Em@ilové noviny

 

č. 2/2017

30. 1. 2017

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Vážení čitatelia! Jednou z najdôležitejších tém súvisiacich s majetkom ako takým je spôsob, akým sa do daňových výdavkov dá zahrnúť výdavok na jeho obstaranie. Samotné výdavky (náklady) na obstaranie hmotného majetku a nehmotného majetku (ďalej len „HaNM“) nie sú daňovým výdavkom. Do daňových výdavkov sa obstaranie majetku zahŕňa až prostredníctvom odpisov, čo je na účely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“) postupné zahrnovanie obstarávacej ceny HaNM do daňových výdavkov. Ide však len o HaNM, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Viac sa dočítate v našej téme čísla, časopise DUO 2/2017.

Od januára sa zmenil aj zákon o DPH. Aké zmeny novela priniesla? Prečítajte si druhú tému emailových novín.

Aj v novom tisícročí môžeme konštatovať, že obľuba lyžovania pretrváva a stále ho môžeme zaraďovať medzi masové športy – hoci náklady na vybavenie a pobyt v lyžiarskych oblastiach sa pohybujú vo vyšších číslach. Aké sú najťažšie poranenia ohrozujúce život lyžiara?

Prajeme vám príjemné čítanie a tešíme sa na ďalšie stretnutie

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 
ZÁKON O DANI Z PRIDANEJ HODNOTY

Najdôležitejšie zmeny zákona o dani z pridanej hodnoty od januára 2017:

– Vznik nároku na úrok za zadržanie nadmerného odpočtu DPH
Keď daňový úrad začne v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu daňovú kontrolu, nevráti ho skôr, ako daňová kontrola skončí. Výnimkou je vydanie čiastkového protokolu, na ktorého základe môže daňový úrad vrátiť časť nadmerného odpočtu aj počas trvania daňovej kontroly.
– Výška úroku za zadržanie nadmerného odpočtu DPH
Úrok sa počíta za každý deň zadržania nadmerného odpočtu, t.j. od vzniku nároku na úrok zo zadržaného nadmerného odpočtu až do dňa vrátenia nadmerného odpočtu vrátane. Základom pre výpočet úroku je suma vráteného nadmerného odpočtu zistená daňovou kontrolou.
– Kedy daňový úrad úrok za zadržanie nadmerného odpočtu neprizná
Platiteľ DPH nemá nárok na úrok za zadržanie nadmerného odpočtu, ak počas daňovej kontroly nadmerného odpočtu opakovane neplnil povinnosti pri daňovej kontrole, nepreberal písomnosti alebo sa bez ospravedlnenia nedostavil na predvolanie daňového úradu, alebo nebol zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania a ani na adrese prevádzkarne.
– Úrok za zadržanie nadmerného odpočtu DPH pri neskončených daňových kontrolách
Ak daňová kontrola začala pred 1. 1. 2017 a neskončila do 31. 12. 2016, platiteľ DPH má nárok na úrok za zadržanie nadmerného odpočtu. Taktiež aj pre týchto platiteľov DPH platí, že sa nesmú dopustiť opakovaného porušenia zákonom stanovených povinností a výsledná suma úroku za zadržanie nadmerného odpočtu musí byť vyššia ako 5 eur.
– Zmeny vo fakturácii dodania stavebných prác a dodania tovaru s inštaláciou a montážou
V prípade dodania stavebných prác a dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou, ktoré patria do sekcie F štatistickej klasifikácie produktov podľa činností (CPA), došlo od roku 2016 k zmene režimu zdaňovania. Prenesenie daňovej povinnosti je pre odberateľa výhodné, pretože má pozitívny vplyv na jeho peňažné toky.
– Odloženie samozdanenia pri nákupe tovaru zo štátov mimo EÚ
V súčasnosti funguje u platiteľov DPH zdaňovanie dovozu tovaru zo štátov mimo EÚ v štandardnom režime DPH, t.j. že DPH je v prvom kroku vymeraná colným úradom a zároveň ju platiteľ DPH musí tomuto colnému úradu zaplatiť. Následne si ju platiteľ DPH uplatní v daňovom priznaní ako odpočítanie DPH (na vstupe). Uplatnením režimu samozdanenia DPH pri dovoze tovaru zo štátov mimo EÚ by sa odstránil krok vymerania DPH colným úradom a zaplatenia DPH colnému úradu.

