Em@ilové noviny

 

č. 2/2015

30. 1. 2015

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Aký je dopad dobrovoľne plateného poistného na daňovú povinnosť zamestnanca? Ako sa započíta zaplatené poistné z vyplatených podielov na zisku k príjmom zo závislej činnosti? Ako sa zníži základ dane v nadväznosti na daňovú povinnosť zamestnanca a zúčtovanie nedoplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia u zamestnanca? Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Nebezpečný čas váhových prírastkov to sú Vianoce, čas lásky, mieru, nákupov aj prejedania. A keď k tomu pridáme ešte Silvester, Nový rok… Ľudia sú v tomto čase zvyčajne v málo aktívnej fyzickej fáze a každý zvýšený príjem potravy predstavuje riziko vzniku zbytočnej nadváhy. Dotyčnej osobe pripraví nadbytočnú fyzickú činnosť, aby zhodil nabraté kilá, aj psychický stres navyše. Nehovoriac o možných zdravotných následkoch a komplikáciách predchádzajúcej „šokovej“ konzumácie. Aj preto je vhodné zamyslieť sa nad tým, akým spôsobom znížiť riziko vyššieho prívodu nadbytočných kalórií a nezlikvidovať tým jej kvalitu i chuť. Ako teda na to? Viac v rubrike Vedúci pracovník.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie pri emailových novinách.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
ZAPLATENÉ POISTNÉ – VÝPOČET ZÁKLADU DANE U ZAMESTNANCA

 


Finančné riaditeľstvo SR vydalo v mesiaci júli 2014 „Metodický pokyn k § 5 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. – výpočet základu dane“, podľa ktorého sa bude postupovať pri uplatnení zaplateného poistného pri výpočte daňovej povinnosti zamestnanca. Od účinnosti tohto metodického pokynu v niektorých prípadoch dochádza k zmene pri uplatnení zaplateného poistného ako daňového výdavku u zamestnanca.

VÝŠKA PREDDAVKOV NA DANI Z PRÍJMOV ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI, rovnako ako celková ročná daňová povinnosť závisí od výšky základu dane zamestnanca, t.j. aj od výšky zaplateného poistného Podľa § 5 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej len „ZDP“ alebo „zákon o dani z príjmov“). Základom dane resp. čiastkovým základom dane sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
Zamestnanec môže platiť:
a) povinné poistné,
b) dobrovoľné poistné,
c) poistné z príjmov, ktoré sú oslobodené alebo vylúčené z predmetu dane.

„POISTNÉ A PRÍSPEVKY“
sú taxatívne vymedzené v § 5 ods. 7 písm. e) ZDP, pričom sa poistným a príspevkami rozumejú poistné na:
– verejné zdravotné poistenie [napr. zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. (ďalej len „zákon o zdravotnom poistení“)],
– poistné na sociálne poistenie [zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z.n.p. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“)],
– poistné na sociálne zabezpečenie [zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p.]
– príspevky na starobné dôchodkové sporenie [zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p.] alebo poistné a príspevky na zahraničné poistenie rovnakého druhu.

POVINNÉ POISTNÉ zráža zamestnancovi zo mzdy zamestnávateľ vo výške ustanovenej osobitným predpisom podľa druhu poistenia, v nadväznosti na vyššie uvedené právne predpisy. Podľa § 5 ods. 8 ZDP základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. Okrem povinného poistenia môže zamestnanec znížiť základ dane aj o dobrovoľné poistné, ktoré si platí sám, nad rámec povinného poistenia. Ročné zdaniteľné príjmy sa u zamestnanca znižujú o zaplatené poistné v súlade s § 5 ods. 8 ZDP. Mesačné zdaniteľné príjmy sa znižujú o zaplatené poistné podľa § 35 ods. 1 ZDP.

POISTNÉ PODĽA ZÁKONA O SOCIÁLNOM POISTENÍ, ktoré je povinná platiť dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa § 5 ZDP sa pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) odpočíta rovnako od zdaniteľných príjmov ako povinné poistné.
Zákon o sociálnom poistení vymedzuje okrem povinne poistených osôb aj dobrovoľne poistené osoby. Fyzická osoba (zamestnanec a samostatne zárobkovo činná osoba), ktorá za ustanovených podmienok podlieha povinnému poisteniu, môže súčasne podliehať aj dobrovoľnému poisteniu. Dobrovoľné poistenie nemá väzbu na povinné poistné, neviaže sa na príjmy zo závislej činnosti a ani na príjmy samostatne zárobkovo činnej osoby. Po podaní prihlášky je každá fyzická osoba povinná plniť si všetky odvodové povinnosti voči Sociálnej poisťovni v dohodnutej výšky až do doby podania odhlášky. Dôvodom pre iniciatívu fyzickej osoby platiť dobrovoľné poistné, je najmä zvýšenie vymeriavacieho základu sociálneho poistenia, kedy v prípade vzniku nároku na určitú dávku bude táto dávka poskytnutá vo vyššej sume. Ak sa fyzická osoba rozhodne dobrovoľne platiť vyššie poistné, musí tak urobiť pri všetkých druhoch poistenia.

