 49 790 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za september 2013 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za tretí štvrťrok 2013 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    25. 10. – piatok podanie daňového priznania k DPH za september 2013 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za tretí štvrťrok 2013 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    splatnosť DPH za september 2013 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    splatnosť DPH za tretí štvrťrok 2013 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane 25. 10. – piatok podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za september 2013
    Daň z motorových vozidiel 31. 10. – štvrtok splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
    Poistné 8. 10. – utorok splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za september 2013 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za september 2013
    31. 10. - štvrtok písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v septembri 2013, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za september 2013

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 27.9. 30.9. 1.10. 2.10.
    USA americký dolár USD 1,3537 1,3505 1,3554 1,3515
    Japonsko japonský jen JPY 133,28 131,78 132,6 131,76
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 25,69 25,73 25,647 25,606
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4573 7,458 7,4582 7,4586
    V. Británia anglická libra GBP 0,84 0,83605 0,8345 0,8341
    Maďarsko maďarský forint HUF 299,63 298,15 296,07 296,7
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7028 0,7027 0,7027 0,7027
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,228 4,2288 4,2308 4,219
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4692 4,462 4,4485 4,45
    Švédsko švédska koruna SEK 8,6863 8,6575 8,6329 8,655
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2248 1,2225 1,2253 1,2241
    Nórsko nórska koruna NOK 8,103 8,114 8,131 8,132
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6153 7,6153 7,6158 7,62
    Rusko ruský rubeľ RUB 43,874 43,824 43,654 43,6318
    Turecko turecká líra TRY 2,7566 2,751 2,727 2,7275
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4542 1,4486 1,4388 1,4458
    Brazília brazílsky real BRL 3,0589 3,0406 3,0107 2,9927
    Kanada kanadský dolár CAD 1,3967 1,3912 1,3962 1,3988
    Čína čínsky jüan CNY 8,2827 8,2645 8,2972 8,2728
    Hongkong hongkongský dolár HKD 10,4975 10,4722 10,5113 10,4799
    Indonézia indonézska rupia IDR 15334,6 15425,27 15390,11 15305,17
    India indická rupia INR 84,603 84,844 84,879 84,592
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1456,7 1451,84 1456,51 1452,74
    Mexiko mexické peso MXN 17,8128 17,8462 17,8057 17,8303
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,3692 4,4103 4,3855 4,3625
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6373 1,6296 1,6363 1,641
    Filipíny filipínske peso PHP 58,651 58,765 58,692 58,699
    Singapur singapurský dolár SGD 1,6985 1,6961 1,697 1,6917
    Thajsko thajský baht THB 42,344 42,264 42,234 42,287
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,716 13,5985 13,6385 13,6652
    Izrael izraelský šekel ILS 4,8204 4,7734 4,7874 4,7774
    Názov krajiny Názov meny Mena 3.10. 4.10. 7.10. 8.10. 9.10. 10.10. 11.10. 14.10. 15.10. 16.10. 17.10.
    USA americký dolár USD 1,3594 1,3593 1,3572 1,3576 1,3515 1,3532 1,3566  1,3564  1,3493  1,3561  1,3662 
    Japonsko japonský jen JPY 132,81 132,03 131,46  131,94 131,55 132,37 133,38  133,19  132,89  133,38  133,64 
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558  1,9558  1,9558  1,9558  1,9558 