JUDr. Alena Zuziková

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku Poradca 8/2017 )

 

 
TÉMA NOVÍN

 
ODPISOVANIE MAJETKU

Definícia hmotného a nehmotného majetku pre daňové účely
Spôsob uplatnenia výdavkov vynaložených na obstaranie HaNM je upravený v § 22 ods. 1 ZDP. Tieto výdavky sa zahŕňajú do daňových výdavkov postupne vo forme odpisov, pričom majetok musí spĺňať zákonom stanovené podmienky, ktorými sú:
• HaNM musí byť účtovaný alebo evidovaný v súlade s daňovou evidenciou – pri pojme účtovaný je potrebné vychádzať z príslušných postupov účtovania, podľa ktorých sa týmto chápe majetok uvedený do užívania. Majetok je uvedený do užívania, ak sú zabezpečené všetky technické funkcie majetku potrebné na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov, napr. stavebného zákona, zákona o ochrane pred požiarmi a pod. Uvedením do užívania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku.
• HaNM musí byť používaný na dosahovanie zdaniteľných príjmov.
Samozrejme odpisovať možno iba majetok, ktorý nie je vylúčený z odpisovania podľa § 23 a to pomocou niektorej zákonom stanovenej metódy. Spôsob výpočtu daňových odpisov HM je uvedený v § 26 až 28 ZDP a pri výpočte odpisov NM sa vychádza na daňové účely z odpisového plánu stanoveného podľa zákona o účtovníctve a príslušných postupov účtovania.