ZÁKONOM O DANI Z PRÍJMOV nie je obmedzená výška uplatnenia výdavku u zamestnanca, t.j. poistného a príspevkov.
Ak sa neuplatní dobrovoľne platené poistné u zamestnanca počas kalendárneho roka z dôvodu nepreukázania nároku, resp. nízkych alebo žiadnych príjmov, potom sa dodatočne uplatní u zamestnanca v ročnom zúčtovaní alebo pri podaní daňového priznania. Postup pri uplatnení poistného u zamestnanca len v tých kalendárnych mesiacoch, v ktorých poberal zamestnanec príjem zo závislej činnosti sa nebude uplatňovať. Neuplatnené poistné možno odpočítať z mesačných zdaniteľných príjmov v priebehu kalendárneho roka alebo rámci ročného úhrnu zdaniteľných príjmov, len do skutočne zaplatenej výšky. Ak zrazí dobrovoľne platené poistné zamestnancovi jeho zamestnávateľ zo zdaniteľných príjmov, odpočíta z týchto príjmov aj toto dobrovoľne platené poistné spolu s mesačne plateným poistným v tom mesiaci, v ktorom bolo zrazené, alebo ho odpočíta z ročných zdaniteľných príjmov pri vykonaní ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.
Ak zaplatí zamestnanec poistné na dobrovoľné poistenie sám a zamestnávateľovi preukáže jeho zaplatenie, postupuje sa obdobne. Nie je ustanovený postup uplatnenia a ani lehota preukázania zaplateného poistného a príspevkov.

ZAMESTNANEC, KTORÝ SI PLATÍ POISTNÉ SÁM preukáže zamestnávateľovi doklad o zaplatení poistného. Zamestnancovi, ktorý si platil dobrovoľne sociálne poistenie, vydá Sociálna poisťovňa len doklad o zaplatení poistného za celé zdaňovacie obdobie. Sociálna poisťovňa nebude rozlišovať vo vystavenom doklade platby dobrovoľne plateného poistného súvisiace s príjmom podľa § 5 alebo platené za obdobie, kedy zamestnanec tieto príjmy nepoberal. Ak si daňovník s príjmami zo závislej činnosti § 5 ZDP, ktorý je aj dobrovoľne poistenou osobou, platí dobrovoľné poistné sám, preukáže sumu zaplateného dobrovoľného poistného, napr. dokladom o úhrade poistného alebo potvrdením Sociálnej poisťovne o zaplatení poistného dobrovoľne poistenou osobou. Podľa informácie Sociálnej poisťovne, na základe žiadosti dobrovoľne poistenej osoby vystaví Sociálna poisťovňa potvrdenie, ktoré obsahuje údaje na účely zníženia základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov zo závislej činnosti, ak táto osoba vo svojej žiadosti uvedie obdobie, ktorého sa potvrdenie týka a typ sociálneho poistenia (napr. dobrovoľne poistená osoba).

POISTNÉ Z PRÍJMOV, KTORÉ SÚ OSLOBODENÉ alebo vylúčené z predmetu dane. Zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti je možné znížiť len o také poistné a príspevky, ktoré sa viažu k zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti. Znamená to, že poistné platené z príjmov oslobodených od dane alebo z príjmov, ktoré nie sú predmetom dane, napr. podiely na zisku, nie je možné odpočítať pri výpočte ČZD a daňovej povinnosti zamestnanca podľa § 5 ZDP, a to ani v takom prípade, ak niektorý všeobecne záväzný právny predpis ustanovuje povinnosť platiť poistné z takýchto príjmov. Ak niektorý všeobecne záväzný právny predpis ustanovuje zamestnancovi povinnosť platiť poistné a príspevky aj z oslobodených príjmov, bolo možné v minulosti o takto povinne zaplatené poistné a príspevky zamestnancovi znížiť zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti počas zdaňovacieho obdobia, resp. v ročnom zúčtovaní alebo pri podaní daňového priznania. Od vydania metodického pokynu FR SR takýto postup nie je možný.

PODIELY NA ZISKU – zamestnancovi môžu byť v roku 2014 vyplatené dva druhy podielov na zisku
1) Podiely na zisku vyplácané zamestnancom, ktorí majú účasť na základnom imaní obchodnej spoločnosti alebo družstva.

Z predmetu dane je vylúčený podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva [§ 3 ods. 2 písm. c) ZDP].
2) Podiely na zisku vyplácané zamestnancom bez účasti na základnom imaní obchodnej spoločnosti alebo družstva.
Ak ide o zamestnanca, ktorý nemá účasť na základnom imaní obchodnej spoločnosti alebo družstva postupuje sa podľa § 5 ods. 7 písm. i) ZDP, podľa ktorého podiely na zisku vyplatené obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva sú oslobodené od dane. V obidvoch prípadoch, t.j. keď je vyplatený podiel na zisku zamestnancom, ktorí:
– majú účasť na základom imaní obchodnej spoločnosti alebo družstva,
– nemajú účasť na základom imaní obchodnej spoločnosti alebo družstva sú zamestnanci povinní platiť poistné.

Do ČZD podľa § 5 ZDP zaraďujeme len zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, podiely na zisku vyplatené zamestnancom, takýmito príjmami nie sú. Poistné platené z podielov na zisku, ktoré nie sú zdaniteľnými príjmami, preto nie je možné uplatniť pri výpočte ČZD podľa § 5 ZDP.