    Česká republika česká koruna CZK 25,558 25,554 25,513 25,518 25,598 25,529 25,534  25,560  25,615  25,680  25,704 
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4597 7,4598 7,4597 7,4599 7,4595 7,4594  7,4593  7,4589  7,4588  7,4589  7,4589 
    V. Británia anglická libra GBP 0,8394 0,8469 0,8437 0,84265 0,8464 0,8481 0,84900  0,84830  0,84635  0,84590  0,84760 
    Maďarsko maďarský forint HUF 295,9200 296,92 295,83 295,22 296,2 295,52 294,87  295,70  295,32  296,13  294,41 
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528  3,4528 3,4528  3,4528 3,4528  3,4528  3,4528  3,4528  3,4528 
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7026 0,7028 0,7028 0,7026 0,7027 0,7027 0,7027  0,7028  0,7024  0,7025  0,7027 
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,2053 4,2045 4,1951 4,1931 4,1995 4,1958  4,1932  4,1828  4,1811  4,1765  4,1744 
    Rumunsko rumunský lei RON 4,4371 4,4285 4,4274 4,4357 4,4658 4,4592  4,4476  4,4618  4,4515  4,4503  4,4518 
    Švédsko švédska koruna SEK 8,6214 8,673 8,7425 8,7023 8,7445 8,8217  8,7659  8,7988  8,7617  8,8116  8,7781 
    Švajčiarsko švajčiarsky frank CHF 1,2276 1,2271 1,2262 1,2284 1,2313 1,2311  1,2314  1,2334  1,2361  1,2341  1,2327 
    Nórsko nórska koruna NOK 8,1090 8,1145 8,127 8,082 8,11 8,1900  8,1285  8,1325  8,1180  8,1365  8,1150 
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6250 7,6240 7,6255 7,6255 7,6125 7,6085  7,6040  7,6165  7,6188  7,6220  7,6208 
    Rusko ruský rubeľ RUB 43,6195 43,7317 43,8104 43,7462 43,73 43,6864  43,7275  43,7873  43,5645  43,6995  43,7360 
    Turecko turecká líra TRY 2,7241 2,7152 2,7087 2,6939 2,6857 2,6800  2,6837  2,6929  2,6828  2,6929  2,6890 
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4500 1,4409 1,4421 1,4316 1,4299 1,4346  1,4318  1,4313  1,4167  1,4227  1,4197 
    Brazília brazílsky real BRL 2,9973 2,9926 3,0123 2,984 2,98 2,9722  2,9533  2,9507  2,9480  2,9465  2,9599 
    Kanada kanadský dolár CAD 1,4053 1,4042 1,401 1,3994   1,4029 1,4053  1,4094  1,4041  1,3975  1,4067  1,4069 
    Čína čínsky juan CNY 8,3205 8,3192 8,3055  8,3133 8,2709 8,2773  8,3004  8,2830  8,2334  8,2725  8,3299 
    Honkong honkongský dolár HKD 10,5415 10,5406 10,5245 10,5271  10,4801 10,4933  10,5195  10,5179  10,4629  10,5157  10,5935 
    Indonézia indonézska rupia IDR 15362,70 15 281,81 15 225,87 15 153,04 15 068,43 15 057,06  14 790,73  14 812,70  14 760,61  14 900,12  14 835,57 
    India indická rupia INR 83,9290 83,632 83,912 83,893 83,598 82,7890  82,8610  83,3290  83,1440  83,8680  83,6390 
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1455,9000 1 458,03 1 455,45  1 458,12  1 453,88  1 451,29  1 452,65  1 454,56  1 439,53  1 448,09  1 451,90 
    Mexiko mexické peso MXN 17,9098 17,815 17,877 17,7394 17,8128 17,7810  17,7186  17,6773  17,5426  17,5812  17,5324 
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,3437 4,3207 4,3228 4,3274 4,3222 4,3120  4,3124  4,3150  4,2928  4,3013  4,3049 
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6412 1,6366 1,6394 1,6303  1,6269 1,6395  1,6261  1,6228  1,6120  1,6122  1,6080 
    Filipíny filipínske peso PHP 58,5700 58,659 58,501 58,558  58,346 58,429  58,401  58,442  58,084  58,494  58,812 
    Singapur singapurský dolár SGD 1,6975 1,6942 1,6934 1,6944 1,6918 1,6918  1,6901  1,6886  1,6770  1,6869  1,6948 
    Thajsko thajský baht THB 42,5220 42,546 42,592 42,565 42,488 42,450  42,434  42,462  42,206  42,412  42,380 
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,7250 13,5862 13,6152  13,4645 13,5072  13,4895  13,3883  13,4792  13,4201  13,5110  13,4557 
    Izrael izraelský šekel ILS 4,8108 4,8215 4,8128 4,8351 4,8208 4,8135  4,8136  4,8000  4,7860  4,8117  4,8196 