ZDP samostatne upravuje odpisovanie HM a samostatne odpisovanie NM, pričom na účely daňového odpisovania vymedzuje aj čo je hmotný majetok a čo je nehmotný majetok.
Hmotným majetkom, ktorý je možné odpisovať sa rozumie majetok definovaný v § 22 ods. 2 až 6 ZDP. Takýmto majetkom sa rozumejú:
a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré spĺňajú ZDP stanovené podmienky a to:
• samostatného technicko-ekonomického určenie,
• vstupnú cenu vyššiu ako 1 700 €
• prevádzkovo-technickú funkciu dlhšiu ako 1 rok.
Ak niektorá z týchto troch podmienok nie je splnená, nepovažuje sa uvedená hnuteľná vec za HM odpisovaný podľa ZDP.
b) budovy a iné stavby, ktoré sa za hmotný majetok považujú bez ohľadu na výšku ich vstupných cien, pričom za takýto majetok sa nepovažujú prevádzkované banské diela, drobné stavby na lesnej pôde slúžiace na zabezpečenie lesnej výroby a poľovníctva a oplotenia slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva. ZDP špecificky nedefinuje budovy a stavby, ale na účely daňového odpisovania vychádza zo zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) a z vyhlášky Štatistického úradu SR č. 323/2010 Z. z, ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia stavieb.
c) pestovateľské celky trvalých porastov bez ohľadu na ich cenu
d) zvieratá vymedzené v prílohe č. 1 ZDP a to bez ohľadu na výšku ich vstupnej ceny (napr. dojnice živé, ovce a kozy živé). Ostatné zvieratá (napr. mladé zvieratá, zvieratá vo výkrme, kŕdle sliepok, kačíc, moriek a perličiek, kožušinové zvieratá, ryby, včelstvá, psy) sa nepovažujú za hmotný majetok odpisovaný na účely ZDP
e) iný majetok – ZDP presne špecifikuje čo považuje za iný majetok, pričom sú ním napr. otvárky nových lomov, pieskovní, hlinísk, skládok odpadov.
Nehmotným majetkom sa na účely ZDP rozumie NM definovaný v súlade s účtovníctvom, t.j. vymedzený v jednotlivých postupoch účtovania, ak jeho vstupná cena je vyššia ako 2 400 eur a doba použiteľnosti alebo prevádzkovo-technické funkcie sú dlhšie ako 1 rok. Výnimku tvorí NM zaúčtovaný právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie vyčleneného z goodwillu alebo záporného goodwillu pri uplatnení pôvodných hodnôt. Takto vyčlenený NM sa nepovažuje za nehmotný majetok na účely ZDP.
Medzi NM patria napr. aktivované náklady na vývoj, softvér a oceniteľné práva, za ktoré sa považujú výrobno-technické poznatky (know how), licencie, užívacie práva, právo prechodu cez pozemok, vydavateľské práva, vydavateľské tituly, autorské práva, dovozné a vývozné kvóty, obchodné značky, ochranné známky, receptúry, predmety priemyselných práv a iné výsledky duševnej tvorivej činnosti.
Vymedzenie osoby oprávnenej odpisovať
V súlade s § 24 ods. 1 ZDP, je subjektom oprávneným odpisovať HaNM na účely ZDP predovšetkým daňovník, ktorý má k majetku vlastnícke právo. Okrem vlastníka majetku môže odpisovať HaNM aj daňovník, ktorý nemá k tomuto majetku vlastnícke právo, ale ktorý o tomto majetku účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 ZDP. Priamo ustanovenie § 24 ZDP upravuje prípady, kedy sa umožňuje odpisovať majetok aj tzv. „ekonomickému“ vlastníkovi, pričom ide o prípady odpisovania dlžníkom (ekonomický vlastník) pri uzatvorení zmluvy o zabezpečení záväzku prevodom vlastníckeho práva na veriteľa [§ 24 ods. 1 písm. a) ZDP], odpisovania kupujúcim, u ktorého vlastnícke právo k dlhodobému hnuteľnému majetku nadobudne až úplným zaplatením kúpnej ceny [§ 24 ods. 1 písm. b) ZDP], odpisovania kupujúcim, ktorý vlastnícke právo k nehnuteľnému majetku nadobudne až povolením vkladu do katastra nehnuteľnosti [§ 24 ods. 1 písm. c) ZDP] a odpisovania daňovníkom – kupujúcim pri HM obstarávaného formou finančného prenájmu [§ 24 ods. 1 písm. d) ZDP].
Vstupná cena odpisovaného majetku
Vstupnú cenu, z ktorej daňovník odpisuje nadobudnutý majetok zahrnutý do obchodného majetku, určuje ustanovenie § 25 ods. 1 ZDP, podľa ktorého sa majetok pre daňové účely odpisuje zo vstupnej ceny, ktorou je
• obstarávacia cena,
• suma vo výške vlastných nákladov,
• reprodukčná obstarávacia cena,
• suma vo výške pohľadávky,
• zostatková cena.
Súčasťou vstupnej ceny je aj technické zhodnotenie a v určitých zákonnom stanovených prípadoch aj DPH.
Metódy odpisovania
ZDP stanovuje vo svojich ustanoveniach pre odpisovanie HM metódy odpisovania, ktorými sú:
• rovnomerný spôsob odpisovania
• zrýchlený spôsob odpisovania
• výkonovú metódu odpisovania
• časovú metódu odpisovania
• komponentnú metódu odpisovania.
ZDP umožňuje uplatniť daňový odpis vypočítaný jednou z metód odpisovania iba k HM, o ktorom daňovník k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia účtoval alebo ho evidoval v súlade s daňovou evidenciou, s určitými zákonnom stanovenými výnimkami.

Po obstaraní a uvedení HM do užívania je daňovník povinný každý majetok na účely daňových odpisov zaradiť do príslušnej odpisovej skupiny. Rozhodujúcim kritériom pre zaradenie HM do jednotlivých odpisových skupín podľa prílohy č. 1 k ZDP je:
- pri HM inom ako sú budovy a stavby kód štatistickej klasifikácie produktov podľa činnosti. Štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti bola vydaná Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (EHS) č. 3696/93,
- pri budovách a stavbách kód klasifikácie stavieb stanovený vyhláškou Štatistického úradu SR č. 323/2010 Z. z., ktorou sa vydáva štatistická klasifikácia stavieb.
Predmetné nariadenie je uverejnené na webovom sídle Štatistického úradu SR:
http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Klasifikacie/CPA_nariadenie.pdf.
Na základe priradenia jednotlivých kódov produktom sa dá jednoznačne zaradiť daný majetok do príslušnej odpisovej skupiny podľa ZDP. Začlenenie majetku podľa kódu produktu do jednotlivých odpisových skupín vymedzuje príloha č. 1 ZDP.