V PRÍPADE, ŽE PODIELY NA ZISKU BOLI ZAMESTNANCOVI VYPLATENÉ v období od 1. 1. 2014 do 7. 7. 2014, do nadobudnutia účinnosti metodického pokynu FR SR a zdaniteľná mzda sa pri výpočte základu dane znížila o zrazené poistné na sociálne a zdravotné poistenie, vynárajú sa viaceré otázky, a to:
– či sa postup uvedený v metodickom pokyne vydanom Finančným riaditeľstvom SR v júli 2014 vzťahuje na výpočet základu dane zamestnanca aj spätne od 1. 1. 2014 (prípadne aj za predchádzajúce roky),
– ak áno, či je potrebné opraviť preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti spätne od začiatku roka, alebo to platiteľ vysporiada v ročnom zúčtovaní alebo daňovník vysporiada pri podaní daňového priznania,
– ak sa postup uvedený v metodickom pokyne č. 57/2014 vzťahuje aj na predchádzajúce roky, či je potrebné podávať dodatočné daňové priznania. Podľa „Metodického pokynu k § 5 ods. 8 ZDP – výpočet základu da riaditeľstvom SR v mesiaci júl 2014 sa bude postupovať pri výpočte základu dane podľa § 5 ods. 8 ZDP od jeho uverejnenia na webovom sídle Finančného riaditeľstva SR, t. j. od 7. júla 2014.
Z uvedeného vyplýva, že nie je potrebné opraviť preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti spätne od začiatku roka 2014, do lehoty 7. júl 2014, ani uplatnené zaplatené poistné z podielov na zisku u zamestnanca bez účasti na základom imaní obchodnej spoločnosti alebo družstva vysporiadavať dodatočne v ročnom zúčtovaní alebo pri podaní daňového priznania za rok 2014 v roku 2015. Postup uvedený v metodickom pokyne č. 57/2014 vydanom v júli 2014 sa nevzťahuje na predchádzajúce zdaňovacie obdobia, preto nie je potrebné podávať dodatočné daňové priznania za predchádzajúce obdobia. Suma podielov na zisku bez účasti na základnom imaní spoločnosti vstupuje do vymeriavacieho základu na sociálne poistenie spolu s ostatnými príjmami zamestnanca, čo je rozdiel oproti poistnému na zdravotné poistenie, kde podiely na zisku majú samostatný vymeriavací základ oddelený od vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie z ostatných príjmov.
Aký je spôsob určenia alikvotnej časti poistného na sociálne poistenie pripadajúce na podiely na zisku, ktorá neovplyvňuje základ dane, keď poistné je určené jednou sumou?
Pri výpočte základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 ZDP sa zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znižujú len o to poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, t. j. daňovník poberajúci príjmy zo závislej činnosti (§ 5 ods. 2 ZDP). Uplatní sa len poistné viažuce sa k zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti. Ak má zamestnanec v kalendárnom mesiaci kombináciu zdaniteľných príjmov a aj podiely na zisku bez majetkovej účasti, (príjmy oslobodené od dane), môže zamestnávateľ, pri výpočte základu dane z príjmov zo závislej činnosti uplatniť iba poistné vzťahujúce sa k zdaniteľnému príjmu.
Ako určiť alikvotnú časť poistného na sociálne poistenie pripadajúce na podiely na zisku, ak vymeriavací základ na platenie poistného prekročí maximálnu hranicu a poistné sa počíta zo stanoveného maxima? V prípade, že celkový príjem zamestnanca presahuje maximálny vymeriavací základ, napr. na sociálne poistenie je to v roku 2014 mesačne 4 025 eur, potom je vecou zamestnávateľa ako platiteľa dane, či pri výpočte základu dane tohto zamestnanca odpočíta od zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poistné vypočítané z týchto zdaniteľných príjmov alebo od zdaniteľných príjmov odpočíta poistné viažuce sa k zdaniteľným príjmom, ktoré vypočíta rovnakým pomerom, ako je pomer zdaniteľných príjmov k celkovým príjmom zamestnanca.

VYSPORIADANIE PREPLATKOV A NEDOPLATKOV z ročného zúčtovania zdravotného poistenia. Zdravotná poisťovňa za zákonom stanovených podmienok je povinná vykonať ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie za predchádzajúci kalendárny rok za svojho poistenca, t. j. aj za zamestnanca. Výsledkom ročného zúčtovania poistného je nedoplatok alebo preplatok. Ak nedoplatok z ročného zúčtovania poistného zrazí zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ, potom zamestnávateľ takto zrazený nedoplatok uplatní pri výpočte ČZD podľa § 5 ZDP, t. j. odpočíta od vyplatených zdaniteľných príjmov.
Ing. Marta Boráková

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 2/2015)
 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
DODATOČNÉ DP

Fyzická osoba v zdaňovacom období 2014 nepoberala príjmy zo závislej činnosti, ale v tomto zdaňovacom období zaplatila nedoplatok z ročného zúčtovania poistného z príjmov zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2013.
Môže si FO podať dodatočné DP?

Vzhľadom k tomu, že daňovník v zdaňovacom období 2014 nepoberal žiadne zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, tento preukázateľne zaplatený nedoplatok si môže uplatniť prostredníctvom podaného dodatočného daňového priznania za rok 2013.
Zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní poistného vykoná výpočet sumy poistného z vymeriavacieho základu, ktorý môže pozostávať aj z kombinácie viacerých čiastkových vymeriavacích základov vypočítaných z rôznych druhov príjmov.

ROČNÉ ZÚČTOVANIE POISTENÉHO

Výsledkom ročného zúčtovania poistného, ktoré bolo vykonané v roku 2014 za rok 2013 je nedoplatok 100 eur. Nedoplatok pozostáva: z nedoplatku 30 eur zo zdaniteľných príjmov podľa § 5 ZDP, z preplatku 100 eur zo zdaniteľných príjmov podľa § 6 ZDP, z nedoplatku 170 eur z podielov na zisku, ktoré nie sú predmetom dane z príjmov.
Ako daňovník uhradí nedoplatok?