    Názov krajiny Názov meny Mena 18.10. 21.10. 22.10. 23.10. 24.10. 25.10. 28.10. 29.10. 30.10.
    USA americký dolár USD 1,3684  1,3667  1,3674  1,3752  1,3805  1,3777  1,3784  1,3768  1,3755 
    Japonsko japonský jen JPY 133,73  134,17  134,52  133,95  134,32  134,15  134,65  134,88  135,11 
    Bulharsko lev BGN 1,9558  1,9558  1,9558  1,9558  1,9558  1,9558  1,9558  1,9558  1,9558 
    Česká republika česká koruna CZK 25,782  25,803  25,727  25,817  25,773  25,750  25,732  25,762  25,742 
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4586  7,4593  7,4596  7,4596  7,4596  7,4590  7,4596  7,4589  7,4586 
    V. Británia anglická libra GBP 0,84515  0,84650  0,84760  0,85160  0,85370  0,85190  0,85340  0,85670  0,85590 
    Maďarsko maďarský forint HUF 294,43  293,72  294,31  292,24  292,79  292,82  292,73  293,14  293,63 
    Litva litovský litas LTL 3,4528  3,4528  3,4528  3,4528  3,4528  3,4528  3,4528  3,4528  3,4528 
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7027  0,7030  0,7029  0,7029  0,7030  0,7026  0,7029  0,7028  0,7030 
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,1808  4,1824  4,1820  4,1783  4,1861  4,1858  4,1855  4,1838  4,1801 
    Rumunsko rumunský lei RON 4,4509  4,4423  4,4370  4,4319  4,4485  4,4511  4,4385  4,4420  4,4288 
    Švédsko švédska koruna SEK 8,7686  8,7850  8,7626  8,7756  8,7626  8,7351  8,7464  8,7695  8,7820 
    Švajčiarsko švajčiarsky frank CHF 1,2343  1,2352  1,2355  1,2307  1,2303  1,2348  1,2343  1,2358  1,2347 
    Nórsko nórska koruna NOK 8,0985  8,0920  8,1335  8,1360  8,1210  8,1370  8,1300  8,1195  8,0800 
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6160  7,6195  7,6165  7,6141  7,6245  7,6265  7,6255  7,6245  7,6180 
    Rusko ruský rubeľ RUB 43,5830  43,6220  43,6458  43,7066  43,7548  43,8000  43,9035  44,1140  44,0089 
    Turecko turecká líra TRY 2,6903  2,7021  2,7109  2,7160  2,7316  2,7367  2,7373  2,7388  2,7358 
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4173  1,4139  1,4143  1,4298  1,4354  1,4369  1,4387  1,4505  1,4471 
    Brazília brazílsky real BRL 2,9448  2,9736  2,9886  2,9998  3,0346  3,0121  3,0115  3,0029  3,0135 
    Kanada kanadský dolár CAD 1,4089  1,4069  1,4084  1,4189  1,4358  1,4380  1,4396  1,4379  1,4364 
    Čína čínsky juan CNY 8,3431  8,3309  8,3320  8,3693  8,3998  8,3814  8,3888  8,3855  8,3831 
    Honkong honkongský dolár HKD 10,6099  10,5959  10,6012  10,6618  10,7032  10,6820  10,6871  10,6749  10,6644 
    Indonézia indonézska rupia IDR 15 502,27  14 864,23  14 817,95  15 081,82  14 961,56  15 175,04  15 234,68  15 286,09  15 276,59 
    India indická rupia INR 83,8350  84,1400  84,2200  84,7840  84,8130  84,7680  84,8060  84,6320  84,2320 
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1 451,88  1 451,79  1 451,03  1 455,81  1 465,34  1 464,88  1 462,91  1 463,17  1 456,81 
    Mexiko mexické peso MXN 17,4977  17,5843  17,7718  17,7886  17,9741  17,8719  17,7631  17,7841  17,7178 
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,3197  4,3320  4,3392  4,3562  4,3454  4,3488  4,3220  4,3304  4,3290 
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6125  1,6148  1,6166  1,6436  1,6503  1,6601  1,6621  1,6667  1,6632 
    Filipíny filipínske peso PHP 58,863  59,034  59,030  59,255  59,478  59,243  59,389  59,317  59,340 
    Singapur singapurský dolár SGD 1,6934  1,6968  1,6968  1,7051  1,7074  1,7035  1,7062  1,7075  1,7022 
    Thajsko thajský baht THB 42,489  42,500  42,612  42,865  42,986  42,842  42,817  42,763  42,709 
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,3871  13,4597  13,5075  13,4643  13,4828  13,5502  13,5620  13,6012  13,5765 
    Izrael izraelský šekel ILS 4,8308  4,8354  4,8211  4,8406  4,8720  4,8658  4,8651  4,8490  4,8387 