Hmotný majetok je zaradený do šiestich odpisových skupín s rôznou dobou odpisovania, pričom v druhej a tretej odpisovej skupine je zaradený predovšetkým HM výrobného charakteru a v piatej a šiestej odpisovej skupine sú zaradené budovy a stavby s odlišným charakterom.


Odpisová skupina Doba odpisovania
1 4
2 6
3 8
4 12
5 20
6 40


Zrýchlený spôsob odpisovania je možné uplatniť len na druhú a tretiu odpisovú skupinu. Rovnomerný spôsob odpisovania je možný uplatniť na všetky odpisové skupiny. Presný spôsob uplatnenia rovnomerného a zrýchleného spôsobu odpisovania je upravený v § 27 a 28 ZDP.
Výkonová metóda odpisovania sa používa pri ZDP v § 26 ods. 7 vymedzenom HM, medzi ktorý patria napr. formy, stroje a zariadenia na triedenie, drvenie, miešanie a podobné spracovanie zeminy, kameňa, rúd a ostatných nerastných látok.
Časovú metódu odpisovania je možné použiť pri HM vymedzenom v § 26 ods. 6 a 7 ZDP. Takýmto majetkom sú napr. otvárky nových lomov, pieskovní, hlinísk a technickej rekultivácie považovanej za iný majetok podľa § 22 ods. 6 písm. b) ZDP, dočasné stavby, pri ktorých je určený čas ich trvania alebo účel, na ktoré sú zriadené, banské diela.
Komponentné odpisovanie
je odpisovanie, ktoré je možné uplatniť na samostatné hnuteľné veci a na budovy a stavby.
Samostatné hnuteľné veci je možné rozložiť na jednotlivé oddeliteľné súčasti, pričom vstupná cena každej oddeliteľnej súčasti musí byť vyššia ako 1 700 eur. Daňovník má zároveň povinnosť každú oddeliteľnú časť evidovať samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých oddeliteľných súčastiach a všetky zmeny jednotlivých oddeliteľných súčasti.
Pri komponentnom odpisovaní samostatných hnuteľných vecí sa jednotlivé oddeliteľné časti odpisujú v tej odpisovej skupine, do ktorej sa zaraďuje samotný HM.
Nehmotným majetkom podľa § 22 ods. 8 ZDP NM sa na účely ZDP rozumie NM vymedzený v účtovníctve a jednotlivých postupoch účtovania, ak jeho vstupná cena je vyššia ako 2 400 eur a doby použiteľnosti alebo prevádzkovo-technické funkcie sú dlhšie ako 1 rok.
NM sa na účely ZDP odpisuje v súlade s účtovnými predpismi na základe zostaveného odpisového plánu najviac do výšky vstupnej ceny. Výnimku predstavuje goodwill a záporný goodwillu, ktorý vzniká pri kúpe podniku alebo jeho časti, pri nepeňažnom vklade a pri zrušení daňovníka bez likvidácie (zlúčenie, splynutie alebo rozdelenie spoločnosti).
Prerušenie odpisovania
Ustanovenie § 22 ods. 9 ZDP dáva daňovníkovi možnosť na základe dobrovoľného rozhodnutia prerušiť uplatnenie daňových odpisov a to na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období. Daňovník nemôže prerušiť odpisovanie iba na časť zdaňovacieho obdobia, resp. nemôže si uplatniť iba časť ročného odpisu (s výnimkou daňových odpisov v prvom a poslednom roku odpisovania HM, kedy sa uplatňuje pomerná časť ročného odpisu v nadväznosti na počet mesiacov zaradenia majetku do užívania). V ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje ako keby k prerušeniu odpisovania nedošlo.
Inštitút prerušenia odpisovania si nemôže uplatniť daňovník, ktorý
uplatňuje paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 ZDP
si uplatňuje úľavu na dani pre príjemcu investičnej pomoci podľa § 30a ZDP
si uplatňuje úľavu na dani pre príjemcu stimulov pre výskum a vývoj podľa § 30b ZDP.