Daňovník nedoplatok z ročného zúčtovania poistného uhradí v zdaňovacom období 2014. Ide o nedoplatok z ročného zúčtovania poistného, ktorého časť sa vzťahuje k príjmom, ktoré nie sú predmetom dane, t. j. časť nedoplatku viažucu sa k uvedeným príjmom, nie je možné uplatniť pri výpočte základu dane. Daňovník zo zaplateného nedoplatku z ročného zúčtovania poistného uplatní len časť nedoplatku, najviac v sume 70 eur, a to len pri výpočte ČZD podľa § 5 ZDP (čiastkový výsledok nedoplatku vypočítaný z príjmov podľa § 5 ZDP).

DOBROVOĽNÉ POISTENIE

Zamestnankyňa, ktorá je tehotná si platí dobrovoľné poistné.
Má nárok na materské (nemocenskú dávku), ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní?

Do tohto obdobia sa jej započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a obdobie nemocenského poistenia zamestnanca. Výška materského u tejto poistenkyne bude 55 % denného vymeriavacieho základu podľa § 55 zákona o sociálnom poistení. Je to podiel súčtu vymeriavacích základov (z nemocenského poistenia zamestnanca a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby), z ktorých zamestnankyňa zaplatila poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

DOBROVOĽNE DÔCHODKOVO POISTENÁ OSOBA

Fyzická osoba vedená v evidencii uchádzačov o zamestnanie si platí celý rok 2014, poistné na starobné poistenie ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. V období od 1. 1. 2014 do 31. 7. 2014 poberal príjmy zo závislej činnosti.
Pri výpočte ČZD podľa § 5 ZDP za zdaňovacie obdobie 2014 si zamestnanec uplatní poistné, ktoré mu zamestnávateľ zrážal z príjmov zo závislej činnosti a aj preukázateľne zaplatené dobrovoľné poistné, ktoré bol povinný platiť v období od 1. 1. 2014 do 31.7. 2014, t. j. dobrovoľné poistné platené v období poberania príjmov zo závislej činnosti. Keďže daňovník od 1. 8. 2014 nepoberal príjmy zo závislej činnosti, dobrovoľné poistné, ktoré bol povinný platiť po 1. 8. 2014, nie je možné uplatniť pri výpočte ČZD podľa § 5 ZDP. Ak si zamestnanec neuplatnil toto poistné, ako položku znižujúcu základ dane v jednotlivých kalendárnych mesiacoch, môže si toto uplatniť pri vykonaní ročného zúčtovania za rok 2014.

PODIELY NA ZISKU

Spoločnosť s.r.o. vyplatí v roku 2015 podiely na zisku vykázanom za rok 2014 zamestnancom, ktorí sa nepodieľajú na základnom imaní tejto spoločnosti a nemajú majetkovú účasť.
Je vyplatený príjem oslobodený od dane?

Vyplatený príjem je u zamestnanca oslobodený od dane podľa § 5 ods. 7 písm. i) ZDP. Podľa zákona o zdravotnom poistení je ale povinnosťou platiť poistné aj z podielov na zisku, preto zamestnávateľ – spoločnosť s.r.o. zrazila zamestnancom poistné na zdravotné poistenie.
Poistné platené z podielov na zisku, ktoré nie sú zdaniteľnými príjmami u zamestnanca, nie je možné uplatniť pri výpočte ČZD zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP.


(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 2/2015)

 

 
 
P6 AKTUAL
Čiastka 1/2015
1/2015 Oznámenie
Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody o medzinárodnej železničnej preprave tovaru (SMGS) Príloha k čiastke 1 – k oznámeniu č. 1/2015 Z. z.
2/2015 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa

Čiastka 2/2015
3/2015 Vyhláška
Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 25/2014 Z. z. o integrovaných obslužných miestach a podmienkach ich zriaďovania, označovania, prevádzky a o sadzobníku úhrad
4/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o skončení platnosti Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Indonézskej republiky o podpore a vzájomnej ochrane investícií
5/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o skončení platnosti Dohody medzi Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky, Ministerstvom železníc Ruskej federácie a Ministerstvom dopravy Ukrajiny o medzinárodnej železničnej preprave tovaru medzi Slovenskou republikou, Ruskou federáciou a Ukrajinou a o tranzitných prepravách po železniciach týchto štátov
6/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzatvorení Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Guernsey o výmene informácií týkajúcich sa daní Príloha k čiastke 2 – k oznámeniu č. 6/2015 Z. z.

 
 