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 1/2014 (VIII/2013)
    • Živnostenské podnikanie - Ing. Ján Mintál
    • Úprava životného minima - Ing. Zuzana Cingelová

    Poradca č. 2-3/2014 (IX/2013)
    • Trestný zákon s komentárom - JUDr. Hromádková
    • Zrážky zo mzdy
    • Daňové a nedaňové výdaje v JÚ

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 10/2013 (IX/2013)
    • Jednoduché účtovníctvo komplexne – Ing. Ivana Hudecová
    • Úprava základu dane u FO účtujúceho v sústave JÚ - Ing. Marta Boráková

    Verejná správa – (VS), č.10/2013 (IX/2013)
    • Účtovane záväzkov – Ing. Ján Mintál
    • Plnenie úloh vnútorného kontrolného systému – Ing. Iveta Konvalinková

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 10/2013 (IX/2013)
    • Novela zákona o zdravotnom poistení – JUDr. Sandra Mrukviová Tomiová
    • Nárok na odchodné – Ing. Mária Klincová
    • Poverenie zodpovednej osoby – Mgr. Martina Kovalčíková

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 10/2013 (IX/2013)
    • Prechod z JÚ na PÚ - Ing. Ivana Hudecová
    • Mimoriadne odmeny a ich zdaňovanie – Ing. Miroslava Brnová
    • Postúpenie pohľadávok – Ing. Jana Bielená

    1 000 riešení, č. 10/2013 (IX/2013)
    • Životné minimum a sociálne dávky – Ing. Zuzana Cingelová
    • Mzdy a odvody
    • Dane v praxi
    • Zákonník práce

    PRIPRAVUJEME

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 11/2013 (X/2013)
    • Pracovné právo
    • Transformácia účtovnej sústavy

    Verejná správa – (VS), č. 11/2013 (X/2013)
    • Pracovné voľno zamestnanca zo zdravotných dôvodov
    • Trestné činy proti iným právam a slobodám

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2013 (X/2013)
    • Nemocenské dávky
    • Etika na pracovisku
    • Nelegálna práca

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.11/2013 (X/2013)
    • Odpočet straty
    • Lehoty pri správe daní

    1 000 riešení, č. 11/2013 (X/2013)
    • Ochrana osobných údajov
    • Zákonník práce
    • Mzdy a odvody
    • Účtovníctvo

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Trestný poriadok
    Trestný poriadok prešiel v poslednom období viacerými zmenami, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili jeho podobu. Posledná novelizácia priniesla zmeny v označovaní orgánov činných v trestnom konaní za súčasného zachovania vyšetrovacích kompetencií. Zmeny nastali aj v obsahu výmeny informácií z registra trestov medzi členskými štátmi. Aké iné zmeny novele priniesla?

    Trestný poriadok s komentárom - úplné znenie zákona s komentárom
    mesačník Poradca 2-3/2014, (A5, 400 str.)


    Trestný zákon a trestný poriadok - úplné znenie zákona
    Aktualizácia II/5, (A5, 192 str.)


    Trestný zákon a trestný poriadok - úplné znenie zákona s príkladmi z praxe
    momotematika (A5, 288 str.)




    BALÍČEK Balíček Trestný poriadok obsahuje:
    Poradca 2-3/2014 – úplné znenie zákona s komentárom + Aktualizácia II/5 – úplné znenie zákona + Trestný zákon a trestný poriadok - úplné znenie zákona s príkladmi z praxe

    Cena balíčka je 16,23 €.
    Cena balíčka s 30  % zľavou je 11,30 €.
    Ušetríte 4,93 €.


    Ochrana osobných údajov
    Právo na ochranu súkromia a právo na ochranu osobných údajov patria medzi základné práva a slobody garantované Ústavou Slovenskej republiky a toto právo platí pre všetkých obyvateľov krajiny. Novela zákona o ochrane osobných údajov sa vzťahuje na každého, kto spracúva osobné údaje, určuje účel a prostriedky spracúvania alebo poskytuje osobné údaje na spracovanie.

    Ochrana osobných údajov - príspevok
    mesačník VS 5/2013 (A4, 80 str.)


    Poverenie zodpovednej osoby - príspevok
    mesačník PaM 10/2013 (A4, 80 str.)


    Ochrana osobných údajov - úplné znenie zákona
    Aktualizácia II/4 (A5, 176 str.)




    BALÍČEK Ochrana osobných údajov obsahuje:
    VS 5/2013 – príspevok + PaM 10/2013 – príspevok + Aktualzácia II/4 - úplné znenie zákona

    Cena balíčka je15,20 €.
    Cena balíčka s 30  % zľavou je 10,60 €.
    Ušetríte 4,60 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Len do vypredania zásob.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page