Zároveň ZDP stanovuje povinnosť prerušenia odpisovania a to:
• u daňovníka, u ktorého nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby alebo povolenia dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku a to počnúc zdaňovacím období, v ktorom nedošlo k predĺženiu platnosti uvedeného povolenia. Pokračovať v odpisovaní daňovník môže v tom zdaňovacom období, v ktorom stavebný úrad vydá rozhodnutie o predĺžení platnosti povolenia na predčasné alebo dočasné užívanie stavby alebo kolaudačné rozhodnutie.
• pri HM nevyužívanom v príslušnom zdaňovacom období na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Povinnosť prerušiť odpisovanie pri jeho nevyužívaní v príslušnom zdaňovacom období sa netýka HM poistného a rezervného charakteru nevyhnutného na zabezpečenie prevádzky HM v používaní – ide o tzv. náhradný majetok, ktorý sa priamo nepoužíva na dosahovanie zdaniteľných príjmov, ale jeho existencia je nevyhnutná z hľadiska zabezpečenia celého nadväzujúceho výrobného cyklu – napr. náhradný zdroj elektriny.
• v zdaňovacom období, ktoré začína dňom v poradí druhej zmeny zdaňovacieho obdobia z kalendárneho roka na hospodársky rok, z hospodárskeho roka na kalendárny rok alebo z jedného hospodárskeho roka na iný hospodársky rok, ak k druhej zmene príde počas 2 po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov, a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom od poslednej zmeny zdaňovacieho obdobia uplynie 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov – t.j. ak daňovník počas 2 kalendárnych rokov má daňovník 3 zdaňovacie obdobia.
Vyradenie odpisovaného majetku a určenie zostatkovej ceny
Podľa § 25 ZDP sa zostatková cena vypočíta ako rozdiel medzi vstupnou cenou HaNM a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. a)] okrem zostatkovej ceny podľa § 28 ods. 2 písm. b), pričom v zdaňovacích obdobiach, v ktorých daňovník postupuje podľa § 17 ods. 34 a § 19 ods. 2 písm. t) sa za výšku odpisu zahrnutého do daňových výdavkov považuje ročný odpis podľa § 27 alebo § 28 ZDP. Uvedená úprava znamená, že pri výpočte zostatkovej ceny HaNM sa táto počíta z celých daňových odpisov bez akéhokoľvek limitovania (nezohľadňuje sa krátenie odpisov podľa § 17 ods. 34 ZDP alebo § 19 ods. 2 písm. t) ZDP).
V prípade určenia zostatkovej ceny pri predávanom majetku sa v § 19 ods. 3 písm. b) ZDP obmedzuje výška zostatkovej ceny pri vybranom majetku, ktorú je možné zahrnúť do daňových výdavkov a to do výšky príjmu z predaja tohto majetku.
Ide o
- osobné automobily zatriedené do kódu Klasifikácie produktov 29.10.2,
- motorové vozidlá na jazdu na snehu a podobné vozidlá s motorom zatriedených do kódu Klasifikácie produktov 29.10.52,
- rekreačné a športové člny zatriedené do kódu Klasifikácie produktov 30.12,
- lode a plavidlá zatriedené do kódu Klasifikácie produktov 30.11,
- lietadlá a kozmické lode a podobné zariadenia zatriedené do kódu Klasifikácie produktov 30.3,
- motocykle a ich modifikácie zatriedené do kódu Klasifikácie produktov 30.91,
- bicykle a iné kolesové vozidlá bez motora zatriedené do kódu Klasifikácie produktov 30.92.1 a
- budovy a stavby zaradených do odpisovej skupiny 6 (napr. administratívne budovy).
ZDP umožňuje uplatniť daňový odpis vypočítaný jednou z metód odpisovania iba k HM, o ktorom daňovník k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia účtoval alebo ho evidoval v súlade s daňovou evidenciou.