Vedúci pracovník

 
NENÁPADNE NÁPADNÍ HLTAČI KALÓRIÍ

MNOHO ĽUDÍ NEMÁ SKÚSENOSTI S TAKZVANÝMI OČISŤOVACÍMI DŇAMI, čo značí pravidelné výraznejšie obmedzenie konzumácie pevnej stravy, ktorú nahrádzajú zeleninové a ovocné šťavy. Treba skúsiť, lebo výsledok býva pozoruhodný a deje sa tak bez podstatne zvýšenej psychickej aj fyzickej námahy. Je to istý druh zdravého pôstu, ktorý je na januárové dni presne „ušitý“. Očistný deň môže byť do stravovacieho režimu zaradený prakticky každý týždeň. V priebehu očisťovacieho procesu sa organizmus zbaví nahromadených zvyškov požitej potravy v tráviacom trakte a spolu s nimi ďalších toxických látok kolujúcich v organizme, ktoré prijímal v priebehu „hodového“ stravovania. Týmto spôsobom môže byť umožnený odpočinok všetkým orgánom, ktoré sú zapojené do spracovania prijímanej potravy. Mnoho experimentov dokázalo, že po pôste sú telo aj duša schopné opäť fungovať oveľa lepšie a dochádza k úprave niektorých porušených životných funkcií. Možno aj preto sa tento zásah do výživy nazýva ako fyziologicky prospešné hladovanie. Existujú rôzne spôsoby takejto liečebnej a osviežujúcej “hladovky” a súčasný človek je pravdepodobne ochotný akceptovať dva jej typy: jeden deň v týždni 24 – hodinový pôst alebo jeden krát za 14 dní dva súvislé pôstne dni. Ak ich strieda v pravidelných intervaloch, majú pre jeho organizmus určite význam. V pojme pôst sa teda skrýva vynechanie pevnej stravy a konzumujú sa iba nesladené tekutiny najrozličnejšieho zloženia, ktoré sú doplnené najdôležitejšími vitamínmi a minerálnymi látkami. Používajú sa aj bylinkové čaje, špeciálne ovocné a zeleninové šťavy podľa zvláštnych receptúr (napríklad z červenej repy, zeleru, brokolice a mrkve). Môžu byť obohatené o špeciálny prírodný produkt mumio alebo žeň-šeň. (Takýto systém sa určitým spôsobom približuje praktikám jogínov a starovekých kresťanov, ktorí si takto očisťovali telo a umožňovali duši koncentráciu a poznanie nepoznateľného.) Ak nič iné, tak človek docieli úpravu telesnej hmotnosti o čo v podstate (aspoň vizuálne) ide najviac.

PÔST VŠAK VYŽADUJE VÔĽU A NÁCVIK
Odporúča sa začať raz za 14 dní iba 24 hodinami pôstu, v priebehu ktorých sa prijíma dostatok tekutín. Optimálne je zahájiť tento proces v nedeľu večer, ďalšia strava potom nasleduje až o 24 hodín – musí byť veľmi málo výdatná, nesmie dochádzať k prejedaniu. Vhodná je hustá zeleninová polievka s cestovinami a nič viac. Ešte lepšie je vydržať až do utorňajšieho rána, kedy je dobré dať si obilnú zmes s nízkotučným bielym jogurtom. Ten, kto trpí zápchou môže v priebehu pondelka použiť “preháňadlo” z harmančekového vývaru v množstve asi 0,5 litra. Treba ešte znova pripomenúť nevyhnutnosť príjmu väčšieho množstva tekutín v priebehu pôstu – aspoň 3 litre za deň. Jeden recept na čerstvú zeleninovú šťavu: 150 g červenej repy, 100 g hlávkovej kapusty, 50 g zeleru a 150 g mrkve nastrúhame na nerezovom strúhadle a prelejeme dvoma litrami studenej, predtým prevarenej vody.
V nádobe uložíme do chladu a tmy na 24 hodín. Pijeme po l dcl tak, aby sme za deň vypili aspoň liter. Okrem tejto metódy máme niekoľko pomocníkov, ktoré nám v priebehu „normálneho“ stravovania konzumujú nadbytočné kalórie. Najaktívnejšie sú čili papričky, brokolica, zázvor, kivi alebo mrkva.

ČILI PAPRIČKY, ktoré do Európy priviezol Kolumbus a ich botanický názov capsicum frutensens je odvodený od gréckeho slova „kapto“, čo znamená „hryziem“, obsahujú liečivo pôsobiacu zlúčeninu kapsaicin, dodávajúcu tejto zelenine charakteristickú štipľavú až pálivú chuť. Vzhľadom na to, že kapsaicín urýchľuje látkovú premenu (metabolizmus), čili papričky pomáhajú upravovať vzhľad postavy. Pokiaľ niekto konzumáciu čili papričiek preženie, odporúča sa vypiť pohár mlieka. To obsahuje bielkovinu kazeín, ktorá ruší účinky kapsaicínu.

BROKOLICA (niekedy nazývaná prokolica či taliansky alebo francúzsky karfiol) patrí, rovnako ako karfiol, kaleráb, ružičkový kel a rozličné druhy kapusty, medzi hlúbovitú zeleninu, ktorá obsahuje mnoho blahodarných fytochemických – „život ochraňujúcich“ látok, medziiným aj indoly, zlúčeniny dusíka, ktoré sú pravdepodobne účinné pri prevencii proti rakovine, pretože zabraňujú karcinogénom – látkam podporujúcim vznik rakovinového bujnenia. Čím je brokolica tmavšia – fialová, zelená, tmavozelená, tým sú jej výživová hodnota a obsah dôležitých látok významnejšie. Kvalitnú brokolicu je možné skladovať 1 – 2 dni v chladničke na mieste určenom pre zeleninu. Keď sa po 2. Svetovej vojne švajčiarsky profesor, nositeľ Paul Karrer zaujímal o zložky červenej reďkovky, ktoré spôsobujú jej štipľavú chuť a majú liečivé účinky, podarilo sa mu izolovať látku sulforafan, ktorá zabraňuje ukladaniu tukov. Táto bola potom nájdená aj v brokolici. Neskôr boli dokázané jej účinky proti baktériám a plesniam. Brokolica sa dá konzumovať aj surová (do šalátov alebo s jogurtom či tvarohom). Pokiaľ ju chceme variť – najšetrnejší spôsob je varenie v pare alebo v mikrovlnnej trúbe, pretože zostáva zachované vysoké percento vitamínu C a cenné minerálne látky sa nevylúhujú ako pri klasickom varení vo vode. Brokolicu treba variť krátko, t.j. nie tak aby úplne zmäkla. Po varení sa odporúča pridať lyžička kvalitného olivového oleja, ktorý zaistí čo najlepšie vstrebávanie potrebných látok. Možnosti kuchynskej úpravy sú široké – od polievok, zapekaných pokrmov, príloh k mäsu až po šaláty. Chutný je napríklad šalát z cestovín, paradajok, varenej brokolice zamiešaný s jogurtom, ktorý môže byť samostatným jedlom.