V zdaňovacom období, v ktorom dôjde k vyradeniu HaNM z akéhokoľvek dôvodu kedykoľvek v priebehu zdaňovacieho obdobia nie je možné uplatniť ročný odpis ani pomernú časť ročného odpisu, a to z dôvodu, že súčasťou základu dane je daňová zostatková cena, ktorej súčasťou sú aj daňové odpisy pripadajúce na mesiace, počas ktorých daňovník o majetku účtoval alebo ho evidoval.
ZDP súčasne stanovuje výnimky HM, pri ktorom je možné uplatniť odpis v roku jeho vyradenia a to pri HM:
• ktorý je odpisovaný časovou alebo výkonovou metódou odpisovania – do daňových výdavkov sa uznáva odpis vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých daňovník majetok účtoval alebo evidoval podľa § 6 ods. 11,
• špecificky vymedzenom v § 19 ods. 3 písm. b) ZDP, podľa ktorého je možné uplatniť pomernú časť ročného odpisu v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k predaju majetku, u ktorého je obmedzené uplatnenie daňovej zostatkovej ceny. V tomto zdaňovacom období je možné uplatniť pomernú časť ročného odpisu vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých daňovník ešte účtoval alebo evidoval majetok podľa § 6 ods. 11 ZDP.
Ing. Miroslava Brnová

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 2/2017 )

 

   
 
P6 AKTUAL
8/2017 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy v znení neskorších predpisov
9/2017 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o prijatí zmien a doplnkov v prílohách k Európskej dohode o medzinárodnej preprave nebezpečného tovaru po vnútrozemských vodných cestách (ADN)
10/2017 Oznámenie Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 18. januára 2017 č. 38324/2017-110, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky z 15. júna 1998 č. 1618/1998-60, ktorým sa vydáva Kancelársky poriadok pre súdnych exekútorov
11/2017 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 225/2013 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 78/2012 Z. z. o bezpečnosti hračiek a o zmene a doplnení zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 140/2013 Z. z. v znení neskorších predpisov
12/2017 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 352/2011 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 3/2010 Z. z. o národnej infraštruktúre pre priestorové informácie
13/2017 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Gruzínska o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave
14/2017 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 373/2015 Z. z. o rozšírenej zodpovednosti výrobcov vyhradených výrobkov a o nakladaní s vyhradenými prúdmi odpadov
15/2017 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa


 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
Február 2017
6. 2. - pondelok Daň z príjmov podanie žiadosti o vystavenie dokladu o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste za rok 2016 zamestnancom, ktorému bude ročné zúčtovanie vykonávať iný zamestnávateľ alebo ktorý si bude podávať daňové priznanie
8. 2. - streda Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za január 2017 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení, pričom platia nové sumy minimálneho a maximálneho poistného
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za január 2017
10. 2. - piatok Daň z príjmov doručiť zamestnancovi, ktorý o to požiadal, doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste za rok 2016
15. 2. - streda Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
podanie písomnej žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmov za rok 2016, preukázanie nároku na nezdaniteľné časti základu dane, daňový bonus a zamestnaneckú prémiu za rok 2016 zamestnávateľovi a podpísanie žiadosti zamestnancom
20. 2. - pondelok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v januári 2017 49 790 €
27. 2. – pondelok podanie súhrnného výkazu k DPH za január 2017 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
podanie kontrolného výkazu k DPH za január 2017 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
podanie daňového priznania k DPH za január 2017 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za január 2017 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za január 2017
28. 2. - utorok Daň z príjmov podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za január 2017 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za január 2017
Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v januári 2017, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za január 2017
do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za január 2017
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za január 2017 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

 

 
 


ČAS LYŽOVANIA A NOVÝCH ZIMNÝCH ŠPORTOV

 
Prínos pre zdravie a riziká
ide o športovanie typické pre zimné obdobie, ktoré má nezanedbateľný pozitívny vplyv na ľudské zdravie – aj keď práve pri lyžovaní dochádza k mimoriadne závažným a ťažkým úrazom. Aj keď optimisti prehlasujú, že za ideálnych snehových pomerov a pri patričnej technickej vyspelosti športujúceho, s kvalitným výstrojom, je ohrozenie úrazom minimálne, nie je tomu celkom tak. Vezmime si ako príklad hrozivé štatistiky posledných rokov z Rakúska.
V zimnej sezóne využíva rakúske lyžiarske terény viac ako osem miliónov lyžiarov a snoubordistov.
Zarážajúce však je, že 80 000 vyznávačov týchto zimných športov zaplatí za svoju vášeň zdravím a vyše päťdesiat z nich príde v opojení rýchlosťou na zjazdovkách aj o život. Predovšetkým tu ide o mladých lyžiarov – dravcov a starších príležitostných vyznávačov tohoto športu.