ZÁZVOR LEKÁRSKY (zingiber officinale) je rastlina ázijského pôvodu, ktorá sa na náš kontinent dostala v období antiky a v stredoveku slúžila v podobe korenia ako liek pri morovej epidémii. Obsahuje éterické oleje, silicu a štipľavo ostrú látku – gingerol. Na Slovensku je zázvor známy aj pod menom ďumbier (angl. ginger) a jeho najčastejšie využitie je v kuchyni – ako prímes do cukroviniek (zázvorky, perník), kečupu, kompótov aj koreniacich zmesí a rôznych likérov. Už pred 3000 rokmi sa v Číne a Indii (pod menom adrak alebo sunthi) svetlohnedá hľuza rastliny podobnej zemiaku používala predovšetkým pri liečbe bolestí hlavy a svalovej únavy, a to najmä vo forme čerstvého alebo sušeného nastrúhaného hľuzového koreňa. Priaznivo a veľmi účinne pôsobí zázvor predovšetkým na biochemické procesy v žalúdku, podporu trávenia a spaľovania nadbytočných kalórií, ale používa sa aj pri pálení záhy, plynatosti, pocitoch plnosti, pri otravách jedlom a nutkaní na zvracanie.

KIVI
je exotické, drobnými chĺpkami pokryté ovocie v tvare vajíčka, ktoré už v slovenskej kuchyni zdomácnelo a pestuje sa aj na našom území, pochádza z Číny. Prví európski konzumenti ho nazývali čínsky egreš. Jeho meno majú na svedomí novozélandskí záhradníci, ktorí ho rozšírili do celého sveta a pomenovali podľa nelietavého vtáka kivi, národného symbolu Nového Zélandu. Svetlozelená dužina plodu kivi je bohatým zdrojom vitamínu C, vhodného aj na posilňovanie imunitného systému.
V plode je desaťkrát viac vitamínu C ako napríklad v citróne, teda dávka prevyšujúca bežnú dennú spotrebu odporúčanú pre dospelého človeka. Kivi je tiež dobrým zdrojom draslíka, ktorého vyrovnaná hladina súvisí so zdravým krvným tlakom a je jednou z preventívnych prostriedkov proti svalovým kŕčom. Dužina plodu kivi zároveň obsahuje množstvo rozpustnej vlákniny znižujúcej hladinu cholesterolu v krvi a zlepšujúcej priechodnosť čriev. Plod síce chutí sladko, má však nízku kalorickú hodnotu, čo je výhodné aj pri redukčných diétach. Zaujímavou vlastnosťou kivi je aj jeho schopnosť zjemňovať mäsové pokrmy.

MRKVA je síce považovaná za „obyčajnú“ zeleninu, ale jej význam je až prekvapujúco rozsiahly a menej známy. Domovom mrkvy (karotky – z gréckeho slova karoton – koreň a staroslovienskeho mrk – fúz) je Afganistan, avšak do súčasnej podoby ju vyšľachtili holandskí záhradníci v 17. storočí. Je zásadotvorná, čo predstavuje dobrú správu pre potravinové detoxikačné kúry so správnym pH. Mrkva obsahuje tiež množstvo provitamínu A – betakaroténu, ktorý pomáha najmä unaveným očiam od počítačov, ďalej vitamíny C a E aj komplex vitamínov B a tiež minerály ako draslík, sodík, vápnik, horčík (magnézium), fosfor, síru, mangán, železo, meď a zinok. Podstatný je vysoký obsah vlákniny a pektínu – látky, ktorá viaže ťažké kovy priemyselného odpadu nadýchané zo vzduchu a pomáha ich vylučovať rýchlejšie z tela. Pre zdravotne užitočnú konzumáciu je vhodnejšia paradoxne – varená a ešte lepšie dusená mrkva s trochou olivového oleja. Surová má totiž tuhšie bunečné steny a potrebné látky sa počas trávenia ťažšie uvoľňujú len na 25 percent. Počas varenia aj dusenia sa štruktúra mrkvy upraví tak, že využiteľnosť obsahovaných látok sa blíži k 80 percentám. Počas úpravy hmotnosti a pri problémoch s pečeňou po koncoročných excesoch sa tepelne spracovaná mrkva odporúča konzumovať 4 až 5 krát týždenne.
MUDr. Pavel Malovič