Až 90 percent nehôd si môžu pripísať lyžiari na konto svojej vlastnej nezodpovednosti.
Najťažšie poranenia ohrozujúce život lyžiara
vznikajú po náraze na prekážku, napríklad strom, stĺp a pod., alebo páde na kamene či skaly.
Zranené sú brušné a hrudné vnútorné orgány s vnútorným krvácaním a následným šokovým stavom. Vysoko frekventované sú poranenia chrbtice, po ktorých veľmi často dochádza k ochrnutiam tela (podľa typu poškodenia miechy a zložitosti zlomeniny).
V posledných dvadsiatich rokoch sa zmenili typy úrazov dolných končatín, ktoré sú u fanúšikov zimných športov naozaj veľmi časté. Spôsobili to zmeny vo výstroji a odlišné techniky jazdenia.
Na prvé miesto v úrazoch sa dostáva, „vďaka“ zmenenej situácii, poranenie kolenného kĺbu.
Dochádza k ťažkému poškodeniu väzov a ostatných mäkkých štruktúr kolena.
Isté riziko spočíva aj v prvom posúdení poškodenia kolena, kedy sa najväčšie chyby stávajú v podceňovaní typu úrazu.
Závažné poranenie väzov kolenného kĺbu totiž nemusí byť na prvý pohľad zrejmé. Je veľmi zákerné a máva takmer vždy trvalé následky, ktoré limitujú ďalšiu športovú činnosť a často postihnutého obmedzujú aj v zamestnaní a bežnom živote.
Určitou prevenciou zranení kolenného kĺbu je kvalitne vypracované svalstvo stehna a lýtka, ktoré tvoria akýsi korzet kolena a umožňujú mu ľahšie znášať neobvyklú pohybovú námahu. Rovnako tak je pre prevenciu dobré rozcvičenie pred jazdením.

Menej často dochádza k poraneniam horných končatín,
ale typické zranenia pretrvávajú. Ide najmä o tzv. lyžiarsky palec, čo je zlomenina bázy základného článku palca ruky, ktorá vzniká pri páde na vystretú hornú končatinu.
S používaním snoubordov sa zvýšil počet zranení zápästia, lakťa a ramena.
Športovanie na zimných svahoch

prináša aj únavu a dehydratácie. Široká paleta čajov prináša uvoľňujúci, zahrievací i osviežujúci pocit a oproti alkoholu nevyvoláva žiadne agresívne a nekontrolovateľné pocity. Čaje sú vhodné aj ako regeneračné prostriedky po návrate zo svahov. Zvlášť vyčerpávajúci pobyt na svahu však vyžaduje nielen doplnenie tekutín, ale aj minerálií a vitamínov. Vhodné sú iontové nápoje a multivitamínové tablety, ktoré organizmus dobre zregenerujú a pripravia na nasledujúci deň. Energetické nápoje sa odporúčajú maximálne v dávke jedna plechovka denne, ale nesmú sa kombinovať s alkoholom!

Záver
Najväčším prínosom pre fyzické a duševné zdravie je beh na lyžiach. Ide o vytrvalostný šport – podobne ako beh, jogging alebo rýchla chôdza – ktorý znižuje riziko vzniku aterosklerózy, robí pružnejším a posilňuje rovnomerne svalový aparát (chrbát, brucho, horné aj dolné končatiny), zlepšuje kĺbnu pohyblivosť a zvyšuje výkonnosť srdca i pľúc. Na upravených bežkárskych tratiach sa odporúča športovať aj v rámci rekonvalescencie, regenerácie a rehabilitácie po najrozličnejších ochoreniach a zraneniach.
MUDr. Pavel Malovič

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Mesačník Poradca – (Poradca), č. 8/2017 (I/2017)
  • Zákon o dani z pridanej hodnoty

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 2/2017 (I/2017)
  • Zákon o dani z príjmovIng. Ján Mintál
  • Daňové priznanie študentovIng. Iveta Matlovičová