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
Február 2015
2. 2. – pondelok Daň z príjmov podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za december 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za december 2014
Daň z motorových vozidiel podanie daňového priznania za rok 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
splatnosť dane alebo doplatku dane za rok 2014
Daň z nehnuteľností podanie daňového priznania za rok 2015 podľa stavu k 1. 1. 2015
Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v decembri 2014, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
5. 2. – štvrtok Daň z príjmov podanie žiadosti o vystavenie dokladu o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste za rok 2014 zamestnancom, ktorému bude ročné zúčtovanie vykonávať iný zamestnávateľ alebo ktorý si bude podávať daňové priznanie
9. 2. – pondelok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za január 2015 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení, pričom platia nové sumy minimálneho a maximálneho poistného i nový koeficient pri výpočte vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za január 2015
10. 2. – utorok Daň z príjmov doručiť zamestnancovi, ktorý o to požiadal, doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste za rok 2014
16. 2. – pondelok odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
podanie písomnej žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmov za rok 2014, preukázanie nároku na nezdaniteľné časti základu dane, daňový bonus a zamestnaneckú prémiu za rok 2014 zamestnávateľovi a podpísanie žiadosti zamestnancom
20. 2. – piatok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v januári 2015 49 790 €
25. 2. – streda podanie súhrnného výkazu k DPH za január 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
podanie kontrolného výkazu k DPH za január 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
podanie daňového priznania k DPH za január 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za január 2015 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za január 2015
do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za január 2015
do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za január 2015
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za január 2015 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 13.1. 14.1. 15.1. 16.1. 19.1. 20.1. 21.1. 22.1. 23.1. 26.1. 27.1. 28.1. 29.1. 30.1.
USA americký dolár USD 1,1782 1,1775 1,1708 1,1588 1,1605 1,1579 1,1593 1,1618 1,1198 1,1244 1,1306 1,1344 1,1315 1,1305
Japonsko japonský jen JPY 139,56 137,48 136,48 135,06 136,27 137,37 136,07 136,7 132,12 133,03 133,08 133,7 133,43 133,08
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 28,405 28,229 27,841 27,795 27,881 27,849 27,939 27,9 27,831 27,754 27,872 27,846 27,792 27,797
Dánsko dánska koruna DKK 7,4398 7,4386 7,4346 7,4346 7,4345 7,4351 7,4355 7,4454 7,443 7,445 7,4483 7,444 7,444 7,444
V. Británia anglická libra GBP 0,7767 0,7753 0,7672 0,7637 0,7664 0,7637 0,7671 0,7644 0,7473 0,74895 0,74725 0,7466 0,74775 0,7511
Maďarsko maďarský forint HUF 318,27 319,97 322,39 320,37 318,72 317,53 315,35 315,56 310,91 310,67 312,17 312,18 312 312,03
Poľsko poľský zlotý PLN 4,2824 4,2863 4,3008 4,3179 4,3164 4,3275 4,3058 4,2997 4,2279 4,2157 4,23 4,2365 4,2324 4,2075
Rumunsko rumunský leu RON 4,488 4,4928 4,4964 4,5083 4,5027 4,5093 4,5088 4,5023 4,4892 4,4744 4,4693 4,4552 4,4405 4,442
Švédsko švédska koruna SEK 9,4564 9,5011 9,4611 9,4085 9,4076 9,4297 9,4238 9,4405 9,3327 9,3628 9,3089 9,2895 9,3245 9,3612
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,201 1,201 1,028 1,0128 1,012 1,0087 0,9997 0,9943 0,9816 1,0014 1,017 1,0242 1,0372 1,0468
Nórsko nórska koruna NOK 9,115 9,056 8,914 8,7985 8,8325 8,8015 8,825 8,831 8,7055 8,7345 8,813 8,795 8,823 8,8335
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6815 7,6845 7,6877 7,693 7,6935 7,7015 7,7065 7,6985 7,7028 7,702 7,69 7,6918 7,6975 7,6975
Rusko ruský rubeľ RUB 77,91 77,903 75,41 75,658 75,0288 75,3825 76,123 74,78 72,2195 73,8368 76,6695 76,912 78,2726 79,925
Turecko turecká líra TRY 2,6875 2,6957 2,672 2,6888 2,7149 2,701 2,7141 2,7128 2,634 2,6526 2,6768 2,6959 2,7267 2,7579
Austrália austrálsky dolár AUD 1,4441 1,4473 1,4143 1,4113 1,4134 1,4123 1,4113 1,4299 1,4169 1,4227 1,4233 1,4234 1,4535 1,4535
Brazília brazílsky real BRL 3,1143 3,0909 3,0537 3,0357 3,0503 3,0378 3,0138 2,9955 2,9057 2,9184 2,9284 2,9322 2,9421 3,0114
Kanada kanadský dolár CAD 1,4098 1,4089 1,3855 1,3946 1,3906 1,391 1,3999 1,4353 1,3937 1,4009 1,4085 1,409 1,4179 1,4323
Čína čínsky jüan CNY 7,3028 7,2968 7,2509 7,1926 7,2188 7,1948 7,2017 7,2144 6,975 7,0324 7,0603 7,0869 7,0672 7,0639
Hongkong hongkongský dolár HKD 9,1348 9,1301 9,0751 8,983 8,9963 8,9772 8,9879 9,0074 8,6809 8,717 8,7652 8,7939 8,7722 8,7636
Indonézia indonézska rupia IDR 14842,5 14863,25 14674,67 14581,91 14643,19 14535,84 14485,19 14481,47 13975,38 14047,63 14114,02 14188,57 14278,77 14342,1
India indická rupia INR 73,0991 73,2273 72,3361 71,6857 71,6174 71,45 71,3839 71,5192 68,866 69,0691 69,401 69,6578 70,0403 70,1133
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1275,75 1277,86 1262,95 1248,7 1251,03 1259,61 1255,38 1259,38 1208,9 1217,04 1219,73 1231,76 1240,27 1246,54
Mexiko mexické peso MXN 17,2164 17,2151 16,9345 16,9787 16,959 16,9308 16,9351 17,0639 16,4851 16,4691 16,5181 16,5951 16,7722 16,8382
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,2322 4,2317 4,1689 4,1234 4,1447 4,1771 4,1828 4,1617 4,0281 4,0584 4,0741 4,1048 4,1089 4,11
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5215 1,525 1,4883 1,4871 1,4914 1,5014 1,5124 1,5344 1,5032 1,5128 1,5199 1,5157 1,5552 1,5568
Filipíny filipínske peso PHP 52,715 52,547 52,216 51,684 51,724 51,632 51,444 51,373 49,359 49,574 49,839 50,046 49,862 49,934
Singapur singapurský dolár SGD 1,5735 1,5724 1,5479 1,5363 1,5453 1,5502 1,5455 1,5479 1,5058 1,5111 1,5167 1,5345 1,5305 1,5292
Thajsko thajský baht THB 38,7 38,603 38,338 37,798 37,821 37,845 37,747 37,851 36,517 36,631 36,808 36,925 37,055 37,055
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,5487 13,5437 13,4057 13,403 13,5213 13,4621 13,3846 13,3367 12,843 12,9073 13,108 13,1212 13,1531 13,1028
Izrael izraelský šekel ILS 4,6462 4,6307 4,5644 4,542 4,5604 4,5456 4,5519 4,5687 4,4766 4,4938 4,503 4,4774 4,4476 4,4475

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
mesačníky:

Poradca č. 8/2015 (I/2015)
  • Daňový poriadok - Ing. Božena Jurčíková, Ing. Peter Jurčík, Mgr. Kristína Husárová

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 2/2015 (I/2015)
  • Zmeny v zákone o dani z príjmov od 1. 1. 2015Ing. Jana Bielená, Ing. Marta Boráková
  • Odpisy dlhodobého hmotného a nehmotného majetkuIng. Iveta Kolenová

Verejná správa – (VS), č. 2-3/2015 (I/2015)
  • Novela rozpočtových pravidiel VSIng. Iveta Konvalinková
  • Daňová licenciaIng. Jana Bielená

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 2/2015 (I/2015)
  • Odmeňovanie a jeho súvislostiMgr. Monika Rolková
  • Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2014Ing. Ivana Valterová

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 2-3/2015 (I/2015)
  • Daňové priznanie k dani z príjmov PO za rok 2014 - Ing. Jana Bielená
  • Vyradenie hmotného majetku v ZDP - Ing. Jana Bielená

1 000 riešení, č. 2-3/2015 (I/2015)
  • Daňové priznanie
  • Dane v praxi
  • Mzdy a odvody
  • Zákonník práce


PRIPRAVUJEME

mesačníky:

Poradca č. 9/2015 (II/2015)
  • Zákon o službách zamestnanostiúplné znenie zákona s komentárom

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 3/2015 (II/2015)
  • Daňové priznanie k DPH
  • Daňové priznanie FO a PO

Verejná správa – (VS), č. 4/2015 (II/2015)
  • Súkromné vysoké školy
  • Ako čítať územný plán

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 3/2015 (II/2015)
  • Daňové priznanie
  • Darovanie podielu zaplatenej dane

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 4/2015 (II/2015)
  • Daňové priznanie
  • Daňový poriadok

1 000 riešení, č. 4/2015 (II/2015)
  • Účtovná závierka mikroúčtovnej jednotky
  • Právo a podnikateľ
  • Účtovníctvo
  • ZDP, DPH
  • Zákonník práce

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
ZDP + DPH po poslednej novele
Zámerom poslednej novely zákona o dani z príjmov boli úpravy v odpisovaní hmotného majetku, zavedenie pravidiel nízkej kapitalizácie na prepojené obchodné spoločnosti. Kto je daňovník? Čo všetko je predmetom dane? Aký bude postup pri odpisovaní majetku? Na tieto a iné otázky ponúkame odpoveď v našich publikáciách určených daňovníkom, účtovníkom, ekonómom.

Zákon o dani z pridanej hodnoty - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 5/2015 (A5, 296 str.)


Zákon o dani z príjmov a zákon o dani z pridanej hodnoty - úplné znenie zákonov
Zákony I/2015 (A5, 848 str.)


Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 6-7/2015 (A5, 448 str.)


Závislá činnosť - príspevok
mesačník DÚVaP 2/2015 (A5, cca 120 str.)


BALÍČEK ZDP + DPH po poslednej novele obsahuje:
Poradca 5/2015 + Poradca 6-7/2015 + DÚVaP 2/2015 + Zákony I/2015

Cena balíčka je 25,10 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 12,50 €.
Ušetríte 12,60 €.


Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Daňové priznanie za rok 2014
Daňové priznanie je povinný podávať každý, komu táto povinnosť vyplýva zo zákona alebo ten, koho správca dane vyzve. V porovnaní z predchádzajúcim zdaňovacím obdobím sa pri výpočte daňovej povinnosti zohľadňujú novely v zákone o dani z príjmov. Aké sú pravidlá pri vypĺňaní daňového priznania? Kto je povinný daňové priznanie podať? Všetko o dňovom priznaní ponúkame v balíčku publikácií určenom podnikateľom, živnostníkom, FO, ekonómom...

Daňové priznanie (vzory tlačív daňových priznaní)
(A5, 208 str.)


Daňové priznanie - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 2-3/2015 (A5, 120 str. .)


Daňové priznanie FO - príspevok
mesačník PAM 3/2015 (A4, 80 str.)


BALÍČEK Daňové priznanie za rok 2014 obsahuje:
Daňové priznanie + 1000 riešení 2-3/2015 + PAM 3/2015

Cena balíčka je 17,60 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 8,80 €.
Ušetríte 8,80 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page