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 2/2017 (I/2017)
  • Zmeny v zdaňovaní FOIng. Ivana Valterová
  • Odpisovanie majetkuIng. Miroslava Brnová

1 000 riešení, č. 2/2017 (I/2017)
  • Novela ZDP
  • Preddavky FO 2017
  • Dane v praxi

• Účtovná závierka podnikateľov za rok 2016 (zostavovaní účtovnej závierky podnikateľov).
• Daňové priznania FO a PO za rok 2016 (aktuálne informácie pre spracovanie daňových. priznaní).
• Odvody poistného k 1. 1. 2017 (prehľad parametrov, sadzieb, konštánt, vzorových výpočtov ... z oblasti miezd a platov)
• Daňové a nedaňové výdavky 2017 - (uplatňovanie skutočne vynaložených výdavkov do výdavkov daňových).

PRIPRAVUJEME

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 3-4/2017 (II/2017)
  • Garančné poistenie
  • Hmotná zodpovednosť

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 3-4/2017 (II/2017)
  • Finančný prenájom z pohľadu dane
  • Predzmluvné vzťahy v pracovnom práve

1 000 riešení, č. 3-4/2017 (II/2017)
  • Daňové výdavky
  • Zákonník práce
  • Účtovníctvo

Zborníky zákonov:
• Zákony I
- zákon o daniach z príjmov, zákon o DPH
• Zákony I B - zákon o účtovníctve a postupy účtovania
• Zákony II A – obchodné právo, občianske právo, autorské právo a živnostenský zákon
• Zákony II B – súdne poriadky, trestné právo, správne právo a exekučný poriadok
• Zákony III - ZP, zákon o sociálnom poistení, zákon o zdravotnom poistení, zákon o rodine ...
• Zákony IV - stavebný zákon, zákon o vlastníctve bytov, zákon o pozemkových spoločenstvách
• Zákony V - zákon o obecnom zriadení, školský zákon, rozpočtové pravidlá verejnej správy...
• Zákony VI - zákon o životnom prostredí, zákon o odpadoch, zákon o vodách a ovzduší...

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
ZDP po posledných novelách
Zákon o dani z príjmov upravuje daň FO a PO, spôsob platenia a vyberania dane. Posledná novela zákona menila napríklad paušálne výdavky, zdaňovanie podielov likvidačných zostatkov, zdaňovanie dividend. Aké iné zmeny novela zákona priniesla ? Všetkým podnikateľom, ekonómom, účtovníkom, živnostníkom prinášame balíček publikácií, ktoré budú radcom pri každodennej práci.

ZDP - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 2/2017 (A5, 80 str.)


Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 6-7/2017 (A5, 498 str.)


Zákon ZDP - príspevok
mesačník DUO 2/017 (A4, 80 str.)


Zmeny v zákone o dani z príjmov - príspevok
mesačník PaM 2/2017 (A4, 80 str.)




Balíček ZDP po posledných novelách obsahuje:
1000 riešení 2/2017 + Poradca 6-7/2017 + DUO 2/2017 + PaM 2/2017

Cena balíčka je 23,70 €.
Cena balíčka so 40 % zľavou je 14,20 €.
Ušetríte 9,50 €.


Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


DPH po ostatných novelách
Novela zákona o DPH zaviedla do praxe zmeny a doplnenia, ktoré súvisia s povinnosťou daňového úradu či s prenesením daňovej povinnosti pri dodaní stavebných prác. Aké iné zmeny platia od januára a koho sa týkajú? Všetkým podnikateľom, ekonómom, účtovníkom, personalistom, živnostníkom poradíme v našich publikáciách.

Zákon o DPH - príklady a riešenia problémov
mesačník Poradca 8/2017 (A5, 288 str.)


DPH - príklady a riešenia problémov mesačník 1000 riešení 1/2017 (A5, 96 str.)

Ročné zúčtovanie priebežne odpočítanej DPH - príspevok
mesačník DÚO 1/2017 (A4, 80 str.)




BALÍČEK DPH po ostatných novelách obsahuje:
Poradca 8/2017 + 1000 riešení 1/2017 + DUO 1/2017

Cena balíčka je 13,20 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 9,20 €.
Ušetríte 4 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page